$25.000 Clermont-Ferrand (FRA)
Open GDF SUEZ Clermont Auvergne
Tournament Website: www.tournoi.fft.fr/opengdfsuez-clermont
Surface: Hard - Indoor
Last Years Winners
2007 : ($10k) : (4)Karla Mraz (FRA) d. Anne-Laure Heitz (FRA) 61 75
2008 : ($10k) : Ksenia Lykina (RUS) d. (4)Samantha Schoeffel (FRA) 64 64
2009 : ($10k) : (2)Patrycja Sanduska (POL) d. (4)Audrey Bergot (FRA) 76(3) 61
2010 : ($25k) : Ivana Lisjak (CRO) d. (7)Iryna Kuryanovich (BLR) 64 61
2011 : ($25k) : (1)Andrea Hlavackova (CZE) d. (6)Tatjana Malek (GER) 64 06 76(6)
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Lisa Whybourn (GBR) v BYE
(15)Claudine Schaul (LUX) d. Camille Cheli (FRA) 62 64
(2)Roxane Vaisemberg (BRA) v BYE
(11)Anne Kremer (LUX) d. Hanna Landener (GER) 63 60
(3)Andrea Gamiz (VEN) v BYE
(12)Karen Barbat (DEN) d. Louise Boinay (SUI) 61 64
(4)Julia Mayr (ITA) v BYE
(16)Josepha Adam (FRA) d. Oceane Adam (FRA) 64 75
(5)Samantha Murray (GBR) v BYE
(10)Claudia Giovine (ITA) d. Sarah Petrides (FRA) 61 62
(6)Paula Cristina Goncalves (BRA) v BYE
(13)Natalia Orlova (RUS) d. Caroline Romeo (FRA) 67(1) 64 63
(7)Jade Windley (GBR) v BYE
(9)Janina Toljan (AUT) d. Manon Arnaud (FRA) 61 76(3)
(8/wc)Marina Shamayko (RUS) d. Svetlana Piquerez (FRA) 63 63
Rachel Girard (FRA) d. (14)Jessica Ginier (FRA) 64 61
Qualifying Round
(1)Lisa Whybourn (GBR) d. (15)Claudine Schaul (LUX) 61 64
(11)Anne Kremer (LUX) d. (2)Roxane Vaisemberg (BRA) 64 63
(3)Andrea Gamiz (VEN) d. (12)Karen Barbat (DEN) 75 62
(4)Julia Mayr (ITA) d. (16)Josepha Adam (FRA) 75 75
(5)Samantha Murray (GBR) d. (10)Claudia Giovine (ITA) 67(5) 64 64
(13)Natalia Orlova (RUS) d. (6)Paula Cristina Goncalves (BRA) 63 62
(7)Jade Windley (GBR) d. (9)Janina Toljan (AUT) 76(4) 60
(8/wc)Marina Shamayko (RUS) d. Rachel Girard (FRA) 64 62
Singles Main Draw
(1)Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q)Jade Windley (GBR) 76(2) 64
Ana Vrljic (CRO) d. (wc)Oceane Dodin (FRA) 75 64
Anna-Giulia Remondina (ITA) d. (wc)Fiona Gervais (FRA) 61 64
Tara Moore (GBR) d. (7)Sandra Zaniewska (POL) 76(1) 63
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 61 64
(Q)Samantha Murray (GBR) d. Isabella Shinikova (BUL) 62 46 61
Julie Coin (FRA) d. Diana Marcinkevica (LAT) 63 67(4) 62
(5)Maria Joao Koehler (POR) d. (Q)Julia Mayr (ITA) 75 63
(8)Monica Puig (PUR) d. (Q)Marina Shamayko (RUS) 75 61
(Q)Lisa Whybourn (GBR) d. Teliana Pereira (BRA) 64 64
Bibiane Schoofs (NED) d. Elitsa Kostova (BUL) 63 62
(3)Tatjana Malek (GER) d. Severine Beltrame (FRA) 62 61
(6)Nastassja Burnett (ITA) d. (Q)Natalia Orlova (RUS) 63 64
(Q)Anne Kremer (LUX) d. (wc)Mathilde Cor (FRA) 60 62
Vesna Dolonc (SRB) d. (Q)Andrea Gamiz (VEN) 60 61
(wc)Iryna Bremond (FRA) d. (2)Karolina Pliskova (CZE) 16 62 75
Second Round
Ana Vrljic (CRO) d. (1)Kristyna Pliskova (CZE) 61 63
Anna-Giulia Remondina (ITA) d. Tara Moore (GBR) 63 46 63
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. (Q)Samantha Murray (GBR) 75 36 62
Julie Coin (FRA) d. (5)Maria Joao Koehler (POR) 64 26 64
(Q)Lisa Whybourn (GBR) d. (8)Monica Puig (PUR) 63 64
(3)Tatjana Malek (GER) d. Bibiane Schoofs (NED) 64 76(4)
(Q)Anne Kremer (LUX) d. (6)Nastassja Burnett (ITA) 26 64 64
Vesna Dolonc (SRB) d. (wc)Iryna Bremond (FRA) 62 63
Quarterfinal
Ana Vrljic (CRO) d. Anna-Giulia Remondina (ITA) 63 76(4)
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. Julie Coin (FRA) 62 60
(3)Tatjana Malek (GER) d. (Q)Lisa Whybourn (GBR) 63 64
Vesna Dolonc (SRB) d. (Q)Anne Kremer (LUX) 60 64
Semifinal
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. Ana Vrljic (CRO) 61 26 76(5)
(3)Tatjana Malek (GER) d. Vesna Dolonc (SRB) 42 Ret.
Final
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. (3)Tatjana Malek (GER) 64 61
Doubles Main Draw
(1)Pliskova/Pliskova (CZE/CZE) v BYE
Kremer/Schaul (LUX/LUX) d. Boinay/Shinikova (SUI/BUL) 64 64
(4)Goncalves/Vaisemberg (BRA/BRA) v BYE
Murray/Windley (GBR/GBR) d. Moore/Whybourn (GBR/GBR) 62 62
(wc)Marcinkevica/Schoofs (LAT/NED) d. Gamiz/Giovine (VEN/ITA) 62 63
(3)Koehler/Pereira (POR/BRA) v BYE
Bremond/Kostova (FRA/BUL) d. Burnett/Bychkova (ITA/RUS) 63 75
(2)Beltrame/Vrljic (FRA/CRO) v BYE
Quarterfinal
Kremer/Schaul (LUX/LUX) d. (1)Pliskova/Pliskova (CZE/CZE) 26 62 10-8
Murray/Windley (GBR/GBR) d. (4)Goncalves/Vaisemberg (BRA/BRA) 63 57 10-7
(wc)Marcinkevica/Schoofs (LAT/NED) d. (3)Koehler/Pereira (POR/BRA) 26 64 10-5
Bremond/Kostova (FRA/BUL) d. (2)Beltrame/Vrljic (FRA/CRO) 76(3) 06 10-7
Semifinal
Murray/Windley (GBR/GBR) d. Kremer/Schaul (LUX/LUX) 75 62
(wc)Marcinkevica/Schoofs (LAT/NED) d. Bremond/Kostova (FRA/BUL) 63 75
Final
(wc)Marcinkevica/Schoofs (LAT/NED) d. Murray/Windley (GBR/GBR) 63 60
Open GDF SUEZ Clermont Auvergne
Tournament Website: www.tournoi.fft.fr/opengdfsuez-clermont
Surface: Hard - Indoor
Last Years Winners
2007 : ($10k) : (4)Karla Mraz (FRA) d. Anne-Laure Heitz (FRA) 61 75
2008 : ($10k) : Ksenia Lykina (RUS) d. (4)Samantha Schoeffel (FRA) 64 64
2009 : ($10k) : (2)Patrycja Sanduska (POL) d. (4)Audrey Bergot (FRA) 76(3) 61
2010 : ($25k) : Ivana Lisjak (CRO) d. (7)Iryna Kuryanovich (BLR) 64 61
2011 : ($25k) : (1)Andrea Hlavackova (CZE) d. (6)Tatjana Malek (GER) 64 06 76(6)
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Lisa Whybourn (GBR) v BYE
(15)Claudine Schaul (LUX) d. Camille Cheli (FRA) 62 64
(2)Roxane Vaisemberg (BRA) v BYE
(11)Anne Kremer (LUX) d. Hanna Landener (GER) 63 60
(3)Andrea Gamiz (VEN) v BYE
(12)Karen Barbat (DEN) d. Louise Boinay (SUI) 61 64
(4)Julia Mayr (ITA) v BYE
(16)Josepha Adam (FRA) d. Oceane Adam (FRA) 64 75
(5)Samantha Murray (GBR) v BYE
(10)Claudia Giovine (ITA) d. Sarah Petrides (FRA) 61 62
(6)Paula Cristina Goncalves (BRA) v BYE
(13)Natalia Orlova (RUS) d. Caroline Romeo (FRA) 67(1) 64 63
(7)Jade Windley (GBR) v BYE
(9)Janina Toljan (AUT) d. Manon Arnaud (FRA) 61 76(3)
(8/wc)Marina Shamayko (RUS) d. Svetlana Piquerez (FRA) 63 63
Rachel Girard (FRA) d. (14)Jessica Ginier (FRA) 64 61
Qualifying Round
(1)Lisa Whybourn (GBR) d. (15)Claudine Schaul (LUX) 61 64
(11)Anne Kremer (LUX) d. (2)Roxane Vaisemberg (BRA) 64 63
(3)Andrea Gamiz (VEN) d. (12)Karen Barbat (DEN) 75 62
(4)Julia Mayr (ITA) d. (16)Josepha Adam (FRA) 75 75
(5)Samantha Murray (GBR) d. (10)Claudia Giovine (ITA) 67(5) 64 64
(13)Natalia Orlova (RUS) d. (6)Paula Cristina Goncalves (BRA) 63 62
(7)Jade Windley (GBR) d. (9)Janina Toljan (AUT) 76(4) 60
(8/wc)Marina Shamayko (RUS) d. Rachel Girard (FRA) 64 62
Singles Main Draw
(1)Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q)Jade Windley (GBR) 76(2) 64
Ana Vrljic (CRO) d. (wc)Oceane Dodin (FRA) 75 64
Anna-Giulia Remondina (ITA) d. (wc)Fiona Gervais (FRA) 61 64
Tara Moore (GBR) d. (7)Sandra Zaniewska (POL) 76(1) 63
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 61 64
(Q)Samantha Murray (GBR) d. Isabella Shinikova (BUL) 62 46 61
Julie Coin (FRA) d. Diana Marcinkevica (LAT) 63 67(4) 62
(5)Maria Joao Koehler (POR) d. (Q)Julia Mayr (ITA) 75 63
(8)Monica Puig (PUR) d. (Q)Marina Shamayko (RUS) 75 61
(Q)Lisa Whybourn (GBR) d. Teliana Pereira (BRA) 64 64
Bibiane Schoofs (NED) d. Elitsa Kostova (BUL) 63 62
(3)Tatjana Malek (GER) d. Severine Beltrame (FRA) 62 61
(6)Nastassja Burnett (ITA) d. (Q)Natalia Orlova (RUS) 63 64
(Q)Anne Kremer (LUX) d. (wc)Mathilde Cor (FRA) 60 62
Vesna Dolonc (SRB) d. (Q)Andrea Gamiz (VEN) 60 61
(wc)Iryna Bremond (FRA) d. (2)Karolina Pliskova (CZE) 16 62 75
Second Round
Ana Vrljic (CRO) d. (1)Kristyna Pliskova (CZE) 61 63
Anna-Giulia Remondina (ITA) d. Tara Moore (GBR) 63 46 63
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. (Q)Samantha Murray (GBR) 75 36 62
Julie Coin (FRA) d. (5)Maria Joao Koehler (POR) 64 26 64
(Q)Lisa Whybourn (GBR) d. (8)Monica Puig (PUR) 63 64
(3)Tatjana Malek (GER) d. Bibiane Schoofs (NED) 64 76(4)
(Q)Anne Kremer (LUX) d. (6)Nastassja Burnett (ITA) 26 64 64
Vesna Dolonc (SRB) d. (wc)Iryna Bremond (FRA) 62 63
Quarterfinal
Ana Vrljic (CRO) d. Anna-Giulia Remondina (ITA) 63 76(4)
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. Julie Coin (FRA) 62 60
(3)Tatjana Malek (GER) d. (Q)Lisa Whybourn (GBR) 63 64
Vesna Dolonc (SRB) d. (Q)Anne Kremer (LUX) 60 64
Semifinal
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. Ana Vrljic (CRO) 61 26 76(5)
(3)Tatjana Malek (GER) d. Vesna Dolonc (SRB) 42 Ret.
Final
(4)Stefanie Voegele (SUI) d. (3)Tatjana Malek (GER) 64 61
Doubles Main Draw
(1)Pliskova/Pliskova (CZE/CZE) v BYE
Kremer/Schaul (LUX/LUX) d. Boinay/Shinikova (SUI/BUL) 64 64
(4)Goncalves/Vaisemberg (BRA/BRA) v BYE
Murray/Windley (GBR/GBR) d. Moore/Whybourn (GBR/GBR) 62 62
(wc)Marcinkevica/Schoofs (LAT/NED) d. Gamiz/Giovine (VEN/ITA) 62 63
(3)Koehler/Pereira (POR/BRA) v BYE
Bremond/Kostova (FRA/BUL) d. Burnett/Bychkova (ITA/RUS) 63 75
(2)Beltrame/Vrljic (FRA/CRO) v BYE
Quarterfinal
Kremer/Schaul (LUX/LUX) d. (1)Pliskova/Pliskova (CZE/CZE) 26 62 10-8
Murray/Windley (GBR/GBR) d. (4)Goncalves/Vaisemberg (BRA/BRA) 63 57 10-7
(wc)Marcinkevica/Schoofs (LAT/NED) d. (3)Koehler/Pereira (POR/BRA) 26 64 10-5
Bremond/Kostova (FRA/BUL) d. (2)Beltrame/Vrljic (FRA/CRO) 76(3) 06 10-7
Semifinal
Murray/Windley (GBR/GBR) d. Kremer/Schaul (LUX/LUX) 75 62
(wc)Marcinkevica/Schoofs (LAT/NED) d. Bremond/Kostova (FRA/BUL) 63 75
Final
(wc)Marcinkevica/Schoofs (LAT/NED) d. Murray/Windley (GBR/GBR) 63 60