PDA

View Full Version : Czechs weekly result thread.....2008 edition!


Bennguin1491
Dec 29th, 2007, 03:00 AM
Mods--please sticky this new thread and un-sticky last year's :)

Week of December 31st

WTA Tour Events

Gold Coast (Tier III)

1st round qualifying:
(1) Yung-Jan Chan (TPE) d. Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Casey Dellacqua (AUS) 5-7 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Nicole Vaidisova (CZE) d. Tatjana Malek (GER) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Na Li (CHN) d. (1) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3

Auckland (Tier IV)

1st round qualifying:
Jorgelina Cravero (ARG) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-4
Elena Baltacha (GBR) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 6-3
Vladimira Uhlirova (CZE) d. (7) Catalina Castano (COL) 6-4 7-6(4)

2nd round qualifying:
Elena Baltacha (GBR) d. Vladimira Uhlirova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Meilen Tu (USA) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

No events this week.

Wiggly
Dec 29th, 2007, 04:06 AM
Nice! Good luck girls!

Bennguin1491
Jan 5th, 2008, 12:15 AM
Events the week of 1/7

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

1st round qualifying:
Nika Ozegovic (CRO) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 3-6 6-4
(5) Iveta Benesova (CZE) d. Neuza Silva (POR) 7-6(5) 6-2
(24) Olivia Sanchez (FRA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 7-6(6) 6-4
(9) Timea Bacsinszky (SUI) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. Yurika Sema (JPN) 6-3 3-6 6-1

2nd round qualifying:
Alisa Kleybanova (RUS) d. (5) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-0 7-6(3)
(11) Meng Yuan d. Eva Hrdinova (CZE) 1-6 6-1 6-2

Sydney (Tier II)

1st round qualifying:
Julie Ditty (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-3
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Tsvetana Pironkova (BUL) d. (8) Klara Zakopalova 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Alicia Molik (AUS) 7-6(2) 7-6(10)
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Camille Pin (FRA) 6-1 2-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Justine Henin (BEL) d. Lucie Safarova (CZE) w/o :sad:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (6) Daniela Hantuchova (SVK) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (3) Jelena Jankovic (SRB) 6-4 4-6 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Nicole Vaidisova (CZE) 7-5 7-6(4)

Hobart (Tier IV)

1st round qualifying:
(8) Edina Gallovits (ROU) d. Renata Voracova (CZE) 6-0 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. Aleksandra Wozniak (CAN) 2-6 6-4 6-2

2nd round qualifying:
(3) Ashley Harkleroad (USA) d. Petra Cetkovska (CZE) 4-6 6-1 6-4

No Czechs in main draw

ITF Events

St. Leo - Tampa Bay 25K

1st round qualifying:
Kristina Kucova (SVK) d. Alena Nogolova (CZE) 6-2 6-3
(A) Megan Moulton-Levy (JAM) d. Petra Mokra (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(WC) Alexis Gordon (USA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 3-6 6-0 6-0 :o

Bennguin1491
Jan 16th, 2008, 09:49 PM
Events the week of 1/14

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

Qualifying rounds: see previous post

Main Draw 1st round:
(Q) Su-Wei Hsieh (TPE) d. Klara Zakopalova (CZE) 2-6 6-4 8-6
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Petra Cetkovska (CZE)
(17) Shahar Peer d. Renata Voracova (CZE) 6-2 2-6 6-0
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Ioana Raluca Olaru (ROU) 6-3 6-0
Catalina Castano (COL) d. (22) Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Alicia Molik (AUS)6-2 6-3

Main Draw 3rd round:
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Ai Sugiyama (JPN) 6-3 6-4

Main Draw 4th round:
(7) Serena Williams (USA) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-4

ITF Events

Surprise, AZ 25K

1st round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Sophie Lefevre (FRA)6-4 6-3
Aleksandra Malyarchikova (BLR) d. Petra Padalikova (CZE) 4-6 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Irina Falconi (USA) d. (3) Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-3

No Czechs in main draw

Stuttgart 10K

1st round qualifying:
(13) Marlena Metzinger (AUT) d. Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. Elizaveta Tochilovskaya (RUS) 6-2 6-4
Radana Holusova (CZE) d. (8) Valentina Sulpizio (ITA) 7-5 4-6 7-5
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Evelyn Mayr (ITA) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Martinovic (BIH) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 7-6(5)
Diana Nakic (SLO) d. Radana Holusova (CZE) 6-3 2-6 6-2
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Aleksandra Grela (POL) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Claire De Gubernatis (FRA) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
Nicole Riner (SUI) d. (2) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(5) 6-1

Sunderland 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Natasha Marks (GBR) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. Amanda Elliot (GBR) 3-6 6-0 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Nadja Roma (SWE) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 7-6(2) 6-2

Bennguin1491
Jan 20th, 2008, 06:03 PM
Events the week of 1/21

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

No Czechs remaining

ITF Events

Waikoloa, HI 50K

1st round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Piia Suomalainen (FIN) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
Alexandra Podkolzina (USA) d. (3) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 7-5

Grenoble 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. (WC) Alice Hofer (FRA) 6-2 6-2
Conny Perin (SUI) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. Marie Menacer (FRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Clothilde Falconetti (FRA) 6-3 6-3
(6) Marion Gaud (FRA) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(1) Sherezad Benemar (FRA) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 7-5

No Czechs in main draw

Kaarst 10K

1st round qualifying:
Marine Verbeken (BEL) d. Barbora Bachmannova (CZE) 4-6 6-1 7-6(1)
(14) Pavla Smidova (CZE) d. Bye
(4) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Eleonor Picot (FRA) 6-3 5-7 6-1

2nd round qualifying:
(14) Pavla Smidova (CZE) d. Florence Na (FRA) 4-6 6-4 6-0
Lisanne Van Riet (NED) d. (4) Simona Dobra (CZE) 6-3 7-5
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (11) Edyta Cieplucha (POL) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(14) Pavla Smidova (CZE) d. (3) Oksana Kalashnikova (GEO) 0-6 6-2 7-6
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (8) Maxi Ehmer (GER) 4-6 6-1 3-0 ret.

Main Draw 1st round:
(SE) Renee Reinhard (NED) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-3 :help:
Kateryna Avdiyenko (UKR) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 7-5
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Marlot Meddens (NED) 6-4 6-4
(2) Caroline Maes (BEL) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Caroline Maes (BEL) 3-6 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. Monika Pochabova (SVK) 6-0 5-7 6-3

Main Draw Semifinals:
(3) Neuza Silva (POR) d. Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-3

Wrexham 10K

1st round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Emily Askew (GBR) 6-2 6-0
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. (4) Leonie Mekel (NED) 7-5 6-1
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Elizabeth Ullathorne (GBR) 6-1 6-4

3rd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Lisa Whybourn (GBR) 6-2 6-1
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Dessislava Mladenova (BUL) 7-5 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (LL) Diana Erikson (SWE) 6-3 6-4
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (Q) Dianne Hollands (NZL) 6-3 6-1
(2) Laura Haberkorn (GER) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Stephanie Cornish (GBR) 6-3 6-4
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (2) Laura Haberkorn (GER) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 1-6 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Elena Kulikova (RUS) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Bennguin1491
Jan 29th, 2008, 08:44 PM
Events the week of 1/28

WTA Tour

Fed Cup
d. Slovakia 3-2 :)

ITF Events

La Quinta, CA 25K

1st round qualifying:
Brittany Augustine (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Varvara Lepchenko d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 6-1
(4) Hana Sromova (CZE) d. Angela Haynes (USA) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Antonela Serra Zanetti (ITA) d. (4) Hana Sromova (CZE) 7-5 7-5

Belfort 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (1) Renata Voracova (CZE) 7-6(5) 2-6 6-1
(6) Sandra Zahlavova d. (Q) Estrella Cabeza-Candela (ESP) 6-4 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. (4) Carla Suarez-Navarro (ESP) 6-4 6-0
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Justine Ozga (GER) 6-1 3-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Ekaterina Dzehalevich (BLR 6-4 6-3
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Sara Del Barrio-Aragon (ESP) 6-2 6-0
Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Syna Kaiser (GER) 5-2 ret.
(2) Yulia Fedossova (FRA) d. Michaela Pastikova (CZE) 5-7 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(5) Maria-Jose Martinez Sanchez d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-1
Andrea Hlavackova (CZE) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 5-7 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
(7) Virginie Pichet (FRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 7-5 6-4

Bennguin1491
Feb 4th, 2008, 12:31 AM
Events the week of 2/4

WTA Tour Events

Paris Indoors (Tier II)

1st round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. Bye
(WC) Aurelie Vedy (FRA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-3
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3 6-2
Anna Lapushcenkova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(4) 6-2

2nd round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Aurelie Vedy (FRA) 6-4 6-2
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Tsvetana Pironkova (BUL) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Alisa Kleybanova (RUS) 6-2 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. (8) Severine Bremond (FRA) 7-5 6-2

Main Draw 1st round:
Alize Cornet (FRA) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 4-6 6-2 6-1
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Elena Dementieva (RUS) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 7-6(7) 6-2

Pattaya City (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-2
Renata Voracova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(7) Jill Craybas (USA) d. Renata Voracova (CZE) 2-6 6-1 6-3

ITF Events

Midland, MI 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Melissa Torres-Sandoval (MEX) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-7(9) 6-2
Hana Sromova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 4-6 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(8) Varvara Lepchenko (USA) d. Hana Sromova (CZE) 3-6 6-3 6-4

Sutton 25K

1st round qualifying:
(15) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Kelly Anderson (RSA) 7-6(1) 6-2
(16) Radana Holusova (CZE) d. Bye
Iveta Gerlova (CZE) d. Nadja Roma (SWE) 7-6(4) 4-6 6-4
Dianne Hollands (NZL) d. [I]Nikola Frankova (CZE)[/I 6-5 6-7(2) 7-6(2)

2nd round qualifying:
Karla Mraz (FRA) d. (15) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 7-5 6-4
(5) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-4
(16) Radana Holusova (CZE) d. (WC) Hannah James (GBR) 2-6 6-2 7-5
Iveta Gerlova (CZE) d. (10) Lenka Winerova (SVK) 6-4 6-2

3rd round qualifying:
(6) Claire Feuernstein (FRA) d. (16) Radana Holusova (CZE) 6-2 7-5
Iveta Gerlova (CZE) d. Estelle Guisard (FRA) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Anna Gerasimou (GRE) 6-4 6-0
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Jocelyn Rae (GBR) 6-3 6-2
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-2 4-6 7-6(0)
(WC) Anna Smith d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-4
Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Stanislava Hrozenska (SVK) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Silvia Soler-Espinosa (ESP) 7-6(4) 6-1
Andrea Hlavackova (CZE) d. (4) Naomi Cavaday (GBR) 6-1 7-6(6)
Irena Pavlovic (FRA) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-3
(Q) Ana Savic (CRO) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Amanda Elliott (GBR) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. Irena Pavlovic (FRA) 1-6 7-6(3) 6-1

Main Draw Semifinals:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Amanda Elliott (GBR) 6-2 6-2

Main Draw Final:
(Q) Johanna Larsson (SWE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 6-0

Mildura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Cali 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Vale Do Lobo 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Sheryl Gershon (USA) 6-4 6-1

2nd round qualifying:
(6) Claire Lablans (NED) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
Dominika Nociarova (SVK) d. Katerina Bohmova (CZE) 6-1 6-4

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Feb 12th, 2008, 11:35 PM
Events the week of 2/11

WTA Tour Events

Antwerp (Tier II)

1st round qualifying:
Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-7(1) 6-3
Galina Voskoboeva (RUS) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-1
(8) Yuliana Fedak d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 4-6 6-2

No Czechs in main draw

Vina Del Mar (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Emilie Loit (FRA) 6-2 7-6(6)
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 7-6(4) 2-6 6-3
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
Mariya Koryttseva (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-4
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Jelena Kostanic Tosic (CRO) W/O

Main Draw Quarterfinals:
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 3-6 7-5 7-5

Main Draw Semifinals:
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Mariya Koryttseva (UKR) 6-2 7-5

Main Draw Final:
(1) Flavia Pennetta (ITA) d. (8) Klara Zakopalova (CZE) 6-4 5-4 ret. :sad:

ITF Events

Stockholm 25K

1st round qualifying:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Romana Janshen (NED) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Mailyne Andrieux (FRA) d. (1) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(5) 4-6 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Mailyne Andrieux (FRA) d. (LL) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 7-6(5)
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Nadja Roma (SWE) 7-5 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Danica Krstajic (MNE) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Michaela Johansson (SWE) 6-1 6-0

Main Draw Final:
(SE) Johanna Larsson (SWE) d. (2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 0-6 6-1 7-6(1)

Berri 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Albufeira-Montechoro 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Florence Na (NED) 2-6 7-5 6-3

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (12) Danielle Harmsen (NED) 7-6(3) 7-5

3rd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Anastasiya Vasylyeva (RUS) 7-5 6-4

4th round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Nadiya Kichenok (RUS) 6-1 5-7 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Marcella Koek (NED) 4-6 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nadiya Kichenok (RUS) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-3 6-3

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Arezzo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Feb 17th, 2008, 02:53 PM
Events the week of 2/18

WTA Tour Events

Doha (Tier I)

1st round qualifying:
(2) Ekaterina Makarova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-0 7-6(6)
Eva Hrdinova (CZE) d. (9) Emmanuele Gagliardi (SUI) 6-1 7-5

Main Draw 1st round:
Dominika Cibulkova (SVK) d. Lucie Safarova (CZE) 6-4 6-3

Bogota (Tier III)

1st round qualifying:
(2) Rossana de los Rios d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-1
(WC) Arantxa Parra Santonja (ESP) d. (6) Iveta Benesova (CZE) 6-2 3-6 6-3

Main Draw 1st round:
Mariya Koryttseva (UKR) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-1 4-6 7-6(3)

ITF Events

Clearwater, FL 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Hana Sromova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-3 6-1
Jelena Pandzic (CRO) d. (4) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 0-6 7-5

Main Draw 2nd round:
(JE) Melanie Oudin (USA) d. (5) Hana Sromova (CZE) 2-6 7-5 6-0

Capriolo 25K

1st round qualifying:
(1/WC) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Camila Giorgi (ITA) 6-4 1-6 6-3
Darina Sedenkova (CZE) d. (15) Aurelie Vedy (FRA) 6-4 4-6 6-4

2nd round qualifying:
Karla Mraz (FRA) d. (1/WC) Tereza Hladikova (CZE) 0-6 7-6(4) 6-3
(5) Eugenia Grebenyuk (RUS) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (3) Alberta Brianti (ITA) 6-1 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Justine Ozga (GER) 6-7(4) 6-4 6-1
Michaela Pastikova (CZE) d. (4) Julie Coin (FRA) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 6-3 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (8) Angelika Roesch (GER) 7-5 6-1
Ivana Lisjak (CRO) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Sandra Zahlavova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
(1) Anne Keothavong (GBR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-1


Melilla 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Rocio De La Torre-Danchez (ESP) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-3 6-1

Portimao 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Ana Miguel-Ivern (ESP) 6-2 4-0 ret.

3rd round qualifying:
(6) Julia Glushko (ISR) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-1 6-3

Benin City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Feb 25th, 2008, 04:21 AM
Events the week of 2/25

WTA Tour Events

Dubai (Tier II)

1st round qualifying:
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 7-6(5) 6-2
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-7(5) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(1) Agnieszka Radwanska (POL) d. (WC) Eva Hrdinova (CZE) 6-0 6-0 :sad:

Main Draw 1st round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Aiko Nakamura (JPN) 6-3 6-0
Lucie Safarova (CZE) d. (LL) Ai Sugiyama (JPN) 1-6 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Ana Ivanovic (SRB) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-0
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-2

Memphis (Tier III)

1st round qualifying:
(7) Hana Sromova (CZE) d. (WC) Sesil Karatantcheva (BUL) 7-6(2) 6-4
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
Tanja Ostertag (GER) d. (7) Hana Sromova (CZE) 6-3 4-6 6-2
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Martina Sucha (SVK) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Chanelle Scheepers (RSA) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (1) Venus Williams (USA) 2-6 6-4 6-3 :eek:
Renata Voracova (CZE) d. Maret Ani (EST) 6-3 6-7(5) 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-7(6) 7-5 6-1
(5) Olga Govortsova (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)]

Acapulco (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 6-2 7-5
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Nadja Roma (SWE) 6-1 6-1
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 4-6 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Edina Gallovits (ROU) d. Petra Cetkovksa (CZE) 6-4 6-3
Iveta Benesova (CZE) d. (6) Yvonne Meusberger (AUT) 6-1 7-5
Jill Craybas (USA) d. (3) Klara Zakopalova (CZE) 6-4 3-6 6-1

Main Draw Quartefinals:
Jill Craybas (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

Fort Walton Beach, FL 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Teliana Pereira (BRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 7-6(8) 6-4
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Gabriela Dabrowski (CAN) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Madison Brengle (USA) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw Quarterfinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (6) Stefanie Voegele (SUI) 6-3 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (5) Ye-Ra Lee (KOR) 6-3 6-3

Main Draw Final:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Melanie Oudin (USA) 6-3 5-7 7-6(5)

Sant Boi 10K

1st round qualifying:
(10) Veronika Kolarova (CZE) d. Marta Espigado-Delgado (ESP) 7-6(4) 6-2
(6) Simona Dobra (CZE) d. (WC) Cristina Rodriquez Enrich (ESP) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) d. (10) Veronika Kolarova (CZE) 7-5 4-2 ret. :sad:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (WC) Sabrina Bamburac (GER) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(16) Laura Thorpe (FRA) d. (6) Simona Dobra (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. Ling Zhang (HKG) 4-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. (3) Anne Schaefer (GER) 2-6 7-5 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. Sandhya Nagaraj (IND) 6-1 6-1

Main Draw Semifinals:
(6) Sara Del Barrio-Aragon (ESP) d. (LL) Simona Dobra (CZE) 4-0 ret. :sad:


Buchen 10K

1st round qualifying:
(11) Nikola Frankova (CZE) d. Katrin Schmidt (GER) 7-5 6-0
Jana Jandova (CZE) d. (12) Michaela Pochabova (SVK) 2-6 6-1 6-4

2nd round qualifying:
(2) Darija Jurak (CRO) d. (11) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-2
(8) Constance Sibille (FRA) d. Jana Jandova (CZE) 2-6 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Irina Buryachok (UKR) 6-4 6-3
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. Evelyn Mayr (ITA) 6-1 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Kristina Kucova (SVK) 7-5 6-4
(3) Carmen Klaschka (GER) d. (LL) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Sabine Klaschka (GER) 6-4 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Hanne Skak Jensen (DEN) 6-4 6-2

Main Draw Final:
(2) Kirsten Flipkens (BEL) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 3-6 6-4

Wellington 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Benin City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Barbora Zahlavova Strycova! First Czech title of 2008! :)

Bennguin1491
Mar 2nd, 2008, 05:46 PM
Events the week of 3/3

WTA Tour

Bangalore (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Las Vegas, NV 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Julia Schruff (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-4
Renata Voracova (CZE) d. (3) Sofia Arvidsson (SWE) 4-6 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Ekaterina Bychkova (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 7-6(2)


Minsk 25K

1st round qualifying:
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Elina Gasanova (RUS) 6-2 6-4

2nd round qualifying:

(7) Oksana Teplyakova (RUS) d. (10) Nikola Frankova (CZE) 6-7(3) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC)Maria Meliuk (BLR) 6-4 6-0
Ksenia Palkina (KGZ) d. Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(2) 6-2
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. Ksenia Pervak (RUS) 7-6(2) 3-6 7-6(6)
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (2) Darya Kustova (BLR) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (3) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-4
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Ima Bohush (BLR) 7-6(3) 6-4
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (SR) Julia Efremova (RUS) 6-7(3) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (6) Tereza Hladikova (CZE) 4-6 6-3 7-6(7)

Main Draw Semifinals:
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. Lina Stanciute (LTU) 6-3 6-4

Main Draw Final:
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (LL) Nikola Frankova (CZE) 6-0 6-1

Sabadell 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hamilton 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Mar 10th, 2008, 03:37 AM
Events the week of 3/10

WTA Tour Events

Indian Wells (Tier I)

1st round qualifying:
(21) Renata Voracova (CZE) d. Varvara Lepchenko (USA) 4-6 6-3 6-1
(14) Iveta Benesova (CZE) d. Angelika Bachmann (GER) 6-1 6-7(5) 6-3
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (3) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 2-6 6-4
(16) Olivia Sanchez (FRA) d. Hana Sromova (CZE) 5-7 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(21) Renata Voracova (CZE) d. Rika Fujiwara (JPN) 6-2 6-2
(14) Iveta Benesova (CZE) d. (2) Julie Ditty (USA) 3-6 6-2 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (15) Katie O'Brien (GBR) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye
Yung-Jan Chan (TPE) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 2-6 6-2 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 6-4 6-4
Jill Craybas (USA) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(2) 6-4
(26) Lucie Safarova (CZE) d. Bye
Sofia Arvidsson (SWE) d. (Q) Renata Voracova (CZE) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Casey Dellacqua (AUS) d. (7) Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 3-6 6-4
(25) Eleni Daniilidou (GRE) d. Klara Zakopalova (CZE) 1-6 7-6(1) 6-2
Ashley Harkleroad (USA) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 7-6(2) 2-6 6-4

ITF Events

New Delhi 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (1) Andreja Klepac (GER) 6-1 6-2 :eek:
(6) Chanelle Scheepers (RSA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 5-7 6-4

Main Draw 2nd round:
Carmen Klaschka (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 5-7 6-3 6-2

Kalgoorlie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Las Palmas de Gran Canaria 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Arabella Fernandez-Rebener (ESP) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
(11) Rebeca Bou-Noguiero (ESP) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Natalie Grandin (RSA) d. (8) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 7-6(4)

Dijon 10K

1st round qualifying:
(WC) Solen Ficheux (FRA) d. (15) Eva Pigova (CZE) 6-4 6-7(5) 6-4

Main Draw 1st round:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Constance Sibille (FRA) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Olga Brozda (POL) d. (8) Iveta Gerlova (CZE) 6-1 6-2

Rome-Real 10K

1st round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. Lara Meccico (ITA) 6-0 ret.
Krystina Pliskova (CZE) d. (4) Sherezad Benemar (FRA) 6-4 6-3
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Oana Archip (ROU) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. Gioia Barbieri (ITA) 6-4 7-6(7)
Krystina Pliskova (CZE) d. Carla Caetano (ITA) 6-3 6-0
Tamara Stojkovic (CRO) d. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. (1/WC) Petra Sunic (CRO) 6-3 6-3
Simona-Iulia Matei (ROU) d. Krystina Pliskova (CZE) 7-6(5) 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 5-7 6-3 6-4

Ramat Hasharon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cairo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Diana Eriksson (SWE) 7-6(1) 6-2

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Simona Dobra (CZE) d. (8) Oksana Kalashnikova (GEO) 4-6 6-3 7-5

Main Draw Semifinals:
(2) Alexandra Cadantu (ROU) d. Simona Dobra (CZE) 6-3 7-5

Bennguin1491
Mar 16th, 2008, 03:54 PM
Events the week of 3/17

WTA Tour Events

Indian Wells (Tier I)

No Czechs remaining :p

ITF Events

Sorrento 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Redding, CA 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (4) Anne Keothavong (GBR) 2-6 7-6(8) 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Alina Jidkova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Surina de Beer (RSA) 6-1 6-3
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Tetiana Luzhanska (UKR) 2-6 6-4 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Angela Haynes (USA) 6-4 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Finals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (7) Aleksandra Wozniak (CAN) 7-6(4) 6-3

Tenerife 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(13) Rebeca Bou-Noguiero (ESP) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Kristina Barrois (GER) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-1 6-3

St. Petersburg-Vsevolozhsk 25K

1st round qualifying:
(2) Nikola Frankova (CZE) d. Viktoria Yemialyanava (BLR) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(2) Nikola Frankova (CZE) d. Maria Sirotkina (RUS) 6-4 4-6 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (7) Ksenia Pervak (RUS) 6-0 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. Tatjana Priachin (GER) 6-2 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Anna Lapushchenkova (RUS) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-4

Noida 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Sanaa Bhambri (IND) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 3-1 ret. :sad:
(Q) Vlada Ekshibarova (UZB) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-4 7-6(3)

Amiens 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Porto Rafti 10K

1st round qualifying:
(7) Jana Jandova (CZE) d. Tanya Germanlieva (BUL) 3-6 7-5 6-3

2nd round qualifying:
(7) Jana Jandova (CZE) d. (9) Rocio de la Torre-Sanchez (ESP) 2-6 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (4) Gianna Doz (CRO) 2-6 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Angelique Gabueva (RUS) 6-4 3-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (WC) Despina Papamichail (GRE) 7-5 6-2

Main Draw Semifinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Tetyana Arefyeva (UKR) 6-2 6-4

Main Draw Final:
(Q) Lenka Jurikova (SVK) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-1 7-6(5)

Rome-Pomezia 10K

1st round qualifying:
(13) Krystina Pliskova (CZE) d. Carla Caetano (POR) 6-2 2-6 6-3
(WC) Simona-Iulia Matei (ROU) d. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-7(3) 6-3
(10) Pavla Smidova (CZE) d. Letizia Lo Re (ITA) 6-0 ret.

2nd round qualifying:
(2/WC) Petra Sunic (CRO) d. (13) Krystina Pliskova (CZE) 6-3 7-5
(10) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-4 3-6 7-6(2)

Main Draw 1st round:
(Q) Ioana Ivan d. (LL) Krystina Pliskova (CZE) 6-4 6-4
(WC) Martina Caregaro (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3

Bath 10K

1st round qualifying:
(7) Eva Pigova (CZE) d. (WC) Taro Keens (GBR) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(14) Natasha Marks (GBR) d. (7) Eva Pigova (CZE) 7-5 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Jade Windley (GBR) 3-6 7-6(5) 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Renee Reinhard (NED) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sarah Borwell (GBR) d. (5) Iveta Gerlova 6-2 6-4

Ain Alsoukhna 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Simona Dobra (CZE) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Fatima El Allami (MAR) d. (7) Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(4)

Bennguin1491
Mar 24th, 2008, 02:28 PM
Events the week of 3/24

WTA Tour Events

Miami (Tier I)

1st round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Maria Emilia Salerni (ARG) 2-6 6-3 6-3
(8) Aiko Nakamura (JPN) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-4 6-2
(17) Anne Kremer (LUX) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-0
(10) Petra Cetkovksa (CZE) d. (WC) Anna Tatishvili (GEO) 6-7(5) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Tamaryn Hendler (BEL) 6-1 6-1
Aleksandra Wozniak (CAN) d. (10) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Kaia Kanepi (EST) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 3-6 7-5 7-5
Edina Gallovits (ROU) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-1
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Sorana Cirstea (ROU) 6-1 7-5
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (31) Karin Knapp (ITA) 6-1 7-5
(Q) Alisa Kleybanova (RUS) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw 3rd round:
(4) Jelena Jankovic (SRB) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-1

ITF Events

Latina 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Natasa Zoric (SRB) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-3
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Darya Kustova (BLR) 6-2 6-2
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(3) 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-7(4) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 6-1 6-0
(4) Olivia Sanchez (FRA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2 6-0

Main Draw Semifinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. (5) Mathilde Johansson (FRA) 6-1 6-0

Main Draw Final:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-2 6-0

Hammond, LA 25K

No Czechs in qualifying or main draw :sad:

Moscow 25K

1st round qualifying:
(4) Nikola Frankova (CZE) d. Iuliia Sandrakova (RUS) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(4) Nikola Frankova (CZE) d. (16) Aleksandra Razumova (RUS) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Daria Gavrilova (RUS) 2-6 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (5) Teodora Mircic (SRB) 4-6 7-5 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. Maria Mokh (RUS) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-6(0) 6-3

La Palma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Jersey 25K

1st round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Eva Pigova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Marine Sorg (FRA) 7-6(3) 6-2
(12) Elizabeth Thomas (GBR) d. Eva Pigova (CZE) 7-6(7) 7-6(8)

3rd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. (12) Elizabeth Thomas (GBR) 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Ana Savic (CRO) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Amanda Elliott (GBR) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Tessenderlo 25K

1st round qualifying:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
(8) Radana Holusova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Joke de Kok (BEL) 6-1 7-6(2)
(8) Radana Holusova (CZE) d. Daphne Staelens (BEL) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
Martina Balogova (SVK) d. (5) Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-2
(8) Radana Holusova (CZE) d. (9) Emilie Bacquet (FRA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Anne Schaefer (GER) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-1
(WC) Debbrich Feys (BEL) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-2
(3) Mariana Duque-Marino (COL) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-3

Athens-Goudi 10K

1st round qualifying:
(8) Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. Barbora Matusova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Alice Moroni (ITA) d. (SE) Jana Jandova (CZE) 7-5 6-2

Cairo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Oksana Khomyk (UKR) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (LL) Iuliia Kiriienko (UKR) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Katarzyna Piter (POL) d. (6) Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4

Bennguin1491
Apr 1st, 2008, 09:05 PM
Events the week of 4/1

WTA Tour Events

Miami (Tier I)

No Czechs remain :rolleyes:

ITF Events

Torhout 75K

1st round qualifying:
(2) Johanna Larsson (SWE) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-2
Ipek Senoglu (TUR) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 1-6 7-6(7) 7-5

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Magda Mihalache (ROU) 6-2 7-5
Elena Baltacha (GBR) d. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-3 4-6 6-4
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Roberta Vinci (ITA) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Tamaryn Hendler (BEL) 6-0 6-3
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Oxana Lyubtsova (UKR) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nicole Thyssen (NED) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-2
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (9) Stephanie Foretz (FRA) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (2) Sandra Kloesel (GER) 3-6 6-4 7-5

Main Draw Final:
Elena Baltacha (GBR) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 6-7(5) 6-1 6-4

Patra 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Carla Suarez-Navarro (ESP) d. Hana Sromova (CZE) 6-0 7-6(3)

Pelham, AL 25K

1st round qualifying:
Nina Pantic (CAN) d. Petra Padalikova (CZE) 2-6 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. Chin-Wei Chan (CHN) 0-6 7-6(7) 6-2

Main Draw 2nd round:
(5) Angela Haynes (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 7-5

Civitavecchia 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Stanislava Hrozenska (SVK) 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 4-6 7-5 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Mathilde Johansson (FRA) d. (5) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-1

Hamburg 25K

1st round qualifying
Eva Pigova (CZE) d. Bye
(9) Radana Holusova (CZE) d. Bye
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(6) Neda Kozic (SRB) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-1
(9) Radana Holusova (CZE) d. Julia Landauer (GER) 6-2 6-2
Kristina Andlovic (SWE) d. (8) Darina Sedenkova (CZE)

3rd round qualifying:
(6) Neda Kozic (SRB) d. (9) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Estelle Guisard (FRA) d. (5) Sandra Zahlavova (CZE) 6-7(7) 6-4 6-3
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. Eugenia Grebenyuk (RUS) 6-4 1-0 ret.
(4) Agnes Szatmari (ROU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Stephanie Gehrlein (GER) 7-5 4-0 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. (7) Agnes Szatmari (ROU) 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
Kristina Barrois (GER) d. (7) Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-2 6-2

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
Julia Goloborodko (UKR) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-0 6-3
Barbora Krtickova (CZE) d. Caroline Magnusson (SWE) 5-7 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Milana Zubkov (TUR) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. (9) Natasha Marks (GBR) 6-3 6-3

4th round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Dalila Jakupovic (SLO) 6-0 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (5) Vivian Segnini (BRA) 4-6 7-6(4 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. Marina Melnikova (RUS) 6-3 4-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (4) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-2 7-5

Main Draw Semifinals:
(6) Marcella Koek (NED) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-1

Obregon 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Nicole Montiero (NED) 6-1 4-6 6-1

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (9) Guadalupe Moreno (ARG) 6-0 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Vanesa Furlanetto (ARG) 3-6 6-3 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (1) Daniela Munoz-Gallagos (MEX) 6-2 6-2 :D :woohoo:

Main Draw Quarterfinals:
Katerina Kramperova (CZE) d. (8) Andrea Koch-Benvenuto (CHI) 7-5 6-1

Main Draw Semifinals:
(4) Anne Yelsey (USA) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-0 ret. :sad:

Bennguin1491
Apr 6th, 2008, 11:35 PM
Events the week of 4/7

WTA Tour Events

Amelia Island (Tier II)

1st round qualifying:
(WC) Vladimira Uhlirova (CZE) d. (13) Tatiana Poutchek (BLR) 6-3 1-6 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (14) Julia Schruff (GER) 7-6(3) 6-2

2nd round qualifying:
(5) Olga Savchuk (UKR) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-1 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (6) Catalina Castano (COL) 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. Tamarine Tanasugarn (THA) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Maria Sharapova (CZE) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-3
(12) Katarina Srebotnik (SLO) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-4

ITF Events

Monzon 75K

1st round qualifying:
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Marta Gaullart Lain (ESP) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
(7) Neuza Silva (POR) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-2 1-6 7-5

Main Draw 1st round:
(8) Maret Ani (EST) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 0-6 6-3
Petra Kvitova (CZE) d. Angelika Bachmann (GER) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Petra Kvitova (CZE) d. (2) Marina Erakovic (NZL) 6-3 7-6(6)

Main Draw Quarterfinals:
Petra Kvitova (CZE) d. (8) Maret Ani (EST) 6-4 6-0

Main Draw Semifinals:
Petra Kvitova (CZE) d. Vesna Manasieva (RUS) 6-2 6-3

Main Draw Final:
Petra Kvitova (CZE) d. Yanina Wickmayer (BEL) 2-6 6-4 7-5

Biarritz 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Kathrin Woehrle (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-6(5) 6-1

Jackson, MS 25K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Amy Dillingham (USA) 6-0 6-1
Barbora Hodinarova (CZE) d. Barbara Kvelstein (EST) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
(1) Carmen Klaschka (GER) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-4
Barbora Hodinarova (CZE) d. (7) Jennifer Elie (USA) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
(13) Nicole Leimbach (USA) d. Barbora Hodinarova (CZE) 1-6 7-5 6-0

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Sabine Klaschka (GER) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Salome Devidze (GEO) 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Ahsha Rolle (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-5 7-6(5)

Los Mochis 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Guillermina Zukerman (ARG) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Fabiana Chiaparini (BRA) 6-0 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Vanesa Furlanetto (ARG) 1-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (2) Maria-Fernandez Alvarez-Teran (BOL) 7-6(5) 4-6 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (8) Andrea Koch-Benvenuto (CHI) 6-2 6-4

Main Draw Semifinals:
Alexis Prousis (USA) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 4-6 7-5 7-6(5)

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Kristina Korochinskaya (RUS) 6-3 6-0
(12) Jana Jandova (CZE) d. Bye
Li Xi (CHN) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 7-5 6-0

2nd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. (12) Jana Jandova (CZE) 6-2 7-5

3rd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Ioana Ivan (ROU) 6-3 6-2

4th round qualifying:
Simona-Iulia Matei (ROU) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-2

No Czechs in main draw

Telde LP de Gran Canaria 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sibenik 10K

1st round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Lenka Danielova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Mia Drobnjak (CRO) 6-2 6-4
Teresa Malikova (CZE) d. Priscilla Heise (FRA) 6-2 3-6 6-0
Lenka Danielova (CZE) d. Kristina Bekavac (CRO) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Marcela Cuderman (SLO) 6-1 6-3
Teresa Malikova (CZE) d. Andrea Blazevic (CRO) 6-7(6) 6-3 6-1
Lenka Danielova (CZE) d. Dominika Jasova (SVK) 6-3 6-4

4th round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Rebecca Horompoliova (SVK) 6-3 6-1
(6) Anja Prislan (SLO) d. Teresa Malikova (CZE) 7-5 6-4
Lenka Danielova (CZE) d. Veronika Ciganikova (SVK) 3-6 6-4 7-6(2)

Main Draw 1st round:
Krystina Pliskova (CZE) d. (Q) Ema Mikulcic (CRO) 7-5 7-6(4)
(4) Verdiana Verardi (ITA) d. (Q) Lenka Danielova (CZE) 6-2 3-6 6-2
(Q) Andrea Berkova (CZE) d. Anja Poglajen (SLO) 6-0 6-0
(Q) Anna Piven (UKR) d. (3) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-3
Olivia Crouchent (FRA) d. Karolina Pliskova (CZE) 4-6 7-5 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
(7) Nicole Clerico (ITA) d. Krystina Pliskova (CZE) 7-5 6-1
(5) Karolina Kosinska (POL) d. (Q) Andrea Berkova (CZE) 7-5 6-1

Foggia San-Severo 10K

1st round qualifying:
(5) Pavla Smidova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Pavla Smidova (CZE) d. Martina Gledacheva (BUL) 2-6 7-6(7) 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Carolina Pillot (ITA) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Guilia Gatto-Monticone (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-1 6-1

Bennguin1491
Apr 14th, 2008, 05:14 AM
Events the week of 4/14

WTA Tour Events

Charleston (Tier I)

1st round qualifying:
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (9) Angela Haynes (USA) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Yung-Jan Chan (TPE) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(12) Katarina Srebotnik (SLO) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 4-6 6-1 7-5

Estoril (Tier IV)

1st round qualifying:
(2) Eva Hrdinova (CZE) d. (ALT) Elizaveta Tochilovskaya (RUS) 6-0 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. Anastasia Pivovarova (RUS) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(2) Eva Hrdinova (CZE) d. Masa Zec Peskiric (SLO) 6-1 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Yuliya Beygelzimer (UKR) d. (2) Eva Hrdinova (CZE) 2-6 6-4 6-4
(7) Mariana Duque Marino (COL) d. Andrea Hlavackova (CZE) 4-6 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Neuza Silva (POR) 6-0 6-2
Kirsten Flipkens (BEL) d. (4) Lucie Safarova (CZE) 7-5 6-4
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 7-5 3-6 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. Alisa Kleybanova (RUS) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. (1) Flavia Pennetta (ITA) 6-2 6-2 :eek:
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Corinna Dentoni (ITA) 6-4 6-1
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Iveta Benesova (CZE) d. (8) Camille Pin (FRA) 3-6 6-2 6-3
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. (3) Karin Knapp (ITA) 3-6 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
Iveta Benesova (CZE) d. Maret Ani (EST) 6-2 6-1
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. (6) Klara Zakopalova (CZE) 2-6 6-4 7-5

Main Draw Final:
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-2

ITF Events

Saint-Malo 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Anne Keothavong (GBR) d. Hana Sromova (CZE) 4-6 6-3 6-2
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Vesna Manasieva (RUS) 6-2 6-2
Renata Voracova (CZE) d. Anna Lapuschenkova (RUS) 6-2 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(6) Katie O'Brien (GBR) vs. Zuzana Ondraskova (CZE)
Renata Voracova (CZE) d. (Q) Xinyun Han (CHN) 6-1 7-6(2)

Main Draw Quarterfinals:
Renata Voracova (CZE) d. (Q) Roberta Vinci 6-3 7-6(7)

Main Draw Semifinals:
(4) Stephanie Cohen-Aloro (FRA) D. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1

Palm Beach Gardens 25K

1st round qualifying:
Sasha Patterson (USA) d. Barbora Hodinarova (CZE) 6-3 ret. :sad:
(12) Jamie Hampton (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Carly Gullickson (USA) d. (4) Michaela Pastikova (CZE) 6-4 6-4

Bari 25K

1st round qualifying:
Pavla Smidova (CZE) d. (2) Michaela Johansson (SWE) 7-6(6) 6-3

2nd round qualifying:
Pavla Smidova (CZE) d. (14) Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) 7-6(3) 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. Justine Ozga (GER) 6-3 6-4
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Dia Evtimova (BUL) 3-6 6-3 6-1
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Ana Jovanovic (SRB) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
Giulia Gabba (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-4
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Liana-Gabriela Ungur (ROU) 6-4 3-6 6-2
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Estrella Cabeza-Candela (ESP) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(SE) Arantxa Rus (NED) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-1
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. (6) Sandra Martinovic (BIH) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(SE) Arantxa Rus (NED) d. (2) Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-3

Mazatlan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
(2) Jana Jandova (CZE) d. Bye
Barbora Krtickova (CZE) d. Maria Stepanova (RUS) 6-0 6-0 :eek:
Dagmar Dudlakova (CZE) d. Anastasia Terenina (RUS) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
(2) Jana Jandova (CZE) d. Barbora Krtickova (CZE) 7-5 6-2
Dagmar Dudlakova (CZE) d. Ashmitha Easwaramurthi (IND) 4-6 6-1 6-3

3rd round qualifying:
(2) Jana Jandova (CZE) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-1 6-1

4th round qualifying:
Dalila Jakupovic (SLO) d. (2) Jana Jandova (CZE) 2-6 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Fuerteventura 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bol 10K

1st round qualifying:
(9) Eva Pigova (CZE) d. Bye
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Dorotea Kraljevic (CRO) 6-2 6-4
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(9) Eva Pigova (CZE) d. Katarina Poljakova (SVK) 5-7 6-1 6-2
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. Gabbi Tepic (SWE) 6-0 6-1
Maria Petrova (RUS) d. Teresa Malikova (CZE) 3-6 7-6(4) 6-1
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. Alessia Bertoia (ITA) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Marcela Cuderman (SLO) d. (9) Eva Pigova (CZE) 6-2 0-6 6-4
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. Roberta Gerovac (SLO) 6-2 6-1
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. Ivana Klepic (CRO) 6-2 6-2

4th round qualifying:
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (16) Zorica Petrov (SRB) 1-6 6-4 7-6(9)
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. (7) Tereza Mrdeza (CRO) 7-6(2) 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Mika Urbancic (SLO) 7-6(4) 6-3
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Martina Gergoric (CRO) 6-0 6-0 :eek:
(Q) Krystina Pliskova (CZE) d. (SE) Tamara Stojkovic (CRO) 6-3 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (1) Paulie Wong (NED) 5-7 6-3 6-4 :eek:
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 2-6 6-1 7-6(6)

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Constance Sibille (FRA) 6-4 6-0
Charlotte Rodier (FRA) d. (4) Darina Sedenkova (CZE) 2-6 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Charlotte Rodier (FRA) 5-7 6-0 6-4

Main Draw Final:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (2) Florence Haring (FRA) 6-4 7-5

Villa Allende 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Apr 18th, 2008, 09:15 PM
Events the week of 4/21

Sony Ericsson WTA Tour

No Events scheduled.

Fed Cup
d. Israel 3-2 :)
1: Petra Kvitova d. Shahar Peer 2-6 6-3 6-0
2. Tzipora Obziler d. Lucie Safarova 6-0 3-6 6-4
3. Iveta Benesova d. Shahar Peer 6-7(1) 6-3 6-4
4. Tzipora Obziler d. Petra Kvitova 6-3 6-4
5: Iveta Benesova/Kveta Peschke d. Tzipora Obziler/Shahar Peer 6-4 6-3

ITF Events

Dothan, AL 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Tetiana Luzhanska (UKR) d. (5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 3-6 6-1 7-6(7)
Michaela Pastikova (CZE) d. Lauren Albanese (USA) 5-7 7-6(3) 6-0

Main Draw 2nd round:
(2) Julie Ditty (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 2-6 6-4

Incheon 25K

No Czechs on entry list

Namangan 25K

No Czechs on entry list

Toluca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Torrent 10K

1st round qualifying:
Laura Rodriquez-Navas (ESP) d. Nela Krejci (CZE) 6-3 6-1

No Czechs in main draw

Naples 10K

No Czechs entered

Hvar 10K

1st round qualifying:
(2) Eva Pigova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Eva Pigova (CZE) d. Virginia Tica (ROU) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
(2) Eva Pigova (CZE) d. Khristina Kazimova (UKR) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Nadege Vergos (FRA) d. (6) Darina Sedenkova (CZE) 6-1 6-3
Simona Dobra (CZE) d. Naomi Broady (GBR) 6-2 6-0
(2) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. (Q) Eva Pigova (CZE) 6-3 7-6(1)

Main Draw 2nd round:
(3) Patricia Mayr (GER) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4

Lunaris
Apr 18th, 2008, 10:33 PM
It would be wonderful if Klara and Iveta met in the Estoril finals. :eek:
Make it happen. ;)

Bennguin1491
Apr 26th, 2008, 12:51 AM
I am gonna have my hands full this week! :eek::lol:

Events the week of 4/28

WTA Tour Events

Fes (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Sandra Kloesel (GER) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (5) Timea Bacsinszky (SUI) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Greta Arn (HUN) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-2

Prague (Tier IV)

1st round qualifying:
(1/WC) Alicia Molik (AUS) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-0
Tereza Hladikova (CZE) d. Alicja Rosolska (POL) 6-0 6-1
(WC) Katerina Kramperova (CZE) d. Chunmei Ji (CHN) 6-4 6-2
Andrea Hlavackova (CZE) d. (8) Urszula Radwanska (POL) 6-4 6-2
Iveta Gerlova (CZE) d. Story Tweedie-Yates (USA) 6-4 6-3
Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. Olga Vymetalkova (CZE) 6-1 6-2
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-4 6-2
(3) Hana Sromova (CZE) d. Veronika Kapshay (UKR) 6-2 1-6 7-6(2)
Sandra Zahlavova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 4-6 6-1 7-6(4)
(6) Jelena Pandzic (CRO) d. (WC) Petra Krejsova (CZE) 6-2 6-2
(4) Eva Hrdinova (CZE) d. Mirjana Lucic (CRO) 6-3 6-2
Veronika Chvojkova (CZE) d. Darya Kustova (BLR) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(1/WC) Alicia Molik (AUS) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-0 6-1
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Katerina Kramperova (CZE) 4-6 6-4 6-0
(2) Melinda Czink (HUN) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-2 6-2
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Mervana Jugic-Salkic (BIH) 6-3 6-2
Anne Schaefer (GER) d. (3) Hana Sromova (CZE) 3-6 6-3 6-4
(6) Jelena Pandzic (CRO) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-1
Veronika Chvojkova (CZE) d. (4) Eva Hrdinova (CZE) 2-6 6-4 7-5

3rd round qualifying:
(1/WC) Alicia Molik (AUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 5-7 7-5 6-4
(2) Melinda Czink (HUN) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 6-1 5-7 6-4
(8) Ekaterina Ivanova (RUS) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 2-6 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Vera Zvonareva (RUS) d. (LL) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-3
Roberta Vinci (ITA) d. (WC) Krystina Pliskova (CZE) 6-2 6-0
Iveta Benesova (CZE) d. Sofia Arvidsson (SWE) 6-3 5-7 6-2
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Alicia Molik (AUS) 6-4 6-4 :eek:
(3) Viktoria Azarenka (BLR) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-4
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Karin Knapp (ITA) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. Akgul Amanmuradova (UZB) 6-2 4-6 6-3
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (8) Kaia Kanepi (EST) 1-6 6-3 7-5
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Vera Dushevina (RUS) 6-4 1-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(4) Katarina Srebotnik (SLO) d. Iveta Benesova (CZE)
(3) Viktoria Azarenka (BLR) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-1
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. (2) Shahar Peer (ISR) 7-6(5) 6-2

Main Draw Semifinals:
(3) Viktoria Azarenka (BLR) d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2

ITF Events

Cagnes-Sur-Mer 100K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Renata Voracova (CZE) d. (Q) Marta Marrero (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Renata Voracova (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Julia Goerges (GER) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-3 6-3

Charlottesville, VA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Makarska 50K+H

1st round qualifying:
(3) Polona Hercog (SLO) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-2
Simona Dobra (CZE) d. Antonia-Xenia Tout (ROU) 5-7 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(3) Polona Hercog (SLO) d. Simona Dobra (CZE) 6-1 1-6 7-5

Main Draw 1st round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ana Vrljic (SRB) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Anna Floris (ITA) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Polona Hercog (SLO) d. (5) Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(3) 6-3

Gifu 50K

No Czechs on entry list

Balikpapan 25K

No Czechs on entry list

Gimcheon 25K

No Czechs on entry list

Coatzacoalcos 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Vanesa Furlanetto (ARG) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-4

Adana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Brescia 10K

1st round qualifying:
(11) Julia Mayr (ITA) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 6-3
(8) Patricia Veresova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-1 6-1

No Czechs in main draw

Bucharest 10K

1st round qualifying:
Lucie Sipkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Lucie Sipkova (CZE) d. Irena Mykytyn (UKR) 6-1 5-7 6-3

3rd round qualifying:
Oksana Khomyk (UKR) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-1 4-6 6-3

No Czechs in main draw

Bournemouth 10K

No Czechs on entry list

Bell Ville 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cochin 10K

No Czechs on entry list

Wiggly
May 1st, 2008, 10:42 PM
Klara, Karolina and Iveta in Prague quarterfinals! :worship:

Bennguin1491
May 3rd, 2008, 02:15 AM
Events the week of 5/5

WTA Tour Events

Berlin (Tier I)

1st round qualifying:
Catalina Castano (COL) d. (1) Klara Zakopalova (CZE) 4-6 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Gisela Dulko (ARG) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 4-6 6-1 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. Virginie Razzano (FRA) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(8) Marion Bartoli (FRA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-0 6-3

ITF Events

Zagreb 75K


1st round qualifying:
Tina Obrez (SLO) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-3
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2 6-4
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Dilara Ahmetagic (GER) 6-0 6-0 :eek:
Simona Dobra (CZE) d. Tea Faber (CRO) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Neda Kozic (SRB) 4-6 6-4 6-1
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. Fabiana Palcic (SLO) 6-0 6-3
Simona Dobra (CZE) d. Jasmina Kajtazovic (SLO) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Dominika Nociarova (SVK) 6-2 6-1
(3) Teodora Mircic (SRB) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 6-2 2-6 6-1
(4) Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO) 6-1 6-0
Mathilde Johansson (FRA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-2
(6) Severine Bremond (FRA) d. (LL) Simona Dobra (CZE) 6-4 6-1
Michaela Pastikova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Sofia Arvidsson (SWE) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(3) 4-6 6-3
Kathrin Woehrle (GER) d. Michaela Pastikova (CZE) 2-6 7-6(5) 6-4

Jounieh 50K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Indian Harbour Beach, FL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 50K

1st round qualifying:
(5) Karolina Pliskova (CZE) d. Alexandra Alina Tincu (ROU) 6-0 6-0 :eek:

2nd round qualifying:
Camelia-Elena Hristea (ROU) d. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Diana Enache (ROU) 6-2 6-3
Stephanie Vogt (LIE) d. (3) Hana Sromova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Arantxa Rus (NED) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d.(6) Christina Wheeler (AUS) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (7) Alberta Brianti (ITA) 7-5 6-2

Main Draw Final:
Petra Cetkovska (CZE) d. (2) Sorana Cirstea (ROU) 7-6(5) 7-6(3)

Fukuoka 50K

No Czechs on entry list

Antalya-Manavgat 25K

No Czechs on entry list

Florence 25K

1st round qualifying:
(14) Krystina Pliskova (CZE) d. Oana Archip (ROU) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(14) Krystina Pliskova (CZE) d. Sonia Iacovacci (ITA) 6-1 6-0

Main Draw 1st round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Stefania Chieppa (ITA) 4-6 6-1 6-3
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Yi-Fan Xu (CHN) 6-3 6-4
(2) Vesna Manasieva (RUS) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 6-0 7-6(4)

Main Draw 2nd round:
Anne Schaefer (GER) d. Sandra Zahlavova (CZE) 1-6 7-6(3) 6-3
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Alexia Virgili (ITA) 6-0 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (3) Kyra Nagy (HUN) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Roxane Vaisemberg (BRA) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw Final:
(Q) Jelena Dokic (AUS) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 6-1 6-3

Changwon 25K

No Czechs on entry list

Irapuato 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Nikola Frankova (CZE) d. Indire Akiki (CRO) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Nikola Frankova (CZE) d. (2) Maria Irigoyen (ARG) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Nikola Frankova (CZE) d. (6) Frederica Piedade (POR) 1-6 6-3 6-3

Main Draw Semifinals:
Nikola Frankova (CZE) d. (5) Sarah Borwell (GBR) 6-2 6-0

Main Draw Final:
(1/WC) Mariana Duque Marino (COL) d. Nikola Frankova (CZE) 6-4 3-6 6-3

Michalovice 10K

1st round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye
Barbora Krtickova (CZE) d. Bye
Martina Kubickova (CZE) d. Bye
Petra Krejsova (CZE) d. Bye
Klara Ellingerova (CZE) d. Ivana Mravcova (SVK) 6-2 6-3
Eva Husakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. Ksenia Kirillova (RUS) 3-6 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. Alexandra Gracova (SVK) 6-3 6-1
Martina Kubickova (CZE) d. Barbara Krzesinska (POL) 6-2 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. Ivana Belejova (SVK) 6-2 6-1
Eva Husakova (CZE) d. Klara Ellingerova (CZE) 6-4 3-6 7-5

3rd round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. Dominika Jasova (SVK) 6-4 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. Rebecca Horompoliova (SVK) 6-0 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. Martina Kubickova (CZE) 7-5 6-4
Eva Husakova (CZE) d. Eleonora Punzo (ITA) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(8) Lenka Jurikova (SVK) d. Barbora Matusova (CZE) 6-2 6-1
(4) Justyna Jegiolka (POL) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-2
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Julia Jagodzinska (POL) 6-1 6-1
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 6-4 1-6 7-5
(Q) Eva Husakova (CZE) d. (Q) Klaudia Gawlik (POL) 6-3 6-2
Pavla Smidova (CZE) d. Patricia Veresova (SVK) 5-0 ret.

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Justyna Jegiolka (POL) 6-7(3) 6-3 6-1
(6) Klaudia Boczova (SVK) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Eva Husakova (CZE) d. Katarina Poljakova (SVK) 0-6 6-4 6-2
Pavla Smidova (CZE) d. (7) Michaela Pochabova (SVK) 7-5 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(6) Klaudia Boczova (SVK) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-0 6-2
(5) Palma Kiraly (HUN) d. (Q) Eva Husakova (CZE) 6-3 6-4
Romana Tabakova (SVK) d. Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3

Edinburgh 10K

No Czechs on entry list

Mostar 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Nikolina Dominikovic (CRO) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Roxana Alexandru (CAN) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Teresa Malikova (CZE) d. (1) Cristina Celani (ITA) 6-2 6-4 :eek:
(WC) Ema Burgic (BIH) d. Andrea Berkova (CZE) 6-0 4-6 6-4
Eva Pigova (CZE) d. Daniela Islamaj (ALB) 6-4 4-6 6-4
(3) Petra Pajalic (SLO) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 4-6 7-6(2)

Main Draw 2nd round:
Teresa Malikova (CZE) d. (Q) Andjela Nemcevic (SRB) 1-6 7-6(4) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Janina Toljan (AUT) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 4-6 6-0

Vic 10K

1st round qualifying:
(A) Lucie Vescerova (CZE) d. Cynthia Tornil-Marclay (ESP) 6-1 6-7(2) 6-2
(5) Marta Espigado-Delgado (ESP) d. (WC) Nela Krejci (CZE) 6-0 6-0

2nd round qualifying:
Laura Noguera-Aparicio (ESP) d. (A) Lucie Vescerova (CZE) 6-2 6-0

No Czechs in main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs on entry list

Trivandrum 10K

No Czechs on entry list

Tarakan 10K

No Czechs on entry list

Bennguin1491
May 12th, 2008, 05:03 PM
Events the week 5/12

WTA Tour Events

Rome (Tier I)

1st round qualifying:
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Corinna Dentoni (ITA) 0-6 6-2 6-1
(19) Iveta Benesova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Galina Voskoboeva (RUS) 6-1 3-6 6-2
(19) Iveta Benesova (CZE) d. Yuliana Fedak (UKR) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Tsvetana Pironkova (BUL) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-2
(17) Francesca Schiavone (ITA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-4 7-5
(Q) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Elena Vesnina (RUS) 6-3 7-5
(LL) Ekaterina Makarova (RUS) d. (13) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(10) Vera Zvonareva (RUS) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 7-5 4-6 7-5

ITF Events

Saint-Gaudens 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Anne-Laure Heitz (FRA) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-2 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Elena Bovina (RUS) 5-7 6-5 7-6(6)

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (JE) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(5) 7-5

Main Draw Final:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Maria-Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-4 6-4

Kurume 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Raleigh, NC 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Caserta 25K

1st round qualifying:
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. (13) Appollonia Melzani (ITA) 6-2 ret.

Main Draw 1st round:
Ksenia Palkina (KGZ) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-3
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Sara Savarise (ITA) 7-6(1) 6-2

Main Draw 2nd round:
Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-3

Szczecin 25K

1st round qualifying:
(3) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
(11) Eva Pigova (CZE) d. Bye
(12) Andrea Berkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Sandra Zaniewska (POL) d. (3) Iveta Gerlova (CZE) 4-6 6-3 6-1
(6) Justyna Jegiolka (POL) d. (11) Eva Pigova (CZE) 7-5 6-2
(8) Lubomira Kurhajcova (SVK) d. (12) Andrea Berkova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Olga Brozda (POL) 6-2 6-3
(LL) Iveta Gerlova (CZE) d. (LL) Eva Pigova (CZE) 6-0 6-1
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Sandra Zaniewska (POL) 6-2 6-0
(2) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Elena Pioppo (ITA) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Nicole Riner (SUI) 6-1 6-0
(Q) Lubomira Kurhajcova (SVK) d. (LL) Iveta Gerlova (CZE) 6-3 7-6(6)
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. Joanna Sakowicz (POL) 6-3 6-4
(2) Michaela Pastikova (CZE) d. (LL) Karolina Kosinska (POL) 6-2 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Lubomira Kurhajcova (SVK) W/O
(SE) Michelle Gerards (NED) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 3-6 7-6(5) 6-2
Lenka Wienerova (SVK) d. (2) Michaela Pastikova (CZE) 6-3 4-6 6-1

Main Draw Semifinals:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Katarzyna Piter (POL) 6-7(4) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Lenka Wienerova (SVK) 6-4 6-2


Badalona 10K

1st round qualifying:
(2) Julia Parasyuk (RUS) d. Nela Krejci (CZE) 6-0 6-0

No Czechs in main draw

Bucharest 10K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Eliza-Adriana Matache (ROU) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Elena Jetcheva (BUL) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Alexandra Stuparu (ROU) 6-0 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Padalikova (CZE) d. (Q) Ivana Karolyiova (SVK) 6-2 2-6 6-3

Main Draw 2nd round:
(6/WC) Laura-Ioana Andrei (ROU) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 4-6 6-4 6-3

Bulungan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
May 18th, 2008, 03:34 AM
Events the week of 5/19

WTA Tour Events

French Open (GS)

1st round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. Viktoriya Kutuzova (UKR) 4-6 6-0 6-4
Jelena Pandzic (CRO) d. Eva Hrdinova (CZE) 2-6 6-1 6-4
Tetiana Luzhanska (UKR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-3 6-4
Hana Sromova (CZE) d. (15) Melinda Czink (HUN) 5-7 6-3 7-5
Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. (14) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(5) 6-3
Akiko Yonemura (JPN) d. (8) Renata Voracova (CZE) 6-4 7-5
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (9) Alicia Molik (AUS) 6-2 6-2
Jie Zheng (CHN) d. Lucie Hradecka (CZE) 4-6 7-5 8-6

2nd round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. Greta Arn (HUN) 7-6(4) 0-6 6-1
Selima Sfar (TUN) d. Hana Sromova (CZE) 6-1 6-3
Jarmila Gajdosova (AUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-1

3rd round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 5-7 6-1 6-1

Strasbourg (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Kvitova (CZE) d. Kateryna Bondarenko (UKR) 3-6 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Ai Sugiyama (JPN) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-3

Istanbul (Tier III)

1st round qualifying:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Milica Tomic (SUI) 4-6 6-2 6-3

2nd round qualifying:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. Galyna Kosyk (RUS) 7-5 6-3

3rd round qualifying:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (3) Anna Floris (ITA) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Pemra Ozgen (TUR) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Tsvetana Pironkova (BUL) d. (Q) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 6-1

No Czechs in main draw

ITF Events

Moscow 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Oksana Teplyakova (UKR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-2 3-6 6-4

Nagano 25K

No Czechs on entry list

Gorizia 10K

1st round qualifying:
(WC) Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye
(8) Andrea Berkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(WC) Michaela Bezdickova (CZE) d. Alessia Bianchi (ITA) 6-3 6-1
(8) Andrea Berkova (CZE) d. Adeline Goncalves (FRA) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
(1) Monika Kochanova (SVK) d. (WC) Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-1
(8) Andrea Berkova (CZE) d. Carlotta Orlando (ITA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Andrea Berkova (CZE) d. (LL) Catalina Arancibia (CHI) 7-6(3) 6-3

Main Draw 2nd round:
(7) Stefania Chieppa (ITA) d. (Q) Andrea Berkova (CZE) 6-7(6) 7-5 6-2

Falkenberg 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Galati 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Raanana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Landisville, PA 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Elizabeth Vlachakis (USA) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
(2) Courtney Nagle (USA) d. Katerina Sevcikova (CZE) 6-2 6-2

No Czechs in main draw

Khonkan 10K

No Czechs on entry list

Managua 10K

No Czechs on entry list

Bennguin1491
May 23rd, 2008, 03:11 AM
Events the week of 5/26

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Petra Kvitova (CZE) d. Akiko Morigami (JPN) 6-4 6-3
Klara Zakopalova (CZE) d. (24) Virginie Razzano (FRA) 4-6 6-3 6-2
(Q) Iveta Benesova (CZE) d. (15) Nicole Vaidisova (CZE) 7-6(2) 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. (23) Alona Bondarenko (UKR) 6-3 6-0
Lucie Safarova (CZE) d. Sandra Kloesel (GER) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Petra Kvitova (CZE) d. Samantha Stosur (AUS) 6-2 6-1
Emilie Loit (FRA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-4
(Q) Iveta Benesova (CZE) d. Shuai Peng (CHN) 6-4 6-3
Petra Cetkovska (CZE) d. Galina Voskoboeva 7-5 6-3
(2) Ana Ivanovic (SRB) d. Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 3rd round:
Petra Kvitova (CZE) d. (12) Agnes Szavay (HUN) 7-6(5) 4-6 6-2
Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Carson, CA 50K

1st round qualifying:
(7) Mashona Washington (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 1-6 6-0 7-5

No Czechs in main draw

Togliatti 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Elena Chalova (RUS) 6-1 5-7 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Natalia Ryzhonkova (RUS) d. (8) Nikola Frankova (CZE) 6-1 6-1

Galatina 25K

Main Draw 1st round:
(Q) Anne Schaefer (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-0 6-1

Gunma 25K

No Czechs on entry list

Tortosa 10K

1st round qualifying:
Plamena Kurteva (BUL) d. Nela Krejci (CZE) 6-3 6-1

Olecko 10K

1st round qualifying:
Klara Ellingerova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Maja Kazimieruk (POL) 6-1 7-6(2)
Eva Husakova (CZE) d. Marta Smiechowska (POL) 6-1 6-2
Lucie Sipkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Darczuk (POL) d. Klara Ellingerova (CZE) 7-6(3) 7-5
Kristyna Hancarova (CZE) d. Olga Fischer (GER) 6-3 6-2
Eva Husakova (CZE) d. Monika Galikova (SVK) 6-4 6-3
Lucie Sipkova (CZE) d. Andrea Pilvein (HUN) 6-0 6-1

Main Draw 1st round:
Edyta Cieplucha (POL) d. Eva Husakova (CZE) 6-3 6-2
Petra Krejsova (CZE) d. (Q) Mikolajczuk Mikolajczuk (POL) 5-7 6-0 6-1
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Annie Goransson (SWE) 6-7(5) 7-6(3) 6-4
Kristyna Pliskova (CZE) d. Joanna Kacprzyk (POL) 6-1 6-2
(7) Hanne Skak Jensen (DEN) d. (Q) Lucie Sipkova (CZE) 6-4 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Ivana Karolyiova (SVK) 6-1 6-1
(Q) Kristyna Hancarova (CZE) d. Melanie Oosterhof (GER) 5-7 6-3 6-1

Main draw 2nd round:
(6) Sylwia Zagorska (POL) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-3
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Veronika Domagala (POL) 7-6(4) 4-6 6-3
(7) Hanne Skak Jensen (DEN) d. Krystina Pliskova (CZE) 3-6 6-1 6-3
(8) Justyna Jegiolka (POL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-2
(2) Magdalena Kiszczynska (POL) d. (Q) Kristyna Hancarova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(7) Hanne Skak Jensen (DEN) d. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-1 6-4

Braga 10K

No Czechs on entry list

Gaziantep 10K

No Czechs on entry list

Budva 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Teresa Malikova (CZE) d. (WC) Stefana Lekicevic (MNE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Teresa Malikova (CZE) d. Timna Ticic (CRO) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Teresa Malikova (CZE) d. (7) Jasmina Kajtazovic (SLO) 7-6(2) 4-6 6-1

Main Draw Semifinals:
(6) Palma Kiraly (HUN) d. Teresa Malikova (CZE) 6-4 7-5

Sumter, SC 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bangkok 10K

No Czechs on entry list

Kharkov 10K

No Czechs on entry list

Bennguin1491
Jun 2nd, 2008, 02:48 PM
Events the week of 6/2

WTA Tour Events

French Open (GS)

Main Draw 4th round:
Kaia Kanepi (EST) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 3-6 6-1
(2) Ana Ivanovic (SRB) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-0 6-0 :sad:

ITF Events

Rome - Tiro A Volo 75K

1st round qualifying:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Camila Giorgi (ITA) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Surbiton 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Grado 25K

1st round qualifying:
Radana Holusova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(14) Karla Mraz (FRA) d. Radana Holusova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
Ksenia Lykina (KGZ) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(3) 2-6 6-3
(Q) Melanie Klaffner (AUT) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 4-6 7-5
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. (WC) Paola Cigui (ITA) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Elisa Balsamo (ITA) d. (6) Michaela Pastikova 6-2 6-2

Pitesti 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Amarante 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Izmir 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hilton Head, SC 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Bye
Petra Padalikova (CZE) d. Jessica Stiles (USA) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Jocelyn Ffriend (USA) 6-1 6-2
Nadja Gilchrist (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 7-5 6-3

3rd round qualifying:
Jennifer Migan (FRA) d. Katerina Sevcikova (CZE) 3-6 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Bennguin1491
Jun 8th, 2008, 07:50 PM
Events the week of 6/9

WTA Tour Events

Birmingham (Tier II)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Meng Yuan (CHN) 6-2 6-1
(Q) Sunitha Rao (IND) d. Petra Kvitova (CZE) 7-6(8) 6-4
(3) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye

Main Draw 2nd round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (1) Marion Bartoli (FRA) 5-7 6-4 6-0 :eek:
(3) Nicole Vaidisova (CZE) d. Nathalie Dechy (FRA) 6-1 6-3

Main Draw 3rd round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Camille Pin (FRA) 6-4 6-7(5) 6-3
(3) Nicole Vaidisova (CZE) d. (15) Ekaterina Makarova (RUS) 6-7(5) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(12) Kateryna Bondarenko (UKR) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-6(3) 6-2
Bethanie Mattek (USA) d. (3) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-0

Barcelona (Tier IV)

1st round qualifying:
(WC) Leticia Costas (ESP) d. (5) Andrea Hlavackova (CZE) 5-7 6-2 6-0
(7) Veronika Chvojkova (CZE) d. Kelly Anderson (RSA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Maite Garrabus-Alonso (ESP) d. (7) Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(5) 7-6(3)

Main Draw 1st round:
(4) Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Leticia Costas (ESP) 6-2 6-1
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Karolina Sprem (CRO) 2-6 7-6(3) 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Arantxa Parra Santonja (ESP) 7-5 4-6 6-3
Edina Gallovits (ROU) d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) d. (4) Lucie Safarova (CZE) 6-2 4-1 ret. :sad:

ITF Events

Marseille 75K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Zlin 75K+H

1st round qualifying:
Darina Sedenkova (CZE) d. Justyna Jegiolka (POL) 6-4 1-6 6-4
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-1
Ana Savic (CRO) d. Jana Jandova (CZE) 6-4 6-2
(7) Karolina Pliskova (CZE) d. Kristina Kucova (SVK) 3-6 6-3 7-6(5)
Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. (WC) Tereza Bekerova (CZE) 5-7 6-4 7-5
Pavla Smidova (CZE) d. Klara Ellingerova (CZE) 6-2 6-0
(5) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-3
(4) Magdalena Kiszczynska (POL) d. (WC) Eva Pigova (CZE) 6-2 6-0
(WC) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-0
Ana Savic (CRO) d. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-1
Pavla Smidova (CZE) d. (5) Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-3
(4) Magdalena Kiszczynska (POL) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 5-7 6-4 6-1

3rd round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Natasa Zoric (SRB) 7-5 6-1
Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. Pavla Smidova (CZE) 6-4 5-7 6-3

Main Draw 1st round:
Jing-Jing Lu (CHN) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5 7-5
(LL) Ana Savic (CRO) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-3
Michaela Pastikova (CZE) d. (4) Kyra Nagy (HUN) 1-6 6-2 6-4
(5) Angelika Bachmann (GER) d. Hana Sromova (CZE) 7-6(0) 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-2
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-3
(3/WC) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anna Floris (ITA) 6-4 6-1
(WC) Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(6) 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. Liana-Gabriela Ungur (ROU) 6-4 7-5
(2) Renata Voracova (CZE) d. Alberta Brianti (ITA) 5-7 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Stefanie Voegele (SUI) d. Michaela Pastikova (CZE) 3-1 ret :sad:
(5) Angelika Bachmann d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 7-5
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (3/WC) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 3-6 7-6(4)
(2) Renata Voracova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 5-7 7-5 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (5) Angelika Bachmann (GER) 6-3 0-6 6-4
(WC) Anna-Lena Groenefeld (GER) d. (2) Renata Voracova (CZE) 5-7 7-6(3) 6-1

Main Draw Semifinals:
(WC) Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-0

El Paso, TX 25K

1st round qualifying:
Christian Thompson (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Campobasso 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lenzerheide 10K

1st round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Mona Piller (SUI) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Justine Humair (SUI) 6-4 6-1

3rd round qualifying:
Xenia Knoll (SUI) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-1 7-5

No Czechs in main draw

Craiova 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Montemor-O-Novo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Istanbul-Yesilyurt 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gurgaon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Jun 17th, 2008, 03:09 AM
Events the week of 6/16

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

1st round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (2) Ayumi Morita (JPN) 6-1 6-4
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Greta Arn (HUN) 6-7(3) 6-3 8-6
(5) Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Lucie Hradecka (CZE) 3-6 6-3 6-2
Hana Sromova (CZE) d. Margit Ruutel (EST) 0-6 6-2 8-6
Eva Hrdinova (CZE) d. Tiantian Sun (CHN) 2-6 6-4 6-1

2nd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Anna Smith (GBR) 6-1 4-6 6-2
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-3 6-1
Tatiana Poutchek (BLR) d. Hana Sromova (CZE) 6-2 6-7(5) 6-3
Eva Hrdinova (CZE) d. Alina Jidkova (RUS) 6-7(1) 6-2 7-5

3rd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ekaterina Dzhalevich (BLR) 6-3 6-2
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Jarmila Gajdosova (AUS) 6-3 6-4
Eva Hrdinova (CZE) d. (15) Olga Puchkova (RUS) 6-4 6-1


Eastbourne (Tier II)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Olga Govortsova (BLR) d. (7) Nicole Vaidisova (CZE) 6-2 6-4

s'Hertogenbosch (Tier III)

1st round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. Robin Stephenson (USA) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. (5) Yung-Jan Chan (TPE) 3-6 6-1 7-6(0)

Main Draw 1st round:
(8) Alona Bondarenko (UKR) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 6-4 4-6 6-4
(Q) Angelique Kerber (GER) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 3-6 6-4

ITF Events

Istanbul-Kemer 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Arina Rodionova (RUS) d. Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-1

Montpelier 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Jing-Jing Lu (CHN) d. Kristyna Pliskova (CZE) 1-6 7-5 6-2
(WC) Adeline Goncalves (FRA) d. (4) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-1
(6) Karolina Pliskova (CZE) d. Yasmin Clarke (GBR) 7-5 2-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(WC) Amandine Singla (FRA) d. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-7(6) 7-5

Davos 10K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Bye
Eva Husakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (WC) Tatiana Iilova (SVK) 6-1 6-1
Eva Husakova (CZE) d. Giulia Squadrin (ITA) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
Xenia Knoll (SUI) d. Martina Kubickova (CZE) 7-6(2) 7-5
Eva Husakova (CZE) d. Natalie Luft (GER) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
Michaela Pochabova (SVK) d. Katerina Kramperova (CZE) 7-6(7) 6-1
(4) Nicole Clerico (ITA) d. (Q) Eva Husakova (CZE) 7-5 2-6 6-2

Alcobaca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Alkmaar 10K

1st round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Carla Venticinque-Torres (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (8) Soetkin van Deun (BEL) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (Q) Julia Paetow (GER) 1-6 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Marlot Meddens (NED) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-2 4-6 6-2

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Houston, TX 10K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Sianna Simmons (USA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. (WC) Ariel Morton (USA) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(6) Dominika Diesdova (SVK) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-4

No Czechs in main draw.

Sutama 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gurgaon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Torino 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Martina Trevisan (ITA) d. Simona Dobra (CZE) 2-6 7-6(5) 6-3

Bennguin1491
Jun 20th, 2008, 11:06 PM
Events the week of 6/23

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
(18) Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-2
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Camille Pin (FRA) 7-5 4-6 7-5
(14) Agnieszka Radwanska (POL) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-0
Tatiana Perebiynis (UKR) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 0-6 6-4
(WC) Urszula Radwanska (POL) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-4
(26) Lindsay Davenport (USA) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 5-7 6-3
Emilie Loit (FRA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-6(4)
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-3
(31) Caroline Wozniacki (DEN) d. (Q) Eva Hrdinova (CZE) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
(18) Nicole Vaidisova (CZE) d. Samanta Stosur (AUS) 6-2 0-6 6-4
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (28) Alona Bondarenko (UKR) 6-3 3-0 ret.

Main Draw 3rd round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. Casey Dellacqua (AUS) 6-2 6-4
(4) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-4

ITF Events

Perigeux 25K

1st round qualifying:
(6) Krystina Pliskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(9) Virginie Ayassamy (FRA) d. (6) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 5-7 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Charlotte Vanneste (FRA) d. Karolina Pliskova (CZE) 2-6 7-5 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. Claire Feuerstein (FRA) 4-6 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Sherezad Benemar (FRA) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Iveta Gerlova (CZE) d. (9) Jing-Jing Lu (CHN) 3-6 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(5) Anna-Lena Gronefeld (GER) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-2

Getxo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Padova 25K

1st round qualifying:
Pavla Smidova (CZE) d. Nadejda Guskova (RUS) 6-4 4-6 6-1

2nd round qualifying:
(13) Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. Pavla Smidova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Cristina Celani (ITA) 6-2 6-3
(7) Sandra Zahlavova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 7-5
(2) Hana Sromova (CZE) d. Mailen Auroux (ARG) 7-6(7) 6-3

Main Draw 2nd round:
(8) Ksenia Palkina (KGZ) d. Tereza Hladikova (CZE) 2-6 6-3 7-5
(7) Sandra Zahlavova (CZE) d. Jelena Dokic (AUS) 7-5 6-2
(2) Hana Sromova (CZE) d. (Q) Lenka Jurikova (SVK) 4-6 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(2) Hana Sromova (CZE) d. (7) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
(8) Ksenia Palkina (KGZ) d. (2) Hana Sromova (CZE) 1-6 6-4 6-4

Kristienhamn 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Qian Shan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Budapest 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Klaudia Halasz (HUN) 6-4 6-1
Eva Husakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Julia Breuss (AUT) 7-5 6-0
Marisa Gianotti (AUS) d. Eva Husakova (CZE) 6-3 7-6(0)

3rd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bianca Chidrawi (AUS) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(WC) Viktorija Golubic (SUI) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 4-6 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Daniela Scivetti (AUS) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Monika Kochanova (SVK) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 3-6 7-5

Breda 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Appollonia Melzani (BEL) d. Jana Jandova (CZE) 6-1 6-1

Sarajevo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Pigova (CZE) d. Timna Ticic (CRO) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
(2) Amra Sadikovic (SUI) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 6-1

Wichita, KS 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Almaty 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Jun 30th, 2008, 05:12 PM
Events the week of 6/30

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Main Draw 4th round:
(18) Nicole Vaidisova (CZE) d. (8) Anna Chakvetadze (RUS) 4-6 7-6(0) 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Jie Zheng (CHN) d. (18) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 5-7 6-1

ITF Events

Cuneo 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Renata Voracova (CZE) d. Maria-Elena Camerin (ITA) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Elena Bovina (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-1 2-6 7-5

Boston, MA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Mont-De-Marsan 25K

1st round qualifying:
Charlotte Vanneste (FRA) d. (4) Karolina Pliskova (CZE) WO :sad:
(9) Kinnie Laisne (FRA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-1

No Czechs in main draw

Torun 25K

1st round qualifying:
(9) Radana Holusova (CZE) d. Bye
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(9) Radana Holusova (CZE) d. Yelyzaveta Rybakova (UKR) 6-2 6-4
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Michaela Bezdickova (CZE) 7-5 6-2

3rd round qualifying:
(2) Mihaela Buzarnescu (ROU) d. (9) Radana Holusova (CZE) 6-3 6-3
(16) Alexandra Damaschin (ROU) d. (8) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 1-6 6-1

Main Draw 1st round:
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. Galyna Kosyk (UKR) 6-2 6-2
(Q) Oksana Teplyakova (UKR) d. (LL) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 7-6(1)
(5) Sandra Zahlavova (CZE) d. Mailen Auroux (ARG) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
Ksenia Milevskaya (BLR) d. (6) Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-2
(5) Sandra Zahlavova (CZE) d. Joanna Sakowicz (POL) 4-6 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Sandra Zahlavova (CZE) vs. (3) Liana-Gabriela Ungur (ROU)

Bastad 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Klaudia Boczova (SVK) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 2-6 7-6(5) 6-0

Stuttgart-Vaihingen 25K

1st round qualifying:
(6) Pavla Smidova (CZE) d. Saskia Adomat (GER) 6-0 6-0 :eek:
(11) Eva Pigova (CZE) d. Carolin Daniels (GER) 6-2 7-5

2nd round qualifying:
(6) Pavla Smidova (CZE) d. (14) Sarah-Rebecca Sekulic (GER) 4-6 6-4 6-4
(8) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (11) Eva Pigova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Sina Haas (GER) 6-3 6-1
(6) Magda Mihalache (ROU) d. (LL) Eva Pigova (CZE) 7-6(2) 6-4
(5) Jelena Dokic (AUS) d. Veronika Chvojkova (CZE) 4-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-2

Waterloo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Oviedo 10K

1st round qualifying:
Natalia Martinez-Alberdi (ESP) d. Nela Krejci (CZE) 6-1 7-5

No Czechs in main draw

Prokuplje 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cremona 10K

1st round qualifying:
Camilla Bortolon (ITA) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-3 7-6(5)

No Czechs in main draw

Damascus 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Jul 8th, 2008, 04:30 AM
Events the week of 7/7

WTA Tour Events

Budapest (Tier III)

1st round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Csilia Argyelan (HUN) 6-2 6-3
Veronika Kapshay (UKR) d. (7) Tereza Hladikova (CZE) 4-6 6-4 6-3
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. Anatasiya Vasylyeva (UKR) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. Alicja Rosolska (POL) 3-6 6-3 7-5
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. Klaudia Jans (POL) 1-6 6-2 6-3
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. (8) Lenka Wienerova (SVK) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
Martina Muller (GER) d. (Q) Veronika Chvojkova (CZE) 3-6 6-4 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (8) Sorana Cirstea (ROU) 6-2 6-4
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Stephanie Cohen-Aloro (FRA) 6-3 6-2
Mathilde Johansson (FRA) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)
Greta Arn (HUN) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-4
(5) Lucie Safarova (CZE) d. Kira Nagy (HUN) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Petra Kvitova (CZE) d. Martina Muller (GER) 6-2 6-1
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Mathilde Johansson (FRA) 6-0 6-1
Anna-Lena Groenefeld (GER) d. (5) Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Andreja Klepac (GER) d. Petra Kvitova (CZE) 7-6(2) 6-0
Greta Arn (HUN) d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 6-0 6-1

Palermo (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Carla Suarez Navarro (ESP) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 7-6(2)
(7) Mariya Koryttseva (UKR) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 3-6 6-3

ITF Events

Zagreb 75K+H

1st round qualifying:
Tereza Mrdeza (CRO) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4
(7) Neda Kozic (CRO) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(3) Jelena Kostanic Tosic (CRO) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 5-7 6-0
Kathrin Woerhle (GER) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-4

Allentown, PA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Valladolid 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Rome-Tevere Remo 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Giulia Gatto-Monticone (ITA) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-1

Felixstowe 25K

1st round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Holly Richards (GBR) d. (1) Katerina Kramperova (CZE) 6-3 1-6 7-6(5)

Main Draw 1st round:
(5) Nikola Frankova (CZE) d. Tyra Calderwood (AUS) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Nikola Frankova (CZE) d. Nikola Hofmanova (AUT) 6-4 3-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Nikola Frankova (CZE) d. Jade Curtis (GBR) 2-6 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(4) Sarah Borwell (GBR) d. (5) Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-3

Bogota 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Brussels 10K

1st round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Jenka Mergaert (BEL) 6-0 6-1
Kristyna Hancarova (CZE) d. Sophie Nolin (FRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Lisa Wagner (AUT) 6-3 6-0
Irina Ramialison (FRA) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-2 2-6 7-5

3rd round qualifying:
(1) Virginie Ayassamy (FRA) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-4 6-4

No Czechs in main draw

Garching Bei Munchen 10K

1st round qualifying:
Tereza Bekerova (CZE) d. Daniela Islamaj (ALB) 7-5 6-3
Dagmar Dudlakova (CZE) d. Bye
Kim Stierli (AUI) d. Kristina Marova (CZE) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
Tereza Bekerova (CZE) d. Alexandra Ulbrichtova (SVK) 6-2 6-1
Anna Livadaru (GER) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 7-5 6-3

3rd round qualifying:
(WC) Nina Zander (GER) d. Tereza Bekerova (CZE) 1-6 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
Jana Jandova (CZE) d. (LL) Elixane Lechemia (FRA) 3-6 7-5 6-3
Janina Toljan (AUT) d. Barbora Krtickova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round;
(8) Kristina Steiert (GER) d. Jana Jandova (CZE) 7-5 3-6 6-2

Prokuplje 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Diana Enache (ROU) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 6-1

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Jul 14th, 2008, 05:46 PM
Events the week of 7/14

WTA Tour Events

Stanford (Tier II)

No Czechs in qualifying or main draw

Bad Gastein (Tier III)

1st round qualifying:
Andrea Hlavackova (CZE) d. Nicole Rottmann (AUT) 6-2 6-4
Eva Pigova (CZE) d. (WC) Franziska Klotz (AUT) 6-2 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. Anja Poglajen (SLO) 6-2 6-0
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Dominika Nociarova (SVK) 6-4 3-6 6-0
Tereza Hladikova (CZE) d. Lyutfiya Velieva (HUN) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(1) Vikoriya Kutuzova (UKR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-2
Liana Ungur (ROU) d. Eva Pigova (CZE) 6-3 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (2) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-2 6-3
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Natasa Zoric (SRB) 4-6 6-3 7-5
Tereza Hladikova (CZE) d. (7) Yevgenia Savranska (UKR) 6-4 2-6 7-6(4)

3rd round qualifying:
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 7-6(5)
Tereza Hladikova (CZE) d. Anastasija Sevastova (LAT) 4-6 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(WC) Melanie Klaffner d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-4
(7) Iveta Benesova (CZE) d. Kirsten Flipkens (BEL) 6-7(5) 7-5 6-4
(Q) Maret Ani (EST) d. (9) Klara Zakopalova (CZE) 7-5 4-6 6-3
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Nuria Llagostera Vives (ESP) 3-6 7-6(6) 7-5
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Shuai Zhang (CHN) 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
(7) Iveta Benesova (CZE) d. Galina Voskoboeva (RUS) 6-4 4-6 6-1
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Karolina Sprem (CRO) 6-3 1-6 6-4
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (5) Timea Bacsinszky (SUI) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Agnes Szavay (HUN) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-2
Mariya Koryttseva (UKR) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Patricia Mayr (AUT) 6-3 6-1

Main Draw Semifinals:
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. Mariya Koryttseva (UKR) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(4) Pauline Parmentier (FRA) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-4

ITF Events

Biella 100K

1st round qualifying:
(1) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye
(8) Mirjana Lucic (CRO) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Allison Bai (AUS) d. (1) Karolina Pliskova (CZE) 4-0 ret. :sad:

Main Draw 1st round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (LL) Federica Quercia (ITA) 6-2 6-2
(4) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Giulia Gabba (ITA) 6-1 6-2
Margit Ruutel (EST) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 1-6 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 6-3 7-5
(WC) Mara Santangelo (ITA) d. (4) Renata Voracova (CZE) 1-6 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (6) Yuliana Fedak (UKR) 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(WC) Mara Santangelo (ITA) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-1

Contrexeville 50K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Caterina Kiefer (GER) 6-0 6-1
(8) Ioana Ivan (ROU) d. Lenka Danielova (CZE) 6-1 6-4

2nd round qualifying:
(6) Aleksandra Srndovic (SWE) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-1

No Czechs in main draw

Darmstadt 25K

1st round qualifying:
(3) Pavla Smidova (CZE) d. Elizaveta Kuzmina (RUS) 6-1 6-0
(4) Madlen Kadur (GER) d. Dominika Kanakova (CZE) 7-5 3-6 6-3
(9) Barbora Krtickova (CZE) d. Anastasia Meglinskaya (RUS) 2-6 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(3) Pavla Smidova (CZE) d. (11) Julia Moriarty (AUS) 6-2 6-2
(7) Romama Tabakova (SVK) d. (9) Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. (LL) Barbora Krtickova (CZE) 4-6 6-2 6-2
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Carla Lindlar (GER) 2-6 6-3 6-3
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. Marcella Koek (NED) 7-6(4) 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Amra Sadikovic (SUI) 4-6 6-0 7-6(6)
(8) Carmen Klaschka (GER)d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(7) Michelle Gerards (NED) d. (4) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 6-4

Zwevegem 25K

1st round qualifying:
(5) Elena Chernyakova (RUS) d. Hana Birnerova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Eva Birnerova (CZE) d. (LL) Celine Ghesquiere (FRA) 6-2 6-3
Lina Stanciute (LTU) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Martinovic (BIH) d. Eva Birnerova (CZE) 6-1 6-4

Miyazaki 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Badajoz 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Imola 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Frinton 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Karolina Nowak (GER) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Tammi Patterson (AUS) 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Jocelyn Rae (GBR) d. (8) Katerina Kramperova (CZE) 6-3 1-6 6-1

Bals 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Atlanta, GA 10K

1st round qualifying:
Barbora Hodinarova (CZE) d. Maria Paula Bagnati (ARG) 6-1 6-0
Petra Padalikova (CZE) d. Marilyn Baker (USA) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Kristi Miller (USA) d. Barbora Hodinarova (CZE) 6-0 6-2
Petra Padalikova (CZE) d. Whitney McCray (USA) 4-6 6-2 6-2

3rd round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Tinesta Rowe (JAM) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Padalikova (CZE) d. (WC) Whitney Jones 6-4 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
(3) Stacia Fonseca (USA) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 6-4 7-6(0)

Casablanca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cartagena 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Jul 28th, 2008, 03:32 AM
oops, i forgot about it this week :help:

Events the week of 7/21

Sony Ericsson WTA Tour Events

Los Angeles (Tier II)

1st round qualifying:
(10) Eva Hrdinova (CZE) d. Alexandra Podkolzina (USA) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(10) Eva Hrdinova (CZE) d. (6) Melanie South (GBR) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(11) Nicole Vaidisova (CZE) d. Ayumi Morita (JPN) 6-7(5) 6-3 6-1
(16) Sania Mirza d. (Q) Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Alisa Kleybanova (CZE) 6-4 1-6 7-5

Main Draw 2nd round:
(WC) Bethanie Mattek (USA) d. (11) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-0
(LL) Melanie South (GBR) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-2

Portoroz (Tier IV)

1st round qualifying:
Nikola Vajdova (SVK) d. (A) Eva Pigova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(WC) Petra Martic (SLO) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 4-6 7-6(3)

ITF Events

Petange 75K

1st round qualifying:
Hana Birnerova (CZE) d. Margot Carter (GBR) 6-1 4-6 6-3
Eva Birnerova (CZE) d. Samia Medjahdi (ALG) 7-5 4-6 6-3

2nd round qualifying:
(3) Dia Evtimova (BUL) d. Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-0
(4) Violette Huck (FRA) d. Eva Birnerova (CZE) 5-7 4-0 ret. :sad:

Main Draw 1st round:
(8) Ioana Raluca Olaru (ROU) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-1
(5) Renata Voracova (CZE) d. Kirsten Flipkens (BEL) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
(5) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Vanessa Henke (GER) 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(5) Renata Voracova (CZE) d. (3) Anastasia Yakimova (BLR) 7-6(4) 6-2

Main Draw Semifinals:
(5) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Arantxa Rus (NED) 4-6 6-4 6-2

Main Draw Final:
(4) Mathilde Johansson (FRA) d. (5) Renata Voracova (CZE) 2-6 7-5 7-5

Lexington, KY 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Story Tweedie-Yates (USA) d. Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-4

Les Contamines 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. Darina Sedenkova (CZE)

La Coruna 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kharkiv 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Jesi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Horb 10K

1st round qualifying:
Tereza Bekerova (CZE) d. Franziska Goetz (GER) 6-3 6-3
(3) Petra Krejsova (CZE) d. (WC) Manuela Pietzuch (GER) 6-0 6-2
Kim Berghaus (GER) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Sandra Zaniewska (POL) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Tereza Bekerova (CZE) d. Ana-Maria Nedelcu (ROU) 7-6(1) 6-1
Karin Morgosova (SVK) d. (3) Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (WC) Martina Pietzuch (GER) 6-0 3-0 ret.

Main Draw 1st round:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-1 6-2
Jana Jandova (CZE) d. (WC) Kim-Alena Twelker (GER) 6-2 6-1
(LL) Petra Krejsova (CZE) d. (Q) Tereza Benerova (CZE) 6-3 6-0
Simona Dobra (CZE) d. (5) Romana Janshen (NED) 6-0 6-3

Main Draw 2nd round:
Jana Jandova (CZE) d. (4) Hanna Nooni (SWE) 7-5 2-6 6-2
(7) Federica Quercia (ITA) d. (LL) Petra Krejsova (CZE) 6-2 6-2
Simona Dobra (CZE) d. Alenka Hubacek (AUS) 6-0 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(7) Federica Quercia (ITA) d. Jana Jandova (CZE) 5-7 6-2 7-6(5)
Simona Dobra (CZE) d. (WC) Lena-Marie Hoffmann (GER) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
Simona Dobra (CZE) d. Korina Perkovic (GER) 6-4 ret.

Main Draw Final:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. Simona Dobra (CZE) 2-6 6-3 6-1

Gausda 10K

No Czechs in main draw

Hunedoara 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Evansville, IN 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Lenka Hladikova (SVK) 6-1 6-1
Petra Padalikova (CZE) Sydni Katz (USA) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Sarah Foster (USA) 7-6(2) 6-1
Petra Padalikova (CZE) d. Jennifer Yen (USA) 6-0 6-2

3rd round qualifying:
Lauren Herring (USA) d. Katerina Sevcikova (CZE) 6-1 6-3
Zuzana Zemenova d. Petra Padalikova (CZE) 6-0 6-0 :sad:

No Czechs in main draw

Rabat 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Brasilia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Jul 30th, 2008, 03:01 PM
Events the week of 7/28

WTA Tour Events

Montreal (Tier I)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Kvitova (CZE) d. Aiko Nakamura (JPN) 6-2 6-4
Ai Sugiyama d. (16) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 3-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Ana Ivanovic (SRB) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 4-6 6-3

Stockholm (Tier IV)

1st round qualifying:
(1) Barbora Zalavova Strytcova (CZE) d. Sarah Borwell (GBR) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Sophie Lefevre (FRA) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-7(2) 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Tatiana Perebiynis (UKR) 6-2 6-2
Vera Dushevina (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 7-6(4) 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Anabel Medina Garrigues (ESP) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-0

ITF Events

Rimini 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Michaela Pochabova (SVK) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 1-6 6-1
(2) Maret Ani (EST) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 3-6 7-5

Dnipropetrovsk 50K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Julia Glushko (ISR) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(2) Renata Voracova (CZE) d. Irina Kuzmina (LAT) 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Vitalia Diatchenko (RUS) d. (2) Renata Voracova (CZE) 6-7(3) 6-3 7-6(7)

Vancouver 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Stefi Gjine (CAN) 6-0 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Ye-Ra Lee (KOR) d. Nikola Franokva (CZE) 6-4 7-6(5)

Vigo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bad Saulgau 25K

1st round qualifying:
(3) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Julia Babilon (GER) d. Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-2
Jana Jandova (CZE) Nicola Geuer (GER) 6-2 3-6 6-3
Katerina Kramperova (CZE) d. Anna Zaja 6-3 1-6 6-4

2nd round qualifying:
(3) Iveta Gerlova (CZE) d. Anastasia Wagner (GER) 6-2 6-4
Jana Jandova (CZE) d. (12) Soetkin Van Deun (BEL) 6-3 6-2
Katerina Kramperova (CZE) d. (14) Anna Wishink (AUS) 3-6 6-4 7-5

3rd round qualifying:
(3) Iveta Gerlova (CZE) d. (11) Bibiane Schoofs (NED) 6-0 6-2
Jana Jandova (CZE) d. (6) Karolina Kosinska (POL) 1-6 6-0 6-3
(8) Hanna Nooni (SWE) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Julia Trunk (GER) 6-4 6-2
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Dia Evtimova (BUL) 6-4 6-2
Eloisa-Marie Compostizo-De Andres (ESP) d. Eva Birnerova (CZE) 6-1 6-4
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Sacha Jones (NZL) 6-0 6-1
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-2 6-2
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Darija Jurak (CRO) 7-6(1) 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Laura Siegemund (GER) 6-4 6-2
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Julia Babilon (GER) 6-4 6-3
Magdalena Kiszczynska (POL) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 7-5
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (3) Anne Schaefer (GER) 6-4 6-3
Dominice Ripoll (GER) d. (2) Tereza Hladikova (CZE) 2-6 7-6(3) 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 7-5 2-6 6-2
(5) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-6 6-7(5) 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Magdalena Kiszczynska (POL) 6-2 6-4

Main Draw Final:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Carmen Klaschka (GER) 6-1 4-6 6-4 :)

Campos Do Jordau 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Obhiro 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gardone Val Trompia 10K

1st round qualifying:
Camilla Bortolon (ITA) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 7-6(2) 6-0

Main Draw 1st round:
Barbora Krtickova (CZE) d. (WC) Francesca Mazzali (ITA) 6-7(2) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Appollonia Melzani (BEL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 1-6 6-1

Tampere 10K

1st round qualifying:
Zuzanna Linhova (CZE) d. Maria Voscekova (SVK) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Zuzanna Linhova (CZE) d. (1) Marissa Gianotti (AUS) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Zuzanna Linhova (CZE) d. (WC) Emma-Sofia Helisten (FIN) 6-1 6-3
(5) Eva Pigova (CZE) d. Andrea Munch-Hermansen (DEN) 6-4 6-1
(2) Martina Balogova (SVK) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(6) Karolina Nowak (GER) d. (Q) Zuzanna Linhova (CZE) 6-1 3-6 6-0
(5) Eva Pigova (CZE) d. Caroline Magnusson (SWE) 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Anette Schutting (EST) d. (5) Eva Pigova (CZE) 7-5 6-3

Arad 10K

1st round qualifying:
Dana Vondrova (CZE) d. Julia Helbet (MDA) 6-4 6-2
Ksenia Lopina (UKR) d. Michaela Bezdickova (CZE) 5-7 6-4 6-3
Nicolette Van Uiteret (NED) d. Lenka Danielova (CZE) 6-4 7-5
Katarina Poljakova (SVK) d. Monika Tumova (CZE) 6-0 3-6 6-3

2nd round qualifying:
Dana Vondrova (CZE) d. Anna Velica (SWE) 6-2 6-0

3rd round qualifying:
(1) Cristina-Bianca Danaila (ROU) d. Dana Vondrova (CZE) 6-0 6-2

Main Draw 1st round:
Teresa Malikova (CZE) d. (WC) Ilinca-Thea Anghel (ROU) 6-1 6-2
(5) Elora Dabu (ROU) d. Kristyna Sramkova (CZE) 6-0 6-0

Main Draw 2nd round:
(7) Cristina-Andreea Mitu (ROU) vs. (Q) Teresa Malikova (CZE)

St. Joseph, MO 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Shareen-Lena Lai (MAS) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Kristi Miller (USA) d. Katerina Sevcikova (CZE) 6-1 6-

Main Draw 1st round:
Petra Padalikova (CZE) d. Moe Kawatoko (JPN) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
Sofia Melikishvili (GEO) d. Petra Padalikova (CZE) 2-6 6-3 6-2

Rabat 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Surakarta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Aug 4th, 2008, 05:31 AM
Events the week of 8/4

No WTA Tour Events

ITF Events

Monterrey 100K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Monteroni D'Arbia 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Mandy Minella (LUX) d. (1) Renata Voracova (CZE) 5-7 6-2 6-3
(WC) Verdiana Verardi (ITA) d. (3) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 3-6 6-1

Hechingen 25K

1st round qualifying:
(A) Magdalena Kucerova (GER) d. Jana Jandova (CZE) 6-3 6-0
(9) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Samantha Schoeffel (FRA) d. Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Zorica Petrov (SRB) 2-6 7-6(2) 6-3
Simona Dobra (CZE) d. Dianne Hollands (NZL) 6-3 6-1
(11) Katerina Vankova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Danielle Harmsen (NED) d. (9) Iveta Gerlova (CZE) 6-0 6-0
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (14) Laura Haberkorn (GER) 6-2 6-1
Simona Dobra (CZE) d. (11) Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
(5) Stephanie Vongsouthi (FRA) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 4-6 6-2
(7) Vojislava Lukic (SRB) d. Simona Dobra (CZE) 4-6 7-5 7-5

Main Draw 1st round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Lenka Tvarovska (SVK) 6-4 6-3
(SE) Carmen Klaschka (GER) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-0 7-6(8)
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. Sacha Jones (NZL 6-3 6-2
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Korina Perkovic (GER) 6-1 6-0
(5) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Vojislava Lukic (SRB) 2-6 6-2 3-0 ret.

Main Draw 2nd round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (SE) Carmen Klaschka (GER) 6-3 6-1
(Q) Kristina Kucova (SVK) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 6-4 7-6(5)
(5) Sandra Zahlavova (CZE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) vs. Eloisa-Marie Compostizo-de Andres (ESP)
(Q) Kristina Kucova (SVK) vs. (5) Sandra Zahlavova (CZE)

Coimbra 25K

No Czechs in qualifying

Vienna 10K

1st round qualifying:
Lisa-Marie Reichmann (AUT) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-2 2-6 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. Talissa Kucera (SUI) 6-1 7-6(5)
(WC) Sophia Kovalets (UKR) d. Marketa Postranecka (CZE) 6-3 6-1
Marine Sorg (FRA) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 7-6(5) 6-0
Katharina Jobst (GER) d. Lenka Danielova (CZE) 6-2 6-4
Barbora Vykydalova (CZE) d. Daniela Werger (AUT) 6-1 6-0
Alessia Bertoia (ITA) d. Monika Tumova (CZE) 3-6 7-5 6-0
Michaela Bezdickova (CZE) d. Kathrin Weinwurm (AUT) 5-7 6-3 6-1

2nd round qualifying:
Pavlina Glosova (CZE) d. Lisa Wagnet (AUT) 6-1 6-1
Katharina Jobst (GER) d. Barbora Vykydalova (CZE) 6-3 6-2
Katarina Marackova (CZR) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-4 6-4

3rd round qualifying:
(2) Karin Morgosova (SVK) d. Pavlina Glosova (CZE) 7-6(3) 6-0

Main Draw 1st round:
(LL) Alina Petras (MDA) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-3 0-6 6-4
(6) Radana Holusova (CZE) d. Paola Sprovieri (GER) 4-6 6-4 7-5
Teresa Malikova (CZE) d. Tara Wigan (GBR) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(LL) Iris Khanna (AUT) d. (6) Radana Holusova (CZE) 6-2 6-2
(5) Tina Obrez (SLO) d. Teresa Malikova (CZE) 7-6(3) 6-4

Rebecq 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Nicky Van Dyck (BEL) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(WC) Sofie Oyen (BEL) d. Katerina Kramperova (CZE) 5-7 7-5 6-1

Savitaipale 10K

1st round qualifying:
Renata Bakieva (RUS) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-1
Zuzana Linhova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Diana Marcinkevica (LAT) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Jakarta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Aug 8th, 2008, 06:23 PM
Events the week of 8/11

WTA Events

Olympics (Tier II)

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. Maret Ani (EST) 6-4 6-2
(15) Alize Cornet (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 4-6 6-1 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Sania Mirza (IND) 6-1 2-1 ret.
Nuria Llagostera Vives (ESP) d. Klara Zakopalova (CZE) 2-6 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Mariya Koryttseva (UKR) 2-6 6-1 7-5
(7) Venus Williams (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 3rd round:
Sybille Bammer (AUT) d. Lucie Safarova (CZE) 7-5 6-4

Cincinnati (Tier III)

1st round qualifying:
(WC) Alexa Glatch (USA) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(6) 6-3

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (8) Tamira Paszek (AUT) 4-6 6-3 4-1 ret.

Main Draw 2nd round:
Lilia Osterloh (USA) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

Penza 50K

Main Draw 1st round:
Varvara Galanina (RUS) d. (5) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-1

Palic 50K

1st round qualifying:
Natalie Piquion (FRA) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 7-5
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Biljana Pavlova (BUL) 6-0 6-1

3rd round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. (4) Neda Kozic (SRB) 7-6(10) 3-6 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-3 6-4
(6) Veronika Chvojkova (CZE) d. Tina Schiechtl (AUT) 6-2 6-7(3) 6-1
Lenka Tvaroskova (SVK) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-2 2-0 ret. :sad:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (WC) Nives Pavlovic (SRB) 6-4 7-6(2)

Main Draw 2nd round:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Milano Spremo (SRB) 6-1 6-3
Lenka Wienerova (SVK) d. (6) Veronika Chvojkova (CZE) 6-0 2-1 ret. :sad:
(Q) Katalin Marosi (HUN) d. (5) Michaela Pastikova (CZE) 6-1 5-7 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Lenka Wienerova (SVK) d. (1) Tereza Hladikova (CZE) 6-2 7-5

Bronx, NY 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Koksijde 10K

No Czechs entered

Pesaro 10K

Main Draw 1st round:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (2) Stefania Chieppa (ITA) 6-7(5) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Kristyna Pliskova (CZE) d. Alice Balducci (ITA) 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Krystina Pliskova (CZE) d. (7) Gabriella Polito (ITA) 6-1 6-1

Main Draw Semifinals:
(4) Alice Moroni (ITA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-2

Versmold 10K

Main Draw 1st round:
(4) Syna Kayser (GER) d. Katerina Kramperova (CZE) 2-6 6-4 7-5
(8) Pavla Smidova (CZE) d. Anouk Tigu (NED) 7-6(5) 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
(8) Pavla Smidova (CZE) d. Sarah-Rebecca Sekulic (GER) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Evelyn Mayr (ITA) d. (8) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-2

Ilawa 10K

1st round qualifying:
(WC) Lucie Sipkova (CZE) d. Magdalena Tokarska (POL) 6-0 4-6 6-1
(WC) Barbora Vykydalova (CZE) d. Marinela Anotnic (AUS) 3-6 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Anastasiya Kyrylova (UKR) d. (WC) Lucie Sipkova (CZE) 6-4 7-6(2)
(WC) Barbora Vykydalova (CZE) d. Julia Jagodzinska (POL) 7-5 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Vykydalova (CZE) d. (5) Anne-Valerie Evain (FRA) 5-7 6-1 6-3
Teresa Malikova (CZE) d. Julia Moriarty (AUS) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Barbora Vykydalova (CZE) d. (Q) Anastasiya Kyrylova (UKR) 6-3 3-6 6-0
(2) Katharina Brown (GBR) d. Teresa Malikova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Ima Bohush (BLR) d. (Q) Barbora Vykydalova (CZE) 7-5 6-2

London-Cumberland 10K

No Czechs entered

Chiang Mai 10K

No Czechs entered

Bennguin1491
Aug 15th, 2008, 05:46 PM
Events the week of 8/18

WTA Tour Events

US Open Qualifying (GS)

1st round qualifying:
Hana Sromova (CZE) d. (1) Meng Yuan (CHN) 6-2 6-3 :eek:
Sandra Zahlavova (CZE) d. Polona Hercog (SLO) 6-3 6-3
(5) Stephanie Dubois (CAN) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 4-6 6-3
(21) Lucie Hradecka (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-3 6-1
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-3
Tatiana Poutchek (BLR) d. (14) Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
Hana Sromova (CZE) d. Ye-Ra Lee (KOR) 3-6 6-3 6-3
[I]Sandra Zahlavova (CZE) d. (20) Kirsten Flipkens (BEL) 6-4 7-6(2)
(21) Lucie Hradecka (CZE) d. Lauren Albanese (USA) 3-6 0-6 6-2
(10) Rossana de los Rios (PAR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-1

3rd round qualifying:
Hana Sromova (CZE) d. (18) Julia Schruff (GER) 6-3 7-5
Sandra Zahlavova (CZE) d. Rika Fujiwara (JPN) 2-6 6-3 6-4
Stefanie Vogele (SUI) d. (21) Lucie Hradecka (CZE) 7-6(4) 6-2

New Haven (Tier II)

1st round qualifying:
(WC) Mallory Cecil (USA) d. (5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) w/o

Main Draw 1st round:
(7) Alize Cornet (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 7-6(8)

Forest Hills (Tier IV)

Main Draw 1st round:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Elena Vesnina (RUS) 6-1 6-7(5) 7-5
Lucie Safarova (CZE) d. Akgul Ammanmuradova (UZB) 6-7(11) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 2-6 6-2 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. Jamea Jackson (USA) 3-6 6-3 6-0

Main Draw Semifinals:
Lucie Safarova (CZE) d. (3) Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw Final:
Lucie Safarova (CZE) d. Peng Shuai (CHN) 6-4 6-2

ITF Events

Moscow-4 Multisport 25K

No Czechs entered

Westende 25K

No Czechs entered

Tre Castagni 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q) Agnese Rella (ITA) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (8) Claudia Giovine (ITA) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (4) Alexandra Damaschin (ROU) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Rebecca Marion (CAN) d. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(3) 6-3

Wahlstedt 10K

1st round qualifying:
Katharina Jobst (GER) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Katharina Holert (GER) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Franziska Goetz (GER) 6-3 3-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. Alenka Hubacek (AUS) 6-3 6-0

Main Draw Semifinals:
(Q) Romina Oprandi (ITA) d. (3) Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-2

Enschede 10K

1st round qualifying:
Nicola Geuer (GER) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 6-1

Vinkovci 10K

1st round qualifying:
Zuzana Linhova (CZE) d. Bye
Michaela Bezdickova (CZE) d. Tea Faber (CRO) 6-7(3) 7-5 6-1

2nd round qualifying:
Aleksandra Tucakov (SRB) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-4 6-4
Michaela Bezdickova (CZE) d. Svetlana Mrkonjic (BIH) 6-0 6-0 :eek:

3rd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Aleksandra Tacakov (SRB) 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
(LL) Marcela Cuderman (SLO) d. (WC) Lenka Danielova (CZE) 6-2 7-5
Ximena Hermoso (MEX) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 7-6(4)

Kedziersyn-Kozle 10K

1st round qualifying:
(1) Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Bye
Monika Galikova (SVK) d. Magdalena Smejova (CZE) 6-3 6-3
Monika Tumova (CZE) d. Anna Naumova (UKR) 6-2 6-2
Klara Ellingerova (CZE) d. Martyna Snitko (POL) 6-4 6-3
(5) Kristyna Sramkova (CZE) d. Bye
Pavlina Glosova (CZE) d. Tatiana Illova (SVK) 7-6(4) 6-7(4) 6-1

2nd round qualifying:
(1) Teresa Malikova (CZE) d. Olga blank (ISR) 6-0 6-2
Magdalena Tokarska (POL) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 7-5 6-1
Monika Tumova (CZE) d. (4) Iuliia Kiriienko (UKR) 6-2 6-2
Klara Ellingerova (CZE) d. Yulia Pilnik (UKR) 3-6 6-3 6-4
(5) Kristyna Sramkova (CZE) d. Anastasiya Kyrydalova (UKR) 6-0 3-6 6-4
Pavlina Glosova (CZE) d. Jasmin Steinherr (GER) 6-4 6-4

3rd round qualifying:
(1) Teresa Malikova (CZE) d. Magdalena Tokarska (POL) 6-3 6-1
Monika Tumova (CZE) d. Klara Ellingerova (CZE) 6-0 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. (5) Kristyna Sramkova (CZE) 6-1 5-7 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Pavlina Glosova (CZE) 6-3 6-4
Anna Movisyan (ARM) d. (Q) Teresa Malikova (CZE) 6-2 6-4
(WC) Katarzyna Kawa d. (5) Radana Holusova (CZE) 7-5 ret.
(3) Pavla Smidova (CZE) d. Karolyn Grymel (GER) 6-2 6-3
(Q) Daria Kuchmina (RUS) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-4
(LL) Kristyna Sramkova (CZE) d. Anne-Valerie Evain (FRA) 7-6(4) 3-6 7-5
(8) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Paula Kania (POL) 3-6 6-0 6-0
Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Katharine Brown (GBR) 6-1 6-3
(4) Ima Bohush (BLR) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Monika Tumova (CZE) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. Anna Movisyan (ARM) 6-4 3-6 6-4
(3) Pavla Smidova (CZE) d. (Q) Daria Kuchmina (RUS) 7-5 6-2
(8) Simona Dobra (CZE) d. (LL) Kristyna Sramkova (CZE) 6-2 6-3
Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Karolina Domanski (SWE) 6-2 7-6(1)
Klaudia Gawlik (POL) d. Monika Tumova (CZE) w/o :sad:

Main Draw Quarterfinals:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Katarzyna Kawa (POL) 6-1 7-5
(8) Simona Dobra (CZE) d. (3) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-1
Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Ima Bohush (BLR) 6-2 6-3

Main Draw Semifinals:
(8) Simona Dobra (CZE) d. (1) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(2) 6-1
(2) Nikola Vajdova (SVK) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw Final:
(8) Simona Dobra (CZE) d. (2) Nikola Vajdova (SVK) 6-7(4) 6-0 7-5

Gimhae 10K

No Czechs entered

Khonkan 10K

1st round qualifying:
Wing-Yau Venise Chan (HKG) d. (4) Petra Padalikova (CZE) 3-6 6-2 6-1

Bell Ville 10K

No Czechs entered

Bennguin1491
Aug 25th, 2008, 03:44 PM
Events the week of 8/25

WTA Tour Events

US Open (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Olga Govortsova (BLR) d. (Q) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-1
(20) Nicole Vaidisova (CZE) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-1 6-2
(Q) Rossana de los Rios (PAR) d. (Q) Hana Sromova (CZE) 6-3 2-6 6-3
Sorana Cirstea (ROU) d. Lucie Safarova (CZE) 6-4 4-6 6-2
(8) Vera Zvonareva (RUS) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-3
Virginia Ruano Pascual (ESP) d. Petra Kvitova (CZE) 6-7(3) 6-4 6-2
(14) Victoria Azarenka (BLR) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(WC) Severine Bremond (FRA) d. (20) Nicole Vaidisova (CZE) 7-5 6-3

ITF Events

Katowice 25K

1st round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Julia Jagodzinska (POL) 6-0 6-1
Karolina Domanski (SWE) d. (9) Darina Sedenkova (CZE) 7-6(3) 6-2

2nd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Karolina Domanski (SWE) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw 1st round:
Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. (3) Tereza Hladikova (CZE) 3-6 6-4 6-2
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Lenka Tvarovska (SVK) 7-5 6-3
(2) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Ana Timotic (SRB) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Lenka Juricova (SVK) 6-4 6-1

Main Draw Semifinals:
(6) Anastasija Sevastova (LAT) d. (5) Michaela Pastikova (CZE) 3-6 7-6(2) 6-4

Vlaardingen 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Irene Rehberger-Bescos (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Lindsay Lee-Waters (USA) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Sharon Fichman (CAN) d. (8) Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-3 6-4

Portschach 10K

1st round qualifying:
Marketa Postranecka (CZE) d. Bye
Pavlina Glosova (CZE) d. Tea Palandacic (SLO) 6-1 6-2
Kristyna Hancarova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Maja Mabic (SLO) d. Marketa Postranecka (CZE) 6-3 6-2
Pavlina Glosova (CZE) d. Katharina Jobst (GER) 6-3 6-2
Kristyna Hancarova (CZE) d. Carolina Petrelli (ITA) 6-0 3-6 7-6(5)

3rd round qualifying:
Pavlina Glosova (CZE) d. (5) Alessia Bertoia (ITA) 7-5 6-4
(8) Dalila Jakupovic (SLO) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 4-6 6-2

Main Draw 1st round:
(4) Nicole Clerico (ITA) d. (Q) Pavlina Glosova (CZE) 6-2 6-2

Mollerusa 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Prague 10K

1st round qualifying:
(1) Petra Krejsova (CZE) d. Bye
Dagmar Dudlakova (CZE) d. Martina Krischkeova (CZE) 6-2 6-0
(2) Kristyna Sramkova (CZE) d. Bye
(3) Martina Borecka (CZE) d. Bye
Krisztina Kovacs (HUN) d. Klara Vyskocilova (CZE) 6-1 4-6 7-6(1)
Anna Naumova (UKR) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-1 6-3
(WC) Dominika Kanakova (CZE) d. Elina Toropova (RUS) 6-0 6-3
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Dunja Antunovic (HUN) 6-3 6-2
Hana Birnerova (CZE) d. Simona Synkova (SVK) 2-6 6-1 7-5
Gabriela Horackova (CZE) d. Tuule Tani (EST) 6-4 6-1
Sabrina Baumgarten (GER) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-2
Tereza Bekerova (CZE) d. Ofelya Poghosyan (ARM) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Dagmar Dudlakova (CZE) d. (1) Petra Krejsova (CZE) 5-4 ret. :hug:
Caroline Hitimana (BEL) d. (2) Kristyna Sramkova (CZE)
(3) Martina Borecka (CZE) d. Krisztina Kovacs (HUN) 7-6(3) 6-3
(WC) Dominika Kanakova (CZE) d. Veronika Blaskova (SVK) 6-4 6-4
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 6-4 6-1
Gabriela Horackova (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 6-1 6-2
Tereza Bekerova (CZE) d. Sabrina Baumgarten (GER) 6-4 6-0

Main Draw 1st round:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 7-6(5)
(Q) Caroline Hitimana (BEL) d. (Q) Tereza Bekerova (CZE) 6-3 6-2
(6) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Anna Naumova (UKR) 6-1 6-3
(4) Radana Holusova (CZE) d. Julia Matojan (EST) 6-3 6-3
(WC) Klara Koprivova (CZE) d. Sophie Cornerotte (BEL) 6-2 7-5
(5) Agnese Zucchini (ITA) d. (LL) Kristyna Sramkova (CZE) 7-5 6-0
(8) Karolina Nowak d. (Q) Gabriela Horackova (CZE) 4-6 6-2 6-2
Raffaella Bindi (ITA) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 6-1 6-1
(Q) Martina Borecka (CZE) d. Lisa Marshall (RSA) 6-2 6-1
(WC) Martina Kubickova (CZE) d. (3) Pavla Smidova (CZE) 6-1 6-4
Erika Zanchetta (ITA) d. (7) Eva Pigova (CZE) 7-6(6) 6-2
(WC) Eva Husakova (CZE) d. (Q) Dagmar Dudlakova (CZE) 6-1 1-0 ret.
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Jana Jandova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Caroline Hitimana (BEL) 6-4 6-2
(6) Katerina Kramperova (CZE) d. Madlen Kadur (GER) 6-2 6-4
(WC) Klara Koprivova (CZE) d. (4) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-3
(Q) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Martina Kubickova (CZE) 7-5 6-2
Erika Zanchetta (ITA) d. (WC) Eva Husakova (CZE) 6-4 6-4
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (2) Monika Kochanova (SVK) 6-4 5-7 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(6) Katerina Kramperova (CZE) d. (1) Katerina Vankova (CZE) 6-3 7-5
Mariya Malkhasyan (UKR) d. (WC) Klara Koprivova (CZE) 6-3 ret. :hug:
Raffaella Bindi (ITA) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 6-4 6-3
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Erika Zanchetta (ITA) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(6) Katerina Kramperova (CZE) d. Mariya Malkhasyan (UKR) 7-5 6-3
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Raffaella Bindi (ITA) 6-2 7-5

Main Draw Final:
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (6) Katerina Kramperova (CZE) 7-5 6-2

Saitama 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gimhae 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Nonthaburi 10K

1st round qualifying:
(4) Petra Padalikova (CZE) d. Daowadueng Phonkan (THA) 6-1 6-4

2nd round qualifying:
(4) Petra Padalikova (CZE) d. Renee Binnie (AUS) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Padalikova (CZE) d. (Q) Seo-Kyung Kang (KOR) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Petra Padalikova (CZE) d. (2) Yan-Chong Chen (CHN) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Yi Yang (CHN) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-1

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying or main draw

La Marsa 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Sep 2nd, 2008, 04:40 PM
Events the week of 9/1

WTA Tour Events

US Open (GS)

No Czechs remain :sad:

ITF Events

Denain 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(SR) Eva Birnerova (CZE) d. (Q) Vanessa Henke (GER) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. (SR) Eva Birnerova (CZE) 7-6(7) 7-5

Maribor 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Martina Franca 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Alphen a/d Rijn 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tsukuba 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Brno 25K

1st round qualifying:
(15) Barbora Krtickova (CZE) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-0 6-3
(10) Karin Morgosova (SVK) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-3
(3) Sylwia Zagorska (POL) d. Andrea Nedorostova (CZE) 6-3 6-4
(9) Jana Jandova (CZE) d. Kristyna Sramkova (CZE) 6-2 6-0
(5) Simona Dobra (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-3
(12) Klaudia Gawlik (POL) d. Barbora Vykydalova (CZE) 6-1 6-2
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Marketa Placha (CZE) 6-3 6-1
(13) Teresa Malikova (CZE) d. Martina Pradova (CZE) 6-1 6-1
(WC) Dominika Kanakova (CZE) d. (16) Madlen Kadur (GER) 6-4 6-1
(8) Eva Pigova (CZE) d. Yelyzaveta Rybakova (UKR) 6-1 6-0
(14) Mariya Malkhasyan (UKR) d. (WC) Martina Kubicikova (CZE) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
(15) Barbora Krtickova (CZE) d. (1) Katharina Brown (GBR) 6-2 6-4
(9) Jana Jandova (CZE) d. (3) Sylwia Zagorska (POL) 6-2 6-1
(5) Simona Dobra (CZE) d. (12) Klaudia Gawlik (POL) 7-5 6-2
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. (13) Teresa Malikova (CZE) 4-6 6-2 6-1
(7) Karolina Nowak (GER) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-1
(14) Mariya Malkhasyan (UKR) d. (8) Eva Pigova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-2
Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Katerina Kramperova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (5) Nikola Frankova (CZE) 6-4 0-6 6-2
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. Nikola Hofmanova (AUT) 7-6(7) 6-3
(8) Veronika Kapshay (UKR) d. Pavla Smidova (CZE) 7-6(5) 2-6 6-4
(7) Dominika Nociarova (SVK) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 6-4 6-3
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (LL) Katharina Brown (GBR) 6-7(2) 6-4 7-5
Monika Kochanova (SVK) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-2
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (2) Tereza Hladikova (CZE) 6-4 6-7(3) 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-0 7-5
Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-0 6-3
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Karin Morgosova (SVK) 6-2 6-3
(7) Dominika Nociarova (SVK) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-3 6-4
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Mariya Malkhasyan (UKR) 2-6 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Iveta Gerlova (CZE) 1-6 6-3 7-6(5)
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. Dominice Ripoll (GER) 6-2 6-1
(WC) Lenka Juricova (SVK) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-4 6-1

Main Draw Final:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (3) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4 3-6 6-2

Brasov (10K)

No Czechs in qualifying or main draw

Brcko 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Anna Gorunovich (RUS) 6-2 6-4
Zuzana Linhova (CZE) d. Ivana Spasovejic (SRB) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Aleksandra Filipovski (HUN) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-0 6-0
Zuzana Linhova (CZE) d. Vivien Svirkovska (CRO) 6-1 6-2

3rd round qualifiyng:
Zuzana Linhova (CZE) d. Katarina Adamovic (SRB) 6-0 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Bojana Jovanovski (SRB) d. (Q) Zuzana Linhova (CZE) 6-3 6-3

Go Yang 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires (Garin) 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Barueri 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Sep 9th, 2008, 10:00 PM
Events the week of 9/8

WTA Tour Events

Bali (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Athens 100K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Sarajevo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Noto 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Rockhampton 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Rousse 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lleida 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ciampino 10K

1st round qualifying:
Zuzana Linhova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Zuzanna Linhova (CZE) d. (3) Sabrina Cappanolo (USA) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(8) Tetyana Arefyeva (BUL) d. (Q) Zuzana Linhova (CZE) 6-1 4-0 ret. :hug:

Innsbruck 10K

1st round qualifying:
Andrea Nedorostova (CZE) d. Bye
Jeannine Prentner (AUT) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Anastasia Wagner (AUT) d. Andrea Nedorostova (CZE) 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Budapest 10K

1st round qualifying:
Ivana Karolyiova (SVK) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-4 5-7 6-2

Main Draw 1st round:
Andrea Berkova (CZE) d. (6) Diana Eriksson (SWE) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Andrea Berkova (CZE) d. (Q) Agnes Bukta (HUN) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Veronica Popovici (ROU) d. Andrea Berkova (CZE) 6-2 6-1

Go Yang 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Celaya 10K

No qualifying, No Czechs in main draw

Bogota 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santos 10K

No Czechs in qualifying or main draw

:yawn:

Bennguin1491
Sep 26th, 2008, 02:47 PM
Events the week of 9/15

WTA Tour Events

Tokyo (Tier I)

No Czechs in qualifying or main draw

Guangzhou (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Sofia 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Mathilde Johansson (FRA) d. Renata Voracova (CZE) 6-1 7-5
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Anna Lapushchenkova (RUS) 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Sesil Karatantcheva (BUL) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Viktoria Kutusova (UKR) d. (3) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4) 6-4

Albuquerque, NM 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Mestre 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Tathiana Garbin d. Tereza Hladikova (CZE) 6-1 6-1
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-1 4-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Alberta Brianti (ITA) 6-1 4-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Romina Oprandi (ITA) d. (5) Lucie Hradecka (CZE) 6-0 7-6(2)

Madrid 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Rocio De La Torre-Sanchez (ESP) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(4) Regina Kulikova (RUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-0

Karshi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kawana 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Limoges 10K

No Czechs in qualifying or main draw

No Czechs in main draw

Main Draw 1st round:
Amra Sadikovic (SUI) d. (6) Katerina Vankova (CZE) 4-6 6-4 7-5

Kyoto 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Chihuahua 10K

No qualifying, no Czechs in main draw

Bennguin1491
Sep 30th, 2008, 02:40 PM
Events the week of 9/22

WTA Tour Events

Beijing (Tier II)

1st round qualifying:
(2) Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Jia-Jing Lu (CHN) 6-0 6-4
(WC) Yanchong Chen (CHN) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 3-6 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(2) Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Chen Liang (CHN) 4-6 6-3 6-1

3rd round qualifying:
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (2) Iveta Benesova (CZE) 5-7 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(8) Anna Chakvetadze d. (LL) Iveta Benesova (CZE) 6-4 7-5

Seoul (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. Melanie South (GBR) 6-1 3-0 ret.
Klara Zakopalova (CZE) d. (4) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1 6-7(3) 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Maria Kirilenko (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-3
Ekaterina Makarova (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-3

ITF Events

Shrewsbury 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Claudine Schaul (LUX) 7-6(4) 1-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Kirsten Flipkens (BEL) d. Nikola Frankova (CZE) 6-2 6-1

Ashland, KY 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Granada 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Irene Santos-Bravo (ESP) 4-6 6-3 6-3
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. Irene Rehberger-Bescos (ESP) 6-3 1-6 6-4

Main Draw 2nd round:
Karla Mraz (FRA) d. (4) Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-3
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. (LL) Sofia Kvatsabaia (GEO) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. Sara Del Barrio-Aragon (ESP) 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 6-4

Lecce 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Podgorica 25K

1st round qualifying:
(5) Katerina Vankova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Katerina Vankova (CZE) d. Ana Bezjak (CRO) 6-0 6-2

3rd round qualifying:
(5) Katerina Vankova (CZE) d. Bernadetta Birkas (SRB) 7-5 6-3

Main Draw 1st round;
(1) Masa Zec-Peskiric (SLO) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-2
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Laure Siegemund (GER) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Tina Obrez (SLO) 5-7 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Dominika Nociarova (SVK) d. (5) Michaela Pastikova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Clermont-Ferrand 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Volos 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sofia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Serra Negra 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Sep 30th, 2008, 03:26 PM
Events the week of 9/29

WTA Tour Events

Stuttgart (Tier II)

1st round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Stephanie Gehrlein (GER) 6-3 6-0
Lucie Hradecka (CZE) d. (A) Veronika Chvojkova (CZE) 7-5 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Jelena Kostanic Tosic (CRO) 6-4 4-6 6-3
Lucie Hradecka (CZE) d. (7) Nuria Llagostera Vives (ESP) 4-6 7-5 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (4) Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (1) Sara Errani (ITA) 6-3 7-5
(3) Kateryna Bondarenko (UKR) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. Alberta Brianti (ITA) 6-3 6-7(5) 6-4

Main Draw 1st round:
Na Li (CHN) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-2
Nadia Petrova (RUS) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-2
(8) Agnieszka Radwanska (POL) d. (Q) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-2

Tokyo (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (4) Maria Kirilenko 4-6 6-2 7-5
(5) Kaia Kanepi (EST) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-3 6-4
Yanina Wickmayer (BEL) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 3-6 6-3
(Q) Rika Fujiwara (JPN) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-6(6) 6-4

Main Draw 2nd round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Marta Domachowska (POL) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Jarmila Gajdosova (AUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-5 7-5

Tashkent (Tier IV)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Troy, AL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Juarez 50K+H

1st round qualifying:
(6) Lena Litvak (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-2 6-4

No Czechs in main draw

Helsinki 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Sandanski 10K

1st round qualifying:
(1) Barbora Krtickova (CZE) d. Bye
Lucie Sipkova (CZE) d. (7) Iuliia Kirienko (UKR) 6-2 ret.

2nd round qualifying:
Filipa Gabrovska (BUL) d. (1) Barbora Krtickova (CZE) 6-3 2-6 6-0
(11) Bianca Hincu (ROU) d. Lucie Sipkova (CZE) 7-5 4-6 7-5

No Czechs in main draw

Les Franqueses del Valles 10K

1st round qualifying:
Lucie Vescerova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Marta Pinyol-Davi (ESP) d. Lucie Vescerova (CZE) 6-2 6-3

No Czechs in main draw

Mytilini 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Porto 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Jana Jandova (CZE) d. (LL) Caroline Magnusson (SWE) 6-3 6-2
(2) Katerina Vankova (CZE) d. Marina Novak (LIE) 6-7(6) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Joana Pangaio-Pereria (POR) d. (8) Jana Jandova (CZE) 6-4 3-6 6-4
(2) Katerina Vankova (CZE) d. Sandy Marti (SUI) 1-6 6-1 6-1

Main Draw Quartefinals:
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Joana Pangaio-Pereira (POR) 3-6 7-6(7) 6-3

Main Draw Semifinals:
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (5) Marina Melnikova (RUS) 4-6 6-3 6-4

Main Draw Final:
(7) Appolonia Melzani (BEL) d. (2) Katerina Vankova (CZE) 6-3 6-1

Curitiba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Oct 7th, 2008, 11:52 PM
Events the week of 10/6

WTA Tour Events

Moscow (Tier I)

1st round qualifying:
Alla Kudryavtseva (RUS) d. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(WC) Vera Dushevina (RUS) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 3-6 6-3

ITF Events

Joue-Les-Tours 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (LL) Karla Mraz (FRA) 6-1 6-0
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-3 7-5
(2/WC) Petra Cetkovska (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-3 1-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Julie Coin (FRA) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-4
Emilie Loit (FRA) d. (8) Lucie Hradecka (CZE) 0-6 6-4 7-6(3)
Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. (2/WC) Petra Cetkovska (CZE) 7-5 3-6 7-5

Barnstaple 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katalin Marosi (HUN) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-1 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. Petra Martic (CRO) 4-6 7-5 6-4
Veronika Chvojkova (CZE) d. Klaudia Boczova (SVK) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Katie O'Brien (GBR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Lina Stanciute (LTU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-2

Pittsburgh, PA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Jounieh 50K+H

No Czechs in qualifying or main draw

San Luis Potosi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Reggio Calabria 25K

1st round qualifying:
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. Agnese Rella (ITA) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Krystina Pliskova (CZE) d. Federica Grazioso (ITA) 5-7 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(LL) Nicole Clerico (ITA) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 6-1 6-3
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Annalisa Bona (ITA) 7-6(6) 6-3
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Valentina Sulpizio (ITA) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (SE) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-0 6-0 :eek:
(Q) Paola Cigui (ITA) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. Elisa Balsamo (ITA) 4-6 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Patricia Mayr (AUT) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-3

Traralgon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Barcelona 10K

1st round qualifying:
(WC) Lucie Vescerova (CZE) d. (WC) Carla Torres Mengual (ESP) 6-3 3-6 6-1

2nd round qualifying:
(2) Amanda Carreras (GBR) d. (WC) Lucie Vescerova (CZE) 6-0 6-3

No Czechs in main draw

Thessaloniki 10K

1st round qualifying:
Isabella Shinikova (BUL) d. Lucie Sipkova (CZE) 3-6 6-0 6-4

Main Draw 1st round:
Barbora Krtickova (CZE) d. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Krtickova (CZE) d. (4) Stamatia Fafaliou (GRE) 6-2 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Krtickova (CZE d. Jaklin Alawi (BUL) 6-0 3-6 6-2

Main Draw Semifinals:
Dalia Zafirova (BUL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-1 6-2

Espinho 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Jana Jandova (CZE) d. (WC) Joana Pangaio-Pereira (POR) 5-7 7-6(5) 7-6(3)
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(6) Jana Jandova (CZE d. Sandy Marti (SUI) 6-3 6-4
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Lara Michel (SUI) 5-7 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(6) Jana Jandova (CZE) d. Irene Santos-Bravos (ESP) 7-5 7-5
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Valentina Stephan (GER) 6-0 7-6(6)

Main Draw Semifinals:
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (6) Jana Jandova (CZE) 5-7 6-2 6-2

Main Draw Final:
(5) Fatma El Alami (MAR) vs. (2) Katerina Vankova (CZE)

Southlake, TX 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Larisa Gorodetsky (CAN) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Eugenie Bouchard (CAN) d. Klara Jagosova (CZE) 7-6(2) 6-1

Main Draw 1st round:
(WC) Chanelle Van Nguyen (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 7-6(2) 6-1

Santa Cruz 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mogi Das Cruzes 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Oct 20th, 2008, 01:59 AM
Events the week of 10/13

WTA Tour Events

Zurich (Tier II)

1st round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. Mathilde Johansson (FRA) 6-0 6-1
Tzipora Obziler (ISR) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 6-4
(5) Iveta Benesova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (6) Tsvetana Pironkova (BUL) 6-2 3-6 6-3
(5) Iveta Benesova (CZE) d. Tzipora Obziler (ISR) 6-4 6-2

3rd round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. Anna-Lena Groenefeld (GER) 6-3 7-5
Sofia Arvidsson (SWE) d. (5) Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (6) Patty Schnyder (SUI) 6-4 3-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Ana Ivanovic (SRB) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 6-1 6-4

ITF Events

Ortisei 100K+H

1st round qualifying:
(1) Viktoria Kutusova (UKR) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-0 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. Martina Parmignani (ITA) 6-3 6-3
Eva Pigova (CZE) d. Monika Kochanova (SVK) 6-3 2-6 6-3
Andrea Hlavackova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-2 2-6 6-3

2nd round qualifying:
(3) Regina Kulikova (RUS) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-0
(7) Melanie Klaffner (AUT) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-3
Andrea Hlavakova (CZE) d. (8) Dominika Nociarova (SVK) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (4) Karolina Sprem (CRO) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Polona Hercog (SLO) 6-3 6-4
Galina Voskoboeva (KAZ) d. (7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 5-7 6-2 7-6(4)
(Q Viktoria Kutuzova (UKR) d. (5) Lucie Safarova (CZE) 6-3 4-6 6-3
(6) Klara Zakpalova (CZE) d. Catalina Castano (COL) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(WC) Romina Oprandi (ITA) d. (Q) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-3
Olga Savchuk (UKR) d. (6) Klara Zakopalova (CZE) w/o :sad:

Toronto 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Betina Jozami (ARG) d. Nikola Frankova (CZE) 7-6(4) 6-3

Lawrenceville, GA 50K

1st round qualifying:
(5) Katerina Kramperova (CZE) d. Viet-Ha Ngo (VIE) 6-2 6-4
(WC) Julia Courter (USA) d. Katerina Gresova (CZE) 6-3 6-1
Lauren Herring (USA) d. Martina Nitkova (CZE) 6-2 6-1
Diana Nakic (SLO) d. Linda Hricistova (CZE) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
Amanda Mcdowell (USA) d. (5) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-2

No Czechs in qualifying

Saint-Raphael 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Corinna Dentoni (ITA) 6-2 6-4
Renata Voracova (CZE) d. Olivia Sanchez (FRA) 6-2 ret.
(6) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Violette Huck (FRA) 6-2 6-2
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ekaterina Dzehalevch (BLR) 7-6(5) 7-6)(6)
Katie O'Brien (GBR) d. Eva Birnerova (CZE) 6-3 4-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Virginie Pichet (FRA) 6-1 6-1
Renata Voracova (CZE) d. (4) Kirsten Flipkens (BEL) 6-4 7-6(5)
(6) Lucie Hradecka (CZE) d. Zuzana Ondraskova (CZE) w/o

Main Draw Quarterfinals:
(8) Julie Coin (FRA) d. (1) Petra Cetkovska (CZE) 6-2 4-6 7-6(2)
Angelique Kerber (GER) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4
(6) Lucie Hradecka (CZE) d. Julia Schruff (GER) 6-3 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Severine Bremond (FRA) d. (6) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 1-6 7-6(5)

Lagos 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Mexico City 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Makinohara 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Mount Gambier 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Louis, MO 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Caitlin Ann McKenna (USA) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Joanne Schickerling (RSA) 7-5 6-0

3rd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Aleah Morrow (USA) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(8) Petra Padalikova (CZE) d. (Q) Marlene Ryan (USA) 6-7(7) 6-1 6-3
(Q) Katerina Sevcikova (CZE) d. Alexandra Vukota (SUI) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw 2nd round:
(8) Petra Padalikova (CZE) d. Mami Inoue (USA) 6-2 7-5
(3) Anda Perianu (ROU) d. (Q) Katerina Sevcikova (CZE) 6-0 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Lindsey Hardenbaugh (USA) d. (8) Petra Padalikova (CZE) 6-3 6-2

Sevilla 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Dubrovnik 10K

1st round qualifying:
Lenka Danielova (CZE) d. Martina Kostalova (SVK) 3-6 7-5 6-2
(4) Martina Borecka (CZE) d. Bye
Timna Ticic (CRO) d. Barbora Bozkova (CZE) 6-4 6-2
(5) Andrea Berkova (CZE d. Bye
(9) Petra Krejsova (CZE) d. Marina Prosenica (CRO) 6-2 6-3
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Krisztina Kovacs (HUN) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
Marina Jozipovic (CRO) d. Lenka Danielova (CZE) 6-3 6-3
Timna Ticic (CRO) d. (4) Martina Borecka (CZE) 7-5 1-6 7-5
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Theresa Jobst (GER) 7-6(5) 6-3
Anna Livadaru (GER) d. (9) Petra Krejsova (CZE) 6-0 5-7 7-5
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Julia Bruess (AUT) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Dorotea Kraljevic (CRO) 6-3 4-6 6-2
(11 Ema Mikulcic (CRO) d.Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-0 4-6 7-6(5)

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. Karolina Jovanovic (SRB) 6-0 6-2
Aleksandra Filipovski (HUN) d. (Q) Andrea Berkova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Conny Perin (SUI) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Samantha Schoeffel (FRA) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 7-5

Lisbon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Kharkiv 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Settimo San Pietro 10K

No Czechs in qualfying or main draw

Bennguin1491
Oct 20th, 2008, 02:45 AM
Events the week of 10/20

WTA Tour Events

Linz (Tier II)

1st round qualifying:
Eva Hrdinova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 2-6 6-4 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (A) Janina Toljan (AUT) 6-4 6-2
(3) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Jeannine Prentner (AUT) 6-2 6-0
(9) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Jelena Kostanic Tosic (CRO) 6-2 6-0
Anna Lapushchenkova (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 7-5

2nd round qualifying:
(1) Ekaterina Makarova (RUS) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-1
Olga Savchuk (UKR) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-5 2-6 6-2
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Kristina Kucova (SVK) 3-6 7-5 6-1
(9) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anna Lapushchenkova (RUS) 7-6(4) 6-0

3rd round qualifying:
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Jill Craybas (USA) 6-2 6-0
(8) Nuria Llagostera Vives (ESP) d. (9) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Tamira Paszek (AUT) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Marion Bartoli (FRA) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4) 1-6 6-3

Luxembourg (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Laura Robson (GBR) 1-6 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. (2) Anna Chakvetadze (RUS) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(6) Li Na (CHN) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 4-6 6-2

ITF Events

Taipei 100K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Sophie Ferguson (AUS) d. Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-2

Poitiers 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Stephanie Foretz (FRA) d. Lucie Hradecka (CZE) 1-6 6-4 6-2
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Selima Sfar (TUN) 6-1 6-2
(3) Lucie Safarova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 6-3 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. Stephanie Foretz (FRA) 6-4 4-6 6-2
(3) Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Oxana Lyubtsova (UKR) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Monica Niculescu (ROU) d. (5) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-3
(3) Lucie Safarova (CZE) d. (6) Nathalie Dechy (FRA) 6-2 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (3) Lucie Safarova (CZE) 6-7(7) 6-4 7-6(3)

Saguenay 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Melinda Czink (HUN) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-3

Podolsk 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Ksenia Pervak (RUS) d. Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-2

Glasgow 25K

1st round qualifying:
Katie Gater (GBR) d. (11) Eva Pigova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Natasha Khan (GBR) 6-1 7-5
(Q) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 3-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Amanda Elliott (GBR) 6-0 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. (3) Anne Schaefer (GER) 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Patricia Mayr (AUT) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-2

Augusta, GA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hamanako 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lagos 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Port Pirie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Mexico City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Cugat 10K

No Czechs in qualifyng or main draw

Dubrovnik 10K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Krizstina Kovacs (HUN) 6-1 7-6(2)
(3) Martina Borecka (CZE) d. Bye
Lenka Danielova (CZE) d. Martina Gregoric (CRO) 6-2 6-1
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Bye
Barbora Bozkova (CZE)d. Luca Pump (HUN) 6-2 6-2
Katharina Jobst (GER) d. (8) Petra Krejsova (CZE) 6-1 7-6(4)

2nd round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Theresa Jobst (GER) 6-1 6-1
(3) Martina Borecka (CZE) d. Paulina Milosavljevic (SWE) 4-6 6-1 6-0
Mina Gardic (CRO) d. Lenka Danielova (CZE) 6-5 ret. :sad:
Natela Dzalamidze (RUS) d. (5) Andrea Berkova (CZE) 6-0 6-4
Reka-Luca Jani (HUN) d. Barbora Bozkova (CZE) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (2) Silvia Njiric (CRO) 6-2 7-5
(3) Martina Borecka (CZE) d. Mina Gardic (SRB) 6-0 7-5

Main Draw 1st round:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Ljubica Avramovic (SRB) 2-6 6-3 7-5
Matea Mezak (CRO) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 6-4 4-6 6-2
Darina Sedenkova (CZE) d. (LL) Nadezda Gorbachkova (RUS) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (5) Conny Perrin (SUI) 6-0 6-1
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Ema Mikulcic (CRO) 4-6 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Reka-Luca Jani (HUN) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-5 3-6 6-1
Darina Sedenkova (CZE) d. (LL) Silvia Njiric (CRO) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Kristina Steiert (GER) 7-5 6-0

Main Draw Final:
Darina Sedenkova (CZE) d. Matea Mezak (CRO) 4-6 6-0 6-4

Oristano 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Valencia 10K

No Czech in qualifying or main draw

Pretoria 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Chanel Simmonds (RSA) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-4 7-6(4)

Vila Real de Santo Antonio 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Oct 25th, 2008, 02:25 PM
Events the week of 10/27

WTA Tour Events

Quebec City (Tier III)

1st round qualifying:
(7) Carly Gullickson (USA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 6-2

No Czechs in main draw

ITF Events

Bratislava 100K+H

1st round qualifying:
Simona Dobra (CZE) d. (WC) Lucia Zavarcikova (SVK) 6-3 6-0
Romana Tabakova (SVK) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-1
(5) Eva Hrdinova (CZE) d. Veronika Kapshay (UKR) 7-5 5-7 6-2

2nd round qualifying:
(3) Petra Martic (CRO) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4
Michaella Krajicek (NED) d. (5) Eva Hrdinova (CZE) 6-2 7-6(10)

Main Draw 1st round:
Sesil Karatantcheva (BUL) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-0 3-6 6-1
(8) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-1 4-6 6-3
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (LL) Elena Bovina (RUS) 6-7(6) 7-6(3) 6-3
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Eleni Daniilidou (GRE) 4-6 7-6(6) 6-2
(2) Iveta Benesova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 7-5 6-7(6) 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-0
(2) Iveta Benesova (CZE) d. (LL) Ana Jovanovic (SRB) 6-0 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(8) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (3) Petra Kvitova (CZE) 6-4 2-6 7-6(7)
(6) Monica Niculescu (ROU) d. (2) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-4

Nantes 50K+H

1st round qualifying:
(3) Michaela Pastikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Michaela Pastikova (CZE) d. Hanna Nooni (SWE) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(3) Michaela Pastikova (CZE) d. (6) Violette Huck (FRA) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Claire Feuerstein (FRA) d. (7) Renata Voracova (CZE) 2-6 6-4 7-5
(WC) Yulia Fedossova (FRA) d. (Q) Michaela Pastikova (CZE) 6-1 6-1
(5) Julie Coin (FRA) d. Eva Birnerova (CZE) 6-7(5) 7-5 6-4

Tokyo 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Istanbul-Ted 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Stockholm 10K

1st round qualifying:
Monika Tumova (CZE) d. Emma Flood (NOR) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Monika Tumova (CZE) d. Isabelle Jonsson (SWE) 6-0 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Monika Tumova (CZE) d. (4) Justyna Jegiolka (POL) 7-6(5) 6-2
(7) Eva Pigova (CZE) d. (WC) Josefin Andersson (SWE) 3-6 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Monika Tumova (CZE) d. (WC) Paulina Milosavljevic (SWE) 6-3 7-6(2)
Nicola Geuer (GER) d. (7) Eva Pigova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Anna Brazhnikova (SWE) d. (Q) Monika Tumova (CZE) 6-2 6-2

Ramle 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mexico City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Valencia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Pretoria 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Zuzana Linhova (CZE) d. Julia Moriarty (AUS) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
Zuzana Linhova (CZE) d. (Q) Chane Hines (RSA) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Davinia Lobbinger (BEL) d. Zuzana Linhova (CZE) 7-6(6) 6-2

Bennguin1491
Nov 1st, 2008, 03:35 AM
Events the week of 11/3

WTA Tour Events

Doha (YEC)

No Czechs qualified.

ITF Events

Krakow 100K+H

1st round qualifying:
Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Beata Wajdzik (POL) 6-0 6-0 :eek:
(8) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Katarzyna Kawa (POL) 6-1 6-4
Sofia Shapatava (GEO) d. Darina Sedenkova (CZE) 7-6(5) 4-6 6-4
Lina Stanciute (LTU) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 4-6 6-4

2nd round qualifying:
(2) Margit Ruutel (EST) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-1
Veronika Kapshay (UKR) d. (8) Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Viktoria Kutuzova (UKR) 6-1 ret.
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 4-6 6-2
Julia Schruff d. Renata Voracova (CZE) 2-6 7-6(3) 6-3

Main Draw 2nd round:
(7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anna Lapushchenkova (RUS) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Angelique Kerber (GER) d. (7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-0 6-1

Auburn, AL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Ismaning 50K

1st round qualifying:
Tadeja Majeric (SLO) d. (6) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-1
(4) Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Laura Siegemund (GER) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
(4) Andrea Hlavackova (CZE) d. Syna Kaiser (GER) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
(4) Andrea Hlavackova (CZE) d. Lenka Jurikova (SVK) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(LL) Lenka Jurikova (SVK) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(4) 6-2
(Q) Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Jasmin Steinherr (GER) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(4) Julia Goerges (GER) d. (Q) Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 7-6(6)

Le Havre 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sunderland 10K

1st round qualifying:
Monika Tumova (CZE) d. Mawuena Ankutse (GBR) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Monika Tumova (CZE) d. Olivia Smith (GBR) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (LL) Josanne Van Bennekom (NED) 6-1 6-3
(Q) Monika Tumova (CZE) d. (Q) Nikki Prosser (GBR) 6-4 6-4
Tara Moore (GBR) d. Eva Pigova (CZE) 6-3 1-6 6-0

Main Draw 2nd round:
Nicola Geuer (GER) d. (1) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(6) 6-2
(Q) Jennifer Ren (GBR) d. (Q) Monika Tumova (CZE) 6-1 6-4

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Asuncion 10K

No Czechs in qualifying or main draw

El Menzah 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Muzaffarnagar 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Nov 10th, 2008, 03:00 PM
Events the week of 11/10

WTA Tour Events

Season is complete.

ITF Events

San Diego, CA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Minsk 50K

1st round qualifying:
Marina Shamayko (RUS) d. (1) Nikola Frankova (CZE) 2-6 6-1 7-6(3)

Main Draw 1st round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Ima Bohush (BLR) 6-0 6-3
Eva Hrdinova (CZE) d. Maria Kondratieva (RUS) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. Alberta Brianti (ITA) 7-6(1) 6-4
Eva Hrdinova (CZE) d. (2) Anna Lapushchenkova (RUS) 6-4 1-0 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(1) Alisa Kleybanova (RUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-4
Eva Hrdinova (CZE) d. (8) Corinna Dentoni (ITA) 6-4 7-5

Main Draw Semifinals:
Eva Hrdinova (CZE) d. (3) Anastasia Yakimova (BLR) 6-4 7-5

Main Draw Finals:
(1) Alisa Kleybanova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 4-6 6-2

Pune 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Jersey 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Manila 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santiago 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Gabriela Vieira (BRA) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Andressa Garcia (BRA) 6-3 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(5) Nataly Yoo (USA) d. (4) Katerina Kramperova (CZE) 6-4 6-3

Queretaro 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Nov 20th, 2008, 02:00 AM
Events the week of 11/17

ITF Events

Odense 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Julia Schruff (GER) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-1
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 6-3 4-6 6-4
Nikola Frankova (CZE) d. Mervana Jugic-Salkic (BIH) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Nikola Frankova (CZE) 6-7(1) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(4) Angelique Kerber (GER) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 3-6 6-3 7-6(4)

Kolkata 50K

No Czchs in qualifying or main draw

Opole 25K

1st round qualifying:
(9) Simona Dobra (CZE) d. (WC) Marta Smiechowska (POL) 6-1 6-0
(12) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Katarzyna Kawa (POL) 6-2 7-6(9)
Martina Borecka (CZE) d. (3) Stefania Boffa (SUI) w/o
(10) Katerina Vankova (CZE) d. Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-2
Darina Sedenkova (CZE) d. (16) Irini Georgatou (GRE) 6-4 4-6 6-0
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (14) Karin Morgosova (SVK) 6-2 6-1
(7) Karolina Kosinska (POL) d. Jana Jandova (CZE) 6-3 7-5
(8) Monika Kochanova (SVK) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(1/WC) Marlot Meddens (NED) d. (9) Simona Dobra (CZE) 6-7(1) 6-3 6-2
(2) Stephanie Vongsouthi (FRA) d. (12) Pavla Smidova (CZE) 6-2 7-6(6)
(10) Katerina Vankova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 7-6(11) 7-6(3)
Darina Sedenkova (CZE) d. (4) Justine Ozga (GER) 7-5 3-6 7-6(3)
(6) Nikola Vajdova (SVK) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 4-6 6-1

Main Draw 1st round:
(WC) Eva Pigova (CZE) d. (WC) Kim-Alice Grajdek (GER) 2-6 6-3 6-4
(5) Tereza Hladikova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-7(3) 6-4 7-5
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (7) Lina Stanciute (LTU) 6-2 6-4
Michaela Pastikova (CZE) d. (WC) Martina Kubickoa (CZE) 6-1 6-1
(Q) Monika Kochanova (SVK) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-5 3-6 7-5
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Nikola Vajdova (SVK) 6-4 4-6 6-1
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Aniko Kapros (HUN) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(5) Tereza Hladikova (CZE d. (WC) Eva Pigova (CZE) 6-1 6-3
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Olga Brozda (POL) 6-7(6) 6-3 6-0
Lesya Tsurenko (UKR) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-1
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Tereza Hladikova (CZE) d. (1) Oxana Lyubtsova (UKR) 7-6(6) 3-6 6-3
(3) Arantxa Rus (NED) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-3
(8) Ana Vrljic (CRO) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
(3) Arantxa Rus (NED) d. (5) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(2) 6-3

Astana 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Phoenix 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Eva Fernandez-Brugues (ESP) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Surina De Beer (RSA) d. (7)Eva Hrdinova (CZE) 7-5 2-1 ret.

Pueblas 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Katerina Kramperova (CZE) d. (LL) Melisa Miranda-Otarola (CHI) 3-6 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Veonica Spiegel (ARG) 2-6 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Megan Moulton-Levy (USA) d. (WC) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 0-6 6-2

Manila 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Montevideo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Dubai 10K

1st round qualifying:
Zuzana Linhova (CZE) d. Bye

Main Draw 1st round:
(Q) Zuzana Linhova (CZE) d. (WC) Emily Leenen (GBR) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q)Zuzana Linhova (CZE) d. (6) Katerina Polunina (UKR) 7-6(1) 4-6 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(4) Manana Shapakidze (GEO) d. (Q) Zuzana Linhova (CZE) 1-6 6-3 6-3

Bennguin1491
Nov 23rd, 2008, 02:20 AM
Events the week of 11/24

ITF Events

Toyota 75K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Saint Denis - Reunion Island 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Perth 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Vallduxo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Islamabad 10K

No qualifying, No Czechs in main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Katerina Kramperova (CZE) d. Diane Cheymol (FRA) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Katerina Kramperova (CZE) d. Hermon Brhane (GER) 7-6(5) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Tarakaa Bertrand (USA) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(5) Katerina Kramperova (CZE) d. (3) Melisa Miranda-Otarola (CHI) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(5) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Chloe Jones (USA) 6-0 6-7(4) 6-2

Bennguin1491
Dec 1st, 2008, 02:03 AM
Events the week of 12/1

ITF Events

Sorrento 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Vinaros 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Islamabad 10K

No qualifying, no Czechs in main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Fortaleza 10K

No qualifying, no Czechs in main draw

La Habana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Dec 19th, 2008, 07:44 PM
wow....someone get really lazy in the offseason. :help:

Events the week of 12/8

Prerov 25K

1st round qualifying:
(1) Elora Dabiju (ROU) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 5-7 6-3
(2) Ksenia Lykina (RUS) d. (WC) Eva Husakova (CZE) 6-1 6-1
(WC) Teresa Malikova (CZE) d. (15) Darina Sedenkova (CZE) 7-5 5-7 7-6(3)
(WC) Tereza Vancurova (CZE) (14) Nathalie Piquion (FRA) 3-6 7-6(5) 7-5
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Karin Morgosova (SVK) 6-2 6-2
(5) Natalia Orlova (RUS) d. (WC) Karolina Vlachova (CZE) 6-1 6-4
(12) Camilia Giorgi (ITA) d. Eva Birnerova (CZE) 6-3 6-2
(6) Katie Ruckert (USA) d. (WC) Pernila Mendesova (CZE) 2-6 6-3 6-2
(13) Monika Kochanova (SVK) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-2
(7) Justine Ozga (GER) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 6-2 6-3
Jana Jandova (CZE) d. (11) Elizaveta Tochilovskaya (RUS) 6-1 3-0 ret.

2nd round qualifying:
(2) Ksenia Lykina (RUS) d. (WC) Teresa Malikova (CZE) 6-2 6-2
Patricia Veresova (SVK) d. (WC) Tereza Vancurova (CZE) 6-0 7-5
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. (9) Palma Kiraly (HUN) 7-6(6) 6-3
(7) Justine Ozga (GER) d. Jana Jandova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Valeria Savinykh (RUS) d. (1) Renata Voracova (CZE) 6-3 6-4
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-7(2) 6-4 6-1
(8) Anna Korzeniak (POL) d. (WC) Katerina Vankova (CZE) 6-3 6-4
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Elora Dabiju (ROU) 6-0 6-2
Sandra Martinovic (BIH) d. (LL) Jana Jandova (CZE) 7-6(2) 6-3
Teodora Mircic (SRB) d. Veronika Chvojkova (CZE) 3-2 ret. :sad:
(Q) Justine Ozga (GER) d. (WC) Klara Koprivova (CZE) 7-5 6-3
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Martina Kubickova (CZE) 6-4 6-4
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. Lisa Sabino (ITA) 6-2 6-3
Michaela Pochabova (SVK) d. (WC) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Katie Ruckert (USA) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Valeria Savinykh (RUS) 6-0 4-6 6-1
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 2-6 7-5 6-3
(4) Tereza Hladikova (CZE) (Q) Patricia Veresova (SVK) 7-5 6-2
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-1 6-4
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Claire Feuerstein (FRA) 6-2 7-6(6)

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Natalia Orlova (RUS) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 4-6 6-3
Ana Savic (CRO) d. (3) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-7(3) 7-6(12) 7-5
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. (6) Anna Floris (ITA) 3-6 7-5 6-4
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 4-6 6-3

Main Draw Semifinals:
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. (5) Andrea Hlavackova (CZE) 4-6 7-5 6-2

Main Draw Final:
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. Ana Savic (CRO) 6-4 7-5

Benicarlo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

La Habana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bennguin1491
Dec 19th, 2008, 07:46 PM
Event(:lol:) the week of 12/15

Dubai 75K

No Czechs in qualifying or main draw