PDA

View Full Version : 1954 Results


DavidK
Nov 13th, 2010, 02:35 PM
Overview

This year's results were primarily collected by Ugarte. His originial thread can be seen at:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=420901
-----------------

Tournaments with unknown dates

Danish Indoor Championships

FI: Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Lisa Granholm Gram-Andersen d.??

MX: Lisa Granholm Gram-Andersen/Jorgen Ulrich d. ??
---------------

Danish Outdoor Championships

FI: Vera Nielsen Johansen d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Lisa Granholm Gram-Andersen d.??

MX: Vera Nielsen Johansen/Kurt Nielsen d. ??

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:36 PM
Week ending January 3

January 1, Monte Carlo Country Club, Monaco

SF Joan Curry (GB) d. Roberta Beltrame (It) 6-2 6-2
SF Nicole Broccardo d. Mme Borghini 6-3 5-7 6-3

FI Curry d. Broccardo 6-3 6-2

December 26 1953-January 1954, Manly Seaside, Sydney, Aus (Grass)

SF Thelma Long d. Barbara Warby 6-3 7-5
SF Beryl Penrose d. Mary Carter 6-8 6-3 6-1

FI Beryl Penrose d. Thelma Long 9-7 7-5

Doubles
SF Alison Hattersley/Ashford d. Dawn Fogarty/Gwen Bryant 6-4 6-2
SF Penrose/Mary Hawton d. Warby/Martin 6-3 6-3

FI Hattersley/Ashford d. Penrose/Hawton 6-3 6-2

Mixed Doubles
SF Fogarty/Max (?) Anderson d. Kay Newcombe/G. Wheatley 6-4 6-2
SF Long/George Worthington d. Ashford/Milligan 6-1 6-2

FI Long/Worthington d. Fogarty/Anderson
-----

January 3, City of Perth Championships, Australia

FI: June McLeod d. M. White 6-3 10-8
-----

December 1953 to January 16, 1954, County of Cumberland Championships, Sydney, Aus

FI? Mary Carter d. Beth Jones 6-1 6-1
-----


January, date unknown Western Province, Capetown SA

SF Dora Kilian d. Cissy Madden Leach
SF Jean Forbes d. Sullivan

FI Kilian d. Forbes d. 7-5 11-9

DF Kilian/Leach d. Sheila Worthington/Betty de Villiers 6-2 8-6

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:41 PM
Week ending January 10

January 4-10, Dixie Championships, Tampa, Florida, US [Clay]

QF Laura Lou Jahn Kunnen d. Sara Mae Turber 6-2 6-4
QF Marietta La Framboise (CAN) d. Louise Fowler 6-3 6-4
QF Evelyn Cowan d. Mildred Thornton 6-2 4-6 8-6
QF Julianna Copeland d. Maggie Mae Beeland 6-3 6-1

SF Kunnen d. La Framboise 11-9 7-5
SF Cowan d. Copeland 6-4 4-6 6-3
FI Kunnen d. Cowan 6-0 6-3

Doubles
SF Cowan/Folwer d. Shaffer/Beeland 6-4 6-8 6-4
SF Copeland/Turber d. Thornton/La Framboise 10-8 6-2

FI Cowan/Fowler d. Copeland/Turber 7-5 9-7
-----

January 2-10, South Australian Championships , Adelaide (Grass)
Venue: Memorial Drive

1R? Mrs P Holmes (WA) d. Anne Sheidow 6-2 4-6 6-1
1R? J McLeod. (WA) d. Rosemary Rosman 6-0 6-0

2R (1)Helen Angwin d. Val Williman 4-6 6-4 6-4
2R Loris Nichols d. P Holmes 7-5 6-2
2R Norma Ellis d. Karen Kennedy 8-6 6-2
2R (3?)Fay Muller d. June Harrison
2R (4?)Gwen Thiele d. Joyce Traeger 6-3 6-1
2R Sadie Rogers (nee Berryman, ex Newcombe) d. Daphne Seeney 7-5 6-3
2R Pam Southcombe d. June McLeod 6-3 6-1
2R (2?)Jennifer Staley d. M. Potter

QF Angwin d. Nichols 0-6 8-6 8-6
QF Muller d. Ellis 6-3 6-4
QF Rogers d. Thiele 6-0 6-4
QF Staley d. Southcombe 6-0 6-3

SF Angwin d. Muller 4-6 6-3 6-2
SF Staley d. Rogers 10-8 6-2

FI Staley d. Angwin 6-4 4-6 6-4

Doubles
FI Loris Nichols/Norma Ellis d. Gwen Thiele/Helen Angwin 6-1 9-7

Mixed Doubles
OF: Brian Bowman/Joyce Egar d. Bill Talbert (US)/Jennifer Staley 2-6 6-1 7-5

SF: John H Hann/Gwen Thiele d. Bowman/Egar 6-2 6-2
SF: John Mehaffey/Helen Angwin d. L. Atkins/Fay Muller 108 8-6

FI Hann/Thiele d. Mehaffey/Angwin 6-1 4-6 6-3
-----

January 4-10, North Rhine-Westphalia Indoor Championships, Essen, Germany

FI: Inge Pohmann d. Leoni 6-0 6-4

MX: Inge Pohmann/Ernst Buchholz d. Eva Fuchs/Beppo Pottinger 6-2 6-4

January, date unknown, Border Championships, East London, SA

FI Hazel Reddick-Smith d. Jean Forbes 7-5 8-6

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:41 PM
Week ending January 17

January ?-12, South Australian Championship, Adelaide [Grass]

2R Helen Angwin d. R. Williman 4-6 6-4 6-4
2R Loris Nichols d. P. Holmes 7-5 6-2
2R Fay Muller d. J. Harrison 6-0 6-3
2R Norma Ellis d. Karen Kennedy 8-6 6-2
2R C. Mary Rogers d. Daphne Seeney 7-5 6-3
2R Gwen Thiele d. J. Traeger 6-3 6-1
2R Pam Southcombe d. June McLeod 6-2 6-2
2R Jennifer Staley d. M. Potter 6-3 6-1

QF Angwin d. Nichols 0-6 8-6 8-6
QF Muller d. Ellis 6-3 6-4
QF Rogers d. Thiele 6-0 6-4
QF Staley d. Southcombe 6-0 6-3

SF Angwin d. Muller 4-6 6-3 6-2
SF Staley d. Rogers 10-8 6-2

FI Staley d. Angwin 6-4 4-6 6-4

DF Nichols/Ellis d. Thiele/Angwin 6-1 9-7
-----

Ends Jaunuary 16, New Zealand Championships, Auckland

SF Judy Burke d. Ruia Morrison 6-3 6-4
SF Pat Nettleton d. Sonia Cox 6-0 6-1

FI Burke d. Nettleton 6-2 6-4

Doubles
SF Burke/Elaine Becroft d. Cox/Nettleton 3-6 6-0 7-5
SF Cecily Neave/(Margaret?) Rennie d. Joyce Catley/Pat Catley 7-5 6-2

DF Burke/Becroft d. Neave/Rennie 6-0 6-4

Mixed Doubles
SF Burke/Mark Otway d. Lynne Luxton/E.D. White 6-4 6-2
SF Becroft/Jeff Barry d. Dolly King/Peter Nicholls 6-3 6-2

FI Becroft/Barry d. Burke/Otway 6-3 6-3
-----

January 11-17, Florida West Coast, St. Petersburg, US

SF Laura Lou Jahn Kunnen d. Pat Shaffer 3-6 6-1 9-7
SF Evelyn Cowan d. Marietta La Framboise (CAN) 10-8 6-4

FI Kunnen d. Cowan 3-6 6-2 7-5

Doubles
SF Maggie Mae Beeland/Sara Turber d. Kunnen/Shaffer 6-3 8-6
SF Carmen Lampe/Nancy Corse d. Janet Vuille/Janet Turville 9-7 6-2

FI Beeland/Turber d. Lampe/Corse (scores not given)
-----

January 15-17, Phoenix Thunderbird, Arizona, US

SF Helen Pastall Perez d. Nancy Dwyer 6-2 6-1
SF Beverley Baker Fleitz d. Anita Kanter 6-0 6-1

FI Fletiz d Perez, scores not known
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:41 PM
Week of January 24

January, date unknown, HIK International, Copenhagen, Den

1R Dora Dahl d. Jytte Thielsen 6-4 6-1
1R Tove Wagner-Smidt d. Else Schmidt w.o.

QF Helen Fletcher (GB) d. Merete Bagge 6-1 6-3
QF Milly Vagn Nielsen d. Dahl 6-3 6-1
QF Lisa Gram Andersen d. Bente Thorensen 7-5 6-2
QF Vera Johansen d. Wagner-Smidt 6-4 6-0

SF Fletcher d. Vagn Nielsen 6-0 6-0
SF Johansen d. Gram Andersen 6-3 3-6 6-4

FI Fletcher d. Johansen 6-4 7-5

Doubles
SF Fletcher/Vagn Nielsen d. Bagge/Agnete Friis 6-4 6-4
SF Gram Anderson/Johansen d. Wagner-Smidt/Gertrud Therp 6-2 6-1

FI Fletcher/Vagn Nielsen d. Gram Andersen/Johansen 2-6 7-5 7-5

Mixed Doubles
1R Fletcher/Nils Rohlsson (Swd) d. Eva Munthe Fog/Erik Bjerre 8-6 6-2
1R Nielsen/Soren Hojberg d. Therp/Umberto Bergamo (It) 6-3 6-5
1R Wagner-Smidt/Marcelo del Bello (It) d. Inge Buch/Ilya Panajatovic (Yug) 6-1 8-6
1R Bagge/Torben Ulrich d. Thoresen/Niels Knudsen 6-1 9-7

QF Gram Anderson/Kurt Nielsen d. Inge Vibe Hastrup/Leif Marvitz 6-4 6-2
QF Fletcher/Rohlsson d. Nielsen/Hojberg 6-1 9-7
QF Bagge/Ulrich d. Wagner-Smidt/del Bello 4-6 12-10 6-3
QF Schmidt/Sven Davidson (Swd) d. Friis/Jorgen Hegn 7-5 6-4

SF Fletcher/Rohlsson d. Gram Anderson/Nielsen w.o.
SF Schmidt/Davidson d. Bagge/Ulrich 6-1 7-5

FI Schmidt/Davidson d. Fletcher/Rohlsson 6-4 8-6
-----

January 18-24, Florida State, Orlando, US

2R Laura Lou Jahn Kunnen d. Bonnie Edwards 6-3 6-3
2R Sara Mae Turber d. June Kroeger 6-3 4-6 6-2
2R Mildred Thornton d. Sally Evinrude 6-0 6-0
2R Pat Shaffer d. Sue Bralower w.o.
2R Connie Clifton Ball d. Arlene Agan 6-0 6-0
2R Carmen Lampe d. Louise Fowler 6-1 6-2
2R Marietta La Framboise (Can) d. Bea Curry 6-4 6-3
2R Evelyn Cowan d. Nancy Corse 6-4 6-2

QF Kunnen d. Turber 6-2 6-2
QF Shaffer d. Thornton 6-3 6-3
QF Ball d. Lampe 6-2 13-11
QF Cowan d. La Framboise 6-1 8-6

SF Kunnen d. Shaffer 6-2 9-7
SF Ball d. Cowan 6-3 8-6

FI Kunnen d. Ball 6-3 4-6 6-3

Doubles
QF Kunnen/La Framboise d. Barry/Brooks 6-3 6-2
QF Ball/Curry d. Shaffer/Thornton 6-2 6-3
QF Copeland/Thurber d. Cowan/Fowler 6-3 1-6 6-2
QF Lampe/Corse d. Hock/Schmidt 6-3 6-2

SF Kunnen/La Framboise d. Ball/Curry 7-5 6-3
SF Copeland/Turber d. Lampe/Corse 6-8 6-2 6-3

FI Kunnen/La Framboise d. Copeland/Turner 6-4 7-5

Ends January 26, Alexandria Sporting Club, Egypt

QF Vambaris d. M. Fenman wo.o
QF Suzanne Mathieu d. Kefalas 6-4 6-0
QF M. Sinadinos d. E. Smith 6-3 6-4
QF G. Mufarrij d. P. Polkowska 6-2 7-9 6-4

SF Mathieu d. Mufarrij 6-4 9-7
SF Sinadninos d. Vambaris 6-4 6-0

FI Mathieu d. Sinadinos 2-6 6-1 7-5

Mixed Doubles
QF Ginette Rasson/Mohammed Badr-el-Din d. Mufarrij/F. De Toledo 6-0 6-1
QF Sinadinos/Daniel Acobas d. Mrs.Sharki/Partnor (?) w.o.
QF Mrs. Francis/Ismail Adel d. Fahmy/Samy 6-1 6-2
QF Mathieu/Henry Zalzal d. Polkowska/Adly Shafei 6-4 6-1

SF Rasson/Badr-el-Din d. Sinadinos/Acobas 6-3 6-1
SF Frances/Adel d. Mathieu/Zalzal 6-4 4-6 8-6

FI Rasson/Badr-el-Din d. Frances/Adel 7-5 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:41 PM
Week of January 31

January 23-31, Scandanavian Covered Courts, Helsinki, Fin

QF Angela Mortimer ((GB) d. Greta Stahle 6-3 6-2
QF Lisa Gram Andersen (Den) d. Thelma Salo 6-4 6-2
QF Leila Schou Nielsen (Nor) d. Birgit Sanden (Swe) 6-3 4-6 6-0
QF Marie Arni d. Anne Shilcock (GB) 2-6 6-4 6-4

SF Mortimer d. Gram Andersen 6-0 6-2
SF Arni d. Schou Nielsen w.o.

FI Mortimer d. Arni 6-4 6-2

DF Mortimer/Shilcock d. Arni/E. Hirn 6-2 6-2
-----

Ends January 31, Los Angeles Metropolitan, US

QF Mary Anrold Prentiss d. Jeri Shephard 6-1 6-1
QF Evelyn Conrad d. Barbara Breit 6-8 6-1 7-5
QF Darlene Hard d. Barbara Green 6-3 4-6 6-4
QF Connie Bowan d. Pat Yeomans 6-2 6-0

SF Prentiss d. Conrad 6-3 6-4
SF Hard d. Bowan 6-4 1-6 6-2

FI Prentiss d. Hard 9-7 1-6 6-2

DF Prentiss/Gertrude Dockstaeder Irish d. Yeomans/Barbara Talmadge 6-4 6-0

MX Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Cheney/Bill Reedy 9-7 6-3
-----

January 25-31, South Florida, West Palm Beach, US

QF Laura Lou Jahn Kunnen d. Marietta La Framboise (Can) 6-4 6-0
QF Jane Walsh d. Dase Vanderbusch 6-2 6-3
QF Juliana Copeland d. Mildred Thornton 7-5 6-2
QF Hanna Sladek (Can) d. Sara Mae Turber 6-3 6-4

SF Kunnen d. Walsh 6-4 6-1
SF Sladek d. Copeland 8-6 6-3

FI Kunnen d. Sladek 9-7 6-1
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:42 PM
January 23- February 1, Australian Championships, Sydney

1st Round
Thelma Long[1] d. Kay Newcombe 6-1 6-1
Gwen Byrant d. A.Fulton 6-2 6-0
Nell Hopman d. Dawn Fogarty[8] 6-2 6-2
Margaret O'Donnell and J.Burke both out
Beryl Penrose[4] d. B.Franklin 6-2 6-1
Loris Nichols d. Dawn McCamley 8-6 6-3
Helen Angwin[5] d. Alison Hattersley 6-2 6-2
Mary Carter d. Julie Wipplinger(SA)[2] 6-1 8-6
Hazel Redick-Smith(SA)[1] d. Margaret Hellyer 6-3 6-4
Fay Muller[7] d. F.Martin 6-3 6-0
Alison Baker d. Y.Wells 3-6 6-1 6-4
Jennifer Staley[3] d. Jennifer Edmondson 6-1 6-2
Clare Proctor d. Gwen Thiele 7-5 2-6 6-3
Barbara Warby d. Norma Ellis[6] 6-4 6-4
Daphne Seeney d. Helen Taylor 6-0 6-3
Mary Hawton[2]d. Pat Parmenter 6-2 6-0

2nd Round
Long[1] d. Byrant 6-0 6-4
Hopman w/o
Nichols d. Penrose[4] 6-4 2-6 6-4
Carter d. Angwin[5] 6-4 6-4
Redick-Smith[1] d. Muller[7] 4-6 7-5 6-4
Staley[3] d. Baker 6-2 6-3
Warby d. Proctor 5-7 6-1 6-0
Hawton[2] d. Seeney 6-3 6-3

Quarters
Long[1] d. Hopman 6-0 6-0
Carter d. Nichols 7-5 6-4
Staley[3] d. Redick-Smith[1] 10-8 5-7 6-3
Hawton[2] d. Warby 6-4 6-3

Semis
Long[1] d. Carter 6-2 6-3
Staley[3] d. Hawton[2] 6-1 6-1

Final
Long[1] d. Staley[3] 6-3 6-4
--------------------------------
Notes: the two South African doubles partners were the only foreign entries. S.African Reddick survived 3 mps in the second round vs. Muller.

At the age of 35 Long won her second title. The South African ladies, Mesdames Wiplinger and Redick-Smith were the foreign contingent that year. They reached the final of the doubles but were disappointing in the singles. Wipplinger was defeated in an early round by teenager Mary Carter while Redick-Smith after beating Fay Muller lost to reigning Australian junior champion Jenny Staley 8-10 7-5 3-6. Staley the most improved player in Australia, tore through Mary Hawton in the semifinals.
Long thrashed Nell Hopman 6-0 6-0 in the quarterfinals and was too solid and experienced for Mary Carter in the semifinals.

Staley was too nervous to do herself full justice in the final. And Long gave her no chance to recover her composure, denying her the unforced errors or easy winners which might have enabled her to get back into the match. Long was like a stern headmistress as she handed out a 6-3 6-4 lesson to a disconsolate Staley.

Watching the match in his army uniform was Staley's boyfriend, Lew Hoad, on leave from national service training. Lew, after his recent victories in the Davis Cup was a national hero. His presence, and the conjecture about his relationship with Staley were said to have contributed to her inability to produce her stylish best.

(Notes courtesy Brian Stewart)

Doubles
1st Round
Hawton/Penrose d. P.Greenslade/McCamley 6-1 6-0
Ellis/Hopman d. B.Franklin/F.Martin 6-4 2-6 6-2
Nichols/L.Taylor d. J.Decker/D.Wade 6-2 6-1
Carter/Staley d. Ashford/Hattersley 5-7 7-5 6-4

Long/Proctor d. Marsh/A.Paech 6-0 6-1
Angwin/Thiele d. Bryant/Fogarty 8-6 6-2
Muller/Seeney d. Edmondson/Newcombe 6-1 6-2
Redick-Smith/Wipplinger d. R.Baker/Barbara Warby 6-3 2-6 6-2

Quarters
Hawton/Penrose d. Ellis/Hopman 6-4 6-3
Nichols/L.Taylor d. Carter/Staley 6-2 6-2
Long/Proctor d. Angwin/Thiele 6-0 6-0
Redick-Smith/Wipplinger d. Muller/Seeney 6-1 6-0

Semis
Hawton/Penrose d. Nichols/L.Taylor 6-0 6-4
Redick-Smith/Wipplinger d. Long/Proctor 6-1 10-8

Final
Hawton/Penrose d. Redick-Smith/Wipplinger 6-3 8-6

Mixed Doubles
First Round
All except byes except following pairs
K Meyer/ M Carter d. T Pickard/ D Seeney 62 119
C Mason/ A Baker d. W Case/ A Hattersley 62 75
A Segal/ J Wipplinger (6) d. W Kennedy/ M O'Donnell wo
O Williams/ H Redick Smith (5) d. J Best/ J Best wo

2nd Round
R Hartwig/ T Long (1) d. D Reid/ B Warby 61 63
R Sheriff/ G Bryant d. J Blacklock/ J Staley 75 63
N Fraser/ N Ellis (4) d. K Meyer/ M Carter 62 62
A Segal/ J Wipplinger (6) d. C Mason/ A Baker 63 75

B Gilmour/ L Nichols d. O Williams/ H Redick Smith (5) wo
C Wilderspin/ D Fogarty (3) d. R Potter/ G Thiele 75 60
B Howe/ C Proctor d. J Hann/ H Angwin 26 64 86
J Bromwich/ B Penrose (2) d. T Cawthorn/ K Newcombe 62 60

Quarters
R Hartwig/ T Long (1) d. R Sheriff/ G Bryant 62 64
N Fraser/ N Ellis (4) d. A Segal/ J Wipplinger (6) 75 62
C Wilderspin/ D Fogarty (3) d. B Gilmour/ L Nichols 75 62
J Bromwich/ B Penrose (2) d. B Howe/ C Proctor 16 62 63

Semis
R Hartwig/ T Long (1) d. N Fraser/ N Ellis (4) 86 97
J Bromwich/ B Penrose (2) d. C Wilderspin/ D Fogarty (3) 16 63 62

Final
R Hartwig/ T Long (1) d. J Bromwich/ B Penrose (2) 46 61 62

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:42 PM
Week of February 7

February 1-7, Austin Smith, Ft. Lauderdale, Florida, US

2R Laura Lou Kunnen d. Marian Trenis 6-0 6-0
2R Marilyn Stock d. Shirley Hill 6-3 6-3
2R Juliana Copeland d. Duse Vanderbosch 6-2 6-2
2R Betty Ruth Hulbert James d. Annabelle Root 6-1 6-3
2R Ruth Haberacker d. Suzanne Herr w.o.
2R Mildred Thornton d. Margaret Babbitt 6-1 6-0
2R Barbara Mitchell d. Sara Staples 12-10 6-3
2R Hanna Sladek (Can) d. S. Tomhave 6-1 6-2

QF Kunnen d. Stock 6-4 6-0
QF Copeland d. James 4-6 6-3 6-2
QF Thornton d. Haberacker 6-3 6-1
QF Sladek d. Mitchell 6-0 6-1

SF Kunnen d. Copeland 6-4 6-2
SF Sladek d. Thornton 6-4 8-6

FI Kunnen d. Sladek 4-6 6-3 6-4
-----

February 9, Champiosnhips of Cairo, Tewfickieh TC, Egypt

QF Betsy Venter Abbas d. Lina Buccianti 6-1 6-9 (sic)
QF Vassiliadis d. Kypreou 6-2 6-3
QF A. Zmokhol d. Suzanne Mathieu 6-8 6-4 6-2
QF Esther Saul d. Andrea Eid 4-6 7-5 6-1

SF Abbas d. Vassiliadis 6-2 6-0
SF Saul d. Zmokhol 6-2 6-3

FI Abbas d. Saul 6-0 6-2

Doubles
SF Abbas/J. Sideratos d. Buccianti/Mrs. I. Mahmoud 6-2 6-0
SF Saul/Kypreou d. Vassiliadis/Vassiliadis 6-3 6-2

FI Abbas/Sideratos d. Saul/Kypreou 6-4 6-3

Mixed Doubles
SF Mathieu/Pietro de Zogheb d. Saul/Adly Shafei w.o.
SF Abbas/Mohamed Badr-el-Din d. Sideratos/S. Fenman 6-1 6-1

FI Abbas/Badr-el-Din d. Matheiu/de Zogheb w.o.

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:42 PM
Week of February 14

February 4-14, French Covered Courts, Paris

1R Beatrice de Chambure d. Kay Neville-Smith (Aus) 3-6 6-2 6-2
1R Andree Varin d. Doreen Spiers (GB) 2-6 11-9 6-1
1R Raymonde Gimault d. Anne Goldsworthy (Aus) 6-2 6-3
1R Jacqueline Kermina d. Audrey Bilse (SA) 6-3 6-1

2R Shirley Bloomer (GB) d. Michele Bourbonnais w.o.
2R Anne Marie Seghers d. Christine Brugnon w.o.
2R Maud Galtier d. Pat Ward (GB) 6-3 6-3
2R de Chambure d. Varin 6-1 6-3
2R Myrtil Dubois d. Gimault 6-1 7-5
2R Kermina d. Anne Shilcock (GB) 6-2 6-3
2R Ginette Bucaille d. Suzanne Savoye 6-0 6-0
2R Susan Partridge Chartrier d. Josette Billaz w.o.

QF Seghers d. Bloomer 6-3 10-8
QF Galtier d. de Chambure 6-2 6-2
QF Kermina d. Dubois 7-5 6-2
QF Chartrier d. Bucaille 8-6 6-4

SF Galtier d. Seghers 2-6 6-2 6-4
SF Kermina d. Chartier 7-5 0-6 8-6

FI Galtier d. Kermina 6-3 6-4

Doubles
QF Bloomer/Ward d. Gloria Butler (US)/Madeline Imbert 6-1 6-4
QF Bucaiile/Seghers d. Goldsworthy/Neville-Smith 6-2 7-5
QF Bilse/Spiers d. Dubois/Kermina 6-4 3-6 6-3
QF Chartrier/Shilcock d. Gimault/J. Follveider w.o.

SF Bloomer/Ward d. Bucaille/Seghers 6-8 6-1 8-6
SF Chartrier/Shilcock d. Bilse/Spiers 6-2 6-3

FI Chartrier/Shilcock d. Bloomer/Ward 6-4 6-0

Mixed Doubles
QF Ward/Jean Borotra d. Butler/Gil Shea (US) ?
QF Galtier/Marcel Schaff d. ?/R. Delarue 6-2 6-4
QF Seghers/Orlando Sirola (It) d. Dubois/Pierre Rinderknech 6-2 8-6
QF Shilcock/Marcel Bernard d. Bucaille/Nicola Pietrangeli (It) 6-2 5-7 6-1

SF Ward/Borotra d. Galtier/Schaff 6-4 6-4
SF Shilcock/Bernard d. Seghers/Sirola 6-1 6-8 6-3

FI Shilcock/Bernard d. Ward/Borotra (scores not given)
-----

February 8-14, Hollywood Beach Invitation, Florida, US

QF Joan Merciadis d. Margaret Babbitt 6-2 6-1
QF Mildred Thornton d. Marilyn Stock 7-5 6-4
QF Juliana Copeland d. Betty Ruth Hulbert James 4-6 6-4 6-3
QF Hanna Sladek (Can) d. Edith Blake 6-1 6-0

SF Merciadis d. Babbitt 6-2 6-1
SF Sladek d. Copeland 6-3 6-1

FI Sladek d. Merciadis 7-9 6-4 7-5
-----

Ends February 14, Palm Springs Invitation, Calif, US

1R Helen Pastall Perez d. Stampf 6-1 6-0
1R Evelyn Conrad d. Dean Folger 6-0 6-0
1R Mary Arnold Prentiss d. Barbara Breit 6-4 6-3
1R Darlene Hard d. Marian Raful 4-6 6-4 6-2
1R Dodo Bundy Cheney d. G. Jackson 6-1 6-0 (Jeri?)
1R Mary Ann Eilenberger d. Marlene O'Connor 11-9 6-4
1R Pat Canning Todd d. Pat Yeomans 6-1 8-6
1R Nancy Chaffee Kiner d. Jacqueline MacMillan 6-1 6-0

QF Perez d. Conrad 6-3 9-7
QF Prentiss d. Hard 7-9 8-6 6-4
QF Cheney d. Eilenberger 6-4 6-2
QF Kiner d. Todd 6-1 6-2

SF Perez d. Prentiss 6-4 6-2
SF Cheney d. Kiner 1-6 6-1 6-1

FI Perez d. Cheney 7-9 6-2 ret.
-----

February 4-15, Asian Championships, Manilla, Philippines

SF Sachiko Kamo (Jap) d. Teresita Cosca 6-0 6-2
SF Desideria Ampon d. Mary Lou Ang ??

FI Kamo d. Ampon 6-2 6-4

Doubles
FI Kamo-Catherine Checkett d. Ampon/Ang 6-2 6-4

Mixed Doubles
SF Kamo/Juan Jose d. V. Mata/Cesar Carmona 3-6 6-3 6-4
SF Ampon/Sam Ang d. Checkett/Koon Hung Ip (Mal) 6-2 3-6 6-4

FI Kamo/Jose d. Ampon/Ang 6-4 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:43 PM
Week ending February 21

End February 21, International Tournament Tennis Club Lyon, Fr

QF Ginette Bucaille d. Anne Shilcock (GB) 6-1 6-2
QF Maud Galtier d. Alice Wavre (Swz) 6-2 6-3
QF Pat Ward (GB) d. Challand 4-6 6-0 6-2
QF Susan Partridge Chartrier d. Josette Billaz 4-6 6-3 6-3

SF Galtier d. Bucaille 6-3 2-6 8-6
SF Ward d. Chartrier 6-1 6-3

FI Galtier d. Ward 6-3 6-4

Doubles
SF Ward/Joan Curry (GB) d. Bucaille/Galtier 6-4 6-1
SF Chartrier/Shilcock d. Beatrice de Chambure/Collette Monnot 6-3 12-10

F1 Chartier/Shilcock d. Ward/Curry w.o.

Mixed Doubles
QF Chartrier/Henri Cochet d. de Chambure/Jean Lesueur 2-6 6-2 6-4
QF Wavre/Orlando Sirola (It) d. Shilcock/Philippe Chartrier 6-4 6-4
QF Galtier/Francois Garnero d. Dolard/Serafin Cailles 7-5 6-1
QF Ward/Jean Borotra d. Billaz/Jacques May 7-5 6-1

SF Chartrier/Cochet d. Wavre/Sirola 1-6 6-4 6-3
SF Ward/Borotra d. Galtier/Garnero 6-1 6-3

FI Chartrier/Cochet d. Ward/Borotra 5-7 6-2 6-3
-----

February 15-21, University of Miami Invitation, Florida, US [Clay}

3R Doris Hart d. Beth Froehling 6-1 6-0
3R Margaret Babbitt d. Milas Kreutzer w.o.
3R Karol Fageros d. Barbara Mithcell 6-2 6-3
3R Juliana Copeland d. Jeanne Teslof 6-1 6-4
3R Joan Merciadis d. Marion Nixon 6-0 6-2
3R Mildred Thornton d. Betty Ruth Hulbert James 6-2 7-5
3R Hanna Sladek (Can) d. Jean Smith 6-0 6-1
3R Marta Barnett d. Marilyn Stock 6-4 6-4

QF Hart d. Babbitt 6-0 6-1
QF Fageros d. Copeland 6-3 6-2
QF Merciadis d. Thornton 6-3 6-2
QF Sladek d. Barnett 7-5 6-4

SF Hart d. Fageros 6-1 6-2
SF Merciadis d. Sladek 10-8 6-4

FI Hart d. Merciadis 6-3 6-4

Doubles
SF Hart/Fageros d. Froehling/Rowley 6-1 6-1
SF Copeland/Sladek d. Merciadis/Thornton 6-3 7-5

FI Hart/Fageros d. Copeland/Sladek 6-1 6-1
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:43 PM
Week ending February 28

February 22-28, City of Miami, US

1R Doris Hart d. Marilyn Stock 6-2 6-2
1R Zoe Leach d. Pearl Wrobbel 6-1 6-3
1R Suzanne Herr d. Marliss Kreutzer 6-2 6-1
1R Mildred Thornton d. Barbara Mitchell w.o.
1R Marta Barnett d. Betty Ruth Hulbert James 6-1 6-1
1R Hanna Sladek (Can) d. Beth Froehling 6-0 6-0
1R Marion Nixon d. Edith Blake 8-10 6-1 8-6
1R Joan Merciadis d. Margaret Babbitt 6-2 6-1

QF Hart d. Leach 6-2 6-2
QF Thornton d. Herr 6-3 6-1
QF Barnett d. Sladek 6-2 2-6 7-5
QF Merciadis d. Nixon 6-0 6-0

SF Hart d. Thornton 6-3 6-0
SF Merciadis d. Barnett 2-6 6-3 7-5

FI Hart d. Merciadis 6-2 6-2

Mixed Doubles
QF Sladek/Robert Bedard (Can) d. Babbitt/Al Harum 6-4 6-4
QF Herr/Hal Burrows d. Leach/Cal Ragan 6-2 6-2
QF Hart/Tony Vincent d. Blake/Taylor 6-4 6-3
QF Merciadis/Don Platt (Can) d. Thornton/Malcolm Fox

SF Sladek/Bedard d. Herr/Burrows 6-4 6-1
SF Hart/Vincent d. Merciadis/Platt 6-2 6-0

FI Hart/Vincent d. Sladek/Bedard 2-6 6-2 6-0
-----

Ends March 1, Verviers, Belgium

SF Myrtil Dubois (FR) d. Suzanne Schmitt (Fr) 6-4 3-6 6-3
SF Christiane Mercelis d. Susan Chartrier (Fr) 6-2 3-6 6-1

FI Mercelis d. Dubois 7-5 6-2

Doubles
FI Pat Ward (GB)/Pat Harrison (US) d. Chartrier/Mercelis 1-6 9-7 8-6

Mixed Doubles
SF Mercelis/Marcel Schaff (Fr) d. Chartrier/Philippe Chartrier (Fr) 13-11 6-4
SF Ward/Vladislav Skonecki (self-exile) d. ?. Woodgate/Jacques Moreau 7-5 6-2

FI Ward/Skonecki d. Mercelis/Schaaf 6-3 6-3
-----

February 22- March 2, Tournoi Du Printemps, Monte Carlo [clay]

QF Shirley Bloomer (GB) d. Elaine Watson (GB) 6-2 6-4
QF Totte Zehden (Ger) d. Thelma Lister (GB) 6-3 7-5
QF Anne Goldsworthy (Aus) d. Doreen Spiers (GB) 6-1 6-3
QF Joan Curry (GB) d. Sheila Colebrook (GB) 6-1 6-0

SF Bloomer d. Zehden 6-1 6-0
SF Curry d. Goldsworthy 6-2 6-2

FI Bloomer d. Curry 8-6 6-0

Doubles
QF Zehden/Gloria Butler (US) d. Amadee Borghini/Francine Isaac (Bel) 6-3 4-6 6-2
QF Goldsworthy/Kay Neville-Smith (Aus) d. Spiers/Audrey Bilse (SA) 7-5 5-7 7-5
QF Watson/Colebrook d. Lister/Peters 2-6 8-6 6-3

SF Goldsworthy/Neville-Smith d. Zehden/Butler 10-8 6-4
SF Bloomer/Curry d. Watson/Colebrook 6-3 9-7

FI Bloomer/Curry d. Goldsworthy/Neville-Smith 6-1 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:43 PM
Week ending March 7

March 1-4, St. Andrews Club Invitation, Kingston, Jam

1R Helen Fletcher (GB) d. Kay Henriquez 6-2 6-0
1R Betty Rosenquest Pratt d. M.B. Praczukowski 6-1 6-0
1R Joy Mottram (GB) d. Pat Stewart (US) 6-1 6-1
1R Shirley Fry (US) d. Joan Murphy 6-2 6-1

SF Fletcher d. Pratt 6-0 6-1
SF Fry d. Mottram 6-4 6-2

FI Fletcher d. Fry 6-1 6-1

Mixed Doubles
QF Mottram/Tony Mottram (GB) d. Stewart/Hal Burrows (US) 6-0 6-0
QF Fletcher/Colin Hannam (GB) d. Praczukowski/Lorne Main (Can) 6-3 6-3

SF Fry/Kurt Nielsen (Den) d. Mottram/Mottram w.o.
SF Pratt/Sven Davidson (Swd) d. Fletcher/Hannam 2-6 8-6 6-4

FI Pratt/Davidson d. Fry/Nielsen 6-2 6-1
-----

March 5-7, Caribbean Invitation, Montego Bay, Jam

1R Betty Rosenquest Pratt d. Pat Stewart (US)

SF Shirley Fry (US) d. Joy Mottram (GB) 6-4 4-6 11-9
SF Pratt d. Helen Fletcher (GB) 10-8 6-4

FI Fry d. Pratt 6-2 7-9 6-4

Doubles
FI Mottram/Fletcher d. Fry/Pratt 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Fry/Kurt Nielsen (Den) d. Pratt/Hal Burrows (US) 6-3 3-6 6-3
SF Mottram/Tony Mottram (GB) d. Fletcher/Lorne Main (Can) 6-3 6-3

FI Unfinished
-----

March 1-7, Nice Lawn Tennis Tournament, Fr

QF Shirley Bloomer (GB) d. Kay Neville-Smith (Aus) 6-0 6-2
QF Elaine Watson (GB) d. L. Tidow (Ger?) 6-0 7-5
QF Anne Goldsworthy (Aus) d. Doreen Spiers (GB) 6-2 6-0
QF Inge Pohmann (Ger) d. Sheila Colebrooke (GB) 6-2 6-3

SF Watson d. Bloomer 2-6 6-2 6-3
SF Pohmann d. Goldsworthy 6-2 2-6 6-1

FI Watson d. Pohmann 6-3 1-6 6-4

XDF Bloomer/Don Black (Rho) d. Pohmann/Horst Hermann (Ger) 6-1 6-4
-----

March 9, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: (Margory?) Williams d. B. Malcolm 6-4 6-1

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:44 PM
Week ending March 14

March 8-14, Cannes Lawn Tennis Club, Fr

QF Shirley Bloomer (GB) d. Ausrey Bilse (SA) 6-0 6-3
QF Inge Pohmann (Ger) d. Anne Goldsworthy (Aus) 3-6 6-1 8-6
QF Elaine Watson (GB) d. Francine Isaac (Bel) 6-0 6-1
QF Joan Curry (GB) d. L. Tidow (?) 6-3 6-1

SF Bloomer d. Pohmann 4-6 6-2 6-3
SF Curry d. Watson 5-7 6-3 6-3

FI Bloomer d. Curry 4-6 7-5 6-0

DF Bloomer/Curry d. Watson/Sheila Colebrooke (GB) 6-2 3-6 6-2

XF Curry/Gerry Oakley (GB) d. Bloomer/Don Black (Rhod) 6-1 8-6
-----

March 5-14, UAR Championships of Egypt, Le Caire

QF Totte Zehden (Ger) d. P. Vassiliadis 6-3 6-2
QF Mary Kay Morris (US) d. Andrea Eid 6-0 6-2
QF Betsy Venter Abbas d. Bezzola w.o.
QF Pat Ward (GB) d. Esther Saul 6-2 6-4

SF Zehden d. Morris 6-3 6-3
SF Abbas d. Ward 4-6 6-3 6-4

FI Zehden d. Abbas 6-3 6-3

Doubles
SF Zehden/Morris d. Saul/Mizrahi 6-3 6-2
SF Abbas/Ward d. Vigreux/Hausmann 6-0 6-2

FI Ward/Abbas d. Zehden/Morris 6-0 6-3

Mixed Doubles
QF Sonia Menache/Jack Arkinstall (Aus) d. Zehden/Gil Shea (US) 6-1 6-4
QF Ward/Vladislav Skoneckin (self-exiled Pole) d. J. Sideratos/Steffan Stockenberg (Swd) 6-2 7-5
QF Abbas/Enrique Morea (Arg) d. Saul/Wayne Van Voorhees (US) 6-3 6-3
QF Morris/Andres Hammersley (Chi) d. Rita Drobny/Jaroslav Drobny w.o.

SF Ward/Skonecki d. Menache/Arkinstall 6-2 7-5
SF Abbas/Morea d. Morris/Hammersley 11-9 3-6 6-1

FI Abbas/Morea d. Ward/Skonecki 11-9 3-6 6-1
-----

Ends March 14, La Jolla Invitation, Calif, US

1R Maureen Connolly d. Bonnie MacKay 6-0 6-1
1R Mary Arnold Prentiss d. Jean Laird 6-0 6-0
1R Dodo Bundy Cheney d. Barbara Breit 7-5 6-2
1R Bev Baker Fleitz d. Mary Ann Eilenberger 6-1 6-2
1R Helen Pastall Perez d. Patricia Zellmer 6-4 6-0
1R Darlene Hard d. Julia Sampson 7-5 3-6 7-5
1R Alex Hufty d. Pat Canning Todd w.o.
1R Louise Brough d. Dennis Bradshaw 6-1 8-6

QF Connolly d. Prentiss 6-1 6-2
QF Fleitz d. Cheney 6-1 6-3
QF Perez d. Hard 6-0 6-1
QF Brough d. Hufty 6-0 6-0

SF Fletiz d. Connolly 6-0 6-4
SF Perez d. Brough 6-3 3-6 6-1

FI Fleitz d. Perez 6-0 3-6 6-2

Doubles
1R Brough/Margaret Osborne DuPont d. Laird/Bradshaw 6-1 6-0
1R Eilenberger/Zellmer d. Cheney/Prentiss 1-6 6-2 8-6
1R Connolly/Todd d. Hard/Breit 6-4 6-2
1R Sampson/Gracyn Wheeler Kelleher d. Perez/Fletiz 8-6 7-5

SF Brough/DuPont d. Eilenberger/Zellmer 6-3 6-0
SF Sampson/Kelleher d. Connolly/Todd 6-3 3-6 6-0

FI Brough/DuPont d. Sampson/Kelleher 6-1 6-3

Mixed Doubles
SF DuPont/Clyde Hippenstiel d. Connolly/Luis Ayala (Chi) 4-6 6-1 6-1
SF Brough/Bobby Perez d. Cheney/Jacques Grigy 12-10 6-1

FI DuPont/Hippenstiel d. Brough/Perez 6-2 9-7
-----

Ends March 14, Masters, Jacksonville, Florida, US

Mixed Doubles
QF Helen Fletcher (GB)/Colin Hannam (GB) d. Julianna Copeland/Don Platt (Can) 6-2 6-2
QF Hannah Sladek (Can)/Robert Bedard (Can) d. Joan Merciadis/Cal Ragan 7-9 6-4 6-2

SF Mildred Thornton/Art Larsen d. Fletcher/Hannam 2-6 6-4 6-4
SF Joy Mottram (GB)/Tony Mottram (GB) d. Sladek/Bedard 6-1 6-2

FI Thornton/Larsen d. Mottram/Mottram w.o.
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:44 PM
Week ending March 21

March 5-20, Central American and Caribbean Olympic Games, Mex

1R Maria Tapia de Roldan d. Loly Benchimol de Auday (Ven) 6-1 6-0
1R Andreina Pietre Drew Bear (Ven) d. Pilar Herrera (Cub) 6-2 6-3
1R Rosa Maria Reyes d. Isabel Linares (Col) 6-1 6-0

QF Mela Ramirez d. Mirta de la Paz (Cub) 6-0 6-0
QF De Roldan d. Aurora Orozco (Col) 6-1 6-0
QF Yola Ramirez d. Drew Bear 6-1 6-3
QF Reyes d. Hilda Cofina de Herrera (Gua) 6-0 6-2

SF M. Ramirez d. De Roldan 6-1 6-2
SF Reyes d. Y. Ramirez 6-1 7-5

3rd Place: Y. Ramirez d. De Roldan 7-5 6-3

FI M. Ramirez d. Reyes 6-1 6-3

Doubles
1R M. Ramirez/Y. Ramirez d. Drew Bear/de Auday 6-2 6-0

SF M. Ramirez/Y. Ramirez d. Herrera/de la Paz 6-0 6-3
SF Roldan/Reyes d. Orosco/Linares 6-1 6-0

FI M. Ramirez/Y. Ramirez d. Reyes/De Roldan 6-3 4-6 6-2

Mixed Doubles
1R M. Ramirez/Mario Llamas (Mex) d. de Auday/Ricardo Lopez (Ven) 6-1 6-2
1R Linares/Dario Behar (Col) d. Herrero/Juan Weiss (Cub) 6-3 4-6 7-5
1R Drew Bear/Carlos Lopez (Ven) d. de Herrera/Julio Lopez (Gua) 6-1 4-6 6-1
1R de Roldan/Anselmo Puente (Mex) d. Orozco/Harry Faccini (Col) 6-2 6-1

SF M. Ramirez/Llamas d. Linares/Behar 6-0 6-2
SF de Roldan/Puente d. Drew Bear/Lopez 6-3 6-1

3rd place: Drew Bear/Lopez d. Linares/Behar 8-6 6-2

FI: M. Ramirez/Llamas d. de Roldan/Puente 6-2 6-1
-----

March 15-21, Riviera Championships, Menton, Fr

QF Shirley Bloomer (GB) d. Hella Strecker (Ast) 6-1 6-0
QF Nicla Migliori (It) d. Inge Vogler (Ger) 3-6 6-2 6-2
QF Joan Curry (GB) d. Elaine Watson (GB) 6-3 6-1
QF Inge Pohmann (Ger) d. Erika Vollmer (Ger) 6-4 6-1

SF Bloomer d. Migliori 6-4 6-2
SF Curry d. Pohmann 6-2 6-0

FI Curry d. Bloomer 6-3 6-4

Doubles
QF Migliori/Vollmer d. Joly/Doll 6-1 6-0
QF Pohmann/L. Tidow d. Kay Neville-Smith (Aus)/Ann Goldsworthy (AUS) 7-5 6-2
QF Watson/Sheila Colebrooke (GB) d. Strecker/Doreen Spiers (GB) 4-6 6-1 6-3
QF Curry/Bloomer d. Vogler/Audrey Bilse (SA) 8-6 6-2

SF Migliori/Vollmer d. Pohmann/Tidow 4-6 6-1 6-2
SF Curry/Bloomer d. Watson/Colebrooke 6-1 6-1

FI Curry/Bloomer d. Migliori/Vollmer 6-1 6-3

Mixed Doubles
QF Bloomer/Gerry Oakley (GB) d. Driussi (It)/Umberto Bergamo (It) 6-3 6-3
QF Lucia Manfredi (It)/Alberto Lazzarino (It) d. Pohmann/Horts Hermann (Ger) 1-6 6-4 13-11
QF Goldsworthy/Peter Molloy (Aus) d. Colebrooke/A. Anderson 7-5 6-4
QF Migliori/Orlando Sirola (It) d. Watson/Peter Wooldridge (GB) 6-3 6-4

SF Bloomer/Oakley d. Manfredi/Lazzarino 6-1 6-2
SF Migliori/Sirola d. Goldsworthy/Molloy 6-4 6-4

FI Migliori/Sirola d. Bloomer/Oakley 6-3 6-4
-----

March 15-21, Everglades Invitation, Palm Beach, Florida, US

1R Doris Hart d. Zoe Leach 6-0 6-4
1R Joan Merciadis d. Meta Schroedel 7-5 6-0
1R Joy Mottram (GB) d. Carolyn Rittenour 6-0 6-2
1R Helen Fletcher (GB) d. Jane Walsh 6-0 6-1
1R Marta Barnett d. Carmen Lampe 6-3 6-0
1R Shirley Fry d. Miriam Tatoul 6-1 6-3

QF Hart d. Hanna Sladek (Can) 6-4 6-2
QF Mottram d. Merciadis 6-3 7-5
QF Fletcher d. Mildred Thornton 6-2 6-4
QF Fry d. Barnett 6-4 6-2

SF Hart d. Mottram 6-3 7-5
SF Fry d. Fletcher 3-6 6-1 6-3

FI Hart d. Fry 6-4 3-6 11-9

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:44 PM
Week ending March 28

March 22-28, Good Neighbor, Miami Beach, US

1R Doris Hart d. Ann Belson 6-0 6-0
1R Mildred Thornton d. Melba Racner 6-4 6-1
1R Joan Merciadis d. Barbara Mitchell 6-1 6-2
1R Joy Mottram (GB) d. Pat White 6-0 6-1
1R Helen Fletcher (GB) d. Zoe Hatcher 6-3 6-2
1R Hanna Sladek (Can) d. June Kroeger 6-1 6-4
1R Karol Fageros d. Sue Herr 3-6 6-3 6-4
1R Shirly Fry d. Edith Stroth 6-0 6-0

QF Hart d. Thornton 6-2 6-2
QF Mottram d. Merciadis 7-5 6-4
QF Fletcher d. Sladek 6-4 6-4
QF Fry d. Fageros 6-2 6-2

SF Hart d. Mottram 6-4 6-2
SF Fletcher d. Fry 6-0 0-6 6-3

FI Hart d. Fletcher 6-4 6-4

Doubles
QF Chickie Freiberg/Melba Racner d. Pamela Woolworth/Mrs. Charles Church 10-8 6-4
QF Fletcher/Mottram d. Pat White/Evelyn Snider w.o.
QF Thornton/Merciadis d. Sladek/Herr 6-3 8-6

SF Hart/Fry d. Freiberg/Racner 6-0 6-0
SF Fletcher/Mottram d. Thronton/Merciadis 6-2 6-2

FI Hart/Fry d. Fletcher/Mottram 6-0 5-7 6-3

Mixed Doubles
SF Hart/Vic Seixas d. Fletcher/Hugh Stewart 6-3 6-3
SF Fry/Hal Burrows d. Herr/Seymour Greenberg 6-0 6-0

FI Not Played
-----

March 22-28, Cannes Gallia, Fr [Clay]

QF Shirley Bloomer (GB) d. Lucia Manfredi (It) 6-2 6-0
QF Elaine Watson (GB) d. Nicla Migliori (It) 2-6 6-2 7-5
QF Joan Curry (GB) d. Audrey Bilse (SA) 6-2 6-0
QF Elena Lehmann (Arg) d. Erika Vollmer (Ger) 6-3 6-0

SF Watson d. Bloomer 6-4 6-2
SF Curry d. Lehmann 6-3 6-0

FI Curry d. Watson 6-2 10-8

Doubles
QF Vollmer/Migliori d. Ann Goldsworthy (Aus)/Kay Neville-Smith (Aus) 2-6 6-2 13-11
QF Watson/Sheila Colebrooke (GB) d. Francine Isaac (Bel)/Doreen Spiers (GB) 6-2 6-3
QF Bilse/Inge Vogler (Ger) d. Manfredi/Josette Billaz 6-4 6-3
QF Bloomer/Curry d. Bokhorst (Hun)/Sturdza (Hun) 6-2 6-2

SF Vollmer/Migliori d. Watson/Colebrooke 6-2 9-7
SF Bloomer/Curry d. Bilse/Vogler 6-2 9-7

FI Bloomer/Curry d. Vollmer/Migliori 6-3 4-6 6-4
-----

March 19-28, International Championships of Alexandria, Egy

2R Totta Zehden (Ger) d. ?
2R E. Smith d. Calice Butta 6-0 6-1
2R Simone Mathieu d. T. Hussussian 6-3 6-2
2R Mary Kay Morris (US) d. Andrea Eid 6-2 6-1
2R Betsy Venter Abbas d. Ginette Grandguillot w.o.
2R Moon Eman d. Masterson 6-3 6-0
2R M. Sinadinos d. Lemonias 6-1 6-0
2R Pat Ward (GB) d. P. Polkowska 6-0 6-1

QF Zehden d. Smith 6-3 6-1
QF Morris d. Mathieu 5-7 6-3 6-3
QF Abbas d. Eman 6-1 6-2
QF Ward d. Sinadinos 6-0 6-1

SF Zehden d. Morris 6-4 6-0
SF Abbas d. Ward 6-4 6-4

FI Abbas d. Zehden 4-6 6-2 6-3

Doubles
SF Ward/Abbas d. Eid/Eman 6-1 6-3
SF Zehden/Morris d. Mathieu/Sinadinos 6-0 6-4

DF Ward/Abbas d. Zehden/Morris 6-2 6-2

Mixed Doubles
1R Abbas-Enrique Morea (Arg) d. Masterson/Mouraief 6-1 6-0
1R Sinadinos/Saleh Badr-el-Din d. Smith/Tawa 6-4 6-2
1R Eid/Gil Shea (US) d. Vambaris/Jose Draper (Sp) 6-2 6-1
1R Morris/Andres Hamemrsley (Chi) d. Eman/Vladislav Skonecki (self-exile) 6-2 9-7
1R Ward/Jack Arkinstall (Aus) d. Polkowska/E. Sofair 6-0 6-1
1R Mathieu/Steffan Stockenberg (Swd) d. Lemonias/Anawati 6-2 6-1
1R Yared/Carlos Ferrer (Sp) d. Hussussain/Fiani 6-2 6-1
1R Zehden/Fausto Gardini (It) d. Buccianti/Wayne Van Voorhees (US) w.o.

QF Abbas/Morea d. Sinadinos/Badr-el-Din 6-2 6-1
QF Morris/Hammersley d. Eid/Shea 6-4 1-6 6-2
QF Ward/Arkinstall d. Mathieu/Stockenberg w.o.
QF Zehden/Gardini d. Yared/Ferrer 6-1 6-3

SF Abbas/Morea d. Morris/Hammersley 6-4 6-1
SF Ward/Arkinstall d. Zehden/Gardini 6-1 6-4

FI Abbas/Morea d. Ward/Arkinstall 6-1 3-6 6-1
-----

March 22-27, USLTA Women's Indoors, Longwood, Chestnut Hill, Mass.

1R Betty Coumbe d. Joan Stockdale 6-2 6-2
1R Barbara Wilkins Ward d. Ann Casey 6-0 6-0
1R Nancy Norton d. Marjery Fremont-Smith 6-1 6-2
1R Dorothy Hills d. Julie Richardson 6-3 9-7
1R Mary Richards d. Mary Lou Gilbane w.o.
1R Lois Felix d. Elaine Brackett 6-0 6-1
1R Pat Sullivan d. Joan Schneiderwirth 6-2 6-3

2R Dorothy Levine d. Helen Reynolds 6-0 6-0
2R Isabel Troccole d. Joan Sullivan 6-0 6-3
2R Richards d. Hills 2-6 6-2 6-2
2R Ward d. Norton 6-3 7-5
2R Felix d. P. Sullivan 6-3 6-3
2R Edith Ann Sullivan d. Coumbe 7-9 6-0 6-3
2R Ruth Jeffrey d. Carolyn Liguori 7-5 6-2
2R Kay Hubbell d. Joan Ross-Dilley (GB) w.o.

QF Levine d. Troccole 6-2 6-4
QF Ward d. Richards 4-6 6-1 6-3
QF Felix d. E. Sullivan 8-6 3-6 6-3
QF Hubbell d. Jeffrey 6-2 6-4

SF Levine d. Ward 6-3 6-0
SF Felix d. Hubbell 8-6 6-2

FI Levine d. Felix 6-1 6-1

Doubles
1R Coumbe/Troccole d. Richardson/Brackett 6-0 6-1
1R Sullivan/Sullivan d. Blanchard/Liquori 6-1 3-6 6-4
1R Ward/Levine d. Suman/Suman 6-2 6-1

QF Felix/Hubbell d. Potter/Russell 6-0 6-1
QF Coumbe/Troccole d. Sullivan/Sullivan 6-0 6-0
QF Ward/Levine d. Norton/Hills 6-1 6-0
QF Jeffrey/Richards d. Pickhardt/Fremont Smith 6-1 6-3

SF Felix/Hubbell d. Coumbe/Troccole 6-3 6-2
SF Ward/Levine d. Jeffrey/Richards 6-1 6-0

FI Ward/Levine d. Felix/Hubbell 6-2 6-0
-----

March 29, Tournoi Du T.C. Flandres, Roubaix, Fr

FI Beatrice de Chambure d. Watinne (Bel) 6-4 -1-6 6-4

MX de Chambure/Marcel Bernard d. Myrtil Dubois/Jean Borotra 2-6 6-3 6-2
-----

March? Russian Nationals

FI Belonenko d. Tchouvryrina 8-6 6-0

DF Belonenko/Sevastianova d. Tchouvyrina/Kouzmina 6-2 5-7 6-2

MX Vetochnikova/Kiesewetter d. Viali/Kiwi 6-1 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:45 PM
Week ending April 4

March 29-April 4, Cannes Carlton, Fr [Clay]

QF Joan Curry (GB) d. Josefa de Riba (Sp) 4-6 6-3 6-3
QF Javory d. Inge Vogler (Ger) 6-2 6-2
QF Elaine Watson (GB) d. Christiane Mercelis (Bel) 10-8 6-2
QF Jacqueline Patorni d. Shirley Bloomer (GB) 6-4 1-6 6-2

SF Curry d. Javory 6-3 6-2
SF Watson d. Patorni 6-3 7-5

FI Watson d. Curry 6-3 2-6 6-2

DF Audrey Bilse (SA)/Sheila Colebrooke (GB) d. Vogler/Elena Lehmann (Arg) 6-3 4-6 6-3
-----

March 29-April 4, Caribe Hilton Invitation, San Juan, Puerto Rico

1R Doris Hart (US) d. Grace Valdes 6-0 6-1
1R Betty Rosenquest Pratt (Jam) d. Rebecca Coldberg 6-0 6-1
1R Baba Madden Lewis (US) d. Margarita Pasarell 6-1 6-1
1R Joy Mottram (GB) d. Quetita Miro 6-0 6-0
1R Helen Fletcher (GB) d. Karol Fageros (US) 7-5 6-4
1R Hanna Sladek (Can) d. Haydee Muxworthy 6-1 6-2
1R Gladys Heldman (US) d. Josefina Cabrera 6-2 6-2
1R Shirley Fry (US) d. Margaret Babbitt (US) 6-0 6-1

QF Hart d. Pratt 6-2 6-2
QF Mottram d. Lewis 6-2 6-8 6-3
QF Fletcher d. Sladek 6-1 6-3
QF Fry d. Heldman 6-0 6-1

SF Hart d. Mottram 6-3 6-3
SF Fry d. Fletcher 6-2 6-2

FI Fry d. Hart 6-3 6-3

Doubles
SF Hart/Fry d. Fageros/Sladek 6-4 6-1
SF Pratt/Lewis d. Mottram/Fletcher 6-3 9-7

FI Hart/Fry d. Pratt/Lewis 6-4 6-2

Mixed Doubles
QF Hart/Vic Seixas d. Fageros/Allen Morris 6-0 6-1
QF Sladek/Hugh Stewart d. Lewis/Hal Burrows 6-4 6-0
QF Fry/Gardnar Mulloy d. Pratt/Sven Davidson (Swd) 11-13 6-2 6-4
QF Mottram/Colin Hannam (GB) d. Fletcher/Kurt Nielsen (Den) 6-8 6-4 6-4

SF Hart/Seixas d. Sladek/Stewart 6-3 6-4
SF Fry/Mulloy d. Mottram/Hannam 6-3 7-5

FI Fry/Mulloy d. Hart/Seixas 4-6 6-3 6-4
-----

April 4, CLOC Indoors, Copenhagen, Denmark

SF Vera Johansen d. Merete Bagge 6-2 6-3
SF Esther Berg-Nielsen d. Inge Buch 6-3 6-4

FI Johansen d. Berg-Nielsen 6-0 6-1
-----

Ends April 4, Western Indoors, Chicago, US

QF Dorothy Watman levine d. Jeanette Witko 6-0 6-0
QF Harriety Kirby d. Kay Bolling 7-5 6-0
QF Marry Louise Vash d. June Bryerton 6-0 6-0
QF Nancy O'Connell d. Benita Senn (Can) 6-1 6-3

SF Levine d. Kirby 6-0 6-0
SF Vash d. O'Connell 4-6 6-0 6-0

FI Levine d. Vash 6-2 6-0
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:45 PM
Week ending April 11

Ends April 10, Australian Hard Court Championship, Brisbane, Aus

SF Jennifer Staley d. Mary Carter 6-3 6-3
SF Beryl Penrose d. Fay Muller 6-0 6-3

FI Staley d. Penrose 3-6 6-0 6-4

XD Penrose/George Worthington d. Carter/Neale Fraser 9-7 11-9
-----

April 11, Eastern Suburbs Hard Court Championships, Kensington East, NSW, Australia

FI Mary Carter d. Kay Newcombe 6-3 7-5
-----

Ends April 10, San Remo International, It

QF Totta Zehden (Ger) d. Pat Ward (GB) 7-5 6-1

SF Sylvana Lazzarino d. Shirley Bloomer (GB) 7-5 6-8 6-3
SF Zehden d. Joan Curry 6-4 0-6 6-0

FI Lazzarino d. Zehden 6-4 6-1

XF Doreen Spiers (GB)/Andres Hammersley (Chi) d. Elaine Watson (GB)/Horst Hermann (Ger) 6-4 1-6 7-5
-----

April 5-11, Coral Gables, Salvador Park, Florida, US

QF Doris Hart d. Marilyn Stock 6-0 6-2
QF Joan Merciadis d. Sally Hitt w.o.
QF Karol Fageros d. Sue Herr 4-6 6-2 6-1
QF Shirley Fry d. Mildred Thornton 6-0 6-3

SF Hart d. Merciadis 6-0 6-2
SF Fry d. Fageros 7-5 6-0

FI Hart d. Fry 6-4 8-6
-----

April 5-11, Bay Counties, San Francisco, Calif., US

1R Gerry Carter d. Nancy Loop 6-2 6-3
1R Barbara Stein d. Dean Folger 6-2 7-9 6-1
1R Virginia Wolfenden Kovacs d. Margaret Wedertz 6-0 6-0
1R Louise Gates d. Marbel Railey 6-4 4-6 6-3

2R Anita Kanter d. Linda Vail w.o.
2R Jean Laird d. Pat Maloney 6-3 5-7 6-4
2R Lynn Wall d. Marjorie McCord 8-6 6-2
2R Carter d. Stein 7-5 6-1
2R Mary Ann Mitchell d. Andrea Sparling w.o.
2R Nancy Miller d. Connie Wilford 6-2 6-3
2R Pat Naud d. Shirley Krikorian d. 6-2 6-1
2R Kovacs d. Gates 6-1 6-3

QF Kanter d. Laird 6-3 7-5
QF Carter d. Wall 6-3 5-7 7-5
QF Mitchell d. Miller 6-2 7-5
QF Kovacs d. Naud 6-2 6-1

SF Kanter d. Carter 6-2 6-3
SF Kovacs d. Mitchell 6-1 6-4

FI Kovacs d. Kanter 8-6 6-3
-----

April 5-10, Roehampton Hard Courts, GB

3R Angela Mortimer d. Jenny Middleton 6-0 6-2
3R Vera Dace Thomas d. D.C. Comerford 7-5 6-1
3R A.P. Anderson d. Lorna Cawthorn 8-6 6-4
3R Angela Buxton d. Joan Quelch 9-7 6-4
3R Georgie Woodgage d. Parker 6-2 2-6 6-1
3R Mary Harris d. Mrs. Sidney Brock 8-6 3-6 6-2
3R Barbara Knapp d. Heather Robson (NZ) 6-8 6-0 6-0
3R Anne Shilcock d. Gem Gilbert 6-4 6-0

QF Mortimer d. Thomas 6-3 6-4
QF Buxton d. Anderson 6-0 6-0
QF Woodgate d. Harris 6-2 6-3
QF Shilcock d. Knapp 7-5 6-0

SF Mortimer d. Buxton 6-4 6-4
SF Woodgate d. Shilcock 6-2 6-2

FI Mortimer d. Woodgate 6-2 6-2

DF Mortimer/Shilcock d. Cawthorn/Harris 6-1 3-6 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:45 PM
Week ending April 18

April 11-18, Monte Carlo, Monaco [Clay]

1R Joan Curry (GB) d. Angela Salvet (Fr) 6-2 6-3
1R Pilar Barril (Sp) d. Beatrice de Chambure (Fr) 6-8 6-2 10-8
1R Christiane Mercelis (Bel) d. Anne Marie Seghers (Fr) 4-6 6-4 6-1
1R Ginette Bucaille (Fr) d. Fanny ten Bosch (Neth) 6-2 6-4
1R Javory (Hun) d. Mortiore 6-0 6-0
1R Sylvanna Lazzarino (It) d. Maud Galtier (Fr) 6-1 6-0
1R Erika Vollmer (Ger) d. Lucia Manfredi (It) 6-0 6-1
1R Shirley Bloomer (GB) d. ?
1R Jacqueline Kermina (Fr) d. Nelly Lampe (Fr) 6-0 6-1
1R Jacqueline Patorni (Fr) d. Clapp (GB) 6-1 6-0
1R Barbara Bradley (US) d. Liezel Broz (Aut) 6-2 5-7 6-4
1R Suzanne Schmidt (Fr) d. Anne Marie Crowet (Bel) 6-0 7-5
1R Totte Zehden (Ger) d. Jenny de Ridder (Bel) 6-1 6-1
1R Josefa de Riba (Sp) d. Barbara Kimbrell (US) 6-3 4-6 9-7
1R Inge Vogler (Ger) d. Wilma Smith (US) 6-1 7-5
1R Pat Ward (GB) d. Margot Dittmeyer (Ger) 6-1 6-1

2R Curry d. Barril 6-0 6-3
2R Bucaille d. Mercelis 6-3 3-6 8-6
2R Lazzarino d. Javory 6-1 6-3
2R Bloomer d. Vollmer 6-1 6-2
2R Kermina d. Patorni 7-5 6-4
2R Schmitt d. Bradley 6-4 7-5
2R Zehden d. de Riba 6-2 8-6
2R Ward d. Vogler 3-6 6-3 6-4

QF Curry d. Bucaille 6-2 8-6
QF Lazzarino d. Bloomer 6-2 7-5
QF Kermina d. Schmitt 7-5 6-1
QF Zehden d. Ward 3-6 6-2 6-4

SF Lazzarino d. Curry 6-1 7-5
SF Kermina d. Zehden 6-3 1-6 6-2

FI Lazzarino d. Kermina 3-6 6-2 6-4

National Doubles (The Iliffe Cup)
1R Bucaille/Kermina (Fr) d. Barril/Josefa de Riba (Sp)
1R Vogler/Zehden (Ger) d. Mercelis/Jenny de Ridder (Bel) 7-5 6-1
1R Galtier/Schmitt (Fr) d. Bradley/Kimbrell 1-6 8-6 6-3
1R Patorni/Seghers (Fr) d. Gloria Butler/Wilma Smith (US) 8-6 9-7
1R Vollmer/Dittmeyer d. Manfredi/Lazzarino (It) 6-4 6-2
1R Ten Bosch/Joan Sigart de Muelemeister d. Amadee Borghini/Monique Pasquier (Mon) 6-1 6-2

QF Bucaille/Kermina (Fr) d. Bloomer/Watson (GB) 6-1 6-4
QF Vogler/Zehden (Ger) d. Galtier/Schmitt (Fr) 7-5 6-1
QF Patorni/Seghers (Fr) d. Vollmer/Dittmeyer (Ger) 7-5 6-3
QF Curry/Ward (GB) d. Ten Bosch/Muelemeister (Neth) 6-3 6-3

SF Vogler/Zehden (Ger) d. Bucaille/Kermina (Fr) 2-6 6-1 9-7
SF Curry/Ward (GB) d. Patorni/Seghers (Fr) 6-4 6-2

FI Curry/Ward (GB) d. Vogler/Zehden (Ger) 6-0 6-0

Open Doubles (Cup Vicente de Blanchonval)
2R de Chambure/Monnot d. Kimbrell/Schmitt 6-3 3-6 6-4
2R Seghers/Bucaille d. Butler/Mercelis 6-1 6-3
2R Bradley/Smith d. Manfredi/Javory 6-3 7-5

QF Patorni/Vollmer d. Broz/Spiers 6-1 6-0
QF Varin/Bourbonnais d. de Chambure/Monnot 7-5 6-3
QF Seghers/Bucaille d. Bradley/Smith 6-4 6-4
QF Bloomer/Ward d. Lehmann/Vogler 6-4 6-4

SF Patorni/Vollmer d. Varin/Bourbonnais 6-4 6-3
SF Bloomer/Ward d. Seghers/Bucaille 4-6 7-5 6-4

FI Bloomer/Ward d. Patorni/Vollmer 1-6 6-2 7-5

Mixed Doubles
3R Javory/Franciski (Hun) d. Vollmer/Malcolm Fox (US) 4-6 6-2 6-4
3R Bradley/Robert Abdesselam (Fr) d. de la Courtie/Bazin (Fr) 63 7-5
3R Lehmann/Antal Jancso (Hun) d. Butler/Jean Claude Molinari (Fr) 5-7 6-3 6-3
3R Mercelis/Jacques Moreau (Bel) d. Kimbrell/Tony Vincent (US) 7-5 6-4

4R De Ribe/henri Pellizza (Fr) d. Javory/Francesci 6-1 8-6
4R Bradley/Abdessealm d. Lampe/Laprade 7-5 6-2
4R Bourbonnais/Francois Garnero d. Galtier/Jean Ducos de la Haille 6-2 7-5
4R Kermina/Freddy Bujtor (Hun) d. de Chambure/Bernard Destremau (Fr) 6-4 7-5
4R Bloomer/Don Black (Rhod) d. Lazzarino/Alberto Lazzarino (It) 6-3 8-6
4R Lehman/Jancso d. Zehden/Andres Hammmersley (Chi) 11-9 6-3
4R Monnot/Marcel Bernard (Fr) d. Mercelis/Moreau 6-1 6-4
4R Ward/Vladislav Skonecki (self-exile) d. Crowet/Gino Mezzi (Bel) 6-3 6-1

QF De Riba/Pellizza d. Bradley/Abdesselam 6-1 2-6 6-2
QF Bourbonnais/Garnero d. Kermina/Bujtor 2-6 4-5 ret.
QF Bloomer/Black d. Lehmann/Jancso 8-10 2-2 ret.
QF Ward/Skonecki d. Monnot/Bernard 5-7 6-1 6-2

SF De Riba/Pellizza d. Bourbonnais/Garnero 6-1 6-4
SF Ward/Skonecki d. Bloomer/Black 6-3 10-8 6-4

FI Ward/Skonecki d. De Riba/Pellizza 6-3 6-2

Under 23 Singles
QF Bloomer d. Dittmeyer 6-4 64-
QF Bras d. de la Courtie 6-2 6-4
QF Watson d. Barril 4-6 7-5 6-1
QF Lazzarino d. de Chambure 6-2 6-4

SF Bloomer d. Bras 6-4 6-0
SF Lazzarino d. Watson 6-2 4-6 6-1

FI Bloomer d. Lazzarino 6-1 6-1
-----

April 12-17, Cumberland Hard Courts, GB

3R Angela Buxton d. Newman 6-0 8-6
3R Gem Gilbert d. Gertie Preston 6-4 6-3
3R Lorna Byrne d. Jenny Middleton 0-6 6-3 6-2
3R Gem Hoahing d. Margaret Grace 6-2 6-3
3R Georgie Woodgate d. Mary Harris 6-1 6-2
3R Rosemary Walsh d. Leonie Brighton 6-3 6-4
3R Heather Robson (NZ) d. Anthea Gibb 6-2 6-3
3R Lorna Cornell Cawthorn d. Joan Quelch 6-8 6-3 6-4

QF Buxton d. Gilbert 6-1 6-0
QF Hoahing d. Byrne 6-1 6-1
QF Woodgate d. Walsh 6-2 6-2
QF Cawthorn d. Robson 6-1 7-5

SF Buxton d. Hoahing 8-6 2-6 6-2
SF Cawthorn d. Woodgate 6-2 2-6 8-6

FI Buxton d. Cawthorn 6-4 6-0

Doubles
SF Molly Blair/Bea Walter d. Mrs. G.H. Burrows/Mrs J.A. White 6-2 6-3
SF Cawthorn/Pat Hird d. Woodgate/Walsh 6-2 4-6 8-6

DF Cawthorn/ Hird d. Blair/Walter 4-6 6-4 6-3

XD Walter/Mark Otway (NZ) d. Hird/I. Warwick 5-7 8-6 7-5
-----

Ends April 18, Jamaica Easter Championships, Jam

QF Betty Rosenquest Pratt d. E. Roper 6-0 6-0
QF J. Townsend d. J. Beckford 6-3 6-3
QF Kay Henriques d. June Gay Densham (US) 6-2 6-0
QF Peggy Mair d. C. Tinling 5-7 6-2 8-6

SF Pratt d. Townsend 6-0 6-0
SF Henriques d. Mair 6-1 6-2

FI Pratt d. Henriques 6-0 6-0

Doubles
SF Roper/Henriques d. Townsend/Whitehome 6-1 6-1
SF Pratt/Mair d. Tinling/Maynier 6-2 6-4

FI Pratt/Mair d. Roper/Henriques 6-2 6-4

Mixed Doubles
SF Pratt/Pratt d. Roper/Andrew Bloomfield 6-0 6-3
SF Henriques/Peter Phillips d. Tinling/Tinling 6-3 6-8 6-2

FI Pratt/Pratt d. Henriques/Phillips 6-4 9-7
-----

April 8-19, South African Championship, Ellis Park, Johannesburg

QF Hazel Redick-Smith d. Dora Kilian 6-1 7-5
QF Beryl Bartlett d. Ruth Stevens 6-4 6-3
QF Gwendy Love d. Leonie Vermaak 6-2 6-3
QF Julia Wipplinger d. Lucille van der Westhuizen 7-5 6-4

SF Redick-Smith d. Bartlett 6-2 5-7 6-2
SF Love d. Wipplinger 10-12 6-3 6-3

FI Redick-Smith d. Love 4-6 6-3 6-3

Doubles
QF Redick-Smith/Wipplinger d. Sullivan/Lily Adair 6-0 6-0
QF Love/Neave d. Vermaak/Helen Pascoe 10-8 6-2
QF Bartlett/Eileen Prescott Watermeyer d. Kilian/van der Westhuizen 6-3 3-6 6-3
QF Stevens/Thea Hale d. Peggy Pentelow/Dowell 6-1 3-6 6-3

SF Reidck-Smith/Wipplinger d. Love/Neave 6-4 6-3
SF Stevens/Hale d. Bartlett/Watermeyer 3-6 6-0 6-4

FI Stevens/Hale d. Redick-Smith/Wipplinger 6-2 3-6 9-7

Mixed Doubles
QF Redick-Smith/Russell Seymour d. Bartlett/Owen Williams 6-4 7-5
QF Vermaak/Ian Vermaak d. Sullivan/Leon Norgarb 9-7 10-12 6-2
QF Love/John Hurry d. Hale/Brian Woodroffe 3-6 7-5 6-3
QF Wipplinger/Abe Segal d. Stevens/Wohlberg 6-4 6-2

SF Redick-Smith/Seymour d. Vermaak/Vermaak 7-5 6-2
SF Wipplinger/Segal d. Love/Hurry 7-5 8-6

FI Redick-Smith/Seymour d. Wipplinger/Segal w.o.
-----

April 20, North of England Hard Courts, Scarborough

SF Barbara Knapp d. Heather Macfarlane ?-? 6-1
SF Valerie Lewis d. Doreen Spiers 10- 86-2

FI Knapp d. Lewis 7-5 6-3

XD Knapp/Nick Mohtadi d. Spiers/Ignacy Tloczynski 6-2 6-3
-----

Apr 19, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI Fay Muller d. Daphne Seeney 6-8 7-5 6-2
-----

April, Tasmanian Championships, Hobart, Australia

FI Alison Burton Baker d. Loris Nichols 4-6 6-3 6-2

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:45 PM
Week ending April 25

April 16-21, Tally Ho Birmingham Hard Court, GB

SF Anne Shilcock d. Heather Cheadle 6-1 6-2
SF Mary Harris d. Billie Woodgate 6-0 6-1

FI Shilcock d. Harris 6-3 7-5

DF Woodgate/Doreen Wedderburn (SA) d. Harris/Molly Stone 2-6 6-4 6-3
-----

April 19-24, Surrey Hard Courts, Sutton, GB

3R Angela Mortimer d. B. Lygon 6-0 6-0
3R Jenny Wagstaff d. Mrs. T. Wantoch 6-3 6-1
3R Vera Dace Thomas d. Mrs. Wilson 6-0 6-4
3R Shirley Bloomer d. Rosemary Bulleid 6-2 1-6 9-7
3R Mela Ramirez (Mex) d. Innes Long 6-2 6-4
3R Lorna Cawthorn d. Sue Waters 4-6 6-2 11-9
3R Pat Hird d. A. Robinson 6-2 6-2
3R Angela Buxton d. Margaret Grace 6-1 6-1

QF Mortimer d. Wagstaff 6-0 6-2
QF Bloomer d. Thomas 4-6 6-4 6-4
QF Cawthorn d. Ramirez 7-5 6-4
QF Buxton d. Hird 6-4 6-2

SF Bloomer d. Mortimer w.o.
SF Buxton d. Cawthorn 0-6 6-4 6-1

FI Bloomer d. Buxton 6-2 3-6 6-2

Doubles
SF Joy Mottram/Helen Fletcher d. Mortimer/Rosemary Bulleid w.o.
SF Bloomer/Ramirez d. Bea Walter/Mrs. G. S. Burrows 6-4 6-3

FI Mottram/Fletcher d. Bloomer/Ramirez 7-5 6-4

XD Mottram/Tony Mottram d. Bulleid/Roger Becker 6-3 6-3
-----

April 19-24, Irish Hardcourts, Fitzwilliam Club, Dublin

SF June Fitzpatrick d. B. Moran 6-2 6-3
SF Mrs. J. J. Fitzgibbon d. Mary O'Sullivan 6-2 6-0

FI Fitzpatrick d. Fitzgibbon 5-7 6-3 6-3

DF Eileen Lombard/ Mrs. F.B. Lillis d. Fitzpatrick/Fitzgibbon 7-5 6-3

MX Fitzgibbon/J.J. Fitzgibbon d. V.S. White/Cyril Kemp 7-5 6-3
-----

April 22-25, Ojai Valley Invitation, California, US

QF Dodo Bundy Cheney d. Jeri Shepard 6-1 6-0
QF Connie Bowan d. Estelle Kristenson 6-2 6-2
QF Mary Arnold Prentiss d. Barbara Talmdadge 6-0 6-2
QF Darlene Hard d. Pat Yeomans 9-7 6-0

SF Cheney d. Bowan 3-6 6-0 6-1
SF Prentiss d. Hard 6-3 6-2

FI Prentiss d. Cheney 1-6 6-4 6-2

Mixed Doubles
QF Cheney/George Druliner d. Bowan/Gillett 6-3 6-4
QF Gracyn Wheeler Kelleher/Robert Kelleher d. Yeomans/Rogers 6-1 6-3
QF Prentiss/Clyde? Hippenstiel d. Talmadge/Jenks 6-0 6-2
QF Hard/John Lesch d. Kristenson/Cliff Mayne 6-2 8-6

SF Cheney/Druliner d. Kelleher/Kelleher 7-5 7-5
SF Hard/Lesch d. Prentiss/Hippenstiel ??

FI Cheney/Druliner d. Hard/Lesch 6-4 6-4
-----

April 19-24, Chingford Hard Courts, Connaught, GB

QF Rosemary Walsh d. Jane Godfrey 6-1 6-2
QF Jenny Middleton d. Marion Boundy 6-0 6-2
QF Leonie Brighton d. Anthea GHibb 6-3 6-1
QF Barbara Knapp d. A. Anderson 6-1 6-1

SF Middleton d. Walsh 6-2 2-6 6-2
SF Brighton d. Knapp 7-5 3-6 6-3

FI Brighton d. Middleton 7-5 6-3

DF Knapp/Walsh d. Brighton/J. Nilen 7-5 6-2

XD Brighton/Gerald Oakley d. Walsh/John Ward 6-3 8-6
-----

April 19-25, Nice Lawn Tennis Club, Fr [Clay]

2R Annie Soisbault d. Barbara Kimbrell 3-6 8-6 7-5

3R Anne Marie Seghers d. Isphording 7-5 6-4
3R Soisbault d. Lavigne 6-2 6-2
3R Pilar Barril (Sp) d. Pebrel 6-2 6-2
3R Christiane Mercelis (Bel) d. Nelly Lampe 4-1 ret.
3R Audrey Bilse (SA) d. Beatrice de Chambure 7-5 4-6 6-0
3R Liezel Broz (Aut) d. Nicole Broccardo (Bel) 6-2 6-2
3R Barbara Bradley (US) d. Aiguetinte 6-0 6-2
3R Joan Curry (GB) d. Anne Marie Crowet (Bel) 6-3 6-1

QF Seghers d. Soisbault 6-1 6-0
QF Mercelis d. Barril 6-4 6-0
QF Bilse d. Broz 6-4 6-1
QF Curry d. Bradley 3-6 6-3 6-1

SF Mercelis d. Seghers 6-1 6-1
SF Curry d. Bilse 6-4 6-0

FI Curry d. Mercelis 7-5 6-8 12-10

Doubles
SF Mercelis/Gloria Butler (US) d. de Chambure/Colette Monnot 8-6 3-6 4-5 ret.
SF Curry/Bilse d. Kimbrell/Bradley 6-3 6-4

DF Curry/Bilse d. Mercelis/Butler 6-0 6-2

Mixed Doubles
SF Kimbrell/Basil Katz (Rho) d. Barril/Georges Grange 6-0 6-0
SF Mercelis/Malcolm Fox (US) d. Bilse/Francois Garnero9-7 1-6 7-5

FI Kimbrell/Katz d. Mercelis/Fox 6-4 6-3
-----

Ends April 25, Genoa International, It

QF Inge Vogler (Ger) d. Pat Ward (GB) 8-6 6-2
QF Nicla Migliori d. Josefa de Riba (Sp) 7-5 6-3
QF Elaine Watson (GB) d. Lucia Manfredi (It) 6-4 6-1
QF Totta Zehden (Ger) d. Elena Lehmann (Arg) 2-6 6-2 6-3

SF Migliori d. Vogler 6-3 6-1
SF Zehden d. Watson 4-6 6-0 7-5

FI Zehden d. Migliori 6-3 1-6 6-2

Mixed Doubles
SF Ward/Fausto Gardini d. Migliori/Gianni Cucelli 7-9 9-7 4-0 ret.
SF Watson/Orlando Sirola d. Vittoria Tonolli/Marcelo del Bello 5-7 6-3 7-5

FI Watson/Sirola d. Ward/Gardini 3-6 6-2 6-4

-----

April 20-26, River Oaks, Houston, US

2R Ethel Norton d. Janice Freeman 6-0 6-1
2R Lacey Neuhaus d. Susan Hillebrandt 6-3 6-3
2R Jackie Johannes d. Winnie Worth 6-0 6-0
2R Shelby Torrance d. Dorothy Wilkinson 6-1 6-3
2R Peggy Eby Startzman d. Mary Lib Vick 6-1 6-2
2R Sylvia Conchola d. Valerie Barnes 6-4 2-6 6-3
2R Ann Farmer d. Lulu Roemer 6-3 6-3
2R Gertrude Easton d. Virginia Elder 6-0 6-1

QF Norton d. Neuhaus 6-0 6-0
QF Johannes d. Torrance 7-5 7-5
QF Startzman d. Conchola 6-0 6-2
QF Easton d. Farmer 6-0 6-1

SF Norton d. Johannes 6-0 6-2
SF Startzman d. Easton 6-8 6-4 6-2

FI Norton d. Startzman 6-0 6-2

Doubles
SF Easton/Johannes d. Norton/Nyler 7-5 6-2
SF Startzman/Torrance d. Barnes/Conchola 6-2 6-3

FI Easton/Johannes d. Startzman/Torrance 4-6 6-2 6-4
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:46 PM
Week ending May 2

April 26-May 2, International Championships of Paris, Roland Garros, Fr

QF Nelly Adamson d. Josette Amouretti 6-1 6-2
QF Maud Galtier d. Anne Marie Seghers 6-3 3-6 6-0
QF Jacqueline Kermina d. Suzanne Schmitt 4-6 6-2 15-13
QF Ginette Bucaille d. Di Valle 6-1 6-1

SF Adamson d. Galtier 6-3 3-6 6-4
SF Kermina d. Bucaille 2-6 6-1 6-2

FI Adamson d. Kermina 6-4 3-6 6-3

Doubles
SF Adamson/Jacqueline Patorni d. Galtier/Kermina 6-1 6-1
SF Bucaille/Seghers d. Schmitt/Andree Varin 6-4 6-1

FI Adamson/Jacqueline Patorni d. Bucaille/Seghers 6-3 6-1

Mixed Doubles
SF Amouretti/Hneri Pellizza d. Bucaille/Jean Ducos de la Haille 9-7 -6-3
SF Adamson/Hal Burrows (US) d. Galtier/Jean Borotra 7-5 4-6 10-8

FI Adamson/Burrows d. Amouretti/Pellizza 2-6 7-5 6-4
-----

April 26-May 2, Wiesbaden, Ger

SF Maureen Connolly (US) d. Violette von Alvensleben (Swz) 6-0 6-2
SF Inge Pohmann d. Joan Curry (GB) 7-5 0-6 6-3

FI Connolly d. Pohmann 6-0 6-3

DF Pohmann/Curry d. Connolly/Nell Hopman (Aus) 6-3 6-1

XD Connolly/Engelbert Koch d. Pohmann/Rolf Gopfert 6-2 9-7
-----


April 26-May 1, British Hard Courts, Bournemouth

1R Rosemary Bulleid d. B. Escher (Swz) 6-4 6-2
1R Valerie Lewis d. Val Moore 4-6 6-2 6-0
1R Ap Anderson d. Judy Burke (NZ) 6-1 13-11
1R Joy Mottram d. Patience Chapman 6-2 6-3
1R Jean Petchell d. Doreen Spiers 8-6 6-3
1R Jenny Middleton d. P.M. Burrows 6-3 7-5
1R L.H. Whalley d. H. Tingley 6-3 6-1
1R Jean Rinkel Quertier d. Judy Tissot (Aus) 6-2 6-0
1R Rosemary Walsh d. Kay Neville-Smith (Aus) 6-2 6-3
1R Angela Buxton d. Bemrose 6-1 6-1
1R D.C. Comerford d. Ann Price 3-6 6-2 6-3
1R Mary Harris d. Sue Waters 6-2 8-6
1R Vera Dace Thomas d. Sheila Griffin 6-1 6-0
1R E.M. Hill d. Jane Godfrey 6-3 6-1
1R Mela Ramirez (Mex) d. J. Dixon 6-2 6-1
1R Viola White d. A. Hayes 6-0 6-2
1R Gem Gilbert d. J. Nilen 6-3 6-4
1R Bea Carris Walter d. M.M. Eyre 6-4 6-0
1R Helen Fletcher d. Joyce Starling 6-0 6-0
1R Dorothy Watman Levine (US) d. M. Gell 6-1 6-3
1R Pat Hird d. E. Porteus 6-0 6-1

2R Grace d. Angela Mortimer w.o.
2R Billie Woodgate d. Anne Goldsworthy (Aus) 6-0 6-4
2R Pat Harrison d. Bulleid 6-4 2-6 6-4
2R Lewis d. Anderson 6-0 9-7
2R Mottram d. Petchell 6-2 6-3
2R Middleton d. Whalley 5-7 6-1 6-2
2R Rinkel-Queriter d. Walsh 2-6 6-2 6-4
2R Buxton d. Comerford 6-0 6-2
2R Thomas d. Harris 6-2 6-2
2R Ramirez d. Hill 6-1 6-2
2R White d. Gilbert 6-1 6-2
2R Hird d. Levine 6-4 6-4
2R Bloomer d. Betty Uber 6-1 7-5
2R K.M. Stott d. Langrick 6-2 6-1
2R Doris Hart (US) d. Anne Shilcock 6-1 6-3

3R Georgie Woodgate d. Grace 6-2 6-1
3R Harrison d. Lewis 11-9 6-2
3R Mottram d. Middleton 6-3 6-1
3R Buxton d. Rinkel Quertier 6-1 11-13 6-3
3R Ramirez d. Thomas 6-4 6-2
3R Fletcher d. White 6-1 6-0
3R Bloomer d. Hird 6-2 6-2
3R Hart d. Stott 6-1 6-3

QF Woodgate d. Harrison 6-3 6-4
QF Mottram d. Buxton 6-3 5-7 6-4
QF Fletcher d. Ramirez 6-1 6-1
QF Hart d. Bloomer 6-3 6-0

SF Mottram d. Woodgate 6-1 6-1
SF Hart d. Fletcher 6-2 6-2

FI Hart d. Mottram 6-1 6-3

Doubles
QF Fletcher/Shilcock d. Halford/Hird 6-1 6-3
QF Bloomer/Rinkel-Quertier d. Levine/Ramirez 2-6 6-3 7-5
QF Eyre/White d. Walter/Burrows 6-2 3-6 7-5
QF Hart/Mottram d. Goldsworthy/Neville-Smith 6-3 6-0

SF Fletcher/Shilcock d. Bloomer/Rinkel-Quertier 6-4 6-0
SF Hart/Mottram d. Eyre/White 6-3 6-4

FI Hart/Mottram d. Fletcher/Shilcock 6-3 6-1

Mixed Doubles
SF Hart/Kurt Nielsen (Den) d. Mottram/Tony Mottram 4-6 6-4 6-1
SF Rinkel-Quertier/Geoff Paish d. Spiers/Mike Davies 6-3 7-5

FI Hart/Nielsen d. Rinkel-Quertier/Paish 6-1 6-1
-----

May 3, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI Daphne Seeney d. Greta Schultz 6-4 6-2

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:47 PM
Week ending May 9

May 3-8, London Hard Courts, Hurlingham, GB

SF Pat Hird d. Gem Hoahing 7-5 6-4
SF Rosemary Walsh d. Thelma Lister 6-4 6-3

FI Hird d. Walsh 7-5 6-4

DF Peggy Dawson-Scott/Bea Walter d. Harris/Wilson 4-6 6-1 8-6

XD Hird/Bob Howe (Aus) d. Walsh/John Ward 6-1 6-1
-----

May 3-8, Shirley Park Hard Courts, Croydon, GB

2R Doris Hart (US) d. Val Moore 6-1 6-1
2R Angela Buxton d. Heather Cheadle 6-4 6-3
2R Vera Dace Thomas d. Gen Golbert 6-1 6-0
2R Anne Shilcock d. Hazel Moorley 6-1 6-2
2R Pauline Titchener d. Edith Lawrenson 6-2 6-2
2R Jenny Middleton d. Doreen Spiers 6-4 6-1
2R Pat Harrison d. Townsend 6-4 6-2
2R Shirley Bloomer d. Mrs. Sidney Brock 6-3 6-4

QF Hart d. Buxton 5-7 8-6 6-2
QF Shilcock d. Thomas 8-6 7-5
QF Middleton d. Titchener 6-4 7-5
QF Bloomer d. Harrison 6-2 5-7 6-0

SF Hart d. Shilcock 6-1 6-3
SF Bloomer d. Middleton 6-1 7-5

FI Hart d. Bloomer 3-6 6-1 6-2

DF Hart/Bloomer d. Shilcock/Harrison 6-2 6-2

XD Hart/Roger Becker d. Bloomer/Ignacy Tloczynski 6-0 6-3
-----

May 2-10, Southern California Championships, Los Angeles, US

2R Beverley Baker Fleitz d. Jeri Shepard 7-5 6-3
2R Mary Arnold Prentiss d. Connie Bowan 6-1 6-2
2R Barbara Green d. Barbara Breit 1-6 6-1 6-1
2R Dodo Bundy Cheney d. Patsy Heard 6-1 6-1
2R Helen Pastall Perez d. Penny Winkler w.o.
2R Darlene Hard d. Marlene O'Connor 6-1 8-6
2R Julia Sampson d. Pat Yeomans 3-6 6-3 6-1
2R Louise Brough d. L. Hudson 6-0 6-0

QF Fleitz d. Prentiss 6-3 6-1
QF Green d. Cheney 4-6 6-3 11-9
QF Perez d. Hard 6-2 6-1
QF Brough d. Sampson 5-7 6-3 6-2

SF Fleitz d. Green 9-7 6-2
SF Brough d. Perez 4-6 6-2 6-3

FI Fleitz d. Brough 5-7 6-4 7-5

Doubles
SF Perez/Sampson d. Shepard/Sue Muccia 6-4 6-1
SF Hard/Breit d. Prentiss/Green 9-7 6-8 9-7

DF Perez/Sampson d. Hard/Breit 6-1 6-3

Mixed Doubles
QF Hart/George Druliner d. Gallagher/Alloo 7-5 6-4
QF Sampson/Hugh Stewart d. Prentiss/Bill Reedy 6-4 4-6 6-3
QF Brough/Luis Ayala (Chi) d. O'Connor/Dukelow 6-3 6-1
QF Gracyn Wheeler Kelleher/Robert Kelleher d. Frances Morrissey/Jacques Grigy 6-2 6-2

SF Hard/Druliner d. Sampson/Stewart w.o.
SF Brough/Ayala d. Kelleher/Kelleher 6-3 6-3

FI Brough/Ayala d. Hard/Druliner 5-7 6-2 6-2
-----

Ends May 10, Northern California, San Francisco, US

SF Virginia Wolfenden Kovacs d. Geraldine Carter 6-1 6-1
SF Barbara Scofield d. Louise Gates 6-2 6-2

FI Kovacs d. Davidson 6-1 6-2

Mixed Doubles
SF Joan Ross Dilley (GB)/Don Jacobus d. Grace Shepard/John Whitney 6-3 6-3
SF Barbara O'Connell/Jim Frolik d. Carter/J.B. Cantrell 6-2 6-4

FI Ross Dilley/Jacobus d. O'Connell/Frolik 9-7 6-3
-----

May 10, West of Scotland Invitation

FI Heather MacFarlane d. M.L. Walker 6-1 6-2

DF MacFarlane/I.S. Valance d. K. Gillespie/Mrs. C. Black 6-3 6-3

May 3-11, Italian Championship, Rome

1R Lucia Manfredi d. Mary Kay Morris (US) 6-4 6-1

2R Maureen Connolly (US) d. Lea Pericoli 6-2 6-1
2R Ginette Bucaille (Fr) d. Anca Vignali 4-6 6-2 6-0
2R Dorothy Watman Levine (US) d. Adriana Sciaudone 6-2 6-1
2R Barbara Bradley (US) d. Vittoria Tonolli 7-5 6-2
2R Sylvanna Lazzarino d. Michele Bourbonnais (Fr) 7-5 6-4
2R Inge Vogler (Ger) d. Nelly Adamson (Fr) 8-6 6-1
2R Barbara Kimbrell (US) d. Elaine Watson (GB) 1-6 6-0 6-0
2R Mela Ramirez (Mex) d. Nell Hopman (Aus) 4-6 6-2 6-2

3R Connolly d. Pilar Barril (SP) 6-0 6-2
3R Bucaille d. Maura Veronesi 6-3 6-3
3R Levine d. Erika Vollmer (Ger) 1-6 7-5 7-5
3R Lazzarino d. Bradley 6-4 6-4
3R Totta Zehden (Ger) d. Christiane Mercelis (Bel) 1-6 7-5 6-1
3R Vogler d. Kimbrell 3-6 6-4 7-5
3R Ramirez d. Sheila Colebrooke (GB) 6-1 6-3
3R Pat Ward (GB) d. Nicla Migliori 6-2 6-3

QF Connolly d. Bucaille 6-3 6-1
QF Lazzrino d. Levine 6-4 6-0
QF Zehden d. Vogler 6-3 3-6 6-1
QF Ward d. Ramirez 6-3 6-3

SF Connolly d. Lazzarino 6-1 6-3
SF Ward d. Zehden 6-4 6-2

FI Connolly d. Ward 6-3 6-0

Doubles
SF Ward/Watson d. Ramirez/Levine 6-4 6-4
SF Adamson/Bucaille d. Connolly/Hopman 6-4 6-2

DF Ward/Watson d. Adamson/Bucaille 3-6 6-3 6-4

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:47 PM
Week ending May 16

May 12-13, US vs. Germany Exhibition, Munich [Clay]

US d. Germany 5-1
Maureen Connolly (US) d. Inge Vogler 6-1 6-2
Erika Vollmer d. Barbara Kimbrell (US) 6-0 6-1
Connolly d. Totta Zehden 6-0 6-1
Kimbrell d. Margot Dittmeyer 7-5 10-8
Connolly/Kimbrell d. Zehden/Vogler 6-0 6-1
Connolly/Kimbrell d. Dittmeyer/Vollmer 6-0 6-3
-----

May 15-16, US vs. Germany Exhbition, Dusseldorf

US d. Germany 3-2
Connolly d. Vollmer 6-0 6-0
Inge Pohmann d. Kimbrell 6-3 6-0
Connolly d. Pohmann 6-8 6-2 6-1
Vollmer d. Kimbrell 6-4 7-5
Connolly/Kimbrell d. Vollmer/Pohmann 6-3 6-2
-----

May 12-15, Harrogate Hard Courts, GB

QF Helen Fletcher d. A. Bemrose 6-2 6-2
QF K.M. Stott d. Judy Burke (NZ) 6-2 6-1
QF Valerie Lewis d. Evelyn Attwood (NZ) 6-3 6-3
QF Joan Scott (SA) d. A. Wood 6-3 6-1

SF Fletcher d. Stott 6-4 6-4
SF Lewis d. Scott 6-2 3-6 6-2

FI Fletcher d. Lewis 6-4 7-5

DF Fletcher/Scott d. Lewis/Evelyn Moeller 5-7 6-1 6-3
-----

May 15, Ulster Hard Courts, Belfast

SF Audrey Clarke d. D. Willis 6-3 6-2
SF M. B. Clarke d. E. Kirkpatrick 6-3 3-6 6-3

FI A. Clarke d. M. Clarke 6-1 6-1

Doubles
SF Willis/Kirkpatrick d. A. Clarke/Bain 6-4 3-6 9-7
SF Wilson/E. Young d. Thompson/Lowry 6-0 2-6 8-6

FI Willis/Kirkpatrick d. Wilson/Young 6-1 6-4

Mixed Doubles
SF A. Clarke/Crooks d. Thompson/R.C. Williams 4-6 6-4 6-2
SF M. Wilson/Cummings d. Bain/Vivian Gotto 7-5 4-6 6-4

FI A. Clarke/Crooks d. Wilson/Cummings 6-3 6-4
-----

May 10-15, Paddington Hard Courts, GB

SF Jenny Middleton d. Peggy Scott 9-7 6-0
SF E. Ford d. Anne Goldsworthy (Aus) w.o.

FI Middleton d. Ford 6-4 9-7

DF Margaret Grace/Sheila Griffin d. Joan Quelch/Janet Morgan 6-4 2-6 6-4

XD Mrs. J.A. White/D. Brown d. S. Spiers/David Samaai (SA) 7-5 6-4

DF Margaret Grace/Sheila Griffin d. Joan Quelch/Janet Morgan 6-4 2-6 6-4
-----

Ends May 15, Barcelona International, Sp

SF Dorothy Watman Levine (US) d. Josefa de Riba 8-6 3-6 6-1

FI Mela Ramirez (Mex) d. Levine 6-2 6-2
-----

May 15, Glasgow Exhibition, Scotland, UK

Doris Hart (US) d. Heather Brewer (Ber) 6-1 6-1
-----

Ends May 16, California State, San Francisco, US

1R Marge McCord d. Lynn Brown 6-3 6-2
1R Pat Naud d. Simone Wurth 6-1 6-1
1R Louise Gates d. Reolia Countee 4-6 6-2 6-1
1R Barbara Scofield Davidson d. Valerie Hervey 6-1 6-1
1R Nancy Loop d. Cynthia Cernish 6-1 6-3
1R Arvilla Mcguire d. Linda Vail 6-4 7-5
1R Jean Laird d. Shirley Krikorian 6-1 6-1
1R Joan Ross Dilley (GB) d. Geraldine Carter 3-6 6-2 6-3
1R Lynn Wall d. Yvonne Ernst 6-1 6-2
1R Muriel Kifer d. Delpha Crane 6-0 6-3
1R Virginia Wolfenden Kovacs d. Bonnie Brown 6-1 6-1
1R Pat Maloney d. Barbara Stein 6-1 6-4

2R Louise Snow Isaacs d. Pat Dawkins w.o.
2R Naud d. Gates 6-0 6-1
2R Davidson d. Loop 6-1 6-2
2R Kifer d. McGuire 9-7 7-5
2R Kovacs d. Maloney 6-1 6-2
2R Laird d. McCord 6-3 6-3
2R Ross Dilley d. Wall 6-1 6-1
2R Mary Ann Mitchell d. Eleanor Wetmore 6-0 6-0

QF Naud d. Isaacs w.o.
QF Davidson d. Kifer 2-6 6-0 6-1
QF Kovacs d. Laird 4-6 7-5 6-2
QF Mitchell d. Ross Dilley 6-3 6-0

SF Davidson d. Naud 6-2 6-1
SF Kovacs d. Mitchell 6-2 3-6 6-1

FI Kovacs d. Davidson 6-3 6-0

Doubles
QF McGuire/McCord d. Wetmore/R. McClellan 6-2 6-0
QF Maloney/Reese d. Loop/Laird 6-3 6-4
QF Ross-Dilley/Deston d. Gates/Barbara O'Connell 6-2 6-0
QF Naud/Nancy Wolfenden d. Esther Vireno/Marge Amark 6-1 6-2

SF McGuire/McCord d. Maloney/Reese 2-6 6-4 7-5
SF Naud/Wolfenden d. Ross-Dilley/Deston 6-4 2-6 6-4

FI Naud/Wolfenden d. McGuire/McCord 6-1 6-4

Mixed Doubles
QF McGuire/Luis Ayala (Chi) d. Kifer/Barry MacKay 6-1 6-3
QF Mitchell/Norman Brooks d. Krikorian/Butch Krikorian 6-3 6-3
QF Davidson/Jim Demas d. Ross-Dilley/Phil Seymour 6-0 0-6 6-0
QF Loop/Gerry Moss d. Kovacs/Skelly 4-6 8-6 6-3

SF McGuire/Ayala d. Mitchell/Brooks 4-6 6-4 6-2
SF Davidson/Demas d. Loop/Moss 6-4 6-2

FI McGuire/Ayala d. Davidson/Demas 3-6 13-11 6-2
-----

May, River Plate, Buenos Aires, Arg

FI June Hanson d. Nora de Somoza 6-1 10-8

DF Mabel Bove/Graciela Lombardi d. Hanson/Viola Livetti 6-4 6-4
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:47 PM
Week ending May 23

Ends May 19, Stuttgart, Stuttgart,Germany (Clay)

FI Silvana Lazzarino (It) d. Elena Lehmann (Arg) 6-2 6-2
-----

May 17-18, Great Britain vs. France Exhibition, Paris

Great Britain d. France 11-6

Day 1
Angela Buxton (GB) d. Jacqueline Patorni 6-1 7-5
Anne Shilcock (GB) d. Maud Galtier 6-3 5-7 6-4
Helen Fletcher (GB) d. Suzanne Schmitt 6-3 6-4
Shilrey Bloomer (GB) d. Jacqueline Kermina 6-4 3-6 6-3
Joy Mottram (GB) d. Ginette Bucaille 1-6 6-2 6-3
Anne Marie Seghers d. Pat Hird (GB) 6-4 2-6 7-5
Fletcher/Mottram d. Bucaille/Kermina 6-1 3-6 6-2
Seghers/Patorni d. Bloomer/Shilcock 6-1 4-6 6-4

Day 2
Shilcock d. Kermina 6-8 6-4 6-3
Mottram d. Schmitt 8-6 6-4
Buxton d. Seghers 6-2 6-2
Patorni d. Hird 6-3 4-6 6-1
Galtier d. Bloomer 7-5 6-4
Bucaille d. Fletcher w.o.
Seghers/Patorni d. Fletcher/Mottram w.o.
Buxton/Hird d. Galtier/Schmitt 6-2 6-4
Bloomer/Shilcock d. Bucaille/Kermina 6-3 4-6 6-2
-----

May 17-22, Sutton Coldfield Hard Courts, GB

2R Angela Mortimer d. A. Love 6-1 6-1
2R Heather Cheadle d. D. Hill 6-1 6-3
2R Jean Petchell d. Margaret Grace 7-5 6-2
2R Kay Hubbell (US) d. Billie Woodgate 6-4 6-4
2R Rosemary Walsh d. Judy Wallace 6-4 6-2
2R Mary Harris d. M. Gell 6-1 6-3
2R Audrey Houseley d. P. Shaik 7-5 6-1
2R Heather Brewer (Ber) d. B. Goodman 6-2 6-4

QF Mortimer d. Cheadle 6-1 6-0
QF Petchell d. Hubbell 6-3 6-2
QF Walsh d. Harris 6-3 6-0
QF Brewer d. Houseley 6-2 6-0

SF Mortimer d. Petchell 4-6 6-2 6-2
SF Brewer d. Walsh 3-6 6-3 6-4

FI Mortimer d. Brewer 6-4 6-3

DF Mortimer/Petchell d. Walsh/Woodgate 6-1 6-4

XD Petchell/David Samaai (SA) d. Cheadle/Andy Paton (US) 6-2 4-6 6-3
-----

May 23, San Bernardino Open, California, US

3R Joan Johnson d. Beth Gregory 6-0 6-1
3R Alice Wanee d. Barbara Talmadge 4-6 6-4 7-5
3R Shirley Brockman d. Barbara Lake 6-2 6-1
3R Mary Arnold Prentiss d. Shirley Moore w.o.
3R Marlene O'Connor d. Donna Cruzen 6-0 6-0
3R Gertude Irish d. Sue Muccia 7-5 6-2
3R Carole Ann Loop d. Carol Havens 6-0 6-0
3R Jeri Shepard d. Judy Anderson 6-0 6-0

QF Johnson d. Wanee 6-3 6-0
QF Prentiss d. Brockman 6-2 6-1
QF O'Connor d. Irish 6-2 7-5
QF Shepard d. Loop 6-1 6-1

SF Prentiss d. Johnson 6-2 6-4
SF Shepard d. O'Connor 6-3 6-1

FI Prentiss d. Shepard 6-0 6-2

Doubles
SF Prentiss/Wanee d. Muccia/Shepard 6-2 6-4
SF Irish/Johnson d. Brockman/June Gay 6-2 6-4

FI Irish/Johnson d. Prentiss/Wanee 7-5 6-8 12-10

Mixed Doubles
SF Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Johnson/David Martin 6-0 6-1
SF O'Connor/Glenn Hippenstiel d. Talmadge/Ed Kauder 6-4 6-4

FI Prentiss/C. Hippenstiel d. O'Connor/G. Hippenstiel 6-1 6-1
-----

May 23, Dorset, GB

FI Judy Burke (NZ) d. Betty Uber 6-2 6-4
-----

May 24, Renfrewshire, Scotland

FI Mrs. K.H. Wilson d. C.S. McTavish 6-4 6-4

DF Wilson/Mrs. L. Miller d. P. Kirk/E. McMillan 6-3 6-0
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:47 PM
Week ending May 30

May 24-29, St. Annes On Sea, GB

QF Rita Bentley d. Louise Grundy 6-1 6-1
QF Jane Godfrey d. Mary Taylor 6-4 6-3
QF Mary Harris d. Smithies 6-4 6-2
QF K.M. Stott d. Nancy Liebert 6-1 6-2

SF Bentley d. Godfrey 6-1 9-7
SF Stott d. Harris 6-3 6-0

FI Stott d. Bentley 6-4 1-6 6-2

DF Bentley/Liebert d. Stott/Hutchinson 4-6 6-2 6-4
-----

May 24-29, Surrey Grass Courts, Surbiton, GB

1R Joan Scott (SA) d. Lorna Byrne 6-3 6-3
1R Thelma Lister d. Townsend 7-5 6-1
1R J. Boundy d. Margaret Grace 6-2 8-6
1R Anne Shilcock d. Jenny Middleton 6-2 5-7 9-7
1R Rosemary Walsh d. Kay Hubbell (US) 6-4 3-6 6-4
1R Evelyn Attwood (NZ) d. S.E. Wadley 6-2 7-5
1R Kay Neville-Smith (Aus) d. Sheila Griffin 6-4 6-3
1R Jean Petchell d. Heather Brewer (Ber) 6-1 6-3

2R Doris Hart (US d. Pauline Titchener 6-3 6-1
2R Vera Dace Thomas d. Doreen Spiers 6-3 6-2
2R Janet Morgan d. Gem Gilbert 6-3 6-4
2R P.M. Burrows d. Ann Price 6-3 6-1
2R Petchell d. Boundy 4-6 6-3 6-3
2R Scott d. Lister 8-6 6-1
2R Doreen Herbst d. ?
2R Valerie Lewis d. Joan Quelch 4-6 6-2 6-4
2R Shilcock d. Walsh 6-4 6-0
2R Attwood d. Neville Smith 8-6 6-2
2R Angela Mortimer d. Jenny Wagstaff 6-0 6-0
2R Valerie Pitt d. Mrs. T. Wantoch 6-3 6-3
2R Mrs. Wilson d. A.P. Anderson 6-4 6-1
2R Heather Robson (NZ) d. Gertie Preston 8-6 8-6
2R Judy Burke (NZ) d. Beth Ruffin (Aus) 6-0 6-1
2R Shirley Fry (US) d. Pat Hird 6-2 4-6 6-2

3R Hart d. Thomas 6-1 6-3
3R Morgan d. Burrows 6-3 6-1
3R Petchell d. Scott 7-5 6-0
3R Lewis d. Herbst 6-4 6-4
3R Shilcock d. Attwood 6-2 6-1
3R Mortimer d. Pitt 6-1 6-0
3R Robson d. Wilson 6-4 4-6 6-1
3R Fry d. Burke 6-2 6-4

QF Hart d. Morgan 6-2 6-0
QF Petchell d. Lewis 6-3 6-3
QF Shilcock d. Mortimer 6-3 6-1
QF Fry d. Robson 6-1 7-5

SF Hart d. Petchell 6-2 6-1
SF Fry d. Shilcock 3-6 6-4 6-1

FI Divided because of rain

DF Hart/Fry vs Lewis/Petchell divided?
-----

May 29, Connecticut State, New Haven, US

FI Lois Felix d. Louise Ganzenmuller 6-0 6-3
-----

May 31, Marin County, Mill Valley, California, US

SF Joan Ross Dilley (GB) d. Gerry Carter 10-8 6-2
SF Muriel Kifer d. Reolia Countee 6-1 6-0

FI Ross Dilley d. Kifer 3-6 6-3 8-6

DF Ross Dilley/Dorrance Deston d. Alice Reeve/Pat Maloney 7-5 4-6 6-4
-----

Ends June 1, Central California, Sacramento, US

QF Virginia Wolfenden Kovacs d. Evelyn Robards 6-2 6-2
QF Kay O'Bryon d. Marcia Blair 6-2 6-3
QF Mary Ann Mitchell d. Anne Montgomery 6-0 6-0
QF Jean Laird d. Reolia Countee 6-0 6-1

SF Kovacs d. O'Bryon 8-6 6-3
SF Mitchell d. Laird 6-0 6-3

FI Kovacs d. Mitchell 6-4 4-6 8-6

XD Mitchell/Norman Brooks d. Laird/Buzzy Summers 6-3 4-6 6-4
-----

Ends June 1, Central District Open, Stirling, Scotland

FI Heather Macfarlane d. I.S. Vallance 6-3 5-7 6-4

DF Vallance/Macfarlane d. C.E. Dunglison/Mrs. B. G. Given 6-1 6-4
-----

May? , Shell Tennis Cup, Cairo, Egypt

SF Alice Salama d. Mrs. A. Ibrahim 4-6 6-2 6-3
SF Ginette Rasson d. Kofalas 6-4 7-5

FI Salama d. Rasson 6-0 5-7 6-4
-----

May? Kingston Hard Courts, Jamaica

SF Joan Murphy d. Bev Streadwick 6-4 6-4
SF Peggy Mair d. Joan Aris 8-6 2-6 7-5

FI Murphy d. Mair 6-4 5-7 6-1

DF Aris/Kay Henriques d. Murphy/Mair 6-3 6-1

XD Henriques/Peter Phillips d. Aris/Eddie Aris 2-6 6-4 7-5
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:48 PM
French Championships, Paris

1st Round
Nellie Adamson bye
Heather Robson(NZL) bye
Shirley Bloomer(GB) bye
Betsy Abbas(Egypt) bye

Melita Rameriez(Mex) bye
Myrtil Dubois d. Margarita Bonstrom(Swd) 6-2 6-3
Dorothy Levine (US) d. Beatrice de Chambure 3-6 6-0 6-3
Francoise Lemal d. Aline Dubois 6-4 11-9

Anne Marie Crowet(Bel) d. Helen Fletcher(GB) default
Michelle Bourbonnias d. Dean Folger(US) 6-0 6-0
Edda Buding(Ger) d. Erika Vollmer(Ger) 6-2 6-4
Jacqueline Amouretti d. Barbara Bradley(US) 3-6 6-4 6-2

Baba Lewis(US) d. Collette Monnot 6-2 6-3
Ruth Kaufmann(Swt) d. Bea Walter(GB) 6-0 6-2
Monique Coste d. P.M. Burrows(GB) 9-7 6-4
Ginette Bucaille d. Francine Isaac(Bel) 6-3 6-2
Jacqueline Kermina d. Florence de la Courtie 6-0 6-3
Barbara Kimbrell(US) d. Janine Geranton 6-2 6-1
Violette Alvensleben(Swz) bye
Anne-Marie Seghers d. C. Labesse 6-0 6-1
Jacqueline Patorni d. Mary Kay Morris(US) 6-1 6-1
Suzanne Schmitt d. A. Baxter(GB) default
Poucette Coessons(Bel) d. Cecile Bras 6-1 7-5
Sylvana Lazzarino(Italy) d. Janine de la Giroday default
Angela Buxton(GB) d. Christianne Mercelis(Bel) 6-1 6-2
Pilar Barril(Esp) d. M.Bernard 6-3 6-4
Andree Varin d. Nell Hopman(Aus) 4-6 7-5 6-2
Toto Zehden(Ger) bye
Maud Galtier bye
Nicla Migliori (It) bye
Angela Salvet bye
Maureen Connolly (US) bye

2nd Round
Adamson d. Robson 6-3 6-0
Bloomer d. Abbas 6-1 6-4
M.Rameriez d. Dubois 6-1 6-1
Levine d. Lemal 3-6 6-0 6-3
Bourbonnais d. Crowet 6-0 6-0
Amouretti d. Buding 6-2 6-4
Lewis d. Kaufmann 6-3 4-6 6-4
Bucaille d. Coste 6-1 6-0
Kermina d. Kimbrell 2-6 6-3 6-1
Seghers d. Alvensleben 6-2 6-0
Schmitt d. Patorni 8-6 7-5
Lazzarino d. Coessons 7-9 6-0 6-0
Buxton d. Barril 6-2 6-2
Zehden d. Varin 8-6 7-9 7-5
Galtier d. Migliori 6-4 6-3
Connolly d. Salvet 6-0 6-2

3rd Round
Adamson d. Bloomer 4-6 6-3 6-3
Levine d. M.Rameriez 1-6 6-4 6-2
Amouretti d. Bourbonnais 10-12 6-1 6-4
Bucaille d. Lewis 7-5 6-3
Seghers d. Kermina 6-1 6-3
Lazzarino d. Schmitt 6-1 6-4
Buxton d. Barril 6-2 6-2
Connolly d. Galtier 6-2 6-3

Quarters
Adamson d. Levine 6-1 6-2
Bucaille d. Amouretti 6-1 6-1
Lazzarino d. Seghers 6-3 6-3
Connolly d. Buxton 6-2 6-3

Semis
Bucaille d. Adamson 6-2 6-4
Connolly d. Lazzarino 6-0 6-1

Final
Connolly d. Bucaille 6-4 6-1

(AndrewTas provided hard to find 1R doubles!)

1st Round
Lewis/Ward bye
Lemal/Salvet bye
Abbas/Bloomer bye
Galtier/Schmitt d. Coessens/Robson 9-7 6-2
Adamson/Patorni d. Bonstrom/Crowet wo
Dubois/Vollmer d. Barril/Kaufmann wo
Buding/Zehden d. Isaac/Mercellis 6-3 6-2
Chambure/Monnot d. Butler/Buxton wo

Bourbonnais/Varin d. Folger/Morris 6-0 6-0
Bradley/Kimbrell d. Lazzarino/Migliori 9-7 7-5
Alvensleben/Walter d. Halff/Seghers 7-5 4-6 6-3
Levine/M.Ramirez d. Geranton/Pannetier 8-6 7-5
De la Courtie/Labesse bye
Bucaille/Kermina bye
Amouretti/Coste bye
Connolly/Hopman bye

2nd Round
Lewis/Ward d. Lemal/Salvet 9-7 6-4
Galtier/Schmitt d. Abbas/Bloomer 6-3 4-6 6-4
Dubois/Vollmer d. Adamson/Patorni 3-6 6-4 6-3
Chambure/Monnot d. Buding/Zehden 1-6 6-4 6-3

Bradley/Kimbrell d. Bourbonnais/Varin 6-3 2-6 6-3
Levine/M.Ramirez d. Alvensleben/Walter 4-6 5-6 default
Bucaille/Kermina d. De la Courtie/Labesse 6-3 6-0
Connolly/Hopman d. Amouretti/Coste 6-1 6-2

Quarters
Galtier/Schmitt d. Lewis/Ward 6-4 4-6 6-4
Dubois/Vollmer d. Chambure/Monnot 6-2 6-1
Bradley/Kimbrell d. Levine/Ramirez 6-3 7-5
Connolly/Hopman d. Bucaille/Kermina 6-1 6-1

Semis
Galtier/Schmitt d. Dubois/Vollmer 6-2 6-2
Connolly/Hopman d. Bradley/Kimbrell 6-0 6-1

Final
Connolly/Hopman d. Galtier/Schmitt 7-5 4-6 6-0

Mixed Doubles
First Round
Ward/ Morea bye
de la Courtie/ Thieullent bye
Butler/ Nath bye
Monnot/ Emerson bye
Patorni/ Hartwig bye
Folger/ Fachini bye
de Chambure/ Cooper bye
Seghers/ de Kermadec bye
Kermina/Rose bye
S Schmitt/ P Jalabert d. Buding/ Soriano 63 62
Bradley/ Larsen d. Lemal/ Laary 86 75
B Lewis/ N Pietrangeli d. Dubois/ Rinderknech 63 63
Kimbrell/ Katz d. Mercelis/ Brichant 62 62
M Galtier/ J Ducos d. Zehden/ Asboth 75 62
B Abbas/ H Burrows d. Labesse/ Perreau wo
JE Robson/ Robson d. Bourbonnais/ Jacobini 46 63 64

Lazzarino/ Belardinelli d. Coessens/ Skonecki 63 46 62
Vollmer/ Borotra d. Isaac/Adam 62 97
R Ramirez/ Howe d. Baxter/ Otway 61 108
Amouretti/ Pellizza d. Crowet/ Mezzi 46 62 62
N Migliori/ A Lazzarino d. Geranton/ Halary 63 61
A Varin/ J Mey d. Kaufmann/ Andersen wo
P Barril/ Maggi d. Pannetier/ Leveque 41 97 63 (unsure of score)
Adamson/ Washer bye
Bloomer/ Hannam bye
Hopman/ Fraser bye
Bonstrom/ Davidson bye
Follveider/ Follveider bye
Alvensleben/ Blondel bye
Walter/ Krishnan bye
Morris/ Grandet bye
Connolly/ Hoad bye

Second Round
Ward/ Morea d. de la Courtie/ Thieullent 61 61
Butler/ Nath d. Monnot/ Emerson 64 64
Patorni/ Hartwig d. Folger/ Fachini 60 63
Seghers/ de Kermadec d. de Chambure/ Cooper 64 62
Kermina/Rose d. S Schmitt/ P Jalabert 75 63
B Lewis/ N Pietrangeli d. Bradley/ Larsen 61 63
M Galtier/ J Ducos d. Kimbrell/ Katz 75 26 75
B Abbas/ H Burrows d. JE Robson/ Robson 64 63

Lazzarino/ Belardinelli d. Vollmer/ Borotra 46 62 62
R Ramirez/ Howe d. Amouretti/ Pellizza 64 61
A Varin/ J Mey d. N Migliori/ A Lazzarino 63 62
Adamson/ Washer d. P Barril/ Maggi 64 108
Hopman/ Fraser d. Bloomer/ Hannam wo
Bonstrom/ Davidson d. Follveider/ Follveider 64 75
Walter/ Krishnan d. Alvensleben/ Blondel 26 63 108
Connolly/ Hoad d. Morris/ Grandet 61 64

Third Round
Ward/ Morea d. Butler/ Nath 75 62
Patorni/ Hartwig d. Seghers/ de Kermadec 63 63
Kermina/Rose d. B Lewis/ N Pietrangeli 63 62
M Galtier/ J Ducos d. B Abbas/ H Burrows 63 36 63

R Ramirez/ Howe d. Lazzarino/ Belardinelli 60 64
Adamson/ Washer d. A Varin/ J Mey 61 64
Hopman/ Fraser d. Bonstrom/ Davidson 62 75
Connolly/ Hoad d. Walter/ Krishnan 62 63

Quarter Finals
Patorni/ Hartwig d. Ward/ Morea 36 63 62
Kermina/Rose d. M Galtier/ J Ducos 64 63
Adamson/ Washer d. R Ramirez/ Howe 63 86
Connolly/ Hoad d. Hopman/ Fraser 63 64

Semifinals
Patorni/ Hartwig d. Kermina/Rose 61 36 63
Connolly/ Hoad d. Adamson/ Washer 57 62 62

Final
Connolly/ Hoad d. Patorni/ Hartwig 64 63

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:49 PM
Week ending June 6

May 31-June 5, Cheltenham, UK [Grass]

QF Joan Curry d. Marian Craig-Smith 4-6 6-0 6-0
QF Sheila Griffin d. Savage 6-2 9-11 6-2
QF Jenny Middleton d. Kay Neville-Smith (Aus) 4-6 6-3 6-2
QF Viola White d. (Enid?) Kerr 6-3 6-2

SF Curry d. Griffin 6-0 6-0
SF Middleton d. White 4-6 6-1 9-7

FI Curry d. Middleton 6-3 8-6

DF Curry/Middleton divided with White/M.M. Eyre
-----

May 31-June 5, Lowther, Barnes, GB [Grass]

QF Georgie Woodgate d. Wilson 6-3 6-3
QF Leonie Brighton d. P.M. Burrows 6-2 6-4
QF Valerie Pitt d. Doreen Herbst 6-3 7-5
QF Rosemary Walsh d. Jenny Wagstaff 8-6 6-2

SF Woodgate d. Brighton 6-2 2-6 6-4
SF Pitt d. Walsh 6-3 0-6 6-4

FI Woodgate d. Pitt 7-5 6-3

DF Woodgate/Walsh d. Wilson/Wagstaff 6-2 6-2

XD Woodgate/Roger Becker d. Pitt/Robert J. Lee 5-7 6-3 6-3
-----

May 31-June 5, Torquay, GB

QF Pat Ward d. Barbara Bradley (US) 6-1 6-1
QF Betsy Abbas (Eg) d. O'Boyle 6-2 6-4
QF Joan Scott (SA) d. Helen Fletcher 6-0 6-1

SF Ward d. Scott 6-2 6-1
SF Abbas d. Barbara Kimbrell (US) 6-4 7-5

FI Ward d. Abbas 6-0 6-3

DF Ward/Abbas d. Bradley/Kimbrell 2-6 6-2 7-5

XD Kimbrell/Basil Katz (Rho) d. Scott/Malcolm Fox (US) 6-3 9-11 7-5
-----

May 31-June 5, Ulster Championships, Blefast, GB

QF Heather Brewer (Ber) d. E. Abraham 6-1 6-2
QF Audrey Clarke d. M. Clarke 6-2 7-5
QF E. Kirpatrick d. Grier 6-4 6-0
QF Kay Hubbell (US) d. Thompson 6-0 6-2

SF Brewer d. A. Clarke 6-0 6-3
SF Hubbell d. Kirpatrick 6-2 6-2

FI Brewer d. Hubbell 6-4 6-4

DF Brewer/Hubbell d. Kirpatrick/Mrs. D. Willis 6-4 6-4

XD Brewer/Koon Hong Ip (HK) d. Hubbell/Edwin Tsai (HK) 6-4 6-4
-----

May 31 - June 5, Northern Championships, Manchester, GB [Grass]

2R Doris Hart (US) d. Angela Buxton 6-0 6-3
2R Betty Rosenquest Pratt (Jam) d. Doreen Spiers 7-5 6-3
2R Joy Mottram d. Kay Stott 6-2 6-0
2R Louise Brough (US) d. Joy Hutchinson 6-1 6-0
2R Margaret Osborne DuPont (US) d. Pat Harrison 6-4 6-0
2R Shirley Fry (US) d. Nell Hopman (Aus) 6-0 6-2
2R Anne Shilcock d. A. Bemrose 6-0 6-0
2R Maureen Connolly (US) d. Pat Hird 6-1 6-3

QF Hart d. Pratt 6-0 6-1
QF Brough d. Mottram 6-2 6-0
QF DuPont d. Fry 6-4 2-6 7-5
QF Connolly d. Shilcock 6-3 6-1

SF Brough d. Hart 3-6 6-2 6-4
SF Connolly d. DuPont 6-1 6-4

FI Connolly d. Brough 6-3 6-2

Doubles
SF Brough/DuPont d. Pratt/Buxton 6-3 6-0
SF Hart/Fry d. Shilcock/Mottram 6-1 6-0

FI Brough/DuPont d. Hart/Fry 4-6 6-4 6-4

Mixed Doubles
SF Pratt/Rex Hartwig (Aus) d. Hart/Bob Falkenburg (US) 4-6 6-46 -2
SF Connolly/Ken Rosewall (Aus) d. Hird/John Barry (NZ) 6-1 3-6 6-2

FI Not given
-----

May 31-June 5, New England Championships, Hartford, US

1R Lois Felix d. Ann Jebb w.o.
1R Nancy Kirkham d. Rhoda Geller 6-0 6-1
1R Julianne Copeland d. Helen Reynolds 6-1 6-3
1R Helen Smith d. Mary Piggott 6-4 4-6 ret.
1R Peggy Bates d. Huebner 6-1 6-2
1R Dot O'Neil d. B. Barker w.o.
1R Virginia Rice Johnson d. I. Tracy 6-0 6-0
1R Pat Coates d. Florence Blanchard 6-2 2-6 6-4

QF Felix d. Kirkham 6-0 6-0
QF Copeland d. Smith 6-2 6-3
QF Bates d. O'Neil 6-3 6-4
QF Johnson d. Coates 6-1 6-2

SF Felix d. Copeland 6-3 6-1
SF Johnson d. Bates 6-2 6-0

FI Felix d. Johnson 6-0 6-0

Doubles
SF Felix/Johnson d. Bates/Smith 6-1 6-3
SF Margo Mahoney/Symmers d. Duncan/Sutter 6-3 7-5

FI Felix/Johnson d. Mahoney/Symmers 3-6 6-0 6-2
-----

June International Championships of Belgium, Bruxelles
Venue: Royal Leopold Club

SF Melita Ramirez (Mex) d. Myriam van Custem 6-2 6-2
SF Dorothy Levine (US) d. Christiane Mercelis 11-9 3-6 6-4

FI Ramirez d. Levine 6-3 6-4

DF Mercelis/Levine d. Ramirez/Francine Isaac 7-5 6-2

MX Myriam van Custem/Naresh Kumar (Ind) d. Ramirez/Narenda Nath (Ind) 7-5 6-2
-----

June 6, Alabama State Open, Mobile, US

QF Pat Stewart d. Alberte Bagette 6-8 6-3 6-2
QF Doris Middleton d. Louise Fowler 6-1 6-2
QF Evelyn Cowan d. Dorothy Vest 6-4 6-3
QF Gerry Waterhouse d. Rube Lee Mays 6-0 6-2

SF Stewart d. Middleton 10-8 7-5
SF Waterhouse d. Cowan 6-4 4-6 6-2

FI Stewart d. Waterhouse 1-6 6-3 6-4

Doubles
SF Fowler/Cowan d. Mays/Emily Baker 6-2 6-0
SF Waterhouse/Middleton d. Vest/Baggette 9-7 6-3

FI Fowler/Cowan d. Waterhouse/Middleton 6-3 2-6 6-2
-----

[June], Boldklub, Copenhagen, Denmark (Clay)

FI: Lisa Gram-Andersen d. Milly Vagn-Nielsen 6-1 6-3

DF: Lisa Gram-Andersen/M. Bagge d. Agnete Friis/Milly Vagn-Nielsen 6-4 6-2
-----

June 6, Triple A, St. Louis, Missouri, US

QF Lucille Davidson d. Carol Boshard 6-2 6-3
QF Merceina Weiss Parker d. Bunny Wall 3-6 8-6 6-2
QF Sara Turber d. M. Puetz 6-2 6-0
QF Sally Reilley d. Bev Tolan 6-1 6-3

SF Davidson d. Parker
SF Reilley d. Turber 6-4 6-2

FI Davidson d. Reilley 6-2 6-3

Doubles
SF Turber/Louise Owens d. Parker/Tolan 6-2 6-3
SF Davidson/Reilley d. Boshard/Weinstein 604 603

FI Turber/Owens d. Davidson/Reilley 6-4 7-5
-----

Ends June 7, Berlin International, Rot-Weiss Club, Ger [Clay]

SF Silvana Lazzarino (It) d. Baba Madden Lewis (US) 6-1 6-1

FI Lazzarino d. Elena Lehmann (Arg) 6-1 6-4

XD Lehmann/Leon Norgarb (SA) d. Lazzarino/Robert Bedard (Can) 6-4 0-6 6-4

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:49 PM
Week ending June 13

June 4-5, 7-9, Priory, Birmingham, GB [Grass]

QF Rosemary Walsh d. B. Loakes 6-2 6-0
QF Heather Cheadle d. Heather Robson (NZ) 6-0 10-12 6-1
QF Barbara Knapp d. B. Goodman 8-6 6-1
QF Judy Burke (NZ) d. Jean Knight 6-1 8-6

SF Walsh d. Cheadle 6-4 2-6 6-1
SF Burke d. Knapp 4-6 6-2 6-3

FI Divided

Doubles
SF Walsh/Billie Woodgate d. A. Love/A. Bemrose 6-2 6-1
SF Knapp/Cheadle d. Knight/Loakes 6-1 9-7

FI Divided
-----

June 7-12, West of England, Bristol, GB [Grass]

QF Pat Ward d. Kay Hubbell (US) 7-5 6-2
QF Hanna Sladek (Can) d. Barbara Kimbrell (US) 7-5 6-3
QF Heather Brewer (Ber) d. Betsy Abbas (Eg) 6-3 6-2
QF Joan Curry d. ???

SF Ward d. Sladek 6-2 6-2
SF Brewer d. Curry 7-5 7-5

FI Divided

June 7-12, Kent Championships, Beckenham, GB

1R Edda Buding (Ger) d. P.M. Burrows 6-2 6-3
1R J. Dixon d. Baba Madden Lewis 7-5 6-2
1R Silvana Lazzarino (It) d. Mrs. Sidney Brock 4-6 6-1 6-1
1R Kay Neville-Smith (Aus) d. Parveen Sheik (Pak) 6-0 6-0
1R Peggy Dawson-Scott d. Doreen Herbst 6-4 6-3
1R Pauline Titchener d. Ilse Buding (Ger) 6-2 7-5
1R Audrey Bilse (SA) d. Dorothy Levine (US) 2-6 6-2 7-5
1R Mela Ramirez (Mex) d. Gloria Butler (US) 6-2 6-0
1R Pat Harrison d. G. Evans 6-1 6-1
1R Joan Scott (SA) d. Marion Boundy 8-6 6-1
1R Gem Gilbert d. Pat Wheeler 7-5 6-2
1R Ruth Kaufmann (Swz) d. Valerie Pitt 7-5 6-4
1R Anthea Gibb d. Beatrice de Chambure (Fr) 6-2 9-7
1R A.P. Anderson d. Ann Price 6-2 6-3
1R Vera Dace Thomas d. J. Nilen 6-2 6-0
1R Betty Rosenquest Pratt (Jam) d. Sheila Colebrooke 7-5 4-6 6-3

2R Buding d. Dixon 6-4 3-6 6-3
2R Neville-Smith d. Lazzarino 6-3 5-7 6-2
2R Dawson-Scott d. Titchener 6-0 6-1
2R Ramirez d. Bilse 6-4 6-3
2R Harrison d. Scott 7-5 6-4
2R Kaufmann d. Gilbert 6-1 8-6
2R Gibb d. Anderson 6-4 3-6 6-4
2R Pratt d. Thomas 6-2 6-3

QF Buding d. Neville-Smith 6-2 6-3
QF Dawson-Scott d. Ramirez 9-7 6-3
QF Harrison d. Kaufmann 6-2 6-3
QF Pratt d. Gibb 6-2 7-5

SF and FI cancelled
-----

June 12, West of Scotland, Glasgow, GB

FI Heather Macfarlane d. I.S. Vallance 6-1 7-5

DF Mrs. C. Black/K. Gillespie d. Vallance/Macfarlane 5-7 6-3 6-0

FI Vallance/I.M. Campbell d. Black/J.B. Wilson 7-5 2-6 6-4
-----

Ends June 13, Texas Sectional, Houston, US

2R Ethel Norton d. Joanne Sell 6-0 6-0
2R Rosemary Stone d. Lulu Roemer 6-2 6-1
2R Shelby Torrance d. Susan Hillebrandt 6-0 6-1
2R Linda Livingston d. Jan Cannon 6-2 6-2
2R Jackie Johannes d. Mrs. Gerald Hines 6-1 6-1
2R Betty Gray d. Kate Elledge 6-0 6-0
2R Peggy Startzman d. Betsy Ross 6-0 6-3
2R Ann Farmer d. Carol Ogden 1-6 6-0 6-2

QF Norton d. Stone 6-0 6-1
QF Torrance d. Livingston 6-4 1-6 11-9
QF Johannes d. Gray 6-4 6-0
QF Startzman d. Farmer 6-0 6-0

SF Norton d. Torrance 6-0 6-1
SF Johannes d. Startzman 6-4 2-6 6-4

FI Norton d. Johannes 6-2 3-6 6-2

Doubles
QF Norton/Ruth Naylor d. Sell/Lu Ann Allen 6-2 6-1
QF Stone/Gray d. Ogden/Carol Cummings 6-1 6-1
QF Torrance/Startzman d. Ruth Lotta/Eugenie Kamrath 6-4 7-5
QF Johannes/Bobby Gilchrist d. Roemer/Farmer 6-0 6-1

SF Stone/Gray d. Norton/Naylor 4-6 6-4 6-4
SF Torrance/Startzman d. Johannes/Gilchrist 6-8 6-3 6-2

FI Torrance/Startzman d. Stone/Gray 6-0 6-2

Mixed Doubles
QF Startzman/Sam Giammalva d. Ogden/Williams 6-1 6-2
QF Johannes/Schulze d. Stone/Charles Russo 7-9 6-3 6-2
QF Norton/Harold Folks d. Johnson/Farmer 6-0 6-0
QF Torrance/Art Stiles d. Gilchrist/Bob Wertheimer 6-3 3-6 15-13

SF Startzman/Giammalva d. Johannes/Schulze 6-4 6-2
SF Norton/Folks d. Torrance/Stiles 6-0 6-1

FI Startzman/Giammalva d. Norton/Folks 7-9 6-3 6-2
-----

Ends June 13, Bay Harbor Island, Miami Beach, US

SF Margaret Babbitt d. Beth Forehling 6-2 6-4

FI Karol Fageros d. Babbitt 6-2 6-1
-----

Ends June 13, Blue and Gray, Montgomery, Alabama

QF Jean Clarke d. Mrs. R. Crockett 6-0 6-0
QF Juen Kroeger d. Ruby Mays 6-1 6-0
QF Virginia Dumas d. Betty Carr 6-1 6-2
QF Pat Stewart d. Emily Baker 6-4 6-1

SF Clarke d. Kroeger 6-3 6-2
SF Stewart d. Dumas 7-5 6-1

FI Clarke d. Stewart 6-3 6-3

Mixed Doubles
SF Clarke/Leslie Longshore d. Kroeger/Al Harum w.o.
SF Stewart/Jose Aguero (Bra) d. Mays/Ed Rubinoff 6-3 6-2

FI Clarke/Longshore d. Stewart/Aguero 2-6 6-1 10-8

-----

June 11-12, Wightman Cup, Wimbledon, GB [Grass]

US d. GB 6-0

Maureen Connolly d. Helen Fletcher 6-1 6-3
Doris Hart d. Anne Shilcock 6-4 6-1
Connolly d. Shilcock 6-2 6-2
Hart d. Fletcher 6-1 6-8 6-2
Louise Brough d. Angela Buxton 8-6 6-2
Brough/Margaret Osborne DuPont d. Buxton/Pat Hird 2-6 6-4 7-5
Hart/Fry vs. Fletcher/Shilcock not played
-----

June 13, Hanover International, Germany

FI Elena Lehmann (Arg) d. Mrs. A. Hamann 6-1 6-2
-----

June 14, Queensland Hard Court Championships, Mackay, Australia

FI Fay Muller d. Daphne Seeney 7-5 6-4
-----

June 14, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI Jenny Staley d. Beverly Mance Rae 6-2 6-4

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:50 PM
Week ending June 20

June 14-19, London Grass Courts, Queen's Club, GB [Grass]

1R Barbara Kimbrell (US) d. Pat Hird 6-3 6-3
1R Georgie Woodgate d. Silvana Lazzarino (It) 2-6 6-3 6-0
1R Judy Burke (NZ) d. Jenny Middleton 9-7 3-6 6-4
1R Margaret Osborne DuPont (US) d. Vera Dace Thomas 6-1 6-3
1R Betty Rosenquest Pratt (Jam) d. Pat Harrison 6-1 6-0
1R Mela Ramirez (Mex) d. Pat Ward 6-4 6-4
1R Dorothy Levine (US) d. Gem Hoahing 6-3 6-3
1R Ruth Kaufmann (Swz) d. Ilse Buding (Ger) 6-1 6-0

2R Shirley Fry (US) d. Edda Buding (Ger) 6-1 6-0
2R Christiane Mercelis (Bel) d. Inge Vogler (Ger) 6-2 6-3
2R Barbara Bradley (US) d. B.H. Whitmore 6-3 6-1
2R Betsy Venter Abbas (Eg) d. Lorna Cawthorn 6-4 6-3
2R Woodgate d. Kimbrell 6-3 1-6 7-5
2R Heather Brewer (Ber) d. Gloria Butler (US) 6-0 6-1
2R DuPont d. Burke 6-4 7-5
2R Pratt d. Heather Robson (NZ) 6-1 6-2
2R Ramirez d. Levine 6-0 6-1
2R Angela Buxton d. Baba Madden Lewis (US) 6-3 6-4
2R Elaine Watson d. Nell Hopman (Aus) 6-3 8-6
2R Thelma Lister d. Mary Kay Morris (US) 6-1 6-1
2R Peggy Dawson-Scott d. Hanna Sladek (Can) 6-4 6-2
2R Louise Brough (US) d. Bea Carris Walter 6-3 6-3

3R Fry d. Mercelis 6-3 6-2
3R Abbas d. Bradley 2-6 6-3 6-4
3R Woodgate d. Fanny Ten Bosch (Neth) 6-1 4-6 6-2
3R DuPont d. Brewer 6-0 6-3
3R Pratt d. Ramirez 13-15 6-2 6-4
3R Buxton d. Kaufmann 8-10 -6-3 6-3
3R Watson d. Lister 6-1 6-3
3R Brough d. Dawson-Scott 6-0 6-1

QF Fry d. Abbas 6-1 6-1
QF DuPont d. Woodgate 6-2 6-2
QF Pratt d. Buxton 8-6 3-6 6-3
QF Brough d. Watson 6-2 6-1

SF Fry d. Osborne 6-3 6-3
SF Brough d. Pratt 6-0 6-0

FI Brough d. Fry 6-1 6-4

Doubles
2R Brough/DuPont d. Burke/Robson 6-1 6-3
2R E. Buding/Ramirez d. Middleton/Watson 6-2 6-2
2R Brewer/Hubbell d. Hopman/ten Bosch 7-5 6-1
2R Butler/Mercelis d. Cawthorn/Hird 3-6 6-3 6-4
2R Kimbrell/Lewis d. Dawson-Scott/Walter 6-0 6-4
2R Abbas/Ward d. Levine/Kaufmann 7-5 6-1

QF Brough/DuPont d. Buding/Ramirez 6-0 6-1
QF Brewer/Hubbell d. Butler/Mercelis 6-2 6-2
QF Buxton/Thomas d. Harrison/Pratt 6-3 6-0
QF Kimbrell/Lewis d. Abbas/Ward 6-4 10-8

SF Brough/DuPont d. Brewer/Hubbell 6-2 6-0
SF Kimbrell/Lewis Buxton/Thomas 4-6 6-0 6-3

FI Brough/DuPont d. Kimbrell/Lewis 6-1 6-1

Mixed Doubles
2R Connolly/Lew Hoad (Aus) d. Butler/Jean Claude Molinari (Fr) 6-0 7-5
2R Ramirez/Bob Howe (Aus) d. Mercelis/Andy Paton (US) 6-1 6-4
2R Hird/Gerry Oakley d. Levine/Robert Lee 4-6 6-1 6-4
2R Abbas/Vladislav Skonecki (self-exile) d. Watson/Orlando Sirola (It) 6-8 6-2 6-1
2R Brewer/Philippe Washer (Bel) d. ten Bosch/Jean Noel Grinda (Fr) 6-3 6-2
2R Pratt/Neale Fraser (Aus) d. Halford/Owen Williams (SA) 6-2 6-3
2R Robson/Jeff Robson (NZ) d. Dawson-Scott/Jack Ager (US) 6-1 12-10
2R Ward/Hal Burrows (US) d. Burke/Mark Otway (NZ) 6-4 6-3

QF Connolly/Hoad d. Ramirez/Howe 6-0 6-4
QF Abbas/Skonecki d. Hird/Oakley 6-4 6-1
QF Brewer/Washer d. Pratt/Fraser 10-8 6-2
QF Ward/Burrows d. Robson/Robson 7-5 6-3

SF Connolly/Hoad d. Abbas/Skonecki 6-3 6-3
SF Ward/Burrows d. Brewer/Washer 8-6 6-2

FI Connolly/Hoad d. Ward/Burrows 6-2 6-2
-----


June 14-19, Malvern, GB [Grass]

SF Erika Vollmer (Ger) d. Rosemary Walsh 6-1 6-2
SF Mary Harris d. Barbara Knapp 3-6 8-6 8-6

FI Vollmer d. Harris 6-4 4-6 6-2

DF Harris/Walsh d. Vollmer/Margot Dittmeyer (Ger) 1-6 6-1 6-3
-----

June 19, C.I. Tournament, Cork, Ireland

FI B. Homan d. Mrs. Stott 6-2 6-3

XD Mrs. Green/E. Quinlan d. Homan/C. Roberts 9-7 7-5
-----

Ends June 20, Saarbrucken International, Ger

SF Nicla Migliori (It) d. Alice Wavre (Swz) 6-3 6-1
SF Elena Lehmann (Arg) d. Totta Zehden 6-2 6-4

FI Lehmann d. Migliori 4-6 7-5 6-2

Doubles
SF Rostaing (Fr)/Michelle Bourbonnais (Fr) d. Zehden/Liezel Broz (Ast) 7-5 6-4
SF Lehmann/Eva Fuchs d. Migliori/Chiara Ramorini (It) 2-6 6-1 6-3

FI Lehmann/Fuchs d. Rostaing/Bourbonnais 2-6 6-2 6-3

Mixed Doubles
SF Broz/Hans Redl (Ast) d. Ramorino/Alberto Lazzarino (It) 7-5 6-4
SF Migliori/Mario Belardinelli (It) d. Lehmann/Stefan Laszlo (Yug) 6-4 6-4

FI Broz/Redl vs. Migliori/Belardinelli 7-5 3-6 3-3 "called on account of darkness"
-----

Ends June 20, Arcadia, California, US

SF Mary Arnold Prentiss d. Barbara Breit 7-5 6-2
SF Darlene Hard d. Marilyn Joseph 6-4 2-2 ret.

FI Arnold d. Hard 6-1 6-4

XD Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Breit/Merwin Miller 6-1 6-3
-----

June 14-20, Southern Championships, Altanta, Georgia

QF June Kroeger d. Louise Fowler 6-0 6-0
QF Jean Clarke d. Betty Smith 6-4 6-1
QF Mildred Thornton d. Evelyn Cowan 6-0 6-4
QF Mary Slaughter d. Pat Stewart 6-3 6-4

SF Clarke d. Kroeger 3-6 6-1 6-1
SF Slaughter d. Thornton 6-4 6-2

FI Clarke d. Slaughter 3-6 6-2 6-3

Doubles
QF Slaughter/Kroeger d. Natalie Cohen/Pinky Ager 6-4 6-1
QF Ashely Brown/Marilyn Voges d. Clarke/Julie? Richardson 6-4 7-5
QF Fowler/Cowan d. Smith/Judy Cart 6-2 6-2
QF Stewart/Thornton d. Leila Thompson/Carolyn Howell 6-0 6-2

SF Slaughter/Kroeger d. Brown/Voges 3-6 6-1 6-4
SF Stewart/Thonrton d. Fowler/Cowan (scores not given)

FI Slaughter/Kroeger d. Stewart/Thonrton 6-4 6-4

Mixed Doubles
QF Thompson/Allen Morris d. Ager/John Ager 6-0 2-6 6-4
QF Slaughter/Jerry DeWitts d. Howell/Billy Talbert 6-4 7-5
QF Thonrton/Sam Daniels d. Stewart/Jose Aguero (Bra) 6-0 6-2
QF Clarke/McCall d. Richardson/Frank Willett 6-2 6-?

SF Slaughter/DeWitts d. Thompson/Morris 8-6 6-1
SF Thornton/Daniels d. Clarke/McCall 6-2 10-8

FI Slaughter/DeWitts d. Thornton/Daniels 6-3 5-7 6-3
-----

June 13-19, Massachusetts State Womens, Chestnut Hill, US

1R Margaret Varner d. Rhoda Geller 6-0 6-0
1R Jeanne Larrabee d. Joan Stockdale 6-1 6-1
1R Carol Wendell d. Mary Pigott 6-1 6-1
1R Lois Felix d. Joan Sullivan 6-1 6-0
1R Belmar Gunderson d. Joan Piken 1-6 6-1 6-3

2R Varner d. Larrabee 6-3 6-1
2R Wendell d. Alexandra Fox 6-8 12-10 8-6
2R Judy Devlin d. Mrs. Leighton Wood 6-4 7-5
2R Ruth Jeffrey d. Barbara Poore 6-1 6-0
2R Felix d. Elaine Kennedy 6-2 6-0
2R Pat Sullivan d. Nancy Doyle 6-2 6-1
2R Edity Ann Sullivan d. Gunderson 9-7 4-6 6-1
2R Julianna Copeland d. Mary Arklay Richards 2-6 7-5 6-3

QF Varner d. Wendell 6-2 6-3
QF Devlin d. Jeffrey 2-6 6-4 6-3
QF Felix d. P. Sullivan 6-2 6-0
QF Copeland d. E. Sullivan 9-7 6-2

SF Varner d. Devlin 6-1 6-0
SF Felix d. Copeland 6-2 6-1

FI Varner d. Felix 6-8 6-2 6-1

DF Varner/Devlin d. E. Sullivan/Richards 6-1 6-4

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:50 PM
Week ending June 27

June 21-27, Coronado Invitational, California, US

2R Beverley Baker Fleitz d. Estelle Proctor 6-3 6-0
2R Darlene Hard d. Jeri Shepard 6-1 6-3
2R Julia Sampson d. Walker 6-1 6-3
2R Virginia Wolfenden Kovacs d. Dennis Bradshaw 6-1 4-6 6-4
2R Mary Ann Eilenberger d. Louise Snow Isaacs 6-0 7-5
2R Helen Pastall Perez d. Werner
2R Dodo Bundy Cheney d. Maxwell 6-3 6-1
2R Barbara Breit d. Estelle Kristenson 6-3 6-2

QF Fleitz d. Hard 3-6 6-2 6-1
QF Kovacs d. Sampson 7-5 6-3
QF Perez d. Eilenberger 6-4 6-1
QF Breit d. Cheney 6-4 6-4

SF Fleitz d. Kovacs 6-3 6-3
SF Breit d. Perez 7-5 6-4

FI Fleitz d. Breit 6-3 6-4

Doubles
QF Perez/Sampson d. Walker/Jones w.o.
QF Blank/Gallager d. Turpin/Kristenson 2-6 6-2 6-2
QF Cheney/Hard d. Olerich/Robbins 6-1 6-4
QF Breit/Isaacs d. Bradshaw/Maxwell 6-4 4-6 6-2

SF Perez/Sampson d. Blank/Gallagher 6-4 6-4
SF Cheney/Hard d. Breit/Isaacs 6-1 6-4

DF Cheney/Hard d. Perez/Sampson 6-2 4-6 7-5

Mixed Doubles
QF Fleitz/John Fleitz d. Turpin/Gress 6-0 6-1
QF Sampson/Daniels d. Kovacs/Chippendale 6-2 6-3
QF Cheney/George Druliner d. Isaacs/Freedman 6-4 8-6
QF Hard/Mike Franks d. Kelleher/Robert Kelleher 6-0 7-5

SF Fleitz/Fleitz d. Sampson/Daniels 6-2 6-1
SF Hard/Franks d. Cheney/Druliner (not given)

FI Fleitz/Fleitz d. Hard/Franks 7-5 5-7 6-2
-----

June 27, Wynnum, Queensland, Australia

FI Daphne Seeney d. Fay Muller 2-6 7-5 6-3
-----

Ends June 28, Southwest Open, Little Rock, Arkansas, US

QF Lucille Davidson d. Lola Jean Brown 6-0 6-1
QF Owen McHaney d. Shade Rushing 6-1 6-2
QF Doris Popple d. Dana Lasker 6-0 6-1
QF Judy Mills d. Teenie Delarot 6-3 6-0

SF Davidson d. McHaney 6-2 6-0
SF Popple d. Mills 6-4 6-3

FI Davidson d. Popple 3-6 7-5 6-3

Doubles
SF Davidson/Popple d. Lasker/Virginia Higgins 6-2 6-0
SF Mills/Dukeminier d. Rushing/Carolyn Moore 6-0 6-0

DF Davidson/Popple d. Mills/Dukeminier 6-3 6-0

Mixed Doubles
SF Davidson/Jack Frost d. Higgins/Kuchenmeister 6-1 6-1
SF Popple/Jerry Moss d. Mills/Hare 6-3 6-4

FI Popple/Moss d. Davidson/Frost 6-3 6-4
-----

June 28, East of Scotland/B], Craiglockhard, GB

DF N.T. Seacy/Mrs. R.E. Croall d. E.W. Russell/Mrs. P. Hunter 8-6 6-2

XD J. Torrance/R.W. Welsh d. Croall/T. Slawek 2-6 6-4 6-4
-----

June 28, [B]Midland Championships, Dundee, GB

FI E. Vlandy d. Mrs. E.B.D Landsman 6-3 6-3

DF Landsman/Vlandy d. Mrs R.P. Clark/Mrs. C. Norrie 6-2 6-1

XD Vlandy/K.L. Philip d. Anita Lizana Ellis/ R.T. Ellis
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:50 PM
Wimbledon

Dates: June 21-July 3

First Round
Doris Hart (US) [2] bye
Georgie Woodgate bye
Judy Burke (NZ) bye
Elaine Watson bye

Helga Strecker (Ast) bye
Sachiko Kamo (Jpn) bye
Nicla Migliori (Italy) bye
H. Prackukowski (Jam) bye

Helen Fletcher [7] bye
Hanna Sladek (Can) bye
Marion Boundy [Q] bye
Ruth Kaufmann (Swz) bye

Mollie Govett [Q] bye
Peggy Dawson Scott bye
Barbara Knapp bye
Billie Woodgate bye

Louise Brough (US) [4] d. Pat Gotla 6-1 6-1
Erika Vollmer (Ger) d. Sue Waters 6-1 9-7
Vera Thomas d. Suzanne Schmitt (Fr) 6-3 6-1
June Fitzpatrick (Ire) d. Nell Hopman (Aus) 3-6 6-2 6-3

Pat Harrison d. Mary Morris (US) 6-2 6-2
Barbara Kimbrell (US) d. Rosemary Walsh 6-2 6-2
Barbara Bradley (US) d. Jean Petchell 6-2 6-2
Fanny Ten Bosch (Neth) d. Hazel Cheadle 6-4 6-1

Angela Mortimer [6] d. Molly Stone 6-0 6-1
Norma Kemsey-Bourne d. Sidney Brock 6-2 6-4
Heather Robson (NZ) d. Gladys Heldman (US) 6-0 6-0
Ginette Bucaille (Fr) d. Valerie Pitt 6-3 6-3

Leonie Brighton d. Zena Lusty (Swd) 6-1 6-0
Margarita Bonstrom (Swd) [Q] d. Noelle Knight 1-6 8-6 4-5 ret.
Melita Rameriez (Mex) d. Beth Ruffin (Aus) 6-2 6-0
Elena Lehmann (Arg) d. Pousette Coessens (Bel) 6-2 6-3

Kay Hubbell (US) d. Kathleen Stott [Q] 9-7 6-1
Anne Shilcock d. Audrey Bilse (SA) 7-5 6-3
Rosemary Bulleid d. Margot Parker 6-3 6-2
Joan Curry d. Evelyn Attwood (NZ) 6-3 6-2

Baba Lewis (US) d. Joan Quelch [Q] 6-1 6-3
Jean Knight [Q] d. Denise Collier [Q] 5-7 6-4 6-3
Nellie Adamson (Frn) d. Chloe Rhodes [Q] 6-1 6-1
Betty Pratt (US) [8] d. Maria-Josefa de Riba (Sp) 6-1 6-2

Pat Ward d. Evelyn Moeller 6-1 6-1
Pat Hird d. Lorna Cawthorn 6-4 6-1
Mary Harris d. Margot Dittmeyer (Ger) 9-7 6-0
Gem Hoahing d. Sylvana Lazzarino (Ity) 6-1 6-1

Joopy Roos (Neth) d. Thelma Lister 6-3 6-3
Dorothy Levine (US) d. Bobbie Wilson 6-4 6-0
Jacqueline Kermina (Frn) d. Ingeborg Vogler (Ger) 6-4 6-1
Shirley Fry (US) [3] d. Violette Alvensleben-Rigollet (Swz) 6-4 6-4

Christianne Mercelis (Bel) bye
Rita Davar (India) [Q] bye
Janet Morgan bye
Elizabeth Broz (Austria) bye

Betsy Abbas (Egypt) bye
Nancy Liebert (Bel) bye
Viola White bye
Margaret duPoont (US) [5] bye

Angela Buxton bye
Valerie Lewis bye
Jennifer Middleton bye
Heather Brewer (Ber) bye

Lorna Byrne bye
Edda Buding (Ger) bye
Joan Scott bye
Maureen Connolly (US) [1] bye
-----------------------------------
Second round
Hart [2] d. G. Woodgate 6-1 6-1
Burke d. E.Watson 5-7 6-4 6-1
Kamo d. Strecker 6-3 7-5
Migliori d. Prackukowski 6-4 6-0

Fletcher [7] d. Sladek 6-3 5-7 6-3
Kaufmann d. Boundy [Q] 6-0 6-0
Dawson Scott d. Govett [Q] 6-2 6-4
Knapp d. B. Woodgate 6-1 6-2

Brough [4] d. Vollmer 6-3 6-3
Thomas d. Fitzpatrick 6-0 7-5
Harrison d. Kimbrell 7-5 5-7 6-4
Bradley d. Ten Bosch 9-7 2-0 retired

Mortimer [6] d. Kemsey-Bourne 6-0 6-2
Bucaille d. Robson 6-3 6-1
Bonstrom [Q] d. Brighton 3-6 6-3 6-3
M. Rameriez d. Lehmann 6-0 7-5

Shilcock d. Hubbell 6-2 6-4
Curry d. Bulleid 6-3 6-2
B. Lewis d. J.Knight 6-0 8-6
Pratt [8] d. Adamson 2-1 retired

Ward d. Hird 6-3 6-1
Hoahing d. Harris 6-1 6-2
Levine d. Roos 6-4 6-1
S.Fry [3] d. Kermina 6-2 6-1

Mercelis d. Davar [Q] 6-1 6-0
J.Morgan d. Broz 6-4 7-5
Abbas d. Liebert 6-4 6-3
duPont [5] d. White 6-1 6-0

Buxton d. V. Lewis 6-1 6-1
Brewer d. Middleton 6-4 3-6 7-5
E. Buding d. Byrne 6-0 6-3
Connolly [1] d. Scott 6-0 6-3
-------------------------------------
Third Round
Hart [2] d. Burke 6-1 6-2
Migliori d. Kamo 6-3 11-9
Fletcher [7] d. Kaufmann 6-3 6-1
Dawson Scott d. Knapp 9-7 8-6

Brough [4] d. Thomas 6-2 6-2
Bradley d. Harrison 6-3 8-6
Mortimer [6] d. Bucaille 6-0 6-2
M. Rameriez d. Bonstrom [Q] 6-4 6-2

Curry d. Shilcock 6-3 6-3
Pratt [8] d. B. Lewis 6-1 9-7
Ward d. Hoahing 6-0 6-1
S.Fry [3] d. Levine 6-4 6-4

Mercelis d. J.Morgan 6-3 6-1
duPont [5] d. Abbas 6-0 6-4
Buxton d. Brewer 6-1 3-6 6-3
Connolly [1] d. E. Buding 6-2 6-3
-----------------------------------
Fourth Round
Hart [2] d. Migliori 6-1 6-1
Fletcher [7] d. Dawson Scott 6-0 6-1
Brough [4] d. Bradley 6-1 6-1
Mortimer [6] d. M. Rameriez 5-7 6-4 6-2

Pratt [8] d. Curry 6-3 3-6 6-3
S.Fry [3] d. Ward 6-3 6-1
duPont [5] d. Mercelis 6-1 8-6
Connolly [1] d. Buxton 6-0 6-0
--------------------------------------
Quarters
Hart [2] d. Fletcher [7] 6-1 6-3
Brough [4] d. Mortimer [6] 6-1 6-3
Pratt [8] d. S.Fry [3] 6-4 9-11 6-3
Connolly [1] d. duPont [5] 6-1 6-1

Semis
Brough [4] d. Hart [2] 2-6 6-3 6-3
Connolly [1] d. Pratt [8] 6-1 6-1

Final
Connolly [1] d. Brough [4] 6-2 7-5
-----------------------------------------------
Davar of India and Kamo of Japan become the first ethnically Asian women from an Asian nation to play Wimbledon. Gem Hoahing was a Chinese woman from Hong Kong but a British national. Indeed, with the return of the Germans in force (banned many years because of WW II) and even an entry from Mexico for the first time, the British become a minority in their own championships, with only 46 of 96 participants.
(Complied and comments by Brian Stewart)

Doubles
First Round
Fry/Hart(1) bye
Liebert/Rhodes bye
Middleton/Watson bye
Cheadle/Hoahing bye

Burke/Robson bye
Kamo/Soisbault bye
Bucaille/Kermina bye
Broz/Kaufmann bye

Mortimer/Shilcock(3) d. Lewis/Moeller 6-4 6-4
Abbas/Ward d. Hammersley/Hopman 7-5 11-9
de Riba/Spiers d. Wagstaff/Wilson 6-4 6-2
Gilbert/Waters d. Gotla/Knapp 6-4 0-6 7-5

Macfarlane/Mackay d. Bilse/Scott 8-6 6-8 6-2
E.Buding/M.Rameriez d. Collett/Maltby 6-3 6-1
Attwood/Sladek d. Strecker/Vogler 6-2 6-3
Buxton/Thomas d. Bulleid/G. Woodgate 6-1 4-6 6-3

Adamson/Schmitt d. Illingsworth/Petchell 6-1 4-6 6-3
Brewer/Hubbell d. de Chambure/Monnot 6-4 6-3
Grace/Griffin d. Govett/Watkins 6-3 6-3
Dawson Scott/Walter d. Neville Smith/Ruffin 6-2 6-2

Cawthorn/Harris d. Roos/ten Bosch 6-2 7-5
Ernest/Kerr d. Knight/Wallace 6-2 6-2
Walsh/B. Woodgate d. Hird/Pitt 6-2 1-6 6-4
Pratt/Vollmer(4) d. Eyre/V. White 6-1 6-3

Levine/Mercelis bye
Alvensleben-Rigollet/Lehmann bye
Lazzarino/Migliori bye
Chapman/Uber bye

Fletcher/Harrison bye
Kimbrell/B.Lewis bye
Bradley/Butler bye
Brough/duPont(2) bye
--------------------------------
Second Round
Fry/Hart(1) d. Liebert/Rhodes 6-0 6-0
Middleton/Watson d. Cheadle/Hoahing 7-5 6-3
Burke/Robson d. Kamo/Soisbault 11-9 6-3
Bucaille/Kermina d. Broz/Kaufmann 6-2 6-4

Mortimer/Shilcock(3) d. Abbas/Ward 6-4 6-2
Gilbert/Waters d. de Riba/Spiers 6-4 6-4
Macfarlane/Mackay d. E.Buding/M.Rameriez 9-7 7-5
Buxton/Thomas d. Attwood/Sladek 6-1 3-6 6-1

Brewer/Hubbell d. Adamson/Schmitt 6-4 6-2
Dawson Scott/Walter d. Grace/Griffin 6-2 6-4
Cawthorn/Harris d. Ernest/Kerr 6-4 4-6 6-4
Pratt/Vollmer(4) d. Walsh/B. Woodgate 6-2 6-3

Levine/Mercelis d. Alvensleben-Rigollet/Lehmann def.
Lazzarino/Migliori d. Chapman/Uber 6-3 8-6
Fletcher/Harrison d. Kimbrell/B.Lewis 6-3 15-13
Brough/duPont(2) d. Bradley/Butler 6-0 6-0
----------------------------------
Third Round
Fry/Hart(1) d. Middleton/Watson 6-2 6-2
Burke/Robson d. Bucaille/Kermina 1-6 7-5 6-4
Mortimer/Shilcock(3) d. Gilbert/Waters 6-2 6-1
Buxton/Thomas d. Macfarlane/Mackay 6-1 6-1

Brewer/Hubbell d. Dawson Scott/Walter 6-4 8-6
Pratt/Vollmer(4) d. Cawthorn/Harris 6-2 6-4
Lazzarino/Migliori d. Levine/Mercelis 6-4 7-5
Brough/duPont(2) d. Fletcher/Harrison 6-3 6-4
--------------------------------
Quarters
Fry/Hart(1) d. Burke/Robson 6-2 6-3
Mortimer/Shilcock(3) d.Buxton/Thomas 6-2 3-6 6-2
Brewer/Hubbell d. Pratt/Vollmer(4) 1-6 6-1 6-4
Brough/duPont(2) d. Lazzarino/Migliori 6-0 6-2

Semis
Fry/Hart(1) d. Mortimer/Shilcock(3) 6-2 6-1
Brough/duPont(2) d. Brewer/Hubbell 6-1 6-1

Final
Brough/duPont(2) d. Fry/Hart(1) 4-6 9-7 6-1

Wimbledon Plate (Consolation)
FI Rosemary Walsh d. Pat Hird 6-2 7-5

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:50 PM
Week ending July 4

July 1, Missouri Valley Sectional Championships, Oklahoma City, Oklahoma, US

QF Lucille Davidson d. Judy Mills 6-4 6-0
QF Bunny Wall d. Jane Ellingson 4-6 6-4 6-2
QF Doris Popple d. Carole Boshard 6-2 6-8 6-4
QF Sallie Rielley d. Lois Weinstein 6-3 6-1

SF Davidson d. Wall 6-1 6-1
SF Popple d. Rielley 6-3 6-4

FI Davidson d. Popple 4-6 7-5 6-3

Doubles
SF Davidson/Nora Prosser d. Ellingson/Andy Richie 7-9 6-0 6-4
SF Mills/Suzy Hamilton d. Popple/Teddy Dukeminier 8-6 1-6 6-2

FI Davidson/Prosser d. Mills/Hamitlon 6-4 6-3

Mixed Doubles
SF Mills/John Been d. Davidson/Leonard Prosser 6-1 3-6 6-3
SF Popple/Jim Schulze d. Dukeminier/Gil Bogley 6-0 5-7 6-3

FI Mills/Been d. Popple/Schulze 6-4 6-2
-----

June 28-July 4, Tri-State, Cincinnati, Ohio, US

2R Julianna Copeland d. Sara Mae Turber 2-6 6-1 7-5
2R June Kroeger d. Pat Hubbard 6-1 6-2
2R Karol Fageros d. Shirley Butterfield 6-3 6-1
2R Lois Felix d. Carolyn Wikoff 6-0 6-2
2R Mary Slaughter d. Betty Epstein 6-1 6-3
2R June Stack d. Ruth Jeffrey 6-4 6-0
2R Pat Stewart d. Judy Hagan 6-1 6-2
2R Ethel Norton d. Bonnie McKay 6-2 6-1

QF Norton d. Copeland 6-1 8-6
QF Kroeger d. Stewart 6-3 7-5
QF Felix d. Slaughter 6-2 6-4
QF Fageros d. Stack 6-3 6-4

SF Norton d. Kroeger 6-1 6-4
SF Felix d. Fageros 6-0 7-5

FI Felix d. Norton 6-1 6-3

Doubles
QF Stewart/Norton d. Wikoff/Crowley 6-3 6-2
QF Butterfield/Nolan d. Boswell/Reed 1-6 6-2 6-2
QF Copeland/Turber d. Ramey/Fageros 6-2 6-0
QF Kroeger/Slaughter d. Felix/Jeffrey 7-5 8-6

SF Stewart/Norton d. Butterfield/Nolan 7-5 2-6 6-2
SF Copeland/Turber d. Kroeger/Slaughter 6-2 6-2

FI Stewart/Norton d. Copeland/Turber 6-4 6-2
-----

June 28 - July 4, Oregon State Championship, Portland, US

QF Mary Ann Eilenberger d. Andrea Sparling (Can?) 6-1 6-1
QF Ann Barclay (Can) d. Diane Petersen 6-4 6-4
QF Barbara Lum d. Lorraine Dimoff 6-0 6-3
QF Janet Hopps d. June Lee 6-2 6-1

SF Eilenberger d. Barclay 6-0 6-1
SF Hopps d. Lum 6-2 6-1

FI Hopps d. Eilenberger 6-4 0-6 6-2

Doubles
SF Lum/Hopps d. True/Daisley 6-1 6-0
SF Eilenberger/Patsy Heard d. Lee/Dimoff 6-3 6-0

FI Hopps/Lum d. Eilenberger/Heard 6-3 6-3

Mixed Doubles
SF Hopps/Jim Demas d. Lum/Hughes 8-6 7-5
SF Lee/Sam Lee d. Eilenberger/Norton 6-4 6-2

FI Hopps/Demas d. Lee/Lee 7-5 6-4
-----

July 4, Oakland City Championship, California, US

QF Virginia Wolfenden Kovacs d. Muriel Kifer 6-3 10-8
QF Jean Doyle Lareau d. Jerry Carter 6-4 8-6
QF Joan Ross Dilley (GB) d. Linda Vail 6-2 6 -1
QF Gwen Greenlee d. Anne Lueddeke 6-1 6-2

SF Kovacs d. Lareau 6-0 7-5
SF Ross Dilley d. Greenlee 6-4 6-2

FI Kovacs d. Ross Dilley 6-2 6-3

XD Kovacs/Earl Baumgardner d. Carter/Nick Carter 6-2 6-3

June 28-July 4, Womens' Eastern Clay Courts, New York, US

1R Carole Wright d. Jean French Fallot 4-6 6-3 6-3
1R Isabel Torccole d. Ivy Cover Ramsay 6-2 6-3

2R Nellie Sheer Kagan d. Mary Blair 6-3 11-9
2R Joan Kock d. Grace Valdes 7-5 6-3
2R Betty Coumbe d. Marion Roller 6-0 6-3
2R Wright d. Gerda Appleby 6-2 6-1
2R Troccole d. Margaret Niven 6-1 6-0
2R Margaret Disco d. Lucy De Vries 6-0 6-0
2R Jane Breed d. Carolyn Liguori 6-2 6-2
2R Adriana Rodriguez d. Jeanne FitzGerald 6-4 6-3

QF Kagan d. Kock 4-6 6-1 6-3
QF Troccole d. Rodriguez 6-0 6-2
QF Breed d. Disco 6-3 1-6 6-1
QF Coumbe d. Wright 6-3 4-6 8-6

SF Troccole d. Breed 2-6 6-4 10-8
SF Kagan d. Coumbe 6-4 6-3

FI Troccole d. Kagan 6-3 7-5

Doubles
QF Breed/Kock d. Stark/De Vries 6-1 6-0
QF Margo Mahoney/Mrs. W. Symmers d. Ivy Cover Ramsey/Valdes 5-7 6-4 6-3
QF Troccole/Norma Laidlaw d. Mrs. Clifford Sutter/Mrs. Duncan (?) 7-5 6-4

SF Elfi Carroll/Louise Ganzenmuller d. Mahoney/Symmers 6-1 6-8 6-2
SF Troccole/Laidlaw d. Breed/Kock w.o.

FI Carroll/Ganzenmuller d. Troccole/Laidlaw 4-6 6-4 6-2
-----

July 4, Berlin Exhibition

Maureen Connolly (US) d. Silvana Lazzarino (It) 7-5 6-3

Connolly/Rex Hartwig (Aus) d. Lazzarino/Mervyn Rose (Aus) 6-4 7-9 6-4
-----

July 5, All-Jamaica Championships

QF Kay Henriques d. Beverly Streadwick 6-3 6-3
QF Joan Aris d. Peggy Mair w.o.
QF Loris Leyden d. Verity Wills 6-3 4-6 6-3
QF Pat McDonald d. Joan Murphy 6-3 6-3

SF Aris d. Henriques 8-6 6-2
SF Leyden d. McDonald 6-1 6-0

FI Aris d. Leyden 6-1 5-7 6-2

Doubles
SF Henriques/J. Aris d. M. Aris/Mrs. O. Valentine 4-6 6-3 6-3
SF Leyden/Mrs. D. Browining d. Murphy/Mrs. S. Johnstone 7-5 3-6 6-3

FI Henriques/J. Aris d. Leyden/Browning 6-0 0-6 6-2

Mixed Doubles
SF Henriques/Jimmy Farguarson d. Leyden/Arthur Scholefield 6-3 10-8
SF J. Aris/Eddie Aris d. Valentine/Peter Phillips 4-6 6-4 6-3

FI Henriques/Farquarson d. Aris/Aris 9-11 6-3 6-0
-----

July, Natal Championships, Durban, SA

FI Dora Kilian d. Lucille van der Westhuizen 4-6 6-3 6-3

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:51 PM
Week ending July 11

July 5-10, Irish Championship, Dublin [Grass]

1R: Maureen Connolly (US) [1]-bye
1R: Nell Hopman (Aus) d V. Smiley 6-3 6-0

2R: Connolly [1] d E. Kirkpatrick 6-0 6-2
2R: Hopman d M. Meenan 6-2 6-3
2R: Ginette Bucaille (Fr) [2] d M. O'Sullivan 6-1 6-3

QF Connolly [1] d. Elizabeth Lombard 6-3 6-3
QF June Fitzpatrick d. S. Hannen 6-0 6-2
QF Angela Buxton (GB) d. Hopman 3-6 6-4 6-2
QF Bucaille [2] d. J. Morton 6-2 6-2

SF Connolly [1] d. Fitzpatrick 6-1 6-0
SF Bucaille [2] d. Buxton 6-4 6-4

FI Connolly [1] d. Bucaille [2] 6-2 6-1

Doubles

SF: Connolly/Hopman d. Beth Lindsay/A. Miley 6-0 6-1

FI: Connolly/Hopman d. Lombard/Fitzgibbon 6-4 6-4

MX Connolly/Mervyn Rose (Aus) d. Bucaille/Neale Fraser (Aus) 7-5 6-2

Per the NYT Mo Connolly and her chaperone Nell Hopman arrived on the 6th to play their first matches, advanced to the third round, indicating an earlier first round.

2,500 show for the finals.
-----

July 10, Mallow, Mallow. Cork, Ireland

FI M. Foley d. Mrs. Fawsitt 4-6 6-1 6-2

XD Mrs. Coe/F.O. Furney d. A. Connor/F.C. South 6-1 6-4
-----

July 5-10, Midland Counties, Birmingham, GB [Grass]

1R: Barbara Kimbrell (US) d A. Foxley 6-1 6-2

2R: Heather Brewer (Ber) d J Edmonds 6-1 6-0
2R: Barbara Bradley (US) d I. Riddoch 6-1 6-0
2R: Baba Madden Lewis (US) d B. Goodman 6-2 6-3
2R: K. Collett d Kimbrell 4-6 7-5 6-3

3R Brewer d. Olive Peacock 6-1 6-1
3R Elaine Watson d. Ann Haydon 9-7 6-3
3R Bradley d. Mary Anderson 6-0 6-0
3R Lewis d. Barbara Knapp 6-4 6-1
3R Anne Shilcock d. G. Hurdman 6-0 6-0
3R Audrey Bilse (SA) d. K. Collett 6-3 -63
3R Sheila Colebrooke d. J. Parker 4-6 6-3 6-1
3R Joan Curry d. Val Pitt 6-1 6-3

QF Brewer d. Watson 6-2 6-2
QF Lewis d. Bradley 6-2 6-1
QF Shilcock d. Bilse 6-4 6-4
QF Curry d. Colebrooke 6-1 6-3

SF Brewer d. Lewis 6-3 6-3
SF Curry d. Shilcock 3-6 6-1 6-3

FI Brewer d. Curry 6-3 3-6 6-4

DF Knapp/Bilse d. Newman/Shilcock 6-1 6-3

Draw notes:
*the NYT indicates an earlier match for Kimbrell. Based on this I have added another round.
*World Tennis has S. Collett. The NYT has K Collett. Resolve if possibile.
-----

July 5-10, Chapel Allerton, GB

SF Rosemary Walsh d. Winnie Mason 6-1 6-1
SF Billie Woodgate d. Rita Davar (Ind) 4-6 6-0 6-2

FI Walsh d. Woodgate 6-4 4-6 6-1

DF Walsh/Woodgate d. Mason/Evelyn Moeller 7-5 2-6 6-4
-----

July 7-10, Nottingham, GB

1R: Sachiko Kamo (Jpn) d. Mrs J. M. Oliver 6-0 6-0

3R: Kamo d E Attwood (NZ) 7-9 7-5 2-0 retired

QF Helen Fletcher d. Jenny Middleton 6-1 6-2
QF Jean Petchell d. Heather Robson (NZ) 7-5 6-3
QF Kamo d. Maud Nordquist (Swd) 7-5 6-2
QF Judy Burke (NZ) d. Pat Hird 6-3 3-6 7-5

SF Petchell d. Fletcher 5-7 6-4 6-4
SF Burke d. Kamo 7-5 6-2

FI Burke d. Petchell 6-2 6-3

DF Fletcher/Hird d. Burke/Robson 6-4 6-2

Kamo is 27 years old. Her third round opponent fell down on court due to exhaustion in the final set of a long match.
-----

July 10, Durham County, GB

FI Hazel Cheadle d. Doreen Spiers 6-3 6-3
-----

Ends July 11, Antwerp International, Belgium

FI: Myriam Van Custem d. Josefa de Riba (Sp) 6-2 6-3

DF: Francine Isaac/Josefa de Riba d 6-4 4-6 6-3 8-6*

MX: de Riba/Giorgio Fachini (It) d. van Custem/Bob Howe (Aus) 6-4 6-4

The source for the doubles final score is the NYT. Clearly there is an error somewhere. Van Custem (The NYT lists it is Cutsem-verify) is a married name.
-----

July 1-11, Swedish Championships, Bastad, Sweden (Clay)

FI: Bibi Gullbrandsson d. Milly Vagn-Nielsen (Den) 6-2 6-2

DF: Mrs Arni (Fin)/Mrs Gustafsson d. Bibi Gullbrandsson/Mary Lageborg 1-6 6-4 6-3

MD: Bibi Gulbrandsen/Tony Trabert (US) d. Lisa Gram Andersen (Den)/Rex Hartwig (Aus) 6-3 6-3

The dates come from World Tennis. THE NYT confirms the score of the singles final.
-----

July 5-11, New York State Womens Championship, Pelham Manor, US
Venue: Pelham Country Club

1R: Althea Gibson [1]-bye
1R: Betty Coumbe [4]-bye
1R: Isabel Troccole [2]-bye

2R: Gibson [1] d Mrs Raymond K. Bush 6-0 6-2
2R: Coumbe [4] d Mrs Rhoda L Geller 6-0 6-0
2R: Troccole [2] d Betty Ann Holton 6-3 6-1

3R: Gibson [1] d Mrs Alice Netter 6-3 6-0
3R: Coumbe [2] d Jean Katzenberg 6-1 6-1
3R: Ivy Cover Ramsay (Jam) d Mrs Esther Gilbert 6-0 6-2

QF Gibson [1] d. Carmen Lampe 6-1 4-6 6-2
QF Coumbe [4] d. Grace Valdes 6-0 6-1
QF Ramsay d. Joan Kock 6-2 4-6 6-3
QF Troccole [2] d. Jeanne Fitzgerald 6-1 6-1

SF Gibson [1] d. Coumbe [4] 6-3 6-3
SF Troccole [2] d. Ramsay ???

FI Gibson [1] d. Troccole [2] 10-8 6-3

Doubles
SF Gibson/Joan Piken [1] d. Anne Symmers/Marge Mahoney 6-4 4-6 6-3
SF Troccole/Norma Taubele Laidlaw d. Margaret Disco/Carolyn Liguori 6-2 6-4

FI Troccole/Laidlaw [2] d. Gibson/Piken [1] 6-0 2-6 6-1
-----

July 5-11, Pacific Northwest, Tacoma, Washington, US

FI Janet Hopps d. Mary Ann Eilenberger 6-3 6-4

DF Hopps/Barbara Lum d. Eilenberger/Ann Barclay (Can) 7-9 6-1 6-2
-----

July 11, Denver City Championship, US

QF Joan Birkland d. Betty Godfrey 6-1 6-2
QF Fay Morris d. Ann Rose 6-3 7-5
QF Phyllis Lockwood d. Marjorie Murray 6-1 6-0
QF Lois McKenzie d. Elaine McKenzie 8-6 2-6 7-5

SF Birkland d. Morris 6-1 6-1
SF Lockwood d. L. McKenzie 6-2 6-0

FI Lockwood d. Birkland 6-46 -2

DF Lockwood/Morris d. Birkland Fiedelman 7-5 6-1
-----

July 11, Middle Atlantic Clay Courts, Bethesda, Maryland, US

QF Ann Gray d. Barbara Cage 6-2 6-1
QF Charlotte Decker d. Sue Devlin 6-2 6-1
QF Marjorie Norris d. Belmar Gunderson 4-6 6-3 6-4
QF Connie Clifton Ball d. Louise Brown (Can) 6-4 6-3

SF Gray d. Decker 6-3 6-1
SF Ball d. Norris 6-3 6-3

FI Ball d. Gray 6-2 6-2

Doubles
SF S. Devlin/Judy Devlin d. Ball/Jane Freeman 6-3 6-2
SF Norris/Decker d. Gray/Cage 6-4 6-3

FI Devlin/Devlin d. Norris/Decker 6-4 6-3
-----

July 5-12, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Erika Obst Vollmer d. ??

DF: Inge Pohmann/Inge Vogler d. Erika Obst Vollmer/Gisela Enger Hamann ??

MX: Eva Fuchs/Peter Scholl d. Irmgard Stöpel/Grosse ?
-----

July 13, England vs Scotland, Edinburgh, Scotland

England d. Scotland 7-1

Heather Macfarlane (Scot) d. Pat Hird 6-1 0-18
Jean Petchell d. N.T. Seacy 6-1 6-1

Hird/Petchell d. MacKay/Macfarlane 1-6 6-2 6-4

Hird/John Barret d. Mrs. C.M. MacKay/Ian Campbell 6-2 6-3
Petchell/Bobby Wilson d. Seacy/Colin Baxter 6-3 6-4

July?, Dortmund International, Germany

FI Inge Vogler d. Leoni 6-0 6-3
-----

July 5-11 Western Championships indianapolis, Indiana, US (Clay)

?R: Juliana Copeland d Pat Stewart [1] 8-6 6-3
?R: Lois Felix d Sara Mae Turber 6-2 6-4
?R: Ethel Norton d June Kroeger 7-5 3-6 6-1

QF: Connie Bowman d Copeland 6-3 2-6 6-2
QF: Norton d ????
QF: Mary Slaughter d Karol Fageros 6-0 4-6 8-6
QF: Felix d ????

SF: Norton d Bowman 6-2 6-0
SF: Felix d Slaughter 6-4 6-2

FI: Lois Felix d Ethel Norton 6-3 3-6 6-2

DF: Lois Felix/Ethel Norton d Ruth Jeffrey/Pat Stewart 6-1 6-4

Norton is a San Antonio high school gym teacher.

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:51 PM
Week ending July 18

July 15, Cabourg, France

SF Francoise Lemal d. Annie Soisbault 6-3 6-1
SF Angela Salvet d. Cecile Brun-Trancart 6-4 6-0

FI Salvet d. Lemal 6-3 6-3

Mixed Doubles
SF Andree Varin/Francois Garnero d. Beatrice de Chambure/Xavier Perreau-Saussine 8-6 9-7
SF Soisbault/Marcel Bernard d. Salvet/Henri Pellizza 6-3 6-2

FI Soisbault/Bernard d. Varin/Garnero 6-4 6-1
-----

July 9-10, 12-17, Hoylake and West Kirby, GB

FI Joan Curry d. Georgie Woodgate 10-8 6-1

DF Curry/Woodgate d. Mary Harris/Evelyn Attwood (NZ) 6-4 7-5
-----

July 12-17, Essex, Frinton-on-Sea, GB [Grass]

QF Anne Shilcock d. Beth Ruffin (Aus) 6-3 6-3
QF Heather Robson (NZ) d. Barbara Kimbrell (US) 6-2 4-6 6-2
QF Marion Boundy d. Barbara Bradley (US) 6-4 7-5
QF Judy Burke (NZ) d. F. Byrne 6-0 6-3

SF Shilcock d. Robson 6-4 6-4
SF Burke d. Boundy 12-10 6-2

FI Shilcock d. Burke 6-3 6-3

Doubles
SF Burke/Robson d. Byrne/Ruffin 4-6 6-2 6-3
SF Boundy/Shilcock d. Bradley/Kimbrell 4-6 7-5 60

FI Burke/Robson vs Boundy/Shilcock, divided

XD Burke/Mark Otway (NZ) vs. Shilcock/john Barry (NZ) divided
-----

July 12-17, Welsh Championship Newport Monmouth, GB [Grass]

SF Jenny Middleton d. Heather Brewer (Ber) 6-1 6-8 6-4
SF Sachiko Kamo (Jpn) d. Rosemary Walsh 3-6 6-4 6-3

FI Divided - rain
-----

July 17, Irish Closed Championship, Limerick

FI Mary O'Sullivan d. Rosemary Binchy 7-5 7-5

DF O'Sullivan/Mrs. Furnell d. Mrs. Sides/Mrs. Fogarty 6-3 6-3
-----

July 17, Fermoy, Cork, Irleand

FI M. Foley d. R. Baker 6-2 6-2
-----

July 17, Rose Taubele Memorial, Bronx, New York

QF Isabel Troccole d. Ivy Cover-Ramsey 7-5 6-1
QF Carolyn Liguori d Madeline Redling 6-1 6-2
QF Margaret Disco d. Carole Wright w.o.
QF Carmen Lampe d. Grace Valdes 6-0 6-1

SF Troccole d. Liguori 6-1 6-2
SF Lampe d. Disco 6-3 6-1

FI Troccole d. Lampe 6-3 6-0

Doubles
SF Liguori/Cover Ramsey d. Disco/Edna Salichs 8-6 1-6 6-3
SF Ann Symmers/Margaret Mahoney d. Troccole/Norma Taubele Laidlaw 8-6 6-3

FI Symmers/Mahoney d. Liguori/Cover Ramsey 6-3 4-6 6-3
-----

Ends July 18, Le Touquet, Fr

QF Angela Buxton (GB) d. Gauchez 6-2 6-0
QF Jacqueline Kermina d. Collette Monnot 6-8 7-5 6-3
QF Thomas d. Angela Salvet 6-2 6-4
QF Suzanne Schmitt d. Boone 6-4 6-4

SF Kermina d. Buxton 5-7 6-1 6-3
SF Schmitt d. Thomas 6-3 6-4

FI Kermina d. Schmitt 6-2 8-6
-----

July 18, Tournoi du Cercle Amical, Vincennes, Fr

SF Larcade d. Ratier 6-1 11-9
SF Chauvin d. Follweider 2-6 7-5 6-4

FI Chauvin d. Larcade 6-3 6-0
-----

July 12-17, Scottish Grass Courts Edinburgh, GB

SF Jean Petchell d. Audrey Bilse (SA) 6-4 6-2
SF Jean Knight d. Pat Hird 6-4 6-4

FI Petchell d. Knight 6-1 6-2

Doubles
SF Knight/Coupar d. Hird/Petchell 3-6 6-2 6-4
SF Bilse/Heather Macfarlane d. Mrs. C. M. /N.T. Seacy 10-8 6-3

FI Bilse/Macfarlane d. Knight/Coupar 6-2 7-5

Mixed Doubles
SF Hird/Wayne Van Voorhees (US) d. Petchell/Ted Slawek 3-6 6-2 6-4
SF MacKay/Welsh d. Bilse/Carmichael 6-3 6-2

FI MacKay/Welsh d. Hird/Van Voorhees 6-4 6-4
-----

Ends July 18, Dusseldorf, Ger

SF Inge Pohmann d. Chrstiane Mercelis (Bel) 6-4 6-4
SF Erika Vollmer d. Joy Mottram 7-5 8-6

FI Pohmann d. Vollmer 3-6 10-8 6-2
-----

July 12-18, Swiss Championship, Gstaad

QF Viollete Von Alvensleben d. Inge Vogler (Ger) 6-2 6-2
QF Baba Madden Lewis (US) d. Arette Neufled Halff 6-3 6-4
QF Pat Ward (GB) d. Ruth Kaufmann 6-4 6-4
QF Dorothy Levine (US) d. Vroni Studer 6-2 6-2

SF Von Alvensleben d. Lewis 6-1 6-3
SF Ward d. Levine 7-5 8-6

FI Von Alvensleben d. Ward 6-1 6-3

DF Ward/Halff d. Von Alvensleben/Lewis 6-3 6-2

MX: Pat Ward (GB)/Lew Hoad (Aus) d. Baba Lewis (US)/Hugh Stewart 6-3 6-1

-----

July 12-18, Southern California Public Parks, Santa Monica, US

QF Mary Arnold Prentiss d. Betty Lester 6-1 6-0
QF Joan Johnson d. Barbara Talmadge 6-3 6-2
QF Anita Kanter d. B. Vagasy 6-1 6-1
QF Jeri Shepard d. Barbara Butt 4-6 10-8 6-1

SF Prentiss d. Johnson 6-4 6-4
SF Kanter d. Shepard 4-6 10-8 6-1

FI Prentiss d. Kanter 1-6 6-4 6-2

Doubles
SF Prentiss/Alice Wanee d. Butt/Talmadge 6-0 6-4
SF Johnson/Shepard d. Kanter/Lester 6-2 4-6 7-5

DF Johnson/Shepard d. Prentiss/Alice Wanee 6-2 6-2

Mixed Doubles
SF Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Talmadge/Ed Kauder 3-6 6-0 6-2
SF Kanter/Glenn Bassett d. O'Connor/Dukelow 12-10 6-0

FI Prentiss/Hippenstiel d. Kanter/Bassett 6-3 6-3
-----

July 18, Palo Alto Open, California, US

SF Joan Ross-Dilley (GB) d. Cynthia Cornish 7-5 6-4
SF Audrey Arnold d. Muriel Kifer 6-3 6-2

FI Ross-Dilley d. Arnold 6-0 6-1

Mixed Doubles
SF Barbara O'Connell/Bill Hoepner d. Mimi Arnold/Sandy MacKay 7-5 6-4
SF Cornish/Art Fish d. Nancy Wolfenden/Andy Roberts 15-17 8-6 6-3

FI Cornish/Fish d. O'Connell/Hoepner 7-5 6-4
-----

July 12-18, Washington State, Seattle, US

QF Janet Hopps d. Andrea Sparling (Can) 6-1 6-0
QF Diane Peterson d. Bonnie Brown 6-0 7-5
QF Barbara Lum d. Susan Ide 6-0 6-3
QF Mary Ann Eilenberger d. Ann Barclay (Can) 6-0 6-0

SF Hopps d. Peterson 6-2 6-0
SF Eilenberger d. Lum 8-6 6-2

FI Hopps d. Eilenberger 4-6 10-8 11-9

FI Hopps/Lum d. Eilenberger/Blackford 6-0 9-7
-----

July 12-18, US Clay Courts, River Forest, Illinois

1R Maureen Connolly d. Mary Lou Vash 6-1 6-1
1R Lucille Davidson d. June Kroeger 6-4 6-8 6-4
1R Connie Clifton Ball d. Margaret Collopy 6-1 6-0
1R June Stack d. Catherine Malcolm 5-3 ret.
1R Francesca Leland d. Kay Bolling 6-2 6-0
1R Karol Fageros d. Connie Bowan 7-5 6-4
1R Mary Alice Fike d. Mickey Panajotovich 4-6 6-0 6-2
1R Barbara Scofield Davidson d. Nancy O'Connell 6-0 6-1
1R Lois Felix d. Althea Gibson 6-1 6-0
1R Pat Stewart d. Toby Greenberg 6-1 6-1
1R Raymonde Jones d. Carol Remien 6-0 6-1
1R Nell Hopman (Aus) d. Julianna Copeland 6-1 6-1
1R Mary Slaughter d. Bunny Bobrinskoy 6-1 8-6
1R Doris Popple d. Lorraine Williams 6-1 6-0
1R Sara Mae Turber d. Ruth Jeffrey 6-2 6-2
1R Doris Hart d. Ethel Norton 6-1 6-1

2R Connolly d. L. Davidson 6-1 8-6
2R Ball d. Stack 6-2 6-3
2R Fageros d. Leland 6-0 6-0
2R B. Davidson d. Fike 6-2 6-0
2R Felix d. Stewart 6-4 6-4
2R Jones d. Hopman 6-2 4-6 6-3
2R Slaughter d. Popple 9-7 6-0
2R Hart d. Turber 6-1 6-1

QF Connolly d. Ball 6-2 6-0
QF Fageros d. B. Davidson 6-6 ret.
QF Felix d. Jones 6-0 6-4
QF Hart d. Slaughter 6-2 6-3

SF Connolly d. Fageros 6-0 6-0
SF Hart d. Felix 6-3 7-5

FI Connolly d. Hart 6-3 6-1

Doubles
1R Bowan/Slaughter d. O'Connell/Boborinskoy 6-2 6-1
1R Ball/Pat Stewart d. Fike/Billie Stewart 6-2 6-0
1R Turber/Fageros d. Hopman/Kroeger 6-3 6-0
1R Connolly/Hart d. Jeanette Witko/Frances Lelak 6-0 6-1
1R Leland/Copeland d. Boling/Remien 6-3 7-5
1R Felix/Jeffrey d. Elaine Fechiemer/Ruth Mosser 6-0 6-0

QF Norton/Gibson d. Bowan/Slaughter 6-0 6-2
QF Turber/Fageros d. Ball/Stewart 6-1 3-6 7-5
QF Connolly/Hart d. Leland/Copeland 6-1 6-0
QF Popple/Davidson d. Felix/Jeffrey 6-0 6-1

SF Norton/Gibson d. Turber/Fageros 6-1 6-1
SF Connolly/Hart d. Popple/Davidson 6-0 6-1

FI Connolly/Hart d. Norton/Gibson 6-3 6-2
-----

DF Connolly/Hart d. Norton/Gibson 6-3 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:51 PM
Week ending July 25

July 19-25, Cologne International, Ger

QF Christiane Mercelis (Bel) d. Liezel Broz (Ast) 6-1 6-2
QF Baba Madden Lewis (US) d. M. Koller 6-3 6-1
QF Totta Zehden d. Marianne Zebrowski 7-5 6-4
QF Heather Brewer (Ber) d. Daugr 6-1 6-1

SF Mercelis d. Lewis 6-3 6-3
SF Brewer d. Zehden 9-7 6-0

FI Mercelis d. Brewer 6-3 6-4

DF Mercelis/Broz d. Lewis/Eva Fuchs 6-2 6-3

Mixed Doubles
SF Brewer/Abe Segal (SA) d. Zehden/Engelbert Koch 6-2 6-4
SF Lewis/Bob Howe (Aus) d. Fuchs/David Samaii (SA) 6-4 4-6 6-4

FI Lewis/Howe d. Brewer/Segal 4-6 7-5 7-5
-----

July 19-25, Colorado State Open, Denver, US

2R Julia Sampson d. Devon Adams 6-1 6-0
2R Carla Curtis d. Ann Wilhelm 3-6 6-3 6-1
2R Leigh Hay d. Berla Bartling 6-0 6-1
2R Joan Birkland d. Ann Rose 6-3 6-3
2R Phyllis Lockwood d. Laurena Larsen 6-0 6-2
2R Marjorie Murray d. Marybelle Robinson 6-1 6-1
2R Faye Morris d. Nadine Quigley 2-6 6-3 6-3
2R Dodo Bundy Cheney d. Elaine McKenzie 6-2 6-0

QF Sampson d. Curtis 6-0 6-3
QF Birkland d. Hay 6-2 6-2
QF Lockwood d. Murray 6-1 6-2
QF Cheney d. Morris 6-0 6-0

SF Sampson d. Birkland 6-3 6-3
SF Cheney d. Lockwood 6-0 6-0

FI Cheney d. Sampson 6-3 6-4

Doubles
SF Lockwood/Morris d. Sampson/Birkland 6-3 6-3
SF Cheney/Ruth Collins d. Hay/Murray 6-2 6-1

FI Cheney/Collins d. Lockwood/Morris 6-4 6-2

Mixed Doubles
QF Sampson/Mike? Reidy d. Collins/Tom Collins 6-2 7-5
QF Birkland/Jack Terborg d. Hay/Bowden w.o.
QF Lockwood/Bob Ascell d. Woodruff/Gardnar Mulloy 6-3 7-5
QF Bundy/Charlie Hare d. Curtis/Myers 6-0 6-3

SF Sampson/Reidy d. Collins/Collins 6-2 7-5
SF Bundy/Hare d. Lockwood/Ascell 6-4 6-0

FI Sampson/Reidy d. Bundy/Hare 10-8 6-3
-----

July 19-25, Middle States, Philadelphia, US [Grass]

2R Barbara Ward Russell d. Alice Gottshall
2R Woolsey Gilbert d. Edith Cressman 6-1 -2
2R Belmar Gunderson d. Townsend 6-1 6-0
2R Ann Gilliford d. Nancy Cross 6-0 6-3
2R Sylvia Knowles Simonin d. Nancy Milne 6-3 6-0
2R Joan Piken d. ?
2R Gloria Young d. Mary Holton 6-1 6-0
2R Mrs. John Newlin d. ?
2R Madge Harshaw Vosters d. Mrs. Clark 6-0 6-0
2R Carol Le Cato d. Joy Valderrama 6-4 6-1
2R Stauffer d. Ramsey 6-1 6-0
2R Frances McBride d. A.J. Smith 6-2 6-1
2R Virginia Rice Johnson d. Betty Smith 6-0 6-4
2R Shanis d. ?
2R Dorothy Hurst d. Vogel 6-3 6-2
2R Barbara Strobhar Clement d. Dorothy Rose 6-0 6-2

3R Russell d. Gilbert 6-1 6-0
3R Gunderson d. Gilliford 8-6 6-1
3R Simonin d. Piken 8-6 6-3
3R Newlin d. Young 4-6 6-1 6-1
3R Vosters d. Le Cato 6-1 6-0
3R Stauffer d. McBride 6-8 6-2 6-3
3R Johnson d. Shannis 6-0 6-0
3R Clement d. Hurst 6-3 6-2

QF Gunderson d. Ward 6-0 4-6 6-3
QF Simonin d. Newlin 6-2 6-1
QF Vosters d. Stauffer 6-0 6-2
QF Clement d. Johnson 6-2 6-4

SF Simonin d. Gunderson 6-3 3-6 6-4
SF Vosters d. Clement 6-3 6-4

FI Vosters d. Simonin 6-2 7-5

DF Vosters/Clement d. Ward/Simonin 7-5 5-7 6-4
-----

July 19-25, Canadian Championships, Toronto

2R Karol Fageros (US) d. Hanna Sladek 11-9 6-3
2R Louise Brown d. Anne Stacey 6-2 6-2
2R Josie Smith d. Frances Ziegler 6-1 6-1
2R Mela Ramirez (Mex) d. June Merrill 6-1 6-0
2R Hilde Doleschell d. Trankle 6-1 6-2
2R Shirley Harit d. ?
2R Anne Freedhoff d. Pat Longton 6-1 3-6 6-1
2R Ethel Norton d. Dorothy Hurst 6-2 6-1

QF Fageros d. Brown 6-3 6-2
QF Ramirez d. Smith 6-1 6-3
QF Doleschell d. Harit 6-2 6-3
QF Norton d. Freedhoff 6-0 6-3

SF Fageros d. Ramirez 6-1 6-2
SF Norton d. Doleschell 6-0 6-2

FI Fageros d. Norton 3-6 7-5 6-4

Doubles
QF Brown/Hurst d. Harit/Mary Sudcovich 6-1 6-0
QF Freedhoff/Longton d. Trankle/Mrs. G. Raszega (US) 6-1 6-2
QF Doleschell/Smith d. Anne Moreland/Mrs. John Bonus 6-1 7-5

SF Brown/Hurst d. Freedhoff/Longton 6-1 6-4
SF Fageros/Norton d. Doleschell/Smith w.o.

FI Fageros/Norton d. Hurst/Brown 6-3 8-6

Mixed Doubles
QF Fageros/Henri Rochon d. Doleschell/Austin MacPherson 6-4 6-3
QF Longton/Lawrence Barclay d. Ramirez/Luis Ayala (Chi) w.o.
QF Norton/Dan Sullivan (US) d. Helen Boyd/Kosie Kamo (Jpn) 6-3 6-4
QF Hurst/Atsushi Miyagi (Jpn) d. Sladek/Paul Willey 6-0 1-6 6-2

SF Fageros/Rochon d. Longton/Barclay 6-2 6-0
SF Norton/Sullivan d. Hurst/Miyagi 6-1 1-6 6-3

FI Norton/Sullivan d Fageros/Rochon 2-6 6-4 6-4
-----

July 25, Quad-State, Moline, Illinois, US

FI Lucille Davidson d. Doris Popple 6-2 6-2
-----

July 19-25, Spain National Championships, San Sebastian

SF Pilar Barril d. Alicia Guri 6-1 6-2
SF Josefa de Riba d. Mercedes Solsona 6-2 6-3

FI Barril d. de Riba 6-3 2-6 6-4

Doubles
SF Barril/Huri d. Marta Pombo/Teresa Vilarnau 6-2 6-4
SF Solsona/Carmen Puig d. de Riba/Arguelles 6-2 3-6 6-4

FI Barril/Guri d. Solsona/Puig 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF de Riba/Fernando Olozaga d. Barril/Couder 6-4 7-5
SF Guri/Emilio Maritnez d. Couder/Couder 6-0 6-2

FI de Riba/Olozaga d. Guri/Martinez 4-6 6-3 6-4
-----

July 25, Wengen, Switzerland

XD Arlette Neufeld Halff/Gene Garrett (US) d. Vroni Studer/Malcolm Fox (US) 8-6 6-2
-----

July 25, Pyrennes, Luchon, Fr

FI Geraud d. Nacher 8-6 5-7 4-1 ret.
-----

July 19-25, Travemunde, Germany (Clay)

FI: Edda Buding d. Buderus 6-2 5-1 ret.
-----

July 25, South Queensland Championships, Ipswich, Australia

FI Daphne Seeney d. Fay Muller 6-3 6-3

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:51 PM
Week ending August 1

July 26 - August 1, Pennsylvania State, Merion Cricket, Haverford, US [Grass]

1R Louise Brough d. Carloyn Liguori 6-1 6-1
1R Clark d. Marie Louise Bruneau 9-7 6-2
1R Mary Slaughter d. Ann Gilliford 6-0 6-1
1R Margarita Pasarell d. Bell 6-4 4-6 7-5
1R Pat Stewart d. Pearl Brandon 6-2 6-4
1R Julianna Copeland d. Gloria Young 6-1 6-2
1R Connie Bowan d. Mrs. Beatty 6-1 6-0
1R Sylvia Knowles Simonin d. Mrs. William D. Johnson 6-0 6-3
1R Betty Rosenquest Pratt (Jam) d. Mrs. James Milne 6-0 6-0
1R Newlin d. Mary Kay Morris 7-5 1-6 6-3
1R Mrs. A.J. Smith d. Ethel Norton w.o.
1R Joy Valerrama d. Sara Mae Turber w.o.
1R Althea Gibson d. Chance 6-1 6-1
1R Janet Hopps d. Belmar Gunderson 6-1 6-3
1R Barbara Breit d. Carol Le Cato 6-1 6-0
1R Jean Clarke d. Virginia Rice Johnson 6-3 6-1
1R Margaret Osborne DuPont d. Nancy Derenna 6-0 6-0
1R Ruth Jeffery d. Joan Kock 6-3 1-6 6-2
1R Barbara Clement d. Frances McBride 6-3 6-2
1R Kay Hubbell d. Flo Pinkham 6-2 6-1
1R Nell Hopman (Aus) d. Betty Smith 6-3 6-2
1R Madge Harshaw Vosters d. Grace Valdes w.o.
1R Joan Ross Dilley (GB) d. Suzie Herr 7-5 6-2
1R Beverley Baker Fleitz d. Mrs. C. W. B. Townsend 6-0 6-0
1R Connie Clifton Ball d. Joan Piken 6-3 6-1
1R Estelle Davies d. Karol Fageros w.o.
1R Dorothy Evans d. Rhoda Geller 6-1 6-0
1R Lois Felix d. Isabel Troccole 8-6 6-2
1R Stauffer d. Jean French Fallot w.o.
1R Darlene Hard d. Helen Reynolds 6-0 6-1
1R Ivy Cover Ramsay (Jam) d. Barbara Ward Russell 6-2 4-6 6-4

2R Brough d. Clark 6-0 6-2
2R Slaughter d. Pasarell 6-0 6-1
2R Stewart d. Copeland 6-0 6-3
2R Simonin d. Bowan 6-3 7-5
2R Clarke d. Breit 5-7 6-3 6-2
2R Hopps d. Gibson 6-2 2-6 6-4
2R Valderrama d. Smith 8-6 6-3
2R Pratt d. Newlin 6-2 6-0
2R DuPont d. Jeffery 6-1 6-2
2R Clement d. Thayer w.o.
2R Vosters d. Ross Dilley 6-3 6-3
2R Hubbell d. Hopman 6-4 6-2
2R Hard d. Ramsay 6-1 6-1
2R Felix d. Stauffer 6-1 6-0
2R Davies d. Evans 6-3 9-7
2R Fleitz d. Ball 6-2 6-1

3R Brough d. Slaugter 6-3 6-2
3R Simonin d. Stewart 6-4 6-1
3R Clarke d. Hopps 6-0 6-3
3R Pratt d. Valderrama 6-0 6-2
3R DuPont d. Clement 6-3 6-1
3R Vosters d. Hubbell 6-2 6-1
3R Hard d. Felix 4-6 6-2 7-5
3R Fleitz d. Davies 6-2 6-2

QF Brough d. Simonin 6-3 6-1
QF Pratt d. Clarke 6-2 6-1
QF DuPont d. Vosters 6-0 6-3
QF Fleitz d. Hard 8-6 6-1

SF Brough d. Pratt 6-1 6-3
SF Fleitz d. DuPont 6-3 6-2

FI Fleitz d. Brough 6-4 2-6 8-6

Doubles
1R Simonin/Barbara Ward d. Herr/Davies 6-4 6-0
1R Jeffrey/Johnson d. Ball/Gunderson 7-9 12-10 8-6
1R Hard/Breit d. Pasarell/Valdeframa 6-2 6-1
1R Clark/Townsend d. Reynolds/Kock 4-6 6-0 6-2
1R Stewart/Clarke d. Liguori/Cover Ramsey 6-3 6-2
1R Troccole/Copeland d. Evans/Young 6-1 6-1
1R Brough/duPont d. Newlin/Mrs. William LaRoche 6-2 6-0
1R Mrs. C.C. Jones/Mrs. Gerald Rorer d. Morris/Mrs. A.J. Smith 5-7 6-4 6-1
1R Clement/Piken d. Mary Holton/Toni Loughrin 6-1 6-2
1R Slaughter/Bowan d. Nancy Hamilton/Patty Cressman 6-0 6-0
1R Felix/Hubbell d. Mrs. H.A. Haines/Mrs. G.D. Mateer 6-0 6-0
1R Mrs. Charles Frank/Mrs. John Gardiner d. Mrs. John Gates/Mrs. Frank Ramsey 6-2 6-0

2R Vosters/Pratt d. Mrs. David Clark/Mrs. G.H. Kloman 6-1 6-1
2R Jeffrey/Johnson d. Ward/Simonin 3-6 6-3 6-4
2R Hard/Breit d. Clark/Townsend 6-0 6-0
2R Stewart/Clarke d. Troccole/Copeland 6-1 6-4
2R Brough/duPont d. Rorer/Jones 6-0 6-0
2R Slaughter/Bowen d. Clement/Piken 6-2 6-3
2R Felix/Hubbell d. Frank/Gardiner 6-0 6-0
2R Gibson/Hopman d. Hopps/Ross Dilley 7-5 6-2

QF Vosters/Pratt d. Jeffrey/Johnson 6-4 6-1
QF Hard/Breit d. Stewart/Clarke 6-2 6-0
QF Brough/duPont d. Slaughter/Bowan 6-2 6-3
QF Gibson/Hopman d. Felix/Hubbell 1-6 6-3 6-4

SF Vosters/Pratt d. Hard/Breit 6-4 6-4
SF Brough/duPont d. Gibson/Hopman 6-2 6-2

FI Brough/DuPont d. Vosters/Pratt 6-2 6-2

Mixed Doubles
1R Morris/Newton Meade d. Fleitz/Art Larsen w.o.
1R Copeland/Morton or Andy Stern d. LeCato/Bob Pratt 3-6 6-1 6-2
1R Stewart/Ed Dailey d. Pratt/Brandt 6-1 6-2
1R Fehrenbach/Harry Hoffman d. Jeffrey/Sam Giammalva 6-2 6-2
1R Pratt/Ham Richardson d. Gutekunst/Gerhardt w.o.
1R Herr/Doug Reid (Aus) d. Gardiner/Gardiner 6-1 6-0
1R Hopps/Bill Quillian d. Vosters/James Schnaars 8-6 6-3
1R Bowan/Calhoun Dickson d. Piken/Dick Henry 3-6 6-4 6-4
1R Brough/Straigh Clark d. Gunderson/M.K. Ewell 6-1 6-0
1R Hubbell/Clyde Barker d. Ramsey/James Moore 6-4 6-4
1R Gibson/Don Fontana (Can) d. Ross Dilley/Andy or Morton Stern w.o.
1R Hoffman/Ralph Wickel d. Ball/Carroll Pratt 6-1 6-2
1R Hopman/Hal Burrows d. Pasarell/William Forbes 6-2 6-1
1R Clarke/Allen Morris d. Valderrama/William Clothier 6-1 6-1
1R Felix/Dick Sorlein d. Hard/John Lesch 6-4 6-2
1R Breit/Joe Blatchford d. Slaughter/Dick Gaines 5-7 7-5 6-3

2R Copeland/Stern d. Morris/Meade 6-2 6-0
2R Fehrenbach/Hoffman d. Stewart/Dailey 0-6 7-5 6-2
2R Pratt/Richardson d. Herr/Reid 6-4 11-9
2R Bowan/Dickson d. Hopps/Quillian 6-1 6-4
2R Brough/Clark d. Hubbell/Barker 6-1 6-2
2R Gibson/Fontana d. Hoffman/Wickel 6-2 6-2
2R Hopman/Burrows d. Clarke/Morris 6-2 2-6 6-2
2R Felix/Sorlien d. Breit/Blatchford 7-5 9-7

QF Fehrenbach/Hoffman d. Copeland/Stern 10-12 6-3 6-4
QF Pratt/Richardson d. Bowan/Dickson 6-3 6-1
QF Brough/Clark d. Gibson/Fontana 3-6 6-4 6-3
QF Felix/Sorlien d. Hopman/Burrows 6-3 6-4

SF Pratt/Richardson d. Fehrenbach/Hoffman 6-1 6-8 6-3
SF Brough/Clark d. Felix/Sorlien 6-3 4-6 6-2

FI Brough/Clark d. Pratt/Richardson 4-6 7-5 6-2
-----

Ends August 1, Balboa Bay Club Invitation, Newport Beach, California, US

QF Dodo Bundy Cheney d. Doris Clark 6-1 6-1
QF Julia Sampson d. Roxie Turpin 6-3 9-7
QF Mary Arnold Prentiss d. Betsy Starr 6-1 6-1
QF Barbara Green d. Shirley Brockman 6-0 7-5

SF Cheney d. Sampson 6-2 -64
SF Green d. Prentiss 10-8 6-2

FI Cheney d. Green 2-6 6-4 6-2

Doubles
SF Cheney/Sampson d. Turpin/Jane Stanton 6-3 6-1
SF Green/Prentiss d. Marian Raful/Drake 6-3 6-3

DF Cheney/Sampson d. Green/Prentiss 6-3 7-5

Mixed Doubles
SF Dinah Shore Montgomery/Bill Canning d. Mary Wyeth/Jacques Bergerac 3-6 6-3 6-4
SF Ginger Rogers Bergerac/Gil Barcelo d. Stanton/Goerge Montgomery 6-4 6-3

FI Montgomery/Canning d. Bergerac/Barcelo 6-4 7-5
-----

July 26-31, Northumberland County, Newcastle, GB

QF Shirley Bloomer d. Marion Boundy 6-2 6-3
QF Diane Midgley d. Barbara Kimbrell (US) 6-4 6-1
QF Barbara Bradley (US) d. N.T. Seacy 3-6 6-4 6-3
QF Jenny Middleton d. Doris Heppenstall 6-4 6-3

SF Bloomer d. Midgley 6-0 6-0
SF Middleton d. Bradley 7-5 6-2

FI Middleton d. Bloomer 6-4 2-6 6-3

DF Bloomer/Boundy d. Middleton/Midgley 6-3 6-2
-----

July 31, Tunbridge Wells, GB

FI Rosemary Walsh d. S. Cooper 6-0 6-1

DF Walsh/Sheila Colebrooke d. Pat Hird/Val Pitt 0-6 6-2 7-5

XD Hird/Bob Howe (Aus) d. Sue Waters/Frank Wallis 6-0 10-8
-----

July 26-31, Worthing Hard Courts, GB

QF Judy Burke (NZ) d. Pat Wheeler 6-0 6-2
QF Barbara Knapp d. Sheila Griffin 6-3 6-4
QF Mary Harris d. A. Duckit 6-1 6-3
QF Heather Robson (NZ) d. J. Covell 6-2 6-2

SF Burke d. Knapp 6-0 6-2
SF Robson d. Harris 4-6 6-3 6-0

FI Burke d. Robson 6-1 6-2

DF Burke/Robson d. Knapp/Harris 7-5 6-2
-----

July 31, Salzaneger Professional Tournament, Scarborough, GB

FI I.M. Roe d. E. Kirk 6-0 7-5

Ends July 31, Intermountain, Denver, US

SF Phyllis Lockwood d. Leigh Hay 6-4 6-3
SF Joan Birkland d. Fay Morris 6-4 6-2

FI Lockwood d. Birkland 6-3 2-6 6-3

DF Lockwood/Morris d. Birkland/Collins 6-4 6-4
-----

Ends August 1, Red Rose Championship, Lancaster

FI Althea Gibson d. Betty Smith 6-1 6-1
-----

August 29, S'Agaro International S'Agaro, Spain

SF Pilar Barril d. Alicia Guri 6-4 6-4
SF Josefa de Riba d. Mercedes Solsona 6-3 6-3

FI de Riba d. Barril 6-4 6-2

XD de Riba/Emilio Martinez d. Barril/Francois Garnero (Fr) 2-6 6-3 6-4

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:52 PM
Week ending August 8

July 29-31, August 2-4, Ilkley, GB

SF Shirley Bloomer d. Val Lewis 6-1 6-0
SF M. Gell d. Mrs. F.B. Webb 7-5 6-3

FI Bloomer d. Gell 6-1 6-1

DF Lewis/Evelyn Moeller d. Webb/Heaton 6-1 6-2
-----


July 29-August 4, Moseley, GB

QF Mary Harris d. S. Morris 6-3 6-3
QF Heather Cheadle d. Parker 6-8 6-2 6-2
QF Billie Woodgate d. Ann Haydon 4-6 12-10 6-4
QF Rosemary Walsh d. B. Goodman 6-0 6-1

SF Cheadle d. Harris 6-1 7-9 6-4
SF Walsh d. Woodgate 3-6 6-2 6-4

FI Walsh d. Cheadle 6-3 6-3

DF Walsh/Woodgate d. Cheadle/Harris 6-4 6-1
-----

July 30- August 8, German Championships, Hamburg [Clay]

2R Joy Mottram (GB) d. Dietz 6-0 6-1
2R Anne Marie Seghers (Fr) d. Totta Zehden 6-1 6-4
2R Violette Von Alvensleben (Swz) d. L. Tidow 1-6 6-4 6-4
2R Erika Vollmer d. Baba Madden Lewis (US) 6-1 6-3
2R Joan Curry (GB) d. Rita Davar (Ind) 6-1 6-3
2R Jacqueline Kermina (Fr) d. Heather Brewer (Ber) 5-7 6-3 6-4
2R Inge Pohmann d. V. Heidtmann 6-1 6-3
2R Edda Buding d. Pat Ward (GB) 6-3 6-4

QF Mottram d. Seghers 6-2 6-2
QF Vollmer d. Von Alvensleben 7-5 6-3
QF Curry d. Kermina 6-2 7-5
QF Pohmann d. Buding 10-8 6-3

SF Mottram d. Vollmer 6-3 12-10
SF Pohmann d. Curry 7-5 5-7 6-3

FI Mottram d. Pohmann 2-6 7-5 6-2

Doubles
SF Mottram/Vollmer d. Brewer/Lewis 6-3 6-4
SF Curry/Ward d. von Alvenselben/Davar 6-4 6-1

FI Mottram/Vollmer d. Ward/Curry 6-2 6-2

Mixed Doubles
SF Lewis/Armando Vieira (Brz) d. Ward/Tony Mottram (GB) 6-2 6-3
SF Vollmer/Hugh Stewart (US) d. Mottram/Jean Borotra (Fr) 6-1 7-5

FI Vollmer/Stewart d. Lewis/Vieira 6-4 6-4
-----

August 2-8, Eastern Grass Courts, South Orange, New Jersey, US

1R Barbara Scofield Davidson d. Betty Coumbe 6-1 6-3
1R Connie Clifton Ball d. Margaret Varner 2-6 6-2 6-4
1R Isabel Troccole d. Nellie Sheer Kagan 6-1 9-7
1R Ethel Norton d. Adrienne Ayares 6-3 6-1
1R Lucile Davidson d. Margarita Pasarell 6-2 6-0
1R Helen Fletcher (GB) d. Sara Mae Turber 6-2 6-3
1R Louise Brough d. Mary Slaughter 6-3 6-1
1R Julianna Copeland d. Lois Felix w.o.
1R Joan Ross Dilley (GB) d. Jane Breed 75- 11-13 6-4
1R Mildred Thornton d. Judy Devlin (w.o.)
1R Barbara Breit d. Janet Hopps 6-2 6-2
1R Nell Hopman (Aus) d. Carmen Lampe 3-6 6-0 6-2

2R Brough d. Ross-Dilley 6-1 6-1
2R Breit d. Thornton 6-2 6-2
2R Hopman d. Copeland 6-1 6-2
2R Anne Shilcock (GB) d. Suzanne Herr 6-1 6-2
2R Jean Clarke d. Darlene Hard 4-6 6-2 6-2
2R Connie Bowan d. Gladys Heldman 6-3 6-1
2R Doris Popple d. Pat Stewart 6-2 8-6
2R Betty Rosenquest Pratt d. Mary Kay Morris 6-1 6-2
2R Fletcher d. L. Davidson 1-6 6-2 6-3
2R Norton d. Troccole 6-1 6-1
2R Althea Gibson d. Carolyn Liguori 6-1 6-3
2R B. Davidson d. Ball 6-1 6-2
2R Joan Piken d. Grace Valdes 6-1 6-0
2R Susan Devlin d. Kay Hubbell w.o.
2R Karol Fageros d. Belmar Gunderson 6-2 10-8
2R Margaret Osborne DuPont d. Ruth Jeffery 6-3 6-1

3R Brough d. Breit 6-4 7-5
3R Shilcock d. Hopman 6-2 9-7
3R Clarke d. Bowan 6-3 6-1
3R Pratt d. Popple 6-2 6-4
3R Fletcher d. Norton 5-7 7-5 8-6
3R Gibson d. B. Davidson 6-2 7-5
3R Piken d. Devlin 6-0 7-5
3R DuPont d. Fageros 6-2 6-0

QF Brough d. Shilcock 6-2 6-0
QF Pratt d. Clarke 6-2 9-7
QF Fletcher d. Gibson 6-4 6-4
QF DuPont d. Piken 6-0 6-0

SF Brough d. Pratt 6-3 6-0
SF DuPont d. Fletcher 10-8 6-4

FI Brough d. DuPont 8-6 6-2

Doubles
1R Davidson/Popple d. Bowan/Slaughter 6-2 6-4
1R Ball/Clarke d. Morris/Pasarell 6-1 6-3
1R Breed/Gunderson d. Copeland/Turber 6-3 6-2
1R Fletcher/Shilcock d. Coumbe/Piken 6-0 6-3
1R Brough/duPont d. Ayares/S.Devlin w.o.
1R Norton/Varner d. Stewart/Thornton 6-2 6-1
1R Breit/Hard d. Jeffrey/Ross Dilley 6-2 6-1
1R Fageros/Gibson d. Hopman/Hopps 8-6 6-2

QF Davidson/Popple d. Ball/Clarke 6-2 6-4
QF Fletcher/Shilcock d. Breed/Gunderson 6-2 6-1
QF Brough/duPont d. Norton/Varner 6-3 6-3
QF Fageros/Gibson d. Hopman/Hopps 6-3 4-6 6-2

SF Fletcher/Shilcock d. Davidson/Popple 7-5 6-1
SF Brough/duPont d. Fageros/Gibson 6-2 8-6

FI Brough/duPont d. Fletcher/Shilcock 6-2 6-3
-----

August 4-7, Hull, GB

SF Jean Petchell d. Heather Robson (NZ) 7-5 6-2
SF Shirley Bloomer d. Val Pitt ???

FI Bloomer d. Petchell 7-5 6-2

DF Bloomer/Pitt d. Lewis/Petchell 7-5 5-7 6-4
-----

August 2-7, South of Scotland, Moffat, GB

FI Barbara Bradley (US) d. Barbara Kimbrell (US) 6-2 6-1

DF Kimbrell/Bradley d. Atkinson/Atkinson 6-0 6-2
-----

August 8, Carolinas Championship, Charlotte, North Carolina, US

QF Evelyn Cowan d. Janie Haynie 6-4 6-2
QF Donna Floyd d. Betty Rush 6-1 8-6
QF Mary Lou Jones d. Louise Fowler 0-6 6-2 6-3
QF Sarah Walters d. Judy Carte 6-4 6-2

SF Floyd d. Cowan 6-3 6-4
SF Walters d. Jones 6-3 6-4

FI Walters d. Floyd 6-3 8-6

Doubles
SF Fowler/Cowan d. Haynie/Nancy Brown 6-0 6-1
SF Floyd/Lillian Seabrook d. Walters/Jones 7-5 8-6

FI Fowler/Cowan d. Floyd/Seabrook 6-4 4-6 6-2
-----

August 8, Illinois State, Chicago

FI Mary Lou Vash d. Harriet Kirby 6-2 1-6 6-1
-----

August, Hungarian National Championships, Budapest

FI Gyulane Erdodine d. Dezone Hidassine 4-6 6-2 6-1

DF Suzi Kormoczi/Marta Peterdi d. Lajosne Ernohazine/Marta Javori 6-3 6-1

XD Peterdi/Istvan Sikorski d. Kormoczi/Joseph Asboth 10-8 4-6 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:52 PM
Week ending August 15

August 15-29, Essex County Invitation, Manchester, Massachusets, US [Grass]

1R Kay Hubbell d. Suzanne Herr 6-1 6-0
1R Anne Shilcock (GB) d. Sylvia Knowles Simonin 6-4 6-1
1R Betty Rosenquest Pratt d. Doris Popple 6-4 6-2

2R Shirley Fry d. Janet Hopps 6-3 6-4
2R Belmar Gunderson d. Mildred Thornton 6-2 4-6 6-1
2R Barbara Scofield Davidson d. Isabel Torccole 7-5 7-5
2R Karol Fageros d. Sachiko Kamo w.o.
2R Lois Felix d. Ethel Norton 3-6 6-4 6-3
2R Virginia Rice Johnson d. Mary Kay Morris 7-5 6-3
2R Margaret Varner d. Lucille Davidson 6-1 6-4
2R Shilcock d. Hubbell 7-5 6-4
2R Pratt d. Pat Stewart 6-2 6-0
2R Judy Devlin d. Sara Mae Turber 6-2 7-5
2R Barbara Breit d. Ruth Jeffery 6-2 6-4
2R Nell Hopman (Aus) d. Mary Slaughter 8-6 6-3
2R Jean Clarke d. Connie Bowan 6-4 6-4
2R Julianna Copeland d. Margarita Pasarell 6-1 5-7 6-3
2R Darlene Hard d. Joan Ross Dilley (GB) 6-1 1-0 ret.
2R Helen Fletcher (GB) d. Connie Clifton Ball 5-7 6-3 6-2

3R Fry d. Gunderson 6-3 6-3
3R B. Davidson d. Fageros 6-3 6-0
3R Felix d. Johnson 3-6 6-4 6-3
3R Shilcock d. Varner 6-2 6-2
3R Pratt d. Devlin 11-9 6-4
3R Breit d. Hopman 6-2 6-4
3R Clarke d. Copeland 6-2 6-1
3R Hard d. Fletcher 6-2 6-3

QF B. Davidson d. Fry 4-6 6-3 6-4
QF Shilcock d. Felix 7-5 6-3
QF Pratt d. Breit 1-6 10-8 6-4
QF Hard d. Clarke 6-3 5-7 6-3

SF B. Davidson d. Shilcock 6-2 1-6 6-2
SF Pratt d. Hard 4-6 6-4 7-5

FI Pratt d. B. Davidson 7-5 2-6 6-1

Doubles
1R Hard/Breit d. Herr/Mary Richards 6-3 6-1
1R Hopman/Hopps d. Stewart/Thornton 4-6 6-3 7-5
1R Hubbell/Felix d. Copeland/Turber 6-1 6-3

2R Pratt/Fry d. Pasarell/Morris 6-3 6-1
2R Clarke/Ball d. Bowan/Slaughter 6-4 6-3
2R Varner/Norton d. J. Devlin/Susan Devlin 6-2 6-2
2R Hard/Breit d. Hopman/Hopps 7-5 6-3
2R Hubbell/Felix d. Joan Sullivan/Patricia Sullivan 6-1 6-2
2R Troccole/Fageros d. Jeffrey/Simonin 6-1 6-2
2R Davidson/Popple d. Ross Dilley/Helen Pedersen Rihbany 6-4 6-3
2R Fletcher/Shilcock d. Johnson/Gunderson 7-5 6-3

QF Pratt/Fry d. Clarke/Ball 6-1 6-0
QF Varner/Norton d. Hard/Breit 8-6 4-6 6-3
QF Felix/Hubbell d. Torccole/Fageros 6-1 6-1
QF Fletcher/Shilcock d. Davidson/Popple 2-6 6-4 6-1

SF Pratt/Fry d. Varner/Norton 3-6 6-4 6-2
SF Fletcher/Shilcock d. Felix/Hubbell 7-5 6-1

FI Pratt/Fry d. Fletcher/Shilcock 6-4 6-2
-----

August 9-14, Norfolk Championships, Cromer, GB

QF Ann Haydon d. Barbara Knapp 6-4 6-4
QF Gladys Lines d. A. Love 6-1 6-4
QF Sheila Colebrooke d. Honor Durose 6-3 6-2
QF Val Pitt d. M. Archard 6-1 6-1

SF Haydon d. Lines 6-4 6-1
SF Colebrooke d. Pitt 6-2 6-4

FI Colebrooke d. Haydon 3-6 6-4 8-6

DF Colebrooke/Knapp d. Pitt/J. Robertson 6-0 6-2
-----

August 9-14, East of England, Felixstowe, GB

QF Shirley Bloomer d. Jill Rook 6-1 6-3
QF C. Collett d. Anthea Gibb 6-0 6-2
QF Marion Boundy d. C. Vincent 10-8 6-4
QF Heather Robson (NZ) d. V Moores 6-4 6-2

SF Bloomer d. Collett 4-6 6-1 6-3
SF Robson d. Boundy 6-4 6-0

FI Bloomer d. Robson 6-3 6-1

DF Bloomer/Boundy d. Robson/Gibb 3-6 6-4 6-4
-----

August 9-15, Bavarian International, Munich, Ger [Clay]

QF Joan Curry (GB) d. Hella Strecker (Ast) 6-1 6-0
QF Violette von Alvensleben (Swz) d. Margot Dittmeyer 6-3 6-1
QF Pat Ward (GB) d. Joan Kramer 6-1 6-4
QF Heather Brewer (Ber) d. Liezel Broz (Ast) 6-0 6-4

SF Curry d. von Alvensleben 6-3 6-2
SF Brewer d. Ward 9-7 8-6

FI Curry d. Brewer 7-5 6-1

DF Curry/Ward d. von Alvensleben/Rita Davar (Ind)) 6-4 6-2
-----

August 9-15, Neunhar, Ger [Clay]

QF Joy Mottram (GB) d. Eberhardt 6-0 6-1
QF Barbara Kimbrell (US) d. Ilse Buding 4-6 9-7 6-1
QF Edda Buding d. Jenny Middleton (GB) 6-1 6-2
QF Barbara Bradley d. Eva Fuchs 6-2 6-4

SF Mottram d. Kimbrell 6-1 -62
SF E. Buding d. Bradley 3-6 6-2 6-4

FI Mottram d. E. Buding 6-2 6-1

Mixed Doubles
SF Mottram/Tony Mottram (GB) d. Bradley/Leon Norgarb (SA) 10-8 6-2
SF Buding/Bob Howe (Aus) d. Fuchs/Sagedo 6-1 6-1

FI Cancelled on account of rain
-----

August 9-15, Le Zoute International, Bel [Clay]

QF Christiane Mercelis d. Anne Marie Crowet 6-1 6-2
QF Elaine Watson (GB) d. Pat Hird (US) 6-2 6-3
QF Judy Burke (NZ) d. Nancy Renkin 6-2 6-0

SF Mercelis d. Myrtil Dubois (Fr) 6-0 6-4
SF Burke d. Eatson 6-2 6-3

FI Mercelis d. Burke 6-3 8-6

DF Burke/Watson d. Mercelis/Baba Madden Lewis (US) 6-4 6-4

Mixed Doubles
SF Mercelis/Sven Davidson (Swd) d. Hird/John Barry (NZ) 6-2 6-1
SF Burke/Mark Otway (NZ) d. Lewis/Steffan Sotckenberg (Swd) 6-4 7-5

FI Mercelis/Davidson d. Burke/Otway 6-1 1-6 8-6
-----

August 15, Annemasse, Annemasse, France

FI Elaine Favre d. J. Follweider 6-1 6-1
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:52 PM
Week ending August 22

August 21, County Tipperary, Tipperary, Ireland

FI E. Kirkpatrick d. D. Willis 6-3 6-2

DF Kirkpatrick/Willis d. Moore/O'Connor 6-1 6-3

XD Kikrpatrick/Peter Jackson d. Willis/C. Boyd 6-4 6-1
-----

August 16-22, Mrs. Wightman's Invitation, Brookline, Massachussets , US

1R Jean Clarke d. Pat Stewart 8-6 3-6 6-4
1R Connie Clifton Ball d. Susan Devlin 6-0 6-2
1R Barbara Breit d. Lucille Davidson 6-2 6-4
1R Judy Devlin d. Doris Popple 6-2 6-4
1R Lois Felix d. Karol Fageros 3-6 8-6 6-4
1R Connie Bowan d. Raymonde Veber Jones (Fr) 6-3 6-2
1R Janet Hopps d. Belmar Gunderson 6-2 6-2
1R Ethel Norton d. Kay Hubbell 7-5 6-4

QF Clarke d. Ball 7-5 7-5
QF Breit d. Devlin 8-6 6-4
QF Felix d. Bowan 6-3 6-1
QF Hopps d. Norton 4-5 ret.

SF Breit d. Clarke 6-4 6-1
SF Felix d. Hopps 8-6 6-4

FI Felix d. Breit 7-5 6-4
-----

August 16-21, North of England, Scarborough, GB

1R Judy Burke (NZ) d. D. Foster 6-1 6-1
1R Doreen Spiers d. M. Gell 9-7 3-6 7-5
1R Pat Harrison d. E. J. Fulton 6-1 6-4
1R Pat Hird d. June FitzPatrick (Ire) 4-6 6-4 6-4
1R Jean Petchell d. Joyce A. Fulton 6-0 6-1
1R Angela Buxton d. E. Hartley 6-0 6-0
1R Val Lewis d. Heather Robson (NZ) 6-3 6-1
1R Shirley Bloomer d. B. Shardlow 6-1 6-1

QF Burke d. Spiers 6-1 6-2
QF Harrison d. Hird 5-7 6-1 6-2
QF Buxton d. Petchell 6-4 6-2
QF Bloomer d. Lewis 6-2 6-3

SF Burke d. Harrison 6-1 6-2
SF Buxton d. Bloomer 6-2 6-4

FI Burke d. Buxton 4-6 6-4 6-4

DF Buxton/Hird d. Petchell/Lewis 2-6 7-5 6-2
-----

August 21, Scottish Hard Courts, St. Andrews

FI Heather MacFarlane d. Billie Woodgate 7-5 8-6

DF Woodgate/Rosemary Walsh d. MacFarlane/A.P. Anderson 8-6 6-2

XD MacFarlane/I.M. Campbell vs. Woodgate/Colin Baxter - cancelled by rain
-----

August 16-21, Exmouth, GB

QF Anita Lizana Ellis d. Anthea Gibb 8-6 4-6 6-1
QF Barbara Knapp d. Mary Harris 6-3 6-2
QF Marion Boundy d. Diane Midgley 4-6 6-0 6-3
QF Heather Cheadle d. Chloe Rhodes 6-3 7-5

SF Ellis d. Knapp 6-3 6-3
SF Cheadle d. Boundy 6-2 7-5

FI Ellis d. Cheadle 11-9 5-7 6-1

DF Knapp/Val Pitt d. Cheadle/Harris 7-5 6-1
-----

August 22, National Public Parks, Salt Lake City, Utah, US

2R Joan Johnson d. Betty Swanson 8-6 6-2
2R Kay Hackett d. Carol Meyer
2R Alice Wanee d. Joy Liken 6-3 9-7
2R Barbara Chandler d. Diane Peterson 6-2 6-0
2R Mary Arnold Prentiss d. Marilyn Muller 6-0 6-0
2R Jeri Shepard d. Betty Lester 6-2 6-2
2R Jo Freed d. Jean Sprunt 6-1 6-1
2R Merceina Weiss Parker d. Joan Warner 6-0 6-0

QF Johnson d. Hackett6-2 7-5
QF Chandler d. Wanee 6-0 6-2
QF Prentiss d. Shepard 6-0 6-2
QF Parker d. Freed 6-2 6-3

SF Chandler d. Johnson 4-6 6-1 6-1
SF Prentiss d. Parker 6-0 6-2

FI Prentiss d. Chandler 6-3 4-6 6-2

Doubles
QF Prentiss/Wanee d. Muleer/Bunny Wall 8-6 6-1
QF Chandler/Rosalee Smith d. Hackett/Daly 2-6 9-7 6-3
QF Johnson/Shepard d. Warner/Muriel Cooper 7-5 6-3
QF Meyer/Liken d. Freed/Ednah Wood 6-4 6-3

SF Prentiss/Wanee d. Chandler/Smith ?-? 6-2
SF Johnson/Shepard d. Meyer/Liken 6-1 -64

FI Johnson/Shepard d. Prentiss/Wanee 6-4 ?-? 6-1
-----

August, Brumana International, Lebanon

SF Erika Vollmer (Ger) d. Josefa de Riba (Sp) 7-5 6-1
SF Ginette Bucaille (Fr) d. Inge Vogler (Ger) 6-3 7-5

FI Vollmer d. Bucaille 4-6 6-4 6-3

DF Vollmer/Vogler d. Bucaille/de Riba 7-5 6-2

Mixed Doubles
SF Bucaille/Francis Nys (Fr) d. Vollmer/Jorgen Ulrich (Den) 6-2 6-3
SF Vogler/Adel Ismail (Egy) d. de Riba/Armando Vieira (Brz) 6-3 3-6 4-1 ret.

FI Bucaille/Nys d. Vogler/Ismail 6-1 6-4
-----

August 23, Le Touquet, Paris-Plage, France

SF Angela Salvet d. Lebeurre 6-0 6-0
SF Varin d. Delaplanque 6-3 6-4

FI Salvet d. Varin 7-5 6-4

XD Varin/Marcel Bernard d. Salvet/Xavier Pererau-Saussine 6-3 6-3
-----

Ends August 24, Ortisei, Italy [Clay]

QF: Heather Brewer d Sylvana Lazzarino 6-2 6-1

SF Joy Mottram (GB) d. Joan Curry (GB) 6-2 6-2
SF Pat Ward (GB) d. Brewer (Ber) 6-2 7-5

FI Mottram d. Ward 7-5 6-3

Final score confirmed by World Tennis magazine and the NYT.
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:52 PM
Week ending August 29

Ends August 29, Cortina d'Ampezzo, Italy

QF Heather Brewer (Ber) d. Silvana Lazzarino 7-5 7-5
QF Joy Mottram (GB) d. Helena Matous (Cz) 8-6 6-1

SF Pat Ward (GB) d. Brewer 6-46 -3
SF Mottram d. Joan Curry (GB) 6-4 6-1

FI Mottram d. Ward 6-1 6-1
-----

August 20-30, Turkish Championship, Istanbul

FI Inge Vogler (Ger) d. Josefa de Riba (Sp) 8-6 6-4
-----

August 24-29, Maidstone Invitation, East Hampton, NY, US [Grass]

1R Ethel Norton d. Doris Popple 8-10 6-2 6-4
1R Margaret Varner d. Janet Hopps 6-3 6-2
1R Jean Clarke d. Dorothy Head Knode 6-4 6-3

2R Doris Hart d. Lois Felix 6-2 7-5
2R Sachiko Kamo d. Lucille Davidson 14-12 4-6 6-2
2R Helen Fletcher (GB) d. Varner 6-1 6-4
2R Beverley Baker Fletiz d. Norton 6-4 6-1
2R Louise Brough d. Connie Clifton Ball 6-0 6-0
2R Helen Pastall Perez d. Nell Hopman (Aus) 6-2 6-4
2R Anne Shilcock (GB) d. Clarke 6-4 6-3
2R Shirley Fry d. Louise Ganzenmuller 6-2 6-2

QF Hart d. Kamo 6-1 6-1
QF Fleitz d. Fletcher 6-4 6-4
QF Brough d. Perez 6-4 7-5
QF Fry d. Shilcock 6-3 6-2

SF Hart d. Fletiz 6-4 6-4
SF Brough d. Fry 6-4 7-5

FI Brough d. Hart 6-4 6-4

Doubles
1R Fletcher/Shilcock d. Carol Gram/Mrs. David Harris 6-2 6-2
1R Felix/Hopman d. Hopps/Kamo 6-3 6-4
1R Varner/Norton d. Popple/Davidson 6-4 8-6
1R Perez/Knode d. Clarke/Ball 6-1 6-1

SF Fletcher/Shilcock d. Felix/Hopman 6-4 6-2
SF Varner/Norton d. Perez/Knode 6-2 6-2

FI Fletcher/Shilcock d. Varner/Norton 1-6 6-1 6-4
-----

August 23-28, Budleigh Salterton, GB

QF Judy Burke (NZ) d. Barbara Knapp 6-3 6-4
QF Val Pitt d. Mary Harris 6-3 6-1
QF Evelyn Attwood (NZ) d. Marion Boundy 6-2 6-8 6-0
QF Heather Cheadle d. Thelma Lister 7-5 6-3

SF Burke d. Pitt 6-1 4-6 6-3
SF Attwood d. Cheadle 6-4 6-4

FI Burke d. Attwood 6-2 6-4

DF Burke/Attwood d. Cheadle/Harris 6-4 6-2

XD Marion Boundy/Peter Moys d. Cheadle/Ian McDonald (Trin) 9-7 8-6
-----

August 23-28, Carlisle, GB

SF Shirley Bloomer d. N.T. Seacy 6-3 6-2
SF Rosemary Walsh d. Billie Woodgate 6-2 6-8 6-4

FI Bloomer d. Walsh 6-2 6-4

DF Bloomer/A. Anderson d. Walsh/Woodgate 6-4 6-1

August 28, New Malden, GB

SF Georgie Woodgate d. Mrs. R. Gilbert 6-1 6-3
SF Lorna Cornell Cawthorn d. Sue Waters 6-4 7-5

FI Cawthorn d. Woodgate 4-6 8-6 6-4

DF Cawthorn/Woodgate d Gilbert/Waters 6-4 6-3

XD Parveen Sheik (Pak)/Iftikhar Ahmed (Pak) d. Cawthorn/Gerald Oakley 6-3 6-4
-----

August, La Baule, France

FI Totta Zehden (Ger) d. Collette Monnot 6-1 6-2
-----

August, Biarritz, France

FI Angela Salvet d. Suzanne Schmidt 6-2 7-5

XD Schmidt/Jean Ducos de la Haille d. Salvet/Jean Borotra 7-5 6-2
-----

August, Cannes Club, France

FI Seghers d. Annie Soisbault 6-0 6-2

XD Gloria Butler (US)/Jean Claude Molinari d. Seghers/Rene Bertrand 6-0 6-3
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:55 PM
Week ending September 5

September 4, Belfast Public Parks, Northern Ireland, GB

FI J. Murphy d. V. Watson 8-6 7-5
-----

August 30-Spetember 5, Eastern Mediterranean Championships, Athens, Gr

FI Erika Vollmer (Ger) d. Barbara Bradley 6-2 6-2
-----

Ends September 6, Santa Monica City, California, US

QF Dodo Bundy Cheney d. Patsy Yeomans 6-2 6-1
QF Barbara Green d. Mary Ann Eilenberger 6-1 6-3
QF Anita Kanter d. Barbara Talmadge 6-3 6-3
QF Julie Sampson d. Jeri Shepard 6-3 6-0

SF Green d. Cheney 7-5 6-4
SF Kanter d. Sampson 6-4 3-6 7-5

FI Kanter d. Green 6-4 4-6 6-4

Doubles
SF Green/Gloria Best d. Eilenberger/Pauline Stamatopoulos 7-5 6-2
SF Yeomans/Estelle Kristensen d. Shepherd/Joan Johnson 6-4 4-6 6-4

FI Green/Best d. Yeomans/Kristensen 6-3 6-1

Mixed Doubles
SF Sampson/George Druliner d. Eilenberger/Carl Eltzholtz 7-5 6-2
SF Cheney/Jim Herd d. Talmadge/Glenn Bassett 6-2 6-4

FI Sampson/Druliner d. Cheney/Herd 6-2 6-4
-----

Ends September 6, Baden Baden, Germany [Clay]

QF Joy Mottram (GB) d. Baba Madden Lewis (US) 6-2 6-2
QF Silvanna Lazzarino (It) d. Joan Curry (GB) 0-6 6-0 6-2

SF Mottram d. Lazzarino 6-3 5-7 8-6
SF Edda Buding d. Heather Brewer (Ber) 6-8 7-5 8-6

FI Mottram d. Buding 6-1 6-1

DF Mottram/Inge Pohmann d. Lewis/Violette von Alvensleben (Swz) 6-4 6-4

XD Lewis/Rupert Huber d. Pohmann/Gottfried von Cramm ?-6 6-2 6-3
-----

August 30-September 4, Lee on Solent, GB

SF Shirley Bloomer d. Mary Harris 6-0 6-3
SF Margot Parker d. Jane Godfrey 6-4 6-2

FI Bloomer d. Parker 6-0 6-1

DF Parker/Billington d. Bloomer/Harris 7-5 0-6 6-2

XD Bloomer/F.J. Wallis d. Billington/Henry Billington 6-3 6-3
-----

September 4, Roehampton, GB

SF Billie Woodgate d. V. Uber 4-6 6-1 6-2
SF Lorna Cornell Cawthorn d. Sue Waters w.o.

FI Cawthorn d. Woodgate 6-8 7-5 6-3

DF Cawthorn/Woodgate d. Waters/Mrs R. Gilbert 7-5 7-5

XD Cawthorn/Ivor Warwick led Woodgate/W.T. Anderson 6-4 called because of darkness
----

Ends September 5, Pedavena, Italy

FI Nicla Migliori d. Pat Ward (GB) 6-1 6-4
-----

September 6, Hamilton Ontario Open, Canada

SF Louise Brown d. I. Anderson 6-1 6-1
SF Dorothy Hurst d. M. Vinkovicd 6-0 6-1

FI Brown d. Hurst 6-4 6-4

DF Brown/Hurst d. J. Anslow/A. Kilgore 6-1 6-1

XD Hurst/Fred Reaume d. Anslow/T. Hird 6-4 6-2
-----

September 6, Tri-State, Burlington, Iowa

SF Carol Boshard d. Bunny Wall 6-2 6-1
SF Meceina Weiss Parker d. Marie Greve 6-1 6-1

FI Parker d. Boshard 2-6 6-1 6-4

DF Nora Prosser/Doris Jensen d. Parker/Beverly Tolan 6-2 9-7
-----

September 6, Northwestern Ohio, Toledo, US

QF Sara Mae Turber d. Joyce Pniewski 6-4 3-6 7-5
QF Bonnie MacKay d. Phyllis Saganski 6-2 8-6
QF June Stack d. Sue Hodgman 6-3 6-2
QF Mary Lou MacKay d. Gwen McEvans 6-1 8-6

SF Turber d. B. MacKay 0-6 6-1 6-4
SF Stack d. M. MacKay w.o.

FI Stack d. Turber 8-6 6-8 6-4

Doubles
SF McEvans/Saganski d. Hodgman/Sue Metzger 4-6 7-5 6-4
SF Stack/Turber d. Gertrude Bartholomew/Lillian Zavis 6-0 6-3

FI Stack/Turber d. McEvans/Saganski 3-6 9-7 7-5
-----

September 6, Nevada State, Reno

SF Virginia Wolfenden Kovacs d. Helen Meader 6-3 6-4
SF Marlen O'Connor d. Jane Little 2-6 6-4 8-6

FI Kovacs/O'Connor 6-2 6-2

XD O'Connor/Bob Dukelow d. Kovacs/Tom Skelly 6-4 6-3
-----

September 6, Louisiana State, Shreveport

QF Peggy Startzman d. Bobbie Gilchrist 6-2 6-0
QF Carolyn Rogers d. Ruth Latta 6-4 3-6 6-4
QF Dorothy Vest d. Joanne Zanglein 6-0 6-4
QF Jackie Johannes d. Marilyn Daniels 6-0 6-1

SF Startzman d Rogers 6-4 6-2
SF Johannes d. Vest 6-2 6-3

FI Johannes/Startzman 8-6 6-0

DF Johannes/Gilchrist d. Rogers/Latta 6-2 7-5

XD Vest/Slew Hester d. Startzman/Sam Giammalva 6-4 6-4
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:55 PM
Week ending September 12

Sept 6-12, Venice International, Italy [Clay]

QF Pat Ward (GB) d. Barbara Bradley (US) 6-1 6-4
QF Baba Madedn Lewis (US) d. Silvana Lazzarino 6-3 6-4
QF Totta Zehden (Ger) d. Chiara Ramorino 6-1 6-3
QF Joy Mottram (GB) d. Barbara Kimbrell (US) 6-4 6-2

SF Ward d. Lewis 6-0 10-8
SF Zehden d. Mottram 9-7 6-4

FI Zehden d. Ward 6-3 3-6 7-5

Doubles
SF Bradley/Kimbrell d. Lewis/Lazzarino 6-2 6-0
SF Mottram/Ward d. Ramorino/Andreina Sciaudone 6-1 6-2

FI Mottram/Ward d. Bradley/Kimbrell 6-2 4-6 6-4

Mixed Doubles
QF Ward/Vladislav Skonecki (self-exile) d. Zehden/Horst Hermann (Ger) 6-1 11-9
QF Lewis/Bob Howe (Aus) d. Lazzatino/Giorgio Fachini 6-3 6-8 6-2
QF Kimbrell/Mark Otway (NZ) d. Middleton/Colin Hannam (GB) 6-3 6-2
QF Bradley/Gerald Oakley (GB) d. Parvan Sheikh (Pak)/Khwaja Saeed-Hai (Pak) 6-2 6-3

SF Lewis/Howe d. Ward/Skonecki 7-9 6-2 6-4
SF Kimbrell/Otway d. Bradley/Oakley 3-6 6-? 6-1

FI Kimbrell/Otway d. Lewis/Howe 6-0 6-3
-----

September 8, Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, NSW, Australia

FI Mary Carter d. Pat Parmenter 2-6 6-3 6-2

September 4-12, Brazil National Championships, Sao Paulo

FI Maria Bueno d. Carmen Paz 6-3 6-3

DF Bueno/Ingrid Metzner d. Paz/H. Muller 6-4 9-7
-----

September 6-11, South of England, Eastbourne, GB [Grass]

1R J. Duckit d. Sheila Griffin 6-4 6-2 ret.
1R Viola White d. Gladys Lines 6-3 6-4
1R Rosemary Walsh d. Ann M. Price 6-3 6-2
1R Jean Petchell d. Jane Godfrey 7-5 6-1
1R Gem Gilbert d. Val Moore 6-4 2-6 8-6
1R Pat Harrison d. Penny Burrell 6-1 6-1
1R Lorna Cawthorn d. Mary Harris 6-3 6-3
1R Jenny Wagstaff d. H. Doyle 11-9 2-6 6-2
1R Billie Woodgate d. I.V. Hutchings 6-2 6-3
1R Barbara Knapp d. Margaret Grace 6- 6-2
1R Pat Hird d. Jill Sole 6-4 6-4
1R Vera Dace Thomas d. A.P. Anderson 6-2 6-3
1R Sue Waters d. Doreen Spiers 6-3 6-1

2R Duckit d. ?
2R Walsh d. White 4-6 6-4 6-3
2R Petchell d. Gilbert 6-1 6-0
2R Harrison d. Cawthorn 8-6 6-2
2R S. C. Collett d. Wagstaff 6-1 6-3
2R Woodgate d. Knapp 8-6 7-5
2R Thomas d. Hird 4-6 6-0 6-1
2R Shiley Bloomer d. Waters 2-6 6-2 6-3

QF Walsh d. Duckit 6-0 6-2
QF Harrison d. Petchell 6-2 3-6 6-3
QF Collett d. Woodgate 6-4 6-4
QF Bloomer d. Thomas 6-1 6-1

SF Harrison d. Walsh 6-1 8-6
SF Bloomer d. Collett 7-5 6-2

FI Bloomer d. Harrison 6-8 7-5 6-0

Doubles
SF Cawthorn/Thomas d. Spiers/Wagstaff 6-2 6-4
SF Bloomer/Harrison d. M.M. Eyre/White 6-0 7-5

DF Bloomer/Harrison d. Cawthorn/Thomas 7-9 7-6 7-1

XD Waters/Geoff Paish d. Marion Craig-Smith/Gordon Forbes (SA) 6-3 6-4
-----

September 12, Tournoi International de Mazamet, France

FI Suzanne Schmitt d. Jacqueline Amouretti 6-3 6-0

XD Schmitt/Francois Garnero d. Amouretti/Roland Journu 2-6 6-3 6-0
-----

September 6-11, British Junior Championships, Wimbledon, England (Clay)

FI: Ann Haydon d. Sheila Armstrong 6-1, 6-4

This tournament was played on the clay courts at the All England Lawn Tennis Club in Wimbledon. 15-year-old Ann Haydon won the singles title for the first time.

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:55 PM
US National Championships

First Round
Louise Brough d. Ruth Jeffrey 6-1 6-0
Rosa Reyes(Mex) d. Ann Gray 6-4 6-4
Lucille Davidson d. Suzy Herr 6-1 8-6
Manya Baumbacher d. Sallie Ann Rielley 6-2 8-6

Betty Pratt d. Pat Shaffer 6-2 6-0
Sylvia Simonin d. Marguerita Pasarell 6-1 6-3
Dorothy Levine d. Constance Bowan 6-4 6-4
Nell Hopman (Aus) d. Pat Longton 6-4 6-1

Margaret DuPont d. Carmen Lampe 6-1 6-3
Mary Slaughter d. Connie Clifton Ball default
Doris Popple d. Ivy Cover Ramsay 6-3 7-5
Dennis Bradshaw d. Bonnie MacKay 6-4 3-6 6-1

Helen Perez d. Althea Gibson 6-3 3-6 6-3
Darlene Hard d. Margaret Varner 6-1 7-5
Judy Devlin d. Dottie Knode 3-6 6-4 6-3
Anne Shilcock (GB) d. Nellie Kagan 6-2 6-2

Doris Hart d. Julianna Copeland 6-1 6-0
Raymonde Jones d. Charlote Decker 7-5 6-4
Janet Hopps d. Sara Mae Turber 6-3 6-1
Jean Clarke d. June Stack 6-2 6-4

Lois Felix d. Mildred Thornton 6-3 6-2
Isabel Troccole d. Marilyn Stock 6-3 6-1
Kay Hubbell d. Jane Breed 6-4 6-2
Sachiko Kamo (Jpn) d. Judy Mills 6-1 6-4

Beverly Fleitz d. Beverly Tolan 6-1 6-0
Lois Ganzanmuller d. Pat Stewart 6-1 6-3
Marjorie Norris d. Mary Kay Morris 6-3 6-2
Karol Fageros d. Mary Ann Mitchell 6-3 6-2

Shirley Fry d. Elizabeth Brigham 9-7 8-6
Barbara Davidson d. Eddie McGoldrick 6-3 6-1
Barabra Breit d. Ethel Norton 7-5 6-0
Helen Fletcher(GB) d. Belmar Gunderson 6-2 2-6 6-1
------------------------------
Second Round
Brough d. Reyes 6-1 6-1
L. Davidson d. Baumbacher 6-3 6-3
Pratt d. Simonin 6-2 6-2
Levine d. Hopman 6-2 6-3

DuPont d. Slaughter 6-4 8-6
Bradshaw d. Popple 6-4 7-5
Hard d. Perez 6-2 6-1
Shilcock d. Devlin 8-6 3-6 6-2

Hart d. Jones 6-1 6-0
Clarke d. Hopps 7-5 6-2
Felix d. Troccole 6-4 6-3
Kamo d. Hubbell 6-4 6-3

Fleitz d. Ganzenmuller 5-7 6-2 7-5
Fageros d. Norris 6-4 6-2
Fry d. B. Davidson 8-6 7-5
Breit d. Fletcher 6-3 7-9 6-0
------------------------------
Third Round
Brough d. L. Davidson 6-1 6-0
Pratt d. Levine 6-4 5-7 6-3
Bradshaw d. DuPont default
Hard d. Shilcock 6-4 6-0

Hart d. Clarke 6-2 6-1
Felix d. Kamo 11-9 6-3
Fleitz d. Fageros 4-6 6-1 6-4
Fry d. Breit 6-4 6-0
--------------------------
Quarters
Brough d. Pratt 6-2 6-3
Hard d. Bradshaw 6-3 5-7 6-2
Hart d. Felix 6-1 6-1
Fry d. Fleitz default

Semis
Brough d. Hard 6-3 6-3
Hart d. Fry 6-2 6-0

Final
Hart d. Brough 6-8 6-1 8-6***

Kamo is perhaps the first Asian and Japanese female to compete in the US Nationals.

A horseriding accident keeps "Mo" Connolly from defending. While papers at the time reported she intended to return, it sadly was not to be. Connolly never returns to the courts.
11,000 saw Doris Hart finally win her nations title in a nervewracking final.
Doris has been trying for 16 years, and many felt her chances were decreasing with each passing year. World Tennis reports, "It was not good tennis as matches go, as each girl was over cautious".

Brough had match point 3 times on Hart's serve in set 3 at 4-5 and 5-6, netting returns on each occasion. So popular was Hart's win that "each point that Doris earned in the final game was greeted with a deafening roar."
-----

Doubles
First Round
Shirley Fry/Doris Hart bye
Hill/Rockwell d. Bates/Martin 17-15 6-1
Diley/Rihbany d. Blanchard/Poore 6-0 6-2
Kamo/Grace Jones d. Herr/Stanton 6-2 6-4

L. Davidson/Popple d. Ball/Clarke 6-4 6-3
J. Devlin/S. Devlin d. Mahoney/Summers 9-7 1-6 6-3
Breit/Hard d. Copeland/Turber 6-2 6-3
Hopman/Hopps d. McGoldrick/Richards 6-4 6-4

Brough/DuPont d. Baumbacher/Jeffrey 6-0 6-0
Bowen/Slaughter d. Sullivan/Wendall 7-5 6-1
Jardine/Wyeth d. Morris/Paserell 6-1 6-4
Fageros/Troccole d. Decker/Norris 6-2 7-5

Felix/Hubbell d. Geller/Riken 6-0 6-2
Norton/Varner d. Gunderson/Johnson 6-0 6-1
Pat Stewart/Mildref Thornton bye
Helen Fletcher/Ann Shilcock bye

Second Round
Fry/Hart d. Hills/Rockwell 6-1 6-0
Kamo/Jones d. Rihbany/Ross 4-6 7-5 7-5
Devlin/Devlin d.L. Davison/Popple 6-3 6-4
Breit/Hard d. Hopman/Hopps 6-3 8-6

Brough/DuPont d. Bowen/Slaughter 6-1 6-1
Fageros/Troccole d. Jardine/Wyeth 6-3 6-0
Norton/Varner d. Felix/Hubbell 6-3 6-2
Fletcher/Shilcock d. Stewart/Thornton 6-2 6-2
-----------------------------------
Quarters
Fry/Hart d. Kamo/Jones 6-2 6-0
Breit/Hard d. Devlin/Devlin 7-5 2-6 6-4
Brough/DuPont d. Fageros/Troccole 6-1 6-1
Fletcher/Shilcock d. Norton/Varner 7-5 6-3

Semis
Fry/Hart d. Breit/Hard 6-0 6-3
Brough/DuPont d. Fletcher/Shilcock 6-1 6-2

Final
Fry/Hart d. Brough/DuPont 6-4 6-4

Mixed Doubles
1R Sachiko Kamo (Jpn) /Kosie Kamo (Jpn) d. Betty Coumbe/Hugh Sweeney 6-3 6-1
1R Barbara Davidson/Fred Kovaleski d. Jane Breed/Tom Boys 7-5 6-2
1R Lois Felix/Dick Sorlien d. Dorothy Knode/Andres Hammersley (Chi) 6-2 8-6
1R Janet Hopps/Roy Emerson (Aus) d. Ivy Cover Ramsey/Hugh Stewart 6-4 7-5
1R Anne Shilcock (GB)/John Barrett (GB) d. Bonnie MacKay/Barry MacKay 6-1 6-3
1R Lucille Davidson/Ed Kauder d. Gladys Heldman/Julius Heldman 6-3 7-5
1R Margaret duPont/Ken Rosewall (Aus) d. Jean Clarke/John Lesch 6-2 6-1
1R Mary Slaughter/Hal Burrows d. Russillion/Ricard Balbiers (Chi) w.o.
1R Helen Fletcher (GB)/Roger Becker (GB) d. Dennis Bradshaw/Ahsley Cooper (Aus) 6-0 6-0
1R Betty Pratt/Owen Williams (SA) d. Suzie Herr/Mike Green 6-1 6-3
1R Margaret Varner/Bill Talbert d. Judy Devlin/Doug Reid (Aus) 6-4 6-4
1R Connie Bowan/Barclay d. Kay Hubbell/Bill Tully 7-5 6-3

2R Doris Hart/Vic Seixas d. Karol Fageros/Al Harum 6-0 6-3
2R Julianna Copeland/Al Freistat d. Rosa Reyes (Mex)/Enrique Vijande (Ecu) 7-5 8-6
2R Nell Hopman (Aus)/Luis Ayala (Chi) d. Sara Mae Turber/Dan Sullivan 11-9 6-1
2R Dorothy Levine/Lorne Main (Can) d. Nora Prosser/Leonard Prosser 6-1 6-2
2R Darlene Hard/Lew Hoad (Aus) d. Isabel Troccole/Joe Davis 6-1 6-1
2R B. Davidson/Kovaleski d. Kamo/Kamo 6-3 2-6 6-2
2R Hopps/Emerson d. Felix/Sorlien 6-2 6-2
2R Shilcock/Barrett d. L. Davidson/Kauder 6-3 6-2
2R duPont/Rosweall d. Slaughter/Burrows 6-2 6-2
2R Pratt/Williams d. Fletcher/Becker 6-2 2-6 7-5
2R Varner/Talbert d. Bowan/Barclay 6-4 6-2
2R Doris Popple/Gerald Moss d. Mrs. Frank Pace/Alphonso Smith 6-4 6-2
2R Louise Brough/Rex Hartwig (Aus) d. Marguerita Pasarell/William Clothier w.o.
2R Barbara Breit/Ron Holmberg d. Pat Stewart/Sven Davidson (Swd) 1-6 6-3 6-3
2R Althea Gibson/Atsushi Miyagi (Jpn) d. Joan Piken/Pablo Eisenberg 6-3 6-3
2R Helen Perez/Neale Fraser (Aus) d. Carmen Lampe/Alistair Martin 7-5 6-3

3R Hart/Seixas d. Copeland/Freistat 6-2 6-2
3R Hopman/Ayala d. Levine/Main 6-3 3-6 6-2
3R Hard/Hoad d. B. Davidson/Kovaleski 3-6 11-9 6-3
3R Shilcock/Barrett d. Hopps/Emerson 6-3 6-1
3R duPont/Rosewall d. Pratt/Williams 6-3 3-6 10-8
3R Varner/Talbert d. Popple/Moss 6-4 6-2
3R Brough/Hartwig d. Breit/Holmberg 6-2 6-2
3R Gibson/Miyagi d. Perez/Fraser 21-19 6-3

QF Hart/Seixas d. Hopman/Ayala 6-3 3-6 6-3
QF Hard/Hoad d. Shilcock/Barrett 10-8 6-8 6-3
QF duPont/Rosewall d. Varner/Talbert 7-5 6-4
QF Gibson/Miyagi d. Brough/Hartwig 6-3 9-7

SF Hart/Seixas d. Hard/Hoad 6-4 6-3
SF duPont/Rosewall d. Gibson/Miyagi 6-1 6-4

FI Hart/Seixas d. duPont/Rosewall 4-6 6-1 6-1

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:56 PM
Week of September 19

Ends September 18, Southern Transvaal, Johannesburg, SA

QF Hazel Reddick-Smith d. Solveig Glietenberg 6-2 6-1
QF Beryl Bartlett d. Lucille van der Westhuizen 6-4 6-3
QF Dora Kilian d. Val Koortzen 6-2 6-1
QF Gwendy Love d. Toodles Watermeyer 6-1 6-3

SF Redick-Smith d. Bartlett 6-1 6-4
SF Kilian d. Love 6-1 6-3

FI Redick-Smith d. Kilian 6-2 6-0

Doubles
QF Redick-Smith/Watermeyer d. Val Lessing/Maureen Reeves 6-2 6-3
QF Kilian/van der Westhuizen d. Myburg/Carr 6-1 6-4
QF Lily Adair/Solveig Glietneberg d. Loveday/Loxton 6-0 6-4
QF Bartlett/Love d. Tooth/Stella Van Coller 6-2 6-1

SF Kilian/van der Westhuizen d. Redick-Smith/Watermeyer 6-4 6-2
SF Bartlett/Love d. Adair/Glietenberg 6-1 6-4

FI Kilian/van der Westhuizen d. Love/Bartlett 6-4 2-6 6-3

Mixed Doubles
QF Reidck-Smith/Russell Seymour d. Watermeyer/Eric Tooth
QF Love/John Hurry d. Lessing/Ravinsky w.o.
QF van der Westhuizen/Ian Vermaak d. Annette Van Zyl/Cyril Botha 9-7 6-4
QF Bartlett/Trevor Fancutt d. Kilian/Keith Malcolm 6-3 6-3

SF Redick-Smith/Seymour d. Love/Hurry 6-2 6-1
SF Bartlett/Fancutt d. van der Westhuizen/Vermaak 6-2 3-6 8-6

FI Redick-Smith/Seymour d. Bartlett/Fancutt 7-5 2-6 6-4
-----

September 13-19, Yugoslavian Championship, Belgrade

SF Jenny Middleton (GB) d. Bibi Gullbrandson (Swd) 9-7 6-2

FI Baba Madden Lewis (US) d. Middleton 6-1 6-1
-----

September 11-19, Pacific Southwest, Los Angeles, US [Hardcourt]

1R Linda Vail d. Evelyn Conrad 7-5 8-6
1R Heather Brewer (Ber) d. Ann Carter 6-0 6-0
1R Joan Johnson d. Patsy Heard 6-3 4-6 11-9
1R Penny Winkler d. Marian Kerr 6-2 6-0
1R Barbara Green d. Sue Muccia 6-1 6-4
1R Connie Bowan d. Geneva Gray 6-0 6-0
1R Elizabeth Lester d. Juen Gay 6-2 1-6 6-4
1R Connie Wilford d. Kay Wood 6-0 6-3
1R Pat Yeomans d. Edna Bennett 6-0 6-1
1R Shirley Brockman d. Peggy Manset 3-6 6-3 7-5
1R Ida Schnall d. Patricia Daniels 6-0 6-4
1R Janet Hopps d. Polly Royce 6-0 6-0
1R Helen Perez d. Thelma Welcome 6-1 6-1

2R Louise Brough d. Marilyn Joseph 6-0 6-1
2R Estelle Kristensen d. Marilyn Gates 6-0 6-1
2R Mary Arnold Prentiss d. Gertrude Kornfeld (Isr) 6-0 6-0
2R Brewer d. Vail 6-3 6-0
2R Darlene Hard d. Johnson 6-3 6-1
2R Winkler d. Marcele Railey 6-0 6-4
2R Green d. Bowan 6-2 6-3
2R Nell Hopman (Aus) d. Lester 6-1 6-1
2R Barbara Breit d. Wilford 6-1 6-1
2R Yeomans d. Brockman 6-0 3-6 6-0
2R Dodo Bundy Cheney d. Schnall 6-0 60-
2R Hopps d. Barbara Butt 6-3 6-1
2R Perez d. Mary Flynn 6-0 6-2
2R Jeri Shepard d. Mary Freedle 6-0 6-1
2R Julie Sampson d. Margaret Demogenes w.o.
2R Mary Ann Eilenberger d. Anne Shilcock (GB) 6-1 6-1

3R Brough d. Kristensen 6-1 6-1
3R Arnold d. Brewer 6-2 6-1
3R Hard d. Winkler w.o.
3R Green d. Hopman 8-6 6-1
3R Breit d. Yeomans 6-2 6-3
3R Cheney d. Hopps 6-2 6-1
3R Perez d. Shepard 6-1 6-0
3R Sampson d. Eilenberger 6-3 0-6 6-1

QF Brough d. Prentiss 10-12 6-4 6-1
QF Hard d. Green 6-1 5-7 6-3
QF Breit d. Cheney 8-10 6-4 6-4
QF Sampson d. Perez 7-5 6-2

SF Brough d. Hard 7-5 6-2
SF Breit d. Sampson 6-0 6-2

FI Brough d. Breit 6-3 4-6 6-1

Doubles

DF Cheney/Sampson d. Brough/Hard 6-3 6-4
-----

September 13-18, Welsh Covered Courts, Carigside Llandudno, GB

1R Fearnley d. Allison 6-0 6-3
1R J. Davies d. Shirley Hannah 1-6 6-1 7-5
1R A. Darbishire d. Allin 7-5 2-6 6-1
1R M. Jones d. D. Flynn 6-4 6-1

QF Shirley d. R. Wooller 6-2 6-2
QF Fearnley d. Davies 6-2 6-2
QF Jones d. Darbishire 7-5 4-6 6-2
QF Pat Harrison d. G. Shepherd 6-2 6-0

SF Bloomer d. Fearnley 6-1 6-0
SF Harrison d. Jones 6-3 6-3

FI Bloomer d. Harrison 6-2 7-5

DF Bloomer/Harrison d. Darbishire/Jones 6-0 6-1

XD Harrison/Tony Pickard d. Bloomer/Ivor Warwick 6-1 3-6 6-3
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:56 PM
Week ending September 26

September 20-26, Pacific Coast Championships, Berkeley, California [Hard]

1R Audrey Arnold d. Jackie McMillin 9-7 6-1
1R Mary Ann Mitchell d. Linda Chase 6-0 6-2
1R Gerry Carter d. Reolia Countee 6-3 4-6 7-5
1R Linda Vail d. Muriel Kifer w.o.
1R Jean Doyle Lareau d. Margaret Warren 6-4 6-2
1R Virginia Wolfenden Kovacs d. Helen Hampton 6-2 6-1
1R Mimi Arnold s. Helen Baker 6-0 6-1
1R Pat Naud d. Dean Folger 6-0 6-0
1R Arvilla Mcguire d. Daphne Triphon w.o.

2R Anne Shilcock (GB) d. Lynn Wall 6-0 6-1
2R A. Arnold d. Gwen Greenlee 6-4 6-2
2R Mitchell d. Carter 6-1 6-3
2R Lareau d. Vail 6-1 6-0
2R Kovacs d. M. Arnold 6-1 6-4
2R McGuire d. Naud 5-7 8-6 5-2 ret.
2R Louise Snow Isaacs d. Sara Sheridan 6-2 6-2
2R Jean Laird d. Shirley Krikorian 6-0 6-2

QF Shilcock d. A. Arnold 7-5 6-3
QF Mitchell d. Lareau 6-2 8-6
QF Kovacs d. McGuire 6-2 6-1
QF Laird d. Isaacs 6-2 6-0

SF Shilcock d. Mitchell 6-2 6-3
SF Kovacs d. Laird 6-3 6-2

FI Kovacs d. Shilcock 9-7 6-1

Doubles
1R Greenlee/Vail d. Countee/Goodrich 6-1 6-3
1R Joan Ross-Dilley (GB)/Jackie McMillan d. Atkins/Case 7-5 6-1
1R Pat Naud/Nancy Wolfenden d. Hampton/Baker 6-1 6-1
1R Sheridan/Reed d. Folger/Skene 6-1 6-1

QF Shilcock/Isaacs d. Ide/Deston 4-6 6-3 6-2
QF Greenlee/Vail d. Ross-Dilley/McMillan 6-2 4-6 6-2
QF Naud/Wolfenden d. Sheridan/Reed 6-1 6-0
QF McGuire/Warren d. Vogel/O'Connell w.o.

SF Shilcock/Isaacs d. Greenlee/Vail 7-5 6-4
SF Naud/Wolfenden d. McGuire/Warren 2-6 8-6 7-5

FI Naud/Wolfenden d. Shilcock/Isaacs 6-2 6-3

Mixed Doubles
2R Shilcock/Seth Peterson d. Wilson/Wilson 6-0 6-0
2R McMillan/Jerry DeWitts d. L. Goodridge/N. Bradley 6-2 6-3
2R Warren/Cliff Mayne d. Lareau/Herman Molina 1-6 6-0 6-4
2R Laird/Buzzy Summers d. O'Brien/J. Whitney 6-0 6-3
2R Naud/Stan Hack d. McGuire/Owen Williams (SA) 6-4 6-3
2R A. Reed/Whitney Reed d. Krikorian/Butch Krikorian 6-2 6-2
2R Mitchell/Norman Brooks d. O'Connell/Holden w.o.
2R Wolfenden/Alan Roberts d. Ohlandt/Gilpen 6-0 6-0

QF Shilcock/Peterson d. McMillan/DeWitts 7-5 6-4
QF Laird/Summers d. Warren/Mayne 6-3 4-6 6-5
QF Naud/Hack d. Reed/Reed 7-5 6-3
QF Wolfenden/Roberts d. Mitchell/Brooks 6-3 5-7 6-3

SF Shilcock/Peterson d. Laird/Summers 7-5 3-6 6-3
SF Naud/Hack d. Wolfenden/Roberts 7-5 4-6 8-6

FI Shilcock/Peterson d. Naud/Hack 6-3 2-6 7-5
-----

September 25, U.S.S.R. Nationals, Moscow

FI Tchouvyrina d. Kouzmina 6-1 6-1

DF Tchouvyrina/Kouzmina d. Govina/Nalimova 6-4 3-6 6-1

XD Borisova/Sergei Andreev d. Larissa Preobrazenskaya/S. Friedland 7-5 7-5
-----

Ends Spetember 26, Marcel Poree Cup, Paris, Racing Club

2R Andree Varin d. Gloria Butler (US) w.o.
2R Totta Zehden (Ger) d. Legrand 4-6 6-2 6-2
2R Maud Galtier d. Myrtil Dubois 6-4 6-2
2R Jacqueline Kermina d. Francoise Lemal 6-2 6-3
2R Josette Billaz d. Beatrice de Chambure 6-4 6-4
2R Pat Ward (GB) d. Cecile Trancart 6-3 6-2
2R Jacqueline Patorni d. Angele Salvet 6-4 2-6 ret.
2R Suzanne Schmitt d. Juglar 6-3 6-4

QF Zehden d. Varin 6-0 6-3
QF Kermina d. Galtier 4-6 6-1 6-4
QF Billaz d. Ward 7-5 6-4
QF Schmitt d. Patorni 6-2 6-3

SF Kermina d. Zehden 6-4 6-1
SF Billaz d. Schmitt 6-4 6-0

FI Kermina d. Billaz 8-6 6-3

DF Ward/Arlette Halff d. Galtier/Schmitt 6-3 6-4

XD Schmitt/Paul Jalabert d. Ward/Jean Borotra 7-5 6-4
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:57 PM
Week ending October 3

Ends October 4, Italian National Championship, Milan

1R Nicla Migliori d. Bozano w.o.
1R Chiara Ramorino d. Maura Veronesi 6-2 6-1
1R Lea Pericoli d. Anca Vignali 6-4 6-2
1R Silvana Lazzarino d. Ana Maria Frigerio 2-6 6-4 6-3

Round Robin
Pericoli d. Migliori 7-5 6-3
Lazzarino d. Ramorino 6-3 6-3
Lazzarino d. Pericoli 6-4 6-1
Migliori d. Ramorino 6-4 6-2
Lazzarino d. Migliori 7-5 8-6
Pericoli d. Ramorino 7-5 4-6 6-3

Doubles
SF Mgiliori/Annalisa Bellani d. Ramorino/Lucia Manfredi 1-6 7-5 9-7
SF Vignali/Pericoli d. Bozano/Veronesi 6-3 6-1

FI Mgiliori/Annalisa Bellani d. Vignali/Pericoli 6-2 6-2

Mixed Doubles
SF Migliori/Orlando Sirola d. Bellani/Gianni Cucelli 6-3 5-7 6-2
SF Lazzarino/Giorgio Fachini d. Ramorino/renato Gori 1-6 6-1 6-2

FI Migliori/Sirola d. Lazzarino/Fachini 6-4 4-6 6-2
-----

October 3-4, France vs. Belgium, Rabat (Morocco)

Ginette Bucaille (Fr) d. Myriam van Custem (Bel) 6-4 6-4
Jacqueline Kermina (Fr) d. van Custem 6-4 6-4
Bucaille d. Christiane Mercelis 2-6 6-2 7-5

Kermina/Suzanne Schmidt (Fr) d. Mercelis/Van Custem 7-5 6-3

Mercelis/Jackie Brichant d. Kermina/Paul Remy 6-1 6-3
----

October 4, Pau, France

FI Janine de la Giroday d. M.A. Courtois 6-1 6-4
-----

October 3, Riverside, california, US

SF Mary Arnold Prentiss d. Gregory 6-0 6-1
SF Mary Ann Eilenberger d. Anita Kanter 6-2 0-6 7-5

FI Prentiss d. Eilenberger 9-7 6-3
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:57 PM
Week ending October 10

Ends October 11, French National Championship, Casablanca, Morroco

QF Ginette Bucaille d. Angele Salvet 7-5 6-3
QF Maud Galtier d. Anne Marie Seghers 6-4 3-6 6-1
QF Suzanne Schmidt d. Josette Billaz 6-1 6-1

SF Galtier d. Bucaille 6-3 6-3
SF Michele Bourbonnais d. Schmitt 6-2 4-6 6-4

FI Galtier d. Bourbonnais 6-3 6-2

DF Seghers/Billas d. Bourbonnais/Salvet 6-3 5-7 6-0

XD Galtier/Jean Ducos de la Haille d. Schmitt/Paul Jalabert w.o.
-----

Ends October 14, Pan American Championships, Mexico City

2R Beverly Baker Fletiz (US) d. Esther Reyes 6-1 6-0
2R Barbara Scofield Davidson (US) d. Elvira Legaspide de Ampudio 6-1 6-0
2R Darlene Hard (US)d. Consuelo de Agudo w.o.
2R Yola Ramirez d. Guillermina Cantu 6-2 6-3
2R Barbara Breit (US) d. Olga Palafox 6-0 6-2
2R Rosa Maria Reyes d. Esperanza Belamr de Chavez w.o.
2R Dodo Bundy Cheney (US) d. Maria Tapia de Roldan 6-1- 6-3
2R Anne Shilcock (GB) d. Martha Hernandez 10-8 5-7 8-6

QF Fleitz d. Davidson 8-6 6-2
QF Hard d. Ramirez 8-6 6-4
QF Breit d. Reyes 6-3 5-7 6-3
QF Cheney d. Shilcock 7-5 7-5

SF Fleitz d. Hard 6-3 6-2
SF Breit d. Cheney 6-4 6-4

FI Fleitz d. Breit 7-5 8-6

Doubles
SF Hard/Cheney d. Y. Ramirez/E. Reyes 6-0 6-3
SF de Roldan/Hernandez d. Breit/Shilcoclk 6-4 11-9

FI Hard/Cheney d. de Roldan/Hernandez 2-6 7-5 6-1

Mixed Doubles
1R Fleitz/John Fletiz (US) d. de Roldan/Roger Becker (GB) 6-3 6-4
1R Y. Ramirez/Mario Llamas d. Herrera/Art Larsen (US) 6-1 6-4
1R Hernandez/Francsico Guerrero Arcocha d. Cheney/Leanrt Bergelin (SWD) 6-4 7-5
1R R.M. Reyes/Esteban Reyes d. Breit/Mike Green (US) 6-3 6-8 6-4

QF Fleitz/Fleitz d. Hard/Luis Ayala (Chi) w.o.
QF Ramirez/Llamas d. Davidson/Sven Davidson (Swd) w.o.
QF Palafox/Gustavo Palafox d. Hernandez/Guerrero Arcocha 6-4 6-4
QF Shilcock/Lorne Main (Can) d. Reyes/Reyes 6-3 1-6 6-1

SF Ramirez/Llamas d. Fleitz/Fleitz w.o.
SF Shilcock/Main d. Palafox/Palafox 6-3 1-6 6-1

FI Ramirez/Llamas d. Shilcock/Main 6-3 6-4
-----

Ends circa October 11 Yugoslav Championships, Split, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Bibi Gullbrandssen (Swd) d Baba Lewis (US) 6-1 6-1

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:57 PM
Week ending October 17, Cannes

Ends October 18. Italy vs. France

Italy 4 - France 2

Silvana Lazzarino (It) d. Maud Galtier 3-6 6-4 6-1
Ginette Bucaille d. Nicla Migliori (It) 7-5 6-4
Lazzarino (It) d. Bucaille 6-4 0-6 6-4
Migliori (It) d. Galtier 8-6 6-1

Lea Pericol/Annalisa Bellani (It) d. Anne-Marie Seghers/Suzanne Schmitt 6-2 6-3
Galtier/Josette Billaz d. Lazzarino/Migliori (It) 6-2 8-6
-----

October 11-16, British Covered Courts, London, Queens Club

1R Vera Dace Thomas d. Marian Craig-Smith 6-2 6-1
1R Joan Curry d. Lorna Byrne 6-0 6-1
1R Gertie Preston d. H. Tingley 6-1 3-6 6-3
1R Jill Sole d. Pat Hird 6-4 1-6 8-6
1R Elaine Watson d. Annette M. Ford 6-0 6-1
1R Georgie Woodgate d. S. Wadley 6-2 6-2
1R Pat Ward d. Rosemary Walsh 7-5 6-0
1R Doreen Spiers d. Gem Gilbert 6-2 6-1
1R Angela Buxton d. Mrs. Sidney Brock 6-2 6-0
1R Lorna Cawthorn d. Billie Woodgate 6-2 8-10 8-6

2R Angela Mortimer d. Judy Dixon 6-0 6-1
2R Thomas d. S. Collett 6-4 6-3
2R Watson d. Sole 6-1 6-1
2R Curry d. Preston 6-2 6-1
2R Ward d. G. Woodgate 1-6 6-3 6-3
2R Buxton d. Spiers 6-2 7-5
2R Cawthorn d. Jane Godfrey 6-3 6-2
2R Shirley Bloomer d. Rosemary Bulleid 6-4 6-2

QF Mortimer d. Thomas 6-2 6-1
QF Curry d. Watson 6-4 6-3
QF Ward d. Buxton 6-1 6-2
QF Bloomer d. Cawthorn 6-4 6-4

SF Mortimer d. Curry 6-4 6-1
SF Bloomer d. Ward 7-5 6-3

FI Mortimer d. Bloomer 6-2 6-3

Doubles
QF Halford/Ward d. G. Woodgate/Cawthorn 4-6 7-5 6-2
QF Walsh/B. Woodgate d. Preston/Wadley 9-7 6-3
QF Mortimer/Bulleid d. Thomas/Walter 6-2 6-2

SF Walsh/B. Woodgate d. Halford/Ward 4-6 6-3 6-2
SF Mortimer/Bulleid d. Buxton/Hird 4-6 6-3 6-2

FI Mortimer/Bulleid d. Walsh/B. Woodgate 6-2 6-0

Mixed Doubles
SF Spiers/Mike Davies d. Buxton/Anderson 6-3 9-7
SF Hird/ P.V.V. Sherwood d. Bloomer/Gerald Oakley 7-5 4-6 6-3

FI Spiers/Davies d. Hird/Sherwood 6-2 6-4
-----

October 19, Heliopolis TC Open, Egypt

SF Esther Saul d. X. Vassilliadis 2-6 6-2 6-1
SF J. Sideratos d. B. Vassiliadis 6-3 6-2

FI Saul d. Sideratos 6-3 6-3

Mixed Doubles
SF Betsy Abbas/Kemal Moubarek d. Sideratos/S. Fenman 6-1 6-1
SF Saul/Badr-el-Din El Sayed d. Lina Buccianti/Morsi Soliman 6-1 6-1

FI Abbas/Moubarek d. Saul/Badr-el-Din 6-4 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:57 PM
Week ending October 24

Ends October 23, Sydney Metropolitan, Strathfield, Aus

QF Mary Hawton d. Margaret Hellyer 13-11 6-1
QF Mary Carter d. Barbara Warby 6-1 6-2
QF Beryl Penrose d. Pat Parmenter 6-4 6-4
QF Thelma Long d. Gwen Bryant 6-3 6-0

SF Carter d. Hawton 6-4 8-6
SF Long d. Penrose 1-6 6-2 6-3

FI Carter d. Long 2-6 6-3 6-3

Doubles
QF Bryant/Dawn Fogarty d. Wendy Middleton/Jennifer Edmondson 6-3 6-4
QF Carter/Warby d. Frankland/Thorley 7-5 6-3
QF Parmenter/Betty Holstein d. Hellyer/Beth Jones 7-5 12-10
QF Penrose/Hawton d. Pat Thompson/Audrey Clark w.o.

SF Carter/Warby d. Bryant/Fogarty 7-5 6-2
SF Penrose/Hawton d. Parmenter/Holstein 6-0 6-1

FI Penrose/Hawton d. Carter/Warby 6-1 9-7

Mixed Doubles
SF Penrose/John Bromwich d. Hawton/Don Candy 2-6 6-2 6-3

FI Long/Mal Anderson d. Penrose/Bromwich 4-6 10-8 6-2
-----

Ends October 23, West Hollywood, California, US

QF Barbara Green d. Betsy Lester 6-0 6-0
QF Jeri Shepard d. Pat Yeomans 6-2 4-6 6-2
QF Connie Bowan d. Marilyn Joseph 6-3 6-3
QF Joan Johnson d. Sue Muccia 6-3 6-3

SF Green d. Shepard 8-6 6-2
SF Bowan d. Johnson 6-4 8-6

FI Green d. Bowan 6-3 6-3

XD Green/Jess Millman d. Marlene O'Connor/George Dunkelow 6-1 7-5
-----

October 24, San Diego Metrolpolitan, California, US

QF Mary Ann Eilenberger d. Wanda Woods w.o.
QF Pauline Stamatopoulos d. Jean Reese 6-0 6-0
QF Betty Struthers d. Alice Wanee 6-4 6-3
QF Joanne Metcalf d. Fay Stanley w.o.

SF Eilenberger d. Stamatopoulos 6-0 6-0
SF Struthers d. Metcalf 9-7 6-3

FI Eilenberger d. Stuthers 6-1 5-7 6-1

Doubles
SF Eilenberger/Metcalf d. Karen Hantze/nancy O'Connell 2-6 6-4 6-4
SF Georiga Bunker/Stamatopoulos d. Struthers/Barth 6-3 6-3

FI Eilenberger/Metcalf d. Bunker/Stamatopoulos 6-3 8-6
-----

October 24, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI Daphne Seeney d. Shirley Lee 6-1 6-3

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:58 PM
Week ending October 31

October, Bermuda Lawn Tennis Invitation, Hamilton

FI Heather Brewer d. Kay Hubbell (US) 6-2 6-3

DF Hubbell/J. Jones d. Brewer/H. Nichols 7-5 6-2
-----

October, Orange Free State, Bloemfontein, SA

FI Mrs. M. Smitt d. Sandra Reynolds 6-3 9-11 6-2
-----

November 1, Shell Prizes Handicap, Copenhagen, Denmark

Singles (No handicap)
SF Vera Johansen d. Kirsten Glens 6-1 6-1
SF Milly Vagn Nielsen d. Merete Bagge 6-3 6-4

FI Nielsen d. Johansen 3-6 9-7 10-8

XD (No handicap) Una Johansen/Kurt Nielsen d. Nielsen/Soren Hojberg 7-5 6-4
-----

November 1, Alexandria Sporting Club, Egypt

SF E. Eeman d. E. Mathieu 7-5 7-5
SF M. Sinadino d. A. Frances 5-7 6-1 6-3

FI Eeman d. Sinadino 6-2 6-3

Mixed Doubles
SF Eeman/Daniel Acobas d. Suzanne Mathieu/P. de Zogheb 6-3 6-3
SF Sinadino/Jacques Peten (Bel) d. E. Mathieu/Marcel Coen 3-6 6-2 6-3

FI Eeman/Acobas d. Sinadino/Peten 6-2 4-6 6-2
-----

November 1, Police Officers Club, Cairo, Egypt

SF Betsy Abbas d. J. Sideratos 6-1 6-0
SF P. Vassiliadis d. H. Testaferrata 6-2 6-1

FI Abbas d. Vassiliadis 6-2 6-1

Doubles
SF Hamdy/Hausmann d. L. Mahmoud/M. Mahmoud 6-2 6-4
SF Abbas/Sideratos d. Lina Buccianti/Sion 6-1 6-2

FI Abbas/Sideratos d. Hamdy/Hausmann 6-3 6-2

Mixed Doubles
SF X. Vassiliadis/ El Sissy d. Mrs. Vigreux/A. Allouba 6-0 6-3
SF Abbas/Badr-el-Din El Sayed d. L. Mahmoud/Soliman 6-1 6-0

FI Abbas/Badr-el-Din d. Vassiliadis/El Sissy 6-2 6-2
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:58 PM
Week ending November 7

October 24-November 4, Rio de Janeiro, Brazil

FI Alicia Wright (Ec) d. Maria Helena Moss de Amorin 6-2 3-6 6-1
-----

Ends November 7, Queensland Championships, Brisbane, Aus

QF Thelma Long d. Mary Bevis Hawton 6-0 6-3
QF Beryl Penrose d. Norma Ellis 8-6 6-1
QF Mary Carter d. Fay Muller 7-5 7-5
QF Jennifer Staley d. Margaret Hellyer 6-1 6-1

SF Long d. Penrose 6-1 6-4
SF Carter d. Staley 6-2 2-6 6-2

FI Long d. Carter 6-2 6-2

Doubles
SF Carter/Staley d. Muller/Daphne Seeney 6-3 6-3
SF Hawton/Penrose d. Ellis/Loris Nichols 4-6 11-9 6-3

FI Hawton/Penrose d. Carter/Staley 7-5 6-2

Mixed Doubles
FI Long/George Worthington d. Hawton/Don Candy 6-1 8-6
-----


Ends November 7, King's Cup, Stockholm, Sweden

SF Anne Shilcock (GB) d. L. Enjdahl 6-2 7-5
SF Bibbi Gullbrandsson Sanden d. Vreneli Reutercrona (Swz) 6-2 6-1

FI Shilcock d. Sanden 6-3 6-4
-----


November 1-6, Palace Hotel, Torquay GB

1R Mrs. A.R. Greatrex d. W. Wyer 6-2 6-1
1R Rosemary Walsh d. Ann M. Price 6-3 6-2
1R Watkins d. L. Hillman 6-2 6-4
1R Marian Craig-Smith d. Marion Grundy 7-5 9-11 6-2
1R Billie Woodgate d. Annette Ford 6-3 6-2
1R Diane Midgley d. B. Haden 6-1 6-0
1R Georgie Woodgate d. J.C. Rouse 6-0 6-0
1R R. Offer d. Mrs. Carter 6-2 6-3
1R Lorna Cawthorn d. Stone 6-0 6-3

2R Angela Mortimer d. Gretrex 6-1 6-1
2R Walsh d. Watkins 6-3 6-2
2R Buxton d. Craig-Smith 6-3 6-0
2R B. Woodgate d. Midgley 6-1 10-8
2R G. Woodgate d. Offer 6-1 6-2
2R Shirley Bloomer d. Vera Roberts 6-1 6-1
2R Cawthorn d. Heather MacFarlane 4-6 6-4 8-6
2R Helen Fletcher d. Jill Sole 6-3 6-4

QF Mortimer d. Walsh 6-1 6-1
QF Buxton d. B. Woodgate 6-2 6-0
QF Bloomer d. G. Woodgate 7-9 6-3 6-2
QF Cawthorn d. Fletcher 7-5 6-4

SF Mortimer d. Buxton 7-5 6-3
SF Bloomer d. Cawthorn 6-3 6-4

FI Mortimer d. Bloomer 6-2 6-1

Doubles
SF Bloomer/Buxton d. Walsh/B. Woodgate 6-1 6-1
SF Fletcher/G. Woodgate d. Mortimer/Bulleid 6-4 2-6 7-5

FI Bloomer/Buxton d. Fletcher/G.Woodgate 7-5 10-8

Mixed Doubles
QF Buxton/Eric Bulmer d. G. Woodgate/Colin Hannam 2-6 6-4 6-1
QF MacFarlane/Billy Knight d. Fletcher/Statham 6-4 6-3
QF Cawthorn/Mike Davies d. Halford/Eric Filby 6-3 6-3
QF Bloomer/Gerald Oakley d. Walsh/Murray Deloford 6-4 6-4

QF MacFarlane/Knight d. Buxton/Bulmer 3-6 6-1 6-3
QF Cawthorn/Davies d. Bloomer/Oakley 7-5 6-3

FI MacFarlane/Knihgt d. Cawthorn/Davies 6-2 6-4
-----

Ends November 8, Coupe Canet, Paris

SF Andree Varin d. Jacqueline Patorni 6-2 1-6 6-4
SF Anne Marie Seghers d. Francoise Lemal 6-1 6-1

FI Seghers d. Varin 6-1 6-2

DF Seghers/Arlette Neufeld Halff d. Varin/Michele Bourbonnais 6-3 6-0

XD Seghers/Orlando Sirola (It) d. Patorni/Jean Borotra 206 601 907
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:58 PM
Week ending November 14

November 5-12, Sao Paulo, Brazil

FI Silvana Lazzarino (It) d. Maria Bueno 7-5 6-1
-----

November ?, City of Buenos Aires, Argentina

FI Graciela Lombardi d. June Hanson 6-4 6-2

DF Julia Borzone/Elena de Eguiguren d. Lombardi/Mabel Bove 6-4 6-0

XD Nora de Somoza/Alejo Russell divided with Felissa Piedrola Zappa/Augusto Zappa
-----

November 13, National Championships of Lebanon

SF Mrs. N. Farah d. A. Kyriacopoulo 3-6 6-3 6-1
SF Vera Mattar d. Mrs. J. Nahas 6-2 6-4

FI Mattar d. Farah 6-2 6-0

XD Farah/Ray Karaoglan d. Mattar/Majdalany 8-6 7-5
-----

November 14, Swiss Indoors, Geneva

FI Ruth Kaufmann d. Marie-Louise Billaz (Fr) 6-4 6-4

XD Kaufman/Henri Cochet (Fr) d. Billaz/Jean Borotra (Fr) 6-2 6-2
-----

November 14, Alexandria Cricket Club Egypt

FI E. Smith d. P. Polkowska 6-2 7-5

DF Smith/T. Hussussain d. Polkowska/T. Vambaris 6-3 6-3

XD Polkowska/Saikali d. Smith/Tawa 6-4 6-1
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:59 PM
Week ending November 21

Ends November 20, New South Wales, Sydney, Aus [Grass]

QF Thelma Long d. Mary Hawton 6-3 6-4
QF Jennifer Staley d. Daphne Seeney 6-3 6-4
QF Beryl Penrose d. Loris Nichols 6-1 6-0
QF Mary Carter d. Fay Muller 4-6 6-3 6-3

SF Staley d. Long 6-4 1-6 8-6
SF Penrose d. Carter 6-0 6-1

FI Penrose d. Staley 6-0 1-6 6-3

Doubles
SF Hawton/Penrose d. Nichols/Norma Ellis 7-5 6-2
SF Carter/Staley d. Muller/Seeney 12-10 6-4

FI Carter/Staley d. Hawton/Penrose 6-3 8-6

Mixed Doubles
SF Hawton/Don Candy d. Staley/Roger Becker (GB) 6-2 7-5
SF Long/George Worthington d. Penrose/Neale Fraser 6-2 6-4

FI Long/Worthington d. Hawton/Candy 6-2 6-0
-----

November 24, Grenoble International, Switzerland

FI Marie Louise Billaz (Fr) d. Rostaing (Fr) 6-1 7-5
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:59 PM
Week ending November 28

November 12-28, International Championships of Argentina, Buenos Aires

SF Silvana Lazzarino (It) d. Felicia Piedrola de Zappa 6-2 7-5
SF Edda Buding (Ger) d. Lucia Morales (Chi) 4-6 6-4 6-1

FI Lazzarino d. Buding 8-6 6-2

DF Lazzarino/ D. de Cristiani d. E. Buding/Ilse Buding (Ger) 6-3 3-6 6-1

XD E. Buding/Hugh Stewart (US) d. Lazzarino/Nicola Pietrangeli (It) 8-6 6-3
-----

November 30, Winter Park, Florida

FI Connie Clifton Ball d. Pat Stewart 2-6 6-3 8-6

DF Carmen Lampe/Cancy Corse led Ball/Bea Curry 6-4
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:59 PM
Week ending December 5

December, date unknown, Victorian Championship, Melbourne, Aus

QF Thelma Long d. Margaret Hellyer 6-2 6-1
QF Beryl Penrose d. Fay Muller 6-1 6-4
QF Jennifer Staley d. Mary Hawton 2-6 7-5 6-2
QF Mary Carter d. Daphne Seeney 6-3 6-4

SF Long d. Penrose 3-6 6-3 7-5
SF Staley d. Carter 6-1 6-1

FI Long d. Staley 4-6 7-5 6-2

Doubles
SF Staley/Carter d. Seeney/Muller 6-4 4-6 6-4
SF Hawton/Penrose d. Loris Nichols/Norma Ellis 7-5 6-2

DF Hawton/Penrose d. Staley/Carter 7-5 6-0
-----

December 5, H.I.K. International, Copenhagen, Denmark

SF Milly Vagn Nielsen d. Mary Lagerborg (Swd) 6-4 7-9 6-1
SF Else Schmidt d. Laila Schou (Nor) 6-3 5-7 6-3

FI Lagerborg d. Schmidt 6-4 3-6 6-1
(Note - discrepancy between SF and FI winner)

Mixed Doubles
SF Vera Johansen/Kurt Nielsen d. Lagerborg/Finn Soehol (Nor) 6-4 6-3
SF Vagn Nielsen/Torsten Johansson (Swd) d. Schou/Gunnar Sjowall (Nor) 6-4 11-9

FI V. Johansnen/Nielsen d. Vagn Nielsen/T. Johansen 6-4 5-7 7-5
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 02:59 PM
Week ending December 12

Ends December 12, US Hardcourts, La Jolla, California

1R Bev Fleitz d. Connie Bowan 6-1 7-5
1R Gracyn Wheeler Kelleher d. Dennis Bradshaw 6-2 6-4
1R Mary Ann Eilenberger d. Evelyn Conrad 6-1 6-1
1R Dodo Bundy Cheney d. Jane Little 6-0 6-1
1R Barbara Green d. Pat Yeomans 6-0 6-0
1R Pat Canning Todd d. Estelle Kristenson 6-2 11-9
1R Betty Struthers d. Darlene Hard 6-2 7-5
1R Mary Arnold Prentiss d. Joanne Metcalf 6-3 6-2

QF Fletiz d. Kelleher 6-1 6-1
QF Cheney d. Eilenberger 6-3 6-2
QF Green d. Todd 3-6 6-3 6-0
QF Prentiss d. Struthers 6-2 6-2

SF Fleitz d. Cheney 9-7 6-4
SF Green d. Prentiss 5-7 7-5 6-4

FI Fleitz d. Green 6-1 6-3

Doubles
QF Cheney/Hard d. Metcalf/Bowan 6-1 7-5
QF Bradshaw/Kelleher d. Conrad/Kristensen 6-3 6-4
QF Todd/Prentiss d. Little/Yeomans w.o.
QF Fleitz/Green d. Eilenberger/Struthers 8-6 6-1

SF Cheney/Hard d. Bradshaw/Kelleher 6-1 6-1
SF Todd/Prentiss d. Fleitz/Green w.o.

FI Cheney/Hard d. Todd/Prentiss 5-7 7-5 6-0

Mixed Doubles
QF Todd/Bill Crosby d. Kristensen/Nolan McQuown 6-4 6-3
QF Conrad/Jerry DeWitts d. Yeomans/Ed Yeomans 6-4 1-6 6-4
QF Bradshaw/Bill Bond d. Kelleher/Harry Likas 8-10 8-6 6-4
QF Hard/George Druliner d. Jackie McMillan/Noel Brown 6-1 6-1

SF Todd/Crosby d. Conrad/DeWitts 6-3 6-1
SF Hard/Druliner d. Bradshaw/Bond 8-10 6-4 6-3

FI Todd/Crosby d. Hard/Druliner 6-1 6-8 6-0
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 03:00 PM
Week ending December 19

DavidK
Nov 13th, 2010, 03:00 PM
Week ending December 26

December 26, Barcelona International, Spain

FI Christiane Mercelis (Bel) d. Pilar Barril 6-3 6-3

XD Mercelis/Milan Branovic (Yug) d. Coussergue(Fr)/Michel Lemasson (Fr) 6-0 6-1
-----

DavidK
Nov 13th, 2010, 03:00 PM
Rankings

World Rankings

Lance Tingay

1. Maureen Connolly (US)
2. Doris Hart (US)
3. Beverly Baker Fleitz (US)
4. A Louise Brough (US)
5. Margaret Osborne DuPont (US)
6. Shirley Fry (US)
7. Betty Rosenquest Pratt (Jam)
8. Helen Fletcher (GB)
9. Angela Mortimer (GB)
10.Thelma Long (Aus)


World Tennis (US magazine)
1 Connolly
2 Hart
3 Fleitz
4 Brough
5 Pratt
6 Fry
7 Barbara Breit (US)
8 Darlene Hard (US)
9 Mortimer
10 Joy Mottram (GB)

National Rankings

Argentina
1. June Hanson
2. Viola Livetti
3. Nora de Somoza
4. Julia Borzone
5. Graciela Lombardi
6. Irene G. de Bondar
7. Mabel Bove
8. Maria Marta Bosch
9. Cecilia Dimenstein
10. Arwol o. de Saralegui

Australia (issued May of 1954)
01 Thelma Long NSW
02 Jennifer Staley VIC
03 Mary Hawton NSW
04 Beryl Penrose NSW
05 Mary Carter NSW
06 Fay Muller QLD
07 Helen Angwin SA
08 Norma Ellis VIC
09 Loris Nicholls VIC
10 Daphne Seeney QLD



Canada
1. Hanna Sladek
2. Louise Brown
3. Hilda Doleschell
4. Mariette Laframboise
5. Trudy Lees
6. Beverley Danby
7. Clara Lovett
8. Anne Freedhoff
9. Shirley Harit
10. Dorothy Hurst
ID. Patricia Macken

France
1. Maud Galtier
2. Ginette Bucaille
Jacqueline Kermina
4. Anne-Marie Seghers
5. Suzanne Schmidt
6. Josette Billaz
Angele Salvet
8. Josette Amouretti
Myrtil Dubois
10.Michele Bourbonnais
Jacqueline Patorni
Andree Varin

ID.Nelly Adamson
Susan Chartrier
Monique Coste
Charlotte Gazeau
Gilberte Jamain
Raymonde Jones Veber
Francoise Lemal

Italy
1. Sylvanna Lazzarino
2. Nicla Migliori
3. Lea Pericoli
4. Chiara Ramorino
5. Lucia Manfredi
Anca Vignali
7. Elsa Gaviraghi

Ireland
1. Eileen F. Lombard
2. June A. Fitzpatrick
3. Mrs. M. Fitzgibbon
4. A.K. Clarke

Hungary
1. Marta Javori
2. Gyulane Erdodine
3. Marta Peterdi
4. Deszone Hidassine
5. Ilonka Justis
6. Lajasne Ernohazine
7. Klara Somogyi
8. Jozesfne Csendes
9. Ference Galnnerne
10. Jozsefne Rohrbock

Lebanon
1. Vera Mattar
2. Mrs. N. Farah
3. A. Kyriacopoulo
4. S. Tabbara
5. Mrs. J. Nahas

Mexico
1. Imelda Ramirez
2. Rosa Maria Reyes
3. Yolanda Ramirez
4. Maria Tapia de Roldan
5. Martha Hernandez
6. Esther Reyes

Monaco
1. Mme. Amadee Borghini
2. Francine Weill

Netherlands
1. Joopy F. Roos-van der Wal
2. Zus Peters-Schmier
3. Mrs. C.M.C. Grosveld
4. Francoise Rouwenhorst-Tekelenburg
5. Mrs. A. Koopmans-Knottehnbelt
6. Trudy Blaisse-Terwindt
7. Madzy Rollin-Couquerque

ID Fanny ten Bosch
Nel van der Storm-Hermsen

Philippines
1. Desideria Ampon
2. Teresita Cosca
3. Mary Lou Ang

Spain
1. Josefa de Riba
2. Pilar Barril
3. Alicia Guri
4. Mercedes Solsona
5. Marta Pombo
6. Carmen Puig
7. Gertrudis Losse de Farrerons

DavidK
Nov 13th, 2010, 03:00 PM
Year End

DavidK
Dec 4th, 2010, 04:02 PM
Ugarte's results from the first half of this year have now been edited in above. Nationality and some first names have been added where known.

DavidK
Jan 1st, 2011, 04:04 PM
Many doubles and minor tournaments have been added to the first half of 1954. (Since I just edit existing posts and don't add new "replies" this otherwise would not show up as an active thread)

DavidK
Jan 26th, 2011, 02:25 PM
I have finished going through the photocopies of WT results I had for 1954 and have added in many doubles, minor tournaments and national rankings. Further additions welcome.

newmark401
Jan 26th, 2011, 02:58 PM
One or two additional resutls from "Lawn Tennis and Badminton" related to 1954 (exact dates and some first names and nationalities uncertain):

[Circa early February], Swiss Covered Court Championships, Geneva, Switzerland (Wood)

FI: Susan Chatrier (FRA) d. Anne-Marie Seghers (FRA) 6-2, 6-1
--

XDF: Vladislav Skonecki (POL)/Maud Galtier (FRA) d. Philippe Chatrier (FRA)/Susan Chatrier (FRA) 6-4, 4-6, 7-5
-----

[April?] Championships of Asia, Manila, The Philippines (Clay)

FI: Sachio Kamo d. Desideria Ampon 6-2, 6-4
-----

[June], Boldklub, Copenhagen, Denmark (Clay)

FI: Lisa Gram-Andersen d. Milly Vagn-Nielsen 6-1, 6-3
--

DF: Lisa Gram-Andersen/M. Bagge d. Agnete Friis/Milly Vagn-Nielsen 6-4, 6-2
-----

[June] Royal Leopold Club, Brussels, Belgium (Clay)

FI: Melita Ramirez (MEX) d. Mrs D. Levine 6-3, 6-4
--

DF: Mrs D. Levine/Christiane Mercelis d. Mme Isaac/Melita Ramirez (MEX) 4-6, 6-4, 8-6
--

XDF: [] Kumar/Mme A. van Cutsem d. P. Guimares/Melita Ramirez (MEX) 7-5, 6-2
-----

July 5-11, Swedish Championships, Bastad, Sweden (Clay)

FI: Bibi Gullbrandsson d. Milly Vagn-Nielsen (DEN) 6-3, 6-3
--

DF: Mrs Arni/Mrs Gustafsson d. Bibi Gullbrandsson/Mary Lageborg 1-6, 6-4, 6-3
--

XDF: Tony Trabert (USA)/Bibi Gullbrandsson d. Rex Hartwig (AUS)/Lisa Gram-Andersen (DEN) 6-3, 6-3
-----

July 12-18, Swiss Championships, Gstaad, Switzerland (Clay)

XDF: Lew Hoad (AUS)/Pat Ward (GBR) d. H. Stewart/Mrs B. Lewis 6-3, 6-1
-----

[August], Ortisei, Italy (Clay)

FI: Joy Mottram (GBR) d. Pat Ward (GBR) 6-3, 6-1
-----

[August] Cortina d'Ampezzo, Italy (Clay)

FI: Joy Mottram (GBR) d. Pat Ward (GBR) 6-1, 6-1
-----

September 6-11, British Junior Championships, Wimbledon, England (Hard)*

FI: Ann Haydon d. S. Armstrong 6-1, 6-4

* This tournament was played on the hard courts at the All England Lawn Tennis Club in Wimbledon. 15-year-old Ann Haydon won the singles title for the first time.
-----

newmark401
Jan 26th, 2011, 03:41 PM
The correct dates for Wimbledon 1954: June 21-July 3.

Rollo
Feb 1st, 2011, 07:08 PM
Thanks Mark-that filled in some gaps.:)

All added with the following notes and or questions.

1. Conflicting scores for the Bastaad final in July
2. Conflicting scores for the Ortisei final in August.

Can we find and list sources if possible? For now I have listed both David/Ugarte's and Mark's scores. With a solid source I'll go with one or the other.

3. Note that the British Junior final was held on clay-not hard courts. It's confusing at times as the British tended to use hard courts for clay. For the sake of consistency I'm going with clay and only using hard courts for asphalt/cement. The first name of the finalist was Sheila.

Rollo
Feb 3rd, 2011, 04:14 PM
Using the New York Times I resolved the questions from above and added several results for the week of July 5-11-including new results for Maureen Connolly, Althea Gibson, several early round results from Britian, and the Antwerp doubles final.

When time permits in the future I will make a clean sweep of the NYT results for 1954.

GeeTee
Oct 30th, 2011, 07:35 AM
A few extras:

County of Cumberland Championships - December 1953 to 16 January 1954
Sydney

FI? Mary Carter d B Jones 61 61

Manly Seaside Championships - 26 Dec 1953 to Jan 1954
Manly, Sydney (Grass)

SF Thelma Long d Barbara Warby 63 75
SF Beryl Penrose d Mary Carter 68 63 61

DOUBLES
SF Hattersley/Ashford d Fogarty/Bryant 64 62
SF Hawton/Penrose d Warby/Martin 63 63

FI Hattersley/Ashford d Hawton/Penrose 63 62

MIXED
SF Max (?) Anderson/Fogarty d G Wheatley/K Newcombe 64 62
SF Worthington/Long d Milligan/Ashford 61 62

FI Worthington/Long d Anderson/Fogarty

South Australian Championships 2-10 January 1954
Memorial Drive, Adelaide (Grass)

R1?
Mrs P Holmes (WA)d Anne Sheidow 62 46 61
J McLeod (WA) d Rosemary Rosman 60 60

R2?
(1)Helen Angwin d Val Williman 46 64 64
Loris Nichols d P Holmes 75 62
Norma Ellis d Karen Kennedy 86 62
(3?)Fay Muller d June Harrison
(4?)Gwen Thiele d Joyce Traeger 63 61
Sadie Rogers (nee Berryman, ex Newcombe) d Daphne Seeney 75 63
Pam Southcombe d June McLeod 63 61
(2?)Jennifer Staley d Potter

DOUBLES
FI Loris Nichols/Norma Ellis d Gwen Thiele/Helen Angwin 61 97

MIXED
QF Bill Bowman/Joyce Egar d Bill Talbert USA/Jennifer Staley 26 61 75

SF JH Hann/Gwen Thiele d Bowman/Egar 62 62
SF John Mehaffey/Helen Angwin d Atkins/Fay Muller 108 86

FI Hann/Thiele d Mehaffey/Angwin 61 46 63

DavidK
Nov 26th, 2011, 04:03 PM
Extra Australian results from GeeTee have been added. I changed Bill Bowman to Brian Bowman - let me know if that was a mistake.

Jimbo109
Mar 28th, 2012, 10:48 AM
August 22, National Public Parks, Salt Lake City, Utah, US

FI Prenitss d. Chandler 6-3 4-6 6-2



Prentiss

DavidK
Apr 8th, 2012, 03:14 PM
Typo corrected. I did the same thing in Santa Monica and Riverside :(

Rollo
May 8th, 2012, 10:08 PM
Added a result for the Yugoslav Chmps in October at Split.

Jimbo109
May 9th, 2012, 01:48 PM
Week of September 19

September 13-19, Yugoslavian Championship, Belgrade

SF Jenny Middleton (GB) d. Bibi Gullbrandson (Swd) 9-7 6-2

FI Baba Madden Lewis (US) d. Middleton 6-1 6-1


Week ending October 10

Ends circa October 11 Yugoslav Championships, Split, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Bibi Gullbrandssen (Swd) d Baba Lewis (US) 6-1 6-1

Which was the real Yugoslavian Championships?

Jimbo109
Jun 10th, 2012, 06:04 PM
April, Tasmanian Championships, Hobart

FI: Alison Burton Baker d. Loris Nichols 4-6 6-3 6-2

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 06:26 AM
June 14, Queensland Hard Court Championships, Mackay, Australia

FI: Fay Muller d. Daphne Seeney 7-5 6-4

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 09:17 AM
July 25, South Queensland Championships, Ipswich, Australia

FI: Daphne Seeney d. Fay Muller 6-3 6-3

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 12:22 PM
May 3, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Daphne Seeney d. Greta Schultz 6-4 6-2

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 12:42 PM
October 24, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI: Daphne Seeney d. Shirley Lee 6-1 6-3

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 01:34 PM
Apr 19, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI: Fay Muller d. Daphne Seeney 6-8 7-5 6-2

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 04:36 PM
June 27, Wynnum, Queensland, Australia

FI: Daphne Seeney d. Fay Muller 2-6 7-5 6-3

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 10:22 PM
September 8, Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, NSW, Australia

FI: Mary Carter d. Pat Parmenter 2-6 6-3 6-2

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 10:49 AM
April 11, Eastern Suburbs Hard Court Championships, Kensington East, NSW, Australia

FI: Mary Carter d. Kay Newcombe 6-3 7-5

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 03:39 PM
June 14, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Jenny Staley d. Beverly Mance Rae 6-2 6-4

Jimbo109
Jun 15th, 2012, 09:24 AM
March 9, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: (Margory?) Williams d. B. Malcolm 6-4 6-1

Jimbo109
Jun 16th, 2012, 07:39 AM
January 3, City of Perth Championships, Australia

FI: June McLeod d. M. White 6-3 10-8

DavidK
Jul 28th, 2012, 08:55 PM
Thanks for collecting these Jimbo, they are now edited in. I don't know which is the real Yugoslavian Championships so leaving both as that for now until someone clarifies.

Jimbo109
Oct 8th, 2012, 03:41 PM
Week ending March 21

March 5-20, Central American and Caribbean Olympic Games, Mex

Mixed Doubles
1R Ramirez/Mario Llamas (Mex) d. de Auday/Ricardo Lopez (Ven) 6-1 6-2

SF Ramirez/Llamas d. Linares/Behar 6-0 6-2

FI: Ramirez*/Llamas d. de Roldan/Puente 6-2 6-1
(*not specified if this is Mela or Yola)


this is Mela

DavidK
Oct 13th, 2012, 03:10 PM
Ramirez sister (?) clarified.

Jimbo109
Oct 24th, 2012, 08:06 AM
Week ending March 28

March 29, Tournoi Du T.C. Flanders, Lille, Fr

FI Beatrice de Chambure d. Watinne (Bel) 6-4 -1-6 6-4

MX de Chambure/Marcel Bernard d. Myrtil Dubois/Jean Borotra 2-6 6-3 6-2


The T.C. des Flandres is in Croix (11 km. close to Lille and 3 km. close to Roubaix), but the tournament is always have been listed in Roubaix.

http://tcflandres.tcmanager.org/

DavidK
Nov 12th, 2012, 10:22 PM
Changes suggested by Jimbo above had been made

Jimbo109
Jan 10th, 2013, 12:42 PM
Week of February 7

[Circa early February], Swiss Covered Court Championships, Geneva, Switzerland (Indoors on Wood)

FI: Susan Chatrier (Frn) d. Anne-Marie Seghers (Frn) 6-2 6-1

MX: Maus Galtier (Frn)/Vladislav Skonecki d. Susan (Frn)/PhilippeChatrier (Frn) 6-4 4-6 7-5


Info provided by LKK:

This tournament was held in November 1953

DavidK
Jan 19th, 2013, 04:11 PM
Thanks LKK and Jimbo - removed from 1954 - already there in 1953

Jimbo109
Feb 14th, 2013, 01:31 PM
??, Danish Indoor Championships

FI: Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Lisa Granholm Gram-Andersen d.??

MX: Lisa Granholm Gram-Andersen/Jorgen Ulrich d. ??

---------------

??, Danish Outdoor Championships

FI: Vera Nielsen Johansen d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Lisa Granholm Gram-Andersen d.??

MX: Vera Nielsen Johansen/Kurt Nielsen d. ??

Jimbo109
Mar 4th, 2013, 10:16 AM
July 5-12, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Erika Obst Vollmer d. ??

DF: Inge Pohmann/Inge Vogler d. Erika Obst Vollmer/Gisela Enger Hamann ??

MX: Eva Fuchs/Peter Scholl d. Irmgard Stöpel/Grosse ??

Jimbo109
Mar 4th, 2013, 10:22 AM
Week ending January 3

December 26 1953-January 1954, Manley Seaside, Sydney, Aus (Grass)



Manly Seaside

Jimbo109
Mar 4th, 2013, 10:23 AM
Week of January 31

January 23-31, Scandanvian Covered Courts, Helsinki, Fin


Scandinavian

Jimbo109
Mar 4th, 2013, 10:31 AM
January 4-10, North Rhine-Westphalia Indoor Championships, Essen, Germany

FI: Inge Pohmann d. Leoni 6-0 6-4

MX: Inge Pohmann/Ernst Buchholz d. Eva Fuchs/Beppo Pottinger 6-2 6-4

Jimbo109
Mar 5th, 2013, 05:23 PM
July 19-25, Travemunde, Germany (Clay)

FI: Edda Buding d. Buderus 6-2 5-1 ret.

DavidK
Mar 17th, 2013, 03:41 PM
Above tournaments added in and misspellings corrected. Thank you Jimbo.

Jimbo109
Apr 14th, 2013, 01:47 PM
ends March 7, Redcliffe, Queensland, Australia

FI: Fay Muller d. Daphne Seeney 6-2 2-6 6-2

Jimbo109
Apr 14th, 2013, 07:01 PM
ends October 4, Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

FI: Beryl Penrose d. ??

Jimbo109
Apr 30th, 2013, 10:43 AM
Week ending October 10

Ends circa October 11 Yugoslav Championships, Split, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Bibi Gullbrandssen (Swd) d Baba Lewis (US) 6-1 6-1

Gullbrandsson

newmark401
Jul 11th, 2013, 09:53 PM
May 3-11, Italian Championship, Rome (Clay)

XDF: Vic Seixas (USA)/Maureen Connolly (USA) versus Tony Trabert (USA)/Barbara Kimbrell (USA) 11-9, 3-6, 3-3, unfinished
----

newmark401
Jul 11th, 2013, 09:55 PM
May 31-June 5, Northern Championships, Manchester

XDF: Ken Rosewall (AUS)/Maureen Connolly (USA) d. Rex Hartwig (AUS)/Betty Pratt (USA) 6-4, 7-5
-----

newmark401
Jul 11th, 2013, 09:57 PM
Circa late May? Austrian Championships, Vienna, Austria (Clay)

FI: Hella Strecker d. Mrs H. Kremer 4-6, 6-4, 6-4
-----

newmark401
Jul 11th, 2013, 10:04 PM
Circa mid-February, Ceylon Championships, Colombo, Ceylon (Clay?)

FI: Mrs C. Warren d. Mrs G. Chua 6-4, 7-5
--

DF: C. Foneska/D. Foneska d. Mrs N. Greene/Mrs C. Warren 6-3, 11-9
--

XDF: C.I. Guneskeera/C. Foneska d. B.L. Pinto/Mrs C. Warren 6-3, 2-6, 6-4
-----

newmark401
Jul 11th, 2013, 10:11 PM
October 24-November 4, Championships of Rio, Rio de Janeiro, Brazil (Clay)

FI Alicia Wright (ECU) d. Maria-Helena de Amorin 6-2, 3-6, 6-1
--

DF: C. Carvalho/Maria-Helena de Amorin d. L. Maia/Alicia Wright (ECU) 6-4, 6-4
--

XDF: Tony Mottram (GBR)/C. Carvalho d. Fausto Gardini (ITA)/Silvana Lazzarino (ITA) 6-3, 6-1
-----

newmark401
Jul 11th, 2013, 10:14 PM
November 5-12, Championships of Sao Paolo, Sao Paolo, Brazil (Clay)

FI: Silvana Lazzarino (ITA) d. Maria Bueno 7-5, 6-1
--

DF: Maria-Helena de Amorin/Alicia Wright (ECU) d. Maria Bueno/Silvana Lazzarino (ITA) 4-6, 6-4, 6-3
--

XDF: Tony Mottram (GBR)/C. Carvalho d. Dario Behar (COL)/Maria-Helena de Amorin 6-4, 6-1
-----

newmark401
Jul 11th, 2013, 10:22 PM
September 30-October 10, Championships of Cyprus, Nicosia, Cyprus (Clay)

FI: L. Kanklides d. Mrs W. Cooper 6-2, 6-3
--

DF: Mrs de Glanville/Mrs W. Cooper d. L. Josephides/E. Potoudis 6-3, 6-4
--

XDF: Y. Stephani/L. Kanklides d. W. Cooper/Mrs W. Cooper 6-4, 6-2
-----

newmark401
Jul 11th, 2013, 10:30 PM
Tournament now with known dates:

Circa mid-March, Danish Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Wood)

FI: Milly Vagn-Nielsen d. Else Schmidt 6-3, 6-3
--

DF: Lisa Gram-Andersen/Vera Johansen d. Milly Vagn-Nielsen/Else Schmidt 3-6, 7-5, 6-3
--

XDF: Jorgen Ulrich/Lisa Gram-Andersen d. Jorgen Hegn/Vera Johansen 6-4 ,7-5
-----

newmark401
Jul 11th, 2013, 10:32 PM
Tournament now with known dates:

August 1-8, Danish Outdoor Championships, Copenhagen, Denmark (Clay)

FI: Vera Johansen d. Lisa Gram-Andersen 6-2, 4-6, 6-2
--

DF: Lisa Gram-Andersen/Vera Johansen d. D. Dahl/Else Schmidt 8-6, 6-3
--

XDF: Kurt Nielsen/Vera Johansen d. Erik Bjerre/Eva Munthe-Fog 6-3, 6-3
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:01 PM
January 17-24, Northern India Championships, New Delhi, India (Clay)

FI: Rita Davar d. Urmila Thapar 6-4, 9-7
--

DF: Rita Davar/Urmila Thapar d. P. Sheikh/Laura Woodbridge 5-7, 6-1, 6-3
--

XDF: Steffan Stockenberg (SWE)/Rita Davar d. Narinder Nath/Urmila Thapar 6-4, 6-4
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:04 PM
Circa mid-February, All India Hard Court Championships, Madras, India (Hard)

FI: Rita Davar d. Urmila Thapar 6-3, 6-3
--

DF: Rita Davar/Urmila Thapar d. Lakshmi Merchant/Laura Woodbridge 6-3, 6-0
--

XDF: Ramanathan Krishnan/Rita Davar d. M.V. Bobjee/Urmila Thapar 6-2, 6-4
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:07 PM
February 14-21, Western India Hard Court Championships, Bombay, India (Hard)

FI: Urmila Thapar d. Laura Woodbridge 4-6, 6-4, 6-2
--

DF: Lakshmi Merchant/Laura Woodbridge d. Mrs A. Desai/Urmila Thapar 6-1, 1-6, 9-7
--

XDF: Jack Arkinstall (AUS)/Mrs A. Desai d. G. Vasant/Lakshmi Merchant 7-5, 6-3
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:12 PM
Circa mid-June, Ulster Championships, Belfast, Northern Ireland

FI: Mrs W. Brewer d. K. Hubbell 6-4, 6-4
--

DF: K. Hubbell/Mrs W. Brewer d. E. Kirkpatrick/D. Willis 6-4, 6-4
--

XDF: Koon Hung Ip (HK)/Mrs W. Brewer d. Edwin Tsai (HK)/K. Hubbell 6-4, 6-4
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:16 PM
July 28-August 4, Kenyan Championships, Nairobi, Kenya (Clay)

FI: Mrs A. Gordon d. Mrs F. Marshall 6-2, 7-5
--

DF: Mrs F. Marshall/D. Unwin d. Mrs E. Hurles/Mrs B. Jambin 6-1, 6-2
--

XDF: P. Soegard/D. Unwin d. S. Bastard/Mrs F. Marshall 6-2, 6-4
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:20 PM
August 26-30, Malayan Championships, Kuala Lumpur, Malaya

FI: Mrs M. Sheridan d. Mrs G. Chua 6-0, 6-0
--

DF: Mrs G. Chua/Mrs M. Sheridan d. Mrs C. Cheah/Mrs H. Pudner 7-5, 6-1
--

XDF: Ong Chew Bee/Mrs G. Chua d. H.A. Hillier/Mrs M. Sheridan 6-3, 6-3
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:32 PM
March 20-29, Norwegian Covered Court Championships, Skoyen, Norway (Wood)

FI: Lill Lind d. H. Lund 6-2, 6-1
--

DF: Lill Lind/I. Juell d. L. Fougner/P. Skappel 1-6, 8-6, 6-2
--

XDF: Finn Sohol/Lill Lind d. P. Kraby/I. Juell 6-3, 6-1
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:39 PM
October 23-31, West Pakistan Championships, Lyallpur, Pakistan (Clay)

FI: P. Sheikh d. R. Dinshaw 6-4, 2-6, 6-3
--

DF: [????]
--

XDF: Afsar Hussain/T. Dinshaw d. Colonel A.I.S. Dara/P. Sheikh 6-2, 3-6, 6-3
-----

newmark401
Jul 12th, 2013, 01:45 PM
August 20-30, International Championships of Istanbul, Istanbul, Turkey (Clay)

FI: Inge Vogler (GER) d. Maria-Josefa de Riba (ESP) 8-6, 6-4
--

DF: [????]
--

XDF: Wladyslaw Skonecki (POL)/Barbara Bradley (USA) d. Jack Arkinstall (AUS)/Inge Vogler (GER) 6-3, 6-4
-----

Jimbo109
Sep 15th, 2013, 04:52 PM
Info found by "the computer":

??, Casablanca, Morocco

FI: Maud Mottez Galtier (Fra) d. Michelle Bourbonnais (Fra) 6-3 6-2

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:50 PM
August 23-28, Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England (Grass)

FI: Margaret Grace d. Sheila Griffin 6-4, 7-5
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:50 PM
August 9-14, Cranleigh, England (Grass)

FI: Evelyn Attwood (NZL) d. Margot Parker 6-2, 6-1
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:51 PM
August 9-14, Norfolk Championships, Cromer, Norfolk, England (Grass)

FI: Sheila Colebrooke d. Ann Haydon 3-6, 6-4, 8-6
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:51 PM
September 14-19, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Lorna Cawthorn d. S. Collett 6-2, 1-6, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:54 PM
August 2-7, Berkshire Championships, Reading, Berkshire, England (Grass)

FI: Mrs A. Baker d. Margot Parker 7-5, 3-6, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:54 PM
July 29-31, Wolverhampton, West Midlands, England (Grass)

FI: Sally Lister d. Jane Godfrey 7-5, 6-3
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:55 PM
July 26-31, Worthing, Sussex, England

FI: J. Parke (NZL) d. Mrs J. Robson 6-1, 6-2
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:56 PM
August 9-14, Worthing, Sussex, England

FI: Georgie Woodgate d. June Fitzpatrick (IRL) 6-3, 6-4
-----

newmark401
Oct 14th, 2013, 05:56 PM
Circa mid-June, West of Scotland Championships, Glasgow, Scotland (Grass)

FI: Heather Macfarlane d. Marion Walker 6-1, 6-2
-----

Jimbo109
Oct 15th, 2013, 07:14 AM
August 9-14, Cranleigh, England (Grass)

FI: Evelyn Attwood d. Margot Parker 6-2, 6-1
-----

Evelyn Attwood (NZ)

August 9-14, Norfolk Championships, Cromer, Norfolk, England (Grass)

FI: Sheila Colebrook d. Ann Haydon 3-6, 6-4, 8-6
-----

She is Colebrooke, not Colebrook.
http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/draws/archive/players/5d08f8e2-797d-4c6d-ba49-23ee08677a6e/index.html

Jimbo109
Oct 15th, 2013, 07:26 AM
July 26-31, Worthing, Sussex, England

FI: J. Parke (NZL) d. Mrs J. Robson 6-1, 6-2


FI: Judy Burke (NZ) d. Heather Redwood Robson (NZ) 6-1 6-2

If you check the results already present in a thread, you would have seen that:
- the surface was clay
- the finalists were kiwi
- the winner was Judy Burke, not a mysterious J. Parke
- the RU was Heather Redwood Robson
http://www.tennisforum.com/showpost.php?p=18780172&postcount=35

July 26-31, Worthing Hard Courts, GB

QF Judy Burke (NZ) d. Pat Wheeler 6-0 6-2
QF Barbara Knapp d. Sheila Griffin 6-3 6-4
QF Mary Harris d. A. Duckit 6-1 6-3
QF Heather Robson (NZ) d. J. Covell 6-2 6-2

SF Burke d. Knapp 6-0 6-2
SF Robson d. Harris 4-6 6-3 6-0

FI Burke d. Robson 6-1 6-2

DF Burke/Robson d. Knapp/Harris 7-5 6-2

August 9-14, Worthing, Sussex, England

FI: Georgie Woodgate d. June Fitzpatrick (IRL) 6-3, 6-4


The surface was grass.

Jimbo109
Oct 15th, 2013, 07:35 AM
August 2-7, Berkshire Championships, Reading, Berkshire, England (Grass)

FI: Mrs A. Baker d. Margot Parker 7-5, 3-6, 6-2


Mrs A. Baker is probably the former Alison Burton (Aus), that married Bob Baker in 1946 or 1947.
http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/draws/archive/players/b3174806-b9f7-4b21-b284-ef34ab2135ee/index.html

newmark401
Oct 17th, 2013, 11:54 AM
August 2-7, Suffolk Championships, Framlingham, Suffolk, England (Grass)

FI: C. Vincent d. D. Gaskell 7-5, 6-4
-----

Jimbo109
Nov 19th, 2013, 03:55 PM
Week ending August 15

August 9-15, Neunhar, Ger [Clay]



Bad Neuenahr, not Neunhar

newmark401
Jan 27th, 2014, 07:56 PM
Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Elisabeta Chuvyrina d. Antonina Kuzmina 6-1, 6-1
--

DF: Elisabeta Chyuvirina/Antonina Kuzmina d. Galina Korovina/Tatiana Nalimova 6-4, 3-6, 6-1
--

XDF: Sergei S. Andreev/Klavdiya Borisova d. Semyen Y. Fridlyand [Friedland]/Larissa Gorina 7-5, 7-5
----

newmark401
Jan 30th, 2014, 07:07 PM
Circa late July, American Tennis Association Championships, Daytona Beach, Florida, USA

FI: Won by Althea Gibson
--

DF: Won by Eva Bracey/Mary Etta Fine
--

XDF: Won by R. Walter Johnson/Althea Gibson
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:03 PM
July 26-31, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Jean Knight d. Evelyn Attwood (NZL) 6-2, 6-2
--

DF: Evelyn Attwood (NZL)/Mrs J. Scott-Cooper d. Jean Knight/Barbara Loakes 6-4, 6-4
--

XDF: Mike Davies/Evelyn Attwood (NZL) d. David A. Samaai (RSA)/Jean Knight 6-4, 6-2
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:07 PM
July 26-31, Bude, Cornwall, England (Grass)

FI: A. Ford d. M. Jeffries 6-2, 6-4
--

DF: P. Barrow/D. Godfrey d. R. Dart/M. Jeffries 6-2, 6-3
--

XDF: Kenneth J. Tomsett/Mrs L. Simpson d. L.M. Kilby/M. Jeffries 6-2, 3-6, 6-4
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:08 PM
August 9-14, Bury and West Suffolk, Suffolk, England (Grass)

FI: Georgie Woodgate d. D.E. Gaskell 6-3, 6-1
--

DF: E. Love/Georgie Woodgate d. D.E. Gaskell/A. Ruffell 6-2, 6-2
--

XDF: Khwaja Saeed-Hai (PAK)/Georgie Woodgate d. Saeed Qutubuddin (PAK)/E. Ward 6-1, 6-1
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:18 PM
June 5-10, Glamorgan Championships, Dinas Powis, Glamorgan, Wales (Grass)

FI: Ruth Illingworth d. Jean Petchell 4-6, 6-0, 6-1
--

DF: Ruth Illingworth/Jean Petchell d. Mrs K. Ernest/Laura Morgan 6-4, 6-3
--

XDF: Robert J. Lee/Evelyn Attwood (NZL) and Geoff C. Pryor (AUS)/Jean Petchell divided the prizes
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:22 PM
August 9-14, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: Anita Ellis d. Jane Godfrey 6-1, 6-1
--

DF: Anita Ellis/Jane Godfrey d. E. Lawrenson/V. Moore 6-1, 6-1
--

XDF: Robert M. Powell/V. Moore d. K.F. Huxtable/E. Ward 4-6, 9-7, 6-1
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:34 PM
August 2-7, Hastings and Saint Leonard, Sussex, England (Grass)

FI: Evelyn Attwood (NZL) d. Mrs R. Gilbert 6-1, 6-2
--

DF: A. Duckit/Mrs R. Gilbert d. J. Fletcher/A. West 6-1, 3-6, 6-4
--

XDF: F. Sims/H. Doyle d. John Cope (NZL)/Mrs R. Gilbert 6-3, 7-5
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:39 PM
August 23-28, Heaton, Bradford, Yorkshire, England (Grass)

FI: Evelyn Moeller d. Kathleen Stott 6-3, 7-5
--

DF: Evelyn Moeller/Mrs F. Webb d. Evelyn Fulton/Kathleen Stott 6-1, 6-2
--

XDF: F.B. Webb/Mrs F. Webb d. Harold R. Marsland/Evelyn Moeller 4-6, 6-4, 6-3
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:42 PM
June 21-26, Huddersfield, Yorkshire, England (Grass)

FI: Mrs W. Mason d. Mrs J. Sugden 7-9, 6-1, 6-0
--

DF: Mrs J. Heaton/Mrs J. Sugden d. Mrs W. Mason/Mrs F. Webb 6-2, 5-7, 6-4
--

XDF: Soren Hojberg (DEN)/Mrs J. Sugden d. F.B. Webb/Mrs F. Webb 8-6, 6-1
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:46 PM
August 4-7, Hull, Yorkshire, England (Grass)

FI: Shirley Bloomer d. Jean Petchell 7-5, 6-2
--

DF: Shirley Bloomer/Valerie Pitt d. Valerie Lewis/Jean Petchell 7-5, 5-7, 6-4
--

XDF: Donald Black (ZIM)/Shirley Bloomer and Jeffrey E. Robson (NZL)/Mrs J. Robson divided the prizes
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:50 PM
August 16-21, Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

FI: Sheila Colebrooke d. Joan Nilen 6-1, 6-2
--

DF: Sheila Colebrooke/Joan Nilen d. Pauline Drew/A. Love 6-0, 6-2
--

XDF: Ian C. King/Sheila Colebrooke d. J. White/Pauline Drew 6-2, 6-1
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 08:54 PM
Additional information:

July 29-31, August 2-4, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

DF: Valerie Lewis/Evelyn Moeller d. Mrs J. Heaton/Mrs F. Webb 6-1, 6-2
--

XDF: W.T. Anderson/Valerie Lewis d. Donald Black (ZIM)/Shirley Bloomer 6-4, 3-6, 6-4
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:01 PM
August 2-7, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Carmarthenshire, Wales (Grass)

FI: A. Bates d. Lorna Cawthorn 6-3, 7-5
--

DF: A. Bates/Lorna Cawthorn d. Mrs K. Ernest/Laura Morgan 7-5, 6-4
--

XDF: Ignacy Tloczynski (POL)/Lorna Cawthorn d. Dennis B. Hughes/Laura Morgan 6-3, 6-3
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:13 PM
August 2-7, South of Scotland Championships, Moffat, Scotland

FI: Barbara Bradley (USA) d. Barbara Kimbrell (USA) 6-2, 6-1
--

DF: Barbara Bradley (USA)/Barbara Kimbrell (USA) d. Mrs R. Atkinson/Miss Atkinson 6-0, 6-2
--

XDF: Tadeusz A. Slawek (POL)/Barbara Kimbrell (USA) d. John R. Maguire/Barbara Bradley (USA) 6-1, 7-5
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:18 PM
July 29-August 4, Moseley, Birmingham, West Midlands, England (Grass)

FI: Rosemary Walsh d. Hazel Cheadle 6-3, 6-3
--

DF: Billie Woodgate/Rosemary Walsh d. Hazel Cheadle/Mary Harris 6-4, 6-1
--

XDF: Gerald D. Oakley/Billie Woodgate d. John Barrett/Sheila Colebrooke 6-1, 6-2
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:20 PM
July 12-17, Penzance, Cornwall, England (Grass)

FI: Elaine Watson d. Sheila Colebrooke 6-2, 6-3
--

DF: Sheila Colebrooke/Elaine Watson d. Diane Midgley/Joan Nilen 6-3, 6-1
--

XDF: Ernest Wittmann (POL)/Elaine Watson d. D. Brown/Sheila Colebrooke 0-6, 6-2, 6-3
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:25 PM
August 16-21, Saint Ives, Cornwall, England (Grass)

FI: Mollie Govett d. Jane Godfrey 6-3, 6-2
--

DF: Mollie Govett/Mrs N. Watkins d. Jane Godfrey/E. Ward 6-4, 6-4
--

XDF: Gordon E. Mudge/Mrs N. Watkins d. K. Huxtable/E. Ward 6-1, 6-2
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:29 PM
August 4-7 & 9-14, Seaford, Sussex, England (Grass)

FI: A. Mitson d. P. Rees 6-1, 6-4
--

DF: B. Aylward/Mrs P. Wirley d. M. Brasher/P. Markwell 8-6, 7-5
--

XDF: M.J.P. Riester/P. Markwell d. L.C. Callf/Mrs P. Wirley 11-9, 7-5
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:34 PM
August 9-14, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: Viola White d. J. Blake 6-1, 6-2
--

DF: M. White/Viola White d. Mrs R. Chamberlain/G. Liddiard 3-6, 6-2, 6-3
--

XDF: Basil F. Hutchins/Viola White and Geoffrey D. Owen/Mrs R. Chamberlain divided the prizes
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:36 PM
July 31-August 5, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Jean Knight d. Mrs B. Chamberlain 6-1, 6-2
--

DF: Jean Knight/Barbara Loakes d. Mrs B. Chamberlain/Priscilla Tupholme 7-5, 6-2
--

XDF: W.J. Collins/Jennifer Pendered d. S. Bouverie/Jean Knight 6-2, 6-2
-----

newmark401
Jun 29th, 2014, 09:41 PM
June 7-12, West Derby, Liverpool, England (Grass)

FI: Kathleen Stott d. Sheila Armstrong 5-7, 6-4, 12-10
--

DF: Nancy Liebert/Joan MacLeod d. E. Haydock/Mrs K. Knight 4-6, 6-4, 6-3
--

XDF: Darrell H. Shaw/Frances Walthew d. J.H. Brown/Joan MacLeod 6-8, 6-4, 6-2
-----

Jimbo109
Jun 30th, 2014, 10:12 AM
May 10, West of Scotland Invitation

FI Heather MacFarlane d. M.L. Walker 6-1 6-2

DF MacFarlane/I.S. Valance d. K. Gillespie/Mrs. C. Black 6-3 6-3




June 12, West of Scotland, Glasgow, GB

FI Heather Macfarlane d. I.S. Vallance 6-1 7-5

DF Mrs. C. Black/K. Gillespie d. Vallance/Macfarlane 5-7 6-3 6-0

FI Vallance/I.M. Campbell d. Black/J.B. Wilson 7-5 2-6 6-4


Which tournament was really valid for the West of Scotland Championships? :confused:

newmark401
Jun 30th, 2014, 10:17 PM
June 3-12, West of Scotland Championships, Glasgow, Scotland (Grass)

FI: Heather Macfarlane d. Isobel Vallance 6-1, 7-5
--

DF: Mrs L. Black/K. Gillespie d. Heather Macfarlane/Isobel Vallance 5-7, 6-3, 6-0
--

XDF: Ian M. Campbell/Isobel Vallance d. J.B. Wilson/Mrs L. Black 7-5, 2-6, 6-4
---

Jimbo109
Jul 7th, 2014, 05:00 PM
August 9-14, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: Anita Ellis d. Jane Godfrey 6-1, 6-1

DF: Anita Ellis/Jane Godfrey d. E. Lawrenson/V. Moore 6-1, 6-1



Is Anita Ellis the former Anita Lizana? :confused:

newmark401
Jul 7th, 2014, 09:46 PM
Is Anita Ellis the former Anita Lizana? :confused:

Yes.
-----

Jimbo109
Aug 24th, 2014, 09:48 AM
Week ending November 21

November 24, Grenoble International, Switzerland

FI Marie Louise Billaz (Fr) d. Rostaing (Fr) 6-1 7-5
-----

November 24, Grenoble International, France (Indoors)

newmark401
Sep 17th, 2014, 01:46 PM
July 5-10, Irish Open Championships, Fitzwilliam Lawn Tennis Club, Dublin, Ireland (Grass)

Draw of 28

1R = First round

1R: C. Draper d. B. Lindsay 6-2, 11-9
1R: Betty Lombard d. Heather Bretland 6-4, 6-4
1R: S. Hannen d. I. McDonnell 6-1, 9-11, 6-1
1R: A. Miley d. B. Moran 3-6, 6-1, 6-0
1R: C. Bolger d. R. Murray 6-4, 6-4
1R: June Fitzpatrick d. G. Hogan 6-3, 6-0
1R: Miriam Meenan d. Mrs Hackett 7-5, 6-0
1R: Nell Hopman (AUS) d. Veronica Miley 6-3, 6-0
1R: Mrs J. Morton d. V. Byrne 6-0, 8-6
1R: D. Sturgess d. M. Hanlon, walkover
1R: Mary O'Sullivan d. M. Flood 6-1, 6-2
1R: Ginette Bucaille (FRA) d. J. Plews 6-0, 6-0

The remaining players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Maureen Connolly (USA) d. E. Fitzpatrick 6-0, 6-2
2R: Lombard d. Draper 6-1, 6-0
2R: Hannen d. A. Miley 6-2, 6-2
2R: June Fitzpatrick d. Bolger 6-2, 6-2
2R: Angela Buxton (GBR) d. Pam Egan 6-2, 6-3
2R: Hopman d. Meenan 6-2, 6-3
2R: Morton d. Sturgess 6-3, 6-0
2R: Bucaille d. O'Sullivan 6-1, 6-3
--

QF: Connolly d. Lombard 6-3, 6-3
QF: June Fitzpatrick d. Hannen 6-0, 6-2
QF: Buxton d. Hopman 3-6, 6-4, 6-2
QF: Bucaille d. Morton 6-2, 6-2
--

SF: Connolly d. June Fitzpatrick 6-1, 6-0
SF: Bucaille d. Buxton 6-4, 6-4
--

FI: Maureen Connolly (USA) d. Ginette Bucaille (FRA) 6-2, 6-1
-----

Jimbo109
Oct 4th, 2014, 08:37 AM
Week ending January 3

December 26 1953-January 1954, Manly Seaside, Sydney, Aus (Grass)



ended January 9