1930 results - Page 3 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #31 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 03:34 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

THE CHAMPIONSHIPS (WIMBLEDON)


Dates: June 23-July 5
Venue: The All-England Lawn Tennis Club, Wimbledon
Surface: Grass

------------------------------------------

Singles (Draw=96)


1st Round

Helen Wills-Moody (US) [1]-bye
Hilde Krahwinkel (Ger)-bye
Edith Clarke-bye
Evelyn Goldsworth-bye
Mrs. Bruce May-bye
Lucy Johnstone [Q]-bye
Manon Hargreaves [Q]-bye
Mence Canters (Neth)-bye

Phyllis Mudford [7]-bye
Miss CFC Turner-bye
Enid Broadbridge [Q]-bye
Gladys Thompson-bye
Grace Vaughton [Q]-bye
Winifred Beamish-bye
Betty Uber-bye
Elsie Stockel (Den)-bye

Mianne Palfrey (US) d. Lili de Alvarez (Sp) [4] default
Betty Dix d. Miss EH Smith 6-0 6-3
Esna Robertson (Aus) d. Christine Tyrell 6-3 6-1
Cristobel Hardie d. Gethyn Harry 4-6 6-1 6-4
Anne Peitz (Ger) d. Mrs H Ryland [Q] 6-2 6-3
Elsie Pittman d. Jeanette Morfrey 6-3 3-6 6-2
Joan Ridley d. Margaret Stocks 1-6 6-1 7-5
Sarah Palfrey (US) d. Billie Yorke 6-1 6-4

Simone Mathieu (Fra) [5] d. Mrs JRM Brumwell [Q] 6-2 6-2
Eileen Whittingstall d. Violet Owen 6-1 7-5
Evelyn Dearman d. Doris Eastley [Q] 6-1 8-6
Joan Fry d. Ruth Watson 1-6 6-2 6-4
Gwen Sterry d. Aimee Charpenel (Fra) 6-2 6-3
Beatrice Feltham d. Olga Webb 6-3 4-6 6-2
Mary Heeley d. Yvonne Law [Q] 6-1 6-4
Phyllis Satterthwaite d. Mrs JL Colegate 6-0 6-3

Betty Nuthall d. Phoebe Holcroft-Watson [2] default
Nancy Lyle d. Madzy Rollin Couquerque (Neth) 7-5 6-4
Dorothy Jameson d. Elsa Haylock 6-4 3-6 6-3
Effie Hemmnant d. Else Dam (Den) 6-2 6-1
Naomi Trentham d. Joan Strawson 6-4 6-4
Ermyntrude Harvey d. Sylvia Henrotin (Fra) 6-8 6-0 7-5
Nancy Edwards d. Sylvia Mayne 6-2 4-6 6-4
Mary McIlquham d. Vera Marshall 6-2 6-0

Elizabeth Ryan (US) [8] d. Miss HM Brooke 6-2 6-3
Vera Montgomery d. Helen Burr 6-4 6-2
Josanne Sigart (Bel) d. Edith Cross (US) 3-6 6-3 6-3
Davina Gordon d. Janet Cox 6-3 6-3
Lolette Payot (Sui) d. Diddie Vlasto (Fra) 6-4 6-1
Anita Elton d. Marjorie Stork [Q] 6-3 6-2
Kath Le Messurier (Aus) d. Peggy Scriven 10-8 6-1
Mary Greef (US) d. Trudi Wolf (Aut) 6-1 6-1

Helen Jacobs (US) [3]-bye
Margaret Mellows-bye
Madge Slaney-bye
Jenny Sandison (Ind)-bye
Simone Barbier (Frn)-bye
Madge List-bye
Dorothy Anderson-bye
Sybil Johnson-bye

Cilly Aussem (Ger) [6]-bye
Winifred Bower-bye
Violette Gallay (Fra)-bye
Kathleen Bridge-bye
Freda James [Q]-bye
Joan Lycett-bye
Dorothy Round-bye
Jacqueline Gallay (Fra)-bye

2nd Round

Wills-Moody [1] d. Krahwinkel 6-2 6-1
Goldsworth d. Clarke 6-4 6-2
Johnstone [Q] d. May 6-3 3-6 7-5
Canters d. Hargreaves [Q] 6-2 6-4
Mudford [7] d. Turner 6-1 6-1
Broadbridge [Q] d. Thompson 8-6 4-6 6-2
Vaughton [Q] d. Beamish 2-6 6-0 6-4
Uber d. Stockel 6-2 5-7 7-5

Dix d. M Palfrey 3-6 6-4 6-2
Robertson d. Hardie 6-2 6-4
Pittman d. Peitz 3-6 6-2 6-3
Ridley d. S Palfrey 3-6 6-4 6-1
Mathieu [5] d. Whittingstall 6-4 6-3
Fry d. Dearman 6-4 6-8 6-4
Sterry d. Feltham 2-6 6-1 6-3
Sattertghwaite d. Heeley 6-3 6-0

Nuthall d. Lyle 6-3 6-4
Jameson d. Hemmant 6-2 6-3
Harvey d. Trentham 9-11 6-1 6-3
McIlquham d. Edwards 6-2 6-1
Ryan [8] d. Montgomery 6-2 6-4
Sigart d. Gordon 6-1 6-2
Payot d. Elton 6-2 8-10 6-3
Greef d. Le Messurier 6-2 2-6 7-5

Jacobs [3] d. Mellows 6-3 6-1
Slaney d. Sandison 6-0 2-6 6-1
List d. Barbier 6-2 6-4
Johnson d. Anderson 6-2 6-3
Aussem [6] d. Bower 6-3 6-0
Bridge d. V. Gallay 6-1 6-1
James[Q] d. Lycett 6-3 6-3
Round d. J Gallay 6-1 6-4

3rd Round

Wills-Moody [1] d. Goldsworth 6-1 6-2
Canters d. Johnstone [Q] 6-4 6-2
Mudford [7] d. Broadbridge [Q] 6-2 6-2
Uber d. Vaughton [Q] 6-3 6-2
Robertson d. Dix 3-6 6-2 6-1
Ridley d. Pittman 7-5 5-7 7-5
Mathieu [5] d. Fry 6-2 6-1
Satterthwaite d. Sterry 2-6 7-5 6-3

Nuthall d. Jameson 6-4 6-3
McIlquham d. Harvey 2-6 8-6 4-2 retired
Ryan [8] d. Sigart 6-3 6-4
Payot d. Greef 6-4 6-3
Jacobs [3] d. Slaney 6-3 6-0
List d. Johnson 6-1 6-2
Aussem [6] d. Bridge 6-3 6-2
James d. Round 4-6 6-3 6-4

4th Round

Wills-Moody [1] d. Canters 6-0 6-1
Mudford [7] d. Uber 6-0 6-0
Ridley d. Robertson 6-4 6-1
Mathieu [5] d. Satterthwaite 6-4 7-5

Nuthall d. McIlquham 6-2 6-3
Ryan [8] d. Payot 6-0 3-6 8-6
Jacobs [3] d. List 6-0 6-1
Aussem [6] d. James 7-5 6-4

Quarterfinals

Wills-Moody [1] d. Mudford [7] 6-1 6-2
Mathieu [5] d. Ridley 6-2 6-1
Ryan [8] d. Nuthall 6-2 2-6 6-0
Aussem [6] d. Jacobs [3] 6-2 6-1

Semifinals

Wills-Moody [1] d. Mathieu [5] 6-3 6-2
Ryan [8] d. Aussem [6] 6-3 0-6 4-4 retired

Final

Helen Wills-Moody [1] d. Elizabeth Ryan [8] 6-2 6-2

Last edited by Rollo; Jun 21st, 2017 at 02:17 AM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #32 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 03:36 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

THE CHAMPIONSHIPS (WIMBLEDON)--Doubles results and summary

Doubles (Draw=48)

1st Round

Kitty Godfree/Phoebe Watson [2]-bye
Mence Canters (Neth)/Madzy Rollin Conquerque (Neth)-bye
Beatrice Feltham/Mary Heeley-bye
Katherine Lewis/Betty Uber-bye
Betty Dix/Elsa Haylock-bye
Margaret Meadows/Olga Webb-bye
Phyllis Mudford/Gwen Sterry-bye
Marion Phayre/Evelyn Standring-bye

Edith Cross (US)/Sarah Palfrey (US) [4] d. Eileen Antrobus/Freda James [Q] 6-4 6-1
Kathleen Bridge/Mary McIlquham d. Vera Marshall/Miss EH Smith 6-0 6-3
Sylvia Mayne/Vera Montgomery d. Cecily Marriott/Madge Slaney 6-4 4-6 8-6
Evelyn Dearman/Sybil Edwards d. Else Dam (Den)/Else Stockel (Den) 7-5 6-0
Mrs JL Colegate/Christine Tyrrell d. Cilly Aussem (Ger)/Mianne Palfrey (US) 6-8 6-3 7-5
Elsie Pittman/Joan Ridley d. Jacqueline Gallay (Fra)/Violette Gallay (Fra) 6-3 6-4
Eileen Fearnley-Whittingstall/Betty Nuthall d. Dorothy Round/Naomi Trentham 6-2 6-0
Hilde Krahwinkel (Ger)/Ann Peitz (Ger) d. Lucy Johnstone/Mie Johnstone [Q] 6-3 2-6 6-4

Elizabeth Ryan (US)/Helen Wills-Moody (US) [1] d. Helen Burr/Gladys Thompson 6-0 6-0
Jenny Sandison (Ind)/Mrs EC Simon d. Gladys Osborne/Mrs BC Windle [Q] 6-2 8-6
Dorothy Jameson/Ruth Watson d. Nancy Radcliffe-Platt/Phylis Radcliffe 7-5 4-6 6-1
Violet Owen/Margaret Stocks d. Janet Cox/Lena McKenna (Ind) 6-2 6-0
Madge List/Nancy Lyle d. Dorothy Furnivall/Miss L Philip [Q] 6-1 6-1
Kath Le Messurier (Aus)/Esna Robertson (Aus) d. Phyllis Satterthwaite/Trudi Wolf (Ast) 6-4 6-3
Sybil Johnson/Eleanor Rose d. Lolette Payot (Sui)/Muriel Thomas 6-4 6-3
Dorothy Hill/Joan Lycett d. Cristobel Hardie/Mrs WT Tucker 6-4 6-2

Joan Fry/Ermyntrude Harvey [3]-bye
Simone Barbier (Fra)/Simone Mathieu (Fra)-bye
Enid Clarke/Davina Gordon-bye
Peggy Bouverie/Joan Ingram [LL]-bye
Sylvia Henrotin (Fra)/Josanne Sigart (Bel)-bye
Sybil Stokes/Zoe Stokes [Q]-bye
Winifred Beamish/Agnes Tuckey-bye
Effie Hemmant/Joan Strawson-bye

2nd Round

Canters/Couquerque d. Godfree/Watson [2] default
Feltham/Heeley d. Lewis/Uber 6-1 6-4
Dix/Haylock d. Meadows/Webb 6-1 6-3
Mudford/Sterry d. Phayre/Standring 6-1 6-3
Cross/Palfrey [4] d. Brdige/McIlquham 6-2 7-5
Mayne/Montgomery d. Dearman/Edwards 1-6 7-5 6-0
Colegate/Tyrrell d. Pittman/Ridley 2-6 6-3 6-3
Nuthall/Whittingstall d. Krahwinkel/Peitz 6-3 6-2

Ryan/Moody [1] d. Sandison/Simon 6-0 6-4
Owen/Stocks d. Jameson/Watson 9-7 8-6
List/Lyle d. Le Messurier/Robertson 6-1 2-6 6-2
Hill/Lycett d. Johnson/Rose 5-7 6-4 6-2
Barbier/Mathieu d. Fry/Harvey [3] default
Bouverie/Ingram [LL] d. Clarke/Gordon 6-8 7-5 6-3
Henrotin/Sigart d. Stokes/Stokes [Q] 6-1 6-1
Hemmant/Strawson d. Beamish/Tuckey 6-2 6-3

3rd Round

Feltham/Heeley d. Canters/Conquerque 6-4 6-2
Mudford/Sterry d. Dix/Haylock 9-7 9-7
Cross/Palfrey [4] d. Mayne/Montgomery 7-5 6-4
Nuthall/Whittingstall d. Colegate/Tyrrell 6-2 6-2

Ryan/Wills-Moody [1] d. Owen/Stocks 6-1 6-3
Hill/Lycett d. List/Lyle 6-2 6-1
Barbier/Mathieu d. Bouverie/Ingram [LL] 6-8 6-4 6-3
Henrotin/Sigart d. Hemmant/Strawson 6-4 8-6

Quarterfinals

Feltham/Heeley d. Dix/Haylock 4-6 7-5 10-8
Cross/Palfrey [4] d. Nuthall/Whittingstall 4-6 10-8 6-3
Ryan/Wills-Moody [1] d. Hill/Lycett 6-2 6-0
Henrotin/Sigart d. Barbier/Mathieu 6-2 6-2

Semifinals

Cross/Palfrey [4] d. Feltham/Heeley 8-6 6-2
Ryan/Wills-Moody [1] d. Henrotin/Sigart 6-2 6-0

Final

Elizabeth Ryan/Helen Wills-Moody [1] d. Edith Cross/Sarah Palfrey [4] 6-2 9-7

----------------------------------

Mixed Doubles (Draw=67)

1st Round

Elizabeth Ryan (US)/Jack Crawford (Aus) [2]-bye
Dorothy Hill/Noel Turnbull-bye
Betty Dix/Yoshiro Ohta (Jap)-bye
Phoebe Watson/John Olliff-bye
Gwen Sterry/Billy Collins-bye
Greg Mangin (US)/ Sarah Palfrey (US)-bye
Simone Barbier (Fra)/Jacquees Grandguillot (Egy)-bye
Nancy Lyle/Edward Buzzard-bye

Nancy Edwards/Cam Malfroy (NZ)-bye
Agnes Tuckey/Tamino Abe (Jap)-bye
Cyril G Eames/ Ermyntrude Harvey/Cyril Eames-bye
Jacqueline Gallay (Fra)/Pierry Landry (Fra)-bye
Edith Cross (US)/Wilmer Allison (US)-bye
Vera Montgomery/Gerald Sherwell (SA)-bye
Mrs WT Tucker/George Perkins [Q]-bye
Elsa Stockel (Den)/Ambrose Dudley-bye

Eileen Whittingstall/Henri Cochet (Fra) [3]-bye
Madge List/Norman Latchford-bye
Simone Mathieu (Fra)/Takeichi Harada (Jap)-bye
Mence Canters (Neth)/Henk Timmer (Neth)-bye
Trudi Wolf (Aus)/Bela von Kehrling (Hun)-bye
Joan Fry/Ian Collins-bye
Violet Owen/Harry Lee-bye
Anne Peitz (Ger)/Fritz Kuhlmann (Ger)-bye

Mary Greef (US)/Berkeley Bell (US)-bye
Lolette Payot (Sui)/James Willard (Aus)-bye
Josanne Sigart (Bel)/Harry Hopman (Aus)-bye
Joan Strawson/WAH Duff (Can) [Q]-bye
Muriel Thomas/Ryuki Miki (Jap)-bye
Jenny Sandison (Ind)/Philip Glover-bye
Esna Robertson (Aus)/Gar Moon (Aus) d. Lucy Johnstone/John Pennycuick 6-1 8-6
Joan Lycett/Patrick Wheatley d. Kath Le Messurier (Aus)/Harry Barclay (Aus) 6-4 6-3

Cilly Aussem (Ger)/Bill Tilden [1] d. Mary Heeley/Fred Perry 6-1 6-4
Madzy Rollin Couquerque (Neth)/Jan van der Heide (Neth)-bye
Effie Hemmant/Nigel Sharpe-bye
Winifred Beamish/Buster Andrews (NZ)-bye
Madge Slaney/ Hyotare Satoh (Jap)-bye
Elsa Haylock/Edward Mather-bye
Sylvia Henrotin (Fra)/Toto Brugnon (Fra)-bye
Evelyn Dearman/Hector Chiesa (Sui)-bye

Violette Gallay (Fra)/Raymond Rodel (Fra)-bye
Mary McIlquham/Donald Greig-bye
Phyllis Mudford/Gordon Crole-Rees-bye
Kitty Godfree/Leslie Godfree-bye
Dorothy Anderson/Henry Burrows [Q]
Margaret Stocks/Brian Gilbert-bye
Kathleen Bridge/Henry Purcell (Ire)-bye
Dorothy Round/Pat Hughes-bye

Lili de Alvarez (Sp)/Jean Borotra (Fra) [4]-bye
Enid Clarke/Captain JH Frowen-bye
Marion Phayre/Leslie Hill [Q]-bye
Joan Ridley/Stanley Harris-bye
Aimee Charpenel (Fra)/Lepold de Borman (Bel)-bye
Naomi Trentham/William Powell-bye
Susan Noel/Andre Lacroix (Bel)-bye
Elsie Pittman/Eric Peters-bye

Mrs JL Colegate/Nicholae Mishu (Rom)-bye
Daniel Prenn (Ger)/ Hilde Krahwinkel (Ger)/Daniel Prenn (Ger)-bye
Sybil Johnson/Vladimir Landau (Mon)-bye
Mianne Palfrey (US)/John Doeg (US)-bye
Betty Nuthall/Pat Spence (SA)-bye
Helen Jacobs (US)/George Lott (US)-bye
Else Dam (Neth)/Jack Hillyard-bye
Peggy Bouverie/D Ingram-bye

2nd Round

Ryan/Crawford [2] d. Hill/Turnbull 6-3 6-3
Dix/Ohta d. Watson/Olliff default
S Palfrey/Mangin d. Sterry/Collins 6-2 6-3
Barbier/Grandguillot d. Lyle/Buzzard 5-7 6-2 7-5
Tuckey/Abe d. Edwards/Malfroy 5-7 6-3 6-3
Gallay/Landry d. Harvey/Eames default
Cross/Allison d. Montgomery/Sherwell 3-6 6-4 6-2
Tucker/Perkins [WC] d. Stockel/Dudley 6-4 6-2

Whittingstall/Cochet [3] d. List/Latchford 2-6 6-4 6-1
Canters/Timmer d. Mathieu/Harada 6-4 6-1
Fry/Collins d. Wolf/Kehrling 6-1 7-5
Owen/Lee d. Peitz/Kuhlmann 6-4 6-2
Payot/Willard d. Greef/Bell 3-6 6-2 6-3
Sigart/Hopman d. Strawson/Duff [Q] 6-2 5-7 6-1
Thomas/Miki d. Sandison/Glover 9-7 4-6 6-4
Lycett/Wheatley d. Robertson/Moon 7-9 6-4 6-2

Aussem/Tilden [1] d. Couquerque/van der Heide 6-4 6-4
Beamish/Andrews d. Hemmant/Sharpe 2-6 6-4 6-3
Haylock/Mather d. Slaney/Satoh 1-6 9-7 6-3
Henrotin/Brugnon d. Dearman/Chiesa default
McIlquham/Greig d. Gallay/Rodel 6-2 6-3
Mudford/Crole-Rees d. Godfree/ Godfree 3-6 6-3 6-4
Stocks/Gilbert d. Anderson/Burrows [Q] 6-4 4-6 8-6
Round /Hughes d. Bridge/Purcell 6-3 6-1

Clarke/Frowen d. Alvarez/Borotra [4] default
Ridley/Harris d. Phayre/Hill [Q] 6-4 6-4
Trentham/Powell d. /Borman 6-1 7-5
Pittman/Peters d. Noel/Lacroix 6-1 6-3
Krahwinkel/Prenn d. Colegate/Mishu 15-13 6-3
Johnson/Landau d. M Palfrey/Doeg default
Nuthall/Spence d. Jacobs/Lott 1-6 7-5 6-2
Bouverie/Ingram d. Dam/Hillyard 11-9 6-2

3rd Round

Ryan/Crawford [2] d. Dix/Ohta 6-3 6-4
S Palfrey/Mangin d. Barbier/Grandguillot 6-3 6-3
Gallay/Landry d. Tuckey/Abe 7-5 6-4
Cross/Allison d. Tucker/Perkins [WC] 9-7 7-5
Whittingstall/Cochet [3] d. Canters/Timmer 6-0 6-0
Fry/Collins d. Owen/Lee 6-0 6-3
Sigart/Hopman d. Payot/Willard 6-3 6-8 6-0
Thomas/Miki d. Lycett/Wheatley 6-4 6-3

Aussem/Tilden [1] d. Beamish/Andrews default
Henrotin/Brugnon d. Haylock/Mather 8-6 6-3
Mudford/Crole-Rees d. McIlquham/Greig 6-2 3-6 6-4
Stocks/Gilbert d. Round/Hughes 7-5 2-6 6-2
Ridley/Harris d. Clarke/Frowen 9-7 3-6 6-2
Pittman/Peters d. Trentham/Powell 6-4 6-3
Krahwinkel/Prenn d. Johnson/Landau 6-3 6-1
Bouverie/Ingram [LL] d. Nuthall/Spence 6-4 6-4

4th Round

Ryan/Crawford [2] d. S Palfrey/Mangin 6-2 6-4
Cross/Allison d. Gallay/Landry 6-4 6-3
Whittingstall/Cochet [3] d. Fry/Collins 6-2 6-2
Sigart/Hopman d. Thomas/Miki 6-4 6-4

Aussem/Tilden [1] d. Henrotin/Brugnon 6-4 9-7
Mudford/Crole-Rees d. Stock/Gilberts 6-3 6-3
Pittman/Peters d. Ridley/Harris 6-4 6-3
Krahwinkel/Prenn d. Bouverie/Ingram 6-1 6-2

Quarterfinals


Ryan/Crawford [2] d. Cross/Allison 6-2 3-6 6-3
Whittingstall/Cochet [3] d. Sigart/Hopman 7-5 9-7
Mudford/Crole-Rees d. Aussem/Tilden [1] default
Krahwinkel/Prenn d. Pittman/Peters 6-1 6-4

Semifinals

Ryan/Crawford [2] d. Whittingstall/Cochet [3] 6-3 7-9 6-4
Krahwinkel/Prenn d. Mudford/Crole-Rees 4-6 6-3 6-3


Final


Elizabeth Ryan/Jack Crawford [2] d. Hilde Krahwinkel/Daniel Prenn 6-1 6-3

----------------------------------------------------

Draw notes:

This is the first time the ladies singles draw reaches 96 entries. Defaults by the #2 and #3 seeds in doubles opened up the draw.

Mrs Eileen Antrobus=nee Connell
Janet Cox=Mrs Cox. nee Dudley
Nancy Edwards=Mrs HV Edwards, nee Nancy Palmer
Evelyn Goldsworth is called "Elsie" by the NYT.
Sylvia Mayne=Mrs MAO Mayne
Vera Montgomery =Mrs Mrs VH Montgomery
Violet Owen=nee Violet Chamberlain, married 28 January 1930
Esna Robertson of Australia = married name of Boyd
Evelyn Standring=Mrs HW Standring, nee Phayre. She plays doubles here with her sister Marion.
Whittingstall=nee Bennett

H. S. Lewis Barclay=Harry Samuel Lewis Barclay of Australia.
H.L.Barclay, tasmania tennis, Captain Barclay


Missing full names for:

Miss HM Brooke
Mrs JRM Brumwell
Mrs. Bruce May
Mrs JL Colegate
Miss L Philip
Mrs H Ryland
Mrs EC Simon
Miss EH Smith
Mrs WT Tucker
Miss CFC Turner
Mrs BC Windle


Missing male names for:

Captain JH Frowen
D Ingram

----------------------------------------------------

Sources:

http://www.wimbledon.com/en_GB/score...1930_LS_A4.pdf

http://www.wimbledon.com/en_GB/score...1930_LD_A4.pdf

http://www.wimbledon.com/en_GB/score...1930_MX_A4.pdf

The New York Times


----------------------------------------------------

Summary:

Defaults and retirementsplayed a big role at theChampionships this year from the start. Lili de Alvarez, the 3 time finalist, and British star Phoebe Watson both withdraw from singles before the tournament commences. Both hope to play mixed doubles and enter the draws-both default. Watson is having throat issues and Lili swollen tendons.

All of this makes Helen Wills-Moody an even firmer favorite to win. Helen Wills-Moody brooks no opposition, rolling over the field in devastating fashion. Her sternest foe is the French Simone Mathieu, who manges 5 games in 6-3 6-2 in a semifinal defeat.

It was the other semifinal that produced fireworks. Tiny Cilly Aussem has bloomed this year under the coaching of Bill Tilden. After losing the first set she blitzed Ryan 6 games to nil. The winning of the middle chapter tired her however, and things were tied at 4 all when a shock ending occurred.

Serving at 0-30, Cilly slipped and fell on the turf after an exhausting rally. 0-40. Limping to the baseline, Aussem tossed the ball up to serve and collapsed in a dead faint. The German is carried off court on a stretcher. This incident also took her out of the mixed doubles, where she was the #1 seed with Bill Tilden.

Elizabeth Ryan came on court for the final flashing a big smile. Old "Chop and Drop" has been playing here since 1912. She hauls off doubles trophies every year, yet can't grab the singles trophy. Today is no exception. Helen Wills-Moody has too much power for Ryan to employ her tactical game.

'Her only effective weapon was a tantalizing drop shot which hopped over the net and then fell almost dead while Mrs Moody had to rusg from the baseline in order to retrieve it. These were shots, however, tht even Borotra or Allison couldn't have saved, and at match point Mrs Moody-with a sense of humor nobody expected of her-quietly gave Miss Ryan a dose of her own medicine by sending over a brilliant drop shot herself.'

'..So Mrs Moody is still Queen of Wimbledon-a queen more commanding, majestic than ever.

Wills and Elizabeth Ryan won the doubles as expected, but British fans had a fresh face to cheer in Sarah Palfrey and partner Edith Cross. "Little" Sarah combines a pretty face and shapely form with exciting volleys at net. Wearing a flame colored bandeau, on one rapid volley exchange Sarah hit Elizabeth Ryan in the face with the ball. In the second set the steady Edith Cross evened the score up at 5 apiece. 'The crowd went wild' wrotethe New York Times. The young upstarts were poised to tie matters at 8 all with the crowd cheering them on all the way. The last game went to deuce, but errors by Sarah ended things.

Ryan had a grand Wimbledon. In winning the mixed with Jack Crawford she took two out of three titles. Only the singles eluded her. She was a bit lucky to reach the final, having been down 6-5 and a couple points from defeat vs The Swiss Miss Lolette Payot in round four.

The British had their worst ever Wimbledon. Ermyntrude Harvey fainted near the umpire chair at 2-4 in the third vs Mrs McIlquham in a match of long rallies. Just before dropping Harvey declared, "I cannot go on." She had to default in all three events.

The following is a full report on the final-From the London 'Times', Saturday, July 5, 1930:

"Lawn Tennis – The Championships – America's Day

"Yesterday was the Fourth of July, and the large number of Americans who made their way to the All England Lawn Tennis Courts at Wimbledon found much comfort there for their absence on that day of days from home, from the Stars and Stripes, the exploding of crackers, the noise and bustle of parades, and the hundred-per-cent enthusiasm for country and hometown.

"The American women's champion, Mrs Helen Wills Moody, proved she was still peerless among women players, and won the Championship at Wimbledon for the fourth time in succession […] Mrs Moody's right to the title is complete and undisputed. No one has made anything of a challenge against her this year, and Miss Elizabeth Ryan yesterday failed as simply as any of the others who had gone before. Had she been playing as she did some years ago, she might have employed her cunning and experience to some purpose, but it availed nothing against one who was mistress of the situation right from the start and always called the tune.

"No present-day player seems to have any prospect of overcoming Mrs Moody, for nearly all of them try to play in the same hard-hitting way. Until they can learn to use their heads as well as their arms, and to realise that mere power and force are not everything, they will not meet with much success. A more complete all-round game, in which strokes are constantly being varied, is necessary above all things. Young players are frequently so much coached that they lose all initiative. They play by the book, by the written or spoken word, they do not think or see for themselves, they have little confidence in themselves and their own powers of thinking and foresight, and they are afraid to strike out on a trail of their own. There will be a new champion when that is done. […]

"Mrs Moody's Victory

"Miss Ryan made but a slight resistance to Mrs Moody. She had come on the court prepared to vary her play in such a way as to keep Mrs Moody running, but she was seldom allowed to settle down and only at rare intervals could she do as she had planned. It was Mrs Moody who piped while Miss Ryan danced, and Miss Ryan got only two games in each set. She started well to take the first of all in which Mrs Moody was serving. She had a short return shot just dropping over the net on the far side to which neither Mrs Moody nor even Jean Borotra could have got up.

"That was only a brief tale, however, and Mrs Moody was soon in her stride. It was an easy stride, too, for she stood almost motionless in the centre of the baseline hitting strong and deep to the far corners with almost monotonous regularity, and Miss Ryan was made to run with energy from side to side in an endless and fruitless chase. That was as much as she could do, and she was early in the match seen to be tiring. She had a chance in the fourth game with only one point required, and hit out when up at the net with Mrs Moody at her mercy.

"She did better in the following game and won by getting Mrs Moody's service back with the same gentle returns. But that was all she could do in that set. An occasional well-placed and well-judged shot won a point, but more often they failed to baffle Mrs Moody, who got up to drive them far from Miss Ryan's reach.

"Miss Ryan started very feebly in the second set and lost a game as quickly as it could be lost. The second, however, came her way, two of her drop shots finding Mrs Moody far away and unable to get there in time. Mrs Moody, however, was soon back in the lead in the third game. Then Miss Ryan made her last despairing effort, and in doing so strove to quickly get up to the net after her service and was foot-faulted, for the linesmen yesterday seemed to have suddenly discovered that many players do foot-fault. That upset her calculations a little, and though she did contrive to get near to the net at times it was small profit, for Mrs Moody had the means of stopping that kind of thing with fine drives down the side of the court.

"Mrs Moody then began to serve at her best, and a love game followed – the fifth. Miss Ryan came back at that and won to love on her service, Mrs Moody being rather weak in her returns on the backhand. That was all, for Mrs Moody went straight away to win. In the last game Miss Ryan made one of her short shots; Mrs Moody got it back and Miss Ryan hit out. Then, to show that she too was an adept at a short shot, Mrs Moody made a stop volley that just fell over the net, and won."

Last edited by Rollo; Jun 21st, 2017 at 02:19 AM.
Rollo is offline  
post #33 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:52 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of June 23-29

????, Cambridge, England

FI: Effie Hemmant d. Joan Strawson 11-9 3-0

-----

June 22-28, Illinois State Championships, Chicago, Illinois, US

FI: Catherine Wolfe d. Clara Louise Zinke 7-5 6-4

DF: Ruth Oexman/Clara Louise Zinke d. Miss Sampson/Catherine Wolfe 6-1 6-3

-----

June 26-30, German Games/Deutsche Kampfspiele, Breslau, Germany (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. Hilde Eisenmenger (Austria) 6-1 3-6 6-0

DF: Irmgard Rost/Toni Schomburgk d. Ellen Hoffmann/Frau Weihe 6-2 6-4

MX:Ellen Hoffmann/Braeuer d. Toni Schomburgk/ Willy Heydenreich 6-4 6-4

-----

June 23-29, Basel, Switzerland (Clay)

FI: Germaine Golding (Fra) d. Ida Adamoff (Fra) 6-4 6-4

DF: Mme Fehlmann/Mlle Isaac d. Ida Adamoff (Fra)/Frau Richter 7-9 6-3 6-3

-----

June 27-29, Carpathian Championships, Stary Smokovec, Czechoslovakia (Clay)

FI: Frl Weidenhoffer d. Albina Korotvickova ????

-----

??, Danish Outdoor Championships

FI: Won by Else Støckel

DF: Won by Gudrun Roll/Inga Sperling

MX: Won by Else Støckel/Einer Ulrich

Last edited by Rollo; May 7th, 2015 at 01:03 PM.
Rollo is offline  
 
post #34 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:53 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of June 30-July 6

July ???? Metropolitan, Brisbane, Australia

FI: Mall Molesworth d. Emily Hood 6-3 4-6 6-0

-----

July ????, New South Wales Hardcourts, Dubbo, Australia (Clay)

FI: Muff Wilson d. ?

-----

June 30-July 5, Western Championships, Chicago, Illinois, US

FI: Catherine Wolfe d. Clara Louise Zinke 3-6 6-4 6-1

DF: Barbara Duffy/Catherine Wolfe d. Ruth Oexman/Clara Louise Zinke 6-4 2-6 6-1

-----

June 30 -6 July 6, Championships of Upper Austria, Linz, Austria (Clay)

FI: Lilly Ellissen d. Frl Schweifovsky 1-6 6-4 6-1

MX: Lilly Ellissen/Franz Matejka d. Josefine von Lobkowicz (Cz)/Froehlich 6-2 9-7

-----

July 3-6, Frankfurt-am-Main, Germany (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. Ilse Friedleben 7-5 6-2

DF: Ilse Friedleben/Toni Schomburgk d. Ruth Kohnert/Vera Menges 6-2 6-2

MX: Toni Schomburgk/Johann Philipp Buss d. Ilse Friedleben/Leonardo Bonzi (Ity) 6-0 8-6

The Weihermann sisters, natives of Frankfurt-am-Main, had dominated this tournament for many years, but the defeat of the best of the sisters, Ilse, now Frau Friedleben, in this year's final was a sign that a new era had dawned in German tennis.

-----

July 3-6, Magdeburg, Germany (Clay)

FI: Frl Kuhlmann d. Frau Carlotta 4-6 6-2 6-2

-----

July 3-6, Zehlendorfer Wespen Club Tournament, Berlin, Germany (Clay)
Venue:Zehlendorfer Wespen Club

FI: Paula von Reznicek d. Nelly Neppach 6-4 6-1

MX: Marion Cramer/: Feo Hartz d. Frl Zander/Gustav Jänecke 6-4 3-6 6-0

-----

June 30-July 5, Middle West Championships, Omaha, Nebraska, US

FI: Ruth Bailey d. Mae Cuervost 7-5 6-8 6-3

-----

June 30-July 5, Halifax, Yorkshire, England (Grass)

FI: L. Philip d. Nancy Hellewell 1-6 6-3 6-0

DF: Nancy Hellewell/Mrs Reynolds d. A. Crowther/L. Philip 7-9 6-4 6-3

MX: Nancy Hellewell/David Burrows d. Miss Furnival/F. Furnival 9-7 6-3

-----

July 2-5, Sunderland, Durham, England (Grass)

FI: Ruth Watson d. Lesley Cadle 6-4 6-2

DF: Lesley Cadle/Ruth Waston d. Norah Middleton/B. Pemberton 6-3 6-2

MX: Norah Middleton/C.M. Parr d. Ruth Watson/H. Widdas 6-2 6-4

-----

June 30-July 5, East of Scotland Championships, Liberton, Scotland (Clay)

FI: M. Herd d. Jeanette Weir 6-4 6-4

DF: M. Herd/Mrs Waugh d. Mrs G. Alexander/Jeanette Weir 6-3 6-3

MX: Mrs J. Clark/A.F. Somerville d. Mrs Victor Wood-Hawks/Victor Wood-Hawks 0-6 8-6 6-1

-----

in July or August, Gstaad, Switzerland (Clay)

FI: Mrs O'Neill (GB) d. ??

MX: Mrs O'Neill (GB)/Joseph Mercier (Fra) d. ??

Last edited by Rollo; May 7th, 2015 at 01:04 PM.
Rollo is offline  
post #35 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:53 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of July 7-13

July 7-12, Irish Championships, Dublin, Ireland (Grass)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

FI: Hilda Wallis d. Mary French 6-2 6-2

DF: Norma Stoker/Hilda Wallis d. F. Fleming/Phoebe Blair-White 6-1 7-5

MX: Hilda Wallis/Pat Hughes (GB) d. F. Fleming/Vincent Allman-Smith 6-4 3-6 6-3

-----

July 7-12, Midland Counties Championships, Edgbaston, West Midlands, England (Grass)
Venue: The Priory Club

3R: Naomi Trentham d. Evelyn Standring 6-3 9-7
3R: Olga Webb d. Mie Johnstone 8-6 6-4
3R: Jenny Sandison d. J Wilson 6-1 6-1
3R: Marie Hazel d. Miss Coop 6-0 6-0

3R: Dorothy Round d. Grace Vaughton 3-6 6-2 6-2
3R: Lucy Johnstone d. Miss Clayton 6-3 6-3
3R: Mary Hart Mcllquham d. Mrs Radcliffe 6-0 6-1
3R: Mary Heeley d. ????

QF: Trentham d. Webb 6-0 4-6 6-4
QF: Sandison d. Hazel 6-1 6-3
QF: Round d. Lucy Johnstone 6-4 6-2
QF: Mcllquham d. Heeley 8-6 7-5

SF: Trentham d. Sandison 6-2 6-4
SF: Mcllquham d. Round 6-4 3-6 6-1

FI: Naomi Trentham d. Mary McIlquham 6-1 1-6 7-5

DF: Mary McIlquham/Jenny Sandison (Ind) d. Dorothy Round/Naomi Trentham 7-5 7-5

MX: Mary McIlquham/Donald M. Greig d. Dorothy Round/Herman F. David 6-4 8-6

-----

July 7-13, Strasbourg, France (Clay)

FI: Simone Mathieu d. Ilse Friedleben (Ger) 7-5 6-4

DF: Germaine Charnelet/Simone Mathieu d. Ilse Friedleben (Ger)/Mrs Springer 6-3 3-6 6-2

MX: Simone Mathieu/Philip Buss (Ger) d. Ilse Friedleben (Ger)/Erwen 6-1 6-3

-----

July 7-13, Chambery, France (Clay)

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Mrs G.Roy 6-1 6-2

MX: Cosette Saint-Omer-Roy/Blanc d. Dadel/Denis Laurent default

-----

July 7-13, Vittel, France (Clay)

FI: Nanette Le Besnerais d. Lucette Culbert 4-6 6-2 6-4

MX: Nanette Le Besnerais/Leonce Aslangul d. Mme Durand-Mercier/Pierre Landry 6-2 6-4

-----

July 7-13, Caen, France (Clay)

FI: Violette Gallay d. Mme de Cossette 6-1 6-3

MX: Violette Gallay/Max Combemale d. Mlle Guillain/Claude ????

-----

July 7-13, Limoges, France (Clay)

FI: Mme Esseiva and Mlle Martin 8-6 2-6 not finished

DF: Mlle Martin/Franke d. Mlle Tierce/Mme Manhes 6-1 6-3

MX: Mlle Martin/Pierre Goldschmidt d. Esseiva/Roland Journu 6-3 6-2

-----

July 7-13, Liège, Belgium (Clay)

FI: due to bad weather the final between Mme Rene Meunier and Jeanne Vaussard was scheduled in Paris later.

MX: Josane Sigart/Grandguillot (Egy) d. Jeanne Vaussard/Jean Lesueur 7-5 3-6 6-3

-----

July 10-13, Cologne, Germany (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. Irmgard Rost default

DF: Ida Adamoff (Frn)/Rosie Berthet (Frn) d. Elly Ledig/Toni Schomburgk 2-6 8-6 6-1

MX: Anne Peitz/Wilhelm Nourney d. Toni Schomburgk/“Ofan”* 6-2 2-6 6-1

"Ofan" is a a pseudonym.

-----

July 11-13, Bavarian Championships, Munich, Germany (Clay)

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Klara Hammer 6-3 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Nelly Stephanus d. Klara Hammer/Frau Ragler 6-1 6-1

MX: Elizabeth Ryan (US)/Heinrich Kleinschroth d. Annamarie Buss/Curt Bergmann default

-----

July 10-13, Swinemünde, Germany (Clay)

FI: Ellen Hoffmann d. Frl Kuhlmann 6-3, 5-7, 6-3

MX: Ellen Hoffmann/Axter d. Daisy Uhl/Ferdinand C. Uhl 6-0 7-5

-----

July 7-13, International Dutch Championships, Noordwijk, Holland (Clay)

FI: Madzy Rollin-Couquerque d. Margarethe Canters 5-7 6-1 6-2

DF: Margarethe Canters/Madzy Rollin-Couquerque d. Frau Spit/Frau van der Heide default

MX: Margarethe Canters/Roderich Menzel (Cz) d. Frau Stoeckel/Henk Timmer 6-3 6-1

-----

July 7-12, Sioux Valley Championships, Dell Rapids, South Dakota, US

FI: Margaret Chesterman d. Milla Kara Jacobsen 6-4 6-4

DF: Margaret Chesterman/Fae Dahl d. Milla Kara Jacobsen/Virginia Jacobsen 6-3 6-2

-----

July 7-12, Hertfordshire Championships, Watford, Hertfordshire, England (Grass)

1R: A K Penrose d. K R Oliver 6-4 6-1
1R: Jeanette Morfey d. J Lambert 6-0 6-2
1R: Morven Morton d. M J Whyte 6-1 6-2
1R: V Wild d. F Droogleever 6-3 6-2
1R: Helen Dyson d. V K Holloway 4-6 6-2 6-2
1R: Mrs C Landale d. Diana Sloane-Stanley 6-4 6-2
1R: K Bliss d. S C Jackson 6-1 6-2
1R: J Stanley d. H Todhunter 3-6 6-1 6-4
1R: Davina Gordon d. B Shields 6-2 6-1

2R: Cristobel Hardie d. Penrose 4-6 6-2 6-2
2R: Aurea Edgington d. Mrs M Kemp 6-3 6-1
2R: Morton d. Wild 6-3 6-4
2R: Enid Broadbridge d. Mrs G Maclean 6-4 6-2
2R: Dyson d. V B Myers 6-0 6-1
2R: Landale d. Bliss 6-4 6-1
2R: Gordon d. Stanley 6-3 6-2

QF: Hardie d. Edgington 3-6 6-2 6-3
QF: Morfey d. Morton 6-2 6-4
QF: Broadbridge d. Dyson 6-3 5-7 6-1
QF: Gordon d. Landale 6-3 6-4

SF: Hardie d. Morfey 0-6 6-4 6-4
SF: Gordon d. Broadbridge 6-4 5-7 6-3

FI: Cristobel Hardie d. Davina Gordon 6-2 6-8 6-1

DF: Aurea Edgington/Cristobel Hardie d. Enid Broadbridge/Davina Gordon 6-3 6-3

MX: Cristobel Hardie/ Ian Wheatcroft d. M. Morton/Donald Leahong (Jam) 6-3 6-4

-----

July 9-14 East of England Championships, Felixstowe, England (Grass)

1R: Mrs R Pretty d. A N Barraclough 6-3 6-2
1R: Mrs D M Young d. Mrs Penn 3-6 6-3 6-1
1R: Mrs J M Wright d. Mrs V Evershed 6-2 6-4
1R: A R Beacon d. Mrs G Thompson 6-1 6-2
1R: W Pratt d. Mrs H M Read 1-6 6-3 6-3
1R: Barbara Adams d. Mrs R Sneezum 6-0 6-0
1R: B Edwards d. N Bull 6-3 6-1
1R: Joy Cunningham d. V Bedford 6-3 6-2
1R: Nancy Palmer-Edwards d. Mrs W Pharazyn 6-0 6-1

2R: Elsie Pittman d. Mrs A H Pryce-Harrison 6-3 6-1
2R: C F C Turner d. P Gooderham 6-1 3-6 6-2
2R: Pretty d. Young 7-5 6-1
2R: Wright d. S Back 6-4 4-6 6-2
2R: Judith Backhouse d. P Squirrell 6-0 6-1
2R: Mrs G G Morse d. M Hervey 6-1 6-4
2R: Beacon d. Mrs H T Wells 6-3 6-0
2R: Mrs M Robbins d. Mrs O Rathboune 0-6 6-3 6-0
2R: Geraldine Beamish d. Freda Scott 6-1 6-1
2R: Pratt d. Mrs S M Brundrit 6-3 6-3
2R: Adams d. B Edwards 5-7 6-4 6-2
2R: Joy Cunningham d. Nancy Palmer-Edwards 4-6 9-7 10-8
2R: Winifred Bower d. Nancy Fox 6-1 6-1
2R: R K Hobson d. M E Cunningham 6-0 6-1
2R: J E Stevens d. G M Cressey 6-2 7-5
2R: Nancy Lyle d. A J Bersey 6-0 6-0

3R: Pretty d. Wright 6-3 6-3
3R: Beacon d. Robbins 5-7 6-3 6-2
3R: Beamish d. Pratt 6-0 6-3
3R: Adams d. Joy Cunningham 6-2 3-6 6-3
3R: Bower d. Hobson 6-3 6-3
3R: Lyle d. Stevens 6-1 6-2

QF: Elsie Pittman d. C F C Turner 6-0 6-1
QF: Pretty d. Beacon 6-4 2-6 7-5
QF: Beamish d. Adams 6-2 6-2
QF: Lyle d. Bower 6-3 6-0

SF: Pittman d. Pretty 6-1 6-4
SF: Lyle d. Beamish 7-5 9-7

FI: Nancy Lyle d. Elsie Pittman 6-4 6-3

-----

July 9-14, Kingston-upon-Hull, Yorkshire, England (Grass)

FI: Betty Dix d. Joan Strawson 6-4 6-2

-----

July 7-12, Leicestershire Championships, Leicester, Leicestershire, England (Grass)

FI: Madge List d. Margaret Stocks 6-4 6-4

-----

July 7-14 Bath Tournament, Bath, England (Grass)

F: E H Smith d. K Smith 6-3 6-4

-----

July 7-14 Civil Services Championships, Chiswick, England (Grass)

FI:: N W Charlton d. D Soper 11-9 4-6 6-3

-----

July 9-14, Hull, Yorkshire, England (Grass)

FI: Betty Dix d. Joan Strawson 6-4 6-2

DF: Betty Dix/Joan Strawson d. E. Whitaker/J. Whitaker 6-0 6-2

MX: Joan Strawson/William H. Powell d. Betty Dix/Richard Pickersgill 6-3 7-5

-----

July 7-12, Southsea, Hampshire, England (Grass)

FI: Effie Hemmant d. G. Rose 6-3 6-3

DF: Dorothy Biddle/Sheila Johnson d. Effie Hemmant/Cecily Marriott 6-4 6-2

MX: A. Gregson/H. Evered d. Cecily Marriott/"Charles" 6-8 6-1 6-2

Last edited by Rollo; Dec 29th, 2014 at 08:32 PM.
Rollo is offline  
post #36 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:54 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of July 14-20

July 14-19, Scottish Championships, Peebles, Scotland (Grass)

FI: Winnie Mason d. Esna Robertson 3-6 6-3 6-3

DF: Naomi Trentham/Esna Robertson and Helen Barr/Ruth Watson divided the prizes.

MX: Esna Robertson/Jack Crawford (Aus) d. Ruth Watson/Billy Collins divided the prizes.

Robertson is the former Esna Boyd, originally from Australia, but now settled in Scotland.

-----

July 14-19, Welsh Championships, Newport, Wales (Grass)

FI: Effie Hemmant d. Eleanor Rose 7-5 6-4

DF: Nancy Edwards/Effie Hemmant d. Miss Hogarth/Eleanor Rose 6-1 5-7 6-1

MX: Effie Hemmant/Eric C Peters d. Nancy Edwards/Edward R. Avory 6-1 2-6 6-4

The mixed winners wed each other in 1931

-----

July 15-19, Nottinghamshire Championships, Nottingham, England (Grass0

FI: Freda James d. Peggy Scriven 4-6 6-3 6-3

DF: Miss Burt/Sheila Hewitt d. Mrs J. Hill/J. Stevens 6-3 4-6 6-2

MX: Joan Ridley/H. Barclay d. Mrs D.M. Backhouse/D.M. Backhouse 7-5 6-1

-----

Mrs Wills-Moody returns from her triumphs in Europe aboard the appropriately named liner Majestic. Helen declares she will only compete in the US Nationals and promptly takes a train for the west coast. She later changes her mind and declines to enter Forest Hills. The queen of tennis denies all rumors that she is about to retire to have children. Mrs Moody also reinterated her high opinion of Elizabeth Ryan, citing Bunny Ryan's record 16 doubles titles at Wimbledon and the fact that Ryan hails from Santa Barbara, California. Her opinion on the controversial Bill Tilden: "Mr Tilden has done so much for tennis that he should be above criticsm."

-----

July 14-20, Evian, France (Clay)

FI: Ida Adamoff d. Rosie Berthet 6-3 6-4

MX: Ida Adamoff/Erik Worm (Den) d. Aimée Charpenel/Henri Reynaud 7-9 6-4 7-5

-----

July 21-27, Antwerp, Belgium (Clay)

FI: Simone Mathieu (Fra) d. Josane Sigart 6-2 6-4

DF: Mathieu/Sigart d. Jacqueline Gallay (Fra)/Simone Barbier (Fra) 6-3 6-0

MX: Josane Sigart/André Lacroix d. Simone Mathieu (Fra)/Pierre Goldschmidt (Fra) 6-3 6-3

-----

Began July 15, La Jolla, California, US (Hard)

FI: Gladys Patz d. Elizabeth Deike 6-4 3-6 6-4

-----

ends July 19, Longwood Invitational, Longwood, Massachuesetts, US (Grass)
Venue: Longwood Cricket Club

FI: AnnaHarper d. Dorothy Weisel 7-5 6-1

-----

July 14-20, Semmering, Austria (Clay)
Venue: Grand Hotel Panhans

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Toni Schomburgk (Ger) 6-2 6-0

DF: Nelly Neppach (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Toni Schomburgk (Ger)/von Ellisen (Ger) ??

MX: Elizabeth Ryan (US)/Pat Hughes (GB) d. Nelly Neppach/Berkeley Bell (US) 6-2 6-4

-----

July 14-19, 23rd Annual Frinton-on-Sea Tournament, Frinton-on-Sea, Essex, England (Grass)

1R: Eileen Fearnley-Whittingstall d. V E Clow 6-0 6-2
1R: Doris Craddock d. B Stevens 6-0 6-0
1R: Mrs W Barraclough d. R Pattinson 7-5 6-1
1R: Mrs D L Gluckstein d. M E Lonsdale 6-0 6-0
1R: V M H Wild d. N A Gibbons 6-2 7-5
1R: Mrs M Tubbs d. M A Eccles 6-2 6-1
1R: Mrs H L Foden-Pattinson d. Mrs P Finch 6-2 6-0
1R: Susan Noel d. B Van den Burgh 6-2 6-1
1R: J Rose d. E Hudson 6-4 8-6
1R: J E Stevens d. Millicent Pitt 2-6 6-3 6-1
1R: B Millar d. M K Lilley 6-3 6-2
1R: M B Leaning d. M A Bentley 6-1 6-4
1R: J Crocker d. Mrs P H Carlos-Clarke 6-3 6-0
1R: Joy Cunningham d. K M Walker 6-3 6-3

2R: Fearnley Whittingstall d. Craddock 6-2 6-1
2R: Barraclough d. Gluckstein 6-1 4-6 6-0
2R: Betty Soames d. Wild 6-3 6-2
2R: Tubbs d. Foden-Pattinson 8-6 6-1
2R: Cecily Marriott d. K Ferens 6-0 6-1
2R: N M Thomas d. G Hunter 6-1 6-4
2R: Noel d. J Rose 6-2 6-4
2R: Dorothy Hill d. Mrs Oswald Lewis 6-1 6-1
2R: B Piggott d. V Lacy 7-5 6-0
2R: R L Smith d. G Collins 6-1 6-4
2R: C F C Turner d. M M Thomas 6-1 6-0
2R: Mrs Owen Barker d. H Nitch 6-3 6-2
2R: K M Steele d. M Tregoning 6-2 8-6
2R: V McAlpine d. F N Rose 6-1 6-0
2R: Mrs M G Carter d. Mary Heagerty 6-1 4-6 8-6
2R: C Steward d. B K C Kerrison 6-1 6-1
2R: J E Stevens d. S Maitland w/o
2R: Millar d. K Garnham 6-1 2-6 6-4
2R: Judith Backhouse d. Leaning 6-1 6-1
2R: Crocker d. Joy Cunningham 7-5 2-6 6-4
2R: P W Horne d. B Duthie 6-1 6-2
2R: Mrs B C L Barton d. Mrs D Cory-Wright 6-1 6-1
2R: V Finlason d. M Weatherall 6-1 6-0
2R: N Wetherall d. R St John Murphy 6-1 7-5
2R: R Saville d. Mrs J M D Hunter 6-2 6-2

3R: Fearnley Whittingstall d. Barraclough 6-1 6-0
3R: Soames d. Tubbs 6-1 6-1
3R: Marriott d. N M Thomas 6-0 6-1
3R: A Lacy d. Noel 7-5 6-3
3R: Hill d. Piggott 6-1 6-4
3R: Smith d. R Laramy 10-8 6-4
3R: Turner d. Owen Barker 6-4 6-2
3R: Steele d. P Craske 6-0 6-3
3R: McAlpine d. Carter 6-2 6-2
3R: Steward d. M Cunningham 6-3 6-4
3R: J E Stevens d. Millar 3-6 6-3 6-4
3R: Backhouse d. Crocker 3-6 6-2 6-2
3R: S F H Eccles d. E Ferens 6-3 6-3
3R: Horne d. Barton 6-0 6-1
3R: Finlason d. Wetherall 6-1 3-6 6-2
3R: Joan Ridley d. Saville 6-0 6-1

4R: Fearnley-Whittingstall d. Soames 2-6 6-2 6-0
4R: Marriott d. A Lacy 7-5 6-3
4R: Hill d. Smith 6-1 7-5
4R: Turner d. Steele 6-0 6-0
4R: McAlpine d. Steward 6-3 6-1
4R: J E Stevens d. Backhouse 4-6 6-2 6-3
4R: Eccles d. Horne 6-1 6-4
4R: Ridley d. Finlason 6-4 6-2

QF: Fearnley-Whittingstall d. Marriott 6-1 6-2
QF: Hill d. Turner 6-1 6-2
QF: McAlpine d. J E Stevens 6-4 6-2
QF: Ridley d. Eccles 6-4 6-3

SF: Fearnley-Whittingstall d. Hill 6-3 6-4
SF: Ridley d. McAlpine 6-1 6-2

FI: Eileen Fearnley-Whittingstall d. Joan Ridley 6-3 0-6 6-1



FI: Eileen Whittingstall d. Joan Ridley 6-3 0-6 6-1

-----

July 17-20, Dusseldorf, Germany (Clay)

FI: Paula von Reznicek d. Ilse Friedleben 7-9 retired

DF: Hilde Krahwinkel/Anne Peitz d. Ilse Friedleben/Paula von Reznicek 6-2 6-0

MX: Hilde Krahwinkel/Jack Willard (Aus) d. Ilse Friedleben/Tamino Abe (Jpn) 6-1 4-6 6-0

-----

July 18-20, Championships of the Free City of Danzig, Sopot, Germany (Clay)

FI: Irmgard Rost d. Frl Rosselt 6-0 6-1

DF: Irmgard Rost/Dolli Vormann d. Frl Pietzner/Frl Rosselt 6-3 6-2

MX: Irmgard Rost/ Bela von Kehrling (Hun) d. Keller/Hilde Weihe/JKeller 6-2 6-3

-----

July 14-19, Norwich, Norfolk, England (Grass)

FI: Mary Heeley d. B. Adams 6-1 6-2

DF: Helen Dyson/Mary Heeley d. B. Adams/Miss Johnson-Taylor 6-1 6-2

MX: Mary Heeley/ Fred Perry d. Helen Dyson/Camille E. Malfroy (NZ) 6-1 6-3

-----

July 14-19, New Forest Tournament, Brockenhurst, Hampshire, England (Grass)

1R: B Lermitte d. Miss Maberley 9-7 9-11 6-2
1R: M D Scholes d. Miss Harboard 6-2 6-2
1R: E Sutton d. M J Birbeck 6-0 7-5

????

3R: Elsie Pittman d. E Bobby 6-0 3-6 6-0
3R: B Lewis d. Mabel Mavrogordato 6-4 3-6 8-6
3R: Evelyn Dearman d. Peggy Dransfield 6-2 6-8 6-4
3R: Margaret Stocks d. Mary Holden 6-3 6-1

3R: Sylvia Mayne d. Mrs E Srdter 6-1 6-4
3R: Mrs W T Tucker d. Mrs M Faulks 3-6 7-5 8-6
3R: Diana Sloane-Stanley d. Morven Morton 8-6 8-6
3R: Ermyntrude Harvey d. Katherine Lewis 6-3 6-2

QF: Pittman d. Lewis 6-4 6-2
QF: Dearman d. Stocks 9-7 6-2
QF: Mayne d. Tucker 6-0 3-6 6-4
QF: Harvey d. Sloane-Stanley 6-0 6-1

SF: Pittman d. Dearman 6-4 7-5
SF: Harvey d. Mayne 6-2 6-1

FI: Elsie Pittman d. Ermyntrude Harvey 8-6 7-5

-----

July 14-19, Warwick, Warwickshire, England (Grass)

FI: Lucy Johnstone d. Betty Boas 7-5 6-2

DF: Lucy Johnstone/Mie Johnstone d. Joyce Brown/Olga Webb 8-6 6-2

MX: Evelyn Standring/Henry Standring d. Marion Phayre/L.J. Hill 5-7 6-3 6-4

-----

July 14-19, Lincoln, Lincolnshire, England (Grass)

FI: Betty Dix d. Jeanette Morfey 6-4 4-6 6-2

DF: Helen Bourne/Jeanette Morfey d. Betty Dix/Mrs Munro 6-3 6-4

MX: Grace Vaughton/Thomas Northcote d. Helen Bourne/Lord Charles Hope 6-4 6-2

-----

July 14-19 Reigate Tournament, Reigate, England

Singles (Draw=at least 33)


2R: Phyllis Mudford d. B Baynes 6-1 6-1
2R: Mrs G K Brewer d. Mrs A R Chard 6-2 6-3
2R: Joan Marshall d. Mary Burgess-Smith 6-1 5-7 6-4
2R: Mrs H A Page d. Mrs E C Simon 6-4 6-4
2R: Mae Elton d. N Taylor 6-2 6-1
2R: B Holly d. Lady Floud 6-3 8-6
2R: E M Roe d. Mrs S Hall 6-3 6-2
2R: Mrs D Willis d. Mrs Simpson 6-2 6-0

2R: Eileen Norman d. Mrs H Ryland 6-2 4-6 6-3
2R: Mrs G C Hampton d. Mrs A C Butler 6-4 6-4
2R: Agnes Steer-Watkins d. Mrs M C N Jackson 6-1 6-3
2R: E I Caldwell d. Miss Gell-Woolley 6-2 6-1
2R: Gladys Thompson d. Mrs K Grahame 7-5 6-2
2R: Sonia Mavrogordato d. V Taylor 6-1 6-2
2R: N B Milner d. M A Parrott 9-7 6-2
2R: Jenny Sandison d. ????

3R: Mudford d. Brewer 6-1 6-1
3R: Marshall d. Page 6-0 4-6 6-4
3R: Elton d. Holly 6-0 6-4
3R: Roe d. Willis 6-3 6-3

3R: Norman d. Hampton 6-2 6-0
3R: Steer-Watkins d. Caldwell 6-0 6-1
3R: Thompson d. S Mavrogordato 6-3 6-4
3R: Jenny Sandison d. Milner 7-5 6-3

QF: Mudford d. Marshall 6-0 6-2
QF: Elton d. Roe 8-6 6-4
QF: Norman d. Steer-Watkins 7-5 4-6 6-3
QF: Sandison d. Thompson 6-2 7-5

SF: Mudford d. Elton 6-0 6-3
SF: Sandison d. Norman 6-1 8-6

FI: Phyllis Mudford d. Jenny Sandison (Ind) 6-4 6-2

-----

July 14-21 Herga Tournament, Harrow, England (Grass)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Davina Gordon d. Mrs C H Baylis 6-0 6-2
2R: J L Francis d. C Gray 6-0 6-3
2R: Aurea Edgington d. Mrs A Gray 6-0 6-2
2R: W Land d. Helen Eddis 6-2 6-2

2R: Joan Ingram d. M Glass 6-1 6-2
2R: E Elder d. ????
2R: Y J Allnatt d. ????
2R: Enid Broadbridge d. C Carris 6-3 4-6 6-1

QF: Gordon d. Francis 6-4 1-6 6-3
QF: Edgington d. Land 6-1 6-3
QF: Elder d. Ingram 6-4 6-2
QF: Broadbridge d. Allnatt 3-6 6-1 6-1

SF: Gordon d. Edgington 6-4 6-3
SF: Broadbridge d. Elder 6-2 6-3

FI: Davina Gordon d. Enid Broadbridge 6-3 8-6

-----

July 14-19 London Business Houses Championships, London, England

FI: Miss Burdfield d. M Walton 4-6 14-12 6-4

-----

July 14-19 Chatham United Services, Chatham, England

FI: Cristobel Hardie d. Nancy Lyle default

DF: ???? d. Nancy Lyle/????

MX: DF: ???? d. Nancy Lyle/????

Miss Nancy Lyle, who was in three finals at the Chatham United Services tournament met with a slight
motor accident on Saturday and was compelled to scratch from all events.

Last edited by Rollo; Dec 29th, 2014 at 08:35 PM.
Rollo is offline  
post #37 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:54 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of July 21-27

July 22-26, Essex County Club Invitation, Manchester, Massachusetts, US (Grass)

Draw=32

QF: Midge Gladman d. Sarah Palfrey[2] 6-0 3-6 6-0
QF: Josephine Cruickshank d. Ethel Burkhardt 8-6 7-5
QF: Dorothy Weisel d. Virginia Hilleary 6-1 6-3
QF: Marjorie Morrill d. Mianne Palfrey 3-6 6-3 6-4

SF: Marjorie Gladman d. Josephine Cruickshank 1-6 6-4 6-1
SF: Marjorie Morrill d. Dorothy Weisel 6-0 6-2

FI: Marjorie Morrill d. Midge Gladman 6-1 6-2

DF: Edith Cross/Anna Harper d. Dorothy Andrus/Virginia Hilleary 8-6 6-3

MX: MidgeGladman/Clifford Sutter d. Edith Cross/Bayon 6-2 6-3

Event hurt by the absense of Wills-Moody and Jacobs. later in the week Jacobs announces she will miss Forest Hills due to throat infection. She has been plagued with ill health all year after becomin ill on the Riviera in the early spring. Top seed Edith Cross lost before the QF.

-----

July 21-27 , Davos, Switzerland (Clay)

FI: Germaine Golding (Fra) d. Elsa Riboli (Ita) 6-3 6-3

MX: Irma Kallmeyer (Ger)/Schwenker d. Germaine Golding (Fra)/Tihy 6-3 6-2

-----

July 21-26, Canadian International Championships, Toronto

FI: Olive Wade d. Marjorie Leeming 6-4 2-6 6-3

DF: Marjorie Leeming/Hope Leeming d. Lois Moyes Bickle/Miss Symons 6-3 6-3

MX: Marjorie Leeming/John Proctor d. Mrs HL Beer/CW Aiken 7-5 6-2

-----

July 23-28, Reichenau an der Rax, Austria (Clay)

FI: Lisl Herbst d. Magda Baumgarten (Hun) 6-2 6-4

MX: Frau Doery/Pat Hughes (GB) d. Grete Deutschova (Cz)/Herbert Kinzel default

-----

July 25-27, Pforzheim, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Irmgard Rost 10-8 6-4

DF: Simone Barbier (Fra)/Erna Springer d. Irmgard Rost/Dolli Vormann 7-5 6-1

MX: Simone Barbier (Fra)/Edouard Thurneyssen (Fra) d. Anne Peitz/Bill Fuchs default

-----

July 24-27, Warnemünde, Germany (Clay)

FI: Hilde Eisenmenger (Austria) d. Daisy Uhl 6-3, 7-5

MX: Hilde Eisenmenger (Austria)/ Friedrich W. Rahe d. Daisy Uhl/Ferdinand Uhl 6-2 6-3

-----

Circa late July, Zell am See, Austria (Clay)

FI: Frl Deanino d. Josefine von Lobkoviczova (Cz) 1-6 6-0 6-3

-----

July 22-27 New York Championships, Jackson Heights, New York, US (Clay)

FI: Norma Taubele d. Julie Stenz 6-2 1-6 6-4

DF: Carolyn Roberts/Norma Taubele d. Gwendolyn Burt/Ruth McCabe 6-4 6-3

-----

July 21-26, New Hampshire State and White Mountains Championships, Crawford Notch, New Hampshire, US

FI: Gladys Hawk d. Margaret d. Margaret Cluett 6-0 6-2

-----

July 21-26, Indiana State Championships, Evansville, Indiana, US

FI: Catherine Wolf d. Ruth Oexman 6-4 8-6

DF: Ruth Oexman/Catherine Wolf d. Mary Jones/Miss Karle 6-1 6-3

-----

July 21-27, West Virginia State Championships, White Sulphur Springs, US

FI: Naomi Parkinson DeLloyd Thompson d. Eliza Coxe 6-3 7-9 6-0

DF: Naomi Parkinson DeLloyd Thompson/Margaret Carspecken d. Eliza Coxe/Mrs M.C.Martinez 6-2 6-3

MX: Margaret Carspecken/Bill Arkle d. Naomi Parkinson DeLloyd Thompson/Robert Elliott 6-4 4-6 6-0

-----

July 19-24, Colorado State Championships, Denver, Colorado, US

FI: Mae Cuervost d. Willa Wolcott 6-1 6-1

DF: Mae Cuervost/Willa Wolcott d. Patsy McCoy/Evelyn Parsons 6-3 7-5

MX: Patsy McCoy/Robert Seller d. Mae Cuervost/ Wallace Bates 7-9 7-5 9-7

-----

July 21-26, Western Canadian Championships, Vancouver, British Columbia, Canada
Venue: Vancouver Lawn Tennis Club,

FI: Alice Marble (US) d. Charlotte Miller (US) 6-2 6-2

DF: Golda Gross (US)/Charlotte Miller (US) d. Miss Ellis/Mary Haggert 6-2 6-1

MX: Golda Gross (US)/Bradshaw Harrison d. Mary Haggert/George Sparling 6-2 4-6 6-4

-----

July 21-26, East Grinstead, Sussex, England (Grass)

EAST GRINSTEAD – July 21-28 (48th Annual)

1R: Louise Bull d. M G Munn 6-1 6-0
1R: Mrs C W Godfrey d. I W Leach 6-0 6-1

2R: Joan Ridley d. L Fraser 6-1 6-0
2R: Lady Aberdare d. M C Symes 6-2 6-4
2R: M F Cleland d. R Wright 8-6 6-2
2R: J Denman d. Mrs H R Previte 6-3 6-3
2R: Mrs B C L Barton d. B A Burrowes 6-4 6-1
2R: L Ward d. H Mackinnon 7-5 7-5
2R: Mrs C Lowther d. Mrs C P Hermon-Hodge 6-2 7-5
2R: Mary Burgess-Smith d. P J K Cargill 6-3 6-3
2R: N Kenyon d. C M Starkie 6-0 6-1
2R: L M Potter d. M I Sinclair 6-4 6-4
2R: Aurea Edgington d. E G Goad 6-4 6-1
2R: Sonia Mavrogordato d. A V Hamilton-Grace 6-2 6-1
2R: J Burton d. A Nevill 6-1 6-3
2R: Mrs S Fisher d. Mrs J Sanderson 6-4 7-5
2R: Tiny Alston d. L Wilkinson 6-2 6-1
2R: Doreen Pleydell-Bouverie d. V Grabham 6-1 6-1
2R: E Soames d. B Locker-Lampson 6-3 6-3
2R: Godfrey d. R K Hobson 5-7 6-3 6-4
2R: M B Hobson d. W Goff 5-7 6-3 6-1
2R: M Inglis d. K H Cohen 6-4 3-6 6-2
2R: Mrs E H Burgess-Smith d. M Kerr 6-1 6-1
2R: Mrs R Walker d. S J Mountain 6-0 6-3
2R: Helen Bourne d. K Kenyon 6-2 6-2

3R: Ridley d. Aberdare 6-0 6-1
3R: Cleland d. Denman 6-3 6-2
3R: B Lewis d. Barton 6-2 6-1
3R: C Wright d. Ward 6-3 6-1
3R: Mae Elton d. Lowther 6-2 6-0
3R: Louise Bull d. E Evans 6-2 6-1
3R: Mary Burgess-Smith d. W S Wood 6-0 6-0
3R: N Kenyon d. Potter 7-5 7-5

3R: Edgington d. Mavrogordato 6-1 6-3
3R: Burton d. Fisher 6-4 6-2
3R: Pleydell-Bouverie d. E Soames 6-2 6-2
3R: M F Harland d. Godfrey 6-0 3-6 8-6
3R: Hobson d. Inglis 6-2 6-3
3R: Betty Soames d. Mrs E H Burgess-Smith 6-3 6-2
3R: Bourne d. Walker 6-2 6-2

4R: Ridley d. Cleland 6-2 6-2
4R: Lewis d. Wright 6-0 6-0
4R: Elton d. Bull 6-3 6-3
4R: Burgess-Smith d. N Kenyon 6-0 4-6 6-0

4R: Billie Yorke d. Edgington 8-6 1-6 8-6
4R: Burton d. Pleydell-Bouverie 6-4 5-7 6-4
4R: Harland d. Hobson 6-3 6-4
4R: Bourne d. Betty Soames 3-6 6-3 6-4

QF: Ridley d. Lewis 6-3 6-3
QF: Elton d. Mary Burgess-Smith 6-0 6-2
QF: Yorke d. Burton 6-2 6-4
QF: Bourne d. Harland 7-5 6-2

SF: Ridley d. ????
SF: Bourne d. ????

FI: Joan Ridley d. Helen Bourne 6-3 6-3

DF: Dorothy Jameson/Joan Ridley and Aurea Edgington/Joan Strawson divided the prizes

MX: Betty Soames/G.F. Mathieson d. Billie Yorke/Donald Leahong (Jam) 9-7 5-7 6-3

-----

July 21-26, Winchester, Hampshire, England (Grass)

Singles (Draw=40)

1R: Ermyntrude Harvey d. E M Oldfield 6-0 6-4
1R: J Seymour d. M G Thornley 6-1 6-3
1R: Betty Dix d. A Gregson 6-2 6-1
1R: G M Du Boulay d. E Thacker 6-8 6-3 6-2
1R: Mrs M Gill d. M Whyatt 7-5 6-1
1R: M O Cane d. Mrs Byron 6-1 7-5
1R: R Enticknap d. R M Taylor 6-4 6-2
1R: Mabel Mavrogordato d. S Delany 6-4 6-1

2R: Harvey d. F J Taylor 6-0 6-3
2R: G E Tomblin d. E M Roe 6-4 8-6
2R: Seymour d. P M Green 6-1 6-2
2R: M Hoskyn d. Mrs H M S Gorst 6-1 7-5
2R: Dix d. Du Boulay 6-3 6-2
2R: B Jorgensen d. Gill 9-7 6-4
2R: Mrs J C Humfrey d. Joyce Lyle 6-4 6-1
2R: Miss Aitken d. Cane 4-6 6-2 10-8

2R: Susan Noel d. Enticknap 6-3 5-7 6-3
2R: Mrs Naylor d. Sybil Stokes 6-4 6-4
2R: M Truman d. A Pinckney 6-4 6-2
2R: Patricia Brazier d. Mavrogordato ????
2R: Mrs M N Macleod d. Mrs Mackenzie 6-2 6-4
2R: S F H Eccles d. L Kemmis-Betty 7-5 6-3
2R: Mary Wiggins d. L H Curtis 6-0 6-3
2R: Effie Hemmant d. Sheila Hewitt 6-4 6-1

3R: Harvey d. Tomblin 6-2 6-3
3R: Seymour d. Hoskyn 6-1 6-2
3R: Dix d. Jorgensen 6-3 6-2
3R: Humfrey d. Aitken 6-3 6-1

3R: Noel d. Naylor 3-6 6-1 6-1
3R: Truman d. Brazier 6-1 7-5
3R: Macleod d. Eccles 8-6 6-0
3R: Hemmant d. Wiggins 6-1 6-0

QF: Harvey d. Seymour 6-2 6-2
QF: Dix d. Humfrey 6-3 6-1
QF: Noel d. Truman 8-6 7-5
QF: Hemmant d. Macleod 6-1 6-2

SF: ????
SF: ????

FI: Ermyntrude Harvey d. Effie Hemmant 6-3 6-2

DF: Ermyntrude Harvey/Effie Hemmant d. M. Stokes/S. Stokes 6-2 6-2

MX: Ermyntrude Harvey/G.S. Fletcher d. Effie Hemmant/Nigel Sharpe 6-3 6-8 7-5

-----

July 23-28, Sheffield and Hallamshire, Sheffield, South Yorkshire, England (Grass)
Venue: Hunter's Bar



1R: D Mellowes d. J Sugg 6-3 6-0

2R: E M Ackernley d. B Flower 6-4 6-0
2R: J Frost d. B Harrison 6-4 6-2
2R: E Ferguson d. Mrs R L D Edwards 3-6 6-4 6-2
2R: Mrs Bennett d. Mellowes 8-6 6-2
2R: Mrs F C Fowkes d. Mrs J E Evans 6-4 6-1
2R: H Morrison-Smith d. B M Bishop 6-3 6-2
2R: M M Mountford d. Mrs Dudley Cox 4-6 8-6 7-5
2R: V Haywood d. D Mitchell 7-5 7-5
2R: Mrs A A Taylor d. V C T Schwabe 6-0 6-1
2R: Mrs J A F Turner d. Mrs G Hawkins 6-3 6-4
2R: Mrs W E Attewell d. A Pickin 6-4 5-7 6-2

3R: Jenny Sandison d. Ackernley 6-1 6-3
3R: Frost d. Ferguson 6-4 2-6 6-1
3R: Bennett d. Fowkes 6-1 6-2
3R: Morrison-Smith d. Taylor 6-0 6-1
3R: M M Mountford d. V Haywood 6-4 6-0
3R: Nancy Hellewell d. Mrs J Pelling 6-1 6-1
3R: Cristobel Hardie d. J Jonas 6-1 6-2

QF: Sandison d. Frost 6-1 6-1
QF: Hardie d. Hellewell 6-1 6-2

SF: ????
SF: ????

FI: Jenny Sandison (Ind) d. Cristobel Hardie 10-12 6-1 6-4

DF: Cristobel Hardie/Jenny Sandison (Ind) d. Mrs Attewell/Mrs Bennett 6-3 6-1

-----

July 21-26, Stratford-on-Avon, Warwickshire, England (Grass)

FI: Evelyn Perry d. Betty Boas 4-6 6-2 7-5

DF: Betty Boas/Cicely Ruault d. Evelyn Perry/Mrs Shennan 6-2 6-4

MX: J. Wilson/ W.A.H. Duff d. P. Padmore/M.G. Lea 6-1 6-4

-----

July 21-28 “Evening News" Cup, London, England
Venue: Queen’s Club

FI: G L Marchant d. D F Meikle 8-6 6-3

-----

July 21-26, County Dublin Championships, Carrickmines, Dublin, Ireland (Grass)

FI: Norma Stoker d. Mrs R. Tottenham 6-2 6-1

DF: Phoebe Blair-White/Norma Stoker d. Freda Pearson/Mrs R. Tottenham 6-2 6-2

MX: Miss Collins/John C. Gregory (GB) d. Freda Pearson/ Vincent Allman-Smith 5-7 6-4 6-1

Last edited by Rollo; Jul 1st, 2015 at 02:52 AM.
Rollo is offline  
post #38 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:55 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of July 28-August 3


July 28-August 2 Seabright Invitation, Seabright, New Jersey, US (Grass)

FI: Anna Harper d Josephine Cruickshank 6-4 6-4

-----

July 28-August 2, Warwickshire Championships, Leamington, Warwickshire, England (Grass)

FI: Madge Slaney d. Sylvia Mayne 6-4 5-7 6-3

DF: M Johnstone*/Sylvia Mayne d. Evelyn Standring/Marion Phayre 6-3 6-3

MX: Madge Slaney/Eric Peters d. M. Johnstone/"Crockets" 6-2 11-9

M Johnstone probably= Mie Johnstone

-----

Circa 29 July-3 August, Beldes or Bled or Veldes or Feldes, Slovenia (Clay)

FI: Lilly Schreger (Yug) d. Frau Froehlich (Cz) 6-3 4-6 6-1

-----

July 31- August 3, Dieppe, France (Clay)

FI: Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 3-0 retired

-----

July 29-August 3, Cluj-Napoca, Romania (Clay)

FI: Mrs Schréderné (Hun) d. Lenke Ziszovits 6-8 6-2 7-5

MX: Mrs Schréderné (Hun)/Bela Kehrling (Hun) d. Csilla Latesz/Réti 6-1 6-2

-----

July 28-August 2, Atlantic Coast Championships, Ocean City, New Jersey, US

FI: Gladys Hawk d. Cecilia Riegel 6-4 6-1

DF: Eleanor Geiger/Gladys Hawk d. Cecilia Riegel/Elma Whitelock 6-1 9-7

MX: Cecilia Riegel/Bertram Hammell d. Gladys Hawk/Harry Plymire 4-6 6-4 6-3

-----

July 28-August 3, Virginia State Championships, Hot Springs, Virginia, US

FI: Naomi Thompson d. Margaret Carspecken 11-9 6-1

-----

July 28-August 2, Shanklin, Isle of Wight, England, GB

FI: Betty Uber d. Joan Strawson 6-1 6-3

DF: K. Lewis/Betty Uber d. M. Morton/Joan Strawson 4-6 7-5 7-5


MX: M Morton. SE West d. K Lewis/F Fishwick 6-4 7-5

-----

Circa late July, American Tennis Association Championships, Indianapolis, Indiana, US

FI: Won by Ora Mae Washington

DF: Won by Ora Mae Washington/Blanche Winston

MX: Won by Anita Gant/O.B. Williams

-----

July 28-August 2, Wallingford-on-Thames, Oxfordshire, England (Grass)

FI: Nellie Organ d. Doris Eastley 6-2 5-7 6-3

DF: Doris Eastley/Andrée Lucas d. E. Stokes/S. Stokes 9-7 6-1

MX: Andrée Lucas/Colonel G. Lucas d. E. Stokes/A.C. Belgrave 6-1 7-5

-----

July 28-August 2, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: M. Elton d. Dorothy Alexander 8-6 7-5

DF: Dorothy Alexander/Lucy Johnstone d. B. Whittington/J. Whittington 4-6 6-3 6-3

MX: Lucy Johnstone/John Pennycuick d. D. Furnivall/W.B. Henderson 6-4 6-4

-----

July 31-August 2, Wolverhampton, West Midlands, England (Grass)

FI: Dorothy Round d. Marie Hazel 6-1 6-2

DF: Marie Hazel/Dorothy Round d. K. Clayton/Mie Johnstone 6-3 9-7

MX: Mie Johnstone/Donald M. Greig d. Marie Hazel/G.R. Meredith 6-2 1-2 retired

-----

July 31-August 3, Grisons Championships, Saint Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Suvretta House

????

-----

August 1-6, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Hazel Morrison-Smith d. R. Bray 6-1 6-4

DF: R. Bray/J. Lawson d. Dorothy Anderson/Winifred Bower 6-0 6-4

MX: Dorothy Anderson/Arthur J. Smith d. Mary Harland/C.W. Banks 6-3 6-2

Last edited by Rollo; May 7th, 2015 at 01:08 PM.
Rollo is offline  
post #39 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:55 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of August 4-10

August 3-10, German International Championships, Hamburg, Germany (Clay)
Venue: Rothanbaum Tennis Club

Singles (Draw=42)


1R: Klara Hammer d. Frl Kobe 6-4 6-3
1R: Phyllis Mudford (GB) d. Marie Pflügner 6-8 6-2 6-0
1R: Hilde Eisenmenger (Aat) d. Frl Haff 5-7 6-4 6-1
1R: Toni Schomburgk d. Marion Cramer 6-3 6-3
1R: Magda Baumgarten (Hun) d. Ruth Kohnert default
1R: Irmgard Rost d. Frau Fehlmann (Sui) 6-3 6-3
1R: Vera Menges d. Nana Nagler 6-3 6-4
1R: Grete Deutschova (Cz) d. Elly Ledig 1-6 6-1 7-5
1R: Ellen Hoffmann d. Elizabeth Ryan (US) default
1R: Ilse Friedleben d. Frl Esche 7-5 6-1

2R: Cilly Aussem d. Erna Springer 6-1 6-0
2R: Frl Lorentz d. Elsa Haylock (GB) 6-4 2-6 8-6
2R: Annemarie Löwenthal d. Jenny Sandison (Ind) 6-3 1-6 6-3
2R: Mence Canters (Neth) d. Annemarie Buss 6-1 6-2
2R: Hammer d. Mudford 3-6 6-2 6-4
2R: Schomburgk d. Eisenmenger 6-1 6-0
2R: Baumgarten d. Else Stöckel (Den) 5-7 7-5 6-2
2R: Lolette Payot (Sui) d. Edith Sander 6-1 6-3

2R: Rost d. Menges 6-1 8-10 6-2
2R: Hoffmann d. Deutschova 6-0 11-9
2R: Madzy Rollin-Couquerque (Neth) d. Marie-Luise Horn 3-6 6-3 6-2
2R: Friedleben d. Gisela Enger 6-2 6-1
2R: Kathleen Godfree (GB) d. Hilde Weihe 3-6 6-4 6-2
2R: Anne Peitz d. [Erna] Redlich (Aut) 6-4 6-2
2R: Jadwiga Jędrzejowska (Pol) d. Irma Kallmeyer 6-3 6-3
2R: Hilde Krahwinkel d. Maria Paksy (Hun) default

3R: Aussem d. Lorentz 6-0 6-0
3R: Canters d. Löwenthal 6-0 6-4
3R: Hammer d. Schomburgk 0-6 6-3 6-3
3R: Payot d. Baumgarten 6-3 7-5

3R: Rost d. Hoffmann 6-1 6-2
3R: Friedleben d. Rollin-Couquerque 4-6 13-11 6-4
3R: Godfree d. Peitz 4-6 6-3 6-4
3R: Krahwinkel d. Jędrzejowska 4-6 6-3 6-4

QF: Aussem d. Canters 6-2 6-3
QF: Payot d. Hammer 4-6 6-3 8-6*
QF: Rost d. Friedleben 6-3 6-1
QF: Krahwinkel d. Godfree 6-3 6-2

SF: Aussem d. Payot 6-2 4-6 6-4
SF: Krahwinkel d. Rost 7-5 2-6 6-3

FI: Cilly Aussem d. Hilde Krahwinkel 6-4 6-4

Doubles (Draw=21)

1R: Grete Deutschova (Cz)/Else Stöckel (Den) d. Frl Haff/Frl Lorentz 6-1 6-4
1R: Ellen Hoffmann/Irma Kallmeyer d. Marion Cramer/Edith Sander 6-1 6-4
1R: Jadwiga Jędrzejowska (Pol)/Jenny Sandison (Ind) d. Frl Kobe/Erna Springer 6-4 6-1
1R: Cilly Aussem/Toni Schomburgk d. Gisela Enger/Ruth Kohnert default
1R: Annemarie Buss/Elly Ledig d. Magda Baumgarten (Hun)/Maria Paksy (Hun) default

2R: Kathleen Godfree (GB)/Phoebe Holcroft-Watson (GB) d. Annemarie Löwenthal/Vera Menges 6-0 6-0
2R: Mence Canters (Neth)/Madzy Rollin-Couquerque (Neth) d. Klara Hammer/Hilde Weihe 7-5 6-3
2R: Hilde Krahwinkel/Anne Peitz d. Deutschova/Stöckel 6-4 6-1
2R: Jędrzejowska/Sandison d. Hoffman/Kallmeyer 6-3 3-6 6-1

2R: Aussem/Schomburgk d. Buss/Ledig 6-3 6-0
2R: Frau Fehlmann (Sui)/Lolette Payot (Sui) d. Frl Esche/Nana Nagler 6-2 6-0
2R: Ilse Friedleben/Irmgard Rost d. Hilde Eisenmenger (Aut)/[Erna] Redlich (Aut) 6-2 6-3
2R: Elsa Haylock (GB)/Phyllis Mudford (GB) d. Marie-Luise Horn/Marie Pflügner 6-3 6-0

QF: Godfree/Holcroft-Watson d. Canters/Rollin-Couquerque 2-6 6-2 6-2
QF: Jędrzejowska/Sandison d. Krahwinkel/Peitz 6-4 6-4
QF: Aussem/Schomburgk d. Fehlmann/Payot 6-1 6-0
QF: Haylock/Mudford d. Friedleben/Rost 9-7 6-4

SF: Godfree/Holcroft-Watson d. Jędrzejowska/Sandison 5-7 7-5 6-2
SF: Haylock/Mudford d. Aussem/Schomburgk 6-3 6-2

FI: Kitty Godfree (GB)/Phoebe Holcroft-Watson (GB) d. Elsa Haylock (GB)/Phyllis Mudford (GB) 6-3 7-5

Mixed Doubles (Draw=41)

1R: Irmgard Rost/Gar Moon (Aus) d. Frl Esche/Harry Gottschewsky 6-2 8-6
1R: Edith Sander/Eberhard Nourney d. Maria Paksy (Hun)/Bano (Hun) default
1R: Marie-Luise Horn/Oskar Kreuzer d. Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/Hector Fisher (Sui) 6-3 7-5
1R: Phyllis Mudford (GB)/Hermann David (GB) d. Vera Menges/Gosewich 6-0 6-4
1R: Else Stöckel (Den)/Fritz Gleerup (Den) d. [Erna] Redlich (Aut)/H. Eiffermann 6-1 6-4
1R: Frau Fehlmann (Sui)/Paul Féret (Fra) d. Frl Haff/Gottfried von Cramm 6-4 6-2
1R: Marion Cramer/Dr Ludmar Heitmann d. Toni Schomburgk/Roderich Menzel (Cz) default
1R: Annemarie Löwenthal/Harry Hopman (Aus) d. Hilde Eisenmenger (Aut)/[Rolf] Kinzl (Aut) 6-3 6-3
1R: Hilde Weihe/Fritz Kuhlmann d. Ruth Kohnert/Nicolae Mishu (Rom) default

2R: Elsa Haylock (GB)/Colin Gregory (GB) d. Irma Kallmeyer/Feo Hartz 6-1 11-9
2R: Ellen Hoffmann/Takeichi Harada (Jap) d. Magda Baumgarten (Hun)/Tibor Krepuska (Hun) default
2R: Gisela Enger/Heinz Remmert d. Jadwiga Jędrzejowska (Pol)/Max Stolarow (Pol) default
2R: Grete Deutschova (Cz)/Ferenc Marsalek (Cz) d. Klara Hammer/Dr Walter Dessart 6-1 6-3
2R: Rost/Moon d. Sander/Nourney 6-2 3-6 6-2
2R: Mudford/David d. Horn/Kreuzer 6-2 6-3
2R: Anne Peitz/Friedrich Frenz d. Stöckel/Gleerup 6-4 6-1
2R: Lolette Payot (Sui)/Dr Walter Buss d. Marie Pflügner/Leonhard Lorenz 5-7 6-2 6-2

2R: Ilse Friedleben/Tamino Abe (Jap) d. Frl Lorentz/Hans Eberstein 6-4 7-5
2R: Phoebe Holcroft-Watson (GB)/Pat Hughes (GB) d. Nana Nagler/Mitterer 6-3 6-2
2R: Hilde Krahwinkel/Jack Crawford (Aus) d. Erna Springer/Werner Menzel 6-1 6-4
2R: Jenny Sandison (Ind)/Donald Rutnam (Ind) d. Elly Ledig/Heinrich Schomburgk 6-1 6-4
2R: Fehlmann/Féret d. Cramer/Heitmann 6-2 6-1
2R: Weihe/Kuhlmann d. Löwenthal/Hopman 6-2 6-4
2R: Mence Canters (Neth)/Henk Timmer (Neth) d. Annemarie Buss/Jack Willard (Aus) 6-4 6-3
2R: Elsa Haylock (GB)/Horace Keats-Lester (GB) d. Frl Kobe/Bräuer default

3R: Godfree/Gregory d. Hoffmann/Harada 8-6 6-3
3R: Deutschova/Marsalek d. Enger/Remmert default
3R: Rost/Moon d. Mudford/David 9-7 6-1
3R: Payot/Buss d. Peitz/Frenz 6-3 6-3
3R: Friedleben/Abe d.Holcroft-Watson/Hughes default

3R: Sandison/Rutnam d. Krahwinkel/Crawford 3-6 6-2 6-4
3R: Fehlmann/Féret d. Weihe/Kulhmann default
3R: Haylock/Keats-Lester d. Canters/Timmer 6-1 6-2

QF: Godfree/Gregory d. Deutschova/Marsalek 6-2 4-6 6-3
QF: Payot/Buss d. Rost/Moon 5-7 7-5 6-1
QF: Friedleben/Abe d. Sandison/Rutnam 6-4 5-7 6-2
QF: Haylock/Keats-Lester d. Fehlmann/Féret 6-3 4-6 6-1

SF: Godfree/Gregory d. Payot/Buss 6-2 6-0
SF: Haylock/Keats-Lester d. Friedleben/Abe 6-2 6-0

FI: Elsa Haylock (GB)/Colin Gregory (GB) d. Elsa Haylock (GB)/Horace Keats-Lester (GB) 6-4 7-5

"The German Championships" (from a London Times correspondent-courtesy of Newmark)

"The German Championships at Hamburg have always been a well-organized tournament, and year after year a greater number of players of international class takes part in the competition for the German titles. This year England sent a strong team under Mr Taylor's maangement, Australia's best four competed, Japan was represented by four of her leading players, India was strongly represented, and most of the European countries had entered their players so far as they could have a chance in such good company.

"Hamburg is trying to get the tournament up to the standard of Wimbledon and Paris, and it has even been suggested to hold the championships at an earlier date so as to avoid clashing with Forest Hills, but it will be very difficult to find a suitable date. There were many technical novelties, such as loud-speakers in the Centre Court, &c, and the ideal situation of the club where the tournament is held, practically in the centre of the town, helped to turn the large and beautiful city of Hamburg into a camp of tennis enthusiasts, thus providing the background for a really great meeting.

[...]
"The women's singles were an all-German affair, Cilly Aussem becoming champion once more. She certainly played well, but her form at Wimbledon appeared to be even better. Elsa Haylock lost early to a local girl; Phyllis Mudford was beaten by Frl Hammer, who has got an amazing retrieving power combined with a constant lob, which makes her game ugly and unpleasant to watch. Miss Mudford could not kill these lobs, and the balls bounced too high for her drives to have any effect on such a steady player as Frl Hammer. Kathleen Godfree lost to Hilde Krahwinkel, the Wimbledon mixed doubles finalist. The German girl was no better than Mrs Godfree, but she was much quicker, and the Englishwoman never had a chance to play her game of volleys and smashes.

* A report from from “Der Tennissport” in January 1939 states she lost in the 1930 German QF by Payot at 12-10 in the 3rd. Mark has 8-6, the score we are currently using.

-----

August 4-9, Hampshire Championships, Bournemouth, Dorset, England (Grass)

1R: E Sutton d. Violet Pinckney 6-2 6-2
1R: Mary Holden d. C Haslam 6-3 6-3
1R: N Carroll d. A Savill 7-5 6-0
1R: G Maynard d. Mrs P W Hill 6-3 6-1
1R: F T Holden d. R H Rose 6-3 2-6 6-0
1R: Morven Morton d. B Hewitt 6-0 6-2
1R: Dora Beazley d. D Elliott 6-2 6-3
1R: H Kennedy d. H Marsh 7-5 7-5
1R: Mary Heeley d. Mrs A S Blith 6-4 6-1

2R: Joan Ridley d. Sutton 6-1 6-0
2R: Mary Holden d. E G Evans 6-2 6-3
2R: Ruth Shedden d. P M Green 6-0 6-1
2R: N Truman d. Carroll 6-2 6-3
2R: Elsie Pittman d. Maynard 6-3 6-2
2R: F T Holden d. Morton 5-7 6-2 6-2
2R: Beazley d. B Holly 6-3 6-3
2R: Heeley d. Kennedy 6-1 6-3

QF: Ridley d. Mary Holden 6-3 6-1
QF: Shedden d. Truman 6-2 1-6 6-4
QF: Pittman d. F T Holden 6-3 6-1
QF: Heeley d. Beazley 6-3 6-3

SF: Ridley d. Shedden 6-2 6-4
SF: Heeley d. Pittman 6-0 6-2

FI: Joan Ridley d. Mary Heeley 6-3 4-6 7-5

DF: Evelyn Dearman/Nancy Lyle d. Mrs Clayton/Mary Heeley 6-8 6-2 6-2

MX: Elsie Pittman/Eskel Andrews (NZ) d. Joan Ridley/Cyril Eames 3-6 7-5 6-3

-----

August 4-10, Engadine Championships, St.Moritz, Switzerland (Clay)

FI: Germaine Golding (Fra) d. Heta Stitzel (Ger) 3-6 6-3 6-1

MX: Germaine Golding (Fra)/Erik Worm (Den) d. Hete Stitzel (Ger)/Zander (Ger) 8-6 7-5

-----

August 4-10, Juan-Les-Pins, France (Clay)

Venue: Juan-les-Pins LTC

SF: Anne Esseiva d. Mlle Boilaive 6-2 6-2
SF: Jacqueline Vives d. Mlle B. Dvortsakova (Cz) 6-0 6-3

FI: Jacqueline Vives d. Anne Esseiva 13-15 7-5 6-1

MX: Jacqueline Vives/Vladimir Landau (Mon) d. Miss Boilaive/E.Robin 7-5 retired

Mme Esseiva=nee de Bourdineau

-----

August 4-10, Washington State Championships, Seattle, USA (Hard)

FI: Alice Marble d. Golda Gross 6-2 6-0

DF: Alice Marble/Margaret Sturgeon d. Golda Gross/Charlotte Miller 1-6 7-5 6-3

MX: Alice Marble/Henry Prusof d. Golda Gross/ Frank Gove 2-6 6-4 6-3

-----

August 4-10, Maidstone Invitational, East Hampton, New York, US (Grass)

FI: Marjorie Morrill d. Mary Greef 6-3 6-2

DF: Josephine Cruickshank/Marjorie Gladman d. Penelope Anderson/Marjorie Morrill 3-6 8-6 7-5

Anna Harper was the [1] seed.

-----

August 5-11, Championships of North Moravia, Sumperk, Czechoslovakia (Clay)

FI: Anna Blanarova d. Magda Baumgarten (Hun) 6-3 6-0

-----

August, Ostend. Ostend, Belgium (Clay)

FI: Simone Mathieu (Frn) d Susan Noel (GB) 6-3 6-1

-----

early August, Frankfurt, Germany (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. Ilse Friedleben 6-2 6-4

-----

August 4-9, Narragansett Bay Championships, Jamestown, Rhode Island, US (Grass)

FI: Dorman Hubbard Weaver d. Mrs W. Scott 6-3 7-5

DF: Theresa Blanchard/Dorman Weaver d. Eleanor Colahan/Joesphine Logan 6-3 6-1

-----

August 3-8, Allegheny Mountains Championships, Cumberland, Maryland, USA

FI: Joy Hartman d. Miriam Sullivan 1-6 6-4 6-1

DF: Joy Hartman/Miriam Sullivan d. Mrs F. Bowle/Frances Grimes 9-7 4-6 6-4

MX: Joy Hartman/Adrian Hartman d. Miriam Sullivan/Harry Wald 2-6 6-4 6-4

-----

August 4-9, Suffolk Championships, Saxmundham, Suffolk, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Ermyntrude Harvey 6-8 7-5 6-2

The doubles events at this tournament were rained out

-----

August 4-9, Angmering-on-Sea, Sussex, England (Grass)

FI: Margaret Mellows d. Geraldine Beamish 6-3 6-2

DF: Geraldine Beamish/Helen Burr d. G. Tomblin/Margaret Mellows 3-6 7-5 6-0

MX: Margaret Mellows/ B.R. Lawrence d. Geraldine Beamish/Ronald D. Poland 8-6 9-11 6-1

-----

August 4-9, Sandown, Isle of Wight (Grass)

FI: Peggy Scriven d. Helen Barr 6-3 6-1

DF: K. Lewis/Betty Uber d. P. Churcher/N. Milnes 6-2 6-3

MX: G. Gilder/E.N.W. Oliver (Mal) d. Peggy Scriven/R. Gladstone 6-1 7-5

-----

August 4-9, Lincolnshire Championships, Spilsby, Lincolnshire, England (Grass)

FI: Mrs Reynolds d. Ida Howitt 6-4 6-3

MX: Ida Howitt/C.W. Goddard d. Mrs G. Shipley/G.L. Tinsley 6-2 6-2

-----

August 4-9 Seaton Tournament, Seaton, England

FI: Miss Paddison d. J Whittington 6-1 6-1

-----

August 4-9, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Carmarthenshire, Wales (Grass)

FI: Daphne Seel d. Effie Hemmant 4-6 6-1 6-3

DF: Violet Owen/Daphne Seel d. Doreen Busby/Effie Hemmant 2-5 retired

MX: Effie Peters/Eric Peters d. N. Case/A.T. Hill 6-2 6-4

-----

August 4-9, Mid-Sussex Championships, Hassocks, Sussex, England (Grass)
Venue: Weald Lawn Tennis Club

FI: Gladys Osborne d. Aimée Reckitt 6-0 6-8 6-3

DF: Mrs C. Norman/Gladys Osborne d. Miss Caldwell/Miss Whitting 6-1 3-6 6-3

MX: J. Hill/ Neville Melland d. Gladys Osborne/ F.L. Brigen 6-4 2-6 6-2

-----

August 4-9, South of Scotland Championships, Moffat, Scotland

FI: Mrs Emley d. K. Wilson 6-4 6-0

DF: Muriel Bingham/Betty Panton d. Mrs Emley/Mrs Horrocks 9-7 4-6 6-0

MX: Petronella Cargill/G. Curtis d. M. Latta/Captain Carruthers 6-4 5-7 6-4

-----

circa August 4-10, Saint-Honorè-les-Bains, France (Clay)

FI: Mlle A. de Langourian d. Mlle de Garidel 6-0 6-3

MX: abandoned due to rain

-----

August 4-10, Wengen, Switzerland (Clay)

FI: Frl Klingenfuss d. Mlle Berthoud 6-3 6-0

MX: Mme Stalder/Chancerel (Fra) d. Mme Wunderlich/Wunderlich 6-4 3-6 6-1

Last edited by Rollo; Jul 20th, 2017 at 01:50 AM.
Rollo is offline  
post #40 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:57 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of August 11-17

August 11-17, Gallia Club, Cannes, France (Clay)

QF: Ninon Boilaive d. Mlle E. Sineux 2-6 6-2 6-1

SF: Ninon Boilaive d. Mlle Smedsrud (Nor) 6-4 4-6 6-3
SF: Ginette Sineux d. Suzanne Versein 6-0 6-0

FI: Ginette Sineux d. Ninon Boilaive 6-4 6-0

MX: divided between Ninon Boilaive/Leonce Aslangul and Ginette Sineux/Vladimir Landau

an Interclub event was also held

August 11-17, Cannes, France (Clay)

FI: Mlle Boilaive d. Ginette Sineux default

MX: Mlle Boilaive/ Leonce Aslangul d. Ginette Sineux/Maurice Landau (Mon) default

-----

August 11-17, Le Havre, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Arlette Neufeld 4-6 6-3 6-2

DF: Jung Henrotin/Doris Wolfson d. Mme Danet/Neufeld 6-4 6-3

MX: Arlette Neufeld/Roger Danet d. Sylvia Henrotin/Edouard Thurneyssen 6-4 2-6 6-4

-----

August 11-17, Leukerbad aka Loèche-les-Bains, Switzerland (Clay)

FI: Sandra Franchi (Ita) d. Mlle T. Furrer 6-4 8-6

MX: Mlle Caressi del Pillar (Ita)/Umberto Mezzanotte (Ita) d. Franchi/Sacerdoti 6-1 12-10

first name unknown for Caressi del Pillar.

-----

August 11-17, Geneva Championships, Geneva, Switzerland (Clay)

DF: Mme Hellmar/Mme Barbey d. Lolette Payot/Miss O'Neil retired in the first set

-----

August 11-17, Saint-Aubin, France (Clay)

FI: Jacqueline Gallay d. Violette Gallay wo

DF: Jacqueline Gallay/Violette Gallay d. Mrs Maciet/Mrs Huard 7-5 6-1

MX: Violette Gallay/Thierry d. Miss Monteil/C. Aubert 6-2 8-6

-----

August 11-16, Queensland Championships, Brisbane, Queensland, Australia (Grass)

FI: Mall Molesworth d. Emily Hood 7-5 6-4

DF: [????]

MX: [????]

-----

August 11-16, Derbyshire Championships, Buxton, Derbyshire, England

FI: Mary Heeley d. Effie Hemmant 6-2 6-0

DF: Mary Heeley/Grace Vaughton d. Mrs Helen Dyson/Effie Hemmant 4-6 6-3 6-3

MX: Grace Vaughton/Gordon Crole-Rees d. B. Drew/A.M. Wedd 4-6 6 -0 6-3

-----

August 11-16, Worthing, Sussex, England (Grass)

FI: G. Gilder d. Madge Slaney 7-5 9-7

DF: Cecily Marriott/Madge Slaney d. Helen Bourne/Joyce Brown 6-4 6-8 6-1

MX: Madge Slaney/ B.R. Lawrence d. K. Riley/W.A.H. Duff 6-4 4-6 6-3

-----

August 11-16, Bude, Cornwall, England (Grass)

FI: Elizabeth Brunyate d. Annie Brunyate 2-6 6-2 8-6

DF: Annie Brunyate/Elizabeth Brunyate d. V. Ellerton/M. Marsh 6-0 6-0

MX: Elizabeth Brunyate/D.H. Hazell d. M. Tregoning/E. Sharp 12-10 6-2

-----

August 11-16, Caesarean Croquet and Lawn Tennis Club Tournament, Grands Vaux, Saint Saint Saviour, Jersey, Channel Islands
Venue: Caesarean Croquet and Lawn Tennis Club

FI: Mrs Jensen d. R. Le Maistre 6-2 6-1

DF: Mrs Jensen/R. Le Maistre d. Miss Lovejoy/Miss Ludman 6-2 6-3

MX: S. Le Maister/Major L.C. Owen d. B. Ashpitel/Pym 6-4 6-3

-----

August 11-16, Clevedon, Somerset, England (Grass)

FI: E. Windsor-Aubrey d. Vere King 6-2 6-2

DF: M. Colthurst/K. Key d. J. Risbridge/C. Wollen 5-7 8-6 6-0

MX: C. Wollen/C.R. Cardwell d. E. Windsor-Aubrey/S.A. Burniston 6-0 5-7 6-4

-----

August 9-17, Portschach, Austria (Clay)

FI: Toni Schomburgk (Ger) d. Grete Deutschova (Tch) 6-3 6-2

MX: Toni Schomburgk/Heinrich Schomburgk d. Michel/Haberl 6-8 6-3 6-2

-----

August 11-17, Trébeurden, France (Clay)

FI: Mlle de Germiny d. Jacqueline Fournier 6-2 7-5

MX: Mlle Fournier*/J. Frances d. Mme de Bazillac/Vétillard 1-6 6-2 6-1

Is the doubles winner = to Jacqueline Fournier?

-----

August 13-17, Heiligendamm Open, Heiligendamm, Germany (Clay)

FI: Erna Redlich (AUT) d. Hilde Eisenmenger (Austria) 6-3 6-3

MX: Hilde Eisenmenger (Austria)/ Friedrich W. Rahe d. Erna Redlich (Austria)/ Heinrich Kleinschroth default

-----

began August 11 Eastern Grass Court Championships, Rye, New York, US (Grass)
Venue: Westchester Country Club

Singles (Draw=64)

FI: Midge Gladman d. Maud Levi 7-5 4-6 8-6

DF: Virginia Rice/Clara Zinke d. ??

At the last minute Helen Wills-Moody announces she will not come east to compete at Forest Hills. Now the field is wide open.

-----

12-17 August, Sarospatak, Hungary (Clay)

FI: Laszlone Schreder d. Ica Baittrock 4-6 6-2 2-0 retired

-----

August 12-14, Blau-Weiss Club, Berlin, Germany (Clay)
Venue: Blau-Weiss Club

SF: Hilde Krahwinkel d. Jenny Sandison (Ind) 6-2 6-3
SF: Klara Hammer d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 7-5 6-1

FI: Hilde Krahwinkel d. Klara Hammer 6-2 6-3

DF: Hilde Krahwinkel/Anne Peitz d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol)/Jenny Sandison (Ind) 3-6 7-5 6-3

MX: Jenny Sandison (Ind)/Leonhard Lorenz d. Frl Loewenthal/Harry Hopman (Aus) 6-2 6-4

-----

August 17-20, Kaposvar, Hungary (Clay)

FI: Albina Korotvickova (Cz) d. Csilla Latesz ??

DF: Albina Korotvickova/Medy Grosz Tihanyi d. Mrs Sommsich/Mrs Tevely ??

-----


August, East of England Championships, Felixstowe, Great Britain (Grass)

FI: Nancy Lyle d. Elsie Pittman 6-4 6-3

-----

August 11-16, Maine State Championships, Portland, Maine, US
Venue: Portland Country Club

FI: Elizabeth Hugus d. Margaret Cluett 4-6 7-, 6-4

-----

Circa mid-August, Eastern Canadian Championships, Ottawa, Ontario, Canada
Venue: Rideau Lawn Tennis Club

FI: Jean Burritt d. May Currie 1-6 7-5 6-3

DF: Lois Bickle/Beatrice Symons d. May Currie/Mrs Woodbury 4-6 6-4 7-5

-----

August 11-16, Isle of Wight Championships, Ventnor, Isle of Wight (Grass)

FI: K. Lewis d. Miss Boyes 6-1 6-2

DF: J. Gooch/K. Lewis d. Miss Boyes/Mrs Taylor 6-1 6-3


MX: K. Lewis/F.H. Fishwick d. B. Hole/C.E.P. Hole 6-0 6-1

-----

August 11-15, Norfolk Championships, Cromer, Norfolk, England (Grass)

1R: Margaret Mellows d. Mrs Morgan 6-1 6-0
1R: Mrs McKelvie d. M M Johnson 6-2 6-1
1R: P A Church d. G Hankey 4-6 6-3 6-4
1R: Betty Dix d. M Withers 6-1 6-1
1R: Mrs G Court d. Miss Pridmore 6-1 6-1
1R: Miss Johnson-Taylor d. Mrs J Micklem 4-6 7-5 6-4
1R: Mrs Stephen d. Mrs Hudson 6-1 6-2
1R: E M Crogen d. S E Bundy 6-2 6-0

2R: Mellows d. A Wright 6-1 6-4
2R: Barbara Adams d. D Carter 6-2 6-0
2R: P F Walpole d. E M Gladden 6-4 6-2
2R; Vera Shepherd-Wellesley d. A M Grant 6-1 6-0
2R: Gladys Thompson d. B Holmes 6-0 6-0
2R: Mrs K J Wyman-Smart d. O Todd 6-2 6-2
2R: McKelvie d. Church 13-11 6-3
2R: Mrs D A Cox d. V Carter 6-1 6-0
2R: Dix d. P Buxton 6-4 6-1
2R: Stephen d. B Duthie 6-2 6-2
2R: W Trewells d. E Young 8-6 6-4
2R: Mrs Munro d. Mrs Creasy 6-3 6-1

3R: Mellows d. McKelvie 6-2 6-2
3R: Shepherd-Wellesley d. Walpole 6-1 6-3
3R: Thompson d. Wyman-Smart 6-0 6-2
3R: Dix d. Johnson-Taylor 6-1 4-6 6-1
3R: Stephen d. Crogen 4-6 6-4 6-4
3R: Mrs W E Morton d. D Harker 6-3 8-6
3R: Munro d. Trewells 6-3 6-1

????

SF: Mellows d. Thompson 9-7 3-6 6-3
SF: Munro d. Dix 6-0 8-6

FI: Margaret Mellows d. Mrs Munro 9-7 6-1

FI: Margaret Mellows d. Mrs Munro 9-7 3-6 6-3

DF: Margaret Mellows/G. Thompson d. Betty Dix/Mrs Shepherd-Wellesley 6-3 0-6 6-2

MX: Margaret Mellows/R. Beterding d. Mrs Shepherd-Wellesley/J.R. Rendall 4-6 6-2 8-6

-----

August 11-16, Championships of the South-Eastern Counties and of County Wicklow, Bray, County Wicklow, Ireland (Grass)

FI: Norma Stoker d. Mary French 6-2 0-2 retired

DF: Phoebe Blair-White/Freda Pearson d. Mary French/Mrs R. Tottenham default

MX: Freda Pearson/D. O'Sullivan d. Mrs E.C. Martin/E.C. Martin 6-3 4-6 8-6

-----

August 11-16, Cranleigh, England (Grass)

FI: E. Goldsworth d. Eleanor Rose 6-4 5-7 7-5

-----

August 11-16, North Wales Championships, Criccieth, Wales (Grass)

FI: C.F. Sutherland d. P. Padmore 6-2 6-3

DF: Mrs H. Fox/P. Padmore d. Mrs L. Antrobus/Mrs E. Hollins 6-2 1-6 7-5

MX: Mrs H. Fox/E.L. Percival d. Mrs L.P. Antrobus/L.P. Antrobus 7-5 3-6 6-3

-----

August 11-18 West Wales Championships, Tenby, Wales

FI: M Wynne d. Mrs D M Gimson 6-0 6-2

-----

August 11-16, Ross, Herefordshire, England (Grass)

FI: Mie Johnstone d. A.M. Ritchie 6-3 6-3

DF: Lucy Johnstone/Mie Johnstone d. H. Williams/J. Williams 7-5 6-2

MX: Lucy Johnstone/John Pennycuick d.Mie Johnstone/ M.G. Ling 6-3 6-0

-----

circa mid-August, Viareggio, Italy (Clay)
Venue: Circolo Tennis Viareggio

FI: Lechen d. ??

MX: Lechen/Merciai d. ??

Last edited by Rollo; Jul 2nd, 2016 at 12:49 AM.
Rollo is offline  
post #41 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 07:58 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

UNITED STATES NATIONAL WOMEN'S CHAMPIONSHIPS

Dates: August 18-24
Venue: West Side Tennis club at Forest Hills, New York City, New York, US
Surface: Grass

-----------------------------------------

Singles (Draw=57)

First Round

Marjorie Morrill [2]-bye
Clara Zinke-bye
Dorothy Workman-bye
Katherine Wolf d. Mrs. K. J. Sherber (GB)7-5 6-4
Ethel Burkhardt [5] d. Marjorie Sachs 6-1 3-6 6-3
Carolyn Roberts d. Theodosia Smith 6-2 6-0
Virginia Rice d. Edna Hauselt Roeser 7-5 6-1
Mianne Palfrey d. Cecelia Riegel 9-7 6-4

Sarah Palfrey [4] d. Laura Pittinher 6-1 6-0
Julie Stenz d. Elsie Gabel 6-3 6-0
Dorothy Weisel d. Norma Taubele 6-1 4-6 6-3
Virginia Hilleary d. Grace Surber 6-1 6-3
Edith Cross [7] d. Gladys Hawk 6-8 6-2 6-0
Alice Francis d. Clara Greenspan 6-1 6-3
Agnes Sherwood Lamme d. Mary McHale 6-1 6-1
Betty Nuthall (GB) [1F] d. Louise McFarland 6-1 6-0

Anna Harper [1] d. Dorance Chase 6-0 6-1
Carolyn Babcock d. Virginia Cross 6-1 6-1
Elizabeth Corbierre d. Margaret Blake 6-3 6-2
Midge Gladman d. Ruth Shedden 6-1 6-2
Mary Greef [6] d. Anne Page 6-1 6-4
Elizabeth Warren d. Beryl Robinson Cape (Ber) default
Ruth Oexman d. Mercedes Marlowe 6-1 8-6
Margaret Muhl d. Gladys Hutchings (Ber) 6-3 6-4

Eleanor Goss [3] d. Eleanor Cottman 6-2 6-2
Helen Marlowe d. Jean Burritt (Can) 6-4 7-5
Penelope Anderson d. Dorothy Andrus 11-9 6-4
Edith Sigourney d. Dorothy Letson6-2 6-0
Josephine Cruickshank [8]-bye
Louise Packer-bye
Florence Le Boutillier-bye
Baroness Maud Levi (Ity) [2F]-bye

Second Round

Morrill [2] d. Zinke 6-0 6-0
Workman d. Wolf 1-6 6-3 6-3
Burkhardt [5] d. Roberts 6-2 6-2
Rice d. M. Palfrey 6-2 6-3
S. Palfrey [4] d. Stenz 6-1 6-1
Weisel d. Hilleary 9-7 6-4
Cross [7] d. Francis 6-3 2-6 6-3
Nuthall [1F] d. Lamme 6-1 6-1

Harper [1] d. Babcock 6-4 6-3
Corbierre d. Gladman 3-6 6-3 6-4
Greef [6] d. Warren 6-2 6-3
Oexman d. Muhl 7-5 4-6 6-1
H Marlowe d. Goss [3] 7-5 8-6
Anderson d. Sigourney 7-5 7-5
Cruickshank [8] d. Packer 6-2 6-1
Levi [2F] d. Le Boutillier 6-3 6-1

Third Round

Morrill [2] d. Workman 6-0 6-0
Burkhardt [5] d. Rice 6-2 6-2
Weisel d. S. Palfrey [4] 6-2 6-8 6-4
Nuthall [1F] d. Cross [7] 6-0 6-1

Harper [1] d. Corbierre 6-0 6-3
Greef [6] d. Oexman 6-3 6-2
Anderson d. H Marlowe 4-6 6-2 6-4
Levi [2F] d. Cruickshank [8] 7-5 1-6 6-1

Quarterfinals


Morrill [2] d. Burkhardt [5] 4-6 6-3 6-2
Nuthall [1F] d. Weisel 6-1 6-1
Harper[1] d. Greef [6] 3-6 6-1 6-4
Levi [2F] d. Anderson 4-6 6-4 7-5

Semifinals


Nuthall [1F] d. Morrill [2] 6-8 6-4 6-2
Harper [1] d. Levi [2F] 6-2 6-3

Final

Betty Nuthall [1] d. Anna Harper [1] 6-1 6-4

-----------------------------------------

Doubles (Draw=26)

Edith Cross/Anna Harper bye
Ruth Bailey/Louise McFarland bye
Carolyn Babcock/Dorothy Workman bye
Baroness Maud Levi (Ity)/Mianne Palfrey d. Helen Marlowe/Mercedes Marlowe 6-1 7-5
Margaret Muhl/Grace Surber d. Dorrance Chase/Marjorie Sachs 9-7 1-6 6-3
Helen Cutter/Louise Packerd d. Mrs Ly Cremonim/Elsa Taubele 7-5 5-7 6-4
Virginia Rice/Clara Zinke d. Agns Lamme/Ruth Shedden 6-2 12-10
Josephine Cruickshank/Midge Gladman d. Alice Hanchett/Theodosia Smith 6-2 6-0

Betty Nuthall (GB)/Sarah Palfrey d. Gladys Hawk/Gladys Hutchings (Ber) 6-1 6-1
Mary Greef/DorothyWieseld. Elizabeth Corbierre/Edith Sigourney 2-6 7-5 6-4
Dorothy Andrus/Virginia Hilleary d. Ruth Oexman/Katherine Wolf 6-3 6-4
Alice Francis/Anne Page d.Cecelia Riegel/Elizabeth Warren 6-1 6-4
Eleonor Cottman/Hildegarde Taylor-bye
Claire Stenz/Julie Stenz bye
Penelope Anderson/Marjorie Morrill d. Carolyn Roberts/Norma Taubele 6-3 6-0
Florence Le Boutillier/Mrs CH Hitchcock-bye

Second Round

Cross/Harper d. R. Bailey/McFarland 6-2 6-1
Levi/M. Palfrey d. Babcock/Workman 7-5 3-6 6-3
Muhl/Surber d. Cutter/Packer 7-5 6-3
Cruickshank/Gladman d. Rice/Zinke 6-2 6-3

Nuthall/S. Palfrey d. Greef/Wiesel 6-1 6-3
Andrus/Hilleary d. Francis/Page 6-1 7-5
Cottman/Taylor d. Stenz/Stenz 6-4 6-1
Anderson/Morrill d. Hitchcock/Le Boutillier 6-1 6-1

Quarterfinals

Cross/Harper d. Levi/M. Palfrey 6-3 13-11
Cruickshank/Gladman d. Muhl/Surber 6-3 6-1
Nuthall/S. Palfrey d. Andrus/Hilleary 4-6 6-2 6-4
Anderson/Morrill d. Cottman/Taylor 6-2 6-3

Semifinals

Cross/Harper d. Cruickshank/Gladman 6-4 2-6 6-4
Nuthall/S. Palfrey d. Anderson/Morrill 6-2 6-4

Final

Betty Nuthall/Sarah Palfrey d. Edith Cross/Anna Harper 3-6 6-3 7-5

-----------------------------------------

Draw notes
(bold indicates we are missing a full name)

Mrs LY Cremonim or Ly Cremonim, or Mrs Julius V Cremonim. Member of the NY Tennis club. Ranked #15 in the East in 1931.
Mrs Philip Hawk=nee Gladys Taylor
Mrs CH Hitchcock
Mrs. Frederick Martin Letson=Dorothy ????. Childrem Benjamin H and Genevieve Durand. Mr Letson dies 23 March 1957, probably after Dorothy.
Baroness Levi was born Maude Rosembaum of Chicago.
Mrs Christian E Muhl=Margaret, maiden name unknown
Mrs. K. J. Sherber (GB) "English resident of the US
Mrs J Scherber (GB)(mising name)
Mrs. William Shedden=nee Ruth Blodgett
Mrs Bernard F Stenz=Julie
Mrs J Saunders Taylor=nee Hildegarde Taylor

-----------------------------------------

Summary

Betty Nuthall becomes the first foreigner to win the US title for women. Though Cahill (Ireland) and Mallory (Norway) might also be considered foreign they were living in the US at the time they won their titles. A slim gathering of 4,000 watched the finals. Crowds were down noticeably as Helen Wills opted not to defend her title and Helen Jacobs was absent because of a year-long illness. Molla Mallory is now retired and not entered for the first itme since 1915. There is no first class American female standing between Nuthall and her only slam. The field is so weak that none of the 57 seeds was seeded at all at Wimbledon.

Nuthall's toughest match came in the semis, where she blew two set points in dropping the opener and was down 2-4 in the second. At that point Morrill " lost all coordination", and Nuthall never looked back.

The Baroness "who chops almost every ball she hits, including her service", provided some flair this year's event sorely lacked

-----------------------------------------

Sources

New York Times

Last edited by Rollo; Dec 29th, 2014 at 05:01 PM.
Rollo is offline  
post #42 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 08:06 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of August 18-24

United States National Mixed Doubles Championships
Dates: August 25-30
Venue: Longwood Cricket Club, Boston. US
Surface: Grass

Mixed Doubles (Draw=23)


First Round

Betty Nuthall (GB)/George Lott [1]-bye
Penelope Anderson/James Nuthall (GB) d. Sarah Palfrey/Wilbur Coen 6-4 1-6 6-3
Mercedes Marlowe/Leslie Godfree (GB) d. Anna Hubbard/Henry Guild 6-4 6-3
Helen Marlowe/Ellsworth Vines d. Louise Packer/John Richardson 9-11 6-3 6-4
Josephine Cruickshank/Keith Gledhill-bye
Rosamond Newton/George Lyttleton Rogers (Ire)-bye
Polly Palfrey/George Holmes Perkins-bye
Marjorie Morrill/Frank Shields-bye

Midge Gladman/John Van Ryn d. Mianne Palfrey/Richard Murphy 9-7 6-1
Ruth Oexman/Fred Perry (GB) d. Mary Cutter/Edward/Feibelman 8-6* 3-6 6-3
Edith Cross/Wilmer Allison-bye
Virginia Rice/Berkeley Bell-bye
Elizabeth Corbierre/Fritz Mercur d. Betsy Chace/John Brooks Fenno 6-1 6-2
Jean Burritt (Can)/Marcelle Rainville (Can) d. Margaret Blake/Richard Harte default
Dorothy Workman/Jack Tidball-bye
Carolyn Babcock/Harry Lee (GB)-bye

Second Round

Nuthall/Lott [1] d. Anderson/Nuthall 6-1 6-4
H Marlowe/Vines d. M Marlowe/Godfree 8-6 7-5
Cruickshank/Gledhill d. Newton/Lyttleton-Rogers 6-1 7-5
Morrill/Shields d. P. Palfrey/Perkins 6-1 6-4

Gladman/Van Ryn d. Oexman/Perry 6-1 6-4
Corbierre/Mercer d. Burritt/Rainville 6-2 6-4
Workman/Tidball d. Babcock/Lee 6-2 6-3
Cross/Allison d. Rice/Bell 6-0 6-0

Quarterfinals

Nuthall/Lott [1] d. H Marlowe/Vines 6-4 6-1
Morrill/Shields d. Cruickshank/Gledhill 6-3 6-8 6-1
Corbierre/Mercer d. Gladman/Van Ryn 6-4 2-6 6-4
Cross/Allison d. Wokman/Tidball 6-2 6-3 [replayed after a 6-2 9-11 13-13 match suspended in darkness]

Semifinals

Morrill/Shields d. Nuthall/Lott [1] 6-2 6-4
Cross/Allison d. Corbierre/Mercer 6-3 6-4

Final

Edith Cross/Wilmer Allison d. Marjorie Morrill/Frank Shields 6-4 6-4

Draw notes and Summary:

Siblings beat each other twice: Helen defeated Mercedes Marlowe and Betty beat her brother James.

Ruth Oexman/Fred Perry (GB) d. Mary Cutter/Edward/Feibelman 8-6* 3-6 6-3. The NYT reports 1st set score as 7-6-cleary an error. It must have been either 8-8 or 7-5.

The NYR uses Burritt/Raiville as a team in the 1R but then makes Harte her partner for the 2R! One must be in error.

Cross and Alison easily win their QF on a replay a 56 game match is suspended for darkness at 13 all. Defending champs and #1 seeds Nuthal/Lott are upset in the semifinals.

-----

August 16-21, Aldeburgh, Suffolk, England (Clay)

FI: Helen Eddis d. Miss Wentworth-Reeve 5-7 6-2 7-5

DF: Miss Burt/Kay Stammers d. Betty Boas/Nancy Edwards 5-7 6-4 6-1

MX: Nancy Edwards/H.V. Edwards d. Miss Wentworth-Reeve/Claude L. Barcla 7-5 8-6

Mrs H.V. Edwards=nee Palmer.

-----

August 18-23, North of England Championships, Scarborough, North Yorkshire, England (Grass)

1R: Mary Heeley d. Nancy Hellewell 6-0 6-2
1R: K M Marriott d. Mrs W P Holtby 6-0 6-2
1R: Janet Lawson d. Helen Dyson 6-3 6-2
1R: Manon Hargreaves d. Mrs O B Woodhead 6-2 6-3
1R: Madge Slaney d. Edie Rudd 6-1 6-1
1R: Betty Dix d. M F Harland 6-3 6-3
1R: Freda James d. Norah Middleton 6-0 6-0
1R: R Bray d. Mrs F Earwaker 6-4 6-2
1R: Effie Hemmant d. O Watson 6-1 6-1
1R: Dorothy Anderson d. Mrs Hawkins 2-6 6-4 6-0
1R: K Grocott d. Mrs G N Wrightson 5-7 11-9 7-5
1R: Joan Fry d. V Watson 6-0 6-3

2R: Heeley d. Marriott 6-3 6-2
2R: Lawson d. Hargreaves 6-2 5-7 6-1
2R: Slaney d. Dix 7-5 6-4
2R: Winifred Bower d. Joan Ingram 2-6 6-4 6-2
2R: James d. Bray 6-0 6-3
2R: Eleanor Rose d. E M Whitaker 6-1 6-3
2R: Hemmant d. Anderson 6-4 6-2
2R: Fry d. Grocott 6-1 6-0

QF: Heeley d. Lawson 6-2 4-6 7-5
QF: Slaney d. Bower 6-1 6-8 6-0
QF: James d. Rose 6-0 6-4
QF: Fry d. Hemmant 7-5 6-3

SF: Heeley d. Slaney 6-4 6-3
SF: Fry d. James 6-4 1-6 10-8

FI: Mary Heeley d. Joan Fry 6-4 6-3

DF: Betty Dix/Joan Fry d. Mary Heeley/Effie Hemmant 6-1 6-2

MX: Betty Dix/Colin Gregory d. Eleanor Rose/Charles H. Kingsley 6-4 8-6

-----

August 18-23, Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

FI: Joan Ridley d. Margaret Mellows 2-6 6-2 6-4

DF: Mrs Munro/Joan Ridley d. Mrs Harris/Margaret Mellows 6-4 6-1

MX: Margaret Mellows/Billy Collins d. Mrs Munro/J.R. Reddall 6-0 2-6 6-4

W. A. R. Collins goes by "Billy."

-----

August 18-23, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: Olga Webb d. Marion Phayre 7-5 6-4

DF: Marion Phayre/Olga Webb d. E. Mogg/Cicely Ruault 6-1 9-7

MX: Marion Phayre/W.A. Duff d. Cicely Ruault/L.W. Alderson 6-3 10-8

-----

August 18-24, Grindelwald, Switzerland (Clay)
Venue: Grand Hotel Baer

FI: Mme J. Kessler d. Miss S. Law (GB) 6-0 6-2

MX: Mme Halby/Halby d. Mme J. Kessler/Weynerowski 5-7 7-5 6-3

-----

August 18-24, Morgins, Switzerland (Clay)

FI: Mme Tonnay (or Taunay?) d. Mme Schaer 6-1 6-0

MX: Mme Tonnay/Abrezol d. Mme Schaer/Kirkam 6-2 7-5

-----

August 16-24, Swedish Outdoor Championships, Stockholm

FI: Sigrid Fick d. Frau von Essen in 3 sets

DF: Sigrid Fick/Frau von Essen d. Mrs Ramberg/Lindberg default

MX: Sigrid Fick/Curt Oestberg d. Frau von Essen/Müller in 2 sets

-----

August 18-24, Dinard, France (Clay)

FI: Paulette Guillier d. Mrs Stocks 6-2 5-7 6-0

DF: Paulette Guillier/Simone Barbier d. Mme Moulton/Mme Porée 6-3 6-8 6-2

MX: Simone Barbier/Coco Gentien d. Mme S. Guillier/Alain Bernard 6-2 6-1

------

August 18-24, Houlgate, France (Clay)

FI: Mme Michel Bernard d. H.Haran default

DF: Jacqueline Gallay/Violette Gallay d. Andre Freville/Fougeres 6-3 5-7 6-4

MX: Jacqueline Gallay/Roger Danet d. Rosambour/Georges Glasser 6-4 6-4

-----

August 18-24, Pourville, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Mlle Rigault 6-3 8-6

MX: Sylvia Henrotin/Fernand Henrotin d. Marie Danet/G. Jung ??

-----

August 18-24, La Baule, France (Clay)

SF: Leila Claude-Anet d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 6-2

FI: Leila Claude-Anet d. Miss Rudd (or Rudel) 6-1 3-6 6-0

MX: Elizabeth Ryan/Henri Cochet d. Leila Claude-Anet/Paul Féret 6-3 6-3

-----

Circa August 19-25, Weisser Kirsch, Dusseldorf, Germany (Clay)

FI: Ellen Hoffmann d. Grete Deutschova (Cz) 6-2 6-4

-----

August 20-23, Velden, Austria (Clay)

FI: Paula von Reznicek (Ger) d. Lilly Ellissen 6-1 8-6

MX: Helga Helmer/Michel Haberl d. Trude Wolf/Adam Baworowski 7-9 6-3 6-2

-----

August 20-25, Championships of West Slovakia, Piest'any, Czechoslovakia (Clay)

FI: Laszlone Schreder (Hun) d. Magda Baumgarten (Hun) default

DF: Magda Baumgarten (Hun)/Laszlone Schreder (Hun) d. Anna Blanarova/Frau Stavel 6-3 6-2

MX: Laszlone Schreder (Hun)/Bela von Kehrling (Hun) d. Frau Goencz/Ferenc Malacek 5-7 6-3 6-2

-----

Circa August 20-26, Oradea, Romania (Clay)

FI: Lenke Ziszovits d. Margit Sterné (Hun) 8-6 2-6 10-8

DF: Lenbke Ziszovits/Jolan Wienerné (Hun) d. Medy Tihanyi (Hun)/Mrs Ritscherné (Hun) ????

MX: Lenke Ziszovits/Heinrich Eisermann (Austria) d. Elena Caracostea/Rolf Kinzel (Austria) 6-2 2-6 6-4

Jolan Wienerné had the maiden name of Soos
Margit Sterné had the maiden name of Herzog
Medy Tihanyi had the maiden name of Grosz
-----

began August 22, Balaton Championships, Balatonföldvár, Hungary (Clay)

FI: Albina Korotvickova (Cz) d. Csilla Latesz 6-1 6-0

DF: Mrs Bokorné/Baba Beothy d. Latesz/Méray ??

MX: Albina Korotvickova (Cz)/Nemes d. Csilla Latesz/(Ivan?) Balasz 6-3 4-6 6-2

-----

August 21-24, Bad Homburg, Germany (Clay)

FI: Isle Friedleben d. Hilde Krahwinkel default

DF: Hilde Krahwinkel/Anne Peitz d. Ilse Friedleben/Toni Schomburgk 6-1 6-4

MX: Hilde Krahwinkel/Jack Willard (Aus) d. Ilse Friedleben/Fritz Kuhlmann 6-4 4-6 6-3

-----

August 22-24, Bremen, Germany (Clay)

FI: Frl Herbst d. Frl Strauch 8-6 6-1

MX: Frau Tübben/Walter Dessart d. Frl Strauch/Kuhlenkampff 6-0 7-5

-----


August 21-24, Oppeln, Silesia, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2

DF: Klara Hammer/Irma Kallmeyer d. Frl Framlowitz/Frl Jaensch 6-3 6-0

-----

August 18-23, Wisconsin State Championships, Milwaukee, Wisconsin, US
Venue: Town Club

FI: Mae Cuervost d. Barbara Duffy 6-2 6-1

DF: Mae Cuervost/Florence Wittleder d. Barbara Duffy/Eugenie Sampson 7-5 6-1

------

August 18-23, Torquay, Devon, England (Grass)

FI: Elsa Haylock d. Gethyn Harry 6-4 6-3

DF: Gethyn Harry/J. Harry d. Elsa Haylock/Mrs G. Lucas 7-5 8-6

MX: Mrs Kirk/ Ryuki Miki (Jpn) d. Gethyn Harry/ Captain P.R. Broadway 6-1 6-4

-----

August 18-23, East Kent Championships, Margate, Kent, England (Grass)

FI: Nancy Lyle d. Dorothy Crichton 6-2 6-0

DF: Dorothy Crichton/Nancy Lyle d. F. May/D. Parsons 6-2 6-1

MX: Nancy Lyle/Cyril G. Eames d. Agnes Steer-Watkins/Gerald R. Sherwell 6-3 6-8 6-3

-----

August 18-25 West Sussex Championships, Bognor, England

FI: G Gilder d. Morven Morton 3-6 6-1 8-6

-----

August 18-25 Scottish Hard Court Championships, St Andrews, Scotland (Clay)

F: Esna Robertson d. Winnie Mason 6-1 7-5

-----

August 18-23, Minehead Tournament, Minehead, England (Grass)
Venue: Minehead Lawn Tennis Club

FI: Alexandra McOstrich d. Thelma Cazalet 11-9 6-1

From http://www.mineheadtennis.co.uk:
Minehead Lawn Tennis Club has been the principal tennis club in West Somerset for more than 80 years. In its heyday there were 12 grass and 4 hard courts. International class players warmed-up here for Wimbledon

-----

August 18-23 Exmouth Tournament, Exmouth, England (Grass)

1R: Ermyntrude Harvey d. J Skurry 6-2 6-1
1R: Mrs Lawrence d. B Taylor 3-6 6-1 6-0
1R: M Aplin d. K A Potter 6-3 6-0
1R: Betty Reid-Thomas d. Mrs G L Hill 6-1 6-0
1R: Mae Elton d. R C Bennett 6-1 6-2
1R: Joan Strawson d. J Burton 6-0 6-0

2R: Harvey d. Lawrence 6-2 6-1
2R: Lucy Johnstone d. E M Roe 6-4 6-2
2R: Aplin d. N Taylor 6-1 6-2
2R: M Hoskyn d. Reid-Thomas 6-3 6-1
2R: Billie Yorke d. M Talbot 9-7 6-1
2R: J L Francis d. V Taylor 6-4 8-6
2R: Elton d. D M Finnigan w/o
2R: Strawson d. Mrs W P Cook 6-0 6-0

QF: Harvey d. Johnstone 6-3 8-6
QF: Aplin d. Hoskyn 6-0 6-3
QF: Yorke d. Francis 6-3 5-7 6-2
QF: Strawson d. Elton 7-5 6-4

SF: Harvey d. Aplin 6-3 6-0
SF: Strawson d. Yorke 6-3 6-1

FI: Ermyntrude Harvey d. Joan Strawson 5-7 6-3 6-3

-----

circa August 22-25, Rimini, Italy (Clay)

SF: Lucia Valerio d. I. Albori 6-0 6-1
SF: Elsa Riboli d. Ucci Manzutto 6-2 6-4

FI: Lucia Valerio d. Elsa Riboli 6-3 6-1

MX: Lucia Valerio/Alessandro Fè d'Ostiani d. Elsa Riboli/Lucio Savorgnan default

Last edited by Rollo; Jul 24th, 2017 at 11:13 PM.
Rollo is offline  
post #43 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 08:06 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of August 25-31

August 22-September 3, City of Sydney Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Clay)

FI: Marjorie Crawford d. Joan Hartigan 6-0 6-3

DF: Daphne Cozens/Gwendoline Utz d. Mrs Conway/Marjorie Crawford 6-3 6-4

MX: Ula Valkenburg/C Donahue d. Nell Hall/A Willard 6-4 7-5

Cozens is the married name of Daphne Akhurst.

-----

August 25-30, Budleigh Salterton, Devon, England

1R: Phyllis Mudford d. F Osgood 6-2 6-0
1R: Mae Elton d. N Turpin 6-0 6-1
1R: Marion Phayre d. C M Malahan 6-2 6-0

2R: M Aplin d. Mrs K W Oldridge 6-0 6-0
2R: Joan Strawson d. E Gunnell 6-0 6-1
2R: Betty Reid-Thomas d. Dr M Jackson 6-1 6-3
2R: F V Chrestien d. P Charlton 7-5 3-6 7-5
2R: Katherine Lewis d. Mrs C Kitchin 6-3 6-4
2R: J L Francis d. S Childe Warren 6-0 6-0
2R: R B James d. B Donald 6-1 6-2
2R: Jenny Sandison d. I Robertson 6-1 6-1

3R: Mudford d. N Wentworth-Reeve 6-4 6-4
3R: Aplin d. M C Brown 6-2 6-2
3R: Lucy Johnstone d. C Lineham 6-2 6-4
3R: Doris Eastley d. Mrs P M Plucknett 6-0 6-0
3R: J Whittington d. M Woods 6-1 6-0
3R: Ermyntrude Harvey d. Morven Morton 8-6 6-4
3R: Elton d. Andree Lucas 6-3 6-2
3R: Phayre d. J Taylor 6-3 6-3
3R: Lewis d. M Hill 6-4 6-1
3R: Mrs W Radcliffe d. B M Miller 6-3 6-3
3R: Francis d. V M Stephens 6-4 6-3
3R: Sandison d. James 6-3 6-1

4R: Mudford d. Aplin 6-1 6-0
4R: Johnstone d. E I Caldwell 6-3 6-4
4R: Olga Webb d. Strawson 6-2 6-3
4R: Eastley d. Whittington 6-3 6-3
4R: Harvey d. Reid-Thomas 6-1 6-0
4R: Elton d. Phayre 6-2 6-3
4R: Lewis d. Radcliffe 7-9 6-4 retired
4R: Sandison d. Francis 6-3 6-0

QF: Mudford d. Johnstone 6-0 6-2
QF: Webb d. Eastley 6-8 6-3 6-3
QF: Harvey d. Elton 4-6 6-4 6-2
QF: Sandison d. Lewis 7-5 6-3

SF: Mudford d. Webb 6-2 6-2
SF: Sandison d. Harvey 6-3 5-2 retired

FI: Phyllis Mudford d. Jenny Sandison (Ind) 3-6 6-2 6-3

DF: Ermyntrude Harvey/Joan Strawson d. Jenny Sandison (Ind)/Miss Simon 7-5 6-4

MX: Phyllis Mudford/Ryuki Miki (Jpn) d. Joan Strawson/W. Radcliffe 6-1 6-4

-----

August 25-31, Swiss Championships, Lucerne, Switzerland (Clay)

SF: Lolette Payot d. Nelly Neppach (Ger) 6-3 6-4
SF: Isle Friedleben (Ger) d. Germaine Regnier Golding (Fra) 6-4 6-4

FI: Isle Friedleben (Ger) d. Lolette Payot 4-6 6-2 10-8

DF: Ilse Friedleben (Ger)/Nelly Neppach (Ger) d. Frau Fehlmann/Lolette Payot 8-6 6-4

MX: Lolette Payot/Jiro Satoh (Jpn) d. Nelly Neppach (Ger)/L. Lorenz (Ger) 6-4 2-6 6-3

-----

August 25-31 Deauville, Deauville, France (Clay)

FI: Simone Mathieu d Doris Metaxa 6-3 6-2

DF: Sylvia Henrotin/Simone Mathieu d. Leila Claude-Anet/Arlette Neufeld 4-6 6-2 7-5

MX: Sylvia Henrotin/Coco Gentien vs Leila Claude-Anet/Marcel Bernard

-----

August 26-31, Dinard (second meeting), France (Clay)

FI: Simone Barbier d. Miss Brown (GB) 7-5 6-0

-----

August 25-31, Granville, France (Clay)

FI: Mrs Michel Bernard d. Miss J.Le Comte 6-1 6-0

MX: Mrs Michel Bernard/Michel Bernard d. Miss Provencel/M.Dombreval 6-2 6-1

-----

August 27-31, Championships of Slovakia, Trencianske Teplice, Czechoslovakia (Clay)

FI: Lisl Herbst (Austria) d. May Kozeluhova [score?]

MX: Anna Blanarova/Willy Brosch (Austrai) d.Frau Fein/Klein 6-2 6-2

-----

August 27-September 1, Yugoslavian Championships, Zagreb, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Magda Baumgarten (Hun) d. Frau Froehlich 6-1 6-0

-----

August 29-September 2 , Championships of North Bohemia, Varnsdorf, Czechoslovakia (Clay)

FI: Frl Mueller d. Frau Popper 4-6 6-0 6-4

-----

August 29-September 3, Gmunden, Austria (Clay)

FI: Grete Deutschova (Cz) d. Josefine von Lobkowicz (Cz) 6-0 6-2

DF: Lilly Ellissen/Josefine von Lobkowicz (Cz) d. Riedl/Grete Deutschova (Cz) 6-4 6-3

MX: Grete Deutschova (Cz)/Franz Matejka d. Frl Holte/Gros 6-3 6-4

-----

Date? Alassio Summer Tournament, Alassio, Italy (Clay)

FI: Miss Ionides d. Sign. Bettramine 0-6 7-5 9-7

MX: Miss Ionides/Ionides d. Sign. Bettramine/Fadine 7-5 6-2

-----

August 28-31, Trier, Germany (Clay)

FI: Irma Kallmeyer d. Vera Menges 6-4 6-4

MX: Irma Kalllmeyer/H. Schwenker d. Frl Fuchs/H. Remmert default

-----

August 25-30, Michigan State Championships, Harbor Springs, Michigan, US

FI: Ruth Riese d. Eugenie Sampson 6-2 6-2

DF: Miss Faeth/Eugenie Sampson d. Lucille Dailey/Ruth Riese 4-6 6-4 7-5

-----

August ???? , Bad Ems, Germany (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. A. Bus 6-2 6-4


This week is the best bet for as August date as we know Toni was competing in other weeks of August.

-----

Circa late August, Boulogne-sur-Mer, France (Clay)

FI: Mme Michel Bernard d. Mlle Durand-Mercier 8-6 6-4

MX: Mme Michel Bernard/Won by André Martin-Legeay

-----

August 25-30, Hastings and Saint Leonards, Sussex, England (Grass)

FI: Margaret Mellows d. Madge Slaney 6-4 3-6 6-1

DF: Phoebe Holcroft-Watson/Margaret Mellows d. Beatrice Feltham/Christine Tyrrell 6-4 6-3

MX: Phoebe Holcroft-Watson/Cyril G. Eames d. Christine Tyrrell/Gordon Crole-Rees 8-6 6-2

-----

August 25-31, Southampton, Hampshire, England (Grass)

1R: Mary Holden d. M Gisborne 6-2 6-1
1R: K B Clayton d. E B Gibson 6-2 6-1
1R: Gladys Gilder d. P Kemp 6-0 6-1
1R: V M Gifford d. Mrs A M Monks-Rogers 6-4 6-3
1R: Evelyn Dearman d. Mrs B Wavish 6-4 6-2
1R: V M Finlason d. Mrs M M Bucknill 6-2 6-4
1R: S Sheppard d. Olga Greenwood 6-3 6-4
1R: Diana Sloane-Stanley d. M F Bancroft 6-1 6-2
1R: M Joyce d. Mrs M Gorst 6-3 4-6 7-5
1R: A L Lister d. P Green 6-4 8-6
1R: Naomi Trentham d. M J Rabley 6-2 6-1

2R: Betty Dix d. V G Valentine-Brown 6-4 6-2
2R: Holden d. Clayton 6-3 6-2
2R: Gilder d. Gifford 6-0 6-0
2R: Dearman d. Finlason 6-1 6-1
2R: Margaret Stocks d. M M Hacking 6-1 6-1
2R: Sloane-Stanley d. Joyce 6-1 6-2
2R: Trentham d. Lister 6-2 6-1

QF: Dix d. Holden 6-4 6-2
QF: Gilder d. Dearman w/o
QF: Stocks d. Sheppard 3-6 6-1 6-0
QF: Trentham d. Sloane-Stanley 6-3 6-4

SF: Dix d. Gilder 6-4 6-3
SF: Trentham d. Stocks 0-6 6-4 6-3

FI: Betty Dix d. Naomi Trentham 6-1 4-3 6-3

DF: Evelyn Dearman/Naomi Trentham d. D. Sloane-Stanley/Margaret Stocks 6-3 1-6 6-1

MX: Betty Dix/ Lieutenant H.F.G. Evered d. Evelyn Dearman/ R.V. Jenkins 7-5 5-7 8-6

-----

August 25-30, New Malden, London, England (Grass)

1R: Dorothy Jameson d. Mrs G E Hyde 6-3 6-3
1R: Mrs P M Stammers d. D Pochin 6-3 6-3
1R: F N Fryer d. E Goad 6-1 6-1
1R: E Weakley d. M E Mumme 4-6 6-3 6-1
1R: Mildred Nonweiler d. Mrs Atkey 6-4 6-3
1R: Joan Marshall d. Mrs G Peetz 6-2 6-4
1R: Mrs K M Chapman d. B Mason 9-7 6-3
1R: P M Oliver d. E E Miller 6-3 6-0
1R: G E Tomblin d. Mrs N Lawrence 6-1 6-0

????

QF: Jameson d. Billie Yorke 6-3 6-2
QF: Eleanor Rose d. Barbara Bridges 6-2 6-2
QF: N Hiscock d. Weakley 6-1 7-5
QF: Tomblin d. Marshall 3-6 6-4 6-2

SF: Jameson d. Rose 1-6 6-4 6-0
SF: Tomblin d. Hiscock 6-3 8-6

FI: Dorothy Jameson d. GE Tomblin 6-4 6-2

-----

August 25-30, Carlisle, Cumbria, England (Grass)

FI: Freda James d. Ruth Watson 6-1 6-3

DF: Ida Howitt/Freda James d. V. March/Ruth Watson 7-5 2-6 6-3

MX: Ruth Watson/J.G. Locke d. Freda James/F.B. Kipping 6-4 6-4

-----

August 25-30, Bungay, Norfolk, England (Grass)

FI: Freda Scott d. K. Ringrose 6-2 6-2

DF: Mrs Pryce-Harrison/Freda Scott d. E. Dalgliesh/H. Goldson 5-7 6-1 8-6

MX: Freda Scott/C.R. Havers d. Mrs Pryce-Harrison/P.W. Jewson 6-4 6-3

Last edited by Rollo; May 7th, 2015 at 01:13 PM.
Rollo is offline  
post #44 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 08:06 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of September 1-7

began September 1, Le Touquet First Meeting, Le Touquet, France (Clay)

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Mme Michel Bernard 6-0 6-1

DF: Lili de Alvarez (Sp)/Elizabeth Ryan (US) d. Mme Michel Bernard/Mlle Chanove 6-1 6-3

MX: Susan Noel (GB)/Jean Lesueur d. Elizabeth Ryan (US)/Jacques Bonte 6-3 3-6 8-6

-----

September 1-6, Bexhill-on-Sea, Sussex, England (Grass)

FI: Beatrice Feltham d. Christine Tyrrell 8-6 3-6 6-3

-----

September 1-6, Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England

1R: Agnes Tuckey d. Miss Murphy 6-3 6-4
1R: Evelyn Dearman d. Mrs H Simpson 6-3 6-2
1R: Mabel Mavrogordato d. Mrs Pochin 6-0 6-0
1R: Effie Hemmant d. K M Persse 6-3 6-1
1R: Mrs V Burr d. D Lammin 6-3 7-5
1R: Betty Dix d. P Tyson 6-1 6-0

2R: Evelyn Standring d. Mrs R E Hume-Williams 6-2 6-4
2R: Geraldine Beamish d. Mrs L C Rudge 6-1 6-0
2R: Madeleine Moss d. Tuckey 6-2 6-4
2R: Dearman d. Mrs A R Fisher 6-1 6-1
2R: J M Hill d. Sonia Mavrogordato 6-4 6-2
2R: Marion Phayre d. E M Jacob 6-1 6-0
2R: Olga Webb d. E Miller 6-0 6-2
2R: Mabel Mavrogordato d. E Rodocanachi 6-1 6-1
2R: Dix d. Hemmant 6-2 6-3

3R: Mary Heeley d. A Stewart-Sandeman 6-1 6-2
3R: Barbara Frye d. Standring 6-1 2-6 6-3
3R: Beamish d. M Fraser 6-2 6-1
3R: Moss d. Dearman 6-4 6-2
3R: Joan Ridley d. Phyllis Grover 6-4 6-3
3R: Hill d. Phayre 6-3 1-6 8-6
3R: Webb d. Lucy Johnstone 6-3 4-6 6-2
3R: Dix d. Mabel Mavrogordato 6-3 6-1

QF: Heeley d. Frye 6-3 6-3
QF: Beamish d. Moss 6-1 6-2
QF: Ridley d. Hill 6-0 6-3
QF: Dix d. Webb 6-1 2-6 6-4

SF: Heeley d. Beamish 8-6 6-4
SF: Dix d. Ridley 6-4 0-6 9-7

FI: Mary Heeley d. Betty Dix 6-1 6-3

DF: Evelyn Dearman/Olga Webb d. Geraldine Beamish/L. Johnstone ????

MX: Joan Ridley/John Pennycuick d. Mrs Henry W. Standring/Henry W. Standring 7-5 6-4

-----

September 1-7, Saint-Gervais-les-Bains, France (Clay)

FI: Mme R. Meunier d. Jeanne Vaussard default

MX: Mme R. Meunier/Jacques Bonte d. Jeanne Vaussard/Jean Lesueur 8-6 6-4

-----

September 1-7, Sidmouth, England

1R: Ermyntrude Harvey d. M E Hobson 6-2 6-0
1R: V M Stephens d. E Gunnell 6-1 6-1
1R: Mie Johnstone d. D Robson 6-4 6-1
1R: Katherine Lewis d. Gaby Curtis 6-4 6-3
1R: Mae Elton d. R K Hobson 6-2 6-4
1R: Morven Morton d. D Strettell 6-0 6-0
1R: Janice Harry d. M Strettell 6-0 6-2
1R: Helen Bourne d. Mrs K W Oldridge 8-6 6-3
1R: Gethyn Harry d. Joan Strettell 6-1 6-2

2R: Harvey d. Mrs I B Franks 6-0 6-0
2R: Mie Johnstone d. Mrs P S Chadwick 5-7 8-6 6-4
2R: Andree Lucas d. O N Man 6-2 6-4
2R: Doris Eastley d. Mrs S Hall 6-0 6-3
2R: Lewis d. Mrs D Willis 6-2 6-2
2R: Elton d. E I Caldwell 6-3 6-1
2R: Morton d. F V Chrestien 6-0 6-0
2R: Janice Harry d. M D Scholes 7-5 6-2
2R: Bourne d. Mrs P H B Burgoyne 6-3 6-0
2R: Mrs P Thomas d. S M Eastley 6-3 6-1
2R: Marie Hazel d. M S Phillips 6-1 6-0
2R: Gethyn Harry d. N Wentworth-Reeve 3-6 6-4 6-2
2R: M C Aplin d. Mrs A S Bligh 6-4 3-6 6-2
2R: Jenny Sandison d. Mrs Revell-Smith 6-2 6-1

3R: Harvey d. Stephens 6-1 6-1
3R: Mie Johnstone d. Lucas 3-6 6-3 6-3
3R: Doris Eastley d. Lewis 6-1 6-4
3R: Elton d. Morton 6-3 6-3
3R: Janice Harry d. Bourne 2-6 6-1 6-3
3R: Thomas d. Hazel 11-9 6-3
3R: Gethyn Harry d. Aplin 6-3 6-3
3R: Sandison d. Katherine Keith-Steele 6-3 6-1

QF: Harvey d. Mie Johnstone 6-2 9-7
QF: Doris Eastley d. Elton 6-3 4-6 6-3
QF: Janice Harry d. Thomas 6-2 4-6 6-0
QF: Sandison d. Gethyn Harry 6-4 6-4

SF: Harvey d. Doris Eastley 7-5 6-1
SF: Sandison d. Janice Harry 6-2 6-2

FI: Ermyntrude Harvey d. Jenny Sandison (Ind) 8-6 3-6 6-4

-----

September 1-7, Middle States Championships [Recheck for venue]

FI: Virginia Hilleary d. Dorothy Andrus 6-1 6-4

DF: Dorothy Andrus/Virginia Hilleary d. Alice Francis/Anne Page 7-5 6-4

-----

September 1-8, Hungarian International Championships, Budapest, Hungary (Clay)
Venue: Magyar Athletikai Club, on the Margitsziget (Margaret Island)

FI: Hilde Krahwinkel (Ger) d. Anne Peitz (Ger) 6–4 2–6 8–6

DF: Krahwinkel/Peitz d. Simone Barbier (Fra)/Violette Gallay (Fra) 6–3 7–5*

MX: Simone Barbier (Fra)/Georges Glasser (Fra) d. Hilde Krahwinkel (Ger)/Fritz Kuhlmann (Ger) 5–7, 8–6, 6–4

or in doubles final d. Frl Brandenburg/Laszlone Schreder 6-3 7-5

-----

Date? River Plate Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: Analia Obarrio de Aguirre d. Leonilda Giusti 6-2 6-4

DF: T. Anderson/Mrs J de Dellepiane d. Leonilda Giusti/Rocha Giusti 8-6 6-3

MX: Mrs J de Dellepiane/Willie Robson d. Mrs Marfort/Lucilo del Castilo 6-2 6-3

-----

September 4-7, Baden-Baden, Germany (Clay)

FI: Simone Mathieu (Fra) d. Ilse Friedleben 6-2 7-5

DF: Elly Ledig/Toni Schomburgk d. Annemarie Buss/Ilse Friedleben 6-4 6-2

MX: Ilse Friedleben/Pat Hughes (GB) d. Simone Mathieu (Fra)/Johann Philipp Buss 4-6 6-0 6-1

-----

September 1-7, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Club des Sports

SF: Lolette Payot d. Leila Row (Ind) 6-1 6-1
SF: Khama Row (Ind) d. Mrs O'Neill (GB) 3-6 6-4 6-3

FI: Lolette Payot d. Khama Row (Ind) 6-1 6-1

MX: Lolette Payot/Lavanchy d. Mlle Emery/Pierre Landry (Fra) 6-1 6-2

Khama Row and Leila Row were mother and daughter.

-----

September 1-7, Santa Monica Open, Santa Monica, California, US (Hard)

FI: Violet Doeg d. Gracyn Wheeler 6-1 6-2

MX: Violet Doeg/ Harold Steiner d. Gladys Patz/ Cliff Johnson 6-1 6-3

-----

September 1-6, Phyllis Court, Henley, London, England (Clay)

FI: Madge Slaney d. N. Hunt 5-7 6-1 6-1

DF: Cecily Marriott/Madge Slaney d. Mrs E. Kemp/B. Shields 6-1 7-5

MX: Madge Slaney/ B.R. Lawrence d. N. Hunt/R.N.A. Leyton 6-1 6-3

-----

August 30-September 3, Idaho State Championships, Boise, Idaho, US

FI: Mrs Fox d. Jane Snow ????

-----

August 31-September 4, Teignmouth, Devon, England (Grass)

FI: Doris Eastley d. Andrée Lucas 7-5 6-3

DF: Gaby Curtis/Andrée Lucas d. Gethyn Harry/Janice Harry 6-2 4-6 11-9

MX: Mrs M. Graham/M. Graham d. Gethyn Harry/ H. Graham 6-3 1-6 7-5
-----

Last edited by Rollo; May 13th, 2015 at 06:00 PM.
Rollo is offline  
post #45 of 590 (permalink) Old Sep 21st, 2010, 08:12 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 22,739
                     
Re: 1930 results

Week of September 8-14

Circa early September, Bad Homburg, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Hilde Krahwinkel default

DF: Hilde Krahwinkel/Anne Peitz d. Ilse Friedleben/Toni Schomburgk 6-1 6-3

MX: Hilde Krahwinkel/Jack Willard (Aus) d. Ilse Friedleben/Fritz Kuhlmann 6-4 4-6 6-3

-----

September 8-16, South of England Championships, Eastbourne, East Sussex, England
Venue: Devonshire Park

1R: I M Boothroyd d. Aurea Edgington 6-3 6-2
1R: Louise Bull d. Ermyntrude Harvey w/o
1R: Elsie Pittman d. Florence Ford 6-3 6-0
1R: P I Burt d. Agnes Tuckey 6-2 6-4
1R: Geraldine Beamish d. E M Roe 6-1 6-1
1R: Mary Heeley d. Ida Howitt 6-3 7-5

2R: Phyllis Mudford d. N B Milner 6-0 6-1
2R: Christine Tyrrell d. Gwen Sterry 6-0 6-2
2R: Joan Ridley d. Gladys Osborne 6-4 6-2
2R: Boothroyd d. Bull 6-3 6-2
2R: Jenny Sandison d. Freda Scott 6-4 6-4
2R: Freda James d. A Lacy 8-6 6-1
2R: Pittman d. Burt 6-0 7-5
2R: Heeley d. Beamish 6-4 6-4

QF: Mudford d. Tyrrell 6-2 6-1
QF: Ridley d. Boothroyd 6-3 6-0
QF: Sandison d. James 5-7 6-3 6-2
QF: Heeley d. Pittman 6-4 3-6 7-5

SF: Mudford d. Ridley 6-3 6-2
SF: Heeley d. Sandison 7-5 2-6 6-1

FI: Phyllis Mudford d. Mary Heeley 6-2 7-5

DF: Ermyntrude Harvey/Phyllis Mudford and Phoebe Holcroft-Watson/Gwen Sterry divided the title.

MX: Due to bad weather, the mixed doubles event was unfinished.

-----

September 8-13, Kent Coast Championships, Hythe, Kent, England (Grass)

1R: Joan Fry d. J Clibborn 6-2 6-3
1R: Mabel Mavrogordato d. K B Bean 6-2 6-2
1R: Mrs Vincent Burr d. J M Hill 6-4 6-3
1R: Marion Phayre d. E Miller 6-1 6-3
1R: A Beacon d. H Donald 6-0 6-2
1R: Gethyn Harry d. Mrs W M C Crawhall 6-3 3-6 6-3
1R: Effie Hemmant d. Mrs Hume-Williams 6-2 6-3
1R: B Lewis d. D Reeves 6-2 2-6 6-2
1R: I Hayward d. J S Drake 6-1 6-1
1R: E Bobby d. H Aylen 6-2 6-2
1R: Olga Webb d. M B Donald 6-1 6-2
1R: K Roberts d. J Burton 6-4 1-6 6-4
1R: Olga Greenwood d. A J Moon 8-6 5-7 6-3
1R: Madeleine Moss d. Mrs Wall 6-3 6-2
1R: Lucy Johnstone d. Mrs Rudge 6-2 6-0
1R: K Persse d. Mrs R L D Edwards 6-1 6-3
1R: O Rathborne d. Mrs Biddolph 6-2 6-2
1R: Evelyn Dearman d. D Eccles 6-0 6-2
1R: D Lammin d. E Hedley 6-0 6-2
1R: Mie Johnstone d. Miss Merphey 8-6 0-6 6-4
1R: Betty Dix d. Miss Meadmore 6-0 6-2

2R: Fry d. Evelyn Standring 6-3 6-2
2R: Helen Dyson d. Barbara Frye 8-10 6-4 6-3
2R: Mavrogordato d. B Massio 6-0 6-0
2R: Burr d. E Elder 6-2 6-1
2R: Phayre d. Beacon 7-5 7-5
2R: Harry d. Mrs Wood 6-2 6-1
2R: Hemmant d. Lewis 1-6 6-2 6-4
2R: Hayward d. Bobby 7-5 6-2
2R: Webb d. Roberts 6-2 6-1
2R: Greenwood d. N L E Burges 6-1 6-3
2R: Moss d. A Stewart-Sandeman 6-1 6-4
2R: G Roberts d. B Wetherspoon 6-0 6-1
2R: Lucy Johnstone d. Persse 6-2 6-2
2R: Ada Hollick d. Rathborne 6-0 6-0
2R: Dearman d. Lammin 6-0 6-2
2R: Dix d. Mie Johnstone 6-4 6-2

3R: Fry d. Dyson 6-3 6-3
3R: Mavrogordato d. Burr 6-4 3-6 6-4
3R: Phayre d. Harry ?
3R: Hemmant d. Hayward 6-4 6-4
3R: Webb d. Greenwood 7-5 6-2
3R: Moss d. Roberts 6-4 6-4
3R: Lucy Johnstone d. Hollick 6-1 6-0
3R: Dix d. Dearman 6-4 1-6 6-4

QF: Fry d. Mavrogordato 6-4 6-1
QF: Phayre d. Hemmant 6-4 4-6 6-4
QF: Webb d. Moss 6-3 6-4
QF: Dix d. Lucy Johnstone 6-4 9-7

SF: Fry d. Phayre 6-4 6-3
SF: Dix d. Webb 6-3 6-4

FI: Betty Dix and Joan Fry divided the prizes due to rain with the score at 6-4 1-6 2-0

DF: Betty Dix/Joan Fry divided the prizes with Evelyn Dearman/Olga Webb

MX: Evelyn Standring/Henry Standring divided the prizes with Marion Phayre/L.J. Hill

-----

began September 8 Le Touquet II, Le Touquet, France (Clay)

FI: Elizabeth Ryan (GB) d Olga Haycroft (GB) 6-1 6-0

DF: Mme Michel Bernard/Elizabeth Ryan d. Thelma Cazalet/Mlle Chanove 6-0 6-1

-----

September 8-13, Etretat, France (Clay)

FI: Arlette Neufeld d. Sylvia Henrotin 6-1 6-3

DF: Sylvia Henrotin/Doris Wolfson d. Noel/Martin 6-2 6-3

MX: Arlette Neufeld/Edouard Thurneyssen d. Martin/Jean Lesueur 6-4 6-3

-----

September 8-14, Lido Tournament, Venice, Italy (Clay)

SF: Luica Valerio d. Hilde Eisenmenger (Aut) default
SF: Irmgard Rost (Ger) d. Rami (?) 6-4 6-1

FI: Lucia Valerio d. Irmgard Rost (Ger) 4-6 8-6 retired

DF: Simone Barbier (Fra)/Jacqueline Gallay (Fra) d. Irmgard Rost (Ger)/Lucia Valerio 6-3 3-6 6-2

MX: Lucia Valerio/Pat Hughes (GB) d. Simone Barbier (Fra)/Georges Glasser (Fra)/ ????

-----

September 8-14, La Baule, France (Clay)

FI: Marie? Conquet d. Violette Gallay 4-6 6-4 6-3

DF: Conquet/Violette Gallay d. Vivet/de Laugourban 6-2 6-2

MX: Violette Gallay/Blanc d. Conquet/Max Combemale 6-2 6-4

-----

September 8-14, Biarritz, France (Clay)

DF: Phyllis Satterthwaite (GB)/Suzanne Le Besnerais d. Daisy Speranza/? 6-1 7-5

MX: Phyllis Satterthwaite/Jack Hillyard (GB) d. Nanette Le Besnerais/Blanchy 6-0 6-2

-----

September 9-14 Championships of the Austrian Alpine States, Graz, Austria

FI: Elsa Riboli (Ity) d. Frau Munf 6-4 6-2

-----

September 9-17, Tatra Championships, Stary Smokovec, Czechoslovakia (Clay)

FI: Needs to be verified.

-----

September 8-14, Montreux, Switzerland (Clay)
Venue: Montreux-Palace LTC

SF: Edith Sander (Ger) d. Lolette Payot 8-6 7-5
SF: Mlle Kramer d. Germaine Regnier Golding (Fra) 6-2 4-6 6-4

FI: Edith Sander (Ger) d. Mlle Kramer 6-1 7-5

DF: Edith Sander (Ger)/Mlle Kramer d. Mme Goldschmidt/Mme Lorenz 3-6 6-2 6-0

MX: Lolette Payot/Pierre Landry (Fra) d. Mlle Kramer/Lorenz 6-3 6-2

-----

September 8-15 Stroud Tournament, Stroud, England

FI: E Smith d. Evelyn Perry 6-3 9-7

Last edited by Rollo; Jul 24th, 2017 at 11:16 PM.
Rollo is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome