TennisForum.com - View Single Post - Welcome to Nassau, BAH: Champion of the Champions Vote Game! VWilliams/Slovaks Win.
View Single Post
post #1 of (permalink) Old Apr 12th, 2012, 03:35 AM Thread Starter
country flag iGOAT
Senior Member
 
iGOAT's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Team Vika
Posts: 29,739
                     
Welcome to Nassau, BAH: Champion of the Champions Vote Game! VWilliams/Slovaks Win.

Tournament that brings together all the champions of their countries, to dispute the award of Champion of Champions!

Welcome to Nassau, Bahamas!!



Code:
Previous Singles Finals:
2010: Event not held due to Australian flooding catastrophe!
2009: Event not held due to disorganization with WTA having new CEO!
2008: Nicole Vaidišová CZE beat Jelena Janković SRB | 6-2 7-6 6-3
Previous Doubles Finals:
New event in 2011!


DISCLAIMER: Rankings for entry list were determined by ranking of player when they won qualification tournament so they may not reflect current rankings. Seeds were awarded based on rankings at time of draw.


SINGLES ENTRY LIST:
1. Petra Martić CRO – Croatian Championships
2. Ana Ivanović SRB – Serbian Championships
3. Jarmila Gajdošová AUS – Oceania Championships
4. Bibiane Schoofs NED – Dutch Championships
5. Magda Linette POL – Polish Championships
6. Sofia Arvidson SWE – Nordic Championships
7. Alisa Kleybanova RUS – Russian Roulette Championships
8. Julia Görges GER – German Championships
9. Alison van Uytvanck BEL – Benelux
10. Marion Bartoli FRA – French Championships
11. Aleksandra Wozniak CAN – Canadian Championships
12. Kim Clijsters BEL – European Union Championships
13. Sania Mirza IND – Asia Championship
14. Beauty Oghenekevwe NGR – Nigeria Championships
15. Klára Zakopalová CZE – Czech Championships
16. Flavia Pennetta ITA – Italian Championships
17. Kateryna Bondarenko UKR – Ukrainian Championships
18. Anett Kontaveit EST – Baltic Championship
19. Victoria Azarenka BLR – Belarussian Championships
20. Polona Hercog SLO – Slovenian Championships
21. Dominika Cibulková – Czechoslovakian Championship
22. Valentini Grammatikopoulou – Greek Championships
23. Andrea Petkovic GER – Country’s Best Championships
24. Kimiko Date-Krumm JPN – Japanese Championships
25. Sorana Cîrstea ROU – Romanian Championships
26. Jie Zheng – Chinese Championships
27. Julia Glushko – Israeli Championships
28. Venus Williams – USA Championships
29. Tamarine Tanasugarn THA – Ladies of the WTA Championships
30. Chanel Simmonds RSA – South African Championships
31. Tsvetana Pironkova BUL – Bulgarian Championships
32. Tamira Paszek AUT – Austrian Championships
33. Gisela Dulko ARG – Champs Latin-America
34. Zarina Diyas KAZ – Battle of the STANS
35. Zarah Razafimahatratra MAD – African Championships
36. Petra Kvitová CZE – Visegrad Group Championships
37. Arantxa Parra Santonja ESP – Spanish Championships
38. Anna Tatishvili GEO – Georgian Championships
39. Urszula Radwańska – Polonia Championships
40. Ágnes Szávay HUN - Hungarian Championships
41. Kaia Kanepi EST – Countries Championships #1 [Alt.]^1
42. Sacha Jones NZL* – Countries Championships #2 [Alt.]^2
43. Beatriz García Vidagany ESP – Iberian Countries Championships
44. Lauren Davis USA – Junior Super Championships
45. Heather Watson GBR – British Championships
46. Marina Erakovic - Kiwis
47. Anna Chakvetadze RUS – European Championships [Alt.]^3
48. Sabine Lisicki GER – European Team Championships #1 [Alt.]^4
49. Daniela Hantuchová SVK – European Team Championships #2
50. Magdaléna Rybáriková SVK – Slovakian National Championships [Alt.]^5
51. Simone Pratt – WC (Bahamian)
52. Danielle Andrea Thompson – WC (Bahamian)
53. Nicole Vaidišová CZE) – WC (defending champion)
54. Jelena Janković SRB – WC (defending runner-up)
55. Chanelle Scheepers RSA – WC (Africa)
56. Na Li CHN – WC (Asia)
57. Samantha Stosur AUS – WC (Australia/Oceania)
58. Maria Sharapova RUS – WC (Europe)
59. Serena Williams USA – WC (North America)
60. Paula Ormaecha ARG – WC (South America)
*Sacha Jones qualified representing NZL, so will be listed as such
^1All players from first and second place teams had qualified, so spot went to third-placed Estonia’s Kaia Kanepi EST
^2All players from first, second, and third place teams had qualified so spot went to fourth-placed New Zealand’s Sacha Jones NZL
^3Champion Kim Clijsters BEL had qualified so spot went to runner-up Anna Chakvetadze RUS
^4All players from winners Slovakia had qualified so spot was given to runner-up Germany’s Sabine Lisicki GER
^5Both finalists had qualified so spot was given to higher-ranked semifinalist Magdaléna Rybáriková SVK

MAIN DRAW ENTRY LIST:
1. Victoria Azarenka BLR
2. Petra Kvitová CZE
3. Marion Bartoli FRA
4. Andrea Petkovic GER
5. Sabine Lisicki GER
6. Dominika Cibulková SVK
7. Ana Ivanović SRB
8. Julia Görges GER
9. Daniela Hantuchová SVK
10. Flavia Pennetta ITA
11. Jie Zheng CHN
12. Kaia Kanepi EST
13. Kim Clijsters BEL
14. Polona Hercog SLO
15. Jarmila Gajdošová AUS
16. Marina Erakovic NZL
17. Tsvetana Pironkova BUL
18. Klára Zakopalová CZE
19. Sorana Cîrstea ROU
20. Tamira Paszek AUT
21. Gisela Dulko ARG
22. Petra Martić CRO
23. Kateryna Bondarenko UKR
24. Sofia Arvidsson SWE
25. Kimiko Date-Krumm JPN
26. Anna Tatishvili GEO
27. Aleksandra Wozniak CAN
28. Magdaléna Rybáriková SVK
29. Q
30. Q
31. Q
32. Q

QUALIFYING ENTRY LIST:!
1. Tamarine Tanasugarn THA
2. Urszula Radwańska POL
3. Sania Mirza IND
4. Arantxa Parra Santonja ESP
5. Heather Watson GBR
6. Venus Williams USA
7. Bibiane Schoofs NED
8. Alisa Kleybanova
9. Chanel Simmonds RSA
10. Julia Glushko ISR
11. Sacha Jones NZL
12. Lauren Davis USA
13. Magda Linette POL
14. Ágnes Szávay HUN
15. Zarina Diyas KAZ
16. Alison van Uytvanck BEL
17. Beatriz García Vidagany ESP
18. Anna Chakvetadze RUS
19. Anett Kontaveit EST
20. Zarah Razafimahatratra MAD
21. Valentini Grammatikopoulou GRE
22. Beauty Oghenekevwe NGR
23. Simone Pratt BAH – WC (Bahamian)
24. Danielle Andrea Thompson BAH – WC (Bahamian)
25. Nicole Vaidišová CZE – WC (defending champion)
26. Jelena Janković SRB – WC (defending runner-up)
27. Chanelle Scheepers RSA – WC (Africa)
28. Na Li – WC (Asia)
29. Samantha Stosur AUS - WC (Australia/Oceania)
30. Maria Sharapova RUS – WC (Europe)
31. Serena Williams – WC (North America)
32. Paula Ormaechea ARG – WC (South America)
!All wildcards were automatically placed in qualifying regardless of ranking

DISCLAIMER: Wildcards were awarded to two Bahamians, as they hail from the host nation, the finalists of the previous edition of this tournament, and the top-ranked player from each continent to not qualify (excluding Antarctica).

DOUBLES ENTRY LIST:
1. Casey Dellacqua AUS/Monika Wejnert AUS – Oceania Championships
2. Marion Bartoli FRA/Mathilde Johansson FRA – French Championships
3. Julia Görges GER/Sabine Lisicki GER – European Union Championships
4. Galina Voskoboeva KAZ/Nigina Abduraimova UZB – Asia Championship
5. Elena Dementieva RUS/Maria Sharapova RUS – Country’s Best Championships
6. Tamira Paszek AUT/Barbara Schett AUT – Austrian Championships
7. Nantenaina Ramalalaharivolalana MAD/Zarah Razafimahatratra MAD – African Championships
8. Marina Erakovic NZL/Pavlina Nola NZL – Kiwis
9. Daniela Hantuchová SVK/Magdaléna Rybáriková SVK – European Team Championships
10. Tara Moore GBR/Heather Watson GBR – British Championships
11. Arantxa Parra Santonja ESP/Victoria Azarenka BLR – European Championships [Alt.]^6
12. Kaia Kanepi EST/Anett Kontaveit EST – Countries Championships [Alt.]^7
13. WC Jelena Janković SRB/Nicole Vaidišová CZE – Previous finalists
14. WC Simone Pratt BAH/Danielle Andrea Thompson BAH – Bahamians
15. WC Tamaryn Hendler BEL/Yanina Wickmayer BEL – Countries Championships number two team [Alt.]^8
16. WC Dominika Cibulková SVK/Janette Husárová SVK – European Team Championships number two team
^6Champion Julia Görges GER had qualified so spot went to runners-up Arantxa Parra Santonja ESP/Victoria Azarenka BLR
^7First- and second-placed doubles teams had qualified so spot went to third-placed Estonia’s Kaia Kanepi EST/Anett Kontaveit EST
^8All semifinalist teams’s players had qualified so spot randomly went to quarterfinalist Belgium’s Tamaryn Hendler BEL/Yanina Wickmayer BEL

DISCLAIMER: Wildcads were given to a Bahamian team, as they are the host nation, the previous finalists of this tournament, and the teams representing both runner-up nations in the two nations tournaments.

My number one: Victoria Azarenka

ATP: Novak Djoković

Crazy Frenchies! Gilles Simon Alizé Cornet

Last edited by iGOAT; Feb 13th, 2013 at 05:48 PM.
iGOAT is offline  
 
 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome