World Group first round
Czech Republic v Australia
Venue: Cez Arena
Location: Ostrava, Czech Republic
Surface: Indoor Hard
Czech Republic
Petra Kvitova
Lucie Safarova
Lucie Hradecka
Andrea Hlavackova
Petr Pala (captain)
Australia
Samantha Stosur
Jarmila Gajdosova
Casey Dellacqua
Ashleigh Barty
Alicia Molik (captain)
Italy v USA
Venue: 105 Stadium
Location: Rimini, Italy
Surface: Indoor Clay
Italy
Sara Errani
Roberta Vinci
Karin Knapp
Nastassja Burnett
Corrado Barazzutti (captain)
USA
Sloane Stephens OUT
Melanie Oudin IN
Varvara Lepchenko
Jamie Hampton
Liezel Huber
Mary Joe Fernandez (captain)
Russia v Japan
Venue: Olympic Stadium
Location: Moscow, Russia
Surface: Indoor Hard
Russia
Maria Kirilenko
Ekaterina Makarova
Anastasia Pavlyuchenkova
Elena Vesnina
Shamil Tarpischev (captain)
Japan
Ayumi Morita
Kimiko Date-Krumm
Misaki Doi
Kurumi Nara
Takeshi Murakami (captain)
Serbia v Slovak Republic
Venue: Hela “CAIR”
Location: Nis, Serbia
Surface: Indoor Hard
Serbia
Ana Ivanovic
Jelena Jankovic
Bojana Jovanovski
Vesna Dolonc
Dejan Vranes (captain)
Slovak Republic
Dominika Cibulkova
Daniela Hantuchova
Magdalena Rybarikova
Jana Cepelova
Matej Liptak (captain)
--------------------------------------------------------------------------------
World Group II first round
Switzerland v Belgium
Venue: Sporthalle Wankdorf
Location: Bern, Switzerland
Surface: Indoor Clay
Switzerland
Romina Oprandi
Stefanie Voegele
Timea Bacsinszky
Amra Sadikovic
Heinz Gunthardt (captain)
Belgium
Yanina Wickmayer
Kirsten Flipkens
Alison van Uytvanck
Ysaline Bonaventure
Ann Devries (captain)
Argentina v Sweden
Venue: Parque Roca
Location: Buenos Aires, Argentina
Surface: Outdoor Clay
Argentina
Paula Ormaechea
Maria Irigoyen
Florencia Molinero
Mailen Auroux
Bettina Fulco (captain)
Sweden
Sofia Arvidsson
Johanna Larsson
Hilda Melander
Sandra Roma
Lars-Anders Wahlgren (captain)
Spain v Ukraine
Venue: Club Atlético Montemar
Location: Alicante, Spain
Surface: Outdoor Clay
Spain
Lourdes Dominguez Lino
Silvia Soler Espinosa
Maria Teresa Torro Flor
Nuria Llagostera Vives
Conchita Martinez (captain)
Ukraine
Lesia Tsurenko
Elina Svitolina
Yuliya Beygelzimer
Olga Savchuk
Igor Dernovskyi (captain)
France v Germany
Venue: Palais des Sports Beaublanc
Location: Limoges, France
Surface: Indoor Clay
France
Marion Bartoli
Alize Cornet
Kristina Mladenovic
Virginie Razzano
Amelie Mauresmo (captain)
Germany
Angelique Kerber
Julia Goerges
Sabine Lisicki
Anna-Lena Groenefeld
Barbara Rittner (captain)
--------------------------------------------------------------------------------
Europe/Africa Zone Group I
- Dates: 6-9 February
- Venue: Municipal Tennis Club
- Location: Eilat, Israel
- Surface: Outdoor hard
Austria
Players: Yvonne Meusburger, Patricia Mayr-Achleitner, Nicole Rottmann
Captain: Jurgen Waber
Belarus
Players: Olga Govortsova, Ilona Kremen, Aliaksandra Sasnovich, Ekaterina Dzehalevich
Captain: Tatiana Poutchek
Bosnia/Herzegovina
Players: Jasmina Tinjic, Jelena Simic, Anita Husaric, Jasmina Kajtazovic
Captain: TBC
Bulgaria
Players: Tsvetana Pironkova, Elitsa Kostova, Dia Evtimova, Isabella Shinikova
Captain: Dora Rangelova
Croatia
Players: Petra Martic, Donna Vekic, Tereza Mrdeza, Ana Konjuh
Captain: Iva Majoli
Georgia
Players: Sofia Shapatava, Sofia Kvatsabaia, Ekaterine Gorgodze
Captain (playing): Margalita Chakhnashvili
Great Britain
Players: Heather Watson, Laura Robson, Anne Keothavong, Johanna Konta
Captain: Judy Murray
Hungary
Players: Timea Babos, Greta Arn, Katalin Marosi, Reka-Luca Jani
Captain: Levente Baratosi
Israel
Players: Shahar Peer, Julia Glushko, Keren Shlomo, Valeria Patiuk
Captain: Amos Mansdorf
Luxembourg
Players: Anne Kremer, Claudine Schaul, Laura Correia
Captain: Frank Eicher
Netherlands
Players: Kiki Bertens, Arantxa Rus, Richel Hogenkamp, Bibiane Schoofs
Captain: Manon Bollegraf
Poland
Players: Agnieszka Radwanska, Urszula Radwanska, Paula Kania, Magda Linette
Captain: Tomasz Wiktorowski
Portugal
Players: Maria Joao Koehler, Michelle Larcher de Brito, Barbara Luz, Margarida Moura
Captain: Pedro Cordeiro
Romania
Players: Sorana Cirstea, Simona Halep, Irina-Camelia Begu, Cristina-Andreea Mitu
Captain: Marius Comanescu
Slovenia
Players: Nastja Kolar, Andreja Klepac, Tjasa Srimpf, Tina Rupert
Captain: Tina Pisnik
Turkey
Players: Cagla Buyukakcay, Pemra Ozgen, Basak Eraydin, Ipek Soylu
Captain: Ali Gorec
--------------------------------------------------------------------------------
Americas Zone Group I
- Dates: 6-9 February
- Venue: Country Club de Ejecutivos
- Location: Medellín, Colombia
- Surface: Outdoor clay
Brazil
Players: Teliana Pereira, Paula Cristina Goncalves, Beatriz Maia, Laura Pigossi
Captain: Carla Tiene
Canada
Players: Eugenie Bouchard, Sharon Fichman, Gabriela Dabrowski, Stephanie Dubois
Captain: Sylvain Bruneau
Chile
Players: Andrea Koch-Benvenuto, Fernanda Brito, Cecilia Costa Melgar, Macarena Olivares Lopez
Captain: Guillermo Gomez
Colombia
Players: Mariana Duque-Marino, Catalina Castano, Yuliana Lizarazo, Laura Ucros
Captain: Alejandro Pedraza
Mexico
Players: Ximena Hermoso, Ana Sofia Sanchez, Marcela Zacarias, Ana-Paula De la Pena
Captain: Raquel Contreras
Paraguay
Players: Veronica Cepede Royg, Montserrat Gonzalez, Camila Giangreco Campiz
Captain: Alfredo De Brix
Peru
Players: Patricia Ku Flores, Katherine Gabriela Miranda Chang, Ferny Angeles Paz, Ximena Siles Luna
Captain: Percy Melzi
Venezuela
Players: Adriana Perez, Andrea Gamiz, Gabriela De Santis, Carmen Blanco
Captain: Yohny Romero
--------------------------------------------------------------------------------
Asia/Oceania Zone Group I
- Dates: 6-9 February
- Venue: National Tennis Centre
- Location: Astana, Kazakhstan
- Surface: Indoor hard
China, P.R.
Players: Zhang Shuai, Zheng Saisai, Zhou Yi-Miao, Wang Qiang
Captain: Liu Shuo
Chinese Taipei
Players: Hsieh Su-Wei , Chang Kai-Chen, Chan Chin-Wei , Lee Hua-Chen
Captain: Shi-Ting Wang
India
Players: Kyra Shroff, Rishika Sunkara, Ankita Raina, Rutuja Bhosale
Captain: Enrico Piperno
Kazakhstan
Players: Yaroslava Shvedova, Ksenia Pervak, Galina Voskoboeva, Sesil Karatantcheva
Captain: Yuriy Karlov
Korea, Republic
Players: Sung-Hee Han, So-Ra Lee, Mi Yoo, Seo-Kyung Kang
Captain: Jeong-Myung Lee
Thailand
Players: Varatchaya Wongteanchai, Luksika Kumkhum, Nudnida Luangnam, Noppawan Lertcheewakarn
Captain: Suang Chantra-Urai
Uzbekistan
Players: Akgul Amanmuradova, Nigina Abduraimova, Sabina Sharipova, Arina Folts
Captain: Dmitriy Tomashevich
--------------------------------------------------------------------------------
Asia/Oceania Zone Group II
- Dates: 4-10 February
- Location: Astana, Kazakhstan
Hong Kong, China
Players: Wing-Yau Venise Chan (playing captain), Ho Ching Wu Tiffany, Katherine Ip, Eudice Wong Chong
Indonesia
Players: Ayu-Fani Damayanti, Lavinia Tananta, Jessy Rompies, Aldila Sutjiadi
Captain: Suharyadi Suharyadi
Iran
Players: Ghazaleh Torkaman, Maryam Mazaheri, Sahar Najaei, Arezou Youlghouni
Captain: Parvaneh Khiltash
Kyrgyzstan
Players: Bermet Dvaneaeva, Alena Panifilova, Arina Beliaeva, Sabina Korsunova (playing captain)
Malaysia
Players: Aslina Chua, Alyssa Boey, Yus Syazlin Nabila Yusri, Nurin Nabila Binti Roslan
Captain: Muhammad Ashaari bin Zainal Abidia
New Zealand
Players: Marina Erakovic, Emily Fanning, Emma Hayman, Abigail Guthrie
Captain: Pavlina Nola
Pakistan
Players: Ushna Suhail, Saba Aziz, Sara Mansoor, Iman Qureshi
Captain: Nosheen Ehtesham
Philippines
Players: Marinel Rudas, Anna Clarice Patrimonio, Marian Jade Capadocia
Captain: Karl Santamaria
Singapore
Players: Rehmat Johal, Rheeya Doshi, Khee Yen Wee, Geraldine Ang
Captain: Hassan bin Bohari
Turkmenistan
Players: Anastasiya Prenko, Maya Mammetguykyyeva, Jahan Bayramova, Jennet Halliyeva
Captain: Nelli Voynich
Vietnam
Players: Trang Huynh Phuong Dai, Van Nguyen Ai Ngoc, Huynh Phi Khanh, Thi-Tam-Hao Tran
Captain: Nguyen Dinh Bao Tr