Continental Cup Results (U18)
2002 Cancelled mad: @USTA)
2001 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Russia defeated Croatia 2-0
Vera Zvonareva defeated Karolina Sprem 75 62
Svetlana Kuznetsova defeated Matea Mezak 36 75 75
Doubles not played
2000 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
USA defeated Estonia 2-1
Ashley Harkleroad (USA) defeated Maret Ani (EST) 6-4 7-6(1)
Kaia Kanepi (EST) defeated Melissa Middleton (USA) 6-2 6-4
Harkleroad / Bethanie Mattek (USA) defeated Ani / Kanepi (EST) 7-6(5) 6-4
1999 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Russia defeated Spain 2-0
Nadejda Petrova (RUS) defeated Maria Jose Martinez (ESP) 6-4 6-1
Lina Krasnoroutskaya (RUS) defeated Ana Isabel Medina (ESP) 7-6(3) 6-3
Doubles not played
1998 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Russia defeated Spain 2-1
Marta Marrero (ESP) defeated Anastasia Myskina (RUS) 3-6 7-6(5) 6-2
Elena Dementieva (RUS) defeated Lourdes Dominguez (ESP) 7-6(1) 7-6(4)
Dementieva/Myskina (RUS) defeated Marrero/Maria Jose Martinez (ESP) 3-6 6-3 6-1
1997 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Slovenia defeated Russia 2-1
Tina Pisnik (SLO) defeated Elena Dementieva (RUS) 6-3 7-5
Katarina Srebotnik (SLO) defeated Ekaterina Syssoeva (RUS) 3-6 6-4 6-3
Dementieva/Anastasia Myskina (RUS) defeated Maja Matevzic/Pisnik (SLO) 6-4 6-1
1996 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Spain defeated USA 3-0
Laura Pena (ESP) defeated Lilia Osterloh (USA) 5-7 6-3 7-6
Ana Alcazar (ESP) defeated Corina Morariu (USA) 7-6 6-3
Alcazar/Pena (ESP) defeated Osterloh/Tracy Singian (USA) 6-0 retired
1995 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Russia defeated Spain 2-1
Ana Alcazar (ESP) defeated Evgenia Koulikovskaya (RUS) 6-4 6-3
Anna Kournikova(RUS) defeated Paula Hermida (ESP) 7-5 6-4
Koulikovskaya/Kournikova (RUS) defeated Alcazar/Hermida (ESP) 6-4 6-4
1994 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Italy defeated Hungary 2-1
Kira Nagy (HUN) defeated Alice Canepa (ITA) 6-2 6-2
Francesca Lubiani (ITA) defeated Petra Mandula (HUN) 4-6 6-2 6-3
Canepa/Lubiani (ITA) defeated Mandula/Katalin Marosi (HUN) 7-6(7) 6-2
1993 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Argentina defeated Poland 3-0
Mariana Diaz Olivia (ARG) defeated Karolina Bulat (POL) 6-1 6-1
Laura Montalvo (ARG) defeated Katarzyna Malec (POL) 6-3 6-2
Maria Fernanda Landa/Montalvo (ARG) defeated Magdalena Grzybowska/Malec(POL) 8-5 (pro set)
1992 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
USA defeated Italy 2-1
Julie Steven (USA) defeated Rita Grande (ITA) 6-4 3-6 6-2
Francesca Bentivoglio (ITA) defeated Nicole London (USA) 6-3 6-3
London/Steven (USA) defeated Grande/Bentivoglio (USA) 7-6 6-0
1991 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
USA defeated Netherlands 2-0
Pam Nelson ( USA) defeated Lara Bitter (NED) 6-2 7-5
Lindsay Davenport (USA) defeated Linda Niemantsverdriet (NED) 6-2 6-4
Doubles not played
Junior Fed Cup/World Youth Cup (U16)
2010 San Luis Potosi (MEX) (Hard)
Russia defeated China 2-1
Ran Tian (CHN) d. Margarita Gasparyan (RUS) 46 63 75
Daria Gavrilova (RUS) d. Haochen Tang (CHN) 62 62
Daria Gavrilova/ Margarita Gasparyan (RUS) d. Ran Tian/Saisai Zheng (CHN) 75 64
2009 San Luis Potosi (MEX) (Hard)
Russiadefeated Germany 2-0
Ksenia Kirillova (RUS) defeated Stephanie Wagner (GER) 6-3 4-6 8-6
Daria Gavrilova (RUS) defeated Annika Beck (GER) 6-1 6-3
Doubles not played
2008 San Luis Potosi (MEX) (Hard)
USA defeated Great Britain 2-0
Christina McHale (USA) – Heather Watson (GBR) 6-2 6-2
Kristie Ahn (USA) – Tara Moore (GBR) 6-7(3) 6-1 7-5
2007 Reggio Emilia, Italy (Clay)
Australia defeated Poland 2-1
Sally Peers defeated Sandra Zaniewska 61 62
Isabella Holland lost to Katarzyna Piter 16 62 26
Sally Peers/Isabella Holland defeated Sandra Zaniewska/Katarzyna Piter 62 76(3)
2006 Barcelona, Spain (Clay)
Belarus defeated Russia 2-1
Ima Bohush lost to Ksenia Lykina 26 67(7)
Ksenia Milevskaya defeated Anastasia Pavlyuchenkova 46 63 62
Bohush/Milevskaya defeated Yulia Solonitskaya/Pavlyuchenkova 75 62
2005 Barcelona, Spain (Clay)
Poland defeated France 2-0
Urszula Radwanska defeated Estelle Guisard 62 61
Agnieszka Radwanska defeated Alize Cornet 76(5) 63
Doubles Not Played
2004 Barcelona, Spain (Clay)
Argentina defeated Canada 2-0
Betina Jozami d. Valerie Tetreault 61 63
Florencia Molinero d. Sharon Fichman 36 64 62
Doubles not played
2003 Essen, Germany (Clay)
Netherlands defeated Canada 2-1
Ekaterina Shulaeva (CAN) defeated Bibiane Schoofs (NED) 6-1 6-2
Michaella Krajicek (NED) defeated Aleksandra Wozniak (CAN) 6-4 7-5
Schoofs/Krajicek (NED) defeated. Katarina Zoricic/Wozniak (CAN) 6-1 6-4
2002 La Baule, France (Clay)
Belarus defeated Czech Republic 3-0, Tennis Country Club Barriere La Baule, France
Daria Kustava defeated Andrea Hlavackova 6-3 6-1
Anastasiya Yakimava defeated Katerina Bohmova 6-3 6-4
Kustava / Yakimava defeated Bohmova/Hlavackova 6-2 6-3
2001 Santiago, Chile (Clay)
Czech Republic defeated Poland, 3-0, Club Palestino, Santiago, Chile
Petra Cetkovska (CZE) defeated Olga Brozda (POL) 61 63
Barbora Strycova (CZE) defeated Marta Domachowska (POL) 62 62
Cetkovska/Lucie Safarova (CZE) defeated Domachowska/Alicja Rosolska (POL) 63 62
2000 Hiroshima, Japan (Hard)
Czech Republic defeated Hungary, 2-1, Hiroshima Japan
Eva Birnerova (CZE) defeated Dorottya Magas (HUN) 7-6(5) 6-3
Virag Nemeth (HUN) defeated Petra Cetkovska (CZE) 7-5 4-6 8-6
Cetkovska / Ema Janaskova (CZE) defeated Magas/Nemeth (HUN) 7-5 5-7 6-1
1999 Perth, Australia (Hard)
Argentina defeated Slovak Republic, 2-1, Perth, Australia
Lenka Dlhopolcova (SVK) defeated Gisela Dulko (ARG) 6-3 6-3
Maria Emilia Salerni (ARG) defeated Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-3 6-4
Eugenia Chialvo/Salerni (ARG) defeated Dlhopolcova/Kurhajcova (SVK) 6-3 6-2
1998 Cuneo, Italy (Clay)
Italy defeated Slovak Republic, 2-1, Cuneo, Italy
Stanislava Hrozenska (SLO) defeated Roberta Vinci (ITA) 2-6 6-2 8-6
Maria Elena Camerin (ITA) defeated Daniela Hantuchova (SVK) 6-4 6-2
Flavia Pennetta/Vinci (SVK) defeated Hantuchova/Hrozenska (SVK) 6-4 6-1
1997 Vancouver, Canada (Hard)
Russia defeated France, 2-0, Burnaby Tennis Club, Vancouver, Canada
Anastasia Myskina (RUS) defeated Samantha Schoeffel (FRA) 6-3 2-6 8-6
Elena Dementieva (RUS) defeated Stephanie Rizzi (FRA) 6-2 4-6 6-4
1996 Zurich, Switzerland (Clay)
Slovenia defeated Germany 2-1, Zurich, Switzerland
Katarina Srebotnik (SLO) defeated Stephanie Kovacic (GER) 6-1 6-3
Jasmin Wohr (GER) defeated Petra Rampre (SLO) 6-2 6-1
Rampre/Srebotnik (SLO) defeated Kovacic/Wohr (GER) 6-1 6-4
1995 Essen, Germany (Clay)
France defeated Germany 2-1, Essen, Germany
Stephanie Kovacic (GER) defeated Karolina Jagieniak (FRA) 6-4 6-3
Amelie Mauresmo (FRA) defeated Sandra Klosel (GER) 6-0 6-3
Kildine Chevalier/Mauresmo (FRA) defeated Caroline Christian/Kovacic (GER) 6-3 7-5
1994 Tucson, Arizona, USA (Hard)
South Africa defeated France 3-0, Tucson, Arizona, USA
Jessica Steck (RSA) defeated Amelie Cocheteux (FRA) 7-5 6-3
Surina De Beer (RSA) defeated Amelie Castera (FRA) 6-4 6-3
Doubles not played (walkover for South Africa)
1993 Wellington, New Zealand (Hard)
Australia defeated USA 2-1, Wellington, New Zealand
Siobhan Drake-Brockman (AUS) defeated Stephanie Nickitas (USA) 6-2 5-7 6-2
Annabel Ellwood (AUS) defeated Amanda Basica (USA) 6-2 6-1
Cristina Moros/Nickitas (USA) defeated Ellwood/Jodi Richardson (AUS) 2-6 7-5 6-0
1992 Castelldefels, Spain (Clay)
Belgium defeated Argentina 3-0, Castelldefels, Spain
Laurence Courtois (BEL) defeated Laura Montalvo (ARG) 6-1 6-3
Nancy Feber (BEL) defeated Maria-Luciana Reynares (ARG) 1-6 6-4 6-1
Courtois/Stephanie Deville (BEL) defeated Mariana Diaz Oliva/Montalvo (ARG) 1-6 7-5 6-4
1991 Barcelona, Spain (Clay)
Germany defeated Paraguay 2-1,
Larissa Schaerer (PAR) defeated Heike Rusch (GER) 7-6 6-3
Marketa Kochta (GER) defeated Rossana De Los Rios (PAR) 6-3 6-1
Kirstin Freye/Kochta (GER) defeated De Los Rios/Schaerer (PAR) 5-7 6-3 6-3
1990 Rotterdam, Netherlands (Clay)
Netherlands defeated USSR 2-1
Petra Kamstra (NED) defeated Irina Sukhova (URS) 6-1 7-6
Tatiana Ignatieva (URS) defeated Linda Niemantsverdriet (NED) 6-0 1-6 6-4
Kamstra/Niemantsverdriet (NED) defeated Ignatieva/Sukhova (URS) 6-3 4-6 6-1
1989 Asuncion, Paraguay (Clay)
West Germany defeated Czechoslovakia 2-1,
Maja Zivec-Skulj (FRG) defeated Klara Matouskova (TCH) 6-0 7-5
Anke Huber (FRG) defeated Karina Habsudova (TCH) 6-0 6-3
Habsudova/Petra Kucova (TCH) defeated Katharina Duell/Zivec-Skulj (FRG) 6-3 6-0
1988 Perth, Australia (Hard)
Australia defeated Argentina 3-0
Kerry-Anne Guse (AUS) defeated Federica Haumuller (ARG) 7-6 6-4
Lorrae Guse (AUS) defeated Cristina Tessi (ARG) 7-6 1-6 6-2
K. Guse/Kirrily Sharpe (AUS) defeated Ines Gorrochategui/Tessi (ARG) 6-0 6-2
World Junior Tennis (U14)
2010 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
USA(1)-UKR(5): 2-1
Viktoriya Lushkova (UKR) d. Gabrielle Andrews 63 61
Brooke Austin (USA) d. Oleksandra Korashvili (UKR) 36 76 75
Gabrielle Andrews/taylor Townsend (USA) v. Oleksandra Korashvili/Viktoriya Lushkova (UKR) 63 16 61
2009 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
USA defeated Czech Republic 2-1
Victoria Duval (USA) lost to Aneta Dvorakova (CZE) 6-7(3) 6-2 4-6
Sachia Vickery (USA) defeated Petra Rohanova (CZE) 6-4 6-7(3) 6-2
Duval/Vickery (USA) defeated Dvorakova/Rohanova (CZE) 6-2 6-7(4) 6-1
2008 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
USA defeated Great Britain 2-1
Kyle McPhillips defeated Johanna Henderson 26 64 64
Grace Min lost to Laura Robson 16 16
McPhillips/Min defeated Henderson/Robson 46 62 64
2007 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
USA defeated France 2-1
Sloane Stephens defeated Amandine Hesse 64 63
Stephanie Vidov lost to Kristina Mladenovic 26 26
Stephens/Vidov defeated Hesse/Mladenovic 60 46 63
2006 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Ukraine defeated Russia 2-1
Lyudmyla Kichenok defeated Anastasia Mukhametova 76(4) 63
Nadiya Kichenok lost to Yana Buchina 26 26
L Kichenok/N Kichenok defeated Y Buchina/A Mukhametova 61 63
2005 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Russia defeated Japan 3-0
Elena Kulikova defeated Chihiro Takayama 61 76(0)
Anastasia Pavlyuchenkova defeated Kurumi Nara 60 61
Marta Sirotkina/Pavlyuchenkova defeated Nara/Misaki Doi 62 62
2004 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Belarus defeated. Austria 2-1
Melanie Klaffner (AUT) defeated Ima Bogush (BLR) 76 75
Ksenia Milevskaja (BLR) defeated Niki Hofmannova (AUT) 61 75
Bogush/Milevskaja (BLR) d. Hofmannova/Klaffner (AUT) 60 61
2003 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Czech Republic defeated Russia 2-1
Regina Kulikova (RUS) d. Sona Novakova (CZE) 6-2 6-1
Nicole Vaidisova (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 6-1 6-1
Eva Kadlecova/Nicole Vaidisova (CZE) d. Regina Kulikova/Evgeniya Rodina (RUS) 6-4 7-6(3)
2002 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Netherlands defeated Poland 3-0
Bibiane Schoofs defeated Marta Lesniak 7-5 6-3
Michaela Krajicek defeated Magdalena Kisczynska 6-1 6-1
Krajicek/Schoofs defeated Kiszczynska/Lesniak 6-4 3-6 6-2
2001 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Czech Republic defeated Russia 2-1
Anna Tchakvetadze (RUS) defeated Renata Kucerkova 6-1 6-0
Lucie Safarova (CZE) defeated Maria Kirilenko (RUS) 6-1 7-5
Kucerkova/Safarova (CZE) defeated Kirilenko/Ekaterina Kiriyanova (RUS) 6-4 6-4
2000 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Russia defeated Czech Republic 3-0
Daria Tchemarda (RUS) defeated Lucie Safarova (CZE) 7-6(3) 6-2
Vera Douchevina (RUS) defeated Barbora Strycova (CZE) 4-6 6-1 6-2
Irina Kotkina/Tchemarda (RUS) defeated Nikola Freislerova/Safarova (CZE) 6-4 6-0
1999 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Russia defeated Slovak Republic 2-1
Dinara Safina (RUS) defeated Maria Zivcicova (SVK) 6-3 6-1
Anna Bastrikova (RUS) defeated Katarina Kachlikova (SVK) 6-3 6-2
Linda Smolenakova/Zivcicova (SVK) defeated Nina Brattchikova/Bastrikova (RUS) 6-3 6-4
1998 Higashiyama Koen Tennis Centre, Nagoya, Japan (Hard)
Czech Republic defeated Russia 2-1
Eva Birnerova (CZE) defeated Vera Zvonareva (RUS) 6-3 6-4
Galina Fokina (RUS) defeated Petra Cetkovska (CZE) 6-2 2-6 6-4
Birnerova/Cetkovska (CZE) defeated Fokina/Raissa Gourevich (RUS) 7-5 1-6 6-3
1997 Higashiyama Koen Tennis Centre, Nagoya, Japan (Hard)
Russia defeated Slovak Republic 2-1
Lina Krasnoroutskaya (RUS) defeated Daniela Hantuchova (SVK) 6-2 6-4
Elena Bovina (RUS) defeated Martina Babakova (SVK) 6-4 6-1
Hantuchova/Lubomira Kurhajcova (SVK) defeated Galina Fokina/Krasnoroutskaya (RUS) 6-2 2-6 6-2
1996 Higashiyama Koen Tennis Centre, Nagoya, Japan (Hard)
Slovak Republic defeated Great Britain 3-0
Stanislava Hrozenska (SVK) defeated Sarah Gregg (GBR) 6-1 6-2
Katarina Basternakova (SVK) defeated Hannah Collin (GBR) 6-3 6-1
Hrozenska/Zuzana Kucova (SVK) defeated Collin/Helen Reesby (GBR) 6-4 6-2
1995 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
Slovenia defeated Hungary 2-1
Tina Pisnik (SLO) defeated Szilvia Szegedi (HUN) 7-6 6-3
Zsofia Gubacsi (HUN) defeated Katarina Srebotnik (SLO) 4-6 6-3 6-4
Pisnik/Srebotnik (SLO) defeated Gubacsi/Ilona Szalai (HUN) 6-3 6-3
1994 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
Germany defeated Czech Republic 2-1
Jasmin Wohr (GER) defeated Jitka Schonfeldova (CZE) 7-5 6-0
Stephanie Kovacic (GER) defeated Michaela Pastikova (CZE) 6-2 7-5
Pastikova/Schonfeldova (CZE) defeated Suzanne Losel/Wohr (GER) 6-4 6-1
1993 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
Germany defeated USA 2-1
Stephanie Halsell (USA) defeated Caroline Christian (GER) 6-0 6-3
Sandra Klosel (GER) defeated Kimberly Gates (USA) 6-4 7-6
Christian/Klosel (GER) defeated Gates/Halsell (USA) 3-6 6-3 7-5
1992 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
USA defeated Australia 3-0
Amanda Basica (USA) defeated Renee Reid (AUS) 3-6 7-6 6-4
Meilen Tu (USA) defeated Annabel Ellwood (AUS) 6-4 6-4
Amanda Augustus/Basica (USA) defeated Siobhan Drake-Brockman/Reid (AUS) 6-2 7-5
1991 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
Czechoslovakia defeated Australia 3-0
Alena Havrlikova (TCH) defeated Aarthi Venkatesan (AUS) 6-1 6-2
Lenka Cenkova (TCH) defeated Annabel Ellwood (AUS) 7-5 6-2
Cenkova/Havrlikova (TCH) defeated Ellwood/Esther Knox (AUS) 6-2 7-6
2002 Cancelled mad: @USTA)
2001 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Russia defeated Croatia 2-0
Vera Zvonareva defeated Karolina Sprem 75 62
Svetlana Kuznetsova defeated Matea Mezak 36 75 75
Doubles not played
2000 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
USA defeated Estonia 2-1
Ashley Harkleroad (USA) defeated Maret Ani (EST) 6-4 7-6(1)
Kaia Kanepi (EST) defeated Melissa Middleton (USA) 6-2 6-4
Harkleroad / Bethanie Mattek (USA) defeated Ani / Kanepi (EST) 7-6(5) 6-4
1999 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Russia defeated Spain 2-0
Nadejda Petrova (RUS) defeated Maria Jose Martinez (ESP) 6-4 6-1
Lina Krasnoroutskaya (RUS) defeated Ana Isabel Medina (ESP) 7-6(3) 6-3
Doubles not played
1998 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Russia defeated Spain 2-1
Marta Marrero (ESP) defeated Anastasia Myskina (RUS) 3-6 7-6(5) 6-2
Elena Dementieva (RUS) defeated Lourdes Dominguez (ESP) 7-6(1) 7-6(4)
Dementieva/Myskina (RUS) defeated Marrero/Maria Jose Martinez (ESP) 3-6 6-3 6-1
1997 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Slovenia defeated Russia 2-1
Tina Pisnik (SLO) defeated Elena Dementieva (RUS) 6-3 7-5
Katarina Srebotnik (SLO) defeated Ekaterina Syssoeva (RUS) 3-6 6-4 6-3
Dementieva/Anastasia Myskina (RUS) defeated Maja Matevzic/Pisnik (SLO) 6-4 6-1
1996 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Spain defeated USA 3-0
Laura Pena (ESP) defeated Lilia Osterloh (USA) 5-7 6-3 7-6
Ana Alcazar (ESP) defeated Corina Morariu (USA) 7-6 6-3
Alcazar/Pena (ESP) defeated Osterloh/Tracy Singian (USA) 6-0 retired
1995 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Russia defeated Spain 2-1
Ana Alcazar (ESP) defeated Evgenia Koulikovskaya (RUS) 6-4 6-3
Anna Kournikova(RUS) defeated Paula Hermida (ESP) 7-5 6-4
Koulikovskaya/Kournikova (RUS) defeated Alcazar/Hermida (ESP) 6-4 6-4
1994 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Italy defeated Hungary 2-1
Kira Nagy (HUN) defeated Alice Canepa (ITA) 6-2 6-2
Francesca Lubiani (ITA) defeated Petra Mandula (HUN) 4-6 6-2 6-3
Canepa/Lubiani (ITA) defeated Mandula/Katalin Marosi (HUN) 7-6(7) 6-2
1993 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
Argentina defeated Poland 3-0
Mariana Diaz Olivia (ARG) defeated Karolina Bulat (POL) 6-1 6-1
Laura Montalvo (ARG) defeated Katarzyna Malec (POL) 6-3 6-2
Maria Fernanda Landa/Montalvo (ARG) defeated Magdalena Grzybowska/Malec(POL) 8-5 (pro set)
1992 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
USA defeated Italy 2-1
Julie Steven (USA) defeated Rita Grande (ITA) 6-4 3-6 6-2
Francesca Bentivoglio (ITA) defeated Nicole London (USA) 6-3 6-3
London/Steven (USA) defeated Grande/Bentivoglio (USA) 7-6 6-0
1991 Crandon Park, Key Biscayne, Florida USA
USA defeated Netherlands 2-0
Pam Nelson ( USA) defeated Lara Bitter (NED) 6-2 7-5
Lindsay Davenport (USA) defeated Linda Niemantsverdriet (NED) 6-2 6-4
Doubles not played
Junior Fed Cup/World Youth Cup (U16)
2010 San Luis Potosi (MEX) (Hard)
Russia defeated China 2-1
Ran Tian (CHN) d. Margarita Gasparyan (RUS) 46 63 75
Daria Gavrilova (RUS) d. Haochen Tang (CHN) 62 62
Daria Gavrilova/ Margarita Gasparyan (RUS) d. Ran Tian/Saisai Zheng (CHN) 75 64
2009 San Luis Potosi (MEX) (Hard)
Russiadefeated Germany 2-0
Ksenia Kirillova (RUS) defeated Stephanie Wagner (GER) 6-3 4-6 8-6
Daria Gavrilova (RUS) defeated Annika Beck (GER) 6-1 6-3
Doubles not played
2008 San Luis Potosi (MEX) (Hard)
USA defeated Great Britain 2-0
Christina McHale (USA) – Heather Watson (GBR) 6-2 6-2
Kristie Ahn (USA) – Tara Moore (GBR) 6-7(3) 6-1 7-5
2007 Reggio Emilia, Italy (Clay)
Australia defeated Poland 2-1
Sally Peers defeated Sandra Zaniewska 61 62
Isabella Holland lost to Katarzyna Piter 16 62 26
Sally Peers/Isabella Holland defeated Sandra Zaniewska/Katarzyna Piter 62 76(3)
2006 Barcelona, Spain (Clay)
Belarus defeated Russia 2-1
Ima Bohush lost to Ksenia Lykina 26 67(7)
Ksenia Milevskaya defeated Anastasia Pavlyuchenkova 46 63 62
Bohush/Milevskaya defeated Yulia Solonitskaya/Pavlyuchenkova 75 62
2005 Barcelona, Spain (Clay)
Poland defeated France 2-0
Urszula Radwanska defeated Estelle Guisard 62 61
Agnieszka Radwanska defeated Alize Cornet 76(5) 63
Doubles Not Played
2004 Barcelona, Spain (Clay)
Argentina defeated Canada 2-0
Betina Jozami d. Valerie Tetreault 61 63
Florencia Molinero d. Sharon Fichman 36 64 62
Doubles not played
2003 Essen, Germany (Clay)
Netherlands defeated Canada 2-1
Ekaterina Shulaeva (CAN) defeated Bibiane Schoofs (NED) 6-1 6-2
Michaella Krajicek (NED) defeated Aleksandra Wozniak (CAN) 6-4 7-5
Schoofs/Krajicek (NED) defeated. Katarina Zoricic/Wozniak (CAN) 6-1 6-4
2002 La Baule, France (Clay)
Belarus defeated Czech Republic 3-0, Tennis Country Club Barriere La Baule, France
Daria Kustava defeated Andrea Hlavackova 6-3 6-1
Anastasiya Yakimava defeated Katerina Bohmova 6-3 6-4
Kustava / Yakimava defeated Bohmova/Hlavackova 6-2 6-3
2001 Santiago, Chile (Clay)
Czech Republic defeated Poland, 3-0, Club Palestino, Santiago, Chile
Petra Cetkovska (CZE) defeated Olga Brozda (POL) 61 63
Barbora Strycova (CZE) defeated Marta Domachowska (POL) 62 62
Cetkovska/Lucie Safarova (CZE) defeated Domachowska/Alicja Rosolska (POL) 63 62
2000 Hiroshima, Japan (Hard)
Czech Republic defeated Hungary, 2-1, Hiroshima Japan
Eva Birnerova (CZE) defeated Dorottya Magas (HUN) 7-6(5) 6-3
Virag Nemeth (HUN) defeated Petra Cetkovska (CZE) 7-5 4-6 8-6
Cetkovska / Ema Janaskova (CZE) defeated Magas/Nemeth (HUN) 7-5 5-7 6-1
1999 Perth, Australia (Hard)
Argentina defeated Slovak Republic, 2-1, Perth, Australia
Lenka Dlhopolcova (SVK) defeated Gisela Dulko (ARG) 6-3 6-3
Maria Emilia Salerni (ARG) defeated Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-3 6-4
Eugenia Chialvo/Salerni (ARG) defeated Dlhopolcova/Kurhajcova (SVK) 6-3 6-2
1998 Cuneo, Italy (Clay)
Italy defeated Slovak Republic, 2-1, Cuneo, Italy
Stanislava Hrozenska (SLO) defeated Roberta Vinci (ITA) 2-6 6-2 8-6
Maria Elena Camerin (ITA) defeated Daniela Hantuchova (SVK) 6-4 6-2
Flavia Pennetta/Vinci (SVK) defeated Hantuchova/Hrozenska (SVK) 6-4 6-1
1997 Vancouver, Canada (Hard)
Russia defeated France, 2-0, Burnaby Tennis Club, Vancouver, Canada
Anastasia Myskina (RUS) defeated Samantha Schoeffel (FRA) 6-3 2-6 8-6
Elena Dementieva (RUS) defeated Stephanie Rizzi (FRA) 6-2 4-6 6-4
1996 Zurich, Switzerland (Clay)
Slovenia defeated Germany 2-1, Zurich, Switzerland
Katarina Srebotnik (SLO) defeated Stephanie Kovacic (GER) 6-1 6-3
Jasmin Wohr (GER) defeated Petra Rampre (SLO) 6-2 6-1
Rampre/Srebotnik (SLO) defeated Kovacic/Wohr (GER) 6-1 6-4
1995 Essen, Germany (Clay)
France defeated Germany 2-1, Essen, Germany
Stephanie Kovacic (GER) defeated Karolina Jagieniak (FRA) 6-4 6-3
Amelie Mauresmo (FRA) defeated Sandra Klosel (GER) 6-0 6-3
Kildine Chevalier/Mauresmo (FRA) defeated Caroline Christian/Kovacic (GER) 6-3 7-5
1994 Tucson, Arizona, USA (Hard)
South Africa defeated France 3-0, Tucson, Arizona, USA
Jessica Steck (RSA) defeated Amelie Cocheteux (FRA) 7-5 6-3
Surina De Beer (RSA) defeated Amelie Castera (FRA) 6-4 6-3
Doubles not played (walkover for South Africa)
1993 Wellington, New Zealand (Hard)
Australia defeated USA 2-1, Wellington, New Zealand
Siobhan Drake-Brockman (AUS) defeated Stephanie Nickitas (USA) 6-2 5-7 6-2
Annabel Ellwood (AUS) defeated Amanda Basica (USA) 6-2 6-1
Cristina Moros/Nickitas (USA) defeated Ellwood/Jodi Richardson (AUS) 2-6 7-5 6-0
1992 Castelldefels, Spain (Clay)
Belgium defeated Argentina 3-0, Castelldefels, Spain
Laurence Courtois (BEL) defeated Laura Montalvo (ARG) 6-1 6-3
Nancy Feber (BEL) defeated Maria-Luciana Reynares (ARG) 1-6 6-4 6-1
Courtois/Stephanie Deville (BEL) defeated Mariana Diaz Oliva/Montalvo (ARG) 1-6 7-5 6-4
1991 Barcelona, Spain (Clay)
Germany defeated Paraguay 2-1,
Larissa Schaerer (PAR) defeated Heike Rusch (GER) 7-6 6-3
Marketa Kochta (GER) defeated Rossana De Los Rios (PAR) 6-3 6-1
Kirstin Freye/Kochta (GER) defeated De Los Rios/Schaerer (PAR) 5-7 6-3 6-3
1990 Rotterdam, Netherlands (Clay)
Netherlands defeated USSR 2-1
Petra Kamstra (NED) defeated Irina Sukhova (URS) 6-1 7-6
Tatiana Ignatieva (URS) defeated Linda Niemantsverdriet (NED) 6-0 1-6 6-4
Kamstra/Niemantsverdriet (NED) defeated Ignatieva/Sukhova (URS) 6-3 4-6 6-1
1989 Asuncion, Paraguay (Clay)
West Germany defeated Czechoslovakia 2-1,
Maja Zivec-Skulj (FRG) defeated Klara Matouskova (TCH) 6-0 7-5
Anke Huber (FRG) defeated Karina Habsudova (TCH) 6-0 6-3
Habsudova/Petra Kucova (TCH) defeated Katharina Duell/Zivec-Skulj (FRG) 6-3 6-0
1988 Perth, Australia (Hard)
Australia defeated Argentina 3-0
Kerry-Anne Guse (AUS) defeated Federica Haumuller (ARG) 7-6 6-4
Lorrae Guse (AUS) defeated Cristina Tessi (ARG) 7-6 1-6 6-2
K. Guse/Kirrily Sharpe (AUS) defeated Ines Gorrochategui/Tessi (ARG) 6-0 6-2
World Junior Tennis (U14)
2010 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
USA(1)-UKR(5): 2-1
Viktoriya Lushkova (UKR) d. Gabrielle Andrews 63 61
Brooke Austin (USA) d. Oleksandra Korashvili (UKR) 36 76 75
Gabrielle Andrews/taylor Townsend (USA) v. Oleksandra Korashvili/Viktoriya Lushkova (UKR) 63 16 61
2009 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
USA defeated Czech Republic 2-1
Victoria Duval (USA) lost to Aneta Dvorakova (CZE) 6-7(3) 6-2 4-6
Sachia Vickery (USA) defeated Petra Rohanova (CZE) 6-4 6-7(3) 6-2
Duval/Vickery (USA) defeated Dvorakova/Rohanova (CZE) 6-2 6-7(4) 6-1
2008 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
USA defeated Great Britain 2-1
Kyle McPhillips defeated Johanna Henderson 26 64 64
Grace Min lost to Laura Robson 16 16
McPhillips/Min defeated Henderson/Robson 46 62 64
2007 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
USA defeated France 2-1
Sloane Stephens defeated Amandine Hesse 64 63
Stephanie Vidov lost to Kristina Mladenovic 26 26
Stephens/Vidov defeated Hesse/Mladenovic 60 46 63
2006 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Ukraine defeated Russia 2-1
Lyudmyla Kichenok defeated Anastasia Mukhametova 76(4) 63
Nadiya Kichenok lost to Yana Buchina 26 26
L Kichenok/N Kichenok defeated Y Buchina/A Mukhametova 61 63
2005 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Russia defeated Japan 3-0
Elena Kulikova defeated Chihiro Takayama 61 76(0)
Anastasia Pavlyuchenkova defeated Kurumi Nara 60 61
Marta Sirotkina/Pavlyuchenkova defeated Nara/Misaki Doi 62 62
2004 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Belarus defeated. Austria 2-1
Melanie Klaffner (AUT) defeated Ima Bogush (BLR) 76 75
Ksenia Milevskaja (BLR) defeated Niki Hofmannova (AUT) 61 75
Bogush/Milevskaja (BLR) d. Hofmannova/Klaffner (AUT) 60 61
2003 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Czech Republic defeated Russia 2-1
Regina Kulikova (RUS) d. Sona Novakova (CZE) 6-2 6-1
Nicole Vaidisova (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 6-1 6-1
Eva Kadlecova/Nicole Vaidisova (CZE) d. Regina Kulikova/Evgeniya Rodina (RUS) 6-4 7-6(3)
2002 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Netherlands defeated Poland 3-0
Bibiane Schoofs defeated Marta Lesniak 7-5 6-3
Michaela Krajicek defeated Magdalena Kisczynska 6-1 6-1
Krajicek/Schoofs defeated Kiszczynska/Lesniak 6-4 3-6 6-2
2001 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Czech Republic defeated Russia 2-1
Anna Tchakvetadze (RUS) defeated Renata Kucerkova 6-1 6-0
Lucie Safarova (CZE) defeated Maria Kirilenko (RUS) 6-1 7-5
Kucerkova/Safarova (CZE) defeated Kirilenko/Ekaterina Kiriyanova (RUS) 6-4 6-4
2000 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Russia defeated Czech Republic 3-0
Daria Tchemarda (RUS) defeated Lucie Safarova (CZE) 7-6(3) 6-2
Vera Douchevina (RUS) defeated Barbora Strycova (CZE) 4-6 6-1 6-2
Irina Kotkina/Tchemarda (RUS) defeated Nikola Freislerova/Safarova (CZE) 6-4 6-0
1999 TK Prostejov Club, Prostejov, Czech Republic (Clay)
Russia defeated Slovak Republic 2-1
Dinara Safina (RUS) defeated Maria Zivcicova (SVK) 6-3 6-1
Anna Bastrikova (RUS) defeated Katarina Kachlikova (SVK) 6-3 6-2
Linda Smolenakova/Zivcicova (SVK) defeated Nina Brattchikova/Bastrikova (RUS) 6-3 6-4
1998 Higashiyama Koen Tennis Centre, Nagoya, Japan (Hard)
Czech Republic defeated Russia 2-1
Eva Birnerova (CZE) defeated Vera Zvonareva (RUS) 6-3 6-4
Galina Fokina (RUS) defeated Petra Cetkovska (CZE) 6-2 2-6 6-4
Birnerova/Cetkovska (CZE) defeated Fokina/Raissa Gourevich (RUS) 7-5 1-6 6-3
1997 Higashiyama Koen Tennis Centre, Nagoya, Japan (Hard)
Russia defeated Slovak Republic 2-1
Lina Krasnoroutskaya (RUS) defeated Daniela Hantuchova (SVK) 6-2 6-4
Elena Bovina (RUS) defeated Martina Babakova (SVK) 6-4 6-1
Hantuchova/Lubomira Kurhajcova (SVK) defeated Galina Fokina/Krasnoroutskaya (RUS) 6-2 2-6 6-2
1996 Higashiyama Koen Tennis Centre, Nagoya, Japan (Hard)
Slovak Republic defeated Great Britain 3-0
Stanislava Hrozenska (SVK) defeated Sarah Gregg (GBR) 6-1 6-2
Katarina Basternakova (SVK) defeated Hannah Collin (GBR) 6-3 6-1
Hrozenska/Zuzana Kucova (SVK) defeated Collin/Helen Reesby (GBR) 6-4 6-2
1995 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
Slovenia defeated Hungary 2-1
Tina Pisnik (SLO) defeated Szilvia Szegedi (HUN) 7-6 6-3
Zsofia Gubacsi (HUN) defeated Katarina Srebotnik (SLO) 4-6 6-3 6-4
Pisnik/Srebotnik (SLO) defeated Gubacsi/Ilona Szalai (HUN) 6-3 6-3
1994 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
Germany defeated Czech Republic 2-1
Jasmin Wohr (GER) defeated Jitka Schonfeldova (CZE) 7-5 6-0
Stephanie Kovacic (GER) defeated Michaela Pastikova (CZE) 6-2 7-5
Pastikova/Schonfeldova (CZE) defeated Suzanne Losel/Wohr (GER) 6-4 6-1
1993 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
Germany defeated USA 2-1
Stephanie Halsell (USA) defeated Caroline Christian (GER) 6-0 6-3
Sandra Klosel (GER) defeated Kimberly Gates (USA) 6-4 7-6
Christian/Klosel (GER) defeated Gates/Halsell (USA) 3-6 6-3 7-5
1992 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
USA defeated Australia 3-0
Amanda Basica (USA) defeated Renee Reid (AUS) 3-6 7-6 6-4
Meilen Tu (USA) defeated Annabel Ellwood (AUS) 6-4 6-4
Amanda Augustus/Basica (USA) defeated Siobhan Drake-Brockman/Reid (AUS) 6-2 7-5
1991 Yamanakako Tennis Club, Japan (Hard)
Czechoslovakia defeated Australia 3-0
Alena Havrlikova (TCH) defeated Aarthi Venkatesan (AUS) 6-1 6-2
Lenka Cenkova (TCH) defeated Annabel Ellwood (AUS) 7-5 6-2
Cenkova/Havrlikova (TCH) defeated Ellwood/Esther Knox (AUS) 6-2 7-6