PDA

View Full Version : Friday; OOP and Scores


AJZ.
Aug 31st, 2006, 11:26 PM
Arthur Ashe 11:00 AM
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Roger Federer (SUI) 1 vs. Tim Henman
followed by
2. Women's Singles - 3rd Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[28] vs. Justine Henin-Hardenne (BEL)[2]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Teimuraz Gabashvili (RUS) vs. James Blake (USA)[5]

Arthur Ashe 7:00 PM
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO)[22] vs. Lindsay Davenport (USA)[10]

followed by
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
David Nalbandian (ARG)[4] vs. Marat Safin (RUS)

Armstrong 11:00 AM
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Robby Ginepri (USA)[18] vs. Paul Goldstein (USA)
followed by
2. Women's Singles - 3rd Rnd.
Svetlana Kuznetsova (RUS)[6]vs. Anastassia Rodionova (RUS)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Gaston Gaudio (ARG)[21] vs.Sam Querrey (USA)
May be moved to Ashe Stadium
4.Mixed Doubles - 1st Rnd.
Martina Navratilova (USA)[5]/Bob Bryan (USA)[5] vs. Corina Morariu (USA)/Mike Bryan (USA)

Grandstand 11:00 AM
1.Men's Singles - 2nd Rnd.
Carlos Moya (ESP) vs. Paul-Henri Mathieu (FRA)
followed by
2.Men's Singles - 2nd Rnd.
Alessio Di Mauro (ITA) vs.Andy Murray (GBR)[17]
3. Women's Singles - 3rd Rnd.
Vera Zvonareva (RUS)[33] vs. Elena Dementieva (RUS)[4]
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Svetlana Kuznetsova (RUS)/Amelie Mauresmo (FRA) vs. Alexis Prousis (USA)/Anne Yelsey (USA)

Not Before 7:30 PM
5. Men's Singles - 2nd Rnd.
Ryan Sweeting (USA)vs. Olivier Rochus (BEL)[26]

Court 4 11:00 AM
1.Men's Singles - 2nd Rnd.
Alejandro Falla (COL) vs. Dmitry Tursunov (RUS)[23]

followed by
2.Women's Singles - 3rd Rnd.
Francesca Schiavone (ITA)[14] vs.Shahar Peer (ISR)[21]

3.Women's Doubles - 1st Rnd.
Cara Black (ZIM)[3]/Rennae Stubbs (AUS)[3]vs. Jamea Jackson (USA)/Aiko Nakamura (JPN)

4.Men's Doubles - 1st Rnd.
Sebastien Grosjean (FRA)/Dmitry Tursunov (RUS) vs.Mardy Fish (USA)/Fernando Gonzalez (CHI)

5.Mixed Doubles - 1st Rnd.
Lisa Raymond (USA)[1]/Jonas Bjorkman (SWE)[1] vs. Michaella Krajicek (NED)/Lukas Dlouhy (CZE)

Court 5 11:00 AM
1.Men's Doubles - 2nd Rnd.
Christopher Kas (GER)/Philipp Petzschner (GER) vs.Mariusz Fyrstenberg (POL)[10]/Marcin Matkowski (POL)[10]

followed by
2.Men's Doubles - 2nd Rnd.
Paul Hanley (AUS)[4]/Kevin Ullyett (ZIM)[4] vs. Amer Delic (USA)/Jeff Morrison (USA)

3.Men's Doubles - 2nd Rnd.
Leos Friedl (CZE)/Mikhail Youzhny (RUS) vs. Frantisek Cermak (CZE)[13]/Jaroslav Levinsky (CZE)[13]

4.Women's Doubles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)[9]/Anabel Medina Garrigues (ESP)[9] vs. Jelena Jankovic (SCG)/Bethanie Mattek (USA)

5.Mixed Doubles - 1st Rnd.
Liezel Huber (RSA)/Leos Friedl (CZE) vs.Zi Yan (CHN)[4]/Todd Perry (AUS)[4]

Court 6 11:00 AM
1.Women's Doubles - 1st Rnd.
Amy Frazier (USA)/Vania King (USA) vs. Alina Jidkova (RUS)/Anna Smashnova (ISR)

followed by
2.Men's Singles - 2nd Rnd.
Lukasz Kubot (POL) vs. Noam Okun (ISR)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tsvetana Pironkova (BUL)/Meng Yuan (CHN) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)[5]/Meghann Shaughnessy (USA)[5]

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Emilie Loit (FRA)[16]/Nicole Pratt (AUS)[16] vs. Laura Granville (USA)/Carly Gullickson (USA)

5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kaia Kanepi (EST)/Gabriela Navratilova (CZE) vs.Nathalie Dechy (FRA)/Vera Zvonareva (RUS)

Court 7 11:00 AM

1.Women's Doubles - 1st Rnd.
Iveta Benesova (CZE)/Barbora Strycova (CZE) vs. Zi Yan (CHN)[2]/Jie Zheng (CHN)[2]

followed by
2. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Simon Aspelin (SWE)[8]/Todd Perry (AUS)[8] vs. Ashley Fisher (AUS)/Tripp Phillips (USA)

3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Marc Gicquel (FRA) vs. Juan Carlos Ferrero (ESP)[16]

4.Mixed Doubles - 1st Rnd.
Kveta Peschke (CZE)/Martin Damm (CZE) vs. Elena Likhovtseva (RUS)[7]/Daniel Nestor (CAN)[7]

5.Women's Doubles - 1st Rnd.
Yulia Beygelzimer (UKR)/Vera Dushevina (RUS) vs. Ana Ivanovic (SCG)/Maria Kirilenko (RUS)

Court 8 11:00 AM

1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Emma Laine (FIN)/Selima Sfar (TUN) vs. Maria Elena Camerin (ITA)[12]/Gisela Dulko (ARG)[12]

followed by
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Mahut (FRA) vs. Nikolay Davydenko (RUS)[7]

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Marta Domachowska (POL)/Jelena Kostanic (CRO) vs. Na Li (CHN)/Shuai Peng (CHN)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Eva Birnerova (CZE)/Anastasiya Yakimova (BLR) vs. Alexa Glatch (USA)/Abigail Spears (USA)

5.Mixed Doubles - 1st Rnd.
Vania King (USA)/Vincent Spadea (USA) vs. Na Li (CHN)/Cyril Suk (CZE)

Court 9 11:00 AM

1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Melinda Czink (HUN)/Antonella Serra Zanetti (ITA) vs. Maret Ani (EST)/Meilen Tu (USA)

followed by
2. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Arnaud Clement (FRA)/
Michael Llodra (FRA) vs. Lukas Dlouhy (CZE)[9]/Pavel Vizner (CZE)[9]

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Severine Bremond (FRA)/Tatiana Golovin (FRA) vs. Lucie Hradecka (CZE)/Vladimira Uhlirova (CZE)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Paul-Henri Mathieu (FRA)/Gael Monfils (FRA) vs. Jarkko Nieminen (FIN)/Graydon Oliver (USA)

Court 10 11:00 AM

1.Men's Singles - 2nd Rnd.
Fernando Gonzalez (CHI)[10] vs. Jan Hajek (CZE)

followed by
2.Men's Singles - 2nd Rnd.
Tomas Berdych (CZE)[12] vs.Florian Mayer (GER)

3.Women's Singles - 3rd Rnd.
Aravane Rezai (FRA) vs. Maria Kirilenko (RUS)[20]

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Ting Li (CHN)[13]/Tiantian Sun (CHN)[13] vs. Ashley Harkleroad (USA)/Galina Voskoboeva (RUS)

5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Yuliana Fedak (UKR)/Tatiana Perebiynis (UKR) vs. Daniela Hantuchova (SVK)[4]/Ai Sugiyama (JPN)[4)