TennisForum.com - View Single Post - Wimbledon Results

View Single Post
post #37 of (permalink) Old Apr 29th, 2002, 04:23 PM Thread Starter
country flag Brian Stewart
Plainclothes Division
 
Join Date: Sep 2001
Location: South Park, CO
Posts: 6,323
                     
1923

Dates: June 25 -July 7
Venue: The All England Lawn Tennis & Croquet Club, Wimbledon.
Surface: Grass

------------------------------------------------------------------

Singles (Draw=70)

1st Round

Suzanne Lenglen (Fra)-bye
Peggy Ingram-bye
Peggy Dransfield-bye
Phyllis Covell-bye
Mrs N McArthur (SA)-bye
Mrs LR Grisar (Bel)-bye
Diddie Vlasto (Fra)-bye
Maud Jackson (Ire)-bye

Kea Bouman (Neth)-bye
Aimee Reckitt-bye
Mrs JB Perrett-bye
Annie Cobb-bye
Phyllis Satterthwaite-bye
Dorothy Holman-bye
Marie Hazel-bye
Mrs Bruce-May-bye

Helen Eddis-bye
Molla Mallory (US)-bye
Molly Welsh-bye
Aurea Edgington-bye
Ada Hollick-bye
Joan Reid-Thomas-bye
Violet Pinckney-bye
Kathleen Lidderdale-bye

Louise Bull-bye
Ellinor Weston-bye
Joan Hextall-bye
Winifred Beamish-bye
Mabel Parton-bye
Leslie Bancroft (US) d. Mary McIlquham 2-6 6-0 8-6
Martha Bayard (US) d. Leslie Cadle 6-0 6-4
Edith Clarke d. Camilla Rimington 7-5 3-6 6-1

Ariadne Rodocanachi d. Miss KM Marriott 2-6 6-2 6-3
Mrs. Gunter d. Germaine Golding (Fra) default
Kitty McKane d. Katherine Gardner 6-1 6-0
Phoebe Holcroft-bye
Miss E McDonald-bye
Mabel Clayton-bye
Honor Woolrych-bye
Sylvia Lumley-Ellis-bye

Evelyn Colyer-bye
Vera Youle-bye
Eleanor Goss (US)-bye
Weeta Donaldson-bye
Mildred Beckingham-bye
Sylvia Fison-bye
Enid Head-bye
Blanche Colston-bye

JL Mumford-bye
Elizabeth Macready (Fra)-bye
Miss FM Haldane-bye
Christine Tyrell-bye
Vera Elliott-bye
Joan Austin-bye
Claire Beckingham-bye
Eleanor Rose-bye

Miss GB Goodes-bye
Elizabeth Ryan (US)-bye
Doris Craddock-bye
Mrs JL Colegate-bye
Ermyntrude Harvey-bye
Norah Middleton-bye
Eleanora Sears (US)-bye
Dorothy Shepherd-Barron-bye

2nd Round

Lenglen d. Ingram 6-0 6-0
Covell d. Dransfield 6-4 6-2
MacArthur d. Grisar 6-2 5-7 6-2
Vlasto d. Jackson 6-2 6-3
Reckitt d. Bouman 6-0 6-3
Cobb d. Perrett 6-4 6-1
Satterthwaite d. Holman 6-1 0-6 6-2
Hazel d. Bruce May 2-6 6-1 6-4

Mallory d. Eddis 6-3 6-2
Edgington d. Welsh 6-2 7-9 6-4
Hollick d. Reid-Thomas 6-2 6-2
Lidderdale d. Pinckney 7-9 6-2 7-5
Weston d. Bull 7-5 6-1
Beamish d. Hexall 6-3 6-2
Bancroft d. Parton 9-7 6-0
Clarke d. Bayard 6-3 6-4

Rodocanachi d. Gunter 1-6 6-4 11-9
McKane d. Holcroft 6-1 6-2
Clayton d. McDonald 6-3 6-1
Lumley-Ellis d. Woolrych 5-7 1-2 retired
Youle d. Colyer 6-3 0-6 6-4
Goss d. Donaldson 6-4 6-1
Beckingham d. Fison 6-3 6-4
Colston d. Head 6-0 6-3

Macready d. Mumford 6-2 6-3
Haldane d. yrell 3-6 7-5 6-2
Austin d. Elliott 5-7 6-3 8-6
Rose d. C Beckingham 6-4 6-0
Ryan d. Goodes 6-4 6-0
Craddock d. Colgate 9-7 6-3
Harvey d. Middleton 6-4 6-2
Shepherd-Barron d. Sears 6-3 6-2

3rd Round

Lenglen d. Covell 6-0 6-3
Vlasto d. McArthur 6-2 6-0
Reckitt d. Cobb 6-2 6-2
Hazel d. Satterthwaite 12-14 6-2 6-3
Mallory d. Edgington 6-4 6-0
Lidderdale d. Hollick 8-6 6-3
Beamish d. Weston 6-2 6-2
Clarke d. Bancroft 6-4 1-6 6-4

McKane d. Rodocanachi 6-0 6-1
Clayton d. Lumley-Ellis 6-1 6-3
Goss d. Youle 8-6 6-4
Beckingham d. Colston default
Haldane d. Macready 6-0 6-0
Rose d. Austin 8-6 6-0
Ryan d. Craddock 6-1 6-4
Shepherd-Barron d. Harvey 8-6 6-3

4rth Round


Lenglen d. Vlasto 6-1 6-0
Hazel d. Reckitt default
Mallory d. Lidderdale 6-3 6-3
Beamish d. Clarke 6-0 6-1

McKane d. Clayton 6-4 6-1
Goss d. Beckingham 6-2 6-2
Rose d. Haldane 4-6 6-2 9-7
Ryan d. Shepherd-Barron 6-1 6-1

Quarterfinals

Lenglen d. Hazel 6-2 6-1
Beamish d. Mallory 4-6 7-5 6-4
McKane d. Goss 6-2 6-2
Ryan d. Rose 6-0 6-0

Semifinals

Lenglen d. Beamish 6-2 6-1
McKane d. Ryan 1-6 6-2 6-4

Final

Suzanne Lenglen d. Kitty McKane 6-2 6-2

------------------------------------------------------------------

Doubles (Draw=)

1st Round

Sylvia Lumley-Ellis/Mary McIlquham-bye
Phyllis Radcliffe/Nancy Radcliffe-Platt-bye
Mrs JB Perrett/Camilla Rimington-bye
Suzanne Lenglen (Fra)/Elizabeth Ryan (US)-bye
Mrs Herriott/Alice Hudleston-bye
Ermyntrude Harvey/Phyllis Satterthwaite-bye
Katherine Gardner (US)/Marhta Bayard (US)-bye
Winifred Beamish/Winifred McNair-bye

Maud Jackson (Ire)/Emmeline Warburg-bye
Blanche Colston/Mrs J O'Neill-bye
Peggy Dransfiled/Hazel Hogarth-bye
Mrs AA Hall/Phoebe Holcroft-bye
Leslie Bancroft (US)/Molla Mallory (US)-bye
Mrs E Bousfield/Miss CI Kalber d. Mrs G Gosling/Mrs D Harvey 6-2 6-0
Dorothea Chambers/Kitty McKane d. Kea Boman (Neth)/Annie Cobb 6-0 6-1
Louise Bull/Ariadne Rodocanachi d. Joan Reid-Thomas/Eleanora Sears (US) 6-1 6-2

Joan Austin/Evelyn Colyer d. Lesley Cadle/Molly Welsh 6-4 6-4
Joy Coote/Katherine Parbury d. Marie Hazel/Mabel Parton 6-2 6-4
Ada Hollick/Cecily Marriott d. Vere Elliott/Sylvia Fison 6-8 6-1 6-2
Enid Clarke/Mabel Clayton-bye
Mrs GB Goodes/Nancy Heath-bye
Eleanor Goss (US)/Diddie Vlasto (Fra)-bye
Norah Middleton/Ellinor Weston-bye
Claire Beckingham/Mildred Beckingham-bye

Eleanor Rose/Vera Youle-bye
Dorothy Holman/Kathleen Lidderdale-bye
Elizabeth Macready (Fra/Violet Pinckney-bye
Mrs Bruce-May/Mrs van Praagh-bye
Mrs JL Colegate/Christine Tyrell-bye
Phyllis Covell/Dorothy Shephered-Barron-bye
Enid Head/Peggy Ingram-bye
Doris Craddock/Aurea Edgington-bye

2nd Round

Radcliffe/Radcliffe-Platt d. Lumley-Ellis/McIlquham 6-8 6-3 6-2
Lenglen/Ryan d. Perrett/Rimington 6-0 6-0
Harvey/Satterthwaite d. Herriott/Hudleston 6-3 4-6 6-2
Beamish/McNair d. Bayard/Gardner 6-4 6-0
Colston/J O'Neill d. Jackson/Warburg default
Dransfield/Hogarth d. Hall/Holcroft 6-3 6-1
Bancroft/Mallory d. Bousfield/Kalber 3-6 6-3 6-1
Chambers/McKane d. Bull/Rodocanachi 6-0 6-1

Austin/Colyer d. Coote/Parbury 7-9 6-2 6-3
Clarke/Clayton d. Hollick/Marriott 6-0 6-2
Goss/Vlasto d. Goodes/Heath 6-1 6-0
Middleton/Weston d. Beckingham/Beckingham 6-8 6-4 7-5
Rose/Youle d. Holman/Lidderdale 6-2 6-2
Bruce-May/van Praagh d. Macready/Pinkney 6-1 8-6
Colegate/Tyrell d. Covell/Shepherd-Barron 6-2 6-3
Craddock/Edgington d. Head 3-6 6-1 6-2

3rd Round

Lenglen/Ryan d. Radcliffe/Radcliffe-Platt 6-0 6-1
Beamish/McNair d. Harvey/Satterthwaite 6-8 6-4 6-3
Dransfield/Hogarth d. Colston/J O'Neill default
Chambers/McKane d. Bancroft/Mallory 6-3 6-0

Austin/Colyer d. Clarke/Clayton 4-6 7-5 6-2
Goss/Vlasto d. Middleton/Weston 3-6 6-3 6-3
Rose/Youle d. Bruce-May/van Praagh 6-4 5-7 6-0
Colegate/Tyrell d. Craddock/Edgington 6-2 8-10 6-0


Quarterfinals

Lenglen/Ryan d. Beamish/McNair 6-1 6-2
Chambers/McKane d. Dransfield/Hogarth 6-2 6-0
Austin/Colyer d. Goss/Vlasto 7-5 8-6
Rose/Youle d. Colegate/Tyrell 6-3 4-6 9-7

Semifinals

Lenglen/Ryan d. Chambers/McKane 6-1 6-2
Austin/Colyer d. Rose/Youle 8-6 6-4

Final

Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan d. Joan Austin/Evelyn Colyer 6-3 6-1

------------------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=64)

1st Round

Diddie Vlasto (Fra)/Rene Lacoste (Fra) d. Winifred McNair/Albert Prebble 2-6 9-7 6-1
Vera Youle/Gerald Sherwell (SA) d. Joan Reid-Thomas/Leslie Godfree 2-6 6-4 8-6
Kea Bouman (Neth)/Ernest Lamb d. Doris Craddock/George Watt 6-3 6-3
Dorothy Shepherd-Barron/Lewis Deane d. Ermyntrude Harvey/Brian Norton (SA) 11-9 6-1
Phyllis Covell/Max Woosnam d. Ellinor Weston/Charles Roupell 6-3 3-6 6-1
Vere Elliott/Ambrode Dudley d. Norah Middleton/JA Dean 6-4 6-2
Phyllis Satterthwaite/Jack Hillyard d. Mrs AA Hall/RG Bernard 2-6 6-3 6-1
Eleanora Sears (US)/Bill Johnston (US) d. Mrs D. Harvey/Major T. Moss 6-4 10-8

Enid Clark/BE Henty (Aus) d. Alice Hudleston/AJ Jimenez 6-3 6-2
Miss MK Taylor/Percy Oakley d. Joan Austin/Norman Dicks 3-6 6-4 6-3
Kitty McKane/William Crawley d. Mrs Gunter/Cecil Campbell (Ire) 6-2 6-8 6-2
Peggy Ingram/Alfred Ingram d. Dorothea Chambers/Donald Greig 6-1 7-5
Winifred Beamish/Frank Fisher (NZ) d. Miss E Kelsey/Bill Swinden 6-2 6-2
Molla Mallory (US)/Vinnie Richards (US) d. Kathleen Lidderdale/PC Chase 6-3 2-6 6-2
Ariadne Rodocanachi/Athar-Ali Fyzee (Ind) d. Nancy Heath/Noel Heath 6-4 6-4
Ada Hollick/Frank Wallers d. Leslie Bancroft (US)/JT Baines 2-6 6-4 6-2

Enid Head/Harold Aitken d. Hazel Hogarth/George Thomas 6-2 6-3
Katherine Parbury/HS Milford d. Joan Hextall/George Golding 6-3 6-3
Evelyn Colyer/Patrick Whealtey d. Eleanor Rose/William Radcliffe 4-6 7-5 7-5
Mabel Clayton/Roper Barrett d. Weeta Donaldson/EC Williams 6-3 6-3
Mrs JL Colegate/Jean Borotra (Fra) d. Peggy Dransfield/CS Gordon Smith 7-5 6-2
Leslie Cadle/Clive Branfoot d. Mary McIlquham/Clinton McIlquham 6-8 7-5 6-3
Dorothy Holman/Alex Blair d. Louise Bull/Eric Portlock 9-7 3-6 6-3
Elizabeth Ryan (US)/Randolph Lycett d. Marie Hazel/Ernest Bisseker 7-5 6-4

Phoebe Holcroft/Ali Hassan Fyzee (Ind) d. Claire Beckingham/Alex Drew 1-6 6-1 6-2
Eleanor Goss (US)/John Gilbert d. Sylvia Lumley-Ellis/Teddy Higgs 6-3 6-0
Suzanne Lenglen (Fra)/Jean Washer (Bel) d. Aurea Edgington/AW Asthalter (US) 6-3 6-1
Joy Coote/Harold Price (Ire) d. Molly Welsh/Douglas Watson 4-6 7-5 6-4
Madeline O'Neill/Arthur Berger d. Mabel Parton/Theodore Mavrogordato 6-3 6-4
Christine Tyrell/Charles Sedgwick d. Mrs Herriott/Pat Spence (SA) 8-6 6-4
Annie Cobb/N Field d. Maud Jackson (Ire)/Brian Helmore 6-4 8-6
Elizabeth Macready (Fra)/Toto Brugnon (Fra) d. Aimee Reckitt/Ulysses Williams 6-2 8-6

2nd Round

Youle/Sherwell d. Vlasto/Lacoste 6-3 6-2
Shepherd-Barron/Deane d. Bouman/Lamb 6-3 4-6 6-3
Covell/Woosnam d. Elliott/Ambrose 6-3 6-1
Satterthwaite/Hillyard d. Sears/Johnston 7-5 6-4
Clarke/Henty d. Taylor/Oakley 7-5 6-2
McKane/Crawley d. Ingram/Ingram 3-6 10-8 6-3
Mallory/Richards d. Beamish/Fisher 8-6 3-6 6-4
Hollick/Wallers d. Rodocanachi/AA Fyzee 6-4 7-5

Parbury/Milford d. Head/Aitken 6-3 6-4
Colyer/Wheatley d. Clayton/Barrett 6-3 4-6 6-4
Colegate/Borotra d. Cadle/Branfoot 6-1 6-4
Ryan/Lycett d. Holman/Blair 6-1 6-4
Goss/Gilbert d. Holcroft/AH Fyzee 6-4 7-5
Lenglen/Washer d. Coote/Price 6-4 6-4
O' Neill/Berger d. Tyrell/Sedgwick 9-7 6-4
Macready/Brugnon d. Cobb/Field 2-6 6-2 6-1

3rd Round

Shepherd-Barron/Deane d. Youle/Sherwell 6-3 6-3
Satterthwaite/Hillyard d. Covell/Woosnam 6-4 6-3
McKane/Crawley d. Clarke/Henty 3-6 6-2 6-3
Mallory/Richards d. Hollick/Wallers 6-4 6-1

Colyer/Wheatley d. Parbury/Milford 6-3 9-7
Ryan/Lycett d. Colegate/Borotra 6-3 6-4
Lenglen/Washer d. Goss/Gilbert 6-2 6-2
Macready/Brugnon d. O' Neill/Berger 6-3 6-1

Quarterfinals

Shepherd-Barron/Deane d. Satterthwaite/Hillyard 8-6 4-6 6-3
Mallory/Richards d. McKane/Crawley 3-6 6-4 6-3
Ryan/Lycett d. Colyer/Wheatley 10-8 6-4
Lenglen/Washer d. Macready/Brugnon 6-3 6-2

Semifinals

Shepherd-Barron/Deane d. Mallory/Richards 5-7 6-3 6-4
Ryan/Lycett d. Lenglen/Washer 7-5 6-3

Final

Elizabeth Ryan/Randolph Lycett d. Dorothy Shepherd-Barron/Lewis Deane 6-4 7-5

------------------------------------------------------------------

Draw notes:

Aimee Reckitt=Mrs MB Reckitt

Missing full names for:

Mrs E Bousfield
Mrs Bruce-May
Mrs JL Colegate
Mrs GB Goodes (any connection to Mrs GB Goode who competed in Australia in 1924?)
Mrs G Gosling
Mrs LR Grisar (Bel)
Mrs Gunter
Mrs AA Hall
Miss FM Haldane
Mrs D. Harvey (could she be any relation to Ermyntrude Harvey?)
Mrs Herriott
Miss CI Kalber
Miss K Kelsey
Miss KM Mariott
Mrs N McArthur (SA)
Miss JL Mumford
Miss E McDonald
Mrs J O'Neill
Mrs JB Perrett
Miss MK Taylor
Mrs van Praagh (doubles only)

Missing full names for following males:

JT Baines
RG Bernard
PC Chase
JA Dean
N Field
CS Gordon Smith
BE Henty (Aus)
AJ Jimenez
HS Milford
Major T. Moss
EC Williams

------------------------------------------------------------------

Sources:

http://www.wimbledon.com/en_GB/score...1923_LS_A4.pdf

http://www.wimbledon.com/en_GB/score...1923_LD_A4.pdf

http://www.wimbledon.com/en_GB/score...1923_MX_A4.pdf

------------------------------------------------------------------

Summary:

Last edited by Rollo; Apr 23rd, 2016 at 08:06 PM.
Brian Stewart is offline  
 
 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome