PDA

View Full Version : Thursday Schedule of Play


KoOlMaNsEaN
Jun 30th, 2004, 10:47 PM
Centre Court 1.00 pm Start
1. Ladies' Singles - Semis
Lindsay Davenport (USA)[5] v. Maria Sharapova (RUS)[13]
followed by:
2. Ladies' Singles - Semis
Serena Williams (USA)[1] v. Amelie Mauresmo (FRA)[4]
3. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Todd Woodbridge (AUS)
Alicia Molik (AUS)
v. David Rikl (CZE)
Barbora Strycova (CZE)

4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Mahesh Bhupathi (IND)
Elena Likhovtseva (RUS)
v. Bob Bryan (USA)
Lindsay Davenport (USA)







Court 1 1.00 pm Start
1. Gentlemen's Doubles - Qtr. Finals
Mark Knowles (BAH)[5]
Daniel Nestor (CAN)[5]
v. Justin Gimelstob (USA)
Scott Humphries (USA)

followed by:
2. Ladies' Doubles - Qtr. Finals
Marion Bartoli (FRA)[11]
Emilie Loit (FRA)[11]
v. Martina Navratilova (USA)[3]
Lisa Raymond (USA)[3]

3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Sergio Casal (ESP)
Emilio Sanchez (ESP)
v. T-J Middleton (USA)
David Wheaton (USA)

4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Paul Hanley (AUS)
Ai Sugiyama (JPN)
v. Jonas Bjorkman (SWE)
Rennae Stubbs (AUS)







Court 2 12.00 noon Start
1. Ladies' 35 & Over Doubles
Gigi Fernandez (USA)
Rosalyn Nideffer (RSA)
v. Mima Jausovec (SLO)
Jana Novotna (CZE)

followed by:
2. Ladies' Doubles - Qtr. Finals
Liezel Huber (RSA)[5]
Ai Sugiyama (JPN)[5]
v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[2]
Elena Likhovtseva (RUS)[2]

3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Javier Frana (ARG)
Leonardo Lavalle (MEX)
v. Pat Galbraith (USA)
Scott Melville (USA)

4. Gentlemen's 35 RR Doubles
Cedric Pioline (FRA)
Robert Seguso (USA)
v. Joakim Nystrom (SWE)
Mikael Pernfors (SWE)







Court 3 12.00 noon Start
1. Gentlemen's 35 RR Doubles
Christian Bergh (NOR)
Danny Sapsford (GBR)
v. Luke Jensen (USA)
Murphy Jensen (USA)

followed by:
2. Gentlemen's 35 RR Doubles
Derrick Rostagno (USA)
Leif Shiras (USA)
v. Piet Aldrich (RSA)
Danie Visser (RSA)

3. Gentlemen's 35 RR Doubles
John Fitzgerald (AUS)
Wally Masur (AUS)
v. Scott Davis (USA)
David Pate (USA)

4. Ladies' 35 & Over Doubles
Ilana Kloss (RSA)
Liz Smylie (AUS)
v. Jo Durie (GBR)
Helena Sukova (CZE)







Court 6 11.00 am Start
1. Boys' Singles - Qtr. Finals
Gael Monfils (FRA)[1] v. Brendan Evans (USA)[7]
followed by:
2. Girls' Singles - Qtr. Finals
Viktoria Azarenka (BLR)[9] v. Nicole Vaidisova (CZE)[2]
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Karan Rastogi (IND)[5]
Chu-Huan Yi (TPE)[5]
v. Brendan Evans (USA)[2]
Scott Oudsema (USA)[2]

4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Viktoria Azarenka (BLR)[3]
Volha Havartsova (BLR)[3]
v. Giulia Gabba (ITA)
Verdiana Verardi (ITA)







Court 11 11.00 am Start
1. Boys' Singles - Qtr. Finals
Jamie Baker (GBR) v. Jeremy Chardy (FRA)
followed by:
2. Girls' Singles - Qtr. Finals
Alisa Kleybanova (RUS)[8] v. Ana Ivanovic (SCG)[3]
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Mykyta Kryvonos (USA)
Alexander Nedovesov (UKR)
v. Guillermo Alcaide-Justell (ESP)[6]
Sergei Bubka (UKR)[6]

4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Alisa Kleybanova (RUS)[7]
Irina Kotkina (RUS)[7]
v. Marina Erakovic (NZL)[4]
Monica Niculescu (ROM)[4]







Court 13 12.00 noon Start
1. Ladies' 35 & Over Doubles
Gretchen Magers (USA)
Wendy Turnbull (AUS)
v. Carling Bassett-Seguso (USA)
Hana Mandlikova (AUS)

followed by:
2. Gentlemen's Doubles - Qtr. Finals
Wayne Black (ZIM)[6]
Kevin Ullyett (ZIM)[6]
v. Julian Knowle (AUT)[16]
Nenad Zimonjic (SCG)[16]

3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Neil Broad (GBR)
Paul Hand (GBR)
v. Jeremy Bates (GBR)
Mark Kratzmann (AUS)

4. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Black (ZIM)
Cara Black (ZIM)
lead Leander Paes (IND)
Martina Navratilova (USA)
T/F 7-6(7)






Court 14 11.00 am Start
1. Girls' Singles - Qtr. Finals
Michaela Krajicek (NED)[1] v. Vojislava Lukic (SCG)
followed by:
2. Boys' Singles - Qtr. Finals
Scoville Jenkins (USA)[11] v. Woong-Sun Jun (KOR)
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Matthew Brown (GBR)
Jamie Murray (GBR)
v. Rafael Arevalo Gonzalez (ESA)[4]
Coen Van Keulen (NED)[4]

4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Katie O'Brien (GBR)
Melanie South (GBR)
v. Veronika Chvojkova (CZE)[2]
Nicole Vaidisova (CZE)[2]







Court 18 12.00 noon Start
1. Gentlemen's 35 RR Doubles
Sergio Casal (ESP)
Emilio Sanchez (ESP)
v. Pat Galbraith (USA)
Scott Melville (USA)
T/F 3-6 7-5 3-3
followed by:
2. Ladies' 35 & Over Doubles
Katrina Adams (USA)
Anne Smith (USA)
v. Catarina Lindqvist (SWE)
Lori Mcneil (USA)
T/F 7-5 4-6
3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Gary Wayne Donnelly (USA)
Slobodan Zivojinovic (YUG)
v. Anders Jarryd (SWE)
Henri Leconte (FRA)







Court 19 11.00 am Start
1. Girls' Singles - Qtr. Finals
Shahar Peer (ISR)[4] v. Katerina Bondarenko (UKR)[6]
followed by:
2. Boys' Singles - Qtr. Finals
William Ward (NZL) v. Miles Kasiri (GBR)
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Michaela Krajicek (NED)[1]
Shahar Peer (ISR)[1]
v. Yung-Jan Chan (TPE)[6]
Aleksandra Wozniak (CAN)[6]

4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Alex Kuznetsov (USA)[1]
Mihail Zverev (GER)[1]
v. Robin Haase (NED)
Viktor Troicki (SCG)







TBA - Start
1. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Kamil Capkovic (SVK)[8]
Lukas Lacko (SVK)[8]
v. Matthew Brown (GBR)
Jamie Murray (GBR)
or
Rafael Arevalo Gonzalez (ESA)[4]
Coen Van Keulen (NED)[4]

Libertango
Jun 30th, 2004, 11:09 PM
Good luck Serena, Lindsay, Ai/Liezel! :D

KoOlMaNsEaN
Jun 30th, 2004, 11:23 PM
i hope espn or nbc show doubles

Andrew.
Jun 30th, 2004, 11:27 PM
Go Lindsay!!!!

PatM04
Jul 1st, 2004, 02:48 AM
Go Lindsay:)

Scotso
Jul 1st, 2004, 04:35 AM
bah good luck to my faves

Sadka
Jul 1st, 2004, 04:44 AM
Go Go Momo!! :kiss: :hearts: :worship:

Experimentee
Jul 1st, 2004, 07:31 AM
Good luck to my faves and especially Serena!

foreva lindsay
Jul 1st, 2004, 08:35 AM
come on lindsay, this is your day :kiss:

Jorn
Jul 1st, 2004, 11:45 AM
Good Luck

AM ;)
Maria :)

Marion/Loit :)
Sugiyama/Huber :)