1956 Results - Page 2 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #16 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:27 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week ending April 1

March 26 - April 1, Caribbean Champbionships, Montego Bay, Jamaica [Grass]

1R Shirley Fry (US) d. Anne Bagge (Den) 6-1 6-0
1R Lois Felix (US) d. Rosalie Fox 6-0 6-0
1R Yola Ramirez (Mex) d. Barbara Bradley (US) 6-2 7-5
1R Betty Rosenquest Pratt d. Kay Hubbell (US) 6-3 6-2
1R Darlene Hard (US) d. Jean Olmstead (US) 6-0 6-1
1R Mimi Arnold (US) d. S. Hart 6-0 6-0
1R Karol Fageros (US) d. Mrs. C. S. Johnstone 6-4 6-1
1R Dottie Head Knode (US) d. Flo Blachard (US) 6-0 6-0

QF Fry d. Felix 5-7 6-3 6-4
QF Pratt d. Ramirez 6-1 6-3
QF Hard d. Arnold 6-3 6-1
QF Knode d. Fageros 6-1 6-3

SF Fry d. Pratt 6-8 6-3 6-1
SF Knode d. Hard 6-2 6-8 6-3

FI Fry d. Knode 6-4 6-4

Doubles
1R Fry/Pratt d. Bagge/Blanchard 6-2 6-1
1R Fageros/Ramirez d. Prizer/Olmstead 6-1 6-1
1R Hard/Knode d. Johnstone/Fox 6-1 6-0
1R Hubbell/Felix d. Arnold/Bradley 6-1 6-2

SF Fry/Pratt d. Fageros/Ramirez 6-2 4-6 6-2
SF Hard/Knode d. Hubbell/Felix 6-1 4-6 6-3

FI Fry/Pratt d. Hard/Knode 6-3 6-3

Mixed Doubles
1R Fry/Bob Howe (Aus) d. Fox/Dean Mathey (US) 6-2 6-1
1R Felix/Reynaldo Garrido (Cub) d. Hubbell/Armstrong 6-1 6-4
1R Knode/Charles Masterson (US) d. Johnstone/Mervyn Morris 6-2 6-1
1R Ramirez/Ulf Schmidt (Swd) d. Prizer/john Prizer (US) 6-3 6-2
1R Hard/Vic Seixas (US) d. Bradley/Hart 6-1 6-1
1R Bagge/Armando Vieira (Bra) d. Hart/Dunning 6-3 6-2
1R Fageros/Pratt d. Arnold/Bob Bedard (Can) 4-6 6-3 6-3
1R Pratt/Hal Burrows (US) d. Blanchard/Mike Blanchard (US) 6-1 6-3

QF Fry/Howe d. Felix/Garrido 6-4 6-4
QF Ramirez/Schmidt d. Knode/Masterson w.o.
QF Hard/Seixas d. Bagge/Vieira 6-0 6-8 7-5
QF Pratt/Burrows d. Fageros/Pratt w.o.

SF Fry/Howe d. Ramirez/Schmidt 6-1 5-7 6-1
SF Hard/Seixas d. Pratt/Burrows 8-6 6-3

FI Fry/Howe d. Hard/Seixas 6-4 (one set final)
-----

March 24-April 2, Championships of Monaco, Monte Carlo [Clay]

1R Althea Gibson (US) d. Aline Nenot (Fr)6-2 6-1
1R Ingrid Metzner (Bra) d. Totta Zehden (Ger) w.o.
1R Jenny Staley Hoad (Aus) d. Anna Santini (It) 6-0 8-6
1R Silvana Lazzarino (It) d. Jacqueline Patorni (Fr) 6-3 17-15
1R Maud Galtier (Fr) d. Jenny Wienese (Neth) 6-1 6-1
1R Nicla Migliori (It) d. Doreen Spiers (GB) 6-3 6-3
1R Suzanne Schmitt Le Besnerais (Fr) d. Monique Leloup (Fr) 6-1 8-6
1R Edda Buding (Ger) d. Colette Monnot (Fr) 6-1 7-5
1R Christiane Mercelis (Bel) d. Jacqueline Rees Lewis (Fr) 6-1 6-2
1R Anne Marie Seghers (Fr) d. Louise Snow (US) 6-2 6-4
1R Angele Salvet (Fr) d. Pat Hird (GB) 7-5 3-6 6-1
1R Ginette Bucaille (Fr) d. M. Koller (Ger) 7-5 6-4
1R Ilse Buding (Ger) d. Andree Varin (Fr) 6-3 6-1
1R Jacqueline Kermina (Fr) d. Marcie Lacy (GB?) 6-4 6-3
1R Maria Weiss (Arg) d. Michele Bourbonnais 6-4 6-3
1R Shirley Bloomer (GB) d. Barbel Ahlert (Ger) 6-4 6-3

2R Gibson d. Metzner 6-0 6-2
2R Lazzarino d. Hoad 8-6 6-4
2R Migliori d. Galtier 6-06 -2
2R E. Buding d. Le Besnerais 6-2 4-6 6-2
2R Mercelis d. Seghers 6-0 6-2
2R Bucaille d. Salvet 6-4 6-3
2R I. Buding d. Kermina 6-2 6-8 8-0
2R Bloomer d. Weiss 6-1 6-1

QF Gibson d. Lazzarino 6-2 6-2
QF E. Buding d. Migliori 8-6 7-5
QF Mercelis d. Bucaille 6-4 6-2
QF Bloomer d. I. Buding 6-2 6-3

SF Gibson d. E. Buding 6-2 6-2
SF Bloomer d. Mercelis 6-2 6-4

FI Gibson d. Bloomer 6-4 6-4

Doubles (Iliffe Trophy)
QF Bloomer/Hird d. Bucaille/Schmidt 6-4 6-2
QF Gibson/Snow d. Mercelis/Coessens 6-3 6-1

SF Bloomer/Hird d. Buding/Buding 3-6 6-2 6-3
SF Gibson/Snow d. Galtier/Seghers

FI Bloomer/Hird d. Gibson/Snow 6-3 7-5

Mixed Doubles
QF Elizabeth Broz (Ast)/Freddie Huber (Ast) d. Seghers/Jean Moreau (Bel) 6-1 6-1
QF Patorni/Jiri Javorsky (Cz) d. Hoad/Lew Hoad (Aus) 2-6 7-5 6-3
QF Gibson/Tony Vincent (US) d. de la Courtie/Marc Lasry 6-0 6-2
QF Bloomer/Gardnar Mulloy (US) d. Weiss/Andres Gimeno (Sp) 6-3 6-3

SF Broz/Huber d. Patorni/Javorsky 6-3 6-4
SF Gibson/Vincent d. Bloomer/Mulloy 6-1 3-6 6-4

FI Gibson/Vincent d. Broz/Huber 7-5 6-3

Consolation Singles
FI Broz d. Nelly van der Sotrm (Neth) 6-3 4-6 6-3
-----

April 2, South African Championships, Ellis Park, Johannesburg

2R Ethel Watermeyer d. Ann Shilcock (GB) 9-7 4-6 6-1
2R Joan Scott d. Heather Brewer (Ber) 5-7 6-2 7-5
2R Lily Adair d. Thea Hale 7-5 0-6 6-2

3R Pat Ward (GB)d. Peggy Pentelow 1-6 6-2 6-2
3R Sandra Reynolds d. Adair 6-4 3-6 6-2
3R Lucille van der Westhuizen d. Estelle van Tonder 6-0 6-8 6-1
3R Gwendy Love d. Val Koortzen 6-2 6-2
3R Watermeyer d. Mrs. L. Stirk 6-4 2-6 8-6
3R Dora Kilian d. Renee Schuurman 6-4 6-4
3R Jean Forbes d. Bernice Carr 6-2 9-7
3R Scott d. Audrey Treyvellan 6-0 7-5

QF Ward d. Reynolds 7-5 6-4
QF Love d. van der Westhuizen 6-2 -62
QF Kilian d. Watermeyer 6-1 6-4
QF Forbes d. Scott 6-3 7-5

SF Love d. Ward 8-6 6-1
SF Kilian d. Forbes 10-8 6-3

FI Kilian d. Love 4-6 7-5 6-4

Doubles
QF Ward/Shilcock d. Koortzen/Hazel Pascoe 6-1 6-2
QF Kilian/van der Westhuizen d. Winsome Flaxington/P.Hart 6-2 7-5
QF Hale/Watermeyer d. Forbes/Reynolds 4-6 7-5 7-5
QF Beryl Bartlett/Love d. Stirk/Schuurman 6-3 6-2

SF Kilian/van der Westhuizen d. Ward/Shilcock 6-4 7-5
SF Bartlett/Love d. Hale/Watermeyer 6-3 6-0

FI Bartlett/Love d. Kilian/van der Westhuizen 6-3 6-8 6-3 6-8 8-6

Mixed Doubles
3R Ward/Sven Davidson (Swe) d. Koortzen/Ian Froman 6-0 4-6 6-3
3R Forbes/Gordon Forbes d. Stirk/Ian Vermaak 6-2 11-9
3R Bartlett/Derek Capell d. Scott/F. Bartlett 6-2 6-3
3R Brewer/Abe Segal d. Pascoe/Cyril Botha 6-4 6-3
3R Kilian/Brian Woodroffe Watermeyer/Eric Tooth 6-1 6-2
3R Love/John Hurry d. van der Westhuizen/Gordon Talbot 6-4 7-5
3R Shilcock/Torsten Johansson (Swe) d. Reynolds/Norman Farquharson 7-5 6-2

QF Ward/Davidson d. Forbes/Forbes 6-4 2-6 6-2
QF Bartlett/Capell d. Hale/Trevor Fancutt 10-8 1-6 6-4
QF Kilian/Woodroffe d. Brewer/Segal 6-2 6-4
QF Love/Hurry d. Shilcock/Johansson 7-5 6-4

SF Ward/Davidson d. Bartlett/Capell 6-4 6-4
SF Love/Hurry d. Kilian/Woodroffe 4-6 6-4 7-5

FI Love/Hurry d. Ward/Davidson 1-6 7-5 6-2
-----

Apr 2, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI: Fay Muller d. Dorothy Linde 6-2 6-2
-----

March 29-April 3, North of England Hard Court Championships*, Southport, Yorkshire, England (Clay)

FI: Angela Buxton d. Elaine Watson 6-0, 6-1

* Originally held in Scarborough, this tournament appears to have moved to Southport, also in Yorkshire, from 1956 onwards.

Last edited by DavidK; Jul 20th, 2014 at 03:13 PM.
DavidK is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #17 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:27 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week ending April 8

March 29-April 3, Southport, Argyle Lawn Tennis Club, GB ["Hard Court"]

FI Angela Buxton d. Elaine Watson 6-0 6-1

DF Buxton/Watson d. Mrs. Knight/E. Haydock 6-1 6-2
-----

March 30 - April 4, Tally Ho, Birmingham, GB ["Hard court"]

SF Jennifer Middleton d. Kay Newcombe (Aus) 6-0 7-5
SF Hazel Cheadle d. Rita Bentley 6-1 3-6 8-6

FI Middleton d. Cheadle 6-2 6-3

DF Cheadle/Bentley d. Mrs. J.B. (Margot?) Parker/Molly Stone 6-0 6-2

MX Cheadle/Billy Knight led Middleton/Mike Davies stopped because of bad light
-----

April 4, Morocco Championships, Casablanca

FI Jacqueline Morales d. Roy 6-1 6-1

April 2-7, Roehampton Hard Courts, Roehampton, GB

4R Joan Curry d. Marion Craig Smith 6-1 6-0
4R Vera Roberts d. Gem Hoahing 6-2 7-5

QF Christine Truman d. Rosemary Deloford 6-4 4-6 6-2
QF Roberts d. Sue Waters 8-6 5-7 6-4
QF Joan Curry d. Vera Thomas 6-1 ?-6 6-4

SF Pearl Panton d. Roberts 0-6 7-5 6-3
SF Truman d. Curry 3-6 6-4 6-2

FI Panton d. Truman 6-2 10-8

DF Rosemary Deloford/Joan Curry d. Vera Roberts/Sheila Griffin 8-6 4-6 6-2

MX Waters/Bruce Gulley (Aus) led Curry/Gearld Oakley 7-5 5-5 - suspended because of bad light
-----

April 7, Irish Hard Courts, Dublin

SF Mary O'Sullivan d. Heather Flinn w.o.
SF D.A. Gibeler d. P. Kerin 6-3 4-6 6-1

FI O'Sullivan d. Gibeler 6-3 6-8 8-6

MX Mary Fitzgibbon/J.J. Fitzgibbon d. O'Sullivan/Feeley 6-2 6-0
-----

April 7, P.O.C. World Professional Championship, Cleveland, Ohio, US

FI: Pauline Betz d. Doris Hart 21-16 19-21 21-12

-----

April 7, Israel Spring Championships, Tel Aviv

SF Bracha Singer Jeremitsky d. Palma Winkler 6-4 6-4
SF Collette Holvoet (Bel) d. Rita Fichman 6-4 8-6

FI Jeremitsky d. Holvoet 6-4 8-6

DF Fichman/Edith Cohen-Mintz d. Jeremitsky/C.J. Fox (US) 6-4 6-1

MX Cohen-Mintz/Arich Avidan d. Jeremitsky/Vladimir Petrovic (self-exile Yug) 7-5 7-5
-----

April 2-8, St. Andrews Invitation, Kingston, Jamaica

1R Shirley Fry (US) d. Joan Murphy 6-0 6-1
1R Mimi Arnold (US) d. Kay Hubbell (US) 6-4 6-3
1R Karol Fageros (US) d. Flo Blanchard (US) 6-0 6-0
1R Dottie Knode (US) d. Rosalie Fox 6-0 6-0
1R Betty Rosenquest Pratt d. Mrs. C.S. Johnstone 6-2 6-1
1R Yola Ramirez (Med) d. Anne Bagge (Den) 6-2 ?-?
1R Lois Felix (US) d. ?
1R Darlene Hard (US) d. Jean Tate 6-1 6-2

QF Fry d. Arnold 6-1 9-7
QF Knode d. Fageros 6-4 6-1
QF Ramirez d. Pratt 6-2 6-1
QF Hard d. Felix 9-7 6-8 6-4

SF Fry d. Knode 6-4 6-2
SF Hard d. Ramirez 6-2 6-8 6-4

FI Fry d. Hard 5-7 6-0 7-5

Doubles
1R Felix/Hubbell d. Arnold/Bagge ?-? 6-1
1R Ramirez/Fageros d, Bradley/Fox 6-1 6-1

SF Fry/Pratt d. Hubbell/Fox 6-1 ?-?
SF Hard/Knode d. Ramirez/Fageros 6-2 6-2

FI Fry/Pratt d. Hard/Knode 6-3 6-3

Mixed Doubles
1R Ramirez/Hal Burrows (US) d. Knode/Orlando Garrido (Cub) 9-7 6-8 6-4
1R Felix/Robert Bedard (Can) d. Hubbell/Arthur Scholefield 6-4 6-3
1R Pratt/Ulf Schmidt (Swd) d. Blanchard/Mike Blanchard (US) 6-0 6-0
1R Bagge/Armando Vieira (Bra) d. Rodrigues/Peter Phillips 6-3 6-3

QF Hard/Vic Seixas (US) d. Bradley/Dean Mathey (US) ?-? 6-1
QF Ramirez/Burrows d. Bagge/Vieira 3 sets
QF Fry/Bob Howe (Aus) d. Fageros/Reynaldo Garrido (Cub) 6-1 6-0
QF Felix/Bedard d. Pratt/Schmidt 6-1 6-1

SF Hard/Seixas d. Ramirez/Burrows ?-? 6-2
SF Fry/Howe d. Felix/Bedard 6-2 8-6

FI Hard/Seixas d. Fry/Howe w.o.
-----

April 2-8, Nice, France [Clay]

2R Ingrid Metzner (Bra) d. Barbara Scofield Davidson (US) 6-1 6-3
2R: Jacqueline Rees-Lewis d. Doreen Spiers 6-3 6-4

QF Christiane Mercelis (Bel) d. Angela Salvet 7-5 6-0

SF Metzner d. Seghers 6-1 6-2
SF Mercelis d. Ilse Buding (Arg/Ger) 6-3 4-6 6-2

FI Mercelis d. Metzner 6-0 7-5

DF Gloria Butler (US)/Davidson d. Edda Buding (Ger)/I. Buding 6-1 9-7
-----

April 4-8, International Championships of Lebanon, Beirut

SF Jenny Staley Hoad (Aus) d. Mrs. N. Farah 6-2 6-2
SF Angela Mortimer (GB) d. R. Abihatab 6-0 6-2

FI Angela Mortimer (GB) d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-2 6-3

Mixed Doubles
SF Mortimer/Roger Becker (GB) d. Abihatab/Samir Khoury 6-1 6-2
SF Hoad/Lew Hoad (Aus) d. Farah/Maurice Tabet 6-2 6-4

FI Hoad/Hoad d. Mortimer/Becker 7-5 2-6 6-4
-----

April 8, Bay Counties, San Francisco, California, US

1R Mary Ann Mitchell d. Barbara Holden 6-0 6-1
1R Gerry Carter d. Helen Hampton 6-3 0-6 6-4
1R Pat Maloney d. Shirley Krikorian 6-1 6-4
1R Linda Vail d. Helen Wong 6-0 6-2
1R Barbara Benigni Connie Wilford 6-1 6-2

QF Mitchell d. Donna Story 6-3 4-6 6-0
QF Carter d Ann Reed 6-2 6-1
QF June Ann Fitzpatrick d. Maloney 6-4 6-4
QF Benigni d. Vail 6-1 6-2

SF Mitchell d. Carter 6-0 6-0
SF Benigni d. Fitzpatrick 6-2 8-6

FI Mitchell d. Benigni 6-3 6-4
-----

April 3-9 Sicily, Palermo, Italy [Clay]
Venue: Circolo Tennis

1R Jacqueline Amouretti (Fr) d. Silvana Lazzarion 6-2 6-1
1R Nicla Migliori d. Louise Snow (US) w.o.

QF Heather Brewer (Ber) d. Migliori 6-4 6-3
QF Mary Hawton (Aus) d. Annalissa Bellani 6-4 6-0
QF Althea Gibson (US) d. Maria Weiss (Arg) 6-1 6-2
QF Thelma Long (Aus) d. Amouretti 6-0 7-5

SF Gibson d. Long 6-0 6-1
SF Brewer d. Hawton 6-0 6-2

FI Gibson d. Brewer 6-2 6-2

Doubles
SF Gibson/Brewer d. Bellani/Daphne Seeney (Aus) 7-5 6-4

DF Gibson/Brewer d. Long/Hawton 6-2 6-4

Mixed Doubles
SF Gibson/Orlando Sirola d. Margaret O'Donnell (Aus)/Hugh Stewart 7-5 7-5
SF Long/Umberto "Bitti" Bergamo d. Migliori/Sergio Jacobini 9-7 7-5

MX Gibson/Sirola d. Long/Bergamo 4-6 6-3 6-1
-----

Last edited by Rollo; Jul 4th, 2015 at 03:06 PM.
DavidK is offline  
post #18 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:28 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week of April 9-15

April 9-14, Cumberland Hard Courts, GB

Singles (Draw=64)

1R: Angela Buxton d. Margaret Grace 6-2 6-0
1R: J A Watts d. Mrs J Hales 6-3 1-6 6-4
1R: Pat Wheeler d. M A Jeffries 4-6 6-1 6-1
1R: H Lovell d. B Lygon 9-7 0-6 6-4
1R: Marian Craig-Smith d. Mrs R Turner 6-1 6-1
1R: Jane Godfrey d. A P Anderson 6-4 6-4
1R: Doreen Spiers d. M A Timberlake 6-0 6-0
1R: G Pears d. D Foss 6-1 6-4

1R: Pat Hird d. Hilaire Newberry 6-8 6-2 6-1
1R: C Levy d. H G Looker 6-1 6-0
1R: J Edmondson d. J E Lintern 8-6 6-0
1R: Gem Gilbert d. P M Halg 11-9 6-2
1R: Rosemary Deloford d. G N Killick 3-6 6-0 6-1
1R: Anthea Gibb d. Mrs F E Hassid 6-1 6-4
1R: Bobbie Wilson d. B M Horton 6-3 6-2
1R: R Davis d. J Addis 6-1 6-4

1R: Caroline Yates-Bell d. S Prettejohn 7-9 6-2 6-3
1R: Jennifer Middleton d. C M Honeyman 6-0 6-0
1R: Sidney Brock d. W Burrows 6-0 6-2
1R: F Lovell d. S W Waring 6-2 6-4
1R: Pearl Panton d. P A Ingram 6-4 6-4
1R: Hazel Moorley d. Mrs E A Cox 6-2 2-6 6-0
1R: Mrs P M H Robinson d. Mrs H D Wythe 7-5 6-1
1R: S Johns d. Sheila Griffin default

1R: Elaine Watson d. Mrs A L George 6-1 6-0
1R: Mrs L Glover d. L D H Stevens 6-0 6-0
1R: Gill Evans d. P J Rose 6-0 6-1
1R: Kay Newcombe d. A M Giebeler 6-0 4-6 6-4
1R: Mrs J E Jackson d. S M Webster 6-0 6-1
1R: S Woolf d. S Pins 6-1 6-1
1R: P Della Porta d. Mrs B I Warren 2-6 6-4 6-1
1R: Sue Waters d. H M R Tingley 6-2 6-0

2R: Buxton d. Watts 6-0 6-0
2R: Wheeler d. H Lovell 4-6 6-3 6-4
2R: Craig-Smith d. Godfrey 3-6 6-2 9-7
2R: Spiers d. Pears 6-2 6-2
2R: Hird d. Levy 6-1 6-1
2R: Edmondson d. Gilbert 10-8 9-7
2R: Deloford d. Gibb 6-1 6-1
2R: Wilson d. Davis 4-6 6-0 6-1

2R: Yates-Bell d. Middleton 6-4 2-6 6-1
2R: Brock d. F Lovell 6-1 6-1
2R: Panton d. Moorley 6-4 6-3
2R: Robinson d. Johns 7-9 6-2 6-3
2R: Watson d. Glover 6-1 6-2
2R: Evans d. Newcombe 6-0 6-4
2R: Jackson d. Woolf 6-2 6-1
2R: Waters d. Della Porta ????

3R: Buxton d. Wheeler 6-3 6-0
3R: Craig-Smith d. Spiers 6-3 1-6 6-4
3R: Hird d. Edmondson 6-1 6-1
3R: Deloford d. Wilson 7-5 6-3

3R: Yates-Bell d. Brock 6-1 1-6 6-1
3R: Panton d. Robinson 6-2 6-4
3R: Watson d. Evans 7-5 3-6 6-4
3R: Waters d. Jackson 6-3 6-3

QF Buxton d. Craig-Smith 6-2 6-4
QF: Hird d. Deloford 6-3 5-7 9-7
QF: Yates-Bell d. Panton 7-5 10-8
QF: Waters d. Watson 6-3 5-7 6-2

SF: Buxton d. Hird 6-1 7-5
SF: Waters d. Yates-Bell 6-2 8-6

FI: Angela Buxton d. Sue Waters 6-0 6-4

DF: Angela Buxton/Doreen Spiers vs Pat Hird/Marian Craig-Smith divided

-----

April 9-14 Australian Hard Courts, Melbourne, Australia (Clay)

Singles (Draw=32)


1R: Mary Carter d. J Laugher 6-2 6-1
1R: Margot Rayson d. Eva Duldig 6-1 7-9 7-5
1R: Jill Strachan d. Betty Orton 6-4 6-2
1R: Pam Wearne d. Mrs K Joubert default
1R: Norma Nethersole d. M Carter 11-9 6-3
1R: Margaret Hellyer d. Dallas Blackburn 7-5 6-3
1R: Loris Nichols d. Mrs J Creighton 8-6 6-1
1R: Joy Donoghue d. E Court 6-4 11-9

1R: Beryl Penrose d. Genevieve O’Brien 6-2 6-3
1R: Judy Tegart d. Val Roberts 5-7 6-3 6-2
1R: Bev Rae d. Val Huxtable 6-2 6-0
1R: Beth Jones d. Mrs J Best 6-4 6-4
1R: Lorraine Coghlan d. Beth Ruffin 6-3 6-2
1R: Pat Parmenter d. Maureen McCalman 1-6 6-1 6-4
1R: Nell Hopman d. P Levy 6-0 6-0
1R: Marie Martin d. D Harker default

2R: Carter d. Rayson 5-7 7-5 6-3
2R: Strachan d. Wearne 6-4 11-9
2R: Nethersole d. Hellyer 7-5 3-6 6-2
2R: Nichols d. Donoghue 6-1 6-2

2R: Penrose d. Tegart 6-1 6-4
2R: Rae d. Jones 6-3 1-6 7-5
2R: Coghlan d. Parmenter 6-3 2-6 6-3
2R: Martin d. Hopman 6-3 6-2

QF: Carter d. Strachan 6-3 6-4
QF: Nethersole d. Nichols 6-1 4-6 6-4
QF: Penrose d. Rae 6-0 6-3
QF: Martin d. Coghlan 6-2 6-2

SF: Martin d. Penrose 6-4 6-4
SF: Carter d. Nethersole 5-7 6-2 6-4

FI: Mary Carter d. Marie Martin 7-5 4-6 6-1

Doubles
SF Martin/Loris Nichols d. Nell Hopman/Bev Rae 7-5 6-2
SF Lorraine Coghlan/Margaret Hellyer d. Penrose/Carter 5-7 7-5 6-4

FI Martin/Nichols d. Coghlan/Hellyer 1-6 6-4 6-4
-----

April 15, Spanish Championships, Seville

SF Josefa de Riba d. Alicia Guri 6-4 6-3
SF Pilar Barril d. Mercedes Solsona 6-0 3-6 6-3

FI Barril d. de Riba 6-8 9-7 6-3

Doubles
SF de Riba/Maier d. Cuadrado/Isern 6-2 6-4
SF Barril/Guri d. Solsona/N. Arguelles 7-5 7-5

FI Barril/Guri d. de Riba/Maier 6-3 6-3

Mixed Doubles
SF Guri/Emilio Martinez d. Maier/Jose Draper 6-1 4-6 6-4
SF Barril/Antonio Martinez d. de Riba/Jaime Bartroli 5-7 7-5 6-3

FI Barril/A.Martinez d. Guri/E. Martinez 7-5 7-9 7-5
-----

April 10-16, Naples, Italy [Clay]

1R Jean Forbes (SA) d. Louise Snow (US) 6-1 4-6 6-4
1R Michele Bourbonnais (Fr) d. Jennifer Hoad (Aus) 3-6 6-1 6-4
1R Ingrid Metzner (Bra) d. Silvana Lazzarino 6-3 6-3

2R Annalissa Bellani d. Margaret O'Donnell (Aus) 7-5 6-2
2R Forbes d. Mary Hawton (Aus) 8-6 3-6 6-3
2R: Ingrid Metzner d. Michelle Bourbonnais 6-2 6-0
2R Thelma Long (Aus) d. Maria Weiss (Arg) 6-3 6-8 6-3
2R Nicla Migliori d. Sonia? Mitrovic (Yug) 6-1 6-2

QF Heather Brewer (Ber) d. Bellani 6-0 6-8 6-4
QF Metzner d. Forbes 6-3 6-4
QF Long d. Migliori 6-3 6-4
QF Althea Gibson (US) d. Daphne Seeney (Aus)6-3 6-4

SF Brewer d. Metzner 6-3 6-4
SF Gibson d. Long 6-2 6-4

FI Althea Gibson (US) d. Heather Brewer (Ber) 6-1 8-6

Mixed Doubles
1R Chiara Ramorino/Michele Pirro d. Louise Snow (US)/Bob Perry (US) 4-6 6-3 6-4

2R Long/Luis Ayala (Chl) d. Bourbonnais/Jean Claude Barclay (Fr) 6-1 6-3
2R Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Bellani/Antonio Maggi 6-2 6-3
2R Brewer/Abe Segal (SA) d. Metzner/Steffan Stockenberg (Swd) 6-46 -2
2R Ramorino/Pirro d. O'Donnell/Hugh Stewart (US) 8-6 11-9
2R Hawton/Ian Vermaak (SA) d. Migliori/Sergio Jacobini 6-3 6-0
2R Lazzarino/Nicola Pietrangeli d. Parveen Sheikh (Pak)/M. Naeem (Pak) 6-4 6-1
2R Forbes/Gordon Forbes d. Weiss/Milan Branovic (Yug) 6-3 6-0
2R Gibson/Orlando Sirola d. Hoad/Esteban Reyes (Mex) 9-7 6-3

QF Long/Ayala d. Seeney/Fancutt 7-5 6-1
QF Brewer/Segal d. Ramorino/Pirro 6-2 7-5
QF Lazzarino/Pietrangeli d. Hawton/Vermaak w.o.
QF Gibson/Sirola d. Forbes/Forbes 6-4 6-4

SF Long/Ayala d. Brewer/Segal 6-3 6-2
SF Gibson/Sirola d. Lazzarino/Pietrangeli 6-2 6-3

FI Gibson/Sirola d. Long/Ayala 4-6 9-7 7-5
-----

April, Tasmanian Championships, Hobart

FI: Alison Burton Baker d. L.Bowden 1-6 6-1 6-1
-----

April 15, Pasadena Metropolitan, Pasadena, California, US

FI Diane Wootton d. Julie Sampson 6-3 6-4

DF Wootton/Gloria Best d. Violet Walker/Marjorie Neuschaefer 6-2 6-1

MX Jeri Shepard/Merwin Miller d. Wootton/Vic Braden 6-2 6-4
-----

April 15, Arizona Open, Tucson, US

FI Karen Hantze d. Shirley Brockman 6-2 0-6 6-2

DF Louise Andrews/Corky Olerich d. Marilyn Montgomery/Jean Barth 6-8 6-4 6-3

-----

April 10-18, Seremban, Negeri Sembilian, Malaysia

FI: Gladys Loke Chua d. Mrs Lim Ewe Law 4-6 7-5 6-4

DF: Mrs Chow Kit Lin/Gladys Loke Chua d. Mrs S.N. Chung/Mrs Lim Ewe Law 6-4 6-0

MX: Gladys Loke Chua/Ng Chin Hong d. Mrs A. Moore/Major A. Moore 6-2 6-2

Last edited by Rollo; Apr 27th, 2016 at 03:41 AM.
DavidK is offline  
post #19 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:28 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week of April 16-22

April 18, Western Indoors, Chicago, Illinois, US (Indoors)

SF: Dorothy Levine d. Marie Vidas 6-0 6-0
SF: Nancy O'Connell d. Rita Mayala 6-0 6-1

FI: Dorothy Levine d. Nancy O'Connell 6-1 6-1

-----

April 16-21, Connaught Hard Courts, Chingford, GB (Clay)

Singles (Draw=37)


1R: S Waring d. M Palmer 6-1 4-6 6-3
1R: Barbara Knapp d. S Amor 6-3 6-0
1R: S Faure d. Mrs L Bradford 6-4 6-4
1R: Leonie Brighton d. Pauline Edwards 6-3 6-4
1R: Mary Harris d. Mrs J E Jackson 10-8 6-4

2R: Angela Mortimer d. F Lovell 6-0 6-0
2R: P Eastman d. Waring 6-3 6-4
2R: Knapp d. ????
2R: Sheila Griffin d. B Horton 6-0 6-8 6-1
2R: Doreen Spiers d. Mrs J Tomlin 6-2 6-3
2R: Mrs B Hackett d. V McLernon 9-7 6-2
2R: Jane Godfrey d. ????
2R: Rosemary Deloford d. Faure 6-0 6-1

2R: Jenny Hoad d. Z Lusty 7-5 6-2
2R: Brighton d. Marion Boundy 4-6 6-0 6-4
2R: Joan Curry d. J Lintern 6-0 6-1
2R: H Lovell d. Anthea Gibb 3-6 6-4 6-1
2R: Harris d. Mrs A Cox 0-6 6-1 6-0
2R: Hilaire Newberry d. ????
2R: Kay Newcombe d. Mrs H French 6-3 4-6 6-3
2R: Jennifer Middleton d. Hazel Moorley 6-3 6-2

3R: Mortimer d. Eastman 6-0 6-2
3R: Knapp d. Griffin 6-4 2-6 6-4
3R: Spiers d. Hackett 6-1 6-0
3R: Deloford d. Godfrey 6-3 6-3

3R: Hoad d. Brighton 6-2 8-6
3R: Curry d. H Lovell 6-1 6-2
3R: Harris d. Newberry 6-3 6-4
3R: Middleton d. Newcombe 4-6 6-0 6-2

QF: Mortimer d. Knapp 6-0 6-2
QF: Spiers d. Deloford 7-5 4-6 8-6
QF: Middleton d. Harris 6-3 7-5
QF: Hoad d. Curry 7-5 10-12 7-5

SF: Mortimer d. Spiers 6-0 6-1
SF: Middleton d. Hoad 4-6 6-4 6-0

FI: Angela Mortimer d. Jennifer Middleton 6-3 6-1

Doubles

SF Mortimer/Hoad d. Harris/Sheila Griffin 7-5 6-2
SF Middleton/Curry d. Deloford/Knapp 9-7 4-6 6-0

FI Mortimer/Hoad d. Middleton/Curry 6-2 6-3

Mixed Doubles

FI Hoad/Lew Hoad (Aus) d. Knapp/Howard Walton 6-3 6-4

-----

April 16-21, Surrey Hard Courts, Sutton, GB (Clay)

Singles (Draw=46)

1R: Jill Rook d. M E Symmons 6-0 6-1
1R: Lorna Cawthorn d. S Woodcock 6-3 8-10 6-2
1R: S Johns d. Ann Price 6-0 3-6 6-4
1R: Gem Gilbert d. P Rose 6-0 6-1
1R: M A Jefferies d. J M Trewby 7-5 5-7 6-4
1R: R Davis d. P H Banks 6-4 6-4
1R: Sue Waters d. S H Hewett 6-0 10-8
1R: Pat Hird d. Mrs V Hughes 6-2 6-1
1R: Joyce Starling d. R A Blake 6-4 6-1
1R: Mrs V A Roberts d. J A Watts 6-0 6-2
1R: Sonia Cox d. C P Hague 6-1 6-3
1R: A M Staines d. D M Smith 4-6 7-5 6-3
1R: Caroline Yates-Bell d. V L Martin 6-4 6-3
1R: Mrs L L Glover d. H C Clarke 6-0 6-3

2R: Darlene Hard (US) d. Rook 7-5 6-3
2R: Cawthorn d. Johns 6-2 6-4
2R: Vera Thomas d. Sidney Brock 6-2 6-4
2R: Gilbert d. Jefferies 6-4 4-6 6-2
2R: Shirley Bloomer d. J Edmondson 6-2 6-4
2R: S E Wadley d. Davis ?
2R: Waters d. Deidre Catt 6-4 6-1
2R: B Lygon d. A M Giebeler 6-1 6-3

2R: Hird d. Starling 6-2 6-0
2R: Roberts d. Cox 6-1 6-3
2R: Marian Craig-Smith d. Staines 6-1 6-4
2R: S M Machon d. J Macintosh 6-2 6-4
2R: Bea Walter d. S M Whitaker 6-1 6-1
2R: Yates-Bell d. Glover 2-6 6-2 6-0
2R: J Chittenden d. E E Hare 6-0 6-0
2R: Angela Buxton d. Mrs A L George 6-0 6-0

3R: Hard d. Cawthorn 6-2 6-3
3R: Thomas d. Gilbert 6-0 6-0
3R: Bloomer d. Wadley 6-0 6-1
3R: Waters d. Lygon 6-4 8-6

3R: Hird d. Roberts 6-4 6-3
3R: Craig-Smith d. Machon 6-3 6-4
3R: Walter d. Yates-Bell 3-6 6-2 9-7
3R: Buxton d. Chittenden 6-0 6-1

QF: Hard d. Thomas 6-2 5-7 6-2
QF: Bloomer d. Waters 8-6 6-3
QF: Hird d. Craig-Smith 6-3 6-3
QF: Buxton d. Walter 7-5 6-0

SF: Hard d. Bloomer 11-9 6-3
SF: Buxton d. Hird 6-0 6-3

FI: Darlene Hard (US) d. Angela Buxton 11-9 6-3

DF Buxton/Bloomer d. Hird/Craig-Smith 0-6 8-6 7-5

MX: Darlene Hard/Bob Howe (Aus) d. Shirley Bloomer/Billy Knight 6-3 6-4

-----

April 16-22, International Championships of Paris, Roland Garros [Red clay]

1R Elaine Launay d. Colette Monnot 1-6 6-3 6-4
1R Jean Forbes (SA) d. Myrtil Dubois w.o.
1R Marie Odile Bouchet d. Cecile Trancart 6-4 6-2
1R Anne Marie Seghers d. Raymonde Gimault 6-1 7-5
1R Jacqueline Patorni d. Florence de la Courtie

2R Ginette Bucaille d. M. Borniche 6-2 6-1
2R Angele Salvet d. Aline Nenot 6-3 3-6 6-1
2R Suzanne Schmitt Le Besnerais d. Jacqueline Berson 6-4 6-2
2R Patorni d. Seghers 6-0 6-1
2R Daphne Seeney (Aus) d. Andree Varin 6-3 6-2
2R Annie Soisbault d. Beatrice de Chambure w.o.
2R Forbes d. Bouchet 6-1 6-2
2R Jacqueline Kermina d. Launay 6-2 6-1

QF Bucaille d. Salvet 6-2 6-3
QF Patorni d. Le Besnerais 5-7 6-3 6-1
QF Seeney d. Soisbault 6-1 6-0
QF Kermina d. Forbes 1-6 6-3 7-5

SF Bucaille d. Patorni 6-2 6-0
SF Kermina d. Seeney 8-6 6-3

FI Bucaille d. Kermina 3-6 8-6 6-4

Doubles
SF Forbes/Seeney d. Soisbeault/Varin 6-4 6-2
SF Bucaille/le Besnerais d. Kermina/Patorni 6-2 1-6 6-2

DF Forbes/Seeney d. Bucaille/le Besnerais 6-4 3-6 6-2

Mixed Doubles
FI Forbes/Gordon Forbes (SA) d. Patroni/Malcolm Fox (US)5-7 6-4 7-5
-----

April 17-23, Genoa, Italy [Clay]

SF Althea Gibson (US) d. Silvana Lazzarino 6-2 6-4
SF Thelma Long (Aus) d. Heather Brewer (Ber) 8-6 7-5

FI Gibson d. Long 6-3 6-4

Mixed Doubles
SF Long/Luis Ayala (Chi) d. Lazzarino/Nicola Pietrangeli 6-1 6-1
SF Gibson/Orlando Sirola d. Mary Hawton (Aus)/Ian Vermaak (SA) 9-7 11-9

FI Gibson/Sirola d. Long/Ayala 6-4 1-2 ret.
-----

April 17-23, River Oaks, Houston, Texas, US

2R Nancy Richey d. Betty Foust 6-1 6-3

QF Owen McHaney d. Marcia Durgin 6-0 6-1
QF Pat Naud d. Luellen Gibbs 6-0 6-1
QF Richey d. Lillian Carroll602 609
QF Marilny Montgomery d. Lovie Beard 6-1 6-1

SF Naud d. McHaney 6-0 6-4
SF Montgomery d. Richey 1-6 6-3 9-7

FI Pat Naud d. Marilyn Montgomery 6-3 6-2

Doubles
QF Swenson/Penson d. Foust/Farmer 6-4 1-6 6-2

SF Montgomery/McHaney d. Swenson/Penson 6-3 6-4
SF Naud/Arriz d. Richey/Worth 6-1 6-1

FI Montgomery/McHaney d. Naud/Arriz 6-4 7-5
-----

April 22, West Hollywood, Hollywood, California

SF Joan Johnson d. Gertrude Irish 6-3 6-1
SF Marilyn Joseph d. Connie Cozens 6-2 3-6 6-4

FI Johnson d. Joseph 6-4 6-1
-----

Last edited by Rollo; Jul 4th, 2015 at 12:36 PM.
DavidK is offline  
post #20 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:28 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week of April 23-29

April 23-28, British Hard Courts, Bournemouth

1R Kay Newcombe (Aus) d. D Gaskell 4-6 6-4 6-2
1R Sheila Griffin d. Parveen Sheikh (Pak) 6-0 6-1
1R Mrs Parker d. Jennifer Trewby 6-0 6-2
1R Pat Ward d. Ann Giebeler 6-2 6-2
1R A Hayes d. H.M.R. Tingley 8-6 6-2
1R Lorna Cawthorn d. S Waring 6-0 6-3
1R Marian Craig Smith d. Mrs L.H. Whalley 7-5 7-5
1R Angela Buxton d. Margaret Eyre 6-0 6-3
1R Barbara Horton d. Patience Chapman 6-1 8-6
1R Pat Edwards d. Jane Godfrey 6-1 4-6 8-6
1R Mrs L. Dyer d. Sonia Cox (NZ) 6-1 4-6 6-2
1R Christine Truman d. Viola White w.o.
1R Mary Harris d. R Davis 6-2 6-2
1R Anthea Gibb d. Louise Grundy 6-0 8-6
1R Anne Shilcock d. Doreen Spiers 6-0 6-1
1R Susana Prettejohn d. E Hill 6-1 3-6 6-3
1R Pat Wheeler d. R Leonard 6-2 6-4
1R Joan Curry d. Jenny Middleton 6-4 6-4
1R Darlene Hard (US) d. Margaret Grace 6-2 6-2
1R Jennifer Edmondson (Aus) d. Gill Evans 6-4 1-6 6-4
1R Gem Gilbert d. Mrs. W. Shearing 6-0 4-6 7-5

2R Angela Mortimer d. Caroline Yates-Bell 6-4 6-0
2R Heather Macfarlane d. Mrs. Robinson 6-1 6-1
2R Pat Hird d. Newcombe 6-2 6-2
2R Griffin d. Parker 6-3 3-6 6-4
2R Ward d. Hayes 6-0 6-0
2R Cawthorn d. Craig Smith 6-2 2-6 6-4
2R Buxton d. Horton 6-0 6-1
2R Edwards d. Dyer 6-3 6-0
2R Truman d. Harris 6-4 6-1
2R Shilcock d. Gibb 6-2 6-2
2R Wheeler d. Prettejohn 2-6-2 6-2 6-3
2R Hard d. Curry 6-4 6-2
2R Edmondson d. Gilbert 6-2 8-6
2R Jenny Staley Hoad (Aus) d. Joyce Starling 6-4 6-0
2R Hazel Moorley d. Shirley Hannah 6-1 6-3
2R Shirley Bloomer d. S. Crouch 6-1 6-0

3R Mortimer d. Macfarlane 6-1 6-0
3R Hird d. Griffin 7-5 6-0
3R Ward d. Cawthorn 6-2 6-1
3R Buxton d. Edwards 6-0 6-2
3R Shilcock d. Truman 6-2 6-2
3R Hard d. Wheeler 6-1 6-2
3R Hoad d. Edmondson 2-6 6-4 6-3
3R Bloomer d. Moorley 6-2 6-3

QF Mortimer d. Hird 6-1 6-0
QF Buxton d. Ward 6-4 6-2
QF Hard d. Shilcock 6-3 6-2
QF Bloomer d. Hoad 6-0 6-3

SF Mortimer d. Buxton 6-3 6-3
SF Bloomer d. Hard 6-2 4-6 6-2

FI Mortimer d. Bloomer 7-5 5-7 6-1

Doubles
SF Hard/Buxton d. Bloomer/Ward 8-10 6-4 6-3
SF Mortimer/Shilcock d. Margaret Eyre/Viola White 6-3 6-3

FI Hard/Buxton d. Mortimer/Shilcock 6-4 0-6 6-4

Mixed Doubles
QF Ward/Bob Howe (Aus) d. Yates-Bell/Colin Hannam 10-8 5-7 6-2
QF Craig Smith/Roger Becker d. Hird/Tony Pickard 6-3 6-2
QF Shilcock/Ulf Schmidt (Swd) d. Spiers/Mike Davies 5-7 6-2 7-5

SF Ward/Howe d. Bloomer/Billy Knight 6-3 6-2
SF Shilcock/Schmidt d. Craig Smith/Becker 6-2 6-2

FI Ward/Howe d. Shilcock/Schmidt 6-3 6-4

-----

April 24-May 2, Florence, Italy [Red Clay]

1R Louise Snow (US) d. Silvana Lazzarino (It) 6-4 6-0
1R Heather Brewer (Ber) d. Daphne Seeney (Aus) 6-3 6-3
1R Maria Weiss (Arg) d. Chiara Ramorino (It) 6-3 10-8
1R Elaine Watson (GB) d. Michele Bourbonnais (Fr) 2-6 7-5 ret.
1R Erika Vollmer (Ger) d. Margaret O'Donnell (Aus) 7-5 6-2
1R Annalissa Bellani d. Mary Hawton (Aus) 6-1 8-6
1R Ingrid Metzner (Bra) d. Bibbi Gullbrandsson (Swd) 8-6 1-6 6-4

2R Thelma Coyne Long (Aus) d. Alessandra Gobbo 6-1 6-1
2R Totta Zehden (Ger) d. Snow 1-6 6-2 8-6
2R Nicla Migliori d. Weiss 6-3 6-3
2R Brewer d. Anna Maria Frigerio 6-2 6-0
2R Jean Forbes (SA) d. Sonia Mitrovich (Yug) 6-1 6-1
2R Vollmer d. Watson 6-3 6-2
2R Bellani d. Lucia Manfredi 6-2 6-1
2R Althea Gibson (US) d. Metzner 6-2 6-1

QF Long d. Zehden 6-3 6-3
QF Brewer d. Migliori 6-8- 6-3 8-6
QF Forbes d. Vollmer 2-6 9-7 6-1
QF Gibson d. Bellani 6-1 6-1

SF Long d. Brewer 4-6 6-4 6-1
SF Gibson d. Forbes 6-4 6-1

FI Gibson d. Long 6-2 6-2

Mixed Doubles
1R Metzner/Esteban Reyes (Mex) d. Lazzarino/Alberto Lazzarino (It) 6-2 2-6 6-1
1R Forbes/Gordon Forbes (SA) Mitrovich/Jean Claude Barclay (Fr) 6-1 4-6 6-3
1R Zehden/Steffan Stockenberg (Swd) d. Seeney/Bob Perry (US) 6-3 6-8 6-2

2R Long/Luis Ayala (Ch) d. Weiss/Milan Branovic (Yug) 6-4 4-6 6-1
2R Migliori/Umberto Bergamo d. Metzner/Reyes 6-4 6-4
2R Hawton/Ian Vermaak (SA) d. O'Donnell/Sven Davidson (Swd) 6-4 6-3
2R Zehden/Stockenberg d. Gullbrandsson/Torsten Johansson (Swd) 6-3 3-6 6-4

QF Long/Ayala d. Migliori/Bergamo 6-4 6-2
QF Forbes/Forbes d. Hawton/Vermaak 6-2 4-6 7-5
QF Vollmer/Hugh Stewart (US) d. Zehden/Stockenberg 6-0 6-3
QF Gibson/Orlando Sirola (It) d. Bellani/Michele Pirro

SF Long/Ayala d. Forbes/Forbes 6-0 7-5
SF Vollmer/Stewart d. Gibson/Sirola 6-2 4-6 6-2

FI Long/Ayala d. Vollmer/Stewart 6-1 6-2


April 29, Northern California, San Francisco

3R Donna Story d. Louise Gates 6-1 6-1
3R June Ann Fitzpatick d. Reolia Countee 6-1 6-0
3R Connie Wilford d. Barbara Holden 6-3 6-3
3R Helen Wong d. Helen Baker 6-1 7-5

QF Story d. Barbara Lum 2-6 6-2 6-1
QF Fitzpatrick d. Helen Hampton 7-5 6-2
QF Wilford d. Carter 8-6 2-6 6-2
QF Linda Vail d. Wong 9-7 6-3

SF Story d. Fitzpatrick w.o.
SF Vail d. Wilford 8-6 6-4

FI Vail d. Story 2-6 6-4 6-4

Doubles
SF Ruth Snell/Vivian Robberding d. Fitzpatrick/Lum w.o.
SF Vail/Story d. Gerry Carter/Barbara O'Connell 6-4 2-6 6-3

FI Snell/Robberding d. Vail/Story 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Lum/John Cantrell d. Countee/Harold Mitchell 6-3 6-2
SF Shirley Krikorian/Chet Bulwa d. Vail/George Rice 12-10 6-2

FI Lum/Cantrell d. Krikorian/Bulwa 6-4 6-3
-----


April 30, Buccaneer Days, Corpus Christi, Texas, US

QF Ethel Norton d. Doris Casey 6-0 6-1
QF Ruth Latta d. Mina Williams 7-5 6-8 6-4
QF Marilyn Montgomery d. Mary Sue Kuenstler 6-0 6-0
QF Carol Noack d. Mary Guinn 6-3 6-2

SF Norton d. Latta 6-1 6-3
SF Montgomery d. Noack 6-2 6-1

FI Norton d. Montgomery 10-12 6-1 6-0

DF Norton/Henriette Pullend d. Montgomery/Latta 7-5 6-2

MX Norton/Walthall d. Montgomery/John Been
-----

April 30, Ojai Valley, Los Angeles, US

1R Lorna Raymond d. Betty Struthers 6-4 4-6 7-5

QF Beverly Fleitz d. Connie Bowan Cozens 6-0 6-3
QF Mary Arnold Prentiss d. Daigneault 6-0 6-0
QF Dodo Bundy Cheney d. Raymond 6-2 6-0
QF Joan Johnson d. Sally Moore 8-6 6-3

SF Fleitz d. Prentiss 6-4 7-5
SF Cheney d. Johnson 6-2 6-2

FI Fleitz d. Cheney 7-5 6-2

Mixed Doubles
SF Cheney/Greg Grant d. Prentiss/Dick Moody 6-3 6-2
SF Fleitz/John Fleitz d. Jane Gallagher/Jack Tuero 6-2 6-3

FI Fleitz/Fleitz d. Cheney/Grant 7-5 6-3

Last edited by Rollo; Jan 2nd, 2016 at 02:39 AM.
DavidK is offline  
post #21 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:29 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week of May 1-6

April 29-May 8, Italian Championships, Rome, Italy (Clay)
Venue: Foro Italico

Singles (Draw=32)


1R: Althea Gibson (US) d. Bibbi Gullbrandsson (Swe) 6-2 6-2
1R: Daphne Seeney (Aus) d. Lucia Bassi 6-0 6-2
1R: Barbara Scofield Davidson (US) d. Roberta Beltrame 6-0 6-0
1R: Jean Forbes (SA) d. Nicla Migliori 6-3 8-10 6-3
1R: Heather Brewer (Ber) d. Totta Zehden (Ger) 6-2 6-3
1R: Shirley Bloomer (GB) d. Sonia Mitrovic (Yug) 6-1 6-3
1R: Erika Vollmer (Ger) d. Anca Vignali 6-4 7-5
1R: Thelma Long (Aus) d. Gloria Butler (US) default

1R: Angela Buxton (GB) d. Ingrid Metzner (Bra) 6-1 4-6 6-2
1R: Annalissa Bellani d. Louise Snow (US) 6-1 6-1
1R: Darlene Hard (US) d. Maria Weiss (Arg) 6-2 7-5
1R: Chiara Ramorino d. Fay Muller (Aus) 6-2 6-4
1R: Mary Hawton (Aus) d. Lucia Manfredi 6-1 6-3
1R: Pat Ward (GB) d. Margaret O'Donnell (Aus) 6-4 6-2
1R: Silvana Lazzarino d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-1 8-6
1R: Suzy Kormoczy (Hun) d. Nell Hopman (Aus) 6-1 6-1

2R: Gibson d. Seeney 6-3 6-4
2R: Davidson d. Forbes 6-2 2-6 6-4
2R: Bloomer d. Brewer 6-2 6-1
2R: Long d. Vollmer 6-2 6-3

2R: Buxton d. Bellani 6-4 6-2
2R: Ramorino d. Hard 4-6 6-4 7-5
2R: Ward d. Hawton 6-8 6-3 6-2
2R: Kormoczy d. Lazzrino 1-6 6-1 8-6

QF: Gibson d. Davidson 6-3 6-3
QF: Bloomer d. Long 5-7 6-1 6-1
QF: Buxton d. Ramorino 6-3 6-3
QF: Kormoczy d. Ward 6-1 6-3

SF: Gibson d. Bloomer 7-5 3-6 6-4
SF: Kormoczy d. Buxton 6-2 7-9 6-1

FI: Althea Gibson (US) d. Suzy Kormoczy (Hun) 6-3 7-5

Doubles (Draw=15)


1R: Bloomer/Ward d. Gullbrandsson/Weiss 6-1 6-3
1R: Lazzarino/Migliori d. Hoad/Hopman 4-6 6-4 6-4
1R: Hawton/Long d. VManfredi/Vignali 6-0 6-0
1R: Brewer/Forbes d. Butler/Davidson 6-3 6-3

1R: Gibson/Zehden d. O'Donnell/Snow 6-3 6-1
1R: Muller/Seeney d. Bassi/Beltrame 6-1 6-4
1R: Vollmer/Metzner d. Bellani/Ramorino 6-2 8-6
1R: Buxton-Hard-bye

QF: Bloomer/Ward d. Lazzarino/Migliori 6-2 6-2
QF: Hawton/Long d. Brewer/Forbes 6-2 6-2
QF: Gibson/Zehden d. Muller/Seeney 6-4 6-2
QF: Buxton/Hard d. Metzner/Vollmer 6-4 6-2

SF: Hawton/Long d. Bloomer/Ward 6-3 6-3
SF: Buxton/Hard d. Gibson/Zehden 6-2 6-3

FI: Mary Hawton (Aus)/Thelma Long (Aus) d. Angela Buxton (GB)/Darlene Hard (US) 6-4 6-8 9-7

Mixed Doubles (Draw=31)

1R: Hard/Bob Howe (Aus) d. O'Donnell/Sven Davidson (Swe) 7-9 6-1 7-5
1R: Bassi/Iyo Pimentel (Ven) d. Ramorino/Michele Pirro 4-6 6-3 6-2
1R: Forbes/Gordon Forbes (SA) d. Mitrovich/Giani Clerici 6-0 6-3
1R: Davidson/Pierre Darmon (Fr) d. Sciaudone/Ferrante Cavriani default
1R: Long/Luis Ayala (Ch) d. Zehden/Steffan Stockenberg (Swe) 6-2 6-2
1R: Gullbrandsson/Torsten Johansson (Swe) d. Kormoczy/Josef Asboth (Hun) default
1R: Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Metzner/Bob Perry (US) 10-8 5-7 7-5
1R: Buxton/Lazzarino-bye

1R: Brewer/Abe Segal (SA) d. Lazzarino/Antonio Maggi 6-2 6-1
1R: Ward/Don Candy (Aus) d. Beltrame/Antinori 6-0 8-6
1R: Bloomer/Giorgio Fachini d. Snow/Wayne Van Voorhees (US) 7-5 6-1
1R: Vollmer/Hugh Stewart (US) d. Hopman/Sergio Jacobini 6-4 6-2
1R: Hawton/Ian Vermaak (SA) d. Hoad/Cesare Guerci Lena 4-6 8-6 6-1
1R: Migliori/Umberto Bergamo d. Weiss/Milan Branovic (Yug) 5-7 6-4 7-5
1R: Muller/Adolfo Covi d. Haillet/Robert Haillet (Fr) 2-6 8-6 6-2
1R: Gibson/Kurt Nielsen (den) d. Vignali/Sergio Verrati default

2R: Hard/Howe d. Bassi/Pimentel 6-2 6-1
2R: Forbes/Forbes d. Davidson/Darmon 6-4 6-3
2R: Long/Ayala d. Gullbrandsson/Johansson 6-1 6-4
2R: Seeeney/Fancutt d. Buxton/Lazzarino 4-6 6-3 6-3

2R: Brewer/Segal d. Ward/Candy 6-3 2-6 6-2
2R: Bloomer/Fachini d. Vollmer/Stewart 6-3 6-3
2R: Hawton/Vermaak d. Migliori/Bergami 6-4 6-3
2R: Gibson/Nielsen d. Muller/Covi 6-4 6-4

QF: Hard/Howe d. Forbes/Forbes 6-1 7-5
QF: Long/Ayala d. Seeney/Fancutt 6-2 6-2
QF: Bloomer/Fachini d. Vollmer/Stewart 6-1 6-4
QF: Hawton/Vermaak d. Gibson/Nielsen 4-4 ret.

SF: Long/Ayala d. Hard/Howe 6-4 6-3
SF: Bloomer/Fachini d. Hawton/Vermaak 6-2 9-7

FI: Thelma Long (Aus)/Luis Ayala (Chile) d. Shirley Bloomer (GB)/Giorgio Fachini 6-4 6-3

The Foro was drenched in rain the first few days. By weeks end it was a baked oven.

Althea rolls on here-winning her 5th consecutive event in Italy. As the "fifth major' it is a major victory for her.

Many eyes were on Jean Forbes, the young 16 year old from South Africa. Gloria Butler wrote, "one does not feel she has made much progress over the last year. If she does not learn to move better, she will never become a champion."

Darlene Hard, promising young American, crashed out in a slew of errors in the second round.

-----

April 30-May 5, London Hard Courts, Hurlingham, GB

1R: Christine Truman d. S Ross-Skinner 6-0 6-0
1R: Mrs J Davidson d. H Heckler 6-4 6-3
1R: Jennifer Middleton d. N Machin 6-0 6-2

2R: Truman d. Mrs P Robinson 6-1 6-2
2R: Sheila Waddington d. M Hammill 3-6 8-6 7-5
2R: Estelle Van Tonder d. S Pins 6-0 6-0
2R: Rosemary Deloford d. H Clarke 6-1 6-2
2R: Lucy Byrne d. Gem Gilbert 6-1 6-0
2R: Vera Thomas d. Barbara Horton 6-1 6-1
2R: Thelma Lister d. Mrs J E Jackson 6-2 6-1
2R: Mrs A Robinson d. D Portway 5-7 6-2 6-0
2R: Doreen Spiers d. P Banks 6-0 6-2
2R: Bobbie Wilson d. Bea Walter 5-7 6-4 6-4
2R: Margot Parker d. B Lygon 6-8 10-8 6-2
2R: Sandra Reynolds d. P A Ingram 7-5 3-6 6-3
2R: Gem Hoahing d. P Anderson 6-0 6-0
2R: Lorna Cawthorn d. Hazel Moorley 6-2 6-4
2R: Middleton d. Mrs M Veale 6-1 6-0
2R: Mary Harris d. Davidson 7-5 6-1
2R: Caroline Yates-Bell d. Ann Price 6-2 7-5
2R: Joan Curry d. C Levey 6-3 6-1
2R: S Wadley d. Mrs J Smuts 6-1 6-0
2R: Pearl Panton d. Winsome Flaxington 6-1 6-2
2R: Sidney Brock d. Susana Prettejohn 6-3 6-0
2R: Bernice Carr d. J Jefferies 6-0 6-2
2R: Kay Newcombe d. Pauline Edwards 8-6 6-3
2R: Jane Godfrey d. N Palmer 6-0 6-1
2R: Pat Hird d. S Waring 6-1 6-4

3R: Truman d. Waddington 6-2 8-6
3R: Leonie Brighton d. Mrs V Roberts 2-6 6-3 6-1
3R: Van Tonder d. J Watts 6-2 6-4
3R: Deloford d. Byrne 6-2 4-6 6-3
3R: Thomas d. Mrs E L Glover 6-1 6-0
3R: Lister d. Robinson 6-4 6-1
3R: Spiers d. Wilson 6-1 3-6 6-2
3R: Parker d. Reynolds 6-8 14-12 6-4
3R: Hoahing d. Cawthorn 1-6 6-2 7-5
3R: Middleton d. Harris 6-0 6-1
3R: Yates-Bell d. Mrs D Wythe 6-3 6-3
3R: Curry d. Wadley 6-4 6-2
3R: Panton d. Brock 7-5 6-1
3R: Pat Wheeler d. Parveen Sheikh 6-4 7-5
3R: Carr d. Newcombe 7-5 7-5
3R: Hird d. Godfrey 6-4 6-2

2R Margot Parker d. Sandra Reynolds (SA) 6-8 14-12 6-4
2R Gem Hoahing d. Lorna Cawthorn 1-6 6-2 7-5
2R Christine Truman d. Sheila Waddington (SA) 6-2 8-6

3R Pat Hird d. Bernice Carr (SA) 6-1 5-7 6-3
3R Cherry Panton d. Pat Wheeler 6-2 8-6
3R Hoahing d. Jenny Middleton 1-6 6-4 6-3
3R Caroline Yates Bell d. Joan Curry 7-5 8-6
3R Truman d. Leonie Brighton 5-7 7-5 6-1
3R Estelle van Tonder (SA) d. Rosemary Deloford 6-3 6-8 6-2
3R Doreen Spiers d. Parker 6-2 3-6 6-2
3R Vera Thomas d. Thelma Lister 6-0 6-1

QF Hird d. Panton 6-3 6-4
QF Hoahing d. Yates-Bell 8-6 6-3
QF Truman d. van Tonder 6-3 4-6 6-4
QF Thomas d. Spiers 7-5 6-3

SF Hird d. Hoahing 6-3 6-4
SF Truman d. Thomas 6-3 6-2

FI Truman d. Hird 6-3 7-9 6-2

Doubles
SF Curry/Middleton d. Sheila Griffin/Vera Roberts 6-1 6-3
SF Bea Walter/Carol Levy d. Deloford/Billie Woodgate 2-6 6-2 6-2

FI Curry/Middleton d. Bea Walter/Carol Levy 6-0 6-2

Mixed Doubles
FI B. Woodgate/Gerald Oakley d. Middleton/Brian Bowman (Aus) 6-2 3-6 6-1
-----

Ends May 6, Stuttgart International, Germany [Red Clay]

FI Edda Buding d. Ilse Buding 6-3 7-5
-----

Ends May 6, Liberation Cup, Ostrava, Czechoslovakia

FI Vera Puzejova d. Olga Gadzikova 6-3 6-1
-----

Ends May 7, Tunisian Championship, Tunis

FI Soleres d. Boutboul 2-6 6-4 1-1 ret.
-----

Ends May 6, D'Uccle-Energia, Belgium

SF Poucette Coessens d. M. Delfosse 6-1 6-0
SF Christiane Mercelis d. Anne-Marie Crowet 6-3 6-1

FI Mercelis d. Coessens 6-0 6-1
-----

Ends May 10, Rasante, Belgium

SF Anne-Marie Crowet d. Knorsch 6-0 6?
SF Christiane Mercelis d. N. Fossion 6-0 6-0

FI Mercelis d. Crowet 6-1 6-0
-----

May 7, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Beryl Penrose d. Betty Bradfield 6-2 6-2

Last edited by Rollo; Jan 2nd, 2016 at 02:39 AM.
DavidK is offline  
post #22 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:29 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week ending May 13

May 5-13, Southern California Championships, Los Angeles, California, US (Hard)
Venue: Los Angeles Tennis Club

Singles (Draw=22)

1R: Janet Hopps d. Sally Moore 6-2 6-3
1R: Marilyn Joseph d. Violet Walker 6-2 8-6
1R: Pat Yeomans d. Sunny Hoyt 6-1 6-1
1R: Diane Wootton d. Gloria Best 6-2 6-3
1R: Joan Johnson d. Carol Loop 6-4 6-3
1R: Louise Brough d. Mira Panajotovic 6-0 6-0

2R: Beverly Fleitz d. Tina Rodi 6-0 6-4
2R: Lorna Raymond d. Evelyn Conrad 3-6 6-4 6-3
2R: Hopps d. Joseph 6-2 8-6
2R: Dodo Bundy Cheney d. Yeomans 6-3 6-2

2R: Barbara Breit d. Shirley Brockman 6-2 6-4
2R: Mary Arnold Prentiss d. S Cozens 5-7 6-0 6-1
2R: Johnson d. Estelle Kristenson 3-6 6-1 6-0
2R: Brough d. Wootton 6-2 6-1

QF: Fleitz d. Raymond 6-0 6-4
QF: Hopps d. Cheney 2-6 6-3 6-4
QF: Breit d. Prentiss 6-2 6-3
QF: Brough d. Johnson 6-2 6-3

SF: Fleitz d. Hopps 6-2 6-2
SF: Brough d. Breit 6-2 6-2

FI: Beverly Fleitz d. Louise Brough 6-3 6-4

Doubles

QF: Hopps/Yeomans d. Raymond/Rodi 6-1 6-2
QF: Conrad/Kristenson d. ????
QF: Gertrude Irish/Prentiss d. Betty Caro/Jane Gallagher 6-1 6-1
QF: Best/Wooton d. Johnson/Jeri Shepard 7-9 6-2 6-4

SF: Hopps/Yeomans d. Conrad/Kristenson 6-2 6-2
SF: Irish/ Prentiss/ d. Best/Wooton 4-6 6-4 6-2

FI: Gertrude Irish/Mary Prentiss d. Janet Hopps/Pat Yeomans 7-5 2-6 6-1

Mixed Doubles

SF: Johnson/Merwin Miller d. Barbara Kimbrell/Jack Tuero 10-8 6-2
SF: Hopps/Bill Quillian d. Irish/George Dukelow 8-10 6-2 6-2

FI: Janet Hopps/Quillian d. Joan Johnson/Miller 7-9 6-4 6-3

-----

Ends May 13, Wiesbaden International, Germany (Clay)

?R Daphne Seeney (Aus) d. Ilse Buding 3-6 7-5 6-4
?R Elaine Watson (GB) d. ?
?R Heather Brewer (Ber) d. Jenny Staley Hoad (Aus) 5-7 6-2 6-2
?R Erika Vollmer (Ger) d. Jean Forbes (SA) 2-6 6-2 6-3
?R Mary Hawton (Aus) d. Barbara Scofield Davidson (US) 7-5 6-4
?R Edda Buding d. Fay Muller (Aus) 6-2 2-6 6-2
?R Darlene Hard (US) d. Maria Weiss (Arg) 6-2 7-5
?R Thelma Long (Aus) d. Louise Snow (US) 6-3 6-0

QF: Seeney d. Watson 6-2 6-1
QF: Vollmer d. Brewer 3-6 6-2 6-4
QF: Hawton d. E. Buding 6-2 5-7 6-3
QF: Long d. Hard 6-3 6-4

SF: Seeney d. Vollmer 7-9 7-5 6-2
SF: Long d. Hawton 1-6 6-1 6-4

FI: Seeney d. Long 2-6 6-4 6-6 retired

Doubles
FI Long/Hawton d. E. Buding/I. Buding 6-0 6-8 7-5

Mixed Doubles
SF Hard/Bob Howe (Aus) d. Forbes/Gordon Forbes (SA) 6-3 8-10 6-2
SF Vollmer/Hugh Stewart (US) d. I.Buding/Esteban Reyes (Mex) 9-7 6-3

FI Hard/Howe d. Vollmer/Stewart 6-1 6-1

-----

May 7-12, Shirley Park Hard Courts, Croydon, GB (Clay)

Singles (Draw=at least 18)

1R Vera Roberts d. Estelle Van Tonder (SA) 6-4 6-3
1R Elaine Becroft d. Mrs W. Shearing 6-8 6-2 6-1

2R Becroft d. Gem Gilbert 6-3 5-7 6-4
2R Sandra Reynolds (SA) d. Merril Hammill (SA) 7-5 6-2
2R Roberts d. Bernice Carr (SA) 6-1 6-4

QF Christine Truman d. M. Jeffries 6-2 5-7 6-4
QF Sue Wadley d. Becroft 6-3 6-4
QF Sheila Griffin d. Anthea Gibb 6-1 6-4
QF Roberts d. Reynolds 6-4 1-6 7-5

SF Truman d. Wadley 8-6 6-2
SF Roberts d. Griffin 6-4 6-1

FI: Truman d. Roberts 4-6 6-2 6-4

Doubles

FI: Sheila Griffin/Roberts d. Mrs. T.G. Allport/Enid Sutton 6-2 6-2

Mixed Doubles


FI: Roberts/Alan Mills d. Evans/John Paish 6-2 8-6

-----

May 11-12, Ist Annual National Professional Women's Invitation, Milwaukee, Wisconsin, US (Indoors)
Venue: River Tennis Club

Singles (Draw=4)


1R: Pauline Betz Addie d. Magda Rurac 6-1 6-3
1R: Doris Hart d. Valerie Scott 6-2 6-2

FI: Pauline Addie d. Doris Hart 6-3 6-3

3rd place Rurac d. Scott 2-6 7-5 6-2

The mother of 4 children, Mrs Pauline Betz Addie still has what it takes. The control of Pauline overcame the power used by Hart. Mrs Addie had trouble with her first serve. In general she kept good length though, preventing Hart from attacking the net too much.

First planned as a 5 day round robin, the tournament was scaled back to two days. The capacity at the indoor club was 400 seats.

-----

Ends May 12, New Orleans, Louisiana, US

QF: Doris Middleton d. Evelyn Keel 6-2 7-5
QF: Rita Krupp d. Justine Teljelo 6-4 6-2
QF: Lucy Mouledous d. Sandra Loubat 8-6 6-1
QF: Gerry Waterhouse d. Angie Judice 6-0 6-1

SF: Middleton d. Krupp 6-0 6-0
SF: Mouledous d. Waterhouse 6-3 6-0

FI: Doris Middleton d. Lucy Mouledous 6-2 6-3

DF: Doris Middleton/Gerry Waterhouse d. Rita Krupp/Lucy Mouledous 8-6 6-3

Last edited by Rollo; Jan 2nd, 2016 at 02:38 AM.
DavidK is offline  
post #23 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:29 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week ending May 20

May 14-19, Sutton Coldfield Hard Courts, GB

SF Anne Shilcock d. Sheila Armstrong 6-3 3-6 6-2
SF Ann Haydon d. Jenny Middleton 6-2 6-4

FI Shilcock d. Haydon 3-6 9-7 6-4

DF Shilcock/Armstrong d. Haydon/Val Pitt 6-3 3-6 6-2

MX Shilcock/Brian Bowman (Aus) d. Haydon/D.R. Oliver 6-1 6-2
-----

May 14-19, Paddington Hard Courts, GB

QF Sandra Reynolds (SA) d. Estelle van Tonder (SA) 10-8 6-1
QF Doreen Spiers d. Pat Wheeler 6-4 6-1
QF Sheila Waddington (SA) d. Viola White w.o.
QF Bernice Carr (SA) d. Anthea Gibb 6-2 6-1

SF Reynolds d. Spiers 6-3 6-4
SF Carr d. Waddington 6-0 6-3

FI Reynolds d. Carr 3-6 6-0 6-4

DF Leonie Brighton/Sonia Pool d. Gibb/Spiers 4-6 6-2 6-2

MX Delaporte/H. Heckler d. Viola White/Julie Mayers (SA) 6-4 6-1
-----

May 14-19, Guildford Hard Courts, Pit Farm, GB

QF Pat Hird d. Gem Gilbert 6-3 6-0
QF Jennifer Edmondson (Aus) d. Marian Craig Smith w.o.
QF Caroline Yates Bell d. Mrs. Wilson 6-4 8-6
QF Rosemary Deloford d. Jill Rook 6-3 5-7 8-6

SF Hird d. Edmondson 6-3 7-9 6-4
SF Deloford d. Yates Bell 7-5 4-6 9-7

FI Hird d. Deloford 6-3 6-0

DF Rook/Yates-Bell d. Deloford/Edmondson 6-4 6-3

MX Yates-Bell/Tommy Anderson d. Jill Rook/Buster Farrer 6-3 6-4
-----

Circa mid-May, River Plate Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: June Hanson d. Viola Livetti 6-1, 6-3

DF: June Hanson/Graciela Lombardi d. Mabel Bove/Margarita Zavalia 6-4, 0-6, 6-3

XDF: Eduardo Prado/Graciela Lombardi d. Italo Giacobino/Julia Borzone 6-4, 6-3
-----

May 12-20, Cailfornia State Championships, San Francisco, US [Hard]

2R Mimi Arnold d. Pat Maloney 6-0 6-1
2R Jean Laird d. Kathy Struthers 6-2 6-1
2R Gerry Carter d. Arvilla Manning w.o.
2R Barbara Benigni d. Helen Hampton 6-2 6-2
2R Donna Story d. Helen Wong 6-3 6-1
2R Connie Wilford d. June Ann Fitzpatrick 6-3 2-4 ret.
2R Mary Kay Morris d. Linda Vail w.o.
2R Mary Ann Mitchell d. Isabella Grant 6-1 6-0

QF Arnold d. Laird 6-4 6-0
QF Benigni d. Carter 6-2 6-2
QF Story d. Wilford 6-8 6-1 9-7
QF Mitchell d. Morris 6-4 6-1

SF Arnold d. Benigni 8-6 6-2
SF Mitchell d. Story 6-1 6-3

FI Arnold d. Mitchell 6-2 6-1

Doubles
QF Carter/Story d. O'Connell/Murio 1-6 6-4 6-1
QF Wilma Smith/Frances Umphred d. Ahern/Dereid 6-0 6-2
QF Benigni/Margaret Warren d. Hampton/Wong 6-4 6-8 6-3

SF Smith/Umphred d. Carter/Story 6-0 6-3
SF Benigni/Warren d. Baker/Wilson 6-3 6-2

FI Benigni/Warren d. Smith/Umphred 9-7 6-3

Mixed Doubles
FI Benigni/Jack Frost d. Mitchell/Bill Quillian 4-6 7-5 6-4
-----

Ends May 21, Berlin International [Clay]

SF Erika Vollmer d. Bibbi Gullbrandsson (Swd) 6-4 6-1
SF Heather Brewer (Ber) d. Maria Weiss (Arg) 6-1 6-4

FI Vollmer d. Brewer 4-6 6-4 6-2
-----

May 20, Carmel Open, Haifa, Israel

FI Colette Holvoet (Bel) d. Edith Cohen-Mintz 6-2 6-4

Last edited by DavidK; Mar 30th, 2014 at 02:37 PM.
DavidK is offline  
post #24 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:29 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

FRENCH CHAMPIONSHIPS

Dates: May 15 to May 27
Venue: Stade Roland Garros, Auteuil, Paris
Surface: Clay

-----------------------------------

Singles (Draw=55)

1st Round

Dottie Knode (US) [2]-bye
Monique Coste-bye
Fay Muller(Aus)-bye
Angela Buxton (GB) [15]-bye
Christiane Mercelis (Bel) d. Flo de la Courtie [7] 6-4 6-2
Edda Buding (Ger) [10] d. Alive Wavre (Sui) 6-1 6-4
Anne-Marie Seghers d. Anne-Marie Crowet (Bel) 6-3 6-2
Daphne Seeney (Aus) d. Beatrice de Chambure 6-3 6-0

Althea Gibson (US) [3] d. Raymonde Gimault 6-1 6-1
Vera Puzejova (Cz) d. Maud Galtier 6-1 6-3
Jean Forbes (SA) d. Margot Dittmeyer (Ger) 6-3 3-6 6-4
Ginette Bucaille [14] d. Pilar Barrill (Sp) 3-6 6-2 6-2
Shirley Bloomer (GB) [6] d. Francine Isaac (Bel) 6-1 6-3
Michelle Bourbonnais d. Aline Nenot 8-6 3-6 7-5
Nicla Migliori (Ita) d. Jennie Wienese (Neth) 3-6 6-4 6-3
Thelma Long (Aus) [11] d. Cecile Trancart 6-1 6-2

Darlene Hard (US) [12] d. Ingrid Metzner (Bra) 6-0 5-7 6-3
Jacqueline Kermina d. Jacqueline Trauttmann 6-0 6-8 6-2
Colette Monnot d. Poucette Coessens (Bel) 6-3 6-4
Suzy Kormoczy (Hun) [5] d. Andree Varin 6-1 6-1
Annalisa Bellani (Ita) [13] d. Eliane Launay 6-0 6-3
Margaret O'Donnell (Aus) d. Marie-Odile Bouchet 6-4 6-4
Ilse Buding (Ger) d. Bea Walter(GB) 6-0 6-2
Francoise Lema d. Mary Hawton (Aus) [4] 1-6 6-4 6-3

Barbel Alhert (Ger) d. Nell Hopman(Aus) 3-6 7-5 6-3
Suzanne Le Besnerais [9] d. Chiara Ramorino (Ita) default
Jenny Hoad (Aus) d. Josette Amouretti 6-1 6-3
Barbara Davidson-(US) [8]-bye
Myrtil Dubois [16]-bye
Monique Pouchain (Bel)-bye
Angele Salvet-bye
Angela Mortimer(GB) [1]-bye

2nd Round

Knode [2] d. Coste 6-4 6-1.
Buxton [15] d. Muller 6-4 6-4
E Buding [10] d. Mercelis 6-4 9-7
Seeney d. Seghers 6-8 7-5 9-7

Gibson [3] d. Puzejova 6-4 6-2.
Bucaille [14] d. Forbes 0-6 6-4 6-4
Bloomer [6] d. Bourbonnais 6-1 6-2.
Long [11] d. Migliori 7-5 6-2.

Hard [12] d. Kermina 6-1 6-3.
Kormoczy [5] d. Monnot 6-0 6-1.
Bellani [13] d. O'Donnell 6-2 6-4
I Buding d. Lemal 6-0 6-1
Le Besnerais [9] d. Alhert 6-1 4-6 6-4
Hoad d. Davidson [8] 1-6 6-2 7-5.
Dubois [16] d. Pouchain 6-4 6-0
Mortimer [1] d. Salvet 7-5 6-2.

3rd Round

Buxton [15] d. Knode [2] 4-6 7-5 6-1.
E Buding [10] d. Seeney 6-2 6-3.
Gibson [3] d. Bucaille [14] 6-1 6-1
Bloomer [6] d. Long [11] 6-3 7-5.

Kormoczy [5] d. Hard [12] 4-6 7-5 6-3.
I Buding d. Bellani [13] 1-6 6-3 6-3.
Hoad d. Le Besnerais [9] 6-2 6-2
Mortimer [1] d. Dubois [16] 6-1 6-2

Quarterfinals


Buxton [15] d. E Buding [10] 8-6 6-1
Gibson [3] d. Bloomer [6] 6-2 6-1
Kormoczy [5] d. I Buding 6-1 6-1
Mortimer [1] d. Hoad 6-0 4-6 7-5

Semifinals

Gibson [3] d. Buxton [15] 2-6 6-0 6-4
Mortimer [1] d. Kormoczy [5] 6-4 6-3

Final

Althea Gibson [3] d. Angela Mortimer [1] 6-0 12-10

-----------------------------------

Doubles (Draw=27)

1st Round

Shirley Bloomer (GB)/Angela Mortimer (GB)[2]-bye
Margaret O'Donnell (Aus)/Jennie Weinese (Neth)-bye
Gloria Butler (US)/Barbara Davidson (US) d. Annalisa Bellani (Ita)/Nicla Migliori (Ita) 7-5 6-2
Jenny Hoad (Aus)/Fay Muller (Aus) d. Marie-Odile Bouchet/Flo de la Courtie 6-3 6-2
Darlene Hard (US)/Dottie Knode (US) [3] d. Francoise Lemal/Annie Soisbault 6-0 6-2
Nell Hopman (Aus)/Susy Kormoczy (Hun) d. Barbel Alhert (Ger)/Margot Dittmeyer (Ger) 6-2 6-0
Maud Galtier/Anne-Marie Seghers d. Pilar Barril (Sp)/Alice Wavre (Sui) 6-3 6-0
Christiane Mercelis (Bel)/Ingrid Metzner (Bra) d. Monique Coste/Bea Walter (GB) 6-3 6-2

Ginette Bucaille/Suzanne Le Besnerais d. Francine Isaac (Bel)/Monique Pouchain (Bel) 6-0 6-2
Jean Forbes (SA)/Daphne Seeney (Aus) d. Raymonde Gimault/Aline Nenot 6-4 6-1
Edda Buding (Ger)/Ilse Buding (Ger) d. Myrtil Dubois/Jacqueline Kermina 6-0 6-1
Angela Buxton (GB)/Althea Gibson (US) [4] d. Eliane Launay/Mme Michelberger 6-2 6-0
Josette Amouretti/Vera Puzejova (Cz) d. Poucette Coessens (Bel)/Anne-Marie Crowet (Bel) 6-2 6-0
Beatrice de Chambure/Colette Monnot-bye
Michellle Bourbonnais/Andree Varin-bye
Mary Hawton (Aus)/Thelma Long (Aus) [1]-bye

2nd Round

Bloomer/Mortimer [2] d. O'Donnell/Weinese default
Hoad/Muller d. Butler/Davidson 6-2 6-3.
Hard/Knode [3] d. Hopman/Kormoczy [4] 6-0 7-5.
Galtier/Seghers d. Mercelis/Metzner 10-8 8-6

Bucaille/Le Besnerais d. Forbes/Seeney 5-7 7-5 6-0
Buxton/Gibson [4] d. Buding/Buding 5-7 7-5 6-0
Amouretti/Puzejova d. de Chambure/Monnot 6-2 3-6 6-3
Bourbonnais/Varin d. Hawton/Long [1] default

Quarterfinals


Hoad/Muller d. Bloomer/Mortimer [2] 6-4 3-6 6-2.
Hard/Knode [3] d. Galtier/Seghers 6-4 6-0.
Buxton/Gibson [4] d. Bucaille/Le Besnerais 6-4 7-5.
Amouretti/Puzejova d. Bourbonnais/Varin 6-3 6-1.

Semifinals

Hard/Knode [3] d. Hoad/Muller 6-3 6-3
Buxton/Gibson [4] d. Amouretti/Puzejova 7-5 3-6 6-2.

Final

Angela Buxton/Althea Gibson [4] d. Darlene Hard/Dottie Knode [3] 6-8 8-6 6-1

-----------------------------------

Mixed Doubles (Draw=44)

First Round

Jenny Staley (Aus)/Lew Hoad (Aus) [2]-bye
Monique Pouchain (Bel)/Manuel Morales (Dom)-bye
Colette Michelberger/Jean de la Prade-bye
Arlette Halff/Toto Brugnon-bye
Angela Buxton (GB)/Torsten Johansson (Swe)-bye
Francoise Lemal/Istvan Gulyas (Hun)-bye
Nicla Migliori (Ity)/Jozsef Asboth (Hun) bye
Pilar Barril (Sp)/Andres Gimeno (Sp)-bye

Darlene Hard (US)/Bob Howe (Aus) [3]-bye
Angele Salvet/Vladimir Lerque (Ecu)-bye
Anne-Marie Seghers/Dean Brinkman (US) d. Colette Monnot/Fernando Olozaga (Sp) 6-3 3-6 6-3
Ilse Buding (Ger)/Esteban Reyes (Mex) d. Gloria Butler (US)/Andras Adam-Stolpa (Hun) 6-0 2-6 6-3
Althea Gibson (US)/Tony Vincent (US) d. Eliane Launay/Michel Follveider 6-0 2-6 6-3
Vera Puzejova (Cz)/Jiri Javosky (Cz) d. Fay Muller (Aus)/Bob Mark (Aus) 6-3 6-4
Suzanne le Besnerais/Paul Jalabert d. Josette Amouretti/Mustapha Belkhodja (Tun) 7-5 8-6
Nell Hopman (Aus)/Rod Laver (Aus) d. Ingrid Metzner (Bra)/Andres Hammersley (Chile) 6-4 6-4

Barbara Davidson (US)/Don Candy (Aus) d. Annie Soisbault/Jean-Pierre Bergerat 6-3 6-1
Christiane Mercelis (Bel)/Gino Mezzi (Bel) d. Flo de la Courtie/Georges Deniau 6-1 6-1
Jacqueline Kermina/Pierre Darmon d. Edda Buding (Ger)/Nadin Hajjar (Libya) 6-2 6-3
Daphne Seeney (Aus)/Trevor Fancutt (SA) d. Raymonde Gimault/EN Powers (US) 6-2 6-1
Maud Galtier/Jean Borotra d. Anne-Marie Crowet/Roland Borghini (Mon) 6-2 6-3
Margaret O'Donnell (Aus)/Sven Davidson (Swe) d. Poucette Coessens (Bel)/Xavier Perreau-Saussine 2-6 6-3 6-4
Francine Isaac (Bel)/Emilio Martinez (Sp)-bye
Mary Hawton (Aus)/Ian Vermaak (SA) [4]-bye

Andree Varin/Pierre Rinderknech-bye
Dottie Knode (US)/Irvin Dorfman (US)-bye
Marie-Odile Bouchet/Marc Lasry-bye
Jean Forbes (SA)/Gordon Forbes (SA)-bye
Myrtil Dubois/Jacques Chaban Delmas-bye
Bea Walter (GB)/Christian Grandet bye
Alice Wavre (Sui)/Samir el-Khoury (Libya)-bye
Thelma Long (Aus)/Luis Ayala (Chile) [1]-bye

Second Round

Pouchain/Morales d. Staley/Hoad [2] default
Halff/Brugnon d. Michel Berger/de la Prade 9-7 6-3
Buxton/Johansson d. Lemal/Gulyas 6-3 7-5
Barril/Gimeno d. Migliori/Asboth default
Hard/Howe [3] d. Salvet/Lerque 6-1 6-2
I Buding/Reyes d. Seghers/Brinkman 7-5 7-5
Gibson/Vincent d. Puzejova/Javosky 4-6 6-2 8-6
Le Besnerais/Jalabert d. Hopman/Laver 6-2 1-6 6-3

Davidson/ Candy d. Mercellis/ Mezzi 6-2 15-13
Seeney/ Fancutt d. Kermina/ Darmon 6-1 6-1
Galtier/ Borotra d. O'Donnel/ Davidson 4-6 6-4 9-7
Isaac/ Martinez d. Hawton/ I Vermaak [4] default
Knode/ Dorfman d. Varin/ Rinderknech 6-3 2-6 14-12
Forbes/ G Forbes d. Bouchet/ Lasry 6-1 6-3
Walter/ Grandet d. Dubois/Chaban Delmas 6-3 3-6 6-4
Long/Ayala [1] d. Wavre/ Khoury 6-1 6-1

Third Round

Halff/Brugnon d. Pouchain/Morales 6-2 7-5
Barril/Gimeno d. Buxton/Johansson 7-5 7-5
Hard/Howe [3] d. I Buding/Reyes 6-3 6-3
Gibson/Vincent d. Le Besnerais/Jalabert 5-7 7-5 6-4

Seeney/Fancutt d. Davidson/Candy 4-6 6-3 7-5
Galtier/ Borotra d. Isaac/Martinez 6-4 3-6 6-2
Forbes/Forbes d. Knode/Dorfman 6-4 6-1
Long/Ayala [1] d. Walter/Grandet 6-2 6-1

Quarterfinals

Barril/Gimeno d. Halff/ Brugnon 6-4 6-4
Hard/ Howe [3] d. Gibson/Vincent 6-3 6-1
Seeney/ Fancutt d. Galtier/Borotra 5-7 6-0 6-3
Long/Ayala [1] d. Forbes/Forbes 6-3 6-1

Semifinals

Hard/Howe [3] d. Barril/Gimeno 6-3 6-1
Long/Ayala [1] d. Seeney/Fancutt 5-7 8-6 6-3

Final

Thelma Long/Luis Ayala [1] d. Darlene Hard/Bob Howe [3] 4-6 6-4 6-1

-----------------------------------

Summary
:


Althea finally wins for the first time over Mortimer after losing 4 previous times to the Brit. At first Althea raced through so fast it was if she had a plane to catch, winning a 6-0 bagel. "Mort" didn't go down without a fight though. After 7 deuces she finally won a game. As she started to relax and stay even in the second the French crowd of 12,500 warmed to the contest, which overshadowed the men's final. Angela struggled to hold but stayed even until broken at 9 all. she got a reprieve when Gibson also dropped serve, but when Althea had a second chance she held.

She served "a sizzling ace" to wrap it up and was so excited she jumped over the net at the end to hug her opponent. It is Gibson's 7th straight title and the 13th event she's won during her 1956 campaign.

In the semis 8,000 fans gave the American a difficult time, booing her at times as she made her debut on center court against her doubles partner. In the third set Gibson broke her shoulder strap. "The crowd roared. Miss Buxton rushed to Miss Gibson's side and escorted her off to the dressing room." Gibson came back and raced out to a 4-1 lead before Buxton's net rushing tactics made it a close match. As Anglea reached 4-5 Gibson tossed to her racquet to the ground in disgust from a combination of frustration with the crowd and Buxton's tough play. The last game reached deuce when Buxton saved two match points with lobs, but Althea won with a winning volley.

Althea finished a perfect two weeks for her by hitting an overhead throw Dottie Knode's feet on match point to take the double title with friend Angela Buxton. Darlene Hard , usually so dynamic in doubles, flubbed many easy shots at net and off the ground.

-----------------------------------

Draw Notes:

Missing Names:

Mme Michelberger (doubles only)

Missing Male Names:

EN Powers (An American living in Paris)

-----------------------------------

Sources:

Thanks to Andrew Tas for all the results
Roland Garros site at: http://ww2.fft.fr/rolandgarros/pdfpa...mes1956_en.pdf
World Tennis

Last edited by Rollo; Jan 2nd, 2016 at 02:38 PM.
DavidK is offline  
post #25 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:30 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week ending May 27

May 19-23, Dinas Powas, Glamorgan, GB

SF Joan Curry d. Bernice Carr (SA) 6-0 6-1
SF Laura Morgan d. Sheila Griffin 6-4 2-6 6-3

FI Curry d. Morgan 4-6 6-2 7-5

DF Curry/Elaine Becroft (NZ) d. Griffin/Jennifer Edmondson (Aus) 6-3 7-5
-----

May 18-23, Priory, Birmingham, GB

QF Pat Hird d. Val Pitt 6-2 6-3
QF Margot Parker d. Judy Hall 6-0 6-3
QF Ann Haydon d. Thea Hale (SA) 6-1 8-6
QF Sheila Armstrong d. Sheila Waddington (SA) 6-3 6-4

SF Hird d. Parker 6-2 6-1
SF Armstrong d. Haydon 7-5 6-3

FI Armstrong d. Hird 6-3 4-6 6-3

Doubles
SF Armstrong/Haydon d. Estelle van Tonder (SA)/ Sandra Reynolds (SA) 8-6 6-4
SF Hird/Hale d. Pitt/Waddington 6-4 3-6 6-1

FI Hird/Hale d. Armstrong/Haydon 6-2 6-4

Mixed Doubles
FI Reynolds/Don Fontana (Can) d. Hale/P. Robinson 6-3 4-6 6-2
-----

May 21-26, St. Anne's on Sea, GB

QF Kay Newcombe (Aus) d. V. Guiton 6-2 6-0
QF Rosemary Deloford d. D. Hill 7-5 6-4
QF Jane Godfrey d. Nancy Liebert ?

SF Newcombe d. Deloford 4-6 6-4 6-4
SF Mrs. (Kathleen?) Holt d. Godfrey 3-6 9-7 6-4

FI Newcombe d. Holt 3-6 10-8 6-4

DF Deloford/Billie Woodgate d. Godfrey/Hill 6-2 6-3
-----

May 23-26, New England Championships, Hartford, Connecticut, US
Venue: Hartford Golf Club

1R Kay Hubbell [3] d. Cindy Thomas 6-1 6-0

2R Lois Felix [1]d. Terry Tracy 6-0 6-1
2R Gloria Martin d. Pat O'Neil 6-0 6-3
2R Barbara Scarlett Allen d. Dot Semay 6-1 6-2
2R Kay Hubbell d. Dot Katz 6-0 6-1
2R Mary Richards d. Lois Rockwell 6-1 6-2
2R Midge Buck [2] d. Anne Toomey 6-1 6-1
2R Lucille Huebner d. Jane Woodworth 6-1 6-0

QF Felix [1] d. Martin 6-1 6-1
QF Julie Copeland d. Allen 6-3 6-4
QF Richards d. Hubbell [3] 2-6 6-3 7-5
QF Buck [2] d. Huebner 6-2 6-3

SF Felix [1] d. Copeland 6-0 6-2
SF Buck [2] d. Richards 6-2 6-3

FI Felix [1] d. Buck [2] 7-5 8-10 6-4

Note: LKK notes discrepancies between WT and the Hartford Courant
Harford has these different results for
2R Gloria Martin d. Dot O'Neal
2R Barbara Scarlett Allen d. Anne Towney 6-1 6-2 (a different opponent)
2R Kay Hubbell d. Dot Katz 6-1 6-0 (a different score !)
2R Midge Buck d. Barbara Barker 6-1 6-1 (a different opponent)
2R Lucille Heubner(a different spelling, but it may be a typo) d. Dot Senay 6-1 6-0 (a different opponent)

QF Midge Buck d. Lucille Heubner 6-1 6-1
-----

May 29, Women's International Matches, Surbiton, England

England d. Frace 16-1

Day 1
Angela Buxton d. Jacqueline Kermina 6-4 6-2
Shilrey Bloomer d. Ginette Bucaille 3-6 6-2 6-3
Christine Truman d. Beatrice de Chambure 6-2 4-6 6-2
Suzanne le Besnerais (Fr) d. pat Ward 7-5 3-6 6-4
Ann Shilcock d. Myrtil Dubois 6-2 4-6 6-4
Pat Hird d. Colette Monnot 8-6 6-4
Shilcock/Ward d. Bucaille/Le Besnerais 6-1 6-3
Bloomer/Buxton d. Dubois/Kermina 6-2 6-1

Day 2
Ward d. Dubois 6-4 6-3
Truman d. Monnot 6-1 6-2
Bloomer d. Kermina 6-2 7-5
Buxton d. Bucaille 6-2 6-4
Shilcock d. Le Besnerais 4-6 7-5 6-4
Hird d. de Chambure 7-5 6-1
Shilcock/Ward d. Dubois/Kermina 6-3 6-2
Bloomer/Buxton d. Bucaille/Le Besnerais 6-1 6-3
Hird/Truman d. de Chambure/Monnot 6-0 7-5
-----

May 27, Houston Municipal, Texas, US

SF Lovie Beard d. Lillian Carroll 6-2 6-1
SF Gee Gee Kamrath d. Bambi Whitridge 6-4 6-1

FI Kamrath d. Beard 7-5 6-1

DF G. Kamrath/Jeanne Kamrath d. Peggy Neuhaus/Virginia Elder 7-5 7-5

XD Whitridge/Richard Schuette d. Beard/Doug or Jay Fuller 8-6 6-1
-----

May 27, Greater Dallas, Texas, US

QF Rosemary Buck d. Peggy Vilbig Landtroop 6-1 6-1
QF Carolyn Savage d. Nancy Penson 6-8 6-2 6-4
QF Jean Johannes d. Bobby Gilchrist 7-5 6-2
QF Nancy Swenson d. Nancy Davis 6-1 6-4

SF Buck d. Savage 6-3 6-1
SF Johannes d. Swenson 6-4 6-4

FI Buck d. Johannes 6-4 6-2

Doubles
SF Gilchrist/Landtroop d. Buck/Beloate ?-6 6-3 7-5
SF Fenson/Swenson d. Savage/Norman 6-3 4-6 6-3

FI Gilchrist/Landtroop d. Fenson/Swenson 6-2 2-6 6-3
-----

Last edited by DavidK; Jan 1st, 2015 at 04:25 PM.
DavidK is offline  
post #26 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:30 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week ending June 3

May 28-29, Czechoslovakian Exhibition, Prague

Jennifer Hoad d. Jirina Elgrova 6-3
Jennifer Hoad d. Olga Gazdikova 6-3 6-2

-----

May 30, Central California, Sacramento, US

QF Mimi Arnold d. Donna Story 6-1 6-1
QF Wilma Smith d. Linda Vail 9-7 11-9
QF Mary Ann Mitchell d. Helen Hampton 6-1 6-1
QF Barbara Benigni d. Margery Kohler 6-3 6-0

SF Arnold d. Smith 6-1 6-3
SF Mitchell d. Benigni 6-1 6-4

DF Hampton/Helen Wong d. Story/Gerry Carter 4-6 6-1 6-0

-----

May 28-June 2, Surrey Grass Courts, Surbiton, England (Grass)

Singles (Draw=37)

1R: Bernice Carr (SA) d. Flo De La Courtie (Fra) 6-1 6-2
1R: Jean Forbes (SA) d. Jill Rook 6-2 6-1
1R: Jennifer Edmondson (Aus) d. Solveig Gustaffson 6-4 12-10
1R: Christine Truman d. Sheila Waddington 6-3 6-2
1R: Rosemary Deloford d. Sandra Reynolds (SA) 7-5 2-6 8-6

2R: Althea Gibson d. Gill Evans 6-0 6-1
2R: Colette Monnot (Fra) d. Sue Wadley 4-6 6-4 6-3
2R: Betty Rosenquest Pratt d. Doreen Spiers 6-4 6-2
2R: Pauline Roberts d. V Lewis 6-3 6-2
2R: Thelma Long d. Carr 6-3 8-6
2R: Forbes d. Edmondson 2-6 6-3 6-2
2R: Pat Hird d. Elaine Becroft (NZ) 6-1 6-3
2R: Shirley Bloomer d. Parveen Sheikh (Pak) 6-1 6-1

2R: Jennifer Middleton d. Beatrice De Chambure (Fra) 6-2 3-6 6-3
2R: Bobbie Wilson d. S Hammill 6-4 6-3
2R: Vera Thomas d. Truman 7-5 6-3
2R: Deloford d. Sidney Brock 7-5 6-4
2R: Angela Buxton d. Thea Hale 6-2 6-2
2R: Caroline Yates-Bell d. M Jeffries 6-1 6-2
2R: Anne Shilcock d. Lucy Byrne 7-5 6-1

3R: Gibson d. Monnot 6-3 6-0
3R: Pratt d. Roberts 6-3 6-4
3R: Long d. Forbes 6-2 6-2
3R: Hird d. Bloomer 8-6 8-6

3R: Middleton d. Wilson 7-5 6-0
3R: Thomas d. Deloford 5-7 6-1 6-4
3R: Buxton d. Morgan 6-1 6-3
3R: Shilcock d. Yates-Bell 6-0 6-3

QF: Gibson d. Pratt 6-2 6-3
QF: Long d. Hird 6-2 6-1
QF: Middleton d. Thomas ???
QF: Shilcock d. Buxton 6-2 3-6 6-4

SF: Gibson d. Long 6-3 5-7 6-4
SF: Shilcock d. Middleton 3-6 6-2 6-1

FI: Althea Gibson (US) d. Anne Shilcock 6-3 13-11

Doubles

QF: Forbes/Spiers d. Bloomer/Ward 6-3 7-5

SF: Long/Pratt d. Forbes/Spiers 6-3 8-6
SF: Buxton/Gibson d. Shilcock/Hird 9-7 6-3

FI: Thelma Long (Aus)/Pratt d. Angela Buxton/Althea Gibson (US) 6-4 6-3

MX: Thea Hale (SA)/Ian Vermaak (SA) d. Jennifer Edmondson (Aus)/Rod Laver (Aus) 3-6 6-4 6-3
-----

May 28?- June?, Connecticut State Championship, New Haven

2R Lois Felix d. Anne Harris 6-0 6-0
2R Julie Copeland d. Mrs. J. Rockwell 6-4 5-7 6-3
2R Mrs. Arkley Richards d. Elfie Carroll 3-6 6-4 7-5
2R Ruth Jeffery d. Charlotte Alling 6-4 6-4
2R Kay Hubbell d. Mary Pigott 6-0 6-1
2R Mrs. Marvin Johnson d. Lucille Huebner 6-2 6-4
2R Nancy Nelson d. Isabel Farmington 8-6 7-5
2R Louise Ganzenmuller d. Dot O'Neil 6-3 6-1

QF Felix d. Copeland 6-0 6-0
QF Richards d. Jeffery 6-4 6-1
QF Hubbell d. Johnson 6-4 2-6 6-2
QF Ganzenmuller 6-4 3-6 6-1?

SF Felix d. Richards 6-3 6-3
SF Hubbell d. Ganzenmuller 4-6 6-4 7-5

FI Felix d. Hubbell 6-1 6-4

Doubles
QF Felix/Hubbell d. G. Rogers/Carroll 6-3 6-2
QF Johnson/Jeffery d. Richards/Copeland 6-3 6-4
QF Margo Mahoney/A. Symners d. Alling/Rockwood 7-5 6-2
QF Ganzenmuller/Carroll d. Flo Blanchard/Phyllis Lockwood 6-1 6-0

SF Felix/Hubbell d. Johnson/Jeffery 6-3 6-3
SF Ganzenmuller/Carroll d. Mahoney/Symners 6-0 6-1

FI Ganzenmuller/Carroll d Felix/Hubbell 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Copeland/Amsden d. Anderson/Shimmel 6-1 6-4
SF Felix/Blanchard d. Alling/Baker 6-0 6-0

FI Copeland/Amsden drew with Felix/Blanchard 14-12 4-6 rain
-----

May 28-June 3, Barcelona International, Spain [Red Clay]

2R Nell Hopman (Aus) d. Pilar Barril 6-4 6-4

QF Daphne Seeney (Aus) d. Hopman 6-2 6-0
QF Heather Brewer (Ber) d. Alicia Guri 6-0 6-1
QF Jenny Staley Hoad (Aus) d. Josefa de Riba 6-3 7-9 6-2
QF Barbara Scofield Davidson (US) d. Maria Solsona 6-1 6-3

SF Brewer d. Hoad 8-6 6-1
SF Davidson d. Seeney 6-1 8-6

FI Brewer d. Davidson 6-2 6-2

Doubles
SF Seeney/Hopman d. Hoad/de Riba 6-2 6-2
SF Brewer/Davidson d. Barril/Guri 7-5 6-1

FI Seeney/Hopman d. Brewer/Davidson 6-4 6-0

Mixed Doubles
2R Barril/Antonio Martinez d. Maier/Bob Perry (US) 6-2 6-4

QF Davidson/Bob Howe (Aus) d. Barril/A.Martinez 6-06-4
QF Brewer/Abe Segal (SA) d. de Riba/Andres Gimeno 6-4 6-4
QF Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Hopman/Juan Manuel Couder w.o.
QF Hoad/Lew Hoad (Aus) d. Hoad/Hoad d. Guri/Emilio Martinez 6-2 6-3

SF Davidson/Howe d. Brewer/Segal 6-2 6-2
SF Seeney/Fancutt d. Hoad/Hoad 6-3 2-6 6-3

MX Davidson/Howed. Seeney/Fancutt 9-11 7-5 7-5
-----

Ends June 3, Hanover International, Germany [Red Clay]

FI Erika Vollmer d. Ingrid Metzner (Bra) 6-2 1-6 6-3

MX Vollmer/Hugh Stewart (US) d. Buding/Jack Arknstall (Aus) 6-3 6-4
-----

June 4, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Loris Nichols d. Norma Ellis Nethersole 6-3 6-0
-----

June 1, San Bernardino Open, Calif, US

SF Mary Arnold Prentiss d. Connie Cozens 6-0 6-1
SF Dodo Cheney d. Joan Johnson 6-4 6-3

FI Prentiss d. Cheney 10-8 6-2

Mixed Doubles
SF Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Jeri Shepard/Dave martin 6-3 8-10 6-3
SF Cheney/Glenn Hippenstiel d. Johnson/Merwin Miller 6-2 6-2

FI Cheney/G. Hippenstiel d. Prentiss/C. Hippenstiel w.o.
-----

June 4 New Mexico Open, Albuquerque, US

FI Nancy Pennies d. Stella Brewster 6-3 6-0

DF Brewster/Vivian Bull d. Bobby Utter/Nancy Burk 5-7 6-1 7-5

MX Brewster/Butzu d. Doris Corley/Doug Corley 6-2 3-6 6-4
-----

Last edited by Rollo; Jul 4th, 2015 at 12:51 PM.
DavidK is offline  
post #27 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:30 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week ending June 10

June 4-9, Northern Championships, Manchester, GB [Grass]

Singles (Draw= 46)

1R: Althea Gibson (US) d. Elaine Becroft (NZ) 6-0 6-2
1R: Heather Brewer (Ber) d. Mary Halford default
1R: Thelma Long d. R M Thackary 6-0 6-3
1R: G Pears d. S Hannah 6-3 6-3
1R: Angela Buxton d. Doreen Spiers 6-1 6-4
1R: Dottie Knode (US) d. Mrs Kemsey-Bourne 4-6 6-2 6-1
1R: Thea Hale (SA) d. Pauline Edwards 6-3 6-1
1R: Jennifer Middleton d. Pat Hird 1-6 6-4 6-4
1R: Bibi Gullbrandsson (Swe) d. H Tingley 7-5 6-4
1R: Anne Shilcock d. Hazel Moorley 6-2 6-4
1R: Sandra Reynolds (SA) d. Mrs RW Cooper 6-3 4-6 6-4
1R: Betty Rosenquest Pratt (US) d. H Heckler 6-4 6-2
1R: Winsome Flaxington (SA) d. J H Goodall 8-6 3-6 6-3
1R: Pat Ward d. Sheila Armstrong 6-1 7-5

2R: Gibson d. Bernice Carr (SA) 6-4 6-2
2R: Brewer d. Christine Truman 3-6 6-0 6-2
2R: Long d. Pears 6-0 6-1
2R: Buxton d. R O’Donnell 6-1 6-3
2R: Shirley Fry d. Anthea Gibb 6-3 6-1
2R: Bea Walter d. Nancy Liebert 6-1 6-0
2R: Shirley Bloomer d. Mrs M Malcolm default
2R: Merrill Hammill d. P Pratt 6-2 6-2

2R: Knode d. Hale ????
2R: Middleton d. Gullbrandsson 6-4 6-3
2R: Shilcock d. Reynolds 7-5 7-5
2R: Pratt d. Flaxington 6-0 6-1
2R: Jean Forbes d. Solveig Gustafsson 6-4 6-2
2R: Ward d. Daphne Seeney default
2R: Honor Durose d. Mrs M S Hodson 6-1 7-5
2R: Louise Brough (US) d. Estelle Van Tonder (SA) 6-3 6-3

3R: Gibson d. Brewer 6-3 6-1
3R: Long d. Buxton 4-6 6-4 7-5
3R: Bloomer d. Hammill 6-2 6-3
3R: Fry d. Walter 6-0 6-4

3R: Knode d. Middleton 9-7 6-3
3R: Shilcock d. Pratt 6-4 10-8
3R: Forbes d. Ward 6-3 7-5
3R: Brough d. Durose 6-1 6-2

QF: Gibson d. Long 6-2 6-3
QF: Fry d. Bloomer 6-2 4-6 6-4
QF: Knode d. Shilcock 6-3 2-6 6-3
QF: Brough d. Forbes 7-5 6-3

SF: Gibson d. Fry 6-3 6-8 7-5
SF: Brough d. Knode 6-3 6-3

FI: Althea Gibson (US) d. Louise Brough (US) 2-6 6-4 6-4


Doubles


QF: Buxton/Mortimer d. Brough/Fry 10-8 9-7
QF: Knode/Shilcock d. Forbes/Hale 6-1 6-3
QF: Long/Pratt d. Armostron/Hird 6-46 -2
QF: Bloomer/Ward d. Spiers/Walter 6-1 6-1

SF: Knode/Shilcock d. Buxton/Motimer 4-6 6-3 6-4
SF: Long/Pratt d. Bloomer/Ward 6-3 8-6

FI: Dottie Knode (US)/Anne Shilcock d. Thelma Long(Aus)/Betty Pratt (US) 6-1 5-7 6-2

MX: Anne Shilcok/Naresh Kumar (Ind) divided with Shirley Fry (US)/Bob Howe (Aus) at 6-3 3-6 due to "bad light"

-----

June 4-9, Cheltenham, GB [Grass]

QF Ann Haydon d. Irene de Lanslut (Fr) 8-6 6-0
QF Sheila Speight d. Florence de la Courtie (Fr) 7-5 6-1
QF Viola White d. Beatrice de Chambure (Fr) 6-4 8-6
QF Joan Curry d. Colette Monnot (FR) 7-5 6-2

SF Haydon d. Speight 6-1 6-2
SF White d. Curry 6-3 6-4

FI Haydon d. White 6-1 5-7 6-1

Doubles
SF White/Margaret Eyre d. de Chambure/Colette Monnot (FR) 6-2 0-6 8-6
SF Speight/Haydon d. Curry/Patience Thompson 1-6 6-2 6-2

DF Speight/Haydon d. White/Eyre 4-6 6-4 6-2

Mixed Doubles
FI Eyre/Arthur Marshall (Aus) d. Curry/Bruce S. Francis (Aus) 6-0 6-4
-----

June 4-9, Lowther, Barnes, GB [Grass]

SF Rosemary Deloford d. Pearl Panton 6-4 6-1
SF Elaine Watson d. Caroline Yates-Bell 6-3 5-7 6-2

FI Watson d. Deloford 6-3 10-8

DF Yates-Bell/Jill Rook d. Delford/Watson 6-2 6-3

MX Mrs. W.H.L. Gordon/L. Bowring (SA) d. Mrs. R.A. Gilbert/D.R. Hughes 3-6 6-4 8-6
-----

May 28-June 9, Ulster Championships, Belfast, Northern Ireland

FI: Mary O'Sullivan d. Audrey Clarke 2-6, 7-5, 6-1

DF: Audrey Clarke/E. Kirkpatrick d. K. Newcombe/M. O'Donnell 6-3, 5-7, 6-1

XDF: Donald L. Black (Rhod)/M. O'Donnell d. Orlando Garrido (CUB)/K. Newcombe 7-5, 9-7
-----

June 4-10, International Championships of Switzerland, Lugano, [Red Clay]

1R Nell Hopman (Aus) d. Louise Snow (US) 6-3 6-2

2R Darlene Hard (US) d. M. Koller 6-2 9-7
2R Jean Clarke (US) d. Anna Maria Frigerio (It) 3-6 6-2 6-2
2R Jenny Staley Hoad (Aus) d. Alice Wavre 6-2 6-4
2R Ingrid Metzner (Bra) d. Nell Hopman (Aus) 6-2 6-3
2R Nicla Migliori (It) d. Fay Muller (Aus) 7-5 1-6 8-6
2R Daphne Seeney (Aus) d. Inge Pohmann (Ger) 8-6 5-7 8-6
2R Jacqueline Kermina (Fr) d. Pilar Barril (Sp) 3-6 6-3 6-1
2R Bev Fleitz (US) d. Liezel Broz (Ast) 6-0 6-4

QF Clarke d. Hard 7-5 6-4
QF Hoad d. Metzner 6-2 6-4
QF Seeney d. Migliori 6-1 6-1
QF Fleitz d. Kermina 6-2 8-6

SF Hoad d. Clarke 6-2 7-5
SF Fleitz d. Seeney 6-4 6-2

FI Fleitz d. Hoad 1-6 6-3 6-3

Doubles
QF Seeney/Muller d. Broz/Frigerio 6-1 4-6 6-1
QF Metzner/Hopman d. Hoad/Snow 6-2 6-8 6-2
QF Migliori/Kermina d. Wavre/Zollinger 6-0 6-2
QF Fleitz/Hard d. Barril/Clarke 6-0 6-3

SF Seeney/Muller d. Metzner/Hopman 6-0 6-4
SF Fleitz/Hard d. Migliori/Kermina 6-1 6-0

DF Fleitz/Hard d. Seeney/Muller 6-3 7-5

Mixed Doubles
1R Hard/Ulf Schmidt (Swd) d. Migliori/Sergio Jacobini (It) 6-1 6-2
1R Frigerio/Cesare Guercilena (It) d. Molinari/Jacqueline Kermina (Fr) 2-6 6-1 6-4
1R Hoad/Luis Ayala (Chi) d. Clarke/Andres Gimeno (Sp) 6-2 6-4
1R Snow/Roy Emerson (Aus) d. Pohmann/Rupert Huber (Ger) 6-1 6-1
1R Muller/Neale Fraser (Aus) d. Metzner/Alberto Lazzarino (It) 6-4 3-6 6-2

QF Hard/Schmidt d. ?
QF Seeney/Trevor Fancutt (SA) d. Frigerio/Guercilena 6-3 6-0
QF Hoad/Ayala d. Snow/Emerson 9-7 5-7 6-2
QF Muller/Fraser d. Fleitz/John Fleitz (US) 6-1 3-6 6-4

SF Hard/Schmidt d. Seeney/Fancutt 6-2 6-4
SF Muller/Fraser d. Hoad/Ayala 6-1 6-4

FI Hard/Schmidt d. Muller/Fraser 6-0 6-4
-----

Ends June 9, Seattle City, Washington, US

QF Mary Ann Mitchell d. Margery Oke 6-0 6-0
QF Amy Yee d. Barbara Davidson 6-4 6-1
QF Janet Hopps d. Catherine Prince 6-2 6-4
QF Vera Dwight d. Joanne Holcomb 6-3 10-8

SF Mitchell d. Yee 6-2 6-3
SF Hopps d. Dwight 6-2 6-3

FI Hopps d. Mitchell 4-6 6-4 15-13

DF Hopps/Davidson d. Mitchell/Holcomb 2-6 8-6 6-3
-----

Ends June 10, Middlesex Bowl, Newton, Mass, US

2R Carol Wendell d. Jean McCormick 3-6 6-1 6-1
2R Sissy Leach d. Dorothy Hills 6-4 6-1

QF Baba Lewis d. Virginia Connolly 6-0 6-1
QF Nancy Norton d. Pat Sullvian w.o.
QF Mrs. Arkley Richards d. Wendell 6-1 6-4
QF Julie Copeland d. Leach 2-6 6-0 7-5

SF Lewis d. Norton 6-1 7-5
SF Richards d. Copeland 7-9 6-2 6-3

FI Lewis d. Richards 3-6 7-5 6-2
-----

Ends June 10, Mill Valley, Calif, US

1R Gerry Carter d. Pat Mahoney 8-6 6-10 6-0

QF Mimi Arnold d. Helen Hampton 6-1 6-1
QF Barbara Benigni d. Helen Baker 6-1 6-1
QF Linda Vail d. Carter 6-4 6-4
QF Pat Naud d. Connie Wilford 6-2 6-2

SF Arnold d. Vail 6-2 6-2
SF Benigni d. Naud 8-6 6-4

FI Arnold d. Benigni 6-1 6-4
-----

Ends June 10, Louisiana State Closed, New Orleans, US

SF Doris Middleton d. Lynn Krupp 6-0 6-2
SF Sandra Loubat d. Evelyn Keel 6-3 6-3

FI Loubat d. Middleton 6-1 6-0

DF Middleton/Waterhouse d. Keel/Barnett 6-4 6-4
-----

Ends June 12, First Annual Dixieland, Birmingham, Alabama, US

QF Anne Bagge (Den) d. Roberta Allison 6-1 6-0
QF Marilyn Stock d. Louise Fowler 7-5 6-0

SF Karol Fageros d. Bagge 6-0 6-2
SF Evelyn Cowan d. Stock 6-3 4-6 6-2

FI Fageros d. Cowan 6-0 6-0

DF Fageros/Bagge d. Fowler/Cowan 6-4 6-3
-----

Last edited by Rollo; Jul 4th, 2015 at 01:37 PM.
DavidK is offline  
post #28 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:31 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

June 11-17

June 11-16, Kent Championships, Beckenham, GB [Grass]

Singles (Draw=27)


1R: Darlene Hard (US) d. Valerie Lewis 7-5 6-3
1R: Rosemary Deloford d. Gill Evans 6-2 6-3
1R: Pat Hird-bye
1R: Thea Hale (SA)-bye
1R: Sheila Waddington d. Margaret O’Donnell 4-6 6-3 9-7
1R: Bibi Gullbrandsson (Swe) d. Doreen Spiers 6-3 8-6
1R: Sandra Reynolds (SA) d. Solveig Gustafsson (Swe) 6-3 3-6 6-3
1R: Heather Brewer (Ber) d. Elaine Becroft (NZ) 7-5 6-3

1R: Fay Muller (Aus) d. Vera Roberts 2-6 6-2 6-2
1R: Vera Dace Thomas d. Pauline Edwards 6-1 6-1
1R: Elaine Watson-bye
1R: Mrs. Sidney Brock-bye
1R: Jenny Middleton d. Winsome Flaxington (SA) 6-3 7-5
1R: Bea Walter d. Barbara Scofield Davidson (US) 6-4 0-6 6-4
1R: Estelle Van Tonder (SA)-bye
1R: Betty Rosenquest Pratt (US) d. Jennifer Edmondson (Aus) 6-2 4-6 6-4

2R: Hard d. Deloford 6-0 6-3
2R: Hird d. Hale 6-2 3-6 6-4
2R: Gulbrandsson d. Waddington 6-1 6-1
2R: Brewer d. Reynolds 3-6 6-0 12-10

2R: Muller d. Thomas 6-4 6-4
2R: Watson d. Brock 6-2 6-4
2R: Middleton d. Walter 6-1 7-5
2R: Pratt d. Van Tonder 6-2 6-2

QF: Hard d. Hird 6-4 7-5
QF: Brewer d. Gullbrandsson 8-6 11-13 7-5
QF: Muller d. Watson 7-5 6-3
QF: Pratt d. Middleton 7-5 4-6 6-4

SF: Hard d. Brewer 6-3 6-2
SF: Pratt d. Muller 1-6 7-5 6-4

FI: Darlene Hard (US) and Betty Pratt (US) divided the title because of rain

Doubles

SF Hard/Muller d. Knight/Gibb 6-3 6-3
SF Walter/Spiers d. Brewer/Hale 9-7 8-6

Hard/Muller divided with Walter/Spiers

-----

June 11-16, West of England, Bristol, GB (Grass)

Singles (Draw=at least 35)

1R Christiane Mercelis (Bel) d. Florence de la Courtie (Fr) 6-4 6-1
1R: Jenny Hoad d. Irene De Lansalut 10-12 6-3 7-5
1R: Bernice Carr d. Norma Seacy 6-1 6-0

2R: Althea Gibson (US) d. Pilar Barril (Sp) 6-1 6-3
2R: Viola White d. Anne Marie Crowet (Bel) 6-3 6-3
2R: Ann Haydon d. Mrs P J Kerr 6-0 6-0
2R: Pat Thompson (Aus) d. Beatrice de Chambure (Fr) 6-0 0-6 6-4
2R: Christiane Mercelis (Bel) d. Flo de la Courtie (Fr) 6-4 6-1
2R: ????
2R: Merrill Hammill (SA) d. C Emmett 3-6 6-3 6-2
2R: Hoad (Aus) d. Parveen Sheikh (Pak) 4-6 6-1 6-4

2R: Sheila Armstrong d. Marie Odile Bouchet 6-2 6-2
2R: Lisa Gram Anderson (Den) d. M Wood-Power 6-0 6-0
2R: Jean Forbes (SA) d. R Laurent 6-1 6-0
2R: Carr d. Joan Curry 6-2 6-3
3R: Jean Clarke (US) d. H Heckler 6-4 6-0
2R: Colette Monnot (Fra) d. Mrs N Watkins 6-4 6-3
2R: Louise Snow (US) d. Marion Boundy 9-7 6-3
2R: Daphne Seeney (Aus) d. Mrs M Morgan 6-1 6-0

3R: Gibson d. White 6-2 6-2
3R: Haydon d. Thompson 6-3 6-1
3R: Mercelis d. ????
3R: Hoad d. Hammill 6-2 6-4

3R: Armstrong d. Andersen 6-1 3-6 6-1
3R: Forbes d. Carr 6-2 6-3
3R: Clarke d. Monnot 6-2 6-3
3R: Daphne Seeney (Aus) d. Snow 6-0 6-4

QF: Gibson d. Haydon 6-3 6-4
QF: Hoad d. Mercelis 4-6 10-8 6-2
QF: Armstrong d. Forbes 6-2 5-7 6-4
QF: Seeney d. Clarke 6-1 6-2

SF: Gibson d. Hoad 6-4 7-5
SF: Seeney d. Armstrong 6-2 5-7 6-4

FI: Althea Gibson (US) d. Daphne Seeney (Aus) 6-2 10-8

Doubles
SF Hoad/Forbes d. Eyre/White 6-2 7-5
SF Gibson/Seeney d. Curry/Rita Drobny 6-0 6-1

FI Gibson/Seeney d. Hoad/Forbes 6-2 6-4

Mixed Doubles
SF Gibson/Luis Ayala (Chi) d. Eyre/Bob Perry (US) 7-5 6-4
SF Forbes/Gordon Forbes (SA) d. Seeney/Trevor Fancutt (SA) 6-3 1-6 6-3

FI divided
-----

June 7-16, West of Scotland Championships, Glasgow, Scotland (Grass)

FI: Heather Macfarlane d. Marion Walker 6-0, 6-2
-----

Ends June 15, Massachusetts State, Chestnut Hill, US

1R Carol Wendell d. Sheila Maroschick 6-4 6-2
1R Baba Lewis d. Shirley Liu 6-1 6-1
1R Kitty Stanton d. Jane Woodsworth 4-6 6-3 6-2
1R Dorothy "Dottie" Hills d. Glenna Holleran 6-3 7-5
1R Ada King d. Virginia Connolly 6-3 6-3

2R Belmar Gunderson d. Joan Stockdale 6-1 6-1
2R Hills d. Ruth Greenfield 6-2 6-0
2R Kay Hubbell d. Joan Sullivan 6-4 6-1
2R Nancy Norton d. Wing 6-2 6-2
2R Lois Felix d. Mrs. Clarence Warner w.o.
2R Hudcovich d. Wendell 6-1 6-4
2R Lewis d. Stanton 6-0 6-1
2R Ruth Jeffrey d. Charlotte Alling 6-3 6-1

QF Gunderson d. Hills 6-2 6-2
QF Hubbell d. Norton 6-2 6-2
QF Felix d. Hudcovich 6-1 6-3
QF Lewis d. Jeffrey 6-1 2-6 7-5

SF Hubbell d. Gunderson 8-6 7-5
SF Felix d. Lewis 6-8 6-1 6-0

FI Felix d. Hubbell 6-2 6-3

Doubles
1R Felix/Hubbell d. Stockdale/J. Sullivan 6-1 60
1R Norton/Alling d. Wendell/Pat Sullivan 6-4 6-4

QF Jeffrey/Gunderson d. Wyness/Rodman 6-0 6-0
QF Lewis/Margaret Varner d. Richards/Wilson 6-1 1-6 6-4
QF Felix/Hubbell d. Norton/Alling 6-2 6-0
QF Leach/Helen Rihbany d. Stanton/Hills 6-4 6-1

SF Lewis/Varner d. Jeffrey/Gunderson 9-7 6-3
SF Fliex/Hubbell d. Leach/Rihbany 6-3 6-3

FI Felix/Hubbell d. Lewis/Varner 4-6 6-3 6-4

Mixed Doubles
SF Gunderson/Callahan d. Connolly/Lynch 6-1 6-4
SF Liu/Clark d. Raleigh/Raleigh w.o.

FI Gunderson/Callahan d. Liu/Clark 6-2 6-0
-----

June 11-17, Blue and Gray, Montgomery, Alabama, US

1R Karol Fageros d. Louise Fowler 6-0 6-0
1R Owen McHaney d. Alejandra Pinedo (Mex) 6-4 ret.
1R Martha Hernandez (Mex) d. Edith Morton 6-1 6-2
1R Sara Mae Turber d. Bea Saver 5-7 6-3 6-3
1R Yola Ramirez (Mex) d. Kathy Basila 6-0 6-0

QF Fageros d. McHaney 6-2 6-3
QF Hernandez d. Marilyn Stock 6-2 6-4
QF Evelyn Cowan d. Julie Copeland 6-8 6-2 6-2
QF Ramirez d. Turber 7-5 6-1

SF Fageros d. Hernandez 6-3 6-1
SF Ramirez d. Cowan 6-1 6-3

FI Fageros d. Ramirez 6-3 6-3

Doubles
1R Hernandez/Pinedo d. Fowler/Cowan 6-1 7-5
1R Stock/McHaney d. E. Morton/Basila 6-1 6-0

SF Turber/Copeland d. Hernandez/Pinedo 4-6 6-1 6-3
SF Fageros/Ramires d. Stock/mcHaney 6-4 6-3

FI Fageros/Ramirez d. Turber/Copeland 6-1 6-2

Mixed Doubles
1R Turber/Ed Rubinoff d. Stock/Andre Donnadieu (Mex) 8-5
1R Copeland/Whitney Reed d. Pinedo/John Kopf w.o.

SF Fageros/Johan Kupferburger (SA) d. Turber/Rubinoff 8-1
SF Ramirez/Jose Ochoa (Mex) d. Copeland/Reed 8-3

FI Ramirez/Ochoa d. Fageros/Kupferburger 3-6 7-5 6-0
-----

June 17, Triple A, St. Louis, Missouri

2R Merceina Weiss Parker d. Mary Clenlein? 6-0 6-0
2R Nina Brown Hamilton d. Gay Freund 6-3 6-0
2R Lois Weinstein d. Mary Izard 6-2 6-2
2R Marilyn Mueller d. Anne Bagge 6-8 6-3 6-1

QF Parker d. Hamilton 6-2 6-1
QF Bev Tolan d. Carol Boshard 2-6 6-2 6-2
QF Lucille Davidson d. Erika Puetz 6-2 7-5
QF Mueller d. Weinstein 6-2 6-3

SF Parker d. Tolan 6-2 6-1
SF Davidson d. Mueller 6-3 6-4

FI Davidson d. Parker 7-5 7-5

Doubles
1R Davidson/Bagge d. Izzard/Mueller 6-0 6-1

SF Parker/Hamilton d. Davidson/Bagge 6-3 6-8 6-1
SF Puetz/Tolan d. Boshard/Weinstein 7-5 6-8 6-4

FI Parker/Hamilton d. Puetz/Tolan 6-3 6-1
-----

June 11-17, Texas Sectional, San Antonio, US

FI Ethel Norton d. Marilyn Montgomery 6-2 6-1

DF Norton/Hariette Pullen d. Montgomery/Margaret Landtroop 5-7 7-5 7-5
-----

Ends June 17, Delaware Valley, Philadelphia, US

SF Alice Fehrenbach d. Rose Bressi 6-1 6-1
SF Betty Smith d. Mrs. Harry Hoffman 1-6 6-3 6-3

FI Fehrenbach d. Smith 6-1 6-2
-----

Ends June 17, Los Angeles Public Parks, Calif, US

SF Joan Johnson d. Connie Cozens 6-3 6-2
SF Marilyn Joseph d. Jeri Shepard 6-4 7-5

FI Johnson d. Jospeh 7-5 6-3

DF Shepard/Johnson d. Cozens/Gertude Irish 6-1 6-2
-----

Ends June 17 Menlo Circus Club Invitation, Menlo Park, Calif, US

QF Mimi Arnold d. Connie Wilford 6-3 6-0
QF Barbara Benigni d. Donna Story 6-1 6-0
QF Linda Vail d. Audrey Arnold 6-3 6-2
QF Pay Naud d. Gerry Carter w.o.

SF Benigni d. Vail 6-4 6-4
SF Arnold d. Naud 6-4 6-3

FI Arnold d. Benigni 6-1 6-1
-----

June 17-18, Wightman Cup, Wimbledon, GB [Grass]

US d. GB 5-2

Louise Brough (US) d. Angela Mortimer 3-6 6-4 7-5
Shirly Fry (US) d. Angela Buxton 6-2 6-8 7-5
Brough d. Buxton 3-6 6-3 6-4
Angela Mortimer d. Fry 6-4 6-3
Shirley Bloomer d. Dottie Head Knode (US) 6-4 6-4

Knode/Bev Fleitz (US) d. Bloomer/Pat Ward 6-1 6-4
Brough/Fry d. Mortimer/Buxton 6-2 6-2
-----

June 11-17, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Edda Buding d. Erika Obst Vollmer 6-3 6-2

DF: Edda Buding/Ilse Buding d. Erika Obst Vollmer/Barbel Ahlert 6-0 6-1

MX: Totta Zehden/Milan Branovic d. Erika Obst Vollmer/Grosse 4-6 8-6 6-3
-----

date unknown, Viareggio, Italy (Clay)

FI: Thelma Coyne Long (Aus) d. Nicla Artigiani Migliori 6-3 6-2
-----

Last edited by Rollo; Jul 4th, 2015 at 02:02 PM.
DavidK is offline  
post #29 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:31 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Week of June 18-24

June 17-23, Philadelphia and District Grass Courts, Philadelphia, US

QF: Margaret Osborne DuPont d. Joy Valderrama 6-0 6-0
QF: Barbara Laussat Clement d. Gloria Young 6-2 6-0
QF: Bunny Vosters d. Ann Wetzel 6-1 6-0
QF: Sylvia Knowles Simonin d. Anne Hoffman 6-1 6-4

SF: DuPont d. Laussat 6-2 6-3
SF: Vosters d. Simonin 6-2 6-2

FI: Margaret DuPont d. Bunny Vosters 6-3 5-7 6-0

Doubles

SF: DuPont/Vosters d. Robinson/Morris 6-2 6-1
SF: Simonin/Wetzel d. Clement/Young 6-0 11-9

DF: Margaret DuPont/Bunny Vosters d. Sylvia Simonin/Ann Wetzel 6-3 2-6 6-4

-----

June 18-23. Malvern, England, GB (Grass)

SF Erika Vollmer (Ger) d. Ann Haydon 6-1 6-3
SF Ingrid Metzner (Bra) d. Lisa Gram Andersen (Den) 6-1 6-2

FI Metzner d. Vollmer 6-1 7-5

DF Vollmer/Metzner d. Andersen/Haydon 6-1 6-1

MX Haydon/Roger Becker d. Vollmer/Mike Davies 6-3 2-6 6-4

-----

June 18-23, London Grass Courts, Queen's Club, GB [Grass]

1R Pat Hird d. Gloria Butler (US) 6-3 6-0
1R Heather Brewer (Ber) d. I.V. Hutchings 6-0 6-3
1R Betty Pratt (US) d. Francoise Lemal (Fr) 6-1 7-5
1R Suzy Kormoczi (Hun) d. Marian Craig Smith 6-2 6-4
1R Bea Walter d. Pilar Barril (Sp) 4-6 6-3 6-4
1R Georgie Woodgate d. Mrs. B.H. Davies 6-0 6-2
1R Christine Truman d. Jenny Middleton 6-4 4-6 6-2
1R Angela Buxton d. C. Emmett 6-0 6-0

2R Darlene Hard (US) d. Bibi Gullbrandsson (Swd) 6-2 6-2
2R Elaine Watson d. Jean Clarke (US) 4-6 7-5 8-6
2R Thea Hale (SA) d. C. Baumgarten (Fr) 6-2 6-0
2R Barbara Scofield Davidson (US) d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-2 3-6 6-1
2R Hird d. Astrid Winther (Nor) 6-2 6-4
2R Christiane Mercelis (Bel) d. Fay Muller (Aus) 3-6 6-3 8-6
2R Brewer d. ??
2R Buxton d. Sheila Armstrong 6-2 6-2
2R Pratt d. Walter 6-1 6-2
2R Kormoczy d. Truman 4-6 6-4 6-3
2R Pat Ward d. Jennifer Edmondson (Aus) 6-2 6-3
2R Nell Hopman (Aus) d. Louise Snow (US) 6-4 6-1
2R Doreen Spiers d. Margaret O'Donnell (Aus) 6-3 6-4
2R Daphne Seeney (Aus) d. ??
2R: Jean Forbes d. Margot Gordon 6-4 6-4

3R Hard d. Watson 6-3 7-5
3R Hale d. Davidson 6-2 3-6 6-4
3R Mercelis d. Hird 6-2 6-3
3R Buxton d. Brewer 6-0 8-6

3R Pratt d. Kormoczi 6-4 7-9 6-3
3R Ward d. Hopman 6-2 6-2
3R Seeney d. Spiers 6-4 6-2
3R: Forbes d. Vera Roberts 6-2 8-6

QF Hard d. Hale 6-3 3-6 6-4
QF Buxton d. Mercelis 6-2 6-4
QF Ward d. Pratt 2-6 7-5 6-0
QF Seeney d. Forbes 6-4 6-8 6-4

SF Buxton d. Hard 6-4 7-5
SF Ward d. Seeney 9-7 4-6 6-0

FI: Angela Buxton d. Pat Ward 6-4 6-0

Doubles

2R Fleitz/Hard d. Pratt/Long 7-5 ?-?
2R Knode/Mercelis d. Hird/Craig Smith 7-5 ?-6 7-5

QF Brough/Fry d. Spiers/Walter 6-2 6-1
QF Seeney/Muller d. Fleitz/Hard 2-6 6-2 7-5
QF Mortimer/Anne Shilcock d. Knode/Mercelis 6-1 9-7
QF Buxton/Gibson d. Bloomer/Ward 6-2 6-2

SF Brough/Fry d. Seeney/Muller 6-3 6-2
SF Gibson/Buxton d. Mortimer/Shilcock 4-6 6-2 6-0

FI Brough/Fry d. Gibson/Buxton 6-3 7-5

Mixed Doubles

SF: Gibson/Gardnar Mulloy (US) d. Ward/Neale Fraser (Aus) 6-1 6-2
SF: Hard/Bob Howe (Aus) d. Seeney/Trevor Fancutt (SA) 6-2 7-5

FI: Althea Gibson/Gardnar Mulloy d. Darlene Hard/Bob Howe (Aus) 3-6 6-3 6-4

-----

June 16-23, Scottish Midland Counties Championships, Dundee, Scotland

FI: A. Barclay d. B. Devlin 4-6 6-4 10-8

DF: Mrs E. Landsmann/E. Vlandy d. Anita Ellis/R. Ellis 6-2 2-6 6-1

MX: Anita Ellis/Ronald T Ellis d. A. Paterson/W.C. Masson 8-6 13-11

-----

June 18-24, Southern Championships, Atlanta, Georgia

1R Yola Ramirez (Mex) d.. Owen McHaney 7-5 6-2
1R Betty Gray d. Sandra Atkinson 3-6 6-0 6-4
1R Martha Hernandez (Mex) d. Janie Haynie 4-6 6-2 6-3
1R Marilyn Stock d. Julie Copeland 6-4 6-8 6-3
1R Betty Braselton d. Louise Fowler 7-5 6-3
1R Betty Rush d. Alejandra Pinedo (Mex)6-3 2-6 6-4

2R Ramirez d. Marilyn Voges 6-1 6-3
2R Beverly Tolan d. Gray 6-1 6-2
2R Hernandez d. Barbara Dupree 6-1 6-0
2R Donna Floyd d. Sara Mae Turber 6-2 6-4
2R Karol Fageros d. Stock 6-1 6-1
2R Braselton d. Rush 6-1 6-2
2R Sandra Loubat d. Carolyn Cobb 6-0 6-0
2R Evelyn Cowan d. Anne Bagge 6-0 6-2

QF Ramirez d. Tolan 6-2 6-0
QF Floyd d. Hernandez 6-1 6-1
QF Cowan d. Loubat 6-1 6-4
QF Fageros d. Braselton 6-0 6-0

SF Ramirez d. Floyd 6-3 6-2
SF Fageros d. Cowan 6-4 6-3

FI: Yola Ramirez (Mex) d. Karol Fageros 7-5 10-8

Doubles

2R Hernandez/Pinedo d. Tolan/McHaney 9-7 6-4

QF Fageros/Ramirez d. Braselton/Long 6-2 6-2
QF Hernandez/Pinedo d. Voges/Rush 6-4 6-1
QF Fowler/Cowan d. Stock/Bagge 7-5 5-2
QF Copeland/Turber d. Floyd/Cohen 5-7 6-2 6-3

SF Fageros/Ramirez d. Hernandez/Pinedo 7-5 6-3
SF Copeland/Turber d. Fowler/Cowan 6-2 6-4

FI Fageros/Ramirez d. Copeland/Turber 6-1 6-3

Mixed Doubles

QF Fageros/Johan Kupferberger (SA) d. Stewart/Shaw Emmons 6-1 6-3
QF Loubat/Jose Aguero (Bra) d. Tolan/Crawford Henry 6-1 6-0
QF Turber/Slew Hester d. Ramirez/Jose Ochoa (Mex) 6-2 6-2
QF Hernandez/Andres Donnadieu (Mex) d. Copeland/Don Kaiser 8-6 2-6 6-1

SF Fageros/Kupferburger d. Loubat/Aguero
SF Hernandez/Donnadieu d. Turber/Hester

FI Fageros/Kupferburger d. Hernandez/Donnadieu 8-6 (pro set)

-----

June 23,New Jersey State, Orange, NJ, US

FI Carmen Lampe d. Margaret Disco 6-3 6-1

-----

June 14-23, East of Scotland Championships, Edinburgh, Scotland

FI: Norma Seacy d. K. Gillespie 6-3 3-6 6-3

DF: J. Smart/Jean Torrance d. Mollie Mackay/F. Roulston 6-0 3-6 9-7

MX: Mollie Mackay/Robin Welsh d. Norma Seacy/Tadeusz A. Slawek (Pol) 8-6 2-6 6-1

Last edited by Rollo; Jul 4th, 2015 at 03:03 PM.
DavidK is offline  
post #30 of 229 (permalink) Old Aug 5th, 2011, 03:31 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,430
                     
Re: 1956 Results

Wimbledon

First Round
Beverly Fleitz (US) [2] bye
Pilar Barril (Sp) bye
Gem Hoahing bye
Jennifer Edmondson (Aus) bye

Daphne Seeney (Aus) bye
Leonie Brighton bye
Nell Hopman (Aus) bye
Suzy Kormoczy (Hun) bye

Angela Buxton [6] bye
Suzanne le Besnarais (Frn) bye
Norma Kemsey-Bourne bye
Lisa Gram Andersen (Den) bye

Joopy Roos (Neth) bye
Mrs. Bobbie Wilson bye
Elaine Watson bye
Joan Curry bye

Angela Mortimer [3] d. Thelma Long (Aus) 6-1 4-6 6-3
Pearl Panton d. Anthea Gibb 6-4 6-3
Hazel Morley [Q] d. Sheila Bramley 7-5 6-4
Darlene Hard (US) d. Denise Collier 6-2 6-2

Bea Walter d. Rosemary Deloford 0-6 6-4 6-1
Barbara Davidson (US) d. Bibbi Gullbrandsson-Sanden (Swd) 8-6 7-5
Thea Hale (SA) d. Gill Evans 6-2 6-2
Florence de la Courtie (Fr)[Q] d. Jane Godfrey [Q] 6-4 6-2

Dottie Knode (US) [7] d. Sue Waters 8-6 6-2
Vera Puzejova (Cz) d. Valerie Lewis 1-6 6-0 6-3
Doreen Spiers d. Pauline Roberts 8-6 5-7 6-4
Erika Vollmer (Ger) d. Mrs. Sidney Brock [Q] 6-1 6-1

Elaine Becroft (NZ) [Q] d. Sheila Armstrong 6-0 7-5
Jean Clarke (US) d. Estelle van Tonder (SA) 6-1 7-5
Pat Ward d. Heather Macfarlane 6-3 6-2
Bernice Carr (SA) d. Jill Rock [Q] 6-0 6-0

Jenny Hoad (Aus) d. Georgie Woodgate 6-3 3-6 6-2
Vera Thomas d. Lorna Cawthorn 6-2 6-2
Joan MacLeod d. Viola White 2-6 6-2 9-7
Sheila Waddington (SA) [Q] d. Janet Morgan 6-4 4-6 9-7

Heather Brewer (Ber) d. Nel van der Storm (Neth) 6-1 6-3
Maria-Josefa de Riba (Sp) d. Marion Boundy 7-5 6-2
Ginette Bucaille (Frn) d. Astrid Winther (Nor) 6-2 6-1
Shirley Fry (US) [5] d. Christianne Mercelis (Bel) 6-2 6-1

Kathleen Holt d. Margaret O'Donnell (Aus) 4-6 7-5 6-4
Louise Snow (US) d. Sheila Speight 6-0 6-3
Pat Hird d. June Fitzpatrick (Ire) 2-6 6-3 6-2
Ingrid Mentzer (Brz) d. Elsa Schmith (Den) 6-3 6-4

Anne Shilcock d. Ilse Buding (Ger) 6-3 6-2
Ann Haydon d. Kay Newcombe (Aus) [Q] 6-0 6-2
Pat Wheeler [Q] d. Margot Parker 2-6 6-0 6-2
Althea Gibson (US) [4] d. Edda Buding (Ger) 6-4 6-2

Sandra Reynolds (SA) bye
Pat Brown bye
Elizabeth Broz (Austria) bye
Solveig Gustafsson (Swd) bye

Betty Pratt (US) bye
Marion Craig-Smith bye
Jean Knight bye
Shirley Bloomer [8] bye

Caroline Yates-Bell bye
Barbara Knapp bye
Colette Monnot (Frn) [Q] bye
Fay Muller (Aus) bye

Jennifer Middleton bye
Phyllis Edwards bye
Jean Forbes (SA) bye
Louise Brough (US) [1] bye
---------------------------------------------------------
Second Round
Fleitz [2] d. Barril 6-4 6-3
Hoahing d. Edmondson 6-4 6-2
Seeney d. Brighton 6-2 6-3
Kormoczy d. Hopman 6-1 6-4

Buxton [6] d. le Besnerais 6-4 6-0
Gram Andersen d. Kemsey-Bourne 6-4 6-1
Roos d. Wilson 4-6 6-2 6-2
Watson d. Curry 6-2 6-3

Mortimer [3] d. Panton 6-1 6-2
Hard d. Moorley [Q] 6-2 6-3
Davidson d. Walter 6-3 7-9 6-4
Hale d. Courtie [Q] 7-4 4-6 8-6

Puzejova d. Knode [7] 6-4 7-9 6-1
Vollmer d. Spiers 6-2 6-0
Becroft [Q] d. Clarke 6-3 3-6 7-5
Ward d. Carr 12-10 4-6 6-2

Hoad d. Thomas 8-6 6-4
Waddington [Q] d. Macleod 4-6 6-0 10-8
Brewer d. de Riba 6-4 6-0
Fry [5] d. Bucaille 6-3 6-2

Snow d. Holt 6-3 6-1
Hird d. Metzner 3-6 6-0 7-5
Shilcock d. Haydon 3-6 6-3 6-2
Gibson [4] d. Wheeler [Q] 6-1 6-2

Brown d. Reynolds 6-4 4-6 6-3
Gustafsson d. Broz 6-2 7-5
Pratt d. Craig-Smith 6-4 6-3
Bloomer [8] d. Knight 6-0 6-0

Yates-Bell d. Knapp 6-0 6-8 6-4
Muller d. Monnot [Q] 6-3 6-2
Middleton d. Edwards 6-2 6-4
Brough [1] d. Forbes 6-0 6-0
---------------------------------------------------------
Third Round
Fleitz [2] d. Hoahing 6-1 6-3
Kormoczy d. Seeney 6-2 6-3
Buxton [6] d. Gram Andersen 6-3 6-2
Watson d. Roos 10-8 6-2

Mortimer [3] d. Hard 6-3 7-5
Hale d. Davidson walkover
Puzejova d. Vollmer 10-8 6-3
Ward d. Becroft [Q] 6-4 6-4

Hoad d. Waddington [Q] 6-0 6-2
Fry [5] d. Brewer 6-3 6-4
Hird d. Snow 3-6 6-1 6-2
Gibson [4] d. Shilcock 4-6 6-2 6-1

Brown d. Gustafsson 6-1 6-3
Bloomer [8] d. Pratt 4-6 6-2 8-6
Muller d. Yates-Bell 6-0 6-0
Brough [1] d. Middleton 6-0 6-4
------------------------------------------------------------
Fourth Round
Fleitz [2] d. Kormoczy 6-0 8-6
Buxton [6] d. Watson 6-4 6-4
Mortimer [3] d. Hale 6-2 6-0
Ward d. Puzejova 6-3 6-2

Fry [5] d. Hoad 6-2 6-2
Gibson [4] d. Hird 6-0 6-4
Bloomer d. Brown 6-2 7-5
Brough [1] d. Muller 6-3 6-1
----------------------------------------------------------
Quarters
Buxton [6] d. Fleitz [2] walkover
Mortimer [3] d. Ward 6-3 6-0
Fry [5] d. Gibson [4] 4-6 6-3 6-4
Brough [1] d. Bloomer [8] 5-7 6-1 6-3

Semis
Buxton [6] d. Mortimer [3] 6-1 6-4
Fry [5] d. Brough [1] 6-4 4-6 6-3

Final
Fry [5] d. Buxton [6] 6-3 6-1
----------------------------------------
Beverly Fleitz-the co-favorite and #2 seed , withdraws on docter's advice after discovering she is pregnant. This opens up the draw to allow for a British woman to make the Wimbledon final for the first time after World War Two.

Thanks to Andrew Tas for results

Seeds
1. Brough/Fry
2. Mortimer/Shilcock
3. Buxton/Gibson
4. Fleitz/Hard

1st Round
J.Fleitz/ D.Hard[4] d. R.C.Panton/A.H.Thomas 6-0 6-3
D.Spiers/G.Walter d. C.L.Levy/K.Newcombe 3-6 6-3 6-1
M.M.Eyre/V.S.White d. P.J.Curry/J.Drobny 6-0 4-6 6-3
M.Craig Smith/P.A.Hird d. J.R.M.Morgan/S.Speight 6-4 7-5
E.Buding/I.Buding d. B.Gullbrandsson Sanden/E.Gustafsson w/o
F.Muller/D.G.Seeney d. P.Barril/M.J.de Riba 6-1 6-1
J.Rook/C.Yates Bell d. J.A.Collier/V.A.Roberts 3-6 6-3 6-2
J.Clarke/L.Snow d. G.P.Butler/G.Davidson w/o
T.Long/E.C.S.Pratt d. R.A.Gilbert/S.E.Waters 6-2 6-0
S.J.Bloomer/P.E.Ward d. S.M.Armstrong/A.S.Haydon 6-3 6-2
V.M.Lewis/C.G.Moeller d. P.Edwards/H.Moorley 6-1 6-4
S.M.Colebrooke/B.N.Knapp d. J.M.Middleton/E.M.Watson 6-3 7-5
W.Brewer/N.Hopman d. W.H.L.Gordon/E.Vollmer 6-3 6-4
D.P.Knode/C.Mercelis d. E.Broz/M.H.O'Donnell 6-2 6-2
L.A.Hoad/Z.Kormoczi d. J.R.Forbes/J.F.Hale w/o
A.Buxton/A.Gibson[3] d. V.Puzejova/A.Winther 6-1 6-1
------------------------------------
2nd Round
A.Mortimer/J.A.Shilcock[2] d. J.A.Roos/C.J.van der Storm 7-5 6-2
G.Bucaille/S.le Besnarais d. J.B.Fulton/F.B.Webb 6-1 6-1
E.Becroft/R.J.R.Bulleid d. R.Davar/C.G.Hoahing w/o
D.L.Wedderburn/G.E.Woodgate d. P.C.Bramley/H.M.Macfarlene 9-7 4-6 6-1
Spiers/Walter d. Fleitz/Hard[4] w/o
Craig Smith/Hird d. Eyre/White 6-2 5-7 6-3
Muller/Seeney d. E.Buding/I.Buding 6-2 6-4
Rook/Yates Bell d. Clarke/Snow 6-4 6-4

Long/Pratt d. Bloomer/Ward 8-6 6-0
Lewis/Moeller d. Colebrooke/Knapp 6-3 6-2
Knode/Mercelis d. Brewer/Hopman 3-6 7-5 6-3
Buxton/Gibson[3] d. Hoad/Kormoczi 6-1 6-1
H.Billington/M.E.Parker d. G.Evans/E.van Tonder 7-5 6-2
B.de Chambure/C.Monnot d. J.L.Deloford/R.F.Woodgate 6-4 6-2
S.Reynolds/S.G.Waddington d. J.A.White/R.B.R.Wilson 6-3 7-5
A.L.Brough/S.Fry[1] d. L.Gram Andersen/E.Schmith 6-1 6-0
------------------------------------
3rd Round
Mortimer/Shilcock[2] d. Bucaille/le Besnarais 6-1 7-5
Wedderburn/G.Woodgate d. Becroft/Bulleid 6-3 3-6 6-4
Spiers/Walter d. Craig Smith/Hird 4-6 6-4 6-3
Muller/Seeney d. Rook/Yates Bell 6-1 6-2

Long/Pratt d. Lewis/Moeller 6-2 6-4
Buxton/Gibson[3] d. Knode/Mercelis 6-3 6-2
de Chambure/Monnot d. Billington/Parker 6-2 3-6 6-4
Brough/Fry[1] d. Reynolds/Waddington 6-0 6-0
-------------------------------------
Quarters
Mortimer/Shilcock[2] d. Wedderburn/G.Woodgate 6-2 6-4
Muller/Seeney d. Spiers/Walter 6-2 6-4
Buxton/Gibson[3] d. Long/Pratt 5-7 6-1 6-1
Brough/Fry[1] d. de Chambure/Monnot 6-0 6-1

Semis
Buxton/Gibson[3] d. Brough/Fry[1] 7-5 6-4
Muller/Seeney d. Mortimer/Shilcock[2] 6-4 6-2

Final
Buxton/Gibson[3] d. Muller/Seeney 6-1 8-6

Mixed Doubles
(80 pairs)

First Round
WS Farrer/ E van Tonder d. J Blatchford/ D Midgley 61 36 62
JM Ward/ AC Brighton d. CW Hannam/ GE Woodgate 46 75 63
DW Candy/ G Davidson d. G Sjowall/ A Winther 64 62
GD Oakley/ PA Hird d. GL Ward/ G Walter 63 60
AD Marshall/ VA Roberts d. BS Francis/ K Newcombe 46 64 64
NA Fraser/ PE Ward d. HF Walton/ G Evans 62 63
S Davidson/ MH O'Donnell d. S Stockenberg/ E Gustafsson 61 63
R Becker/ M Craig Smith d. J Bartroli/ P Barril 64 62

P Becroft/ E Becroft d. F Soehol/ C Monnot 97 64
PVV Sherwood/ CG Hoahing d. DLM Black/ F Lemal 62 64
RBR Wilson/ Mrs RBR Wilson d. GL Forbes/ JR Forbes wo
PA Willey/ PA Thompson d. J Peten/ A Coessens wo
R Laver/ N Hall Hopman d. MF Mohtadi/ BN Knapp 63 61
MJ Anderson/ F Muller d. J Borotra/ S le Besnarais 64 63
R Holmberg/ DP Knode d. AL van Meegeren/ DL Wedderburn 63 60
MP Hann/ CG Moeller d. I Pimental/ WHL Gordon 97 36 63


48 byes

Second Round
V Seixas/ S Fry (1) d. J van Dalsum/ CJ van der Storm 62 62
DW Butler/ RJR Bulleid d. MG Davies/ D Spiers 36 62 64
GL Paish/ JA Shilcock d. G Mezzi/ C Mercelis 60 63
RM Perry/ JR Edmondson d. I Dorfman/ GP Butler 62 62
R Mark/ E Schmith d. A Segal/ W Brewer wo
OH Garrido/ L Snow d. DA Fontana/ S Reynolds wo
J Drobny/ Mrs J Drobny d. P Darmon/ G Bucaille 57 64 61
B Gulley/ SE Waters d. P Moys/ JM Boundy 75 26 61
RN Howe/ D Hard (4) d. A Huber/ ECS Pratt 86 64
J Parma/ V Puzejova d. IJ Warwick/ SM Armstrong 75 63
S Giammalva/ E Buding d. RGM Guiney/ MO Bouchet 62 62
N Kumar/ Mrs LA Hoad d. BC Bowman/ JM Middleton 36 75 64
WS Farrer/ E van Tonder d. JM Ward/ AC Brighton 64 63
GD Oakley/ PA Hird d. DW Candy/ G Davidson wo
NA Fraser/ PE Ward d. AD Marshall/ VA Roberts 46 62 63
S Davidson/ MH O'Donnell d. R Becker/ M Craig Smith 16 75 62

PVV Sherwood/ CG Hoahing d. P Becroft/ E Becroft 75 36 64
RBR Wilson/ Mrs RBR Wilson d. PA Willey/ PA Thompson wo
MJ Anderson/ F Muller d. R Laver/ N Hall Hopman 75 61
R Holmberg/ DP Knode d. MP Hann/ CG Moeller 97 16 61
S Hoiberg/ L Gram Andersen d. S Khoury/ PC Bramley 26 63 75
JC Molinari/ B de Chambure d. RT White/ PC Drew 62 63
KJ Meyer/ MM Eyre d. AE Dehnert/ JA Roos 86 64
G Mulloy/ A Gibson (3) d. J Fleitz/ Mrs J Fleitz 62 75
WA Knight/ SJ Bloomer d. W Talbert/ A Buxton wo
JE Barrett/ I Buding d. H Redl/ E Broz 62 61
IC Vermaak/ JF Hale d. A Gimeno/ MJ de Riba 63 60
HW Stewart/ E Vollmer d. AR Mills/ RF Woodgate 64 62
JA Pickard/ EM Watson d. JD Hackett/ MH O'Sullivan 75 64
TT Fancutt/ DG Seeney d. U Schmidt/ B Gullbrandsson Sanden 64 64
R Krishnan/ AH Thomas d. B MacKay/ J Clarke wo
L Ayala/ TD Long (2) d. GR Smith/ HM Macfarlene 63 75


Third Round
V Seixas/ S Fry (1) d. DW Butler/ RJR Bulleid 63 61
GL Paish/ JA Shilcock d. RM Perry/ JR Edmondson 62 119
OH Garrido/ L Snow d. R Mark/ E Schmith 63 62
J Drobny/ Mrs J Drobny d. B Gulley/ SE Waters 61 63
RN Howe/ D Hard (4) d. J Parma/ V Puzejova 97 86
S Giammalva/ E Buding d. N Kumar/ Mrs LA Hoad 62 86
GD Oakley/ PA Hird d. WS Farrer/ E van Tonder 86 62
NA Fraser/ PE Ward d. S Davidson/ MH O'Donnell 79 75 63

PVV Sherwood/ CG Hoahing d. RBR Wilson/ Mrs RBR Wilson 1412 46 62
MJ Anderson/ F Muller d. R Holmberg/ DP Knode 64 63
JC Molinari/ B de Chambure d. S Hoiberg/ L Gram Andersen 64 61
G Mulloy/ A Gibson (3) d. KJ Meyer/ MM Eyre 62 62
WA Knight/ SJ Bloomer d. JE Barrett/ I Buding 62 62
HW Stewart/ E Vollmer d. IC Vermaak/ JF Hale 57 64 62
TT Fancutt/ DG Seeney d. JA Pickard/ EM Watson 62 86
L Ayala/ TD Long (2) d. R Krishnan/ AH Thomas 60 61


Fourth Round
V Seixas/ S Fry (1) d. GL Paish/ JA Shilcock 36 63 64
J Drobny/ Mrs J Drobny d. OH Garrido/ L Snow 62 62
RN Howe/ D Hard (4) d. S Giammalva/ E Buding 64 86
NA Fraser/ PE Ward d. GD Oakley/ PA Hird 26 61 63

MJ Anderson/ F Muller d. PVV Sherwood/ CG Hoahing 75 60
G Mulloy/ A Gibson (3) d. JC Molinari/ B de Chambure wo
HW Stewart/ E Vollmer d. WA Knight/ SJ Bloomer 62 64
TT Fancutt/ DG Seeney d. L Ayala/ TD Long (2) 63 86


Quarter Finals
V Seixas/ S Fry (1) d. J Drobny/ Mrs J Drobny wo
RN Howe/ D Hard (4) d. NA Fraser/ PE Ward 64 86
G Mulloy/ A Gibson (3) d. MJ Anderson/ F Muller 16 61 62
TT Fancutt/ DG Seeney d. HW Stewart/ E Vollmer 62 62


Semi Finals
V Seixas/ S Fry (1) d. RN Howe/ D Hard (4) 63 75
G Mulloy/ A Gibson (3) d. TT Fancutt/ DG Seeney 64 64


Final
V Seixas/ S Fry (1) d. G Mulloy/ A Gibson (3) 26 62 75

Plate (Consolation)
1R Ann Haydon d. Sandra Reynolds (SA)7-5 3-6 8-6
1R Georgie Woodgate d. Kay Newcombe (Aus) 6-1 6-3
1R Heather Macfarlane d. Astrid Winther (Nor) 6-0 6-1
1R Ginette Bucaille (Fr)d. Liezel Broz (Ast) 6-4 6-4
1R Sheila Griffin Bramley d. Jane Godfrey 4-6 6-4 6-0
1R Marion Boundy d. Marian Craig Smith 3-6 6-4 7-5
1R Sheila Speight d. Jenny Edmondson (Aus) 1-6 6-4 6-1

2R Denise Collier d. Mrs Bobbie Wilson 6-3 6-4
2R Rosemary Deloford d. Nel Van Der Storm (Neth) 6-4 6-2
2R Thelma Long (Aus) d. Pauline Roberts 6-2 6-1
2R Leonie Brighton d. Mrs. Sidney Brock 7-5 6-2
2R Bernice Carr d. Margaret O'Donnell 6-2 6-1
2R Pat Wheeler d. Miss Morgan 6-2 6-4
2R Woodgate d. Haydon 6-4 6-4
2R Macfarlane d. Gill Evans 3-6 6-0 6-3
2R Bramley d. Bucaille 2-6 5-6 ret.
2R Speight d. Boundy 1-6 7-5 6-4
2R Christiane Mercelis (Bel) d. Barbara Knapp 6-1 6-4
2R Viola White d. Doreen Spiers 6-4 6-4
2R Ilse Buding (Ger) d. Suzanne Le Besnerais (Fr) 6-2 6-1
2R Nell Hopman (Aus) d. Estelle Van Tonder (SA) 6-4 6-3
2R Sue Waters d. June Fitzpatrick (Ire) 7-5 6-4

3R Deloford. d. Collier 6-1 6-2
3R Long d. Brighton 6-2 6-3
3R Carr d. Wheeler 6-4 6-2
3R G Woodgate d. Macfarlane 6-3 7-5
3R Speight d. Bramley 6-4 6-2
3R Mercelis d. White 6-2 5-7 6-4
3R I Buding d. Jill Rook 6-3 6-4
3R Waters d. Hopman 6-2 1-6 7-5

QF Long d. Deloford. 6-2 6-0
QF G Woodgate d. Carr 8-6 6-4
QF Mercelis d. Speight 6-0 6-4
QF I Buding d. Waters 2-6 7-5 6-3

SF Long d. G Woodgate 6-0 6-3
SF Buding d. Mercelis 6-4 6-4

FI Long d. I Buding 6-3 6-4

Last edited by DavidK; Oct 9th, 2011 at 03:11 PM.
DavidK is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome