#1
·
Jun 24, 2011
(Edited)
Summary (courtesy of AndrewTas)
Wills got better winning the French, Wimbledon and US Championships again without losing a set and in more commanding fashion. Phoebe Holcroft Watson is a finalist at the US Championships defeating Jacobs in the semi-finals (she also defeated Jacobs in the Wightman Cup the week before), while Jacobs was a finalist at Wimbledon. Von Reznicek emerged during the year as a contender winning the German Championships.
Daphne Akhurst wins her fourth Australian title but doesnt tour Europe. The USA defeats Great Britain 4-3 at Forest Hills therefore going ahead in the series 4-3 (since 1923). Also Simone Mathieu (nee Passamard) reaches her first French final (she won play 7 more, winning 2).
World Rankings by A Wallis Myers
01 Helen Wills Moody (US)
02 Phoebe Holcroft Watson (England)
03 Helen Jacobs (US)
04 Betty Nuthall (England)
05 Bobbie Heine (South Africa)
06 Simone Passemand Mathieu (France)
07 Eileen Bennett (England)
08 Paula von Reznicek (Germany)
09 Peggy Saunders Michell (England)
10 Elsie Goldsack (England)
-----
Sources:
Andrew Tas provided many of the initial results from Ayres Almanack
AustinRunner made several detailed contributions to results.
GeeTee has provided hard to find Aussie results.
Nomarch has provided results for the Swiss Indoors
Many results are courtesy of Newmark, whose thread of results for 1929 may be found at:
https://www.tennisforum.com/showthread.php?t=422086
Ugarte consulted the London Times and American Lawn Tennis
I used the 1930 Wright and Ditson Annual and consulted the New York Times in detail for June and August results.
See less
See more
#694
·
Jan 15, 2020
THE NEW SOUTH WALES CHAMPIONSHIPS SYDNEY RUSHCUTTER BAY FEBRUARY 25-MARCH 2. GRASS
DRAW 16
1 Round
Daphne Akhurst d.B O’Donnell 6-2 6-3
Ula Valkenburg d.Mrs Edna Lawrence 6-2 6-0
Floris St George Conway d.M Wilson 6-3 5-7 6-1
Gladys Toyne d.I Burns 6-2 6-4
Kath Le Messurier d.Sydney Hocking 4-6 6-0 6-1
Patricia Meaney d.Kathleen Murdoch 1-6 6-1 6-4
Marjorie Cox d.Dot Dingle 9-7 6-1
Coral Buttsworth d.F Jones 6-4 6-4
1/4F
D Akhurst d.U Valkenburg 6-1 6-4
G Toyne d.F Conway 6-4 6-3
K Le Messurier d.P Meaney 6-4 6-0
M Cox d.C Buttsworth 3-6 6-3 6-1
SF
D Akhurst d.G Toyne 6-2 6-1
K Le Messurier d.M Cox 7-5 6-2
FINALE
Daphne Akhurst d.Kath Le Messurier 6-3 6-3
#695
·
Jan 16, 2020
THE US WOMEN ´S INDOOR CHAMPIONSHIPS LONGWOOD COVERED COURTS CHESNUT HILL MASSACHUSETTS MARCH 11-16
DRAW 29
1 Round
Margaret Blake d.Marjorie Fuller ret
Louise Waterman d.Rosamond Gardiner 7-5 3-6 6-2
Mrs Cordingley d.Priscilla Waterman 6-3 4-6 6-3
Marion Morss d.Dorrance Chase ?
Christine Reid d.Mrs Mitton ret
Mrs Seth Crawford d.Mrs Maud Barger-Wallach 6-3 6-1
Mrs Shedden d.Aurina Boyden 6-0 6-2
Agnes Sherwood Lamme d.Margaret Roosevelt 6-2 8-6
Dorothy Blodgett d.Eleanor Whitlet 8-6 6-0
Mrs Yerxa Herbert d.Mrs Walcott 6-3 6-4
Mrs Harriet Royce Theopold d.Katharine Jones 6-0 6-1
Eleanor Holton d.Ruth Sears 6-0 6-0
Mrs Butler d.D Weaver 6-1 6-1
Mrs Anna Fuller Hubbard d.?
Marjorie Sachs d.Mrs Reece ? 6-2
2 Round
M Blake d.?
M Morss d.?
Mrs Seth Crawford d.?
Mrs Shedden d.E Holton 6-2 0-6 6-1
A Sherwood Lamme d.D Blodgett 6-2 8-6
Mrs Theopold d.?
Mrs A Fuller Hubbard d.L Waterman 6-3 8-6
M Sachs d.?
1/4F
M Blake d.M Morss 6-3 6-4
Mrs Shedden d.Mrs Crawford 8-6 6-4
A Sherwood Lamme d.Mrs Theopold 6-4 6-1
Mrs A Fuller Hubbard d.M Sachs 7-5 9-7
SF
M Blake d.Mrs Shedden 6-2 6-4
Mrs A Fuller Hubbard d.A Sherwood Lamme 6-4 6-4
FINALE
Margaret Blake d.Anna Fuller Hubbard 6-3 6-3
SEEDED
1 Mrs Anna Fuller Hubbard
2 Margaret Blake
3 Agnes Sherwood Lamme
4 Mrs Shedden
These results are not complete
#696
·
Jan 16, 2020
THE SURREY COVERED COURTS CHAMPIONSHIPS DULWICH MARCH 11-16
DRAW 23
1 Round
Gwen Tomblin d.Mrs Hatton-Hall 6-2 6-2
Gladys Thompson d.B Kendle 6-2 6-1
Betty Dix d.Sybil Johnson 6-4 1-6 7-5
J Stevens d.Mrs Brumwell 6-4 6-3
Naomi Trentham d.Isa Watanabe 6-1 5-7 6-1
Irene Maltby d.M Palmer 6-0 6-1
Phyllis Mudford d.E.C Mogg 6-2 6-3
2 Round
Elsie Goldsack d.T Barnes 6-3 6-2
Vera Montgomery d.I Maltby 3-6 6-3 6-4
J Stevens d.Aurea Edgington 2-6 6-0 6-3
P Mudford d.Joan Marshall 6-1 6-2
G Tomblin d.N Trentham 3-6 6-3 6-3
G Thompson d.Mrs Dorothy Hill ret
W Wood d.?
Ermyntrude Harvey d.B Dix 6-3 6-4
1/4F
V Montgomery d.E Goldsack 8-6 4-6 6-4
P Mudford d.J Stevens 6-0 6-1
G Thompson d.G Tomblin 6-4 4-6 6-3
E Harvey d.W Wood 8-6 7-5
SF
P Mudford d.V Montgomery 6-1 6-2
E Harvey d.G Thompson 1-6 6-4 6-0
FINALE
Ermyntrude Harvey d.Phyllis Mudford 2-6 6-4 6-2
#697
·
Jan 16, 2020
THE COTE D’AZUR CHAMPIONSHIPS CANNES MARCH 18-24 CLAY
1/4F
Lily De Alvarez d.Melle Pica 6-1 6-1
Cilly Aussem d.Leila Claude Anet 7-5 6-2
Paula Von Reznicek d.?by w.o
Phyllis Howkins Covell d.Anna Blanarova 6-0 6-2
SF
L De Alvarez d.C Aussem 6-3 2-6 6-4
P Von Reznicek d.P Covell 6-4 7-5
FINALE
Lily De Alvarez d.Paula Von Reznicek 6-4 6-1
#698
·
Jan 16, 2020
THE SOUTH ATLANTIC STATES CHAMPIONSHIPS AUGUSTA COUNTRY CLUB GEORGIA MARCH 18-23
1/4F
Eleanor Cottman d.Margaret Le Boutillier 6-4 6-0
Mrs De Forest Candee d.Mary Metlor 6-1 6-2
Mrs Stokes Weaver d.May Ballin 6-4 6-3
Mrs Harrison Smith d.Theodora Sohst 6-2 6-3
SF
E Cottman d.Mrs De Forest Candee 6-2 6-4
Mrs Harrison Smith d.Mrs Stokes Weaver 6-3 6-1
FINALE
Eleanor Cottman d.Mrs Harrison Smith 7-5 6-0
#699
·
Jan 16, 2020
THE CHAMPIONSHIPS OF CANNES BEAU SITE HOTEL MARCH 25-31 CLAY
1 Round
Cilly Aussem d.Annemarie Loewenthal 6-1 6-1
Miss Cory d.Leila Claude Anet 1-6 6-2 6-4
Melle Plea d.Melle Gourmand 6-1 1-6 6-1
Lily De Alvarez d.C Ellmer 6-0 6-0
1/4F
Sylvia Lafaurie d.Mrs Woolland 6-4 6-2
Albina Korotvickova d.?
Phyllis Satterthwaite d.?
Cilly Aussem d.?
SF
S Lafaurie d.A Korotvickova 5-7 6-3 6-1
P Satterthwaite d.C Aussem 3-6 7-5 7-5
FINALE
Sylvia Lafaurie d.Phyllis Satterthwaite 6-3 6-3
#700
·
Jan 16, 2020
THE SOUTH AFRICAN CHAMPIONSHIPS VENUE SELBORNE PARK COURTS EAST LONDON MaRCH 24-APRIL 1
1/4F
May McJannett d.Maisie Hopkins 7-5 5-7 6-1
Billie Tapscott d.E Stone 6-2 6-2
Molly McCann d.Miss Frater 6-4 6-2
Winifred Miller d.Mrs Tanner 6-3 6-2
SF
M McJannett d.B Tapscott 1-6 6-4 6-4
W Miller d.M McCann 5-7 7-5 6-0
FINALE
May McJannett d.Winifred Miller 7-5 6-2
#701
·
Jan 16, 2020
THE WESTERN AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS PERTH KING ´S PARK TENNIS CLUB MARCH 29-APRIL 3. GRASS
1/4F
Myrtle Herbert d.Phyllis Richardson 1-6 7-5 6-2
Mrs Preston d.Katherine Wermyss 6-3 3-6 6-4
Marion Barker d.Miss Howie 4-6 6-4 6-1
Mrs Peter Smith d.Enid Morse 8-6 2-6 9-7
SF
M Herbert d.Mrs Preston 6-4 2-6 6-4
Mrs Peter Smith d.M Barker 6-2 6-4
FINALE
Mrs Peter Smith d.Myrtle Herbert 6-3 3-6 6-4
#702
·
Jan 17, 2020
THE NORTH OF ENGLAND CHAMPIONSHIPS SCARBOROUGH MARCH 29-30 APRIL 1-2
DRAW 14
1 Round
Elsie Goldsack bye
G Kirk d.E Saner 6-0 6-2
Norah Maingay d.H Hanford 6-1 6-3
Winifred Bower d.S Clark 6-1 6-3
R Bray d.Nancy Hellewell 7-5 4-6 6-3
Mrs Middleton d.?
D Pawson d.Mrs Attewell 2-6 8-6 6-3
Dorothy Anderson bye
1/4F
E Goldsack d.G Kirk 8-6 6-1
W Bower d.N Maingay 6-2 6-4
R Bray d.Mrs Middleton 6-4 6-4
D Anderson d.D Pawson 6-0 6-0
SF
E Goldsack d.W Bower 6-4 6-0
D Anderson d.R Bray 6-4 6-4
FINALE
Elsie Goldsack d.Dorothy Anderson 6-3 8-6
#703
·
Jan 17, 2020
THE SOUTHPORT HARD COURT TOURNAMENT MARCH 28-30 APRIL 1-3
SF
Joan Strawson d.Evelyn Goldsworth 6-2 8-6
Effie Hemmant d.Margaret Wynne 6-3 6-2
FINALE
Joan Strawson d.Effie Hemmant 6-3 9-7
DOUBLES FINALE
Strawson J-Hemmant E d.Antrobus-Wynne M 6-3 9-7
#704
·
Jan 17, 2020
THE 11th ANNUAL NORTH AND SOUTH TOURNAMENT PINEHURST NORTH CAROLINA APRIL 8-14
2 Round
Clara Greenspan d.Ann Rose 6-0 6-1
Flo Le Boutillier d.M Rose 9-7 6-3
Marion Morss d.Mrs Briggs 7-5 6-3
Agnes Sherwood Lamme d.Mrs Shedden 4-6 6-3 6-1
Marjorie Sachs d.Anne Page 5-7 10-8 6-4
Dorothy Blodgett d.Virginia Hilleary 3-6 6-4 6-3
Mrs Harrison Smith d.Miss Waring 6-1 6-1
Dorothy Andrus d.V Burrage 6-2 6-0
1/4F
C Greenspan d.F Le Boutillier 6-0 6-0
A Sherwood Lamme d.M Morss 7-5 6-0
M Sachs d.D Blodgett 9-7 6-2
D Andrus d.Mrs Harrison Smith 6-0 6-3
SF
C Greenspan d.A Sherwood Lamme 6-3 6-3
M Sachs d.D Andrus 6-0 4-6 6-1
FINALE
Marjorie Sachs d.Clara Greenspan 4-6 6-3 6-3
#705
·
Jan 24, 2020
WILDERNESSE COUNTRY CLUB HARD COURT TOURNAMENT SEVENOAKS APRIL 8-13
J Burton d.R Turner 6-0 6-2
I Thompson d.Miss Crosbie -Hill 7-5 6-3
Miss Mackinnon d.Miss Howlett 6-2 6-2
Mrs Buxton d.Miss Mayston 6-3 3-6 8-6
Joan Strawson d.Miss Cowan 6-1 6-3
2 Round
Marion Phayre d.Miss Lewis 1-6 6-4 6-4
J Burton d.M Hemmant 6-4 6-2
Effie Hemmant d.I Thompson 6-3 6-3
Miss philpott d.Miss Mackinnon 6-1 6-1
Mrs Buxton d.Mrs Eames 6-1 6-3
Mrs J Strawson d.Mrs Burton 6-1 6-1
Mrs Hatton-Hall d.B Wilson 6-1 6-2
Olga Webb d.Mrs Allen 6-0 6-1
1/4F
M Phayre d.J Burton 6-4 6-4
E Hemmant d.Miss Philpott 6-1 6-0
J Strawson d.Mrs Buxton 6-0 6-2
O Webb d.Mrs Hatton-Hall 6-1 6-0
SF
E Hemmant d.M Phayre 6-3 6-3
O Webb d.J Strawson 2-6 7-5 6-1
FINALE
Effie Hemmant d.Olga Webb 4-6 6-1 6-1
#706
·
Jan 24, 2020
THE HEATON HARD COURT TOURNAMENT BRADFORD APRIL 15-20
1/4F
Dorothy Round d.Mrs Middleton 6-1 6-0
Dorothy Anderson d.M Broadhead 6-1 6-3
Winifred Bower d.W Booth 6-1 6-2
Elsie Goldsack d.B Fattorini 6-2 6-1
SF
D Round d.D Anderson 12-10 10-8
E Goldsack d.W Bower 6-4 6-0
FINALE
Dorothy Round d.Elsie Goldsack 0-6 6-3 8-6
#707
·
Jan 24, 2020
THE MELBURY HARD COURT TOURNAMENT APRIL 15-20
1Round
M Goff d.Mrs Holman 6-1 6-3
Mrs Cavis-Brown d.Jackie McAlpine 6-3 6-4
Phyllis Mudford d.Madge Slaney 6-2 8-6
Phoebe Holcroft Watson d.Betty Soames 6-4 6-1
Mrs Barringer d.Mrs Fisher 6-3 6-0
Mrs Cecily Marriott d.B Bird 6-2 6-3
Mrs Sandys d.A Brunyate 2-6 9-7 6-4
Gwen Tomblin d.B Pemberton 6-1 6-4
Joan Strawson d.J Barnes 6-2 7-5
Katherine Riley d.Mrs Essayan 6-1 6-1
Peggy Saunders Michell d.D Walker 6-1 6-0
Mrs Tiny Alston d.Mrs St Ruth 6-2 3-6 6-3
Eleanor Rose d.Maud Folingsby 4-6 6-3 6-4
Eileen Bennett d.Mrs Mary Heagerty 6-1 6-2
Mrs Madge List d.Lady Doreen Pleydell Bouverie 6-0 6-1
Dorothy Furnivall d.G O’Brien 6-0 6-0
Geraldine Beamish d.Daphne Finnigan 6-1 6-3
Violet Lermitte d.D Furse 12-14 6-4 7-5
Mrs Guyer d.D O’Brien 6-0 6-1
Susan Noel d.Mrs Lowe 6-3 2-6 6-2
Mrs Osborne d.F Abelson 6-2 6-4
2 Round
P Holcroft Watson d.Effie Hemmant 6-3 6-2
Gladys Thompson d.J Stevens 6-0 1-6 6-3
Nino Hunt d.Mrs Barringer 6-4 6-4
Mrs C Marriott d.Mrs Sandys 6-0 7-5
G Tomblin d.M Hurd-Wood 6-0 6-1
J Strawson d.M Goff 6-2 6-3
K Riley d.V Harrison 9-7 9-7
P Saunders Michell d.Mrs T Alston 6-2 4-6 6-3
E Bennett d.E Rose 6-4 6-3
Mrs M List d.P Allfrey 6-4 6-1
Mrs Cavis-Brown d.V Lermitte 8-6 6-1
G Beamish d.D Furnivall 6-0 6-0
E.C Mogg d.Mrs Osborne 6-1 6-1
Mrs Shirley d.M Metcalfe 6-4 7-5
Elizabeth MacReady d.S Noel 6-3 10-8
P Mudford d.Mrs Guyer 6-2 6-4
3 Round
P Holcroft Watson d.G Thompson 6-3 6-0
Mrs C Marriott d.N Hunt 8-6 6-3
J Strawson d.G Tomblin 6-3 6-3
P Saunders Michell d.K Riley 6-1 7-5
E Bennett d.Mrs M List 6-3 6-3
G Beamish d.Mrs Cavis-Brown 6-1 6-0
E.C Mogg d.Mrs Shirley 6-0 6-1
P Mudford d.E MacReady 6-1 6-2
1/4F
P Holcroft Watson d.Mrs C Marriott 6-1 6-0
J Strawson d.P Saunders Michell 7-5 6-3
E Bennett d.G Beamish 4-6 6-0 6-3
P Mudford d.E.C Mogg 6-2 6-3
SF
P Holcroft Watson d.J Strawson 6-1 6-1
E Bennett d.P Mudford 6-3 6-3
FINALE
Eileen Bennett d.Phoebe Holcroft Watson 6-3 6-2
#708
·
Jan 29, 2020
THE SURREY HARD COURT TOURNAMENT ROEHAMPTON APRIL 15-20
SF
Joan Ridley d.Naomi Trentham 9-7 5-7 6-2
Elsa Haylock d.Violet Chamberlain 1-6 11-9 7-5
FINALE
Elsa Haylock d.Joan Ridley 6-4 3-6 10-8
#709
·
Jan 29, 2020
THE FINCHLEY HARD COURT TOURNAMENT APRIL 15-20
SF
Cristobel Hardie d.Dorothy Holman 6-2 6-3
Davina Gordon d.Doreen Busby 6-4 6-4
FINALE
Cristobel Hardie d.Davina Gordon 6-3 6-4
#710
·
Jan 29, 2020
JUAN LES PINS TOURNAMENT APRIL 15-21. CLAY
SF
Sylvia Lafaurie d.Melle De Fabricotti 6-3 6-2
Daisy Speranza Wyns d.Mrs Bramley-Moore ret
FINALE
Sylvia Lafaurie d.Daisy Speranza Wyns 8-6 6-4
#711
·
Jan 29, 2020
MASON AND DIXON CHAMPIONSHIPS WHITE SULPHUR SPRINGS GREENBRIER GOLF TENNIS CLUB APRIL 15-21
1/4F
Clara Greenspan d.Sarah Madeira 6-4 6-2
Dorothy Andrus d.Clara Louise Zinke 6-4 5-7 6-2
Virginia Hilleary d.Anna Fuller Hubbard 7-5 6-3
Margaret Blake d.Dorothy Blodgett 6-1 6-2
SF
D Andrus d.C Greenspan 6-3 7-5
V Hilleary d.M Blake 6-3 6-0
FINALE
Virginia Hilleary d.Dorothy Andrus 6-4 6-4
#712
·
Jan 29, 2020
THE GODALMING HARD COURT TOURNAMENT MAY 6-11. DRAW 24
1 Round
Mrs Agnes Tuckey d.S Edge 6-1 6-1
K Waters d.Miss Feathers 6-4 6-4
Isa Watanabe d.P Hardcastle 6-1 6-2
Nancy Lyle d.Mrs Whithington 6-0 6-1
Mrs Martin d.B Strange 6-4 3-6 8-6
Joan Strawson d.O Pulbrook 5-7 6-3 6-0
Mrs Dove d.Mrs Richards 6-2 6-2
Mrs Maude Jackson d.Mrs Coles 6-1 6-2
2 Round
Mrs A Tuckey d.K MacAndrew 6-1 6-0
Mrs Dudley Cox d.K Estridge 6-2 6-3
I Watanabe d.K Waters 6-1 6-0
N Lyle d.D Valentine 6-0 6-1
Mrs M Jackson d.V Chichester 6-0 6-1
Mrs Sandars d.D Aitken 6-4 6-2
Mrs Dove d.Mrs Moss 2-6 6-2 6-4
J Strawson d.Mrs Martin 6-2 6-4
1/4F
Mrs A Tuckey d.Mrs Dudley Cox 6-2 6-3
N Lyle d.I Watanabe 6-0 6-0
Mrs M Jackson d.Mrs Sandars 6-0 6-2
J Strawson d.Mrs Dove 6-1 6-3
SF
N Lyle d.Mrs A Tuckey 6-2 6-3
J Strawson d.Mrs M Jackson 6-2 6-2
FINALE
Nancy Lyle d.Joan Strawson 8-6 3-6 6-2
#713
·
Jan 29, 2020
HARROGATE HARD COURT TOURNAMENT MAY 8-11. DRAW 25
1 Round
H Morrison-Smith d.S Clarke 6-3 6-2
E Carrick d.Mrs Coupland 8-10 6-1 6-2
Betty Dix d.Mrs Sames 6-0 6-1
K Anningson d.Mrs Hodgson 6-0 6-0
Dorothy Anderson d.Mrs Munroe Clark 6-3 6-1
Elsa Haylock d.F Harrison 6-0 6-3
Winifred Bower d.Freda James 4-6 6-2 6-2
Mrs Middleton d.J Whittaker 6-0 6-2
N Helliwell d.Mrs Hawkins 6-0 6-1
2 Round
H Morrison-Smith d.V March 6-1 6-1
M Lettington d.E Whittaker 2-6 6-3 7-5
K Anningson d.Betty Reid Thomas ret
B Dix d.E Carrick 6-1 6-1
N Helliwell d.Mrs Middleton 3-6 6-4 6-1
E Ackernley d.M Longley 6-4 6-4
W Bower d.W Booth 6-2 6-0
E Haylock d.D Anderson 6-4 6-3
1/4F
H Morrison-Smith d.M Lettington 8-6 0-6 6-1
B Dix d.K Anningson 6-3 6-0
N Helliwell d.E Ackernley 6-0 6-1
E Haylock d.W Bower 7-5 6-4
SF
B Dix d.H Morrison-Smith 6-0 6-1
E Haylock d.N Helliwell 6-1 6-0
FINALE
Elsa Haylock d.Betty Dix 4-6 6-0 8-6
#715
·
Aug 20, 2021
Week of Aug 12, New York State "colored clay court championship"
Venue: 141st St and 5th Ave
FI: Ora Washington d Frances Gittens 6-1 6-1
DF: Washington/Mary Ann Seames d Lula Porter/Blanche Winston 2-6 11-9 6-2
XD: Washington/James Stocks d Gittens/Dr. J.L. McGriff 6-1 6-1
#716
·
Aug 20, 2021
(Edited)
Date? All Saints Tournament , Tennis Club de Paris, Paris, France (Wood?)
FI: Arlette Neufeld d. Sylvia Desloges 6-2 6-2
DF: Mlle Conquet/Syliva Desloges d. Arlette Neufeld/Colette Rosambert 7-5 3-6 7-5
MX: Simone Barbier/Jean Borotra d. Sylvia Desloges/Coco Gentien 9-7 5-7 8-6
This (from the 1930 thread) is likely to be the late 1929 tournament. We have the All Saints/Coupe Canet event in Oct/Nov 1930 with different results, and this thread doesn't have anything from this event.
#718
·
Sep 17, 2021
THE MASSACHUSETTS STATE CHAMPIONSHIPS, BROOKLINE, LONGWOOD CRICKET CLUB, MAY 20-25
1 Round
Eleanor Holton d. Mrs Reece Franklin 5-7 6-1 6-4
Margaret Blake d. Mrs Francis 6-1 6-0
2 Round
Sarah Palfrey d. Marjorie Fuller 6-1 6-1
Louise Slocum d. Mrs Yerxa Herbert ?
Marjorie Sachs d. ?
Catherine Jones d. ?
Anna Hubbard d. Rosamond Gardiner 6-2 6-1
Virginia Rice d. Miss Dorman Weaver 6-2 6-2
Eleanor Holton d. ?
Ruth Shedden d. Mrs Wolcott 6-0 6-2
Margaret Blake d. ?
Priscilla Waterman d. ?
Dorrance Chase d. ?
Martha Bayard Guild d. Marion Morss 6-2 10-8
Dorothy Blodgett d. Mrs Potter 6-1 6-0
Mianne Palfrey d. Mrs Watson Lester 6-1 7-5
Mrs Hardwick d. Ottilie Gaertner w.o
Emily Davis d. Dolly Sprague 9-7 6-3
3 Round
S Palfrey d. L Slocum 6-1 6-0
M Sachs d. C Jones 6-2 6-3
E Holton d. R Shedden 7-5 4-6 6-4
V Rice d. A Hubbard 2-6 6-3 6-4
M Bayard Guild d. D.Blodgett 6-2 7-5
M Palfrey d. Mrs Hardwick 6-3 6-4
M Blake d. P Waterman 6-0 6-1
D Chase d. ?
1/4F
S Palfrey d. M Sachs 6-3 1-6 6-
V Rice d. E Holton 6-2 4-6 6-4
M Bayard Guild d. M Palfrey ?
M Blake d. D Chase 6-2 6-2
SF
S Palfrey d. V Rice 6-2 6-2
M Bayard Guild d. M Blake 6-4 1-6 6-2
FINALE
Sarah Palfrey d. Martha Bayard Guild 6-0 6-1
Results are incomplete
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.