PDA

View Full Version : 2009 Czech weekly update thread!


Bennguin1491
Jan 7th, 2009, 03:33 PM
Mods--please unsticky the 2008 thread. :)

Events the week of 1/5

WTA Tour Events

Brisbane (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Ana Ivanovic (SRB) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Sesil Karatantcheva (BUL) d. Iveta Benesova (CZE) 1-6 6-4 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Isabella Holland (AUS) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. Samantha Stosur (AUS) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Safarova (CZE) vs. (2) Victoria Azarenka (BLR)

Auckland (International)

1st round qualifying:
(7) Stephanie Dubois (CAN) d. (A) Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Virginie Razzano (FRA) 1-6 6-2 6-3
(5) Shahar Peer (ISR) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-6(4) 6-2
Edina Gallovits (ROU) d. Klara Zakopalova (CZE) 3-6 6-2 7-5
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 7-6(3) 4-6 7-5

Main Draw 2nd round:
(5) Shahar Peer (ISR) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 4-6 6-2
Elena Vesnina (RUS) d. (6) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-3

SloKid
Jan 10th, 2009, 10:49 PM
Stickied.

I hope Klara qualifies this week and then wins at least a match at the AO, she's due a good draw.

Bennguin1491
Jan 11th, 2009, 09:45 PM
Events the week of 1/12

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

1st round qualifying:
Katie O'Brien (GBR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-3
Ekaterina Ivanova (RUS) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 5-7 6-1 6-3
Lenka Wienerova (SVK) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-3
(6) Varvara Lepchenko (USA) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1
Alexandra Panova (RUS) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-2 6-3
Tzipora Obziler (ISR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-0

Sydney (Premier)

1st round qualifying:
Meng Yuan (CHN) d. (2) Lucie Safarova (CZE) 6-1 3-2 ret. :sad:
Vera Dushevina (RUS) d. (9) Petra Cetkovska (CZE) 6-7(5) 7-5 6-3
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Galina Voskoboeva (KAZ) 6-3 4-6 6-2

2nd round qualifying:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-3 2-6 7-5

3rd round qualifying:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Anastasia Yakimova (BLR) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-0

Hobart (International)

1st round qualifying:
(6) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Alexa Glatch (USA) 6-3 6-1
Maria Elena Camerin (ITA) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Mara Santangelo (ITA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-1
Iveta Benesova (CZE) d. (8) Tamarine Tanasugarn (THA) 7-5 7-5
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Sally Peers (AUS) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. Mara Santangelo (ITA) 6-3 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (7) Alona Bondarenko (UKR) 6-2 6-1

Main Draw Quartefinals:
Iveta Benesova (CZE) d. Gisela Dulko (ARG) 6-4 6-4
Petra Kvitova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6 7-5 6-3

Main Draw Semifinals:
Iveta Benesova (CZE) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Virginie Razzano (FRA) 6-4 6-2

Main Draw Final:
Petra Kvitova (CZE) d. Iveta Benesova (CZE) 7-5 6-1

ITF Events

Boca Raton, FL 25K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Indire Akiki (CRO) 1-6 6-2 6-4
Simona Dobra (CZE) d. (16) Pauline Wong (NED) 4-6 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(5) Leonie Mekel (NED) d. Petra Padalikova (CZE) 6-3 7-5
Tereza Mrdeza (CRO) d. Simona Dobra (CZE) 3-6 6-3 6-3

No Czech in main draw

Glasgow 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Pavla Smidova (CZE) d. Chen Astrogo (ISR) 7-5 6-2
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Helene Auensen (NOR) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(7) Naomi Broady (GBR) d. Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-2
(WC) Elizabeth Thomas d. (2) Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-4

Bennguin1491
Jan 21st, 2009, 06:29 PM
Events the week of 1/19

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (24) Sybille Bammer (AUT) 6-3 6-1
Marina Erakovic (NZL) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 7-5
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-4
Samantha Stour (AUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-6(5) 7-6(0)
Iveta Benesova (CZE) d. Vera Dushevina (RUS) 6-4 0-6 6-2
Severine Bremond (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-2 6-1
(13) Victoria Azarenka (CZE) d. Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. Marina Erakovic (NZL) 6-1 3-6 9-7
Iveta Benesova (CZE) vs. (4) Elena Dementieva

Main Draw 3rd round:
Lucie Safarova (CZE) vs. (16) Marion Bartoli (FRA)

ITF Events

Lutz, FL 25K

1st round qualifying:
Patricia Veresova (SVK) d. Petra Padalikova (CZE) 7-6(2) 4-6 7-5
Nikola Vajdova (SVK) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 7-5

No Czechs in main draw

Wrexham 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Pigova (CZE) d. Kristina Steiert (GER) 6-2 6-3
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Beatriz Garcia-Vidagny (ESP) 6-3 6-4
Jana Jandova (CZE) d. Jade Windley (GBR) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Eva Pigova (CZE) d. (LL) Helene Auensen (NOR) 6-3 6-2
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Nathalie Piquion (FRA) 6-2 6-3
(2/WC) Naomi Cavaday (GBR) d. Jana Jandova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(6) Hanne Skak Jensen (DEN) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 6-4
(Q) Constance Sibille (FRA) d. (4) Iveta Gerlova (CZE) 3-6 6-2 6-1

Kaarst 10K

1st round qualifying:
Romy Koelzer (GER) d. Tereza Vancurova (CZE) 7-6(3) 6-2
(14) Madlen Kadur (GER) d. Karolina Cechova (CZE) 3-6 6-2 6-3
(13) Anna Zaja (GER) d. Klara Ellingerova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
Katerina Vankova (CZE) d. Amra Sadikovic (SUI) 6-2 7-6(2)
(Q) Marta Sirotkina (RUS) d. Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Dominika Nociarova (SVK) d. Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-3

Bennguin1491
Jan 26th, 2009, 02:19 AM
Events the week of 1/26

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

No Czechs remain.

ITF Events

Laguna Nigel, CA 25K

1st round qualifying:
Maria Fernandez Alves (BRA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Megan Moulton-Levy (USA) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-1

Hyderabad 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Grenoble 10K

1st round qualifying:
(4) Pavla Smidova (CZE) d. Abi Claydon (GBR) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(4) Pavla Smidova (CZE) d. Morgane Pons (FRA) 6-0 6-1

3rd round qualifying:
Xenia Knoll (SUI) d. (4) Pavla Smidova (CZE) 6-0 6-2

No Czechs in main draw

Bennguin1491
Feb 2nd, 2009, 04:23 AM
Events the week of 2/2

WTA Tour Events

No events scheduled.

ITF Events

Burnie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Belfort 25K

1st round qualifying:
(15) Aleksandra Grela (POL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Varvara Galanina (RUS) 6-4 6-1
(6) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-3 6-7(8) 6-3
(LL) Irina Kuzmina (LAT) d. (5) Tereza Hladikova (CZE) 6-2 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Virginie Pichet (FRA) 6-4 3-6 6-4
Youlia Fedossova (FRA) d. (6) Eva Hrdinova (CZE) 6-4 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Andrea Petkovic (GER) 4-0 ret.

Main Draw Semifinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Claire Feuerstein (FRA) 6-1 6-4

Main Draw Finals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (2) Vesna Manasieva (RUS) 6-3 6-2

Sutton 25K

1st round qualifying:
(12) Katerina Vankova (CZE) d. Amy Sargeant (GBR) 6-3 6-0
(15) Jana Jandova (CZE) d. Cristina-Andreea Mitu (ROU) 6-1 6-1
(6) Iveta Gerlova (CZE) d. Lisa Whybourn (GBR) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(12) Katerina vankova (CZE) d. (4) Rebecca Marino (CAN) 6-4 6-4
(15) Jana Jandova (CZE) d. Helen Parish (GBR) 6-7(5) 6-4 6-2
(6) Iveta Gerlova (CZE) d. (10) Nikola Vajdova (SVK) 6-3 7-6(7)

Main Draw 1st round:
(1) Corinna Dentoni (ITA) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 3-6 7-6(4)
(8) Marinne Giraud (MRI) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-3 6-4
(Q) Naomi Broady (GBR) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-2
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. Raquel Kops-Jones (USA) 6-3 4-6 6-2
Teodora Mircic (SRB) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-4
(2) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Anna Smith (GBR) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Naomi Cavaday (GBR) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 1-6 7-6(3) 6-3
(2) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Simona Halep (ROU) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(2) Renata Voracova (CZE) d. (5) Nika Ozegovic (CRO) 6-2 5-7 6-3

Main Draw Semifinals:
(3) Katie O'Brien (GBR) d. (2) Renata Voracova (CZE) 6-3 6-2

Rancho Mirage, CA 25K

1st round qualifying:
Kelly Liggan (IRL) d. Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
(WC) Nicole Gibbs (USA) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 3-6 6-1

Vale de Lobo 10K

1st round qualifying:
(7) Zuzana Linhova (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(7) Zuzana Linhova (CZE) d. Claudia Lorenzo Fernandez (ESP) 7-5 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Ofri Lankri (ISR) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
Lynn Schonage (NED) d. (7) Zuzana Linhova (CZE) 5-7 6-2 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Pilar Dominguez-Lopez (ESP) 6-3 6-2

4th round qualifying:
Vanessa Pinto (GER) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-5 4-6 6-2

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Nina Zander (GER) 3-6 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
Simona-Iulia Matei (ROU) d. Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-0

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Ima Bohush (BLR) d. Simona Dobra (CZE) 6-3 6-3

Bennguin1491
Feb 14th, 2009, 01:09 AM
Events the week of 2/9

WTA Tour Events

Paris (Premier)

1st round qualifying:
(WC) Karla Mraz (FRA) d. Tereza Hladikova (CZE) 3-6 7-5 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. Alexandra Stevenson (USA) 7-6(5) 6-3
(7) Maria Elena Camerin (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Serena Williams (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-4
Karolina Sprem (CRO) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Emilie Loit (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-4

Pattaya City (International)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Midland, MI 75K

1st round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. Anastasiya Vasylyeva (RUS) 6-3 6-2
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Story Tweedie-Yates (USA) 4-6 6-0 6-4

2nd round qualifying:
Valerie Tetreault (CAN) d. Karolina Pliskova (CZE) 7-5 6-1
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Emily Webley-Smith (GBR) 7-5 4-6 6-3

3rd round qualifying:
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Katie O'Brien (GBR) d. (LL) Michaela Pastikova (CZE) 6-0 6-2
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Anna Gerasimou (GRE) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. (4) Stephanie Foretz (FRA) 7-6(2) 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 5-7 6-4 6-0

Main Draw Final:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Eleni Daniilidou (GRE) 6-3 6-3

Cali 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Arantxa Parra Santonja (ESP) 5-7 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Nathalie Vierin (ITA) d. (7) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 7-5

Mildura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Stockholm 25K

1st round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Jennie Brobeck (SWE) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
(13) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (5) Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Nicole Thyssen (NED) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-3
(Q) Justine Ozga (GER) d. (3) Renata Voracova (CZE) 7-6(6) 7-6(5)
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Ksenia Milevskaya (BLR) 7-6(2) 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Naomi Cavaday (GBR) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 ret. :sad:

Albufeira 10K

Main Draw 1st round:
Dominika Kanakova (CZE) d. Martina Natali (ITA) 6-1 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Sabina Stilu (ROU) 6-1 6-3
Anastasia Wagner (GER) d. Zuzana Linhova (CZE) 7-6(6) 6-4

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Cristina Greco-Naccarato (ITA) 6-1 3-6 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Anastasiya Lytovchenko (UKR) 6-0 7-5

3rd round qualifying:
Inna Sokolova (RUS) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-0 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Sarah Moundir (SUI) 6-3 0-6 6-4

4th round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Inna Sokolova (RUS) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Vanessa Pinto (GER) 6-2 7-6(5)
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Nicolette Van Uitert (NED) 2-6 6-4 7-6(1)

Main Draw 2nd round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Beatriz Garcia-Vidagny (ESP) 6-4 6-4
(5) Roxane Vaisemberg (BRA) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 3-6 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. Keren Shlomo (ISR) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. (5) Roxane Vaisemberg (BRA) 6-3 7-6(5)

Main Draw Final:
Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Lisa Sabino (ITA) 6-3 6-2

Jiangmen 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mallorca 10K

1st round qualifying:
Gabriela Horackova (CZE) d. Carla Roset-Franco (ESP) 6-4 6-3
(12) Erika Zanchetta (ITA) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(2) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(SE) Carmen Lopez-Rueda (ESP) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 1-6 6-1

Bennguin1491
Feb 14th, 2009, 01:30 AM
Events the week of 2/16

WTA Tour Events

Dubai (Premier 5)

1st round qualifying:
(9) Andreja Klepac (SLO) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Julia Schruff (GER) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 2-6 6-4

Memphis (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Lucie Safarova (CZE) d. Melanie South (GBR) 6-2 6-2
(Q) Chanelle Scheepers d. Lucie Hradecka (CZE) 6-1 5-7 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(3) Lucie Safarova (CZE) d. Vania King (USA) 7-6(1) 6-3

Bogota (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-2
Edina Gallovits (ROU) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-2
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Romina Oprandi 3-6 7-6(7) 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
Edina Gallovits (ROU) d. (5) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-4

ITF Events

Surprise, AZ 25K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. (11) Ana-Clara Duarte (BRA) 6-2 1-6 6-3
(12) Karolina Pliskova (CZE) d. Christian Thompson (USA) 6-2 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) d. Yuliana Motyl (CAN) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Magda Okruashvili (GEO) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-4
(12) Karolina Pliskova (CZE) d. Sabrina Capannolo (USA) 6-1 6-4
(8) Maria-Fernandez Alves (BRA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-7(4) 7-5

3rd round qualifying:
(12) Karolina Pliskova (CZE) d. (6) Story Tweedie-Yates (USA) 7-6(4) 6-3

Main Draw 1st round:
(3) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-4
(Q) Olga Boulytcheva (RUS) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-1 6-3

Guangzhou 10K

1st round qualifying:
Jun-Yi Zheng (CHN) d. Lenka Danielova (CZE) 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Portimao 10K

1st round qualifying:
(15) Zuzana Linhova (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Caroline Thorton (USA) 6-1 6-0
Dominika Kanakova (CZE) d. Diana Batista (POR) 6-0 6-0 :eek:

2nd round qualifying:
(15) Zuzana Linhova (CZE) d. Julie Gervais (FRA) 6-2 6-3
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (16) Josanne Van Bennekom (NED) 6-2 6-1
(6) Constance Sibille (FRA) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-1

3rd round qualifying:
(15) Zuzana Linhova (CZE) d. Gabriela Eufrasio (BRA) 6-0 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Margarida Moura (POR) 6-1 6-1

4th round qualifying:
(2) Nicolette Van Uitert (NED) d. (15) Zuzana Linhova (CZE) 6-3 6-3
(3) Maria Joao Koehler (POR) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Nicole Riner (SUI) 6-3 7-6(4) 7-6(4)

Main Draw 2nd round:
Sandra Soler-Sola (ESP) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-4 1-6 7-6(5)

Bennguin1491
Feb 26th, 2009, 12:42 AM
Events the week of 2/23

WTA Tour Events

Acapulco (International)

1st round qualifying:
Martina Muller (GER) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 4-6 6-0

Main Draw 1st round:
Roberta Vinci (ITA) d. (6) Lucie Safarova (CZE) 6-4 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Andreja Klepac (SLO) 2-6 6-1 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Emilie Loit (FRA) 4-6 6-4 7-5
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Olga Savchuk (UKR) 6-2 6-0
Petra Cetkovska (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (3) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4 7-5
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Klara Zakopalova (CZE) 4-6 6-4 7-6(3)
(8) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) vs. Petra Cetkovska (CZE)

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Maret Ani 4-6 7-5 6-1
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Mathilde Johansson (FRA) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Venus Williams (USA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-0 6-3
(2) Flavia Pennetta (ITA) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Clearwater, FL 50K

1st round qualifying:
Michaela Pastikova (CZE) d. Maria Irigoyen (ARG) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
Michaela Pastikova (CZE) d. (1) Madison Brengle (USA) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
Kimberly Couts (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 7-5 3-6 6-1

Biberach 50K

1st round qualifying:
(8) Yuliya Beygelzimer (UKR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 6-3
Nikola Frankova (CZE) d. (3) Lina Stanciute (LTU) 6-2 6-1
Veronika Chvojkova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-4 7-6(5)

2nd round qualifying:
Nikola Frankova (CZE) d. Varvara Galanina (RUS) 6-3 6-2
Veronika Chvojkova (CZE) d. (7) Chayenne Ewijk (NED) 6-2 7-5

3rd round qualifying:
Nikola Frankova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Kristina Barrois (GER) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-2
(Q) Yuliya Beygelzimer (UKR) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-0 6-2
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (7) Anna Lapushchenkova (RUS) 6-1 7-5
(3) Julia Goerges (GER) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Corinna Dentoni (ITA) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-2

Bennguin1491
Mar 2nd, 2009, 03:17 AM
Events the week of 3/2

WTA Tour Events

Monterrey (International)

1st round qualifying:
Lenka Weinerova (SVK) d. Sandra Zahlavova (CZE) 3-6 7-6(3) 6-1

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Jarmila Groth (SVK) 6-3 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Melissa Torres Sandoval (MEX) 6-4 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anna-Lena Groenefeld (GER) 6-3 2-6 7-6(4)
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Shahar Peer (ISR) 6-4 6-2
(Q) Vania King (USA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
Li Na (CHN) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. (8) Maria Kirilenko (RUS) 6-4 4-1 ret.
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (3) Flavia Pennetta (ITA) 7-6(4) 2-6 6-4
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Roberta Vinci (ITA) 7-6(4) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Li Na (CHN) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-6(3)
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
Li Na (CHN) d. (6) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Sydney 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Minsk 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lesya Tsurenko (UKR) d. (8) Eva Hrdinova (CZE) 7-6(6) 7-6(1)
(3) Vitalia Diatchenko (UKR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-2
Nikola Frankova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 4-6 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Viktoria Yemialyanava (BLR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-7(3) 6-3 7-5

Fort Walton Beach, FL 25K

1st round qualifying:
(15) Heidi El-Tabakh (CAN) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-1 6-2
Riza Zalameda (USA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 5-7 6-1
Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Alexa Guarachi (USA) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. (10) Kimberly Couts (USA) 6-3 3-0 ret.

3rd round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. (8) Sharon Fichman (CAN) 7-6(7) 4-6 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (4) Varvara Lepchenko (USA) 4-6 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Tomoko Yonemura (JPN) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Georgie Stoop (GBR) 7-5 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Gabriela Paz (VEN) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 2-6 6-4

Lyon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Raanana 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Zuzana Linhova (CZE) d. (WC) Olga Blank (ISR) 6-1 7-5

Main Draw 2nd round:
(7) Sarah Gronert (GER) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-1 6-3

Buchen 10K

1st round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Steffi Bachofer (GER) 1-6 6-1 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. (16) Goele Lemmens (BEL) 6-4 6-2
Martina Borecka (CZE) vs. (13) Anja Prislan (SLO) 5-7 7-6(7) 6-2

2nd round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Xenia Knoll (SUI) 7-6(2) 6-4
Elyne Boeykens (BEL) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-4
Maria Biryukova (RUS) d. Martina Borecka (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (LL) Tanya Germanlieva (BUL) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(2) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-3

Giza 10K

1st round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. Giulia Bruzzone (ITA) 6-2 3-6 6-4
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Marianna Natali (ITA) 6-3 6-4
Martina Kubickova (CZE) d. Jodie Williams (GBR) 6-2 6-0
(8) Barbora Krtickova (CZE) d. Makayla Lewis (GBR) 6-0 6-0 :eek:

2nd round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. Giulia Gasparri (ITA) 6-4 6-2
Raluca-Elena Platon (ROU) d. (15) Teresa Malikova (CZE) 6-4 4-6 6-4
(7) Nadia Lalami (MAR) d. Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-1
(8) Barbora Krtickova (CZE) d. Natasha Bredl (AUT) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. (9) Biljana Pavlova (BUL) 7-6(2) 6-1
(16) Jasmin Steinherr (GER) d. (8) Barbora Krtickova (CZE) 6-2 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (7) Nicole Riner (SUI) 6-3 2-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Nicole Rottmann (AUT) 7-6(5) 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Marcella Koek (NED) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-4 7-6(1)

Bennguin1491
Mar 16th, 2009, 11:46 PM
Events the week of 3/9

WTA Tour Events

Indian Wells (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. Betina Jozami (ARG) 6-4 1-6 6-4
(13) Lucie Hradecka (CZE) d. Carly Gullickson (USA) 6-1 7-6(5)

2nd round qualifying:
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. (13) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 7-6(1)

Main Draw 1st round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Michaella Krajicek (NED) 6-3 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Pauline Parmentier (FRA) 6-3 6-2
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Bye
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Stephanie Foretz (CAN) 6-2 7-5
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Melanie Oudin (USA) 6-3 6-1
(Q) Kristina Barrois (GER) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-2
Nuria Llagostera Vives (ESP) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(5) 7-6(9)

Main Draw 2nd round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (21) Alona Bondarenko (UKR) 6-3 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (26) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Elena Dementieva (RUS) 7-6(2) 2-6 6-1
(25) Aleksandra Wozniak (CAN) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Las Palmas de Gran Canaria 10K

No Czechs in qualifying or main draw

North Shore City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Dijon 10K

1st round qualifying:
Alize Lim (FRA) d. (6) Katerina Vankova (CZE) 5-7 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Alexandra Damaschin (ROU) 6-4 6-3
Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Priscilla Heise (FRA) 6-0 7-6(4)

Main Draw 2nd round:
Claudine Schaul (LUX) d. (1) Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Anais Laurendon (FRA) 6-3 5-7 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Laura-Ioana Andrei (ROU) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-2 7-5

Giza 10K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Jasmin Steinherr (GER) 6-0 6-1
(6) Jana Jandova (CZE) d. Bye
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (9) Gracia Radovanovic (FRA) 3-6 6-3 6-2
(6) Jana Jandova (CZE) d. Jodie McKinnon (GBR) 6-0 6-2
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Laura Revert-Oroz (ESP) 6-3 6-2
Teresa Malikova (CZE) d. Angelina Gordienko (RUS) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Ekaterina Stroganova (RUS) 7-5 6-3
(6) Jana Jandova (CZE) d. Piia Suomalainen (FIN) 6-4 6-4
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Valentine Starkova (KAZ) 3-6 6-2 6-3
(16) Cristina Sanchez-Quintanar (ESP) d. Teresa Malikova (CZE) 6-1 2-6 6-1

4th round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (2) Federica Di Sarra (ITA) 6-4 0-6 7-5
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. (6) Jana Jandova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(3) Eloisa-Marie Compostizo-de Andres (ESP) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-1
(SE) Galina Fokina (RUS) d. (Q) Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-3

Rome-Real 10K

1st round qualifying:
Tereza Vancurova (CZE) d. (WC) Michol Sanna (ITA) 6-2 6-1
(13) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Christine Lehner (GER) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Tereza Vancurova (CZE) d. (15) Bistra Otashliyska (BUL) 6-4 6-3
(13) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Elena Bavassano (ITA) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
Paola Spriveri (ITA) d. Tereza Vancurova (CZE) 6-3 6-0
(8) Annalisa Bona (ITA) d. (13) Lucie Kreigsmannova (CZE) 3-6 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Jessica Ginier (FRA) 6-1 6-2
Darina Sedenkova (CZE) d. Neda Kozic (SRB) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. (7) Dominice Ripoll (GER) 6-1 7-6(1)
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Marina Shamayko (RUS) 6-7(6) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Liana-Gabriela Ungur (ROU) d. Simona Dobra (CZE) 6-7(0) 6-3 6-3
Karolina Kosinska (POL) d. Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-0 6-4

Bennguin1491
Mar 17th, 2009, 03:46 AM
Events the week of 3/16

WTA Tour Events

Indian Wells (Premier Mandatory)

Qualifying/Early rounds: see previous post.

Main Draw 3rd round:
Jill Craybas (USA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-3
(4) Vera Zvonareva (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-1
(30) Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Petra Cetkovska (CZE) 7-5 7-5

ITF Events

Redding, CA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tenerife 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Cairo 25K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (WC) Nadine Azmy (EGY) 6-0 6-3
Teresa Malikova (CZE) d. Dina El Farouk (EGY) 6-1 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. Teresa Mrdeza (CRO) 6-1 6-4
Fatima El Allami (MAR) d. Jana Jandova (CZE) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (13) Camila Giorgi (ITA) 6-3 6-1
Biljana Pavlova (BUL) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 5-7 6-3
Fatima El Allami (MAR) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-1 6-3

3rd round qualifying:
Nadia Lalami (MAR) d. Martina Kubickova (CZE) 3-6 6-1 6-3

No Czechs in main draw

Irapuato 25K

1st round qualifying:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. Valeria Franco (MEX) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(9) Bianca Botto (PER) d. (4) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 5-7 7-5

Main Draw 1st round:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Daniela Munoz-Gallagos (MEX) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Francesca Segarelli (DOM) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw Quarterfinals:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (7) Tetiana Luzhanska (UKR) 6-3 6-0

Main Draw Semifinals:
(2) Chanelle Scheepers (RSA) d. (3) Renata Voracova (CZE) 6-4 4-6 6-4

Amiens 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bath 10K

1st round qualifying:
(14) Petra Krejsova (CZE) d. Julie Gervais (FRA) 6-1 1-6 6-2

2nd round qualifying:
(1/WC) Yasmin Clarke (GBR) d. (14) Petra Krejsova (CZE) 6-4 5-7 7-6(4)

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 6-1
Karolina Nowak (GER) d. (LL) Petra Krejsova (CZE) 4-6 6-1 6-0
(7) Emma Laine (FIN) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-4
Katerina Vankova (CZE) d. Tara Moore (GBR) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Verdiana Verardi (ITA) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 1-6 7-6(4) 6-2
(4) Darija Jurak (CRO) d. Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-3

Hamilton 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rome-Pomezia 10K

1st round qualifying:
(1) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Costanza Mecchi (ITA) 6-4 6-0
Bistra Otashliyska (BUL) d. (2/WC) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Cristina Matera (ITA) 6-3 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (15) Nancy Rustignoli (ITA) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(1) Darina Sedenkova (CZE) d. (13) Veronica Popovici (ITA) 6-1 6-4
(4) Jasmina Kajtazovic (SLO) d. (10) Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (6) Cristina Celani (ITA) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Federica Grazioso (ITA) 2-6 6-3 6-1
Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-4 6-2
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Alessia Bertoia (ITA) 5-7 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. Simona Dobra (CZE) 6-1 6-1
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Sandra Martinovic (BIH) 1-6 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-6(5) 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Alice Moroni (ITA) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(4) Darya Kustova (BLR) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-1

Lima 10K

1st round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. Mariah Plauth (BRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. Andressa Garcia (BRA) 6-4 4-6 6-2

3rd round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. (3) Natalia Cheng (BRA) 7-6(3) 6-4

Main Draw 1st round:
Andrea Koch-Benevuto (CHI) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-3

Bennguin1491
Mar 23rd, 2009, 09:06 PM
Events the week of 3/23

WTA Tour Events

Miami (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
Julia Goerges (GER) d. (12) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Karin Knapp (ITA) 7-6(2) 6-3
Tathiana Garbin (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-4
Sabine Lisicki (GER) d. Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-4
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Bye
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Patricia Mayr (6-4 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. Anne Keothavong (GBR) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(14) Alize Cornet (FRA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 7-6(4)
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Sabine Lisicki (GER) 6-2 6-4
Nicole Vaidisova (CZE) d. (28) Alona Bondarenko (UKR) 6-1 6-0
(18) Patty Schnyder (SUI) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-1 6-4

ITF Events

Jersey 25K

1st round qualifying:
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(13) Tara Moore (GBR) d. (4) Iveta Gerlova (CZE) 3-6 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(5) Ana Vrljic (CRO) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 1-6 6-2
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Shaozhou Liu (CHN) 7-5 6-1
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Naomi Broady (GBR) 7-6(6) 6-3
(WC) Sarah Borwell (GBR) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(6) 6-1

Main Draw 2nd round:
Monique Adamczak (AUS) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-0
Claire Feuerstein (FRA) d. (7) Eva Hrdinova (CZE) 6-2 7-5

Hammond 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Kristie Ahn (USA) d. (4) Renata Voracova (CZE) 6-0 6-4

Moscow 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Yana Buchina (RUS) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Vitalia Diatchenko (RUS) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-2

La Palma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kofu 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Wellington 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gonesse 10K

1st round qualifying:
(9) Alize Lim (FRA) d. Lenka Danielova (CZE) 6-2 6-0

No Czechs in main draw

Latina-Nascosa 10K

1st round qualifying:
(9) Kristyna Pliskova (CZE) d. Giannina Minieri (ITA) 6-4 6-2
(3) Pavla Smidova (CZE) d. Joanna Bougon (FRA) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
(9) Kristyna Pliskova (CZE) d. (1) Stefania Chieppa (ITA) 6-4 6-2 :eek:
(11) Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) d. (3) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-7(4) 6-2

Main Draw 1st round:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ashley Weinhold (USA) 2-6 6-0 6-1
Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Aleksandra Josifoska (MKD) 6-2 6-3
(WC) Alessia Bertoia (ITA) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Rebeca Bou-Noguiero (ESP) 6-2 6-3
Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Martina Gledacheva (BUL) 7-5 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (5) Sandra Martinovic (BIH) 6-2 6-1
(4) Anna Korzeniak (POL) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-0 6-0

Main Draw Semifinals:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (LL) Martina Trevisan (ITA) 6-4 6-3

Main Draw Final:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (4) Anna Korzeniak (POL) 7-5 6-7(3) 6-2

Lima 10K

1st round qualifying:
(15) Petra Padalikova (CZE) d. (WC) Mayte Calmet (PER) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
Anastasia Kharchenko (UKR) d. (15) Petra Padlikova (CZE) 6-1 4-6 7-5

No Czechs in main draw

Metepec 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. Marina Giral Lores (VEN) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Veronica Speigel (ARG) d. Katerina Kramperova (CZE) 5-7 6-0 7-5

Bennguin1491
Apr 8th, 2009, 12:28 AM
Events the week of 3/30

WTA Tour Events

Miami (Premier Mandatory)

Main Draw 3rd round:
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Gisela Dulko (ARG) 6-3 6-2
(8) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(5) Venus Williams (USA) d. (26) Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-4

ITF Events

Khanti-Mansiysk 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(LL) Tatyana Arefyeva (UKR) d. Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-0

Latina 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Julia Vakulenko (UKR) d. Renata Voracova (CZE) 6-1 6-2
Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 3-6 6-3
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Margit Ruutel (EST) 1-0 ret.

Main Draw 2nd round:
(2) Alberta Briatni (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-3

Pelham, AL 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
Karolina Vlachova (CZE) d. Alexandra Vukota (SUI) 6-3 6-4
Gabriela Horackova (CZE) d. Bye
Martina Krischnikova (CZE) d. Bye
Dominika Kanakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Nevena Selakovic (SRB) d. Karolina Vlachova (CZE) 6-1 6-3
(11) Anna Brazhnikova (SWE) d. Gabriela Horackova (CZE) 4-6 6-2 6-3
(4) Avgusta Tsybycheva (RUS) d. Martina Krischnikova (CZE) 6-3 6-1
Alize Lim (FRA) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Lima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Apr 24th, 2009, 03:10 PM
yikes i fell so far behind :o

Events the week of 4/6

WTA Tour Events

Marbella (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (1) Serena Williams (USA) 6-4 3-6 6-1
Renata Voracova (CZE) d. Pauline Parmentier (FRA) 7-6(8) 4-6 6-4
Nicole Vaidisova (CZE) d. Angelique Kerber (GER) 3-6 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Renata Voracova (CZE) 7-6(7) 5-7 6-0
Roberta Vinci (ITA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(5) Carla Suarez Navarro (ESP) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-2

Ponte Vedra Beach (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Kateryna Bondarenko (UKR) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(6) 6-2

ITF Events

Torhout 100K+H

1st round qualifying:
Sabine Klaschka (GER) d. (9) Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-0 6-2
(4) Andrea Hlavackova (CZE) d. Justine Ozga (GER) 6-4 6-7(3) 6-1
Claire Feuerstein (FRA) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(4) Andrea Hlavackova (CZE) d. Virginie Pichet (FRA) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
Claire Feuerstein (FRA) d. (4) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 7-6(4)

Main Draw 1st round:
(WC) Sandra Kloesel (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-1 7-5
(Q) Laura-Ioana Andrei (ROU) d. (WC) Eva Hrdinova (CZE) 7-6(8) 6-7(2) 6-3
(LL) Andrea Hlavackova (CZE) d. Kathrin Woehrle (GER) 6-0 0-6 6-1
(7) Kirsten Flipkens (BEL) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-7(4) 6-0

Main Draw 2nd round:
(3) Nathalie Dechy (FRA) d. (LL) Andrea Hlavackova (CZE) 4-6 6-3 6-4

Monzon 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Naomi Cavaday (GBR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-7(6) 6-0
(5) Corinna Dentoni (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(10) 6-2

Jackson, MS 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
(2) Maria Zharkova (RUS) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-4
Gabriela Horackova (CZE) d. (WC) Dilara Yurtkuran (TUR) 6-3 6-0
Zuzana Linhova (CZE) d. Amy Sargeant (GBR) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
Gabriela Horackova (CZE) d. (12) Syna Kayser (GER) 6-2 6-3
(6) Alexandra Kolesnichenko (UZB) d. Zuzana Linhova (CZE) 4-6 7-5 6-3

3rd round qualifying:
(3) Patrycja Sanduska (POL) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-1

No Czechs in main draw

Sibenik 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Petra Maglov (SUI) 6-0 2-6 6-1
Teresa Vancurova (CZE) d. Bye
Renata Kuricova (SVK) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 3-6 7-5
(14) Martina Kubickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Raluca Elena Platon (ROU) 6-3 6-4
(6) Klaudia Gawlik (POL) d. Teresa Vancurova (CZE) 6-1 0-6 7-5
(14) Martina Kubickova (CZE) d. Tatiana Illova (SVK) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Ivana Klepic (CRO) 6-4 6-1
(14) Martina Kubickova (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 7-5 6-1

4th round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. (2) Zorica Petrov (SRB) 6-4 6-3
(14) Martina Kubickova (CZE) d. (6) Klaudia Gawlik (POL) 5-0 ret.

Main Draw 1st round:
(6) Naomi Broady (GBR) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-1 6-3
(7) Nicole Riner (SUI) d. (Q) Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-4

Bennguin1491
Apr 24th, 2009, 05:13 PM
Events the week of 4/13

WTA Tour Events

Charleston (Premier)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Shenay Perry (USA) d. (15) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-1

Barcelona (International)

1st round qualifying:
Yevgenia Savranska (UKR) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 4-6 6-1 6-4
(3) Timea Bacsinszky (SUI) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-1
Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 6-1 3-6 6-0
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Yevgenia Savranska (UKR) 6-2 6-4
Magdalena Rybarikova (SVK) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 7-6(7)
(2/WC) Flavia Pennetta (ITA) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (7) Sara Errani (ITA) 6-3 6-3
Francesca Schiavone (ITA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Francesca Schiavone (ITA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-5

ITF Events

Tessenderlo 25K

1st round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
(16) Eva Birnerova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Kim Stubbe (BEL) 2-6 6-1 6-4
Elyne Boekens (BEL) d. (16) Eva Birnerova (CZE) W/O :awww:

3rd round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. (9) Katarzyna Piter (POL) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. Chayenne Ewijk (NED) 2-5 ret.
(8) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Lenka Jurikova (SVK) 7-5 6-4
(7) Yulia Fedossova (FRA) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Svenja Weidemann (GER) 6-1 6-2
(8) Eva Hrdinova (CZE) d. Stefania Boffa (SUI) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Eva Hrdinova (CZE) 7-6(3) 6-0

Main Draw Semifinals:
Mandy Minella (LUX) d. (3) Tereza Hladikova (CZE) 6-1 6-3

Osprey, FL 25K

1st round qualifying:
(10) Katerina Kramperova (CZE) d. Christine Guerrazzi (USA) 6-0 6-0 :eek:
Chichi Scholl (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-4 7-5

2nd round qualifying:
(10) Katerina Kramperova (CZE) d. Chloe Jones (USA) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Ajla Tomjanovic (SRB) d. (10) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 5-7 6-1

No Czechs in main draw

Civitavecchia 25K

1st round qualifying:
Martina Di Guiseppe (ITA) d. (16) Pavla Smidova (CZE) 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Federica Di Sarra (ITA) 7-6(3) 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Marinne Giraud (MRI) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Anna Floris (ITA) 6-1 6-0

Main Draw Semifinals:
(5) Andrea Petkovic (GER) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 4-6 6-2 6-1

Shymkent 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hvar 10K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Sabina Stilu (ROU) 7-6(4) 6-2
Karolina Navratilova (CZE) d. Bye
(16) Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Daniela Islamaj (ALB) 2-6 6-2 6-3
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. Bye
Martina Borecka (CZE) d. Yaroslava Zhishchenko (RUS) 6-1 6-4
(14) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Kristina Bekavac (CRO) 6-1 6-1
Yulia Pilnik (UKR) d. Karolina Navratilova (CZE) 6-1 6-4
(16) Teresa Malikova (CZE) d. Ana Maria Stroe (ROU) 6-3 6-3
Marina Kachar (SRB) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 6-4
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. Nilgen Ahmetspahic (SUI) 6-3 6-2
Martina Borecka (CZE) d. Julia Jagodzinska (POL) 6-1 6-0
(14) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Natasha Bredl (AUT) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(3) Simona-Iulia Matei (ROU) d. Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-1
(16) Teresa Malikova (CZE) d. Kim Stierli (SUI) 7-6(2) 6-1
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. Mina Gardic (SRB) 4-6 7-5 6-4
Martina Borecka (CZE) d. (7) Tina Obrez (SLO) 6-0 6-2
(14) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Karen Filippou (AOU) 6-2 6-3

4th round qualifying:
(5) Aleksandra Filipovski (HUN) d. (16) Teresa Malikova (CZE) 6-0 6-2
Marina Kachar (SRB) d. (12) Kristyna Pliskova (CZE) 0-6 6-4 6-4
(14) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 7-6(6) 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Teresa Mrdeza (CRO) d. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-0 6-1
Simona Dobra (CZE) d. (LL) Teresa Malikova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Chloe Babet (FRA) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. (SE) Annalisa Bona (ITA) 6-2 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Reka-Luca Jani (HUN) d. Simona Dobra (CZE) 6-1 6-1

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
(WC) Dominika Kanakova (CZE) d. Shakhnoza Karieva (UZB) 6-4 6-2
Zuzana Linhova (CZE) d. (4) Carmen Lopez-Rueda (ESP) 6-4 7-5
(8) Avgusta Tsybycheva (RUS) d. Karolina Vlachova (CZE) 6-1 6-3
Oksana Pavlova (UKR) d. Gabriela Horackova (CZE) 7-6(5) 6-1

2nd round qualifying:
(3) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 6-1 7-5
Zuzana Linhova (CZE) d. Sophie Cornerotte (BEL) W/O

3rd round qualifying:
(16) Anna Brazhnikova (SWE) d. Zuzana Linhova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw 1st round:
Irini Georgatou (GRE) d. (LL) Zuzana Linhova (CZE) 6-2 4-6 6-0

Bennguin1491
Apr 24th, 2009, 05:56 PM
Events the week of 4/20

WTA Tour Events

Fed Cup (Semifinals)
United States d. Czech Republic 3-2
Petra Kvitova (CZE) d. Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-3 7-6(2)
Alexa Glatch (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-3 6-1
Alexa Glatch (USA) d. Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-1
Liezel Huber/Bethanie Mattek-Sands (USA) d. Iveta Benesova/Kveta Peschke (CZE) 2-6 7-6(2) 6-1

ITF Events

Dothan 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Bari 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (6) Elena Bovina (RUS) 6-3 6-3
(4) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Alice Moroni (ITA) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. Natalia Orlova (RUS) 6-4 6-3
(4) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Claudia Giovine (ITA) 6-0 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (3) Yvonne Meusberger (AUT) 6-2 6-1
(4) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Irina Buryachok (UKR) 6-0 6-3

Main Draw Semifinals:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (SE) Darya Kustova (BLR) 6-3 2-6 6-2
(Q) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (4) Renata Voracova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(Q) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-4

Changwon 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Kyung-Yee Chae (KOR) d. (8) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 5-7 7-5

Torrent 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bol 10K

1st round qualifying:
(13) Martina Kubickova (CZE) d. Bye
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Bye
Tereza Vancurova (CZE) d. Nina Mujezinovic (BIH) 6-1 7-5
(11) Martina Borecka (CZE) d. Bye
(8) Lucie Kregsmannova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(13) Martina Kubickova (CZE) d. Ana Maria Stroe (ROU) 6-1 6-0
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Milena Rmus (SLO) 6-2 6-4
Tereza Vancurova (CZE) d. Angela Dishkova (BUL) 6-0 6-2
(11) Martina Borecka (CZE) d. Karen Fillipou (AUS) 6-3 6-0
(8) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Milano Spremo (SRB) 6-2 4-6 6-0

3rd round qualifying:
(13) Martina Kubickova (CZE) d. Xenia Knoll (SUI) 1-6 6-2 6-4
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Tereza Vancurova (CZE) 6-2 6-3
(11) Martina Borecka (CZE) d. Dorotea Kraljevic (CRO) 6-3 6-3
(8) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Ksenia Gospodinova (RUS) 6-1 6-2

4th round qualifying:
(4) Zorica Petrov (SRB) d. (13) Martina Kubickova (CZE) 6-4 6-3
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Yaroslava Zhishchenko (RUS) 6-2 6-4
(6) Nadege Vergos (FRA) d. (11) Martina Borecka (CZE) 7-5 6-1
(8) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (10) Silvia Njiric (CRO 6-4 2-6 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Zorica Petrov (SRB) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(3)
(5) Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Diana Marcu (ROU) 7-6(2) 6-2
(6) Naomi Broady (GBR) d. (LL) Martina Borecka (CZE) 6-1 6-4
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Maria Petrova (RUS) 6-2 6-1
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (2) Ana Savic (CRO) 5-7 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(5) Karolina Pliskova (CZE) d. Patricia Veresova (SVK) 6-1 6-0
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 4-6 7-5 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(5) Karolina Pliskova (CZE) d. Ashley Weinhold (USA) 7-5 6-4
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (6) Naomi Broady (GBR) 7-5 7-5

Main Draw Semifinals:
Tereza Mrdeza (CRO) d. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 7-5
(8) Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-1 6-2

Almaty 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Carla Lucero (ARG) d. (7) Katerina Kramperova (CZE) 3-6 7-5 7-6(5)

Bennguin1491
Apr 30th, 2009, 02:31 PM
Events the week of 4/27

WTA Tour Events

Stuttgart (Premier)

1st round qualifying:
Sesil Karatantcheva (KAZ) d. (5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-7(4) 7-6(4)

Main Draw 1st round:
(7) Caroline Wozniacki (DEN) vs.

Fes (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
[I]Klara Zakopalova (CZE) vs. Urzsula Radwanska (POL)
Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Nadia Lalami (MAR) 6-3 6-4
(Q) Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. Petra Cetkovska (CZE) 2-6 6-4 6-2

ITF Events

Cagnes-Sur-Mer 100K+H

1st round qualifying:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Stefania Chieppa (ITA) 6-1 7-5

2nd round qualifying:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Audrey Bergot (FRA) 3-6 6-1 6-4

3rd round qualifying:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Nadejda Guskova (RUS) 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-2 6-0

Johannesburg 100K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Marinne Giraud (MRI) d. (7) Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-0
(8) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Natalia Cheng (BRA) 6-1 6-2
Lesya Tsurenko (UKR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-7(5) 6-3 6-4

Makarska 50K

1st round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Tina Obrez (SLO) 6-3 6-2
Simona Dobra (CZE) d. Diana Marcu (ROU) 6-3 6-7(2) 6-3

2nd round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Zorica Petrov (SRB) 7-6(5) 6-2
(4) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. (3) Noppawan Lertcheewakarn (THA) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. Giulia Gabba (ITA) 7-6(2) 6-3
Lenka Tvaroskova (SVK) d. Tereza Hladikova (CZE) d. 6-3 6-2
(8) Renata Voracova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-3 6-0

Main draw 2nd round:
(3) Lenka Wienerova (SVK) vs. (Q) Iveta Gerlova (CZE)
Lenka Tvaroskova (SVK) vs. (8) Renata Voracova (CZE)

Charlottesville, VA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Gifu 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Gimcheon 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Jin-Hee Kim (KOR) 6-7(10) 6-1 7-5

Main Draw 2nd round:
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Eun-Hye Cho (KOR) 6-4 5-7 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Ayaka Maekawa (JPN) vs. (4) Veronika Chvojkova (CZE)

Bundaberg 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Balikpapan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Namangan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bournemouth 10K

1st round qualifying:
Timea Babos (HUN) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Alize Lim (FRA) d. (8) Jana Jandova (CZE) 6-1 6-3
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Michelle Farley (GBR) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
(4) Katerina Vankova (CZE) vs. Elixiane Lechemia (FRA)

Brescia 10K

1st round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Ekaterina Strogonova (RUS) 6-3 6-4
Tereza Bekerova (CZE) d. (5) Ana-Maria Nedelcu (ROU) 6-2 7-6(3)

2nd round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. Camillia Bortolon (ITA) 6-4 6-2
Tereza Bekerova (CZE) d. d. Gioia Barbieri (ITA) 5-7 6-4 6-0

Main Draw 1st round:
Matea Mezak (CRO) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5 6-4
(2) Irina Buryachok (UKR) d. (Q) Tereza bekerova (CZE) 6-2 6-2

Vic 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. Carla Tiene (BRA) 6-3 6-7(5) 6-3

Main Draw 2nd round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Aranza Salut (ARG) 2-6 7-5 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(6) Maria-Fernandez Alves (BRA) vs. Katerina Kramperova (CZE)

Bennguin1491
May 20th, 2009, 12:45 AM
Events the week of 5/4

WTA Tour Events

Rome (Premier 5)

1st round qualifying:
(1) Nicole Vaidisova (CZE) d. Eloisa Compostize de Andres (ESP) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(13) Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (1) Nicole Vaidisova (CZE) 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Mariya Koryttseva (UKR) 7-6(5) 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Venus Williams (USA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 4-6 6-2

Estoril (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Neuza Silva (POR) 6-4 5-7 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Silvia Soler Espinosa (ESP) 7-5 6-4
Yanina Wickmayer (BEL) d. (5) Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-4
(6) Ekaterina Makarova (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Jarmila Groth (SVK) d. (1) Iveta Benesova (CZE) 7-5 6-4
(7) Shahar Peer (ISR) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

Bucharest 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Andrea Petkovic (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-3
(8) Stefanie Voegele (SUI) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-0 6-1
Renata Voracova (CZE) d. Yevheniia Savranksa (UKR) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Stephanie Foretz (FRA) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4

Zagreb 50K

1st round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Bye
(8) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Katarzyna Piter (POL) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Lenka Jurikova (SVK) 2-6 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
Anastasia Pivovarova (RUS) d. (1) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 3-6 7-5
(Q) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Marija Mirkovic (AUS) 6-4 6-4
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO) 6-2 4-6 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. Ksenia Milevskaya (BLR) 5-7 6-3 6-0
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. (LL) Nika Ozegovic (CRO) 6-0 1-0 ret.

Main Draw 2nd round:
(4) Masa Zec-Peskiric (SLO) d. (Q) Michaela Pastikova (CZE) 6-0 6-1
Vesna Manasieva (RUS) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (7) Tatjana Malek (GER) 7-6(7) 6-4
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(3) 6-3

Main Draw Semifinals:
Polona Hercog (SLO) d. (2) Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-2

Indian Harbor Beach, FL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Fukuoka 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Ipswich 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Florence 25K

1st round qualifying:
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Serena Frazzitta (ITA) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
(7) Valentine Confalioneri (ITA) d. (12) Kristyna Pliskova (CZE) 1-6 7-5 6-1

Main Draw 1st round:
Elena Pioppo (ITA) d. (LL) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-3

Wiesbaden 10K

1st round qualifying:
Karolina Cechova (CZE) d. Bye
Stephanie Wagner (GER) d. Lenka Danielova (CZE) 6-2 6-0
Lea-Katharina Jacob (GER) d. Nikola Horakova (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)

2nd round qualifying:
Krisztina Kovacs (HUN) d. Karolina Cechova (CZE) 6-0 6-0

No Czechs in main draw

Warsaw 10K

1st round qualifying:
Eva Husakova (CZE) d. Bye
Dominika Kanakova (CZE) d. Bye
Klara Ellingerova (CZE) d. Bye
Michaela Bezdickova (CZE) d. Anastasiya Shcherbakova (BLR) 6-4 6-1

2nd round qualifying:
Eva Husakova (CZE) d. Joanna Nalborska (POL) 6-4 5-7 6-2
Magdalena Osterle (AUT) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-4 3-6 6-2
Klara Ellingerova (CZE) d. Hristina Dishkova (BUL) 7-5 6-4
Volha Kalodzitsa (BLR) d. Michaela Bezdickova (CZE) 7-6(6) 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Volha Kalodzitsa (BLR) 6-3 6-1
(Q) Klara Ellingerova (CZE) d. (Q) Kim-Alice Grajdek (GER) 6-3 7-6(3)
Martina Kubickova (CZE) d. (6) Cristina Celani (ITA) 6-3 7-5
(3) Davinia Lobbinger (BEL) d. Petra Padalikova (CZE) 1-6 6-2 7-6(7)
(Q) Eva Husakova (CZE) d. Oksana Khomyk (ULR) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Klara Ellingerova (CZE) 6-2 6-1
(WC) Katarzyna Kawa (POL) d. Martina Kubickova (CZE) 6-2 6-4
(2) Karolina Kosinska (POL) d. (Q) Eva Husakova (CZE) 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Sylwia Zagorska (POL) 7-6(2) 6-0

Main Draw Semifinals:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. Paula Kania (POL) 6-4 2-6 7-5

Main Draw Final:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Katarzyna Kawa (POL) 6-3 7-5

Tarakan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mostar 10K

1st round qualifying:
Karolina Navratilova (CZE) d. Katarina Markovic (SRB) 5-7 6-4 6-2

2nd round qualifying:
Marina Lazic (SRB) d. Karolina Navratilova (CZE)6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(8) Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Jelena Simic (BIH) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Alessia Bertoia (ITA) d. (8) Barbora Krtickova (CZE) 7-6(4) 6-2

Edinburgh 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Katie Gater (GBR) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-3 3-6 6-4

Badalona 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
May 21st, 2009, 05:23 AM
Events the week of 5/11

WTA Tour Events

Madrid (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
Vania King (USA) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-1 6-1
Jill Craybas (USA) d. (14) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 2-6 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (16) Kaia Kanepi (EST) 6-2 2-3 ret.
(8) Nadia Petrova (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 2-1 ret. :sad:
Petra Kvitova (CZE) d. Sybille Bammer (AUT) 4-1 ret.

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. Anne Keothavong (GBR) 6-1 7-5
Francesca Schiavone (ITA) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 3rd round:
(1) Dinara Safina (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-0 4-6 6-3

ITF Events

Saint Gaudens 50K

1st round qualifying:
(4) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(4) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Violette Huck (FRA) 7-5 6-1

3rd round qualifying:
(7) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (4) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 2-6 6-2

Main Draw 1st round:
(LL) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (LL) Eleni Daniilidou (GRE) 6-2 7-6(3)
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Elena Bovina (RUS) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Anastasia Yakimova (BLR) d. (LL) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. Anna Tatishvili (GEO) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Yanina Wickmayer d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-2 4-6 6-2

Raleigh, NC 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Kurume 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Tanjung Selor 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Caserta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Michalovce 10K

1st round qualifying:
(2) Martina Kubickova (CZE) d. Bye
Tereza Vancurova (CZE) d. Bye
Veronika Blaskova (SVK) d. Tereza Budilova (CZE) 6-7(5) 6-4 7-6(3)
Eva Husakova (CZE) d. Bye
Katarina Kaminkova (CZE) d. Bye
Dominika Kanakova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Bye
Klara Ellingerova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Martina Kubickova (CZE) d. Tereza Vancurova (CZE) 6-4 6-4
Nina Zander (GER) d. Eva Husakova (CZE) 6-2 1-0 ret. :sad:
Dominika Kanakova (CZE) d. Katarina Kaminkova (CZE) 6-2 7-5
Kristyna Hancarova (CZE) d. Ivana Karolyiova (SVK) 6-3 6-4
Klara Ellingerova (CZE) d. Yulia Pilnik (UKR) 6-4 6-2

3rd round qualifying:
(2) Martina Kubickova (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 6-0 6-2
Dominika Kanakova (CZE) d. Katarina Marackova (SVK) 6-1 6-3
Kristyna Hancarova (CZE) d. Andrea Popluharova (SVK) 6-4 7-5
Klara Ellingerova (CZE) d. Dominika Jasova (SVK) 6-4 7-6(3)

Main Draw 1st round:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-3
Martina Borecka (CZE) d. (WC) Lucia Kovalova (SVK) 6-2 4-6 6-2
Karolina Wlodarczak (AUS) d. (Q) Klara Ellingerova (CZE) 6-1 6-2
Petra Padalikova (CZE) d. (WC) Zuzana Luknarova (SVK) 7-5 7-5
(8) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Martina Kubickova (CZE) 3-6 7-6(4) 7-6(5)
(Q) Kristyna Hancarova (CZE) d. (Q) Tatiana Illova (SVK) 6-7(3) 7-5 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. (WC) Andrea Rebrova (SVK) 6-3 6-3
(2) Lenka Jurikova (SVK) d. Teresa Malikova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Michaela Pochabova (SVK) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 5-7 7-6(5) 6-2
Martina Borecka (CZE) d. (4) Monika Kochanova (SVK) 6-1 4-6 6-3
Lucia Vrskova (SVK) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-2
(8) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 6-3
(2) Lenka Jurikova (SVK) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-7(9) 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Karolina Wlodarczak (AUS) d. Martina Borecka (CZE) 7-6(8) 4-6 7-6(7)
(2) Lenka Jurikova (SVK) d. (8) Simona Dobra (CZE) 6-3 3-6 6-4

Fuertaventura 10K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Petersburg 10K

No Czechs in qualifying

Antalya-Manavgat 10K

1st round qualifying:
Karolina Navratilova (CZE) d. Bye

Main Draw 1st round:
(Q) Karolina Navratilova (CZE) d. Alexandra Kolesnichenko (UZB) 4-6 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Nadeja Guskova (RUS) d. (Q) Karolina Navratilova (CZE) 7-5 6-2

Villa Real de Santo Antonio 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ain Elsokhna-Suiz 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Anastasia Wagner (GER) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(7) Svenja Weidemann (GER) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-4 6-0
Monika Tumova (CZE) d. (6) Anna Rapoprt (RUS) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Monika Tumova (CZE) d. Milica Tomic (SUI) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Galina Fokina (RUS) d. Monika Tumova (CZE) 6-0 6-2

Bennguin1491
May 24th, 2009, 02:49 AM
Events the week of 5/18

WTA Events

Roland Garros (GS)

1st round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (14) Melanie Oudin (USA) 6-0 6-1
Nina Bratchikova (RUS) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-0 6-4
Sandra Zahlavova (CZE) d. Abigail Spears (USA) 7-5 7-5
Angelique Kerber (GER) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4

2nd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Catalina Castano (COL) 6-2 7-6(2)
(16) Anastasija Sevastova (LAT) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-7(9) 6-1

3rd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Carmen Klaschka (GER) 6-4 6-1

Warsaw (Premier)

1st round qualifying:
Nika Ozegovic (CRO) d. Nikola Frankova (CZE) 7-6(5) 6-3

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Melinda Czink 3-6 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (3) Jie Zheng (CHN) 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(6/WC) Daniela Hantuchova (SVK) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 4-6 6-4

Strasbourg (International)

1st round qualifying:
(WC) Anne-Laure Heitz (FRA) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-5 7-6(5)
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 3-6 6-3
Nathalie Vierin (ITA) d. (7) Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Jasmin Woehr (GER) 3-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 7-5 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. Kristina Barroi (GER) 6-3 7-6(2)

Main Draw Semifinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. Ayumi Morita (JPN) 6-0 1-0 ret.

Main Draw Final:
Aravane Rezai (FRA) d. Lucie Hradecka (CZE) 7-6(2) 6-1

ITF Events

Kharkiv 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Incheon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Nagano 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Santos 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Landisville, PA 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Marilyn Baker (USA) 6-0 6-0 :eek:

2nd round qualifying:
Yana Koroleva (RUS) d. Katerina Sevcikova (CZE) 6-3 2-6 6-1

No Czechs in main draw

Telde - LP de Gran Canaria 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Craiova 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Manavgat 10K

1t round qualifying:
Orian Ben Haim (ISR) d. Karolina Navratilova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Mumbai 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cantahede 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ain Elsokhna-Suiz 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Monika Tumova (CZE) d. Anna Larkina (UKR) 7-6(2) 4-6 6-3
Zuzana Linhova (CZE) d. Lara Meccico (ITA) 6-0 5-7 6-1

Main Draw 2nd round:
Monika Tumova (CZE) d. (5) Stamatia Fafaliou (GRE) 6-2 6-2
Zuzana Linhova (CZE) d. (WC) Menna El Nagdy (EGY) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(SE) Galina Fokina (RUS) d. Monika Tumova (CZE) 6-1 6-2
Zuzana Linhova (CZE) d. (Q) Anouk Delefortre (BEL) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
Zuzana Linhova (CZE) d. (8) Zuzana Zlochova (SVK) W/O

Bennguin1491
May 28th, 2009, 04:36 PM
Events the week of 5/25

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Yvonne Meusberger (AUT) 6-1 6-2
(32) Iveta Benesova (CZE) d. Julia Goerges (GER) 7-5 4-1 ret.
Lucie Safarova (CZE) d. Sabine Lisicki (GER) 6-2 1-6 6-1
(5) Jelena Jankovic (SRB) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-3
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 4-6 9-7
Viktoriya Kutuzova (UKR) d. (Q) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-4
Virginia Ruano Pascual (ESP) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-3
(2) Serena Williams (USA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-7(5) 6-4

Main Draw 2nd round:
(22) Carla Suarez Navarro (ESP) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-4
(32) Iveta Benesova (CZE) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-1 6-2
(3) Venus Williams (USA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-7(5) 6-2 7-5

Main Draw 3rd round:
(8) Ana Ivanovic (SRB) d. (32) Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-2

ITF Events

Carson, CA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Grado 25K

1st round qualifying:
(13) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye
(14) Eva Birnerova (CZE) d. Bye
Hana Birnerova (CZE) d. Bye
Kristyna Pliskova (CZE) d. Dalilia Jakupovic (SLO) 6-4 4-6 7-6(5)

2nd round qualifying:
(13) Karolina Pliskova (CZE) d. Anna-Giulia Remondina (ITA) 6-2 6-4
(14) Eva Birnerova (CZE) d. Tadja Bestijanic (SLO) 6-4 6-7(4) 6-2
Hana Birnerova (CZE) d. (11) Patricia Veresova (SVK) 4-6 6-3 1-0 ret.
Kristyna Pliskova (CZE) d. (5) Elisa Balsamo (ITA) 6-1 2-6 7-5

3rd round qualifying:
(13) Karolina Pliskova (CZE) d. (2) Giulia Gabba (ITA) 2-6 6-4 6-1
(14) Eva Birnerova (CZE) d. (3) Eloisa Compostizo-de Andres (ESP) 1-6 7-5 6-4
(4) Lenka Jurikova (SVK) d. Hana Birnerova (CZE) 6-0 6-2
Andreea-Roxana Vaidineau (ITA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(6) 6-1

Main Draw 1st round:
Catalina Castano (COL) d. (Q) Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-1
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Ana Vrljic (CRO) 6-3 7-6(1)
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Alessia Bertoia (ITA) 2-6 6-0 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (3) Jorgelina Cravero (ARG) 5-7 6-4 6-2
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Martina Di Giuseppe (ITA) 7-5 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (8) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-4 1-0 ret.
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Anna Korzeniak (POL) 6-1 2-6 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw Final:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (1) Julia Schruff (GER) 7-6(2) 7-5

Goyang 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gunma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Sumter, SC 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Olecko 10K

1st round qualifying:
Klara Ellingerova (CZE) d. Bye
Gabriela Horackova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Bye
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Gabriela Horackova (CZE) d. Klara Ellingerova (CZE) 7-5 7-6(5)
Agata Baranska (POL) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 6-1
Michaela Bezdickova (CZE) d. Natalie Proese (GER) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Anna Niemiec (POL) 6-0 6-3
Karolina Wlodarczak (AUS) d. (Q) Gabriela Horackova (CZE) 6-1 6-3
Martina Borecka (CZE) d. (LL) Kristyna Hancarova (CZE) 6-2 6-1
Linda Fritschken (GER) d. (6) Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-1 2-6 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Joanna Nalborska (POL) 6-1 6-2
Martina Borecka (CZE) d. (8) Justyna Jegiolka (POL) 6-4 6-1
Linda Fritschken (GER) d. Barbora Krtickova (CZE) 7-6(2) 3-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Karolina Wlodarczak (AUS) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 0-6 6-3 6-4
(4) Hanne Skak Jensen (DEN) d. Martina Borecka (CZE) 6-3 6-0

Kharkiv 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tortosa 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Pitesti 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Braga 10K

1st round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. (WC) Nadine Ruegg (MEX) 6-2 6-0
Petra Krejsova (CZE) d. Nuria Sanjurjo (ESP) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Sabina Mediano-Alvarez (ESP) 6-1 6-1
Petra Krejsova (CZE) d. Raquel Mateus (POR) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. (SE) Joana Pangaio-Periera (POR) 6-4 3-6 6-3
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (7) Karolina Nowak (GER) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. (LL) Margarida Moura (POR)
(Q) Rita Esteves De Freitas (POR) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE)

Main Draw Quarterfinals:
Sheila Solsona-Carcasona (ESP) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-1

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lunaris
Sep 1st, 2009, 07:40 AM
No updates anymore? I understand it's a time consuming work but still :sobbing:

Bennguin1491
Nov 9th, 2009, 12:17 AM
call me crazy, but i'm planning to get this all caught up and current :eek: :D

(slowly.) :p

Bennguin1491
Nov 9th, 2009, 02:00 AM
Events the week of 6/1

WTA Events

Roland Garros (GS)

No Czechs remain

ITF Events

Nottingham 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Sarajevo 25K

1st round qualifying:
Lenka Danielova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(6) Zuzana Zlochova (SVK) d. Lenka Danielova (CZE) 6-1 6-4

No Czechs in main draw

Komoro 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gimhae 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Galatina 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bukhara 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Brno 25K

1st round qualifying:
(1) Irina Kuzmina (LAT) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-2
(16) Barbora Krtickova (CZE) d. Sabrina Baumgarten (GER) 6-4 6-3
(2) Lenka Juricova (SVK) d. (WC) Klara Koprivova (CZE) 6-3 7-6(2)
(15) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. (WC) Zuzana Luknarova (SVK) 6-4 4-6 6-1
(3/WC) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Dominika Schlehoferova (CZE) 6-2 6-4
(13) Justyna Jegiolka (POL) d. Tereza Bekerova (CZE) 6-1 6-2
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Monika Tumova (CZE) 6-1 6-4
(10) Liga Dekmeijere (LAT) d. (WC) Klara Fabikova (CZE) 7-5 6-1
(5) Sandra Soler-Sola (ESP) d. (WC) Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-0
(14) Eva Pigova (CZE) d. Eva Husakova (CZE) 6-2 6-2
(6) Monika Kochanova (SVK) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-2 4-6 6-2
(11) Pavla Smidova (CZE) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-2 6-0
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 7-5

2nd round qualifying:
(1) Irina Kuzmina (LAT) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-2
(2) Lenka Juricova (SVK) d. (15) Lucie Kriegsmannova (CZE) 6-0 6-3
(3/WC) Nikola Frankova (CZE) d. (13) Justyna Jegiolka (POL) 6-3 6-4
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. (10) Liga Dekmeijere (LAT) 6-3 6-1
(5) Sandra Soler-Sola (ESP) d. (14) Eva Pigova (CZE) 6-3 4-6 7-5
(11) Pavla Smidova (CZE) d. (6) Monika Kochanova (SVK) 6-3 6-2
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. (9) Romana Tabakova (SVK) 6-1 7-6(2)

Main Draw 1st round:
(1) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-1 6-2
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 6-2 6-2
(8) Tereza Hladikova (CZE) d. Ksenia Lykina (RUS) 4-6 6-3 6-3
(WC) Kristyna Pliskova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-4 1-6 6-4
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. Aniko Kapros (HUN) 6-2 6-2
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Lucia Vrskova (CZE) 6-2 6-2
(6) Renata Voracova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 7-5
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Martina Kubicikova (CZE) 6-2 6-0
(2) Kristina Kucova (SVK) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 6-2 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-1
Lesya Tsurenko (UKR) (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 4-6 6-0
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (7) Sophie Ferguson (AUS) 4-6 6-1 7-6(2)
(Q) Lenka Jurikova (SVK) d. (6) Renata Voracova (CZE) 6-3 3-6 6-4
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-6(5) 6-0
(2) Kristina Kucova (SVK) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (8) Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-2
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. Lesya Tsurenko (UKR) 6-2 5-7 7-6(4)
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Lenka Jurikova (SVK) 6-4 6-0

Main Draw Semifinals:
(1) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 4-6 7-5
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (2) Kristina Kucova (SVK) 7-6(3) 7-6(5)

Main Draw Final:
(1) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-3

Villa Del Dique-Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tel Aviv 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Managua 10K

No qualifying held, No Czechs in main draw

Hilton Head, SC 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Amarante 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lunaris
Nov 17th, 2009, 01:14 PM
call me crazy, but i'm planning to get this all caught up and current :eek: :D

(slowly.) :p:)

Bennguin1491
Nov 24th, 2009, 02:30 AM
Events the week of 6/8

WTA Tour Events

Birmingham (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Stephanie Foretz (CAN) 7-6(5) 6-3
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Ayumi Morita (JPN) 7-5 3-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Urszula Radwanska (POL) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 7-5
(16) Melinda Czink (HUN) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-3

ITF Events

Marseille 100K+H

1st round qualifying:
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Tamaryn Hendler (BEL) 6-2 6-0

3rd round qualifying:
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (7) Olivia Rogowska (AUS) 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
(6) Ioana-Raluca Olaru (ROU) d. (Q) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. (2) Mathilde Johansson (FRA) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
Corinna Dentoni (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-5 7-5

Zlin 50K+H

1st round qualifying:
(WC) Kristyna Hancarova (CZE) d. (9) Astrid Besser (ITA) 6-3 7-5
Gabriela Horackova (CZE) d. Monika Kochanova (SVK) 6-3 3-1 ret.
Hana Birnerova (CZE) d. Alina Tseplukhova (RUS) 6-2 6-1
(6) Lenka Jurikova d. Eva Husakova (CZE) 6-0 6-2
(3) Teodora Mircic (SRB) d. (WC) Pernilla Mendesova (CZE) 6-3 6-2
Darina Sedenkova (CZE) d. Lyutfya Velieva (BUL) 6-3 6-4
(WC) Tereza Bekerova (CZE) d. (WC) Teresa Vancurova (CZE) 6-3 6-4
(5) Julia Glushko (ISR) d. (WC) Karolina Vlachova (CZE) 6-3 7-5
(4) Michaela Pochabova (SVK) d. Martina Kubicikova (CZE) 6-1 6-2
Jana Jandova (CZE) d. (WC) Monika Tumova (CZE) 2-6 6-4 6-0
Martina Borecka (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 6-3 6-4
(7) Nikola Frankova (CZE) d. Katarina Marackova (SVK) 7-5 2-6 6-2

2nd round qualifying:
Veronica Kapshay (UKR) d. (WC) Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 6-1
(8) Dia Evtimova (BUL) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-0 7-6(8)
(6) Lenka Jurikova (SVK) d. Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-0
Darina Sedenkova (CZE) d. (3) Teodora Mircic (SRB) 6-3 6-1
(5) Julia Glushko (ISR) d. (WC) Tereza Bekerova (CZE) 6-4 4-6 6-3
(4) Michaela Pochabova (SVK) d. Jana Jandova (CZE) 6-0 6-1
(7) Nikola Frankova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
Darina Sedenkova (CZE) d. (5) Julia Glushko (ISR) 6-3 6-3
(4) Michaela Pochabova (SVK) d. (7) Nikola Frankova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
Darya Kustova (BLR) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 6-0
Renata Voracova (CZE) d. (3) Lenka Wienerova (SVK) 7-5 6-3
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. Ksenia Milevskaya (BLR) 7-(5) 6-2
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (5) Kristina Kucova (SVK) 6-4 4-6 6-2
Petra Martic (CRO) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-2 6-0
Greta Arn (HUN) d. (WC) Iveta Gerlova (CZE) 6-0 6-3
(2) Maret Ani (EST) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Polona Hercog d. Renata Voracova (CZE) 6-4 7-5
(Q) Lesya Tsurenko (UKR) (6) Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(8) 7-6(5)
Petra Martic (CRO) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(7) 6-2

Szczecin 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. Liana-Gabriela Unger (ROU) 6-1 2-1 ret.
Michaela Pastikova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-0 4-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 6-3 6-0
Michaela Pastikova (CZE) d. (4) Lenka Tvaroskova (SVK) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-6(6) 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. (2) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(3) Stephanie Gehrlein (GER) d. (5) Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 6-0

Karshi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

El Paso, TX 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Campobasso 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santa Fe 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Montemor-O-Novo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Budapest 10K

1st round qualifying:
(2) Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Dominika Schlehoferova (CZE) d. Bye
Dominika Kanakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Teresa Malikova (CZE) d. Alina Petra (MDA) W/O
Veronika Blaskova (SVK) d. Dominika Schlhoferova (CZE) 4-6 6-4 6-2
Dominika Kanakova (CZE) d. Nicola George (GBR) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Orian Ben Haim (ISR) d. (2) Teresa Malikova (CZE) 7-6(3) 6-3
Dominika Kanakova (CZE) d. Rebecca Horompoliova (SVK) 3-6 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 1-6 6-4 6-0
(7) Pavla Smidova (CZE) d. Janina Toljan (AUT) 6-2 7-5
Ximena Hermosa (MEX) d. (LL) Teresa Malikova (CZE) 3-6 7-5 6-4
Eva Pigova (CZE) d. Yuliana Umanets (UKR 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Krtickova (CZE) d. (8) Lucis Vrskova (SVK) 7-5 6-0
(7) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Viktorija Golubic (SUI) 4-6 6-0 6-3
(2) Amanda Carreras (GBR) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Klaudia Gawlik (POL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-3
(4) Natasa Zoric (SRB) d. (7) Pavla Smidova (CZE) 1-6 6-3 6-2

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Apeldoorn 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Daniela Islama (ALB) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. (5) Aleksandra Romanova (RUS) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(WC) Quirine Lemoine (NED) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-1

hellas719
Nov 25th, 2009, 01:57 AM
Great work :worship:
Especially now that you're making up all the weeks you missed :bowdown:

Bennguin1491
Nov 28th, 2009, 04:34 PM
Events the week of 6/15

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

1st round qualifying:
(14) Klara Zakopalova (CZE) d. Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-0
Eva Hrdinova (CZE) d. (4) Arantxa Rus (NED) 2-6 6-4 6-0
Renata Voracova (CZE) d. (5) Mara Santangelo (ITA) 6-1 6-3
(8) Andrea Petkovic (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-1 6-4
Silvia Soler Espinosa (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 7-6(5)
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (24) Lenka Wienerova (SVK) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
(14) Klara Zakopalova (CZE) d. Tomoko Yonemura (JPN) 6-1 6-1
Lindsay Lee-Waters (USA) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-6(5) 6-4
Arantxa Parra Santonja (ESP) d. Renata Voracova (CZE) 6-1 6-2
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Meng Yuan (CHN) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
(14) Klara Zakopalova (CZE) d. Mervana Jugic-Salkic (BIH) 6-2 6-1
(9) Alberta Brianti (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-4

Eastbourne (International)

1st round qualifying:
(5) Nicole Vaidisova (CZE) d. Edina Gallovits (ROU) 7-5 6-3
(4) Lucie Hradecka (CZE) d. Vania King (USA) 4-6 7-6(2) 7-6(4)

2nd round qualifying:
Melanie South (GBR) d. (5) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3
(4) Lucie Hradecka (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
Urszula Radwanska (POL) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-7(4) 6-3

No Czechs in main draw

s’Hertogenbosch (International)

1st round qualifying:
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Jasmin Woehr (GER) 7-5 6-4

2nd round qualifying:
(1) Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 4-6 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Ksenia Pervak (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-5 7-6(6)
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-3
(7) Iveta Benesova (CZE) d. Mara Santangelo (ITA) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Tamarine Tanasugarn (THA) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-1

ITF Events

Padova 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Montpellier 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Belem 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Pattaya 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Melilla 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lenzerheide 10K

1st round qualifying
Martina Krischkeova (CZE) d. Karin Hoppler (SUI) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Martina Krischkeova (CZE) d. Anastasia Wagner (GER) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(WC) Karin Hechenberger (SUI) d. (Q) Martina Krischkeova (CZE) 6-3 6-1
Eva Pigova (CZE) d. (2) Lisa Sabino (ITA) 7-6(5) 6-2

Main Draw 2nd round:
Justyna Jegiolka (POL) d. Eva Pigova (CZE) 2-6 6-2 6-3

Istanbul 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Zuzana Linhova (CZE) d. Alexandra Riley (USA) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Zuzana Linhova (CZE) d. Malou Ejdesgaard (DEN) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Maria Mokh (RUS) d. (8) Zuzana Linhova (CZE) 0-6 6-3 6-3

Brownsville, TX 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Alkmaar 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Alcobaca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Dec 2nd, 2009, 01:31 AM
Events the week of 6/22

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Rossana De Los Rios (PAR) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-7(4) 6-4
Maria Kirilenko (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-4
Ekaterina Makarova (RUS) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 2-6 6-3
(13) Ana Ivanovic (SRB) d. Lucie Hradecka (CZE) 5-7 6-2 8-6
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Katie O’Brien (GBR) 6-2 5-7 6-4
(WC) Michelle Larcher de Brito (POR) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-2 7-5
(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(6) Jelena Jankovic (SRB) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 7-6(0)

ITF Events

Waterloo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Perigeueux 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kristienhamn 25K

Main Draw 1st round:
(4) Carmen Klaschka (GER) d. Nikola Frankova (CZE) 6-1 6-1

Getxo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Wichita, KS 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Torino 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Aleksandrina (BUL) 6-1 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q) Giulia Pasini (ITA) 6-2 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Alice Baldacci (ITA) 7-5 4-0 ret.
Kristyna Pliskova (CZE) d. Morgane Pons (FRA) 7-5 6-7(5) 7-6(6)

Main Draw Quarterfinals:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw Semifinals:
(8) Martina Di Giuseppe (ITA) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 7-5 3-6 6-4

Rotterdam 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Daniela Seguel (CHI) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Kairangi Vano (NZL) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(7) Danielle Harmsen (NED) d. Katerina Vankova (CZE) 6-3 6-1

Qianshan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gimcheon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Zuzana Linhova (CZE) d. (LL) Ofelya Poghosyan (ARM) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
Zuzana Linhova (CZE) d. Gally De Wael (BEL) 6-4 4-6 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
Zuzana Linhova d. (Q) Bianca Koch (GER) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
Zuzana Linhova (CZE) d. Victoria Larriere (FRA) 6-3 6-4

Main Draw Final:
(8) Anne-Valerie Evain (FRA) d. Zuzana Linhova (CZE) 7-5 7-5

Davos 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (SE) Karin Hechenberger (SUI) 6-1 6-1
Eva Pigova (CZE) d. Justyna Jegiolka (POL) d. 6-2 6-0
Anna-Giulia Remondina (ITA) d. Pavla Smidova (CZE) 4-6 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Eva Pigova (CZE) d. (5) Darina Sedenkova (CZE) 6-1 4-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Eva Pigova (CZE) d. (3) Conny Perrin (SUI) 3-6 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
Anna-Giulia Remondina (ITA) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 7-5

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Dec 9th, 2009, 03:48 PM
Events the week of 6/29

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

No Czechs remain

ITF Events

Cuneo 100K

1st round qualifying
(7) Veronika Chvojkova (CZE) d. Andreea-Roxana Vaideanu (ROU) 6-3 7-6(6)
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Alexia Virgili (ITA) d. (7) Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(3) 6-3
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. (5) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Yvonne Meusburger (AUT) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 4-6 6-4
(4) Stefanie Voegele (SUI) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 6-0 5-7 6-2
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-3
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (2) Mathilde Johansson (FRA) 6-2 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Ekaterina Bychkova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(6) Varvara Lepchenko (USA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-3

Pozoblanco 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Anastasia Rodionova (RUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 3-6 6-2

Boston 50K

1st round qualifying:
(6) Remi Tezuka (JPN) d. (WC) Katerina Sevcikova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Ystad 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Xiamen 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Torun 25K

1st round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Anna Lukashevich (RUS) 7-5 6-3
Karolina Navratilova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Katarzyna Piter (POL) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-4
Karolina Navratilova (CZE) d. Karolina Zamiela (POL) 3-0 ret.

3rd round qualifying:
Karolina Navratilova (CZE) d. Alexandra Kudryavtseva (RUS) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Karolina Navratilova (CZE) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Amanda Carreras (GBR) 6-2 4-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(7) Ksenia Milevskaya (BLR) d. (1) Tereza Hladikova (CZE) 6-4 6-2

Stuttgart 25K

1st round qualifying:
(14) Jana Jandova (CZE) d. Jovana Karac (SRB) 6-0 6-0
Eva Pigova (CZE) d. (3) Davinia Lobbinger (BEL) 6-1 3-6 6-2
(13) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Anna-Benita Fuchs (GER) 6-0 6-1
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. Ines Janbakhsh (GBR) 6-1 6-1
(12) Valentina Stephan (GER) d. Hana Birnerova (CZE) 6-4 7-5
(7) Katerina Vankova (CZE) d. Ana-Maria Chavez Franco (PAR) 6-1 7-5
(8) Simona Dobra (CZE) d. Anna Zaja (GER) 6-1 7-5
(15) Eva Birnerova (CZE) d. (WC) Nina Lfahler (GER) 6-3 6-0

2nd round qualifying:
(2) Valeria Savinykh (RUS) d. (14) Jana Jandova (CZE) 6-2 4-6 6-3
(13) Pavla Smidova (CZE) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 7-5
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (12) Valetina Stephan (GER) 6-4 2-6 6-1
(7) Katerina Vankova (CZE) d. Scarlett Werner (GER) 6-1 4-6 7-6(10)
(8) Simona Dobra (CZE) d. (15) Eva Birnerova (CZE) 7-6(5) 6-1

Main Draw 1st round:
Angelika Roesch (GER) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-3 3-6 7-6(3)
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Nika Ozegovic (CRO) 6-4 2-6 6-2
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Sandra Kloesel (GER) 2-6 7-6(8) 6-4
(4) Renata Voracova (CZE) d. (LL) Dominice Ripoll (GER) 6-3 6-3
Ana Vrlic (CRO) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Stephanie Gehrlein (GER) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-4 7-6(3)
(4) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Sarah Gronert (GER) d. (4) Renata Voracova (CZE) 3-6 6-2 6-3

Mont-de-Marsan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Prokuplje 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Julija Lukac (SRB) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Gimcheon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cremona 10K

1st round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Elena Bertoia (ITA) 4-6 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Rebecca Spinello (ITA) 6-3 6-7(6) 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Alessia Carrozzo (WC) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Elixane Lechemia d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5 6-3