PDA

View Full Version : 2011 Czech weekly results thread!


Bennguin1491
Jan 20th, 2011, 05:55 PM
It's back! (Mods, please un-sticky the 2009 thread! :lol:)

Events the week of January 3

WTA Events

Brisbane (International)

1st round qualifying:
Lucie Hradecka (CZE) d. Petra Martic (CRO) 6-4 6-4
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Anastasia Yakimove (BLR) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
Lucie Hradecka (CZE) d. (5) Sorana Cirstea (ROU) 6-0 4-6 6-4
Alison Riske (USA) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 6-0 6-3

3rd round qualifying:
Lucie Hradecka (CZE) d. Christina McHale (USA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Samantha Stosur (AUS) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 7-6(1) 6-1
Iveta Benesova (CZE) d. Polona Hercog (SLO) 6-2 7-5
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Anna Tatishvili (GEO) 7-5 6-2
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Nadia Petrova (RUS) 7-6(3) 6-3
Lucie Safarova (CZE) d. Akgul Amanmuradova (UZB) 6-3 3-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Marion Bartoli (FRA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 3-6 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Sally Peers (AUS) 6-4 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (LL) Ksenia Pervak (RUS) 1-6 6-4 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. (2) Shahar Peer (ISR) 3-6 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(4) Marion Bartoli (FRA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. Dominika Cibulkova (SVK) 6-0 6-4
(5) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-7(4) 6-3

Main Draw Semifinals:
Petra Kvitova (CZE) d. (5) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4 4-6 6-2

Main Draw Final:
Petra Kvitova (CZE) d. Andrea Petkovic (GER 6-1 6-3

Auckland (International)

1st round qualifying:
Anna-Lena Groenefeld (GER) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-4 6-4
Florencia Molinero (ARG) d. Eva Birnerova (CZE) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Renata Voracova (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 4-6 7-6(8) 6-0
Greta Arn (HUN) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-0
Alize Cornet (FRA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 3-6 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Maria Sharapova (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 7-5

ITF Events

Quanzhou 50K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Martin 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Jan 20th, 2011, 06:22 PM
Events the week of January 10

Australian Open (GS)

1st round qualifying:
Eva Birnerova (CZE) d. (17) Tatjana Malek (GER) 7-5 6-2
Erika Sema (JPN) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 3-6 6-3
Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-4
Kathrin Woehrle (GER) d. (21) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 7-5

2nd round qualifying:
Irina-Camelia Begu (ROU) d. Eva Birnerova (CZE) 2-6 6-2 6-3

Sydney (Premier)

1st round qualifying:
Olga Savchuk (UKR) d. (1) Petra Kvitova (CZE) W/O
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Chanelle Scheepers (RSA) 7-6(5) 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Marija Mirkovic (AUS) 6-0 6-1
(7) Iveta Benesova (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 7-6(4) 6-7(7) 6-3
Lucie Hradecka (CZE) d. (3) Gisela Dulko (ARG) 6-3 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. Maria Elena Camerin (ITA) 6-1 7-5
Renata Voracova (CZE) d. (WC) Jade Hopper (AUS) 6-1 6-4
(6) Vera Dushevina (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Monica Niculescu (ROU) 6-3 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. Jill Craybas (USA) 6-1 3-6 6-4
Virginie Razzano (FRA) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-1 3-2 ret.
Lucie Hradecka (CZE) d. Vania King (USA) 0-6 6-4 6-4
Sandra Zahlavova (CZE) d. Rebecca Marino (CAN) 6-4 4-6 6-0
(9) Sybille Bammer (AUT) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Petra Martic (CRO) 6-4 6-3
Virginie Razzano (FRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-4
Lucie Hradecka (CZE) d. Anastasia Yakimova (BLR) 6-4 6-4
Sandra Zahlavova (CZE) d. (9) Sybille Bammer (AUT) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Nadia Petrova (RUS) 6-2 6-2
(Q) Virginie Razzano (FRA) d. (Q) Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(4) 6-2
Flavia Pennetta (ITA) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(3) Kim Clijsters (BEL) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-4

Hobart (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Melianie Oudin (USA) 6-3 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Romina Oprandi (ITA) 1-6 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. (1) Marion Bartoli (FRA) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(6) Jarmila Groth (AUS) d. (5) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2

ITF Events

Plantation, FL 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Pingguo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gosier 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Jan 20th, 2011, 06:57 PM
Events the week of January 17

Australian Open (GS)

Qualifying results in previous post.

Main Draw 1st round:
Alberta Brianti (ITA) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 7-5
Sandra Zahlavova (CZE) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1
Jelena Dokic (AUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-2
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (17) Aravane Rezai (FRA) 6-0 3-6 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. Patricia Mayr-Achleitner (AUT) 7-5 6-4
(25) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Sally Peers (AUS) 6-2 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 6-1 6-0
(31) Lucie Safarova (CZE) d. Shuai Zhang (CHN) 7-5 4-6 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. Melanie Oudin (USA) 6-1 3-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(4) Venus Williams (USA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-7(8) 6-0 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Jelena Dokic (AUS) 7-6(3) 6-1
(8) Victoria Azarenka (BLR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 6-4
(25) Petra Kvitova (CZE) d. Anna Chakvetadze (RUS) 6-3 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. (18) Maria Kirilenko (RUS) 6-3 6-1
(31) Lucie Safarova (CZE) d. Klara Zakopalova 6-3 6-7(2) 7-5

Main Draw 3rd round:
(9) Na Li (CHN) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-1
(25) Petra Kvitova (CZE) d. (5) Samantha Stosur (AUS) 7-6(5) 6-3
Iveta Benesova (CZE) d. (16) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3 1-6 7-5
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. (31) Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-6(9)

ITF Events

Muzzaffarnagar 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lutz, FL 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Andrezieux-Boutheon 25K

1st round qualifying:
Lina Stanciute (LTU) d. (9) Eva Hrdinova (CZE) 2-6 6-4 7-6(7)

No Czechs in main draw

Wrexham 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Krejsova (CZE) d. Kim-Alice Grajdek (GER) 6-3 6-2
(WC) Emma Devine (GBR) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
Petra Krejsova (CZE) d. (7) Patrycja Sanduska (POL) 5-7 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(4) Elixane Lechemia (FRA) d. Petra Krejsova (CZE) 6-2 6-4

Tallinn 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Martina Borecka (CZE) d. Alexandra Artamonova (RUS) 7-6(2) 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Diana Marcinkevica (LAT) d. Martina Borecka (CZE) 4-6 6-0 7-5

Stuttgart-Stammheim 10K

1st round qualifying:
Antonia Markuskova (SVK) d. (16) Simona Dobra (CZE) 3-6 6-4 7-6(4)
(3) Monika Tumova (CZE) d. (WC) Jessica Raith (GER) 6-2 6-0
Teresa Malikova (CZE) d. (6) Nicollette Van Uitert (NED) 6-3 7-5
(15) Nikola Frankova (CZE) d. Michaela Frlicka (GER) 6-4 6-0
Tereza Martincova (CZE) d. (11) Barbara Bonic (SRB) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(3) Monika Tumova (CZE) d. (WC) Christina Shakovets (GER) 6-3 7-5
Teresa Malikova (CZE) d. (15) Nikola Frankova (CZE) 3-6 6-3 6-2
Tereza Martincova (CZE) d. Sandy Marti (SUI) 5-7 7-5 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Michaela Pochabova (SVK) d. (Q) Monika Tumova (CZE) 6-4 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Daria Gajos (GER) 6-4 7-6(4)
(Q) Marina Melnikova (RUS) d. (5) Zuzana Zalabska (CZE) 1-6 6-4 6-4
Julia Stamtova (BUL) d. Martina Kubicikova (CZE) 3-6 6-1 6-2
(Q) Viktorija Golubic (SUI) d. Teresa Malikova (CZE) 0-6 7-5 7-5
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. Danielle Harmsen (NED) 1-6 6-3 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-1 6-3
(WC) Jasmin Kling (GER) d. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Michaela Pochabova (SVK) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(5) 6-4

Bennguin1491
Jan 24th, 2011, 02:04 AM
Events the week of 1/24

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Main Draw 4th round:
(25) Petra Kvitova (CZE) d. (22) Flavia Pennetta (ITA) 3-6 6-3 6-3
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Vera Zvonareva d. (25) Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-4

ITF Events

Grenoble 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Naomi Broady (GBR) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 3-6 6-3

Tallinn 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Piia Suomalainen (FIN) d. Martina Borecka (CZE) 4-6 7-6(4) 6-2

Kolkata 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Kaarst 10K

1st round qualifying:
(14) Julia Wachaczyk (GER) d. Nikola Horakova (CZE) 6-3 6-4
(2) Monika Tumova (CZE) d. Bye
(3) Yuka Higuchi (JPN) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 6-3
Karolina Cechova (CZE) d. Valeria Podda (NED) 7-5 4-6 6-3
Tereza Martincova (CZE) d. Antonela Susak (CRO) 6-2 6-1
(13) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Sabrina Kruchen (GER) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Daphne Van Den Heuvel (NED) d. (2) Monika Tumova (CZE) 6-4 6-3
(3) Yuka Higuchi (JPN) d. Karolina Cechova (CZE) 4-6 6-2 7-6(2)
Tereza Martincova (CZE) d. (11) Jelena Simic (BIH) 6-7(4) 7-5 6-2
(13) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Alicia Itkis (GER) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
Tereza Martincova (CZE) d. (4) Nicolette Van Uitert (NED) 6-2 6-4
(13) Nikola Frankova (CZE) d. Carolin Daniels (GER) 6-7(3) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. Lena-Marie Hoffmann (GER) 4-2 ret.
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Adrija Runcha (LAT) 6-2 6-3
Korina Perkovic (GER) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 3-6 6-3 6-2
(4) Zuzana Zalabska (CZE) d. (Q) Constanze Lott (GER) 3-6 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. (Q) Sabine Van Der Sar (NED) 6-3 1-6 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Stephanie Wagner (GER) 7-5 7-6(2)
Korina Perkovic (GER) d. (4) Zuzana Zalabska (CZE) 6-4 3-6 7-6(7)

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sarah Gronert (GER) d. (Q) Teresa Martincova (CZE) 6-4 6-0
Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Julia Kimmelman (GER) 7-5 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Sarah Gronert (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-2 7-6(7)

Bucaramanga 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Feb 10th, 2011, 07:45 PM
Events the week of 1/31

WTA Tour

No events this week.

Fed Cup

World Group Quarterfinals

Czech Republic d. Slovakia 3-2
Lucie Safarova (CZE) d. Daniela Hantuchova (SVK) 7-5 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. Dominika Cibulkova (SVK) 6-2 6-3
Petra Kvitova (CZE) d. Daniela Hantuchova (SVK) 6-4 6-2
Jana Cepelova (SVK) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 7-6(5) 0-0 ret.
Jana Cepelova/Magdalena Rybarikova (SVK) d. Kveta Peschke/Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 4-6 7-6(4)

ITF Events

Rabat 25K

1st round qualifying:
(7) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Bye
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(7) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (WC) Fatyha Berjane (MAR) 6-4 6-2
(9) Carolina Pillot (ITA) d. (8) Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Nina Bratchikova (RUS) d. (LL) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-1
(Q) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-6(4) 6-3

Main Draw 2nd round:
(3) Anna Floris (ITA) d. (Q) Lucie Kriegsmannova (CZE) 7-6(3) 7-5

Burnie 25K

1st round qualifying:
(10) Denisa Allertova (CZE) d. Nicole Collie (AUS) 5-7 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(4) Saisai Zheng (CHN) d. (10) Denisa Allertova (CZE) 2-0 ret.

No Czechs in main draw

Rancho Santa Fe, CA 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Ashley Weinhold (USA) d. (6) Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-1
(Q) Nicole Gibbs (USA) d. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-1 6-3

Sutton 25K

1st round qualifying:
(12) Sandra Martinovic (BIH) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-2
Katerina Klapkova (CZE) d. (7) Darija Jurak (CRO) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
(13) Anna Zaja (GER) d. Katerina Klapkova (CZE) 2-6 6-3 7-6(1)

Main Draw 1st round:
Marta Domachowska (POL) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 4-6 6-4

Mallorca 10K

1st round qualifying:
Giulia Mastellone (ITA) d. Linda Dubska (CZE) 6-1 7-6(9)

Main Draw 1st round:
Jana Jandova (CZE) d. (Q) Marina Margulis (RUS) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Claudia Giovine (ITA) d. Jana Jandova (CZE) 7-5 6-2

Coimbra 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Alice Savoretti (ITA) d. Monika Tumova (CZE) 5-7 7-5 6-2

Bennguin1491
Feb 11th, 2011, 12:12 AM
Events the week of 2/7

WTA Events

Paris (Premier)

1st round qualifying:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Nathalie Piquion (FRA) 7-6(1) 7-5

2nd round qualifying:
Kristina Kucova (SVK) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw 1st round:
Kristina Barrois (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 5-7 6-4 6-4
Jelena Dokic (AUS) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-3 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. Timea Bacsinszky 6-3 6-3
Barbora Zalavova Strycova (CZE) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 7-6(5) 6-3
(4) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Vesna Manasieva (RUS) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(7/WC) Yanina Wickmayer (BEL) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-4
(4) Petra Kvitova (CZE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-7(6) 7-6(9)

Main Draw Quarterfinals:
(4) Petra Kvitova (CZE) d. (7/WC) Yanina Wickmayer (BEL) 5-7 6-3 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
(4) Petra Kvitova (CZE) d. Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2 6-0

Main Draw Final:
(1) Kim Clijsters vs. (4) Petra Kvitova (CZE)

Pattaya City (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-2

ITF Events

Midland, MI 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Jamie Hampton (USA) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Anna Tatishvili (GEO) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. Sabine Lisicki (GER) 6-1 2-6 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. (7) Ksenia Pervak (RUS) 6-4 6-4

Main Draw Final:
Lucie Hradecka (CZE) vs. Irina Falconi (USA)

Cali 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Birnerova (CZE) d. Florencia Moliniero (ARG) 2-6 6-4 6-2
Petra Cetkovska (CZE) d. Julia Cohen (USA) 6-3 6-1
Nina Bratchikova (RUS) d. (3) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
Eva Birnerova (CZE) d. (1) Arantxa Parra-Santonja (ESP) 6-1 6-4
(Q) Irina-Camelia Begu (ROU) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 0-6 7-5

Main Draw Quartefinals:
Kathrin Woerle (GER) d. Eva Birnerova (CZE) 7-5 6-2

Rancho Mirage, CA 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (LL) Ellen Tsay (USA) 7-6(3) 7-5
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q) Chichi Scholl (USA) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Olga Puchkova (RUS) 4-6 6-1 6-3
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. (LL) Piia Suomalainen (FIN) 4-6 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (6) Tetiana Luzhanska (UKR) 2-6 7-5 7-6(1)
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Shuko Aoyama (JPN) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
Ashley Weinhold (USA) d. (4) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-4
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. (3) Lauren Albanese (USA) 7-5 1-6 7-6(3)

Main Draw Final:
Ashley Weinhold (USA) vs. (5) Kristyna Pliskova (CZE)

Antalya 10K

1st round qualifying:
(3) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Andrea Martinovska (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Simona Dobra (CZE) d. Julija Lukac (SRB) 7-5 6-2
Sophia Dzulynsky (USA) d. Andrea Martinovska (CZE) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
Evelina Virtanen (SWE) d. (3) Simona Dobra (CZE) 6-3 ret.

Main Draw 1st round:
(Q) Melis Sezer (TUR) d. (6) Martina Kubicikova (CZE) 6-1 6-3

Mallorca 10K

1st round qualifying:
Amandine Cazeaux (FRA) d. (WC) Linda Dubska (CZE) 6-0 6-0
(8) Jana Jandova (CZE) d. Gemma Triay-Pons (ESP) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(8) Jana Jandova (CZE) d. Andrea Rodriguez Company (ESP) 6-0 6-1

3rd round qualifying:
(8) Jana Jandova (CZE) d. (11) Viktorija Golubic (SUI) 3-6 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(5) Reka-Luka Jani (ROU) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 5-7 6-1 6-2

Vale de Lobo 10K

1st round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Barbara Luz (POR) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. (8) Samantha Powers (USA) 6-4 6-1

3rd round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Maria Martinez Martinez (ESP) 6-1 6-1

4th round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Charlotte Rodier (FRA) 1-6 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(4) Natalia Orlova (RUS) d. Monika Tumova (CZE) 6-0 6-1
(Q) Teresa Malikova (CZE) d. (5) Anastasia Mukhametova (RUS) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
Ulrikke Eikeri (NOR) d. (Q) Teresa Malikova (CZE) 3-6 6-4 6-1

Buenos Aires 10K

1st round qualifying:
(2) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

3rd round qualifying:
(2) Katerina Kramperova (CZE) d. Lucia Zelenka (ARG) 6-2 6-1

4th round qualifying:
(2) Katerina Kramperova (CZE) d. Cecilia Barrionuevo (ARG) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Karolina Nowak (GER) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Yvonne Neuwirth (AUT) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 2-6 7-5

Bennguin1491
Feb 13th, 2011, 01:20 AM
Events the week of 2/14

WTA Tour Events

Dubai (Premier 5)

1st round qualifying:
(5) Kristina Barrois (GER) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-1 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Ayumi Morita (JPN) d. (13) Petra Kvitova (CZE) 7-6(2) 7-6(3)
Timea Bacsinszky (SUI) d. Iveta Benesova (CZE) 2-6 6-3 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(11) Flavia Pennetta (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 5-7 6-1 6-2

Memphis (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Michaella Krajicek (NED) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (4) Alla Kudryavtseva (RUS) 7-6(6) 6-4
Lucie Hradecka (CZE) d. Julie Ditty (USA) 6-1 6-3
(7) Renata Voracova (CZE) d. Christina McHale (USA) 6-2 6-1
(Q) Heather Watson (GBR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-3
Ksenia Pervak (RUS) d. (7) Renata Voracova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. Ksenia Pervak (RUS) 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
Magdalena Rybarikova (SVK) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 4-6 6-4

Bogota (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Birnerova (CZE) d. (Q) Bianca Botto (PER) 6-1 0-1 ret.
(Q) Corinna Dentoni (ITA) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 2-6 6-3
Petra Martic (CRO) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(7) Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-2

ITF Events

Surprise, AZ 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Kristyna Pliskova (CZE) d. Maria-Fernanda Alvarez-Teran (BOL) 6-1 6-7(2) 6-4
Olga Puchkova (RUS) d. (2) Karolina Pliskova (CZE) 2-6 7-6(7) 6-4

Main Draw 2nd round:
Nadejda Guskova (RUS) d. (3) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 6-7(5) 6-3

Mallorca 25K

1st round qualifying:
Iveta Gerlova (CZE) d. Sarah-Rebecca Sekulic (SUI) 6-1 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (15) Nina Zander (GER) 6-3 6-4
Lucia Paz-Monteagudo (ESP) d. Linda Dubska (CZE) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
Iveta Gerlova (CZE) d. Amanda Carrerras (GBR) 2-6 6-2 6-1
Vivien Juhaszova (SVK) 6-7(5) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
Iveta Gerlova (CZE) d. (12) Sofia Kvatsabaia (GEO) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(6) Lenka Jurikova (SVK) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-1 6-3

Antalya 10K

1st round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Andrea Martinovska (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Lorena Gheorge (ROU) 6-0 6-4
(7) Ekaterina Yashina (RUS) d. Andrea Martinovska (CZE) 6-0 6-0

3rd round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE( d. Sophia Dzulynksy (USA) 6-3 6-3

4th round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Marina Danzini (BRA) 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Valerie Verhamme (BEL) 6-2 6-4
(Q) Valeria Patiuk (ISR) d. (7) Martina Kubicikova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Aminat Kushkhova (RUS) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 7-6(4) 7-6(6)

Leimen 10K

1st round qualifying:
(2) Martina Borecka (CZE) d. Bye
Lisa-Marie Maetschke (GER) d. Tereza Budilova (CZE) 1-6 6-3 6-2
(5) Petra Krejsova (CZE) d. Bye
(11) Nikola Frankova (CZE) d. Bye
Martina Pradova (CZE) d. Fabienne Vincon (GER) W/O
Tereza Hejlova (CZE) d. Karolina Cechova (CZE) 6-2 6-7(4) 6-1
Tereza Martincova (CZE) d. Steffi Bachoffer (GER) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(2) Martina Borecka (CZE) d. Lisa-Marie Maetschke (GER) 6-3 6-1
(5) Petra Krejsova (CZE) d. Adrija Runcha (LAT) 6-2 6-1
(11) Nikola Frankova (CZE) d. Regina Husak (NED) 6-1 6-2
(6) Nicolette Van Uitert (NED) d. Martina Pradova (CZE) 6-2 6-4
Tereza Hejlova (CZE) d. (9) Elyne Boeykens (BEL) 6-3 3-6 7-6(3)
Tereza Martincova (CZE) d. (10) Natalija Kostic (SRB) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(2) Martina Borecka (CZE) d. Jasmin Kling (GER) 6-2 6-3
(11) Nikola Frankova (CZE) d. (5) Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-3
Tereza Hejlova (CZE) d. (6) Nicolette Van Uitert (NED) 3-6 7-6(3) 6-1
Tereza Martincova (CZE) d. (7) Quirine Lemoine (NED) 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. (Q) Yuliya Lysa (UKR) 1-6 6-4 7-6(7)
Lena-Marie Hoffmann (GER) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 6-4 0-6 6-1
(Q) Martina Borecka (CZE) d. (Q) Tereza Hejlova (CZE) 6-4 6-1
Albina Khabibulina (UKR) d. (2) Eva Hrdinova (CZE) 5-7 7-6(4) 6-4

Main Draw 2nd round:
(1/WC) Sarah Gronert (GER) d. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-2 6-1
(4) Gioia Barbieri (ITA) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 7-6(4) 6-4

Albufeira 10K

1st round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Nuria Ormena Ruiz (ESP) 6-1 6-2
Sandra Bendlova (CZE) d. Bye

2nd roung qualifying:
(16) Renata Kuricova (SVK) d. Teresa Malikova (CZE) W/O
Ema Polic (SRB) d. Sandra Bendlova (CZE) 3-6 7-5 6-1

No Czechs in main draw

Aurangabad 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 10K

1st round qualifying:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. Giuliana Pino (ARG) 3-6 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Tatiana Carpio (ARG) d. (4) Katerina Kramperova (CZE) 3-6 6-4 7-6(1)

Bennguin1491
Feb 20th, 2011, 06:17 PM
Events the week of 2/21

WTA Tour Events

Doha (Premier)

1st round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Tatjana Malek (GER) 6-0 6-4

2nd round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
(8) Vera Dushevina (RUS) d. (2) Klara Zakopalova (CZE) 2-6 7-6(3) 6-1

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (8) Agnieszka Radwanska (POL) 7-6(6) 6-3
(LL) Klara Zakopalova (CZE) d. Alexandra Dulgheru (ROU) 7-6(4) 6-2

Main Draw 2nd round:
Flavia Pennetta (ITA) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-3 6-4
(LL) Klara Zakopalova (CZE) d. (4) Na Li (CHN) 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(5) Jelena Jankovic (SRB) d. (LL) Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-4

Acapulco (International)

1st round qualifying:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. Arina Rodionova (RUS) 5-7 6-1 6-1
Eva Birnerova (CZE) d. (WC) Carolina Betancourt (MEX) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) 6-3 6-2
Corinna Dentoni (ITA) d. Eva Birnerova (CZE) 4-6 6-2 6-1

3rd round qualifying:
(1) Anna Tatishvili (GEO) d. (7) Petra Cetkovska (CZE) 4-6 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Madalina Gojnea (ROU) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-1
(7) Carla Suarez Navarro (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-1
Renata Voracova (CZE) d. Romina Oprandi (ITA) 6-4 4-6 6-4
Pauline Parmentier (FRA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
(3) Greta Arn (HUN) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 2-6 6-4

ITF Events

Mildura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 10K

1st round qualifying:
Andrea Martinovska (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Ana Bogdan (ROU) d. Andrea Martinovska (CZE) 6-0 6-0

Main Draw 1st round:
(8) Martina Kubicikova (CZE) d. (WC) Sultan Gonen (TUR) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
Chen Liang (CHN) d. (8) Martina Kubicikova (CZE) 6-3 6-4

Zell Am Harmersbach 10K

1st round qualifying:
(15) Tereza Martincova (CZE) d. Lisa Brinkmann (GER) 6-1 6-3
Tereza Hejlova (CZE) d. (4) Vladislava Kuzmenkova (BLR) 6-3 6-2
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Aleksandra Nionova (LAT) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(15) Tereza Martincova (CZE) d. (2) Alice Moroni (ITA) 7-6(5) 6-4
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Tereza Hejlova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. (LL) Tori Kinard (USA) 6-4 6-2
(8) Zuzana Zalabska (CZE) d. Bianca Koch (GER) 7-5 6-1
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Chiara Mendo (ITA) 6-4 6-1
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. Diana Marcinkevica (LAT) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Darija Jurak (CRO) d. (Q) Tereza Martincova (CZE) 4-6 7-5 6-4
Nina Zander (GER) d. (8) Zuzana Zalabska (GER) 4-3 ret.
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 3-6 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. (6) Gioia Barbieri (ITA) 6-4 2-6 7-5

Main Draw Semifinals:
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. (2) Sarah Gronert (GER) 4-6 7-6(2) 6-4

Main Draw Final:
Nina Zander (GER) d. (3) Eva Hrdinova (CZE) 6-7(3) 7-5 6-1

Portimao 10K

1st round qualifying:
(9) Majoly De Wilde (BEL) d. Sandra Bendlova (CZE) 6-0 6-2

No Czechs in main draw

Mumbai 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Feb 28th, 2011, 01:36 PM
Events the week of 2/28

WTA Events

Kuala Lumpur (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Lucie Safarova (CZE) d. Zarina Diyas (KAZ) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Lucie Safarova (CZE) d. Dinara Safina (RUS) 6-3 4-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(5) Lucie Safarova (CZE) d. (2) Marion Bartoli (FRA) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Lucie Safarova (CZE) d. (4) Jarmila Groth (AUS) 6-2 3-6 6-3

Main Draw Final:
Jelena Dokic (AUS) d. (5) Lucie Safarova (CZE) 2-6 7-6(9) 6-4

Monterrey (International)

1st round qualifying:
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Anastasia Pivovarova (RUS) 6-4 3-6 6-1
(6) Christina McHale (USA) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Heather Watson (GBR) 5-7 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Jamie Hampton (USA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Sybille Bammer (AUT) d. Andrea Hlavackova (CZE) 4-6 6-3 6-3
Olga Govortsova (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Romina Oprandi (ITA) 6-0 4-6 6-1
Gisela Dulko (ARG) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-2 7-6(3)
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-2
Greta Arn (HUN) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Polona Hercog (SLO) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-7(4) 6-2
Ksenia Pervak (RUS) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-7(4) 6-3

ITF Events

Sydney 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hammond, LA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lyon 10K

1st round qualifying:
(3) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Clara Fiquet (FRA) 6-0 6-0
(4) Petra Krejsova (CZE) d. Giulia Pasini (ITA) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(12) Xenia Knoll (SUI) d. (3) Martina Borecka (CZE) 6-1 1-6 6-2
(4) Petra Krejsova (CZE) d. Ciara Mendo (ITA) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. (LL) Jennifer Migan (FRA) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. Maria Abramovic (CRO) 2-6 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(2) Claire Feuerstein (FRA) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 6-3 2-6 6-1

Antalya 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eugeniya Pashkova (RUS) d. Zuzana Linhova (CZE) 4-6 6-2 6-4

Bennguin1491
Mar 6th, 2011, 11:45 PM
Events the week of 3/7

WTA Events

Indian Wells

1st round qualifying:
Petra Cetkovska (CZE) d. (13) Virginie Razzano (FRA) 6-4 1-6 6-1
(24) Vesna Manasieva (RUS) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 4-6 7-5
Nuria Llagostera Vives (ESP) d. (18) Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-3 6-4
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Anastasiya Yakimova (BLR) 5-7 6-3 6-4
(15) Andrea Hlavackova (CZE) d. Irina Falconi (USA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(1) Rebecca Marino (CAN) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 1-6 6-2
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. (14) Petra Martic (CRO) 6-4 6-3
(11) Tamira Paszek (AUT) d. (15) Andrea Hlavackova (CZE) 2-6 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. Varvara Lepchenko (USA) 6-1 6-2
(31) Klara Zakopalova (CZE) d. Bye
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Lauren Davis (USA) 6-2 6-1
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) 7-6(6) 6-2
Peng Shuai (CHN) d. Renata Voracova (CZE) 7-5 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Alison Riske (USA) 6-2 6-1
(12) Petra Kvitova (CZE) d. Bye
Lucie Safarova (CZE) d. Kristina Barrois (GER) 7-6(9) 6-7(6) 6-0

Main Draw 2nd round:
(9) Agniezska Radwanska (POL) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6(6) 6-4
Urszula Radwanska (POL) d. (31) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 5-7 6-2
(5) Francesca Schiavone (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-0
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (27) Alexandra Dulgheru (ROU) 4-6 6-4 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (12) Petra Kvitova (CZE) 3-6 6-2 7-5
(21) Andrea Petkovic (GER) d. Lucie Safarova (CZE) 7-6(8) 7-5

Main Draw 3rd round:
(Q) Lucie Hradecka (CZE) vs. Shuai Peng (CHN)
(19) Ana Ivanovic (SRB) vs. Barbora Zahlavova Strycova (CZE)

ITF Events

Clearwater, FL 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Karolina Pliskova (CZE) d. Nathalie Piquion (FRA) 6-2 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Alexis King (USA) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(8) Karolina Pliskova (CZE) d. Chanel Simmonds (RSA) 6-1 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) d. (2) Stephanie Foretz Garcon (FRA) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Ajla Tomljanovic (CRO) d. (8) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-3
(6) Michelle Larcher de Brito (POR) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-4

Irapuato 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Dijon 10K

1st round qualifying:
(8) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Camille Cheli (FRA) 6-0 6-1
(10) Petra Krejsova (CZE) d. d. Beatriz Maria Martins Cecato (BRA) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(8) Martina Borecka (CZE) d. (10) Petra Krejsova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Martina Borecka (CZE) d. (Q) Nicolette Van Uitert (NED) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Martina Borecka (CZE) d. (2) Naomi Broady (GBR) 4-6 7-6(5) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Claire Feuerstein (FRA) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 6-3 6-4

Antalya 10K

1st round qualifying:
(1) Martina Kubicikova (CZE) d. Bye
Simona Dobra (CZE) d. Gizen Melisa Atem (TUR) 6-0 6-1
Aysenur Durmus (TUR) d. Lucie Kuderova (CZE) 6-1 6-0
Tereza Budilova (CZE) d. Eylul Benli (TUR) 3-6 7-5 6-1

2nd round qualifying:
(1) Martina Kubickova (CZE) d. Ekin Bahtili (TUR) 6-0 6-0
Monika Sirilova (SVK) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 4-6 6-4
Tereza Budilova (CZE) d. Marta Smiechowska (POL) 6-4 6-0

3rd round qualifying:
(1) Martina Kubicikova (CZE) d. Despoina Vogasari (GRE) 7-5 6-1
Kateryna Pyatakova (UKR) d. Tereza Budilova (CZE) 6-4 6-3

4th round qualifying:
(1) Martina Kubicikova (CZE) d. (11) Bianca Hincu (ROU) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
Martina Gledacheva (BUL) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-3 6-2
(Q) Martina Kubicikova (CZE) d. (LL) Vanda Lukacs (HUN) 3-6 7-6(3) 6-3

Main Draw 2nd round:
(Q) Martina Kubicikova (CZE) d. (WC) Cemre Anil (TUR) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Bibiane Schoofs (NED) d. (Q) Martina Kubicikova (CZE) 6-0 6-2

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Concepcion 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Camila Silva (CHI) 6-3 4-6 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
Aleksandrina Naydenova (BUL) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-4 2-6 6-3

Bennguin1491
Mar 14th, 2011, 02:12 AM
Events the week of 3/14

WTA Events

Indian Wells (Premier Mandatory)

Main Draw 3rd round:
Shuai Peng (CHN) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 4-6 7-5
(19) Ana Ivanovic (SRB) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-2

ITF Events

Nassau 100K+H

1st round qualifying:
(5) Eva Birnerova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Piia Suomalainen (FIN) d. (5) Eva Birnerova (CZE) 1-6 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
Kristina Barrois (GER) d. (1/WC) Petra Kvitova (CZE) 1-6 7-5 6-3
(2) Tsvetana Pironkova (BUL) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-4

Sanya 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Amiens 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Barbara Sobaskiewicz (POL) 6-3 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. Vivien Juhaszova (SVK) 6-4 3-6 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Lucie Kriegsmannova (CZE) 6-1 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. (5) Anne Schaefer (GER) 7-5 7-6(7)

Main Draw Quarterfinals:
Nastassja Burnett (ITA) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-6(2) 6-4

Antalya 10K

1st round qualifying:
Lucie Kuderova (CZE) d. Bye
(5) Monika Tumova (CZE) d. Bye
(15) Tereza Budilova (CZE) d. Bye
(10) Simona Dobra (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(14) Huliya Velieva (BUL) d. Lucie Kuderova (CZE) 6-3 6-1
(5) Monika Tumova (CZE) d. Eylul Benli (TUR) 6-1 6-2
(15) Teresa Budilova (CZE) d. Lisa Ehrensberger (GER) 6-2 6-2
(10) Simona Dobra (CZE) d. Louise Reis de Campos (BRA) 6-0 6-0

3rd round qualifying:
(5) Monika Tumova (CZE) d. Catherine Chantraine (BEL) 6-3 6-3
(15) Teresa Budilova (CZE) d. Nadiia Baryshpolets (UKR) 6-4 6-2
(10) Simona Dobra (CZE) d. Demi Schuurs (NED) 6-2 6-3

4th round qualifying:
(5) Monika Tumova (CZE) d. (15) Tereza Budilova (CZE) 6-2 6-2
(10) Simona Dobra (CZE) d. Eleni Konstantinidou (GRE) 4-6 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Dia Evtimova (BUL) d. (Q) Monika Tumova (CZE) 6-1 6-0
Martina Kubicikova (CZE) d. (WC) Seda Arantekin (TUR) 6-4 4-6 6-2
(Q) Ilona Bremen (BLR) d. (7) Zuzana Linhova (CZE) 6-1 6-0
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Huliya Velieva (BUL) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
Cristina Dinu (ROU) d. Martina Kubicikova (CZE) 7-5 6-2
Danielle Harmsen (NED) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-3 6-4

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Fallanden 10K

1st round qualifying
(13) Tereza Martincova (CZE) d. Romaine Zenhausern (SUI) 6-1 6-1
Belinda Bencic (SUI) d. (7) Petra Rohanova (CZE) 6-4 2-6 6-4

2nd round qualifying:
(1) Ksenia Kirillova (RUS) d. (13) Tereza Martincova (CZE) 6-2 6-4

No Czechs in main draw

Bath 10K

1st round qualifying:
(13) Jennifer Ren (GBR) d. Nela Platkova (CZE) 7-5 6-3
(7) Nikola Frankova (CZE) d. Matilda Hamlin (SWE) 6-4 6-2

2nd round qualifying:
(7) Nikola Frankova (CZE) d. (14) Eleanor Dean (GBR) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(6) Claudia Giovine (ITA) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-4

Metepec 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Miyazaki 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santiago 10K

1st round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. (WC) Ivania Martinich (CHI) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. (10) Desiree Schlenz (GER) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Daniela Seguel (CHI) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Andrea Koch-Benevuto (CHI) 6-1 4-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Natasa Zoric (SRB) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 7-5 6-3

Bennguin1491
Mar 22nd, 2011, 02:48 PM
Events the week of 3/21

WTA Tour Events

Miami (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
Eva Birnerova (CZE) d. (22) Pauline Parmentier (FRA) 7-5 4-6 6-3
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Beatrice Capra (USA) 6-3 6-1
Irina Falconi (USA) d. (15) Sandra Zahlavova (CZE) 4-6 6-1 6-3
(8) Renata Voracova (CZE) d. Corinna Dentoni (ITA) 6-3 6-3
Yung-Jan Chan (TPE) d. (10) Andrea Hlavackova (CZE) 7-6(4) 7-6(1)

2nd round qualifying:
(5) Shuai Zhang (CHN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 2-6 6-4
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Irina Falconi (USA) 6-1 5-7 6-1
(19) Sania Mirza (IND) d. (8) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. Roberta Vinci (ITA) 7-5 6-4
(32) Klara Zakopalova (CZE) d. Bye
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Sloane Stephens (USA) 6-4 6-2
(30) Lucie Safarova (CZE) d. Bye
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Yung-Jan Chan (TPE) 7-5 7-5
(12) Petra Kvitova (CZE) d. Bye
Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. (13) Flavia Pennetta (ITA) 6-3 6-0
(32) Klara Zakopalova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 7-6(4) 6-3
(9) Agnieszka Radwanska (POL) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-0
(30) Lucie Safarova (CZE) d. Patty Schnyder (SUI) 6-2 6-4
(8) Victoria Azarenka (BLR) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 7-5 4-6 6-0
(12) Petra Kvitova (CZE) d. Varvara Lepchenko (USA) 6-1 6-2

Main Draw 3rd round:
(21) Andrea Petkovic (GER) vs. Iveta Benesova (CZE)
(32) Klara Zakopalova (CZE) vs. (8) Jelena Jankovic (SRB)
(4) Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Lucie Safarova (CZE)
(17) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (12) Petra Kvitova (CZE)

ITF Events

Bath 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Ana Vrljic (CRO) 6-3 4-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Marta Domachowska (POL) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-7(7) 6-3

Moscow 25K

1st round qualifying:
Karolina Cechova (CZE) d. (13) Polina Rodionova (RUS) W/O
(6) Yana Buchina (RUS) d. Martina Pradova (CZE) 6-1 6-2
(16) Tereza Martincova (CZE) d. Irina Glimakova (RUS) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
(5/WC) Angelina Gabueva (RUS) d. Karolina Cechova (CZE) 7-6(3) 6-1
(6) Yana Buchina (RUS) d. (16) Tereza Martincova (CZE) 4-6 6-2 6-3

No Czechs in main draw

Namangan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kunming 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gonesse 10K

1st round qualifying:
(11) Denisa Allertova (CZE) d. Mathilde Cor (FRA) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Eva Wacanno (NED) d. (11) Denisa Allertova (CZE) 7-6(4) 6-3

Main Draw 1st round:
Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Rachel Girard (FRA) 6-1 6-2
(8) Anne Schaefer (GER) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 4-6 6-4 7-6(1)

Main Draw 2nd round:
(4) Gioia Barbieri (ITA) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-1

Antalya 10K

1st round qualifying:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Irina Constantinide (ROU) 6-2 6-4
(3) Monika Tumova (CZE) d. Bye
(14) Nikola Horakova (CZE) d. Bye
Benedetta Fasciani (ITA) d. Nikola Tomanova (CZE) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Melisa Martinov (MDA) 6-2 6-2
Kristyna Hancarova (CZE) d. Noelia Zeballos (BRA) 1-6 7-5 6-2
(3) Monika Tumova (CZE) d. Busra Kayrun (TUR) 6-3 6-2
Ilona Kremen (BUL) d. (14) Nikola Horakova (CZE) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
Lyutfya Velieva (BUL) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 6-7(1) 6-4 6-1
(10) Natalia Kolat (POL) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 6-1
Giulia Pairone (ITA) d. (3) Monika Tumova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Anaeve Pain (CAL) d. Martina Kubicikova (CZE) 5-7 6-4 7-5

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Poza Rica 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rancagua 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (5) Karolina Nowak (GER) 6-4 4-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Aleksandrina Naydenova (BUL) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-3 3-6 6-3

Bennguin1491
Apr 5th, 2011, 09:09 PM
Events the week of 3/28

WTA Events

Miami (Premier Mandatory)

Main Draw 3rd round:
(21) Andrea Petkovic (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-3
(8) Jelena Jankovic (SRB) d. (32) Klara Zakopalova (CZE) 7-5 6-1
(4) Samantha Stosur (AUS) d. (30) Lucie Safarova (CZE) 6-0 7-6(1)
(17) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (12) Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-7(3) 6-0

ITF Events

Monzon 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Beatriz Leon Hernandez (ESP) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Leticia Costas-Moreira (ESP) 4-6 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (5) Nina Bratchikova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw Final:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (2) Kirsten Flipkens (BEL) 5-7 6-4 6-2

Wenshan 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Ipswich 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 10K

1st round qualifying:
Nikola Tomanova (CZE) d. Alina Ageichik (BLR) 6-1 6-4
Ani Gogvadze (GEO) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 2-6 6-1

2nd round qualifying:
(2) Claudia Antonia Enache (ROU) d. Nikola Tomanova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(LL) Agni Stefanou (GRE) d. Nikola Horakova (CZE) 6-4 6-2
(LL) Victoria Kan (RUS) d. Monika Tumova (CZE) 3-6 6-1 6-3

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Astana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ribeirao Preto 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Apr 5th, 2011, 10:05 PM
Events the week of 4/4

WTA Events

Charleston (Premier)

1st round qualifying:
(7) Eva Birnerova (CZE) d. Mashona Washington (USA) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
(7) Eva Birnerova (CZE) d. (16) Ekaterina Bychkova (RUS) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
Anastasia Rodionova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 4-6 6-1 6-2
(15) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 2-6 7-6(6)
(WC) Sabine Lisicki (GER) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-4 6-2
(Q) Eva Birnerova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 7-5 2-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(15) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anastasia Rodionova (AUS) 6-3 1-6 6-3
(12) Julia Goerges (GER) d. (Q) Eva Birnerova (CZE) 1-6 7-5 2-0 ret.

Main Draw 3rd round:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (15) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(6) 7-6(9)

Marbella (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-2
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. Anastasia Yakimova (BLR) 1-6 7-5 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (7) Roberta Vinci (ITA) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 7-6(3) 1-6 7-6(0)
(Q) Lara Arruabarena-Vecino (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 3-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (6) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Bundaberg 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Jackson, MS 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Julia Cohen (USA) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-5 6-2

Pomezia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sibenik 10K

1st round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Lucie Chrastecka (CZE) d. Rea Paripovic (CRO) 6-2 6-3
Veronika Savodska (CZE) d. Bye
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Sofiya Bogatova (RUS) 6-0 6-0
(4) Katarina Marackova (SVK) d. Lucie Chrastecka (CZE) 6-3 6-1
Veronika Savodksa (CZE) d. Nina Nagode (SLO) 6-3 7-5
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Valentina Demini (ITA) 7-6(2) 6-0

3rd round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Georgina Fedosenkova (UKR) 6-2 6-2
Veronika Zavodska (CZE) d. (16) Ema Mikulcic (CRO) 6-3 6-1
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Rebeca Mitrea (ROU) 6-7(2) 6-0 4-1 ret.

4th round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Saska Gavrilovksa (SRB) 3-6 7-6(4) 6-2
Veronika Zavodska (CZE) d. Larisa Sporea (ROU) 6-0 6-4
Matea Curic (CRO) d. (15) Teresa Malikova (CZE) 1-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Veronika Zavodksa (CZE) d. (Q) Agnes Bukta (HUN) 3-6 6-3 6-3
Jana Jandova (CZE) d. (3) Marcella Koek (NED) 1-6 7-6(2) 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Silvia Njiric (CRO) 7-5 6-3
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Blaga Delic (CRO) 4-6 6-3 6-3
Martina Borecka (CZE) d. Chantal Skamlova (SVK) 7-5 3-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Michaela Pochabova (SVK) d. (Q) Veronika Zavodska (CZE) 6-1 4-6 6-2
Jana Jandova (CZE) d. (Q) Matea Curic (CRO) 4-6 6-1 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (7) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-1
(4) Paola Cigui (ITA) d. Martina Borecka (CZE) 7-6(3) 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Jana Jandova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw Semifinals:
(Q) Jessica Ginier (FRA) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-4 6-2

Antalya 10K

1st round qualifying:
(16) Nikola Horakova (CZE) d. Madalina Lupu (ROU) 6-4 7-6(2)
Tereza Budilova (CZE) d. Gloire Mfoumouangana (FRA) 0-6 7-5 6-2

2nd round qualifying:
Lorenza Stefanelli (ITA) d. (16) Nikola Horakova (CZE) 6-4 6-4
(7) Alina Wessel (GER) d. Tereza Budilova (CZE) 6-7(4) 6-1 7-5

Main Draw 1st round:
Denisa Allertova (CZE) d. (4) Korina Perkovic (GER) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Quirine Lemoine (NED) d. Denisa Allertova (CZE) 6-3 7-5

Lucknow 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Caracas 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Isabela Miro (BRA) 4-6 6-2 6-2
(Q) Jessica Roland-Rosario (PUR) d. Katerina Kramperova (CZE) 7-6(5) 7-5

Main Draw 2nd round:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Nicole Robinson (USA) 6-4 1-6 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Jessica Sabeshinskaja (GER) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(4) Adriana Perez (VEN) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 6-2 6-2

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Apr 11th, 2011, 01:24 AM
Events the week of 4/11

WTA Tour Events

No WTA events this week.

Fed Cup

World Group Semifinals
Czech Republic at Belgium

ITF Events

Johannesburg 100K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Valeria Savinykh (RUS) d. (4) Eva Birnerova (CZE) 2-6 6-3 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Anais Laurendon (FRA) 6-3 6-3

Casablanca 25K

1st round qualifying:
Tereza Martincova (CZE) d. Barbara Luz (POR) 6-1 6-4
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Camilia Benabdeljalil (MAR) 6-4 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Camelia-Elena Hristea (ROU) d. Martina Pradova (CZE) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(1) Alexandra Panova (RUS) d. Tereza Martincova (CZE) 6-4 6-1
(9) Magali De Lattre (POR) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-4 6-7(3) 6-2
Iveta Gerlova (CZE) d. (6) Eva Fernandez-Brugues (ESP) 7-6(5) 6-3

3rd round qualifying:
(14) Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-6(5) 6-2

Main Draw 1st round:
Arina Rodionova (RUS) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-7(5) 7-6(3)
(Q) Mervana Jugic-Salkic (BIH) vs. (8) Karolina Pliskova (CZE)

Incheon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Osprey, FL 25K

1st round qualifying:
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. Dina Bajramovic (USA) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Di Zhao (CHN) d. (3) Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-2

No Czechs in main draw

Pomezia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bol 10K

1st round qualifying:
Katerina Kaminkova (CZE) d. Edita Raca (GBR) 6-2 6-2
Veronika Zavodska (CZE) d. Marijana Vlahinic (CRO) 6-2 6-0
Lucie Chrastecka (CZE) d. Neda Koprcina (CRO) W/O
Katja Milas (CRO) d. Gabriela Markova (CZE) 6-0 6-3
Mateja Kraljevic (SUI) d. Klara Dohnalova (CZE) 6-0 6-0
Karolina Pondusova (SVK) d. Barbora Trestikova (CZE) 6-1 6-0
Teresa Hejlova (CZE) d. Helena Klun (CRO) 6-1 6-4

2nd round qualifying:
Katerina Kaminkova (CZE) d. Alexandra Sokolova (RUS) 6-1 6-1
Veronika Zavodska (CZE) d. Sara Pilic (ITA) 6-0 6-2
Julija Jauk (SLO) d. Lucie Chrastecka (CZE) 7-6(4) 6-3
Tereza Hejlova (CZE) d. Danica Milinkovicova (SVK) 4-1 ret.

3rd round qualifying:
Tena Lukas (CRO) d. Katerina Kaminkova (CZE) 6-2 6-1
Veronika Zavodska (CZE) d. (2) Emma Flood (NOR) 6-4 3-6 6-1
(7) Gracia Radovanovic (FRA) d. Tereza Hejlova (CZE) 6-1 6-2

4th round qualifying:
Veronika Zavodska (CZE) d. Neira Fatic (BIH) 6-1 3-6 6-2

Main Draw 1st round:
(WC) Ema Mikulcic (CRO) vs. Martina Borecka (CZE)
(WC) Matea Curic (CRO) vs. (7) Martina Kubicikova (CZE)
(SE) Jessica Ginier (FRA) vs. (Q) Veronika Zavodska (CZE)
(6) Barbara Sobaszkiewicz (POL) vs. Jana Jandova (CZE)

Antalya 10K

1st round qualifying:
(1/WC) Ekaterine Gorgodze (GEO) d. Tereza Budilova (CZE) 2-6 6-3 6-2
(9) Denisa Allertova (CZE) d. Daria Sagopova (BLR) 1-6 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Nikola Vajdova (SVK) d. (9) Denisa Allertova (CZE) 1-6 7-5 6-2

Caracas 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (WC) Mariana Muci-Torres (VEN) 6-1 6-1
(3) Zuzana Linhova (CZE) d. Gabriela Coglitore (VEN) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
? vs. Katerina Kramperova (CZE)
Nicole Robinson (USA) vs. (3) Zuzana Linhova (CZE)

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Apr 25th, 2011, 02:25 PM
Events the week of 4/18

WTA Tour Events

Stuttgart (Premier)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Kristina Barrois (GER) d. Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-4

Fes

1st round qualifying:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (8) Magda Linette (POL) 7-6(9) 6-4
(3) Urszula Radwanska (POL) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-4

2nd round qualifying:
Kristyna Pliskova (CZE) d. Leticia Costas-Moreira (ESP) 7-5 6-1

3rd round qualifying:
Kristyna Pliskova (CZE) d. Severine Beltrame (FRA) 6-4 7-6(7)

Main Draw 1st round:
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. Renata Voracova (CZE) 6-7(5) 7-5 6-3
(8) Alize Cornet (FRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Greta Arn (HUN) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-4

ITF Events

Dothan, AL 50K

1st round qualifying:
Whitney Jones (USA) d. (4) Eva Hrdinova (CZE) 6-3 3-6 6-2

No Czechs in main draw

Civitavecchia 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tessenderlo 25K

1st round qualifying:
(16) Tereza Martincova (CZE d. Bye

2nd round qualifying:
(16) Tereza Martincova (CZE) d. Hannah Nagel (GER) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(16) Tereza Martincova (CZE) d. (1) Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-4 3-6 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Desiree Bastianon (BEL) 6-3 5-7 6-0
(8) Marta Domachowska (POL) d. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-3 6-7(2) 6-0

Main Draw 2nd round:
(WC) Alison Van Uytvanck (BEL) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6- 5-7 7-5

Hvar 10K

1st round qualifying:
Teresa Hejlova (CZE) d. Santina Lange (GER) 6-2 6-2
Flora Birnbaum (FRA) d. (5) Teresa Malikova (CZE) 6-7(3) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
Tereza Hejlova (CZE) d. Vladica Babic (MNE) 2-6 7-5 6-3

3rd round qualifying:
(3) Gracia Radovanovic (FRA) d. Tereza Hejlova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(3) Paola Cigui (ITA) d. Martina Borecka (CZE) 7-5 6-3
Marion Gaud (FRA) d. (5) Martina Kubicikova (CZE) 6-2 6-3

Antalya 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Maria Zharkova (RUS) d. Denisa Allertova (CZE) 6-2 7-5

Torrent 10K

1st round qualifying:
(10) Simona Dobra (CZE) d. Maria-Jesus Ibanez-Galindo (ESP) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
(10) Simona Dobra (CZE) d. Josephine Boualem (ESP) 6-4 6-0

3rd round qualifying:
(1) Tereza Mrdeza (CRO) d. (10) Simona Dobra (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Claudia Lorenzo Fernandez (ESP) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(4) 6-2

Karshi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Caracas 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Yamile Fors-Guerra (CUB) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Nicole Robinson (USA) 4-6 7-5 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Andrea Koch-Benevuto (CHI) d. (8) Katerina Kramperova (CZE) 6-3 6-0

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Apr 26th, 2011, 03:23 PM
Events the week of 4/25

WTA Tour Events

Barcelona (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Laura Pous-Tio (ESP) d. (9) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-3
Lucie Hradecka (CZE) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Gisela Dulko (ARG) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Estrella Cabeza-Candela (ESP) 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. (5) Sara Errani (ITA) 6-1 7-5

Main Draw Final:
(6) Roberta Vinci (ITA) d. Lucie Hradecka (CZE) 4-6 6-2 6-2

Estoril (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Beatriz Garcia Vidagany (ESP) 6-4 7-6(3)
(2) Jarmila Gajdosova (AUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw 2nd round:
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Anastasia Yakimova (BLR) 2-6 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. (3) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 7-5

ITF Events

Charlottesville, VA 50K

1st round qualifying:
(4) Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Jennifer Tuchband (USA) 4-6 6-4 6-2

2nd round qualifying:
Xin Wen (CHN) d. (4) Eva Hrdinova (CZE)6-3 3-6 6-1

No Czechs in main draw

Gifu 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Chiasso 25K

1st round qualifying:
(3) Kristyna Pliskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Jana Cepelova (SVK) d. (3) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 5-7 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Andrea Hlavackova (CZE) d. Mona Barthel (GER) 6-3 4-6 6-1
(6) Eva Birnerova (CZE) d. Lenka Jurikova (SVK) 6-3 2-6 7-5
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Anais Laurendon (FRA) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Jana Cepelova (SVK) 6-0 6-4
(Q) Sacha Jones (NZL) d. (6) Eva Birnerova (CZE) WO
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Conny Perrin (SUI) 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Sacha Jones (NZL) 6-1 4-6 6-2
(Q) Bibiane Schoofs (NED) d. (3) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 3-1 ret.

Main Draw Semifinals:
(1) Andrea Hlavackova (CZE) d. Mariya Koryttseva (UKR) 6-3 6-3

Main Draw Final:
(Q) Monica Puig (PUR) d. (1) Andrea Hlavackova (CZE) 7-6(4) 7-5

Karshi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Minsk 25K

No Czechs in qualifying or main draw

San Severo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Zell Am Harmersbach 10K

1st round qualifying:
(1) Tereza Martincova (CZE) d. (WC) Felicitas Kastner (GER) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(1) Tereza Martincova (CZE) d. Julia Schiller (AUT) 7-6(3) 6-3

Main Draw 1st round:
(8) Martina Kubicikova (CZE) d. Dunja Sukic (SRB) 6-3 6-3
Petra Krejsova (CZE) d. Oceane Adam (FRA) 6-3 6-0
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. (2) Tammi Patterson (AUS) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(8) Martina Kubicikova (CZE) d. (WC) Stephanie Wagner (GER) 7-5 6-2
Petra Krejsova (CZE) d. (5) Nina Zander (GER) 6-3 1-6 7-6(3)
Vanessa Henke (GER) d. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-3 3-1 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(8) Martina Kubicikova (CZE) d. Iris Khanna (AUT) 6-2 6-3
Vanessa Henke (GER) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw Semifinals:
Carina Witthoeft (GER) d. (8) Martina Kubicikova (CZE) WO

Bournemouth 10K

1st round qualifying:
(3) Nikola Horakova (CZE) d. Jazzamay Drew (GBR) 6-0 6-2
Grainne O'Neill (IRL) d. Nela Platkova (CZE) 6-1 6-0
Karolina Cechova (CZE) d. Katie Barker (GBR) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(3) Nikola Horakova (CZE) d. Valeria Osadchenko (SWE) 6-3 5-7 6-1
Karolina Cechova (CZE) d. Grainne O'Neill (IRL) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Karolina Cechova (CZE) d. Alenka Hubacek (AUS) 6-3 6-4
(Q) Joespha Adam (FRA) d. (Q) Nikola Horakova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Alice Balducci (ITA) d. (Q) Karolina Cechova (CZE) 6-2 6-3

Vic 10K

1st round qualifying:
(5) Simona Dobra (CZE) d. Agathe Timsit (FRA) 6-4 6-1

2nd round qualifying:
(5) Simona Dobra (CZE) d. (WC) Nuria Ormeno Ruiz (ESP) 6-3 6-1

3rd round qualifying:
(5) Simona Dobra (CZE) d. Anna Monserrat Sanchez (ESP) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Maria Pujol Serra (ESP) 6-0 7-5
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (4) Amanda Carreras (GBR) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
Ximena Hermoso (MEX) d. (7) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(6) 4-6 7-6(3)
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Nuria Parrizas-Diaz (ESP) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(SE) Tereza Mrdeza (CRO) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-3 4-6 6-4

Sao Paolo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
May 4th, 2011, 10:18 PM
Events the week of 5/2

WTA Tour Events

Madrid (Premier Mandatory)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Anabel Medina Garrigues (ESP) 6-2 2-6 7-6(3)
Iveta Benesova (CZE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-2
Sara Errani (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-6(6) 6-4
(16) Petra Kvitova (CZE) d. Alexandra Dulgheru (ROU) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (7) Jelena Jankovic (SRB) 6-4 4-6 7-5
(6) Na Li (CHN) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-4
(16) Petra Kvitova (CZE) d. Chanelle Scheepers (RSA) 6-3 6-3

Main Draw 3rd round:
Lucie Safarova (CZE) d. Jarmila Gajdosova (AUS) 6-3 6-3
(16) Petra Kvitova (CZE) d. (2) Vera Zvonareva (RUS) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(4) Victoria Azarenka (BLR) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 3-6 6-2
(16) Petra Kvitova (CZE) d. Dominika Cibulkova (SVK) 3-6 6-3 7-5

Main Draw Semifinals:
(16) Petra Kvitova (CZE) d. (6) Na Li (CHN) 6-3 6-1

Main Draw Final:
(16) Petra Kvitova (CZE) d. (4) Victoria Azarenka (BLR) 7-6(3) 6-4

ITF Events

Cagnes-Sur-Mer 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Kristina Barrois (GER) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-0
Anastasia Yakimova (BLR) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-0
Pauline Parmentier (FRA) d. (7) Renata Voracova (CZE) 6-2 6-3

Indian Harbor Beach, FL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Fukuoka 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Prague 50K

1st round qualifying:
(5) Ana Vrljic (CRO) d. (WC) Denisa Allertova (CZE) 6-4 6-2
(2) Yulia Beygelzimer (UKR) d. Martina Kubicikova (CZE) 6-0 6-2
Jana Cepelova (SVK) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 7-5
Tina Schechtl (AUT) d. (WC) Martina Pradova (CZE) 6-0 6-0
(4) Arina Rodionova (RUS) d. (WC) Veronika Zavodska (CZE) 6-3 1-6 6-1
(WC) Katerina Kramperova (CZE) d. (WC) Teresa Budilova (CZE) 6-3 6-2
Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Alina Yanovskaya (RUS) 7-6(4) 6-2
(8) Dia Evtimova (BUL) d. Martina Borecka (CZE) 6-1 6-4

2nd round qualifying:
(4) Arina Rodionova (RUS) d. (WC) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-0
(8) Dia Evtimova (BUL) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Darya Kustova (BLR) 6-0 4-6 6-3
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 6-1 2-6 6-4
Stefanie Voegele (SUI) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(3) 7-5
(5) Yvonne Meusberger (AUT) d. (WC) Tereza Hejlova 6-4 6-1
Regina Kulikova (RUS) d. (3) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-0 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Mandy Minella (LUX) 6-2 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (5) Yvonne Meusburger (AUT) 6-2 6-2

Main Draw Final:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Paula Ormachea (ARG) 4-6 6-3 6-2

Bukhara 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Casarano 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Istanbul 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Wiesbaden 10K

1st round qualifying:
Tereza Jankovska (CZE) d. Caroline Uebelhofer (GER) 6-3 6-2
Barbora Krejcikva (CZE) d. Bye
Klara Koprivova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Tereza Jankovska (CZE) d. (2) Desiree Schelenz (GER) 6-4 3-0 ret.
Barbora Krejcikova (CZE) d. Michaela Casanova (SUI) 6-0 6-2
Klara Koprivova (CZE) d. Melanie Vlak (NED) 7-6(6) 6-4

3rd round qualifying:
Tereza Jankovska (CZE) d. Jamiy-Gayle Van De Wal (NED) 6-1 6-2
Barbora Krejcikova (CZE) d. (3) Stephanie Wagner (GER) 3-6 6-2 6-4
Jana Nabel (GER) d. Klara Koprivova (CZE) 6-2 7-6(7)

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Krejcikova (CZE) d. (WC) Noemi Hemmerich (GER) 6-4 6-2
(4) Marcella Koek (NED) d. (Q) Tereza Jankovska (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Marcella Koek (NED) d. (Q) Barbora Krejcikova (CZE) 7-6(3) 6-4

Edinburgh 10K

1st round qualifying:
Lucie Chrastecka (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Lucie Chrastecka (CZE) d. Emily Madill (IRL) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
Samantha Murray (GBR) d. Nela Platkova (CZE) 6-1 6-3
Michaela Ince (GBR) d. (Q) Lucie Chrastecka (CZE) 6-0 6-3

Hyderabad 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gran Canaria-Maspalomas 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Athens-Petroupoli 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. (WC) Konstantina Tsadari (GRE) 6-0 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Zuzana Linhova (CZE) vs. (Q) Adreanna Christopolou (GRE) 6-2 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(5) Alexandra Artamonova (RUS) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 6-0 6-4

NilsBrown
May 7th, 2011, 11:37 AM
HI - use to be a good top 10 czech player Vaidisova - last time I heard about her was an ITF tournament in the states last year. Any idea if she is still playing?

Bennguin1491
May 14th, 2011, 11:40 PM
Events the week of 5/9

WTA Tour Events

Rome (Premier 5)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. Kimiko Date-Krumm (JPN) 7-5 6-2
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 0-6 7-6(4)
Iveta Benesova (CZE) d. Gisela Dulko (ARG) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Jelena Jankovic (SRB) d. Lucie Safarova (CZE) 6-0 6-3
(6) Samantha Stosur (AUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 7-5

ITF Events

Prague 100K

1st round qualifying:
(1) Katarzyna Piter (POL) d. Karolina Cechova (CZE) 6-0 6-1
(WC) Aneta Dvorakova (CZE) d. Petra Krejsova (CZE) 7-5 4-6 6-4
Nadiya Kichenok (UKR) d. (WC) Tereza Jankovska (CZE) 5-7 6-1 6-2
(5) Ahsha Rolle (USA) d. Nikola Horakova (CZE) 4-1 ret.
Martina Kubickova (CZE) d. (WC) Jara Ghadri (GER) 6-0 6-2
Denisa Allertova (CZE) d. (7) Sarah Gronert (GER) 4-6 6-4 6-3
(3) Marta Domachowska (POL) d. (WC) Kamila Pavelkova (CZE) 6-3 6-2
Jesika Maleckova (CZE) d. Petra Rohanova (CZE) 6-2 6-4
Mashona Washington (USA) d. (WC) Veronika Zavodska (CZE) 7-6(2) 6-2
(6) Jessica Moore (AUS) d. Martina Borecka (CZE) 6-3 6-3
(4) Sheng-Nan Sun (CHN) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-1 5-7 7-5
Diana Sumova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 3-6 6-2
(8) Aleksandra Krunic (SRB) d. (WC) Klara Koprivova (CZE) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
(1) Katarzyna Piter (POL) d. (WC) Aneta Dvorakova (CZE) 6-3 6-1
Denisa Allertova (CZE) d. Martina Kubicikova (CZE) 6-2 3-6 7-6(4)
(3) Marta Domachowska (POL) d. Jesika Maleckova (CZE) 6-2 6-0
(4) Sheng-Nan Sun (CHN) d. Diana Sumova (CZE) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
Mariana Duque Marino (COL) d. Denisa Allertova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. Anne Keothavong (GBR) 7-6(1) 6-3
(5) Mathilde Johansson (FRA) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-0
(LL) Denisa Allertova (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-2
(7) Ksenia Pervak (RUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 2-6 6-2 6-2
(WC) Martina Pradova (CZE) d. (WC) Gesa Focke (GER) 6-2 6-0

Petra Cetkovska (CZE) d. (8) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-0 4-6 6-0
Eva Birnerova (CZE) d. Madison Brengle (USA) 6-4 6-4
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Ahsha Rolle (USA) 7-5 7-5

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 6-2 6-3
(LL) Denisa Allertova (CZE) d. Lesia Tsurenko (UKR) 6-2 6-2
(7) Ksenia Pervak (RUS) d. (WC) Martina Pradova (CZE) 6-1 6-0
Petra Cetkovska (CZE) d. Eva Birnerova (CZE) 2-6 6-4 6-1
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Sorana Cirstea (ROU) 6-1 2-1 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. (5) Mathilde Johansson (FRA) 6-1 6-1
(Q) Aleksandra Krunic (SRB) d. (LL) Denisa Allertva (CZE) 6-4 6-0
Petra Cetkovska (CZE) d. (2) Klara Zakopalova (CZE) 5-7 6-3 7-5

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 6-4 6-2
(4) Magdalena Rybarikova (SVK) d. Petra Cetkovska (CZE) 0-6 7-6(2) 6-0

Main Draw Final:
(4) Magdalena Rybarikova (SVK) d. (1) Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-4

Kurume 50K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Gaudens 50K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Raleigh, NC 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Reggio Emilia 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Zagreb 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Karolina Pliskova (CZE) d. Melanie Klaffner (AUT) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(5) Elitsa Kostova (BUL) d. Karolina Pliskova (CZE) 1-6 6-4 7-5

Bastad 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tenerife 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Encarnacion 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Itaparica 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Heraklion 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Istanbul 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
May 15th, 2011, 12:27 AM
Events the week of 5/16

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

1st round qualifying:
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Arina Rodionova (RUS) 6-1 7-5
Ling Zhang (HKG) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 3-6 6-3
Vitalia Diatchenko (RUS) d. (12) Eva Birnerova (CZE) 6-1 7-6(3)
Karolina Pliskova (CZE) d. Noppawan Lertcheewakarn (THA) 6-3 3-6 6-1

2nd round qualifying:
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Claire Feuerstein (FRA) 7-5 6-3
Vitalia Diatchenko (RUS) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
Marina Erakovic (NZL) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-2

Brussels (Premier)

1st round qualifying:
(2) Andrea Hlavackova (CZE) d. Bye
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Paula Ormachea (ARG) d. (2) Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 7-6(5)
Su-Wei Hsieh (TPE) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
(LL) Irina Falconi (USA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-3
Klara Zakopalova (CZE) d. Ksenia Pervak (RUS) 7-5 3-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2

Strasbourg (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Ahsha Rolle (USA) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Stephanie Foretz Gacon (FRA) 6-2 6-4

ITF Events

Goyang 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Brescia 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Izmir 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (4) Tatia Mikadze (GEO) 6-1 3-6 7-5

Main Draw 2nd round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Lidziya Marozava (BLR) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Eva Hrdinova (CZE) d. (8) Ganna Piven (UKR) 6-3 6-1

Main Draw Semifinals:
(2) Naomi Broady (GBR) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 6-4

Moscow 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Karuizawa 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bastad 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santa Coloma De Farners 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Landisville, PA 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rethymno 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Durban 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Jeannine Prentner (AUT) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 3-6 7-5 6-4
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. Dan Ni Wang (CHN) W/O

Main Draw 2nd round:
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Melissa Laing (RSA) 6-0 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. (5) Jennifer Allan (GBR) 6-3 6-3

Main Draw Semifinals:
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. (2) Nicole Rottmann (AUT) 7-5 4-6 6-1

Main Draw Final:
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. (8) Surina De Beer (RSA) 6-2 6-0

Itaparica 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
May 27th, 2011, 01:12 AM
Events the week of 5/23

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Qualifying rounds: see previous post

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1 6-1
(8) Samantha Stosur (AUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-3
Alize Cornet (FRA) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-2
(6) Na Li (CHN) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-7(6) 6-3
Jie Zheng (CHN) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-3
(9) Petra Kvitova (CZE) d. Greta Arn (HUN) 6-2 6-1
(4) Victoria Azarenka (BLR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-3
(WC) Caroline Garcia (FRA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-4
(Q) Yung-Jan Chan (TPE) d. (31) Klara Zakopalova (CZE) 7-5 6-1
Lucie Hradecka (CZE) d. Anastasija Sevastova (LAT) 6-3 5-7 6-1

Main Draw 2nd round:
(17) Julia Goerges (GER) d. Lucie Safarova (CZE) 2-6 7-5 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) d. Jie Zheng (CHN) 6-4 6-1
(15) Andrea Petkovic (GER) d. Lucie Hradecka (CZE) 7-6(2) 6-2

Main Draw 3rd round:
(9) Petra Kvitova (CZE) d. Vania King (USA) 6-4 6-2

ITF Events

Carson, CA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Changwon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Grado 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Olivia Rogowska (AUS) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-0

Bangkok 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Niigata 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Itaparica 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gaziantep 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Velenje 10K

1st round qualifying:
Veronika Zavodska (CZE) d. Nilgen Ahmetspahic (SUI) 6-4 6-3
(9) Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Lucie Chrastecka (CZE) d. Neja Sotosek (SLO) 6-3 7-6(3)
Diana Sumova (CZE) d. (WC) Aleksandra Lukic (SLO) 5-7 6-4 6-3
(12) Tereza Hejlova (CZE) d. Bye
(10) Nikola Horakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Veronika Zavodska (CZE) d. (1) Dunja Sunkic (SRB) 7-6(5) 6-2
(9) Teresa Malikova (CZE) d. Petra Sunic (CRO) 7-6(4) 7-6(6)
(4) Dalia Zafirova (BUL) d. Lucie Chrastecka (CZE) 6-2 6-0
(14) Elizabeta Bauer (SRB) d. Diana Sumova (CZE) W/O
(12) Tereza Hejlova (CZE) d. (WC) Patricia Vollmeier (SLO) 6-1 6-0
(10) Nikola Horakova (CZE) d. Marta Stojanovic (SRB) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
Mateja Kraljevic (SUI) d. Veronika Zavodska (CZE) 6-1 6-1
(2) Katarina Marackova (SVK) d. (9) Teresa Malikova (CZE) 6-2 6-4
(12) Tereza Hejlova (CZE) d. (6) Csilla Argyelan (HUN) 6-4 6-4
Dunja Stamenkovic (SRB) d. (10) Nikola Horakova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
Martina Borecka (CZE) d. (7) Martina Kubicikova (CZE) 6-4 7-6(4)
Karin Morgsova (SVK) d. (6) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(6) 3-6 7-6(6)
(Q) Tereza Hejlova (CZE) d. Katarzyna Kawa (POL) 6-3 7-5
Jana Jandova (CZE) d. (WC) Nika Kovac (SLO) 2-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Martina Borecka (CZE) d. Myriam Casanova (SUI) 6-3 6-3
Karin Morgosova (SVK) d. (Q) Tereza Hejlova (CZE) 6-2 6-4
Ingrid Rapisarda-Calvo (ESP) d. Jana Jandova (CZE) 7-6(2) 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Dia Evtimova (BUL) d. Martina Borecka (CZE) 6-2 6-2

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Getxo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sumter, SC 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Durban 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. (Q) Julia Samuseva (RUS) 2-6 6-4 7-5
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. Gopika Kapoor (IND) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. (WC) Lynn Kiro (RSA) 6-1 6-1
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. (WC) Valeria Bhunu (ZIM) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. (6) Jennifer Allan (GBR) 4-6 6-2 6-1
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. (7) Malou Ejdesgaard (DEN) 6-0 ret.

Main Draw Semifinals:
(3) Katerina Kramperova (CZE) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 2-6 6-1 6-1

Main Draw Final:
(2) Nicole Rottmann (AUT) d. (3) Katerina Kramperova (CZE) 6-7(4) 7-5 6-1

Paros 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Raanana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Jakarta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
May 28th, 2011, 09:35 PM
Events the week of 5/30

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Main Draw 4th round:
(6) Na Li (CHN) d. (9) Petra Kvitova (CZE) 2-6 6-1 6-3

ITF Events

Nottingham 75K+H

1st round qualifying:
Kristyna Pliskova (CZE) d. Alexandra Stevenson (USA) 6-3 3-6 7-6(7)

2nd round qualifying:
(6) Lindsay Lee-Waters (USA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Rome Tiro-A-Volo 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Maribor 25K

1st round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Karla Popovic (CRO) 3-6 6-4 6-0
Tereza Hejlova (CZE) d. Tajda Bestijanic (SLO) 6-0 6-4

2nd round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. (11) Myriam Casanova (SUI) 6-2 3-6 6-1
(10) Tereza Mrdeza (CRO) d. Tereza Hejlova (CZE) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
(3) Teliana Pereira (BRA) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
Dia Evtimova (BUL) d. (LL) Teresa Malikova (CZE) 3-6 7-5 6-3

Gimcheon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bangkok 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Cantanhede 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hilton Head Island, SC 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mie 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Florence 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Anna Korzeniak (POL) d. Petra Krejsova (CZE) 6-1 6-2

Paros 10K

No Qualifying held, No Czechs in main draw

Surabaya 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Aug 1st, 2011, 06:11 PM
Shamefully neglected, as usual. :sobbing:

Events the week of 6/6

WTA Tour Events

Birmingham (International)

1st round qualifying:
(15/WC) Abigail Spears (USA) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
Casey Dellacqua (AUS) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 7-6(5)
Andrea Hlavackova (CZE) d. Jill Craybas (USA) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (9) Ayumi Morita (JPN) 7-6(2) 6-2

Main Draw 3rd round:
Mirjana Lucic (CRO) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 7-6(4)

Copenhagen (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Angelique Kerber (GER) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-2
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-1
(4) Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Johanna Konta (AUS) 4-6 7-5 6-3
Kathrin Woerle (GER) d. (2) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Mona Barthel (GER) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(2) 6-4
(4) Lucie Safarova (CZE) d. Michaella Krajicek (NED) 6-7(4) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(4) Lucie Safarova (CZE) d. Shuai Xhang (CHN) 4-6 6-0 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
(4) Lucie Safarova (CZE) d. Petra Martic (CRO) 1-6 6-4 6-2

Main Draw Final:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (4) Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-4

ITF Events

Marseille 100K

1st round qualifying:
Nikola Frankova (CZE) d. Micaela Moroni (ITA) 6-2 2-6 6-2

2nd round qualifying:
Tereza Mrdeza (CRO) d. Nikola Frankova (CZE) 6-1 6-1

No Czechs in main draw

100K+H Nottingham

1st round qualifying:
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Surina De Beer (RSA) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Amanda Elloitt (GBR) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. (4) Laura Robson (GBR) 3-6 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. Jing-Jing Lu (CHN) 6-4 6-7(4) 7-5
Renata Voracova (CZE) d. (WC) Katie O'Brien (GBR) 2-6 6-4 6-1
Eva Birnerova (CZE) d. Eleni Daniilidou (GRE) 7-5 4-6 6-2
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. Iryna Bremond (FRA) 7-6(5) 6-2
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Stephanie Foretz Gacon (FRA) 6-1 6-7 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. Yvonne Meusburger (AUT) 6-4 6-1
(3) Mathilde Johansson (FRA) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-2
(8) Tamarine Tanasugarn (THA) d. Eva Birnerova (CZE) 7-6(6) 6-1
(4) Evgeniya Rodina (RUS) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 7-6(2)
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Valeria Savinkyh (RUS) 7-6(3) 4-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (1) Monica Niculescu (ROU) 6-4 6-4
(5) Elena Baltacha (GBR) d. (2) Lucie Hradecka (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (8) Tamarine Tanasugarn (THA) 6-3 6-3

Main Draw Final:
(5) Elena Baltacha (CZE) d. (6) Petra Cetkovska (CZE) 7-5 6-3

Zlin 50K+H

1st round qualifying:
(WC) Barbora Kerjcikova (CZE) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(4) 6-1
(WC) Dana Machalkova (CZE) d. Natalia Orlova (RUS) 6-3 6-1
(5) Myrtille Georges (FRA) d. (WC) Aneta Dvorakova (CZE) 6-1 6-4
(WC) Tereza Hejlova (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 6-4 6-1
(WC) Tereza Smitkova (CZE) d. Barbora Sobaszkiewicz (POL) 6-4 6-1
Lina Stanciute (LTU) d. Petra Krejsova (CZE) 6-2 6-0
Teresa Malikova (CZE) d. Bianca Koch (GER) 63 64
(8)Eugeniya Pashkova (RUS) d. (WC)Gabriela Pantuckova (CZE) 63 61
Katarzyna Kawa (POL) d. Veronika Kolarova (CZE) 60 64

2nd round qualifying:
(1)Yuliya Kalabina (RUS) d. (WC)Barbora Krejcikova (CZE) 74 76(3)
(2)Zuzana Zlochova (SVK) d. (WC)Tereza Hejlova (CZE) 61 62
(WC)Tereza Smitkova (CZE) d. Dunja Sunkic (SRB) 62 75
Teresa Malikova (CZE) d. (8)Eugeniya Pashkova (RUS) 16 62 61

3rd round qualifying:
(2)Zuzana Zlochova (SVK) d. (WC)Tereza Smitkova (CZE) 61 76(4)
Lina Stanciute (LTU) d. Teresa Malikova (CZE) 61 30 Ret.

Main Draw 1st round:
(1)Ksenia Pervak (RUS) d. (WC)Denisa Allertova (CZE) 63 61
(4)Yuliya Beygelzimer (UKR) d. (wc)Martina Kubicikova (CZE) 62 63
(6)Elitsa Kostova (BUL) d. (wc)Katerina Kramperova (CZE) 64 64
(Q)Zuzana Zlochova (SVK) d. (wc)Katerina Klapkova (CZE) 76(1) Ret.

El Paso, TX 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Campobasso 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Taipei 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santos 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rosario 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Nyiregyhaza 10K

1st round qualifying:
Katerina KAMINKOVA CZE vs bye
Karolina CECHOVA CZE vs bye
Sandra BENDLOVA CZE vs bye
Klara DOHNALOVA CZE vs bye
Sandra HONIGOVA CZE vs bye

2nd round qualifying:
Katerina KAMINKOVA CZE d. Louise BRUNSKOG SWE 60 61
(2) Pamela AMON AUT d. Karolina CECHOVA CZE 76 67 60
Sandra BENDLOVA CZE d. Dijana ARADINOVIC SRB 61 60
Polina LEYKINA RUS d. Klara DOHNALOVA CZE 61 75
Sandra HONIGOVA CZE d. Samantha KÖLLIKER SUI 62 61

3rd round qualifying:
Katerina KAMINKOVA CZE d. Lisa-Maria MOSER AUT 61 62
(2) Pamela AMON AUT d. Sandra BENDLOVA CZE 63 62
Sandra HONIGOVA CZE d. Gabriela PORUBIN MDA 62 76

Main Draw 1st round:
Simona DOBRA CZE d. (WC) Reka MULLER HUN 6-2 6-4
Zsofia MIKO HUN d. (Q) Sandra HONIGOVA CZE 4-6 6-2 6-4
Lisa Maria REICHMANN AUT d. (6) Monika TUMOVA CZE vs 6-3 6-3
(Q) Katerina KAMINKOVA CZE d. (WC) Krisztina KAPITANY HUN 7-6 6-1

Main Draw 2nd round:
Simona DOBRA CZE d. (1) Raluca Elena PLATON ROU 63 62
Lisa Maria REICHMANN AUT d. (Q) Katerina KAMINKOVA CZE 62 64

Main Draw Quarterfinal:
Simona DOBRA CZE d. Zsofia MIKO HUN 76 62

Main Draw Semifinal:
Simona DOBRA CZE d. (7) Yvonne NEUWIRTH AUT 36 62 62

Main Draw Final:
Simona DOBRA CZE d. (2) Danka KOVINIC MNE 64 62

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Jakarta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Amarante 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Almere 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Aug 1st, 2011, 08:48 PM
Events the week of 6/13

WTA Events

Wimbledon (GS)

1st round qualifying:
(9) Eva Birnerova (CZE) d. Anne Kremer (LUX) 6-4 6-4
Kristyna Pliskova (CZE) d. Laura Thorpe (FRA) 6-3 6-2
Alexa Glatch (USA) d. (11) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (9) Eva Birnerova (CZE) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
Kristyna Pliskova (CZE) d. Arina Rodionova (RUS) 4-6 6-3 6-2

Eastbourne (Premier)

1st round qualifying:
Christina McHale (USA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 7-5
(7) Sania Mirza (IND) d. Renata Voracova (CZE) 4-6 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(6) Marion Bartoli (FRA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 3-6 7-6(7)
(5) Petra Kvitova (CZE) d. Anastasija Sevastova (LAT) 5-7 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Petra Kvitova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 7-6(8) 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(5) Petra Kvitova (CZE) d. Agnieszka Radwanska (POL) 1-6 6-2 7-6(2)

Main Draw Semifinals:
(5) Petra Kvitova (CZE) d. Daniela Hantuchova (SVK) 7-6(9) 4-2 ret.

Main Draw Final:
(6) Marion Bartoli (FRA) d. (5) Petra Kvitova (CZE) 6-1 4-6 7-5

s'Hertogenbosch (International)

1st round qualifying:
(8) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Alt) Liga Dekmeijere (LAT) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
(2) Romina Oprandi (ITA) d. (8) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(WC) Kirsten Flipkens (BEL) d. (8) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2
Kristina Barrois (GER) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-2

ITF Events

Padova 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Astana 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4)Zuzana Linhova (CZE) d. (Q)Veronika Birioukova (USA) 61 41 Ret.

Main Draw 2nd round:
(wc)Kamila Kerimbayeva (KAZ) d. (4)Zuzana Linhova (CZE) 62 63

Balikpapan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kharkiv 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Montpelier 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Taipei 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Pattaya 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santa Fe 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Koeln 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Katerina KRAMPEROVA CZE d. (Q) Jasmin KLING GER 61 64
Alina WESSEL GER d. Martina PRADOVA CZE 63 64
Jana JANDOVA CZE d. (WC) Linda PRENKOVIC GER 60 57 75
Pavla SMIDOVA CZE d. (WC) Lena LUTZEIER GER 63 62
(4) Denisa ALLERTOVA CZE d. Carol ZHAO CAN 64 64
(5) Lucie KRIEGSMANNOVA CZE d. (Q) Daphne VAN DEN HEUVEL NED 16 75 62
Marina MELNIKOVA RUS d. Martina BORECKA CZE 63 61

Main Draw 2nd round:
(6) Katerina KRAMPEROVA CZE d. (Q) Monika SIRILOVA SVK 75 63
Jana JANDOVA CZE d. (8) Ingrid-Alexandra RADU ROU 61 61

Main Draw Quarterfinal:
(Q) Carolin DANIELS GER d. (6) Katerina KRAMPEROVA CZE 62 62
(3) Lena-Marie HOFMANN GER d. Jana JANDOVA CZE 64 63

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bethany Beach, DE 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Coatzacoalcos 10K

No qualifying held, no Czechs in main draw

Alkmaar 10K

1st round qualifying:
(6) Nikola HORAKOVA CZE d. Charlotte VAN DER MEEIJ NED 63 62

2nd round qualifying:
(6) Nikola HORAKOVA CZE d. Petra JUROVA SVK 75 64

Main Draw 1st round:
Elyne BOEYKENS BEL d. (Q) Nikola HORAKOVA CZE 57 63 76
(WC) Ghislaine VAN BAAL NED d. Petra KREJSOVA CZE 55 ret.

Montemor-O-Novo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Aug 2nd, 2011, 01:06 AM
Events the week of 6/20

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Qualifying rounds: see previous post

Main Draw 1st round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. Anastasia Rodionova (AUS) 6-1 6-2
(31) Lucie Safarova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 2-6 6-3 6-3
Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Emily Webley-Smith (GBR) 6-3 5-7 8-6
Jie Zheng (CHN) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-0
Petra Cetkovska (CZE) d. Kristina Barrois (GER) 6-2 5-7 6-2
(9) Marion Bartoli (FRA) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-0 6-2
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Aleksandra Wozniak (CAN) 7-6(7) 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 3-6 6-3 8-6
(8) Petra Kvitova (CZE) d. Alexa Glatch (USA) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(27) Jarmila Gajdosova (AUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-6(1) 6-3
Klara Zakopalova (CZE) d. (31) Lucie Safarova (CZE) 6-0 6-7(3) 6-4
Petra Cetkovska (CZE) d. (13) Agnieszka Radwanska (POL) 3-6 7-6(5) 6-4
(6) Francesca Schiavone d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-3
(4) Victoria Azarenka (BLR) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-3
(8) Petra Kvitova (CZE) d. Anne Keothavong (GBR) 6-2 6-1

Main Draw 3rd round:
(5) Maria Sharapova (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-3
Petra Cetkovska (CZE) d. (18) Ana Ivanovic (SRB) 6-2 7-6(0)
(8) Petra Kvitova (CZE) d. (29) Roberta Vinci (ITA) 6-3 6-3

ITF Events

Boston, MA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Rome-Tevere Romo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Perigeaux 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lenzerheide 25K

1st round qualifying:
Sandra Honigova (CZE) v BYE

2nd round qualifying:
Karin Kennel (SUI) d. Sandra Honigova (CZE) 62 61

No Czechs in main draw

Kristienhamn 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Alcobaca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bals 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Breda 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Lesley KERKHOVE NED d. Jana JANDOVA CZE 60 61
(SE) Eleanor DEAN GBR d. (8) Katerina KRAMPEROVA CZE 36 64 76

Cleveland, OH 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Izmir 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Nis 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Martina BORECKA CZE vs LL Jelena LAZAREVIC SRB 63 61

Main Draw 2nd round:
Natalija KOSTIC SRB d. (7) Martina BORECKA CZE 63 63

Pattaya 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tarakan 10K

No qualifying held, no Czechs in main draw

Zacatecas 10K

No qualifying held, no Czechs in main draw

Bennguin1491
Aug 2nd, 2011, 03:53 AM
Events the week of 6/27

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Main Draw 4th round:
Sabine Lisicki (GER) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-6(3) 6-1
(8) Petra Kvitova (CZE) d. Yanina Wickmayer (BEL) 6-0 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(8) Petra Kvitova (CZE) d. (32) Tsvetana Pironkova (BUL) 6-3 6-7(5) 6-2

Main Draw Semifinals:
(8) Petra Kvitova (CZE) d. (4) Victoria Azarenka (BLR) 6-1 3-6 6-2

Main Draw Final:
(8) Petra Kvitova (CZE) d. (5) Maria Sharapova (RUS) 6-3 6-4 :bigclap:

ITF Events

Cuneo 100K

No Czechs in qualifying:

Main Draw 1st round:
(1)Alize Cornet (FRA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 61 36 63
Eva Birnerova (CZE) d. Carla Suarez Navarro (ESP) 36 64 75

Main Draw 2nd round:
(7)Petra Martic (CRO) d. Eva Birnerova (CZE) 76(9) 46 61

Torun 50K+H

1st round qualifying:
Kołat Natalia (POL) def. Malikova Teresa (CZE) 63 57 62

Main Draw 1st round:
(8)Madalina Gojnea (ROU) def. Karolina Pliskova (CZE) 16 76(4) 63
(2)Patricia Mayr-Achleitner (AUT) def. Kristyna Pliskova (CZE) 62 64

Pozoblanco 50K

1st round qualifying:
Nikola Frankova (CZE) d. (wc)Paula Rincon Otero (ESP) 76(5) 76(8)

2nd round qualifying:
(1)Yana Buchina (RUS) d. Nikola Frankova (CZE) 67(4) 64 61

No Czechs in main draw

Ystad 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Stuttgart-Vaihingen 25K

1st round qualifying:
(15)Christina Shakovets (GER) d. Tereza Martincova (CZE) 62 63
Anna-Lena Friedsam (GER) d. (5)Martina Kubicikova (CZE) 63 63
(12)Julia Kimmelmann (GER) d. Nikola Horakova (CZE) 61 61
(wc)Stefanie Stemmer (GER) d. (16)Martina Pradova (CZE) 64 63

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (Q)Dijana Banovec (CRO) 62 46 61
Annalisa Bona (ITA) d. Zuzana Zalabska (CZE) 60 36 64

Main Draw 2nd round:
(1)Laura Siegemund (GER) d. Eva Hrdinova (CZE) 61 63

Middelburg 25K

1st round qualifying:
(2)Katerina Kramperova (CZE) d. Klaartje Liebens (BEL) 60 76(2)

2nd round qualifying:
(2)Katerina Kramperova (CZE) d. (wc)Iris Verboven (NED) 60 61

Main Draw 1st round:
Adriana Perez (VEN) d. (Q)Katerina Kramperova (CZE) 67(4) 75 64

Denain 25K

1st round qualifying:
(4)Iveta Gerlova (CZE) d. Sybille Gauvain (FRA) 64 62

2nd round qualifying:
(4)Iveta Gerlova (CZE) d. (14)Josepha Adam (FRA) 62 61

Main Draw 1st round:
(Q)Iveta Gerlova (CZE) d. (wc)Estelle Guisard (FRA) 26 61 61

Main Draw 2nd round:
(Q)Iveta Gerlova (CZE) d. (4)Roxane Vaisemberg (BRA) 76(5) 61

Main Draw Quarterfinals:
(Q)Iveta Gerlova (CZE) d. (7)Mihaela Buzarnescu (ROU) 26 63 64

Main Draw Semifinals:
Valentyna Ivakhnenko (UKR) d. (Q)Iveta Gerlova (CZE) 63 64

Buffalo, NY 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Izmir 10K

1st round qualifying:
Karolina VLACHOVA CZE d. Ekatarina TSIKLAURI RUS 63 62

2nd round qualifying:
Vladyslava ZANOSIYENKO UKR d. Karolina VLACHOVA CZE 63 26 64

Main Draw 1st round:
(1) Anastasia MUKHAMETOVA RUS d. Monika TUMOVA CZE 36 64 62

La Habana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Melilla 10K

No qualifying held, no Czechs in main draw

Pattaya 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Prokuplje 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana LINHOVA CZE vs q Anna VELEVA BUL 61 63
(7) Martina BORECKA CZE vs wc Lina GJORCHESKA MKD 64 62

Main Draw 2nd round:
Natalija KOSTIC SRB d. (1) Zuzana LINHOVA CZE 61 75
(7) Martina BORECKA CZE d. q Katarina ADAMOVIC SRB 75 57 61

Main Draw Quarterfinals:
wc Julija LUKAC SRB d. (7) Martina BORECKA CZE 62 63

Sao Jose Dos Campos 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Aug 15th, 2011, 10:12 PM
Events the week of 7/4

WTA Tour Events

Budapest (International)

1st round qualifying:
Tatiana Poutchek (BLR) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 6-2
(8) Anna-Giulia Remondina (ITA) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-0 6-4

Main Draw 1st round:
Alona Bondarenko (UKR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-1
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Xinyun Han (CHN) 6-0 6-2
Eva Birnerova (CZE) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 3-6 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 7-5 7-5
(Q) Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. Eva Birnerova (CZE) 7-6(4) 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-0 6-4

Main Draw Semifinals:
(1) Roberta Vinci (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-4

Bastad (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Sofia Arvidsson (SWE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 5-7 6-4
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) d. (6) Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-0
Vesna Dolonts (RUS) d. (3) Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-4
(7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Hilda Melander (SWE) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anastasiya Yakimova (BLR) 7-5 4-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (2) Flavia Pennetta (ITA) 6-4 5-7 6-3

Main Draw Semifinals:
(8) Polona Hercog (SLO) d. (7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 4-6 7-5

ITF Events

Biarritz 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Kristina Mladenovic (FRA) d. (7) Renata Voracova (CZE) 0-6 6-4 7-6(1)

Waterloo 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Pattaya 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Craiova 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Aschaffenburg 25K

1st round qualifying:
Tereza Martincova (CZE) d. Lena Specht (GER) 64 60
Diana Sumova (CZE) d. Fabienne Vincon (GER) 60 60
Sabrina Baumgarten (GER) d. Klara Dohnalova (CZE) 60 62
Chantal Skamlova (SVK) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 62 63
Pavla Smidova (CZE) d. Yana Mathias (UKR) 63 60
(wc)Tereza Jankovska (CZE) d. Mateja Kraljevic (SUI) 63 76(6)
Katerina Vankova (CZE) d. Barbara Kvelstein (EST) 61 61
Klara Koprivova (CZE) d. Cecilia Costa Melgar (CHI) 26 63 61

2nd round qualifying:
(1)Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Tereza Martincova (CZE) 76(3) 62
(2)Sandra Zaniewska (POL) d. Diana Sumova (CZE) 60 62
(5)Darija Jurak (CRO) v Pavla Smidova (CZE)
(10)Daniela Seguel (CHI) d. (wc)Tereza Jankovska (CZE) 06 62 64
Katerina Vankova (CZE) d. (7)Alexandra Artamonova (RUS) 06 62 62
(8)Albina Khabibulina (UZB) d. Klara Koprivova (CZE) 60 62

3rd round qualifying:
Katerina Vankova (CZE) d. (14)Sarah-Rebecca Sekulic (GER) 63 62

Main Draw 1st round:
(wc)Sofiya Kovalets (UKR) d. (1)Karolina Pliskova (CZE) 63 63
Anne Schaefer (GER) d. (Q)Katerina Vankova (CZE) 52 ret.
Sarah Gronert (GER) d. (6)Kristyna Pliskova (CZE) 76(4) 63

Torino 10k

No Czechs in qualifying or main draw

Valladolid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sarajevo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Martina KUBICIKOVA CZE d. Nikola HORAKOVA CZE 61 64
(4) Simona DOBRA CZE vs d. Dunja STAMENKOVIC SRB 36 61 60

Main Draw 2nd round:
(1) Martina KUBICIKOVA CZE d. Antonela SUSAK CRO 63 63
(4) Simona DOBRA CZE d. Margarita LAZAREVA RUS 61 63

Main Draw Quarterfinals:
(1) Martina KUBICIKOVA CZE d. q Ema POLIC SRB 63 63
(4) Simona DOBRA CZE d. Ema MIKULCIC CRO 60 30 ret

Main Draw Semifinals:
(1) Martina KUBICIKOVA CZE d. (5) Jasmina KAJTAZOVIC BIH 62 60
(4) Simona DOBRA CZE d. q Bernarda PERA CRO 62 26 63

Main Draw Final:
(1) Martina KUBICIKOVA CZE d. (4) Simona DOBRA CZE 36 75 60

Prokuplje 10K

1st round qualifying:
Veronika BACIKOVA CZE d. Ingrid VOJCINAKOVA SVK 62 62

2nd round qualifying:
Veronika BACIKOVA CZE d. Dajana OGNJENOVIC SRB 61 63

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana LINHOVA CZE vs q Veronika BACIKOVA CZE 61 61
Teresa MALIKOVA CZE vs Viktoriya TOMOVA BUL 75 ret.

Main Draw 2nd round:
(1) Zuzana LINHOVA CZE d. q Marta STOJANOVIC SRB 75 63
(4) Polona REBERSAK SLO d. Teresa MALIKOVA CZE 61 62

Main Draw Quarterfinals:
Jovana JAKSIC SRB d. (1) Zuzana LINHOVA CZE 36 61 63

La Habana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Izmir 10K

1st round qualifying:
Karolina VLACHOVA CZE d. Tamari TSKHAKAIA GEO 60 60

2nd round qualifying:
Karolina VLACHOVA CZE d. Covadonga MURADAS MEX 61 60

Main Draw 1st round:
Monika TUMOVA CZE d. Oleksandra PISKUN UKR 62 61
Ani AMIRAGHYAN ARM vs q Karolina VLACHOVA CZE 63 61

Main Draw 2nd round:
(4) Emma FLOOD NOR d. Monika TUMOVA CZE 62 64

Brussels 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Martina BORECKA CZE d. (5) Anna ZAJA GER 63 63
Martina PRADOVA CZE vs Oceane ADAM FRA 63 76

Main Draw 2nd round:
Martina BORECKA CZE d. q Michaela BOEV BEL 62 63
LL Veronika DOMAGALA POL d. Martina PRADOVA CZE 62 62

Main Draw Quarterfinals:
(1) Zuzana ZLOCHOVA SVK d. Martina BORECKA CZE 63 75

Bennguin1491
Aug 17th, 2011, 12:49 AM
Events the week of 7/11

WTA Tour Events

Palermo (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Sorana Cirstea (ROU) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-2
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Anastasia Pivovarova (RUS) 0-6 6-1 6-1
(8) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Elena Bovina (RUS) 6-1 7-5

Main Draw 2nd round:
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Ani Mijacika (CRO) 7-5 4-6 6-3
(8) Petra Cetkovska (CZE) d. Akgul Amanmuradova (UZB) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(7) Polona Hercog (SLO) d. (4) Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-1
(8) Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Sara Errani (ITA) 5-7 6-3 7-6(4)

Main Draw Semifinals:
(5) Anabel Medina Garrigues (ESP) d. (8) Petra Cetkovska (CZE) 7-5 6-3

Bad Gastein (International)

1st round qualifying:
Lenka Jurikova (SVK) d. (1) Eva Birnerova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(WC) Nikola Hofmanova (AUT) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 7-5 3-2 ret.
Sandra Zahlavova (CZE) d. (3) Lucie Hradecka (CZE) 7-5 6-3
Carla Suarez Navarro (ESP) d. (7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(7) 6-2

Main Draw 2nd round:
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-2

ITF Events

Contrexeville 50K

1st round qualifying:
(2)Iveta Gerlova (CZE) v BYE

2nd round qualifying:
(2)Iveta Gerlova (CZE) d. Sybille Gauvain (FRA) 64 62

3rd round qualifying:
Estelle Cascino (FRA) d. (2)Iveta Gerlova (CZE) 63 64

Main Draw 1st round:
(4)Renata Voracova (CZE) d. (wc)Morgane Pons (FRA) 61 60

Main Draw 2nd round:
(4)Renata Voracova (CZE) d. (wc)Anaeve Pain (CAL) 62 60

Main Draw Quarterfinals:
(4)Renata Voracova (CZE) d. (8)Erika Sema (JPN) 60 60

Main Draw Semifinals:
(5)Iryna Bremond (FRA) d. (4)Renata Voracova (CZE) 76(4) 36 76(5)

Zwevegem 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Woking-Foxhills 25K

1st round qualifying:
(5)Quirine Lemoine (NED) d. Nela Platkova (CZE) 61 60

Main Draw 1st round:
(Q)Samantha Murray (GBR) d. Eva Hrdinova (CZE) 16 75 63
Tara Moore (GBR) d. Katerina Kramperova (CZE) 62 26 63

Imola 25K

1st round qualifying:
(4)Denisa Allertova (CZE) d. Carola Orna (ITA) 60 61

2nd round qualifying:
(9)Sabrina Baumgarten (GER) d. (4)Denisa Allertova (CZE) 26 62 76(3)

No Czechs in main draw

Granby 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Darmstadt 25K

1st round qualifying:
Anna Klasen (GER) d. (15)Tereza Martincova (CZE) 67(3) 64 60
(14)Diana Sumova (CZE) d. (wc)Rosalie Willig (GER) 62 61
Tereza Jankovska (CZE) d. (16)Samira Giger (SUI) 63 67(5) 63
Katarina Kachlikova (SVK) d. (8)Martina Borecka (CZE) 62 16 64

2nd round qualifying:
(14)Diana Sumova (CZE) d. (6)Jacqueline Cako (USA) 64 75
(7)Yuliya Lysa (UKR) d. Tereza Jankovska (CZE) 63 64

Main Draw 1st round:
Zuzana Zalabska (CZE) d. (Q)Katarzyna Kawa (POL) 36 62 62
(Q)Diana Sumova (CZE) d. (Q)Anna Klasen (GER) 36 61 64
(2)Karolina Pliskova (CZE) d. Anne Schaefer (GER) 57 63 60

Main Draw 2nd round:
Zuzana Zalabska (CZE) d. (5)Irina Buryachok (UKR) 57 63 63
(2)Karolina Pliskova (CZE) d. (Q)Diana Sumova (CZE) 63 75

Main Draw Quarterfinals:
(2)Karolina Pliskova (CZE) d. Zuzana Zalabska (CZE) 26 63 62

Main Draw Semifinals:
(2)Karolina Pliskova (CZE) d. Annika Beck (GER) 64 76(5)

Main Draw Final:
(1)Mandy Minella (LUX) d. (2)Karolina Pliskova (CZE) 76(5) 62

Caceres 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bogota 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tanger 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Izmir 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Simona DOBRA CZE d. (4) Eugeniya PASHKOVA RUS 46 76 60
(Q) Ana BOGDAN (ROU) d. (6) Martina KUBICIKOVA CZE 60 64

Main Draw 2nd round:
q Maria MOKH RUS d. Simona DOBRA CZE 63 60

Iasi 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
q Cristina ADAMESCU ROU vs Nikola HORAKOVA CZE 64 60

Atlanta, GA 10K

No Czechs in qualifying or main draw