PDA

View Full Version : 1940


DavidK
Dec 20th, 2008, 11:58 AM
First Quarter

January, Victorian Championship

FI Nancy Wynne d. Thelma Coyne

January, South Australian, Adelaide

FI Nell Hopman d. Thelma Coyne 6-4 6-8 6-2

DF Hopman/Coyne won

Ends January 14, Florida State Championships Orlando

QF Pauline Betz d. Nina Brown (GB) 6-0 6-1
QF Nellie Sheer d. Valerie Scott (GB) 4-6 6-1 6-4
QF Jane Stanton d. Al Bowen 6-0 6-3
QF Mary Hardwick (GB) d. Sara Comer 6-0 6-4

SF Betz d. Sheer 6-2 8-10 6-2
SF Hardwick d. Stanton 6-1 6-0

FI Betz d. Hardwick 6-2 7-9 6-4

DF Scott/Brown d. Betz/Stanton 6-3 6-4

Ends January 15, Palm Springs Invitation, Calif.

FI Helen Bernhard d. Dorothy Bundy 6-3 6-4

DF Mary Arnold/Betty Nuthall (US/GB) d. Catherine Malcolm/Marjorie Lauderbach Blair 8-6 7-5

January 15-21 , Florida West Coast Championships

FI Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB)8-6 6-3

DF Valerie Scott/Nina Brown (GB) d. Betz/Jane Stanton 6-2 6-3

January 22-28, South Florida Championships, West Palm Beach

SF Mary Hardwick (GB) d. Pauline Betz 6-4 6-4
SF Sarah Palfrey Fabyan d. Valerie Scott (GB) 6-3 6-2

FI Hardwick d. Fabyan 6-1 6-3

February 6-11, Roney Plaza, Miami Beach

2R Mary Hardwick (GB) d. Catherine Sample 6-1 6-3
2R Sara Comer d. P. Wolfson 6-1 6-1
2R Pauline Betz d. Helen Pedersen 6-2 6-1
2R E. Lincoln d. Nellie Sheer 6-3 7-5

QF Comer d. Hardwick 5-7 8-6 6-1
QF Betz d. Lincoln 6-4 6-3
QF Sarah Palfrey Fabyan d. Doris Hart 10-8 6-2
QF Marta Barnett Andrade d. Valerie Scott (GB) 6-4 6-2

SF Betz d. Comer 6-0 6-3
SF Fabyan d. Hart 10-8 6-2

FI Betz d. Fabyan 7-5 6-4

Mixed
QF Hart/John Mahoney d. Fabyan/Elwood Cooke 9-7 6-3
QF Pedersen/J. Foreman d. Scott/Edwin Alloo 4-6 9-7 6-3
QF Andrade/Bobby Riggs d. Comer/Frank Froehling 6-2 6-2
QF Hardwick/Charles Hare (GB) d. Sheer/L. Brownstein 6-4 3-6 6-1

SF Hart/Mahoney d. Pedersen/Foreman 5-7 6-4 6-4
SF Hardwick/Hare d. Andrade/Riggs 9-7 7-3

FI Hardwick/Hare d. Hart/Mahoney 6-3 6-2

February 12-18, South Atlantic Championships, Daytona Beach, Florida

FI Sarah Palfrey Fabyan d. Pauline Betz 8-6 7-5

DF Mary Hardwick/Valerie Scott (GB) d. Betz/Fabyan 6-4 3-6 6-2

February, Northern California Indoors, San Francisco

QF Margaret Osborne d. Barbara Krase 6-0 6-0

SF Virginia Wolfenden d. Osborne 8-6 7-5
SF Pat Canning d. ?

FI Wolfenden d. Canning 6-2 6-4


February, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia

FI: Joan Hartigan d. Alison Hattersley 2-6 6-3 6-2


February 21-March 2, US National Women's Indoor, New York
Venue" 7th Regiment

1R Millicent Hirsch d. Lillian Lopaus 6-3 6-2
1R Betty Morris d. Judy Atterbury 6-2 6-2
1R Josephine Sanfilippo d. Gerry Mallory 6-3 6-0
1R Sarah Palfrey Fabyan d. Mrs. Hubbard 6-0 6-1
1R Ann Gray d. Betty Rosenquest 6-2 8-6

2R Pauline Betz d. Barbara Kaminer 6-1 6-2
2R Helen Germaine d. Jane Kalkman 6-3 6-3
2R Norma Taubele d. Olga Kallos 3-6 6-3 6-1
2R Anne Freeman d. Mariette Arguimbeau 6-3 6-4
2R Gracyn Wheeler d. Margaret Alfero 6-2 6-3
2R Charlotte McNeil d. Lois Kempe 6-2 6-1

3R Betz d. Germaine 6-3 6-4
3R Taubele d. Freeman(?)
3R Hirsch d. Sanfilippo 6-4 6-3
3R Wheeler d. Helen Lynen 6-1 6-2
3R Kay Winthrop d. Pat Cumming 9-7 6-3
3R Louise Raymond d. Edna Steinbach 5-7 6-2 6-3
3R McNeill d. Ingrid Lakatos 7-5 9-7
3R Fabyan d. Shirlie Norton 6-0 6-0

QF Betz d. Taubele 6-3 6-2
QF Wheeler d. Hirsch 9-7 7-5
QF Winthrop d. Raymond 7-5 5-7 6-2
QF Fabyan d. McNeill 6-1 6-4

SF Betz d. Wheeler 6-3 6-0
SF Fabyan d. Winthrop 6-1 6-2

FI Fabyan d. Betz 6-4 1-6 7-5

DF Taubele/Wheeler d. Cumming/Raymond 7-5 6-4


Reported ALT March 20, New Zealand Championhsips , Wellington

SF Nancy Wynne (Aus) d. Margaret Beverley 6-3 6-4
SF Thelma Coyne (Aus) d. May Hardcastle (Aus) 3-6 6-4 9-7

FI Wynne d. Coyne 6-4 6-1

Doubles
SF Wynne/Coyne d. M. Beverley/Nessie Beverley
SF Hardcastle/Dulcie Nichols Gallagher d. Thelma Poole/Mrs. Hatherley 6-3 6-1

FI Wynne/Coyne d. Hardcastle/Gallagher 6-2 6-1

Mixed
SF Coyne/John Bromwich d. Beverley/Roy Howe 6-3 6-3
SF Wynne/Jack Crawford d. Pam Cooke/R. Barnes (Aus) 7-5 6-2

FI Coyne/Bromwich d. Wynne/Crawford 7-5 6-2


Mar, Central Queensland Championships, Rockhampton, Australia

FI: May Hardcastle d. Dorn McGill 6-1 6-2



March, Danish Indoors

FI Hilde Krahwinkle Sperling d. Else Hollis

March 10-16, Bermuda Championships, Hamilton

1R Gracyn Wheeler d. Sheila West 6-3 6-0
1R Louise Raymond d. Gladys Trimingham 6-2 6-2
1R Pat Cumming d. M. Bertels 6-1 6-0
1R Mariette Arguimbeau d. Very Richards 6-3 6-1
1R Gladys Hutchings d. J. Mead 6-0 6-3

2R Sarah Palfrey Fabyan d. Pauline Richards 6-1 6-0
2R Babs Freisenbruch d. Arguimbeau 6-1 7-5
2R Wheeler d. Mrs. E.W.Harte 6-1 6-1
2R Raymond d. Margot Powell 8-6 6-3
2R Pauline Betz d. A.Mann 12-10 6-3
2R Cumming d. Hutchings 6-3 6-2
2R Helen Pedersen d. Mrs. McDaniel 6-0 6-2
2R Millicent Hirsch d. M. Lee 6-4 10-8

QF Fabyan d. Freisenbruch 6-1 6-0
QF Wheeler d. Raymond 6-1 6-1
QF Betz d. Cumming 7-5 7-5
QF Pedersen d. Hirsch 6-4 6-1

SF Fabyan d. Wheeler 7-5 6-0
SF Betz d. Pedersen 6-0 6-3

FI Fabyan d. Betz 6-2 6-4

Doubles
QF Fabyan/Betz d. Powell/Mrs. Herepath 6-1 6-4
QF Hirsch/Lee d. Arguimbeau/Mead 6-1 6-4
QF Wheeler/Pedersen d. H. Jones/M.A.Bertles 6-2 6-0
QF Freisenbruch/Hutchings d. Raymond/Cumming 6-4 5-7 6-0

SF Fabyan/Betz d. Hirsch/Lee 6-3 6-2
SF Wheeler/Pedersen d. Freisenbruch/Hutchings 6-3 7-5

FI Fabyan/Betz d. Wheeler/Pedersen 6-3 6-2

MX Fabyan/Elwood Cooke d. Betz/Hank Prusoff

March 17-23, Coral Beach Club, Bermuda

QF Sarah palfrey Fabyan d. M. Lee 6-0 6-2
QF Millicent Hirsch d. Mariette Arguimbeau 6-2 6-3
QF Gracyn Wheeler d. Gladys Hutchings 6-4 6-4
QF Helen Pedersen d. A. Mann 6-3 6-4

SF Sarah Palfrey Fabyan d. Millicent Hirsch 6-1 6-2
SF Gracyn Wheeler d. Helen Pedersen 7-5 6-2

FI Wheeler d. Fabyan 10-8 6-3

MX Fabyan/Elwood Cooke d. Pedersen/Frank Shields 7-5 6-1

March??, New England Indoors

SF Kay Winthrop d. Sissy Madden "9-7 in thirs in a tough semi"

FI Winthrop d. Marjorie Sachs Pickhardt


ended March 25, Western Australian Championships, Perth, Australia

FI: Joyce Wood d. Mary O'Mahoney Prindiville 6-0 6-1


March, South African Championship

FI Olive Craze d. Sheila Piercy

March, Egyptian Championship,

Georgeina Greiss won

March 24, Southern Rhodesia Championship, Bulawayo Tennis Club

FI L. Franklin d. D. Gumpertz 6-3 6-1

DF L. Franklin/Pat Parr d. Gumpertz/Pithey

DavidK
Dec 20th, 2008, 12:21 PM
Second Quarter

Easter Sunday, Championships of Chile, Santiago

FI Lizana d. Lizana (Loreto Lizana vs. Clotilde Lizana, winner not specified) (Younger sisters of Anita Lizana)

MX Loreto Lizana/Elias Gonzales d. Clotilde Lizana/Alejo Russell (Arg) 6-1 7-5

Easter, Australian Hard Courts, Hobart

FI Nell Hopman d. Thelma Coyne 6-4 3-6 6-1

DF Hopman/Coyne d. Vivienne Berg/Connie Coate


April, City of Sydney Championships, NSW, Australia

FI: Vivienne Berg d. Enid Irwin 6-2 1-6 6-3


April 16-22, River Oaks, Houston, Texas

R16 Sarah Palfrey Fabyan d. Frances Heyck 6-2 6-1
R16 Eunice Dean d. Mrs. Thompson 7-5 6-2
R16 Nina Brown (GB) d. Nancy Moulton 6-0 6-0
R16 Virginia Wolfenden d. Motter 6-2 6-1
R16 Helen Pedersen d. Midge Gladman Van Ryn 6-3 1-6 6-0
R16 Pat Canning d. Frances Morris 6-1 6-0
R16 Millicent Hirsch d. Gloria Thompson 6-0 6-2
R16 Mary Hardwick (GB) d. Dorothy Busch 6-3 6-1

QF Sarah Palfrey Fabyan d. Eunice Dean 6-0 6-2
QF Virginia Wolfenden d. Nina Brown (GB) 6-4 6-2
QF Ruth Mary Hardwick (GB) d. Millicent Hirsch 6-0 6-2
QF Pat Canning d. Helen Pedersen 6-3 6-1

SF Fabyan d. Wolfenden 6-1 6-3
SF Hardwick d. Canning 6-4 6-1

FI Fabyan d. Hardwick 6-4 5-7 6-2

Mixed
QF Fabyan/Elwood Cooke d. Marjorie Gladman Van Ryn/Wilmer Allison 6-2 7-5
QF Dean/Kelley d. Hirsch/Frank Froehling 6-3 4-6 6-1
QF Wolfenden/Edwin Alloo d. Brown/Charles Harris 6-3 3-6 6-3
QF Hardwick/Charles Hare (GB) d. Pedersen/Frank Guernsey 6-4 6-1

SF Fabyan/Cooke d. Dean/Kelley 6-2 7-5
SF Wolfenden/Alloo d. Hardwick/Hare 6-1 8-6

FI Fabyan/Cooke d. Wolfenden/Alloo 6-3 6-3

April 22-27, Queensland Championship, Brisbane

FI May Hardcastle d. Emily Westacott 4-6 6-2 6-2

MX Westacott/Jack Crawford d. Hardcastle/Adrian Quist 6-2 2-6 8-6

April 22-27, Sky Invitation Tournament, Asheville, North Carolina
Draw -16, Venue: Biltmore


1R Helen Shockley Fulton d. Nina Brown (GB) 602 603
1R Gracyn Wheeler d. Eliza Coxe 6-0 6-0
1R Virginia Wolfenden d. Alice McDonald Alice 6-0 6-2
1R Pat Canning d. Sarah Rushton 6-1 6-1
1R Millicent Hirsch d. Lila Porter 2-6 6-1 8-6

QF Wheeler Gracyn by w.o.
QF Fulton d. Hirsch 7-5 6-0
QF Helen Pedersen Helen d. Mary Hardwick (GB) 4-6 6-3 6-1
QF Wolfenden d. Canning 6-2 6-4

SF Wheeler d. Fulton 6-2 6-2
SF Pedersen d. Wolfenden 6-4 3-6 6-3

FI Wheeler d. Pedersen 5-7 6-2 6-4

April, Ojai Valley Tournament, Ojai, California

FI Dorothy Bundy d. Pauline Betz 6-4 6-4

April, Internazionali di Sicilia, Palermo, Italy (clay)
Venue: Circolo Tennis

FI: Annalies Ullstein d. Wally San Donnino 6-1 6-2

DF: Klara Somogy (Hun)/Magda Berescu (Rom) d. Ullstein/I. Schumann (Ger) 6-2 2-6 6-4

MX: Alice Florian(Yug)/Josip Palada (Yug) d. Schumann/Renato Bossi 6-3 3-6 6-2


Ends May 4, Hot Springs Tournament, Virginia

1R Louise Raymond d. Nina Brown (GB) 1-6 6-3 6-3

QF Mary Hardwick (GB) d. Emily Lincoln 6-3 6-4
QF Hope Knowles d. Virginia Wolfenden 6-3 7-5
QF Raymond d. Kay Winthrop 7-5 6-0
QF Gracyn Wheeler d. Pat Canning 6-1 6-4

SF Hardwick d. Knowles w.o.
SF Wheeler d. Raymond 6-1 6-1

FI Hardwick d. Wheeler 6-4 6-3

DF Wolfenden/Canning d. Pedersen/Wheeler 6-2 6-3

ended May 5, Budapest International Championships, Hungary (Clay)

FI: Zsuzsa Körmöczy (HUN) d. Márta Popp (aka Márta Peterdy. She changed surname in 1943) (HUN) 6-3 6-0


May, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Edith Niemeyer d. May Hardcastle 2-6 6-4 6-3


Mid May, Massachusettes State Women's Championship, Brookline

SF Sissy Madden d. kay Winthrop 6-1 6-4
SF Emily Lincoln d. Marjorie Sachs Pickhardt 6-2 6-2

FI Lincoln d. Madden 6-2 6-3

DF Winthrop/Hazel Wightman d. Virginia Ellis/Mrs. Theopold 6-3 6-0

Reported ALT May 20, Beveley Hills, California

QF Helen Bernhard d. Marjorie Lauderbach Blair 6-4 6-3
QF Dorothy Workman d. Barbara Winslow 6-2 6-3
QF Dorothy Bundy d. Mary Arnold 6-3 6-3
QF Eleanor Purdy d. Barbara Bradley 9-7 7-5

SF Bernhard d. Workman 11-9 6-3
SF Bundy d. Purdy 6-2 6-1

FI Bundy d. Bernhard 6-2 7-5


Reported ALT May 20, Pinehurst, North Carolina

QF Barbara Nields d. J.A. Keller 6-2 6-1
QF Hazel Kelley d. P. Miller 6-4 6-2
QF Alice MacDonald d. E. C. Stroud 6-2 6-2
QF Mrs. L.M. Heflin d. Mrs. A. L. Bruneau 6-0 6-0

SF Nields d. Kelley 6-2 6-1
SF MacDonald d. Heflin 2-6 6-o 6-4

FI MacDonald d. Nields 3-6 11-9 6-3


May 6-12, Tennessee Valley Tournament, Chattanooga Draw 16

1R Mary Hardwick (GB) d. Patten 6-3 6-0
1R Gracyn Wheeler d. Doris Poindexter 6-2 6-1

QF Hardwick d. Helen Shockley Fulton 10-8 6-4
QF Virginia Wolfenden d. Millicent Hirsch 6-4 6-4
QF Pat Canning d. Helen Pedersen 6-4 8-6
QF Wheeler d. Nina Brown (GB 6-0 6-1

SF Hardwick d. Wolfenden 6-4 6-3
SF Wheeler d. Canning 6-4 6-4

FI Wheeler d. Hardwick 7-5 6-0

MX Alice Marble/Bobby Riggs d. Wolfenden/Charles Hare (GB)0-6 6-4 6-2

May 11-19, California State Championship, Berkeley

QF Pauline Betz d. Barbara Duncan 7-5 7-5
QF Shirley Catton d. Frances Umphred 6-3 2-6 7-5
QF Jane Stanton d. Mary Lou Gates 4-6 6-0 6-1
QF Margaret Osborne d. Patsy McCoy Brown 7-5 6-1

SF Betz d. Catton 7-5 6-2
SF Osborne d. Stanton 6-0 6-1

FI Betz d. Osborne 6-3 7-5

Doubles
SF Betz/Stanton d. Gertrude(?) Easton/Marion Zinderstein Jessup 6-3 6-2
SF Osborne/Brown d. Duncan/Mary Lou Johnston 6-1 5-7 6-4

FI Betz/Stanton d. Osborne/Brown 4-6 8-6 6-2

Mixed
SF Osborne/Ronald Edwards d. Betz/Edwin Alloo 6-0 6-1
SF Stanton/Phil Hanna d. Brown/Gerald Statford 4-6 7-5 6-3

FI Osborne/Edwards d. Stanton/Hanna 6-0 5-7 6-4

May 15-19, Long Beach Invitation, California
Venue: Lakewood Tennis Club


SF Helen Bernhard d. Marjorie Lauderbach 6-4 6-2
SF Mary Arnold d. Dorothy Workman 5-7 6-1 7-5

FI Arnold d. Bernhard 6-2 6-3


May 14-20, Atlanta Invitation Tournament

R16 Alice Marble d. Sara Comer 6-1 6-3
R16 Pat Canning d. Evangeline McLennan 4-6 6-3 6-2
R16 Gracyn Wheeler d. M. Ingram 6-0 6-1
R16 Nina Brown (GB) d. H. Wood 6-3 6-2
R16 Mary Hardwick d. G Atkinson 4-6 6-2 6-2
R16 Millicent d. Hirsch d. Helen Fulton Shockley 6-2 6-0
R16 Virginia Wolfenden d. Louise Fowler 6-0 6-1
R16 Helen Pedersen d. Jones 6-2 6-1

QF Marble d. Canning 6-2 6-0
QF Wheeler d. Brown 6-2 2-6 6-1
QF Wolfenden d. Pedersen 4-6 6-4 6-4
QF Hardwick d. Hirsch 6-3 6-1

SF Marble d. Wheeler 6-0 6-2
SF Wolfenden d. Hardwick 8-6 6-4

FI Marble d. Wolfenden 6-3 6-3

MX Marble/Russell Bobbitt d. Wolfenden/Charles Hare (GB) 2-6 6-8 6-2

** Alice's first event of 1940

May 20-25, Connecticut State Championships< New Haven

SF Gracyn Wheeler d. Emily Lincoln 6-0 7-5
SF Louise Raymond d. Marta Barnett Andrade 2-6 6-2 6-3

FI Wheeler d. Raymond 7-5 7-5

DF Wheeler/Helen Pedersen d. Lincoln/Plooy Morrill 6-4 6-3

MX Wheeler/John Mahoney d. Raymond/Frank Froehling 2-6 6-4 6-2


ended May 31, Victorian Hard Courts Championships, Melbourne, Australia

FI: Thelma Coyne d. Alison Burton ??


May 11-June 2, Championships of the River Plate,, Buenos Aires, Argentina

SF Felisa Piedrola d. Analia Obarrio de Aguirre 6-4 2-6 6-1
SF Maria Teran d. Magdalena Fitting 6-2 6-1

FI Piedrola d. Teran 6-2 7-5

Doubles
SF Aguirre/Delia Balli de Caimi Garmendia d. Piedrola/Juana Stocker 6-4 6-4
SF Fitting/Teran d. J.Campisteguy/A.M.Paulero 4-6 6-3 6-4

FI Aguirre/Caimi Garmendia d. Fitting/Teran 6-0 6-2

Mixed
SF Fitting/Adriano Zappa d. Aguirre/Elias Gonzales 6-3 3-6 6-3
SF Teran/Alcides Procopio (Bra) d. Piedrola d. Augusto Zappa 6-4 6-4

FI Fitting/Zappa d. Teran/Procopio 6-0 6-2

Ends June 2,Southern California Championships, Los Angeles

QF Pauline Betz d. Barbara Bradley 6-2 1-6 6-3
QF Dorothy Bundy d. Barbara Winslow 6-3 9-7
QF Jane Stanton d. Dorothy Workman 4-6 6-3 6-1
QF Mary Arnold d. Esther Bartosch 4-6 6-2 6-0

SF Betz d. Bundy 6-4 5-7 10-8
SF Arnold d. Stanton 3-6 6-4 6-3

FI Betz d. Arnold 6-0 6-2

DF Bundy/Marianne Hunt Alden d. Bartosch/Ruby Bishop Bixler 7-5 6-1

June ? San Francisco City Championship, Margaret Osborne d. Evelyn Peyre

June, Heart Of America Championships, Kansas City

SF Mary Hardwick (GB) d. Pat Canning 6-1 11-9
SF Virginia Wolfenden d. Nina Brown (GB) 6-0 6-3

FI Virginia Wolfenden d. Mary Hardwick (GB) 6-0 6-2

DF Wolfenden/Pat Canning d. Hardwick/Nina Brown 6-3 6-2

Ends June 11, New England Championships, Hartford, Connecticut
Venue; hartford Golf Club

QF Gracyn Wheeler d. Eunice Dean 6-3 6-3
QF Millicent Hirsch d. Lonny Myers 6-0 6-1
QF Helen Pedersen d. E. Smith 6-1 6-0
QF Marta Barnett Andrade d. Argyll Pryor Rice 6-0 6-1

SF Wheeler d. Hirsch 6-2 6-4
SF Andrade d. Pedersen 6-4 6-4

FI Wheeler d. Andrade 7-5 6-4

DF Wheeler/Pedersen d. Andrade/Hirsch 10-8 3-6 6-0

June 6-11, 23rd Championships of Brookline, Massachusettes

QF Edna Steinbach d. Judy Atterbury 6-1 6-2
QF Josephine Sanfilippo d. Graham 6-2 6-3
QF Helen Germaine d. Mrs. Norton 6-1 6-1
QF Lillian Lopaus d. Watson 6-06 -1

SF Steinbach d. Sandilippo 9-11 6-4 8-6
SF Germaine d. Lopaus 6-0 6-2

FI Germaine d. Steinbach 6-3 6-1


June, Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, NSW, Australia

FI: Vivienne Berg d. Vera Selwin Berg 6-0 6-3


Ends June 15, Triple A Invitation, St. Louis, Missouri

QF Virginia Wolfenden d. Merceina Weiss Parker 6-0 6-3
QF Mary Arnold d. Nina Brown (GB) 6-1 6-4
QF Patricia Canning d. E. Dietz-Felbinger 6-1 6-4
QF Mary Hardwick (GB) d. J. Lida Schock 6-0 6-0

SF Wolfenden d. Arnold 7-5 6-1
SF Hardwick d. Canning 8-6 6-0

FI Wolfenden d. Hardwick 2-6 6-0 6-1

Doubles

?R Mrs. Bert Thompson/Gloria Thompson d. Parker/Schock 6-4 6-2 (mother/daughter, both teams from St.Louis)

SF Wolfenden/Canning d. Thompson/Thompson 6-0 6-0
SF Hardwick/Brown d. Arnold/H. Dyer 6-2 6-1

FI Hardwick/Brown d. Wolfenden/Canning 6-3 7-5

June 8-9, 15-16, Marin County Championships, Mill Valley, California

QF Shirley Catton d. Ruth Dieguez 2-6 6-3 6-3
QF Barbara Duncan d. Margaret Jessee 6-3 5-7 6-2
QF Dorothy Head d. Helen Gurley 6-4 6-4
QF Margaret Osborne d. La Verne Kapps 6-0 6-2

SF Catton d. Head 6-2 3-6 9-7
SF Osborne d. Duncan 6-4 6-3

FI Osborne d. Catton 7-5 6-1

DF Osborne/Edwards d. Duncan/Brooks 5-7 6-2 6-2

June 8-16, Middlesex Bowl

SF Gracyn Wheeler d. Marjorie Sachs Pickhardt 6-1 6-2
SF Helen Pedersen d. Sissy Madden 7-5 7-5

FI Wheeler d. Pedersen 6-2 6-2

DF Wheeler/Pedersen d. Madden/Dorothy Wightman 6-1 5-7 6-1

June 10-16, Southern Championships, Charlotte, North Carolina

SF Doris Hart d. Marta Barnett Andrade 6-4 8-6
SF Nellie Sheer d. Evangeline McLennan 6-4 6-4

FI Hart d. Sheer 9-7 6-3

DF Andrade/Catherine Sample d. McLennan/Sara Comer 6-0 8-6

MX Andrade/Archie Henderson d. Comer/George Parks 6-2 6-0


June 11-17, Philadelphia And Eastern States Grass Courts Championships, Merion Cricket Club

1R Helen Jacobs d. Louise Moessner 6-0 6-0
1R Argyll Price d. Kay Welch 6-1 6-0

2R Helen Jacobs d. Janet Middleton 6-0 6-0
2R Anne Parry d. Anne Miller 6-3 6-1
2R Argyll Price d. Sarah Mae Lippincott 6-0 6-0
2R Dorothy Andrus d. Mrs. Beatty 6-3 6-4
2R Donalda Gillingham d. Eliza Disston 6-3 6-4
2R Barbara Nields d. Emily Rivinus 6-3 6-1
2R Barbara Strobhar d. Sophia Morris 6-0 6-0
2R Edith Clarke d. Ethel Mae Johnson 6-2 6-1
2R Sylvia Jung Henrotin d. Charlotte Prizer 6-2 6-0

3R Helen Jacobs d. Anne Parry 6-0 6-0
3R Frances Bancroft d. Dorothy Andrus 06-6-4 6-2
3R Eunice Dean d. Barbara Nields 6-3 7-5
3R Barbara Strohbar d. Sylvia Jung Henrotin (Fra) 3-6 7-5 6-3

QF Jacobs d. Rice 6-0 6-1
QF Bancroft d. Anne Page 6-4 6-2
QF Dean d. Madge Harshaw 6-3 6-4
QF Strohbar d. Edith Clarke 7-5 8-6

SF Jacobs d. Bancroft 6-2 6-2
SF Dean d. Strohbar 6-0 6-3

FI Jacobs d. Dean 6-1 6-2

Doubles
SF Andrus/Henrotin d. Clarke/Strobhar 6-8 6-2 6-0
SF Jacobs/Page d. Emily Lincoln/Harshaw 6-3 6-3

FI Andrus/Henrotin d. Jacobs/Page 6-2 6-3

June 15-21, United States Clay Court, River Forest, Illinois

The National Clay Court Championships-river Forest June 15-21

1R Alice Marble d. Kitty Lawrence 6-1 6-0
1R Edna Smith Shalala d. Virginia Hollinger 6-4 6-1
1R Mary Arnold d. Nancy Corbett 6-0 6-2
1R Mitzi Radek d. Rose Dowling 4-6 10-8 6-1
1R Virginia Wolfenden d. Frances Engelman 6-0 6-1
1R Merceina Weiss Parker d. Jean Mourek 6-1 6-1
1R Nina Brown (GB) d. Josephine Otter 6-0 6-0
1R Catherine Malcolm d.
1R Helen Bernhard d. Helen Bartavis Greenberg 6-1 6-1
1R Marion Woolhiser d. Helen Pedersen Helen w.o.
1R Catherine Wolf e. Elizabeth Blackman w.o.
1R Pat Canning d. Virginia Hitt 6-1 6-2
1R Mary Hardwick (GB) d. Louise Hofmeister 6-1 6-3
1R Margaret Stiel d. Gerladine Leitner 6-1 7-5
1R Gracyn Wheeler d. Florence Wittleder 6-0 6-0
1R Helen Fulton Shockley d. ???

2R Helen Bernhard d. Marion Woolheiser 6-2 7-5
2R Catherine Wolf d. Pat Canning 3-6 6-2 6-4
2R Gracyn Wheeler d. Helen Shockley 6-1 6-1
2R Ruth Mary Hardwick (GB) d. Marguerite Stiel 6-3 6-3
2R Alice Marble d. Edna Smith Shalala 6-3 6-1
2R Mary Arnold d. Mitzi Radek 6-0 6-3
2R Virginia Wolfenden d. Merceina Weiss Parker 6-4 6-1
2R Catherine Malcolm d. Nina Brown (GB) 6-3 6-4

QF Bernhard d. Wolf 6-2 6-2
QF Wheeler d. Hardwick 9-7 6-2
QF Marble d. Arnold 7-5 6-3
QF Wolfenden d. Malcolm 6-2 6-1

SF Wheeler d. Bernhard 6-4 7-5
SF Marble d. Wolfenden 6-2 3-6 6-4

FI Marble d. Wheeler 7-5 6-0

Doubles
QF Marble/Arnold d. C. Spaulding/N.Corbel 6-1 6-0
QF Wolfenden/Canning d. Radek/Alice MacDonald 6-2 6-2
QF Wheeler/Bernhard d. Stiel/Louise Hofmeister 7-5 6-1
QF Hardwick/Brown d. Wolf/Shockley 6-3 2-6 6-3

SF Marble/Arnold d. Wolfenden/Canning 6-1 6-0
SF Wheeler/Bernhard d. Hardwick/Brown 5-7 6-0 12-10

FI Marble/Arnold d. Hardwick/Brown 7-5 6-1

June 17-23, Philadelphia And District Womens Grass Courts Championships

2R Helen Jacobs d. Woodrow-Palfrey 6-0 6-0
2R Eunice Dean d. Laura Biddle 6-0 6-0
2R Emily Lincoln d. Elizabeth Rivinus 6-0 6-2

3R Jacobs d. Ruth Valentin 6-0 6-0
3R Madge Harshaw d. Frances Bancroft 6-1 6-3
3R Katherine Kendig Clegg d. Barbara Nields 6-1 10-8
3R Edith Clarke d. E. Johnson 6-2 6-1
3R Mrs. Earle d. J. Norris 6-1 6-2
3R Lincoln d. Rose Hofkin 6-0 6-2
3R Argyll Rice d. Cecilia Riegel 7-5 6-1
3R Dean d. Catherine Sample 6-4 6-3

QF Jacobs d. Harshaw 6-2 6-0
QF Clegg d. Clarke 6-4 6-8 6-4
QF Lincoln d. Earle 6-4 6-2
QF Dean d. Rice 6-4 8-6

SF Jacobs d. Clegg 6-0 6-1
SF Dean d. Lincoln 6-2 6-4

FI Jacobs d. Dean 6-2 6-0


June 22-30, Tri-state Championships, Cincinnati, Ohio

2R? Helen Bernhard Helen d. Ruth Haerr 6-0 6-0

3R Alice Marble d. Jane Wagner 6-0 6-1
3R Mary Arnold d. Josephine Gray Beach 6-2 6-4
3R Helen Bernhard d. Monica Nolan 6-1 6-4
3R Patricia Canning d. Nina Brown (GB) 6-3 3-6 6-3
3R Gracyn Wheeler d. J. Magnus 6-0 6-3
3R Catherine Wolf d. Mary Ann Davis 6-1 6-1
3R Virginia Wolfenden d. Geraldine Leitner 6-3 6-0
3R Mary Hardwick (GB) d. Helen Fulton Shockley 6-2 6-1

QF Marble d. Arnold 6-2 6-1
QF Bernhard d. Canning 4-6 6-0 8-6
QF Wheeler d. Wolf 6-1 6-2
QF Wolfenden d. Hardwick 5-7 12-10 6-2

SF Marble d. Bernhard 6-3 1-6 7-5
SF Wheeler d. Wolfenden 8-6 3-6 6-4

FI Marble d. Wheeler 6-3 6-4

June, New York State Championship (Clay)

QF Norma Taubele d. Josephine Sanfilippo 6-0 7-5
QF Helen Germaine d. Edna Steinbach 3-6 6-4 6-3
QF Millicent Hirsch d. Sally Childress 6-2 6-2
QF Louise Raymond d. B. Forsch 6-1 6-0

SF Taubele d. Germaine 8-6 6-1
SF Hirsch d. Raymond 8-6 6-2

FI Hirsch d. Taubele 6-1 6-2

DF Taubele/Grace Surber d. Raymond/Hirsch 4-6 6-2 6-3

June 24-30 Annual Hotel Del Coronado Invitation, California June 24-30

SF Dorothy Bundy d. Joanne Brooke 6-4 4-6 6-3

FI Bundy d. Louise Brough 3-6 6-1 6-4

June, Danish Hard Courts

FI Hilde Krahwinkle Sperling won

DavidK
Dec 20th, 2008, 12:51 PM
Third Quarter

July 6, Red Corss Exhibition,

Gem Hoahing d. Katherine Stammers Menzies, 3 sets

Ends July 7, North Shore Championships, Evanston, Illinois

R16 Alice Marble d. Dorothy Wilbur 6-0 6-0
R16 Gracyn Wheeler d. Arnold Nita 6-1 6-0
R16 Arnold d. Marion Woolhiser 6-2 6-1
R16 Pat Canning d. Nina Brown (GB) 6-2 6-0

QF Marble d. Helen Fulton Shockley 2-6 6-1 6-3
QF Wheeler d. Canning 6-3 6-3
QF Mary Hardwick (GB) d. Arnold 9-7 6-3
QF Virginia Wolfenden d. Francis Engelman 6-0 6-0

SF Marble d. Wheeler 6-1 8-6
SF Wolfenden d. Hardwick 7-5 5-7 6-1

FI Marble d. Wolfenden 6-4 6-3

Doubles
SF Marble/Arnold d. Hardwick/Brown 6-2 6-4

FI Marble/Arnold d. Wolfenden/Canning 6-4 6-1

MX Brown/John Foreman d. Arnold/Jimmy Evert 6-2 6-2

July 7-13, Dominion Championships, Quebec
Venue: Le Club de Tennis des Employes' Civils

SF Eleanor Young d. W. McConnell 6-1 6-2
SF Jean Milne d. Pauline Bolte 6-3 6-3

FI Young d. Milne 7-5 7-5

DF Young/Milne d. Bolte/Francoise Lacasse 6-3 6-2

MX Milne/Phil Pearson d. Young/Roger Durivage 2-6 6-3 6-2

July 8-13, Pacific Northwest Championship, Tacoma

SF Joanna Brooke d. Patty Greenup 6-3 6-4
SF Helen Wright d. Virginia Harris 6-1 6-2

FI Brooke d. Wright 6-2 6-4

DF Brooke/Golda Myer Gross d. Wright/Greenup 7-5 6-4

July 8-14, Middle States Grass Courts Championships, Philadelphia

QF Helen Jacobs d. Madge Harshaw 6-2 6-1
QF Hope Knowles d. Eunice Dean 6-1 6-1
QF Helen Pedersen d. Emily Lincoln 6-2 6-2
QF Helen Bernhard d. Nellie Sheer 6-3 10-8

SF Jacobs d. Pedersen 6-3 6-2
SF Bernhard d. Knowles Hope 6-3 8-6

FI Bernhard d. Jacobs 7-5 8-6

DF Jacobs/Pedersen d. Doris Hart/Sheer 6-2 6-2

July 8-14, Irish Championships, Dublin
(All finalists Irish)

FI Dorothy Curley d. Olive Poole 1-6 6-1 6-3

DF E. Goddard/Norma Stoker d. Barbara Good/Olive Poole 6-1 6-8 6-0

MX Cyril Kemp/E. Goddard d. Raymund Egan/Betty Lombard 3-6 6-2 6-2

All of the above are Irish.


July, South Queensland Championships, Ipswich, Australia

FI: Emily Hood Westacott d. Dorn McGill 6-0 6-1


July 6-15, Colorado State Championships, Denver

QF Dorothy Bundy d. L. Price 6-0 6-0
QF Pearl Harland d. Billyann Niland 6-0 8-6
QF Gussie Moran d. Phyllis Lockwood 6-2 6-3
QF Esther Bartosh d. Pat Hover 6-0 6-1

SF Bundy d. Harland 6-3 6-3
SF Bartosh d. Moran 7-5 3-6 7-5

FI Bundy d. Bartosh 7-5 6-4

DF Hover/Harland d. Bartosh/Niland 5-7 6-2 6-4

July 8-15, Western Championships, Indianapolis, Indiana

2R Virginia Wolfenden d. Gloria Thompson 6-2 6-0
2R Geraldine Leitner d. Mrs. B. Thompson 6-3 7-5
2R Gracyn Wheeler d. P. Kendall 6-1 6-1
2R Ruth Mary Hardwick (GB) d. Pat Canning 6-1 6-1
2R Alice Marble d. Mary Ann Davis 6-1 6-2
2R Jane Wagner d. Barbara Bradley 5-7 7-3 (sic) 6-1
2R Mary Arnold d. Catherine Wolf 4-6 6-4 6-4
2R Nina Brown (GB) d. V. Binford 6-1 6-2

QF Wolfenden d. Leitner 6-2 6-2
QF Wheeler d. Hardwick 6-4 9-11 6-3
QF Marble d. Wagner 6-0 6-3
QF Arnold d. Brown 6-3 4-6 8-6

SF Wolfenden d. Wheeler 6-1 6-4
SF Marble d. Arnold 6-1 6-3

FI Marble d. Wolfenden 6-2 8-6

Mixed
QF Wolfenden/Bill Talbert Hardwick/Charles Hare (GB) 6-0 6-4
QF Brown/Welby Van Horn d. Wagner/N. Johnson 6-1 6-1
QF Marble/Bobby Riggs d. Wolf/M. Ruehl 6-1 6-2
QF Canning/Bob Kamarth d. Arnold/Bob Carruthers 6-3 7-5

SF Wolfenden/Talbert d. Brown/Van Horn 6-3 4-6 6-1
SF Marble/Riggs d. Canning/Kamrath 6-3 6-3

FI Marble/Riggs d. Wolfenden/Talbert 11-9 3-6 6-1

July 20, Red Cross Exhibition, Queens Club, London

Doubles: Simone Mathieu (FR)/Katherine Stammers Menzies d. Billie Yorke/Jean Nicoll 6-4 6-3

MX Peggy Scriven/Camille Malfroy (NZ) drew with Menzies/George Godsell
MX Mathieu/John Olliff d. Yorke/Dan Maskell 8-6 6-3

July 15-21, Washington State Golden Jubilee, Seattle

SF Joanna Brooke d. Dorothy Head 7-5 3-6 8-6
SF Helen Gurley d. Mary Lou Gates 2-6 6-3 6-4

FI Gurley d. Brooke 6-2 6-0

DF Gurley/Brooke d. Head/Patty Greenup 6-1 6-3

July 13-21, Eastern Clay Court Championships, New York Draw 64

1R Virginia Wolfenden d. Ellen Chaney 6-0 6-1
1R Pat Canning d. Kay Lovejoy 6-2 6-3
1R Grace Surber d. Jane Kelterborn 6-1 6-1

2R Virginia Wolfenden d. Virginia Wandelt 6-1 6-1
2R Edna Steinbach d. Anne Harrison 6-0 6-0
2R Norma Taubele d. Josephine Sanfilippo
2R Dorothy Bundy d. Helen Rowley 6-0 6-2
2R Pat Canning d. Gerry Mallory 6-1 6-1
2R Grace Surber d. Eunice Dean 4-6 6-4 6-3
2R Baba Madden d. Mary Keller 6-4 6-3

3R Virginia Wolfenden d. Barbara Scott 6-0 6-0
3R Sissy Madden d. Edna Steinbach 6-3 6-3
3R Nellie Sheer d. Barbara Kaminer 6-3 10-8
3R Millicent Hirsch d. Helen Germaine 6-0 6-0
3R Norma Taubele d. Helen Lynen 6-3 7-5
3R Dorothy Bundy d. Judith Lachenbruch 6-0 6-0
3R Pat Canning d. Peggy Alfero 6-2 8-6
3R Grace Surber d. Baba Madden 6-2 8-10 6-3

QF Wolfenden d. S. Madden 6-2 6-0
QF Hirsch d. Sheer 4-6 6-4 7-5
QF Canning d. Surber 6-1 6-3
QF Bundy d. Taubele 6-4 8-6

SF Wolfenden d. Hirsch 8-6 6-2
SF Bundy d. Canning 7-5 6-4

FI Wolfenden d. Bundy 4-6 6-4 6-3

Doubles
SF Bundy/B. Madden Hirsch/Eunice Dean 8-6 6-2
SF Sheer/S. Madden d. Wolfenden/Canning 6-3 6-3

FI Bundy/B. Madden d. Sheer/S. Madden

Mixed Doubles
2R Sarah Palfrey/Elwood Cooke d. Barbara Bradley/Ronald Lubin 6-1 6-4
2R Mary Arnold/William Talbert d. Hope Knowles/(Gil?) Hunt 6-2 6-0
2R Dorothy Andrus/Seymour Greenberg d. Virginia Wolfenden/Charles Mattman 3-6 6-4 6-3
2R Midge Van Ryn/Wilmer Allison d. Nina Brown (GB)/Harris (?) Everett 6-4 6-4
2R Millicent Hirsch/Ladislav Hecht (Cz) d. Syvia Jung Henrotin (Fr)/Bobby Riggs 10-12 6-3 1-0 ab.
2R Carolin Stark/Larry Dee d. Pat Canning/William Canning 6-4 6-2
2R Pauline Betz/Ted Schroeder d. Margaret Osborne/(Modeste?) Alloo 7-5 7-5
2R Mary Hardwick (GB)/Hal Surface d. Helen Germaine/Louis Brownstein 6-4 6-2

QF Palfrey/Cooke d. Arnold/Talbert 6-1 3-6 7-5
QF Andrus/Greenberg d. Van Ryn/Allison 2-6 6-4 10-8
QF Hirsch/Hecht d. Stark/Dee 11-9 5-7 6-2
QF Betz/Schroeder d. Hardwick/Surface 6-3 3-6 6-3

SF Palfrey/Cooke d. Andrus/Greenberg 6-2 6-3
SF Betz/Schroeder d. Hirsch/Hecht 6-2 6-2

FI Betz/Schroeder d. Palfrey/Cooke 6-3 3-6 6-3

July 15-21, Maryland State Championships, Baltimore

1R Alice Marble d. Frances Mutthal 6-1 6-1
1R Louise Raymond d. Doris Hart 8-6 8-6
1R Hope Knowles d. Catherine Malcolm 6-3 7-5
1R Nina Brown (GB) d. Hazel Bishop 6-0 6-1
1R Helen Bernhard d. Kahn 6-0 6-1
1R Pat Cumming Pat d. Margot Lee 6-3 7-5
1R Valerie Scott (GB) d. Charlotte Decker 6-0 6-3
1R Louise Brough d. Barbara Nields 6-3 6-1
1R Mary Arnold d. Anna Dayett 6-1 6-1
1R Rita Jarvis (GB) d. Lamm 6-1 7-5
1R Gracyn Wheeler d. Helen Harrison 6-1 6-4
1R Barbara Bradley d. Argyll Pryor Rice 6-0 6-2
1R Hardwick Mary (GB) d. ??
1R Emily Lincoln d. Barbara Strohbar 7-5 3-6 6-4
1R Helen Pedersen d. Ann Harrison 6-1 6-1
1R Pauline Betz d. Eleanor Colitor 6-0 6-2

2R Marble d. Raymond 6-0 6-1
2R Knowles d. Brown 8-6 2-6 6-4
2R Bernhard d. Cumming 6-1 5-7 6-4
2R Scott d. Brough 6-2 4-6 6-4
2R Arnold d. Jarvis 6-4 6-2
2R Wheeler d. Bradley 6-4 6-4
2R Hardwick d. Lincoln 4-6 6-1 6-1
2R Betz d. Pedersen 6-3 6-2

QF Marble d. Knowles 6-1 6-1
QF Scott d. Bernhard 6-4 6-4
QF Arnold d. Wheeler 2-6 6-3 7-5
QF Betz d. Hardwick 3-6 6-3 6-2

SF Marble d. Scott 6-3 7-5
SF Betz d. Arnold 4-6 6-0 6-2

FI Marble d. Betz 4-6 6-4 6-0

Doubles
QF Lee/Lincoln d. Betz/Wheeler 6-2 3-6 9-7
QF Hardwick/Scott d. Hart/Malcolm 6-2 6-3
QF Marble/Arnold d. Pedersen/Bradley 6-1 6-3
QF Brough/Bernhard d. Jarvis/Brown 6-4 6-2

SF Hardwick/Scott d. Lee/Lincoln 6-2 9-7
SF Marble/Arnold d. Brough/Bernhard 6-2 6-4

FI Marble/Arnold d. Hardwick/Scott 7-5 6-4

Ends July 27, White Sulphur Springs, Greenbrier Tennis Club, West Virginia

SF Gracyn Wheeler d. Edna Smith Shalala 6-1 6-4
SF Catherine Wolf d. Monica Nolan 4-6 12-10 6-1

FI Wheeler d. Wolf 6-0 7-5

DF Shalala/Peggy? Welsh d. Wheeler/Hugus 6-2 7-5

July 22-28, Western Canada Grass Courts,

QF Joann Brooke (US) d. Jean Milne 6-4 9-7
QF Eleanor Young d. Helen Wright 6-0 2-6 6-3
QF Mary Lou Gates (US) d. Dorothy Head 6-3 6-2

SF Helen Gurley (US) d. Brooke 7-5 4-6 6-0
SF Young d. Gates 6-2 6-1

FI Young d. Gurley 8-6 5-7 6-1

July 22-28, Seabright Invitation, New Jersey

1R Alice Marble d. Judy Atterbury w.o.
1R Millicent Hirsch d. Kay Winthrop 5-7 6-1 6-2
1R Virginia Wolfenden d. Dorothy Andrus 6-2 6-1
1R Helen Pedersen d. Rita Jarvis (GB) w.o.
1R Louise Brough d. Nina Brown (GB) 6-2 8-6
1R Pat Canning d. Betty Rosenquest 6-1 6-3
1R Mary Arnold d. Louise Raymond 6-3 6-0
1R Sarah Palfrey d. Barbara Bradley 6-3 6-3
1R Mary Hardwick (GB) d. Emily Lincoln 6-1 6-2
1R Dorothy Bundy d. Helen Germaine Helen 6-0 7-5
1R Helen Bernhard d. Edith Clark 6-3 6-4
1R Caroline Babcock Stark d. Margaret Osborne 6-4 6-2
1R Midge Gladman Van Ryn d. Catherine Malcolm 6-2 7-5
1R Patricia Cumming d. Helen Jacobs w.o.
1R Hope Knowles d. Sylvia Jung Henrotin (Fr) 6-3 6-4
1R Pauline Betz d. Eunice Dean 6-4 6-0

2R Marble d. Hirsch 6-1 6-2
2R Wolfenden d. Pedersen Helen 9-7 6-4
2R Brough d. Canning 6-2 6-2
2R Palfrey d. Arnold 6-3 7-5
2R Hardwick d. Bundy 6-3 6-2
2R Bernhard d. Stark 6-4 7-5
2R Van Ryn d. Cumming 6-3 6-0
2R Betz d. Knowles 6-3 6-1

QF Marble d. Wolfenden 6-2 6-2
QF Palfrey d. Brough 6-0 6-4
QF Hardwick d. Bernhard 4-6 6-3 6-1
QF Betz d. Van Ryn 6-4 6-2

SF Marble d. Palfrey 6-0 6-4
SF Hardwick d. Betz 6-2 6-2

FI Marble d. Hardwick 6-2 6-0

Doubles
QF Marble/Palfrey d. Andrus/Henrotin 7-5 6-1
QF Winthrop/Osborne d. Hardwick/Betz 7-5 12-10
QF Bundy/Arnold d. Canning/Wolfenden 6-4 9-7
QF Stark/Van Ryn d. Brown/Jarvis 6-3 6-3

SF Marble/Palfrey d. Winthrop/Osborne 6-3 6-2
SF Bundy/Arnold d. Stark/Van Ryn 6-2 6-4

FI Marble/Palfrey d. Bundy/Arnold

MX Betz/Ted SChroeder d. Palfrey/Elwood Cooke

July 29-August 3 Maidstone Invitation Tournament, East Hampton, New York

1R Sarah Palfrey d. Midge Gladman Van Ryn 3-6 6-2 6-1
1R Louise Brough d. Catherine Malcolm 4-6 6-1 7-5
1R Louise Raymond d. Doris Hart ???
1R Helen Bernhard d. Sylvia Jung Henrotin (Fr) w.o.
1R Dorothy Bundy d. Mary Arnold 6-2 6-0
1R Pauline Betz d. Millicent Hirsch 6-2 6-1
1R Gracyn Wheeler d. Gloria Butler 6-3 6-2
1R Virginia Wolfenden d. Helen Pedersen 11-9 3-1 ret.

2R Palfrey d. Brough 8-6 6-2
2R Helen Germaine d. Raymond 7-5 6-1
2R Bernhard d. Kay Winthrop 8-6 6-3
2R Bundy d. Nina Brown (GB) 6-3 6-0
2R Betz d. Hope Knowles 7-5 6-3
2R Pat Canning d. Barbara Bradley 6-4 8-6
2R Wheeler d. Wolfenden 6-2 6-8 6-3
2R Margaret Osborne d. Valerie Scott (GB) 6-2 1-6 6-2

QF Palfrey d. Germaine 6-2 6-0
QF Bundy d. Bernhard 7-5 6-3
QF Betz d. Canning 6-3 6-2
QF Wheeler d. Osborne 2-6 6-4 6-4

SF Bundy d. Palfrey 11-13 6-4 6-3
SF Wheeler d. Betz 6-4 6-4

FI Bundy d. Wheeler 6-2 6-3

DF Bundy/Van Ryn d. Betz/Wheeler 6-4 6-3

July or August? Oregon State Championship

FI Dorothy Head d. Helen Gurley 6-4 4-6 6-2

DF Head/Gurley d. Golda Meyer Gross/Betty Willman 6-0 6-0

Date unknown, Canadian Championship

Eleanor Young

August 5-11, 1940, Eastern Grass Court Championships, Rye, New York

Interesting tournament that featured Alice Marble, Helen Jacobs, Pauline Betz Addie, Margaret Osborne duPont, Doris Hart, Louise Brough Clapp, Sarah Palfrey Cooke, Patricia Canning Todd, and Dorothy Bundy Cheney. The following incomplete results were pieced together from newspaper articles.
1R: Helen Jacobs (bye)
1R: Alice Marble d. Gerry Mallory 6-2 6-0
1R: Eunice Dean d. Judy Lachenbruch 7-5 6-1
1R: Elizabeth Haas d. Marjory McAndrews 10-8 6-1
1R: Joy Hartman d. Elizabeth Firestone 6-1 6-0
1R: Barbara Nields d. Mary Jane Metcalf 6-4 6-1
1R: Virginia Adler d. Marjorie Allen 6-1 6-0
1R: Mariette Arguimbeau d. Mary Prosser 8-6 6-1
1R: Mrs. Hubbard d. Doris Warner 6-1 6-1
1R: Argl Pryor Rice d. Moore 6-4 6-2
1R: Margaret Alfero d. Katherine Gips 6-0 6-1
1R: Helen Lynen d. Muriel Magnusson 6-4 4-6 6-0
1R: Louise Brough d. Millicent Hirsch
1R: Hope Knowles d. Daphne Bickell 6-2, 12-10
1R: Pauline Betz (Addie) d. Barbara Strobhar 6-1, 6-3
1R: Patricia Canning (Todd) d. Baba Madden 6-2, 6-1
1R: Sarah Palfrey (Cooke) d. Josephine Sanfilipo 6-1, 6-4
1R: Margaret Osborne duPont d. Cissy Madden (score unknown)
1R: Virginia Wolfenden d. Catherine Sample 6-3, 6-0
1R: Helen Bernhard d. Gertrude Moran 6-2, 6-2
1R: Mary Hardwick (UK) d. Patricia Hover 6-3, 6-4
1R: Gracyn Wheeler d. Doris Hart 4-6, 6-3, 6-2

2R: Marble d. Argyll Rice 6-2, 6-0
2R: Louise Brough (Clapp) d. Knowles 6-2, 6-2
2R: Betz (Addie) d. Joy Hartman 6-1, 6-1
2R: Louise Raymond d. Nina Brown (UK) 6-1, 6-4
2R: Gracyn Wheeler d. Mary Arnold 6-3, 6-3
2R: Bernhard d. Helen Lynen 9-7 6-3
2R: Marjorie Gladman Van Ryn d. Barbara Nields 6-1, 6-2
2R: Jacobs d. Sally Childers 6-1, 6-0
2R: Dorothy Bundy (Cheney) d. Virginia Adler 6-1, 6-0
2R: Canning (Todd) d. Mariette Arguimbeau 6-2 6-2
2R: Sarah Palfrey (Cooke) d. Barbara Bradley 6-2, 6-1
2R: Osborne d. Margaret Alfero 6-1 6-0
2R: Hardwick d. Mrs. William N. Hubbard 6-2, 6-2 (former Anna Fuller??)
2R: Wolfenden d. Elizabeth Haas 6-0 6-0
2R: Helen Pedersen d. Eunice Dean 6-2 6-4
2R: Valerie Scott (GB) d. Catherine Malcolm 6-4 6-3

3R: Marble d. Brough (Clapp) 6-2, 6-4
3R: Betz (Addie) d. Raymond 6-4, 6-1
3R: Wheeler d. Scott 6-1 6-2
3R: Bernhard d. Van Ryn 9-7 6-5
3R: Jacobs d. Pedersen 8-6 6-1
3R: Bundy (Cheney) d. Canning (Todd) 5-7, 6-3, 6-3
3R: Palfrey (Cooke) d. Osborne (duPont) 3-6, 6-1, 6-4
3R: Wolfenden d. Hardwick 6-3, 6-4

QF: Marble d. Betz (Addie) 3-6, 6-0, 6-2
QF: Wheeler d. Bernhard 1-6, 7-5, 6-3
QF: Jacobs d. Bundy (Cheney) 6-1, 6-3
QF: Palfrey (Cooke) d. Wolfenden 6-3, 6-0

SF: Marble d. Wheeler 6-2, 6-0
SF: Jacobs d. Palfrey (Cooke )6-3, 6-4

F: Marble d. Jacobs 6-1, 6-0 (thus far, Marble leads their career head-to-head matches 4-2)

Doubles
2R Marble/Palfrey d. Hart/Nellie Sheer 6-2 6-3
2R Osborne/Betz d. M Madden/Patricia Cumming 6-2 6-1
2R Wolfenden/Canning d. Sample/Hartman 6-3 6-1
2R Brown/Rita Jarvis (UK)/ Patricia Hover/Pearl Harland 6-0 6-1
2R Bundy/Van Ryn d. Malcolm/Brough 6-3 6-4
2R Raymond/Bradley d. Dorothy Andrus/Sylvia Jung Henrotin (Fr) 6-2 4-6 9-7
2R Jacobs/Arnold d. Alfero/Edna Steinbach 6-1 6-3
2R Hardwick/Scott d. Mary Jane Metcalf/Gertrude Moran 6-0 6-2

QF Marble/Palfrey d. Osborne/Betz 0-6 6-0 6-2
QF Wolfenden/Canning d. Brown/Jarvis 8-10 6-2 6-4
QF Bundy/Van Ryn d. Raymond/Bradley 3-6 6-1 6-0
QF Hardwick/Scott d. Jacobs/Arnold 6-4 6-2

SF Marble/Palfrey d. Wolfenden/Canning 6-2 6-4
SF Hardwick/Scott d. Bundy/Van Ryn 6-1 6-2

FI Marble/palfrey d. Hardwick/Scott 6-4 6-3

August 12-17, Essex County Invitation Tournament, Massachussets

1R Alice Marble d. Louise Raymond 6-4 6-4
1R Virginia Ellis d. Dorothy Andrus 6-2 6-4
1R Virginia Wolfenden d. Barbara Nields 6-1 6-0
1R Mary Hardwick (GB) d. Emily Lincoln 6-4 6-4

2R Marble d. Anne Page 6-1 6-1
2R Helen Pedersen d. ??
2R Valerie Scott d. Molly Van Wyck 6-1 6-0
2R Dorothy Bundy d. Catherine Malcolm 6-3 5-7 6-4
2R Wolfenden d. Midge Gladman Van Ryn 4-6 8-6 6-1
2R Hope Knowles d. Eunice Dean 6-2 6-3
2R Margaret Osborne d. ???
2R Sarah Palfrey d. Molly Poole Molly 6-0 6-0
2R Hardwick d. Betty Sue Cover 6-0 6-1
2R Barbara Bradley d. Ellis 6-0 6-1
2R Mary Arnold d. Charlotte Darling Prizer 6-0 6-1
2R Barbara Brandt d. Kay Hubbell 6-4 4-6 6-3
2R Helen Jacobs d. Mrs. Philip Theopold 6-1 6-1
2R Dorothy Wightman d. Muriel Magnusson 8-6 6-3
2R Sylvia Jung Henrotin (Fr) d. ???
2R Pauline Betz d. ???

3R Marble d. Pedersen Helen 6-1 6-0
3R Bundy d. Arnold 8-6 6-4
3R Knowles d. Wolfenden 1-6 6-3 6-4
3R Palfrey d. Osborne 3-6 6-3 8-6
3R Hardwick d. Bradley 6-0 6-2
3R Scott d. Brandt 6-4 6-2
3R Jacobs d. Wightman 6-1 6-0
3R Betz d. Henrotin 6-0 6-1


QF Marble d. Bundy 6-4 2-6 6-0
QF Palfrey d. Scott 6-2 6-0
QF Hardwick d. Knowles 6-3 3-6 7-5
QF Betz d. Jacobs 6-1 6-4

SF Marble d. Palfrey 6-1 6-3
SF Betz d. Hardwick 6-1 6-1

FI Marble d. Betz 6-2 6-2

DF Marble/Palfrey d. Hardwick/Scott 10-12 8-6 6-3

ended August 25, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Zsuzsa Körmöczy (HUN) d. Klára Somogyi (HUN) 6-2 6-2

First half of September, Southern Transvaal, Johannesburg, South Africa

SF Piercey or Fick d. Joan Austin

FI Sheila Piercey d. Bonnie Fick 6-4 6-4

DF Piercey/Doreen Abington d. Fick/Joy Wood 6-3 -75

MX Piercey/Eric Sturgess d. Mr. and Mrs. Norman Farquharson 8-6 6-2

Under 20 : Joan Scott won.


September 12-20, Pacific Southwest Championships, Los Angeles

3R Mary Hardwick (GB) d . Elsie Gabel 6-4 6-2
3R Billyann Niland d. Daisy Duvall 6-1 6-4
3R Dorothy Bundy d. Peggy Kerr 6-4 6-4
3R Margaret Osborne d. Pat Yeomans 6-1 6-3
3R Valerie Scott (GB) d. Louise Brough 9-11 7-5 6-3
3R Jacque Virgil Nelson d. Sarah Palfrey 6-4 4-6 6-3
3R Virginia Wolfenden d. Catherine Malcolm 7-5 6-2
3R Gracyn Wheeler Kelleher d. Mrs, J. Summer 7-5 6-1
OF Hardwick d. Niland 6-0 6-3
QF Bundy Osborne 6-4 7-5
QF Scott d. Nelson 6-0 2-1 def.
QF Kelleher d. Wolfenden 6-1 6-1

SF Bundy d. Hardwick 6-4 4-6 8-6
SF Scott d. Kelleher 6-0 2-6 6-2

FI Bundy d. Scott 6-3 6-3

Doubles

QF Hardwick/Scott d. Esther Bartosh/Ruby Bishop Bixler 5-7 75 6-2
QF Osborne/Barbara Bradley d. Bundy/Alden 6-4 2-6 6-3
QF Palfrey/Kelleher d. Malcolm/Marjorie Lauderbach Blair 1-6 6-4 6-3
QF Summer/Nelson d. McLain/Fritchie 6-0 6-0

SF Osbonre/Bradley d. Hardwick/Scott 7-5 6-1
SF Palfrey/Kelleher d. Summer/Nelson 7-5 6-4

FI Palfrey/Kelleher d. Osborne/Bradley 7-5 6-4

Mixed
2R Bundy/Jack Kramer d. Gretl DuPont/William Reedy 6-4 7-5
2R Gertrude Dockstaeder/Willis Anderson d. Wolfenden/Frank Kovacs 6-4 4-6 7-5
2R Hardwick/Bill Talbert d. Nelson/Ted Olewine 4-6 6-1 6-3
2R Blair/John Shostrom d. Palfrey/Ted Schroeder 3-6 6-4 6-3
2R Helen Gurley/Ignacio della Borbola (Mex) d. Grant/Lawrence ? Hall 6-4 6-0
2R Scott/Robert Peacock d. Bixler/J. Bixler 6-3 6-2
2R Bartosh/Bobby Riggs d. Meyler/Rober Kersdasha 6-4 6-2

QF Bundy/Kramer d. Kelleher/Kelleher 6-1 4-6 6-1
QF Dockstaeder /Anderson d. Hardwick/Talbert 7-5 6-2
QF Blair/Shostrom d. Gurley/Borbolla 6-3 7-5
QF Scott/Peacock d. Bartosh/Riggs 6-3 7-5

SF Bundy/Kramer d. Dockstaeder/Anderson 7-5 6-4
SF Scott/Peacock d. Blair/Shostrom 6-0 6-3

FI Bundy/Kramer d. Scott/Peacock 7-5 2-6 6-1

DavidK
Dec 20th, 2008, 01:06 PM
Fourth Quarter

Ends Oct 6, Pacific Coast Championships, Berkeley

3R Virginia Wolfenden d. B. Jabs 6-3 6-1
3R Gracyn Wheeler Kelleher d. Helen Gurley 6-1 6-2
3R Mary Hardwick (GB) d. Shirley Postel 6-1 6-2
3R Catherine Malcolm d. N. Simmons 6-1 6-1
3R Helen Hull Jacobs d. Jacque Virgil Nelson 6-3 6-0
3R Margaret Osborne d. G. Easton 6-1 6-2
3R Valerie Scott (GB) d. Pat Canning 6-4 1-6 6-3
3R Ruth Dieguez d. B. Foss 6-2 6-4

QF Wolfenden d. Kelleher 7-5 8-6
QF Hardwick d. Malcolm 6-2 6-4
QF Jacobs d. Osborne 6-1 6-2
QF Scott d. Dieguez 6-3 6-1

SF Wolfenden d. Hardwick 6-0 6-4
SF Jacobs d. Scott 6-0 8-6

FI Wolfenden d. Jacobs 6-4 6-2

Doubles
SF Hardwick/Osborne d. Barbara Duncan/J.S. Jones 6-1 6-3
SF Nelson/Kelleher d. Scott/Jacobs 6-3 7-5

FI Hardwick/Osborne d. Nelson/Kelleher 6-4 6-4

Mixed
QF Wolfenden/Jack Kramer d. Shirley Catton/Frank Kovacs 6-3 7-5
QF Hardwick/Jack Tidball d. Nelson/C.Hopper 6-1 6-2
QF Scott/Bobby Riggs d. Postel/Jack Gurley 6-3 7-5
QF Kelleher/Robert Kelleher d. Malcolm/W.C. Choy (CHN) 4-6 6-4 6-3

SF Wolfenden/Kramer d. Hardwick/Tidball 6-3 6-4
SF Scott/Riggs d. Kelleher/Kelleher 6-1 6-2

FI Wolfenden/Kramer d. Scott/Riggs 5-7 6-3 6-4


October, Metropolitan Grass Court Championships of Sydney, Australia

FI: Thelma Coyne d. Dorothy Jenkins 6-0 6-1


October 27, Philippines Indoor Championship, Manila
Venue: Rizal Memorial Coliseum

FI Liberty Solisa d. Estrella Alburo 7-5 7-9 6-4

ended November 2, Cumberland County Championships, Sydney, NSW, Australia

FI: Thelma Coyne d. Allison Hattersley 9-7 6-3

November 3, United Stated d. Argentina
Dorothy Bundy d. Maria Luisa Teran 6-2 6-1
Sarah Palfrey Cooke d. Felissa Piedrola 7-5 4-6 6-0
Cooke/Elwood Cooke d. Piedrola/Adriano Zappa 7-5 4-6 6-0

November 9-, New South Wales Championship

FI Thelma Coyne d. Vivienne Berg 6-3 6-?

DF Thelma Coyne/Nell Hopman d. Joan Hartigan/Allison Hattersley 6-1 10-8

MX Hopman/John Bromwich d. Hartigan/Jack Crawford, 3 sets

November, Championships of the Argentine, Buenos Aires

QF Maria Teran d. Jane Stanton (US) 6-3 5-7 6-1
QF Dorothy Bundy (US) d. Annalia Obarrio de Aguirre 6-4 6-2
QF Felissa Piedrola d. Mrs. F. C. Seaton 6-2 6-4
QF Sarah Palfrey Cooke (US) d. Anna P de Madrid 6-4 6-1

SF Bundy d. Teran 6-1 6-3
SF Cooke d. Piedrola 6-3 6-1

FI Bundy d. Cooke 6-1 4-6 6-3

Doubles
SF Bundy/Cooke d. Teran/Denise Zappa 6-0 6-3
SF Stanton/Piedrola d. Aguirre/Delia Balli Caimi Garmendia 6-3 5-7 6-4

FI Bundy/Cooke d. Stanton/Piedrola 6-0 6-2

Mixed
SF Bundy/Don McNeill (US) d. Stanton/Frank Guernsey (US) 6-2 8-6
SF Cooke/Elwood Cooke (US) d. Piedrola/Adriano Zappa 6-2 8-6

FI Cooke/Cooke d. Bundy/McNeill 3-6 6-2 9-7


November 28-December 1, International Tournament of Uruguay, Montevideo

SF Dorothy Bundy (US) d. Jane Stanton (US) 6-3 4-6 6-4
SF Sarah Palfrey Cooke (US) d. Victoria M. de Rodriguez (Uru) 6-3 6-1

FI Bundy d. Palfrey 64- 7-9 6-3

DF Cooke/Bundy d. Stanton/Beatriz Edwards (Uru) 6-1 6-2

Mixed
SF Cooke/Elwood Cooke d. Edwards/Adriano Zappa (Arg) 6-0 6-4
SF Bundy/Don McNeill d. Stanton/Frank Guernsey 9-7 3-6 7-5

FI Bundy/McNeill d. Cooke/Cooke 6-3 6-4

December 5, Rio de Janeiro

FI Sarah Palfrey Cooke d. Dorothy Bundy 6-8 6-3 6-3

DF Cooke/Bundy d. Stanton/Marcelle Hardy 6-1 6-0

MX Stanton/Frank Guernsey Bundy/Don McNeill 6-1 7-5

ended December 7, Victorian War Fund Championship, Melbourne, Australia

FI: Nancy Wynne d. Thelma Coyne 7-5 2-6 6-3

December 14-22 Championship of the Fluminense, Rio De Janeirio

1R Sarah Palfrey Cooke (US) d. Marly Barros 6-0 6-3

SF Cooke d. Minnie Monteath 6-2 6-2

FI Cooke d. Dorothy Bundy (US) 6-2 6-1

DF Cooke/Monteath d. Bundy/Elza Borgerth 8-6 9-7

MX Bundy/Don McNeill (US) d. Jane Stanton/Frank Guernsey (US)

Note:Monteath is Brazilian Champion.

Reported Dec 20th, Dutch Championship, Schevenigen

FI Madzy Rollin Conquerque d. A. Kerckhoff 7-5 6-3


Date Unknown, Greek Championship,

F. Xydis (Philomene a.k.a Phanie?)

Date Unknown, Eastern Province, South Africa

FI Joy Wood d. Joan Scott 6-4 3-6 9-7


Australian Ranking (issued April 1940)
01 Nancye Wynne VIC
02 Thelma Coyne NSW
03 Nell Hopman VIC
04 Joan Hartigan NSW
05 May Blick VIC
06 May Hardcastle QLD
07 Dot Stevenson-Waddell VIC
08 Allison Hattersley NSW
09 Dot Mauger VICC
10 Gwen O'Halloran SA

Insufficient Performances
Emily Westacott QLD


Greece Ranking
1. L. Constantinidis
2. Philomene Xydis (often listed as Phyllis Xydis)
3. A. Calogeropoulo

India Ranking
1. Leila Row
2. Laura Woodbridge
Class A
C.E. Cargin
M. Haji
C. Massey
C.V.N. Sastri
M.P. Dubash


Ireland Rankings

1. P. Reade
2. J. Creagh Bland
3. Mrs. J. Lee
4. V. Mahony
5. D. Curley
6. O. Poole
7. H.L. Furney
8. F. Daly
9. Rouguie Moutray
10. P.V. Conway

Netherlands Ranking

1. Madzy Rollin Couquerque
2. A. Knottenbelt
3. A. Kerckhoff
4. R. Mechel
5. N. Vleugels Schutter
6. M. Jonquiere


Philippine Rankings
(July, 1940)

1. Liberty Solisa
2. Estrella Alburo
3. Aida Ochoa
4. Nenita Herrera
5. Epifania Juban

South Africa Ranking

01. Olive Craze
02. Sheila Piercey
03. Enid Cook Craig
04. Billie Tapscott Robbins
05. Alice Neave
06. Bonnie Fick
07. Mary Dorothy Van Zyl Muller
08. Margaret Morphew
09. Mrs. E. Maclachlan
10.E. Paton
11.Dawn Blake
12.Joan Austin


United States Rankings
1. Alice Marble
2. Helen Hull Jacobs
3. Pauline Betz
4. Dorothy Bundy
5. Gracyn Wheeler Kelleher
6. Sarah Palfrey Cooke
7. Virgina Wolfenden
8. Helen Bernhard
9. Mary Arnold
10. Hope Knowles
11. Margaret Osborne
12. Louise Brough
13. Patricia Canning
14. Helen Pedersen
15. Millicent Hirsch
16. Norma Taubele
17. Louise Raymond
18. Doris Hart
19. Marta Barnett Andrade
20. Catherine Malcolm

Class A
Barbara Bradley
Eunice Dean
Margarita Madden
Nellie Sheer
Insufficient Data
Katharine Winthrop
Dorothy Andrus

ugarte
Dec 20th, 2008, 02:06 PM
Hi David
I Have Some Results To Added For The First Quarter

The Florida State Championships -orlando Ends January 14
1/4finale
Betz Pauline D Brown Nina 6/0-6/1
Sheer Nellie D Scott Valerie 4/6-6/1-6/4
Stanton Jane D Bowen Al 6/0-6/3
Hardwick Mary D Comer Sara 6/0-6/4

1/2finale
Betz Pauline D Sheer Nellie 6/2-8/10-6/2
Hardwick Mary D Stanton Jane 6/1-6/0

Finale Betz Pauline D Hardwick Mary 6/2-7/9-6/4

Doubles Final Scott Val-brown Nina D Betz-stanton 6/3-6/4

The Florida West Coast Championships-15-21 January

Finale Betz Pauline D Hardwick Mary 8/6-6/3

Doubles Final Scott Val-brown Nina D Betz-stanton 6/2-6/3

The Palm Springs Invitation Ends January 15

Finale Bernhard Helen D Bundy Dorothy 6/3-6/4

Doubles Final Arnold Mary-nuthall Betty D Malcolm Catherine-lauderbach Blair Marjory 8/6-7/5

ugarte
Dec 20th, 2008, 02:18 PM
The South Florida Championships-west Palm Beach January 22-28

1/2finale
Hardwick Mary D Betz Pauline 6/4-6/4
Fabyan Sarah Palfrey D Scott Valerie 6/3-6/2

Finale Hardwick Mary D Fabyan Sarah Palfrey 6/1-6/3

The First Annual Roney Plaza-miami Beach-florida February 6-11

1/4finale
Comer Sara D Hardwick Mary 5/7-8/6-6/1

1/2finale
Betz Pauline D Comer Sara 6/0-6/3
Fabyan Sarah Palfrey D Hart Doris 10/8-6/2

Finale Betz Pauline D Fabyan Sarah Palfrey 7/5-6/4

The South Atlantic Championships-daytona Beach February 12-18

Finale Fabyan Sarah Palfrey D Betz Pauline 8/6-7/5

Doubles Final Hardwick Mary-scott Val D Betz-fabyan 6/4-3/6-6/2

ugarte
Dec 20th, 2008, 02:33 PM
The National Womens Indoor Championships-7th Regiment New York City February 21-march 2
1round
Hirsch Millicent D Lopaus Lillian 6/3-6/2
Morris Betty D Atterbury Judy 6/2-6/2
Sanfilippo Josephine D Mallory Gerry 6/3-6/0
Fabyan Sarah Palfrey D Mrs Hubbard 6/0-6/1
Gray Ann D Rosenquest Betty 6/2-8/6

2round
Betz Pauline D Kaminer Barbara 6/1-6/2
Germaine Helen D Kalkman Jane 6/3-6/3
Taubele Norma D Kallos Olga 3/6-6/3-6/1
Freeman Anne D Arguimbeau Mariette 6/3-6/4
Wheeler Gracyn D Alfero Margaret 6/2-6/3
Mcneill Charlotte D Kempe Lois 6/2-6/1

3round
Betz Pauline D Germaine Helen 6/3-6/4
Taubele Norma D ???
Hirsch Millicent D Sanfilippo Josephine 6/4-6/3
Wheeler Gracyn D Lynen Helen 6/1-6/2
Winthrop Kay D Cumming Pat 9/7-6/3
Raymond Louise D Steinbach Edna 5/7-6/2-6/3
Mcneill Charlotte D Lakatos Ingrid 7/5-9/7
Fabyan Sarah Palfrey D Norton Shirlie 6/0-6/0

1/4finale
Betz Pauline D Taubele Norma 6/3-6/2
Wheeler Gracyn D Hirsch Millicent 9/7-7/5
Winthrop Kay D Raymond Louise 7/5-5/7-6/2
Fabyan Sarah Palfrey D Mcneill Charlotte 6/1-6/4

1/2finale
Betz Pauline D Wheeler Gracyn 6/3-6/0
Fabyan Sarah Palfrey D Winthrop Kay 6/1-6/2

Finale Fabyan Sarah Palfrey D Betz Pauline 6/4-1/6-7/5

Doubles Final Taubele-wheeler D Cumming Pat-raymond Louise 7/5-6/4

DavidK
Dec 21st, 2008, 01:53 AM
Thanks Ugarte, Edited in through here

ugarte
Dec 21st, 2008, 08:39 AM
Hi David
This Is The Suite To Results

The Northern California Indoor-san Francisco February
1/4finale
Osborne Margaret D Krase Barbara 6/0-6/0

1/2finale
Wolfenden Virginia D Osborne Margaret 8/6-7/5
Canning Pat D ???

Finale Wolfenden Virginia D Canning Pat 6/2-6/4

ugarte
Dec 21st, 2008, 08:56 AM
The Coral Beach Tournament-bermuda March 17-23

1/2 Finale
Fabyan Sarah Palfrey D Hirsch Millicent 6/1-6/2
Wheeler Gracyn D Pedersen Helen ???

Finale Wheeler Gracyn D Fabyan Sarah Palfrey 10/8-6/3

ugarte
Dec 21st, 2008, 09:00 AM
The River Oaks Tournament-houston April 16-22
1/8finale
Fabyan Sarah Palfrey D Heyck Frances 6/2-6/1
Dean Eunice D Mrs Thompson 7/5-6/2
Brown Nina D Moulton Nancy 6/0-6/0
Wolfenden Virginia D Motter 6/2-6/1
Pedersen Helen D Van Ryn Midge 6/3-1/6-6/0
Canning Pat D Morris Frances 6/1-6/0
Hirsch Millicent D Thompson Gloria 6/0-6/2
Hardwick Mary D Busch Dorothy 6/3-6/1

ugarte
Dec 21st, 2008, 09:03 AM
The Ojai Valley Tournament-california Ends April

Finale Bundy Doroth D Betz Pauline 6/4-6/4

ugarte
Dec 21st, 2008, 09:47 AM
The Bermuda Championships-hamilton March 10-16
1round
Wheeler Gracyn D West Sheila 6/3-6/0
Raymon Louise D Trimingham Gladys 6/2-6/2
Cumming Pat D Bertles M 6/1-6/0
Arguimbeau Mariette D Richards Very 6/3-6/1
Hutchings Gladys D Mead J 6/0-6/3

1/8 Finale
Betz Pauline D Mann A 12/10-6/3
Cumming Pat D Hutchings Gladys 6/2-6/2
Freisenbruch D Arguimbeau Mariette 6/1-7/5
Raymond Louise D Powell Margot 8/6-6/3
Hirsch Millicent D Lee M 6/4-10/8
Pedersen Helen D Mcdaniel 6/0-6/2
Fabyan Sarah Palfrey D Richards Pauline 6/1-6/0

1/4finale
Betz Pauline D Cumming Pat 7/5-7/5

1/2finale
Betz Pauline D ???
Fabyan Sarah Palfrey D Wheeler Gracyn 7/5-6/0

Finale Fabyan Sarah Palfrey D Betz Pauline 6/2-6/4

The Sky Invitation Tournament-biltmore North Carolina April 22-27 Draw -16

1round
Fulton Helen Shockley D Brown Nina 6/2-6/3
Wheeler Gracyn D Coxe Eliza 6/0-6/0
Wolfenden Virginia D Mcdonald Alice 6/0-6/2
Canning Pat D Rushton Sarah 6/1-6/1
Hirsch Millicent D Porter Lila 2/6-6/1-8/6

1/4finale
Wheeler Gracyn D W.0
Fulton Helen D Hirsch Millicent 7/5-6/0
Pedersen Helen D Hardwick Mary 4/6-6/3-6/1
Wolfenden Virginia D Canning Pat 6/2-6/4

1/2finale
Wheeler Gracyn D Fulton Helen 6/2-6/2
Pedersen Helen D Wolfenden Virginia 6/4-3/6-6/3

Finale Wheeler Gracyn D Pedersen Helen 5/7-6/2-6/4

Hot Springs Tournament-virginia Ends May 4 Draw 16
1round
Raymond Louise D Brown Nina 1/6-6/3-6/3

1/4finale
Hardwick Mary D Lincoln Emily 6/3-6/4
Knowles Hope D Wolfenden Virginia 6/3-7/5
Raymond Louise D Winthrop Kay 7/5-6/0
Wheeler Gracyn D Canning Pat 6/1-6/4

1/2finale
Hardwick Mary D Knowles Hope W.0
Wheeler Gracyn D Raymond Louise 6/1-6/1

Finale Hardwick Mary D Wheeler Gracyn 6/4-6/3

Doubles Final Wolfenden V -canning Pat D Pedersen-wheeler 6/2-6/3

The Tennessee Valley Tournament-chattanooga May 6-12 Draw 16
1round
Hardwick Mary D Patten 6/3-6/0
Wheeler Gracyn D Poindexter Doris 6/2-6/1

1/4finale
Hardwick Mary D Fulton Helen 10/8-6/4
Wolfenden Virginia Hirsch Millicent 6/4-6/4
Canning Pat D Pedersen Helen 6/4-8/6
Wheeler Gracyn D Brown Nina 6/0-6/1

1/2finale
Hardwick Mary D Wolfenden Virginia 6/4-6/3
Wheeler Gracyn D Canning Pat 6/4-6/4

Finale Wheeler Gracyn D Hardwick Mary 7/5-6/0

Double Mixte Marble Alice-riggs Robert D Wolfenden Virginia-hare Charles 0/6-6/4-6/2

ugarte
Dec 21st, 2008, 10:01 AM
The California State Championships-berkeley May 11-19

1/4finale
Betz Pauline D Duncan B 7/5-7/5
Catton Shirley D Umphred Frances 6/3-2/6-7/5
Stanton Jane D Gates Mary Lou 4/6-6/0-6/1
Osborne Margaret D Brown Patsy 7/5-6/1

1/2finale
Betz Pauline D Catton Shirley 7/5-6/2
Osborne Margaret D Stanton Jane 6/0-6/1

Finale Betz Pauline D Osborne Margaret 6/3-7/5

Doubles Final Betz-stanton D Osborne-brown Patsy 4/6-8/6-6/2

The Atlanta Invitation Tournament May 14-20
1/8finale
Marble Alice D Comer Sara 6/1-6/3
Canning Pat D Mclennan Evangeline 4/6-6/3-6/2
Wheeler Gracyn D Ingram M 6/0-6/1
Brown Nina D Wood H 6/3-6/2
Hardwick Mary D Atkinson G 4/6-6/2-6/2
Hirsch Millicent D Shockley Helen Fulton 6/2-6/0
Wolfenden Virginia D Fowler L 6/0-6/1
Pedersen Helen D Jones 6/2-6/1

1/4finale
Marble Alice D Canning Pat 6/2-6/0
Wheeler Gracyn D Brown Nina 6/2-2/6-6/1
Wolfenden Virginia D Pedersen Helen 4/6-6/4-6/4
Hardwick Mary D Hirsch Millicent 6/3-6/1

1/2finale
Marble Alice D Wheeler Gracyn 6/0-6/2
Wolfenden Virginia D Hardwick Mary 8/6-6/4

Finale Marble Alice D Wolfenden Virginia 6/3-6/3

Double Mixte Marble-bobitt Russell D Wolfenden V-hare Charles 2/6-8/6-6/2

austinrunner
Dec 21st, 2008, 10:17 AM
Eastern Grass Court Championships
Rye, New York
August 5-11, 1940

Interesting tournament that featured Alice Marble, Helen Jacobs, Pauline Betz Addie, Margaret Osborne duPont, Doris Hart, Louise Brough Clapp, Sarah Palfrey Cooke, Patricia Canning Todd, and Dorothy Bundy Cheney. The following incomplete results were pieced together from newspaper articles.

1R: Alice Marble d. Gerry Mallory (straight sets, exact score unknown)
1R: Hope Knowles d. Daphne Bickell 6-2, 12-10
1R: Pauline Betz Addie d. Barbara Strobhar 6-1, 6-3
1R: Patricia Canning Todd d. Baba Madden 6-2, 6-1
1R: Helen Jacobs (bye)
1R: Sarah Palfrey Cooke d. Josephine San Filipo 6-1, 6-4
1R: Margaret Osborne duPont d. Cissy Madden (score unknown)
1R: Virginia Wolfenden d. Catherine Sample 6-3, 6-0
1R: Helen Bernhard d. Gertrude Moran 6-2, 6-2
1R: Mary Hardwick (UK) d. Patricia Hover 6-3, 6-4

2R: Marble d. Argyll Rice 6-2, 6-0
2R: Louise Brough Clapp d. Knowles 6-2, 6-2
2R: Betz Addie d. Joy Hartman 6-1, 6-1
2R: Louise Raymond d. Nina Brown 6-1, 6-4
2R(?): Gracyn Wheeler d. Doris Hart 4-6, 6-3, 6-2
2R(?): Gracyn Wheeler d. Mary Arnold 6-3, 6-3
2R: Bernhard d. Unknown (score unknown)
2R: Mrs. John Van Ryn d. Barbara Nields 6-1, 6-2
2R: Jacobs d. Sally Childers 6-1, 6-0
2R: Dorothy Bundy Cheney d. Virginia Adler 6-1, 6-0
2R: Canning Todd d. Unknown (score unknown)
2R: Sarah Palfrey Cooke d. Barbara Bradley 6-2, 6-1
2R: Osborne duPont d. Unknown (score unknown)
2R: Hardwick d. Mrs. William N. Hubbard 6-2, 6-2
2R: Wolfenden d. Unknown (score unknown)
2R: Unknown d. Unknown (score unknown)
2R: Unknown d. Unknown (score unknown)

3R: Marble d. Brough Clapp 6-2, 6-4
3R: Betz Addie d. Raymond 6-4, 6-1
3R: Wheeler d. unknown (score unknown)
3R: Bernhard d. unknown (score unknown)
3R: Jacobs d. unknown (score unknown)
3R: Bundy Cheney d. Canning Todd 5-7, 6-3, 6-3
3R: Palfrey Cooke d. Osborne duPont 3-6, 6-1, 6-4
3R: Wolfenden d. Hardwick 6-3, 6-4

QF: Marble d. Betz Addie 3-6, 6-0, 6-2
QF: Wheeler d. Bernhard 1-6, 7-5, 6-3
QF: Jacobs d. Bundy Cheney 6-1, 6-3
QF: Palfrey Cooke d. Wolfenden 6-3, 6-0

SF: Marble d. Wheeler 6-2, 6-0
SF: Jacobs d. Palfrey Cooke 6-3, 6-4

F: Marble d. Jacobs 6-1, 6-0 (thus far, Marble leads their career head-to-head matches 4-2)

ugarte
Dec 21st, 2008, 10:42 AM
The Long Beach Invitation Tournament-lakewood Tennis Club May 15-19

1/2finale
Bernhard Helen D Blair Marjory 6/4-6/2
Arnold Mary D Workman Dorothy 5/7-6/1-7/5

Finale Arnold Mary D Bernhard Helen 6/2-6/3

The Connecticut State Championships-new Haven May 20-25

1/2finale
Wheeler Gracyn D Lincoln Emily 6/0-7/5
Raymond Louise D Andrade Marta Barnett 2/6-6/2-6/3

Finale Wheeler Gracyn D Raymond Louise 7/5-7/5

Double Final Wheeler-pedersen D Morrill Polly-lincoln 6/4-6/3

The Southern California Championships-los Angeles Ends June 2

1/4finale
Betz Pauline D Bradley Barbara 6/2-1/6-6/3
Bundy Dorothy D Winslow Barbara 6/3-9/7
Stanton Jane D Workman Dorothy 4/6-6/3-6/1
Arnold Mary D Bartosch Esther 4/6-6/2-6/0

1/2finale
Betz Pauline D Bundy Dorothy 6/4-5/7-10/8
Arnold Mary D Stanton Jane 3/6-6/4-6/3

Finale Betz Pauline D Arnold Mary 6/0-6/2

Double Final Bundy-alden Marianne Hunt D Bixler Ruby-bartosch 7/5-6/1

ugarte
Dec 21st, 2008, 10:52 AM
The Heart Of America Championships-kansas City June
Finale Wolfenden Virginia D Hardwick Mary 6/0-6/2

Double Final Wolfenden V-canning Pat D Hardwick-brown Nina 6/3-6/2

The New England Championships-hartford Golf Club Ends June 11

1/4finale
Wheeler Gracyn D Dean Eunice 6/3-6/3
Hirsch Millicent D Myers Lonny 6/0-6/1
Pedersen Helen D Smith E 6/1-6/0
Barnett Marta Andrade D Rice Argyll 6/0-6/1

1/2finale
Wheeler Gracyn D Hirsch Millicent 6/2-6/4
Barnett Marta D Pedersen Helen 6/4-6/4

Finale Wheeler Gracyn D Barnett Marta 7/5-6/4

Double Final Wheeler-pedersen D Andrade M-hirsch 10/8-3/6-6/0

The St Louis Invitation -missouri Valley Ends June 15
1/2finale
Wolfenden Virginia D Arnold Mary 7/5-6/1
Hardwick Mary D ???

Finale Wolfenden Virginia D Hardwick Mary 2/6-6/0-6/1

Double Final Hardwick-brown Nina D Wolfenden V-canning Pat 6/3-7/5

ugarte
Dec 21st, 2008, 11:12 AM
The Southern Championships-charlotte June 10-16

Finale Hart Doris D Sheer Nellie 9/7-6/3

Double Final Andrade M-sample Catherine D Comer Sara-mclennan Evangeline 6/0-8/6

The Tri-state Championships-cincinnati Ohio June 22-30
1/8finale
Marble Alice D Wagner Jane 6/0-6/1
Bernhard Helen D Haerr Ruth 6/0-6/0
Hardwick Mary D Shockley Helen Fulton 6/2-6/1

1/4finale
Marble Alice D Arnold Mary 6/2-6/1
Bernhard Helen D Canning Pat 4/6-6/0-8/6
Wheeler Gracyn D Wolf Catherine 6/1-6/2

1/2finale
Marble Alice D Bernhard Helen 6/3-1/6-7/5
Wheeler Gracyn D ???

Finale Marble Alice D Wheeler Gracyn 6/3-6/4

The Philadelphia And Eastern States Grass Courts Championships-merion Cricket Clib June 11-17
1/8 Finale
Jacobs Helen D Parry Anne 6/0-6/0
Bancroft Frances D Andrus Dorothy 0/6-6/4-6/3
Dean Eunice D Nields Barbara 6/3-7/5
Strohbar Barbara D Henrotin Sylvia 3/6-7/5-6/3

1/4finale
Jacobs Helen D Rice Argyll 6/0-6/1
Bancroft Frances D Page Anne 6/4-6/2
Dean Eunice D Harshaw Madge 6/3-6/4
Strohbar Barbara D Clarke Edith 7/5-8/6

1/2finale
Jacobs Helen D Bancroft Frances 6/2-6/2
Dean Eunice D Strohbar Barbara 6/0-6/3

Finale Jacobs Helen D Dean Eunice 6/1-6/2

Double Final Andrus-henrotind Jacobs-page Anne 6/2-6/3

ugarte
Dec 21st, 2008, 11:39 AM
The Annual Hotel Del Coronado Invitation Tournament -california June 24-30
1/2finale
Bundy Dorothy D Brooke Joanne 6/4-4/6-6/3
Brough Louise D ???

Finale Bundy Dorothy D Brough Louise 3/6-6/1-6/4

The Philadelphia And District Womens Grass Courts Championships June 17-23

1/4finale
Jacobs Helen D Harshaw Madge 6/2-6/0
Clegg D Clarke Edith 6/4-6/8-6/4

1/2finale
Jacobs Helen D Clegg 6/0-6/1
Dean Eunice D Lincoln Emily 6/2-6/4

Finale Jacobs Helen D Dean Eunice 6/2-6/0

The North Shore Championships-evanston Ends July 7

1/8finale
Marble Alice D Wilbur Dorothy 6/0-6/0
Wheeler Gracyn D Nita Arnold 6/1-6/0
Arnold Mary D Woolhiser Marion 6/2-6/1
Canning Pat D Brown Nina 6/2-6/0

1/4finale
Marble Alice D Shockley Helen Fulton 2/6-6/1-6/3
Wheeler Gracyn D Canning Pat 6/3-6/3
Hardwick Mary D Arnold Mary 9/7-6/3
Wolfenden Virginia D Engelman Frances 6/0-6/0

1/2finale
Marble Alice D Wheeler Gracyn 6/1-8/6
Wolfenden Virginia D Hardwick Mary 7/5-5/7-6/1

Finale Marble Alice D Wolfenden Virginia 6/4-6/3

The Middle States Grass Courts Championships-philadelphia July 8-14
1/4finale
Jacobs Helen D Harshaw Madge 6/2-6/1
Knowles Hope D Dean Eunice 6/1-6/1
Pedersen Helen D Lincoln Emily 6/2-6/2
Bernhard Helen D Sheer Nellie 6/3-10/8

1/2finale
Jacobs Helen D Pedersen Helen 6/3-6/2
Bernhard Helen D Knowles Hope 6/3-8/6

Finale Bernhard Helen D Jacobs Helen 7/5-8/6

Double Final Jacobs-pedersen D Hart Doris-sheer 6/2-6/2

The Eastern Clay Court Championships -new York July 13-21 Draw 64

1/8finale
Wolfenden Virginia D Scott Barbara 6/0-6/0
Sheer Nellie D Kaminer Barbara 6/3-10/8
Hirsch Millicent D Germaine Helen 6/0-6/0
Canning Pat D Alfero Peggy 6/2-8/6
Taubele Norma D Lynen Helen 6/3-7/5
Bundy Dorothy D Lachenbruch Judith 6/0-6/0

1/4finale
Wolfenden Virginia D Madden Cissy 6/2-6/0
Hirsch Millicent D Sheer Nellie 4/6-6/4-7/5
Canning Pat D Surber Grace 6/1-6/3
Bundy Dorothy D Taubele Norma 6/4-8/6

1/2finale
Wolfenden Virginia D Hirsch Millicent 8/6-6/2
Bundy Dorothy D Canning Pat 7/5-6/4

Finale Wolfenden Virginia D Bundy Dorothy 4/6-6/4-6/3

Double Final Bundy-madden Baba D Sheer-madden Cissy 6/0-6/1

ugarte
Dec 21st, 2008, 11:58 AM
The Maryland State Championships-baltimore July 15-21
1round
Marble Alice D Mutthal Frances 6/1-6/1
Raymond Louise D Hart Doris 8/6-8/6
Knowles Hope D Malcolm Catherine 6/3-7/5
Brown Nina D Bishop Hazel 6/0-6/1
Bernhard Helen D Kahn 6/0-6/1
Cumming Pat D Lee Margot 6/3-7/5
Scott Valerie D Decker Charlotte 6/0-6/3
Brough Louise D Nields Barbara 6/3-6/1
Arnold Mary D Dayett Anna 6/1-6/1
Jarvis Rita D Lamm 6/1-7/5
Wheeler Gracyn D Harrison Helen 6/1-6/4
Bradley Barbara D Rice Argyll 6/0-6/2
Hardwick Mary D ???
Lincoln Emily D Strohbar Barbara 7/5-3/6-6/4
Pedersen Helen D Harrison Ann 6/1-6/1
Betz Pauline D Colitor Eleanor 6/0-6/2

1/8finale
Marble Alice D Raymond Louise 6/0-6/1
Knowles Hope D Brown Nina 8/6-2/6-6/4
Bernhard Helen D Cumming Pat 6/1-5/7-6/4
Scott Valerie D Brough Louise 6/2-4/6-6/4
Arnold Mary D Jarvis Rita 6/4-6/2
Wheeler Gracyn D Bradley Barbara 6/4-6/4
Hardwick Mary D Lincoln Emily 4/6-6/1-6/1
Betz Pauline D Pedersen Helen 6/3-6/2

1/4finale
Marble Alice D Knowles Hope 6/1-6/1
Scott Valerie D Bernhard Helen 6/4-6/4
Arnold Mary D Wheeler Gracyn 2/6-6/3-7/5
Betz Pauline D Hardwick Mary 3/6-6/3-6/2

1/2finale
Marble Alice D Scott Valerie 6/3-7/5
Betz Pauline D Arnold Mary 4/6-6/0-6/2

Finale Marble Alice D Betz Pauline 4/6-6/4-6/0

Double Final Marble-arnold Mary D Hardwick-scott Val 7/5-6/4

ugarte
Dec 21st, 2008, 12:24 PM
The Seabright Invitation Tournament-new Jersey July 22-28

1round
Marble Alice D Atterbury Judy W.0
Hirsch Millicent D Winthrop Kay 5/7-6/1-6/2
Wolfenden Virginia D Andrus Dorothy 6/2-6/1
Pedersen Helen D Jarvis Rita W.0
Brough Louise D Brown Nina 6/2-8/6
Canning Pat D Rosenquest Betty 6/1-6/3
Arnold Mary D Raymond Louise 6/3-6/0
Fabyan Sarah Palfrey D Bradley Barbara 6/3-6/3
Hardwick Mary D Lincoln Emily 6/1-6/2
Bundy Dorothy D Germaine Helen 6/0-7/5
Bernhard Helen D Clark Edith 6/3-6/4
Stark Carolie Babcock D Osborne Margaret 6/4-6/2
Van Ryn Midge Gladman D Malcolm Catherine 6/2-7/5
Cumming Patricia D Jacobs Helen W.0
Knowles Hope D Henrotin Sylvia 6/3-6/4
Betz Pauline D Dean Eunice 6/4-6/0

1/8finale
Marble Alice D Hirsch Millicent 6/1-6/2
Wolfenden Virginia D Pedersen Helen ???
Brough Louise D Canning Pat 6/2-6/2
Fabyan Sarah Palfrey D Arnold Mary ???
Hardwick Mary D Bundy Dorothy 6/3-6/2
Bernhard Helen D Stark Caroline Babcock ????
Van Ryn Midge D Cumming Patricia ???
Betz Pauline D Knowles Hope ????

1/4finale
Marble Alice D Wolfenden Virginia 6/2-6/2
Fabyan Sarah Palfrey D Brough Louise 6/0-6/4
Hardwick Mary D Bernhard Helen 4/6-6/3-6/1
Betz Pauline D Van Ryn Midge 6/4-6/2

1/2finale
Marble Alice D Fabyan Sarah Palfrey 6/0-6/4
Hardwick Mary D Betz Pauline 6/2-6/2

Finale Marble Alice Mary 6/2-6/0

Double Final Marble-fabyan Sarah D Arnold Mary-bundy 5/7-6/4-7/5

ugarte
Dec 21st, 2008, 12:35 PM
The Maidstone Invitation Tournament-east Hampton New York July 29-august 3

1round
Palfrey Sarah D Van Ryn Midge 3/6-6/2-6/1
Brough Louise D Malcolm Catherine 4/6-6/1-7/5
Raymond Louise D Hart Doris ???
Bernhard Helen D Henrotin Sylvia W.0
Bundy Dorothy D Arnold Mary 6/2-6/0
Betz Pauline D Hirsch Millicent 6/2-6/1
Wheeler Gracyn D Butler Gloria 6/3-6/2
Wolfenden Virginia D Pedersen Helen 11/9-3/1 Ab

1/8finale
Palfrey Sarah D Brough Louise 8/6-6/2
Germaine Helen D Raymond Louise 7/5-6/1
Bernhard Helen D Winthrop Kay 8/6-6/3
Bundy Dorothy D Brown Nina 6/3-6/0
Betz Pauline D Knowles Hope 7/5-6/3
Canning Pat D Bradley Barbara 6/4-8/6
Wheeler Gracyn D Wolfenden Virginia 6/2-6/8-6/3
Osborne Margaret D Scott Valerie 6/2-1/6-6/2

1/4finale
Palfrey Sarah D Germaine Helen 6/2-6/0
Bundy Dorothy D Bernhard Helen 7/5-6/3
Betz Pauline D Canning Pat 6/3-6/2
Wheeler Gracyn D Osborne Margaret 2/6-6/4-6/4

1/2finale
Bundy Dorothy D Palfrey Sarah 11/13-6/4-6/3
Wheeler Gracyn D Betz Pauline 6/4-6/4

Finale Bundy Dorothy D Wheeler Gracyn 6/2-6/3

Double Final Bundy-van Ryn D Betz-wheeler 6/4-6/3

ugarte
Dec 21st, 2008, 12:51 PM
The Essex County Invitation Tournament-massachussets August 12-17

1round
Marble Alice D Raymond Louise 6/4-6/4
Ellis Virginia D Andrus Dorothy 6/2-6/4
Wolfenden Virginia D Nields Barbara 6/1-6/0
Hardwick Mary D Lincoln Emily 6/4-6/4

2round
Marble Alice D Page Anne 6/1-6/1
Pedersen Helen D ????
Scott Valerie D Van Wyck Molly 6/1-6/0
Bundy Dorothy D Malcolm Catherine 6/3-5/7-6/4
Wolfenden Virginia D Van Ryn Midge 4/6-8/6-6/1
Knowles Hope D Dean Eunice 6/2-6/3
Osborne Margaret D ????
Palfrey Sarah D Poole Molly 6/0-6/0
Hardwick Mary D Cover Betty Sue 6/0-6/1
Bradley Barbara D Ellis Virginia 6/0-6/1
Arnold Mary D Prizer Charlotte 6/0-6/1
Brandt Barbara D Hubbell Kay 6/4-4/6-6/3
Jacobs Helen D Mrs Theopold 6/1-6/1
Wightman Dorothy D Magnusson Muriel 8/6-6/3
Henrotin Sylvia D ?????
Betz Pauline D ???????

1/8finale
Marble Alice D Pedersen Helen 6/1-6/0
Bundy Dorothy D Arnold Mary 8/6-6/4
Knowles Hope D Wolfenden Virginia 1/6-6/3-6/3
Palfrey Sarah D Osborne Margaret 3/6-6/3-8/6
Hardwick Mary D Bradley Barbara 6/0-6/2
Scott Valerie D Brandt Barbara 6/4-6/2
Jacobs Helen D Wightman Dorothy 6/1-6/0
Betz Pauline D Henrotin Sylvia 6/0-6/1

1/4finales
Marble Alice D Bundy Dorothy 6/4-2/6-6/0
Palfrey Sarah D Scott Valerie 6/2-6/0
Hardwick Mary D Knowles Hope 6/3-3/6-7/5
Betz Pauline D Jacobs Helen 6/1-6/4

1/2finale
Marble Alice D Palfrey Sarah 6/1-6/3
Betz Pauline D Hardwick Mary 6/1-6/1

Finale Marble Alice D Betz Pauline 6/2-6/2

Double Final Marble-palfrey D Hardwick-scott Val 10/12-8/6-6/3

ugarte
Dec 21st, 2008, 01:15 PM
The Pacific Southwest Championships-los Angeles September 12-20

1/8finale
Virgil Jacque Nelson D Palfrey Sarah 6/4-4/6-6/3
Scott Valerie D Brough Louise 9/11-7/5-6/3

1/4finale
Bundy Dorothy D Osborne Margaret 6/4-7/5
Hardwick Mary D Niland Billyann 6/0-6/3
Scott Valerie D Nelson Jacque Virgil 6/0-2/1ab
Kelleher Gracyn Wheeler D Wolfenden Virginia 6/1-6/1

1/2finale
Bundy Dorothy D Hardwick Mary ???
Scott Valerie D Kelleher Gracyn Wheeler 6/0-2/6-6/2

Finale Bundy Dorothy D Scott Valerie 6/3-6/3

Double Final Palfrey-kelleher D Osbornem-bradley Barbara 7/5-6/4

The Pacific Coast Championships-berkeley Ends October 6

1/4finale
Wolfenden Virginia D Kelleher Gracyn Wheeler 7/5-8/6

1/2finale
Jacobs Helen D Scott Valerie 6/2-8/6
Wolfenden Virginia D Hardwick Mary 6/0-6/4

Finale Wolfenden Virginia D Jacobs Helen 6/4-6/2

Double Final Hardwick-osborne M D Kelleher G-nelson Jacque 6/4-6/4

DavidK
Dec 21st, 2008, 02:00 PM
I believe the first quarter is now complete fo all that I had and all that Ugarte has added as well as what was in the main Finals Daatabase thread. The results from Bermuda, Coral Beach and Roney Plaza are all a combination of Ugarte's posts and ALT pages. Sort of wonderful how that has worked, in some cases getting one round from one source and the next round from another.

ugarte
Dec 22nd, 2008, 08:23 AM
Hi David
Just To Added These Results

The National Clay Court Championships-river Forest June 15-21

1round
Marble Alice D Lawrence Kitty 6/1-6/0
Shalala Edna Smith D Hollinger Virginia 6/4-6/1
Arnold Mary D Corbett Nancy 6/0-6/2
Radek Mitzi D Dowling Rose 4/6-10/8-6/1
Wolfenden Virginia D Engelman Frances 6/0-6/1
Parker Merceina D Mourek Jean 6/1-6/1
Brown Nina D Otter Josephine 6/0-6/0
Malcolm Catherine D ???
Bernhard Helen D Greenberg Helen Bartavis 6/1-6/1
Woolhiser Marion D Pedersen Helen W.0
Wolf Catherine D Blackman Elizabeth W.0
Canning Pat D Hitt Virginia 6/1-6/2
Hardwick Mary D Hofmeister Louise 6/1-6/3
Stiel Margaret D Leitner Geraldine 6/1-7/5
Wheeler Gracyn D Wittleder Florence 6/0-6/0
Shockley Helen Fulton D ????


The New York State Clay Court Championships June

Finale Hirsch Millicent D Taubele Norma 6/1-6/2

Double Final Taubele Norma-surber Grace D Raymond Louise-hirsch Millicent 4/6-6/2-6/3


The Eastern Grass Court Championships-rye New York August 3-11

1round
Marble Alice D Mallory Gerry 6/2-6/0
Dean Eunice D Lachenbruch Judy 7/5-6/1
Haas Elizabeth D Mcandrews Marjory 10/8-6/1
Hartman Joy D Firestone Kathleen 6/1-6/0
Nields Barbara D Metcalf Mary Jane 6/4-6/1
Adler Virginia D Allen Marjorie 6/1-6/0
Arguimbeau Mariette D Prosser Mary 8/6-6/1
Mrs Hubbard D Warner Doris 6/1-6/1
Rice Argyll Pryor D Moore 6/4-6/2
Alfero Margaret D Gips Kathryn 6/0-6/1
Lynen Helen D Magnusson Muriel 6/4-4/6-6/0
Brough Louise D Hirsch Millicent ????
Wheeler Gracyn D Hart Doris 4/6-6/3-6/2
Hardwick Mary D Hover Patricia 6/3-6/4
Knowles Hope D Buckell Daphne 6/2-12/10
Betz Pauline D Strohbar Barbara 6/1-6/3
Canning Pat D Madden Baba 6/2-6/1
Palfrey Sarah D Sanfilippo Josephine 6/1-6/4
Osborne Margaret D Madden Cissy ????
Wolfenden Virginia D Sample Catherine 6/3-6/0
Bernhard Helen D Moran Gertrude 6/2-6/2

2round
Marble Alice D Rice Argyll 6/2-6/0
Brough Louise D Knowles Hope 6/2-6/2
Raymond Louise D Brown Nina 6/1-6/4
Betz Pauline D Hartman Joy 6/1-6/1
Wheeler Gracyn D Arnold Mary 6/3-6/3
Scott Valerie D ?????
Van Ryn Midge D Nields Barbara 6/1-6/2
Bernhard Helen D Lynen Helen 5/7-6/3??
Palfrey Sarah D Bradley Barbara 6/2-6/1
Osborne Margaret D Alfero Margaret 6/1-6/0
Wolfenden Virginia D Haas Elizabeth 6/0-6/0
Hardwick Mary D Mrs Hubbard 6/2-6/2
Bundy Dorothy D Adler Virginia 6/1-6/0
Canning Pat D Arguimbeau Mariette 6/2-6/2
Pedersen Helen D ????
Jacobs Helen D Childers Sally 6/1-6/0

1/8finale
Marble Alice D Brough Louise 6/2-6/4
Betz Pauline D Raymond Louise 6/4-6/1
Bernhard Helen D Van Ryn Midge 9/7-7/5
Wheeler Gracyn D Scott Valerie 6/1-6/2
Wolfenden Virginia D Hardwick Mary 6/3-6/4
Palfrey Sarah D Osborne Margaret 3/6-6/1-6/4
Bundy Dorothy D Canning Pat 5/7-6/3-6/3
Jacobs Helen D Pedersen Helen 8/6-6/1

1/4finale
Marble Alice D Betz Pauline 3/6-6/0-6/2
Wheeler Gracyn D Bernhard Helen 1/6-7/5-6/3
Palfrey Sarah D Wolfenden Virginia 6/3-6/0
Jacobs Helen D Bundy Dorothy 6/1-6/3

1/2finale
Marble Alice D Wheeler Gracyn 6/2-6/0
Jacobs Helen D Palfrey Sarah 6/3-6/4

Finale Marble Alice D Jacobs Helen 6/1-6/0

Double Final Marble Alice-palfrey Sarah D Hardwick Mary-scott Valerie 6/4-6/3

DavidK
Dec 22nd, 2008, 01:29 PM
Thanks for the Rye results Austin Runner, I was able to add a few scores from ALT. The Wheeler win over Hart must have been first round? ALT shows her beating Arnold in the second, but Doris was at the tournament playing doubles, so I moved that result to "1R?". ALT didn't carry the first round at all. I also took the liberty of putting parentheses around married names that were still in the future. Sarah Palfrey has apparently gone back to her maiden name here briefly between Fabyan at the beginning of the year and Cooke at the end.

I would love to see the tale of the British team who were trapped here durign the war.

Anyway, I've edited in everything though Austin Runner's post. Thanks again.

12/23 Update:
And now I see Ugarte also posted Rye results - we have it almost complete. This resolves the Wheeler d. Hart match and puts it in the first round. Also confirms ALT's "H." Arguimbeau is in fact Mariette. Not much more time today -I'll get back tomorrow
David

DavidK
Dec 28th, 2008, 12:59 PM
All of Ugarte's many contributions have been edited in. I was able to add a fair amount from the Pacific Southwest and Pacific Coast tournaments. I just have a few odds and ends left which I will post tomorrow.

DavidK
Dec 29th, 2008, 01:39 PM
OK, that's all I have from 1940. If anyone ever stumbles on any other results, I'd be happy to add them in. Clearly the game had not yet completely stopped in many countries by 1940, as Grece and Holland among others issued ranking lists. Results outside the US would are particulary thin. Thanks again to Ugarte for all his research on the US tournaments.

12/30 update - added in Canadian, Greek and Eastern Province winners from Tournament Winners thread

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:12 AM
Hi
I Have Find These Results To Complete Thread 1940

The Heart Of America -kansas City June 1-7
Sf
Hardwick Mary D Canning Pat 6/1-11/9
Wolfenden Virginia D Brown Nina 6/0-6/3

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:17 AM
The New York State Championships-june Clay Court

1/4f
Taubele Norma D Sanfilippo Josephine 6/0-7/5
Germaine Helen D Steinbach Edna 3/6-6/4-6/3
Hirsch Millicent D Childress Sally 6/2-6/2
Raymond Louise D Forsch B 6/1-6/0

Sf
Taubele Norma D Germaine Helen 8/6-6/1
Hirsch Millicent D Raymond Louise 8/6-6/2

Finale
Hirsch Millicent D Taubele Norma 6/1-6/2

Doubles
Taubele Norma-surber Grace D Raymond Louise-hirsch Millicent 4/6-6/2-6/3

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:21 AM
The Massachussets States Womens Championships-brooklyn Mid-may Clay

Sf
Madden Sissy D Winthrop Kay 6/1-6/4
Lincoln Emily D Pickhardt Marjorie Sachs 6/2-6/2

Finale
Lincoln Emily D Madden Sissy 6/3-6/3

Doubles
Winthrop Kay-wightman Hazel D Ellis Virginia-mrs Theopold 6/3-6/0

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:24 AM
THE 23rd CHAMPIONSHIPS OF BROOKLINE JUNE 6-11

1/4F
STEINBACH EDNA D ATTERBURY JUDY 6/1-6/2
SANFILIPPO JOSEPHINE D GRAHAM 6/2-6/3
GERMAINE HELEN D MRS NORTON 6/1-6/1
LOPAUS LILLIAN D WATSON 6/0-6/1

SF
STEINBACH EDNA D SANFILIPPO JOSEPHINE 9/11-6/4-8/6
GERMAINE HELEN D LOPAUS LILLIAN 6/0-6/2

FINALE
GERMAINE HELEN D STEINBACH EDNA 6/3-6/1

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:29 AM
The Marin County Championships-mill Valley California June 8-9-15-16

1/4f
Catton Shirley D Dieguez Ruth 2/6-6/3-6/3
Duncan Barbara D Jessee Margaret 6/3-5/7-6/2
Head Dorothy D Gurley Helen 6/4-6/4
Osborne Margaret D Kapps La Verne 6/0-6/2

Sf
Catton Shirley D Head Dorothy 6/2-3/6-9/7
Osborne Margaret D Duncan Barbara 6/4-6/3

Finale
Osborne Margaret D Catton Shirley 7/5-6/1

Mixed Doubles
Osborne Margaret-edwards D Duncan Barbara-brooks 5/7-6/2-6/2

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:45 AM
The Middlesex Bowl Championships-june 8-16

Sf
Wheeler Gracyn D Pickhardt Marjorie Sachs 6/1-6/2
Pedersen Helen D Madden Sissy 7/5-7/5

Finale
Wheeler Gracyn D Pedersen Helen 6/2-6/2

Doubles
Wheeler-pedersen D Wightman Dorothy-madden Sissy 6/1-5/7-6/1

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:49 AM
The Colorado State Championships-denver July 6-15

1/4f
Bundy Dorothy D Price L 6/0-6/0
Harland Pearl D Niland Billyann 6/0-8/6
Moran Gussie D Lockwood Phyllis 6/2-6/3
Bartosch Esther D Hover Pat 6/0-6/1

Sf
Bundy Dorothy D Harland Pearl 6/3-6/3
Bartosch Esther D Moran Gussie 7/5-3/6-7/5

Finale
Bundy Dorothy D Bartosch Esther 7/5-6/4

Doubles
Hover Pat-harland Pearl D Bartosch Esther-niland Billyann 5/7-6/2-6/4

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:52 AM
The Pacific Northwest Championships-tacoma July 8-13

Sf
Brooke Joanna D Greenup Patty 6/3-6/4
Wright Helen D Harris Virginia 6/1-6/2

Finale
Brooke Joanna D Wright Helen 6/2-6/4

Doubles
Brooke Joanna-goss Golda Myer D Wright Helen-greenup Patty 7/5-6/4

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:52 AM
The Washington Golden Jubilee-seattle July 15-21

Sf
Brooke Joanna D Head Dorothy 7/5-3/6-8/6
Gurley Helen D Gates Mary Lou 2/6-6/3-6/4

Finale
Gurley Helen D Brooke Joanna 6/2-6/0

Doubles
Gurley Helen-brooke Joanna D Head Dorothy-greenup Patty 6/1-6/3

ugarte
Jun 30th, 2009, 08:57 AM
The West Virginia-greenbier Tennis Club-white Sulphur Spring Ends July 27

Sf
Wheeler Gracyn D Shalala Edna Smith 6/1-6/4
Wolf Catherine D Nolan Monica 4/6-12/10-6/1

Finale
Wheeler Gracyn D Wolf Catherine 6/0-7/5

Doubles
Welsh-shalala Edna D Wheeler Gracyn-hugus 6/2-7/5

ugarte
Jun 30th, 2009, 09:07 AM
The Philadelphia And Eastern States Grass Court Chapionships-merion June 11-17

1 Round
Jacobs Helen D Moeesner Louise 6/0-6/0
Rice Argyll D Welch Kay 6/1-6/0

ugarte
Jun 30th, 2009, 09:13 AM
2 Round
Jacobs Helen D Middleton Janet 6/0-6/0
Henrotin Sylvia D Prizer Charlotte 6/2-6/0
Parry Anne D Miller Anne 6/3-6/1
Nields Barbara D Rivinus Emily 6/3-6/1
Rice Argyll D Lippincott Sarah Mae 6/0-6/0
Gillingham Donalda D Disston Eliza 6/3-6/4
Strohbar Barbara D Morris Sophia 6/0-6/0
Andrus Dorothy D Mrs Beatty 6/3-6/4
Clarke Edith D Johnson Ethel Mae 6/2-6/1

ugarte
Jun 30th, 2009, 09:19 AM
The Philadelphia And District Womens Grass Court Championships--june 17-23

2 Round
Jacobs Helen D Woodrow-palfrey 6/0-6/0
Dean Eunice D Biddle Laura 6/0-6/0
Lincoln Emily D Rivinus Elizabeth 6/0-6/2

ugarte
Jun 30th, 2009, 09:23 AM
3 Round
Jacobs Helen D Valentin Ruth 6/0-6/0
Harshaw Madge D Bancroft Frances 6/1-6/3
Clarke Edith D Johnson E 6/2-6/1
Dean Eunice D Sample Catherine 6/4-6/3
Mrs Earle D Norris J 6/1-6/2
Clegg Katherine D Nields Barbara 6/1-10/8
Rice Argyll D Riegel Cecilia 7/5-6/1
Lincoln Emily D Hofkin Rose 6/0-6/2

ugarte
Jun 30th, 2009, 09:24 AM
1/4f
Jacobs Helen D Harshaw Madge 6/2-6/0
Clegg Katherine D Clarke Edith 6/4-6/8-6/4
Lincoln Emily D Mrs Earle 6/4-6/2
Dean Eunice D Rice Argyll 6/4-8/6

DavidK
Jul 1st, 2009, 12:16 PM
Thank you once again, Ugarte. Above results have been edited on the first page.

ugarte
Jul 6th, 2009, 10:45 AM
Hi David
I Have A Few Results To 1940
The Eastern Clay Court-july 13-21

1 Round
Wolfenden Virginia D Chaney Ellen 6/0-6/1
Canning Pat D Lovejoy Kay 6/2-6/3
Surber Grace D Kelterborn Jane 6/1-6/1

ugarte
Jul 6th, 2009, 10:47 AM
2 Round
Taubele Norma D Sanfilippo Josephine
Surber Grace D Dean Eunice 4/6-6/4-6/3
Wolfenden Virginia D Wandelt Virginia 6/1-6/1
Steinbach Edna D Harrison Anne 6/0-6/0
Bundy Dorothy D Rowley Helen 6/0-6/2
Canning Pat D Mallory Gerry 6/1-6/1
Madden Baba D Keller Mary 6/4-6/3

ugarte
Jul 6th, 2009, 10:54 AM
The Seabright Invitation

Mixed Doubles
2round
Palfrey Sarah-cooke Elwood D Bradley Barbara-lubin 6/1-6/4
Arnold Mary-talbert William D Knowles Hope-hunt 6/2-6/0
Andrus Dorothy-greenberg D Wolfenden Virginia-mattmann 3/6-6/4-6/3
Van Ryn Midge-allison D Brown Nina-everett 6/4-6/4
Hirsch Millicent-hecht D Henrotin Sylvia-riggs 10/12-6/3-1/0ab
Stark Carolin-dee D Canning Pat-canning 6/4-6/2
Betz Pauline-schroeder D Osborne Margaret-alloo 7/5-7/5
Hardwick Mary-surface D Germaine Helen-brownstein 6/4-6/2

ugarte
Jul 6th, 2009, 10:59 AM
1/4f
Palfrey Sarah-cooke D Arnold Mary-talbert 6/1-3/6-7/5
Andrus Dorothy-greenberg D Van Ryn Midge-allison 2/6-6/4-10/8
Hirsch Millicent-hecht D Stark Carolin-dee 11/9-5/7-6/2
Betz Pauline-schroeder D Hardwick Mary-surface 6/3-3/6-6/3

Sf
Palfrey Sarah-cooke D Andrus Dorothy-greenberg 6/2-6/3
Betz Pauline-schroeder D Hirsch Millicent-hecht 6/2-6/2

Finale
Betz Pauline-schroeder D Palfrey Sarah-cooke 6/3-4/6-6/2

DavidK
Jul 7th, 2009, 12:39 PM
Thanks Ugarte. Results above are edited in.

newmark401
Oct 14th, 2009, 09:09 PM
Hi, I have the results from the 1940 Irish Championships, held from 8-13 July:

Women's singles final
Dorothy Curley d. Olive Poole 1-6, 6-1, 6-3

Women's doubles final
E. Goddard/Norma Stoker d. Barbara Good/Olive Poole 6-1, 6-8, 6-0

Mixed doubles final
Cyril Kemp/E. Goddard d. Raymund Egan/Betty Lombard 3-6, 6-2, 6-2

All of the above are Irish.

Mark

DavidK
Oct 16th, 2009, 01:44 PM
Thanks Mark, edited in above. Always great to fill in the picture a bit.

austinrunner
Nov 6th, 2010, 09:16 PM
Fourth Quarter
December 14-22 Championship of the Fluminese, Rio De Janeirio

That should be spelled "Fluminense."

Rollo
Nov 12th, 2010, 02:04 PM
That should be spelled "Fluminense."

Fixed-thanks

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 10:51 AM
January, South Australian, Adelaide

FI Nell Hopman d. Thelma Coyne

DF Hopman/Coyne won



FI: Nell Hopman d. Thelma Coyne 64 68 62

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 10:53 AM
ended March 25, Western Australian Championships, Perth, Australia

FI: Joyce Wood d. Mary O'Mahoney Prindiville 60 61

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 10:57 AM
Easter, Australian Hard Courts, Hobart

FI Nell Hopman d. Thelma Coyne

DF Hopman/Coyne d. Vivienne Berg/Connie Coate




ended April 16
FI: Nell Hopman d. Thelma Coyne 64 36 61

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 10:59 AM
ended May 31, Victorian Hard Courts Championships, Melbourne, Australia

FI: Thelma Coyne d. Alison Burton ??

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 11:03 AM
December ? Cumberland, Australia

FI Thelma Coyne d. Allison Hattersley



ended November 2, Cumberland County Championships, Sydney, NSW, Australia

FI: Thelma Coyne d. Allison Hattersley 97 63

Jimbo109
Mar 7th, 2012, 11:07 AM
First Quarter

January, Victorian Championship

FI Nancy Wynne d. Thelma Coyne



ended December 7, Victorian War Fund Championship, Melbourne, Australia

FI: Nancy Wynne d. Thelma Coyne 75 26 63

Jimbo109
Mar 15th, 2012, 03:36 PM
April, Internazionali di Sicilia, Palermo, Italy (clay)
Venue: Circolo Tennis

FI: Annalies Ullstein d. Wally Sandonnino 6-1 6-2

DF: Somogy/Magda Berescu d. Ullstein/Schumann 6-2 2-6 6-4

MX: Florian/Palada d. Schumann/Bossi 6-3 3-6 6-2

DavidK
Apr 1st, 2012, 01:44 PM
Above research by Jimbo has been added in. ALT consistently used Wally San Donnino so I changed the spelling on that and added other first names and nationalities for the Sicilian tournament.

Jimbo109
Apr 13th, 2012, 03:51 PM
Third Quarter

July or August? Oregon State Championship

Fi Helen Gurley d. Dottie Knode



According to the official website:
http://www.irvingtonclub.com/live/or-state-tournament-womens-singles-champions

FI: Dorothy Head d. Helen Gurley 6-4 4-6 6-2

DF: Head/Gurley d. Golda Meyer Gross/Betty Willman 6-0 6-0

DavidK
Apr 29th, 2012, 03:08 PM
Oregon changed. I'm impressed you can find and keep track of so many resources, Jimbo

Jimbo109
Apr 29th, 2012, 03:21 PM
Oregon changed. I'm impressed you can find and keep track of so many resources, Jimbo

Thanks David :)

Jimbo109
May 9th, 2012, 09:04 AM
Second Quarter

Mid May, Massachusettes State Women's Championship, Brooklyn



it's Brookline

Jimbo109
May 10th, 2012, 04:36 PM
Info provided by Elegos7

ended May 5, Budapest International Championships, Hungary (Clay)

FI: Zsuzsa Körmöczy (HUN) d. Márta Popp (aka Márta Peterdy. She changed surname in 1943) (HUN) 6-3 6-0


ended August 25, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Zsuzsa Körmöczy (HUN) d. Klára Somogyi (HUN) 6-2 6-2

DavidK
May 27th, 2012, 02:33 PM
Hungarian results added and Brookline corrected (ugh!), thanks Elegos and Jimbo

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 07:39 AM
Info provided by GeeTee

July, South Queensland Championships, Ipswich, Australia

FI: Emily Hood Westacott d. Dorn McGill 6-0 6-1

Jimbo109
Jun 12th, 2012, 11:14 AM
Info provided by GeeTee

May, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Edith Niemeyer d. May Hardcastle 2-6 6-4 6-3

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 08:16 AM
Info provided by GeeTee

Mar, Central Queensland Championships, Rockhampton, Australia

FI: May Hardcastle d. Dorn McGill 6-1 6-2

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 08:10 PM
Info provided by GeeTee

February, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia

FI: Joan Hartigan d. Alison Hattersley 2-6 6-3 6-2

Jimbo109
Jun 13th, 2012, 08:48 PM
Info provided by GeeTee

June, Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, NSW, Australia

FI: Vivienne Berg d. Vera Selwin Berg 6-0 6-3

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 09:07 AM
Info provided by GeeTee

April, City of Sydney Championships, NSW, Australia

FI: Vivienne Berg d. Enid Irwin 6-2 1-6 6-3

Jimbo109
Jun 14th, 2012, 09:30 AM
Fourth Quarter

December ? Sydney

FI Thelma Coyne d. Dorothy Jenkins


October, Metropolitan Grass Court Championships of Sydney, Australia

FI: Thelma Coyne d. Dorothy Jenkins 6-0 6-1

DavidK
Jun 30th, 2012, 01:28 PM
Above 7 Australian tournaments added - thank you Gee Tee and Jimbo

Jimbo109
Jan 9th, 2013, 10:52 PM
January 15-22, Danish Indoor Champs., Copenhagen

MX: Hilde Sperling/Anker Jacobsen d. Inge Schroeder/Kalle Schroeder 6-3 6-2

----------------------

February 24-March 3, Swedish Covered Courts Champs., Stockholm

FI: Inge Schroeder d. Kerstin Nilsson 6-1 7-5

DF: Birgit Gullbrandsson/Kerstin Nilsson d. Britt Bellander Carlgren/Gull Roberg 6-4 6-2

MX: Kerstin Nilsson/Stig Martensson d. Bellander Carlgren/Curt Oestberg 6-2 6-2

----------------

July 21-28, Swedish International Championships, Båstad (Clay)

FI: Bibbi Gullbrandsson d. Anne-Cathrine Hals 6-4 6-3

MX: Gull Roberg/Curt Oestberg d. Bibbi Gullbrandsson/K. Ingerslev-Nielsen 6-3 6-4

------------------

in summer, Swedish Hard Court Championships, ??

FI: Lilleba Hals d. ??

newmark401
Jan 11th, 2013, 09:38 PM
March 21-25, German Covered Court Championships, Hamburg, Germany (Wood)

FI: Ursula Heidtmann d. Tilde Dietz 6-1, 10-12, 6-4
--

DF: Ursula Rosenow/Gertrud Rosenthal d. Tilde Dietz/Ursula Heidtmann 7-5, 6-3
--

XDF: [] Beuthner/Tilde Dietz d. Kurt Gies/Ursula Rosenow 6-3, 6-2
-----

newmark401
Jan 11th, 2013, 09:51 PM
May 16-19, Wiesbaden, Germany (Clay)

FI: Wally San Donino (ITA) d. Vittoria Tonolli (ITA) 6-1, 4-6, 6-1
--

DF: Wally San Donino/Vittoria Tonolli (ITA) d. Margarethe Kaeppel/Gertrud Rosenthal 6-2, 6-4
--

XDF: Kurt Gies/Ursula Rosenow d. Henner Henkel/Marie Jencquel-Horn 6-1, 6-3
-----

newmark401
Jan 11th, 2013, 09:52 PM
June 5-9, Saxony Championships, Leipzig, Germany (Clay)

FI: Annelies Ullstein d. Lisa Fabian 6-1, 4-6, 7-5
--

XDF: Koschell/Frau Koschell d. Ferdinand Henkel/Irmgard Muehlberg 6-2, 1-6, 6-3
-----

June 7-9, Dortmund, Germany (Clay)

FI: Frau Hoffert-Buderus d. Ruth Thiemen 6-3 ,6-3

* This was called an "Allgemeines Turnier" or "General Tournament".
-----

newmark401
Jan 11th, 2013, 09:56 PM
July 11-14, Wartime Championships*, Stuttgart, Wuerttemberg, Germany (Clay)

FI: Frau Class d. Frl Zahn 7-5, 6-1
--

XDF: Class/Frau Class d. Bachmann/Frau Keuter 6-0, 6-2

* A number of German tournaments during this period featured the term "Kriegsmeisterschaften"/"Wartime Championships", although this one also appears to have been the Championships of Wuerttemberg. But it didn't have a strong entry.
-----

newmark401
Jan 13th, 2013, 11:41 AM
Circa late July, Darmstadt, Germay (Clay)

FI: Frau Wettlaufer d. Frau Kautter 7-5, 2-6, 6-2
-----

newmark401
Jan 13th, 2013, 11:44 AM
1-4 August, Sopot, Germany (Clay)

FI: Ursula Rosenow d. Ingeborg Schumann 2-6, 6-2, 6-2
--

DF: Edith Sander/Ingeborg Schumann d. Lisa Fabian/Ursula Rosenow 4-6, 6-0, 6-2
--

XDF: Kay Lund/Ingeborg Schumann d. Edmund Bartkowiak/Ursula Rosenow 4-6, 6-2, 6-1
-----

newmark401
Jan 19th, 2013, 06:13 PM
August 8-11, Closed German Championships*, Braunschweig, Germany (Clay)

FI: Ursula Rosenow d. Margarethe Kaeppel 7-5, 6-4
--

DF: Irma Bartels/Gisela Enger d. Ruth Thiemen/Frau Timme 6-4, 2-6, 6-4
--

XDF: Kurt Gies/Ursula Rosenow d. Willi Stingl/Ruth Thiemen 6-1, 6-3

* For obvious reasons there was no International German Championships in 1940, but a Closed German Championships was held this year and up until 1943.
-----

newmark401
Jan 19th, 2013, 06:13 PM
Circa early August, Erste Tennismeisterschaften des Generalgouvernements/First Tennis Championships of the General Government, Palais Brühl, Warsaw*

FI: Anni Böhm d. Frau Mauhbach 6-0, 6-0
--

XDF: Bernwald/Anni Böhm d. Baumecher/Frl Fussgänger 6-1, 6-2

* Because of the political situation existing in Europe during World War Two I have left out the name of a number of occupied countries in this and other entries. I have also kept the German version of some of the more unusual tournament titles.
-----

newmark401
Jan 19th, 2013, 06:15 PM
August 16-18, Southwest Championships, Darmstadt, Germany (Clay)

FI: Annemarie Debusmann d. Else Müller 6-0, 6-2
--

DF: Else Müller/Sigrid Schmitthenner d. Frl Kautter/Frl Kleinlogel 6-3, 6-2
--

XDF: Jürgen Günther/Annemarie Debusmann d. Sigwart/Frl Kautter 6-0, 6-8, 6-2
-----

newmark401
Jan 19th, 2013, 06:20 PM
Circa mid-August, Slovakian Championships*, Bratislava (Clay)

FI: Frl Markowic d. Frl Teny 2-6, 6-1, 6-0
--

XDF: Dr Fillo/Frl Markovic d. Maier/Frl Klimo 6-0, 6-3

* This tournament was open to overseas players.
-----

newmark401
Jan 19th, 2013, 06:20 PM
August 22-25, Deutsche Proktektoratsmeisterschaften/German Protectorate Championships, Brno (Clay)

FI: Margarethe Käppel d. Ursula Rosenow 0-6, 6-2, 7-5
--

XDF: Richter/Gertrud Rosenthal d. Willi Stingl/Ursula Rosenow 7-5, 4-6, 6-2
-----

newmark401
Jan 19th, 2013, 06:22 PM
Circa late August, Closed Croatian Championships, Zagreb, Croatia (Clay)

FI: Hella Kovac d. Alice Florian 6-2, 5-7, 6-4
--

DF: Lela Backer/Hella Kovac d. Monica Crnadak/Frl Kleiny 6-4, 4-6, 6-3
--

XDF: Josip Pallada/Alice Florian d. Dragutin Mitic/Hella Kovac 3-6, 6-0, 6-3
-----

newmark401
Jan 19th, 2013, 06:22 PM
September 13-15, Baden-Baden, Germany (Clay)

FI: Hilde Weihe d. Frl Rduch, walkover
--

DF: Frl Langenbach/Hilde Weihe d. Frau Kurt/Frl Mayer 6-3, 6-0
--

XDF: Ferdinand Weihe/Hilde Weihe d. Klaus Potass/Frl Langenbach 6-3, 6-4
-----

newmark401
Jan 22nd, 2013, 07:14 PM
August 19-25 Soviet Championships, Moscow, Russia, Soviet Union (Clay)

FI: Galina Korovina d. Nadezhda Belonenko 7-5, 6-1
--

DF: Zinaida Klochkova/Galina Korovina d. Tatiana Nalimova/Ellen Tis 6-3, 7-9, 6-3
--

XDF: Nikolai N. Ozerov/T. Makhmud-Bek d. Yevgeny A. Kudryavtsev/Galina Korovina 8-6, 7-5
-----

newmark401
Jan 26th, 2013, 01:12 PM
January 2-14, Parsi Gymkhana Tournament, Bombay, India

FI: Khanum Haji d. Phyllia de Lima 6-3, 1-6, 6-2
--

DF: Mrs W. Bell/M. Kavasji d. M. Dias/Mrs G. Genge 6-1, 6-2
--

XDF: F. Bekkevud/M. Kavasji d. A.C. Pereira/Mrs E. Rodrigues 7-5, 8-6
-----

newmark401
Jan 26th, 2013, 01:24 PM
January 15-21, Princess Mary Victoria Gymkhana Open*, Bombay, India

FI: Khanum Haji d. Lakshmi Merchant 6-3, 6-2
--

DF: Khanum Haji/Mrs Kania d. Mrs Johnstone/Mrs F. Maine 2-6, 6-3, 6-3

* A women-only tournament.
-----

newmark401
Jan 26th, 2013, 01:30 PM
January 22-28, Bombay Presidency Hard Court Championships, Hindu Gymkhana, Bombay, India (Hard)

FI: Leela Row d. Khanum Haji 6-4, 6-0
--

DF: Mrs K. Row/Leela Row d. Mrs F. Maine/Lakshmi Merchant 6-2, 6-0
--

XDF: E. Vivian Bobb/Leela Row d. G.L. Lytton/P. de Lima 7-5, 6-2
-----

newmark401
Jan 26th, 2013, 01:35 PM
January 29-February 5, Western India Championships, Hindu Gymkhana, Bombay, India

FI: Leela Row d. Khanum Haji 6-2, 6-2
--

DF: S. Emery/Leela Row d. Phyllia de Lima/Khanum Haji 6-2, 4-6, 6-2
--

XDF: E. Vivian Bobb/Leela Row d. F. Bekkevold/Khanum Haji 6-4, 7-5
-----

newmark401
Feb 2nd, 2013, 07:15 PM
This list of the top-ranking German/German-speaking players for 1940 was issued by what had become the Fachamt Tennis im National Sozialistischen Reichsbund für Leibesübungen*:

1. Anneliese Ullstein (Leipzig)
2. Margarethe Käppel (Berlin)
3. Ursula Rosenow (Berlin)
4. Gisela Enger (Berlin)
5. Inge Schumann (Kassel)
6. Annemarie Debusmann (Wiesbaden)
7. Hilde Doleschell (Vienna)
8. Lisa Fabian (Berlin)

* This might be translated as "The Tennis Section in the National Socialist Reich Association for Physical Exercise".
-----

newmark401
Feb 11th, 2013, 03:24 PM
A translation of a piece from the German publication "Der Tennissport" dated June 7, 1940:

"Official section

"Official Announcement of the Tennis Section in the National Socialist Reich Association for Physical Exercise

"Berlin-Charottenburg 9, Reichsportfeld, Haus des Deutschen Sports, Fernruf 99 62 11, Postscheckkonto Berlin 120 614

"[...] The war situation and the special circumstances make it necessary that the participation of national players in tennis events of any kind can only take place with the prior authorisation of the Special Section/Fachamt.

"This authorisation can be obtained both from the Area Special Warden/Bereichsfachwart or the club and by the player himself and will be issued without further ado wherever it is required.

"The Special Section reserves the right to select the doubles team in each case; any related wishes must therefore always be submitted in good time with the application for authorisation to play.

"pp. Schoenborn, Head of Reich Special Section/Reichsfachamtsleiter."
-----

Jimbo109
Feb 13th, 2013, 10:14 PM
First Quarter

March, Danish Indoors

FI Hilde Krahwinkle Sperling d. Else Hollis



FI: Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis ??

DF: Hilde Krahwinkel Sperling/Else Støckel Hollis d. ??

MX: Hilde Krahwinkel Sperling/Anker Jacobsen d. ??

Jimbo109
Feb 13th, 2013, 10:17 PM
Second Quarter

June, Danish Hard Courts

FI Hilde Krahwinkle Sperling won

FI: Hilde Krahwinkel Sperling d. ??

DF: Hilde Krahwinkel Sperling/Else Støckel Hollis d.??

MX: Krahwinkel Sperling/Anker Jacobsen d. ??

Jimbo109
Mar 1st, 2013, 07:56 PM
July 29-August 4, Malayan Championships, Singapore

FI: Joyce Grenier Carter d. Nellie Chia (Chn) 6-1 6-0

DF: Mrs Sewell/Mrs R. Nassim d. Mrs Warden/Miss N. Sutton 4-6 1-0 ret.

MX: Joyce Grenier Carter/Kho Sin Kie (Chn) d. Mrs Warden/Pat Hughes (GB) walkover

newmark401
Mar 9th, 2013, 07:22 PM
May 6-11, Hard Court Championships of Ireland, Elm Park, Dublin, Ireland (Hard)

FI: Betty Lombard d. Mary Nichols 6-1, 6-1

Due to the ongoing war, lawn tennis tournaments held in Ireland were of necessity local in nature, but did sometimes feature the top Irish players of the time.
-----

newmark401
Mar 9th, 2013, 07:22 PM
August 12-17, Championships of the South Eastern Counties and County Wicklow, County Wicklow, Ireland

FI: Dorothy Curley d. Betty Lombard 1-6, 6-4, 6-2
-----

newmark401
Mar 16th, 2013, 02:43 PM
June 24-30, Hotel del Coronado, San Diego, California, USA (Clay)

FI: Dorothy Bundy d. Louise Brough 2-6, 6-1, 6-4
-----

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 08:54 AM
First Quarter

January, South Australian, Adelaide

FI Nell Hopman d. Thelma Coyne 6-4 6-8 6-2

DF Hopman/Coyne won



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

26 Dec 1939 - 1 Jan 1940 - South Australian Championships, Adelaide (Grass)
Venue: Memorial Drive

Yvette Wilson d Barbara Welbourne 75 64
Dot Mauger d E Parsons 62 61
Joan Walters d Joyce Traegar 60 63
Nell Hopman d Gwen O'Halloran 62 61
Connie Coate d B Cooper 60 63
May Blick d Mary Chapman 60 62

QF Thelma Coyne d Dot Weston 63 62
QF Connie Coate d Joan Walters 62 61
QF Mauger d Blick 26 61 62
QF Nell Hopman d Yvette Wilson 63 60

SF Coyne d Coate 26 64 61
SF Hopman d Mauger 63 63

FI Hopman d Coyne 64 68 62

DOUBLES
SF Thelma Coyne/Nell Hopman d Gwen O'Halloran/Joan Walters 64 68 63
SF Blick/Mauger d Mary Chapman/Ruby Skinner 62 46 62

FI Coyne/Hopman d Blick/Mauger 64 36 63

MIXED
QF Gwen O'Halloran/Len Schwartz d Yvette Wilson/RB Burr 62 62
QF Thelma Coyne/Long d Joan Walters/Don Turnbull 36 75 63
QF May Blick/Tom Warhurst d Mary Chapman/AC Harvey 63 64
QF Nell Hopman/Harry Hopman d Dot Mauger/GA Holland 64 64

SF O'Halloran/Schwartz d Coyne/Long 57 ?? 63
SF Hopman/Hopman d Blick/Warhurst 63 62

FI Hopman/Hopman d O'Halloran/Schwartz 62 61

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 09:01 AM
First Quarter

February, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia

FI: Joan Hartigan d. Alison Hattersley 2-6 6-3 6-2




Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

27 Jan - 24 Feb, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia (Grass)

QF Joan Hartigan d ??
QF Olive Stebbing d Beth Peach 60 62
QF Alison Hattersley d Betty Lipscombe 64 63
QF Clare Proctor d Mrs Harkness 62 62

SF Hartigan d Stebbing 63 61
SF Hattersley d Proctor 63 86

FI Hartigan d Hattersley 26 63 62

DOUBLES
QF Joan Hartigan/Alison Hattersley d N Dunlop/S Menzies 61 61
QF Anderson/Edmondson d Mrs Harkness/Mrs Rainger 36 86 63
QF Mrs Howarth/Beth Peach d Betty Lipscombe/M Moran 64 63
QF Mary Bevis/Clare Proctor d ??

SF Hartigan/Hattersley d Howarth/Peach 63 62
SF Bevis/Proctor d Mrs Anderson/Mrs Edmondson 62 62

FI Hartigan/Hattersley d Bevis/Proctor 61 64

MIXED
SF Hartigan/McGrath d Mrs Barry/R McNee 64 61
SF Stebbing/Felan d Hattersley/GL Smith 62 64

FI Hartigan/McGrath d Stebbing/Felan 75 64

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 09:04 AM
First Quarter

Mar, Central Queensland Championships, Rockhampton, Australia

FI: May Hardcastle d. Dorn McGill 6-1 6-2



Info provided by GeeTee:

to 25 March,

FI May Hardcastle d Dorn McGill 61 62

DF May Hardcastle/H Marwedel d Dorn McGill/Mrs McGill 79 97 61

XD Dorn McGill/George Thorogood d May Hardcastle/F Cole 61 62

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 09:08 AM
First Quarter

ended March 25, Western Australian Championships, Perth, Australia

FI: Joyce Wood d. Mary O'Mahoney Prindiville 6-0 6-1



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

22-26 March, Western Australian Championships, Perth (Grass)
Venue: Kings Park

SF Mary O'Mahoney Prindiville d Paterson 26 61 86
SF Joyce Wood d McNamara 61 61

FI Joyce Wood d O'Mahoney Prindiville 60 61

DOUBLES
SF Wood/Val Watts d Mrs Odgaard/Jamieson 63 57 63
SF Cooke/Prindiville d Gaze/Richads 61 64

FI Watts/Wood d Cooke/Prindiville 36 63 86

MIXED
SF Joyce Wood/Max McDermott d Val Watts/Bill Sidwell 62 36 75
SF Mary Prindiville/Colin Long d Mrs Cooke/Dinny Pails 61 16 61

FI Prindiville/Long d Wood/McDermott 36 63 75

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 10:47 AM
Second Quarter

Easter, Australian Hard Courts, Hobart

FI Nell Hopman d. Thelma Coyne 6-4 3-6 6-1

DF Hopman/Coyne d. Vivienne Berg/Connie Coate



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

23-30 Mar, Australian Hardcourt Championships and Tasmanian Championships, Hobart (En Tout Cas)
Venue: New Town Courts

R1 Thelma Coyne d M Greenwood 60 61
R1 Kath Hayes d Mrs F White 60 60
R1 Gwen Farrell d D Jackson 61 61
R1 Vivienne Berg d Mrs L Wilson 60 60
R1 Mrs AO Burrows d Mrs P Lewis walkover
R1 Connie Coate d M Stratton 62 60
R1 Nell Hopman d Mrs Grahm-Jones 63 61
R1 Phyllis Newton d N McKenzie

QF Coyne d Hayes 63 60
QF Berg d Farrell 61 61
QF Coate d Burrows 62 61
QF Hopman d Phyllis Newton 60 61

SF Coyne d Berg 62 75
SF Hopman d Coate 63 64

FI Hopman d Coyne 64 36 61

DOUBLES
QF Nell Hopman/Thelma Coyne d Greenwood/Stratton 63 60
QF N Mackenzie/Minnie Magner d Newton/Newton 63 64
QF Berg/Coate d Jackson/Graham-Jones 63 62
QF Farrell/Hayes d Mrs JL McGough/Mrs AO Burrows 62 63

SF Coyne/Hopman d MacKenzie/Magner 60 63
SF Berg/Coate d Farrell/Hayes 61 16 64

FI Coyne/Hopman d Berg/Coate 75 46 63

MIXED
SF Hopman/Hopman d Hayes/Gilchrist 75 86
SF Coyne/Crawford d Farrell/Newcombe 60 62

FI Coyne/Crawford d Hopman/Hopman 62 62

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 10:53 AM
Second Quarter

April, City of Sydney Championships, NSW, Australia

FI: Vivienne Berg d. Enid Irwin 6-2 1-6 6-3



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

8-15 April, City of Sydney Championships, NSW, Australia (Grass)

R1 Joan Hartigan d M Curtin walkover
R1 Lobban d B Melville 60 60
R1 Vivienne Berg d P Searl 61 60
R1 Alison Hattersley d Pearl Grogan 62 60
R1 Dot Jenkins d Mary Bevis walkover
R1 Enid Irwin d B Healey 62 60
R1 Olive Stebbing d Gladys Fischer
R1 Eva Edwards d Thelma Coyne walkover

QF Lobban d Joan Hartigan 63 16 63
QF Vivienne Berg d Alison Hattersley 63 63
QF Olive Stebbing d Dot Jenkins walkover
QF Irwin d Eva Edwards walkover

SF Berg d Lobban 61 63
SF Irwin d Stebbing 36 64 75

FI Berg d Irwin 62 16 63

DOUBLES
QF Thelma Coyne/Joan Hartigan d P Searl/Elaine Speed 623 62
QF Vivienne Berg/Gladys Fischer d Eva Edwards/N Curtin 64 60
QF Olive Stebbing/Dot Jenkins d Pamela Utz/B Merchant 60 60
QF Enid Irwin/Pearl Grogan d Allison Hattersley/Vera Berg 64 46 63

SF Coyne/Hartigan d Berg/Fischer 63 64
SF Jenkins/Stebbing d Grogan/Irwin 64 63

FI Coyne/Hartigan d Jenkins/Stebbing 63 63

MIXED
QF Hartigan/McGrath d Joyce Fitch/RR Barnes 62 64
QF Coyne/Gilchrist d Pearl Grogan/Bill Edwards 63 86

SF Hartigan/McGrath d Stebbing/Turvey 75 63
SF Hartigan/Coyne d A Hattersley/Dr CS Colvin 61 68 62

FI Hartigan/McGrath d Coyne/Gilchrist 63 75

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 10:58 AM
Second Quarter

April 22-27, Queensland Championship, Brisbane

FI May Hardcastle d. Emily Westacott 4-6 6-2 6-2

MX Westacott/Jack Crawford d. Hardcastle/Adrian Quist 6-2 2-6 8-6



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

April, Queensland Championships, Brisbane, Australia (Grass)
Venue: Milton Courts

May Hardcastle d Ruth Birch 62 60
Dorn McGill d Joyce Lack 61 61

SF Hardcastle d McGill 61 63
SF Westacott d Niemeyer 63 62

FI Hardcastle d Westacott 46 62 62

DOUBLES
FI Hardcastle/Westacott d Ada Longland/Niemeyer 63 63

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:01 AM
Second Quarter

May, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Edith Niemeyer d. May Hardcastle 2-6 6-4 6-3



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

to 12 May, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

SF May Hardcastle d J Reinke 62 60
SF Edie Niemeyer d Joyce Lack 63 61

FI Niemeyer d Hardcastle 26 64 63

DF Hardcastle/Lack d Niemeyer/P Boatwright 61 61

XD Niemeyer/G Wilkinson d May Hardcastle/Alf Chave 36 63 75

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:08 AM
Second Quarter

June, Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, NSW, Australia

FI: Vivienne Berg d. Vera Selwin Berg 6-0 6-3



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

to 30 June, Metropolitan Hardcourt Championships, Sydney, NSW, Australia

FI Vivienne Berg d Vera Berg 60 63

"Miss Berg had an easy win against her step-mother."

DF Gladys Farrell/Kath Hayes d Vera Berg/Vivienne Berg 86 16 62

XD Kath Hayes/H Lindo d Gladys Farrell/B Reade 46 62 63

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:11 AM
Third Quarter

July, South Queensland Championships, Ipswich, Australia

FI: Emily Hood Westacott d. Dorn McGill 6-0 6-1



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

-7 July, South Queensland Championships, Ipswich, Australia

SF Dorn McGill d Mrs H Rode 63 62
SF Emily Westacott d J Hanlon 60 62

FI Westacott d McGill 60 61

XD Westacott/G Wilkinson d McGill/Hancock 26 64 62

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:16 AM
Fourth Quarter

ended November 2, Cumberland County Championships, Sydney, NSW, Australia

FI: Thelma Coyne d. Allison Hattersley 9-7 6-3



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

Oct-Nov, County of Cumberland Championships, Ashfield (Sydney), NSW, Australia (Grass)
Venue: Pratten Park

SF Alison Hattersley d Vivienne Berg 62 26 63
SF Thelma Coyne d Dot Jenkins 60 61

FI Coyne d Hattersley 97 63

DF Coyne/Hartigan d Hattersley/Stebbing 62 62

MIXED
SF Coyne/Gilchrist d G Fischer/G Kendall 75 64
SF Hartigan/Pails v Hattersley/Barnes 75 63

FI Coyne/Gilchrist d Hartigan/Pails 64 64

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:21 AM
Fourth Quarter

November 9-, New South Wales Championship

FI Thelma Coyne d. Vivienne Berg 6-3 6-?

DF Thelma Coyne/Nell Hopman d. Joan Hartigan/Allison Hattersley 6-1 10-8

MX Hopman/John Bromwich d. Hartigan/Jack Crawford, 3 sets



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

9- November, New South Wales Championships, Sydney, Australia (Grass)
Venue: Rushcutters Bay

R1 Alison Hattersley d Beris Kelso 62 97
R1 Olive Stebbings d Dot Jenkins 75 60
R1 Vivienne Berg d Clare Proctor 46 62 75

QF Nell Hopman d Meg Brooker 60 60
QF Vivienne Berg d Joan Hartigan 63 16 63
QF Thelma Coyne d Mrs Gosbell 60 64
QF Olive Stebbing d Alison Hattersley 63 62

SF Berg d Hopman 64 63
SF Coyne d Stebbing 60 64

FI Coyne d Berg 63 61

DOUBLES
QF Bevis/Proctor d Stebbings/Jenkins 63 63

SF Coyne/Hopman d Bevis/Proctor 61 62
SF Hartigan/Hattersley d Vivienne Berg/Vera Berg 36 64 75

FI Coyne/Hopman d Hartigan/Hattersley 61 108

MIXED
QF Alison Hattersley/Max Newcombe d June Bubb/LG Knott 62 63

SF Hartigan/Crawford d Coyne/Gilchrist 61 26 97
SF Hopman/Bromwich d Hattersley/Newcombe 60 36 61

FI Hopman/Bromwich d Hartigan/Crawford 79 64 62

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:27 AM
First Quarter

January, Victorian Championship

FI Nancy Wynne d. Thelma Coyne



Fourth Quarter

ended December 7, Victorian War Fund Championship, Melbourne, Australia

FI: Nancy Wynne d. Thelma Coyne 7-5 2-6 6-3



Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

November 30-December 9, Victorian Championships, Melbourne (Grass)
Venue: Kooyong

R1 (1)Nancye Bolton d Dot Moran 62 62
R1 (4)Dot Waddell d Betty Plumb 62 63
R1 (3)Nell Hopman d Yuitha Halliday 62 63
R1 (2)Thelma Coyne d Gwen Thomas 64 60

QF Waddell d Joyce Wood 62 46 64
QF Bolton d Alison Burton 57 64 64
QF Hopman d Audrey Lewin 62 75
QF Coyne d Dot Mauger 63 61

SF Bolton d Hopman 63 63
SF Coyne d Waddell 64 46 62

FI Bolton d Coyne 75 26 63

Final indefinitely postponed on 8 December due to rain. Eventually played March 1941.

DOUBLES
QF (1)Nancye Bolton/Dot Waddell d Nancy Chitty/Thora Geddes 62 46 63
QF Alison Burton/Margaret Wilson d Dot Mauger/Gwen Stevenson 26 63 62

SF Bolton/Waddell d Burton/Wilson 61 62
SF (2)Coyne/Hopman d Connie Wilson/Audrey Lewin 64 62

FI Coyne/Hopman d Bolton/Waddell 75 06 75

MIXED
QF (1)Nell Hopman/Harry Hopman d Margaret Wilson/Bert Tonkin 61 63
QF (2)Nancye Bolton/Colin Long d Dot Mauger/G Holland 61 63
QF (3)Thelma Coyne/Jack Crawford d Sadie Berryman/Max Newcombe 63 62
QF (4)Dot Waddell/Jim Harper d Joyce Wood/John Bromwich 06 64 75

SF Hopman/Hopman d Waddell/Harper 63 63
SF Bolton/Long d Coyne/Crawford 57 64 64

FI Bolton/Long d Hopman/Hopman 97 46 63

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:31 AM
Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

23 Dec 1939 - 6 Jan 1940, Manly Seaside Championships, Manly, NSW, Australia (Grass)
Venue: Ivanhoe Park

QF Joyce Fitch d Beris Kelso 62 75
QF Alison Hattersley d Beth Peach 62 60
QF Olive Stebbing d ??
QF Joan Hartigan d Clare Proctor 62 64

SF Hattersley d Fitch
SF Hartigan d Stebbing 62 61

FI Hattersley d Hartigan 63 64

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:36 AM
Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

26 Feb - ?? Mar, MCC Autumn Championships, Melbourne, Australia (Grass)
Venue: Melbourne Cricket Club

R1
(8)Lewin d M Fethers 62 64
(4)Mauger d Elliget 61 63
(6)Burton d Dockendorff 63 60
(7)Thomas d Dorothy Moran 86 68 84
(1)Hopman d VC Woods 61 60

QF (2)Blick d (8)Lewin
QF (4)Mauger d (6)Burton 75 64
QF (1)Hopman d (7)Thomas 63 26 64
QF (3)Coate d (5)Wood 61 86

SF Blick d Mauger 64 64
SF Hopman d Coate 63 61

FI Blick d Hopman 26 86 64

DOUBLES
SF (2)Coate/Lewin d Geddes/Pett 62 46 86
SF (1)Hopman/Wood d (4)Dockendorff/Rees 64 63

FI Hopman/Wood d Coate/Lewin 46 86 97

MIXED

FI Blick/Harper d Hopman/Hopman 64 06 108

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:39 AM
Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

March, Orange Championships, Orange, NSW, Australia

SF Florrie Walker d Olive Stebbing 60 75
SF Joan Hartigan d Dot Jenkins 62 63

FI Hartigan d Walker 75 68 61

DF Webb/Jenkins d Hartigan/Stebbing

XD Hartigan/Viv McGrath d Dot Jenkins/Dave Thompson 64 62

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:45 AM
Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

to 15 June, South Downs Championships, Warwick, Queensland, Australia

SF Edie Niemeyer d Joyce Lack 62 60

FI Hardcastle d Niemeyer 86 36 75

DF Hardcastle/Longland d Lack/Niemeyer 66 unfinished

XD Hardcastle/Chave d Longland/Arthur Liddle 108 63

--------------

June, South Wagga Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

QF Joan Hartigan d M Redgrave 64 63
QF Thelma Coyne d B White 60 60
QF D Graham d J Jewel 61 60
QF L Booth d A McGilvray 63 68 62

SF Coyne d Graham 61 61
SF Hartigan d Booth 61 63

FI Hartigan v Coyne

DOUBLES
SF Coyne/Graham d Jewell/Mrs K Gelen 62 61
SF Hartigan/Booth d E Smith/B White 62 63

FI Coyne/Graham d Booth/Hartigan 63 68 64

MIXED
SF Hartigan/Viv MccGrath d L Booth/Dunlop 61 62
SF Coyne/Thompson d D Graham/John Bromwich 62 61

FI Hartigan/McGrath d Coyne/D Thompson 64 63

Jimbo109
Mar 20th, 2013, 11:50 AM
Info provided by GeeTee:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?p=21064844&highlight=#post21064844
(see post #4)

-19 August, Red Cross Carnival and Exhibition Championships, Brisbane, Australia (Grass)
Venue: Milton Courts

QF May Hardcastle d Betty Haupt 61 62
QF Edie Niemeyer d Ivy Killer 75 36 61
QF Emily Westacott d J Thompson 63 62
QF Joan Hartigan d M Donald 64 61

SF Westacott d Hartigan 64 16 63
SF Niemeyer d Hardcastle 64 75

FI Westacott d Niemeyer 64 46 60

XD Hardcastle/G Wilkinson d Emily Westacott/Jack Crawford 64 64

Hardcastle (and Adrian Quist) suffering from measles

-----------------

Sep, NSW Hardcourt Championships, Dubbo, Australia

FI Joan Hartigan d Alison Burton 64 63

DF Alison Burton/Christie d Hartigan/McCutcheon 16 75 64

XD Joyce Fitch/John Bromwich d Joan Hartigan/Jack Crawford 56 64 62

--------------------

Oct-2 Nov, City of Brisbane Championships , Australia (Patriotic Carnival)

FI Edie Niemeyer d Pearl Stern 63 26 62

DF H Spowers/Emily Westacott d May Hardcastle/D Strahan 61 63

newmark401
Mar 21st, 2013, 01:59 PM
June 10-15, Pennsylvania and Eastern States Championships, Haverford, Pennsylvania, USA

FI: Helen Jacobs d. Eunice Dean 6-1, 6-2
--

DF: Dorothy Andrus/Sylvia Henrotin (FRA) d. Helen Jacobs/Anne Page 6-2, 6-3
-----

newmark401
Apr 1st, 2013, 04:47 PM
September 2-8, Varese, Italy (Clay)

SF: Edith Szilvassy (HUN) d. Wally San Donnino 6-3, 6-3
SF: Lucia Manfredi d. Ilona Jusits (HUN) 6-3, 7-5
--

FI: Edith Szilvassy (HUN) d. Lucia Manfredi 7-5, 6-4
--

DSF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Sign. Rossi/Sign. Zucchini 6-1, 6-1
DSF: Ilona Jusits (HUN)/Edith Szilvassy (HUN) d. Lucia Manfredi/Ida Quintavalle 6-2, 6-3
--

FI: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Ilona Jusits (HUN)/Edith Szilvassy (HUN) 6-4, 6-4
--

XDSF: Gianni Cucelli/Wally San Donnino d. Baccarini/Sign. Alliata 6-4, 6-4
XDSF: Francesco Romanoni/Ilona Jusits (HUN) d. Valentino Tarino/Ida Quintavalle 4-6, 6-0, 6-1
--

XDF: Gianni Cucelli/Wally San Donnino d. Francesco Romanoni/Ilona Jusits (HUN) 8-6, 6-4
-----

newmark401
Apr 1st, 2013, 04:49 PM
September 10-15, Milan, Italy (Clay)

QF: Elsa Gaviraghi d. Edith Szilvassy (HUN) 6-0, 4-6, 6-4
QF: Ida Quintavalle d. Vittoria Tonolli 6-1, 7-5
QF: Lucia Manfredi d. Wally San Donnino 8-6, 5-7, 6-1
QF: Ursula Rosenow (GER) d. Ilona Jusits (HUN) 6-1, 10-8
--

SF: Elsa Gaviraghi d. Ida Quintavalle 6-4, 6-3
SF: Ursula Rosenow (GER) d. Lucia Manfredi 6-3, 6-4
--

FI: Elsa Gaviraghi d. Ursula Rosenow (GER) 6-4, 2-6, 7-5
--

XDSF: Joszef Asboth (HUN)/Vittoria Tonolli d. Valentino Taroni/Ilona Jusits (HUN) 6-3, 6-3
XDSF: Gianni Cucelli/Wally San Donnino d. del Bello/Edith Szilvassy (HUN) 6-3, 6-4
--

XDF: Joszef Asboth (HUN)/Vittoria Tonolli d. Gianni Cucelli/Wally San Donnino 6-2, 6-4
-----

newmark401
Apr 1st, 2013, 04:49 PM
September 16-22, Merano, Italy (Clay)

2R = Second round

2R: Vittoria Tonolli d. Ingeborg Schumann (GER) 8-6, 6-1
2R: Ilona Jusits (HUN) d. Ursula Rosenow (GER) 6-4, 8-6
2R: Ida Quintavalle d. Wally San Donnino 6-4, 6-2
2R: Edith Szilvassy (HUN) d. Lucia Manfredi 6-2, 6-3
--

The second round was followed by a series of round robin matches to decide the final standings

Vittoria Tonolli d. Edith Szilvassy (HUN) 6-3, 6-1
Vittoria Tonolli d. Ilona Jusits (HUN) 6-1, 6-2
Vittoria Tonolli d. Ida Quintavalle 6-3, 6-2

Ilona Jusits (HUN) d. Ida Quintavalle 6-3, 6-8, 6-1
Ilona Jusits (HUN) d. Edith Szilvassy (HUN) [score?]

Ida Quintavalle d. Edith Szilvassy (HUN) 6-3, 6-3
--

Final standings:

1. Vittoria Tonolli
2. Ilona Jusits (HUN)
3. Ida Quintavalle
4. Edith Szilvassy (HUN)
--

DSF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Lucia Manfredi/Ida Quintavalle 6-0, 6-4
DSF: Ilona Jusits (HUN)/Edith Szilvassy (HUN) d. Ursula Rosenow (GER)/Ingeborg Schumann (GER) 6-2, 4-6, 6-1
--

DF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Ilona Jusits (HUN)/Edith Szilvassy (HUN) 6-4, 3-6, 6-4
--

XDSF: Gianni Cucelli/Wally San Donnino d. Emil Gabory (HUN)/Ilona Jusits (HUN) 6-3, 6-2
XDSF: Joszef Asboth/Vittoria Tonolli d. Carlos Sada/Edith Szilvassy (HUN) 6-3, 5-7, 7-5
--

XDF: Gianni Cucelli/Wally San Donnino d. Joszef Asboth/Vittoria Tonolli 6-3, 6-3
-----

newmark401
Apr 14th, 2013, 12:09 PM
March 13-18, San Remo, Italy (Clay)

QF: Hella Kovac (YOU) d. Elsa Gaviraghi 6-4, 6-3
QF: Wally San Donnino d. Lucia Valerio, walkover
QF: Vittoria Tonolli d. Alice Florian (YOU) 7-5, 3-6, 6-4
QF: Anneliese Ullstein (GER) d. Ida Quinatavalle 6-2, 6-2
--

SF: Hella Kovac (YOU) d. Wally San Donnino 6-1, 6-4
SF: Anneliese Ullstein (GER) d. Vittoria Tonolli 6-3, 6-1
--

FI: Hella Kovac (YOU) d. Anneliese Ullstein (GER) 4-6, 6-1, 6-1
--

DSF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Edith Szilvassy (HUN)/Ida Quintavalle 6-1, 6-3
DSF: Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) d. Elsa Gaviraghi/Lucia Valerio 6-4, 6-4
--

DF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) 6-2, 6-1
--

XDSF: Francesco Romanoni/Vittoria Tonolli d. Gottfried von Cramm (GER)/Lucia Valerio 6-2, 6-3
XDSF: Renato Bossi/Wally San Donnino d. Augusto Rado/Ida Quintavalle 6-0, 6-3
--

XDF: Francesco Romanoni/Vittoria Tonolli d. Renato Bossi/Wally San Donnino 6-3, 7-5
-----

Jimbo109
Apr 14th, 2013, 12:27 PM
June, Southern Downs Championships, Warwick, Queensland, Australia

FI: May Hardcastle d. Edie Niemeyer 8-6 3-6 7-5

newmark401
Apr 14th, 2013, 12:34 PM
March 19-25, Alassio, Italy (Clay)

QF: Hella Kovac (YOU) d. Lucia Manfredi 6-3, 8-6
QF: Vittoria Tonolli d. Ingeborg Schumann (GER) 8-6, 6-4
QF: Elsa Gaviraghi d. Anneliese Ullstein (GER) 6-4, 6-2
QF: Alice Florian (YOU) d. Wally San Donnino 2-6, 6-0, 6-4
--

SF: Hella Kovac (YOU) d. Vittoria Tonolli 4-6, 7-5, 6-2
SF: Alice Florian (YOU) d. Elsa Gaviraghi, walkover
--

FI: Hella Kovac (YOU) d. Alice Florian (YOU) 6-2, 7-5
--

DSF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Elsa Gaviraghi/Ida Quintavalle, walkover
DSF: Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) d. Lucia Manfredi/Edith Szilvassy (HUN) 6-4, 3-6, 6-4
--

DF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) 7-5, 6-1
--

XDSF: Renato Bossi/Hella Kovac (YOU) d. Francesco Romanoni/Vittoria Tonolli 4-6, 6-3, 7-5
XDSF: Gino Vido/Wally San Donnino d. Josip Pallada (YOU)/Alice Florian (YOU), walkover
--

XDF: Renato Bossi/Hella Kovac (YOU) d. Gino Vido/Wally San Donnino 10-8, 6-2
-----

newmark401
Apr 14th, 2013, 12:49 PM
March 26-31, Genoa, Italy (Clay)

For the Fascist Federation Cup/Coppa Federazione Fascista

SR = Second round

SR: Hella Kovac (YOU) d. Sign. Profumo 6-2, 6-1
SR: Edith Szilvassy (HUN) d. Lucia Valerio 8-6, 6-4
SR: Magda Berescu (ROU) d. Ingeborg Schumann (GER) 6-3, 4-6, 6-3
SR: Wally San Donnino d. Sign. Bozano 6-4, 6-4
SR: Klara Somogyi (HUN) d. Lucia Manfredi 6-1, 6-0
SR: Alice Florian (YOU) d. Ida Quintavalle 6-2, 6-4
SR: Vittoria Tonolli d. Sign. Maffei 6-2, 6-1
SR: Anneliese Ullstein (GER) d. Sign. Arosio 6-0, 6-2
--

QF: Hella Kovac (YOU) d. Edith Szilvassy (HUN) 6-3, 6-3
QF: Wally San Donnino d. Magda Berescu (ROU) 6-3, 4-6, 6-3
QF: Klara Somogyi (HUN) d. Alice Florian (YOU) 6-4, 6-0
QF: Anneliese Ullstein (GER) d. Vittoria Tonolli 6-4, 6-2
--

SF: Hella Kovac (YOU) d. Wally San Donnino 6-3, 13-11
SF: Anneliese Ullstein (GER) d. Klara Somogyi (HUN) 6-4, 7-5
--

FI: Hella Kovac (YOU) d. Anneliese Ullstein (GER) 3-6, 6-3, 6-0
--

XDSF: Gino Vido/Vittoria Tonolli d. Renato Bossi/Hella Kovac (YOU) 6-2, 6-8, 7-5
XDSF: Joszef Asboth (HUN)/Klara Somogyi (HUN) d. Emil Gabory (HUN)/Wally San Donnino 6-1, 7-5
--

XDF: Gino Vido/Vittoria Tonolli d. Joszef Asboth (HUN)/Klara Somogyi (HUN) 6-4, 3-6, 6-1
--

Although no evidence was found that a women's doubles event was held at this tournament, it is very likely that one was indeed held, given the presence of most the top players from the fascist axis countries (Germany/Italy/Yugoslavia/Hungary/Romania).
-----

newmark401
Apr 14th, 2013, 01:13 PM
April 1-8, Internazionali di Sicilia, Palermo, Italy (Clay)
Venue: Circolo Tennis

SR = Second round

SR: Klara Somogyi (HUN) d. Ingeborg Schumann (GER) 6-4, 6-2
SR: Edith Szilvassy (HUN) d. Magda Berescu (ROU) 6-2, 6-4
SR: Hella Kovac (HUN) d. Frl Plaja (YOU?) 6-2, 6-0
--

QF: Anneliese Ullstein (GER) d. Alice Florian (HUN) 6-4, 6-4
QF: Klara Somogyi (HUN) d. Ucci Manzutto 6-2, retired
QF: Edith Szilvassy (HUN) d. Hella Kovac 5-7, 9-7, 6-1
QF: Wally San Donnino d. [????]
--

SF: Anneliese Ullstein (GER) d. Klara Somogyi (HUN), walkover
SF: Wally San Donnino d. Edith Szilvassy (HUN) 6-4, 3-6, 6-4
--

FI: Anneliese Ullstein (GER) d. Wally San Donnino 6-1, 6-2
--

DSF: Magda Berescu (ROU)/Klara Somogyi (HUN) d. Alice Florian (HUN)/Hella Kovac (HUN) 6-4, 6-4
DSF: Ingeborg Schumann (GER)/Anneliese Ullstein (GER) d. Ucci Manzutto/Wally San Donnino 6-3, 4-6, retired (?)
--

DF: Magda Berescu (ROU)/Klara Somogyi (HUN) d. Ingeborg Schumann (GER)/Anneliese Ullstein (GER) 6-4, 7-5
--

XDSF: Josip Pallada (YOU)/Alice Florian (YOU) d. Gianni Cucelli/Lucia Manfredi 8-6, 6-0
XDSF: Franjo Puncec (YOU)/Ingeborg Schumann d. Valentino Taroni/Wally San Donnino 6-2, 4-6, 6-2
--

XDF: Josip Pallada (YOU)/Alice Florian (YOU) d. Franjo Puncec (YOU)/Ingeborg Schumann, walkover
-----

newmark401
Apr 14th, 2013, 01:42 PM
April 9-15, Taormina, Italy (Clay)

FR = First round

FR: Elsa Gaviraghi (HUN) d. Klara Somogyi (HUN) 7-5, 6-3
FR: Edith Szilvassy (HUN) d. Magda Berescu (ROU) 7-5, 2-6, 6-4
--

QF: Anneliese Ullstein (GER) d. Frau Debruynkops 6-0, 6-1
QF: Elsa Gaviraghi d. Alice Florian (YOU) 6-0, 6-2
QF: Ingeborg Schumann (GER) d. Edith Szilvassy (HUN) 7-5, 6-3
QF: Hella Kovac (YOU) d. Sign. Guidi 6-1, 6-3
--

SF: Anneliese Ullstein (GER) d. Elsa Gaviraghi 6-2, 6-4
SF: Hella Kovac (YOU) d. Ingeborg Schumann (GER) 6-2, 6-3
--

FI: Anneliese Ullstein (GER) d. Hella Kovac (YOU) 6-3, 6-3
--

DSF: Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) d. Lucia Manfredi/Edith Szilvassy (HUN) 6-4, 1-6, 6-3
DSF: Magda Berescu (ROU)/Klara Somogyi (HUN) d. Ingeborg Schumann (GER)/Anneliese Ullstein (GER) 2-6, 6-2, 6-4
--

DF: Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) d. Magda Berescu (ROU)/Klara Somogyi (HUN) 6-2, 6-3
--

XDSF: Josip Pallada (YOU)/Alice Florian (YOU) d. Constantin Tanacescu (ROU)/Klara Somogyi (ROU) 8-6, 5-7, 6-4
XDSF: Valentino Taroni/Ucci Manzutto d. Franjo Puncec (YOU)/Ingeborg Schumann (GER), walkover
--

XDF: Josip Pallada (YOU)/Alice Florian (YOU) d. Valentino Taroni/Ucci Manzutto 6-2, 6-4
-----

newmark401
Apr 14th, 2013, 02:02 PM
April 15-23, Rome Championships, Rome, Italy (Clay)

FR = First round

FR: Thilde Hamel (GER) d. Alice Florian (YOU) 3-6, 8-6, retired
FR: Sign. Guidi d. Edith Sutz (SUI) 6-3, 6-4
--

SR = Second round

SR: Anneliese Ullstein (GER) d. Ida Quintavalle
SR: Klara Somogyi (HUN) d. Magda Berescu (R)U) 6-1, 6-3
SR: Elsa Gaviraghi d. Ingeborg Schumann (GER) 6-3, 6-4
--

QF: Anneliese Ullstein (GER) d. Klara Somogyi (HUN) 7-5, 3-6, 8-6
QF: Wally San Donnino d. Thilde Hamel 6-0, 6-3
QF: Ucci Manzutto d. Edith Szilvassy (HUN) 7-5, 6-3
QF: Hella Kovac (YOU) d. Elsa Gaviraghi 6-4, 6-0
--

SF: Anneliese Ullstein (GER) d. Wally San Donnino 4-6, 8-6, 7-5
SF: Ucci Manzutto d. Hella Kovac (YOU) 4-6, 7-5, 6-1
--

FI: Anneliese Ullstein (GER) d. Ucci Manzutto 6-3, 1-6, 6-4
--

DSF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Thilde Hamel (GER)/Ingeborg Schumann (GER) 6-1, 6-4
DSF: Magda Berescu (ROU)/Klara Somogyi (HUN) d. Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) 6-4, 4-6, 6-3
--

DF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Magda Berescu (ROU)/Klara Somogyi (HUN) 6-2, 6-1
--

XDSF: Valentino Taroni/Wally San Donnino d. Josip Pallada (YOU)/Alice Florian (YOU) 3-6, 6-3, 7-5
XDSF: Constantin Tanacescu (ROU)/Magda Berescu (ROU) d. Otto Szigeti (ROU)/Klara Somogyi (ROU) 6-1, 6-4
--

XDF: Valentino Taroni/Wally San Donnino d. Constantin Tanacescu (ROU)/Magda Berescu (ROU) 6-1, 3-6, 6-4
-----

newmark401
Apr 14th, 2013, 02:21 PM
April 23-28, Capri, Italy (Clay)

FR = First round

FR: Lucia Manfredi d. Isabel Maier (ESP) 4-6, 6-4, 6-1
--

QF: Klara Somogyi (HUN) d. Sign. Mancini 6-2, 6-2
QF: Lucia Manfredi d. Alice Florian (YOU) 6-8, 6-4, 6-4
QF: Magda Berescu (ROU) d. Thilde Hamel (GER) 6-3, 6-4
QF: Hella Kovac (YOU) d. Edith Szilvassy (HUN) 6-2, 6-3
--

SF: Klara Somogyi (HUN) d. Lucia Manfredi 6-4, 6-1
SF: Hella Kovac (YOU) d. Magda Berescu (ROU) 6-2, 6-3
--

FI: Klara Somogyi (HUN) d. Hella Kovac (YOU) 6-2, 6-1
--

DSF: Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) Isabel Maier (ESP)/Lucia Manfredi 6-4, 4-6, 6-1
DSF: Magda Berescu (ROU)/Edith Szilvassy (HUN) d. Thilde Hamel (GER)/Klara Somogyi (HUN) 3-6, 8-6, 6-4
--

FI: Alice Florian (YOU)/Hella Kovac (YOU) d. Magda Berescu (ROU)/Edith Szilvassy (HUN) 7-5, 4-6, 6-0
--

XDSF: Juan Manuel Blanc (ESP)/Isabel Maier (ESP) d. Martinelli/Klara Somogyi (HUN) 7-5, 7-5
XDSF: Pedro Castella (ESP)/Edith Szilvassy (HUN) d. Otto Szigeti (HUN)/Alice Florian 4-6, 6-0, 6-4
--

XDF: Juan Manuel Blanc (ESP)/Isabel Maier (ESP) d. Pedro Castella (ESP)/Edith Szilvassy (HUN) 7-5, 6-2
-----

Jimbo109
Apr 14th, 2013, 05:55 PM
June, Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

FI: final between Joan Hartigan and Thelma Coyne

newmark401
Apr 27th, 2013, 10:59 AM
Circa early August, American Tennis Association (ATA) Championships, Xenia, Ohio, USA (Hard)

QF: Agnes Lawson d. Roumania Peters 4-6, 6-2, 6-4
QF: Margaret Peters d. Frances Gittens 6-4, 6-1
QF: Lulu Ballard d. Flora Lomax 4-6, 6-3, 6-4
QF: Kathryn Jones d. Jean Strode 7-5, 8-6
--

SF: Agnes Lawson d. Margaret Peters 4-6, 6-0, 6-4
SF: Kathryn Jones d. Lulu Ballard 9-7, 6-2
--

FI: Agnes Lawson d. Kathryn Jones 6-4, 3-6, 6-4
--

DF: Margaret Peters/Roumania Peters d. Willa Grant/Ora Mae Washington 6-3, 6-4
--

XDSF: W.H. Hall/Flora Lomax d. John Chandler/Willa Grant 4-6, 6-2, 64
XDSF: John Wood/Frances Gittens d. Dr S.B. Smith/Ora Mae Washington 2-6, 7-5, 6-4
--

XDF: W.H. Hall/Flora Lomax d. John Wood/Frances Gittens 6-0, 6-2
--

From "American Lawn Tennis", September 5, 1940: "The twenty-fourth annual championships of the American Tennis Association lived up to its advance notice by being one of the best from a competitive and social standpoint ever held. [...] The tree-studded campus of Wilberforce University near Xenia, Ohio, was the scene of this year's meeting, as it was in 1936. Ten clay courts in good condition were available, with room for about 1,500 spectators on the last two days. Just about this many attended and enjoyed matches that were run off like clockwork by the association and tournament officials."
-----

newmark401
Jan 27th, 2014, 06:45 PM
Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Galina Korovina d. Nadezhda Belonenko 7-5, 6-1
--

DF: Zinaida Klochkova/Galina Korovina d. Tatiana Nalimova/Ellen Tis 6-3, 7-9, 6-3
--

XDF: Nikolai N. Ozerov/T. Makhmud-Bek d. Yevgeny A. Kudryavtsev/Galina Korovina 8-6, 7-5
-----

newmark401
Feb 3rd, 2014, 03:08 PM
June 18-23, New York State Championships, Long Island, New York, USA

FI: Millicent Hirsch d. Norma Taubele 6-1, 6-2
--

DF: Grace Surber/Norma Taubele d. Millicent Hirsch/Louise Raymond 4-6, 6-2, 6-3
-----

newmark401
Feb 3rd, 2014, 03:17 PM
June 24-29, New Jersey State Championships, Hackensack, New Jersey, USA

FI: Millicent Hirsch vs Norma Taubele
-----

newmark401
Sep 16th, 2014, 06:03 PM
June 17-22, East of Ireland Championships, Lansdowne Lawn Tennis Club, Dublin, Ireland

FI: Betty Lombard d. Olive Poole 6-3, 6-4
--

XDF: Cyril Kemp/Mrs Goddard d. Raymond Egan/Pam Goodbody 6-4, 6-4
-----

Jimbo109
Oct 4th, 2014, 10:38 AM
ended January 6, Manly Seaside Championships, Manly, NSW, Australia (Grass)

FI: Alison Hattersley d. Joan Hartigan 6-3 6-4

DF: Joan Hartigan/Olive Stebbing d. ??