PDA

View Full Version : Second Wednesday Schedule


KoOlMaNsEaN
Jun 29th, 2004, 10:53 PM
Centre Court 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - Qtr. Finals
Serena Williams (USA)[1] v. Jennifer Capriati (USA)[7]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - Qtr. Finals
Tim Henman (GBR)[5] v. Mario Ancic (CRO)
3. Gentlemen's Singles - Qtr. Finals
Roger Federer (SUI)[1] v. Lleyton Hewitt (AUS)[7]

Court 1 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - Qtr. Finals
Amelie Mauresmo (FRA)[4] v. Paola Suarez (ARG)[9]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - Qtr. Finals
Sjeng Schalken (NED)[12] v. Andy Roddick (USA)[2]
3. Gentlemen's Singles - Qtr. Finals
Florian Mayer (GER) v. Sebastien Grosjean (FRA)[10]

Court 2 12.00 noon Start
1. Gentlemen's 35 RR Doubles
John Fitzgerald (AUS)
Wally Masur (AUS)
v. Anders Jarryd (SWE)
Henri Leconte (FRA)

followed by:
2. Gentlemen's Doubles - Qtr. Finals
Jonas Bjorkman (SWE)[1]
Todd Woodbridge (AUS)[1]
v. Nikolay Davydenko (RUS)
Ashley Fisher (AUS)

3. Ladies' Doubles - Qtr. Finals
Virginia Ruano Pascual (ESP)[1]
Paola Suarez (ARG)[1]
v. Maria Vento-Kabchi (VEN)[8]
Angelique Widjaja (INA)[8]

4. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Leander Paes (IND)
Martina Navratilova (USA)
v. Wayne Black (ZIM)
Cara Black (ZIM)

Court 3 12.00 noon Start
1. Ladies' 35 & Over Doubles
Gretchen Magers (USA)
Wendy Turnbull (AUS)
v. Mima Jausovec (SLO)
Jana Novotna (CZE)

followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Black (ZIM)[6]
Kevin Ullyett (ZIM)[6]
v. Jared Palmer (USA)[12]
Pavel Vizner (CZE)[12]

3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Gary Wayne Donnelly (USA)
Slobodan Zivojinovic (YUG)
v. Scott Davis (USA)
David Pate (USA)

4. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Todd Woodbridge (AUS)
Alicia Molik (AUS)
v. Leos Friedl (CZE)
Janette Husarova (SVK)

Court 4 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Miles Kasiri (GBR) v. Josselin Ouanna (FRA)[3]
followed by:
2. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Aleksandra Wozniak (CAN) v. Viktoria Azarenka (BLR)[9]
3. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Marcin Matkowski (POL)
Mashona Washington (USA)
v. Jonathan Erlich (ISR)
Liezel Huber (RSA)
T/F 6-3 6-7(3)
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Ekaterina Kirianova (RUS)
Vojislava Lukic (SCG)
v. Yung-Jan Chan (TPE)[6]
Aleksandra Wozniak (CAN)[6]

5. Gentlemen's 35 RR Doubles
Christian Bergh (NOR)
Danny Sapsford (GBR)
v. Joakim Nystrom (SWE)
Mikael Pernfors (SWE)

Court 5 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Evgeniya Rodina (RUS) v. Vojislava Lukic (SCG)
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
G.D. Jones (NZL) v. Brendan Evans (USA)[7]
3. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Dominic Inglot (GBR)
Faris Khatib (GBR)
v. Salifu Mohammed (GHA)
Donald Young (USA)
T/F 6-7(4) 6-3 3-3
4. Ladies' 35 & Over Doubles
Gigi Fernandez (USA)
Rosalyn Nideffer (RSA)
v. Carling Bassett-Seguso (USA)
Hana Mandlikova (AUS)

5. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Ross Case (AUS)
Geoff Masters (AUS)
v. Peter Fleming (USA)[2]
Sandy Mayer (USA)[2]

6. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Dominic Inglot (GBR)
Faris Khatib (GBR)
or
Salifu Mohammed (GHA)
Donald Young (USA) v. Brendan Evans (USA)[2]
Scott Oudsema (USA)[2]

Court 6 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Volha Havartsova (BLR)[10] v. Katerina Bondarenko (UKR)[6]
followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Gael Monfils (FRA)[1] v. Remko De Rijke (NED)[16]
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Katerina Bondarenko (UKR)[5]
Madalina Gojnea (ROM)[5]
v. Katie O'Brien (GBR)
Melanie South (GBR)

4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Matthew Brown (GBR)
Jamie Murray (GBR)
lead Remko De Rijke (NED)
David Galic (AUS)
T/F 7-6(1) 5-5
5. Ladies' 35 & Over Doubles
Katrina Adams (USA)
Anne Smith (USA)
v. Catarina Lindqvist (SWE)
Lori Mcneil (USA)

Court 7 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Jeremy Chardy (FRA) v. Sebastian Rieschick (GER)[8]
followed by:
2. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Shahar Peer (ISR)[4] v. Agnes Szatmari (ROM)
3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Javier Frana (ARG)
Leonardo Lavalle (MEX)
v. T-J Middleton (USA)
David Wheaton (USA)

4. Gentlemen's 35 RR Doubles
Neil Broad (GBR)
Paul Hand (GBR)
v. Piet Aldrich (RSA)
Danie Visser (RSA)

Court 9 11.00 am Start
1. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Rod Frawley (AUS)
Peter McNamara (AUS)
v. Heinz Guenthardt (SUI)[3]
Balazs Taroczy (HUN)[3]

followed by:
2. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Martin Fischer (AUT) v. Scoville Jenkins (USA)[11]
3. Gentlemen's 35 RR Doubles
Derrick Rostagno (USA)
Leif Shiras (USA)
v. Jeremy Bates (GBR)
Mark Kratzmann (AUS)

4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Daniel Muller (GER)
Sebastian Rieschick (GER)
v. Robin Haase (NED)
Viktor Troicki (SCG)

Court 11 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Alla Kudryavtseva (RUS) v. Nicole Vaidisova (CZE)[2]
followed by:
2. Gentlemen's 35 RR Doubles
Cedric Pioline (FRA)
Robert Seguso (USA)
v. Luke Jensen (USA)
Murphy Jensen (USA)

3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Yurika Sema (JPN)
Nicole Thijssen (NED)
v. Veronika Chvojkova (CZE)[2]
Nicole Vaidisova (CZE)[2]

4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Karan Rastogi (IND)[5]
Chu-Huan Yi (TPE)[5]
v. Juan Pablo Amado (ARG)
Vahid Mirzadeh (USA)

Court 13 12.00 noon Start
1. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Mansour Bahrami (IRI)[4]
Gene Mayer (USA)[4]
v. Colin Dowdeswell (GBR)
Robin Drysdale (GBR)

followed by:
2. Ladies' Doubles - Qtr. Finals
Nadia Petrova (RUS)[4]
Meghann Shaughnessy (USA)[4]
v. Cara Black (ZIM)[6]
Rennae Stubbs (AUS)[6]

3. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Kevin Curren (USA)[1]
Johan Kriek (USA)[1]
v. Stan Smith (USA)
Guillermo Vilas (ARG)

4. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Pavel Vizner (CZE)
Lisa McShea (AUS)
v. Bob Bryan (USA)
Lindsay Davenport (USA)

5. Gentlemen's 35 RR Doubles
Sergio Casal (ESP)
Emilio Sanchez (ESP)
v. Pat Galbraith (USA)
Scott Melville (USA)

Court 14 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Kamil Capkovic (SVK)[4] v. Jamie Baker (GBR)
followed by:
2. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Michaela Krajicek (NED)[1] v. Irina Kotkina (RUS)[15]
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Alex Kuznetsov (USA)[1]
Mihail Zverev (GER)[1]
v. Timothy Neilly (USA)
Phillip Simmonds (USA)

4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Kamil Capkovic (SVK)[8]
Lukas Lacko (SVK)[8]
v. Niels Desein (BEL)
Juho Paukku (FIN)

5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Michaela Krajicek (NED)[1]
Shahar Peer (ISR)[1]
v. Teodora Mircic (SCG)
Irena Pavlovic (FRA)

Court 17 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Niels Desein (BEL) v. William Ward (NZL)
followed by:
2. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Alisa Kleybanova (RUS)[8] v. Marina Erakovic (NZL)[11]
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Giulia Gabba (ITA)
Verdiana Verardi (ITA)
v. Yasmin Schnack (USA)
Katrina Tsang (USA)

4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Ryoko Fuda (JPN)
Neha Uberoi (USA)
v. Marina Erakovic (NZL)[4]
Monica Niculescu (ROM)[4]

5. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Lachlan Ferguson (AUS)
Joel Kerley (AUS)
v. Guillermo Alcaide-Justell (ESP)[6]
Sergei Bubka (UKR)[6]

Court 18 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Doubles - Qtr. Finals
Simon Aspelin (SWE)
Todd Perry (AUS)
v. Wayne Arthurs (AUS)[7]
Paul Hanley (AUS)[7]

followed by:
2. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Emmanuelle Gagliardi (SUI)[16]
Roberta Vinci (ITA)[16]
v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[2]
Elena Likhovtseva (RUS)[2]

3. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
David Rikl (CZE)
Barbora Strycova (CZE)
v. Robbie Koenig (RSA)
Els Callens (BEL)

4. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)
Elena Likhovtseva (RUS)
v. Daniel Nestor (CAN)
Lina Krasnoroutskaya (RUS)

5. Ladies' 35 & Over Doubles
Ilana Kloss (RSA)
Liz Smylie (AUS)
v. Jo Durie (GBR)
Helena Sukova (CZE)

Court 19 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Woong-Sun Jun (KOR) v. Andrew Murray (GBR)[2]
followed by:
2. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Ekaterina Kosminskaya (RUS) v. Ana Ivanovic (SCG)[3]
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Mykyta Kryvonos (USA)
Alexander Nedovesov (UKR)
v. Nick Cavaday (GBR)
Richard Wire (GBR)

4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Alisa Kleybanova (RUS)[7]
Irina Kotkina (RUS)[7]
v. Betina Jozami (ARG)
Florencia Molinero (ARG)

5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Viktoria Azarenka (BLR)[3]
Volha Havartsova (BLR)[3]
v. Angelique Kerber (GER)
Tatjana Malek (GER)

TBA - Start
1. Mixed Doubles - 3rd Rnd.
Paul Hanley (AUS)
Ai Sugiyama (JPN)
v. Marcin Matkowski (POL)
Mashona Washington (USA)
or
Jonathan Erlich (ISR)
Liezel Huber (RSA)
followed by:
2. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Matthew Brown (GBR)
Jamie Murray (GBR)
or
Remko De Rijke (NED)
David Galic (AUS) v. Rafael Arevalo Gonzalez (ESA)[4]
Coen Van Keulen (NED)[4]

Scotso
Jun 29th, 2004, 11:27 PM
good luck:

Mario Ancic :D
Lleyton Hewitt :D
Paola Suarez
Jonas Bjorkman/Todd Woodbridge
Virginia Ruano Pascual/Paola Suarez
Brendan Evans
Shahar Peer
Cara Black/Rennae Stubbs
Alex Kuznetsov/Mihail Zverev
Emmanuelle Gagliardi/Roberta Vinci :D
Svetlana Kuznetsova/Elena Likhovtseva :D

KoOlMaNsEaN
Jun 30th, 2004, 04:46 AM
Go Amelie,Serena,Tim,Hewitt :)

Experimentee
Jun 30th, 2004, 08:32 AM
Serena Williams
Mario Ancic
Roger Federer
Sebastien Grosjean
Leander Paes (IND)/Martina Navratilova (USA)

Sadka
Jun 30th, 2004, 11:28 AM
Go Momo!! :worship:

Jorn
Jun 30th, 2004, 11:53 AM
Vamos Paola, Paola/Vivi :)