PDA

View Full Version : Monday Schedule


KoOlMaNsEaN
Jun 27th, 2004, 07:46 PM
Centre Court 1.00 pm Start
1. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[5] v. Vera Zvonareva (RUS)[12]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Carlos Moya (ESP)[9] v. Lleyton Hewitt (AUS)[7]
3. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Tim Henman (GBR)[5] v. Mark Philippoussis (AUS)[11]

Court 1 1.00 pm Start
1. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Maria Sharapova (RUS)[13] v. Amy Frazier (USA)[31]
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Roger Federer (SUI)[1] v. Ivo Karlovic (CRO)
3. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Alexander Popp (GER) v. Andy Roddick (USA)[2]

Court 2 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 3rd Rnd.
Tatiana Golovin (FRA) v. Emmanuelle Gagliardi (SUI) T/F 6-3 2-6 3-3
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Sebastien Grosjean (FRA)[10] v. Robby Ginepri (USA)[27]
3. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Vincent Spadea (USA)[30] v. Sjeng Schalken (NED)[12]
4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Andy Ram (ISR)
Anastassia Rodionova (RUS)
v. Mariano Hood (ARG)
Maria Vento-Kabchi (VEN)

Court 3 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Julian Knowle (AUT)[16]
Nenad Zimonjic (SCG)[16]
v. Mahesh Bhupathi (IND)[3]
Max Mirnyi (BLR)[3]

followed by:
2. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Jennifer Russell (USA)
Mara Santangelo (ITA)
v. Martina Navratilova (USA)[3]
Lisa Raymond (USA)[3]

3. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Xavier Malisse (BEL) v. Mario Ancic (CRO)
4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Mike Bryan (USA)
Lisa Raymond (USA)
v. Rainer Schuettler (GER)
Barbara Schett (AUT)

5. Ladies' 35 & Over Doubles
Gigi Fernandez (USA)
Rosalyn Nideffer (RSA)
v. Gretchen Magers (USA)
Wendy Turnbull (AUS)

Court 4 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Mykyta Kryvonos (USA) v. Andrew Murray (GBR)[2]
followed by:
2. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Barbara Schett (AUT)
Patty Schnyder (SUI)
v. Cara Black (ZIM)[6]
Rennae Stubbs (AUS)[6]

3. Ladies' Doubles - 2nd Rnd.
Alicia Molik (AUS)[17]
Magui Serna (ESP)[17]
v. Tatiana Golovin (FRA)
Mary Pierce (FRA)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Karsten Braasch (GER)
Patty Schnyder (SUI)
v. Wayne Arthurs (AUS)
Milagros Sequera (VEN)

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Yves Allegro (SUI)
Myriam Casanova (SUI)
v. Mark Merklein (BAH)
Magui Serna (ESP)

6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Sergei Bubka (UKR) v. Scott Oudsema (USA)[14]

Court 5 11.00 am Start
1. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Jiri Novak (CZE)
Radek Stepanek (CZE)
v. Wayne Arthurs (AUS)[7]
Paul Hanley (AUS)[7]

followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Justin Gimelstob (USA)
Scott Humphries (USA)
v. Dominik Hrbaty (SVK)
Graydon Oliver (USA)

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Chris Haggard (RSA)
Zi Yan (CHN)
v. Tom Vanhoudt (BEL)
Jelena Kostanic (CRO)

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Paul Hanley (AUS)
Ai Sugiyama (JPN)
v. Scott Humphries (USA)
Jennifer Capriati (USA)

5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Kevin Anderson (RSA) v. Joel Kerley (AUS)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Bojana Bobuscic (AUS) v. Krysty Marcio (USA)

Court 6 11.00 am Start
1. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Gaston Etlis (ARG)[14]
Tian Tian Sun (CHN)[14]
v. Juan Ignacio Chela (ARG)
Gisela Dulko (ARG)

followed by:
2. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)
Daniela Hantuchova (SVK)
lead Sarah Borwell (GBR)
Emily Webley-Smith (GBR)
T/F 6-4
3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Pavel Vizner (CZE)
Lisa McShea (AUS)
v. Todd Perry (AUS)
Jelena Jankovic (SCG)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Kevin Ullyett (ZIM)
Daniela Hantuchova (SVK)
v. Jared Palmer (USA)
Arantxa Sanchez-Vicario (ESP)

5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Alexandra Nedovesov (UKR) v. Vahid Mirzadeh (USA)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Irena Pavlovic (FRA) v. Estefania Balda (ECU)

Court 7 11.00 am Start
1. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Simon Aspelin (SWE)
Todd Perry (AUS)
v. Jean-Francois Bachelot (FRA)
Andrei Pavel (ROM)

followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Jana Juricova (SVK) v. Claire Peterzan (GBR) T/F 4-4
3. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Janette Husarova (SVK)[7]
Conchita Martinez (ESP)[7]
v. Marion Bartoli (FRA)[11]
Emilie Loit (FRA)[11]

4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Volha Havartsova (BLR)[10] v. Maraike Biglmaier (GER)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ghizela Schutte (RSA) v. Alla Kudryavtseva (RUS)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Katie O'Brien (GBR) v. Katerina Bondarenko (UKR)[6]

Court 8 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Elizabeth Kobak (USA) v. Yasmin Schnack (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Nikola Frankova (CZE) leads Verdiana Verardi (ITA) T/F 5-2
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Viktor Troicki (SCG) v. Tushar Liberhan (IND)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Shahar Peer (ISR)[4] v. Regina Koulikova (RUS)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Mihail Zverev (GER)[6] v. Fritz Wolmarans (RSA)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Madalina Gojnea (ROM)[16] v. Ekaterina Kosminskaya (RUS)

Court 9 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Greg Ouellette (USA) v. Remko De Rijke (NED)[16]
followed by:
2. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jeff Coetzee (RSA)
Tina Krizan (SLO)
lead Marcin Matkowski (POL)
Mashona Washington (USA)
T/F 2-1
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Niels Desein (BEL) v. Richard Wire (GBR)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ekaterina Kirianova (RUS) v. Marina Erakovic (NZL)[11]
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Neha Uberoi (USA) v. Ana Jerman (SLO)
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Takanobu Fujii (JPN) v. Martin Fischer (AUT)

Court 10 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Vojislava Lukic (SCG) v. Monica Niculescu (ROM)[7]
followed by:
2. Ladies' Doubles - 3rd Rnd.
Nadia Petrova (RUS)[4]
Meghann Shaughnessy (USA)[4]
v. Els Callens (BEL)[15]
Petra Mandula (HUN)[15]

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Chu-Huan Yi (TPE) v. Divij Sharan (IND)
4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Robbie Koenig (RSA)
Els Callens (BEL)
lead Michael Kohlmann (GER)
Patricia Wartusch (AUT)
T/F 6-2 1-0
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Jessica Kirkland (USA)[13] v. Masa Zec-Peskiric (SLO)
6. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Colin Dowdeswell (GBR)
Robin Drysdale (GBR)
v. Anand Amritraj (IND)
Vijay Amritraj (IND)

Court 11 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jack Baker (GBR) v. Juho Paukku (FIN)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Juan-Martin Del Potro (ARG) v. Nick Cavaday (GBR)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Lachlan Ferguson (AUS) v. Josselin Ouanna (FRA)[3]
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Lukas Lacko (SVK) v. Roman Herold (GER)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Teodora Mircic (SCG) v. Agnes Szatmari (ROM)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Katharine Baker (GBR) v. Katrina Tsang (USA)

Court 13 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 3rd Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP) v. Silvia Farina Elia (ITA)[14] T/F 6-2 4-6
followed by:
2. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Tamarine Tanasugarn (THA) v. Ai Sugiyama (JPN)[11]
3. Ladies' Doubles - 2nd Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP)[1]
Paola Suarez (ARG)[1]
v. Shinobu Asagoe (JPN)
Rika Fujiwara (JPN)

4. Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Mark Knowles (BAH)[5]
Daniel Nestor (CAN)[5]
v. Thomas Johansson (SWE)
Johan Landsberg (SWE)

5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Kamil Capkovic (SVK)[4] v. Thomaz Bellucci (BRA)
6. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jamie Baker (GBR) v. Michael Leong (SOL)

Court 14 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Melanie South (GBR) v. Viktoria Azarenka (BLR)[9]
followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 3rd Rnd.
Nikolay Davydenko (RUS)
Ashley Fisher (AUS)
v. Martin Damm (CZE)[8]
Cyril Suk (CZE)[8]

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Sebastian Prieto (ARG)
Emmanuelle Gagliardi (SUI)
v. Arvind Parmar (GBR)
Jane O'Donoghue (GBR)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
David Rikl (CZE)
Barbora Strycova (CZE)
v. Martin Damm (CZE)
Libuse Prusova (CZE)

5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Matthew Brown (GBR) v. Vilim Visak (CRO)
6. Ladies' 35 & Over Doubles
Jo Durie (GBR)
Helena Sukova (CZE)
v. Catarina Lindqvist (SWE)
Lori Mcneil (USA)

Court 15 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Karan Rastogi (IND)[12] v. G.D. Jones (NZL)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Eugenia Grebeniuk (RUS) leads Wen-Hsin Hsu (TPE) T/F 4-3
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Phillip Simmonds (USA) v. Mehdi Ziadi (MAR)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Aleksandra Wozniak (CAN) v. Shengnan Sun (CHN)
5. Boys' Singles - 1st Rnd.
Sun-Yong Jr. Kim (KOR)[10] v. Jeremy Chardy (FRA)
6. Ladies' 35 & Over Doubles
Ilana Kloss (RSA)
Liz Smylie (AUS)
v. Katrina Adams (USA)
Anne Smith (USA)

Court 16 11.00 am Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Rafael Arevalo Gonzalez (ESA) v. Miles Kasiri (GBR)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Coen Van Keulen (NED)[15] v. Timothy Neilly (USA) T/F 4-4
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Donald Young (USA) v. Robin Haase (NED)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Yung-Jan Chan (TPE)[5] v. Ana-Maria Zubori (FRA)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Katerina Kramperova (CZE) v. Ryoko Fuda (JPN)[14]

Court 17 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Nicole Thijssen (NED) v. Florencia Molinero (ARG)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Juan Pablo Amado (ARG) leads Faris Khatib (GBR) T/F 5-1
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Alex Kuznetsov (USA)[5] v. Daniel Muller (GER)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Andrea Arnaboldi (ITA) v. Brendan Evans (USA)[7]
5. Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Xavier Malisse (BEL)[14]
Olivier Rochus (BEL)[14]
lead Rick Leach (USA)
Brian MacPhie (USA)
T/F 7-6(3) 5-7 5-4

Court 18 12.00 noon Start
1. Ladies' Singles - 4th Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL)[21] v. Karolina Sprem (CRO)
followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)[1]
Todd Woodbridge (AUS)[1]
lead Lucas Arnold (ARG)
Martin Garcia (ARG)
T/F 6-3 5-2
3. Gentlemen's Singles - 4th Rnd.
Florian Mayer (GER) v. Joachim Johansson (SWE)
4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jonathan Marray (GBR)
Amanda Janes (GBR)
v. Martin Garcia (ARG)
Claudine Schaul (LUX)

5. Ladies' 35 & Over Doubles
Carling Bassett-Seguso (USA)
Hana Mandlikova (AUS)
v. Mima Jausovec (SLO)
Jana Novotna (CZE)

6. Gentlemen's 45 & Over Doubles
Mansour Bahrami (IRI)[4]
Gene Mayer (USA)[4]
v. John Feaver (GBR)
John Lloyd (GBR)

Court 19 11.00 am Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Michaela Krajicek (NED)[1] v. Agnes Szavay (HUN)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Gael Monfils (FRA)[1] v. Tom Rushby (GBR)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jamie Murray (GBR) v. Sebastian Rieschick (GER)[8]
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Angelique Kerber (GER) v. Carly Gullickson (USA)
5. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Andre Sa (BRA)
Flavio Saretta (BRA)
v. Ivo Karlovic (CRO)
Jim Thomas (USA)
T/F 3-6 7-6(2) 6-6
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Yurika Sema (JPN) v. Tatjana Malek (GER)

TBA - Start
1. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Michael Hill (AUS)
Tathiana Garbin (ITA)
v. Rick Leach (USA)
Nicole Pratt (AUS)

followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Wayne Black (ZIM)[6]
Kevin Ullyett (ZIM)[6]
v. Andre Sa (BRA)
Flavio Saretta (BRA)
or
Ivo Karlovic (CRO)
Jim Thomas (USA)

Tennisfan-Mtl
Jun 27th, 2004, 07:54 PM
Thanks :)

Go Amy :D Go Karolina :hearts:

SilviaFan
Jun 27th, 2004, 08:03 PM
Thanxxx :)

:hearts: FORZA SILVIA FARINA !!! :hearts:

crazillo
Jun 27th, 2004, 08:14 PM
Thx.... Good luck
Maggie Maleeva
Jana Novotna in doubles
Lindsay

KoOlMaNsEaN
Jun 27th, 2004, 08:16 PM
Go Masha,Lindsay,Tatiana,Lleyton,Tim

Meteor Shower
Jun 27th, 2004, 08:28 PM
Yalla Shahar Peer (ISR)[4] and Andy Ram (ISR)/Anastassia Rodionova (RUS) and Carlos Moya (ESP)[9] and Tim Henman

ghosts
Jun 27th, 2004, 08:29 PM
Aide Maggie!!!! :D

Hantuchov
Jun 27th, 2004, 08:43 PM
Good Luck:

[12] Vera Zvonareva (RUS)
Emmanuelle Gagliardi (SUI)
[14] Silvia Farina Elia (ITA)
[11] Ai Sugiyama (JPN)
[21] Magdalena Maleeva (BUL)

[9] Carlos Moya (ESP)
[5] Tim Henman (GBR)
[1] Roger Federer (SUI)
[2] Andy Roddick (USA)[2]
[10] Sebastien Grosjean (FRA)
[12] Sjeng Schalken (NED)
Mario Ancic (CRO)

Barbara Schett (AUT) / Patty Schnyder (SUI)
Nathalie Dechy (FRA) / Daniela Hantuchova (SVK)
[15] Els Callens (BEL) / Petra Mandula (HUN)

[3] Mahesh Bhupathi (IND) / Max Mirnyi (BLR)[3]
[14] Xavier Malisse (BEL) / Olivier Rochus (BEL)
Andre Sa (BRA) / Flavio Saretta (BRA)

Rainer Schuettler (GER) / Barbara Schett (AUT)
Karsten Braasch (GER) / Patty Schnyder (SUI)
Juan Ignacio Chela (ARG) / Gisela Dulko (ARG)
Kevin Ullyett (ZIM) / Daniela Hantuchova (SVK)
Sebastian Prieto (ARG) / Emmanuelle Gagliardi (SUI)

[10] Volha Havartsova (BLR)
Alla Kudryavtseva (RUS)
Regina Koulikova (RUS)
[11] Marina Erakovic (NZL)
Vojislava Lukic (SCG)
[9] Viktoria Azarenka (BLR)
Agnes Szavay (HUN)

Thomaz Bellucci (BRA)

Cuddles
Jun 27th, 2004, 09:29 PM
Good Luck :

Vera Zvonareva :D
Amy Frazier
Emmanuelle Gagliardi :D
Silvia Farina Elia :D
Tamarine Tanasugarn
Magdalena Maleeva

daniela86
Jun 27th, 2004, 09:45 PM
Good luck to:

Vera Zvonareva (RUS)[12]
Maria Sharapova (RUS)[13]
Roger Federer (SUI)[1]
Alexander Popp (GER) :devil:
Emmanuelle Gagliardi (SUI
Andy Ram (ISR) _Anastassia Rodionova (RUS)
[B]Julian Knowle (AUT)[16] _Nenad Zimonjic (SCG)[16]
Jennifer Russell (USA) _Mara Santangelo (ITA)
Rainer Schuettler (GER)-Barbara Schett (AUT)
Barbara Schett (AUT) _Patty Schnyder (SUI)
Alicia Molik (AUS)[17] _Magui Serna (ESP)[17]
Karsten Braasch (GER) _Patty Schnyder (SUI)
Yves Allegro (SUI) _Myriam Casanova (SUI)
Juan Ignacio Chela (ARG)_Gisela Dulko (ARG)
Nathalie Dechy (FRA) _Daniela Hantuchova (SVK)
Todd Perry (AUS)_Jelena Jankovic (SCG)
Kevin Ullyett (ZIM) _ Daniela Hantuchova (SVK)
Marion Bartoli (FRA)[11]_Emilie Loit (FRA)[11]
Volha Havartsova (BLR)[10]
Alla Kudryavtseva (RUS)
Katerina Bondarenko (UKR)[6]
Viktor Troicki (SCG).
Vojislava Lukic (SCG)
Teodora Mircic (SCG)
Sebastian Prieto (ARG) _Emmanuelle Gagliardi (SUI)
David Rikl (CZE) _Barbora Strycova (CZE)
Karolina Sprem (CRO)
Martin Garcia (ARG)_Claudine Schaul (LUX)

Sandstorm
Jun 27th, 2004, 09:52 PM
Good luck Karolina!

Libertango
Jun 27th, 2004, 10:04 PM
Good luck Ai and Tammy!!! :D

Steff_forever
Jun 27th, 2004, 11:46 PM
good luck


Nathalie Dechy & Daniela Hantuchova
Kevin Ullyett & Daniela Hantuchova
Maria Sharapova
Karolina Sprem
Vera Zvonareva
Tatiana Golovin

Barbara Schett & Patty Schnyder

Angelique Kerber
Florian Mayer
Alexander Popp

kerbear
Jun 28th, 2004, 02:30 AM
I am confused. All day everyone's been saying that tomorrow is the biggest day in tennis because all 16 play but not all 16 are playing. Only the bottom half of the draws. Correct?

cometz9
Jun 28th, 2004, 03:12 AM
Good Luck Lindsay, Masha :hearts:, Tati, K-lina, and Ai :yeah:

Scotso
Jun 28th, 2004, 08:58 AM
good luck:

Lleyton Hewitt :D
Amy Frazier
Emmanuelle Gagliardi :D
Robby Ginepri
Vincent Spadea :D
Jennifer Russell/Mara Santangelo
Mario Ancic :D
Cara Black/Rennae Stubbs
Tatiana Golovin/Mary Pierce :D
Nathalie Dechy/Daniela Hantuchova :D
Janette Husarova/Conchita Martinez
Virginia Ruano Pascual :D
Silvia Farina Elia :D
Virginia Ruano Pascual/Paola Suarez :D
Thomas Johansson/Johan Landsberg
Arvind Parmar/Jane O'Donoghue
Alex Kuznetsov
Xavier Malisse/Olivier Rochus
Karolina Sprem :D
Joachim Johansson

Steff_forever
Jun 28th, 2004, 10:25 AM
I guess they changed th system cause 2 3rd-rd matches of the top half are still unfinished and 2 of the 4 players would have been forced to play 2 matches today ...

So only 4th rd matches of the bottom half ...