Women's Team
- O Gold: Chinese Taipei
- O Silver: India
- O Bronze: Uzbekistan & Japan
Round of 16
[1]China(54) d bye
Uzbekistan(339) d Indonesia(503) 2-1
-AMANMURADOVA Akgul(UZB) d TEDJAKUSUMA Romana(INA) 64 63
-TULYAGANOVA Iroda(UZB) d GUMULYA Sandy(INA) 61 46 62
-AlbinaTEDJAKUSUMA Romana/HARTONO TANANTA Lavinia(INA) d SAIDKHODJAEVA Dilyara/KHABIBULINA(UZB) 76 75
[4]India(275) d bye
Thailand(381) d Bahrain(NR) 3-0
-VIRATPRASERT Suchanun(THA) d AHMAD Linda(BRN) 62 61
-TANASUGARN Tamarine(THA) d HAJI Safa(BRN) 60 60
-VIRATPRASERT Suchanun/TANGPHONG Montinee(THA) d AHMAD Linda/HAJI Safa(BRN) 61 61
Kuwait(NR) d bye
[3]Chinese Taipei(199) d bye
Korea(758) d Hong Kong, China(1384) 3-0
-KIM Sojung(KOR) d LAM Po Kuen(HKG) 60 61
-YOO Mi(KOR) d CHAN Wing Yau Venise(HKG) 63 61
-KIM Sojung/KIM Mi(KOR) d LAM Po Kuen/TONG Ka Po(HKG) 61 63
[2]Japan(142) d bye
Quarterfinals
Uzbekistan(339) d [1]China(54) 2-0
-AMANMURADOVA Akgul(UZB) d ZHENG Jie(CHN) 63 36 76
-TULYAGANOVA Iroda(UZB) d LI Na(CHN) 64 16 61
[4]India(275) vs Thailand(381) 2-0
-UBEROI Shikha(IND) d VIRATPRASERT Suchanun(THA) 63 64
-MIRZA Sania(IND) d TANASUGARN Tamarine(THA) 63 63
[3]Chinese Taipei(199) d Kuwait(NR) 3-0
-HSIEH Su-Wei(TPE) d AL FELAIJ Danah(KUW) 61 60
-CHAN Yung-Jan(TPE) d AL JAZAF Manar(KUW) 60 60
-CHAN Yung-Jan/CHUANG Chia-Jung(TPE) d AL FELAIJ Danah/AL JAZAF Manar(KUW) 60 60
[2]Japan(142) d Korea(758) 3-0
-MORIGAMI Akiko(JPN) d KIM Sojung(KOR) 61 63
-NAKAMURA Aiko(JPN) d YOO Mi(KOR) 63 62
-FUDA Ryoko/YONEMURA Tomoko(JPN) d LEE Ye Ra/KIM Mi Ok(KOR) 41 ret.
Semifinals
[4]India(275) d Uzbekistan(339) 2-0
-UBEROI Shikha(IND) d AMANMURADOVA Akgul(UZB) 76(7) 46 63
-MIRZA Sania(IND) d TULYAGANOVA Iroda(UZB) 63 60
[3]Chinese Taipei(199) d [2]Japan(142) 2-0
-HSIEH Su-Wei(TPE) d MORIGAMI Akiko(JPN) 36 63 60
-CHAN Yung-Jan(TPE) d NAKAMURA Aiko(JPN) 64 75
Final
[3]Chinese Taipei(199) d [4]India(275) 2-1
-HSIEH Su-Wei(TPE) d UBEROI Shikha(IND) 62 75
-MIRZA Sania(IND) d CHAN Yung-Jan(TPE) 62 62
-CHUANG Chia-Jung/HSIEH Su-Wei(TPE) d MIRZA Sania/UBEROI Shikha(IND) 76(2) 61
Women's Singles
- O Gold: Jie Zheng (CHN)
- O Silver: Sania Mirza (IND)
- O Bronze: Na Li (CHN) & Aiko Nakamura (JPN)
Round of 32
[1]LI N.(CHN) vs BYE
GUMULYA S.(INA) d CHAN C.W.(TPE) 36 61 62
AREVALO C.M. (PHI) d NGUYEN T.D.(VIE) 26 61 64
[8]TULYAGANOVA I.(UZB) d DUVANAEVA B.(KGZ) 61 60
[4]MIRZA S.(IND) vs BYE
YOO M.(KOR) d HAJI S.(BRN) 60 60
LAM P.K.(HKG) d ABDULMAJID A.(KUW) 60 60
VIRATPRASERT S.(THA) d [7]MORIGAMI A.(JPN) w/o
[5]TANASUGARN T.(THA) d AMANMURADOVA A. (UZB) 64 64
DY D.(PHI) d FAYZULLAEVA Z.(TJK) 61 60
KIM J.H.(KOR) d CHAN W.Y.Venise(HKG) 46 61 62
BYE vs [3]NAKAMURA A.(JPN)
[6]CHAN Y.J.(TPE) vs TEDJAKUSUMA R.(INA)
NGO V.H.(VIE) d AL JAZAF M.(KUW) 61 61
UBEROI S.(IND) d AHMAD L.(BRN) 63 6(5)7 75
BYE vs [2]ZHENG J.(CHN)
Round of 16
[1]LI N.(CHN) d GUMULYA S.(INA) 61 63
[8]TULYAGANOVA I.(UZB) d AREVALO C.M. (PHI) 61 61
[4]MIRZA S.(IND) d YOO M.(KOR) 61 64
VIRATPRASERT S.(THA) d LAM P.K.(HKG) 62 61
[5]TANASUGARN T.(THA) d DY D.(PHI) 64 75
[3]NAKAMURA A.(JPN) d KIM J.H.(KOR) 62 62
[6]CHAN Y.J.(TPE) d NGO V.H.(VIE) 61 61
[2]ZHENG J.(CHN) d UBEROI S.(IND) 40ret.
Quarterfinals
[1]LI N.(CHN) d [8]TULYAGANOVA I.(UZB) 36 75 62
[4]MIRZA S.(IND) d VIRATPRASERT S.(THA) 63 62
[3]NAKAMURA A.(JPN) d [5]TANASUGARN T.(THA) 36 63 41ret.
[2]ZHENG J.(CHN) d [6]CHAN Y.J.(TPE) 36 64 62
Semifinals
[4]MIRZA S.(IND) d [1]LI N.(CHN) 62 62
[2]ZHENG J.(CHN) d [3]NAKAMURA A.(JPN) 63 62
Final-12/13
[2]ZHENG J.(CHN) d [4]MIRZA S.(IND) 64 16 61
Women's Doubles
- O Gold: Jie Zheng/Zi Yan (CHN)
- O Silver: Yung-Jan Chan/Chia-Jung Chuang (TPE)
- O Bronze: Fuda Ryoko/Tomoko Yonemura (JPN) & Ting Li/TianTian Sun (CHN)
Round of 32
[1]ZHENG J. /YAN Z.(CHN) vs BYE
GUMULYA S. /HARTONO TANANTA L.(INA) d AL JAZAF M. /AL FELAIJ D.(KUW) 60 60
KIM S./KIM M. O.(KOR) vs BYE
BYE vs [5]HSIEH S. W./CHAN C. W.(TPE)
[3]MIRZA S./UBEROI S.(IND) vs BYE
FUDA R./YONEMURA T.(JPN) d AHMAD L./HAJI S.(BRN) 60 60
TONG K. P./LAM P. K.(HKG) vs BYE
BYE vs [8]TULYAGANOVA I./AMANMURADOVA A.(UZB)
[6]TEDJAKUSUMA R./WIDJAJA A.(INA) vs BYE
SAIDKHODJAEVA D./KHABIBULINA A.(UZB) d ABDULMAJID A./BEHBEHANI S.(KUW) 60 60
AREVALO C. M./DY D.(PHI) vs BYE
BYE vs [4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE)
[7]MORIGAMI A./NAKAMURA A.(JPN) vs BYE
BHAMBRI A./CHAKRAVARTHI R.(IND) d HUYNH M. H./NGO V. H.(VIE) 63 63
YOO M./LEE J. A.(KOR) vs BYE
BYE vs [2]LI T. SUN T.(CHN)
Round of 16
[1]ZHENG J./YAN Z.(CHN) d GUMULYA S./HARTONO TANANTA L.(INA) 61 60
[5]HSIEH S. W./CHAN C. W.(TPE) d KIM S./KIM M. O.(KOR) 64 46 62
FUDA R./YONEMURA T.(JPN) d [3]MIRZA S./UBEROI S.(IND) 63 76(6)
[8]TULYAGANOVA I./AMANMURADOVA A.(UZB) d TONG K. P./LAM P. K.(HKG)
[6]TEDJAKUSUMA R./WIDJAJA A.(INA) d SAIDKHODJAEVA D./KHABIBULINA A.(UZB) 62 61
[4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE) d AREVALO C. M./DY D.(PHI) 76(6) 63
[7]MORIGAMI A./NAKAMURA A.(JPN) d BHAMBRI A./CHAKRAVARTHI R.(IND) 63 64
[2]LI T. SUN T.(CHN) d YOO M./LEE J. A.(KOR) 76(3) 62
Quarterfinals
[1]ZHENG J./YAN Z.(CHN) d [5]HSIEH S. W./CHAN C. W.(TPE) 75 46 61
FUDA R./YONEMURA T.(JPN) d [8]TULYAGANOVA I./AMANMURADOVA A.(UZB) 64 63
[4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE) d [6]TEDJAKUSUMA R./WIDJAJA A.(INA) 64 64
[2]LI T. SUN T.(CHN) d [7]MORIGAMI A./NAKAMURA A.(JPN) 63 61
Semifinals
[1]ZHENG J./YAN Z.(CHN) d FUDA R./YONEMURA T.(JPN) 62 62
[4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE) d [2]LI T. SUN T.(CHN) 63 62
Final-12/14
[1]ZHENG J./YAN Z.(CHN) d [4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE) 61 76(5)
- O Gold: Chinese Taipei
- O Silver: India
- O Bronze: Uzbekistan & Japan
Round of 16
[1]China(54) d bye
Uzbekistan(339) d Indonesia(503) 2-1
-AMANMURADOVA Akgul(UZB) d TEDJAKUSUMA Romana(INA) 64 63
-TULYAGANOVA Iroda(UZB) d GUMULYA Sandy(INA) 61 46 62
-AlbinaTEDJAKUSUMA Romana/HARTONO TANANTA Lavinia(INA) d SAIDKHODJAEVA Dilyara/KHABIBULINA(UZB) 76 75
[4]India(275) d bye
Thailand(381) d Bahrain(NR) 3-0
-VIRATPRASERT Suchanun(THA) d AHMAD Linda(BRN) 62 61
-TANASUGARN Tamarine(THA) d HAJI Safa(BRN) 60 60
-VIRATPRASERT Suchanun/TANGPHONG Montinee(THA) d AHMAD Linda/HAJI Safa(BRN) 61 61
Kuwait(NR) d bye
[3]Chinese Taipei(199) d bye
Korea(758) d Hong Kong, China(1384) 3-0
-KIM Sojung(KOR) d LAM Po Kuen(HKG) 60 61
-YOO Mi(KOR) d CHAN Wing Yau Venise(HKG) 63 61
-KIM Sojung/KIM Mi(KOR) d LAM Po Kuen/TONG Ka Po(HKG) 61 63
[2]Japan(142) d bye
Quarterfinals
Uzbekistan(339) d [1]China(54) 2-0
-AMANMURADOVA Akgul(UZB) d ZHENG Jie(CHN) 63 36 76
-TULYAGANOVA Iroda(UZB) d LI Na(CHN) 64 16 61
[4]India(275) vs Thailand(381) 2-0
-UBEROI Shikha(IND) d VIRATPRASERT Suchanun(THA) 63 64
-MIRZA Sania(IND) d TANASUGARN Tamarine(THA) 63 63
[3]Chinese Taipei(199) d Kuwait(NR) 3-0
-HSIEH Su-Wei(TPE) d AL FELAIJ Danah(KUW) 61 60
-CHAN Yung-Jan(TPE) d AL JAZAF Manar(KUW) 60 60
-CHAN Yung-Jan/CHUANG Chia-Jung(TPE) d AL FELAIJ Danah/AL JAZAF Manar(KUW) 60 60
[2]Japan(142) d Korea(758) 3-0
-MORIGAMI Akiko(JPN) d KIM Sojung(KOR) 61 63
-NAKAMURA Aiko(JPN) d YOO Mi(KOR) 63 62
-FUDA Ryoko/YONEMURA Tomoko(JPN) d LEE Ye Ra/KIM Mi Ok(KOR) 41 ret.
Semifinals
[4]India(275) d Uzbekistan(339) 2-0
-UBEROI Shikha(IND) d AMANMURADOVA Akgul(UZB) 76(7) 46 63
-MIRZA Sania(IND) d TULYAGANOVA Iroda(UZB) 63 60
[3]Chinese Taipei(199) d [2]Japan(142) 2-0
-HSIEH Su-Wei(TPE) d MORIGAMI Akiko(JPN) 36 63 60
-CHAN Yung-Jan(TPE) d NAKAMURA Aiko(JPN) 64 75
Final
[3]Chinese Taipei(199) d [4]India(275) 2-1
-HSIEH Su-Wei(TPE) d UBEROI Shikha(IND) 62 75
-MIRZA Sania(IND) d CHAN Yung-Jan(TPE) 62 62
-CHUANG Chia-Jung/HSIEH Su-Wei(TPE) d MIRZA Sania/UBEROI Shikha(IND) 76(2) 61
Women's Singles
- O Gold: Jie Zheng (CHN)
- O Silver: Sania Mirza (IND)
- O Bronze: Na Li (CHN) & Aiko Nakamura (JPN)
Round of 32
[1]LI N.(CHN) vs BYE
GUMULYA S.(INA) d CHAN C.W.(TPE) 36 61 62
AREVALO C.M. (PHI) d NGUYEN T.D.(VIE) 26 61 64
[8]TULYAGANOVA I.(UZB) d DUVANAEVA B.(KGZ) 61 60
[4]MIRZA S.(IND) vs BYE
YOO M.(KOR) d HAJI S.(BRN) 60 60
LAM P.K.(HKG) d ABDULMAJID A.(KUW) 60 60
VIRATPRASERT S.(THA) d [7]MORIGAMI A.(JPN) w/o
[5]TANASUGARN T.(THA) d AMANMURADOVA A. (UZB) 64 64
DY D.(PHI) d FAYZULLAEVA Z.(TJK) 61 60
KIM J.H.(KOR) d CHAN W.Y.Venise(HKG) 46 61 62
BYE vs [3]NAKAMURA A.(JPN)
[6]CHAN Y.J.(TPE) vs TEDJAKUSUMA R.(INA)
NGO V.H.(VIE) d AL JAZAF M.(KUW) 61 61
UBEROI S.(IND) d AHMAD L.(BRN) 63 6(5)7 75
BYE vs [2]ZHENG J.(CHN)
Round of 16
[1]LI N.(CHN) d GUMULYA S.(INA) 61 63
[8]TULYAGANOVA I.(UZB) d AREVALO C.M. (PHI) 61 61
[4]MIRZA S.(IND) d YOO M.(KOR) 61 64
VIRATPRASERT S.(THA) d LAM P.K.(HKG) 62 61
[5]TANASUGARN T.(THA) d DY D.(PHI) 64 75
[3]NAKAMURA A.(JPN) d KIM J.H.(KOR) 62 62
[6]CHAN Y.J.(TPE) d NGO V.H.(VIE) 61 61
[2]ZHENG J.(CHN) d UBEROI S.(IND) 40ret.
Quarterfinals
[1]LI N.(CHN) d [8]TULYAGANOVA I.(UZB) 36 75 62
[4]MIRZA S.(IND) d VIRATPRASERT S.(THA) 63 62
[3]NAKAMURA A.(JPN) d [5]TANASUGARN T.(THA) 36 63 41ret.
[2]ZHENG J.(CHN) d [6]CHAN Y.J.(TPE) 36 64 62
Semifinals
[4]MIRZA S.(IND) d [1]LI N.(CHN) 62 62
[2]ZHENG J.(CHN) d [3]NAKAMURA A.(JPN) 63 62
Final-12/13
[2]ZHENG J.(CHN) d [4]MIRZA S.(IND) 64 16 61
Women's Doubles
- O Gold: Jie Zheng/Zi Yan (CHN)
- O Silver: Yung-Jan Chan/Chia-Jung Chuang (TPE)
- O Bronze: Fuda Ryoko/Tomoko Yonemura (JPN) & Ting Li/TianTian Sun (CHN)
Round of 32
[1]ZHENG J. /YAN Z.(CHN) vs BYE
GUMULYA S. /HARTONO TANANTA L.(INA) d AL JAZAF M. /AL FELAIJ D.(KUW) 60 60
KIM S./KIM M. O.(KOR) vs BYE
BYE vs [5]HSIEH S. W./CHAN C. W.(TPE)
[3]MIRZA S./UBEROI S.(IND) vs BYE
FUDA R./YONEMURA T.(JPN) d AHMAD L./HAJI S.(BRN) 60 60
TONG K. P./LAM P. K.(HKG) vs BYE
BYE vs [8]TULYAGANOVA I./AMANMURADOVA A.(UZB)
[6]TEDJAKUSUMA R./WIDJAJA A.(INA) vs BYE
SAIDKHODJAEVA D./KHABIBULINA A.(UZB) d ABDULMAJID A./BEHBEHANI S.(KUW) 60 60
AREVALO C. M./DY D.(PHI) vs BYE
BYE vs [4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE)
[7]MORIGAMI A./NAKAMURA A.(JPN) vs BYE
BHAMBRI A./CHAKRAVARTHI R.(IND) d HUYNH M. H./NGO V. H.(VIE) 63 63
YOO M./LEE J. A.(KOR) vs BYE
BYE vs [2]LI T. SUN T.(CHN)
Round of 16
[1]ZHENG J./YAN Z.(CHN) d GUMULYA S./HARTONO TANANTA L.(INA) 61 60
[5]HSIEH S. W./CHAN C. W.(TPE) d KIM S./KIM M. O.(KOR) 64 46 62
FUDA R./YONEMURA T.(JPN) d [3]MIRZA S./UBEROI S.(IND) 63 76(6)
[8]TULYAGANOVA I./AMANMURADOVA A.(UZB) d TONG K. P./LAM P. K.(HKG)
[6]TEDJAKUSUMA R./WIDJAJA A.(INA) d SAIDKHODJAEVA D./KHABIBULINA A.(UZB) 62 61
[4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE) d AREVALO C. M./DY D.(PHI) 76(6) 63
[7]MORIGAMI A./NAKAMURA A.(JPN) d BHAMBRI A./CHAKRAVARTHI R.(IND) 63 64
[2]LI T. SUN T.(CHN) d YOO M./LEE J. A.(KOR) 76(3) 62
Quarterfinals
[1]ZHENG J./YAN Z.(CHN) d [5]HSIEH S. W./CHAN C. W.(TPE) 75 46 61
FUDA R./YONEMURA T.(JPN) d [8]TULYAGANOVA I./AMANMURADOVA A.(UZB) 64 63
[4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE) d [6]TEDJAKUSUMA R./WIDJAJA A.(INA) 64 64
[2]LI T. SUN T.(CHN) d [7]MORIGAMI A./NAKAMURA A.(JPN) 63 61
Semifinals
[1]ZHENG J./YAN Z.(CHN) d FUDA R./YONEMURA T.(JPN) 62 62
[4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE) d [2]LI T. SUN T.(CHN) 63 62
Final-12/14
[1]ZHENG J./YAN Z.(CHN) d [4]CHAN Y. J./CHUANG C. J.(TPE) 61 76(5)