PDA

View Full Version : Czechs weekly result thread.....2007 edition!


crazylace01
May 5th, 2007, 04:19 AM
Events the week of 5/7

WTA Events

Berlin (Tier I)

1st round qualifying:
(WC) Angelika Roesch (GER) d. (3) Eva Birnerova (CZE) 7-6(5) 1-6 6-1
(12) Hana Sromova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-4 0-6 6-2
(16) Andreja Klepac (SLO) d. Kveta Peschke (CZE) 6-4 6-2
(9) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Syna Kayser (GER) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
(WC) Angelika Roesch (GER) d. (12) Hana Sromova (CZE) 7-5 2-6 6-3
(9) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (6) Tamira Paszek (AUT) 4-6 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Olga Savchuk (UKR) 6-3 6-7(6) 6-0
(Q) Zuzana Ondraskova (CZE) vs. (11) Daniela Hantuchova (SVK)

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (9) Anna Chakvetadze (RUS) 6-4 6-4

Main Draw 3rd round:
(8) Dinara Safina (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Prague (Tier IV)

1st round qualifying:
Andrea Hvlavackova (CZE) d. Natalie Grandin (RSA) 7-5 6-7 6-2
(2) Renata Voracova (CZE) d. Regina Husak (NED) 6-2 6-2
Michaela Pastikova (CZE) d. Leanne Baker (NZL) 4-6 6-2 6-2
(WC) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Martina Pradova (CZE) 6-2 7-6
(5) Barbora Zahalova Strycova (CZE) d. Shengnan Sun (CHN) 6-0 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Kit Carson (USA) 6-4 6-2
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Katerina Vankova (CZE) 6-0 6-3
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Janine Tisczolczy (GER) 6-1 6-1 :)
Lucie Hradecka (CZE) d. Christina Horiatopoulos (AUS) 6-1 6-2
(WC) Tereza Budilova (CZE) d. (WC) Petra Mokra (CZE) 6-1 6-2
Petra Cetkovska (CZE) d. Nicole Kriz (AUS) 6-0 4-6 6-2

2nd round qualifying:
Andrea Hvlavackova (CZE) d. (1) Timea Bacsinszky (SUI) 6-2 6-2 :eek:
(2) Renata Voracova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 7-6
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 6-2 7-6(2)
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 2-6 6-2 7-6(9)
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-0 :)
Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Tereza Budilova (CZE) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Andrea Hvlavackova (CZE) d. Zsofia Gubacsi (HUN) 2-6 7-6 6-3
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (2) Renata Voracova (CZE) 7-6(5) 6-3
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Petra Cotkovska (CZE) 6-2 6-4 :)

Main Draw 1st round:
(1) Marion Bartoli (FRA) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-2
(3) Olga Poutchkova (RUS) d. (WC)Karolina Pliskova (CZE) 7-6(2) 7-5
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 7-5 :)
(6) Akiko Morigami (JPN) d. (WC) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-2
(5) Nathalie Dechy (FRA vs. (LL) Renata Voracova (CZE)
(Q) Andrea Hvlavackova (CZE) d. Jill Craybas (USA) 1-6 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Virginie Razzano 6-2 7-6(1) :)
(Q) Dominika Cibulkova (SVK) d. (Q) Andrea Hvlavackova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. Julia Schruff (GER) 6-3 6-1 :)

Main Draw Semifinals:
(1) Marion Bartoli (FRA) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2 :sad:


ITF Events

Rome Tiro A Volo 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. Stephanie Foretz (FRA) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (7) Kirsten Flipkens (BEL) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(5) 6-1

Monzon 75K

1st round qualifying:
Cristina Bala-Abella (ESP) d. Veronicka Ovcacikova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Jounieh 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Fukuoka 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Indian Harbor Beach, FL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Warsaw 25K

1st round qualifying:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. (Bye)
(2) Darina Sedenkova (CZE) d. (Bye)
(WC) Marketa Havelkova (CZE) d Katarina Broosova (SVK) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Malou Ejdesgaard (DEN) 6-1 6-2
(2) Darina Sedenkova (CZE) d. Veronika Domagala (POL) 6-2 7-5
(4) Aleksandra Grela (POL) d. (WC) Marketa Havelkova (CZE) 6-2 7-6(3)

Main draw 1st round
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-2 6-2
Radana Holusova (CZE) d. Lenka Weinerova (SVK) 6-0 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE d. (Q) Kim-Alice Grajdek (GER) 6-1 6-4
Karolina Kosinska (POL) d. (2) Eva Hrdinova (CZE) 6-4 ret. :sad:

Main draw 2nd round:
(1) Margit Ruutel (EST) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 6-4 6-7(2) 6-3
(6) Stanislava Hrozenka (SVK) d. Radana Holusova (CZE) 6-3 6-2
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Karolina Kosinska (POL) 6-1 6-1

Main Draw Quarterfinals
Arina Rodionova (RUS) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 2-6 6-4 6-3


Gimcheon 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Kun-Hee Kim (KOR) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Kristy Frilling (USA) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Remi Tezuka (JPN) d. (8) Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-2

Chengdu 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 25K

1st round qualifying:
(1) Sandra Kleinova (CZE) vs. (Bye)

2nd round qualifying:
(1) Sandra Kleinova (CZE) d. Kateryna Malakhova (UKR) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(1) Sandra Kleinova (CZE) d. (15) Aleksandra Razumova (RUS) 6-0 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Sandra Kleinova (CZE) d. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
Pemra Ozgen (TUR) d. (Q) Sandra Kleinova (CZE) 2-0 ret :sad:

Mostar 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Kolarova (CZE) d. (Q) Fabiana Palcic (SLO) 6-3 1-6 6-1
Eva Pigova (CZE) d. (Q) Andjela Kankaras (MNE) 6-0 6-3

Main Draw 2nd round:
Veronika Kolarova (CZE) d. (1) Stefania Boffa (ITA) 6-4 7-5 :eek:
Indire Akiki (CRO) d. Eva Pigova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Veronika Kolarova (CZE) d. Amra Sadikovic (SUI) 6-1 6-2

Main Draw Semifinals:
Indire Akiki (CRO) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-2 6-2

Edinburgh 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rabat 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Zora Vlckova (CZE) d. Charlotte Bossy (BEL) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(5) Yuliya Kalabina (RUS) d. Zora Vlckova (CZE) 6-3 3-6 6-2

Tarakan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mazatlan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Wiggly
May 6th, 2007, 03:45 AM
Good Luck! :)

crazylace01
May 13th, 2007, 01:56 PM
Events the week of May 14

WTA Events

Rome (Tier I)

1st round qualifying:
Zi Yan (CHN) d. (3) Iveta Benesova (CZE) 6-4 3-6 6-3

No Czechs in the main draw (get well soon Nicole! :sad:)

Fes (Tier IV)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Zagreb 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Polona Hercog (POL) 6-4 6-0
(WC) Petra Martic (CRO) d. Sandra Zahlavova (CZE) 4-6 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Karolina Jovanovic (SRB) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Yvonne Meusburger (GER) d. (5) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-1

Saint Gaudens 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Viktoria Kutuzova (UKR) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-2
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. Yevgenia Savransky (ISR) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. Violette Huck (FRA) 6-2 7-6(3)

Main Draw Quarterfinals:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. (SE) Mariya Koryttseva (UKR) 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. (1) Jorgelina Cravero 7-6(5) 6-2 :eek:

Main Draw Final:
Tatiana Perebiynis (UKR) d. (7) Petra Cetkovska (CZE) 5-7 7-5 7-5

Gran Canaria 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 25K

No Czechs in qualifying or in main draw

Palm Beach Gardens, FL 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Changwon 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Natasha Khan (GBR) d. (5) Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 3-6 7-6(5)

Trivandrum 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Caserta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Balikpapan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Galati 10K

1st round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. Hanna Andreyeva (UKR) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
(1) Anna Movsisyan (ARM) d. Alena Nogolova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Michalovce 10K

1st round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Tamara Dobrovolna (SVK) 6-2 6-1
Petra Niedermeyerova (CZE) d. Roxana Alexandru (CAN) 6-1 6-0
Kristyna Sramkova (CZE) d. Barbora Ziacikova (SVK) 6-0 6-2
Jana Jandova (CZE) d. Nikola Matovicova (SVK) 6-3 6-4
Barbora Matusova (CZE) d. Sandra Salayova (SVK) 6-0 6-0 :eek:

2nd round qualifying:
(1) Katarzyna Piter (POL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-4
Petra Neidermayerova (CZE) d. (2) Karolina Domanski (SWE) 6-1 6-3
Kristyna Kucianova (SVK) d. Kristyna Sramkova (CZE) 6-3 6-2
Jana Jandova (CZE) d. Iuliia Sandrakova (UKR) 6-0 6-0 :eek:
Barbora Matusova (CZE) d. Pamela Amon (AUT) 6-0 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (1) Olga Brozda (POL) 4-6 6-2 6-2 :eek:
(Q) Barbora Matusova (CZE) d. (Q) Yulia Pilnik (UKR) 6-1 6-1
(8) Klaudia Malenovska (SVK) d. (Q) Petra Niedermayerova (CZE) 6-1 6-2
(4) Marcella Koek (NED) d. Petra Mokra (CZE) 6-2 2-6 6-3
(7) Martina Balogova (SVK) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 2-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (Q) Martina Kostalova (SVK) 6-1 6-0
(5/WC) Kristina Kucova (SVK) d. Barbora Matusova (CZE) 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(5/WC) Kristina Kucova (SVK) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-0 1-0 ret :sad:

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Irapuato 10K

No Czechs in qualifying or main draw

SloKid
May 18th, 2007, 11:00 PM
Stickied. :D

crazylace01
May 20th, 2007, 04:41 AM
thank you!

i thought this deserved its own post.....good luck to Petra Cetkovska against Tatiana Perebiynis in the finals of the Saint Gaudens 50K tomorrow!

crazylace01
May 20th, 2007, 04:58 AM
Events the week of 5/21

WTA Events

Istanbul (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

Strasbourg (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Lilia Osterloh d. Eva Birnerova (CZE) 6-0 6-2

Roland Garros Qualifying

1st round qualifying:
(16) Klara Zakopalova (CZE) d. Nathalie Vierin (ITA) 6-4 6-3 :)
(A) Michaela Pastikova (CZE) d. Melanie South (GBR) 6-3 3-6 6-3
Kveta Peschke (CZE) d. Zsofia Gubacsi (HUN) 6-2 6-2
(15) Renata Voracova (CZE) d. Kelly Liggan (IRL) 6-3 7-6(7)
Evgeniya Rodina (RUS) d. (21) Hana Sromova (CZE) 6-4 6-4
Petra Cetkovska (CZE) d. Yurika Sema (JPN)7-5 6-1
Monica Niculescu (ROU) d. (17) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-4
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-3
Meng Yuan (CHN) d. (20) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Mariya Koryttseva (RUS) d. (16) Klara Zakopalova (CZE) 6-1 2-6 6-4 :sad:
Kveta Peschke (CZE) d. (A) Michaela Pastikova (CZE) 7-6(2) 6-2
(15) Renata Voracova (CZE) d. Margit Ruutel (EST) 6-3 2-6 6-1
Rossana de los Rios (PAR) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
Kveta Peschke (CZE) d. (15) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-4


ITF Events

Gorizia 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Stefania Chieppa (ITA) d. (3) Andrea Hlavackova (CZE) 6-0 6-2
(8) Dia Evtimova (BUL) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-4 6-7(3) 6-4
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Lisa Sabino (ITA) 6-7(4) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
[I](7) Lucie Hradecka (CZE)/I] d. Anna Korzeniak (POL) 7-6(6) 0-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (2) Giulia Gabba (ITA) 6-2 7-6(6)

Main Draw Semifinals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-2 6-3

Main Draw Finals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Eloisa-Maria Compostizo-de Andres (ESP) 6-2 6-3 :woohoo:

Fuerteventura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Nagano 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Vienna 10K

1st round qualifying:
(1) Simona Dobra (CZE) d. (Bye)
Barbora Matusova (CZE) d. Alena Luef (AUT) 6-1 6-1
Marketa Havelkova (CZE) d. Kristin Schuler (GER) 6-1 2-6 7-6(1)
Zuzana Zlochova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 7-5 7-5
Sona Novakova (CZE) d. Lisa Marie Reichmann (AUT) 6-3 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. Joanna Szymczyk (POL) 7-6(5) 6-1
(12) Pavlina Glosova (CZE) d. (Bye)
Sinika Jezkova (CZE) d. Christine Kainzmeier (AUT) 6-0 6-1
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. (Bye)
Kristyna Sramkova (CZE) d. Dominika Zaprazna (SVK) 6-0 6-3
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
(1) Simona Dobra (CZE) d. Barbora Matusova (CZE) 6-1 7-5
Marketa Havelkova (CZE) d. Christina Scherndl (AUT) 6-1 6-2
(3) Klaudia Malenovska (SVK) d. Sona Novakova (CZE) 6-2 2-6 6-1
(4) Marlena Metzinger (AUT) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-1
(12) Pavlina Glosova (CZE) d. Anna Simkova (SVK) 6-2 6-0
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-4 6-3
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. Kristyna Sramkova (CZE) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
(1) Simona Dobra (CZE) d. Marketa Havelkova (CZE) 6-3 6-0
(12) Pavlina Glosova (CZE) d. Kathrin Weinwurm (GER) 6-1 6-0
(6) Justyna Jegiolka (POL) d. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-4
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. (7) Monika Kochanova (SVK) 4-6 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(LL) Karolina Pliskova (CZE) d. Stefanie Haidner (AUT) 1-6 6-0 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Lisa Tognetti (ITA) 5-7 6-2 6-0
(8) Tereza Hladikova (CZE) d. Noemie Scharle (FRA) 6-2 6-3
(4) Neda Kozic (SRB) d. (Q) Pavlina Glosova (CZE) 6-3 6-1
Alice Balducci (ITA) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(WC) Janina Toljan (AUT) d. (LL) Karolina Pliskova (CZE) 3-6 7-5 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (8) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-7(3) 7-6(5)

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Natasa Zoric (SRB) 5-2 ret.

Main Draw Semifinals:
(1) Teliana Pereira (BRA) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-1 6-4

Falkenberg 10K

1st round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. Karolina Soor (SWE) 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Karen Barbat (DEN d. (Q) Alena Nogolova (CZE) 7-5 7-5

El Paso, TX 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Julia Baltas (USA) 7-6(5) 6-0

2nd round qualifying:
(2) Marlene Ryan (USA) d. Klara Jagosova (CZE) 6-2 6-4

No Czechs in main draw

Gimhae 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mumbai 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cherkassy 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Monterrey 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Lucie Hradecka!

crazylace01
May 28th, 2007, 06:21 AM
Events the week of 5/29

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Qualifying rounds: see above post

Main Draw 1st round:
(Q) Kveta Peschke (CZE) d. (11) Nadia Petrova (RUS) 7-5 5-7 6-0 :eek:
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. Emmanuelle Gagliardi (SUI) 6-4 6-3
(25) Lucie Safarova (CZE) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 6-4 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-0 6-1
(22) Alona Bondarenko (UKR) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-1
(21) Ai Sugiyama (JPN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Akgul Amanmuradova (UZB) 6-2 6-4
(WC) Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. (Q) Kveta Peschke (CZE) 6-1 6-1
(25) Lucie Safarova (CZE) d. Nicole Pratt (AUS) 6-0 6-1

Main Draw 3rd round:
(6) Nicole Vaidisova (CZE d. (27) Samantha Stosur (AUS) 6-4 6-4
(25) Lucie Safarova (CZE) d. (5) Amelie Mauresmo (FRA) 6-3 7-6(3) :woohoo:


ITF Events

Carson, CA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Galatina 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Giulia Gabba (ITA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2

Gunma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tortosa 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Houston, TX 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Kimberly Campbell (USA) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Ariel Morton (USA) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(6) Alexandra Anghelescu (USA) d. Klara Jagosova (CZE) 6-4 6-4

No Czechs in main draw

Gimhae 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Olecko 10K

1st round qualifying:
Magdalena Smejova (CZE) d. (Bye)
Alena Nogolova (CZE) d. (Bye)
Veronika Ovcacikova (CZE) vs. Barbora Matusova (CZE)

2nd round qualifying:
Magdalena Smejova (CZE) d. (WC) Olga Fischer (GER) 6-1 7-6(5)
Alena Nogolova (CZE) d. Alexandra Kudryavtseva (RUS) 6-1 6-2
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Patrycja Chackiewicz (POL) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Alena Nogolova (CZE) d. Petra Mokra (CZE) 6-3 7-6(5)
Karolina Domanski (SWE) d. (Q) Veronika Ovcacikova (CZE) 6-3 6-4
(2) Neda Kozic (SRB) d. (Q) Magdalena Smejova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Magdalena Kiszczyzska (POL) d. (Q) Alena Nogolova (CZE) 6-0 6-1

Istanbul-Yesilyurt 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Braga 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Stare Splavy 10K

1st round qualifying:
Marketa Havelkova (CZE) d. (Bye)
Jana Jandova (CZE) d. Nikola Matovicova (SVK) 6-0 6-2
(2) Veronika Kolarova (CZE) d. (Bye)
Dana Machalkova (CZE) d. (Bye)
Dominika Kanakova (CZE) d. Stephanie Vock (AUT) 6-0 6-3
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. (Bye)
Zuzana Zlochova (SVK) d. Tereza Budilova (CZE)
(4) Kristyna Pliskova (CZE) d. (Bye)
Lucie Makrlikova (CZE) d. (WC) Hana Busilova (CZE) 6-1 6-3
(WC) Martina Borecka (CZE) d. Judit Nagy (HUN) 6-0 6-0 :eek:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Radka Jarosova (CZE) 6-1 6-0
Gabriela Horackova (CZE) d. Marta Yunyk (UKR) 6-0 6-2
Suzanna Molokanova (CZE) d. (Bye)
(6) Pavlina Glosova (CZE) d. (Bye)
Petra Kreijsova (CZE) d. Michaela Silesova (SVK)
Lenka Jaloviecova (CZE) d. (Bye)
Sinika Jezkova (CZE) d. (Bye)
Monika Tumova (CZE) d. (WC) Aneta Prachtova (CZE) 6-0 6-3
Jana Kulova (CZE) d. (Bye)
Barbora Krtickova (CZE) d. (Bye)
Sona Novakova (CZE) d. Harpreet Chandi (GBR) 6-2 6-0
Maria Biryukova (RUS) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-3 5-7 6-3
Barbora Bachmanova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Marketa Havelkova (CZE) d. (1) Liga Dekmeijere (LAT) 3-6 6-2 7-5 :eek:
Jana Jandova (CZE) d. Katarina Poljakova (SVK) 6-7(2) 6-3 6-3
Dana Machalkova (CZE) d. (2) Veronika Kolarova (CZE) 6-4 3-0 ret.
Dominika Kanakova (CZE) d. Katarina Broosova (SVK) 6-0 6-0 :eek:
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Dominika Zaprazna (SVK) 6-4 6-3
Lucie Makrlikova (CZE) d. (4) Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 5-7 6-3
(WC) Martina Borecka (CZE) d. Sandra Salayova (SVK) 6-0 6-1
Michaela Bezdickova (CZE) d. (5) Alexandra Kiesl (GER) 6-1 6-2
Gabriela Horackova (CZE) d. Suzanna Molokanova (CZE) 6-2 6-2
Petra Krejsova (CZE) d. (6) Pavlina Glosova (CZE) 4-6 6-1 6-0
Lenka Jaloviecova (CZE) d. Anastasia Volivach (RUS) 6-0 6-1
Sinika Jezkova (CZE) d. Veronika Ciganikova (SVK) 6-3 6-4
Monika Tumova (CZE) d. Jana Kulova (CZE) 6-3 6-2
Sona Novakova (CZE) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-7(8) 6-3 6-0
Barbora Bachmanova (CZE) d. Maria Biryukova (RUS) 7-6(4) 6-3

3rd round qualifying:
Marketa Havelkova (CZE) d. Jana Jandova (CZE) 6-3 4-6 6-1
Dominika Kanakova (CZE) d. Dana Machalkova (CZE) 6-4 4-6 6-3
Zuzana Zlochova (SVK) d. (3) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(6) 6-3
(WC) Martina Borecka (CZE) d. Lucie Makrlikova (CZE) 6-1 6-0
Michaela Bazdickova (CZE) d. Gabriela Horackova (CZE) 7-6(5) 7-6(4)
Petra Krejsova (CZE) d. Lenka Jaloviecova (CZE) 4-6 6-4 6-2
Monika Tumova (CZE) d. Sinika Jezkova (CZE) 7-6(2) 4-6 6-2
Sona Novakova (CZE) d. Barbora Bachmanova (CZE) 2-6 7-6(1) 6-2

Main Draw 1st round:
(LL) Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Sona Novakova (CZE) 6-1 7-6(5)
Monika Kochanova (SVK) d. (WC) Anezka Makovickova (CZE) 6-2 6-1
Andrea Berkova (CZE) d. Tina Pieger (GER) 6-2 6-3
Simona Dobra (CZE) d. (8) Lucie Kriegsmannova (CZE) 6-2 6-4
(5) Tereza Hladikova (CZE) d. Jelena Stanivuk (CRO) 6-2 6-2
(Q) Michaela Bezdickova (CZE) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 7-6(3) 7-5
Kristina Steiert (GER) d. Zora Vlckova (CZE) 6-4 6-0
(6) Stefanie Haidner (AUT) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 6-3 6-4
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (Q) Monika Tumova (CZE) 6-2 6-3
Marlena Metzinger (AUT) d. (WC) Klara Koprivova (CZE) 6-2 6-4
(3) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Eva Pigova (CZE) 6-3 6-3
Zuzana Zablaska (CZE) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 1-6 6-4 6-3
Hana Birnerova (CZE) d. (WC) Marcela Vojtiskova (CZE) 7-6(3) 7-5
(2) Lenka Wienerova (SVK) d. (Q) Marketa Havelkova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Monika Kochanova (SVK) d. (LL) Karolina Pliskova (CZE) 2-6 6-1 6-2
Simona Dobra (CZE) d. Andrea Berkova (CZE) 7-6(5) 6-3
(4) Tereza Hladickova (CZE) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (6) Stefanie Haidner (AUT) 6-2 ret.
Marlena Metzinger (AUT) d. (3) Darina Sedenkova (CZE) 7-5 2-6 6-2
Zuzana Zalabska (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Monika Kocahnova (SVK) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4
Kristina Steiert (GER) d. (4) Tereza Hladickova (CZE) 6-2 7-5
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. Marlena Metzinger (AUT) 6-2 2-6 7-5
(2) Lenka Weinerova (SVK) d. Zuzana Zalabska (CZE) 6-0 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Lenka Weinerova (SVK) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 6-2 6-0

Monterrey 10K

No Czechs in qualifying or main draw

crazylace01
Jun 2nd, 2007, 03:29 PM
Events the week of 6/4

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Main Draw Round of 16:
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. Tathiana Garbin (ITA) 6-3 6-1
(9) Anna Chakvetadze (RUS) d. (25) Lucie Safarova (CZE) 6-4 0-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(4) Jelena Jankovic (SRB) d. (6) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 7-5

ITF Events

Prerov 75K

1st round qualifying:
Barbora Bachmanova (CZE) d. Eva Kadlecova (CZE) 6-1 6-2
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Barbara Krzesinska (POL) W/O
Karolina Pliskova (CZE) d. (5) Christina Horiatopoulos (AUS) 3-6 7-5 6-2
(2) Veronika Kapshay (UKR) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-2 6-1
Martina Borecka (CZE) d. Nikola Vajdova (SVK) 5-1 ret.
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Martina Kubicikova (CZE) 6-2 6-4
(3) Alexsandra Srndovic (SWE) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 6-2
Barbora Matusova (CZE) d. Maya Gaverova (RUS) 6-2 6-0
Michaela Bezdickova (CZE) d. Linda Hricistova (CZE) 6-4 6-0
(4) Radana Holusova (CZE) d. Alena Nogolova (CZE) 7-6(3) 6-0
Kristyna Pliskova (CZE) d. Marta Yunyk (UKR) 6-4 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 6-3 6-0
(8) Tereza Hladickova (CZE) d. Sona Novakova (CZE) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(1) Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Barbora Bachmanova (CZE) 6-1 6-2
Karolina Pliskova (CZE) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-0 6-2
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 6-2 6-4
Michaela Bezdickova (CZE) d. (6) Anamaria-Alexandra Sere (ROU) W/O
(4) Radana Holusova (CZE) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-0
(8) Tereza Hladickova (CZE) d. Pavlina Glosova (CZE) 7-5 6-4

3rd round qualifying:
(1) Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Karolina Pliskova (CZE) 7-5 6-2
(2) Veronika Kapshay (UKR) d. (7) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-1
(3) Aleksandra Srndovic (SWE) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-0 6-0
(8) Tereza Hladickova (CZE) d. (4) Radana Holusova (CZE) 2-6 6-4 7-6(5)

Main Draw 1st round:
Andrea Hvlavackova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 5-7 6-3 4-0 ret.
(WC) Michaela Pastikova (CZE) d. Galyna Kosyk (UKR) 7-6(1) 3-6 6-3
(6) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-4 6-0
Rosana de los Rios (PAR) d. (LL) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-1
(5) Sofia Arvidsson (SWE) d. (WC) Andrea Berkova (CZE) 7-6(3) 6-3
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Joanna Sakowicz (POL) 6-2 6-3 :)
Lucie Hradecka (CZE) d. Julie Coin (FRA) 6-2 7-5
(WC) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-3 6-7(3) 6-3
(SR) Sandra Kleinova (CZE) d. (8) Viktoria Kutuzova (UKR) 6-4 6-3
(Q) Tereza Hladickova (CZE) d. (Q) Veronika Kapshay (UKR) 6-2 2-6 6-1
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ekaterina Shulaeva (CAN) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Angelique Kerber (GER) d. Andrea Hvlavackova (CZE) 6-1 6-1
(WC) Michaela Pastikova (CZE) d. (6) Renata Voracova (CZE) 6-2 7-5
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-2 :)
(WC) Petra Kvitova (CZE) d. (4) Edina Gallovits (ROU) 6-4 6-2
Sara Errani (ITA) d. (SR) Sandra Kleinova (CZE) 6-3 6-2
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Angelique Kerber (GER) d. (WC) Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-2
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Petra Kvitova (CZE) 6-3 2-6 6-1 :)
Sara Errani (ITA) d. (2) Zuzana Ondraskova (CZE) 4-6 6-4 6-0

Main Draw Semifinals:
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Sara Errani (ITA) 6-1 6-2 :D

Main Draw Finals:
(1) Angelique Kerber d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 1-6 7-5

Zagreb 50K

1st round qualifying:
Veronika Kolarova (CZE) d. (WC) Dijana Banovec (CRO) 6-4 5-7 6-3
(6) Katerina Vankova (CZE) d. Visnja Vuletic (CRO) 7-6(4) 7-5

2nd round qualifying:
Veronika Kolarova (CZE) d. (8) Farida Karaieva (UKR) 6-2 6-2
(6) Katerina Vankova (CZE) d. Timna Ticic (CRO) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(2) Laurene Fayol (FRA) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-2 3-6 6-4
(6) Katerina Vankova (CZE) d. Vasilisa Davydova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(4) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Tamara Stojkovic (CRO) 6-1 3-6 6-0
Aniko Kapros (HUN) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-2
Iryna Kuryanovich (BLR) d. (LL) Veronika Kolarova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Aniko Kapros (HUN) d. (4) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(4) 4-6 6-3

Grado 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Madrid 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Changsha 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Surbiton 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hilton Head Island, SC 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Brooke Bolender (USA) d. Klara Jagosova (CZE) 6-4 6-1

No Czechs in main draw

Pitesti 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Amarante 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Birkerod 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Karina-Ildor Jacobsgaard (DEN) d. Zora Vlckova (CZE) 6-4 7-5

crazylace01
Jun 9th, 2007, 11:42 PM
Events the week of 6/11

WTA Tour Events

Birmingham (Tier III)

1st round qualifying:
(8) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Natasha Khan (GBR) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(10) Zi Yan (CHN) d. (8) Petra Cetkovska (CZE) 4-6 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Olga Govortsova (BLR) d. Eva Birnerova (CZE) 6-7(9) 6-4 7-6(7)

Barcelona (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Tatjana Malek (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 5-2 ret. :sad:

ITF Events

Marseille 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Guangzhou 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Zlin 50K

1st round qualifying:
(1) Anastasija Sevastova (LAT) d. (WC) Andrea Berkova (CZE) 6-4 6-1
Lenka Weinerova (SVK) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Anna Bartenstein (AUT) 6-1 6-4
(2) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-1
Natasa Zoric (SRB) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 2-6 6-3 6-1
Anamaria-Alexandra Sere (ROU) d. (WC) Sona Novakova (CZE) 4-6 6-2 6-2
(7) Lenka Tvaroskova (SVK) d. (WC) Veronika Sigutova (CZE) 6-2 6-3
(4) Anna Korzeniak (POL) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-3
Klaudia Malenovska (SVK) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-1 7-6(4)
(WC) Eva Pigova (CZE) d. Justyna Jegiolka (POL) 6-3 7-5

2nd round qualifying:
Tereza Hladikova (CZE) d. Lenka Weinerova (SVK) 6-1 6-4
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Aleksandra Srndovic (SWE) 6-2 6-2
(WC) Eva Pigova (CZE) d. Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-4 2-6 7-6(7)

3rd round qualifying:
Tereza Hladikova (CZE) d. (1) Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(5) 6-1 :eek:
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Veronika Kapshay (UKR) 2-6 6-3 6-1
(4) Anna Korzeniak (POL) d. (WC) Eva Pigova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (1) Zuzana Ondraskova (CZE) 3-6 6-3 6-1 :eek:
(LL) Anastaija Sevastova (LAT) d. (WC) Alena Nogolova (CZE) 6-2 6-2
Lucie Hradecka (CZE)d. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1 6-1
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Lina Stanciute (LTU) 6-1 6-3 :)
Danica Krstajic (MNE) d. Andrea Hvlavackova (CZE) 6-4 6-4
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. Anna Lapuschenkova (RUS) 3-6 6-3 6-4
(4) Hana Sromova (CZE) d. Eugenia Grebenyuk (RUS) 6-3 6-1
(Q) Tereza Hladickova (CZE) d. (LL) Eva Pigova (CZE 6-4 6-4
(Q) Lenka Tvaroskova (SVK) d. Sandra Kleinova (CZE) 7-5 6-3
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. Jana Jurikova (SVK) 5-7 7-6(5) 7-6(5)
(2) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Katerina Vankova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(LL) Anatasija Sevastova (LAT) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 6-0
Lucie Hradecka (CZE) d. Dia Evtimova (BUL) 6-3 6-3
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Vojislava Lukic (SRB) 6-1 6-1 :)
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (4) Hana Sromova (CZE) 6-0 6-3
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Lenka Tvarovska (SVK) 7-5 2-1 ret.
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. (2) Renata Voracova (CZE)

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. (LL) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2 6-3
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Danica Krstajic (MNE) 6-3 4-6 7-5 :)
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 6-0 5-7 6-0 :eek:
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Tereza Hladickova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw Semifinals:
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-4 :)
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Eva Hrdinova (CZE) 6-1 7-5

Main Draw Final:
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-1 :D


Allentown, PA 25K

1st round qualifying:
(6)Jennifer Elie (USA) d. Nikola Hubernova (CZE) 5-7 6-2 6-1

No Czechs in main draw

Campobasso 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bals 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lenzerheide 10K

1st round qualifying:

Lenka Jaloviecova (CZE) d. Bye
Barbora Bachmannova (CZE) d. Joanne Fischer (LUX) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
Lenka Jaloviecova (CZE) d. Madeleine Dax (GER) 6-2 6-4
Barbora Bachmannova (CZE) d. Simona Demont (SUI) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
Lenka Jaloviecova (CZE) d. Justine Humair (SUI) 6-0 4-6 6-1
Barbora Bachmannova (CZE) d. Kim Stierli (SUI) 3-6 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(WC) Amra Sadikovic (SUI) d. (Q) Barbora Bachmannova (CZE) 7-6(4) 7-6(1)
(4) Alice Balducci (ITA) d. (Q) Lenka Jaloviecova (CZE) 6-3 6-2

Montemor-O-Novo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Annaba 10K

No Czechs in main draw



CONGRATS to KOOKIE!!! :bounce:

crazylace01
Jun 18th, 2007, 08:56 PM
Events the week of 6/18

WTA Tour Events

Eastbourne (Tier II)

1st round qualifying:
Melinda Czink (HUN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. Samantha Stosur (AUS) 3-6 6-4 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. Anna-Lena Groenefeld (GER) 7-6(0), 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(5) Nicole Vaidisova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 6-3 6-2
(9) Sybille Bammer d. Lucie Safarova (CZE) 7-6(5) 5-7 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Justine Henin (BEL) d. (5) Nicole Vaidisova (CZE) 6-2 6-2

s'Hertogenbosch (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

Wimbledon Qualifying (GS)

1st round qualifying:
Petra Cetkovska (CZE) d. Chin-Wei Chan (TPE) 6-1 6-1
(15) Renata Voracova (CZE) d. Brenda Schultz-McCarthy (NED) 3-6 6-2 6-4
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Ana Vrljic (CRO) 7-6(4) 6-4 :)
Olga Govortsova (BLR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-3
(WC) Tatiana Perebiynis (UKR) d. Andrea Hvlavackova (CZE) 4-6 6-4 6-1
Hana Sromova (CZE) d. Kelly Liggan (IRL) 6-4 4-6 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Olga Savchuk (UKR) 6-2 3-6 6-1
Andreja Klepac (SLO) d. (15) Renata Voracova (CZE) 6-1 6-1
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Natalie Grandin (RSA) 6-1 6-4 :)
Hana Sromova (CZE) d. Iroda Tulyaganova (UZB) 6-4 6-2
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (18) Kira Nagy (HUN) 7-6(6) 6-4

3rd round qualifying:
(13) Casey Dellacqua (AUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 3-6 6-3
Jorgelina Cravero (ARG) d. (5) Klara Zakopalova (CZE) 5-7 7-5 7-5 :sad:
Hana Sromova (CZE) d. Alina Jidkova (RUS) 6-4 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 2-6 7-6(4) 6-3

ITF EVENTS

Fontanafredda 25K

1st round qualifying:
(12) Darina Sedenkova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Tina Obrez (SLO) d. (12) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
Christina Wheeler (AUS) d. Lucie Hradecka (CZE) 7-5 7-5
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Josipa Bek (CRO) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(SE) Teodora Mircic (SRB) d. Michaela Pastikova (CZE) 3-6 6-4 6-3

Montpellier 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Davos 10K

1st round qualifying:
(3) Veronika Sigutova (CZE) d. (Bye)
Teresa Malikova (CZE) d. Anna Livadaru (GER) 4-6 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(3) Veronika Sigutova (CZE) d. Janine Sutter (SUI) 6-3 6-1
Teresa Malikova (CZE) d. Marie Menacer (FRA) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Veronika Sigutova (CZE) d. Idunn Hertzberg (NOR) 6-2 6-1
Kim Stierli (SUI) d. (Q) Teresa Malikova (CZE) 7-6(5) 7-5

Main Draw 2nd round:
(1) Patricia Mayr (AUT) d. (Q) Veronika Sigutova (CZE) 6-0 6-0

Alkmaar 10K

1st round qualifying:
Sinika Jezkova (CZE) d. Marion Veldhorst (NED) 6-3 6-2
(5) Petra Mokra (CZE) d. Daphne Staelens (BEL) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Appollonia Melzani (BEL) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-2 6-2
Sabrina Allaut (GER) d. (5) Petra Mokra (CZE) 6-1 4-6 7-6(2)

Main Draw 1st round:
(LL) Petra Mokra (CZE) d. (LL) Goele Lemmens (BEL) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Natalia Kolat (POL) d. (LL) Petra Mokra (CZE) 6-1 6-1

Sarajevo 10K

1st round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. Marina Jozipovic (CRO) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Ljubica Avramovic (SRB) d. Alena Nogolova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Tamara Stojkovic (CRO) d. Veronika Kolarova (CZE) 7-5 6-3
Zora Vlckova (CZE) d. (Q) Stefana Lakicevic (MNE) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Martina Caciotti (ITA) d. Zora Vlckova (CZE) 7-5 6-4

Alcobaca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Fort Worth, TX 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Rebecca Parks (USA) d. Klara Jagosova (CZE) 6-4 6-3

Annaba 10K

No qualifying held, no Czechs in main draw.

Wiggly
Jun 21st, 2007, 02:49 AM
You're doing a terric job. :worship: .

crazylace01
Jun 22nd, 2007, 02:32 AM
You're doing a terric job. :worship: .

thank you!! :) i'm just glad that people are reading it!

crazylace01
Jun 24th, 2007, 11:42 PM
[/I]5"]Events the week of 6/25

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Qualifying rounds: see previous post

Main Draw 1st round:
(Q) Agnes Szavay (HUN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-1
(25) Lucie Safarova (CZE) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-2
(14) Nicole Vaidisova (CZE) d. Karin Knapp (ITA) 7-6(6) 6-2
Tamira Paszek (AUT) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 7-6(3)
Iveta Benesova (CZE) d. Catalina Castano (COL) 6-0 7-5
(Q) Hana Sromova (CZE) d. Shuai Peng (CHN) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(25) Lucie Safarova (CZE) d. Eleni Daniilidou (GRE) 6-4 3-6 6-3
(14) Nicole Vaidisova (CZE) d. Nicole Pratt (AUS) 6-3 6-2
(12) Elena Dementieva (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-2
(23) Venus Williams (USA) d. (Q) Hana Sromova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 3rd round:
(3) Jelena Jankovic d. (25) Lucie Safarova (CZE) 5-7 7-6(4) 6-2
(14) Nicole Vaidisova (CZE) vs. Victoria Azarenka (BLR)

ITF Events

Bucharest 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Elena Bogdan (ROU) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
(6) Dia Evtimova (BUL) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-3

Istanbul-Kemer 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Perigueux 25K

1st round qualifying:
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye

Main Draw 1st round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Marina Cossou (FRA) 6-7(6) 6-3 6-2
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Teliana Pereira (BRA) 6-4 6-3
(4) Yevgenia Savransky (ISR) d. Radana Holusova (CZE) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (8) Julie Coin (FRA) 2-6 6-3 6-4
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Laurene Fayol (FRA) 1-6 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (3) Marie-Eve Pelletier (CAN) 7-5 6-4
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Kinnie Laisne (FRA) 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
(1/Q) Yulia Beygelzimer (UKR) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-2 6-2
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Debbrich Feys (BEL) 6-2 6-1

Main Draw Finals:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. (1/Q) Yulia Beygelzimer (UKR) 3-6 6-3 6-4

Padova 25K

1st round qualifying:
(15) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(15) Darina Sedenkova (CZE) d. Laura Meccico (ITA) 6-4 6-0
Anna-Giulia Redmondina (ITA) d. (6) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-1

3rd round qualifying:
(3) Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. (15) Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
(3/Q) Margalita Chakhnashvili (GEO) d. Michaela Pastikova (CZE) 3-6 6-4 7-6(2)
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Agnes Szatmari (ROU) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Mervana Jugic-Salkic (BIH) 6-3 6-3

Main Draw Semifinals:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (4/Q) Maret Ani (EST) 2-6 7-6(11) 6-2

Main Draw Finals:
(3/Q) Margalita Chakhnashvili (GEO) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 3-6 6-1 6-3

Noto 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Getxo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Breda 10K

1st round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Anett Kaasik (EST) 6-2 3-6 6-2
(10) Petra Mokra (CZE) d. Candy Graetz (AUS) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. (2) Maria-Eugenia Roca-Recarey (URU) 6-3 6-3
(10) Petra Mokra (CZE) d. (8) Eva de Block (BEL) 6-4 0-6 6-4

Main Draw 1st round:
(LL) Clare Lablans (NED) d. (Q) Petra Mokra (CZE) 6-2 6-1
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (5) Katerina Polunina (UKR) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Bibiane Schoofs (NED) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-4 7-6(6)

Sarajevo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Michaela Pochabova (SVK) d. Zora Vlckova (CZE) 6-2 6-2

Edmund, OK 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Oslo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. Marion Gaud (FRA) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. (3) Cristina Celani (ITA) 6-3 7-6(3)

Main Draw Quarterfinals:
Simona Dobra (CZE) d. (7) Ekaterina Dranets (RUS) 6-2 6-1

Main Draw Semifinals:
(2) Irina Kuzmina (LAT) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(3)



Congrats Eva Hrdinova! :bounce:

crazylace01
Jul 2nd, 2007, 01:07 AM
Events the week of 7/2

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Main Draw 3rd round:
(14) Nicole Vaidisova (CZE) d. Victoria Azarenka (BLR) 6-4 6-2

Main Draw 4th round:
(14) Nicole Vaidisova (CZE) d. (4) Amelie Mauresmo (FRA) 7-6(6) 4-6 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(6) Ana Ivanovic (SRB) d. (14) Nicole Vaidisova (CZE)

ITF Events

Cuneo 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Rossana de los Rios (PAR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-1
(4) Eva Birnerova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 6-4 7-5
Daria Kustava (BLR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 4-6 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Maria-Emilia Salerni (ARG) d. (4) Eva Birnerova (CZE) 6-1 6-3

Doubles Main Draw 1st round:
Johansson (FRA)/Maes (BEL) d. (1) Birnerova (CZE)/Schruff (GER) 6-4 6-2
Vaideanu (ITA)/Zanchietta (ITA) d. Lyubtsova (UKR)/Ondraskova (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)

Nagoya 25K

No Czechs in qualifying, singles or doubles main draw

Valladolid 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) 6-1 ret.

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) vs. (Q) Stefania Boffa (SUI) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (6) Julie Coin (FRA) 1-6 6-0 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Carla Suarez-Navarro (ESP) 6-2 6-3

Main Draw Final:
(2) Nuria Llagostera Vives (ESP) d. (1) Petra Cetkovska (CZE) 7-6(3) 1-6 6-3


Doubles Main Draw 1st round:
(2) Cetkovska (CZE)/Coin (FRA) d. Bye

Doubles Main Draw Quarterfinals:
(2) Cetkovska (CZE)/Coin (FRA) d. Arutyunova (RUS)/Sidorova (RUS) 6-2 6-1

Doubles Main Draw Semifinals:
Doernemann (GER)/Ozga (GER) d. (2) Cetkovska (CZE)/Coin (FRA) 6-4 2-6 6-3

Mont de Marsan 25K

1st round qualifying:
(5) Radana Holusova (CZE) d. Laetitia Prat (FRA) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(5) Radana Holusova (CZE) d. (11) Veronica Spiegel (ARG) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Samia Medjahdi (ALG) 6-1 6-4
Anna Gerasimou (GRE) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 3-6 6-4 6-0

Main Draw 2nd round:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Maria-Vanina Garcia-Sokol (ARG) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(3) Olivia Sanchez (FRA) d. (7) Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-4

Doubles Main Draw 1st round:
(1) Hrdinova (CZE)/Pelletier (CAN) d. Bye

Main Draw Quarterfinals:
(1) Hrdinova (CZE)/Pelletier (CAN) d. Fayol (FRA)/Sanchez (FRA) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
Bratchikova (RUS)/Silva (POR) d. (1) Hrdinova (CZE)/Pelletier (CAN) 4-6 6-2 6-4

Stuttgart-Vaihingen 25K

1st round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. Bye
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Veronika Sigutova (CZE) d. Teodora-Lisandra Orlovschi (ROU) 6-0 6-0 :eek:
Aneta Kratochvilova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Tatjana Priachin (GER) vs. Barbora Bachmannova (CZE) 6-4 6-1
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. Klaudia Malenovska (SVK) 7-6(6) 5-7 6-4
(11/WC) Noemie Scharle (FRA) d. Veronika Sigutova (CZE) 6-4 6-1
(8) Hilary Barte (USA) d. Aneta Kratochvilova (CZE) 6-0 6-0

3rd round qualifying:
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. (12) Evelyn Mayr (ITA) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Lenka Tvaroskova (SVK) 6-2 7-6(2)
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (7) Danica Krstajic (MNE) 3-6 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Laura Haberkorn (GER) 6-1 6-4
Laura Siegemund (GER) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Stanislava Hrozenska (SVK) d. (8) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-2

Doubles Main Draw 1st round:
Savransky (ISR)/Schaul (LUX) d. Kochanova (SVK)/Sedenkova (CZE) 6-2 6-1

Bastad 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. (LL) Karoline Steiro (NOR) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Liana-Gabriela Ungur (ROU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(1) 6-1

Main Draw Doubles 1st round:
Chvojkova (CZE)/Juricova (SVK) d. Eriksson (SWE)/Steiro (NOR) 6-2 6-2

2nd round:
(4) Abramovic (SRB)/Abramovic (SRB) d. Chvojkova (CZE)/Juricova (SVK) 7-5 4-6 6-4

South Lake, TX 25K

No Czechs in qualifying, singles or double main draw

Cremona 10K

1st round qualifying:
(6) Karolina Pliskova (CZE) d. Federica Suess (GER) 6-0 6-3
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. Alessia Bertoia (ITA) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
(6) Karolina Pliskova (CZE) d. Linda Agazzi (ITA) 6-4 6-4
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Beatrice Capra (USA) 7-6(3) 7-6(6)

Main Draw 1st round:
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. Emilia Yorio (ARG) 6-2 2-6 6-2
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (3) Clare De Gubernatis (FRA) W/O

Main Draw 2nd round:
(1) Maria-Belen Corbalan (ARG) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 3-6 6-1 6-1
Alexia Virgili (ITA) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 4-6 6-1 6-2

No Czechs in doubles draw

Prokuplje 10K

1st round qualifying:
Klaudia Boczova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-0 6-2
Petra Krejsova (CZE) d. Raphaela Zotter (AUT) 6-2 7-5

2nd round qualifying:
(2) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-2

No Czechs in singles or doubles main draw

crazylace01
Jul 8th, 2007, 03:50 PM
Events the week of 7/9

No WTA Tour Events this week.

Fed Cup
World Group Playoffs:
Czech Republic at Spain 1-1
R1: Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6(7) 2-6 6-1
R2: Lucie Safarova (CZE) d. Nuria Llagostera Vives 6-1 6-2
R3: Anabel Medina Garrigues (ESP) vs. Lucie Safarova (CZE)
R4: Nuria Llagostera Vives (ESP) vs. Iveta Benesova (CZE)
R5: Lourdes Dominguez Lino/Virginia Ruano Pascual (ESP/ESP) vs. Iveta Benesova/Barbora Zahlavova Strycova (CZE/CZE)

ITF Events

Biella 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3/WC) Kaia Kanepi (EST) d. Renata Voracova (CZE) 7-6(2) 6-7(5) 6-4
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Laura Pous Tio (ESP) 6-1 2-6 6-4
Pauline Parmentier (FRA) d. (8) Klara Zakoaplova (CZE) 4-6 6-4 6-3 :fiery:
(SE) Rosanna de los Rios (PAR) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(3/WC) Kaia Kanepi (EST) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 7-6(2)

Boston, MA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Miyazaki 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Felixstowe 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Tara Wigan (GBR) 6-1 6-0
Katerina Vankova (CZE) d. Karen Paterson (GBR) 4-6 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Olivia Scarfi (GBR) 6-1 7-5
(3) Naomi Cavaday (GBR) d. Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (5) Julie Coin (FRA) 3-6 6-4 7-6(4)

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (7) Irena Pavlovic (FRA) 1-6 6-2 7-6(3)

Main Draw Finals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) vs. (6) Neuza Silva (POR)

Torun 25K

1st round qualifying:
Hana Birnerova (CZE) d. Joanna Wasilewska (POL) 6-2 6-0
(15) Zora Vlckova (CZE) d. (Bye)
(5) Radana Holusova (CZE) d. (Bye)
Teresa Malikova (CZE) d. Sandra Podolak (POL) 3-6 6-4 6-0
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. (Bye)
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Hana Birnerova (CZE) d. (15) Zora Vlckova (CZE) 6-3 6-4
(5) Radana Holusova (CZE) d. Hanna Andreyeva (UKR) 6-1 6-2
Teresa Malikova (CZE) d. (16) Yuliya Hnateyko (UKR) 6-0 6-2
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-4 3-6 6-2
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. Klaudia Gawlik (POL) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
(1) Natalia Kolat (POL) d. Hana Birnerova (CZE) 6-3 6-2
Radana Holusova (CZE) d. Teresa Malikova (CZE) 6-1 6-1
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Klaudia Malenovska (SVK) 6-4 6-3
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. (8) Oksana Teplyakova (UKR) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Radana Holusova (CZE) d. (4) Maria-Fernanda Alves (BRA) 7-6(4) 3-6 6-1
Veronika Chvojkova (CZE) d. Maria-Belen Corbalan (ARG) 6-4 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Lenka Tvarovska (SVK) 6-3 6-3
(5) Lina Stanciute (LTU) d. Tereza Hladickova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Ewa Szatkowska (POL) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
Liana-Gabriela Unger (ROU) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-3 7-6(2)
(Q) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-3 3-6 6-3
(2) Margit Ruutel (EST) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-1 6-3

Darmstadt 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Khonkan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Imola Tozzona 10K

1st round qualifying:
(13) Veronika Sigutova (CZE) d. Claudia Franze (ITA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(5) Mika Urbancic (SLO) d. (13) Veronika Sigutova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Bogota 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Brussels 10K

1st round qualifying:
Marina Melnikova (BLR) d. Sinika Jezkova (CZE) 3-6 6-3 6-2
Jana Jandova (CZE) d. Majoly De Wilde (BEL) 6-0 6-0 :eek:
(14) Kristyna Pliskova (CZE) d. Farah Abougeib-Selo (ESP) 6-4 6-2
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (Bye)
Marketa Havelkova (CZE) d. Marine Sorg (FRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(14) Kristyna Pliskova (CZE) d. Jana Jandova (CZE) W/O
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. Marketa Havelkova (CZE) 7-5 6-4

3rd round qualifying:
Anna Boada-Plade Llorens (ESP) d. (14) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-3
Katharina Jacob (GER) d. (4) Karolina Pliskova (CZE) 6-7(6) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Tanja Ostertag (GER) d. (LL) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-2

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Prokuplje 10K

1st round qualifying:
Lenka Danielova (CZE) d. Danijela Tomic (SRB) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
(6) Jakklin Olawi (BUL) d. Lenka Danielova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Barbora Bozkova (CZE) d. (WC) Ljubica Stojanovic (SRB) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Natasa Zoric (SRB) d. Barbora Bozkova (CZE) 6-2 6-1

crazylace01
Jul 14th, 2007, 03:56 PM
Events the week of 7/16

WTA Tour Events

Cincinnati (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

Palermo (Tier IV)

1st round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Masa Zec Peskiric (SLO) 6-0 6-1 :)

2nd round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) :) d. Anna Gerasimou (GRE) 6-1 7-5

3rd round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. (8) Ekaterina Ivanova 6-0 6-1 :)

Main Draw 1st round:
Eva Birnerova (CZE) d. (1) Michaella Krajicek (NED) 6-4 6-2 :)
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Silvia Disderi (ITA) 6-2 6-3 :)

Main Draw 2nd round:
(WC) Sara Errani (ITA) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-0
(3) Agnieszka Radwanska (POL) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-4 :sad:


ITF Events

Dnepropetrovsk 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Stefanie Voegele (SUI) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-1
Katarina Kachlikova (SVK) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 6-1
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Maria Kondratieva (RUS) 6-3 3-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Amina Rakhim (KAZ) 7-5 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Alize Cornet (FRA) d. (7) Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-2

Contrexeville 50K

1st round qualifying:
(WC) Constance Sibille (FRA) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-7(6) 6-3

Main Draw 1st round:
(5) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Claire Feuerstein (FRA) 6-2 4-6 6-4
Hanna Nooni (SWE) d. (8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-7(5) 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(5) Renata Voracova (CZE) d. Nathalie Vierin (ITA) 2-6 6-4 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Ksenia Milevskaya (BLR) d. (5) Renata Voracova (CZE) 6-4 7-5

Kurume 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Rome-Tevere Remo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hamilton 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Zwevegem 25K

1st round qualifying:
Martina Borecka (CZE) d. Bye
(WC) Sinika Jezkova (CZE) d. Edita Milos (CRO) 7-5 6-1

2nd round qualifying:
(1) Karolina Kosinska (POL) d. Martina Borecka (CZE) 7-5 6-0
(10) Berta Morata-Flaquer (ESP) d. (WC) Sinika Jezkova (CZE) 6-1 7-5

Main Draw 1st round:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. Marinne Giraud (MRI) 6-1 7-6(2)

Main Draw 2nd round:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Debbrich Feys (BEL) 6-1 3-6 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. Magdalena Kiszczynska (POL) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. (1) Yulia Beygelzimer (UKR) 6-0 6-0 :eek: :eek:

Main Draw Finals:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Lenka Weinerova (SVK) 6-1 5-7 6-0


Frinton 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Garching 10K

1st round qualifying:
Eva Pigova (CZE) d. (WC) Edith Tosner (GER) 3-6 6-4 6-3
(13) Hana Birnerova (CZE) d. Bye
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye
(4) Barbora Bozkova (CZE) d. Bye
Pavlina Glosova (CZE) d. Sabrina Allaut (GER) 6-2 ret.
Barbora Bachmannova (CZE) d. Sarina Mueller (GER) 7-6(7) 5-7 7-5
Kristyna Pliskova (CZE) d. Martina Ondrackova (CZE) 6-2 1-6 6-2

2nd round qualifying:
(13) Hana Birnerova (CZE) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-3
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. Anna Zaja (GER) 6-2 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. (4) Barbora Bozkova (CZE) 7-6(5) 6-3
(10) Anne-Valerie Evain (FRA) d. Barbora Bachmannova (CZE) 6-2 7-6(4)
(14) Michaela Pochabova (SVK) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
(1) Oksana Kalashnikova (GEO) d. (13) Hana Birnerova (CZE) 6-4 6-2
(3) Marlene Metzinger (GER) d. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-2
Pavlina Glosova (CZE) d. (15) Alise Vaidiere (LAT) 7-6(3) 2-6 6-4

Main Draw 1st round:
Nicole Riner (SUI) d. (Q) Pavlina Glosova (CZE) 6-1 6-0

Wichita, KS 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Khonkan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Craiova 10K

No Czechs in qualifying or main draw

2 wins in a row for Petra Cetkovska! Congrats! :bounce:

crazylace01
Jul 23rd, 2007, 12:42 AM
Events the week of 7/23

WTA Tour Events

Stanford (Tier II)

No Czechs in qualifying or in main draw

Bad Gastein (Tier III)

1st round qualifying:
Lucie Hradecka (CZE) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-7(5) 6-0 6-1
Janina Toljan (AUT) d. (A) Vladimira Uhlirova (CZE) 5-7 4-6 6-7(3)

2nd round qualifying:
(2) Emmanuelle Gagliardi (SUI) d. Lucie Hradecka (CZE) 0-6 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Andreja Klepac (GER) 1-6 7-6(3) 6-1
Renata Voracova (CZE) d. (WC) Melanie Klaffner (AUT) 6-3 6-4
Eva Birnerova (CZE) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6(3) 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Kaia Kanepi (EST) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-4
Renata Voracova (CZE) d. Edina Gallovits (ROU) 6-2 6-4
Yvonne Meusberger (AUT) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(4) Kaia Kanepi (EST) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 3-6 6-0

ITF Events

Petange 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (9) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(11) Pauline Parmentier (FRA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-3

Lexington, KY 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Les Contamines 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Adeline Goncalves (FRA) 6-3 6-1
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Hanna Nooni (SWE) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Piia Suomalainen (FIN) 4-6 7-5 6-3
Debbrich Feys (BEL) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 5-7 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (8) Lenka Tvarovska (SVK) 6-4 7-6(4)
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Nathalie Mohn (FRA) 6-2 6-1

Main Draw Semifinals:
Yanina Wickmayer (BEL) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 7-6(1)
(3) Julie Coin (FRA) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 7-6(1) 3-2 ret. :sad:

Monteroni D'arbia 25K

No Czechs in qualifying or main draw

La Coruna 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Sacha Jones (NZL) 6-2 6-7(5) 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Andrea Hlavackova (CZE) d. Tanja Ostertag (GER) 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(3) Andrea Hlavackova (CZE) d. Olivia Lukaszewicz (AUS) 6-1 6-1

Main Draw Semifinals:
(1) Marina Erakovic (NZL) d. (3) Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-3

Arad 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Eliza-Adriana Matache (ROU) 6-1 6-3
Michaela Bezdickova (CZE) d. Julia-Maria Navarro-Navarro (ESP) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Nicoleta-Mihaela Negru (ROU) 6-2 6-0
(5) Lenka Hojckova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 0-6 6-4

3rd round qualifying:
(4) Oana-Alexandra Stanica (ROU) d. Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Calgary 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Horb 10K

1st round qualifying:
(10) Aude Vermoezen (BEL) d. Hana Birnerova (CZE) 6-3 6-4
(13) Anna Savitskaya (RUS) d. Martina Ondrackova (CZE) 6-3 6-4
(8) Veronika Kolarova (CZE) d. (WC) Juliet Bocklet (GER) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
(8) Veronika Kolarova (CZE) d. Josanne Van Bennekom (NED) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Natalia Orlova (RUS) d. (Q) Veronika Kolarova (CZE) 6-3 6-3
(Q) Anja Prislan (SLO) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-6(5) 3-6 7-6(3)
(3) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Katrin Schmidt (GER) 3-6 7-6(5) 6-4
Simona Dobra (CZE) d. (WC) Steffi Bachofer (GER) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(3) Darina Sedenkova (CZE) d. Franziska Etzel (GER) 7-5 6-4
(2) Ana Tomotic (SRB) d. Simona Dobra (CZE) 6-0 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(8) Miljana Adanko (SRB) d. (3) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Evansville, IN 10K

No Czechs in qualifying or main draw

crazylace01
Jul 28th, 2007, 03:47 PM
Events the week of 7/30

WTA Tour Events

San Diego (Tier I)

1st round qualifying:
(14) Hana Sromova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 6-3 5-7 6-3

2nd round qualifying:
(14) Hana Sromova (CZE) d. (7) Olga Govortsova (BLR) 3-6 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(16) Lucie Safarova (CZE) d. Meilen Tu (USA) 6-4 6-3
Maria Kirilenko (RUS) d. (Q) Hana Sromova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Maria Kirilenko (RUS) d. (16) Lucie Safarova (CZE) 6-4 7-6(3)

Stockholm (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Emma Laine (FIN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-7(4) 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Michaela Johansson (SWE) 5-7 6-2 6-3
Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-2
(Q) Marta Domachowska (POL) d. Petra Kvitova (CZE) 4-6 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Julia Goeges (GER) d. Klara Zakopalova (CZE) 0-6 6-2 7-6(4)

ITF Events

Washington, DC 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Rimini 75K

1st round qualifying:
Giorgia Mortello (ITA) d. Eva Pigova (CZE) 5-7 6-3 6-3
Veronika Kolarova (CZE) d. (WC) Doris Graus (ITA) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(2) Marta Marrero (ESP) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(8) Renata Voracova (CZE) d. (LL) Irina Kuzmina (LAT) 6-1 3-0 ret.

Main Draw 2nd round:
Anastasia Yakimova (BLR) d. (8) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-3

Vancouver 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Vigo 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Paula Fondevila-Castro (ESP) 6-3 3-6 6-1
Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) vs. Antonella Serra Zanetti (ITA)

Bad Saulgau 25K

1st round qualifying:
(1) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Jana Jandova (CZE) d. Laura Sadria (GER) 6-2 1-6 6-2
(2) Radana Holusova (CZE) d. Bye
Sina Haas (GER) d. Barbora Bachmannova (CZE) 6-2 6-2
(15) Simona Dobra (CZE) d. Bye
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Dianne Hollands (NZL) d. Tereza Belblova (CZE) 7-5 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Ute Schnoy (GER) 7-6(5) 6-0
Hana Birnerova (CZE) d. Denise Mascherini (ITA) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Nikola Vajdova (SVK) d. (1) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-3 6-1 :p
(11) Eva-Maria Hoch (AUT) d. Jana Jandova (CZE) 6-0 6-2
(2) Radana Holusova (CZE) d. Elena Kulikova (RUS) 6-4 7-5
(15) Simona Dobra (CZE) d. Sina Haas (GER) 6-7(2) 6-1 6-4
Dianne Hollands (NZL) d. (5) Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-2
(6) Madlen Kadur (GER) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-6(7) 6-2
(7) Andrea Sieveke (GER) d. Hana Birnerova (CZE) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
(2) Radana Holusova (CZE) d. (10) Noemie Scharle (FRA) 6-2 6-3
(15) Simona Dobra (CZE) d. (4) Pauline Wong (NED) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(4) 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (LL) Andrea Sieveke (GER) 6-3 6-3
Tereza Hladickova (CZE) d. (Q) Klaudia Malenovska (SVK) 7-6(1) 6-1
(2) Kathrin Woerle (GER) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Natalia Orlova (RUS) 6-3 6-3
(3) Magda Mihilache (ROU) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 1-6 7-6(2) 7-6(4)
(2) Kathrin Woerle (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 3-6 6-4 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Claudine Schaul (LUX) 7-5 4-6 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
(Q) Ana Jovanovic (SRB) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-3

Bucharest 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Campos do Jordao 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Obihiro 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tampere 10K

1st round qualifying:
(2) Alena Nogolova (CZE) d. Bye
Margarita Lazareva (RUS) d. Monika Wawrzyczkova (CZE) 6-2 6-2
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Anna Rapoport (RUS) 6-7(6) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(2) Alena Nogolova (CZE) d. Elena Jirnova (RUS) 6-3 6-4
Irina Smislova (LAT) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-1 2-6 7-5

Main Draw 1st round:
(7) Marcella Koek (NED) d. Zora Vlckova (CZE) 6-0 6-3
(Q) Alena Nogolova (CZE) d. (6) Maria Zharkova (RUS) 7-6(3) 0-6 6-3
(Q) Amanda Carreras (GBR) d. Veronika Sigutova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(Q) Alena Nogolova (CZE) d. Eugeniya Pashkova (RUS) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Alise Vaidiere (LAT) d. (Q) Alena Nogolova (CZE) 6-4 6-4

Ilkley 10K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Joseph, MO 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gardone Val Trompia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Caracas 10K

No Czechs in qualifying or main draw

crazylace01
Aug 6th, 2007, 02:40 AM
Events the week of 8/6

WTA Tour Events

Los Angeles (Tier II)

1st round qualifying:
(16) Hana Sromova (CZE) d. (WC) Amber Liu (USA) 6-2 3-6 6-4

2nd round qualifying:
(5) Ashley Harkleroad (USA) d. (16) Hana Sromova (CZE) 7-6(5) 6-2

Main Draw 1st round:
(16) Lucie Safarova (CZE) d. Olga Poutchkova (RUS) 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(16) Lucie Safarova (CZE) d. Ai Sugiyama (JPN) 6-3 6-4

Main Draw 3rd round:
(3/WC) Ana Ivanovic (SRB) d. (16) Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-2

ITF Events

Hechingen 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Biljana Pavlova (BUL) 6-2 6-1
Simona Dobra (CZE) d. Tina Obrez (SLO) 6-1 6-4
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Patricia Mayr (AUT) d. Lucie Kriegsmannova (CZE) 6-1 6-2
(11) Eva-Marie Hoch (AUT) d. Simona Dobra (CZE) 4-6 6-2 6-1
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. Danielle Harmsen (NED) 6-2 6-1
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. Diana Nakic (SLO) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
(14) Anamaria-Alexandra Sere (ROU) d. (4) Darina Sedenkova (CZE) 1-6 6-4 6-3
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. Zorica Petrov (SRB) 5-7 7-6(3) 6-1

Main Draw 1st round:
Ana Vrljic (SRB) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-1
(7) Jana Jurikova (SVK) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-6(3) 6-3
Tereza Hladickova (CZE) d. (8) Yevheniia Savranska (UKR) 6-3 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
Tereza Hladickova (CZE) d. (Q) Anamaria-Alexandra Sere (ROU) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Laura Siegemund (GER) d. Tereza Hladickova (CZE) 6-2 7-6(4)

Gdynia 25K

1st round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Bye
Lenka Jaloviecova (CZE) d. Bye
(16) Andrea Berkova (CZE) d. Bye
Marketa Havelkova (CZE) d. Bye
Anna Niemiec (POL) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-2 6-2
(9) Zora Vlckova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Ewa Szatkowska (POL) 6-0 6-0 :eek:
(2) Katerina Avdiyenko (UKR) d. Lenka Jaloviecova (CZE) 6-1 6-1
(16) Andrea Berkova (CZE) d. Sandra Podolak (POL) 6-1 7-5
Marketa Havelkova (CZE) d. (8) Volha Duko (BLR) 6-1 6-0
(9) Zora Vlckova (CZE) d. Anna Niemiec (POL) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. (15) Karolina Domanski (SWE) 6-2 6-2
(2) Katerina Avdiyenko (UKR) d. (16) Andrea Berkova (CZE) 6-3 6-3
Marketa Havelkova (CZE) d. (9) Zora Vlckova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Andrea Benitez (ARG) 6-0 6-1
(4) Agnes Szatmari (ROU) d. Radana Holusova (CZE) 6-2 6-3
(7) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Martyna Majewska (POL) 6-2 6-1
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Marketa Havelkova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Maria-Belan Corbalan (ARG) 6-1 6-1
(7) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Kateryna Yergina (UKR) 6-4 6-0
(2) Vojislava Lukic (SRB) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 2-6 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (8) Anne Schaefer (GER) 7-5 4-6 6-1
(2) Vojislava Lukic (SRB) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (SE) Alexandra Dulgheru (ROU) 6-1 6-3

Main Draw Finals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (5) Liana-Gabriela Ungur (ROU) 6-4 6-4

Coimbra 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Anja Poglagen (SLO) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Estrella Cabeza-Candela (ESP) 3-6 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(6) Neuza Silva (POR) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-4

Jesi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Wrexham 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rebecq 10K

1st round qualifying:
Zuzana Cerna (CZE) d. Bye
Petra Krejsova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Tracy Castillo (GER) d. Zuzana Cerna (CZE) W/O
Petra Krejsova (CZE) d. Danny Engel (NED) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Saskia Saberschinsky (GER) 6-4 6-4

4th round qualifying:
(5) Olivia Crouchent (FRA) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 7-5

No Czechs in main draw

Caracas 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Renata Voracova!

crazylace01
Aug 13th, 2007, 03:35 AM
Events the week of 8/13

WTA Tour Events

Toronto (Tier I)

1st round qualifying:
Hana Sromova (CZE) d. (19) Olga Savchuk (UKR) 6-2 6-4
(14) Iveta benesova (CZE) d. (WC) Mallory Cecil (USA) 6-4 6-3
(12) Ioana Raluca Olaru (ROU) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(8) Caroline Wozniacki (DEN) d. Hana Sromova (CZE) 6-3 6-3
(9) Anastasia Rodionova (RUS) d. (14) Iveta Benesova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw 1st round:
(16) Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Varvara Lepchenko (UZB) 6-4 6-7(2) 6-1

Main Draw 2nd round:
Meghan Shaughnessy (USA) d. (16) Lucie Safarova (CZE) 3-6 6-4 7-5

ITF Events

Penza 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Bronx, NY 50K

1st round qualifying:
(6) Natalie Grandin (RSA) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-0

No Czechs in the main draw

Bogota 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Pesaro 10K

1st round qualifying:
(16) Veronika Sigutova (CZE) d. Giorgia Pozzan (ITA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(16) Veronika Sigutova (CZE) d. Federica D'Ambrosio (ITA) 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(7) Federica Quercia (ITA) d. (Q) Veronika Sigutova (CZE) 6-0 6-1

Koksijde 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bielefeld 10K

1st round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. Bye
Sinika Jezkova (CZE) d. (WC) Caroline Wegner (GER) 6-1 6-0
Lenka Danielova (CZE) d. Marta Smiechowska (POL) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. Laura Clause (GER) 6-1 6-4
Sinika Jezkova (CZE) d. Marisa Gianotti (AUS) 6-1 6-2
(7) Zorica Petrov (SRB) d. Lenka Danielova (CZE) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. (1) Elena Kulikova (RUS) 6-4 6-3 :eek:
(6) Kady Pooler (USA) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Justine Ozga (GER) d. (Q) Barbora Bachmannova (CZE) 6-2 7-6(4)

Constanta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Savitaipale 10K

No Czechs in qualifying or main draw


where is everyone this week? :shrug:

Yellow Moon
Aug 17th, 2007, 01:06 AM
where is everyone this week? :shrug:

The Bangkok 2007 Universiade (THA) maybe? http://info.bangkok2007.com

crazylace01
Aug 19th, 2007, 11:23 PM
Events the week of 8/20

WTA Tour Events

New Haven (Tier II)

1st round qualifying:
Eva Birnerova (CZE) d. Camille Pin (FRA) 4-1 ret.
Ioana Raluca Olaru (ROU) d. Iveta Benesova (CZE) 1-6 7-6(7) 7-6(5)

2nd round qualifying:
(1) Agnes Szavay (HUN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-0

No Czechs in main draw

Forest Hills (Tier IV)

No Czechs in main draw

US Open (GS)

1st round qualifying:
Anne Keothavong (GBR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-0
Lucie Hradecka (CZE) d. Kumiko Irijima (JPN) 6-3 6-4
(22) Petra Cetkovska (CZE) d. Abigail Spears (USA) 2-6 7=5 6=2
Eva Hrdinova (CZE) d. Rika Fujiwara (JPN) 6-3 6-2
(6) Anne Kremer (LUX) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 4-6 6-3
Junri Namagata (JPN) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-1
Viktoriya Kutuzova (UKR) d. (26) Eva Birnerova (CZE) 6-0 7-5
(17) Hana Sromova (CZE) d. Evgenia Grebenyuk (RUS) 6-0 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Nuria Llagostera Vives (ESP) 6-7(4) 6-4 6-3
(15) Renata Voracova (CZE) d. Chin-Wei Chan (TPE) 6-4 7-6(4)
(24) Tsvetana Pironkova (BUL) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
(22) Petra Cetkovska (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-3
(18) Su-Wei Hsieh (TPE) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-5 7-5
Evgeniya Rodina (RUS) d. (17) Hana Sromova (CZE) 6-4 7-5
(11) Sandra Kloesel (GER) d. Pettra Kvitova (CZE) 7-5 6-3
(15) Renata Voracova (CZE) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 6-0 3-1 ret.

3rd round qualifying:
Anne Keothavong (GBR) vs. (22) Petra Cetkovska (CZE)
(15) Renata Voracova (CZE) d. Julie Ditty (USA) 6-3 6-2

ITF Events

Moscow 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Maribor 25K

1st round qualifying:
Andrea Berkova (CZE) d. Lucie Batta (HUN) 6-2 6-4
Jasmina Tinjic (CRO) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-1
(13) Iveta Gerlova (CZE) d. Denise Mascherini (ITA) 6-1 6-0
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. Eva-Maria Hoch (AUT) 6-3 4-6 6-1
Simona Dobra (CZE) d. Anja Prislan (SLO) 3-6 6-1 6-0
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Urska Juric (SLO) 6-1 6-0
Petra Sunic (CRO) d. (WC) Katerina Siskova (CZE) 5-7 6-1 6-1
Maria Kunova (SVK) d. (10) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-3
(11) Radana Holusova (CZE) d. Ziva Zaloznik (SLO) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(2/WC) Ana Jovanovic (SRB) d. Andrea Berkova (CZE) 6-2 6-2
(13) Iveta Gerlova (CZE) d. Jasmina Tinjic (CRO) 7-5 6-1
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. Patricia Vollmeier (SLO) 6-0 6-2
(4) Patricia Mayr (AUT) d. Simona Dobra (CZE) 7-6(6) 6-4
(14) Darija Jurak (CRO) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-0 1-6 6-2
(11) Radana Holusova (CZE) d. Marlena Metzinger (AUT) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Radana Holsova (CZE) d. (1) Ivana Lisjak (CRO) 6-3 6-4 :eek:
Michaela Pastikova (CZE) d. (LL) Kristina Kucova (SVK) 6-2 6-3
(7) Dia Evtimova (BUL) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-7(1) 6-1
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Maria Abromovic (CRO) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Ana Vrljic (CRO) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-0 6-3
Michaela Pastikova (CZE) d. (7) Dia Evtimova (BUL) 6-2 6-2
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. (4) Tina Schiechtl (GER) 7-5 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Michaela Pastikova (CZE) d. Ana Vrljic (CRO) 4-6 6-4 7-5
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Liana-Gabriela Ungur (ROU) 5-0 ret.

Main Draw Semifinals:
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Finals:
(WC) Polona Hercog (SLO) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 4-6 6-1 4-1 ret. :sad:

Westende 10K

1st round qualifying:
(2) Alena Nogolova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Alena Nogolova (CZE) d. Majoly De Wilde (BEL) 6-0 6-0 :eek:

3rd round qualifying:
Ineke Mergaert (BEL) d. (2) Alena Nogolova (CZE) 2-6 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
(LL) Alena Nogolova (CZE) d. (Q) Marine Verbeken (BEL) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Aleksandra Grela (POL) d. (LL) Alena Nogolova (CZE) 6-2 6-3

Tre Castagni 10K

1st round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. Cristina Vasco (ITA) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. (2) Alessia Bertoia (ITA) 6-3 2-6 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Krystina Sramkova (CZE) d. Petra Pajalic (SLO) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(7) Nicole Clerico (ITA) d. (Q) Krystina Sramkova (CZE) 6-2 6-1

Vlaardingen 10K

1st round qualifying:
(5) Krystina Pliskova (CZE) d. Daniela Scivetti (AUS) 6-3 4-6 6-4

Main Draw 1st round:
(WC) Anouk Tigu (NED) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 6-4 3-6 6-3
Karolina Pliskova (CZE) d. (5) Karoline Steiro (NOR) 7-6(5) 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Anna Savitskaya (RUS) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-1

London-Cumberland 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Wahlstedt 10K

1st round qualifying:
(4) Eva Pigova (CZE) d. Hanna Malakhovich (BLR) 6-3 6-3
Pavla Smidova (CZE) d. Anine Cornelius Lovdal (NOR) 6-0 6-0 :eek:
Barbora Bachmannova (CZE) d. (6/WC) Anja-Vanessa Peter (PHI) 6-1 6-3
Julia Paetow (GER) d. (8) Veronika Sigutova (CZE) 2-6 6-4 6-4
Laura Sadria (GER) d. Klara Hladka (CZE) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
(4) Eva Pigova (CZE) d. Janina Horn (GER) 6-0 6-0 :eek:
Pavla Smidova (CZE) d. Franziska Goetz (GER) 7-5 6-1
Barbora Bachmannova (CZE) d. Janine Weinreich (GER) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(7) Cristina Celani (ITA) d. (Q) Barbora Bachmannova (CZE) 6-4 6-3
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (3) Natalia Kolat (POL) 6-0 6-4
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Mara Novak (GER) 6-3 6-2
(5) Federica Quercia (ITA) d. (Q) Eva Pigova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
Anamaria-Alexandra Sere (ROU) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 4-6 6-4 6-4
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Lydia Steinbach (GER) 7-6(4) ret.

Main Draw Quarterfinals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. Manana Shapakidze (GEO) 6-2 6-3

Main Draw Semifinals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. Dominice Ripoll (GER) 6-2 7-6(3)

Main Draw Finals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (6) Neda Kozic (SRB) 6-1 6-4

Noida 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Katerina Vankova!

crazylace01
Aug 27th, 2007, 04:37 PM
Events the week of 8/27

WTA Tour Events

US Open (GS)

Qualifying rounds: See previous post.

Main Draw 1st round:
Sara Errani (ITA) d. (Q) Renata Voracova (CZE) 7-5 6-3
(20) Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Jessica Moore (AUS) 6-3 6-2
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. Jill Craybas (USA) 6-0 7-6(4)
(4) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-3
(11) Patty Schnyder (SUI) d. Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-0
(13) Nicole Vaidisova (CZE) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(20) Lucie Safarova (CZE) d. Andrea Petkovic (GER) 6-3 6-3
(14) Elena Dementieva (RUS) d. (Q) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-2
(13) Nicole Vaidisova (CZE) d. Flavia Pennetta (ITA) 6-2 7-6(0)

Main Draw 3rd round:
(10) Marion Bartoli (FRA) d. (20) Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-2 6-3
(18) Shahar Peer (ISR) d. (13) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 3-6 7-6(5)

ITF Events

Moscow 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Santa Cruz 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hunedoara 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Portschach 10K

1st round qualifying:
Sinika Jezkova (CZE) d. Paola Cigui (ITA) 6-4 6-4
Marketa Havelkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Lisa-Maria Reichmann (AUT) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-2 6-3
Taja Mohorcic (SLO) d. Marketa Havelkova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Marlena Metzinger (AUT) 6-2 6-2
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Taja Mohorcic (SLO) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Conny Perrin (SUI) 6-0 1-6 6-3
(Q) Julia Mayr (ITA) d. (4) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Hanna Nooni (SWE) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2

Vittoria 10K

1st round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. Olga Fischer (GER) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw 1st round:
(Q) Krystina Sramkova (CZE) d. Afroditi Latinopoulou (GRE) 1-6 6-3 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
Lara Meccico (ITA) d. (Q) Krystina Sramkova (CZE) 6-0 6-4

Mollerusa 10K

1st round qualifying:
Montserrat Blasco-Fernandez (ESP) d. Nela Krejci (CZE) 6-2 6-1

No Czechs in main draw

Enschede 10K

No Czechs in qualifying

Palic 10K

1st round qualifying:
Magdalena Smejova (CZE) d. Milica Milosavljevic (SRB) 6-4 6-0
Michaela Bezdickova (CZE) d. Olivera Jokic (SRB) 6-3 6-0
Valeria Savinykh (RUS) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(1) Andjela Nemcevic (SRB) d. Magdalena Smejova (CZE) 6-2 6-3
Bernadetta Birkas (SRB) d. Michaela Bezdickova (CZE) 1-6 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(6) Tadeja Majeric (SLO) d. Veronika Kolarova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Prague-Neride 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Lucie Makrilova (CZE) 5-7 6-2 6-0
(2) Andrea Berkova (CZE) d. Bye
Alexandra Kiesl (GER) d. Martina Ondrackova (CZE) 7-6(6) 6-3
Dominika Kanakova (CZE) d. Joanna Dobrowolska (POL) 6-4 6-1
Sona Novakova (CZE) d. Bye
Gabriela Horackova (CZE) d. (WC) Karolina Cechova (CZE) 7-6(4) 6-7(5) 6-1
Barbora Bachmannova (CZE) d. Ines Kreilinger (AUT) 6-4 6-2
Pavla Smidova (CZE) d. Lenka Danielova (CZE) 3-0 ret :sad:
Klara Vyskocilova (CZE) d. Bye
(WC) Eliska Majerova (CZE) d. Marcela Vojtiskova (CZE) 6-4 6-2
Tereza Belblova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. (1) Maya Pitenina (RUS) 6-0 6-1 :eek:
(2) Andrea Berkova (CZE) d. Alexandra Kiesl (GER) 6-1 6-1
Dominika Kanakova (CZE) d. (3) Anna Mydlowska (POL) 6-0 6-1
Sona Novakova (CZE) d. Gabriela Horackova (CZE) 7-6(1) 6-3
Barbora Bachmannova (CZE) d. Yiva Kaiser (SWE) 6-2 6-0
Pavla Smidova (CZE) d. Harpreet Chandi (GBR) 6-0 6-0 :eek:
Klara Vyskocilova (CZE) d. (WC) Eliska Majerova (CZE) 6-0 7-5
Tereza Belblova (CZE) d. Elisabeth Adeyinka Thompson (GBR) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw 1st round:
(Q) Sona Novakova (CZE) d. (1) Nikola Frankova (CZE) 6-2 6-2 :eek:
Klara Vyskocilova (CZE) d. (WC) Klara Hladka (CZE) 6-1 6-4
(Q) Andrea Berkova (CZE) d. (5) Benedetta Davato (ITA) 6-3 6-2
(3) Klaudia Malenovska (SVK) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-5 6-4
Krystina Pliskova (CZE) d. Karolina Nowak (GER) 6-4 3-6 6-0
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (LL) Anna Mydlowska (POL) 6-4 6-1
(WC) Barbora Matusova (CZE) d. Maya Pitenina (RUS) 6-4 6-1
(Q) Barbora Bachmannova (CZE) d. (8) Anne Priska Schaefer (GER) 6-0 6-2
Pavlina Glosova (CZE) d. Zora Vlckova (CZE) 5-7 6-2 6-2
(WC) Martina Borecka (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 7-5 6-3
Eva Pigova (CZE) d. (7) Monika Kochanova (SVK) 6-1 6-1
Alexandra Popa (ROU) d. (Q) Tereza Belblova (CZE) 6-3 6-4
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. Karolina Pliskova (CZE) 3-6 6-3 7-5
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. (2) Simona Dobra (CZE) 2-6 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Sona Novakova (CZE) d. (WC) Veronika Ciganikova (SVK) 6-2 6-2
(Q) Klara Vyskocilova (CZE) d. (Q) Andrea Berkova (CZE) 6-0 7-5
(3) Klaudia Malenovska (POL) d. Krystina Pliskova (CZE) 5-7 6-0 6-4
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Barbora Matusova (CZE) 5-7 6-2 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. (Q) Barbora Bachmannova (CZE) 6-3 6-0
(4) Marcella Koek (NED) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 3-0 ret. :sad:
Alexandra Popa (ROU) d. Eva Pigova (CZE) 7-5 7-5
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 1-6 6-2 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Sona Novakova (CZE) vs. (Q) Klara Vysokcilova (CZE) 3-6 6-1 6-2
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (3) Klaudia Malenovska (SVK) 6-2 6-1
(4) Marcella Koek (NED) d. Pavlina Glosova (CZE) 4-6 6-0 6-3
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. Alexandra Popa (ROU) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(Q) Sona Novakova (CZE) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 4-6 6-4 6-1
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (4) Marcella Koek (NED) 4-6 6-3 6-1

Main Draw Final:
(Q) Sona Novakova (CZE) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 1-6 6-2 7-6(5)

Saitama 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw


Congrats to Sona Novakova!

SloKid
Aug 27th, 2007, 06:54 PM
I watched Tereza's final on Sunday, she played quite well in the first set, her serve then let her down completely and after Hercog raised her game she had no chance. I don't know serious the injury is, throughout the match there were no real signs that she's bothered by it, but she did have a special strap on her right wrist from the start I think. Also with this final she gets a feed up for the qualies of the Slovenia Open Tier IV next month. It would be really great if she comes and plays, I'm looking forward to seeing her. :)
Here's a pic of them at the net and with the trophies:
http://www.siol.net/Doc/Img/10061010708261520480-7-1-3-1.jpg
http://www.siol.net/Doc/Img/10061010708261520480-1-1-3-1.jpg

crazylace01
Sep 4th, 2007, 04:39 PM
Events the week of 9/3

WTA Tour Events

US Open (GS)

No Czechs remaining. :sad:

ITF Events

Denain 75K

1st round qualifying:
(3) Karolina Kosinska (POL) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-1
Mandy Minella (LUX) d. Krystina Pliskova (CZE) 7-6(7) 6-3
(4) Michaela Pastikova (CZE) d. Katerina Polunina (UKR) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(4) Michaela Pastikova (CZE) d. (WC) Capucine Rousseau (FRA) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
(4) Michaela Pastikova (CZE) d. Samia Medjahdi (ALG) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(8) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-4
(6) Eva Birnerova (CZE) d. Caroline Maes (BEL) 6-4 7-5
Kathrin Woehrle (GER) d. (Q) Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-3
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Ana Jovanovic (SRB) d. (8) Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-3
Silvia Soler-Espinosa (ESP) d. (6) Eva Birnerova (CZE) 5-7 6-3 7-6(4)

Mestre 50K

1st round qualifying:
Darina Sedenkova (CZE) d. Antonia Matic (GER) 6-4 6-4
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Sara Secco (ITA) 6-3 6-2
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Alessia Bertoia (ITA) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
Darina Sedenkova (CZE) d. (1) Anna Floris (ITA) 6-1 6-3 :eek:
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. Corinna Dentoni (ITA) 6-2 6-1
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. Darija Jurak (CRO) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 3-6 6-1
Patricia Mayr (AUT) d. (4) Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 7-5 4-2 ret. :sad:

Main Draw 1st round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-2 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Gianna Doz (CRO) 6-4 6-2
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 6-7(2) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Petra Kvitova (CZE) 7-5 6-3
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 6-3 7-6(5)

Main Draw Quaterfinals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Daria Kustava (BLR) 6-3 1-6 6-1
Alisa Kleybanova (RUS)d. (3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
Alisa Kleybanova (RUS) d. (1) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-1

Brasov 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Brcko 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Pigova (CZE) d. (WC) Vanja Tomic (BIH) 6-2 6-4
(Q) Vitalia Diatchenko (RUS) d. (2) Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Vitalia Diatchenko (RUS) d. Eva Pigova (CZE) 3-6 6-4 6-4

Baku 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Alphen A/D Rijn 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Kyoto 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Barueri 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Kedziersyn Kozie 10K

1st round qualifying:
(2) Pavlina Glosova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Bye
(5) Hana Birnerova (CZE) d. Bye
Oksana Khomuk (UKR) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 7-5
Krystina Hancarova (CZE) d. Veronika Ciganova (SVK) 6-4 7-5
Magdalena Smejova (CZE) d. Bye
Andrea Strasakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Pavlina Glosova (CZE) d. Martyna Snitko (POL) 6-4 6-4
Teresa Malikova (CZE) d. Joanna Dombrowolska (POL) 6-3 6-2
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Ivanna Slobodian (UKR) 6-1 6-2
(5) Hana Birnerova (CZE) d. Oksana Khomuk (UKR) 7-6(5) 6-0
Krystina Hancarova (CZE) d. Alexandra Skripkina (UKR) 6-4 6-1
Magdalena Smejova (CZE) d. Simona Synkova (SVK) 7-5 6-0
Andrea Strasakova (CZE) d. Katarzyna Kawa (POL) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
Katarina Marackova (SVK) d. (2) Pavlina Glosova (CZE) 6-2 3-6 6-4
(3) Mariya Malkhasyan (UKR) d. Teresa Malikova (CZE) 6-4 3-6 7-6(3)
(4) Karolina Domanski (SWE) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-2 3-6 6-0
(5) Hana Birnerova (CZE) d. Krystina Hancarova (CZE) 6-3 6-2
Andrea Strasakova (CZE) d. Magdalena Smejova (CZE) 7-6(6) 7-5

Main Draw 1st round:
(1) Magdalena Kiszczynska (POL) d. Zora Vlckova (CZE) 6-0 3-0 ret. :sad:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Andrea Strasakova (CZE) 6-3 6-0
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Katarina Marackova (SVK) 3-6 6-3 7-6(0)
(6) Simona Dobra (CZE) d. Monika Krauze (POL) 3-6 6-3 6-1
Monica Kochanova (SVK) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-1 6-4
Michaela Pochabova (SVK) d. (Q) Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-2
(3) Radana Holusova (CZE) d. (WC) Paula Kania (POL) 6-0 6-2
(5) Nikola Vajdova (SVK) d. (WC) Veronika Sigutova (CZE) 6-2 6-3
Edyta Cieplucha (POL) d. (SE) Dominika Kanakova (CZE) 6-3 0-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 6-1
Nadezda Gorbachkova (RUS) d. (6) Simona Dobra (CZE) W/O :sad:
Michaela Pochabova (SVK) d. (3) Radana Holusova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. Nadezda Garbachkova (RUS) 6-3 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Patricia Veresova (SVK) 7-6(4) 6-2

Main Draw Finals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (2) Olga Brozda (POL) 3-6 6-4 7-6(7)

Dusseldorf 10K

1st round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. Helene Auensen (SWE) 6-2 6-3
Pavla Smidova (CZE) d. Danny Engel (NED) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Giulia Gardani (ITA) d. Barbora Bachmannova (CZE) 6-4 6-2
Pavla Smidova (CZE) d. Sonia Iacovacci (ITA) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Linda Berlinecke (GER) 0-6 6-0 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (2) Irina Kuzmina (LAT) 7-6(1) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(8) Franziska Etzel (GER) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3


Congrats to Katerina Vankova!

crazylace01
Sep 11th, 2007, 12:13 AM
Events the week of 9/10

WTA Tour Events

Bali (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Julie Ditty (USA) d. Hana Sromova (CZE) 6-2 6-1

ITF Events

Bordeaux 100K

No Czechs in qualifying or main draw

Kharkov 100K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Sofia 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Innsbruck 10K

1st round qualifying:
Marketa Havelkova (CZE) d. Simona Demont (SUI) 6-1 6-2
Sinika Jezkova (CZE) d. Bye
(4) Veronika Kolarova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Syna Kaiser (GER) d. Marketa Havelkova (CZE) 6-3 6-1
(3) Tina Pieger (GER) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-2 6-7(5) 6-2
Vroni Hinterseer (GER) d. (4) Veronika Kolarova (CZE) W/O

No Czechs in main draw

Casale 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lleida 10K

1st round qualifying:
Maria Irurzun-Mancera (ESP) d. Nela Krejci (CZE) 6-1 6-3

No Czechs in main draw

Tbilisi 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Elizaveta Tochilovskaya (RUS) d. Alena Nogolova (CZE) 6-4 6-2
(5) Manana Shapakidze (GEO) d. Petra Mokra (CZE) 6-0 ret. :sad:

Santo Andre 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tampico 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Czech Extra-League Play
(I'll do the best I can translating! :p )

Extraliga Skupina Prostějov

September 9th:
Klara Zakopalova d. Darina Sedenkova 6-2 6-3
Radana Holusova d. Blanka Hermanova 4-6 6-4 6-4
Angelika Roesch (GER) d. Veronika Chvojkova 6-3 7-5
Zuzana Zalabska d. Stanislava Hrozenka 6-3 6-1

September 10th:
Darina Sedenkova d. Angelika Roesch 2-6 6-4 6-1
Stanislava Hrozenka d. Radana Holusova 6-3 6-2
Lucie Safarova d. Klara Zakopalova 6-2 6-2
Barbora Zahlavova-Strycova d. Dominika Cibulkova 6-4 6-2

September 11th:
Lucie Safarova d. Agniezska Radwanska 7-5 6-2
Darina Sedenkova d. Veronika Chvojkova 6-3 7-5
Radana Holusova d. Zuzana Zalabska 7-5 6-3

September 12th:
Dominika Cibulkova d. Veronika Chvojkova 6-2 6-1
Petra Cetkovska d. Zuzana Zalabska 6-1 6-4
Urszula Radwanska d. Klara Zakopalova 6-4 6-1
Barbora Zahlavova-Strycova d. Stanislava Hrozenska 6-3 6-1

Extraliga Skupina Přerov

September 9th:
Eva Birnerova d. Michaela Pastikova 3-6 6-1 7-5
Daria Jurak d. Gabriela Bergmanova 6-2 6-2
Michaella Krajicek d. Iveta Gerlova 6-2 6-2
Iveta Benesova d. Lucie Kreigsmannova 6-2 6-1

September 10th:
Michaella Krajicek d. Michaela Pastikova 6-2 7-6
Iveta Benesova d. Daria Jurak 6-3 6-4
Renata Voracova d. Eva Birnerova 6-3 6-2
Zuzana Ondraskova d. Ana Timotic 6-1 6-0

September 11th:
Michaella Krajicek d. Renata Voracova 6-3 6-3
Zuzana Ondraskova d. Iveta Benesova 6-7 6-3 6-2
Stephanie Gerlain d. Michaela Pastikova 6-1 6-1
Iveta Gerlova d. Daria Jurak 6-4 6-3

September 12th:
Renata Voracova d. Iveta Gerlova 6-1 4-6 6-2
Zuzana Ondraskova d. Lucie Kreigsmannova 6-0 6-1
Iveta Benesova d. Eva Birnerova 6-2 7-5
Lucie Hradecka d. Ksenia Lykina 6-4 6-4

Lunaris
Sep 11th, 2007, 04:57 PM
Most czech girls (amongst others Šafářová, Zakopalová, Benešová, Voráčová, Birnerová and Cetkovská, also Krajicek, A. Radwańska and Cibulková) are currently playing czech tennis extraleague on red clay.

Some interesting results:
Lucie Šafářová (CZE) beat Agnieszka Radwańska (POL) 7-5 6-2
Zuzana Ondrášková (CZE) beat Iveta Benešová (CZE) 6-7 6-3 6-2, Iveta is pretty much hopeless this year
Angelika Roesch (GER) beat Veronika Chvojková (CZE) 6-3 7-5
Lucie Šafářová (CZE) beat Klára Zakopalová (CZE) 6-2 6-2
Barbora Záhlavová-Strýcová (CZE) beat Dominika Cibulková (SVK) 6-4 6-2
Michaella Krajicek (NED) beat Renata Voráčová (CZE) 6-3 6-3

More results here (výsledky): http://www.tenisovaextraliga.cz

crazylace01
Sep 12th, 2007, 08:18 PM
oh thank you for that! :)

crazylace01
Sep 17th, 2007, 08:57 PM
Events the week of 9/17

WTA Tour

Beijing (Tier II)

No Czechs in qualifying or main draw

Kolkata (Tier III)

Main Draw 1st round:
Anastasia Rodionova (RUS) d. Hana Sromova (CZE) 6-3 6-2

Portoroz (Tier IV)

1st round qualifying:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Stamatia Fafaliou (GRE) 6-1 6-1
Lucie Hradecka (CZE) d. Joanna Sakowicz (POL) 4-6 5-1 ret.
(6) Nathalie Vierin (ITA) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 5-7 6-2

3rd round qualifying:
(6) Nathalie Verin (ITA) d. (1) Renata Voracova (CZE) 6-3 3-6 6-3

Main Draw 1st round:
Karin Knapp (ITA) d. (LL) Renata Voracova (CZE) 4-6 6-1 7-6(3)
Iveta Benesova (CZE) d. Maria Elena Camerin (ITA) 6-2 2-6 7-6(5)
Elena Likhovtseva (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-6(8) 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Vera Dushevina (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-4

ITF Events

Albuquerque, NM 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. Surina de Beer (RSA) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Varvara Lepchenko (USA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 7-5

Lecce 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Alisa Kleybanova (RUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-0 6-2

Madrid 25K
Tsukuba 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Telavi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Limoges 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Nottingham 10K

1st round qualifying:
Jennifer Ren (GBR) d. Marcela Vojtiskova (CZE) 4-6 6-2 6-2

Itajai 10K
Bratislava 10K

1st round qualifying:
(1) Krystina Pliskova (CZE) d. Bye
(2) Veronika Kolarova (CZE) d. Bye
Barbora Lazarova (SVK) d. Martina Ondrackova (CZE) 6-4 4-6 6-3
Anna Simkova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 1-6 7-6(9) 6-3
(3) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Bye
(4) Veronika Sigutova (CZE) d. Bye
Nikola Matovicova (SVK) d. Eliska Majerova (CZE) 7-6(3) 6-4
Katarina Poljakova (SVK) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-1 6-4
Magdalena Smejova (CZE) d. Bye
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Carolin Habich (GER) 6-1 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. Katharina Jobst (GER) 6-4 7-5
Andrea Strasakova (CZE) d. Sinika Jezkova (CZE) 5-7 6-0 ret.
Klara Vyskocilova (CZE) d. Christina Bonneau (CAN) 7-5 6-7(4) 7-5

2nd round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. Katarina Uncovksa (SVK) 6-2 6-1
(2) Veronika Kolarova (CZE) d. Barbora Lazarova (SVK) 6-0 6-0 :eek:
(3) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Lena-Marie Hofmann (GER) 6-3 6-7(6) 7-5
Lisa Wagner (AUT) d. (4) Veronika Sigutova (CZE) 6-3 0-6 7-6(4)
Tatiana Illova (SVK) d. Magdalena Smejova (CZE) 6-2 6-1
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Lucia Butkovska 6-1 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. Christa Magister (AUT) 6-1 6-1
Andrea Strasakova (CZE) d. Lisa Maria Reichmann (AUT) 6-4 6-3
Klara Vyskocilova (CZE) d. Rebecca Alessi (ITA) 6-0 4-6 6-2

3rd round qualifying:
Patricia Veresova (SVK) d. (1) Krystina Pliskova (CZE) 6-1 6-1 :p
(2) Veronika Kolarova (CZE) d. Michaela Honkova (SVK) 6-3 6-3
(3) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Henrietta Habler (HUN) 6-0 6-0 :eek:
Tatiana Illova (SVK) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 2-6 6-2 6-1
Lenka Juricova (SVK) d. Petra Krejsova (CZE) 7-5 6-0
Andrea Strasakova (CZE) d. Andrea Rebrova (SVK) 3-6 7-5 6-0
Klara Vyskocilova (CZE) d. Theresa Jobst (GER) 6-0 6-0 :eek:

Main Draw 1st round:
(Q) Tatiana Illova (SVK) d. Karolina Pliskova (CZE) 4-6 7-6(6) 6-1
(Q) Veronika Kolarova (CZE) d. Zora Vlckova (CZE) 6-3 6-0
(WC) Michaela Pochabova (SVK) d. (3) Iveta Gerlova (CZE) 6-2 7-6(2)
(Q) Lenka Jurikova (SVK) d. Petra Krejsova(CZE) 7-5 6-2
Alise Vaidere (LAT) d. (5) Simona Dobra (CZE) 6-4 ret. :sad:
Klaudia Boczova (SVK) d. (Q) Klara Vyskocilova (CZE) 3-6 7-5 6-0
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (WC) Veronika Ciganikova (SVK) 6-2 5-7 6-3
(LL) Michaela Honcova (SVK) d. (Q) Andrea Strasakova (CZE) 6-3 7-5
(LL) Krystina Pliskova (CZE) d. (2) Nicole Clerico (ITA) 4-6 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Veronika Kolarova (CZE) d. Stefanie Haidner (AUT) 6-2 6-4
(6) Dominika Nociarova (SVK) d. (Q) Lucie Kregismannova (CZE) 6-2 6-1
(LL) Michaela Honcova (SVK) d. (LL) Krystina Pliskova (CZE) 3-6 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q) Veronika Kolarova (CZE) 7-5 6-3

Chihuahua 10K

No Czechs in qualifying or main draw

crazylace01
Sep 24th, 2007, 08:36 PM
Events the week of 9/24

WTA Tour Events

Luxembourg (Tier II)

1st round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Magda mihalace (ROU) 6-3 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Nathalie Vierin (ITA) 6-2 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Anna Korzeniak (POL) 2-6 7-5 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Angelique Kerber (GER) 7-5 6-1

2nd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (9) Liliah Osterloh (USA) 6-1 6-1
Yuliana Fedak (UKR) d. Barbora Zahlavova Srycova (CZE) 3-6 6-2 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 7-5

3rd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Greta Arn (GER) 7-5 6-0
Klara Zakopalova (CZE) d. Yuliana Fedak (UKR) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Meghan Shaughnessy (USA) 6-4 6-1
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. Emilie Loit (FRA) 7-5 3-1 ret.
(7) Shahar Peer d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Daniela Hantuchova (SVK) vs. (Q) Zuzana Ondraskova (CZE)
(Q) Klara Zakopalova (CZE) vs. (6) Patty Schnyder (SUI)

Guangzhou (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Alicia Molik (AUS) d. Hana Sromova (CZE) 7-5 6-2

Seoul (Tier IV)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Ashland, KY 50K

1st round qualifying:
Janette Bejlkova (CZE) d. Paula Zabata (COL) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
Janette Bejlkova (CZE) d. Nina Pantic (CAN) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
Alison Riske (USA) d. Janette Bejlkova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Stephanie Dubois (FRA) vs. Eva Hrdinova (CZE)

Batumi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Nottingham 25K

1st round qualifying:
Anastasis Nebojanko (GBR) d. (4) Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Irina Buryachok (UKR) 6-0 6-4

Podgorica 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (8) Lenka Tvarovksa (SVK) 2-6 6-3 6-1
Granada 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Juarez 25K

No Czechs in qualifying

Clermond-Ferrand 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Clampino 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Thessaloniki 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hiroshima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

SloKid
Sep 25th, 2007, 01:11 PM
It should be noted that Hradecka and Voracova defended their doubles title in Portoroz this week. :D
Both girls are extremely nice. :worship:

crazylace01
Oct 1st, 2007, 03:33 PM
Events the week of 10/1

WTA Tour Events

Stuttgart (Tier II)

1st round qualifying:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Laura Siegemund (GER) 7-5 6-0
(3) Julia Vakulenko (UKR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-0
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (8) Angelique Kerber (GER) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (6) Yung-Jan Chan (TPE) 6-7(2) 6-1 6-3
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Greta Arn (GER) 6-3 3-6 6-1

3rd round qualifying:
(1) Michaella Krajicek (NED) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 6-2
(3) Julia Vakulenko (UKR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(8) Daniela Hantuchova (SVK) d. Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-3

Tokyo (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Aiko Nakamura 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Urszula Radwanska (POL) 6-2 3-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Caroline Wozniacki (DEN) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-2 2-6 7-6(3)

Tashkent (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Ioana Raluca Olaru (ROU) d. Petra Cetkovska (CZE) 3-6 6-0 6-1
(3) Olga Govortsova (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-3
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Hana Sromova (CZE) 6-3 7-6(2)

ITF Events

Troy, AL 50K

No Czechs in qualifying

Nantes 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Monterrey 25K

No Czechs in qualifying

Castel Gandolfo 10K

1st round qualifying:
(8) Pavla Smidova (CZE) d. Elena Bavassano (ITA) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(8) Pavla Smidova (CZE) d. Micaela Moroni (ITA) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (Q) Andreea-Roxana Vaideanu (ITA) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (6) Federica di Sarra (ITA) 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Anne Schaefer (GER) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-2 6-1

Mytilini 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Porto 10K

No Czechs in qualifying

Les Franqueses Del Valles 10K

1st round qualifying:
Kiyra Jordan (GBR) d. Lucie Vecerova (CZE) 6-1 6-1

No Czechs in main draw

crazylace01
Oct 8th, 2007, 02:03 AM
Events the week of 10/8

WTA Tour Events

Moscow (Tier I)

1st round qualifying:
(WC) Anastasia Pivovarova (RUS) d. (8) Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(8) Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Yaroslava Shvedova (RUS) 7-6(3) 6-3

Main Draw 2nd round:
(8) Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Elena Vesnina (RUS) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(4) Serena Williams (USA) d. (8) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 7-6(7)

Bangkok (Tier III)

1st round qualifying:
(1) Anne Kremer (LUX) d. Hana Sromova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (6) Aiko Nakamura (JPN) 6-4 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
Camille Pin (FRA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 7-6(1)

ITF Events

San Francisco, CA 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (4/WC) Julie Ditty (USA) 6-2 2-6 7-5

Main Draw 2nd round:
Eva Hrdinova (CZE) d. Michaela Johansson (SWE) 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Eva Hrdinova (CZE) d. Clarisa Fernandez (ARG) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Ashley Harkleroad (USA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-4

Joue-les-Tours 50K

1st round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) 3-6 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Nathalie Mohn (FRA) 6-2 3-6 6-2

3rd round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (2) Iryna Kuryanovich (BLR) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Martina Sucha (SVK) 6-2 7-5
Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-7(5) 6-3
Selima Sfar (TUN) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 2-6 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Audrey Bergot (FRA) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (5) Julia Goerges (GER) 4-6 6-1 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
(8) Sofia Arvidsson (SWE) d. (1) Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-1

Saltillo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Reggio Calabria 25K

1st round qualifying:
(5) Katerina Bohmova (CZE) d. Paulina Jorquera (CHI) 6-4 3-0 ret.

2nd round qualifying:
(5) Katerina Bohmova (CZE) d. (11) Agnese Zucchini (ITA) 6-0 6-4

Main Draw 1st round:
Anne Schaefer (GER) d. (1) Renata Voracova (CZE) 7-6(4) 6-4 :p
(Q) Annalisa Bona (ITA) d. (Q) Katerina Bohmova (CZE) 2-6 6-4 6-0
Valentina Sassi (ITA) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-1

Jersey 25K

1st round qualifying:
(2) Veronika Chvojkova (CZE) d. Bye
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Veronika Chvojkova (CZE) d. Anastasia Nebojanko (GBR) 6-2 6-0
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Olivia Smith (GBR) 6-1 7-6(5)

3rd round qualifying:
(2) Veronika Chvojkova (CZE) d. (15) Charlene Vanneste (FRA) 6-3 6-4
(8) Irina Kuzmina (LAT) d. (10) Nikola Frankova (CZE) 3-6 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (8) Liana-Gabriela Ungur (ROU) 7-5 6-1
(Q) Veronika Chvojkova (CZE) d. Yevheniia Savranska (UKR) 6-4 7-5
Joanna Sakowicz (POL) d. (5) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4) 4-6 7-6(6)
Andrea Hlavackova (CZE) d. Florence Haring (FRA) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Tanja Ostertag (GER) 6-4 6-1
Sabine Lisicki (GER) d. (Q) Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-2
Joanna Sakowicz (POL) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Katie O'Brien (GBR) vs. Lucie Hradecka (CZE)

Rockhampton 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Beijing 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Benicarlo 10K

1st round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Paula Mocete-Talamantes (ESP) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Veronika Kolarova (CZE) d. (WC) Diana Stomlega (ROU) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
Veronika Kolarova (CZE) d. (3) Melisa Cabrera-Handt (ESP) 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Veronika Kolarova (CZE) d. (6) Carolina Gaga-Fuentes (ESP) 2-6 6-2 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Maite Gabbarus-Alonso (ESP) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-4 6-0

Volos 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Espinho 10K

1st round qualifying:
(6) Alena Nogolova (CZE) d. Ana Belzunce-Crompin (ESP) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(6) Alena Nogolova (CZE) d. Milica Tomic (SUI) 6-3 2-6 7-6(6)

Main Draw 1st round:
(WC) Alla Aleksandrova (RUS) d. (Q) Alena Nogolova (CZE) 6-4 6-3

crazylace01
Oct 15th, 2007, 02:55 PM
Events the week of 10/15

WTA Tour Events

Zurich (Tier I)

1st round qualifying:
(4) Ai Sugiyama (JPN) d. (WC) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw 1st round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. Katarina Srebotnik (SLO) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (3) Jelena Jankovic (SRB) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Nicole Vaidisova (CZE) d. Alona Bondarenko (UKR) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
(1) Justine Henin (BEL) d. Nicole Vaidisova (CZE) 3-6 6-3 7-5

ITF Events

Laurenceville, GA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Saint Raphael 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Margit Ruutel (EST) d. (6) Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-2
Renata Voracova (CZE) d. (WC) Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
Stephanie Foretz (FRA) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4

San Luis Potosi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gympie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Glasgow 25K

1st round qualifying:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. (12) Tamaryn Hendler (BEL) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
Yevheniia Savranska (RUS) d. (Q) Veronika Chvojkova (CZE) 6-7(3) 6-2 6-3
(WC) Amanda Elliot (GBR) d. Lucie Hradecka (CZE) 7-6(2) 6-1
(6) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Katharina Brown (GBR) 6-0 6-3
Andrea Hlavackova (CZE) d. (LL) Bibiane Schoofs (NED) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Irina Kuzmina (LAT) 6-3 6-1
(2) Sofia Arvidsson (SWE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(6) Petra Kvitova (CZE) d. (3) Caroline Maes (BEL) 6-2 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Katie O'Brien (GBR) d. (6) Petra Kvitova (CZE) 4-6 7-5 6-0

Makinohara 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Serra Negra 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Valencia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Seville 10K

1st round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Efrat Mishor (ISR) 7-6(4) 6-0

3rd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Frances Miller (AUS) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(SE) Veronika Kolarova (CZE) d. Ines Ferrer-Suarez (ESP) 6-2 6-1
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Rebecca Alessi (ITA) 6-4 0-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Catalina Ferreira (POR) d. (SE) Veronika Kolarova (CZE) 6-0 2-0 ret. :sad:
Leticia Costas-Moreira (ESP) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 7-6(2) 6-4

Dubrovnik 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Carolin Babich (GER) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-0 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Patricia Veresova (SVK) d. Krystina Pliskova (CZE) 6-3 6-3
(5) Natasa Zoric (SRB) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-3 3-6 6-2

Settimo San Pietro 10K

1st round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. Giulia Lambiase (ITA) 6-0 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Krystina Sramkova (CZE) d. (Q) Ester Baschirotto (ITA) 6-4 6-0

Main Draw 2nd round:
(2) Valentina Sassi (ITA) d. (Q) Krystina Sranmkova (CZE) 6-3 6-3

crazylace01
Oct 19th, 2007, 11:33 PM
Events the week of 10/22

WTA Tour Events

Linz (Tier II)

1st round qualifying:
(5) Karin Knapp (ITA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 7-5
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Danica Krstajic (MNE) 6-2 6-0
Sandra Martinovic (BIH) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 7-6(1) 6-1

2nd round qualifying:
(2) Shuai Peng (CHN) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(5) Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Flavia Pennetta (ITA) 4-6 6-3 7-6(4)

Main Draw 2nd round:
(5) Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Yvonne Meusberger (AUT) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(5) Nicole Vaidisova (CZE) d. (4) Dinara Safina (RUS) 6-4 7-6(7)

Main Draw Semifinals:
(2) Daniela Hantuchova (SVK) d. (5) Nicole Vaidisova (CZE) 2-6 6-2 7-6(3)

ITF Events

Bratislava 100,000K+H

1st round qualifying:
(1) Mariya Koryttseva (RUS) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-0 6-3
(WC) Klaudia Boczova (SVK) d. Katerina Bohmova (CZE) 7-6(3) 6-3
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Zarina Diyas (KAZ) 6-0 6-2
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 7-6(1) 6-4

3rd round qualifying:
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (4) Julia Goerges (GER) 6-4 6-7(5) 6-4

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. Renata Voracova (CZE) 4-6 6-1 6-3
Petra Cetkovska (CZE) d. (7) Anastasia Rodionova (RUS) 2-6 6-2 6-2
Olga Savchuk (UKR) d. (4) Klara Zakopalova (CZE) 4-6 6-4 6-3
(WC) Petra Kvitova (CZE) d. Maria Elena Camerin (ITA) 6-2 1-0 ret.
(2) Pauline Parmentier (FRA) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 3-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. (1) Dominika Cibulkova (SVK) 6-3 4-6 7-5 :eek:
Tatjana Malek (GER) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-5 7-6(6)
(WC) Petra Kvitova (CZE) d. (2) Pauline Parmentier (FRA) 6-2 7-6(3)

Main Draw Quarterfinals:
Iveta Benesova (CZE) d. Lilia Osterloh (USA) 6-2 6-4
(WC) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Mariya Koryttseva (RUS) 6-0 6-4

Main Draw Semifinals:
Tatjana Malek (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 7-5 7-6(4)
(WC) Petra Kvitova (CZE) d. Olga Savchuk (UKR) 6-4 6-1

Main Draw Finals:
Tatjana Malek (GER) d. (WC) Petra Kvitova (CZE) 6-2 7-6(7)

Podolsk 25K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Cugat 25K

1st round qualifying:
Amanda Carreras (GBR) d. Lucie Vecerova (CZE) 6-1 6-1

No Czechs in main draw

Istanbul 25K

1st round qualifying:
Estelle Guisard (FRA) d. (3) Katerina Vankova (CZE) 3-6 6-2 7-6(3)
Ana Bogdan (ROU) d. (8) Nikola Frankova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(3) Caroline Maes (BEL) d. Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-1 6-4
(4) Yulia Beygelzimer (UKR) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-3

Saint Denis Reunion 25K

No qualifying held, no Czechs in main draw

Traralgon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Mexico City 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Augusta, GA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hamanako 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Cape Town 10K

No qualifying held, no Czechs in main draw

Augusta-Siracusa 10K

1st round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. Ester Baschirotto (ITA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Krystina Sramkova (CZE) d. (Q) Mariangela Avola (ITA) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
Stefanie Haider (AUT) d. (Q) Krystina Sramkova (CZE) 5-7 6-3 6-4

Dubrovnik 10K

1st round qualifying:
(1) Krystina Pliskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Krystina Pliskova (CZE) d. Kveta Hajkova (SVK) 1-6 7-5 6-0

3rd round qualifying:
(1) Krystina Pliskova (CZE) d. Luana-Georgiana Rednic (ROU) 6-4 6-2

4th round qualifying:
(1) Krystina Pliskova (CZE) d. Katharina Jobst (GER) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Krystina Pliskova (CZE) d. Ljubica Avramovic (SRB) 6-3 7-5
Martina Balogova (SVK) d. Karolina Pliskova (CZE) 1-6 6-3 7-6(0)

Main Draw 2nd round:
Renee Rinehard (NED) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 6-4 6-2

Itu 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Valencia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

crazylace01
Oct 28th, 2007, 07:13 PM
Events the week of 10/29

WTA Tour Events

Quebec City (Tier III)

1st round qualifying:
Eva Hrdinova (CZE) d. Alexandra Stevenson (USA)

2nd round qualifying:
(8) Angelika Bachmann (GER) d. Eva Hrdinova (CZE) 3-6 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
Renata Voracova (CZE) d. (1) Nicole Vaidisova (CZE) 2-6 6-3 ret.

Main Draw 2nd round:
Vania King (USA) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 4-6 6-4

ITF Events

Taoyuan 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Kofu 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Stockholm 10K

1st round qualifying:
(1) Eva Pigova (CZE) d. Essi Laine (FIN) 6-2 6-3
Barbora Bachmannova (CZE) d. Julia Gernert-Groblewski (GER) 6-0 6-0 :eek:

2nd round qualifying:
(1) Eva Pigova (CZE) d. Anette Munozova (SWE) 6-1 6-1
(5) Diana Eriksson (SWE) d. Barbora Bachmannova (CZE) 3-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(WC) Anna Brazhnikova (SWE) d. (Q) Eva Pigova (CZE) 4-6 6-4 6-2

Bogota 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ascuncion 10K

No Czechs in qualifying or main draw

What an easy week! :p

crazylace01
Nov 3rd, 2007, 11:01 PM
Events the week of 11/5

WTA Tour Events

Madrid (YEC)

No Czechs qualified.

ITF Events

Pittsburgh, PA 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. Yuliana Fedak (UKR) 6-0 2-6 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Ashley Harkleroad (USA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 6-4

Minsk 50K

1st round qualifying:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. Nadezda Samoylo (RUS) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. Lesya Tsurenko (UKR) 6-4 2-6 6-1

3rd round qualifying:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. (5) Melanie Klaffner (AUT) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. (6) Anastasia Yakimova (BLR) 6-2 7-5
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Maya Gaverova (RUS) 3-6 6-4 6-2
Anna Lapushchenkova (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 1-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Vesna Manasieva (RUS) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-3
(4) Sorana-Mihaela Cirstea (ROU) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-3 6-1

Taizou 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Port Pirie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Toronto 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Irina Falconi (USA) 7-6(6) 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Tanja Ostertag (GER) 6-4 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(8) Sabine Lisicki (GER) d. (1) Renata Voracova (CZE) 6-4 2-6 6-4

Ismaning 25K

1st round qualifying:
(1) Oxana Lybutsova (UKR) d. Barbora Bachmannova (CZE) 6-0 6-2
Estelle Guisard (FRA) d. Hana Birnerova (CZE) 6-0 6-1
(4) Kirsten Flipkens (BEL) d. Klara Vyskocilova (CZE) 6-0 6-0 :sad:
(12) Darina Sedenkova (CZE) d. Aleksandra Razumova (RUS) 6-1 6-4
Steffi Bachoffer (GER) d. Eva Pigova (CZE) 5-7 6-2 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Jana Jandova (CZE) 6-4 7-6(0)

2nd round qualifying:
Dominika Nociarova (SVK) d. (12) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-1
Magdalena Kucerova (GER) d. Lucie Kregismannova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. Carmen Klaschka (GER) 6-0 6-2
Andrea Hlavackova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-1 6-3
(Q) Dominika Nociarova (SVK) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-2
(Q) Syna Kaiser (GER) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 4-6 7-6(4)
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Nicole Riner (SUI) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(7) Elise Tamaela (NED) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. Danica Krstajic (MNE) 6-3 7-5
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Syna Kaiser (GER) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Martina Sucha (SVK) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 6-1
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Kathrin Woehrle (GER) 6-4 3-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(Q) Oxana Lyubtsova (UKR) d. (2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 5-7 6-4

Jounieh 25K

1st round qualifying:
(1) Marina Shamayko (RUS) d. (WC) Petra Novotnikova (CZE) 6-1 6-2

No Czechs in main draw

Le Havre 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Redbridge 10K

No Czechs in qualifying

Mallorca 10K

1st round qualifying:
Lenka Danielova (CZE) d. Candela Munoz Giron (ESP) 7-6(5) 6-1

2nd round qualifying:
Lenka Danielova (CZE) d. Ilinca-Thea Anghel (ROU) 6-0 2-6 6-1

3rd round qualifying:
(3) Julia Glushko (ISR) d. Lenka Danielova (CZE) 6-0 6-0 :sad:

No Czechs in main draw

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Guadalupe Moreno (ARG) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-3 2-5 ret. :sad:

Lima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

crazylace01
Nov 11th, 2007, 04:26 AM
Events the week of 11/12

WTA Tour

Season complete! See you in 2008.

ITF Events

La Quinta, CA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Kunming 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Deauville 50K

1st round qualifying:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Fanny Fracassi (FRA) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Kirsten Flipkens (BEL) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(10) 6-2

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Neda Kozic (SRB) 6-4 6-1
(5) Renata Voracova (CZE) d. Nuria Llagostera Vives (ESP) 3-6 6-1 7-6(3)
Timea Bacsinszky (SUI) d. Hana Sromova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (8) Ekaterina Bychkova (RUS) 6-2 4-6 7-5
(5) Renata Voracova (CZE) d. Selima Sfar (TUN) 6-7(5) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Virginie Pichet (FRA) 6-4 3-6 6-4
(2) Aravane Rezai (FRA) d. (5) Renata Voracova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(LL) Kirsten Flipkens (BEL) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-3

Nuriootpa 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Pune 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Manila 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sunderland 10K

1st round qualifying:
(3) Eva Pigova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Eva Pigova (CZE) d. Amy Sargeant (GBR) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Eva Pigova (CZE) d. Katharina Brown (GBR) 7-5 4-6 7-6(2)

Main Draw 2nd round:
(2) Iryna Kuryanovich (BLR) d. (Q) Eva Pigova (CZE) 6-2 7-6(5)

Mallorca 10K

1st round qualifying:
(5) Veronika Kolarova (CZE) d. Cristina Sanchez-Quintanar (ESP) 7-6(6) 6-1

2nd round qualifying:
(5) Veronika Kolarova (CZE) d. Daria Kirpicheva (RUS) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(5) Veronika Kolarova (CZE) d. (15) Alla Aleksandrova (RUS) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Diana Arutyunova (RUS) d. (Q) Veronika Kolarova (CZE) 6-4 7-5

crazylace01
Nov 16th, 2007, 03:05 PM
Events the week of 11/19

WTA Tour Events

ITF Events

Poitiers 100K

1st round qualifying:
Stephanie Vongsouthi (FRA) d. (1) Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-4
Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Betty Dautriat (FRA) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
Veronika Chvojkova (CZE) d. Stephanie Vongsouthi (FRA) 3-6 6-4 6-1

3rd round qualifying:
Margit Ruutel (EST) d. Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(3) 6-2

Main Draw 1st round:
Renata Voracova (CZE) d. (3) Alize Cornet (FRA) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
Andrea Petkovic (GER) d. Renata Voracova (CZE) 6-7(3) 6-2 7-5

Opole 25K

1st round qualifying:
(3) Veronika Kapshay (UKR) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 5-7 6-4 6-1
(4) Radana Holusova (CZE) d. Edyta Cieplucha (POL) 6-2 7-6(3)
(15) Klaudia Malenovska (SVK) d. Pavla Smidova (CZE) 6-2 6-1
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Oksana Khomyk (UKR) 6-2 6-2
Katharina Brown (GBR) d. (14) Simona Dobra (CZE) 6-2 7-6(3)
(7) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Manuela Jaworska (POL) 6-0 6-3
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Eugeniya Pashkova (RUS) 6-3 7-6(4)
Martina Borecka (CZE) d. (13) Kristina Kucova (SVK) 6-3 2-1 ret.

2nd round qualifying:
(4) Radana Holusova (CZE) d. Yasmin CLarke (GBR) 6-4 7-6(3)
Katharina Brown (GBR) d. (6) Darina Sedenkova (CZE) 6-0 6-3
(9) Nikola Vajdova (SVK) d. (7) Nikola Frankova (CZE) 6-1 7-5
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Klaudia Malenovska (SVK) d. Tereza Hladikova (CZE) 3-6 7-6(3) 6-2
(Q) Radana Holusova (CZE) d. Lenka Weinerova (SVK) 6-3 6-4
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Justine Ozga (GER) 1-6 6-4 6-3
(Q) Veronika Kapshay (UKR) d. (LL) Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-4
(8) Michaela Pastikova (CZE) d. Anna Fitzpatrick (GBR) 6-2 7-6(5)
Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(5) 5-7 6-2
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Galyna Kosyk (UKR) 7-5 2-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Radana Holusova (CZE) d. (7) Stanislava Hrozenska (SVK) 3-6 6-4 6-2
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Nikola Vajdova (SVK) 6-1 6-4
(8) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Dominika Nociarova (SVK) 6-2 6-3
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Katerina Vankova (CZE) 4-0 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(1) Olga Savchuk (UKR) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-1 6-4
(3) Martina Sucha (SVK) d. (5) Lucie Hradecka (CZE) 4-6 6-4 6-4
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (8) Michaela Pastikova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(6) Oxana Lybutsova (UKR) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 1-6 6-1 6-1

Mount Gambier 25K

No Czechs entered.

Beloura-Sintra 25K

No Czechs entered.

Mexico City 25K

No Czechs entered.

Buenos Aires 10K

No Czechs entered.

Aurangabad 10K

No czechs entered.

Manila 10K

No Czechs entered

Ramat Hasharon 10K

No Czechs entered.

Barcelona 10K

1st round qualifying:
(5) Veronika Kolarova (CZE) d. Sara Moya-Espi (ESP) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(5) Veronika Kolarova (CZE) d. Li Xi (CHN) 6-1 7-5

3rd round qualifying:
(5) Veronika Kolarova (CZE) d. (16) Carla Venticinque-Torres (ESP) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Veronika Kolarova (CZE) d. Vasilisa Davydova (RUS) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Veronika Kolarova (CZE) d. (SE) Marina Melnikova (RUS) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Irina Kuzmina (LAT) d. (Q) Veronika Kolarova (CZE) 6-2 6-1

Radin
Nov 22nd, 2007, 04:36 PM
Complete results of czech players on www.livetenis.cz (http://www.livetenis.cz).

crazylace01
Nov 25th, 2007, 05:55 AM
Events the week of 11/27

WTA Tour Events

ITF Events

Xiamen 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Beloura-Sintra 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Vallduxo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Kolarova (CZE) d. (LL) Lucia Sainz Pelegri (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Diana Enache (ROU) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-2 7-5

Santiago 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mexico City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

:p

crazylace01
Dec 3rd, 2007, 02:57 PM
Events the week of 12/3

WTA Tour Events

ITF Events

Prerov 25K

1st round qualifying:

(16) Nikola Frankova (CZE) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 0-6 6-4
(2) Sofia Shapatava (GEO) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 4-6 6-2
(14) Laura-Ioana Andrei (ROU) d. Barbora Matusova (CZE) 6-2 6-2
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (3) Neda Kozic (SRB) 6-1 7-6(5)
(4) Ana Veselinovic (SRB) d. Zora Vlckova (CZE) 6-1 6-1
(11) Iveta Gerlova (CZE) d. Palma Kiraly (HUN) 6-4 7-5
(13) Tinatin Kavlashvili (GEO) d. (WC) Krystina Hancarova (CZE) 6-2 6-4
(6) Radana Holusova (CZE) d. (WC) Hana Birnerova (CZE) 6-1 6-2
(12) Martina Babakova (SVK) d. (WC) Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-3
Krystina Pliskova (CZE) d. (7) Anna Smith (GBR) 6-4 6-4
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Zuzana Zlochova (SVK) 6-2 6-2
Eva Pigova (CZE) d. (16) Diana Nakic (SLO) 4-6 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(1) Anna Fitzpatrick (GBR) d. (16) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-4
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (9) Darija Jurak (CRO) 6-3 6-4
(11) Iveta Gerlova (CZE) d. (4) Ana Veselinovic (SRB) 7-6(6) 4-6 6-4
(6) Radana Holusova (CZE) d. (12) Martina Babakova (SVK) 6-4 6-0
(15) Dominika Nociarova (SVK) d. Krystina Pliskova (CZE) 6-4 6-4
Eva Pigova (CZE) d. (8) Darina Sedenkova (CZE) 6-2 5-7 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Teresa Malikova (CZE) 6-0 6-2
(Q) Anna Fitzpatrick (GBR) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 4-6 6-4 6-2
(4) Anna Korzeniak d. (Q) Eva Pigova (CZE) 7-5 3-6 7-5
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 6-3 6-1
Tereza Hladikova (CZE) d. (6) Stanislava Hrozenska (SVK) 7-5 6-1
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (LL) Sofia Shapatava (GEO) 6-4 7-6(2)
Anna Floris (ITA) d. (WC) Pavla Smidova (CZE) 7-6(2) 6-0
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-4
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (8) Michaela Pastikova (CZE) 7-5 6-4
(Q) Radana Holusova (CZE) d. Ria Doernemann (GER) 6-2 6-4
Katerina Vankova (CZE) d. (2) Margit Ruutel (EST) 2-6 6-2 7-6(7)

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Anna Fitzpatrick (GBR) 6-1 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-1
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Dominika Nociarova (SVK) 7-6(2) 6-4
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Anna Floris (ITA) 6-4 6-2
Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-3 6-7(4) 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. Johanna Larsson (SWE) 6-4 6-4
Tereza Hladikova (CZE) d. Lenka Tvaroskova (SVK) 7-5 7-5
(7) Lucie Hradecka (CZE d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 6-3
Magdalena Rybarikova (SVK) d. Katerina Vankova (CZE) 6-0 6-1

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-3
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 6-1 6-1

Main Draw Finals:

(1) Petra Kvitova (CZE) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 7-5 6-3 :D :bounce:


La Habana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Radin
Dec 5th, 2007, 12:06 PM
1st Round:

Anna Floris def. WC Pavla Šmídová 7:6(2) 6:0

Magdalena Rybáriková def. [8] Michaela Paštiková 7:5 6:4

[7] Lucie Hradecká def. LL Sofia Shapatava 6:4 7:6(2)

[3] Sandra Záhlavová def. Veronika Chvojková 6:3 6:4

Q Radana Holusová def. Ria Doernemann 6:2 6:4

[1] Petra Kvitová def. WC Tereza Malíková 6:0 6:2

Kateřina Vaňková def. [2] Margit Ruutel 2:6 6:2 7:6(7)

* Q Anna Fitzpatrick def. Q Iveta Gerlova 4:6 6:4 6:2

Tereza Hladíková def. [6] Stanislava Hrozenská 7:5 6:1

* Q Karolína Plíšková def. WC Martina Borecká 6:3 6:1


* Corrected results

crazylace01
Dec 10th, 2007, 04:00 AM
Events the week of 12/10

WTA Tour Events

ITF Events

Dubai 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Lagos 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Valasske Mezirici 25K

1st round qualifying:
Patricia Veresova (SVK) d. Hana Birnerova (CZE) 6-1 6-2
(15) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Karolina Domanski (SWE) d. Zora Vlckova (CZE) 6-0 6-2
Klara Koprivova (CZE) d. Paola Cigui (ITA) 6-4 6-3
Barbora Matusova (CZE) d. Denise Mascherini (ITA) 3-6 6-0 6-3
Oksana Khomyk (UKR) d. Veronika Tobolova (CZE) 6-1 4-6 7-5
Teresa Malikova (CZE) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-4 6-4
Jana Jandova (CZE) d. Pavla Smidova (CZE) 6-0 6-4
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Martina Kubickova (CZE) d. Anastasia Burmistrova (RUS) 6-2 7-5
Martina Borecka (CZE) d. Eva Husakova (CZE) 6-4 7-5
(6) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Tereza Vancurova (CZE) d. Sona Novakova (CZE) 7-6(7) 6-3
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Krystina Sramkova (CZE) 6-2 6-2
Veronika Sigutova (CZE) d. Pavlina Glosova (CZE) 6-1 6-0
Irini Georgatou (GRE) d. Dominika Kanakova (CZE) 3-6 6-2 6-1
(13) Nikola Frankova (CZE) d. Bye
Zuzana Zlochova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Patricia Veresova (SVK) d. (15) Simona Dobra (CZE) 2-6 6-4 7-6(0)
(11) Dominika Nociarova (SVK) d. Klara Koprivova (CZE) 7-6(5) 6-1
(3) Ana Veselinovic (SRB) d. Barbora Matusova (CZE) 6-2 7-6(1)
Teresa Malikova (CZE) d. (4) Alexandra Cadantu (ROU) 6-2 3-6 6-4
(12) Laura-Ioana Andrei (ROU) d. Jana Jandova (CZE) 6-0 6-2
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. Martina Kubickova (CZE) 6-2 6-2
(16) Justyna Jegiolka (POL) d. Martina Borecka (CZE) 6-3 7-6(5)
Tereza Vancurova (CZE) d. (6) Iveta Gerlova (CZE) 3-1 ret.
(9) Darija Jurak (CRO) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-1
(7) Diana Nakic (SLO) d. Veronika Sigutova (CZE) 6-1 7-5
(13) Nikola Frankova (CZE) d. Irini Georgatou (GRE) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
(12) Laura-Ioana Andrei (ROU) d. Tereaa Malikova (CZE) 1-6 6-3 7-5
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (16) Justyna Jegiolka (POL) 7-5 7-5
(9) Darija Jurak (CRO) d. Tereza Vancurova (CZE) 6-1 6-2
(13) Nikola Frankova (CZE) d. (7) Diana Nakic (SLO) 4-6 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. Lenka Tvaroskova (SVK) 6-2 7-5
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Eva Pigova (CZE) 6-2 4-6 6-4
(WC) Libuse Prusova (CZE) d. (Q) Laura-Ioana Andrei (ROU) 6-2 7-5
Magdalena Rybarikova (CZE) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-1
Claire Feurnstein (FRA) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-0
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Radana Holusova (CZE) 7-6(5) 6-7(4) 6-0
Veronika Chvojkova (CZE) d. Anna Floris (ITA) 6-2 2-6 7-5
Tereza Hladikova (CZE) d. (4) Sandra Martinovic (BIH) 7-6(5) 6-2
(5) Ivana Lisjak (CRO) d. Katerina Vankova (CZE) 6-1 2-6 6-1
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Dominika Nociarova (SVK) 6-1 7-6(3)
(Q) Ana Veselinovic (SRB) d. (WC) Andrea Berkova (CZE) 7-6(3) 6-0
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Patricia Veresova (SVK) 7-6(5) 7-5

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. Ria Doernemann (GER) 6-3 6-2
Johanna Larsson (SWE) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 7-5 6-7(6) 7-5
(WC) Libuse Prusova (CZE) d. (3) Anna Korzeniak (POL) 6-1 7-5
Claire Feuernstein (FRA) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-1
(5) Ivana Lisjak (CRO) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-1 6-2
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Ana Veselinovic (SRB) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. Johanna Larsson (SWE) 6-4 6-0
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (WC) Libuse Prusova (CZE) 6-1 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. Claire Feuerstein (FRA) 7-6(5) 6-3
(5) Ivana Lisjak (CRO) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(6) 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 1-6 6-2 7-5
(5) Ivana Lisjak (CRO) d. Tereza Hladikova (CZE) 4-6 6-2 6-3

Main Draw Final:
(1) Petra Kvitova (CZE) d. (5) Ivana Lisjak (CRO) 6-4 6-0

La Habana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Petra Kvitova! :)

Radin
Jan 25th, 2008, 02:48 PM
This week results of czech players: http://www.livetenis.cz/clanek.php?clanek=32