Tournament Winners by Event - TennisForum.com
 1Likes
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:41 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Tournament Winners by Event

2012: Thanks to Rollo for originally creating this thread, and for have given me the responsibility of the new thread, that is for listing ladies tennis championship winners by event.

When a tennis player marries I will use both the maiden name and the married name, in chronological order, and I will maintain them in following years. ( It will be difficult with some divorced and remarried players.... but I will try to always use the maiden name and the married name at the time she was playing. )
When a married player doesn't use her married name ( that so doesn't appear in the honour rolls ) , I will use the maiden name only.

Obviously every correction and addition will be very welcome!

2016: As it's no longer possible to edit some too large posts, it's necessary to start a new thread and break it into smaller posts.

The first original thread may be found at:
Tournament Winners by Event

The second original thread may be found at:
Official Tournament Winners by Event

Last edited by Jimbo109; Feb 7th, 2016 at 09:03 PM.
Jimbo109 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:42 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

A 1
**********************************************

Aberavon, Wales (Indoors)

Until 1973 was valid for the Dewar Cup.

1968 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-3 4-6 6-4
1969 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-4 6-4
1970 Virginia Wade d. Ann Haydon Jones 6-3 1-6 7-5
1971 Virginia Wade d. Evonne Goolagong (Aus) 7-6 6-3
1972 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-3 6-4
1973 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-3 6-1

1976 Michele Tyler d. Sue Mappin 6-1 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Acapulco SEE Mexican Championships / Open

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Adelaide SEE South Australian Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aix-en-Provence, France (Clay)

Denomination: Raquette d'Or

(incomplete roll)

1956 Joan Curry (GB) d. Louise Snow (US) 6-3 6-3
1957 Christiane Mercelis (Bel) d. Pat Ward (GB) 1-6 6-3 6-1
1958 Suzy Kormoczy (Hun) d. Yola Ramirez (Mex) 6-4 7-5
1959 Yola Ramirez (Mex) d. Flo De La Courtie 7-5 6-1
1960 Edda Buding (Frg) d. Ruia Morrison (Nzl) 6-4 8-6
1961 Margaret Smith (Aus) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-2 6-3
1962 Jill Blackman (Aus) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-3
1963 Lesley Turner (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 5-7 6-4 6-3
1964 Jan Lehane (Aus) d. Madonna Schacht (Aus) 6-1 6-0
1965 Robin Lesh (Aus) d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch) 3-6 6-4 6-4
1966 Francoise Durr d. Jill Blackman (Aus) 6-0 6-2
1967 Gail Sherriff (Aus) d. Joan Gibson Cottrill (Aus) 7-5 13-11
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Rosie Reyes Darmon 6-3 6-1
1969 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr 6-1 6-1
1970 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Odile de Roubin 11-9 4-6 6-1
1971 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Odile de Roubin 6-2 5-7 8-6

1973 A.M. Ganzabal d. Seagalen 6-3 6-4
1974 Gail Sherriff Chanfreau d. Odile de Roubin 6-4 6-3

1988 Judith Polzl Wiesner (Aut) d. Sylvia Hanika (Frg) 6-1 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alassio, Italy (Clay)

(incomplete roll)

1925 Dorothy Holman (GB) d. Coela Herring Pryce-Harrison (GB) 6-3 6-4

1927 Ida Quintavalle d. Carla Isotta 9-7 6-3
1928 Lucia Valerio d. Claire Beckingham (GB) 6-1 6-3
1929 N. Hunt (GB) d. S. de la Prynne 6-4 3-6 6-2
1930 (Spring) Lucia Valerio d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-2
1930 (Summer) Ionides d. Bettramine 0-6 7-5 9-7
1931 Betty Boas (GB) d. Miss Garfit 6-2 6-3
1932 Dorothy Andrus Burke (US) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 6-0 9-7
1933 Elizabeth Ryan (US) d. Ucci Manzutto 6-2 6-0
1934 Cilly Aussem (Ger) d. Elizabeth Ryan (USA) 6-3 6-4
1935 Edith Belliard (Fra) d. Cilly Aussem (Ger) 6-3 1-6 6-3

1937 Minni Hein Muller (Tch) d. Trude Wolf (Aut) 6-1 7-9 6-1
1938 Minni Hein-Müller (Tch) d. Klara Hammer Beutter (Ger) 6-4 5-7 6-2
1939 Gracyn Wheeler (US) d. Klara Somogyi (Hun) 6-3 6-2
1940 Hella Kovac (You) d. Alice Florian (You) 6-2 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alberta Championships, Canada

Tennis in Alberta dates back to the early 1880’s. It was a very well-liked sport and popularity spread throughout the Province in no time. The first tennis club in Alberta began in 1887 in Lethbridge and not long after clubs begin to appear in various communities all across the province.
Only one year after Alberta gained its full Provincial status the first annual Alberta Tennis Championships (AKA the Alberta Open) took place in August 1906, becoming the first Provincial Championship in any sport. With the exception of 6 years during World Wars I and II, the Alberta Open has continued to take place every year, typically alternating locations throughout the Province.
The first annual Alberta Open was hosted in Calgary on the barracks square at Fort Calgary on only two courts. This event proved to be vastly successful as it had around 60 entries, as well as it included various social events. This initial Provincial Championships was what initiated organized competitive tennis in our province.
The naming of Edmonton as the Capital of Alberta in 1905 was only the beginning of the well known rivalry, the Battle of Alberta. The 1906 Alberta Open failed to attract the best Edmonton players but it did strike attention in the Edmonton tennis community and in 1908 controversy arouse as both Calgary and Edmonton decided to host the annual tournament (Due to the lack of a Provincial governing body at the time, no official sanctions were assigned to events). It was soon realized that both cities needed to join forces and settle on only one event, and the rival tournaments did not take place again.

1906 [Calgary] Miss Thomason
1907 [Calgary] Mrs Clark
1908 [Calgary] Mrs H. Dudley-Smith
1909 [Calgary] Miss Sterling
1910 [Calgary] Mrs H. Dudley-Smith
1911 [Calgary] Mrs H. Dudley-Smith
1912 [Calgary] Mrs H. Dudley-Smith
1913 [Edmonton] Mrs Welsh
1914 [Calgary] Mrs McLaughlin
1915 [Edmonton] Mrs Hedley
1916-18 not held
1919 [Calgary] Mrs Grace Wormald
1920 [Edmonton] Mrs G. Beart
1921 [Calgary] Mrs Grace Wormald
1922 [Edmonton] Marjorie Collinge Eustace
1923 [Calgary] S. Bourque
1924 [Edmonton] S. Bourque
1925 [Calgary] S. Bourque
1926 [Edmonton] S. Bourque
1927 [Calgary] Marjorie Collinge Eustace
1928 [Edmonton] E. Mulholland
1929 [Calgary] Marjorie Collinge Eustace
1930 [Edmonton] Marjorie Collinge Eustace
1931 Marjorie Collinge Eustace
1932 [Edmonton] Mrs V. Johnson
1933 [Calgary] H. Johnson
1934 [Edmonton] Marjorie Collinge Eustace
1935 [Calgary] Ruby Roberts Fisher
1936 [Edmonton] Marjorie Collinge Eustace
1937 [Calgary] Ruby Roberts Fisher d. Marjorie Collinge Eustace 6-4 6-4
1938 [Banff] C. Ehman
1939 [Lethbridge] Marjorie Collinge Eustace
1940 [Calgary] J. Saunders
1941 [Edmonton] B. McAvoy
1942-45 not held
1946 [Calgary] E. Fidles
1947 [Calgary] P. Timmerman
1948 [Edmonton] Helen Roche
1949 [Calgary] Helen Roche
1950 [Edmonton] C. Dunsmore
1951 [Calgary] C. Dunsmore
1952 [Jasper] Marge Forrester
1953 [Jasper] Marge Forrester
1954 [Jasper] E. Wigham
1955 [Calgary] Marge Forrester
1956 [Edmonton] Marge Forrester
1957 [Calgary] M. Allison
1958 [Jasper] K. Gladstone
1959 [Calgary] M. Allison
1960 [Jasper] L. Petre
1961 [Calgary] B. Spiers
1962 [Edmonton] (Simone?) Miller
1963 [Calgary] (Simone?) Miller
1964 [Edmonton] B. Spiers
1965 [Calgary] M. Allison
1966 [Edmonton] B. Spiers
1967 [Calgary] (Simone?) Miller
1968 [Edmonton] B. Spiers
1969 [Calgary] C. Clarke
1970 [Edmonton] J. Horsky
1971 [Calgary] J. Horsky
1972 [Edmonton] J. Horsky
1973 [Calgary] S. Haig
1974 [Edmonton] B. Spiers
1975 [Calgary] M. Allison
1976 [Calgary] J. Horsky
1977 [Edmonton] R. Nelson
1978 [Calgary] (Laila?) Pirila (Fin)
1979 [Calgary] L. Leighton
1980 [Calgary] L. Leighton
1981 [Edmonton] Mary Manley
1982 [Calgary] I. Gupta
1983 [Calgary] I. Gupta
1984 [Edmonton] Mary Manley
1985 [Calgary] Monica Silenzi
1986 [Edmonton] Jane Crowshaw
1987 [Calgary] Jane Crowshaw
1988 [Edmonton] Monica Silenzi
1989 [Calgary] M. Duda
1990 [Edmonton] K. Frost
1991 [Red Deer] M. Duda
1992 [Calgary] M. Duda
1993 [Edmonton] Barbara Urbanska
1994 [Calgary] Barbara Urbanska
1995 [Calgary] K. Emes
1996 [Edmonton] Kristin Gyaki
1997 [Calgary] Charlotte Feasby
1998 [Edmonton] Barbara Urbanska
1999 [Edmonton] Kristin Gyaki
2000 [Edmonton] Christine Skoda
2001 [Edmonton] Kristin Gyaki
2002 [Edmonton] Leanne Rutherford
2003 [Red Deer] Christine Skoda
2004 [Red Deer] Lan Yao (Chn)
2005 [Red Deer] Lan Yao (Chn)
2006 [Calgary] Lan Yao (Chn)
2007 [Red Deer] Christine Skoda
2008 [Edmonton] Lan Yao (Chn)
2009 [Edmonton] Lan Yao (Chn)
2010 [Edmonton] K. Scott
2011 [Edmonton] K. Scott
2012 [Edmonton] W. Sweeting


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aldeburgh, Suffolk, England

It appears that this tournament was always held on hard courts.

(incomplete roll)

1891 Toupie Lowther d. Miss Carter 6-4 0-6 6-4

1908 Lavinia Radeglia d. May Morris 4-6 6-2 6-2
1909 Dorothy Holman d. E.G. Willis 6-0 6-2
1910 Miss Stogdon d. N. Stanford 6-1 6-0
1911 Mildred Brooksmith d. Charlotte Everard 6-2 6-0
1912 Daisy Clark Kercheval-Hole d. Mrs Reynolds 6-2 6-0
1913 Mildred Brooksmith d. E.M. Brogden 6-2 6-3

1920 Dorothy Kemmis-Betty d. Mrs Hind 6-3 6-4
1921 Mrs Darbishire d. N. Welch 4-6 6-3 6-3
1922 Dorothy Kemmis-Betty d. Violet Southam 6-1 6-0
1923 Violet Southam d. Joan Ridley 6-4 5-7 6-3
1924 Nancy Palmer Edwards d. M.C. Hervey 6-4 6-1
1925 Nancy Palmer Edwards d. J. Hill 6-2 11-9
1926 Dorothy Biddle d. Miss Norman 6-2 6-4
1927 Mary Cambridge d. L.K. Bond 6-4 6-1
1928 Nancy Palmer Edwards d. Mrs P. Carthew 6-2 7-5
1929 Nancy Palmer Edwards d. Betty Boas 6-1 6-2
1930 Helen Eddis d. Miss Wentworth-Reeve 5-7 6-2 7-5
1931 Kay Stammers d. Margaret McKane Stocks 6-3 6-1
1932 Dorothy Biddle de Winton d. I.M. Boothroyd 6-1 6-1
1933 Dorothy Biddle de Winton d. D. Finnigan 7-5 6-1
1934 D. Finnigan d. Betty Boas 7-5 5-7 6-2
1935 Mrs P. Carthew d. D. Finnigan 6-4 6-3
1936 Audrey Wright d. E. Worrall 6-3 6-4
1937 Freda Scott Underwood d. E. Worrall 6-2 6-3
1938 (Nancy Palmer?) Mrs H. Edwards d. Mrs P. Carthew 3-6 6-4 6-4
1939-45 not held due to WWII


Posted by Newmark401

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alexandria International Championships, Egypt

According to our yearly threads, in 1937 '39 '46 '50 '52 '53 '55 was valid as "Egypt International Championships", but it's need check it again.

1914 R. Aighton d. Mrs Adamson 0-6 8-6 10-8

1936 Billie Yorke (GB) d. Rosl Kraus (Aut) 6-1 6-3
1937 Hilda Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-2 6-3
1938 Gracyn Wheeler (US) d. Gaby Curtis (GB) 6-2 6-0
1939 Gaby Curtis (GB) d. Josephine Harman (Irl) 6-2 6-4

1946 (Mar 28-Apr 7) Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Vera Mattar 6-1 6-1
1947 Annelies Ullstein Bossi (Ita) d. Suzanne Pannetier (Fra) 5-7 7-5 6-2
1948 Nelly Adamson Landry (Fra) d. Alice Weivers (Lux) 6-1 6-0
1949 Nelly Adamson Landry (Fra) d. Joy Gannon (GB) 6-1 6-0
1950 Pat Canning Todd (US) d. Gussie Moran (US) 1-6 6-3 6-0
1951 Doris Hart (US) d. Louise Brough (US) 7-5 6-2
1952 Betsy Venter Abbas d. Suzanne Mathieu 6-1 6-4
1953 Dottie Head Knode (US) d. Pat Ward (GB) 6-0 6-2
1954 Betsy Venter Abbas d. Totta Zehden (Frg) 4-6 6-2 6-3
1955 Silvana Lazzarino (Ita) d. Angela Mortimer (GB) wo
1956 Angela Mortimer (GB) d. Althea Gibson (US) 6-3 6-4
1957 Edda Buding (Frg) d. Ilse Buding (Frg) 6-4 1-0 ret
1958 Dottie Head Knode (US) d. Andrea Eid 6-1 6-0
1959 Vera Puzejova (Tch) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-1 6-0
1960 Margaret Hellyer (Aus) d. X. Vassiliadis 6-3 6-4
1961 Vera Puzejova (Tch) d. Margaret Hellyer (Aus) 6-1 6-3
1962 Donna Floyd (US) d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 9-7 7-9 6-2
1963 Jill Blackman (Aus) d. Rita Bentley (GB) 6-2 2-6 6-2
1964 Jan Lehane (Aus) d. Helga Schultze (Frg) 3-6 6-3 6-4
1965 Madonna Schacht (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 6-3 2-6 7-5
1966 Galina Baksheeva (USSR) d. Carole Caldwell Graebner (US) 7-5 6-2
1967 Helga Schultze (Frg) d. Anna Dmitrieva (USSR) 4-6 6-1 8-6
1968 Anna Dmitrieva (USSR) d. Robin Blakelock Lloyd (GB) 6-0 6-3
1969 Nell Truman (GB) d. Olga Morozova (USSR) 6-3 2-6 6-3
1970 Olga Morozova (USSR) d. Marcela Barochova (Tch) 6-4 6-0
1971 Alena Palmeova West (Tch) d. Yelena Granaturova (USSR) 6-4 6-4
1972 Alena Palmeova West (Tch) d. Nathalie Fuchs (Fra) 6-3 1-6 6-1
1973 Nathalie Fuchs (Fra) d. Odile de Roubin (Fra) 6-2 6-0
1974 Marina Chuvyrina (USSR) d. Marie Neumannova (Tch) 6-3 5-7 6-4
1975 Sue Barker (GB) d. Jackie Fayter (GB) 5-7 7-5 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

All-India Championships SEE under "I"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

All-Jamaican Championships SEE under "J"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

All Saints Tournament (Tournoi de la Toussaint) SEE Paris, All Saints Tournament

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alverstoke, Hampshire, England

(incomplete roll)

1929 G A Rose d. Sybil Stokes 7-5 6-3

1932 Naomi Trentham d. Sheila Hewitt 7-5 3-6 7-5
1933 Effie Hemmant Peters d. Betty Boas 6-3 6-2
1934 D. Finnigan d. Betty Boas 7-5 5-7 6-2
1935 Effie Hemmant Peters d. N Truman 6-3 6-8 6-2

1938 Susan Noel d. Effie Hemmant Peters 6-1 6-2
1939 Susan Noel d. Jean Saunders 6-2 6-1

1950 Heather MacFarlane d. R. Leonard 6-4 1-6 6-2

1952 R. Leonard d. G. Newman 6-2 6-1

1970 Diane Riste d. P. Hardgrave 6-0 8-6
1971 Susan Hudson-Beck (Rho) d. Diane Riste 6-3 6-2
1972 Diane Riste d. Betty Norman 9-7 6-4
1973 Diane Riste d. Betty Norman 6-1 6-2

1975 Diane Riste d. Betty Norman 6-3 6-2
1977 Betty Norman d. M. Bevan 7-5 5-7 6-4
1978 Betty Norman d. J. Kurz (US) 7-5 1-6 7-5
1981 Kim Hotston d. Betty Norman 2-6 6-3 9-7

Last edited by Jimbo109; Jun 21st, 2017 at 03:54 PM.
Jimbo109 is offline  
post #3 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:42 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

A 2
***********************************************

Amelia Island, Florida, USA (Green Clay)

See https://en.wikipedia.org/wiki/Amelia..._Championships for history

The event was demoted in 2008 to a tier II event and moved to Ponte Vedra Beach as the WTA reducred it's green clay schedule. In 2010 the event was cut from the tour.

1980 Martina Navratilova (Tch) d. Hana Mandlikova (Tch) 5-7 6-3 6-2
1981 Chris Evert Lloyd d. Martina Navratilova (Tch) 6-0 6-0
1982 Chris Evert Lloyd d. Andrea Jaeger 6-3 6-1
1983 Chris Evert Lloyd d. Carling Bassett (Can) 6-3 2-6 7-5
1984 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6-2 6-0
1985 Zina Garrison d. Chris Evert Lloyd 6-4 6-3
1986 Steffi Graf (Frg) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-4 5-7 7-6
1987 Steffi Graf (Frg) d. Hana Mandlikova (Tch) 6-3 6-4
1988 Martina Navratilova d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-0 6-2
1989 Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Frg) 3-6 6-3 7-5
1990 Steffi Graf (Frg) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 6-0
1991 Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Ger) 7-5 7-6
1992 Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Ger) 6-2 1-6 6-3
1993 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-2 5-7 6-2
1994 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-1 6-4
1995 Conchita Martinez (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-1 6-4
1996 Irina Spirlea (Rom) d. Mary Pierce (Fra) 6-7 6-4 6-3
1997 Lindsay Davenport d. Mary Pierce (Fra) 6-2 6-3
1998 Mary Pierce (Fra) d. Conchita Martinez (Esp) 6-7 6-0 6-2
1999 Monica Seles d. Ruxandra Dragomir (Rom) 6-2 6-3
2000 Monica Seles d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-2
2001 Amelie Mauresmo (Fra) d. Amanda Coetzer (SA) 6-4 7-5
2002 Venus Williams d. Justine Henin (Bel) 2-6 7-5 7-6
2003 Elena Dementieva (Rus) d. Lindsay Davenport 4-6 7-6 6-3
2004 Lindsay Davenport d. Amelie Mauresmo (Fra) 6-4 6-4
2005 Lindsay Davenport d. Silvia Farina Elia (Ita) 7-5 7-5
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Francesca Schiavone (Ita) 6-4 6-4
2007 Tatiana Golovin (Fra) d. Nadia Petrova (Rus) 6-2 6-1
2008 Maria Sharapova (Rus) d. Dominika Cibulkova (Svk) 7-6 6-3

(at Ponte Vedra Beach)
2009 Caroline Wozniacki (Den) d. Alexandra Wozniak (Can) 6-1 6-2
2010 Caroline Wozniacki (Den) d. Olga Govortsova (Blr) 6-2 7-5

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Angmering-on-Sea, West Sussex, England (Grass)

(incomplete roll)

1920 Aurea Farrington Edgington d. Louise Bull 9-7 6-4
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-2 6-1
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Peggy Ingram 6-3 6-2
1923 Phyllis Carr Satterthwaite d. Ariadne Rodocanachi 6-1 8-6
1924 R. Armstrong d. Louise Bull 1-6 6-0 6-4
1925 Phoebe Holcroft-Watson d. Eleanor Rose 6-3 6-4
1926 Phoebe Holcroft Watson d. Kitty McKane Godfree 6-3 6-4
1927 Phoebe Holcroft Watson d. Aurea Farrington Edgington 6-4 6-4
1928 Margaret McKane Stocks d. Joyce Brown 6-4 6-0
1929 Jenny Sandison (Ind) d. Dorothy Shaw Jameson 6-1 6-4
1930 Margaret Walsh Mellows d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1931 Peggy Brazier d. Helen Ramsey Burr 7-5 6-2
1932 Phyllis Mudford King d. Louise Bull 6-0 6-1
1933-35 not held
1936 Valerie Scott d. Betty Hobson 3-6 6-4 10-8
1937 Valerie Scott d. Betty Smith 5-7 6-3 6-2
1938 Valerie Scott d. Thelma Jarvis 6-1 4-6 6-4
1939-45 not held


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Antibes SEE Juan-les-Pins

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Antwerp, Belgium


Beerschot Club Tournament (Clay)

(incomplete roll)

1905 Marie Dufrenoy

1914 Anita Heimann Lent (Ger) d. Anne de Selliers de Borman 6-4 6-1

1930 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Josane Sigart 6-2 6-4

1954 Myriam Van Custem d. Josefa de Riba (Esp) 6-2 6-3

1957 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Christiane Mercelis 3-6 6-4 6-1
1958 Lorraine Coghlan (Aus) d. Yola Ramirez (Mex) 6-2 6-0
1959 Yola Ramirez (Mex) d. Rosie Reyes (Mex) 6-3 6-0
1960 Darlene Hard (US) led Maria Bueno (Bra) 10-9 when play stopped. Title was divided.
1961 Elizabeth Starkie (GB) d. Christiane Mercelis 6-2 6-4

1966 Nell Truman (GB) d. Christiane Mercelis 7-5 6-4

------

Diamond Games (Indoors)

2002 Venus Williams (US) d. Justine Henin (Bel) 6-3 5-7 6-3
2003 Venus Williams (US) d. Kim Clijsters (Bel) 6-2 6-4
2004 Kim Clijsters (Bel) d. Silvia Farina (Ita) 6-3 6-0
2005 Amelie Mauresmo (Fra) d. Venus Williams (US) 4-6 7-5 6-4
2006 Amelie Mauresmo (Fra) d. Kim Clijsters (Bel) 3-6 6-3 6-3
2007 Amelie Mauresmo (Fra) d. Kim Clijsters (Bel) 6-4 7-6
2008 Justine Henin (Bel) d. Karin Knapp (Ita) 6-3 6-3
2009-2014 not held
2015 Andrea Petkovic (Ger) d. Carla Suarez-Navarro (Esp) walkover

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ardsley Invitational, Ardsley-on-Hudson, NY, USA

(incomplete roll)

1916 Adelaide Browning Green d. Grace Moore LeRoy 6-0 6-2
1917 Molla Bjurstedt (Nor) d. Marie Wagner 5-7 7-5 6-3
1918 Molla Bjurstedt (Nor) d. Adelaide Browning Green 4-6 6-1 6-2
1919 Clare Cassel d. Natalie Browning 6-4 6-1
1920 Louise Hammond Raymond d. Marie Wagner 7-5 6-2
1921 Molla Bjurstedt Mallory d. Louise Hammond Raymond 6-4 6-2
1922 Molla Bjurstedt Mallory d. Mary K. Browne 6-1 2-6 7-5
1923 Molla Bjurstedt Mallory d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 3-6 6-1 6-0
1924 Molla Bjurstedt Mallory d. Adelaide Browning Green 6-0 6-1
1925 Molla Bjurstedt Mallory d. Marion Zinderstein Jessup 6-1 6-4

1927 Alice Francis d. Louise Hammond Raymond 6-1 6-4
1928 Clara Greenspan d. Alice Francis 2-6 6-3 6-4
1929 Norma Taubele d. Ellice Mack Endicott 6-4 1-6 6-2
1930 Norma Taubele d. Alice Francis 7-5 3-6 13-11
1931 Elsie Goldsack Pittman (GB) d. Joan Ridley (GB) 3-6 6-3 6-3
1932 Joan Ridley (GB) d. Alice Francis 6-3 6-0

1939 Josephine Sanfilippo d. Nellie Sheer 8-6 10-12 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Argentine Championships, Buenos Aires (Clay)

It seems that from 1947 was also valid as South American Championships.

1928 Analia Obarrio de Aguirre d. Maria Elena Bushell 6-0 6-1
1929 Analia Obarrio de Aguirre d. Maria Elena Bushell 6-4 6-1
1930 Lili de Alvarez (Esp) d. Phoebe Holcroft Watson (GB) 6-2 6-2
1931 Cilly Aussem (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 6-1 6-4
1932 Anita Lizana (Chi) d. Julieta Ezcurra Dellepiane 6-3 6-3
1933 Maria Elena Bushell de Moss d. Monica Ricketts 6-2 6-8 6-3
1934 Monica Ricketts d. Maria Garcia de Sola (Esp) 2-6 6-1 6-3
1935 Monica Ricketts d. Ana Pauwels de Madrid 6-0 6-3
1936 Leonilda Giusti d. Maria Elena Bushell de Moss 6-2 6-4
1937 Maria Elena Bushell de Moss d. Denise Rutherford de Zappa 6-2 4-6 6-3
1938 Felisa Piedrola d. Denise Rutherford de Zappa 6-4 7-5
1939 Felisa Piedrola d. Maria Teran 4-6 7-5 4-0 ret.
1940 Dorothy Bundy (US) d. Sarah Palfrey Cooke (US) 6-1 4-6 6-3
1941 Sarah Palfrey Cooke (US) d. Dorothy Bundy (US) 3-6 9-7 7-5
1942 Felisa Piedrola d. Maria Teran 8-6 6-2
1943 Felisa Piedrola d. Maria Teran de Weiss 6-4 6-3
1944 Felisa Piedrola d. Maria Teran de Weiss 3-6 13-11 6-1
1945 not held
1946 Margaret Osborne (US) d. Louise Brough (US) 5-7 6-4 6-4
1947 Pat Canning Todd (US) d. Doris Hart (US) 6-3 6-4
1948 Pat Canning Todd (US) d. Maria Teran de Weiss 7-5 6-4
1949 Barbara Scofield (US) d. Nancy Chaffee (US) 6-3 6-2
1950 Felisa Piedrola de Zappa d. Elena Lehmann 6-4 3-6 6-3
1951 Elena Lehmann d. Felisa Piedrola de Zappa 6-4 3-6 6-4
1952 not held
1953 Edda Buding (Frg) d. Julia Borzone 7-5 6-3
1954 Silvana Lazzarino (Ita) d. Edda Buding (Frg) 8-6 6-2
1955 Ingrid Metzner (Bra) d. June Hanson 6-1 6-4
1956 Nora Bonifacino de Somoza d. June Hanson 6-4 6-0
1957 June Hanson d. Nora Bonifacino de Somoza 6-1 6-1
1958 Shirley Bloomer (GB) d. Margaret Hellyer (Aus) 2-6 6-2 12-10
1959 Nora Bonifacino de Somoza vs Norma Baylon 6-3 5-7 divided *
1960 Nora Bonifacino de Somoza d. Mabel Bove 7-5 6-4
1961 Yola Ramirez (Mex) d. Darlene Hard (US) 6-1 6-2
1962 Norma Baylon d. Vera Puzejova Sukova (Tch) 5-7 6-4 6-3
1963 Vera Puzejova Sukova (Tch) d. Norma Baylon 6-2 6-4
1964 Nancy Richey (US) d. Maria Bueno (Bra) 4-6 6-2 6-4
1965 Nancy Richey (US) d. Norma Baylon 6-2 6-4
1966 Norma Baylon d. Nancy Richey (US) 6-3 7-9 6-4
1967 Billie Jean Moffitt King (US) d. Rosie Casals (US) 6-3 3-6 6-2
1968 Ann Haydon Jones (GB) d. Nancy Richey (US) walkover
1969 Helga Niessen (Frg) d. Rosie Casals (US) 1-6 6-4 6-2
1970 Beatriz Araujo d. Raquel Giscafré 6-4 6-4
1971 Helga Niessen Masthoff (Frg) d. Heidi Schildknecht Orth (Frg) 6-1 7-5
1972 Virginia Wade (GB) d. Fiorella Bonicelli (Uru) 6-4 6-1
1973 Julie Heldman (US) d. Fiorella Bonicelli (Uru) 6-3 6-1
1974 Raquel Giscafré d. Beatriz Araujo 7-6 1-6 6-2
1975 Raquel Giscafré d. Kristien Kemmer Shaw (US) 6-2 6-4
1976 Laura DuPont (US) d. Beatriz Araujo 6-1 6-2
1977 Patricia Medrado (Bra) d. Ivanna Madruga 6-1 3-6 6-4
1978 not held
1979 Ivanna Madruga d. Hana Strachanova (Tch) 6-1 6-3
1980 Ivanna Madruga d. Liliana Giussani 6-3 2-6 6-2
1981 not held
1982 Liliana Giussani d. Andrea Tiezzi 6-1 7-5
1983 Ivanna Madruga d. Viviana Gonzalez-Locicero 6-4 6-3
1984 Gabriela Sabatini d. Laura Arraya 6-0 6-3
1985 not held
1986 Gabriela Sabatini d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 6-1
1987 Gabriela Sabatini d. Isabel Cueto (Frg) 6-0 6-3
-----------

* When organizers make the women leave center court so the men's doubles final could on ( "due to the lateness of the hour") the ladies refuse to play on an outside court!

A contribution by Pete7

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arizona State Championships, USA

(incomplete roll)

1916 [Phoenix] Marguerite Chesney d. Marion? Allison 6-4 6-8 6-2
1917 [Tucson] Marguerite Chesney d. Helen Ballard
1918 Marguerite Chesney
1919 [Tucson] Marguerite Chesney
1920 Marguerite Chesney
1921 [Warren] Grace Kissinger d. Miss Core 6-1 6-4

1926 Marguerite Chesney
1927 Marguerite Chesney

1931 Marguerite Chesney

1934 [Phoenix] Beatrice Liddell d. Lorette Cooper 6-3 6-1

1936 [Phoenix] Evelyn Tomlinson d. Lorette Cooper 1-6 8-6 6-4
1937 [Phoenix] Laura Morgan d. Evelyn Tomlinson 6-2 8-6
1938 [Phoenix] Beatrice Liddell d. Mary-Lou Johnston 6-2 6-2

1944 [Tucson] Margaret Varner d. Audrey Barnard 6-2 6-2

1949 [] Jean Doyle d. Gladys Medalie Heldman 6-1 6-4

1956 [Tucson] Karen Hantze d. Shirley Brockman 6-2 0-6 6-2

1959 [Tucson] Vicki Palmer d. Barbara Green 6-2 4-6 6-2
1960 [Tucson] Vicki Palmer d. Nancy Pennies 6-2 6-0
1961 [] Nancy Armor Neeld d. Nancy Pennies 6-2 6-0
1962 [Tucson] Lynn Haines d. Georgiana Shoemaker 6-3 6-2

1965 [Phoenix] Vicky Palmer Heinicke d. Laurie Callaway 6-4 4-6 6-4

1968 [Tucson] Peggy Michel d. Carol Gay 6-4 6-1


Posted by Newmark401

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artificial Light Tournament, London, England (Indoors)
Venue: Queen's Club

Other tournament's denominations:
Electric Light Tournament
Evening Tournament

(incomplete roll)

1925 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-4 6-2
1926 Evelyn Colyer d. Aurea Farrington Edgington 6-4 6-3
1927 Joan Ridley d. Ermyntrude Harvey 6-4 6-4
1928 Joan Ridley d. Cristobel Hardie 6-3 6-3
1929 Joan Ridley d. Effie Hemmant 6-3 6-3
1930 Joan Ridley d. Elsie Goldsack Pittman 6-3 6-4

1932 Helen Foster Dyson d. Miss Soames 6-1 6-3
1933 Helen Foster Dyson d. Alexandra McOstrich 3-6 7-5 7-5
1934 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ingram 6-2 6-3
1935 Jeanette Morfey d. Jean Saunders 6-4 1-6 6-2

1938 Olga Haycraft d. I V Hutchings 6-3 6-2

Last edited by Jimbo109; Dec 4th, 2016 at 05:41 PM.
Jimbo109 is offline  
 
post #4 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:42 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

A 3
************************************************

Ashby-de-la-Zouch, Leicestershire, England (Grass)

(incomplete roll)

1900 Helen Cressy Green d. Ida Cressy, walkover *
1901 Helen Cressy Green d. Ida Cressy, walkover *
1902 Maude Garfit d. Miss Cressy 6-2 6-3 *

1904 Maude Garfit d. Elizabeth Lunt Heatley 6-7 retired *

1906 Winifred Longhurst d. Elsie Lane 6-3 6-4

1908 Elizabeth Lunt Heatley and C. Jones divided the prizes
1909 Winifred Longhurst d. Kathleen Clements 6-2 6-2 *

19..-1919 not held
1920 Doris Covell Craddock d. Mrs J.B. Perrett 8-6 8-6
1921 Mabel Davy Clayton d. Mabel Squire Parton 10-8 6-2
1922 Mabel Davy Clayton d. M.A. Wright 6-2, 6-3
1923 Elizabeth Ryan (US) d. Mary Hart McIlquham 6-1 6-3
1924 Mary Hart McIlquham d. Marie Hazel 5-7 6-3 6-2

1926 Mrs P. Whitley d. Mrs Munro 8-6 7-5

*It appears that at this point in time the Leicestershire Championships events were actually held during the Ashby-de-la-Zouch tournament rather than at the Leicester tournament itself.
In the asterisked years the results were valid for the Leicestershire Championships.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Asian Games


1958 [Tokyo] Sachiko Kamo (Jap) d. Desideria Ampon (Phi)
1962 [Jakarta] Akiko Fukui (Jap) d. Reiko Miyagi (Jap)
1966 [Bangkok] Lany Kaligis (Ina) d. Kazuko Kuromatsu (Jap)
1970 not held
1974 [Teheran] Lita Liem Sugiarto (Ina) d. Paulina Peisachov (Isr)
1978 [Bangkok] Duk-Hee Lee (Kor) d. Chuan Chen (Chn)
1982 [New Delhi] Etsuko Inoue (Jap) d. Soo-Ok Kim (Kor)
1986 [Seoul] Xin-Yi Li (Chn) d. Jeong-Soon Lee (Kor)
1990 [Beijing] Akiko Kijimuta (Jap) d. Li Chen (Chn)
1994 [Hiroshima] Kimiko Date (Jap) d. Naoko Sawamatsu (Jap)
1998 [Bangkok] Yayuk Basuki (Ina) d. Tamarine Tanasugarn (Tha)
2002 [Busan] Iroda Tulyaganova (Uzb) d. Tamarine Tanasugarn (Tha)
2006 [Doha] Jie Zheng (Chn) d. Sania Mirza (Ind)
2010 [Guangzhou] Shuai Peng (Chn) d. Akgul Amanmuradova (Uzb) 7-5 6-2
2014 [Incheon] Qiang Wang (Chn) d. Luksika Kumkhum (Tha) 6-3 7-6

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Asian Lawn Tennis Championships

The first Asian Lawn Tennis Championships tournament was held in Calcutta, India, from 22 December 1949 to 1 January 1950. The original idea was to hold the tournament on a rotating basis, i.e. in a different city (or country) each year. However, after 1959 the tournament was held solely in India.

Despite its grandiose title, the tournament rarely attracted the very best male and female players in the world, although the lists of winners do include some star names. It appears that the Asian Lawn Tennis Championships were held on grass in some years and on a hard surface, most likely clay, in others. In some years the tournament began in late December and ended in early January.

As with so many other tournaments, the Asian Lawn Tennis Championships eventually became a victim of open tennis, and ceased to exist in the early 1970s. The principal source for the results given below is the "Times of India" archive.

1950 [Calcutta -Jan] Patricia Canning Todd (US) d. Betty Clements Hilton (GB) 6-4 6-0
1950 [Lahore -Dec] Dorothy Head (US) d. Joy Gannon Mottram (GB) 4-6 6-2 6-3
1951 not held
1952 [Colombo] Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-4 2-6 6-1
1953 not held
1954 [Manila] Sachiko Kamo (JPN) d. Desideria Ampon 6-2 6-4
1955 not held
1956 [Calcutta] Althea Gibson (US) d. Sachiko Kamo 6-3 9-11 6-2
1957 [Colombo] Althea Gibson (US) d. Patricia Ward (GB) 6-0 13-11
1958 [Lahore] Louise Snow (US) d. Parveen Sheikh Ahmed (PAK) 6-3 6-4
1959 not held
1960 [Calcutta] Margaret Hellyer (AUS) d. Mimi Arnold (US) 3-6 6-1 7-5
1961 not held
1962 [Calcutta] Lesley Turner (AUS) d. Madonna Schacht (AUS) 6-3 6-2
1963 [Calcutta] Cherri Chettyanna d. Rattan Thadani 6-1 1-6 6-3
1964 [Calcutta] Lakshmi Mahadevan d. Jill Rook Mills (GB) 6-3 6-2
1965 [Calcutta] Nirupama Vasant d. Lakshmi Mahadevan 6-2 6-4
1966 [Calcutta] Tiiu Soome (USSR) d. Carole Prosen (US) 6-3 1-6 6-1
1967 [Calcutta] Rena Abjandadze (USSR) d. Alla Ivanova (USSR) 6-4 6-0
1968 [Bangalore] Alla Ivanova (USSR) d. Nina Tukherli (USSR) 6-1 6-2
1969 [Calcutta] Nirupama Vasant d. Alice Luthy Tym (US) 6-1 3-6 6-3
1970 [New Delhi] Rena Abjandadze (USSR) d. Alla Ivanova 9-7 6-3
1971 not held
1972 [Poona] Kiran Peshawaria d. Susan Das 6-2 6-0
-----

A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ATA (American Tennis Association) Championships, US

(incomplete roll)

1917 [Baltimore] Lucy Slowe
1918 [New York] May Rae
1919 [New York] May Rae
1920 [New York] May Rae
1921 [Washington] Lucy Slowe
1922 [Philadelphia] Isadore Channels d. Mrs L. Wade 6-1 4-6 8-6
1923 [Chicago] Isadore Channels
1924 [Baltimore] Isadore Channels
1925 [Bordentown, NJ] Lulu Ballard
1926 [St. Louis, MO] Isadore Channels
1927 [Hampton, VA] Lulu Ballard
1928 [Bordentown, NJ] Lulu Ballard
1929 [Bordentown, NJ] Ora Mae Washington d. Frances Gittens 4-6 6-4 6-2
1930 [Indianapolis] Ora Mae Washington
1931 [Tuskegee, AL] Ora Mae Washington d. Blanche Winston 6-3 6-3
1932 [Shady Rest, NJ] Ora Mae Washington d. Frances Gittens 4-6 6-2 6-3
1933 [Hampton, VA] Ora Mae Washington
1934 [Lincoln University, PA] Ora Mae Washington d. Lulu Ballard 6-4 5-7 6-4
1935 [Institute, WV] Ora Mae Washington d. Lulu Ballard 6-4 4-6 6-4
1936 [Wilberforce, OH] Lulu Ballard d. Ora Mae Washington 8-6 6-1
1937 [Tuskegee, AL] Ora Mae Washington d. Kathryn Jones 1-6 6-4 6-3
1938 [Lincoln University, PA or Tuskegee, AL] Flora Lomax d. Margaret Peters 6-4 6-0
1939 [Hampton, VA] Flora Lomax
1940 [Wilberforce, OH] Agnes Lawson d. Kathryn Jones 6-4 3-6 6-4
1941 [Tuskegee, AL] Flora Lomax
1942 [Lincoln University, PA] Flora Lomax d. Kathryn Jones
1943 not held
1944 [New York] Roumania Peters d. Lillian Van Buren 6-1 2-6 6-4
1945 [New York] Kathryn Jones Irvis d. Lillian Van Buren 6-4 2-6 7-5
1946 [Wilberforce, OH] Roumania Peters
1947 [Tuskegee, AL] Althea Gibson d. Roumania Peters 7-5 6-0
1948 [Orangeburg, SC] Althea Gibson
1949 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1950 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1951 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1952 [Wilberforce, OH] Althea Gibson d. Mary Etta Fine 6-3 6-1
1953 [Daytona Beach, FL] Althea Gibson d. Mary Etta Fine 6-1 6-1
1954 [Daytona Beach, FL] Althea Gibson
1955 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1956 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1957 [Wilberforce, OH] Gwendolyn McEvans d. Jean Richardson 8-6 6-3
1958 [Wilberforce, OH] Mary Etta Fine d. Darnella Everson 6-0 6-0
1959 [Wilberforce, OH] Gwendolyn McEvans d. Darnella Everson 9-7 6-1
1960 [Hampton, VA] Mimi Kanarek
1961 [Hampton, VA] Carolyn Williams
1962 [Wilberforce, OH] Carolyn Liguori
1963 [Wilberforce, OH] Ginger Pfiefer
1964 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1965 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1966 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1967 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1968 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1969 [St. Louis, MO] Bonnie Logan
1970 [St. Louis, MO] Bonnie Logan
1971 [St. Louis, MO] Bessie Stockard
1972 [Boston] Lorraine Williams Bryant
1973 [Boston] Mimi Kanarek
1974 [Washington] Jean Burnett
1975 [San Diego] Diane Morrison
1976 [New Orleans] Kim Sands
1977 [New Orleans] Leslie Allen
1978 [Princeton, NJ] Joann Jacobs
1979 [Atlanta] Zina Garrison
1980 [Atlanta] Zina Garrison
1981 [Detroit] Lori McNeil
1982 [San Diego] Luch Bacerra
1983 [Boston] Lisa De Angeles
1984 [Atlanta] Shandra Livingston
1985 [Washington] Kyle Copeland
1986 [Chicago] Melissa Brown
1987 [Oakland] Iwalani McCalla
1988 [Austin, TX] Iwalani McCalla
1989 [New Orleans] Iwalani McCalla
1990 [New Orleans] Erica Adams
1991 [Washington] Iwalani McCalla
1992 [Boston] Jeri Ingram
1993 [Richmond, VA] Tonya Edwards
1994 [Richmond, VA] Erica Adams
1995 [Jackson, MS] Jeri Ingram
1996 [Memphis] Jeri Ingram
1997 [Fort Lauderdale] Julie Stevens
1998 [Fort Lauderdale] Christina Turner
1999 [New Orleans] Erica Adams
2000 [Birmingham, AL] Luciane Kelbert
2001 [Birmingham, AL] Robyn White
2002 [Prince George's, MD] Stephanie Johnson
2003 [Prince George's, MD] Alana Van Dervort
2004 [Houston] Tayo Bailey
2005 [Daytona Beach, FL] Tayo Bailey
2006 [San Diego] Cameron Benjamin
2007 [New York] D. Robinson
2008 [Miami] Rachel Rye

2012 [Fort Lauderdale] Christine Clermont
2013 [Fort Lauderdale] Angela McGahee d. Shelena Sanderson 6-2 1-0 retired
2014 [Fort Lauderdale] Angela McGahee d. Samatha O'Niel 6-2 6-1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Athens, Greece (Clay)

These rolls are complicated, because the annual Greek tournament appears in our yearly threads with many denominations:
Eastern Mediterranean Championships
Greek International Championships
Athens International
Prince Hertier Cup
Georges Melas Cup
and it's possible have some doubt on their exact denomination.
Here I collect the Eastern Mediterranean Championships' roll and after the others tournaments held in Athens that we have.

(incomplete rolls)

Eastern Mediterranean Championships

1932 Lavender Letts Campbell (Irl) d. E. Alexandroff (Egy) 6-3 6-0

1935 Lucia Valerio (Ita) d. Rosl Kraus (Aut) 6-3 6-3
1936 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol)
1937 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Helen Jacobs (US) 9-7 6-0

1949 Anneliese Ullstein Bossi (Ita) d. Joan Curry (GB) 7-5 6-8 6-3
1950 Kay Tuckey (GB) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 8-6 4-6 9-7
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 4-6 6-3 6-1
1952 Dorothy Head (US) d. Totta Zehden (Frg) 6-0 8-6
1953 Suzanne Schmitt (Fra) d. Jacqueline Kermina (Fra) 7-5 6-3
1954 Erika Obst Vollmer (Frg) d. Barbara Bradley (US) 6-2 6-2
1955 Maud Mottez Galtier (Fra) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-2 6-4
1956 Edda Buding (Frg) d. Daphne Seeney (Aus) 6-2 6-2
1957 Yola Ramirez (Mex) d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 6-0

1961 Carmen Hernandez-Coronado (Esp) d. Doris Schuster (Aut) 6-4 6-3


Greek International Championships

1931 Irmgard Rost (Ger) d. Nelly Bamberger Neppach (Ger) 6-4 6-3

1948 Jean Quertier (GB)

1958 Shirley Bloomer (GB) d. Lea Pericoli (Ita) 4-6 6-4 6-4

1970 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Laura Rossouw (SA) 3-6 6-4 6-4


Athens International

1959 Sandra Reynolds (SA) d. Renee Schuurman (SA) 4-6 6-1 6-3

1968 Maria Guzman (Ecu) d. Maria José Aubet (Esp) 6-2 6-2
1969 Maria Nasuelli (Ita) d. Sally Holdsworth (GB) 6-4 8-6

1971 Brenda Kirk (SA) d. Fiorella Bonicelli (Uru) 6-2 6-3
1972 Maria Nasuelli (Ita) d. Margaret Tesch (Aus) 8-6 3-6 6-0
1973 Lindsay Beaven (GB) d. Kora Schediwy (Frg) 6-2 1-6 6-0


Athens Trophy

1986 Sylvia Hanika (Frg) d. Angelikí Kanellopoulou 7–5 6–0
1987 Katerina Maleeva (Bul) d. Julie Halard (Fra) 6-0 6-1
1988 Isabel Cueto (Frg) d. Laura Golarsa (Ita) 6-0 6-1
1989 Cecilia Dahlman (Swe) d. Rachel McQuillan (Aus) 6–3 1–6 7–5
1990 Cecilia Dahlman (Swe) d. Katia Piccolini (Ita) 7–5 7–5


Athens ITF Tournament

1991 Yvonne Grubben (Net) d. Christina Zachariadou 6-1 6-0
1992 Rita Kuti-Kis (Hun) d. Claudia Timm (Ger) 6-0 6-3
1993 Claudia Chabalgoity (Bra) d. Irina Fateeva Zvereva (Rus) 6-2 4-6 6-3
1994 Julija Apostoli d. Irina Fateeva Zvereva (Rus) 6-0 6-3
1995 Henrieta Nagyova (Svk) d. Patty Schnyder (Swi) 6-2 6-0


The below 2 events were held together the Eastern Mediterranean Championships or the Greek International Championships:

Prince Hertier Cup

1937 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-0 6-1
1938 Hella Kovac (Yug) d. Gracyn Wheeler (US)
1939 Klara Somogyi (Rom) d. Alice Florian (Yug) 6-4 6-2


Georges Melas Cup

1938 Gracyn Wheeler (US) d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-1 9-7
1939 Hella Kovac (Yug) d. Gaby Curtis (GB) 6-1 6-3

Last edited by Jimbo109; Feb 18th, 2016 at 06:46 PM.
Jimbo109 is offline  
post #5 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:43 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

A 4
***********************************************

Auckland, New Zealand

Besides many editions of the New Zealand Championhips, in Auckland have been played many tournaments, of which I write here a partial list.

Auckland Lawn Tennis Association Championships

This tournament usually began around early January and often lasted several weeks. Although it was an open tournament, in the early decades of its existence it tended to attract mainly players from Auckland.

1887 Miss Mowbray
1888 Miss Mowbray
1889 Miss Mowbray
1890 Miss Mowbray
1891 Miss Mowbray d. Mary Spiers 7-5 7-5
1892 Mary Spiers d. Miss Gorrie 6-3 3-6 6-1
1893 A. Nicholson d. Mary Spiers by 2 sets to 1
1894 Miss Mowbray d. Mary Spiers 6-4 6-4
1895 A. Nicholson d. Miss Mowbray 4-6 6-1 6-4
1896 A. Nicholson d. Mary Spiers 6-3 6-3
1897 A. Nicholson d. Miss Gorrie 6-8 6-1 6-2
1898 A. Nicholson d. E. Whitelaw 6-1 6-2
1899 A. Nicholson d. Miss Gorrie 3-6 6-0 6-4
1900[Feb/Mar] A. Nicholson
1900 [Dec] A. Nicholson d. Stella Rice 6-1 6-2
1901 [Not held?]
1902 A. Nicholson d. Mrs Cooper [score?]
1903 A. Nicholson d. Annie Gray 6-2 6-2
1904 Mrs Cooper d. A. Nicholson [score?]
1905 D. Udy d. Annie Stewart 6-3 6-0
1906 D. Udy d. Annie Stewart 6-3 6-1
1907 D. Udy d. Annie Gray 6-3 6-3
1908 Annie Gray d. D. Udy 6-1 6-2
1909 Annie Gray d. [E.] Williams 6-4 6-3
1910 Kate Nunneley d. Ruby Wellwood 6-3 4-6 6-3
1911 Annie Gray d. Gwen Gorrie 6-3 6-2
1912 Annie Gray d. Gwen Gorrie 6-2 6-4
1913 Annie Gray d. M. Steele 6-4 6-2
1914 Annie Gray d. Gwen Gorrie 6-1 6-2
1915 Annie Gray d. M. Steele 6-3 6-2


A contribution by Newmark401

------------------

Other tournaments, held likely on grass in early times, and from 1987 on hard.

Some titles of the tournaments:
1985-93 Nutri-Metics Open
1994-96 Amway Classic
from 1997 ASB Classic

The New Zealand Open seems be different from the New Zealand Championhips, as shown in a roll of the NZ Federation.

(incomplete roll)

1956 (Mar?) Mary Bevis Hawton d. Thelma Coyne Long 8-6 10-8 "Auckland Invitation"

1958 (Feb) Angela Mortimer (GB) d. Ruia Morrison 6-2 6-1 "Auckland Invitation"
1959 (Feb) Ruia Morrison d. Betty Holstein (Aus) 6-4 6-4 "New Zealand Invitation"
1960 (Oct) M.A. Smith d. Ruia Morrison 6-2 6-4 "Auckland Invitation"
1961 (Feb) Ann Smith d. Ruia Morrison 6-4 1-6 6-4 "Auckland Champs."
1961 (Feb) Jan Lehane (Aus) d. Ruia Morrison 6-0 6-3 "Auckland Invitation"
1962 (Jan) Darlene Hard (US) d. Ruia Morrison 7-5 7-5 "Auckland Invitation"
1962 (Feb) Heather Redwood Robson d. Patsy Belton 4-6 6-3 7-5 "Auckland Champs."
1963 (Jan) Ethne Green d. Sonia Cox 8-6 6-1 "Auckland Champs."
1963 (Feb) Lesley Turner (Aus) d. Ruia Morrison Davy 6-2 6-1 "Wills International"
1964 (Feb) Margaret Smith (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 6-4 3-6 6-0 "Wills International"
1965 (Jan) Rita Bentley (GB) d. Elaine Becroft Stephan 6-2 6-2 "Auckland Champs."
1965 (Feb) Rita Bentley (GB) d. Jill Blackman (Aus) 6-4 6-3 "Wills International"
1965 (Feb) Rita Bentley (GB) d. Rosie Reyes Darmon (Fra) 6-2 1-6 6-2 "Canterbury Champs."
1966 (Feb) Margaret Smith (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 6-1 6-1 "Wills International"
1967 (Feb) Rosie Casals (US) d. Francoise Durr (Fra) 6-2 7-5 "Wills International"
1968 (Feb 1) Beverley Vercoe d. Patsy Stevens 6-4 6-0 "Auckland Champs."
1968 (Feb 5) Kerry Melville (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 8-6 6-1 "Wills International"
1968 (Feb) Beverley Vercoe d. Pam Rogan 6-4 4-6 6-4 "North Shore Champs."
1968 (Nov) Beverly Vercoe d. Jill Bloxham 6-0 6-3 "Auckland Hard Court Champs."
1968 (Dec) Marilyn Pride d. Shirley Collins 6-1 6-3 "Auckland Champs."
1969 (Feb) Ann Haydon Jones (GB) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-1 6-1 "New Zealand Open, Benson & Hedges Open"
1970 (Feb) Ann Haydon Jones (GB) d. Kerry Melville (Aus) 0-6 6-4 6-1 "Benson & Hedges Open"
1971 (Jan 14) Kathy Harter d. Shelley Monds 6-1 6-0 "Auckland Grass Court Champs."
1971 (Jan 24) Beverley Vercoe d. Jill Fraser 1-6 6-2 7-6 "North Shore Champs."
1971 (Mar) Margaret Smith Court (Aus) d. Evonne Goolagong (Aus) 3-6 7-6 6-2 "Benson & Hedges Open"
1971 (Dec) Kerry Melville (Aus) d. Rosie Casals (US) 6-4 6-0 "Auckland Champs."
1972 (Jan) Marilyn Pryde d. Robyn Legge Hunt 4-6 6-4 7-5 "Auckland Tournament"
1972 (Jan) Mona Schallau (US) d. Marilyn Pryde 6-2 6-0 "New Zealand Open"
1973 (Jan) Marilyn Pryde d. Pat Bostrom (US) 7-6 6-2 "Auckland Champs."
1973 (Jan) Evonne Goolagong (Aus) d. Marilyn Pryde 6-0 6-1 "Benson & Hedges Open"
1973 (Dec) Marilyn Pryde d. Judy Connor 4-6 6-1 6-2 "Auckland Champs."
1974 (Jan) Evonne Goolagong (Aus) d. Ann Kiyomura (US) 6-3 6-1 "New Zealand Open, Benson & Hedges Open"
1975 (Jan) Evonne Goolagong (Aus) d. Linda Mottram (GB) 6-2 7-5 "New Zealand Open"
1975 (Jan) Judy Connor d. Shelley Monds 6-4 6-4 "Auckland Champs."
1976 (Jan) divided between Sue Barker (GB) e Helga Niessen Masthoff (Frg) due to rain "Benson & Hedges Open"
1977 (Jan) Heidi Eisterlehner (Ger) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-4 6-4 "New Zealand Open"
1978 (Jan) Helena Anliot (Swe) d. Marilyn Tesch (Aus) "Benson & Hedges Open"

1980 (Jan 7) Janet Newberry (US) d. Judy Connor 6-2 6-1 "Benson & Hedges Open"
1980 (Jan 20) Chris Newton d. Brenda Perry 6-4 7-6 "Auckland Champs."

1985 (Dec) Anne Hobbs (GB) d. Louise Field (Aus) 6-3 6-1
1986 not held
1987 (Jan) Gretchen Rush Magers (US) d. Terry Phelps (US) 6-2 6-3
1988 (Jan) Patty Fendick (US) d. Sara Gomer (GB) 6-3 7-6
1989 (Feb) Patty Fendick (US) d. Belinda Cordwell 6-2 6-0
1990 (Feb) Leila Meskhi (USSR) d. Sabine Appelmans (Bel) 6-1 6-0
1991 (Feb) Eva Sviglerova (Tch) d. Andrea Strnadova (Tch) 6-2 0-6 6-1
1992 (Feb) Robin White (US) d. Andrea Strnadova (Tch) 2-6 6-4 6-3
1993 (Feb) Elna Reinach (SA) d. Caroline Kuhlman (US) 6-0 6-0
1994 (Feb) Ginger Helgeson (US) d. Ines Gorrochategui (Arg) 7-6 6-3
1995 (Feb) Nicole Provis Bradtke (Aus) d. Ginger Helgeson (US) 3-6 6-2 6-1
1996 (Jan) Sandra Cacic (US) d. Barbara Paulus (Aut) 6-3 1-6 6-4
1997 (Jan) Marion Maruska (Aut) d. Judith Polzl Wiesner (Aut) 6-3 6-1
1998 (Jan) Dominique Monami van Roost (Bel) d. Silvia Farina (Ita) 4-6 7-6 7-5
1999 (Jan) Julie Halard Decugis (Fra) d. Dominique Monami van Roost (Bel) 6-4 6-1
2000 (Jan) Anna Kremer (Lux) d. Cara Black (SA) 6-4 6-4
2001 (Jan) Meilen Tu (US) d. Paola Suarez (Arg) 7-6 6-2
2002 (Jan) Anna Smashnova (Isr) d. Tatiana Panova (Rus) 6-2 6-2
2003 (Jan) Eleni Daniilidou (Gre) d. Yoon Jeong Cho (Kor) 6-4 4-6 7-6
2004 (Jan) Eleni Daniilidou (Gre) d. Ashley Harkleroad (US) 6-3 6-2
2005 (Jan) Katarina Srebotnik (Slo) d. Shinobu Asagoe (Jap) 5-7 7-5 6-4
2006 (Jan) Marion Bartoli (Fra) d. Vera Zvonareva (Rus) 6-2 6-3
2007 (Jan) Jelena Jankovic (Srb) d. Vera Zvonareva (Rus) 7-6 5-7 6-3
2008 (Jan) Lindsay Davenport (US) d. Aravane Rezai (Fra) 6-2 6-2
2009 (Jan) Elena Dementieva (Rus) d. Elena Vesnina (Rus) 6-4 6-1
2010 (Jan) Yanina Wickmayer (Bel) d. Flavia Pennetta (Ita) 6-3 6-2
2011 (Jan) Greta Arn (Hun) d. Yanina Wickmayer (Bel) 6-3 6-3
2012 (Jan) Jie Zheng (Chn) d. Flavia Pennetta (Ita) 2-6 6-3 2-0 ret.
2013 (Jan) Agnieszka Radwanska (Pol) d. Yanina Wickmayer (Bel) 6-4 6-4
2014 (Jan) Ana Ivanovic (Srb) d. Venus Williams (US) 6-2 5-7 6-4
2015 (Jan) Venus Williams (US) d. Caroline Wozniacki (Den) 2-6 6-3 6-3
2016 (Jan) Sloane Stephens (US) d. Julia Goerges (Ger) 7-5 6-2
2017 (Jan) Lauren Davis (US) d. Ana Konjuh (Cro) 6-3 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Austin Smith Championships, Fort Lauderdale, Florida, US (Clay)

1946 Doris Hart d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-0 6-1

1948 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn 6-0 6-2
1949 Helen Pedersen Rihbany d. Virginia Lee Boyer 6-2 6-1
1950 Laura Lou Jahn d. Rhoda Hopkins 6-8 6-3 6-3
1951 Laura Lou Jahn d. Nancy Morrison 6-2 4-6 7-5
1952 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-1 6-3
1953 Doris Hart d. Alicia Wright (Ecu) 6-0 6-2
1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Hanna Kozeluhova Sladek (Can) 4-6 6-3 6-4
1955 Karol Fageros d. Marilyn Stock 6-2 6-2
1956 Marilyn Stock d. Lois Miller Osten 6-0 6-3
1957 Maria Bueno (Bra) d. Marta Hernandez (Mex) 6-2 6-1
1958 Maria Bueno (Bra) d. Janet Hopps 1-6 6-4 6-4
1959 Karol Fageros d. Marie Martin (Aus) 6-4 6-3
1960 Ann Barclay (Can) d. Margaret Babbitt 6-1 6-1
1961 Mary Habicht (Bra) d. Kay Hubbell 1-6 6-4 6-0
1962 Margaret Hellyer (Aus) d. Stephanie DeFina 6-4 6-3
1963 Stephanie DeFina d. Carol Hanks 6-2 5-7 10-8
1964 Stephanie DeFina d. Frances Farrar 6-3 6-0
1965 Trudy Groenman (Net) d. Ellie Krocke (Net) 6-4 6-3
1966 Stephanie DeFina d. Peachy Kellmeyer 5-7 7-5 6-2
1967 Stephanie DeFina d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-1
1968 Faye Urban (Can) d. Alice Luthy Tym 6-2 6-1
1969 (Jan) Stephanie DeFina d. Mary Ann Eisel 6-3 7-5

------

In the following years other clay tournaments were played in Fort Lauderdale, always in the early months of the year.

from '69 to '71 was named WLOD Invitational
in '73 and '74 it was S&H Green Stamp Classic (valid for Virginia Slims in '74)

1969 (Mar) Julie Heldman d. Virginia Wade (GB) 6-1 6-4 "WLOD Invitational"
1970 Nancy Richey d. Peaches Bartkowicz 6-3 6-0 "WLOD Invitational"
1971 (Jan) Chris Evert d. Laurie Fleming 6-2 6-1 "Fort Lauderdale Invitation"
1971 (Feb) Francoise Durr (Fra) d. Billie Jean Moffitt King 6-3 3-6 6-3 "WLOD Invitational"
1972 (Jan) Laurie Fleming d. Janet Haas 6-0 6-3
1972 (Feb) Chris Evert d. Billie Jean Moffitt King 6-1 6-0
1973 Chris Evert d. Virginia Wade (GB) 6-1 6-2
1974 Chris Evert d. Kerry Melville (Aus) default


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Australian Capital Territory Championships, Canberra

1946 N. Mathews d. N. Southwell 6-1 8-6
1947 N. Mathews d. N. Southwell 6-4 6-4
1948 Beryl Penrose d. F. Mathews 5-7 8-6 9-7
1949 Liiv d. M. Joyce 6-1 6-1
1950 Esme Ashford d. Gay Sim 6-1 6-1
1951 Gay Sim d. Kay Newcombe 7-5 6-1
1952 Mary Bevis Hawton d. Kay Newcombe 6-0 6-0
1953 Mary Bevis Hawton d. Kay Newcombe 6-1 6-1
1954 Kay Newcombe d. M. Moss 6-3 6-2
1955 Beth Jones d. Kay Newcombe 11-9 6-4
1956 Mary Carter d. Pat Parmenter 6-1 7-9 6-2
1957 Mary Carter d. J. Whittle 6-3 6-1
1958 Jill Tuckfield Olorenshaw d. Judy Grangel 7-5 8-6
1959 Judy Grangel Purdy d. Kaye Dening 8-6 6-3
1960 Lesley Turner d. Patricia McClenaughan 6-1 6-4
1961 Lorraine Plummer d. Kay Newcombe Mansfield 6-3 3-6 7-5
1962 Margaret Smith d. Lesley Turner 6-3 4-6 6-3
1963 Norma Marsh d. Joan Gibson 6-3 5-7 7-5
1964 Helen Gourlay d. Elizabeth Fenton 6-3 6-2
1965 Lesley Turner d. Jan Lehane 6-4 4-6 7-5
1966 Jill Blackman d. Jan Lehane O'Neill 6-3 6-1
1967 Lesley Turner d. Elizabeth Fenton 6-3 3-0 ret.
1968 Sue Alexander d. Barbara Walsh 6-3 6-1
1969 Evonne Goolagong d. Pat Coleman 6-4 6-1
1970 Pat Coleman d. Maureen Smith 6-1 6-3
1971 Pat Macnicol d. M. Law 7-5 7-5
1972 Pat Macnicol d. M. Law 7-5 6-4
1973 Sue Alexander Rodriguez d. Maureen Smith 6-4 6-2
1974 Sue Alexander Rodriguez d. J.Hamilton 6-0 6-0
1975 Julia Headford d. A. Richardson 6-4 7-6
1976 washed out
1977 Linda Kral d. Julia Headford 6-3 6-2
1978 Sue Leo d. Sue Pinchbeck 6-0 6-0
1979 Pat Macnicol d. Joy Barrett
1980 Elizabeth Minter d. Rebecca Bryant 3-6 6-3 6-2
1981 Ann Minter d. Keryn Pratt 6-4 6-2
1982-1984 not held
1985 Michelle Turk d. Janine Thompson 7-5 6-4
1986 Jackie Masters d. Michelle Parun 6-4 6-2

1989 Janine Thompson d. Sally McCann 6-4 6-3
1990 Janine Thompson d. Danielle Jones 6-3 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Australian Championships / Open

From 1905 until 1926 was named Australasian Championships., with New Zealand hosting some years. The women didn't get a national title until 1922.
In 1923 was valid as Queensland Champs. too, and in 1970 as New South Wales Champs. too.

Until 1987 held on grass, from '88 on hard.
From 1972 held in Melbourne.
From 1987 held in January.

1922 [Sydney -Dec] Mall Mutch Molesworth d. Esna Boyd 6-3 10-8
1923 [Brisbane -Aug] Mall Mutch Molesworth d. Esna Boyd 6-1 7-5
1924 [Melbourne -Jan] Sylvia Lance d. Esna Boyd 6-3 3-6 6-4
1925 [Sydney -Jan] Daphne Akhurst d. Esna Boyd 1-6 8-6 6-4
1926 [Adelaide -Jan] Daphne Akhurst d. Esna Boyd 6-1 6-3
1927 [Melbourne -Jan] Esna Boyd d. Sylvia Lance Harper 5-7 6-1 6-2
1928 [Sydney -Jan] Daphne Akhurst d. Esna Boyd 7-5 6-2
1929 [Adelaide -Jan] Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 6-1 5-7 6-2
1930 [Melbourne -Jan] Daphne Akhurst d. Sylvia Lance Harper 10-8 2-6 7-5
1931 [Sydney -Mar] Coral McInnes Buttsworth d. Marjorie Cox Crawford 1-6 6-3 6-4
1932 [Adelaide -Feb] Coral McInnes Buttsworth d. Kath Le Messurier 9-7 6-4
1933 [Melbourne -Jan] Joan Hartigan d. Coral McInnes Buttsworth 6-4 6-3
1934 [Sydney -Jan] Joan Hartigan d. Mall Mutch Molesworth 6-1 6-4
1935 [Melbourne, Jan] Dorothy Round (GB) d. Nancy Lyle (GB) 1-6 6-1 6-3
1936 [Adelaide -Jan] Joan Hartigan d. Nancye Wynne 6-4 6-4
1937 [Sydney -Jan] Nancye Wynne d. Emily Hood Westacott 6-3 5-7 6-4
1938 [Adelaide -Jan] Dorothy Bundy (US) d. Dorothy Stevenson 6-3 6-2
1939 [Melbourne -Jan] Emily Hood Westacott d. Nell Hall Hopman 6-1 6-2
1940 [Sydney -Jan] Nancye Wynne d. Thelma Coyne 5-7 6-4 6-0
1941-1945 not held
1946 [Adelaide -Jan] Nancye Wynne Bolton d. Joyce Fitch 6-4 6-4
1947 [Sydney -Jan] Nancye Wynne Bolton d. Nell Hall Hopman 6-3 6-2
1948 [Melbourne -Jan] Nancye Wynne Bolton d. Marie Toomey 6-3 6-1
1949 [Adelaide -Jan] Doris Hart (US) d. Nancye Wynne Bolton 6-3 6-4
1950 [Melbourne -Jan] Louise Brough (US) d. Doris Hart (US) 6-4 3-6 6-4
1951 [Sydney -Jan] Nancye Wynne Bolton d. Thelma Coyne Long 6-1 7-5
1952 [Adelaide -Jan] Thelma Coyne Long d. Helen Angwin 6-2 6-3
1953 [Melbourne -Jan] Maureen Connolly (US) d. Julie Sampson (US) 6-3 6-2
1954 [Sydney -Jan] Thelma Coyne Long d. Jennifer Staley 6-3 6-4
1955 [Adelaide -Jan] Beryl Penrose d. Thelma Coyne Long 6-4 6-3
1956 [Brisbane -Jan] Mary Carter d. Thelma Coyne Long 3-6 6-2 9-7
1957 [Melbourne -Jan] Shirley Fry (US) d. Althea Gibson (US) 6-3 6-4
1958 [Sydney -Jan] Angela Mortimer (GB) d. Lorraine Coghlan 6-3 6-4
1959 [Adelaide -Jan] Mary Carter Reitano d. Renee Schuurman (SA) 6-2 6-3
1960 [Brisbane -Feb] Margaret Smith d. Jan Lehane 7-5 6-2
1961 [Melbourne -Jan] Margaret Smith d. Jan Lehane 6-1 6-4
1962 [Sydney -Jan] Margaret Smith d. Jan Lehane 6-0 6-2
1963 [Adelaide -Jan] Margaret Smith d. Jan Lehane 6-2 6-2
1964 [Brisbane -Jan] Margaret Smith d. Lesley Turner 6-3 6-2
1965 [Melbourne -Feb] Margaret Smith d. Maria Bueno (Bra) 5-7 6-4 5-2 ret.
1966 [Sydney -Jan] Margaret Smith d. Nancy Richey (US) default
1967 [Adelaide -Jan] Nancy Richey (US) d. Lesley Turner 6-1 6-4
1968 [Melbourne -Jan] Billie Jean Moffitt King (US) d. Margaret Smith Court 6-1 6-2
1969 [Brisbane -Jan] Margaret Smith Court d. Billie Jean Moffitt King (US) 6-4 6-1
1970 [Sydney -Jan] Margaret Smith Court d. Kerry Melville 6-3 6-1
1971 [Sydney -Mar] Margaret Smith Court d. Evonne Goolagong 2-6 7-6 7-5
1972 [Melbourne -Jan] Virginia Wade (GB) d. Evonne Goolagong 6-4 6-4
1973 (Jan) Margaret Smith Court d. Evonne Goolagong 6-4 7-5
1974 (Jan) Evonne Goolagong d. Chris Evert (US) 7-6 4-6 6-0
1975 (Jan) Evonne Goolagong d. Martina Navratilova (Tch) 6-3 6-2
1976 (Jan) Evonne Goolagong Cawley d. Renata Tomanova (Tch) 6-2 6-2
1977 (Jan) Kerry Melville Reid d. Dianne Fromholtz 7-5 6-2
1977 (Dec) Evonne Goolagong Cawley d. Helen Gourlay Cawley 6-3 6-0
1978 (Dec) Chris O'Neil d. Betsy Nagelsen (US) 6-3 7-6
1979 (Dec) Barbara Jordan (US) d. Sharon Walsh (US) 6-3 6-3
1980 (Nov) Hana Mandlikova (Tch) d. Wendy Turnbull 6-0 7-5
1981 (Dec) Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-7 6-4 7-5
1982 (Dec) Chris Evert Lloyd (US) d. Martina Navratilova (US) 6-3 2-6 6-3
1983 (Dec) Martina Navratilova (US) d. Kathy Jordan (US) 6-2 7-6
1984 (Dec) Chris Evert Lloyd (US) d. Helena Sukova (Tch) 6-7 6-1 6-3
1985 (Dec) Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-2 4-6 6-2
1986 not held
1987 (Jan) Hana Mandlikova (Tch) d. Martina Navratilova (US) 7-5 7-6
1988 Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert (US) 6-1 7-6
1989 Steffi Graf (Frg) d. Helena Sukova (Tch) 6-4 6-4
1990 Steffi Graf (Frg) d. Mary Joe Fernandez (US) 6-3 6-4
1991 Monica Seles (Yug) d. Novotna (Tch) 5-7 6-3 6-1
1992 Monica Seles (Yug) d. Mary Joe Fernandez (US) 6-2 6-3
1993 Monica Seles (Yug) d. Steffi Graf (Ger) 4-6 6-3 6-2
1994 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-0 6-2
1995 Mary Pierce (Fra) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 6-2
1996 Monica Seles (US) d. Anke Huber (Ger) 6-4 6-1
1997 Martina Hingis (Sui) d. Mary Pierce (Fra) 6-2 6-2
1998 Martina Hingis (Sui) d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-3
1999 Martina Hingis (Sui) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-2 6-3
2000 Lindsay Davenport (US) d. Martina Hingis (Sui) 6-1 7-5
2001 Jennifer Capriati (US) d. Martina Hingis (Sui) 6-4 6-3
2002 Jennifer Capriati (US) d. Martina Hingis (Sui) 4-6 7-6 6-2
2003 Serena Williams (US) d. Venus Williams (US) 7-6 3-6 6-4
2004 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Kim Clijsters (Bel) 6-3 4-6 6-3
2005 Serena Williams (US) d. Lindsay Davenport (US) 2-6 6-3 6-0
2006 Amélie Mauresmo (Fra) d. Justine Henin Hardenne (Bel) 6-1 2-0 ret.
2007 Serena Williams (US) d. Maria Sharapova (Rus) 6-1 6-2
2008 Maria Sharapova (Rus) d. Ana Ivanovic (Srb) 7-5 6-3
2009 Serena Williams (US) d. Dinara Safina (Rus) 6-0 6-3
2010 Serena Williams (US) d. Justine Henin (Bel) 6–4 3–6 6–2
2011 Kim Clijsters (Bel) d. Na Li (Chn) 3–6 6–3 6–3
2012 Victoria Azarenka (Blr) d. Maria Sharapova (Rus) 6-3 6-0
2013 Victoria Azarenka (Blr) d. Na Li (Chn) 4–6 6–4 6–3
2014 Na Li (Chn) d. Dominika Cibulkova (Svk) 7-6 6-0
2015 Serena Williams (US) d. Maria Sharapova (Rus) 6-3 7-6
2016 Angelique Kerber (Ger) d. Serena Williams (US) 6-4 3-6 6-4
2017 Serena Williams (US) d. Venus Williams (US) 6-4 6-4

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Australian Hardcourt Championships

In 1940 '51 '64 was valid as Tasmanian Championships too.
From 1989 was valid as Queensland Open too.

1938 [Rockdale] Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 7-5 6-1
1939 [Toowoomba] May Hardcastle d. Thelma Coyne 6-3 6-4
1940 [Hobart] Nell Hall Hopman d. Thelma Coyne 6-4 3-6 6-1
1941-1945 not held
1946 [Sydney] Nancye Wynne Bolton d. Dulcie Whittaker 7-5 6-1
1947 [Toowoomba] Thelma Coyne Long d. Mary Bevis 8-6 6-3
1948 [Launceston] Nancye Wynne Bolton d. Sadie Berryman Newcombe 6-2 6-3
1949 [Sydney] Mary Bevis d. Esme Ashford 6-1 6-1
1950 [Toowoomba] Nancye Wynne Bolton d. Thelma Coyne Long 5-7 6-3 6-3
1951 [Launceston] Joyce Fitch d. Beryl Penrose 4-6 7-5 6-1
1952 [Sydney] Pam Southcombe d. Loris Nichols 6-4 7-5
1953 [Sydney] Beryl Penrose d. Mary Bevis Hawton 6-2 6-3
1954 [Brisbane] Jenny Staley d. Beryl Penrose 3-6 6-0 6-4
1955 [Launceston] Margaret Hellyer d. Pat Parmenter 6-4 6-3
1956 [Melbourne] Mary Carter d. Marie Toomey Martin 7-5 4-6 6-1
1957 [Sydney] Beth Jones d. Mary Bevis Hawton 6-3 4-6 6-2
1958 [Brisbane] Lorraine Coghlan d. Mary Bevis Hawton 6-3 6-3
1959 [Melbourne] Jan Lehane d. Lorraine Coghlan 6-0 2-6 6-2
1960 [Hobart] Lesley Turner d. Dawn Robberds 6-2 6-2
1961 [Rockdale] Margaret Smith d. Lesley Turner 6-2 0-6 7-5
1962 [Brisbane] Lesley Turner d. Jan Lehane 4-6 6-4 6-4
1963 [Glen Iris] Joan Gibson d. Madonna Schacht 10-8 6-3
1964 [Launceston] Madonna Schacht d. Gail Sherriff 1-6 8-6 10-8
1965 [Sydney] Lesley Turner d. Margaret Smith 7-5 6-3
1966 [Brisbane] Karen Krantzcke d. Lexie Kenny 6-1 6-2
1967 [Melbourne] Lesley Turner d. Karen Melville 1-6 7-5 6-2
1968 [Launceston] Karen Krantzcke d. Evonne Goolagong 6-1 6-1
1969 [Sydney] Kerry Melville d. Karen Krantzcke 6-3 8-10 6-1
1970 [Toowoomba] Evonne Goolagong d. Marilyn Tesch 6-3 7-5
1971 [Southport] Evonne Goolagong d. Mona Schallau (US) 6-1 6-1
1972 [Melbourne] Evonne Goolagong d. Pat Coleman 6-7 6-2 6-2
1973 [Sydney] Dianne Fromholtz d. Ann Kiyomura (US) 6-1 7-5
1974 [Gympie] Helena Anliot (Swe) d. Natasha Chmyreva (USSR) 6-1 7-5
1975 [Melbourne] Judy Tegart Dalton d. Kym Ruddell 6-2 6-3
1976 [Sydney] Dianne Fromholtz d. Leanne Harrison 6-1 6-0
1977 [Brighton East] Sue Saliba d. Pam Whytcross 2-6 7-6 6-2
1978 not held
1979 [] Jill Davis (US)
1980 [Hobart -Jan] Nerida Gregory d. Karen Gulley 7-5 6-2
1980 [Hobart -Nov?] Susan Leo
1981 not held
1982 [Sydney] Anne Minter d. Amanda Tobin Dingwall 6-4 6-2
1983 [Sydney] Anne Minter d. Amanda Tobin Dingwall 6-3 6-4
1984 [Sydney] Dianne Fromholtz d. Anneli Bjork (Swe) 6-3 6-2
1985 [Sydney] Helena Dahlstrom (Swe) d. Monica Lundqvist (Swe) 6-4 3-6 7-6
1986 [Sydney] Nicole Provis d. Michelle Bowrey 6-3 6-3
1987 [Auburn] Louise Stacey d. Jane Morro 0-6 7-6 6-2
1988 not held
1989 [Brisbane] Helena Sukova (Tch) d. Brenda Schultz (Net) 7-6 7-6
1990 [Brisbane] Natasha Zvereva (USSR) d. Rachel McQuillan 6-4 6-0
1991 [Brisbane] Helena Sukova (Tch) d. Akiko Kijimuta (Jap) 6-4 6-3
1992 [Brisbane] Nicole Provis d. Rachel McQuillan 6-3 6-2
1993 [Brisbane] Conchita Martinez (Esp) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-3 6-4
1994 [Brisbane] Lindsay Davenport (US) d. Florencia Labat (Arg) 6-1 2-6 6-3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Austrian Championships

Held on clay, in Prague (Bohemia) up until World War One; in Vienna from '21 to '51, '54 '55 '57 '64, in Salzburg in '52, in Portschach in '54 '58 '60 '63? '66 '68, in Linz? in '56, in Kitzbühel in '59 '61 '65 '67 and from '69

1898 Baroness Maria-Anna Ringhoffer
1899 Bertha Kalser
1900 no women’s single event
1901 Elsie Lane (GB) d. Bertha Kalser 6-3 6-2
1902 Elsie Lane (GB) d. Frida Pietrzikowski 6-1 6-0
1903 Winifred Longhurst (GB) d. Frida Pietrzikowski 6-0 6-0
1904 Edith Bromfield (GB) d. Hedwiga Oesterreichova Rosenbaumova 6-1 6-3
1905 Marie Bertrand Amende d. Sybil Speed (GB) 5-7 6-1 6-2
1906 Luise Berton (Ger) d. Marie Bertrand Amende 6-4 6-1
1907 Emmy Matuch d. Marie Bertrand Amende 8-10 6-4 6-2
1908 not held
1909 Dagmar von Krohn (Ger) d. Emmy Matuch 6-2 6-3
1910 Dagmar von Krohn (Ger) d. Emmy Matuch 6-2 7-5
1911 Hedwig Neresheimer (Ger) d. Emmy Matuch 6-0 6-2
1912 Dagmar von Krohn (Ger) d. Marie Bertrand Amende 6-0 6-2
1913 Emmy Matuch d. Dagmar von Krohn (Ger) wo
1914 Marie Bertrand Amende d. Emmy Matuch 4-6 6-2 6-2
1915-20 not held
1921 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 6-2 3-6 16-14
1922 Ilona Várady (Hun) d. E. Mayer 7-5 4-6 9-7
1923 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Toni Weihermann (Ger) 6-4 6-4
1924 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Toni Weihermann (Ger) [score?]
1925 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Ilona Várady Péteriné (Hun) 6-3 6-3
1926 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Nelly Bamberger Neppach (Ger) 6-2 7-5
1927 Erna Redlich d. Lilly Ellissen 6-4 6-1
1928 Irmgard Rost (Ger) d. Emmy Hagenauer 3-6 6-4 6-3
1929 Mrs Schréderné (Hun) d. Emmy Hagenauer 3-6 6-3 6-4
1930 Cilly Aussem (Ger) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-3 6-4
1931 Cilly Aussem (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 6-4 6-2
1932 Marie Luise Horn (Ger) d. Grete Deutschova (Tch) 7-5 4-6 6-3
1933 Helen Jacobs (US) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 8-6 8-6
1934 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Grete Deutschova (Tch) 6-0 6-4
1935 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Lisl Herbst 6-3 6-0
1936 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 4-6 7-5 15-13
1937 Marie Luise Horn (Ger) d. Trude Wolf 6-1 6-4
1938-48 not held
1949 Hilde Walterova Doleschell d. Hella Kovac Strecker 10-8 10-8
1950 Dorothy Head (US) d. Hella Kovac Strecker 6-3 6-4
1951 Hella Kovac Strecker d. Lucia Manfredi (Ita) 6-2 7-5
1952 Hella Kovac Strecker d. Elizabeth Fischer Broz 6-3 6-0
1953 not held
1954 Hella Kovac Strecker d. Mrs H. Kremer 4-6 6-4 6-4
1955 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Gem Hoahing (GB) walkover
1956 Erika Obst Vollmer (Frg) d. Vera Puzejova (Tch) 6-3 6-4 *
1957 Vera Puzejova (Tch) d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-4 6-1
1958 Angela Mortimer (GB) d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 6-1
1959 Renee Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 64 35 retired
1960 Angela Mortimer (GB) d. Rita Bentley (GB) 6-3 6-0
1961 Margot Dittmeyer (Frg) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-1 7-5
1962 Edda Buding (Frg)
1963 Renee Schuurman (SA) d. Noelene Turner (Aus) 6-4 3-6 8-6
1964 Sonja Pachta d. Aimut Sturm (Frg) 6-2 6-2
1965 Annette Van Zyl (SA) d. Gail Sherriff (Aus) 6-4 6-3
1966 Kora Schediwy (Ger) d. T. Schoenberger 6-4 8-6
1967 Francoise Durr (Fra) d. Gail Sherriff (Aus) 6-3 6-3
1968 Winnie Shaw (GB) d. Elena Subirats (Mex) 6-1 7-5
1969 Judy Tegart (Aus) d. Pat Walkden (SA) 8-6 6-2
1970 Helga Niessen (Frg) d. Evonne Goolagong (Aus) 7-5 6-3
1971 Billie Jean Moffitt King (US) d. Laura Rossouw (SA) 6-2 4-6 7-5
1972 Katja Burgemeister Ebbinghaus (Frg) d. Marijke Jansen Schaar (Net) 7-5 6-3
1973 divided due to rain between Evonne Goolagong (Aus) and Olga Morozova (USSR)
1974 Miroslava Kozeluhova (Tch) d. Mima Jausovec (You) 6-3 6-0
1975 Sue Barker (GB) d. Pam Teeguarden (US) 6-4 6-4
1976 Wendy Turnbull (Aus) d. Virginia Ruzici (Rom) 6-4 5-7 6-3
1977 Renata Tomanova (Tch) d. Katja Burgemeister Ebbinghaus (Frg) 6-3 7-5
1978 Virginia Ruzici (Rom) d. Sylvia Hanika (Frg) 6-4 6-3
1979 Hana Mandlikova (Tch) d. Sylvia Hanika (Frg) 2-6 7-5 6-3
1980 Virginia Ruzici (Rom) d. Hana Mandlikova (Tch) 3-6 6-1 retired
1981 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Sylvia Hanika (Frg) 7-5 7-6
1982 Virginia Ruzici (Rom) d. Lea Plchova (Tch) 6-2 6-2
1983 Pascal Paradis (Fra) d. Petra Huber 3-6 6-3 6-2
1984 Helena Sukova (Tch) d. Petra Huber
1985 Nanette Schutte (Net) d. Sabine Hack (Frg) 6-4 6-1
1986 Petra Huber d. Judith Polzl 3-6 6-2 6-0
1987 Petra Huber d. Judith Polzl Wiesner 6-3 3-6 6-1
1988 Petra Ritter d. Karin Oberleitner 2-6 6-0 6-2
1989 Federica Bonsignori (Ita) d. Sabine Appelmans (Bel) 6-3 4-6 7-6
1990 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Rachel McQuillan (Aus) 7-6 6-4
1991 Conchita Martinez (Esp) d. Judith Polzl Wiesner 6-1 2-6 6-3
1992 Conchita Martinez (Esp) d. Manuela Maleeva Fragničre (Sui) 6-0 3-6 6-2
1993 Anke Huber (Ger) d. Judith Polzl Wiesner 6-4 6-1


From a starting contribution by Newmark


Notes by Jimbo
* it's need check 1956, because I have an official programme that shows Vera Puzejova winner in an edition held in Linz.

1960 venue uncertain between Portschach and Kitzbuhel
1963 venue uncertain because our thread "1963 results" has a tournament held in Kitzbuhel, while the official programme shows as Championships a tournament in Portschach, that is in "1963 results" too.

Last edited by Jimbo109; May 25th, 2017 at 08:07 PM.
Jimbo109 is offline  
post #6 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:43 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

A 5
*********************************

Austrian National Championships

(incomplete roll)

1981 Maria Geyer d. Petra Huber 4-6 6-2 6-4
1982 Petra Huber d. Ingrid Sommeraver [score?]
1983 Judith Pölzl d. Maria Geyer 6-4 6-3
1984 Judith Pölzl d. Petra Huber 7-5 3-6 6-3
1985 Petra Huber d. Judith Pölzl 6-2 6-0
1986 Barbara Paulus d. Judith Pölzl 4-6 6-3 6-1
1987 Barbara Paulus d. Petra Huber 7-6 7-6
1988 Barbara Paulus d. Sandra Dopfer 6-0 6-2
1989 Beate Reinstadler d. Birgit Arming 7-5 6-1
1990 Beate Reinstadler d. Marion Maruska 6-4 0-6 6-3


Posted by Newmark401

Last edited by Jimbo109; Sep 29th, 2017 at 12:26 PM.
Jimbo109 is offline  
post #7 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:43 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

B 1
********************************************

Bad Gastein, Austria (Clay)


2007 Francesca Schiavone (Ita) d. Yvonne Meusburger 6-1 6-4
2008 Pauline Parmentier (Fra) d. Lucie Hradecka (Cze) 6-4 6-4
2009 Andrea Petkovic (Ger) d. Raluca Olaru (Rom) 6-2 6-3
2010 Julia Goerges (Ger) d. Timea Bacsinszky (Sui) 6-1 6-4
2011 Maria José Martinez-Sanchez (Esp) d. Patricia Mayr-Achleitner 6-0 7-5
2012 Alizé Cornet (Fra) d. Yanina Wickmayer (Bel) 7-5 7-6
2013 Yvonne Meusburger d. Andrea Hlavackova (Cze) 7-5 6-2
2014 Andrea Petkovic (Ger) d. Shelby Rogers (US) 6-3 6-3
2015 Samantha Stosur (Aus) d. Karin Knapp (Ita) 3-6 7-6 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bad Homburg, Germany (Clay)

From 1898 to 1901 was valid as German Championships.

(incomplete roll)

1895 Toupie Lowther (GB) d. S. Pollen 6-2 6-1
1896 Elsie Lane (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-0 6-2
1897 Blanche Bingley Hillyard and Charlotte Cooper divided the prizes.
1898 Elsie Lane (GB) d. Toupie Lowther (GB) 7-5 7-5
1899 Charlotte Cooper (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg 7-5 6-4
1900 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Muriel Robb (GB) 2-6 8-6 7-5
1901 Toupie Lowther (GB) d. Blanche Duddell (GB) 6-0 6-0
1902 Charlotte Cooper Sterry (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-2 2-6 6-3
1903 Toupie Lowther (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg 1-6 6-4 6-0
1904 Toupie Lowther (GB) d. Elsie Lane (GB) 6-2 7-5
1905 Dorothea Douglass (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-3 7-5
1906 Dorothea Douglass (GB) d. Blanche Bingley Hillyard (GB) 6-4 8-6
1907 Hedwig Neresheimer d. Rosamund Salusbury (GB) 10-8 6-3
1908 Lucie Bergmann d. Stettheimer 6-2 6-2
1909 Agnes Morton (GB) d. Dagmar von Krohn 6-2 6-2
1910 Agnes Morton (GB) d. Mieken Rieck 6-1 6-4
1911 Agnes Morton (GB) d. Nelly Bamberger 6-2 6-4
1912 Lilly Salin d. Ilse Weihermann 6-3 6-4
1913 Nelly Bamberger d. Lilly Salin 6-3 2-0 retired
1914-19.. not held

1924 Ilse Weihermann Friedleben vs Toni Weihermann
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Cilly Aussem 6-2 6-3
1926 Anna Weihermann Hemp d. Nelly Bamberger Neppach 6-4 3-6 3-0 retired
1927 Ilse Weihermann Friedleben d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-4 3-0 retired
1928 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Ilse Weihermann Friedleben 6-4 2-6 6-4
1929 Toni Weihermann Richter d. Ellen Hoffmann 6-1 6-2
1930 Ilse Weihermann Friedleben d. Hilde Krahwinkel default
1931 Anne Peitz d. Marie-Luise Horn 6-3 7-5
1932 Hilde Krahwinkel d. Marie-Luise Horn 6-1 6-0
1933-34 not held
1935 Margarethe Käppel d. Anne Peitz Schneider 6-4 3-6 7-5
1936 Anneliese Ullstein d. Klara Hammer Beutter 6-4 7-5
1937-38 not held


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bad Neuenahr, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1911 Baroness Hedwig Loë d. Baroness Grete Loë 8-6 4-6 7-5
1912 G. Schell d. M. Kaubes 6-1 3-6 6-2

1924 Frl Lutzmann d. Frau Suschen Rütten
1925 Frl Lutzmann d. Lidda Neumerkel
1926 Frl Lutzmann d.

1929 Ilse Weihermann Friedleben d. Hilde Krahwinkel 6-0 6-0

1931 Ilse Weihermann Friedleben d. Klara Hammer 4-6 6-3 6-1

1935 Lisa Fabian d. Erna Reimann 6-1 4-6 6-4
1936 Lisa Fabian d. Ingeborg Schumann 3-6 6-3 6-2
1937 Margarathe Käppel d. Irmgard Rost 6-3 6-0
1938 Frl ten Elsen d. Frl Rduch 8-6 6-6 retired

1940-48 not held due to WWII and consequences

1952 Joy Gannon Mottram (GB) d. Beryl Penrose (Aus) 6-1 6-2
1953 Joy Gannon Mottram (GB) d. Helena Straubeova Matous (Tch) 6-1 6-3
1954 Joy Gannon Mottram (GB) d. Edda Buding 6-2 6-1

1957 Angela Mortimer (GB) d. Patricia Ward (GB) 6-1 8-6
1958 Ilse Buding d. Rita Bentley (GB) *
1959 Patricia Ward (GB)

1961 Sandra Reynolds (RSA) d. Renee Schuurman (RSA) 6-3 6-1
1962 Renee Schuurman (RSA) d. Heide Schildknecht 6-2 6-1

1964 Elizabeth Starkie (GB) d. Faye Toyne (Aus) 6-1 6-2

1967 Helga Schultze d. Susanne Korpas 6-2 6-1


* other source has winner Edda Buding.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bad Ragaz, Switzerland (Clay)

(incomplete roll)

1901 Mrs H. Salisbury d. F. Simon 2nd edition

1903 Miss Short d. Miss Strauss 6-0 6-0
1904 Miss Short d. Miss Klein 6-0 6-2
1905 Mrs Short Brunners d. Miss Achelis 8-6 7-5
1906 N. Stettheimer d. E. Maidment (GB) 7-5 6-3
1907 Elsie Lane (GB) d. Frl v. Juwald 6-0 6-4

1911 Dagmar von Krohn (Ger) d. Miss Hore (GB) 6-1 6-3
1912 Tessa Hore (GB) d. Margaret Manley-Sims Laverton (GB) 3-6 6-4 7-5
1913 Eveline Froude-Bellew Crundall-Punnett (GB) d. Christine de Prelle de la Nieppe (Bel) 6-1 7-5

1929 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Richter 7-5 2-6 8-6

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Baden Baden, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1896 Elsie Lane (GB) d. Zographo 6-1 6-0
1897 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Charlotte Cooper (GB) 6-2 6-4

1905 Elsie Lane (GB) d. Lucie Bergmann 6-4 6-4
1906 Dorothea Douglass (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-4 6-4
1907 Daisy Clark Kercheval-Hole (GB) d. Hedwig Neresheimer 6-4 6-3
1908 Dagmar von Krohn d. Marie Bertrand Amende (Aut) 6-2 6-0
1909 Agnes Morton (GB) d. Dagmar von Krohn 6-3 6-2
1910 Agnes Morton (GB) * d. Hedwig Neresheimer 6-4 6-3 (* with the pseudonym Frl Freiburg)

1912 Nelly Bamberger d. Lilly Salin 6-1 1-6 8-6
1913 Lilly Salin d. Anita Heimann Lent 6-0 7-5
1914-19.. not held

1921 Ilse Weihermann Friedleben d. Frau von Udermann ??

1924 Ilse Weihermann Friedleben
1925 Irma Kallmeyer d. Erika de Lacroix [score?]
1926 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-3
1927 Irma Kallmeyer d. Anna Weihermann Hemp 6-8 6-4 7-5
1928 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2
1929 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Ilse Weihermann Friedleben 7-5 6-2
1930 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Ilse Weihermann Friedleben 6-2 7-5
1931 Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Heimann von Reznicek 6-4 4-6 6-4
1932 Lolette Payot (Sui) d. Paula Heimann von Reznicek 4-6 8-6 6-3
1933 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Klara Hammer 2-6 6-1 6-2

1935 Marie Luise Horn d. Anne Peitz Schneider 6-4 6-1
1936 Marie Luise Horn d. Irmgard Rost 2-6 8-6 6-4
1937 Irmgard Rost d. Gisela Enger 6-4 6-3
1938 Totta Zehden d. Gisela Enger 6-1 6-3

1940 Hilde Weihe d. Frl Rduch, walkover

1950 Dottie Head (US) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 7-5 7-5
1951 Maria Weiss (Arg) d. Mrs Karel Kozeluh 6-4 6-1
1952 Joy Gannon Mottram (GB) d. Joan Curry (GB)
1953 Joy Gannon Mottram (GB) d. Dottie Head Knode (US) 9-7 1-6 10-8
1954 Joy Gannon Mottram (GB) d. Edda Buding 6-1 6-1

1957 Yola Ramirez (Mex) d. Edda Buding 6-2 6-1
1958 Angela Mortimer (GB) d. Edda Buding 5-7 6-3 8-6
1959 Edda Buding d. Erika Obst Launert 6-4 7-5
1960 Angela Mortimer (GB) d. Yola Ramirez (Mex) 4-6 6-2 6-2
1961 Elizabeth Starkie (GB) d. Margot Dittmeyer 6-3 1-6 6-0
1962 Maria Bueno (Bra) d. Renee Schuurman (SA) 2-6 6-4 6-3
1963 Norma Baylon (Arg) d. Annette Van Zyl (SA) 6-2 2-6 6-2
1964 Maria Bueno (Bra) d. Norma Baylon (Arg) 6-3 4-6 6-4
1965 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-2 6-1
1966 Helga Schultze d. Helga Niessen 6-3 3-6 7-5

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bali SEE Wismilak International / Commomwealth Bank

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Balkan Championships (Clay)

It was restricted to players from Bulgaria, Greece, Romania, Turkey and Yugoslavia.

(incomplete roll)

1931 [Athens] I. Lenos (Gre) d. Nini Golescu (Rom) 6-2 8-6

1934 [Athens] Simona Butculescu (Rom) d. Mlle Racota (Rom) 6-3 6-3

1937 [Thessaloniki] Klara Somogyi (Rom) d. Madga Berescu (Rom) 10-8 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Banská-Bystrica, Slovakia

Pohar SNP = Cup of Slovakian Uprising

1974 Jana? Pikorova
1975 Libuse? Kuzelova
1976 Maria Kociskova
1977 Maria Kociskova
1978 Kulhankova
1979 (Miroslava Kozeluhova?) Bendlova
1980 Hana? Kopeckova
1981 (Miroslava Kozeluhova?) Bendlova


Info provided by Pete7

Last edited by Jimbo109; Sep 27th, 2016 at 12:56 PM.
Jimbo109 is offline  
post #8 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:44 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

B 2
************************************************

Barcelona International, Spain (Clay)

(incomplete roll)

1912 Carmen Witty d. Lydia Witty 4-6 6-3 6-2 (April 7-14)
1913 Elizabeth Ryan (US) d. Marie Flameng Decugis (Fra) 6-3 6-2 (April 6-13)
1914 Elizabeth Ryan (US) d. Luisa Marnet 6-3 6-4
1915 Luisa Marnet d. Lolita Marnet 6-3 6-3 (April 3-11)
1916 Panchita Subirana d. Consuelo de Ayguavives 6-1 6-2
1917 Panchita Subirana d. Rosa Torras 6-2 6-2
1918 Panchita Subirana d. Rosa Torras 6-2 6-1
1919 Panchita Subirana
1920 Panchita Subirana d. Isabel Fonrodona 6-4 7-5 (April 17-25)
1921 Luisa Marnet
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Isabel Fonrodona 6-1 7-5 (April 17-23)
1923 Suzanne Lenglen (Fra) d. Luisa Marnet 6-0 6-0 (October 6-14)
1924 Suzanne Lenglen (Fra) d. Luisa Marnet 6-1 6-1 (April 19-27)
1925 Marguerite Broquedis Billout (Fra) d. Yvonne Bourgeois (Fra) 7-5 4-6 6-3
1926 Bella Dutton de Pons vs Rosa Torras [?]
1927 Isabel Fonrodona d. Bella Dutton de Pons 4-6 6-4 6-0

1929 Madzy Rollin-Couquerque (Net) d. Ida Adamoff (Fra) 6-1 1-6 8-6

1942 Alice Weivers (Lux) d. Ferraros 6-1 6-2

1946 Carmen Puig d. Losse de Farrones 6-2 6-0

1969 Ana Maria Cavadini (Arg) d. Raquel Giscafre (Arg) 6-3 retired (as Sabadell International)
1970 Brigitte Schoene (Frg) d. Eliane de Niort 6-2 6-1 (as Sabadell International)

1978 Gail Sherriff Lovera (Fra) d. Vicki Baldovinos 6-1 6-3



From Newmark: The International Championships of Barcelona were first held in 1903, but there was no open women's singles event until 1912, when Carmen Witty won it, beating her sister in the final.

-------

Barcelona Ladies Open (Clay)

Held on clay, until 2006 at CT La Salut, in 2007 and from '11 at T.Center Vall d'Hebron, from '08 to '10 at David Lloyd Club Turo.

2003 Marta Fraga d. Ana Ivanovic (Srb) 6-4 5-7 6-4
2004 Laura Pous-Tio d. Tsvetana Pironkova (Bul) 4-6 7-5 6-2
2005 Katerina Bohmova (Cze) d. Maria Antonia Sanchez-Lorenzo 3-6 6-3 7-5
2006 Tathiana Garbin (Ita) d. Ekaterina Ivanova (Rus) 6-3 7-5
2007 Meghann Shaughnessy (US) d. Edina Gallovits (Rom) 6-3 6-2
2008 Maria Kirikenko (Rus) d. Maria José Martinez-Sanchez 6-0 6-2
2009 Roberta Vinci (Ita) d. Maria Kirilenko (Rus) 6-0 6-4
2010 Francesca Schiavone d. Roberta Vinci (Ita) 6-1 6-1
2011 Roberta Vinci (Ita) d. Lucie Hradecka (Cze) 4-6 6-2 6-2
2012 Sara Errani (Ita) d. Dominika Cibulkova (Svk) 6-2 6-2


-------

Barcelona, Trofeo Conde de Godó (Clay)

Held at Real Club de Tenis.
Begun in 1953, was held together the men's tournament until at least 1980. Then the men's trophy continued until today, while I haven't certitude about the women, that continued to play in Barcelona until 1995, but in different dates and sometimes in different venues.
From 1968 was valid as International Championships of Spain too, a denomination that had also from 1985 to '95.

1953 (June) Alicia Guri
1954 (May) Melita Ramirez (Mex) d. Dorothy Watman Levine (US) 6-2 6-2
1955 (May) Erika Obst Vollmer (Frg) d. Connie Clifton Ball (US) 6-2 4-6 6-1 (also given as 6-1 4-6 6-2)
1956 (June) Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Barbara Scofield Davidson (US) 6-2 6-2
1957 (May) Yola Ramirez (Mex) d. Darlene Hard (US) 8-6 6-4
1958 (May) Lorraine Coghlan (Aus) d. Mary Bevis Hawton (Aus) 6-2 6-1
1959 (June) Silvana Lazzarino (Ita) d. Karol Fageros (US) 4-6 6-4 6-4
1960 (June) Heather Nicholls Segal (SA) d. Pilar Barril 6-1 6-1
1961 (June) Ana Maria Estalella d. Carmen Hernandez-Coronado 4-6 6-3 6-3
1962 (June) Pilar Barril d. Mary Bevis Hawton (Aus) 6-2 2-6 7-5
1963 (June) Margaret Smith (Aus) d. Noelene Turner (Aus) 6-0 6-0
1964 (June) Carmen Hernandez-Coronado d. Michelle Boulle (Fra) 6-3 6-4
1965 (June) Madonna Schacht (Aus) d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 7-5
1966 (May) Kathy Harter (US) d. Faye Urban (Can) 6-2 6-2
1967 (June) Ana Maria Estalella d. Michelle Boulle Rodriguez (Chi) 6-2 7-5
1968 (June) Michelle Boulle Rodriguez (Chi) d. Kersten Seelbach (Frg) 7-5 6-4
1969 (May) Kerry Melville (Aus) d. Helen Gourlay (Aus) 5-7 6-4 7-5
1970 (Oct) Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Sue Alexander (Aus) 6-1 6-1
1971 (Oct) Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Ana Maria Arias Pinto-Bravo (Chi) 6-2 6-1
1972 (Oct) Gail Sherriff Chanfreau (Fra) d. Nathalie Fuchs (Fra) 6-1 6-4
1973 (Oct) Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Nathalie Fuchs (Fra) 6-2 7-5
1974 (Oct) Nathalie Fuchs (Fra) d. Glynis Coles (GB) 7-5 8-6
1975 (Oct) Janice Metcalf (US) d. Iris Riedel (Frg) 4-6 6-1 6-4
1976 (Oct) Renata Tomanova (Tch) d. Virginia Ruzici (Rom) 3-6 6-4 6-2
1977 (Oct) Regina Marsikova (Tch) d. Mariana Simionescu (Rom) 6-3 6-4
1978 (Oct) Hana Mandlikova (Tch) d. Sabina Simmonds (Ita) 6-1 5-7 6-3
1979 (Oct) Lena Sandin (Swe) d. Iva Budarova (Tch) ??
1980 (Oct) Nora Blom Lauteslager (Net) d. Carmen Perea 7-6 6-3


In the following years I am not sure if it was valid again for Trofeo Conde de Godó:

1981 Carmen Perea
1982 Liliana Giussani (Arg)
1983 Liliana Giussani (Arg)
1984 Ana Almansa
1985 (May) Sandra Cecchini (Ita) d. Raffaella Reggi (Ita) 6-3 6-4
1986 (May) Petra Huber (Aut) d. Laura Garrone (Ita) 7-6 6-0
1987 not held
1988 (May) Neige Dias (Bra) d. Bettina Fulco (Arg) 6-3 6-3
1989 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Helen Kelesi (Can) 6-2 5-7 6-1
1990 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Isabel Cueto (Frg) 6-4 6-2
1991 (Apr) Conchita Martinez d. Manuela Maleeva Fragničre (Swi) 6-4 6-1
1992 (Apr) Monica Seles (You) d. Arantxa Sanchez-Vicario 3-6 6-2 6-3
1993 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Conchita Martinez 6-1 6-4 at T.Center Vall d'Hebron
1994 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Iva Majoli (Cro) 6-0 6-2 at Real Club de Polo de Barcelona
1995 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Iva Majoli (Cro) 5-7 6-0 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Barnes SEE Lowther Tournament

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Barranquilla SEE Colombian International

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bastad SEE Swedish International

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bavarian International Championships, Munich, Germany (Clay)

Venue: Iphitos Club
The first men's tournament was held in early 1900s.

(incomplete roll)

1903 Frl Sinner d. Countess Brockdorff 6-1 4-6 7-5 *

1906 Hedwig Neresheimer d. "Mme Madeleine" default

1908 Hedwig Neresheimer d. Frau Dr Brasch 6-3 6-1
1909 Hedwig Neresheimer d. Emmy Matuch (Aut) 2-6 6-3 6-3

1911 Hedwig Neresheimer d. H. Kommenda 6-2 6-2

1924 Toni Weihermann d. Frau von Glaserfeld 6-0 6-2
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Hedy Dyhrenfurth 6-3 6-3

1927 Frau Krug d. Frl Mirre 7-5 7-5
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Ilse Weihermann Friedleben 6-0 6-4
1929 Klara Hammer d. Irmgard Rost 6-4 4-6 7-5
1930 Elizabeth Ryan (US) d. Klara Hammer 6-3 6-3
1931 Lucia Valerio (Ita) d. Marie Luise Horn 6-1 7-5
1932 Paula Heimann von Reznicek d. Edith Sander 6-2 9-7

1935 Irmgard Rost d. Frau Richter 6-1 6-1
1936 Trude Wolf (Aut) d. Käthe Richter 6-2 6-2
1937 Frl Niebler d. Else Huss 6-4 2-6 6-4
1938 Trude Wolf d. Irmgard Rost 6-4 6-4
1939 Gracyn Wheeler (US) d. Frl Kramer 7-5 6-4

1950 Dottie Head (US) d. Alice Florian von Tarnay 6-2 6-2

1952 Joan Curry (GB) d. Hanna Kramer 6-2 6-0
1953 Hella Kovac Strecker (Aut) d. Margot Dittmeyer 6-4 6-4
1954 Joan Curry (GB) d. Heather Nicholls Brewer (Ber) 7-5 6-1
1955 Anne-Marie Simon Seghers (Fra) d. Margot Dittmeyer 6-2 7-5
1956 Edda Buding d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-1 6-4
1957 Renee Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 4-6 6-3 9-7
1958 Angela Mortimer (GB) d. Yola Ramirez (Mex) 3-6 6-4 6-1
1959 Edda Buding d. Margot Dittmeyer 4-6 6-4 8-6
1960 Edda Buding d. Margot Dittmeyer 6-3 6-4
1961 Yola Ramirez (Mex) d. Sandra Reynolds (SA) 7-5 9-7
1962 Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 6-1 6-2
1963 Renee Schuurman (SA) d. Lesley Turner (Aus) 6-1 6-1
1964 Ann Haydon Jones (GB) d. Annette Van Zyl (SA) 3-6 6-2 6-4
1965 Norma Baylon (Arg) d. Lesley Turner (Aus) 4-6 7-5 6-4
1966 Helga Niessen d. Helga Schultze **
1967 Edda Buding d. Jan Lehane O'Neill (Aus) 7-5 1-6 6-2
1968 Julie Heldman (US) d. Helga Niessen 4-6 6-3 6-3
1969 Karen Krantzcke (Aus) d. Helga Schultze Hoesl 6-8 6-2 6-1
1970 Evoone Goolagong (Aus) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-2 6-1
1971 Helga Schultze Hoesl d. Valerie Ziegenfuss (US) 6-1 6-2
1972 not held
1973 Helga Schultze Hoesl d. Raquel Giscafre (Arg) 4-6 6-2 6-1
Event discontinued

* uncertain denomination.
** from August 15 the final was postponed until September 24 because of rain.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bay Counties Championships SEE San Francisco (1st entry)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beaulieu-sur-Mer, France (Clay)

Venue: Beaulieu LTC, opened in late 1912 at Hotel Bristol (opened in 1899) but separately constituted.

(incomplete roll)

1913 Elizabeth Ryan (US) d. M. Towler (GB) 6-2 6-1
1914 Jessie Tripp (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 9-11 6-4
1915-1919 not held
1920 Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 6-0
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-0 retired
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 7-5 8-6
1923 Geraldine Ramsey Beamish (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 6-3
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 retired
1925 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-0 6-1
1926 Helen Wills (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-1
1927 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 6-4
1928 (Feb) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 6-0
1928 (Apr) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Bella Dutton de Pons (Esp) 6-0 6-1
1929 (Feb) Betty Nuthall (GB) d. Joan Fry (GB) 6-2 6-1
1929 (Apr) Lili de Alvarez (Esp) d. Paula Heimann von Reznicek (Ger) 6-3 6-3
1930 (Feb) Joan Ridley (GB) d. Violet Chamberlain Owen (GB) 6-3 0-6 6-4
1930 (Apr) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Helen Jacobs (US) 2-6 8-6 6-4
1931 (Feb) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Mary Heeley (GB) 6-2 6-1
1931 (Apr) Sylvia Jung Henrotin d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 7-5 6-2
1932 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-0 6-4
1933 Peggy Scriven (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 11-13 6-4
1934 Billie Yorke (GB) d. Sylvia Jung Henrotin 6-1 4-6 6-4
1935 Simone Passemard Mathieu d. Billie Yorke (GB) 6-4 6-2
1936 Simone Passemard Mathieu d. Billie Yorke (GB) 6-0 6-2
1937 Simone Passemard Mathieu d. Hilde Krahwinkel Sperling (Den) 7-5 6-1
1938 Peggy Scriven d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 5-7 6-1 6-3
1939 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Alice Weivers (Lux) 4-6 6-0 6-1
1940-1946 not held
1947 divided due to rain between Pauline Betz (US) and Bibi Gullbrandson (Swe)

1949 Hilde Walterova Doleschell (Aut) d. Jacqueline Marcellin 6-2 6-8 6-3
1950 Joan Curry (GB) d. Jean Quertier 7-5 4-6 7-5
1951 Thelma Coyne Long (Aus) d. Joan Curry (GB) 6-3 7-5
1952 Susan Partridge (GB) d. Marta Popp aka Peterdy (Hun) 6-0 6-3
1953 Joan Curry (GB) d. Totta Zehden (Ger) 6-3 6-4

1955 (Feb) Lorna Cornell Cawthorn (GB) d. Lucia Manfredi (Ita) 2-6 6-4 6-1
1955 (Mar) Shirley Bloomer (GB) d. Pat Ward (GB) 6-4 6-1
1956 Ilse Buding (Frg) d. Shirley Bloomer (GB) 3-6 6-1 6-4
1957 Renate Ostermann (Frg) d. Carmen Lampe (US) 1-6 6-3 6-3
1958 Estrella Puente (Uru) d. Mary Martin (Aus) 3-6 6-4 7-5
1959 Roberta Beltrame (Ita) d. Linda Vail (US) 6-0 6-8 6-1
1960 Sheila Armstrong (GB) d. Carole Webb (GB) 6-2 6-2
1961 Margaret Hellyer (Aus) d. Renate Ostermann (Frg) 4-6 6-1 6-1
1962 Deidre Catt (GB) d. Rita Bentley (GB) 8-6 1-6 6-1
1963 Carol Rosser (GB) d. Ann Barclay (Can) 6-3 6-3
1964 Jacqueline Rees-Lewis d. Carol Rosser (GB) 6-1 6-1
1965 Robin Blakelock Lloyd (GB) d. Roberta Beltrame (Ita) 6-4 6-2
1966 Jill Blackman (Aus) d. Winnie Shaw (GB) 7-5 6-3
1967 Winnie Shaw (GB) d. Kathy Harter (US) 6-3 6-4
1968 Alice Luthy Tym (US) d. Marilyn Aschner (US) 4-6 6-4 6-4
1969 Ingrid Loeys (Bel) d. Marijke Jansen Schaar (Net) 6-2 6-0
1970 Laura Rossouw (RSA) d. Andree Martin (Can) 6-2 6-3
1971 Betty Stove (Net) d. Jill Cooper (GB) 3-6 6-3 6-2
1972 Monique Salfati Di Maso d. Zell Ambrus 8-6 7-5
1973 Tine Zwaan (Net) d. Elly Appel (Net) 6-2 4-6 6-3
1974 Gail Sherriff Chanfreau d. Monique Van Haver (Bel) 6-2 6-2
1975 divided due to rain between Antonella Rosa (Ita) and Beatrix Klein (Hun)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beckenham SEE Kent Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1892 Evelyn Blencowe d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 6-2

1909 Mrs Cole d. M.T. Gross, walkover
1910 Ruth Pennington-Legh Winch d. Miss Scott 6-4 6-0
1911 Ruth Pennington-Legh Winch d. E.M. White 6-1 6-2
1912 Ruth Pennington-Legh Winch d. A. Sargent 6-2 6-4
1913 E.M. White d. Miss Sargent 3-6 6-3 3-0 retired
1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. Ruth Pennington-Legh Winch 6-1 6-1

1921 Ruth Pennington-Legh Winch d. Miss Dalton 6-4 6-0
1922 Ruth Pennington-Legh Winch d. A. Sargent 6-2 6-1

1924 R. Fletcher d. A. Wells 6-3 10-8
1925 (Phoebe Holcroft?) Mrs M. Watson d. Betty Boas 6-3 6-0
1926 Phoebe Holcroft Watson d. Claire Beckingham 6-2 6-1
1927 Betty Boas d. D. Haines 6-2 6-4
1928 Naomi Trentham d. E. Howes 6-2 6-4
1929 Naomi Trentham d. Joan Ridley 6-4 7-5
1930 Margaret Walsh Mellows d. Sylvia Lumley-Ellis Mayne 8-6 6-4
1931 Freda Scott d. E. Howes 6-2 6-3
1932 Freda Scott d. Ruth Armstrong Kirk 6-4 6-3
1933 N.C. Case d. Helen Foster Dyson 9-7 6-1
1934 N. Hill d. M. MacTier 6-3 1-6 6-3
1935 N. Hill d. M. MacTier 8-6 6-3
1936 Effie Hemmant Peters d. Billie Yorke 6-3 6-3
1937 Elsie Goldsack Pittman d. Betty Batt 5-7 6-3 6-4
1938 Valerie Scott d. Elsie Goldsack Pittman 6-0 6-4 (or 7-5 6-3)
1939 the event was divided between four players

1947 Gem Hoahing d. M. Smith 6-0 6-1
1948 Gem Hoahing d. Betty Batt Passingham 6-1 6-2
1949 Gem Hoahing d. Edith Middleton 6-3 6-1
1950 Jean Knight d. M. Graham 6-4 6-3
1951 Lorna Cornell d. Elaine Watson 6-4 6-2
1952 Elaine Watson d. Joyce Reid 6-1 6-1
1953 Evelyn Attwood (NZ) d. Jean Knight 6-0 6-2
1954 Jean Knight d. Evelyn Attwood (NZ) 6-2 6-2
1955 Sheila Armstrong d. Rita Bentley 6-1 6-4
1956 Jean Knight d. E. Tudor 6-0 6-0
1957 Rita Bentley d. Margaret O'Donnell 6-3 6-2
1958 Rita Bentley d. Margaret O'Donnell 6-3 6-3
1959 Angela Mortimer d. Margaret O'Donnell 8-6 6-3
1960 Angela Mortimer d. Shirley Bloomer Brasher 6-2 6-1
1961 Pat Stewart d. Honor Durose 6-3 8-10 7-5
1962 Carole Rosser d. Diane Tuckey 6-4 6-2
1963 Heather Allen and Carole Rosser divided the prizes
1964 Heather Allen d. Susan Tutt, walkover
1965 Susan Tutt d. Jean Haskew 6-3 6-1
1966 Susan Tutt d. Anthea Rigby 6-2 6-4

1974 Sandra Coe d. E. Evans 6-3 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beijing SEE China Open

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Last edited by Jimbo109; Jul 6th, 2017 at 09:37 AM.
Jimbo109 is offline  
post #9 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:44 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

B 3
********************************************

Belgian Championships, Brussels (Clay)

In the early years it seems was Leopold Club Tournament only.

(incomplete roll)

1899 Marie-Rose de Laveleye Trasenster d. Alice Blanpain Comblen 7-5 4-6 8-6 *
1900 Alice Blanpain Comblen d. Marie-Rose de Laveleye Trasenster 7-9 7-5 9-7 *
1901 Marie-Rose de Laveleye Trasenster d. Mme Everaerts 6-2 6-2
1902 Mildred Coles (GB) and Mabel Squire (GB) divided the prizes *
1903 Jeanne Chazal d. Digna Mijer van Lennep (Net) 6-3 6-0 *
1904 Vera Warden (US) *
1905 Jeanne Chazal d. Marie-Rose de Laveleye Trasenster 6-0 7-5 *
1906 Marie Dufrénoy *
1907 Mildred Coles (GB) d. Marie Dufrénoy 6-3 11-9 *
1908 Marie Dufrénoy *
1909 G. de Mot *
1910 Jeanne Liebrechts d. Betty Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 2-6 10-8 6-2 *
1911 Anne de Selliers de Borman d. Jeanne Liebrechts 6-4 6-3
1912 Anne de Selliers de Borman d. G. de Mot 6-4 6-3 probably closed
1913 Anne de Selliers de Borman d. Marguerite Leguerrier 6-3 6-2 *
1914 Jeanne Liebrechts *

1920 Anne de Selliers de Borman d. Marie Puissant Storms 11-13 6-4 6-4 *
1921 Marie Puissant Storms d. Mlle de Spirlet 6-2 6-0

1930 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Elsa McAlpin Haylock (GB) 1-6 6-1 8-6
1931 (May) Josane Sigart d. J. du Monceau 6-0 6-0 probably closed only
1931 (May) Susan Noel (GB) d. Marguerite du Monceau 6-2 6-2 *
1932 Josane Sigart d. Lili de Alvarez (Esp) 6-0 2-6 12-10 *

1934 Nelly Adamson d. Marguerite du Monceau 5-7 6-0 6-3 probably closed only
1935 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 7-5 6-3
1936 (May) Francine Roels Isaac d. Myriam de Borman 6-1 6-2 *
1936 (Aug) Sylvia Aubert (Fra) d. Susan Noel (GB) 7-5 6-4 *

1939 Yvonne Hoyaux *

1948 Pat Canning Todd (US) d. Suzy Kormoczy (Hun) 6-2 6-2

1952 Angela Mortimer (GB) d. Pat Harrison (GB) 6-3 6-4
1953 Christiane Mercelis d. Poucette Coessens 6-3 6-0 probably closed only
1954 Melita Ramirez (Mex) d. Dorothy Watman Levine (US) 6-3 6-4

1958 Dottie Head Knode (US) d. Chrsitiane Mercelis 6-1 6-2 *
1959 Christiane Mercelis d. Alice Heegewalt (Chi) 6-2 6-1
1960 Christiane Mercelis d. Norma Marsh (Aus) 4-6 6-4 6-3 *
1961 Christiane Mercelis d. Carmen Hernandez-Coronado (Esp) 6-2 6-4 *

1964 Christiane Mercelis d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-1 6-4 *
1965 (May) Julie Heldman (US) d. Gail Sherriff (Aus) 9-7 6-1 *
1965 (Jun) Christiane Mercelis d. Carmen Hernandez-Coronado (Esp) 6-2 9-7 it seems was Brussels International
1966 Judy Tegart (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 6-4 6-4
1967 (May) Gail Sherriff (Aus) d. Ingrid Loeys 4-6 7-5 6-1 *
1968 (Jun) Gail Sherriff (Aus) d. Marilyn Aschner (US) 6-3 6-2 it seems was Brussels International
1968 [Knokke-le Zoute, Aug] Judy Tegart (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 6-3 7-5
1969 Ann Haydon Jones (GB) d. Rosie Casals (US) 6-4 6-0
1970 Julie Heldman (US) d. Peaches Bartkowicz (US) 6-1 6-2

1987 [Knokke-le Zoute] Kathy Horvath (US) d. Bettina Bunge (Frg) 6-1 7-6
1988 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Raffaella Reggi (Ita) 6-0 7-5
1989 Radka Zrubakova (Tch) d. Mercedes Paz (Arg) 7-6 6-4
1990-91 not held
1992 [Waregem] Wiltrud Probst (Ger) d. Meike Babel (Ger) 6-2 6-3
1993 [Ličge] Radka Bobkova (Cze) d. Karin Kschwendt (Aut) 6-3 4-6 6-2


* uncertain denomination.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Belgian Closed Outdoor Championships

First held in 1897, most likely on clay courts.

An asterisk (*) indicates that the holder did not defend her title, so there was no Challenge Round in that year, the winner of the All-Comers' Final becoming the new champion.

1897 Madeleine Habets
1898 Marie-Rose de Laveleye Trasenster
1899 Alice Blanpain Comblen
1900 Marie-Rose de Laveleye Trasenster d. Alice Blanpain Comblen 4-6 6-1 9-7
1901 Alice Blanpain Comblen
1902 Louise Gevers d. Alice Blanpain Comblen ??
1903 Jeanne Chazal d. Marie-Rose de Laveleye Trasenster 6-1 6-3 *
1904 Marie-Rose de Laveleye Trasenster
1905 Marie Dufrénoy
1906 Marie Dufrénoy
1907 Marie Dufrénoy
1908 Marie Dufrénoy
1909 Marguerite Trasenster Chaudoir d. Ellen Mills 9-7 9-7
1910 Marie Dufrénoy d. Marguerite Trasenster Chaudoir 6-4 6-0
1911 Anne de Selliers de Borman
1912 Anne de Selliers de Borman
1913 Jeanne Liebrechts
1914 Anne de Selliers de Borman
1915-18 not held due to World War One
1919 Anne de Selliers de Borman
1920 Anne de Selliers de Borman d. Fernande Arendt 2-6 6-2 6-3
1921 Marthe Trasenster Dupont
1922 Anne de Selliers de Borman
1923 Marie Puissant Storms
1924 Anne de Selliers de Borman
1925 Anne Cogels Guyot de Mishaegen d. Mme Lévy 7-5 3-6 6-2 *
1926 Pauline Alison
1927 Marie Puissant Storms
1928 Josane Sigart
1929 Josane Sigart
1930 Marthe Trasenster Dupont
1931 Josane Sigart d. Marguerite du Monceau 6-0 6-0
1932 Josane Sigart d. Anne Cogels Guyot de Mishaegen 6-0 6-2
1933 Nelly Adamson
1934 Nelly Adamson d. M.M. Sole 3-6 6-2 6-4
1935 Nelly Adamson
1936 Josane Sigart de Meulemeester d. Mme Georges de Bary 6-3 6-3
1937 Myriam de Borman d. Mme Georges de Bary 0-6 6-0 7-5
1938 Mme Georges de Bary d. Marguerite du Monceau 8-6 1-6 6-2
1939 Yvonne Hoyaux d. Marguerite du Monceau 3-6 6-3 6-1
1940 not held
1941 Mme Georges de Bary
1942 Yvonne Hoyaux d. Mme Georges de Bary 3-6 6-2 6-0
1943 Marcelle David
1944 not held
1945 Marcelle David van Leer
1946 Josane Sigart de Meulemeester
1947 Myriam de Borman d. Josane Sigart de Meulemeester 7-5 7-5
1948 Myriam de Borman
1949 Myriam de Borman
1950 Myriam de Borman van Cutsem d. Marcelle David Van Leer 7-5 6-3
1951 Christiane Mercelis
1952 Janine de Ridder d. Christiane Mercelis 6-1 6-2
1953 Christiane Mercelis
1954 Christiane Mercelis
1955 Christiane Mercelis
1956 Christiane Mercelis
1957 Christiane Mercelis
1958 Christiane Mercelis d. Poucette Coessens Bernheim 6-0 6-1
1959 Christiane Mercelis
1960 Christiane Mercelis d. C. Houdet 6-0 6-3
1961 Christiane Mercelis
1962 Elza Bellens
1963 Christiane Mercelis
1964 Christiane Mercelis
1965 Michelle Kahn-Rotta
1966 Christiane Mercelis
1967 Ingrid Loeys
1968 Ingrid Loeys d. Michelle Kahn-Rotta 6-1 7-5
1969 Ingrid Loeys
1970 Monique van Haver d. Michelle Kahn-Rotta 6-0 2-6 9-7
1971 Michele Gurdal
1972 Michele Gurdal
1973 Michele Gurdal
1974 Michele Gurdal
1975 Michele Gurdal
1976 Michele Gurdal
1977 Michele Gurdal
1978 Michele Gurdal
1979 Michele Gurdal
1980 Michele Gurdal
1981 Anne Vuylsteke d. Anne Gabriel 6-4 2-6 6-3
1982 Marian de Witte d. Anne Gabriel 7-5 6-0
1983 Anne Gabriel d. Ingrid Willems 6-3 6-2
1984 Kathleen Schuurmans d. Marlene De Wouters 6-2 6-3
1985 Ilse de Ruysscher d. Sandra Wassermann 6-3 6-0
1986 Sandra Wasserman d. Ann Devries 6-4 6-3
1987 Sabine Appelmans d. Sandra Wasserman 7-6 6-2
1988 Ann Devries d. Sabine Applemans 6-4 6-4
1989 Ann Devries d. Sabine Appelmans 6-4 6-4
1990 Sabine Appelmans d. Sandra Wasserman 6-4 6-4
1991 Sabine Appelmans
1992 Dominique Monami
1993 Dominique Monami d. Laurence Courtois 6-1 4-6 6-3
1994 Dominique Monami d. Laurence Courtois 6-4 6-2
1995 Dominique Monami
1996 Stéfanie Devillé
1997 Justine Henin
1998 Kim Clijsters
1999 Justine Henin
2000 Daphne van de Zande
2001 Daphne van de Zande
2002 not held
2003 Kirsten Flipkens
2004 Caroline Bailly


* uncertain denomination
-----

A contribution by Newmark401 and Rollo

http://www.tennisbelgica.be/
https://books.google.it/books?id=RQK...page&q&f=false

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bengal Championships, Calcutta, India

(incomplete roll)

1916 Mrs Marshall d. McNaught 6-4 9-7
1917 McNaught d. Mrs Marshall 4-6 6-3 6-1
1918 Mrs Molesworth d. Phyllis Cox Berthoud 7-5 6-0
1919 Phyllis Cox Berthoud d. Una Deane Gracey 8-6 6-1
1920 Phyllis Cox Berthoud d. Mrs Martin 6-0 6-1
1921 Mrs Swain d. Mrs Tomlinson 6-2 6-2
1922 Dorothy Shepherd Barron (GB) d. Miss Eddis 6-4 5-7 6-4
1923 Phyllis Cox Berthoud d. Winifred MacClellan Keays 3-6 6-4 6-3
1924 Mrs Williams d. Mrs E.S. Graham 8-6 7-5
1925 Esmé Sandison d. Margaret Mangin Hasler 4-6 6-1 7-5
1926 Mrs E.S. Graham d. Lena McKenna 5-7 6-2 8-6
1927 Mrs E.S. Graham d. Jenny Sandison 6-2 2-6 6-0
1928 Jenny Sandison d. Marjorie Cosens Stork 6-2 6-3
1929 Jenny Sandison d. Lena McKenna 6-1 7-5
1930 Jenny Sandison d. Lena McKenna 6-3 6-3
1931 Jenny Sandison d. Marjorie Cosens Stork 6-4 6-2
1932 Mrs E.S. Graham d. Ivy Hanson 7-5 6-1
1933 Lena McKenna Baker d. Rosie Gibson 6-2 3-6 6-2
1934 (Jan) Marjorie Cosens Stork d. Margaret Parrott 6-0 4-6 6-2
1934 (Dec) Jenny Sandison d. Leela Row 6-3 6-3
1935 Olga Webb d. Jenny Sandison Boland 6-2 6-3
1936 Olga Webb McInnes d. Jenny Sandison Boland 6-2 6-3
1937 Jenny Sandison Boland d. Lolita Simon Foottit 6-2 6-3

1945 Doreen Sansoni (Cey) d. Miss Nolan 6-4 6-2

1951 Laura Woodbridge d. Hyacinth Harvey-Johnston Cargin (GB) 8-6 6-0


Posted by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Berkshire Championships, Reading, England (Grass)

From 1936 to '38 it was held in Wallingford, that until 1974 was in Berkshire, and was transferred to Oxfordshire in that year.

(incomplete roll)

1903 Winifred Longhurst d. Alice Greene 7-5 6-3
1904 Hilda Lane d. Winifred Longhurst 2-6 8-6 6-3 *
1905 Connie Wilson d. Miss Paterson 3-6 6-0 6-1
1906 Dorothea Douglass d. Violet Pinckney 6-0 6-1 *
1907 Dorothea Douglass Chambers d. Violet Pinckney 6-1 6-1 *
1908 Dorothea Douglass Chambers d. Violet Pinckney 6-1 6-1 *
1909 Edith Johnson d. Amy Ransome 4-6 8-6 7-5
1910 Dorothea Douglass Chambers d. Edith Johnson 6-2 6-0
1911 Winifred Slocock McNair d. Helen Aitchison 8-6 6-4
1912 Dorothy Holman d. Winifred Slocock McNair 7-5 6-1
1913 Dorothy Holman d. Jessie Tripp 6-3 6-2
1914 Dorothy Holman d. Gladys Eastlake-Smith Lamplough 6-4 8-6
1915-21 not held
1922 Kathleen Lidderdale d. Dorothy Holman 10-8 7-5 *
1923 Elisabeth d'Ayen Macready d. Dorothy Holman 6-2 7-5 *
1924 Violet Chamberlain d. Mildred Coles 8-6 6-1
1925 Violet Chamberlain d. Marion Phayre 6-3 6-3
1926 Violet Chamberlain d. Agnes Daniell Tuckey 6-0 6-2
1927 Agnes Daniell Tuckey d. M. Morison 6-1 6-1
1928 Ellen Zoe Stokes d. N. Hunt 9-7 7-9 6-4
1929 H. Brooke d. Maude Cooper Jackson (Irl) 6-1 6-1
1930 H. Brooke d. Mrs J. Humfrey 6-1 6-3
1931 H. Brooke d. N. Truman 6-3 6-2
1932 Violet Chamberlain Owen d. D. White 6-4 6-4
1933 Aline Knapp d. V. Gilbert 6-2 6-0
1934 Gladys Clarke-Jervoise d. A. Beacon 6-1 6-0
1935 not held
1936 Mrs J.C. Bouch d. E. Barker 3-6 7-5 6-4
1937 Nancy Dickin d. Jean Saunders 6-1 6-4
1938 Joy Cox d. S. Dalgleish 6-2 6-3
1939 ?
1940-45 not held due to WWII
1946 Valerie Cooper d. Margot Parker 6-2 6-1 [where?]
1947 Valerie Cooper d. Margot Parker 6-4 6-3
1948 Sally Stoney Lister d. J. (or Isabel?) Follows 6-2 6-2
1949 Margot Parker d. Madge Slaney 9-7 retired
1950 Margot Parket d. Madge Slaney 6-2 6-0
1951 Gwendoline Hudson Scott d. Margaret Grace 6-3 6-0
1952 Margot Parker d. Margaret Grace 6-3 6-3
1953 Margot Parker d. A. Luxton 6-3 7-5
1954 (Alison Burton?) Mrs A. Baker d. Margot Parker 7-5 3-6 6-2
1955 S. Collett d. Mrs D. Hales 6-4 6-0
1956 Margot Parker d. Caroline Leather 6-3 6-3
1957 Margot Parker d. Gem Dore Gilbert 4-6 6-2 6-0


* uncertain denomination

A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Berlin Championships, Germany (Clay)

Venues: Lawn-Tennis-Turnier-Club (in and around Berlin) until definitive move in 1907 out to Grunewald, a wooded area still within Berlin, where the Rot-Weiss (Red White) Club then came into existence.

The women's German Open was held at the Rot-Weiss Club from 1979 until its demise in 2008. The Steffi Graf Stadium with seating for 7,000 spectators, was opened within the grounds of this club in 2004.

The Championships of Berlin was also called the "Pfingstturnier", or Whitsuntide tournament
After WWII was called "West Berlin International"

(incomplete roll)

1896 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Tila Steinmann 6-3 6-1 6-2
1897 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Antonie Kusenberg Popp 6-3 ret. (the two finalists were sisters)
1898 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Miss Jackson (GB) 6-0 6-0 6-2
1899 Hedwig Rosenbaum (Boh) d. Else Steinmann 2-6 6-2 10-8 6-4
1900 Bertha Kalser (Boh) d. Frl Garnet 6-4 6-2
1901 L. von Simson d. G. Wiebe 6-2 3-6 6-1
1902 Elsie Lane (GB) d. Nelly Herz walkover
1903 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Nora Cavallar (Ita) 6-3 6-1
1904 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Paula Gusserow 6-2 6-1
1905 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Nelly Schmoller 6-0 6-3
1906 not held
1907 Emma Koettgen d. F. Foth 6-1 6-1
1908 Dagmar von Krohn d. Mary Gray Curtis-Whyte (GB) 9-7 6-4
1909 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Gertrud Mittler 6-1 6-1
1910 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Hedwig Neresheimer 7-5 6-4
1911 Mieken Rieck d. Emma Köttgen 8-6 4-6 6-2
1912 Mieken Rieck d. Gertrud Mittler 6-1 6-3
1913 Gertrud Mittler d. T. Popp 6-1 6-3
1914 Hedwig Neresheimer von Satzger (Hun) d. Marie Bertrand Amende (Aut) 6-8 6-4 6-3
1915-18 not held due to WWI
1919 Hete Kaeber d. Daisy Schultz Uhl
1920 Clara Kusenberg von der Schulenburg
1921 Ilse Weihermann Friedleben d. Lili de Alvarez (Esp) 6-2 6-0
1922 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-2 5-7 6-2
1923 Nelly Bamberger Neppach d. Ilona Varady (Hun) 6-2 6-1
1924 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-1 7-5
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-2 6-0
1926 Kea Bouman (Net) d. Nelly Bamberger Neppach 6-0 7-5
1927 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-3 6-3
1929 Paula Heimann von Reznicek d. Cilly Aussem 7-5 6-3
1930 Cilly Aussem d. Hilde Krahwinkel 4-6 8-6 6-1
1931 Ida Adamoff (Fra) d. Ilse Weihermann Friedleben 3-6 6-0 6-4
1932 Hilde Krahwinkel d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-4 6-1
1933 Hilde Krahwinkel d. Marie Luise Horn 3-6 6-4 6-2
1934 Marie Luise Horn d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 6-2
1935 not held
1936 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Nelly Adamson (Bel) 6-2 6-0
1937 Hilda Krahwinkel Sperling (Den) d. Annelies Ullstein 6-0 6-3
1938 Totta Zehden d. Gracyn Wheeler (US) 6-2 6-8 6-1

1949 Ruth Nürnberg von Falkenhayn
1950 Thelma Coyne Long (Aus) d. Inge Hartelt Pohmann 6-3 6-3

1954 Silvana Lazzarino (Ita) d. Elena Lehmann (Arg) 6-1 6-4
1955 Bibbi Gullbrandsson Sanden (Swd) d. Marica Crnadak (Yug) 6-3 6-4
1956 Erika Obst Vollmer d. Heather Nicholls Brewer (GB) 4-6 6-4 6-2
1957 Jenny Staley Hoad (Aus) d. Mary Bevis Hawton (Aus) 6-1 7-5
1958 Edda Buding d. Lucia Bassi (Ita) 6-2 6-0
1959 Sandra Reynolds (SA) d. Maria Bueno (Bra) 7-5 6-2
1960 (June) Yola Ramirez (Mex) d. Inge Hartelt Pohmann 6-4 6-0
1960 (Aug) Yola Ramirez (Mex) d. Inge Hartelt Pohmann 7-5 6-4
1961 Angela Mortimer (GB) d. Margot Dittmeyer 6-2 6-1
1962 Lesley Turner (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 8-6 3-6 6-2
1963 (June) Margaret Smith (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-2 7-5
1963 (August) Almut Sturm d. Kaye Dening (Aus) 2-6 6-1 6-2 *
1964 Margaret Smith (Aus) d. Helga Schultze 6-2 6-1
1965 Helga Schultze d. Jill Blackman (Aus) 6-4 6-8 6-1
1966 Sonja Pachta (Aut) d. Almut Sturm 6-2 8-6
1967 Pat Walkden (Rho) d. Helga Schultze 6-2 1-6 6-2
1968 Helga Schultze d. Margaret Smith Court (Aus) 6-1 7-5
1969 Karen Krantzcke (Aus) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-1 6-2
1970 Virginia Wade (GB) d. Helga Niessen 10-8 6-1
1971 Helga Niessen Masthoff d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 7-5 1-6 6-3

1974 Helga Schultze Hoesl d. Raquel Giscafre (Arg) 6-4 6-0


* a 2nd edition in 1963, called "Berlin International" , but I don't know in which venue.


From a starting contribution by Newmark

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Berlin, Germany (Clay)


Events below are listed by location:


Blau-Weiss Club

(incomplete roll)

1924 Hete Kaeber d. Elsebeth Brehm (Den) 8-6 6-3
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Daisy Schultz Uhl 6-0 6-2
1926 Nelly Bamberger Neppach d. Amalie Schurig 6-2 6-1
1927 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 4-6 6-1 6-2
1928 Ilse Weihermann Friedleben d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 8-6
1929 Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Heimann von Reznicek 1-6 10-8 6-1
1930 Hilde Krahwinkel d. Klara Hammer 6-2 6-3

1932 Anne Peitz d. Ilse Weihermann Friedleben 6-3 6-3
1933 Anne Peitz Schneider d. Edith Sander 7-5 6-1
1934 Cilly Aussem d. Anne Peitz Schneider 6-0 6-3
1935 Nelly Adamson (Bel) d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 6-3 6-1

1937 Totta Zehden d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 3-6 6-3 6-3
1938 Gracyn Wheeler (US) d. Else Stockel Hollis (Den) 10-8 6-3
1939 Alice Florian (Yug) d. Minni Hein Muller (Tch) 9-7 4-6 6-2

1956 Dottie Head Knode (US) d. Margot Dittmeyer 5-7 6-3 6-3

1960 Bernice Carr Vukovich (RSA) d. Edda Buding 12-10 6-4

------

Borussia LTC

(incomplete roll)

1923 Nelly Bamberger Neppach d. Lili de Alvarez (Esp) 6-4 4-6 6-2
1924 Toni Weihermann d. Nelly Bamberger Neppach 6-4 3-6 6-3

1926 Hete Kaeber d. Frau Littmann 6-4 6-1

1928 Nelly Bamberger Neppach d. Hete Kaeber Stitzel 6-3 6-2
1929 Daisy Schultz Uhl d. Irma Kallmeyer 6-4 3-6 6-4

1931 Klara Hammer d. Else Koehne 6-1 6-2
1932 Paula Heimann von Reznicek d. Nelly Bamberger Neppach 8-6 9-11 6-2
1933 Paula Heimann Stuck d. Margarethe Käppel 6-2 6-3
1934 Gisela Enger d. Frl Ewen 5-7 6-4 6-2
1935 Gisela Enger d. Frau Blumenthal 6-3 6-4

1937 Ursula Rosenow d. B. Bergengruen 6-4 7-5

1939 Magda Berescu (Rom) d. E. Stancescu (Rom) 4-6 6-4 6-4

------

Gelb-Weiss Club

(incomplete roll)

1924 Ilse Weihermann Friedleben d. Kea Bouman (Net) 6-1 6-3
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Hete Kaeber 6-0 6-3
1926 Nelly Bamberger Neppach d. Paula Heimann von Reznicek 6-8 6-3 6-3
1927 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach in 3 sets
1928 Paula Heimann von Reznicek d. Cilly Aussem 6-2 6-3

1930 Nelly Bamberger Neppach d. Frl Kroehne 6-2 6-0
1931 Irma Kallmeyer d. Nelly Bamberger Neppach 6-1 6-4
1932 Irma Kallmeyer d. Anja Carnatz 6-4 6-4
1933 Marie Luise Horn d. Lisa Fabian 6-3 6-2

------

Schlittschuh-Club ( Ice Skating Club ) nowadays International Club

(incomplete roll)

1924 Irma Kallmeyer d. Hete Kaeber, walkover
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2
1926 Paula Heimann von Reznicek d. Elsebeth Brehm (Den) 6-1 6-2
1927 Paula Heimann von Reznicek d. Irma Kallmeyer 7-5 5-7 6-2
1928 Irmgard Rost d. Irma Kallmeyer 6-3 6-4
1929 Nelly Bamberger Neppach d. Irma Kallmeyer 6-0 retired
1930 Nelly Bamberger Neppach d. May Kozeluhova (Tch) 7-5 6-1

1937 Gisela Enger d. Rosl Kraus (Aut) 6-1 6-4

Last edited by Jimbo109; Sep 29th, 2017 at 12:28 PM.
Jimbo109 is offline  
post #10 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:44 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

B 4
********************************************

Bermuda Championships, Hamilton

(incomplete roll)

An open tournament was first held in Hamilton, Bermuda, in early March of 1913, when the competitors included a number of English and American players. This first tournament featured a women's singles event, but no top players took part in the Bermuda Championships until the early 1920s.

The Bermuda Championships were usually held outdoors during the early part of the year, in the capital, Hamilton. The surface used seems was hard in the early years, and clay from 1932 when a new stadium was built.

In 1950s-1960s it isn't clear if the denominations "Bermuda Invitation" and "Bermuda International" were always related to the "Bermuda Championships".

1913 Bessie Gosling Harvey d. Mary Gray [score?]
1914 Bessie Gosling Harvey d. Marion Cresswell, walkover
1915

1922 Marie Wagner d. Miss Yuillo 6-0 3-6 6-1
1923 Mayme McDonald d. Gladys Hutchings 6-4 6-4
1924 Mollie Thayer d. Gladys Hutchings 8-6 6-4
1925 Mary Hart McIlquham (GB) d. Joan Reid-Thomas (GB) 6-2 6-0
1926 Martha Bayard d. Gladys Hutchings 6-2 6-2
1927 Martha Bayard d. Penelope Anderson 6-2 2-6 6-1
1928 Alice Francis d. Gladys Hutchings 6-3 6-1
1929 Penelope Anderson d. Mary Harland (GB) 7-9 6-4 6-2
1930 Edith Sigourney d. Penelope Anderson 2-6 6-3 8-6
1931 Sarah Palfrey d. Marjorie Morrill 6-3 6-2
1932 Sarah Palfrey d. Betty Nuthall 6-4 4-6 6-4
1933 Virginia Rice d. Virginia Hilleary 10-8 6-3
1934 Marjorie Sachs d. Penelope Anderson McBride 5-7 6-4 6-2
1935 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Dorothy Andrus, walkover
1936 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Norma Taubele 6-2 8-6
1937 Helen Pedersen d. Penelope Anderson McBride 6-1 6-2
1938 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Marjorie Gladman van Ryn 3-6 6-4 6-2
1939 Helen Bernhard d. Pauline Betz 6-3 7-5
1940 Sarah Palfrey Fabyan d. Pauline Betz 6-2 6-4
1941 Gladys Hutchings d. Barbara Robinson Freisenbruch 5-7 6-3 7-5
1942
1943
1944 Barbara Robinson Freisenbruch d. Gladys Hutchings 6-1 6-3
1945
1946
1947 Doris Hart d. Barbara Scofield 6-2 9-7
1948 Doris Hart d. Patricia Canning Todd 4-6 6-1 6-2
1949 Dottie Head d. Nancy Chaffee 6-2 6-1
1950 Betty Rosenquest d. Helen Pedersen Rihbany 5-7 6-3 6-4
1951 Beverly Baker d. Barbara Scofield 9-7 7-5 "Bermuda Invitation"
1952 Pat Canning Todd d. Barbara Scofield Davidson 6-4 6-0 "Bermuda International"
1953 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 9-7 4-6 6-1 "Bermuda Invitation"
1954 Heather Nicholls Brewer d. Kay Hubbell 6-2 6-3 "Bermuda Invitation"
1955 Sheila Gosling d. J. Pollitt 2-6 6-3 6-1 "Bermuda Invitation"
1956 Sheila Gosling d. Mrs J. Jones 6-2 6-3 "Bermuda International"
1957 (May) Sheila Gosling d. Mrs J. Jones 6-2 6-1
1957 (Nov) Florence Blanchard (US) d. Ann Alger 6-4 6-3

1959 [Coral Beach] Barbara Scofield Davidson d. Elizabeth Coleman 6-2 6-4 "Bermuda Invitation"

1961 [Coral Beach] Dottie Head Knode d. Barbara Scofield Davidson 6-0 6-3 "Bermuda Invitation"

1964 [?] Barbara Scofield Davidson d. Jean French 6-1 6-1 "Bermuda Invitation"
1965 [Coral Beach] Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-4 7-5 "Bermuda Invitation"
1966 [Coral Beach] Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-1 6-2 "Bermuda Invitation"

1970 Ann Alger d. Grace Rathbun Findlay 7-5 7-5 "Bermuda Invitation"


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bexhill-on-Sea, East Sussex, England (Grass)

(incomplete roll)

1908 Mrs Wallich d. Mrs Lowndes, walkover (First edition)

1910 C.M.S. Foster d. Miss Woods 6-2 6-2
1911 Emmeline Ward Warburg d. Miss Hemmant 6-4 6-2
1912 event abandoned at semi-final stage due to bad weather
1913 Beryl Tulloch d. Madeleine Fison 6-2 6-1
1914-19 not held due to WWI
1920 Phyllis Howkins d. Agnes Daniell Tuckey 3-6 7-5 6-3
1921 Phyllis Howkins d. Dorothy Kemmis-Betty 6-2 3-6 10-8
1922 Phoebe Holcroft d. Christine Tyrrell 6-1 6-3
1923 Phoebe Holcroft d. Christine Tyrrell 6-3 6-3
1924 Phoebe Holcroft d. N. Harries 6-1 6-0
1925 Phoebe Holcroft Watson d. Phyllis Howkins Covell 6-2 6-2
1926 Phoebe Holcroft Watson d. Madge Valantine 6-2 6-1
1927 Phoebe Holcroft Watson d. Peggy Saunders 6-4 7-5
1928 Phoebe Holcroft Watson d. Christine Tyrrell 6-1 6-1
1929 Beatrice Feltham d. P. Kiernander 6-2 6-0
1930 Beatrice Feltham d. Christine Tyrrell 8-6 3-6 6-3
1931 Beatrice Feltham d. Christine Tyrrell 6-0 6-2
1932 Mrs Martin and Christine Tyrrell divided the prizes
1933 Phyllis Mudford King d. Gladys Osborne 6-1 6-1
1934 Gladys Osborne d. Katherine Keith-Steele 8-6 6-2
1935 Freda Scott d. Leila Row (Ind) 3-6 6-3 6-1
1936 Anita Lizana d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-3
1937 Jean Saunders d. Gem Hoahing 6-3 6-3
1938 Gem Hoahing d. Jean Saunders 6-3 7-5
1939-45 not held due to WWII

1952 Margaret Grace d. Sue Waters 6-2 2-6 6-2


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bi-State Tournament, Louisville, Kentucky, US

Comprising States of Kentucky and Ohio.

An asterisk (*) indicates that the holder did not defend her title, so there was no Challenge Round in that year, the winner of the All-Comers' Final becoming the new champion.

(incomplete roll)

1910 only Doubles?
1911 Helen McLaughlin d. Barbara Potter 6-3 6-3
1912 May Sutton d. Helen McLaughlin 6-1 6-2
1913 Ruth Sanders d. Mary Lyons 6-1 6-2

1915 Mary Lyons d. Madelle Lyons default *

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Biarritz, France (Clay)

Early it had the denomination "Championnats de la Cote Basque".
From 2003 is named Open GDF Suez and is held at Biarritz Olympique Tennis, Parc des Sports d'Aguilera. From 2015 is named Engie Open.

(incomplete roll)

1920 Germaine Le Conte d. Nanette Carbonel Le Besnerais 6-2 6-8 6-2

1922 (??) Germaine Le Conte d. Cintrat, walkover "Championnats de la Cote Basque"
1922 (Sep) Marguerite Broquedis Billout d. Germaine Le Conte 1-6 6-3 6-1
1923 Suzanne Lenglen d. Germaine Le Conte, walkover
1924 Mlle Grasset d. Germaine Le Conte 3-6 6-2 6-4
1925 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-0 6-0
1926 M. Beaugé d. Mlle Carré 6-0 6-1
1927 Jeanne Peyré d. Nanette Carbonel Le Besnerais 6-3 1-6 6-1
1928 Cilly Aussem (Ger) d. Jeanne Peyré 6-2 6-1
1929 (Mar 31) Simone Barbier d. Jeanne Peyré 6-1 1-6 6-4 , courts d'Aguilera
1929 (Aug 4) Simone Passemard Mathieu d. Marguerite Broquedis Bordes 6-4 6-3 , TC de Chiberta
1930 (Apr 20) Simone Passemard Mathieu d. Jeanne Peyré 6-4 6-2 , courts d'Aguilera
1930 (Apr 27) in final Arlette Neufeld , TC de Chiberta

1932 Simone Iribarne d. Jeanne Peyré 6-3 7-5 , courts d'Aguilera
1933 Simone Iribarne d. Jeanne Peyré 3-6 6-1 6-0

1935 Simone Iribarne d. Jeanne Peyré 6-4 6-4 , courts d'Aguilera

1954 Angela Salvet d. Suzanne Schmidt 6-2 7-5

1956 Florence de la Courtie d. Janine de la Giroday 6-3 8-6
1957 Pat Ward (GB) d. Susan Partridge Chatrier 5-7 6-2 6-1

1959 ?? Galtier d. Nicole Huve 3-6 6-3 6-4
1960 Norma Marsh (Aus) d. Susan Partridge Chatrier 6-2 6-1
1961 Susan Partridge Chatrier d. Maud Mottez Galtier 6-3 6-2

1963 Rosie Reyes Darmon d. Solange Galtier 8-6 6-8 6-1

2003 Zuzana Ondraskova (Cze) d. Natalia Gussoni (Arg) 6-0 6-3
2004 Bahia Mouhtassine (Mar) d. Laura Pous-Tio (Esp) 6-4 7-6
2005 Martina Muller (Ger) d. Timea Bacsinszky (Swi) 4-6 7-6 6-2
2006 Stephanie Cohen-Aloro d. Madalina Gojnea (Rou) 6-7 6-4 6-4
2007 Pauline Parmentier d. Selima Sfar (Tun) 6-2 6-4
2008 Kathrin Woerle (Ger) d. Selima Sfar (Tun) 6-1 6-3
2009 Julia Goerges (Ger) d. Ekaterina Dzehalevich (Blr) 7-5 6-0
2010 Julia Goerges (Ger) d. Sophie Ferguson (Aus) 6-2 6-2
2011 Pauline Parmentier d. Patricia Mayr-Achleitner (Aut) 1-6 6-4 6-4
2012 Romina Oprandi (Swi) d. Mandy Minella (Lux) 7-5 7-5
2013 Stephanie Vogt (Lie) d. Anna K. Schmiedlova (Svk) 1-6 6-3 6-2
2014 Kaia Kanepi (Est) d. Teliana Pereira (Bra) 6-2 6-4
2015 Laura Siegemund (Ger) d. Romina Oprandi (Sui) 7-5 6-3
2016 Rebecca Sramkova (Svk) d. Martina Trevisan (Ita) 6-3 4-6 6-1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Birchington, Kent, England (Clay)

(incomplete roll)

1928 (Sep) Gladys Thompson d. Naomi Bannister Jackson-Feilden 6-1 6-4
1929 (Apr) Madeleine Pearson d. Agnes Steer-Watkins 6-0 6-0
1929 (Sep) Olga Greenwood d. Mrs H Franklin 2-6 6-2 6-3
1930 (Apr) Gladys Thompson d. K B Clayton 6-1 6-4
1930 (Sep) Gladys Thompson d. Madeleine Pearson Moss 6-4 6-3
1931 (Apr) Phyllis Grover d. D Lammin 6-0 6-3
1931 (Sep) Joan Reid-Thomas Strawson d. Gladys Thompson Lewis 6-4 6-2
1932 (Apr) Madeleine Pearson Moss d. Joan Couchman 7-5 3-6 7-5
1932 (Sep) Madeleine Pearson Moss and Joan Couchman divided the prizes
1933 (Apr) Madeleine Pearson Moss d. Gladys Clarke-Jervoise 9-7 6-0
1933 (Sep) Sheila Chuter d. Madeleine Pearson Moss, wo
1934 (Apr) Joan Couchman Ennals d. Madeleine Pearson Moss 6-3 6-1
1934 (Sep) Mona Riddell d. Freda Scott 6-3 6-2
1935 (Apr) Alexandra McOstrich (Irl) d. Emma Cepkova (Tch) 6-4 6-3
1935 (Oct) Mona Riddell d. B. Lound 6-2 6-2
1936 (Apr) Madeleine Pearson Moss d. Lucy Johnstone Pennycuick 6-2 6-3
1936 (Sep) Mona Riddell d. Madeleine Pearson Moss 4-6 6-0 6-3
1937 (Apr) Madeleine Pearson Moss d. Doreen Hely-Hutchinson Pleydell-Bouverie 9-7 1-6 6-1
1937 (Sep) Thelma Jarvis and Margot Stewart divided the prizes
1938 (Apr) Gladys Southwell d. M.F. Brace 6-2 7-5
1938 (Sep) Patience Thomson d. Joan Ingram 7-5 6-3
1939-45 not held due to WWII


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Blackheath SEE Kent County Championships

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Blue Gray Championships, Montgomery, Alabama, US

(incomplete roll)

1949 Elinor Shaw d. Ewing McAllester 6-4 8-6

1953 Jean Clarke d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-4 6-4
1954 Jean Clarke d. Pat Stewart 6-3 6-3
1955 Yola Ramirez (Mex) d. Jean Clarke 7-9 6-3 6-3
1956 Karol Fageros d. Yola Ramirez (Mex) 6-3 6-3
1957 Owen McHaney d. Raymonde Veber Jones 6-4 3-6 6-4
1958 Owen McHaney d. Martha Hernandez 8-6 6-4
1959 Carol Hanks d. Marie Martin (Aus) 6-4 7-5
1960 Susan Butt d. Linda Vail 6-2 6-2
1961 Roberta Alison d. Mary Habicht (Bra) 6-4 2-6 6-1
1962 Roberta Alison d. Mary Habicht (Bra) 6-0 6-3
1963 Justina Bricka d. Stephanie DeFina 3-6 8-6 6-2
1964 Roberta Alison d. Becky Vest 6-0 6-4
1965 Roberta Alison d. Stephanie DeFina 3-6 7-5 6-0
1966 Becky Vest d. Linda Tuero 6-3 2-6 6-2

1968 Linda Tuero d. Emilie Burrer 6-0 6-4

1972 Pat Bostrom d. Bev Barger 6-4 6-2

1977 Kate Latham d. Kathy Kuykendall 7-6 6-2

Last edited by Jimbo109; Sep 19th, 2017 at 07:19 AM.
Jimbo109 is offline  
post #11 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:44 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

B 5
********************************************

Bognor Regis SEE West Sussex Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogotŕ, Colombia (Clay)

Denomination: Colsanitas Cup
Until '97 it was a Satellite tournament

1993 Sumara Passos (Bra) d. Cecilia Hincapié
1994 Cecilia Hincapié d. Fabiola Zuluaga 6-4 6-3
1995 Luciana Tella (Bra) d. Miriam D’Agostini (Bra)6-3 7-6
1996 Fabiola Zuluaga d. Gloria Pizzichini (Ita) 6-4 6-3
1997 Corina Morariu (US) d. Lenka Nemeckova (Cze) 6-2 6-3
1998 Paola Suarez (Arg) d. Sonya Jeyaseelan (Can) 6-3 6-4
1999 Fabiola Zuluaga d. Christina Papadaki (Gre) 6-1 6-3
2000 Patricia Wartusch (Aut) d. Tathiana Garbin (Ita) 4–6 6–1 6–4
2001 Paola Suarez (Arg) d. Rita Kuti-Kis (Hun) 6-2 6-4
2002 Fabiola Zuluaga d. Katarina Srebotnik (Slo) 6-1 6-4
2003 Fabiola Zuluaga d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6-3 6-2
2004 Fabiola Zuluaga d. Maria Sanchez-Lorenzo (Esp) 3–6 6–4 6–2
2005 Flavia Pennetta (Ita) d. Lourdes Dominguez-Lino (Esp) 7-6 6-4
2006 Lourdes Dominguez-Lino (Esp) d. Flavia Pennetta (Ita) 7-6 6-4
2007 Roberta Vinci (Ita) d. Tathiana Garbin (Ita) 6-7 6-4 0-3 ret.
2008 Nuria Llagostera-Vives (Esp) d. Maria Emilia Salerni (Arg) 6-0 6-4
2009 Maria José Martinez-Sanchez (Esp) d. Gisela Dulko (Arg) 6-3 6-2
2010 Mariana Duque-Marino d. Angelique Kerber (Ger) 6-4 6-3
2011 Lourdes Dominguez-Lino (Esp) d. Mathilde Johansson (Fra) 2-6 6-3 6-2
2012 Lara Arruabarrena (Esp) d. Alexandra Panova (Rus) 6-2 7-5
2013 Jelena Jankovic (Srb) d. Paula Ormaechea (Arg) 6-1 6-2
2014 Caroline Garcia (Fra) d. Jelena Jankovic (Srb) 6-3 6-4
2015 Teliana Pereira (Bra) d. Yaroslava Shvedova (Kaz) 7-6 6-1
2016 Irina Falconi (US) d. Silvia Soler-Espinosa (Esp) 6-2 2-6 6-4
2017 Francesca Schiavone (Ita) d. Lara Arruabarrena (Esp) 6-4 7-5

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bohemia, Moravia and Silesia Championships, or Czech Crown Championships?, Prague (Clay)

Venue: I. Cesky LTK (First Czech LTC) at Stvanice Island.

We are still uncertain about the exact or prevalent denomination of this event, that was probably the precursor to the "Czechoslovakian Championships". It was held at the same tournament as the "Championships of Prague" and it shouldn't be confused with the "Bohemian Championships", held sometimes as part of the "Austrian Championships" tournament during these years.

An asterisk (*) indicates that the defending champion did not take part in the tournament, the match in question therefore being an All-Comers’ Final.

1895 Milada Cifkova
1896 Milada Cifkova
1897 H.F. Gerard
1898 Milada Cifkova d. Baroness Albina Spens-Boden ??
1899 Mrs M. Cingrosova-Petakova
1900 Mrs M. Cingrosova-Petakova
1901 G. Wacker
1902 Emmy Matuch (Aut) d. G. Wacker
1903 Emmy Matuch (Aut) d. Frau Glaser 6-2 7-5
1904 Hedwiga Oesterreichova Rosenbaumova d. Frl Stöhr 6-3 6-1
1905 Sibyl Speed (GB) d. Frl Stöhr 6-0 6-1 *
1906 Emmy Matuch (Aut) d. J. Weinzettl 6-0 4-6 6-3
1907 Hedwig Neresheimer (Ger)
1908 Mrs O. Garrickova-Masarykova
1909 Mrs O. Garrickova-Masarykova
1910 Emmy Matuch (Aut)
1911 Valborg Bjurstedt (Nor)
1912 No women's events held
1913 V. Schmidt
1914 V. Schmidt
Event discontinued

Thanks to Elegos7 and Newmark401 for their spurs and contributions to clear this tournament.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bohemian Championships, Prague (Clay)

Held sometimes as part of the "Austrian Championships"

(incomplete roll)

1894 A. von Stoninka Holodow d. Hedwig Oesterreichova Rosenbaumova 5-7 6-3 ret. "1st edition"
1895 Countess Karolina Chotkova von Nostitz d. Hedwig Oesterreichova Rosenbaumova 6-4 6-4
1896 Milada Cifkova d. G. Rössler 6-2 3-6 6-3 6-3

1898 (Marie?) Bertrand d. Rosa Schmidt 6-3 6-0
1899 Baroness Leopoldine von Ringhoffer d. Bertha Kalser 6-2 2-6 6-4 *
1900 Bertha Kalser d. Mimi Hlawatsch 6-3 6-3
1901 Elsie Lane (GB) d. Bertha Kalser 6-3 6-2
1902 Marie Mascha d. Mimi Hlawatsch 4-6 6-4 8-6

1907 Hedwig Neresheimer (Ger) d. Emmy Matuch 4-6 6-3 6-4

1946 [Tabor] (Olga?) Miskova d. Mrs Solcova 6-1 6-3


* some doubt because the "Prager Tagblatt" writes that Bertha Kalser was the title holder.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bol, Croatia (Clay)

Until '94 it was a Future, except the second edition in '91. From 1995, when was held in Zagreb, it was valid as Croatian Open (perhaps with the exception of 1996).

1987 Jana Pospisilova (Tch) d. Karin Kschwendt (Aut) 6-3 6-3
1988 Andrea Strnadova (Tch) d. Jitka Dubcova (Tch) 3-6 6-3 6-3
1989 Barbara Mulej (Yug) d. Heleen Van der Berg (Net) 3-6 6-3 7-6
1990 Barbara Mulej (Yug) d. Andreea Vanc (Rom) 6-4 6-0
1991 (Mar) Sofie Albinus (Den) d. Nadine Ercegovic (Yug) 6-2 6-4
1991 (Apr) Sandra Cecchini (Ita) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-4 3-6 7-5
1992 not held
1993 Laura Montalvo (Arg) d. Svetlana Krivencheva (Bul) 6-0 6-4
1994 Ivona Horvat d. Blanka Kumbarova (Cze) 6-0 6-2
1995 Sabine Appelmans (Bel) d. Silke Meier (Ger) 6-4 6-3 in Zagreb
1996 Gloria Pizzichini (Ita) d. Silvija Talaja 6-0 6-2
1997 Mirjana Lucic d. Corina Morariu (US) 7-5 6-7 7-6
1998 Mirjana Lucic d. Corina Morariu (US) 6-2 6-4
1999 Corina Morariu (US) d. Julie Halard Decugis (Fra) 6-2 6-0
2000 Tina Pisnik (Slo) d. Amélie Mauresmo (Fra) 7-6 7-6
2001 Angeles Montolio (Esp) d. Mariana Diaz-Oliva (Arg) 3-6 6-2 6-4
2002 Asa Carlsson Svensson (Swe) d. Iva Majoli 6-3 4-6 6-1
2003 Vera Zvonareva (Rus) d. Conchita Martinez-Granados (Esp) 6-1 6-3
2004-2015 not held
2016 Mandy Minella (Lux) d. Polona Hercog (Slo) 6-2 6-3
2017 Aleksandra Krunic (Srb) d. Alexandra Cadantu (Rou) 6-3 3-0 ret.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bombay Presidency Hard Court Championships, Bombay (nowadays Mumbai), India
Venue: Hindu Gymkhana

(incomplete roll)

1925 Mrs F. Portlock d. Annie Nepean Clayton (GB) 4-6 6-2 6-1
1926 Annie Nepean Clayton (GB) d. Mrs A.L. Cooper 6-1 7-5
1927 Khama Row d. Olive Stebbing (Aus) 6-3 6-2
1928 Annie Nepean Clayton (GB) d. Mrs H.E. Jones 3-6 6-1 6-1
1929 Mrs T. Marshall d. Olive Stebbing (Aus) 6-4 6-0
1930 Leela Row d. Mrs M.P. McDougall 6-1 6-3
1931-32 not held
1933 Leela Row d. Mrs M.E. Stephens 6-1 6-1
1934 Leela Row d. Meher Dubash 6-1 6-1
1935 Leela Row d. Mrs M.C. Captain 6-0 6-0
1936 Leela Row d. Meher Dubash 6-3 6-2
1937 Leela Row d. Laura Woodbridge 6-1 6-4
1938 Leela Row d. Meher Dubash 6-0 6-1
1939 Leela Row d. Parin Dinshaw 2-6 6-2 7-5
1940 Leela Row d. Khanum Haji 6-4 6-0

1942 Khanum Haji d. Laura Woodbridge 6-1 7-5


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bombay Suburban Tournament, Bombay (nowadays Mumbai), India
Venue: Bandra Gymkhana

(incomplete roll)

1926 Mrs A.L. Cooper
1927 Mrs M. Haslam
1928 Mrs T.K. Wadia
1929 not held
1930 M. Farnandes
1931 Mrs S.B. Vakil
1932 Leela Row
1933 not held
1934 abandoned
1935 Mrs G. Johnstone d. Mrs M.C. Captain 6-1 4-6 6-1
1936 Mrs M.C. Captain d. Phyllis de Lima 2-6 6-4 6-3


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bonn, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1903 Frl Pastor d. Frau Herber 6-1 4-6 6-2

1905 Lucie Bergmann d. Luise Berton 6-2 6-1
1906 Lucie Bergmann d. Grete? von Loe 6-1 6-0
1907 Rosamund Salusbury (GB) d. Hedwig Neresheimer 7-5 1-6 6-3
1908 Dagmar von Krohn d. von Helmolt 6-0 6-1
1909 Hedwig Neresheimer d. Mieken Rieck 6-1 4-6 8-6
1910 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. Marthe Trasenster (Bel) 6-2 6-1

1912 Anita Heimann Lent d. Weber 4-6 7-5 6-3
1913 Mieken Rieck d. Anna Weihermann 6-1 6-0
1914 Lilly Salin d. Renoldi 6-2 6-2
1915-19.. not held

1921 Guilleret d. Mme Powers 6-3 4-6 6-1

1931 Ruth Kohnert d. Hilde Weihe 6-0 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Border State Championships, East London, South Africa

(incomplete roll)

1934 Molly Miles *
1935 Molly Miles
1936 Molly Miles
1937 Molly Miles
1938 Molly Miles
1939 Mrs I. Baikie d. J. Wood 7-5 7-5
1940-1945 not held due to WWII
1946 Nora Street Farrer **
1947 Nora Street Farrer
1948 (Dec) Mrs F. Bowyer d. Curlewis 7-5 3-6 6-3
1949 (Jan '50?) (Ruth Smith?) Stevens d. Mrs F. Bowyer 6-4 6-4
1950 Mrs S. Smit
1951 Mrs Anne Pretorius d. Solvieg Glietenberg
1952 Mrs Anne Pretorius
1953 not held
1954 (Jan?) Hazel Redick Smith d. Jean Forbes 7-5 8-6
1955 (Jan) Beryl Nicholas Bartlett d. Gwendy Love 6-2 6-2
1956 (Jan?) Beryl Nicholas Bartlett d. Gwendy Love 6-1 6-1 (or 6-3 6-4)
1956 (Dec) Beryl Nicholas Bartlett d. Bernice Carr 10-8 1-6 6-1
1957 not held
1958 (Jan?) Gwendy Love d. Bernice Carr Vukovich 6-4 4-6 6-4
1959 (Jan 3) Bernice Carr Vukovich d. Dora Kilian Shaw 2-6 6-3 6-4
1960 (Jan 2) Bernice Carr Vukovich d. Valerie Koortzen Forbes 6-3 6-3
1961 (Jan?) Heather Nicholls Segal d. Sandra Reynolds 3-6 7-5 6-1
1962 (Jan 6) Renee Schuurman d. Chistine Truman (GB) 6-4 8-6
1963 (Jan 5) Darlene Hard (US) d. Maria Bueno (Bra) 9-7 0-6 10-8
1964 (Jan?) Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 6-4
1965 (Jan 9) Francoise Durr (Fra) d. Ingrid Frohling 1-6 6-1 9-7
1966 (Jan 8) Annette Van Zyl d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 2-6 8-6
1966 (Dec 31) Virginia Wade (GB) d. Pat Walkden 6-3 6-4
1967 (Dec 23) Virginia Wade (GB) d. Pat Walkden 6-1 4-6 6-4
1968 not held
1969 (Jan 1) Virginia Wade (GB) d. Winnie Shaw (GB) 6-1 3-6 6-1
1969 (Dec 27) Peaches Bartkowicz (US) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-4
1970 (Dec) Ceci Martinez (US) d. Tory Ann Fretz (US)
1971 (Dec 25) Ilana Kloss d. Linda Tuero (US) 6-3 6-2
1972 not held
1973 (Jan 6) Alison McMillan d. Linky Boshoff 3-6 6-0 6-2
1974 (Jan 6) Linky Boshoff d. Ilana Kloss 7-5 6-1
1974 (Dec 7) Brigitte Cuypers d. Annette Van Zyl DuPlooy 3-6 7-6 6-1
1975 Greer Stevens d. Brigitte Cuypers 6-3 6-4
1976 Yvonne Vermaak d. Sue Mappin (GB) 6-3 2-6 6-2
1977 (Dec?) Elizabeth Truter Vlotman d. Alison McMillan 7-5 6-2
1978 (Dec?) not completed
1979 Alison McMillan McDade d. L. Zietsman 6-3 6-2
1980 (Dec 17) Rene Uys d. Elizabeth Gordon 6-4 6-3
1981 Jennifer Mundel d. Susan Rollinson 7-6 7-5

* Mrs L. Miles
** Mrs S. Farrer

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Border States Championships, USA

(incomplete roll)

1915 [El Paso, TX] Barbara Wolgemuth d. Laura Townsend Lebaron 6-2 6-4
1916 [Tucson, AZ] Marguerite Chesney d. Marion Allison 6-4 4-6 6-4

1918 [El Paso, TX] Marguerite Chesney d. Mrs Margaret Sutton 6-3 6-1
1919 [Douglas, AZ] Marguerite Chesney d. Mrs Margaret Sutton 6-2 6-4
1920 [Phoenix, AZ] Marguerite Chesney d. Grace Kissinger 9-7 6-2
1921 [El Paso, TX] Mayme McDonald d. Mrs Margaret Sutton 6-2 6-0
1922 [Tucson, AZ] Marion Williams d. Marguerite Chesney 6-1 6-1

1925 [Cananea, Mexico] Margaret Owen d. Mrs Margaret Sutton 6-4 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bordighera, Italy (Clay)

(incomplete roll)

1913 E. White (GB) d. M. Towler (GB) 6-4 6-2
1914 Margaret Tripp (GB) d. Sissons (GB) default
1915-21 not held due to World War One and consequences
1922 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 8-6 6-0
1923 Phyllis Carr Satterthwaite (GB)
1924 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Dorothy Holman (GB) 6-2 6-2
1925 Dorothy Holman (GB)
1926 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Honor Woolrych (GB) walkover
1927 Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Lumley-Ellis (GB) 6-3 6-3
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Lucia Valerio 6-4 6-1
1929 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lucia Valerio 6-3 6-2
1930 final: Lucia Valerio vs Phyllis Carr Satterthwaite (GB)
1931 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 5-7 6-4 6-4
1932 Ucci Manzutto d. Miss Redmayne 6-1 6-2
1933 Peggy Scriven (GB) d. Ida Adamoff (Fra) 6-2 6-0
1934 Muriel Thomas (GB) d. Lucia Valerio 8-6 3-6 6-4
1935 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Cilly Aussem (Ger) 6-3 6-2
1936 Ivana Orlandini d. Marcelle Aubin (Sui) 6-4 6-3
1937 Totta Zehden (Ger) d. Rosl Kraus (Aut) 6-4 6-4
1938 Peggy Scriven (GB) d. Hella Kovac (Yug) 6-4 8-6
1939 Gracyn Wheeler (US) d. Alice Florian (Yug) 8-6 6-1

Last edited by Jimbo109; Jul 13th, 2017 at 09:25 PM.
Jimbo109 is offline  
post #12 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:45 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

B 6
*****************************************

Boston SEE Longwood Tournament

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Boulogne-sur-Mer, France (Clay)

In the early years a Challenge Round was instituted. An asterisk (*) indicates that the holder was not defending her title, so the last match was an All-Comers' Final.

(incomplete roll)

1888 Mrs Knock (GB) d. Miss Hick (GB) 2-6 6-2 7-5

1891 May Arbuthnot (GB) d. Constance Langley Smith (GB) 6-3 7-9 6-3
1892 Henrietta Froome (GB) d. Bigwood (GB) 6-0 6-3 6-2 *
1893 Jane Corder (GB) d. Mrs White (GB) 6-0 6-0 6-2 *
1894 Lottie Paterson (GB) d. Marsh (GB) 6-0 6-1 *
1895 Lottie Paterson (GB) d. Florence Gould (GB) 6-1 6-0
1896 Lottie Paterson (GB) d. Florence Gould (GB) 6-0 6-0
1897 Florence Gould (GB) d. Ms Harvey (GB) 6-1 6-3 *
1898 Henrietta Govey Horncastle (GB) d. Florence Gould (GB) 6-1 6-0
1899 Henrietta Froome (GB) d. Florence Gould (GB) 6-4 6-0 *
1900 Henrietta Govey Horncastle (GB) d. Henrietta Froome (GB) 6-3 6-0
1901 Henrietta Govey Horncastle (GB) d. Adine Masson 6-8 retired
1902 Winifred Longhurst (GB) d. Edith Longhurst (GB) walkover *
1903 Edith Austin Greville (GB) d. Beryl Tulloch (GB) 6-0 6-2 *
1904 Flora Nockolds (GB) d. H. Clayden 7-5 6-0 6-4 [score needs verification]
1905 M. Wright (GB) d. Mrs Galloway (GB) 3-6 6-4 2-0 retired
1906 M. Wright (GB) d. Maidment 6-1 6-2
1907 Mrs Galloway (GB) d. M. Wright 6-2 0-6 6-3
1908 A.M. Fergus (GB) d. M. Towler (GB) 6-1 6-2
1909 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. AM Fergus (GB) 8-6 7-5
1910 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. M. Wright (GB) 6-3 9-7
1911 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. Mlle Dibos 6-1 6-1
1912 Beryl Tulloch (GB) d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-3 4-6 6-3
1913 Blanche Duddell Colston (GB) d. Mrs Holloway (GB) 6-3 3-6 6-2
1914-1918 not held
1919 Holmes d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 15-13 5-7 7-5
1920 Suzanne Lenglen d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-0 6-0
1921 Madeline Fisher O'Neill (GB) d. M. Wright (GB) 6-3 6-2
1922 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 6-4 6-1
1923 Blanche Duddell Colston (GB) d. Winifred MacClellan Keays (GB) 6-4 6-1

1925 Colette Bonnard de Fonvillars d. Simone Barbier
1926 Colette Bonnard de Fonvillars d. Simone Barbier 6-3 6-3
1927 Simone Barbier d. Colette Bonnard de Fonvillars Bernard 7-5 6-2
1928 Colette Bonnard de Fonvillars Bernard d. Miss Bunyer-Smith (?)* 6-3 5-7 6-1

1930 Colette Bonnard de Fonvillars Bernard d. Cécile Durand-Mercier 8-6 6-4

1932 Cécile Durand-Mercier d. Anne-Marie Sergeant 3-6 6-3 6-4
1933 Cécile Durand-Mercier d. Anne-Marie Sergeant
1934 Francine Chandon-Moët d. Cécile Durand-Mercier 6-1 5-7 6-3

1937 Colette Bonnard de Fonvillars Bernard d. Janine Floquet 6-1 6-3


* This name needs to be verified.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bournemouth
SEE British Hard Court Championships
SEE Hampshire Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bratislava City Cup, Slovakia (Clay)

(incomplete roll)

1959 Vera Puzejova d. Zdenka Strachova 6-3 6-4
1960 Angela Mortimer (GB) d. Vera Puzejova 6-1 6-4
1961 Vera Puzejova Sukova d. Renee Schuurman (RSA) 6-1 6-3
1962 Vera Puzejova Sukova d. Vlasta Kodesova 6-3 6-3
1963 Vera Puzejova Sukova
1964 Elizabeth Starkie (GB) d. Dora Schuster (Aut) 6-3 6-0
1965 Vlasta Kodesova Vopickova
1966 Jitka Horcickova Volavkova d. Marie Neumannova 6-4 7-5
1967 Vlasta Kodesova Vopickova d. Alena Palmeova 6-3 6-2
1968 not held


Posted by Pete7

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bremen SEE German Covered Court Championships


Bremen Championships, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1902 Frl Kirch d. Agnes Behrens Glardon
1903 Hilda Meyer d. Agnes Behrens Glardon 6-3 6-1

1906 (Jun) M. Smidt d. C. Hellmers 6-4 6-2
1906 (Sep) Margarete Tischbein d. Frl Knapp 7-5 8-6

1908 (Sep) M. Holzapfel d. Anita Heimann 6-1 6-3
1909 (Aug) Melanie Achenbach d. M. Holzapfel 7-5 6-3

1911 Mieken Rieck d. Hedwig Neresheimer 6-4 4-6 6-2
1912 Anita Heimann Lent d. Doris Breyer 6-3 6-4
1913 Mieken Rieck d. M. Wagener 6-2 6-1

1925 Annemarie Buss d. M. Herbst 7-9 6-3 6-3
1926 Else Klatte d. M. Herbst 6-4 4-6 7-5
1927 Ellen Hoffmann d. Frl Frese 6-4 6-2
1928 Frl Frese d Annemarie Buss 8-6 1-6 6-2
1929 Nelly Gassmann Stephanus d. Frl Schem 6-4 6-1
1930 Frl Herbst d. Frl Strauch 8-6 6-1

1932 Annemarie Buss d. Nelly Gassmann Stephanus 7-5 6-0
1933 Annemarie Buss d. M. Herbst 6-1 5-7 6-2
1934 Annemarie Buss d. Frl Bornemann 8-6 6-1
1935 Alida Othberg-Krüger d. Annemarie Buss 2-6 9-7 retired
1936 Eva Wedekind d. Irmgard Rost 8-6 6-2
1937 Thilde Hamel d. Annemarie Buss 3-6 6-3 retired
1938 Anneliese Frisch Timme d. Annemarie Buss 6-3 retired *
1939 Anneliese Frisch Timme d. Annemarie Buss 6-3 retired *

1965 Helga Niessen d. Almut Sturm 6-0 6-2 valid as North Germany Champs.

1969 Heide Schildknecht Orth d. Helga Niessen 0-6 6-3 6-4


* Probably 1938 or 1939 is wrong.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Breslau Championships SEE Wroclaw

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brighton SEE Sussex Championships


Brighton, England (Indoors)


1978 Virginia Ruzici (Rom) d. Betty Stove (Net) 5-7 6-2 7-5
1979 Martina Navratilova (Tch) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-3 6-3
1980 Chris Evert d. Martina Navratilova (Tch) 6-4 5-7 6-3
1981 Sue Barker d. Mima Jausovec (Yug) 4-6 6-1 6-1
1982 Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-1 6-4
1983 Chris Evert Lloyd (US) d. Jo Durie 6-1 6-1
1984 Sylvia Hanika (Frg) d. Joanne Russell (US) 6-3 1-6 6-2
1985 Chris Evert Lloyd (US) d. Manuela Maleeva (Bul) 7-5 6-3
1986 Steffi Graf (Frg) d. Catarina Lindqvist (Swe) 6-3 6-3
1987 Gabriela Sabatini (Arg) d. Pam Shriver (US) 7-5 6-4
1988 Steffi Graf (Frg) d. Manuela Maleeva Fragničre (Swi) 6-2 6-0
1989 Steffi Graf (Frg) d. Monica Seles (Yug) 7-5 6-4
1990 Steffi Graf (Ger) d. Helena Sukova (Tch) 7-5 6-3
1991 Steffi Graf (Ger) d. Zina Garrison (US) 5-7 6-4 6-1
1992 Steffi Graf (Ger) d. Jana Novotna (Tch) 4-6 6-4 7-6
1993 Jana Novotna (Cze) d. Anke Huber (Ger) 6-2 6-4
1994 Jana Novotna (Cze) d. Helena Sukova (Cze) 6-7 6-3 6-4
1995 Mary Joe Fernandez (US) d. Amanda Coetzer (SA) 6-4 7-5

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brisbane SEE Queensland Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bristol SEE West of England Championships

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

British Columbia Championships, Victoria, Canada

The Challenge Round appears to have lapsed at this tournament in the early 1890s, but it was reinstated at a later point (circa 1899).
An asterisk (*) indicates that the defending champion did not take part in the tournament, the match in question therefore being an All-Comers’ Final.

(incomplete roll)

1889 Florence Barkley
1890 Florence Barkley d. Anastasia Musgrave 7-5 6-4
1891 Florence Barkley d. Anastasia Musgrave 3-6 6-4 6-4
1892 Anastasia Musgrave d. Frances Arrowsmith 6-3 5-7 7-5
1893 Frances Arrowsmith d. Miss Legge 6-3 4-6 6-3
1894 Miss Anderson (US) d. Jessie Kershaw (US) 4-6 6-3 6-3
1895 Muriel Goward d. Miss Anderson (US) 4-6 6-4 6-0
1896 Muriel Goward d. Bessie Burton 6-0 5-7 6-2
1897 Muriel Goward d. M. Macrae 6-1 6-1
1898 Muriel Goward d. M. Beattie 4-6 6-3 6-3
1899 Muriel Goward d. M. Beattie 6-8 6-3 6-2
1900 Bertha Kitto d. Muriel Goward 6-3 4-6 10-8
1901 Muriel Goward d. Bertha Kitto 6-2 12-10
1902 Muriel Goward d. Mrs Byron Johnson 7-5 6-2
1903 Muriel Goward d. Alice Bell 4-6 6-0 6-1
1904 Muriel Goward d. Mrs Hull 6-4 6-3
1905 Muriel Goward Cole d. Marian Pitts 6-3 6-1
1906 Alice Ryan (US) d. Marian Pitts 6-4 6-0 *
1907 Elizabeth Ryan (US) d. Miss Beckett 6-1 6-2 *
1908 Hazel Hotchkiss (US) d. Violet Pooley 6-0 6-2 *
1909 Hazel Hotchkiss (US) d. Marian Pitts 6-0 6-2
1910 Marian Pitts d. L. Phillips 6-1 6-3 *
1911 Mrs Talbot d. Alice Bell 7-5 6-2 *
1912 Marian Pitts d. Sara Livingstone (US) 6-2 6-2 *
1913 Miss McDermott d. Marian Pitts 6-2 8-6
1914 Miss Lawson d. Miss McDermott 6-1 4-6 6-3

1920 Lawson d. Helen Baker (US) 6-4 6-3
1921 Marjorie Leeming d. Lawson 4-6 6-3 6-1
1922 Mrs Diamond d. Marjorie Leeming 6-3 6-3
1923 Marjorie Leeming d. Mrs Diamond 6-4 6-1
1924 Winifred Suhr (US) d. Marjorie Leeming 6-3 1-6 8-6 *
1925 Marjorie Leeming
1926 Marjorie Leeming

1931 Edith Cross (US) d. Olive Wade 7-5 6-4
1932 Gracyn Wheeler (US) d. Mary Campbell 6-2 7-9 7-5
1933 Mary Campbell d. Dorothy Bundy (US) 6-0 2-6 6-4
1934 Gussie Raegner (US) d. Eleanor Young 3-6 6-4 6-2

1936 Virginia Wolfenden (US) d. Eleanor Young 6-4 6-3
1937 Ruby Bishop Bixler d. Virginia Wolfenden (US) 6-4 4-6 7-5
1938 Eleanor Young d. Kay Staples (US)
1939 Jean Milne d. May Doeg (US) 12-10 3-6 6-2

1955 June Fitzpatrick (Irl)

1968 Alice Luthy Tym (US) d. Candy Douglas 6-0 6-2
1969 Dodo Bundy Cheney (US) d. Mary Struthers (US) 6-4 8-6


* according the British Columbia Sports Hall of Fame, Marjorie Leeming won in 1924.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

British Covered Court Championships, London

Until 1894 at Hyde Park Club, from 1895 to 1968 at Queen's Club, from 1969 at Wembley Arena.
Traditionally held in spring, but from 1926 to 1938 swapped date with "London Covered Court Championships" and was held in october. After WWII it continued to be played in autumn until 1958, when began playing again in february or march. From 1963 in autumn again.

The Challenge Round was abolished in 1923. An asterisk (*) indicates that the defending champion did not take part in the tournament, the match in question therefore being an All-Comers’ Final.

In 1924 was merged with "London Covered Court Championships" held in October, the winners succeeding to both titles.
In 1968 was also a leg of the "Dewar Cup" series.

1890 May Jacks d. Maud Shackle 6-0 6-1
1891 Maud Shackle d. May Jacks 7-5 6-2
1892 Maud Shackle d. May Arbuthnot 6-3 3-6 6-2
1893 Maud Shackle d. May Arbuthnot 6-2 1-6 7-5
1894 Edith Austin d. May Arbuthnot 2-6 6-4 7-5 *
1895 Charlotte Cooper d. Edith Austin 6-4 3-6 6-1
1896 Edith Austin d. Charlotte Cooper 6-2 3-6 6-3
1897 Edith Austin d. Ruth Dyas 9-11 6-4 12-10
1898 Edith Austin d. Ruth Pennington-Legh 6-3 2-6 6-2
1899 Edith Austin d. Charlotte Cooper 6-2 6-4
1900 Toupie Lowther d. Edith Austin Greville 2-6 7-5 6-4
1901 Blanche Bingley Hillyard d. Toupie Lowther 6-2 6-3
1902 Toupie Lowther d. Blanche Duddell 6-3 6-1 *
1903 Toupie Lowther d. Adine Masson (FRA) 6-1 6-0
1904 Dorothea Douglass d. Edith Austin Greville 6-2 6-3 *
1905 Hilda Lane d. Gladys Eastlake-Smith 6-4 8-6 *
1906 Dorothea Douglass d. Hilda Lane 6-2 6-0
1907 Gladys Eastlake-Smith d. Mildred Coles 6-3 6-3 *
1908 Dorothea Douglass Chambers d. Gladys Eastlake-Smith 6-3 6-3
1909 Dora Boothby d. Madeline Fisher O’Neill 6-1 6-3 *
1910 Dorothea Douglass Chambers d. Madeline Fisher O’Neill 6-4 6-3 *
1911 Dorothea Douglass Chambers d. Helen Aitchison 6-3 6-1
1912 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-2 6-0 *
1913 Dorothea Douglass Chambers d. Dorothy Holman 6-2 6-3
1914 Dorothy Holman d. Dorothea Douglass Chambers default
1915-1918 not held
1919 Dorothea Douglass Chambers d. Dorothy Holman 6-3 6-3
1920 Elizabeth Ryan (US) d. Dorothea Douglass Chambers default
1921 Dorothy Holman d. Irene Bowder Peacock (SA) 6-1 3-6 6-4 *
1922 Dorothy Holman d. Doris Covell Craddock 6-2 6-1
1923 Mabel Davy Clayton d. Aurea Farrington Edgington 6-3 6-2
1924 Geraldine Ramsey Beamish d. Doris Covell Craddock 6-4 6-4
1925 Joan Reid-Thomas d. Blanche Duddell Colston 6-2 7-5
1926 Peggy Saunders d. Betty Dix 6-4 6-2
1927 Eileen Bennett d. Cristobel Hardie 6-4 6-0
1928 Kitty McKane Godfree d. Eileen Bennett 6-1 6-2
1929 Peggy Saunders Michell d. Joan Ridley 6-4 6-4
1930 Joan Ridley d. Joan Fry 6-2 6-2
1931 Mary Heeley d. Jeanette Morfey 6-1 6-0
1932 Peggy Scriven d. Kay Stammers 6-2 6-4
1933 Phyllis Mudford King d. Kay Stammers 10-12 6-1 6-3
1934 Phyllis Mudford King d. Mary Hardwick 6-3, 4-6, 6-2
1935 Peggy Scriven d. Ermyntrude Harvey 6-2 6-2
1936 Anita Lizana (Chi) d. Mary Hardwick 6-3 6-0
1937 Peggy Scriven d. Phyllis Mudford King 6-1 6-2
1938 Peggy Scriven d. Alexandra McOstrich McKelvie 6-3 4-6 6-1
1939-1946 not held
1947 Gem Hoahing d. Peggy McCorkindale Dawson-Scott 8-6 6-3
1948 Gem Hoahing d. Joan Curry 1-6 6-3 7-5
1949 Joan Curry d. Jean Quertier 6-1 6-0
1950 Jean Quertier d. Joan Curry 3-6 7-5 6-3
1951 Susan Partridge d. Jean Bridger Walker-Smith 6-4 6-4
1952 Angela Mortimer d. Susan Partridge 6-3 3-6 6-3
1953 Angela Mortimer d. Georgie Woodgate 6-3 6-2
1954 Angela Mortimer d. Shirley Bloomer 6-2 6-3
1955 Anne Shilcock d. Pat Ward 6-2 6-4
1956 Angela Buxton d. Anne Shilcock 6-2 6-2
1957 not held
1958 Anne Shilcock d. Christine Truman 6-2 6-2
1959 Angela Mortimer d. Pat Ward 6-2 6-3
1960 Angela Mortimer d. Ann Haydon 7-5 ret.
1961 Angela Mortimer d. Christine Truman 2-6 6-1 6-4
1962 Ann Haydon d. Chistine Truman 6-4 4-6 9-7
1963 Deidre Catt d. Renee Schuurman (SA) 4-6 6-3 6-3
1964 Ann Haydon Jones d. Faye Toyne (Aus) 6-3 6-3
1965 Ann Haydon Jones d. Faye Toyne (Aus) 6-2 6-1
1966-1967 not held
1968 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 10-8 6-1
1969 Ann Haydon Jones d. Billie Jean Moffitt King (US) 9-11 6-2 9-7
1970 Billie Jean Moffitt King (US) d. Ann Haydon Jones 8-6 3-6 6-1
1971 Billie Jean Moffitt King (US) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 5-7 7-5
Event discontinued


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

British Hard Court Championships

*Note that the surface for this event is clay, "hard court" being the term used in England for clay.
Held in Torquay in 1924 '25 '26, then in Bournemouth at West Hants Lawn Tennis Club.

1924 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish 6-2 6-2
1925 Elizabeth Ryan (US) d. Joan Fry 6-2 6-2
1926 Joan Fry d. Phoebe Holcroft Watson 6-1 7-9 6-1
1927 Betty Nuthall d. Edith Clarke 8-6 6-2
1928 Elsie Goldsack d. Joan Ridley 8-6 6-3
1929 Bobbie Heine (SA) d. Joan Ridley 6-4 3-6 8-6
1930 Joan Fry d. Madge Valantine List 6-1 2-6 6-2
1931 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Mary Heeley 6-4 6-4
1932 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Dorothy Round 6-1 6-2
1933 Dorothy Round d. Helen Jacobs (US) 3-6 6-2 6-3
1934 Dorothy Round d. Peggy Scriven 6-2 2-6 8-6
1935 Kay Stammers d. Peggy Scriven 6-2 6-2
1936 Kay Stammers d. Anita Lizana (Chi) 7-5 7-5
1937 Anita Lizana (CHi) d. Scriven 7-5 6-3
1938 Peggy Scriven d. Nancye Wynne (Aus) 7-5 6-2
1939 Kay Stammers d. Anita Lizana Ellis 6-3 6-3
1940-1945 World War II - no event
1946 Jean Nicoll Bostock d. Kay Stammers Menzies 6-3 6-4
1947 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Joan Curry 7-5 6-3
1948 Betty Clements Hilton d. Pam Seaton Bocquet 6-1 6-4
1949 Joan Curry d. Jean Quertier 3-6 7-5 7-5
1950 Joan Curry d. Maria Teran de Weiss (Arg) 8-6 8-6
1951 Doris Hart (US) d. Jean Bridger Walker-Smith 6-4 8-6
1952 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-4 6-3
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-3 4-6 6-4
1954 Doris Hart (US) d. Joy Gannon Mottram 6-1 6-3
1955 Angela Mortimer d. Angela Buxton 6-1 6-1
1956 Angela Mortimer d. Shirley Bloomer 7-5 5-7 6-1
1957 Shirley Bloomer d. Pat Ward 3-6 6-3 6-2
1958 Shirley Bloomer d. Ann Haydon 6-4 6-4
1959 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-4 2-6 6-4
1960 Christine Truman d. Ann Haydon 6-2 6-2
1961 Angela Mortimer d. Deidre Catt 6-2 6-3
1962 Renee Schuurman (SA) d. Angela Mortimer 5-7 6-2 6-4
1963 Ann Haydon Jones d. Norma Baylon (Arg) 6-0 1-6 9-7
1964 Ann Haydon Jones d. Jan Lehane (Aus) 6-2 12-10
1965 Ann Haydon Jones d. Annette Van Zyl (SA) 7-5 6-1
1966 Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-3 6-1
1967 Virginia Wade d. Ann Haydon Jones 6-1 10-8
1968 Virginia Wade d. Winnie Shaw 6-4 6-1
1969 Margaret Smith Court (Aus) d. Winnie Shaw 5-7 6-4 6-4
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-2 6-4
1971 Margaret Smith Court (Aus) d. Evonne Goolagong (Aus) 75 61
1972 Evonne Goolagong (Aus) d. Helga Niessen Masthoff (Ger) 6-0 6-4
1973 Virginia Wade d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-4
1974 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-1 3-6 6-1
1975 Janet Newberry (US) d. Terry Holladay (US) 7-9 7-5 6-3
1976 Helga Niessen Masthoff (Frg) d. Sue Barker 5-7 6-3 6-2
1977 not held
1978 Iris Riedel (Frg) d. Belinda Thompson 62 61
1979-1980 not held
1981 Jo Durie d. Sophie Amiach (Fra) 75 16 63
1982-1994 not held
1995 Ludmila Richterova (Cz) d. Patricia Hy Boulais (Can) 6-7(10) 6-4 6-3


From a starting contribution by Chris Whiteside

Last edited by Jimbo109; Sep 8th, 2017 at 09:13 PM.
Jimbo109 is offline  
post #13 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:45 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

B 7
*****************************************

British National Championships

The British National Championships tournament was inaugurated in 1983 in order to help promote tennis in Great Britain. An indoor tournament, it was held mostly in November and survived until 2002. The venue for the tournament from 1983 to 2000 was the International Racquets Centre in Telford, Shropshire; in 2001 and 2002, the final two years of its existence, it was held at the Bolton Arena in Bolton, Greater Manchester. The BBC televised the tournament from its early years up until the late 1990s, by which time it had gone into an irreversible decline.

1983 Jo Durie d. Virginia Wade 7-6 4-6 6-2
1984 Jo Durie d. Anne Hobbs 6-4 6-3
1985 Anne Hobbs d. Virginia Wade 7-6 6-7 9-7
1986 Jo Durie d. Anne Hobbs 6-4 6-2
1987 Jo Durie d. Anne Hobbs 7-5 6-1
1988 Sarah Loosemoore d. Valda Lake 7-5 6-2
1989 Clare Wood d. Sara Gomer 7-6 6-3
1990 Jo Durie d. Sara Gomer 6-3 6-4
1991 Jo Durie d. Sara Gomer 6-2 6-2
1992 Jo Durie d. Julie Salmon 6-3 6-3
1993 Clare Wood d. Karen Cross 7-5 6-0
1994 Jo Ward d. Kaye Hand 6-0 6-2
1995 Clare Wood d. Samantha Smith 6-2 6-2
1996 Julie Pullin d. Claire Taylor 6-3 6-0
1997 Samantha Smith d. Louise Latimer 6-4 6-1
1998 Julie Pullin d. Samantha Smith 6-7 6-2 7-6
1999 Hannah Collin d. Jo Ward 3-2, retired
2000 Lorna Woodroffe d. Julie Pullin 7-5 7-6(5)
2001 Hannah Collin d. Victoria Davies 6-2 6-1
2002 Anne Keothavong d. Julie Pullin 6-1 6-3


A contribution by Newmark401

----------------------

Brockenhurst, Hampshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1914 Violet Pinckney d. Marguerite Sudgen Pearce 6-2 6-3
1915-20 not held
1921 Violet Pinckney d. Blanche Duddell Colston 4-6 6-4 retired
1922 Kitty McKane d. Dorothy Holman 6-2 6-2
1923 Dorothy Holman d. Camilla Rimington 6-1 6-4
1924 Dorothy Holman d. Cristobel Hardie 3-6 6-2 8-6
1925 Dorothy Holman d. Edith Clarke 8-6 7-5
1926 Cristobel Hardie d. Mabel Squire Mavrogordato 6-4 6-2
1927 Joan Ridley d. Claire Beckingham 9-7 7-5
1928 Margaret McKane Stocks d. Claire Beckingham 4-6 10-8 6-4
1929 Violet Chamberlain d. Mabel Squire Mavrogordato 6-1 5-0 retired
1930 Elsie Goldsack Pittman d. Ermyntrude Harvey 8-6 7-5
1931 Evelyn Dearman d. Nancy Lyle 1-6 6-3 6-3
1932 Edie Rudd d. A. Yeates 7-5 6-4
1933 Evelyn Dearman d. Margaret McKane Stocks 6-4 6-2
1934 Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-0 7-5
1935 Effie Hemmant Peters d. P. Scott 6-4 6-2
1936 Evelyn Dearman d. Peggy Scriven 6-3 6-4
1937 Nina Brown and Effie Peters divided the prizes
1938 Evelyn Dearman d. Margot Stewart 4-6 6-1 6-0
1939 Nancy Lyle Glover d. Gay Moorhouse Chandler 6-1 7-5
1940-45 not held due to WWII


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brumana, near Beirut, Lebanon (Clay)

Brumana International, sometimes called Beirut International or Lebanon International.
The first men's tournament was held in 1927, the women began later.
Usually contested in August, not to be confused with an event held in Beirut in April.

1952 Mrs Bahtiyeh d. Vera Mattar 6-2 6-1 *
1953 Jacqueline Kermina d. Elizabeth Fischer Broz 6-4 6-0
1954 Erika Obst Vollmer d. Ginette Jucker Bucaille 4-6 6-4 6-3
1955 Maud Mottez Galtier d. Daphne Seeney 6-3 7-5
1956 Edda Buding d. Daphne Seeney 6-1 8-6
1957 Yola Ramirez d. Margaret Hellyer 6-2 7-5
1958 not held
1959 Lea Pericoli d. Renate Ostermann 6-3 6-2
1960 Sandra Reynolds d. Renee Schuurman
1961 Carmen Hernandez-Coronado d. Pia Balling 6-2 6-1
1962 Jean Forbes d. Helga Schultze 8-6 1-6 6-4 (NYT) or 6-3 6-3 (World Tennis)
1963 Annette van Zyl d. Margaret Hunt 6-1 6-0
1964 Judy Tegart d. Deidre Catt 4-6 6-4 6-3
1965 Francoise Durr d. Annette van Zyl 6-4 6-1
1966 Pat Walkden d. Glenda Swan 6-1 6-1
1967 Gail Sherriff d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-1 1-6 6-2
1968 Gail Sherriff d. Lesley Turner Bowrey 6-2 9-7
1969 Pat Walkden d. Fay Toyne Moore 6-3 3-6 6-1
1970 Winnie Shaw d. Ann Haydon Jones 1-6 6-2 6-1
1971 Fiorella Bonicelli d. Daphne Botha 11-9 6-2
1972 Sonja Pachta d. Julie Anthony 6-4 3-6 6-4
1973 Raquel Giscafre d. Alena Palmeova West 6-4 9-7
1974 Christine Matison d. Raquel Giscafre 6-2 2-6 6-1
1975 Heidi Eisterlehner d. Christine Matison 6-3 6-3
Event discontinued
--------


* maybe Mrs Bahtiyeh was Bahtiye Kollu Musluoglu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buckinghamshire Championships, Marlow, England (Grass)

(incomplete roll)

1911 Hilda Lane d. F.B. Hampshire 5-7 6-0 6-3
1912 Dorothy Holman d. Hilda Lane 6-0 6-2
1913 Dorothy Holman d. Hilda Lane 6-1 6-2
1914 Dorothea Douglass Chambers d. Dorothy Holman 6-1 6-0

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Budapest, Hungary (Clay)


Budapest International Championships

First held in 1903, when the Austro-Hungarian Empire was still in existence, it continued to be held on and off until 1975. It was usually held in either May or June.

1903 Margit Madarász d. Katalin Cséry default *
1904 Margit Madarász d. Katalin Cséry 6-2 7-5 6-3
1905 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Margit Madarász 6-2 8-6
1906 not held
1907 Margit Madarász d. Sidi Klaus Maschka (Aut) 6-2 6-2
1908 Margit Madarász d. M.C. Whyte (RSA) 1-6 6-3 4-6 6-3 6-4
1909 Katalin Cséry d. Gabriella Szerviczky 6-1 6-3
1910 probably not held
1911 Sarolta Cséry d. Eszter Mészáros 6-2 6-3
1912 Dagmar von Krohn (Ger) d. Hedwig Neresheimer von Satzger [score?]
1913-21 not held
1922 Ilona Várady d. Margarete Janotta (Tch) 6-0 6-3
1923 Salme Redlich (Ger) d. Frau Dedhatel 6-3 6-2
1924 Ilona Várady Péteriné
1925 Ilona Várady Péteriné d. Paula Heimann (Ger) [score?]
1926 Magda Baumgarten d. Frl Dery (?) 2-6 6-0 6-2
1927 Mrs Schréderné
1928 Magda Baumgarten d. Maria Uhlmann Paksy
1929 Mrs Schréderné d. Magda Baumgarten 6-2 3-6 6-4
1930 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Grete Deutschova (Tch) 6-2 6-4
1931 Magda Baumgarten d. Mrs Schréderné [score?]
1932 probably not held
1933 Mrs Schréderné
1934 Lili Sárkány
1935 Mrs Schréderné
1936 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Helen Jacobs (US) 3-6 6-1 6-0
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Vittoria Tonolli (Ita) 6-0 6-1
1938 Hella Kovac (You) d. Klára Somogyi 12-10 2-6 6-4
1939 not held
1940 Suzy Körmöczy d. Márta Popp 6-3 6-0
1941-42 probably not held
1943 Márta Popp aka Peterdy d. Mrs Gallner 3-6 6-3 6-2
1944-45 probably not held
1946 Suzy Körmöczy d. Márta Popp aka Peterdy 6-3 4-6 6-3
1947 Márta Popp aka Peterdy and Suzy Körmöczy divided the prizes
1948-56 probably not held
1957 Suzy Körmöczy d. Mrs N. Lepesne 7-5 6-1
1958-63 probably not held
1964 Klára Bardóczy d. Gyöngyi Fehér 6-0 6-4
1965-69 probably not held
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) 6-3 6-2
1971 not held
1972-73 ????
1974 not held
1975 Éva Szabó d. Renata Tomanova (Tch) 2-6 7-5 6-4
Event discontinued

* it did not carry the Budapest International Championships title (as opposed to the men’s event)


Created by Newmark401 from information provided by Elegos7

------------

Hungarian Closed Championships

Usually held in Budapest.
http://www.huntennis.hu/bajnokaink/?article_hid=12773
The above link is wrong from 1921 to 1929, when it writes the winners of the Hungarian International Championships.

1908 Margit Madarász
1909 Gabriella Szerviczky
1910 Katalin Cséry
1911 Sarolta Cséry
1912 Sarolta Cséry
1913 Pálné Satzger
1914 Sarolta Cséry
1915-1929 not held
1930 Mrs Schréderné
1931 Magda Baumgarten
1932 Mrs Schréderné
1933 Mrs Schréderné
1934 Mrs Schréderné
1935 Márta Sass
1936 Márta Sass
1937 Maria Uhlmann Paksy
1938 Klára Somogyi
1939 Klára Somogyi
1940 Erzsébet Bárd
1941 not held
1942 Aliz Flórián
1943 Márta Popp aka Peterdy
1944 Aliz Flórián
1945 Zsuzsa Körmöczy
1946 Zsuzsa Körmöczy
1947 Dezsőné Hidassy
1948 Dezsőné Hidassy
1949 Gyuláné Erdődi
1950 Zsuzsa Körmöczy
1951 Márta Popp aka Peterdy Wolf
1952 Márta Popp aka Peterdy Wolf
1953 Márta Jávori d. Dezsőné Hidassy 2-6 6-2 6-4
1954 Gyuláné Erdődi
1955 Gyuláné Erdődi
1956 Márta Popp aka Peterdy Wolf
1957 Zsófia Broszmann
1958 Zsuzsa Körmöczy
1959 Zsófia Broszmann
1960 Zsófia Broszmann
1961 Zsuzsa Körmöczy
1962 Klára Bardóczy
1963 Zsuzsa Körmöczy
1964 Erzsébet Polgár
1965 Zsuzsa Kunovits
1966 Éva Szabó
1967 Éva Szabó
1968 Erzsébet Polgár d. Éva Szabó 6-4 8-6
1969 Judith Szörényi d. Katalin Borka 6-2 6-3
1970 Éva Szabó d. Katalin Borka 6-2 7-5
1971 Éva Szabó d. Judith Szörényi 6-4 6-2
1972 Katalin Borka d. Judith Szörényi 6-4 2-6 6-3
1973 Éva Szabó
1974 Éva Szabó
1975 Éva Rózsavölgyi
1976 Beatrix Klein
1977 Anna Németh
1978 Judith Szörényi
1979 Judith Szörényi
1980 Éva Rózsavölgyi
1981 Andrea Temesvári d. Éva Rózsavölgyi 4-6 7-6 6-3
1982 Rita Kowaczics d. Anna Németh 6-3 6-3
1983 Csilla Bartos d. Andrea Temesvári default
1984 Andrea Temesvári
1985 Csilla Bartos d. Éva Rózsavölgyi 6-4 6-2
1986 Csilla Bartos d. Lilla Búza [score?]
1987 Virág Csurgó
1988 Andrea Noszály d. Rita Kowaczics 6-1 6-4
1989 Virág Csurgó
1990 Virág Csurgó d. Annamária Fuldyéni 6-4 6-2
1991 Annamaria Földényi
1992 Annamária Földényi d. Zsófia Csapó 6-4 6-3
1993 Annamária Földényi
1994 Andrea Noszály
1995 Ágnes Muzamel
1996 Andrea Noszály
1997 Annamária Földényi
1998 Annamária Földényi
1999 Annamária Földényi
2000 Annamária Földényi
2001 Virág Németh
2002 Barbara Pócza
2003 Zsuzsa Fodor
2004 Boglárka Berecz-Szatmári
2005 Miljana Adanko
2006 Ágnes Szávay
2007 Virág Németh
2008 Virág Németh
2009 Ágnes Bukta
2010 Virág Németh
2011 Katalin Marosi
2012 Fanny Stollár
2013 Ágnes Bukta

------------

Hungarian International Championships

Usually held in Budapest in early September or late August.

1921 Margarete Janotta (Tch) d. Mrs D. Mayer (Aut) 6-0 2-6 ret.
1922 Ilona Várady d. Médi Krencsey 6-2 6-2
1923 Margarete Janotta (Tch) d. Médi Krencsey 6-4 6-3
1924 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Ilona Várady Péteriné 8-6 6-1
1925 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Ilona Várady Péteriné 6-3 6-1
1926 Ilona Várady Péteriné d. Magda Baumgarten 6-1 6-0
1927 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Mrs Schréderné 6-0 6-2
1928 Irmgard Rost (Ger) d. Nelly Gassmann Stephanus (Ger) 6-2 6-3
1929 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Ellen Hoffmann (Ger) 6-4 6-1
1930 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Anne Peitz (Ger) 6-4 2-6 8-6
1931 Klara Hammer (Ger) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 3-6 6-3 9-7
1932 Klara Hammer (Ger) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-4 6-2
1933 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Cilly Aussem (Ger) 6-2 6-3
1934 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Rosl Kraus (Aut) 6-2 6-2
1935 Klara Hammer (Ger) d. Lili Sárkány 4-6 6-4 6-3
1936 Márta Sass d. Lili Sárkány 6-1 3-6 6-1
1937 Annelies Ullstein (Ger) d. Magda Baumgarten 6-1 6-4
1938 Marie Luise Horn (Ger) d. Hella Kovac (You) 3-6 7-5 (retired, nerval breakdown after not converting match points)
1939 Aliz Flórián (You) d. Hella Kovac (You) 2-6 6-4 4-5 15-40 retired, irritated by the crowd, at match point.
1940 Suzy Körmöczy d. Klára Somogyi 6-2 6-2
1941 not played
1942 Aliz Flórián (You) d. Annelies Ullstein Bossi (Ita) walkover
1943 Aliz Flórián (You) d. Ilona Jusits 6-1 6-4
1944 Aliz Flórián (You) d. Zsuzsa Vad 6-2 6-2
1945 not played
1946 Márta Popp aka Peterdy d. Suzy Körmöczy 6-0 5-7 7-5
1947 Hilde Walterova Doleschell (Aut) d. Márta Popp aka Peterdy 6-4 8-6
1948 Erzsébet Bárd d. Ilona Siposs Hidassyné 6-4 6-2
1949 Olga Miskova (Tch) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-3 4-6 6-4
1950-52 not played
1953 Suzy Körmöczy d. Mária Jávori 1-6 6-3 6-2
1954-55 not played
1956 Vera Puzejova (Tch) d. Márta Popp aka Peterdy 6-1 6-3
1957 Suzy Körmöczy d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-3 6-2
1958 Suzy Körmöczy d. Vera Puzejova (Tch) 6-3 6-3
1959 Suzy Körmöczy d. Zsófia Broszmann 6-3 6-2
1960 Suzy Körmöczy d. Ann Haydon (GB) 1-6 8-6 8-6
1961 not played
1962 Suzy Körmöczy d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 4-6 6-4
1963 not played
1964 Alena Palmeova (Tch) d. Tsen Tsu Sun (Chn) 4-6 6-3 6-1
1965 not played
1966 Wieczorkowna (Pol) d. H. Magdeburg (Gdr) 6-2 6-1
1967-68 not played
1969 Helen Gourlay (Aus) d. Marina Chuvyrina (USSR) 6-4 6-4
1970 not played
1971 Judith Szörényi d. Éva Szabó 6-2 6-2
Event discontinued


A contribution by Elegos7

----------

Since 1993, a tournament run by the Women's Tennis Association (WTA) has been held in Budapest, under various denominations, the latter in 2013 was Hungarian Grand Prix. In 2017 it was held indoors as Hungarian Ladies Open.

1993 Zina Garrison (US) d. Sabine Appelmans (Bel) 7–5 6–2
1994-95 not held
1996 Ruxandra Dragomir (Rom) d. Melanie Schnell (Aut) 7–6 6–1
1997 Amanda Coetzer (RSA) d. Sabine Appelmans (Bel) 6–1 6–3
1998 Virginia Ruano-Pascual (Esp) d. Silvia Farina (Ita) 6–4 4–6 6–3
1999 Sarah Pitkowski (Fra) d. Cristina Torrens-Valero (Esp) 6–2 6–2
2000 Tathiana Garbin (Ita) d. Kristie Boogert (Net) 6–2 7–6
2001 Magdalena Maleeva (Bul) d. Anne Kremer (Lux) 3–6 6–2 6–4
2002 Martina Muller (Ger) d. Myriam Casanova (Swi) 6–2 3–6 6–4
2003 Magui Serna (Esp) d. Alicia Molik (Aus) 3–6 7–5 6–4
2004 Jelena Janković (Srb) d. Martina Suchá (Svk) 7–6 6–3
2005 Anna Smashnova (Isr) d. Catalina Castańo (Col) 6–2 6–2
2006 Anna Smashnova (Isr) d. Lourdes Domínguez-Lino (Esp) 6–1 6–3
2007 Gisela Dulko (Arg) d. Sorana Cîrstea (Rom) 6–7 6–2 6–2
2008 Alizé Cornet (Fra) d. Andreja Klepač (Slo) 7–6 6–3
2009 Ágnes Szávay d. Patty Schnyder (Swi) 2-6 6-4 6-2
2010 Ágnes Szávay d. Patty Schnyder (Swi) 6-2 6-4
2011 Roberta Vinci (Ita) d. Irina-Camelia Begu (Rom) 6-4 1-6 6-4
2012 Sara Errani (Ita) d. Elena Vesnina (Rus) 7-5 6-4
2013 Simona Halep (Rom) d. Yvonne Meusburger (Aut) 6-3 6-7 6-1
2014-16 not held
2017 Timea Babos d. Lucie Safarova (Cze) 6-7 6-4 6-3

Last edited by Jimbo109; Oct 15th, 2017 at 03:51 PM.
Jimbo109 is offline  
post #14 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:45 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

B 8
*********************************************

Bude, Cornwall, England (Grass)

(incomplete roll)

1927 Dorothy Round d. F. Cooper 6-3 6-2
1928 E. Pearce d. L. Bridge 3-6 8-6 6-4
1929 P. Cranfield d. Mrs Nelson Smith 6-4 6-2
1930 Elizabeth Brunyate d. Annie Brunyate 2-6 6-2 8-6
1931 Isa Watanabe d. Miss Hamm 6-4 7-5
1932 D. Bullock d. Mrs Gregg 6-2 6-1
1933 Ermyntrude Harvey d. T. Wilcock 6-2 6-0
1934 J L Francis d. Mrs Holloway 6-4 6-4
1935 C. Douglas and B.M. Turner divided the prizes
1936 C. Douglas d. B.M. Turner 6-1 6-2
1937 Betty Hart-Cox d. C. Douglas 6-4 12-10
1938 Margot Stewart d. Elsie Hamilton 7-5 8-6
1939 Betty Cooke d. Pam Seaton 6-2 6-2

1948 Mrs S. Dyke d. Mrs P. Alcorn 7-5 6-1
1949 N. Feiron d. R. James 6-0 6-2
1950 Ann Layfield d. J. Geidt 6-1 6-1

1952 Rita Bentley d. Nancy Liebert 6-1 6-4
1953 Mary Harris d. R. Longley 2-6 6-3 6-2
1954 A. Ford d. M. Jeffries 6-2 6-4

1956 Mrs N. Watkins d. Mrs K. Obee 6-4 6-4
1957 Sheila Griffin Bramley d. Susannah Prettyjohn 4-6 6-1 6-2

1959 Elizabeth Starkie d. Mrs B. Pinfold 6-0 3-6 6-0


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Budleigh Salterton, Devon, England (Grass)

Held in the late summer, this small but popular tournament formed part of the Devon circuit of tournaments for several decades. In later years it tended to clash with the holding of the United States Championships.

1919 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite 3-6 6-1 retired
1920 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-3 6-2
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-1 6-2
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Satterthwaite 6-2 6-3
1923 Elizabeth Ryan (US) d. Edith Clarke 6-3 6-0
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Dorothy Shepherd Barron 6-2 6-4
1925 Gwyneth Sterry d. Peggy Saunders 7-5 6-1
1926 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. Peggy Saunders 6-3 6-2
1927 Peggy Saunders d. Edith Clarke 6-1 6-4
1928 Phyllis Mudford d. Davina Gordon 1-2 retired with tennis elbow
1929 Jenny Sandison (Ind) d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-4
1930 Phyllis Mudford d. Jenny Sandison (Ind) 3-6 6-2 6-3
1931 Andrée Lucas and Peggy Saunders Michell divided the title
1932 Dorothy Round d. Olga Webb 3-6 6-1 6-1
1933 Andrée Lucas d. Patricia Brazier 6-0 5-7 7-5
1934 Elsie Goldsack Pittman d. Billie Yorke 7-5 3-6 6-4
1935 Mona Riddell d. Andrée Lucas 7-5 6-4
1936 Phyllis Mudford King d. Freda James 6-3 8-6
1937 Peggy Scriven d. Ermyntrude Harvey 6-1 6-2
1938 Peggy Scriven d. Elsie Hamilton 6-1 6-2
1939 Evelyn Dearman and Nancy Dickin Macpherson-Grant divided the prizes
1940-45 not held due to World War Two
1946 Joan Curry d. Mary Eyre 6-1 6-0
1947 Pam Seaton Bocquet d. Elsie Hamilton Phillips 6-3 4-6 6-3
1948 Pam Seaton Bocquet d. Viola White 8-6 6-4
1949 Joyce Fitch (Aus) d. Rosemary Walsh 6-1 6-0
1950 Pam Seaton Bocquet d. Katie Whitefield Johns 6-2 8-6
1951 Angela Mortimer and Elsie Hamilton Phillips divided the prizes
1952 Viola White d. Gem Hoahing 6-2 6-4
1953 Mary Harris d. Rosemary Walsh 6-2 6-2
1954 Judy Burke (NZ) d. Evelyn Attwood (NZ) 6-2 6-4
1955 Anne Shilcock d. Jenny Middleton 7-5 6-3
1956 Ann Haydon d. Elaine Watson 6-3 6-2
1957 Angela Mortimer d. Rosemary Walsh Deloford (US) 6-0 6-2
1958 Jill Rook d. Margaret Grace 7-5 6-2
1959 Sheila Armstrong d. Sonia Cox Preston 6-3 11-9
1960 Lorna Cornell Cawthorn d. Carole Webb 6-3 6-4
1961 Margaret O'Donnell d. Margaret Cooper 6-2 6-1
1962 Carole Rosser d. Frances Walton 6-2 8-6
1963 Carole Rosser and Judy Tee divided the prizes
1964 Robin Blakelock Lloyd d. Faye Toyne (Aus) 8-6 8-10 6-3
1965 Robin Blakelock Lloyd d. Janice Townsend 6-2 6-1
1966 Elizabeth Starkie d. Kathy Harter (US) 7-5 6-4
1967 Margaret Harris (Aus) d. Judy Congdon 4-6 8-6 6-3
1968 Corinne Molesworth d. Marianne Brummer (RSA) 6-0 6-0
1969 Corinne Molesworth d. Lindsey Beaven 6-1 8-10 6-1
1970 Rita Bentley d. Jackie Fayter 6-1 6-1
1971 Susan Alexander (Aus) d. Vicki Lancaster (Aus) 4-6 6-4 6-2
1972 Sue Barker d. Rosemary Pearson 6-1 6-2 *
1973 Corinne Molesworth d. Clare Coleman 6-4 6-1
Tournament discontinued
-----

* in our yearly thread we have this final: Cherry Panton d. Sue Barker 8-6 6-3

A contribution by Newmark401

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bungay, Suffolk, England (Grass)

(incomplete roll)

1909 Maud Cochrane Raikes d. M. Towler 6-3 6-4
1910 Maud Cochrane Raikes d. Mrs Spencer Cubitt 6-4 6-2
1911 Mildred Brooksmith d. Maud Cochrane Raikes 6-3 6-4
1912 B. Leader d. Mrs Davies, walkover
1913 M. Towler d. Mrs H.C. Davies 6-2 9-7

1923 Lilias Raikes d. Mrs Robinson 6-4 6-2
1924 Dorothy Biddle d. Mrs P. Wilkin 7-5 2-6 9-7
1925 N. Fox d. M. Phillips 7-9 6-1 7-5
1926 Barbara Adams d. Mrs Wilkin 1-6 7-5 7-5
1927 Mrs P. Wilkin d. Mrs C. Robinson 6-4 3-6 6-4
1928 Vera Shepherd Wellesley d. Margaret Johnson-Taylor 6-1 6-2
1929 Joan Fry d. Vera Shepherd Wellesley 6-1 6-2
1930 Freda Scott d. K. Ringrose 6-2 6-2
1931 Freda Scott d. Barbara Adams 6-4 8-6
1932 Freda Scott d. Audrey Wright 6-2 6-0
1933 Audrey Wright d. Joan Goss 6-3 6-1
1934 Audrey Wright d. B. Lound 6-2 6-2
1935 Audrey Wright d. Joan Ridley 8-6 6-4
1936 Joan Ridley O’Meara d. Audrey Wright 7-5 6-4
1937 Freda Scott Underwood d. Betty Cooke 6-4 6-4
1938 Rosl Kraus (Ger) d. Freda Scott Underwood 6-3 6-1


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bury and West Suffolk Tournament, Bury St.Edmunds, Suffolk, England (Grass)

(incomplete roll)

1923 Joan Ridley d. N. Shute 6-2 7-5
1924 Mrs Wilkin d. Miss Griffith 6-1 6-0
1925 Mrs Wilkin d. N. Wentworth Reeve 6-3 6-2
1926 Joan Ridley d. Nancy Fox 8-6 6-3
1927 N. Wentworth Reeve d. A. Lacy 6-4 6-3
1928 Davina Gordon d. Miss Payne, wo
1929 Davina Gordon d. Mrs Daniels 6-1 6-2

1933 Sheila Chuter d. M F Cleland 6-4 6-2
1934 Dulcie Kitson d. Freda Scott 6-3 1-6 6-4
1935 Joan Ridley d. Nancy Kidson Fontes 6-0 6-3
1936 Nancy Kidson Fontes d. Joan Ridley O'Meara 6-1 6-3
1937 Freda Scott Underwood d. Sally Stoney 6-1 6-2
1938 Freda Scott Underwood d. Betty Batt 6-4 3-6 6-4
1939 Freda Scott Underwood d. Sybil de la Pryme Owen 6-3 6-2
1940-45 not held due to WWII
1946 Jean Nicoll Bostock d. Jean Quertier 6-1 6-3

1950 Wendy Stork d. Joyce Mackenzie 6-1 6-2

1952 D. Gaskell d. E.A.G. Love 6-3 3-6 6-4

1954 Georgie Woodgate d. D.E. Gaskell 6-3 6-1

1962 Jenny Young d. Elizabeth Terry (NZ) 6-3 6-1
1963 Mrs F. Lillis d. Barbara Knapp 3-6 6-4 7-5
1964 J. Stedman d. C. French 6-2 6-1
1965 Mrs F. Lillis d. J. Stedman 6-4 7-5

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buxton SEE Derbyshire Championships

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Last edited by Jimbo109; Oct 17th, 2016 at 09:06 PM.
Jimbo109 is offline  
post #15 of 272 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:46 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,044
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 1
*********************************************

Cabourg, France (Clay)

(incomplete roll)

1910 Mlle Mény d. Marie Engrand Danet 6-4 7-5

1913 Marguerite Broquedis d. Jeanne Liebrechts (Bel) 6-1 6-2

1919 Suzanne Amblard d. Blanche Amblard default or retired
1920 Marguerite Broquedis Billout d. Daisy Speranza 6-4 6-2
1921 Marguerite Broquedis Billout d. Daisy Speranza 6-4 6-2
1922 Marguerite Broquedis Billout d. Suzanne Amblard 1-6 7-5 retired
1923 Suzanne Lenglen d. Daisy Speranza Wyns default
1924 Daisy Speranza Wyns d. Genevičve Cousin 6-2 6-3
1925 Daisy Speranza Wyns d. Germaine Charnelet 6-2 6-1
1926 Daisy Speranza Wyns d. Jacqueline Gallay 2-6 6-1 7-5

1928 Simone des Landes de Danoet Kleinadel d. Jacqueline Gallay 7-5 6-2
1929 Mlle Bailly d. Mme Germaine Hindamian 7-5 7-5

1931 Jacqueline Goldschmidt d. Andrée Freville
1932 Jacqueline Goldschmidt d. Jacqueline Gallay 6-2 6-0
1933 Lucette Beyt d. Arlette Neufeld 6-2 6-2
1934 Mary Burgess-Smith (GB) d. Sylvia Aubert 6-3 6-3
1935 Sylvia Jung Henrotin d. Sylvia Aubert 6-2 9-7
1936 Arlette Neufeld d. Sylvia Aubert 1-6 6-4 13-11
1937 Marguerite Lebailly d. Jacqueline Goldschmidt 6-2 3-6 6-2
1938 Marguerite Lebailly d. Micheline Inglebert 6-2 6-2
1939 Marguerite Lebailly d. Henriette Morel-Deville 6-2 7-5

1954 Angela Salvet d. Francoise Lemal 6-3 6-3

1956 Paule Courteix d. Marcilhacy 4-6 6-2 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cagnes-sur-Mer, France (Clay)

1998 Nancy Feber (Bel) d. Carine Bornu 6-0 6-1
1999 Lucie Ahl (GB) d. Virginie Razzano 4-6 7-5 6-2
2000 Iroda Tulyaganova (Uzb) d. Giulia Casoni (Ita) 6-2 6-3
2001 Jana Hlavackova (Cze) d. Sabine Klaschka (Ger) 7-5 6-4
2002 Emilie Loit d. Alena Vaskova (Cze) 7-5 3-6 6-4
2003 Stephanie Cohen-Aloro d. Yuliya Beygelzimer (Ukr) 6-4 6-3
2004 Severine Beltrame d. Anna-Lena Groenefeld (Ger) 6-4 6-4
2005 Laura Pous-Tio (Esp) d. Ekaterina Bychkova (Rus) 7-6 6-4
2006 Martina Muller (Ger) d. Anastasiya Yakimova (Blr) 7-6 2-6 6-0
2007 Timea Bacsinszky (Sui) d. Tatjana Malek (Ger) 6-4 6-1
2008 Viktoriya Kutuzova (Ukr) d. Maret Ani (Est) 6-1 7-5
2009 Maria Elena Camerin (Ita) d. Zuzana Ondraskova (Cze) 6-1 6-2
2010 Kaia Kanepi (Est) d. Masa Zec-Peskiric (Slo) 6-3 6-2
2011 Sorana Cirstea (Rou) d. Pauline Parmentier 6-7 6-2 6-2
2012 Yulia Putintseva (Rus) d. Patricia Mayr-Achleitner (Aut) 6-2 6-1
2013 Caroline Garcia d. Maryna Zanevska (Ukr) 6-0 4-6 6-3
2014 Sharon Fichman (Can) d. Timea Bacsinszky (Sui) 6-2 6-2
2015 Carina Witthoft (Ger) d. Tatjana Malek Maria (Ger) 7-5 6-1
2016 Magda Linette (Pol) d. Carina Witthoft (Ger) 6-3 7-5

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Calcutta Lawn Tennis Championships, Calcutta (nowadays Kolkata), India

*Usually contested right around New Year's, making dates hard!

(incomplete roll)

1925 Jenny Sandison
1926 Jenny Sandison
1927 (Dec 11) Jenny Sandison d. Lena McKenna, walkover
1928 (Dec 9) Jenny Sandison d. Mrs E.S. Graham 6-4 6-1
1929 (Dec 31) Jenny Sandison d. Mrs E. Jordan 6-3 6-2
1930 (Dec) Jenny Sandison d. [Effie Hemmant?] Peters (GB) 8-6 6-4
1931 (Dec 30) Jenny Sandison d. Marjorie Cosens Stork (GB) 3-6 6-3 7-5
1932 (Dec 31) Lucia Valerio (Ita) d. Jenny Sandison 3-6 6-3 8-6
1933 (Dec 31) Jenny Sandison d. Esther Bonjour 6-4 6-0
1934 (Dec) Jenny Sandison d. Margaret Parrott 7-5 6-3


A contribution by Newmark401 and Jimbo109

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cali, Colombia (Clay)

Copa Bionaire

2007 Teliana Pereira (Bra) d. Frederica Piedade (Por) 7–6 6–2 in Bogotŕ
2008 Mathilde Johansson (Fra) d. Ekaterina Shulaeva (Can) 3–6 6–0 6–1
2009 Anastasiya Yakimova (Blr) d. Rossana De Los Rios (Par) 6–3 6–0
2010 Polona Hercog (Slo) d. Mariana Duque-Marino 6–4 5–7 6–2
2011 Irina-Camelia Begu (Rou) d. Laura Pous-Tio (Esp) 6–3 7–6
2012 Alexandra Dulgheru (Rou) d. Mandy Minella (Lux) 6–3 1–6 6–3
2013 Lara Arruabarrena (Esp) d. Catalina Castano 6-3 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

California State Championships, USA

(incomplete roll)

1903 [San Rafael] Miriam Edwards d. Eva Varney 6-4 6-3
1904 [San Rafael] Hazel Hotchkiss d. Miriam Edwards 6-3 6-1
1905 [San Rafael] Ethel Ratcliffe d. Sarita Van Vliet 6-3 6-3
1906 [San Francisco] Hazel Hotchkiss d. Golda Meyer 6-3 6-4
1907 [San Rafael] Hazel Hotchkiss d. Golda Meyer 6-3 8-6
1908 [San Francisco] Hazel Hotchkiss d. Ida Mearns 6-1 6-1
1909 [San Rafael] May Sutton d. Hazel Hotchkiss 6-4 6-1
1910 [Berkeley] Hazel Hotchkiss d. Golda Meyer 6-4 6-2
1911 [Berkeley] Hazel Hotchkiss d. Tilla Menz Niemeyer 6-2 6-2
1912 [Oakland] Sarita van Vliet d. Tilla Menz Niemeyer 6-1 6-1
1913 [Oakland] Anita Myers d. U.J. Nicholas 3-6 6-2 6-3
1914 [Oakland] Sarita van Vliet Wood d. Tilla Menz Niemeyer 9-7 6-2
1915 [Oakland] Helen Baker d. Anita Myers 6-4 6-2
1916 [Oakland] Anita Myers d. Mrs J.C. Cushing 2-6 6-3 6-4
1917 [Berkeley] Helen Baker d. Anita Myers 6-1 6-4 "Patriotic Tournament"
1918 [Berkeley] Helen Baker d. Florence Sutton 6-3 6-1
1919 [Berkeley] Carmen Tarilton d. Helen Baker 3-6 7-5 6-3
1920 [Berkeley] Mrs E.G. Clute d. Johanna Gunzberger 6-1 6-1
1921 [Berkeley] Helen Wills d. Helen Baker 3-6 9-7 6-0
1922 [Berkeley] Mrs J.C. Cushing d. Anna McCune 6-3 6-4
1923 [Berkeley] Helen Wills d. Charlotte Hosmer 6-3 6-1
1924 [Berkeley] Helen Wills d. May Sutton Bundy 6-3 6-4
1925 [Berkeley] Helen Wills d. Lucy McCune 6-0 6-0
1926 [Berkeley] Helen Jacobs d. Edith Cross 6-0 6-1
1927 [Berkeley] Helen Jacobs d. Edith Cross 6-4 6-2
1928 [San Francisco] Edith Cross d. May Sutton Bundy 6-1 4-6 6-1
1929 [Berkeley] Dorothy Weisel d. Josephine Cruickshank 6-2 6-0
1930 [Berkeley] Dorothy Weisel d. Ethel Burkhardt 2-6 8-6 6-3
1931 [Berkeley] Alice Marble d. Dorothy Weisel 8-6 4-6 6-4
1932 [Berkeley] Alice Marble d. Eleanor Goss 6-0 6-1
1933 [Berkeley] Alice Marble d. Anna McCune Harper 6-2 10-8
1934 [Berkeley] Edith Cross Jensen d. Anna McCune Harper 3-6 7-5 6-4
1935 [Berkeley] Alice Marble d. Margaret Osborne 6-4 6-3
1936 [Berkeley] Bonnie Miller Blank d. Gussie Raegener 6-4 6-4
1937 [Berkeley] Bonnie Miller Blank d. Dorothy Workman 6-2 6-4
1938 [Berkeley] Bonnie Miller Blank d. Virginia Wolfenden 6-4 6-2
1939 [Berkeley] Virginia Wolfenden d. Margaret Osborne 6-1 1-6 6-3
1940 [Berkeley] Pauline Betz d. Margaret Osborne 6-3 7-5
1941 [San Francisco] Virginia Wolfenden d. Pat Canning 6-8 6-2 6-1
1942 [San Francisco] Margaret Osborne d. Barbara Krase 6-0 6-4
1943 [Berkeley] Margaret Osborne d. Dottie Head 1-6 6-2 6-3
1944 [Berkeley] Louise Brough d. Margaret Osborne 6-2 6-2
1945 [Berkeley] Margaret Osborne d. Louise Brough 6-4 6-3
1946 [Berkeley] Dorothy Bundy d. Dottie Head 6-4 7-5
1947 [Berkeley] Louise Brough d. Margaret Osborne 2-6 6-4 6-3
1948 [Berkeley] Dottie Head d. Virginia Wolfenden Kovacs 2-6 6-3 6-3
1949 [San Francisco] Barbara Scofield d. Beverly Baker 6-4 6-3
1950 [San Francisco] Helen Pastall Perez d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 6-4
1951
1952 [Berkeley] Anita Kanter d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-1 1-6 9-7
1953 [San Francisco] Anita Kanter d. Barbara Bradley 6-4 6-2
1954 [San Francisco] Virginia Wolfenden Kovacs d. Barbara Scofield Davidson 6-3 6-0
1955 [San Francisco] Mimi Arnold d. Mary Ann Mitchell 6-2 7-5
1956 [San Francisco] Mimi Arnold d. Mary Ann Mitchell 6-2 6-1
1957 [San Francisco] Janet Hopps d. Mary Ann Mitchell 4-6 6-3 6-1
1958 [San Francisco] Janet Hopps d. Pat Naud 3-6 6-1 6-1
1959 [San Francisco] Farel Footman d. Donna Story Brusco 6-2 6-0
1960 [San Francisco] Janet Hopps d. Susan Hodgeman 6-0 6-2
1961 [San Francisco] Carole Caldwell d. Farel Footman 6-4 6-3
1962 [San Francisco] Carol Hanks d. Jane Albert 4-6 8-6 6-1
1963 [Pebble Beach] Jane Albert d. Mimi Arnold 6-1 6-3
1964 [Menlo Park] Jane Albert d. Mimi Arnold 3-6 6-1 6-1
1965 [Portola Valley] Billie Jean Moffitt d. Rosie Casals 6-2 8-6
1966 [Portola Valley] Rosie Casals d. Lynne Abbes 6-1 11-9
1967 [Portola Valley] Billie Jean Moffitt King d. Rosie Casals 6-1 6-3
1968 [Portola Valley] Denise Carter d. Kristy Pigeon 6-8 9-7 6-1
1969 [Portola Valley] Denise Carter d. Gail Hansen 6-4 6-3
1970 [Portola Valley] Eliza Pande d. Sharon Walsh 6-2 6-3

1972 [Portola Valley] Brenda Garcia d. Kate Latham 6-4 6-4
1973 [Portola Valley] Kate Latham d. Brenda Garcia 2-6 7-5 6-1
1974 [Portola Valley] Kate Latham d. Marcy O'Keefe 6-1 6-4

1980 [Berkeley] Kate Latham d. Mona Schallau Guerrant 6-2 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cambridge, Cambridgeshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1929 Dorothy Holman d. Dorothy Biddle 6-4 6-4
1930 Effie Hemmant d. Joan Reid-Thomas Strawson 11-9 3-0 retired
1931 Freda Scott d. Effie Hemmant 7-5 6-3
1932 Kay Stammers d. Joan Ridley 1-6 7-5 7-5
1933 Kay Stammers d. Joan Ingram 6-2 0-6 6-2
1934 Joan Ingram d. Joan Marshall 6-4 3-6 6-4
1935 Joan Ingram d. Mrs S R Louden 6-1 6-2


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Canadian Championships / Open

The first Canadian Championships tournament was held in 1881, when the main event was a men's singles open to both Canadian and overseas players. In 1890, the Canadian Lawn Tennis Association was founded and from this year onwards the Canadian Championships were officially held under the auspices of this association. This tournament is usually held in late July or early August.

A women's singles event open to both Canadian and overseas players was first held at the Canadian Championships in 1892; a Challenge Cup was first presented for this event in 1893. This meant that, for several years, the holder did not have to play through. An asterisk (*) after the result indicates that the holder did not defend her title in the year in question. In the early years the final match in the women's singles event was sometimes played on a best-of-five-sets basis.

Up until 1980, the Canadian Championships tournament as a whole was played in various venues and on various surfaces. The latter are unclear in a number of cases, although the surface at Niagara-on-the-Lake was grass, while the surface used when the tournament was held in Toronto was, up until 1980, clay. Since 1980, the surface has been of a hard (concrete) type.

Since 1981, the tournament has been held alternately in Toronto and Montreal, with separate tournaments featuring the men's and women's events, which are no longer held at the same time.

Names:
1881–1967 Canadian Championships
1968–1996 Canadian Open
1997–2000 Du Maurier Open
2001-2004 Rogers AT&T Cup
2005-....... Rogers Cup (aka Rogers Masters)
--

1892 [Toronto] Maude Delano-Osborne d. Mrs Sydney Smith 9-7 7-9 6-2 8-6
1893 [Toronto] Maude Delano-Osborne d. Mrs Sydney Smith 6-8 6-2 6-2
1894 [Ottawa] Maude Delano-Osborne d. Mrs Whitehead [3-6] 6-2 6-1
1895 [Niagara Falls] Mrs Sydney Smith d. Maude Delano-Osborne 3-6 6-1 6-3
1896 [Niagara-on-the-Lake] Juliette Atkinson (US) d. Mrs Sydney Smith 6-1 6-2
1897 [Niagara-on-the-Lake] Juliette Atkinson (US) d. J. Davis 6-3 6-1
1898 [Niagara-on-the-Lake] Juliette Atkinson (USA) d. Maude Delano-Osborne Smith 6-4 6-1
1899 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes d. Miss Marquis 6-2 9-11 6-3*
1900 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes d. Mrs Burgess 6-8 6-4 6-0 6-4
1901 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes d. Mrs Burgess 6-3 2-6 6-0 0-6 9-7
1902 [Niagara-on-the-Lake] Minnie Hague d. Violet Summerhayes 6-0 6-1
1903 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes d. Mrs Burgess 1-6 6-4 6-2*
1904 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes is unchallenged as champion
1905 not held
1906 [Niagara-on-the-Lake] Lois Moyes d. Violet Summerhayes 6-3 6-3
1907 [Niagara-on-the-Lake] Lois Moyes d. Minnie Hague 3-6 6-4 6-3
1908 [Niagara-on-the-Lake] Lois Moyes d. Evelyn Clay 6-2 6-1
1909 [Niagara-on-the-Lake] May Sutton (US) d. Edith Boucher Hannam (GB) 6-3 6-3
1910 [Toronto] Lois Moyes d. Rhea Fairbairn 6-4 6-0
1911 [Ottawa] Florence Sutton (US) d. [????]
1912 [Vancouver] Miss Birch d. Miss Beckett 3-6 6-3 7-5
1913 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Florence Best 6-4 6-4
1914 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Florence Best 6-4 6-1
1915-1918 not held due to World War One
1919 [Toronto] Marion Zinderstein (US) d. Lois Moyes Bickle 8-6 6-4
1920 [Winnipeg] Lois Moyes Bickle d. Florence Best [score?]
1921 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Margaret Grove (US) 6-3 6-3
1922 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Gladys Hutchings 6-4 6-1
1923 [Toronto] Florence Best d. Mrs M. Brooks 6-3 6-3
1924 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Marjorie Leeming 4-6 6-3 6-4
1925 [Victoria] Marjorie Leeming d. Mrs F. Wright 7-5 6-4
1926 [Victoria] Marjorie Leeming d. Marjorie Gladman (US) 6-2 6-0
1927 [Victoria] Carolyn Swartz (US) d. Edith Cross (US) 6-3 4-6 7-5
1928 [Toronto] Marjorie Gladman (US) d. Mary Greef (US) 5-7 6-1 6-1
1929 [Toronto] Olive Wade d. Ruth Smith Riese 6-0 1-6 6-1
1930 [Toronto] Olive Wade d. Marjorie Leeming 6-4 2-6 6-3
1931 [Vancouver] Edith Cross (US) d. Marjorie Leeming [score?]
1932 [Ottawa] Olive Wade d. Marjorie Leeming 4-6 6-4 6-1
1933 [Vancouver] Gracyn Wheeler (US) d. Mary Campbell 4-6 6-1 6-3
1934 [Toronto] Caroline Deacon d. Eleanor Young 7-5 6-3
1935 [Victoria] Margaret Osborne (US) d. Gussie Raegner (US) 6-4 6-2
1936 [Vancouver] Esther Hare Bartosh (US) d. Jean Milne 6-1 3-6 6-1
1937 [Toronto] Evelyn Dearman (GB) d. Mary Hardwick (GB) walkover
1938 [Toronto] Mrs Pauline Bolte d. Ruth Porter 6-1 6-4
1939 [Windsor] Elizabeth Blackman (US) d. Mrs Pauline Bolte 7-5 7-5
1940 [Québec City] Eleanor Young d. Jean Milne 7-5 7-5
1941-1945 not held due to World War Two
1946 [Ottawa] Baba Madden Lewis (US) d. Noreen Haney 6-1 6-3
1947 [Vancouver] Gracyn Wheeler Kelleher (US) d. Eleanor Young Connolly 6-0 3-6 6-0
1948 [Toronto] Patricia Macken d. Elaine Fildes [score?]
1949 [Halifax] Baba Madden Lewis (US) d. Patricia Macken 6-0 6-2
1950 [Québec City] Doris Popple (US) d. Barbara Knapp (GB) 8-6 6-8 7-5
1951 [Windsor] Lucille Davidson (US) d. Patricia Lowe 8-6 6-1
1952 [Toronto] Melita Ramirez (Mex) d. Lucille Davidson 6-4 6-3
1953 [Toronto] Melita Ramirez (Mex) d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-1 6-2
1954 [Toronto] Karol Fageros (US) d. Ethel Norton 3-6 7-5 6-4
1955 [Québec City] Hanna Kozeluhova Sladek d. Connie Bowan (US) 8-6 6-0
1956 [Vancouver] Jean Laird (US) d. Linda Vail (US) 4-6 7-5 8-6
1957 [Montreal] Louise Cook Brown d. Singeline Boeck 6-4 6-3
1958 [Vancouver] Eleanor Dodge d. Barbara Browning 6-3 6-4
1959 [Toronto] Mary Martin (US) d. Marta Hernandez (Mex) 6-1 6-2
1960 [Toronto] Donna Floyd (US) d. Ann Barclay 7-5 6-2
1961 [Toronto] Ann Haydon (GB) d. Ann Barclay 6-4 6-0
1962 [Québec City] Ann Barclay d. Louise Cook Brown 6-3 6-4
1963 [Vancouver] Ann Barclay d. Louise Cook Brown 6-0 6-1
1964 [Montreal] Benita Senn d. Louise Cook Brown 6-4 6-4
1965 [Toronto] Julie Heldman (US) d. Faye Urban 6-3 8-6
1966 [Vancouver] Rita Bentley (GB) d. Susan Butt (GB) 6-3 6-3
1967 [Montreal] Kathy Harter (US) d. Rita Bentley (GB) 6-1 5-7 7-5
1968 [Toronto] Peaches Bartkowicz (US) d. Faye Urban 6-3 6-3
1969 [Toronto] Faye Urban d. Vicki Berner 6-2 6-0
1970 [Toronto] Margaret Smith Court (Aus) d. Rosie Casals (US) 6-8 6-4 6-4
1971 [Toronto] Françoise Durr (Fra) d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-2
1972 [Toronto] Evonne Goolagong (Aus) d. Virigina Wade (GB) 6-3 6-1
1973 [Toronto] Evonne Goolagong (Aus) d. Helga Niessen Masthoff (Frg) 7-6 6-4
1974 [Toronto] Chris Evert (US) d. Julie Heldman (US) 6-0 6-3
1975 [Toronto] Marcie Louie (US) d. Laura DuPont (US) 6-1 4-6 6-4
1976 [Toronto] Mima Jausovec (You) d. Lesley Hunt (Aus) 6-2 6-0
1977 [Toronto] Regina Marsikova (Tch) d. Marise Kruger (RSA) 6-4 4-6 6-2
1978 [Toronto] Regina Marsikova (Tch) d. Virginia Ruzici (Rou) 7-5 6-7 6-2
1979 [Toronto] Laura DuPont (US) d. Brigitte Cuypers (RSA) 6-4 6-7 6-1
1980 [Toronto] Chris Evert Lloyd (US) d. Virginia Ruzici (Rou) 6-3 6-1
1981 [Toronto] Tracy Austin (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-1 6-4
1982 [Montreal] Martina Navratilova (US) d. Andrea Jaeger (US) 6-3 7-5
1983 [Toronto] Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-4 4-6 6-1
1984 [Montreal] Chris Evert Lloyd (US) d. Alycia Moulton (US) 6-2 7-6
1985 [Toronto] Chris Evert Lloyd (US) Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-2 6-4
1986 [Montreal] Helena Sukova (Tch) d. Pam Shriver (US) 6-2 7-5
1987 [Toronto] Pam Shriver (US) d. Zina Garrison (US) 6-4 6-1
1988 [Montreal] Gabriela Sabatini (Arg) d. Natasha Zvereva (USSR) 6-1 6-2
1989 [Toronto] Martina Navratilova (US) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 6-2
1990 [Montreal] Steffi Graf (Frg) d. Katerina Maleeva (Bul) 6-1 6-7 6-3
1991 [Toronto] Jennifer Capriati (US) d. Katerina Maleeva (Bul) 6-2 6-3
1992 [Montreal] Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Monica Seles (You) 6-3 4-6 6-4
1993 [Toronto] Steffi Graf (Ger) d. Jennifer Capriati (US) 6-1 0-6 6-3
1994 [Montreal] Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Steffi Graf (Ger) 7-5 1-6 7-6
1995 [Toronto] Monica Seles (US) d. Amanda Coetzer (SA) 6-0 6-1
1996 [Montreal] Monica Seles (US) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 7-6
1997 [Toronto] Monica Seles (US) d. Anke Huber (Ger) 6-2 6-4
1998 [Montreal] Monica Seles (US) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 6-2
1999 [Toronto] Martina Hingis (Sui) d. Monica Seles (US) 6-4 6-4
2000 [Montreal] Martina Hingis (Sui) d. Serena Williams (US) 0-6 6-3 3-0 retired
2001 [Toronto] Serena Williams (US) d. Jennifer Capriati (US) 6-1 6-7 6-3
2002 [Montreal] Amélie Mauresmo (Fra) d. Jennifer Capriati (US) 6-4 6-1
2003 [Toronto] Justine Henin Hardenne (Bel) d. Lina Krasnoroutskaya (Rus) 6-1 6-0
2004 [Montreal] Amélie Mauresmo (Fra) d. Elena Likhovtseva (Rus) 6-1 6-0
2005 [Toronto] Kim Clijsters (Bel) d. Justine Henin Hardenne (Bel) 7-5 6-1
2006 [Montreal] Ana Ivanovic (Srb) d. Martina Hingis (Sui) 6-2 6-3
2007 [Toronto] Justine Henin (Bel) d. Jelena Jankovic (Srb) 7-6 7-5
2008 [Montreal] Dinara Safina (Rus) d. Dominika Cibulkova (Svk) 6-2 6-1
2009 [Toronto] Elena Dementieva (Rus) d. Maria Sharapova (Rus) 6-4 6-3
2010 [Montreal] Caroline Wozniacki (Den) d. Vera Zvonereva (Rus) 6-3 6-2
2011 [Toronto] Serena Williams (US) d. Samantha Stosur (Aus) 6-4 6-2
2012 [Montreal] Petra Kvitova (Cze) d. Na Li (Chn) 7-5 2-6 6-3
2013 [Toronto] Serena Williams (US) d. Sorana Cirstea (Rou) 6-2 6-0
2014 [Montreal] Agnieszka Radwanska (Pol) d. Venus Williams (US) 6-4 6-2
2015 [Toronto] Belinda Bencic (Sui) d. Simona Halep (Rou) 7-6 6-7 3-0 retired
2016 [Montreal] Simona Halep (Rou) d. Madison Keys (US) 7-6 6-3
2017 [Toronto] Elina Svitolina (Ukr) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-4 6-0


A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Canadian National Championships

(incomplete roll)

1968 Faye Urban d. Susan Butt 6-1 6-3
1969 Faye Urban d. Andrée Martin 6-3 6-2

1972 Jill Tindle d. Vicki Berner 4-6 6-4 6-2

1982 Carling Bassett d. Angela Walker 6-1 6-1
1983 Carling Bassett d. Marianne Groat 6-3 6-1
1984 Marianne Groat d. Hélčne Pelletier 3-6 6-2 6-4
1985 Jane Young d. Karen Dewis 7-6 6-3

1987 Helen Kelesi d. Jane Yates 6-1 6-0
1988 Helen Kelesi d. Carling Bassett Seguso 6-3 6-1

1990 Helen Kelesi d. Patricia Hy 7-6 4-6 6-1


Posted by Newmark401

-------------------------------

Canberra International, Australia (Hard)


2001 Justine Henin (Bel) d. Sandrine Testud (Fra) 6-2 6-2
2002 Anna Smashnova (Isr) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 7-5 7-6
2003 Meghann Shaughnessy (US) d. Francesca Schiavone (Ita) 6-1 6-1
2004 Paola Suarez (Arg) d. Silvia Farina Elia (Ita) 3-6 6-4 7-6
2005 Ana Ivanovic (Srb) d. Melinda Czink (Hun) 7-5 6-1
2006 Anabel Medina Garrigues (Esp) d. Yoon Jeong Cho (Kor) 6-4 0-6 6-4

Last edited by Jimbo109; Sep 29th, 2017 at 12:30 PM.
Jimbo109 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome