Arthur Ashe 11.00 AM Start
1. Women's Doubles - Qtr. Finals
Anna-Lena Groenefeld (GER)[7]/
Martina Navratilova (USA)[7]
vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)[2]/
Alicia Molik (AUS)[2]
Not Before 1:00 PM
2. Women's Singles - Qtr. Finals
Mary Pierce (FRA)[12]
vs. Amelie Mauresmo (FRA)[3]
followed by
3. Men's Singles - Qtr. Finals
Guillermo Coria (ARG)[8]
vs. Robby Ginepri (USA)
Arthur Ashe 7.00 PM Start
1. Women's Singles - Qtr. Finals
Elena Dementieva (RUS)[6]
vs. Lindsay Davenport (USA)[2]
followed by
2. Men's Singles - Qtr. Finals
Andre Agassi (USA)[7]
vs. James Blake (USA)
Court 6 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Gail Brodsky (USA)
vs. Marina Erakovic (NZL)[6]
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Renee Reinhard (NED)
vs. Julia Cohen (USA)
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Pavol Cervenak (SVK)/
Lukas Lacko (SVK)
vs. Michael McClune (USA)/
Sam Querrey (USA)
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Jesse Levine (USA)/
Michael Shabaz (USA)
vs. Philip Bester (CAN)/
Peter Polansky (CAN)
5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Ayumi Morita (JPN)/
Erika Sema (JPN)
vs. Sorana Cirstea (ROM)/
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Court 7 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Luka Belic (CRO)
vs. Sam Querrey (USA)[13]
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Sharon Fichman (CAN)
vs. Mary Gambale (USA)[8]
3. Women's Doubles - Qtr. Finals
Cara Black (ZIM)[1]/
Rennae Stubbs (AUS)[1]
vs. Lisa Raymond (USA)[6]/
Samantha Stosur (AUS)[6]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Andrew Kennaugh (GBR)/
Jochen Schottler (GER)
vs. Alex Clayton (USA)[8]/
Donald Young (USA)[8]
5. Men's 45 Masters
Mansour Bahrami (IRI)/
Gene Mayer (USA)
vs. Brian Gottfried (USA)/
Raul Ramirez (MEX)
Court 8 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Lukas Lacko (SVK)
vs. Holden Seguso (USA)
followed by
2. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Leonardo Mayer (ARG)[3]
vs. Dusan Lojda (CZE)
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Petar Jelenic (CRO)[3]/
Evgeniy Kirillov (RUS)[3]
vs. Matt Bruch (USA)/
Holden Seguso (USA)
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Kristen McVitty (USA)/
Ashley Weinhold (USA)
vs. Alexa Glatch (USA)[2]/
Vania King (USA)[2]
Not Before 6:15 PM
5. Men's 45 Masters
Kevin Curren (USA)/
Johan Kriek (USA)
vs. Jose Luis Clerc (ARG)/
Harold Solomon (USA)
Court 9 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)[1]
vs. Katerina Kramperova (CZE)
followed by
2. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Jochen Schottler (GER)
vs. Sun-Yong Kim (KOR)[6]
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Marin Cilic (CRO)/
Tristan Farron-Mahon (IRL)
vs. Carsten Ball (AUS)[2]/
Thiemo de Bakker (NED)[2]
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)[1]/
Marina Erakovic (NZL)[1]
vs. Marrit Boonstra (NED)/
Renee Reinhard (NED)
Court 10 11.00 AM Start
1. Men's Super Masters - 1st Rnd.
Cliff Drysdale (RSA)/
Fred Stolle (AUS)
vs. Tom Gorman (USA)/
Jaime Fillol (CHI)
followed by
2. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Christian Vitulli (KEN)
vs. Michael Shabaz (USA)
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Stephen Donald (AUS)/
Javier Garrapiz-Borderias (ESP)
vs. Timothy Neilly (USA)[5]/
Ryan Sweeting (BAH)[5]
4. Men's 35 Masters
Scott Davis (USA)/
David Pate (USA)
vs. Brad Gilbert (USA)/
Jeff Tarango (USA)
5. Men's 35 Masters
Jim Grabb (USA)/
Richey Reneberg (USA)
vs. Jimmy Arias (USA)/
Donald Johnson (USA)
Court 11 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Donald Young (USA)[1]
vs. David Navarrete (VEN)
followed by
2. Women's Doubles - Qtr. Finals
Conchita Martinez (ESP)[3]/
Virginia Ruano Pascual (ESP)[3]
vs. Zi Yan (CHN)/
Jie Zheng (CHN)
3. Men's Doubles - Semis
Paul Goldstein (USA)/
Jim Thomas (USA)
vs. Bob Bryan (USA)[2]/
Mike Bryan (USA)[2]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Leonardo Mayer (ARG)[1]/
Andre Miele (BRA)[1]
vs. Kellen Damico (USA)/
Tim Smyczek (USA)
5. Mixed Doubles - Semis
Daniela Hantuchova (SVK)/
Mahesh Bhupathi (IND)
vs. Corina Morariu (USA)[6]/
Mike Bryan (USA)[6]
or
Rennae Stubbs (AUS)[2]/
Bob Bryan (USA)[2]
Court 13 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Rupesh Roy (IND)
vs. Matt Bruch (USA)
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Vania King (USA)[10]
vs. Madison Brengle (USA)
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Katerina Kramperova (CZE)/
Katerina Vankova (CZE)
vs. Nikola Frankova (CZE)[7]/
Alisa Kleybanova (RUS)[7]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Piero Luisi (VEN)[7]/
David Navarrete (VEN)[7]
vs. Ivan Sergeyev (UKR)/
Nikola Mektic (CRO)
Not Before 6:30 PM
5. Men's Super Masters - 1st Rnd.
Owen Davidson (AUS)/
Dick Stockton (USA)
vs. Jan Kodes (CZK)/
Ilie Nastase (ROM)
Court 14 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Ryan Sweeting (BAH)
vs. Andrea Arnaboldi (ITA)
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Jamie Hampton (USA)
vs. Yaroslava Shvedova (RUS)
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Nina Henkel (GER)/
Dominice Ripoll (GER)
vs. Anna Tatishvili (GEO)[4]/
Caroline Wozniacki (DEN)[4]
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Olga Govortsova (BLR)/
Bibiane Schoofs (NED)
vs. Liset Brito (CHI)/
Roxane Vaisemberg (BRA)
Court 15 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Anna Tatishvili (GEO)
vs. Mihaela Buzarnescu (ROM)[14]
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Olga Govortsova (BLR)
vs. Johanna Larsson (SWE)
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Mihaela Buzarnescu (ROM)[3]/
Alexandra Dulgheru (ROM)[3]
vs. Yvette Hyndman (USA)/
Jillian O'Neill (CAN)
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Wen-Hsin Hsu (TPE)[5]/
Amina Rakhim (KAZ)[5]
vs. Michaela Johansson (SWE)/
Johanna Larsson (SWE)
1. Women's Doubles - Qtr. Finals
Anna-Lena Groenefeld (GER)[7]/
Martina Navratilova (USA)[7]
vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)[2]/
Alicia Molik (AUS)[2]
Not Before 1:00 PM
2. Women's Singles - Qtr. Finals
Mary Pierce (FRA)[12]
vs. Amelie Mauresmo (FRA)[3]
followed by
3. Men's Singles - Qtr. Finals
Guillermo Coria (ARG)[8]
vs. Robby Ginepri (USA)
Arthur Ashe 7.00 PM Start
1. Women's Singles - Qtr. Finals
Elena Dementieva (RUS)[6]
vs. Lindsay Davenport (USA)[2]
followed by
2. Men's Singles - Qtr. Finals
Andre Agassi (USA)[7]
vs. James Blake (USA)
Court 6 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Gail Brodsky (USA)
vs. Marina Erakovic (NZL)[6]
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Renee Reinhard (NED)
vs. Julia Cohen (USA)
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Pavol Cervenak (SVK)/
Lukas Lacko (SVK)
vs. Michael McClune (USA)/
Sam Querrey (USA)
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Jesse Levine (USA)/
Michael Shabaz (USA)
vs. Philip Bester (CAN)/
Peter Polansky (CAN)
5. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Ayumi Morita (JPN)/
Erika Sema (JPN)
vs. Sorana Cirstea (ROM)/
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Court 7 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Luka Belic (CRO)
vs. Sam Querrey (USA)[13]
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Sharon Fichman (CAN)
vs. Mary Gambale (USA)[8]
3. Women's Doubles - Qtr. Finals
Cara Black (ZIM)[1]/
Rennae Stubbs (AUS)[1]
vs. Lisa Raymond (USA)[6]/
Samantha Stosur (AUS)[6]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Andrew Kennaugh (GBR)/
Jochen Schottler (GER)
vs. Alex Clayton (USA)[8]/
Donald Young (USA)[8]
5. Men's 45 Masters
Mansour Bahrami (IRI)/
Gene Mayer (USA)
vs. Brian Gottfried (USA)/
Raul Ramirez (MEX)
Court 8 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Lukas Lacko (SVK)
vs. Holden Seguso (USA)
followed by
2. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Leonardo Mayer (ARG)[3]
vs. Dusan Lojda (CZE)
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Petar Jelenic (CRO)[3]/
Evgeniy Kirillov (RUS)[3]
vs. Matt Bruch (USA)/
Holden Seguso (USA)
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Kristen McVitty (USA)/
Ashley Weinhold (USA)
vs. Alexa Glatch (USA)[2]/
Vania King (USA)[2]
Not Before 6:15 PM
5. Men's 45 Masters
Kevin Curren (USA)/
Johan Kriek (USA)
vs. Jose Luis Clerc (ARG)/
Harold Solomon (USA)
Court 9 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)[1]
vs. Katerina Kramperova (CZE)
followed by
2. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Jochen Schottler (GER)
vs. Sun-Yong Kim (KOR)[6]
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Marin Cilic (CRO)/
Tristan Farron-Mahon (IRL)
vs. Carsten Ball (AUS)[2]/
Thiemo de Bakker (NED)[2]
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)[1]/
Marina Erakovic (NZL)[1]
vs. Marrit Boonstra (NED)/
Renee Reinhard (NED)
Court 10 11.00 AM Start
1. Men's Super Masters - 1st Rnd.
Cliff Drysdale (RSA)/
Fred Stolle (AUS)
vs. Tom Gorman (USA)/
Jaime Fillol (CHI)
followed by
2. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Christian Vitulli (KEN)
vs. Michael Shabaz (USA)
3. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Stephen Donald (AUS)/
Javier Garrapiz-Borderias (ESP)
vs. Timothy Neilly (USA)[5]/
Ryan Sweeting (BAH)[5]
4. Men's 35 Masters
Scott Davis (USA)/
David Pate (USA)
vs. Brad Gilbert (USA)/
Jeff Tarango (USA)
5. Men's 35 Masters
Jim Grabb (USA)/
Richey Reneberg (USA)
vs. Jimmy Arias (USA)/
Donald Johnson (USA)
Court 11 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Donald Young (USA)[1]
vs. David Navarrete (VEN)
followed by
2. Women's Doubles - Qtr. Finals
Conchita Martinez (ESP)[3]/
Virginia Ruano Pascual (ESP)[3]
vs. Zi Yan (CHN)/
Jie Zheng (CHN)
3. Men's Doubles - Semis
Paul Goldstein (USA)/
Jim Thomas (USA)
vs. Bob Bryan (USA)[2]/
Mike Bryan (USA)[2]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Leonardo Mayer (ARG)[1]/
Andre Miele (BRA)[1]
vs. Kellen Damico (USA)/
Tim Smyczek (USA)
5. Mixed Doubles - Semis
Daniela Hantuchova (SVK)/
Mahesh Bhupathi (IND)
vs. Corina Morariu (USA)[6]/
Mike Bryan (USA)[6]
or
Rennae Stubbs (AUS)[2]/
Bob Bryan (USA)[2]
Court 13 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Rupesh Roy (IND)
vs. Matt Bruch (USA)
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Vania King (USA)[10]
vs. Madison Brengle (USA)
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Katerina Kramperova (CZE)/
Katerina Vankova (CZE)
vs. Nikola Frankova (CZE)[7]/
Alisa Kleybanova (RUS)[7]
4. Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Piero Luisi (VEN)[7]/
David Navarrete (VEN)[7]
vs. Ivan Sergeyev (UKR)/
Nikola Mektic (CRO)
Not Before 6:30 PM
5. Men's Super Masters - 1st Rnd.
Owen Davidson (AUS)/
Dick Stockton (USA)
vs. Jan Kodes (CZK)/
Ilie Nastase (ROM)
Court 14 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Ryan Sweeting (BAH)
vs. Andrea Arnaboldi (ITA)
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Jamie Hampton (USA)
vs. Yaroslava Shvedova (RUS)
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Nina Henkel (GER)/
Dominice Ripoll (GER)
vs. Anna Tatishvili (GEO)[4]/
Caroline Wozniacki (DEN)[4]
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Olga Govortsova (BLR)/
Bibiane Schoofs (NED)
vs. Liset Brito (CHI)/
Roxane Vaisemberg (BRA)
Court 15 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Anna Tatishvili (GEO)
vs. Mihaela Buzarnescu (ROM)[14]
followed by
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Olga Govortsova (BLR)
vs. Johanna Larsson (SWE)
3. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Mihaela Buzarnescu (ROM)[3]/
Alexandra Dulgheru (ROM)[3]
vs. Yvette Hyndman (USA)/
Jillian O'Neill (CAN)
4. Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Wen-Hsin Hsu (TPE)[5]/
Amina Rakhim (KAZ)[5]
vs. Michaela Johansson (SWE)/
Johanna Larsson (SWE)