TennisForum.com - View Single Post - Petra Kvitova News and Articles
View Single Post
post #2136 of (permalink) Old Mar 1st, 2013, 06:56 PM
country flag paulmara
Senior Member
 
paulmara's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 10,324
                     
Re: Petra Kvitova News and ArticlesKéž by mé metody učinily Petru výjimečnou
01. 03. 2013,
Kdo je ten Kristián Bajza, kondiční trenér tenistky Petry Kvitové? Bojovník kung-fu, majitel posilovny a stoupenec čínské medicíny. Muž, jenž nerad cestuje a raději se drží ve stínu, promluvil pro MF DNES.
Poté, co Petra Kvitová minulý rok angažovala svérázného chlapa s neobvyklými metodami, její život se otřásl. Přestala chodit do posilovny, cvičila jen s vahou vlastní postavy a dost při tom trpěla. Cítila se, jako by jí někdo vyměnil tělo, na kurtu tápala. Zdá se však, že sázka na změnu vyšla. Kvitová minulý týden po půl roce vyhrála turnaj.
Je to zásluha i Kristiána Bajzy, bývalého bojovníka kung-fu, který výrazně pomohl k vzestupu do Top 20 jiné tenistce, Lucii Šafářové, na Slovensku vlastní fitness-centrum a věnuje se čínské medicíně.
„Zabývám se různými způsoby cvičení a starostí o tělo, něčím, co by se dalo nazvat chiropraxí. V prostějovském tenisovém klubu jsem začal jako fyzioterapeut a přibral jsem si kondiční přípravu,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES, při němž byla také Kvitová.
* V čem je kouzlo vašeho přístupu?
Nejlepší sportovci dělají něco navíc, něco zvláštního. Tím jsou výjimeční. Používám metody, které nejsou v Evropě běžné. Rád bych, aby Petře pomohly, aby měla zbraň navíc, eso v rukávu.
* V tréninku jsou to hlavně cvičení s vahou vlastního těla, že?
Ano. Sportovec by po nich měl být méně náchylný ke zraněním. Navíc by řada lidí nevěřila, že se dají vymyslet tak, že jsou extrémně náročná. Posilují se při nich i pomocné a stabilizační svaly.
* Co vám dává zabrat, Petro?
Když jsme začali, při každém cviku jsem trpěla. Ale docela rychle se zlepšuju. Pro mě jsou pořád nejhorší série sprintů, při kterých se jako astmatik zadýchávám.
* V čem se, Kristiáne, liší práce s Petrou a Lucií Šafářovou?
To se nedá srovnat. Tréninková jednotka má být sportovci šitá na míru. Takže je to velmi individuální. Vždycky člověka nejprve pozoruju, poznávám jeho povahu a tomu pak přizpůsobím přípravu.
* Co vás nejdřív zaujalo na Petře?
Znal jsem ji a věděl jsem, že je bojovnice. Ale mile mě překvapilo, jak se v tréninku umí překonat, i když to pro ni zprvu bylo těžké.
* V čem jsou vaše cviky obtížné?
Ono se to těžko popisuje. Nepodobají se běžným dřepům nebo klikům. Petra si pro ně sama vymýšlí názvy, aby si je připomněla.
* A pomáhají, Petro?
Zaměřujeme se na partie, které byly slabší. Abych vybalancovala svaly, aby tělo bylo v rovnováze.
* Zatím s Petrou nevyrážíte na turnaje. Kdy se chystáte na první?
Měl jsem letět teď do USA, ale onemocněl jsem, tak zůstanu doma.
* Vy cestování moc nemusíte, což?
To jste trefil přesně.
* Vadí vám létání, hotely?
Na letadlo si člověk zvykne, ale prostě se nerad někam trmácím. Neumím to lépe vysvětlit.
* Naštěstí je Petra poctivka a úkoly od vás nešidí. Je to tak?
Právě tohle je obrovská výhoda naší spolupráce. Jsem klidný, vím, že všechno dodrží. Takže ji do světa pouštím úplně v pohodě.
* Co pro vás znamenala její nabídka? Krok v kariéře?
Mně nejde o kariéru, o nějaký postup. S Petrou si lidsky rozumíme, stejně jako s jejím tenisovým trenérem Davidem Kotyzou. Tvoříme tým, baví mě to. Ale ano, musím uznat, že je to výzva, pracovat se sportovcem na nejvyšší úrovni.
* Máte nějaký společný zájem?
Máme stejný názor na odpočinek.
* Můžete to upřesnit, prosím?
Jsou lidé, kteří dávají přednost aktivnímu odpočinku. My odpočíváme naprosto pasivně.
* Vyznáváte gaučing?
Ano! Dokážeme brutálně dřít, ale potom umíme být totálně líní. Regenerace je druhá část tréninku.
* Bylo vám Petry líto, když se trápila, nebo jste věděl, že se chytí?
Změna žádá daň, trpělivost. Spíš mi byla nepříjemná ta tvrdá kritika. Je nepříjemné, když vám lidi neopodstatněně útočí na kamaráda.
* Jak byste ji hájil, kdybyste mohl?
Kdo neprošel aspoň kus cesty v jejích botách, ať ji nesoudí. Veřejnost vidí jen malinkou část celého příběhu. Nedovede si představit tu námahu a psychický tlak.
* Vidíte už na její fyzičce pokroky?
Určitě ano. Petřino tělo si na nové metody zvykalo, ale já viděl, že se projevují od samého začátku. Doufám, že to teď bude čím dál zjevnější a že to uvidí i všichni ostatní.
* Co se tedy zlepšilo?
Její pohybová kultura. Víc je na špičkách. Je výbušnější, rychlejší.
* Vy jste, Petro, zprvu měla pocit, že jste v cizím těle. Už je pryč?
V zápasech s běhavýma holkama jsem v Dubaji zvládla i delší výměny. Nemusím hrát na dva údery. Ale jinak to na kurtu neřeším. Soustředím se na hru, ne na běhání. (trenér se přidává) A to je ono! Kondiční příprava je od toho, aby se hráčka na kurtu mohla koncentrovat výhradně na údery a taktiku.
* Máte tedy nejhorší období za sebou? Teď už vše půjde snáz?
PK: Nemyslím si, že teď vyhraju, kam přijedu. Nežijeme v pohádce. Tak to ve sportu nefunguje. Vrací se mi sebedůvěra, ale pořád jsem v procesu, ještě to nebude snadné. KB: Výsledek nezávisí jen na kondici. Můžete být nejrychlejší, dávat největší rány, fyzický trénink vás dostane daleko. Ale každý narazí na bod, odkud ho dál donese už jen hlava.
***
„Fyzický trénink vás dostane daleko. Ale každý narazí na bod, odkud ho dál donese už jen hlava.“ Kristián Bajza kondiční trenér Petry Kvitové
„Nemyslím si, že teď vyhraju, kam přijedu. Vrací se mi sice sebedůvěra, ale jsem v procesu, ještě to nebude snadné.“ Petra Kvitová sedmá tenistka světaKvitové pomohla z krize trpělivost a taky fedcupová pohoda, tvrdí její manažer
01. 03. 2013,
PROSTĚJOV Ty tři hodinové pohovory manažerovi Miroslavu Černoškovi napověděly. Po krachu tenistky Petry Kvitové na Australian Open si pozval ji, jejího kouče Kotyzu a kondičního trenéra Bajzu. „Všichni unisono žádali podporu a klid na práci,“ říká Černošek.
* Co vy na to?
Došel jsem k závěru, že jim věřím a že je třeba čekat, kdy Petra naskočí. Zdá se, že naskočila.
* Byl jste z jejích porážek nervózní?
Petra ztrácela sebevědomí, na kurtu byla nesoustředěná. Souhlasil jsem s kritikou jejího pohybu. Ale pořád zůstávala v Top 10 a tenisový život mě naučil trpělivosti.
* Co prohry znamenaly finančně?
Smlouvy s výrobci raket nebo oblečení jsou dlouhodobé, základní částka se nemění, ale ztrácíte bonusy.
* Mělo to vliv na vaše společnosti TK Prostějov a Česká sportovní?
Přísun od Petry klesl, ale zvedl se přísun od Tomáše Berdycha. Jsem rád, že se to vyrovnalo. A když nám nejde tenis, máme další projekty, atletiku nebo olympiádu.
* Petře zjevně pomohl fedcupový týden v Ostravě. Čím to?
Při zápasech je pod větším tlakem, ale předchozí dny bývají pohodové. Mívá nadstandardní podmínky, lepší než na turnajích: sparingy, rehabilitace, lékařskou péči. Trénuje, kdy potřebuje. Za svůj přístup k Fed Cupu si to zaslouží.
* Zvedly ji i vydřené výhry, že?
Ano. Proti Austrálii ještě nebyla excelentní. Ale soustředění a trpělivost se vrátily. V Dauhá pak začala trefovat míče po čarách, ty nejtěžší údery. Málem porazila Serenu.
* Taky se lépe hýbe a uvolnila se.
Souhlasím. Rozhodující údery zahrála i proto, že u nich byla včas a dobře se k nim postavila.
paulmara is offline  
 
 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome