1946 Results - Page 3 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #31 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:39 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of July 1-7

June 29-July 7 United States Clay Court Championships, River Forest, Illinois, US (Clay)

Singles (Draw=40)

1R: Elizabeth Goetsch d Connie Clifton default
1R: Barbara Scofield d Nora Prosser default
1R: Nancy Morrison d Doris Popple 6-2 6-4
1R: Lucy Masterson d Mrs Pearl McCoy 6-1 6-0
1R: Shirley Fry [2] d Jean Clarke 6-1 6-4
1R: Eleanor Purdy Cushingham d Leone Balke 6-0 6-2
1R: Phyllis Hunter d Elaine Passow Lamp 6-2 6-0
1R: Edna Smith Shalala d Jane Seymour 6-2 7-5

2R: Mary Arnold Prentiss [1] d Mariie Pickrell default
2R: Janet Tillotsen d Margaret Paton default
2R: Marta Barnett d Elizabeth Patterson 6-0 6-1
2R: Joanne Dunn Gibson d Ruth Barnes default
2R: Virginia Wolfenden Kovacs [3] d Violette Kastl 6-0 6-3
2R: Doris Jenson d Vivan Grenberg 6-3 6-3
2R: Scofield d Goetsch 6-2 6-0
2R: Morrison d Masterson 6-3 4-6 6-4

2R: Fry [2] d Cushingham 4-6 6-4 6-1
2R: Hunter d Shalala 6-2 6-0
2R: Dottie Head [5] d Wilma Smith 6-4 6-1
2R: Nancy Corbett d Dorothy Watman 6-1 6-0
2R: Barbara Krase [4] d Mary Lou Beyer 6-4 6-0
2R: Helen Bartavis d Ann Nestor di Leone 6-1 6-0
2R: Louise Snow d Mimi Lewis 6-0 6-1
2R: Frances Knock d Catherine Malcom default

3R: Prentiss [1] d Tillotsen default
3R: Barnett d J Gibson 6-1 6-3
3R: Kovacs [3] d Jenson 6-1 6-0
3R: Scofield d Morrison 6-0 7-5

3R: Fry [2] d Hunter 6-4 7-5
3R: Head [5] d Corbett 6-2-13-11
3R: Krase [4] d Bartavis 6-1 6-1
3R: Snow d Knock 6-2 6-1

QF: Barnett d Prentiss [1] 3-6 6-3 6-3
QF: Kovacs [3] d Scofield 3-6 6-3 6-3
QF: Fry [2] d Head [5] 3-6 6-4 7-5
QF: Krase [4] d Snow 5-7 6-4 6-4

SF: Kovacs [3] d Barnett 6-1 6-3
SF: Krase [4] d Fry [2] 6-3 9-7

FI: Barbara Krase [4] d Virginia Kovacs [3] 10-8 6-4

Doubles

QF: Fry/Prentiss d Beyer/Materson 6-1 6-1
QF: Barnett/Corbett d Head/Hunter6-3 0-6 6-4
QF: Cushingham/Krase d Smith/Snow 6-1 6-2
QF: Kovacs/Scofield d Nester di Leone/Agnes Nestor 6-0 6-0

SF: Fry/Prentiss d Barnett/Corbett 6-4 7-5
SF: Kovacs/Scofield d Cushingham/Krase 9-7 4-6 6-4

FI: Shirley Fry/Mary Prentiss d Virginia Kovacs/Barbara Scofield 6-4 6-1

Kovacs had been a tear before the US Clay, winning an invitational in Houston, the Heart of America (Kansas City) and the Tri-State.

-----

July 1-7 Eastern Intercollegiate Championships, Montclair, New Jersey, US (Clay)

QF: BettyRosenquest d. Gloria Rustum 8-6 6-3
QF: Betty Coumbe d. Judy Atterbury 3-6 6-3 9-7
QF: Lilian Lopaus d. Norren Haney 6-8 7-5 6-4
QF: Betty Ruth Hulbert d. Rosemary Buck 6-3 6-2

SF: Rosenquest d. Coumbe 6-0 6-1
SF: Hulbert d. Lopaus ????

FI: Betty Ruth Hulbert d. Betty Rosenquest 6-0 4-6 6-2

DF: Lilian Lopaus/Betty Rosenquest d. Betty Coumbe/Barbara Davis 6-1 6-0

-----

July 1-6, Huddersfield, Yorkshire, England (Grass)

FI: Barbara Behr d. Isobel Raffan 6-1 6-4

DF: Sheila Barraclough/Isobel Raffan d. Mrs H. Burrows/Mrs J. Sykes 1-6 6-1 6-2

MX: Isobel Raffan/F.B. Webb d. Mrs J. Sykes/Harold R. Marsland 6-3 3-6 8-6

-----

July 1-6, East of Scotland Championships, Edinburgh, Scotland

FI: Mrs M. Cornell d. Molly Welsh 6-2 3-6 6-2

DF: Mrs R. Croall/Molly Welsh d. Mrs A. Latham/Mrs V. Wood-Hawks 6-2 7 5

MX: Molly Welsh/Robin Welsh d. Mrs R. Croall/J. Younger 6-1 6-4

Last edited by Rollo; Sep 26th, 2015 at 10:56 PM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #32 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:45 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of July 8-14

Circa mid-July, Championships of Bohemia, Tabor, Bohemia (Clay)

FI: Olga Miskova d. Mrs Solcova 6-1 6-3

MX: Mrs Solcova/Solc d. Mrs Velecka/Vladimir Zabrodsk 3-6 11-9 6-3

-----

July 8-13 Irish Championships, Dublin, Ireland (Grass)
Venue: Wilton Place

Singles (Draw=at least 20)


1R: Louise Brough d D Nichols 6-0 6-0
1R: Dodo Bundy d R Healey 6-0 6-2
1R: Pat Todd d E McClaughrey 6-0 6-0
1R: Doris Hart d. Miss Ogothine 6-1 6-0

2R: Bundy d Lorna Byrne 6-0 6-2
2R: Todd d Mrs T O'Brien 6-3 6-1
2R: Kay Winthrop d Mrs Fitzherbert 6-1 6-0
2R: Doris Hart d Barbara Good 6-1 6-4

QF: Brough d Elizabeth Lombard 6-0 4-6 6-2
QF: Bundy d Jean Bostock 7-5 6-4
QF: Todd d Bea Carris 6-1 6-2
QF: Hart d Winthrop 11-9 6-4

SF: Brough d Bundy 1-6 6-2 6-4
SF: Hart d Todd 6-4 8-6

FI: Louise Brough (US) d Doris Hart (US) 6-2 7-5

Doubles

QF: Brough/Hart [1] d. Nora Conway/N Stoker 6-3 7-5
QF: Todd/Winthrop d. Barbara Good/Mary Nichols 6-0 6-2

SF Brough/Hart [1] d Bostock/Nancy Glover 6-1 6-0
SF Bundy/Carris d Todd/Winthrop 6-3 6-2

FI: Louise Brough (US)/Doris Hart (US) [1] d Dodo Bundy (US)/Bea Carris (GB) 6-2 6-2

MX: Doris Hart (US)/Tony Mottram (GB) d. Jean Bostock (GB)/Cyril Kemp 6-4 3-6 7-5

Lorna Byrne=Mrs P. J. Byrne

-----

July 8-13 Midland Counties Championships, Edgbaston (Grass)

Singles (Draw=at least 17)


2R: D Griffith d. Pauline Fisher 6-3 6-3
2R: P Cowney d. Doreen Litherland 7-5 1-6 6-3
2R: Mrs Lacy Hulbert d. J Sanders 6-1 6-4
2R: Betty Hilton d. Joy Hibbert 8-6 8-6
2R: Barbara Knapp d. J Keightley 6-3 5-7 6-1
2R: Mrs M M Wood d. P H Wooldridge 6-1 6-1

QF: Joan Curry d. Griffith 6-0 6-0
QF: Cowney d. Lacy Hulbert 6-4 6-3
QF: Hilton d. Knapp 8-6 6-0
QF: Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Wood 6-1 6-2

SF: Curry d. Cowney 6-1 6-1
SF: Jedrzejowska d. Hilton 6-4 6-2

FI: Joan Curry d Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 7-5 6-3

DF: Jadwiga Jedrzejowska (Pol)/Jean Quertier d Joan Curry/Betty Hilton 8-6 6-3

-----

July 9-10 Matches US vs Sweden, Varberg, Sweden (Clay)

Pauline Betz (US) d.Mary Lagerborg 6-4 6-0
Margaret Osborne (US) d. Alva Bjoerk 6-2 6-3
Pauline Betz/Budge Patty (US) d. Bibbi Gullbrandsson/Torsten Johanssen 6-2 6-4

-----

July 13-14 Exhibition In Belgium, Brussels, Belgium (Clay)

Pauline Betz (US) d. Josane De Meulemeester 6-1 6-2
Margaret Osborne (US)/Tom Brown (US) d. Josane De Meulemeester/Pierre Gheeland 6-4 6-3

Pauline Betz d. Margaret Osborne 5-7 6-0 6-4 [on 2nd day]

-----

July 8-13 Middle States Womens Grass Court Championships, Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)

Singles (Draw=30)

QF: Bunny Harshaw Vosters [1] d. Hope Knowles Rawls 7-5 6-0
QF: Betty Ruth Hulbert d. Rosemary Buck 6-4 7-5
QF: Clifton Connie [3] d. Sue Peterson 4-6 6-2 6-0
QF: Barbara Strobhar Clement d. Sylvia Knowles [2] 10-8 6-2

SF: Vosters [1] d. Hulbert 6-1 6-0
SF: Clement d. Clifton [3] 7-5 6-1

FI: Bunny Vosters [1] d Barbara Clement 6-0 6-0

DF: Marion Jessup/Bunny Vosters d. Connie Clifton/Betty Ruth Hulbert 6-0 6-3

Vosters becomes the top seed when Dottie Head fails to show for the event. Dottie opts for the Western event instead. Harshaw cut through her Merion Cricket Club teamate in only 29 minutes. Barbara is Mrs Laussat Clement.

-----

July 8-14 Western Championships, Indianapolis, Indiana (Clay)
Venue: Woodstock Club.

QF: Mary Arnold Prentiss [1] d. Barbara Scofield 6-2 6-2
QF: Dottie Head d. Barbara Krase [4] 6-2 7-5
QF: Eleanor Purdy Cushingham d. Marta Barnett Andrade [3] 6-4 6-4
QF: Shirley Fry [2] d. Phyllis Hunter 6-2 10-8

SF: Prentiss [1] d. Head 6-2 6-4
SF: Fry [2] d. Cushingham 7-5 3-6 6-3

FI: Mary Prentiss [1] d. Shirley Fry [2] 3-6 6-1 6-3

MX: Shirley Fry/Cesar Cormona (Phil) d. Phyllis Hunter/Sam Match 6-4 6-8 6-3

-----

July 8-13 New Jersey State Championships, Hackensack, New Jersey, US (Clay)
Venue: Oritani Field Club

QF: Norma Taubele Barber [1] d. Helen Germaine 6-2 6-1
QF: Jacque Hunt Fischer d. Josephine Sanfilippo 6-4 7-5
QF: Lillian Lopaus d. Noreen Haney 6-1 6-8 6-2
QF: Betty Rosenquest [2] d. Gloria Rustum 7-5 4-6 6-2

SF: Barber [1] d. Fischer 6-2 6-0
SF: Rosenquest [2] d. Lopaus 7-5 6-2

FI: Norma Barber [1] d. Betty Rosenquest [2] 3-6 6-0 6-4

DF: Lilllian Lopaus/Betty Rosenquest d. Gerry Mallory/Josephone Sanfilippo 6-4 6-3

Betty seemed headed for an upset in the final; then Barber hit 5 aces and hit many overheads to reverse things in the second set. Norma led 5-1 in the third, but couldn't put in away until 5-4 40-30, ending it with an overhead off a short lob.

-----

July 8-13, Matlock, Derbyshire, England (Grass)

FI: Helena Straubeova (Cz) d. Betty Marsh 6-4 6-1

DF: M. Coltman/Mrs R. Peach d. Mrs J. Haynes/Mrs C. Potter 6-1 7-5

MX: Helena Straubeova (Cz)/Dennis H. Slack d. Mrs E. Walker/Max Stolarow (Pol) 6-2 6-0

Last edited by Rollo; Nov 16th, 2015 at 03:46 AM.
Rollo is offline  
post #33 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:46 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of July 15-21

July 15-20, Scottish Championships, Edinburgh, Scotland (Grass)

?R: Anita Lizana Ellis d. Mrs A. D. Lantham 6-1 6-2

QF: Ellis d. Mrs B. J. Good (Ire) 6-4 6-2

SF: Ellis d. Lorna Cornell 9-11 6-0 7-5
SF: Elizabeth Lombard d. Czolowska 6-3 6-1

FI: Anita Ellis d. Betty Lombard (Ire) 6-4 6-0

DF: Mrs Croall/M. Welsh d. L. Anderson/Anita Ellis 2-6 6-2 6-3

There appears to have been no mixed doubles event at the 1946 Scottish Championships. Mrs Ellis is still the master of the drop shot, using it with deadly effect in the final. it is her first tournament since before the World War started in 1939. In her QF Anita wore socks over her shoes sho she wouldn't slip on courts made slick with rain.

-----

July 15-20 Cheltenham Topurnament, Cheltenham, England, GB (Grass)

FI: Gertrude Valentine-Brown d M Ereaut 6-2 6-3

DF: M Ereaut/M Eyre d Mrs JN Goodwyn/Gertrude Valentine-Brown 6-3 2-6 6-3

MX: P Cowney/JK Drinka d. Gertrude Valentine-Brown/FD Leyland default

-----

July 15-20, Essex Championships, Frinton, England (Grass)

FI: Jean Bostock Jean d. Kay Menzies 4-6 6-3 6-2

DF: Joan Ingram/Kay Menzies d. Jean Bostock/Joy Gannon 2-6 6-3 6-4

-----

July 15-20 Welsh Championships, Newport, Wales (Grass)

Singles (Draw=at least 12)

?R: Mrs James d. Mrs Evans 6-1 6-0
?R: Laura Morgan d. J Moss 6-4 11-13 6-4
?R: Hilary Stoodley Morgan d. H Green 6-1 6-0
?R: A Bates d. Mrs Davies 6-2 6-3

QF: Gem Hoahing d. James 6-1 6-2
QF: Morgan d. Mrs Taylor 6-1 6-0
QF: Stoodley Morgan d. R Stratton 6-2 6-1
QF: Joy Hibbert d. Bates 6-3 6-2

SF: Hoahing d. Morgan 6-0 6-0
SF: Hibbert d. Stoodley Morgan 6-1 6-1

FI: Gem Hoahing d. Joy Hibbert 6-1 6-2

DF: Madie Moss/Hilary Stoodley-Morgan d. Joy Hibbert/Gem Hoahing 4-6 6-1 6-2

-----

July 17-20, Nottingham, Nottinghamshire, England (Grass)

FI: Edith Middleteon d. S. Barraclough 6-2 6-3

DF: B. Allsopp/B. Marsh d. F. Burton/Mrs J. Sheehan 6-4 3-6 9-7

MX: Edith Middleton/A Bush d. F. Burton/Jack Moore 9-7 6-4

-----

July 15-21 47th ANNUAL Pennsylvania and Eastern Women's Championships, Haverford, Pennylvania, United States (Grass)

Singles (Draw=52)

1R: Dottie Head [1] d. Libby Slubin 6-0 6-0
1R: Madge Vosters [5] d. Anne Le Duc 6-1 6-1
1R: Sylvia Knowles d. Judy Atterbury 7-5 6-2
1R: Margaret Varner d. Jean Cooper 6-0 6-0

2R: Virginia Wolfenden Kovacs [2] d. Annette Dannenhower 6-1 6-2
2R: Raymonde Veber Jones d. Starling Hall 7-5 6-0
2R: Head [1] d. Mrs Stuart Mittnacht 6-1 6-1
2R: d. Vosters [5] ????

3R: Kovacs [2] d. Jones 6-0 6-1
3R: Louise Snow d. Margaret Varner 6-1 6-4
3R: Argyll Rice d. Charlotte Decker 6-0 6-2
3R: Betty Ruth Hulbert d. Barbara Scofield 0-6 7-5 6-4

3R: Head [1] d. Rosemary Buck 6-4 2-6 6-1
3R: Phyllis Hunter d. Nancy Corbett 6-2 6-1
3R: Eleanor Cushingham d. Smith Stanley 6-3 1-6 6-3
3R: Madge Vosters d. Sylvia Knowles 6-3 6-1

QF: Kovacs [2] d. Snow 1-6 6-2 6-3
QF: Hulbert d. Rice 6-3 6-3
QF: Head [1] d. Hunter 6-6 6-4
QF: Vosters d. Cushingham 6-1 1-6 7-5

SF: Kovacs [2] d. Hulbert 6-3 6-4
SF: Head [1] d. Vosters 6-4 4-6 6-3

FI: Virginia Kovas [2] d. Dottie Head [1] 6-1 11-9

DF: Barbara Clement/Madge Vosters d. Nancu Corbett/Barabara Scofield 6-4 6-3

Barbara Clement=Mrs Laussat Clement

Raymonde Jones was ranked #2 in France in 1945. She wed a US serviceman.

-----

July 13-21 Eastern Clay Court Championships, Jackson Heights, New york City, New York (Clay)
Venue: Jackson Heights Tennis Club

Singles (Draw=44)


1R: Jacque Hunt Fischer d. Edith Martin Edith 6-1 6-1
1R: Betty Coumbe d. Jane Herlands Jane 6-1 6-2
1R: Betty Rosenquest d. Madelyn Wolinsky 6-2 6-0
1R: Robion Briscoe d. Mary Kenney 6-0 6-2

1R: Edna Steinbach d. Jane Levine 6-0 6-3
1R: Ann Edison d. Eva Lake 6-1 6-2
1R: Helen Prehm d. Ann Turow default
1R: Gerry Mallory d. Eleanor Blair 6-0 6-4
1R: Noreen Haney d. Carolyn Liguori 6-2 6-3
1R: Janice Blauvelt d. Margaret Nevins default
1R: Lillian Lopaus d. Margaret Manning default
1R: Olga Kallos d. Gloria Butler Gloria 6-3 4-6 6-4

2R: Helen Pedersen Rihbany [1] d. Barbara Davis 6-1 6-3
2R: Gloria Rustum d. Marguerite Niven 6-1 6-0
2R: Gloria Evans d. Minnie Monteath default
2R: Elfi Carroll d. Helen Germaine 6-4 8-6
2R: Fischer d. Josephine Sanfilippo 6-2 8-6
2R: Millicent Hirsch Lang d. Nina Irwin 3-6 8-6 6-1
2R: Eunice Dean Grote d. Coumbe 6-1 6-4
2R: Rosenquest d. Briscoe 6-1 6-4

2R: Steinbach d. Edison 6-2 6-1
2R: Mallory d. Prehn 6-2 6-2
2R: Haney d. Blauvelt 6-3 6-2
2R: Kallos d. Lopaus 4-6 6-1 6-3
2R: Mary Jane Donnalley d. Margaret Disco 6-4 6-3
2R: Marion Bender d. Jane Masterson 6-8 11-9 9-7
2R: Louise Raymond Ganzenmuller d. Arman Tutuntian default
2R: Norma Taubele Barber [2] d. Jane Cobb 6-0 6-1

3R: Rihbany [1] d. Rustum 6-3 6-2
3R: Carroll d. Evans 6-3 6-2
3R: Lang d. [Rustum] ????*
3R: Rosenquest d. [Grote] ????*

3R: Steinbach d. Mallory ????
3R: Kallos d. Haney 3-6 6-4 6-1
3R: Donnalley d. Bender 6-1 6-0
3R: Barber [2] d. Ganzenmuller 6-1 6-2

QF: Rihbany [1] d. Carroll 6-2 6-1
QF: Rosenquest d. Lang 6-2 6-8 6-4
QF: Steinbach d. Kallos 6-2 6-4
QF: Barber [2] d. Donnalley 2-6 6-3 6-4

SF: Rihbany [1] d. Rosenquest 6-4 2-6 6-3
SF: Barber [2] d. Steinbach 6-2 6-2

FI: Helen Rihbany [1] d. Norma Barber [2] 3-6 6-2 6-2

DF: Norma Barber/Helen Rihbany d. Lilian Lopaus/Betty Rosenquest 6-3 9-7

*matches are not secured in the draw.

Mrs Taubele was behind -04 in the final set before coming back to win 6 consecutive games from Mrs Donnalley. Norma was 1 point away from being love-5 down.

-----

Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Olga Kalmikova d. Nadezhda Belonenko 6-3 6-3

DF: Galina Korovina/Tatiana Nalimova d. Olga Kalmikova/Zinaida Klochkova 2-6 6-3 6-3

MX: Tatiana Nalimova/O. Alas d. Olga Kalmikova/Nikolai N. Ozerov 8-6 6-4

-----

in July or August, Gstaad, Switzerland (Clay)

FI: Dorothy Bundy (US) d. ??

MX: Helena Straubeova (Cz)/Milan Matous (Cz) d. ??

Last edited by Rollo; Nov 17th, 2015 at 09:11 PM.
Rollo is offline  
post #34 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:46 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of July 22- 28

Circa late July, International Swiss Championships, Lucerne, Switzerland (Clay)

FI: Dorothy Bundy (US) and Nelly Landry (Fra) divided the prizes

DF: Micheline Inglebert (Fra)/Nelly Landry (Fra) d. Dorothy Bundy (US)/Helena Straubeova (Cz) 8-6 6-4

MX: Dorothy Bundy (US)/Robert Abdesselam (Fra) d. Nelly Landry (Fra)/Christian Boussus (Fra) 6-4 6-2

-----

ends July 29 Swedish International Championships, Bastad, Sweden (Clay)

FI: ??

DF: ??

MX: Birgit Gullbrandsen/Dinny Pails (Aus) d. Erstin Nilsson/Jack Harper (Aus) 11-9 6-4

The men's singles, doubles, and mixed finals were held on July 29.


-----

ends July 27 Canadian Championships, Ottawa, Canada

QF: Baba Madden Lewis (US) d. Louise Brown 7-5 6-1
QF: Pat Adams d. Beryl Butt 6-2 6-2
QF: Noreen Haney d. Jean Adele Burritt 6-1 6-4
QF: Pat Macken d. Sonia Swift 6-4 4-6 6-3

SF: Lewis d. Adams 6-2 6-2
SF: Haney d. Macken 6-4 6-2

FI: Baba Lewis (US) d. Noreen Haney 6-1 6-3

Doubles

QF: Lillian Blocksidge/Marjorie McInnis d. Butt/Betty Carter 0-6 7-5 7-5
QF: Norren Haney (US)/Baba Lewis (US) d. Swift/Vera Lewis 6-4 6-4
QF: Louise Brown/Burritt d. A.R. Porter/Francoise Lacasse 6-3 7-5
QF: Doris Ell/Enid Nichols d. Adams/Dorothy O’Brien 6-0 5-7 6-2

SF Lewis/Haney d. Blocksidge/McInnis 6-0 6-2
SF Ell/Nicholls d. Brown/Burritt 8-6 6-4

FI: Noreen Haney (US)/Baba Lewis (US) d. Doris Ell/Enid Nicholls 6-1 6-3

Mixed Doubles

QF: Baba Lewis (US)/Morey Lewis (US) d. Audrey Bradshaw/Edgar Lanthier ?? 6-3
QF: V. Lewis/Art McKnight d. Nicholls/J.J. Desjardins 5-7 6-2 6-2
QF: Noreen Haney (US)/Brendan Macken d. Lacasse/George LeClerc ?? 6-4
QF: Pat Macken/Jim Macken d. Porter/Don Hawley ?? 6-4

SF: B Lewis/Lewis d. V. Lewis/McKnight 6-1 6-?
SF: Haney/B. Macken d. Macken/J. Macken 6-4 6-3

FI: Baba Lewis (US)/Morey Lewis (US) d. Noreen Haney (US)/Brenan Macken 6-8 6-2 6-1

Baba wins the ladies and husband takes the men's title for a family double. The pair make their home in Birmingham, Alabama. Doris Ell of Montreal was "formerly of Forest Hills" according to the NYT.

-----

July 22-28 Seabright Invitation, Seabright, New Jersey, US (Grass)
Venue: Seabright Laen Tennis and Cricket Club

Singles (Draw=18)

1R: Madge Vosters d. Helen Pedersen Rihbany 6-3 6-3
1R: Mary Arnold Prentiss [2] d. Lillian Lopaus 6-1 6-0

2R: Shirley Fry [1] d. Louise Snow 7-5 5-7 6-3
2R: Eleanor Purdy Cusingham d. Betty Rosenquest 6-4 6-2
2R: Vosters d. Norma Taubele Barber 8-6 6-3
2R: Dottie Head d. Marta Barnett Andrade 6-4 6-4

2R: Barbara Krase d. Phyllis Hunter 6-2 8-6
2R: Virginia Wolfenden Kovacs d. Argyll Rice 6-3 6-3
2R: Gussie Moran d. Barbara Scofield 6-4 6-2
2R: Prentiss [2] d. Nancy Corbett 6-4 6-1

QF: Fry [1] d. Cushingham 1-6 7-5 6-0
QF: Head d. Vosters 9-7 4-6 6-4
QF: Krase d. Kovacs 3-6 6-3 8-6
QF: Prentiss [2] d. Moran 3-6 6-2 6-0

SF: Fry [1] d. Head 6-0 3-6 6-2
SF: Prentiss [2] d. Krase 6-4 6-3

FI: Shirley Fry [1] d. Mary Prentiss [2] 6-4 3-6 6-2

Doubles (Draw probably=9)

QF: Fry-Krase d. Barber/Rice 6-2 6-4
QF: Moran/Rihbany d. Cushingham/Snow 11-9 4-6 6-4
QF: Head/Hunter d. Corbett/ Scofield 7-5 8-6
QF: Prentiss/Vosters d. Lopaus/Rosenquest 6-3 6-4

SF: Fry/Krase d. Moran/Rihbany 4-6 6-3 6-2
SF: Prentiss/Vosters d. Head/Hunter 6-2 6-4

FI: Barbara Krase/Shirley Fry d. Mary Prentiss/Bunny Vosters 6-0 6-2

MX: Mary Prentiss/Bob Falkenburg d. Bunny Vosters/Bill Talbert 6-4 8-6

The top guns are still abroad. With Jack Kramer here the men get more attention than usual. Blonde Eleanor Cushingham was two points away from upending #1 seed Fry by the score of 6-1 6-3 in QF. Missing a short backhand, Cushingham got no further. She was undone by her own errors, dropped the set 7-5, and never won another game.

-----

late July, Danish Hard Court Championships, Copenhagen, Denmark (Clay)

FI: Else Prochownik d. Milly Vagn-Nielsen 7-5 6-2

DF: Johanna Gleerup/Else Prochownik d. Agnete Friis/Milly Vagn-Nielsen 6-4 7-5

MX: Milly Vagn-Nielsen/Hennig Wiig d. Else Prochownik/Per Thielsen 5-7 7-5 8-6

------

Circa late July, Finnish Hard Court Championships, Helsinki, Finland (Clay)

FI: Stina Stenman d. Thelma Salo 8-10 6-4 6-3

DF: Kaija Horsma/Maire Harlin d. Mrs M. Hellstrom/Elna Lindfors 6-2 6-0

MX: Thelma Salo/Sakari Salo d. Maire Harlin/ Arne Grahn 6-4 4-6 6-1

-----

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, US
Venue: Wilberforce College

FI: Roumania Peters d. Althea Gibson

DF: Won by Margaret Peters/Roumania Peters

MX: Won by Ora Mae Washington/George Stewart

Althea was the one who Dr. Robert Walter Johnson identified as a player who could potentially integrate the segregated tennis game. It all came together at the 1946 American Tennis Association Championships in Wilberforce, OH.

The ATA was and is the black equivalent of the United States Tennis Association; the ATA was created because "Negroes" could not play white tournaments.

Dr. J (my grandfather) approached Althea after she was beaten in the finals of the women's championship that year, by Ms. Roumania Peters. Dr. J had been speaking to another black doctor in the stands as they watched the frustrated Althea self destruct against her opponent.

The Lynchburg, VA physician leaned over to his buddy and whispered, "I wish there was something we could do for that girl." Over the remainder of the match, they formulated a plan.


Now, Dr. J stood before Althea and asked, "how would you like to play at Forest Hills," which is where the US National Championships, later, the US Open were held. She asked why he was joking with her as no Negro had yet to play the whites-only event. "You could play there," he told her. And in 1950, she did.

She was 19. The two doctors insisted that Althea finish her schooling as she was a seventh grad dropout. She lived with Dr. Hubert Eaton during the school year and summers with Dr. J when she would train on his backyard claycourt.

After a few weeks of practice, they would hit the road and play all of the black tournaments that Dr. J's schedule would allow. Althea never lost a singles match in the ATA again.

From: http://bleacherreport.com/articles/1...she-a-contrast

Last edited by Rollo; Nov 18th, 2015 at 02:18 AM.
Rollo is offline  
post #35 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:50 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

FRENCH CHAMPIONSHIPS

Dates: July 18-28
Venue: Stade Roland Garros
Surface: Clay

---------------------------------------------------


Singles (Draw=39)

1st Round

Jacqueline Patorni d. Billie Yorke (GB) [6] default
Doris Hart (US) [11] d. Daisy Wyns- Speranza (Mon) default (failed to appear)
Paulette Fritz d. Gilberte Jamain 6-4 6-4
Joan Curry (GB) d. Leila Claude-Anet 6-2 6-3
Jean Quertier (GB) d. Aimee Charpenel 6-4 6-4
Dodo Bundy (US) [12] d. Nelly Levy 6-0 6-0
Colette Boegner d. Mary Belin (US) 6-0 6-0

2nd Round

Margaret Osborne (US) [2] d. Jacqueline Saladin 6-0 6-2
Jadwiga Jedrzejowska (Pol) [15] d. Paulette Ravoux 8-6 6-3
Alice Weiwers (Lux) [7] d. Jacqueline Marcellin 6-3 6-4
Micheline Inglebert [10] d. Vera Dace (GB) 6-4 6-3

Louise Brough (US) [3] d. Suzanne Savoye 6-1 6-0
Simone Laffargue [14] d. Yvonne Kleinadel 6-2 6-1
Hart [11] d. Patorni 8-6 6-1
Curry d. Fritz 6-3 6-0

Bundy [12] d. Quertier 6-3 6-1
Monique Hamelin [5] d. Boegner 6-2 7-5
Nelly Landry (Bel) [13] d. Henriette Morel-Deville 6-0 6-3
Pat Todd (US) [4] d. Jacqueline Foy 6-1 6-0

Betty Hilton (GB) [9] d. Cosette St.Omer-Roy 6-1 6-0
Ginette Jucker [8] d. Suzanne Pannetier 8-6 6-4
Helena Straubeova (Cz) [16] d. Josette Amouretti 6-2 4-6 6-4
Pauline Betz (US) [1] d. Myrtil Brunnarius 6-1 6-2

3rd Round

Osborne [2] d. Jedrzejowska [15] 6-4 8-6
Weiwers [7] d. Inglebert [10] 7-5 6-1
Brough [3] d. Laffargue [14] 6-3 3-6 6-3
Hart [11] d. Curry 6-4 6-4

Bundy [12] d. Hamelin [5] 9-7 6-1
Landry [13] d. Todd [4] 6-2 6-3
Hilton [9] d. Jucker [8] 6-1 6-2
Betz [1] d. Straubeova [16] 6-1 6-2.

Quarterfinals

Osborne [2] d. Weiwers [7] 6-3 6-2
Brough [3] d. Hart [11] 6-4 4-6 6-1
Bundy [12] d. Landry [13] 6-4 5-7 6-4
Betz [1] d. Hilton [9] 6-1 6-0

Semifinals

Osborne [2] d. Brough [3] 7-5 6-3
Betz [1] d. Bundy [12] 6-3 6-3

Final

Margaret Osborne [2] d. Pauline Betz [1] 1-6 8-6 7-5


---------------------------------------------------

Doubles (Draw=16)

1st Round

Pailine Betz (US)/Doris Hart (US) d. Suzanne Pannetier/Jacqueline Patorni 6-3 6-0
Vera Dace (GB)/Jean Quertier (GB) d. Gilberte Jamain/Helena Straubeova (Cz) 6-2 6-0
Joan Curry (GB)/Betty Hilton (GB) d. Henriette Morel-Deville/Jacqueline Foy 6-1 6-3
Genevieve Grobois/Claude Manescau d. Myrtil Brunnarius/Paulette Fritz 6-3 2-6 6-2

Simone Lafargue/Pat Todd (U) d. Jacqueline Foy/Alice Weiwers (Lux) 6-1 6-3
Dodo Bundy (US)/Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Colette Boegner/Nelly Landry (Bel) 1-6 6-4 8-6
Monique Hamelin/Micheline Inglebert d. Simone Barbier/Aimee Charpenel 6-3 4-6 6-1
Louise Brough (US)/Margaret Osborne (US) d. Simone Kleinadel/Paulette Ravoux 6-1 6-0

Quarterfinals

Betz/Hart d. Dace/Quertier 6-1 6-3
Curry/Hilton d. Grosbois/Manescau 6-2 7-5
Lafargue/Todd d. Bundy/Jedrzejowska 6-2 7-5
Brough/Osborne d. Hamelin/Inglebert 7-5 6-1

Semifinals

Betz/Hart d. Curry/Hilton 6-3 2-6 6-2
Brough/Osborne d. Lafargue/Todd 6-2 6-2

Final

Louise Brough/Margaret Osborne d. Pauline Betz/Doris Hart 6-4 0-6 6-1

---------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=32)

1st Round

Pauline Betz (US)/Budge Patty (US) d. Joan Curry GB)/ Eric Filby (GB) 6-4 6-3
Vera Dace (GB)/Geoff Paish (Aus) d. Jacqueline Saladin/Christian Grandet 6-3 7-5
Jadwiga Jedrzowska (Pol)/Jean Lesueur d. Henriette Morel-Deville/M Marret 6-2 8-6
Myrtil Brunnarius/Roger Dessair d. Helena Straubeova (Cz)/Schaffel* 6-4 6-4
Nelly Landry (Bel)/Bernard Lucot d. Alice Weivers (Lux)/Jacques Sanglier 3-6 7-5 6-1
Maud Galtier/John Wilkinson (US) d. Leila Claude-Anet/Robert Billaudot 3-6 7-5 6-1
Aimee Charpenal/Tommy Anderson (GB) d. Jacqueline Patorni/Andre Jaquemet 8-6 6-3
Pat Todd (US)/Jaroslav Drobny (Cz) d. Jacqueline Foy/Robert Laval 7-5 6-4

Colette Boegner/Jean Borotra d. Genevieve Grosbois/De la Rue 6-3 7-5
Betty Hilton (GB)/Derrick Barton (GB) d. Jacquleine Amouretti/Robert Colin 3-6 6-0 6-2
Simone Lafargue/Pierre Pellizza d. Gilberte Jamain/Jacques Jamain 6-2 6-3
Francoise Cor/Gaston Wampuch (Lux) d. Jacqueline Marcellin/Jacques Thomas 6-4 6-3
Jean Quertier (GB)/Tony Mottram (GB) d. Paulette Fritz/Roland Journu 6-3 6-3
Micheline Inglebert/Henri Bolelli d. Simone Barbier/Benny Berthet 6-3 6-1
Doris Hart (US)/Enrique Morea (Arg) d. Suzanne Pannetier/Coco Gentien 6-2 6-3
Dodo Bundy (US)/Ted Brown (US) d. Ginette Jucker/Andres Hammersley (Chile) 6-4 6-4

2nd Round

Betz/Patty d. Dace/ G Paish 8-6 6-1
Jedrzowska/ Lesueur d. Brunnarius/ Dessair 6-3 4-6 6-0
Landry/ Lucot d. Galtier/ Wilkinson 6-2 6-1
Todd/ Drobny d. Charpenal/ Anderson 6-4 6-3

Boegner/ Borotra d. Hilton/ Barton 5-7 6-2 6-4
Lafargue/ Pellizza d. Cor/ Wampuch 4-6 7-5 6-2
Quertier/ Mottram d. Inglebert/ Bolelli 2-6 6-4 -64
Bundy/Brown d. Hart/ Morea 3-6 6-3 6-4

Quarterfinals

Betz/Patty d. Jedrzowska/ Lesueur 6-3 7-5
Todd/ Drobny d. Landry/Lucot 9-7 6-1
Lafargue/Pellizza d. Boegner/ Borotra 7-9 7-5 6-1
Bundy/Brown d. Quertier/ Mottram 10-12 6-3 8-6

Semifinals

Betz/Patty d. Todd/ Drobny 6-2 6-3
Bundy/Brown d. Lafargue/ Pellizza 6-3 6-4

Final

Pauline Betz/Budge Patty d. Dodo Bundy/Ted Brown 7-5 9-7

---------------------------------------------------

Summary:

The first real international French since 1939. European hopes that the American "Amazons" might fall on red clay, as so many Yanks had in the past, were dashed as the mighty 3 of Betz, Brough, and Osborne all reached the semis. Betz seemed to have the final in hand until she fell in set 2. From then on Osborne fought her close, saving 2 match balls at 5-6 in that set.
Pauline led 4-2 in the last set, but let a lead slip away again. The power, dash and spectacular volleys of the Americans saw the biggest crowds in years come out for the women (10,000 saw the finals). The fans saw Osbourne as the underdog- and twice booed close calls that went against her. Margaret often had Pauline racing in for drop shots. 3 times in all the Betz was "sprawled full-length on the court as she went for Miss Osbourne's returns." The sheer drama and quality of it had the fans giving them "waves of applause."

10,000 even come out for the ladies doubles final, but play is "listless" according to the New York Times, with few thrilling rallies.

-------------------------------------------------

Draw notes:

The NYT states Dodo Bundy d. Bertha Lavigny "of Denmark" in the 1R. Other sources state her 1R victim is Nelly Levy.
Jucker= maiden name of Bucaille, 1954 finalist
Osborne more famous under married name of Dupont.
Daisy Wyns- Speranza is called "Mmd Dolores Speranza of Monaco" in the New York Times.

Scahffel possibly=Marcel Schaff

Complete draws and names except for the following:
1. De La Rue
2. M Marret
3. Schaffel

Last edited by Rollo; Dec 13th, 2015 at 12:42 PM.
Rollo is offline  
post #36 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:51 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of July 29-August 4

July 29-August 4 Maidstone Invitation, East Hampton, New York (Grass)

Singles (Draw=20)

1R: Phyllis Hunter d Ruth Maguire 6-1 6-1
1R: Lillian Lopaus d Sue Skidmore 6-2 8-6
1R: Virginia Wolfenden Kovacs d Jane Wilmerdind 6-1 6-2
1R: Betty Ruth Hulbert d Polly Goodrich 6-1 6-1

2R: Mary Arnold Prentiss [2] d Hunter 6-4 3-6 6-1
2R: Betty Rosenquest d Lopaus 6-2 4-6 11-9
2R: Gussy Moran d Nancy Corbett 6-0 6-4
2R: Madge Vosters d Barbara Krase [4] 7-5 6-3

2R: Shirley Fry [1] d Barbara Scofield 6-1 6-2
2R: Louise Snow d Dottie Head [5] 6-2 4-6 9-7
2R: Hulbert d Eleanor Purdy Cushingham 6-4 6-3
2R: Helen Pedersen Rihbany d Kovacs 7-5 6-3

QF: Prentiss [2] d Hulbert 6-3 6-0
QF: Moran d Vosters default
QF: Fry [1] d Snow 5-7 6-4 6-1
QF: Rihbany d Rosenquest 6-2 6-2

SF: Prentiss [2] d Moran 7-5 6-2
SF: Fry [1] d Rihbany 3-6 6-2 6-3

FI: Shirley Fry [1] d Mary Prentiss [2] 3-6 6-4 7-5

Doubles (Draw=10)

1R: Polly Goodrich/Jane Wilmerding d Pardue/Sue Skidmore 6-2 10-8
1R: Cushingham/Gussy Moran d Nancy Corbett/Hulbert 6-1 9-7

QF: Krase/Fry d Kovacs/Rihbany 6-0 6-0
QF: Head/Hunter d Goodrich/Wilmerding 6-1 6-0
QF: Scofield/Snow d Lopaus/Rosenquest 6-1 6-3
QF: Cushingham/Moran d Prentiss/Vosters 6-3 6-2

?????

FI: Barbara Krase/Shirley Fry d Eleanor Cushingham/Gussy Moran 6-3 6-3

-----

July ?? -August 3 Czechoslavakian International ,Prague, Czechoslovakia (Clay)

SF: Dodo Bundy (US) d Helena Straubeova 6-1 6-2

FI: Dodo Bundy (US) d Olga Miskova 6-3 6-3

-----

Reported ALT October , 1946, Natal Championships, Durban, South Africa (Clay)

SF: Mary Muller d. Billie Tapscott Robbins ????

FI: Sheila Piercey Summers d. Mary Muller 4-6 6-3 6-3

DF: Olive Craze Plessis/Sheila Summers d. Bobbie Heine-Miller/Margaret Morphew 6-3 6-2

MX: Sheila Summers/Eric Sturgess d. Bobbie Heine-Miller/Norman Farquharson 6-4 6-4

----

(exact dates unclear) Johannesburg d. Natal 10-2

Sheila Summers d. Billie Robbins
Robbins (Natal) d. Beryl Nicholas
Beryl Nicholas d. Smith

Doubles

Bobbie Heine Miller/Olive Craze Plessis (Natal) d Piercy/Sheila Summers

*Could the Piercy in the doubles be Piercey-and a sister of Sheila?

-----

Bury And West Suffolk Tournament July 31-August 3

FI: Jean Bostock d Jean Quertier 6-1 6-3

DF: Jean Quertier/underwood d Jean Bostock/O'Meara 6-1 6-4

-----

July 29-August 3 Tunbridge Wells Tournament

Singles (Draw=at least 34)


1R: Madie Moss d. D S B Day 6-1 6-1
1R: B B A Glass d. V S Wilson 6-1 6-3

2R: Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Mrs J N Goodwin 6-2 6-2
2R: Joyce Wilson d. ????
2R: Janet Morgan d. Katherine Keith-Steele 2-6 6-3 6-2
2R: Mrs D P Chalklin d. Miss Fearnside-Speed 6-3 6-3
2R: Joey David d. G R Welsby 6-0 6-3
2R: Judith Backhouse d. H M Dence 6-0 6-0
2R: Moss d. Glass 6-4 6-3
2R: Joan Strawson d. ????

2R: Peny Durlac d. ????
2R: Sonia Mavrogordato d. J E F Hine 6-4 6-3
2R: Barbara Behr d. G L Fletcher 6-0 6-0
2R: G Cowney d. M L Makower 6-1 6-0
2R: G M Kingham d. ????
2R: P J Lazden d. Mrs M Swanston 6-1 6-3
2R: Enid Andrews d. B Grace 6-2 6-3
2R: Bea Carris d. Sheila Grubb 7-5 4-6 6-0

3R: Jedrzejowska d. Wilson 6-0 6-1
3R: Morgan d. Chalklin 6-1 6-2
3R: David d. Backhouse 6-4 6-0
3R: Strawson d. Moss 6-2 6-2

3R: Durlac d. Mavrogordato 6-1 6-1
3R: Behr d. Cowney 6-1 6-2
3R: Kingham d. Lazden 6-4 6-4
3R: Carris d. Andrews 6-2 6-4

QF: Jedrzejowska d. Morgan 6-2 6-2
QF: David d. Strawson 6-3 6-4
QF: Durlac d. Behr 3-6 9-7 6-2
QF: Carris d. Kingham 6-1 6-1

SF: Jedrzejowska d. David 6-2 6-1
SF: Carris d. Durlac 6-4 1-6 6-3

FI: Jadwiga Jedrzejowska d Bea Carris 10-12 6-4 6-4

DF: Bea Carris/Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d Ermentrude Harvey/Joy Ingram 6-2 7-5

-----

ended August 4, Inland Empire Championship, Spokane, Washington, United States
Venue: Comstock Park

FI: Betty Ravenscroft d. Barbara Ann Kimbrell 6-2 6-1

MX: Barbara Ann Kimbrell/Jim Livingston d. Lela Sengel/Bill Beale 7-5 1-6 6-1

Ravenscroft is called "a San Diego schoolteacher".

Last edited by Rollo; Nov 18th, 2015 at 02:14 AM.
Rollo is offline  
post #37 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:51 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of August 5-11

August 3-11 Eastern Grass Court Orange, New Jersey, United States (Grass)

Singles (Draw=45)

1R: Argyll Rice d. Lillian Lopaus 6-4 6-4
1R: Dottie Head d. Helen Germaine 6-4 6-2
1R: Jacque Hunt Fischer d. Connie Clifton 4-6 6-2 6-4
1R: Phyllis Hunter d. Gloria Rustum 4-6 6-2 6-4
1R: Nina Irwin d. Jane Ammerman 6-0 6-1
1R: Betty Ruth Hulbert d. Anne LeDuc 6-0 6-0
1R: Virginia Kovacs d. R.G. Jones 6-2 6-4

1R: Olga Kallos d. Margaret Osborne default
1R: Louise Snow d. Bunny Vosters 6-4 6-1
1R: Betty Rosenquest d. Louise Ganzenmuller 6-4 6-1
1R: Gertrude Moran d. Eunice Dean Grote 6-0 6-1
1R: Shirley Fry d. Jane Donnalley 6-1 6-2
1R: Sylvia Knowles d. Rosemary Buck 6-3 6-3

2R: Edna Steinbach d. Louise Brough default
2R: Helen Pedersen Rihbany d. Mrs. William S. Smith 6-0 6-0
2R: Mary Arnold Prentiss [2] d. Margaret Varner 6-1 8-6
2R: Marta Barnett d. Gloria Butler 6-2 6-1
2R: Rice d. Pat Canning Todd default
2R: Head d. Fischer 6-3 6-1
2R: Hunter d. Irwin 6-3 6-0
2R: Kovacs d. Hulbert 6-4 6-2

2R: Snow d. Kallos 6-0 3-6 6-1
2R: Moran d. Rosenquest 2-6 6-3 6-3
2R: Fry d. Knowles 4-6 6-0 6-1
2R: Betty Coumbe d. Jean French 9-7 8-6
2R: Josephine Sanfilippo d. Doris Hart, default
2R: Eleanor Cushingham d. Nancy Corbett 6-3 9-7
2R: Barbara Scofield d. Noreen Haney 6-4 4-6 6-3
2R: Barbara Krase d. Gerry Mallory 6-3 6-2

3R: Rihbany d. Steinbach 6-2 6-0
3R: Prentiss [2] d. Barnett 6-1 6-0
3R: Head d. Rice 6-1 7-5
3R: Kovacs d. Hunter 6-2 6-4

3R: Moran d. Snow 6-4 6-1
3R: Fry d. Coumbe 7-5 6-2
3R: Cushingham d. Sanfilippo 6-2 6-0
3R: Scofield d. Krase 1-6 6-2 7-5

QF: Prentiss [2] d. Rihbany 2-1 30-40 default (knee injury)
QF: Kovacs d. Head 6-3 6-1
QF: Fry d. Moran 8-6 7-5
QF: Scofield d. Cushingham 6-4 9-7

SF: Kovacs d. Prentiss [2] 7-5 6-2
SF: Fry d. Scofield 6-4 3-6 7-5

FI: Shirley Fry d. Virginia Kovacs 6-4 9-7

Doubles (Draw=14)

1R: Louise Broug/Margaret Osborne-bye
1R: Scofield/Vosters d. Kallos/Mallory 6-2 6-3
1R: Head/Hunter d. Dickey/Fischer 6-1 6-4
1R: Lopaus/Rosenquest d. Knowles/Varner 6-2 7-5

1R: Fry/Krase d. Corbett/Hulbert 6-1 7-5
1R: Cushingham/Moran d. Haney/Rustum 3-6 6-2 6-4
1R: Prentiss/Todd d. Barnett/Snow 6-2 6-2
1R: Butler/Irwin-bye

QF: Scofield/Vosters d. Brough/Osborne, default
QF: Head/Hunter d. Lopaus/Rosenquest 16-14 6-4
QF: Fry/Krase d. Cushingham/Moran 3-6 6-2 6-4
QF: Prentiss/Todd d. Butler/Irwin 6-2 6-2

SF Head/Hunter d. Scofield/Vosters 2-6 7-5 6-3
SF Prentiss/Todd d. Fry/Krase 5-7 6-3 6-1

FI: Mary Prentiss/Pat Todd d. Dottie Head/Phyllis Hunter 6-3 5-7 6-3

Rihbany hurts her knee in the quarters and defaults. She will be out the rest of 1946 to rest her knee cartilage.

-----

August 5-10 Hampshire Chammps Bournemouth UK (Grass)

Singles (Draw=at least 40)

1R: Mrs P Colyer d. S E Winway 6-1 4-6 6-3
1R: B V Swain d. Mrs D Kerr 6-1 6-2
1R: Joey David d. Joy Hibbert 7-5 6-2
1R: Joyce Coles d. J E Davy 6-1 6-2
1R: Mrs O M Tatham d. D Uber 6-2 6-2
1R: Mrs J F Pearcy d. J M Ackland 6-4 8-6
1R: M Grace d. J Mackenzie 6-3 6-0
1R: Janet Morgan d. J R E Weeks 7-5 6-1

2R: Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. E C Snushal 6-1 6-1
2R: Mrs M D Storer d. Mrs J C Warboys 6-2 6-1
2R: Dorothy Crouch d. C Troman 6-0 6-4
2R: B S Townley d. Mrs N Taylor 6-3 6-1
2R: Betty Cooke d. A Briscoe 6-2 6-0
2R: Colyer d. Margaret Emerson 6-3 6-2
2R: Hilary Stoodley-Morgan d. Swain 8-6 6-3
2R: David d. Coles 9-7 6-3

2R: Betty Uber d. Jean Walker-Smith 5-7 6-4 6-3
2R: Tatham d. E M Bond 6-0 6-2
2R: Patience Chapman d. Pearcy 6-1 6-1
2R: Grace d. Mrs E Jewell 6-1 6-3
2R: Billie Woodgate d. ????
2R: A Stares d. Mrs A A Slocock 6-2 7-5
2R: Joy Gannon d. G Bolt 6-1 6-0
2R: Morgan d. Valerie Cooper 6-1 6-4

3R: Jedrzejowska d. Storer 6-3 6-1
3R: Crouch d. Townley 6-4 6-3
3R: Cooke d. Colyer 6-1 6-0
3R: Stoodley-Morgan d. David 6-3 6-3

3R: Uber d. Tatham 6-0 6-0
3R: Chapman d. Grace 6-2 6-2
3R: Woodgate d. Stares 6-1 6-1
3R: Morgan d. Gannon 6-4 4-6 6-4

QF: Jedrzejowska d. Crouch 6-0 6-0
QF: Cooke d. Stoodley-Morgan 6-4 6-2
QF: Uber d. Chapman 9-7 6-3
QF: Morgan d. Woodgate 2-6 6-2 6-1

SF: Jedrzejowska d. Cooke 6-3 6-1
SF: Morgan d. Uber 7-5 6-3

FI: Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d Janet Morgan 6-3 6-4

DF: Joy Gannon/Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d Joyce Coles/Betty Uber 6-4 6-2

-----

August 5-10, Ulster Championships, Newcastle, County Down, Northern Ireland

FI: Norah Conway d. Mrs J. Bland 7-5 4-6 6-3

DF: Mrs R. Bain/Mrs J. Bland d. Norah Conway/Mrs M. Lowry 6-2 2-6 10-8

MX: Norah Conway/C Frankland d. Mrs R. Bain/R Williams 7-5 6-2

-----

August 5-10, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Elsa Haylock d. Rosemary Mobbs 7-5 4-6 6-2

DF: Elsa Haylock/Priscilla Tupholme and Rosemary Mobbs/E. Stephens divided the prizes

MX: Elsa Haylock/J.L. Freer d. E. Stephens/Jeffrey Michelmore 7-5 2-6 11-9

Mobbs was the married name of Rosemary Smith.

Last edited by Rollo; Dec 3rd, 2015 at 04:57 AM.
Rollo is offline  
post #38 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:52 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of August 12-18

August 12-18 Essex Championships, Manchester Massachussets, US (Grass)

Singles (Draw=at least 47)

1R: Mary Arnold Prentiss [3]-bye
1R: Nancy Corbett d. Virginia Higginson 6-0 6-1
1R: Mrs Elwood Beatty d. Arvilla Mcguire 6-2 6-4
1R: Barbara Krase d. Barbara Wood 6-0 6-3
1R: Raymonde Jones d. Eleanora Sears 6-1 6-3
1R: Kay Winthrop d. Marta Barnett 10-8 7-5
1R: Kitty Hill d. Charlotte Prizer 7-5 2-6 6-0
1R: Jean Nicoll Bostock (GB) d. Mrs Stephen Abbott default

1R: Pat Todd-bye
1R: Betty Ruth Hulbert-bye
1R: Sylvia Knowles-bye
1R: Gussie Moran-bye
1R: Lillian Lopaus-bye
1R: Mrs Oliver Langenberg-bye
1R: Baba Lewis-bye
1R: Dottie Head-bye

1R: Shirley Fry [2] d. Varner Margaret 6-1 6-2
1R: Betty Rosenquest d. Argyll Rice Argyll 6-2 6-3
1R: Nancy Morrison d. Marjory Pickhardt 6-3 2-6 6-3
1R: Eleanor Cushingham d. Jean Davis 6-1 6-1
1R: Louise Snow d. Helen Pedersen default (knee injury)
1R: Helen Pastall d. Pat Rappell Adams (Can) 6-3 7-5
1R: Bunny Vosters d. Katherine Coolidge 6-0 6-2
1R: Phyllis Hunter-bye

1R: Kay Stammers Menzies (GB) [1]-bye
1R: Rosemary Buck-bye
1R: Ruth Carter-bye
1R: Barbara Scofield-bye
1R: Gloria Rustum-bye
1R: Jean Burritt (Can)-bye
1R: Virginia Galed-bye
1R: Virginia Wolfenden Kovacs [4]-bye

2R: Prentiss [3] d. Corbett 6-4 6-3
2R: Krase d. Beatty 6-1 6-0
2R: Jones d. Winthrop 6-4 3-6 8-6
2R: Hill d. Bostock [2] default
2R: Hulbert d. Todd [1] default
2R: Knowles d. Moran default
2R: Lopaus d. Langenberg 4-6 6-0 8-6
2R: Head d. Lewis 6-3 7-5

2R: Fry [2] d. Rosenquest 6-4 6-1
2R: Cushingham d. Morrison 6-4 6-0
2R: Snow d. Pastall 6-3 6-4
2R: Vosters d. Hunter 6-4 5-7 7-5
2R: Rosemary Buck d. Kay Stammers Menzies (GB) [1] default
2R: Barbara Scofield d. Ruth Carter Ruth 6-0 6-2
2R: Gloria Rustum d. Jean Burritt (Can) 6-2 6-1
2R: Virginia Wolfenden Kovacs [4] d. Gale Smith 6-1 6-1

3R: Prentiss [3] d. Krase 6-3 6-1
3R: Jones d. Hill 6-3 6-3
3R: Hulbert d. Knowles 6-3 6-3
3R: Head d. Lopaus 6-4 6-3

3R: Fry [2] d. Cushingham 5-7 7-5 7-5
3R: Vosters d. Snow 1-6 6-4 6-2
3R: Scofield d. Buck 6-3 6-1
3R: Kovacs [4] d. Rustum 6-0 6-1

QF: Prentiss [3] d. Jones 6-4 6-2
QF: Head d. Hulbert 2-6 6-3 6-1
QF: Vosters d. Fry [2] 3-6 6-2 retired
QF: Kovacs [4] d. Scofield 6-4 4-6 6-3

SF: Prentiss [3] d. Head 8-6 6-1
SF: Kovacs [4] d. Vosters 4-6 6-3 6-2

FI: Mary Prentiss [3] d. Virginia Kovacs [4] 6-4 6-4

Doubles (Draw=at least 22)

Scofield Barbara-cushingham Eleanor D Wood Barbara-davis Jean 6/2-6/3
Head Dorothy-hunter Phyllis D Lewis Baba-lopaus Lillian 6/3-6/1
Adams Pat-burritt Jean D Prizer Charlotte-mrs Beatty
Krase Barbara-fry Shirley D Buck Rosemary-rustum Gloria 6/2-6/0
Corbett Nancy-varner Margaret D Smith Gale-hill Kitty 6/2-6/1
Barnett Marta-snow Louise D Higginson Virginia-coolidge Katherine 6/0-6/1

2 Round
Arnold Prentiss-todd Pat D Mcguire Arvilla-morrison Nancy 6/2-6/2
Knowles Sylvia-pastall Helen D Wightman Hazel-sigourney Edith 6/4-6/1
Scofield-cushingham D Jones Raymonde-langenberg 6/0-6/1
Head-hunter D Adams Pat-burritt Jean 6/1-6/1

Krase-fry D Corbett Nancy-varner Margaret 6/1-8/6
Winthrop Kay-vosters Madge D Hulbert Betty Ruth-rosenquest Betty 6/1-6/1
Menzies Kay Stammers-bostock Jean D Rice Argyll-carter Ruth 6/3-6/1

QF: Prentiss/Todd d. Knowles/Pastall 6-1 6-3

SF: Prentiss/Todd d. Head/Hunter 6-2 6-2
SF: Bostock/Menzies d. Barnett/Snow 6-2 6-0

FI: Mary Prentiss/Pat Todd d. Jean Bostock (GB)/Kay Menzies (GB) 6-2 6-3

Draw notes:

Top seeds Pat Todd and Kay Menzies both defaulted on August 14-a day when rain totally prevented matches. Kay probably needed her land legs-as she landed in New York on the 14th after sailing over the ocean on the Queen Mary. Todd also decided she wasn't up to singles just days after coming over from England. Both Menzies and Todd do opt to play doubles.

Mrs Jones, "a tiny French war bride" and 1944 champion of France, upsets Kay Winthrop.

-----

August 12-17 Torquay Tournament, Torquay, England

Singles (Draw=38)

1R: Peggy Dawson-Scott d. M P Briggs 6-2 6-1
1R: J V Moss d. S B Bickerstaff 6-0 6-0
1R: Betty Wilford d. J Yeo 6-0 6-1
1R: Mary Halford d. R Heron-Maxwell 6-0 6-1
1R: C Huxley d. P M Blakeley 5-7 6-4 6-4
1R: Lucy Byrne d. A M Fox 6-3 6-1

2R: Joan Curry d. M D Fry 6-0 6-0
2R: Mrs M W Cooper d. G M R Austin 6-4 6-2
2R: Pearl Panton d. M Lewis-Holloway 6-2 6-0
2R: R E Rodway d. Sheila Grubb 6-1 6-4
2R: Dawson-Scott d. Moss 6-1 6-1
2R: Wilford d. E M Blackbourn 6-1 6-1
2R: Joy Gannon d. Mrs E M Scott 6-0 6-3
2R: Joy Hibbert d. M Tetley 6-2 6-1

2R: Halford d. Huxley 6-1 6-1
2R: Byrne d. P L Cowney 6-8 6-3 6-2
2R: Hilary Stoodley-Morgan d. M E Hall 6-1 6-2
2R: Mrs K M Clissest d. J M Geidt 6-3 6-1
2R: Mrs D M Lance d. E M Stokes 6-0 6-2
2R: Mrs G B Wishart d. Y L Webster 6-2 6-3
2R: Pauline Fisher d. P K Prouse 6-0 3-6 7-5
2R: Jean Quertier d. C M Evans 6-1 6-0

3R: Curry d. Cooper 6-0 6-3
3R: Panton d. Rodway 6-3 6-4
3R: Dawson-Scott d. Wilford 9-7 6-3
3R: Gannon d. Hibbert 6-1 6-2

3R: Halford d. Byrne 6-0 6-1
3R: Stoodley-Morgan d. Clissest 6-0 6-4
3R: Lance d. Wishart 2-6 6-0 6-0
3R: Quertier d. Fisher 6-3 6-1

QF: Curry d. Panton 6-2 6-4
QF: Dawson-Scott d. Gannon 6-3 2-6 6-4
QF: Halford d. Stoodley-Morgan 6-4 6-3
QF: Quertier d. Lance 6-3 6-0

SF: Curry d. Dawson-Scott 8-6 6-0
SF: Quertier d. Halford 6-3 4-6 6-3

FI: Joan Curry d Jean Quertier 8-6 6-1

DF: Joan Curry/Mary Halford d Joy Gannon/Jean Quertier 6-3 8-6

-----

August 12-17, Derbyshire Championships, Buxton, England (grass)

FI: Bea Carris d. Gem Hoahing 4-6 6-3 6-2

All-England Doubles Championship

FI: Bea Carris/Ermyntrude Harvey d. Gem Hoahing/Mrs M. James 6-3, 7-5

MX: Bea Harris/D.H. Slack d. Gem Hoahing/C. Hall 6-2 6-1

-----

August 12-17, Cranleigh Tournament, Surrey, England (Grass)

FI: Margot Parker d. Thelma Jarvis 6-2 6-3

-----

August 12-17, Berkshire Championships, England (Grass)

FI: Valerie Cooper d. Margot Parker 6-2 6-1

*Margot Parker in two events in same week? I thinketh not-resolve.

-----

August 12-17 Queensland Championships, Brisbane, Australia (Grass)

SF: Pat Jones d. Clare Proctor 6-3 8-6
SF: May Hardcastle d. Esme Ashford 7-5 6-8 6-3

FI: Pat Jones d. May Hardcastle 63 62

DF: Pat Jones /Clare Proctor d. May Hardcastle/Noel Martin 6-3 6-8 6-2

-----

August 12-17, Championships of the South-Eastern Counties and of County Wicklow, Bray, County Wicklow, Ireland

FI: Betty Lombard d. Nora Conway 6-1 6-4

DF: P. Byrnr/Betty Lombard d. Mrs Roguie Bain/Pam O'Brien 6-4 6-4

MX: Betty Lombard/Eustace Fannin (SA) d. Nora Conway/Ben Haughton 6-4 6-1


Was Fannin basing himself out of Ireland? He was South African.

-----

Circa mid-August, Polish National Championships, Venue uncertain, Poland

SF: Zofia Jedrzejowska d. Irma Poplawska 6-1 9-7
SF: Marja Rudowska d. Frl Jaskowiakowna 6-1 7-5


FI: Zofia Jedrzejowska d. Marja Rudowska 6-2 2-6 8-6


CR: Jadwiga Jedrzejowska (holder) d. Zofia Jedrzejowska 6-2 6-0

Last edited by Rollo; Dec 3rd, 2015 at 05:03 AM.
Rollo is offline  
post #39 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:52 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of August 19-25

UNITED STATES NATIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIPS

Dates: August 19-26
Venue: Longwood Cricket Club, Longwood, Massachuesetts
Surface: Grass

Doubles (Draw=20)


1st Round

Bunny Vosters/Kay Winthrop d. Betty Ruth Hulbert/Betty Rosenquest 6-4 6-3
Gloria Butler/Lillian Lopaus d. Pat Adams (Can)/Jean Burritt (Can) [2] 6-0 6-1
Betz/Hart(2) d. Rosemary Buck/Gloria Rustum 6-0 6-0
Jean Doyle/Margaret Varner d. Marta Barnett/Louise Snow 6-4 3-6 6-3

2nd Round

Louise Brough/Margaret Osborne [1] d. Jean Pipers/Barbara Wood default
Corbett/Lewis d. Ruth Carter/Argyll Rice 6-1 6-4
Vosters/Winthrop d. Butler/Lopaus 6-0 6-4
Shirley Fry/Barbara Krase d. Eleanor Cushingham/Barbara Scofield 7-5 5-7 6-4

Dottie Head/Hunter d. A Lagenberg/Jean Olmstead 6-2 6-2
Pauline Betz/Doris Hart [2] d. Doyle/Varner 6-1 6-4
Mary Prentiss/Pat Todd d. R. Deston/M. Pickhart 6-1 6-1
Jean Bostock/Kay Stammers [1] d. Virginia Boyer/Mrs.William Raye 6-0 6-0

Quarterfinals

Brough/Osborne [1] d. Corbett/Lewis 6-4 6-3
Fry/Krase d. Vosters/Winthrop 6-4 10-8
Betz/Hart [2] d. Head/Hunter 6-3 7-5
Prentiss/Todd d. Bostock/Stammers [1] 6-3 5-7 9-7

Semifinals

Brough/Osborne [1] d. Fry/Krase 6-1 6-3
Prentiss/Todd d. Betz/Hart [2] 6-2 6-0

Final

Louise Brough/Margaret Osborne [1] d. Mary Prentiss/Patt Todd 6-1 6-3

Summary:

"Broughie" and "Ozzie' win a record 5th straight US doubles.

Arnold/Todd save 3 mps in an exciting quarterfinal.

-----

August 19-25, Longwood Bowl Grass Court Championships, Longwood, Massachusetts, United States (Grass)Venue: Lomgwood Cricket Club

*held at same time as US National Doubles.

Singles (Draw=20)

1R: Kay Winthrop d. Barbara Krase 4-6 11-9 6-2
1R: Margaret Osborne d. Betty Rosenquest 6-2 6-3
1R: Bunny Vosters d. Barbara Scofield 6-3 6-2
1R: Louise Brough d. Eleanor Cushingham 6-2 6-0

2 Round
Brough Louise D Winthrop Kay 7/5-6/1
Fry Shirley D Menzies Kay Stammers 0/6-6/4-6/4
Todd Pat D Hulbert Betty Ruth 6/3-6/4
Arnold-prentiss Mary D Hunter Phyllis 6/0-7/5
Hart Doris D Snow Louise 6/3-6/2
Kovacs Virginia D Bostock Jean 9/7-6/2
Betz Pauline D Head Dorothy 6/2-6/8-6/3
Osborne Margaret D Vosters Madge 6/4-6/3

QF: Brough d. Fry Shirley 6-4 6-4
QF: Todd d. Betz default
QF: Hart d. Kovacs 6-3 6-2
QF: Osborne d. Arnold Prentiss 8-6 6-1

SF: Brough d. Todd 6-3 7-5
SF: Osborne d. Hart 6-1 6-0

FI: Loiuse Brough d. Margaret Osborne 6-3 6-2

-----

August 19-25, ATA (American Tennis Association) Championships, Wilberforce, Ohio, US
Venue: Wilberforce University

FI: Roumania Peters d. ??

-----

August 19-24 North Of England Championships, Scarborough, England

Singles (Draw=28)

1R: Jean Quertier d. E Richardson 6-0 6-0
1R: Sheila Barraclough d. M I G Browne 7-5 6-3
1R: Madge Slaney d. B Allsop 6-2 6-1
1R: A Rose d. C Braithwaite 6-8 6-1 7-5
1R: Bea Carris d. Doreen Litherland 6-2 6-1
1R: L Alderson-bye
1R: Joy Gannon d. Mrs P Robinson 6-1 6-3
1R: Winifred Bower d. Mrs E K Millar 6-2 7-5

1R: Nora Maingay d. Mrs J N Goodwyn 6-2 6-1
1R: Gladys Gilder d. M V Foster 6-1 6-2
1R: Barbara Behr d. R M Monroe 6-2 2-6 6-2
1R: Manon James d. B Marsh 6-2 6-1
1R: Barbara Knapp-bye
1R: Constance Kay-bye
1R: Doris Heppenstall d. O Chapman 6-1 6-1
1R: Betty Hilton-bye

2R: Quertier d. Barraclough 6-1 6-2
2R: Slaney d. Rose 6-1 6-1
2R: Carris d. L Alderson 4-6 6-2 6-2
2R: Gannon d. Bower 6-3 6-0

2R: Maingay d. Gilder 8-10 6-2 retired
2R: Behr d. James 6-4 4-6 7-5
2R: Barbara Knapp d. Constance Kay 6-2 6-2
2R: Betty Hilton d. Heppenstall 6-1 6-4

QF: Quertier d. Slaney 6-2 6-1
QF: Carris d. Gannon 16-14 9-7
QF: Maingay d. Behr 4-6 6-2 7-5
QF: Hilton d. Knapp 6-0 6-3

SF: Quertier d. Carris 6-1 9-7
SF: Hilton d. Maingay 6-1 6-1

FI: Jean Quertier d. Betty Hilton 6-3 6-1


DF: Joy Gannon/Jean Quertier d. Bea Carris/Betty Hilton 6-4 5-7 6-3

-----

ends August 24, Central Northern Championships, Tamworth, NSW, Australia

FI: Joyce Fitch d. ??

-----

???? Istanbul, Turkey (Clay)

Won bySimone Mathieu

*Usually in August. Andy T's source has June. need exact date.

-----

August 19-24 Scottish Hard Court Championships, St Andrews, Scortland (Clay)

FI: Anita Ellis d. Mollie Welsh 6-0 6-1

-----

August 19-24 Rye, England

FI: Mrs J E L Wright d. E L Hopkins 6-4 6-4

-----

August 19-24 Exmouth, England

SF: Joan Curry d. J V Moss 6-1 6-0
SF: Hilary Stoodley-Morgan d. Joey David 0-6 6-3 6-2

FI: Joan Curry d. Hilary Stoodley-Morgan 6-2 6-2

-----

August 19-24 West Sussex Cup, Bognor Regis, England

SF: Gladys Lines d. J Mitchell 1-6 7-5 6-3
SF: Enid Sutton d. Audrey Wenyon 7-5 7-5

FI: Gladys Lines d. Enid Sutton 6-4 6-2

-----


August 19-24 United States Public Parks Championships, Memphis, Tennessee, United States


1R: Beverly Baker d. Kay Hackett 6-0 6-2

2R: Baker d. Dorothy Millard 6-1 6-1

QF: Baker d. Merceina Parker 6-2 6-0

SF: Baker d. Helen McCarter 6-0 6-3
SF: Wilma Smith d. Muriel Magnusson 6-3 6-4

FI: Beverly Baker d. Wilma Smith 6-0 8-6

DF: Merceina Parker/Wilma Smith d. Magnusson/Beverly Pawlak 6-3 6-4

Last edited by Rollo; Dec 13th, 2015 at 01:21 PM.
Rollo is offline  
post #40 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:53 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

UNITED STATES NATIONAL CHAMPIONSHIPS

Dates: August 31 to September 9.
Venue: West Side Tennis Club, Forest Hills, New York
Surface: Grass

Seeded players

1. Pauline Betz
2. Margaret Osborne
3. Louise Brough
4. Dodo Bundy
5. Doris Hart
6. Pat Todd
7. Shirley Fry
8. Mary Arnold

Foreign Seeds

1. Jean Bostock (GB)
2. Kay Stammers (GB)
3. Mrs. Raymonde Jones (Fra)
4. Pat Adams (Can)
5. Tara Deodhar (Can)

-------------------------

Singles (Draw=64)

1st Round

Pauline Betz [1] d. Barbara Wilkens 6-1 6-1
Jacque Fischer d. Lois Felix 3-6 6-3 6-0
Kay Winthrop d. Louise Snow 2-6 6-2 6-1
Jerry Jackson d. Tara Deodhar (Can) [5] default
Bunny Vosters d. Shirley Fry [7] 6-1 3-6 6-4
Margaret Varner d. Gloria Rustum 6-3 6-4
Gussy Moran d. Barbara Scofield 6-2 6-4
Betty Rosenquest d. Pat Adams(Can) [4] 6-4 6-3

Louise Brough [3] d. Jean Rockey 6-1 6-2
Argyll Rice d. Connie Clifton 6-3 6-4
Arvilla McGuire d. Nancy Pearce 7-5 6-4
Nancy Morrison d. Pat Yeomans 6-2 6-8 6-1
Pat Todd [6] d. Baba Lewis 6-1 6-4
Edna Steinbach d. Jean Doyle 6-4 6-2
Barbara Krase d. Millicent Lang 6-0 6-2
Kay Stammers (GB) [2] d. Virginia Kovacs 6-4 6-1

Margaret Osborne [2] d. Sylvia Knowles 6-4 6-1
Barbara Clement d. Olga Kallos 6-1 6-2
Nina Irwin d. Barbara Ann Davis 6-1 6-2
Phyllis Hunter d. Marta Barnett 6-3 3-6 6-1
Doris Hart [5] d. Noreen Haney 6-0 6-2
Betty Hulbert d. Mary Donnalley 6-2 6-1
Eleanor Cushingham d. Mary Cunningham 6-0 6-0
Rosemary Buck d. Raymonde Jones (Fra) [3] default

Dorothy Head d. Dodo Bundy [4] 5-7 6-2 6-3
Nancy Chaffee d. Norma Barber 12-10 7-5
Nancy Korbett d. Lillian Lopuas 6-4 6-2
Mary Lou Beyer d. Cecile Bowes 6-4 3-6 6-4
Mary Arnold [8] d. Jean Burritt (Can) 6-1 6-0
Mrs. David Gray d. Adrienne Goldberg 6-3 6-1
Mrs. Robert Mairs d. Catherine Malcolm default
Jean Bostock(GB) [1] d. Louise Ganzenmuller 6-1 6-0

2nd Round

Betz [1] d. Fischer 6-0 6-0
Winthrop d. Jackson 6-2 6-3
Vosters . Varner 6-3 6-3
Moran d. Rosenquest 6-2 6-2
Brough [3] d. Rice 6-1 6-0
Morrison d. McGuire 6-2 6-4
Todd [6] d. Steinbach 6-2 6-1
Stammers [2] d. Krase 4-6 6-3 9-7

Osborne [2] d. Clement 6-1 6-1
Hunter d. Irwin 6-0 6-2
Hart [5] d. Hulbert 6-2 6-3
Cushingham d. R. Buck 6-1 6-3
Head d. Chaffee 6-2 4-6 6-1
Corbett d. Beyer 6-0 4-6 6-2
Arnold [8] d. Gray 6-4 6-3
Bostock [1] d. Mairs 6-1 6-0

3rd Round

Betz [1] d. Winthrop 6-1 6-1
Moran d. Vosters 6-4 7-5
Brough [3] d. Morrison 6-2 6-0
Todd [6] d. Stammers [2] 6-0 4-6 6-4

Osborne [2] d. Hunter 6-1 6-3
Hart [5] d. Cushingham 6-1 6-2
Head d. Corbett 6-4 6-2
Arnold [8] d. Bostock [1] 6-4 6-3

Quarterfinals

Betz [1] d. Moran 6-1 3-6 6-2
Todd [6] d. Brough [3] 6-2 6-2
Hart [5] d. Osborne [2] 6-4 5-7 7-5
Arnold [8] d. Head 6-2 6-1

Semifinals

Betz [1] d. Todd [6] 6-2 6-3
Hart [5] d. Arnold [8] 6-3 6-2

Final

Pauline Betz [1] d. Doris Hart [5] 11-9 6-3

---------------------------------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=58)

First Round

Margaret Osborne/Bill Talbert-bye
Slack/ Mairs-bye
Tully/ Geller-bye
Pellizza/ Moran d. Sanchez/ Rice 6-2 4-6 6-4
Segura/ Head d. Schnaars/ Pearce 6-0 6-0
Baldwin/ Rockey d. van den Eynde/ Chaffe default
Brown/ Buck d. Smith/ Cunningham default
Mottram/ Bostock d. Gardner/ Morrison 6-2 6-2

Guernsey/ Fry d. Marois/ Macken 6-0 6-2
Ampon/ Hulbert d. Falkenburg/ Barnett 6-1 2-6 6-4
Kerdasha/ Corbett d. Neff/ Gray 4-6 6-1 6-2
Hammersley/ Snow d. Geller/ Benner 6-0 6-4
Brooks/ Kovacs d. Tuero/ Cushingham 4-6 6-1 6-4
Lewis/ Lewis d. Mathey/ McGuire 6-3 6-2
Vogt/ Knowles d. Yoemans/ Yoemans 2-6 10-8 6-4
Russell/ Todd d. Low/ Finder 6-3 6-1

Falkenburg/ Bundy d. Holbrook/ Clement 6-1 6-3
Macken/ Haney d. Anderson/ Clifton 6-4 4-6 6-0
Seixas/ Scofield d. Match/ Hunter 7-9 6-3 6-4
Hopman/ Nuthall d. Antignat/ Mairs 6-1 6-1
Brown/ Krase d. Brown/ Butler 6-2 6-3
Macken/ Varner d. Behrens/ Rosenquest 6-3 6-1
Hanna/ Vosters d. McGraph/ Donnalley 6-2 6-4
Washer/ Betz d. Schwartz/ Hopkins default

Kimbrell/ Brough d. Straub/ Irwin 6-0 6-4
Canning/ Lopaus d. Gillespie/ French 9-7 6-4
Morea/ Prentiss d. McDiarmid/ Adams 6-1 6-1
Barton/ Menzies d. Rochon/ Doyle 6-8 8-6 6-3
Steiner/ Wilkins d. Power/ Bowes 6-4 6-4
Destremau/ Winthrop-bye
Kreis/ Combe-bye
Petra/ Hart-bye

Second Round

Osborne/Talbert d. Slack/ Mairs 60 64
Pellizza/ Moran d. Tully/ Geller 60 61
Segura/ Head d. Baldwin/ Rockey 63 60
Mottram/ Bostock d. Brown/ Buck 62 61
Ampon/ Hulbert d. Guernsey/ Fry 46 63 64
Hammersley/ Snow d. Kerdasha/ Corbett 63 63
Brooks/ Kovacs d. Lewis/ Lewis 97 61
Vogt/ Knowles d. Russell/ Todd wo

Falkenburg/ Bundy d. Macken/ Haney 61 62
Hopman/ Nuthall d. Seixas/ Scofield 86 75
Brown/ Krase d. Macken/ Varner 26 1513 64
Hanna/ Vosters d. Washer/ Betz 63 36 86
Kimbrell/ Brough d. Canning/ Lopaus 97 63
Barton/ Menzies d. Morea/ Prentiss 46 75 64
Destremau/ Winthrop d. Steiner/ Wilkins 64 63
Petra/ Hart d. Kreis/ Combe wo


Third Round

Osborne/Talbert d. Pellizza/ Moran 62 61
Mottram/ Bostock d. Segura/ Head 75 63
Ampon/ Hulbert d. Hammersley/ Snow wo
Brooks/ Kovacs d. Vogt/ Knowles 75 63

Falkenburg/ Bundy d. Hopman/ Nuthall 86 64
Hanna/ Vosters d. Brown/ Krase 63 62
Kimbrell/ Brough d. Barton/ Menzies 63 75
Petra/ Hart d. Destremau/ Winthrop 61 64


Quarterfinals

Osborne/Talbert d. Mottram/ Bostock 63 63
Brooks/ Kovacs d. Ampon/ Hulbert 60 64
Falkenburg/ Bundy d. Hanna/ Vosters 63 62
Kimbrell/ Brough d. Petra/ Hart 64 64


Semifinals

Talbert/ Osborne d. Brooks/ Kovacs 64 62
Kimbrell/ Brough d. Falkenburg/ Bundy 75 63


Final

Talbert/ Osborne d. Kimbrell/ Brough 63 64


** 2 Falkenburg's and 3 Brown's in the draw, all men. There is no mention of first names.


Summary:

Total attendence was 62, 509. Over 15,000 saw the semiffinals, with people even sitting in the aisles. Officials shut the gates for the finals when the capacity of 14,000 was reached.

Pauline Betz captured her 4th US singles, but not without a ferorcious 20 game first set vs.surprise finalist Doris Hart, who upset 2nd seed Osborne in the quarters with 12 aces. Doris got a taste of her own medicine in the final when Betz ended the match with two aces in a row. It was entertaining all the way- at the end of one point a running Pauline went sliding headfirst along the baseline on the grass. Doris looked set to win the first set when she jumped to a 5-2 lead, but Pauline wouldn't let go of the set. Hart's backhand started to miss at crucial moments, and from 5-5 the women fought on. At 10-11 with doris serving a crucial call saw howls of protest from the crowd. Doris served what was clearly a long ball. Pauline swatted it back down the middle, and Hart let it go by, thinkinh a call of "out" on the serve was coming. The call never came, and the umpire refused to intervene. Hart won the next point to get to 40-30, but 3 errors later the set was gone, and with her chance at the upset.

The 11-9 set, lasting 46 minutes, set a record for the most games in the first set of a US women's final.

Foes Steinbach and Doyle went up against each other in the first round for the third consecutive year.

Last edited by Rollo; Dec 13th, 2015 at 02:35 PM.
Rollo is offline  
post #41 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:54 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of August 26-September 1

August 24-September 1, Swedish Hard Court Championships, Stockholm, Sweden (Clay)

FI: Mary Lagerborg d. Bibbi Gullbrandsson 8-6 6-1

DF: Bibbi Gullbrandsson/E. Lindberg d. Alva Bjork/Solveig Gustafsson 3-6 6-1 8-6

MX: Mary Lagerborg/Borje Fornstedt d. Bibbi Gullbrandsson/Ingmar Garell 7-5 6-2

-----

???? Monte Carlo Country Club Tournament, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: Monte Carlo Country Club

FI: Effie Peters (GB) d. Billie Yorke (GB) 6-4 1-6 6-2

DF: Effie Peters/Helen Lysaght d. ??? default

MX: Effie Peters/Eric Peters (GB) d. Billie Yorke (GB)/George Godsell (GB)

Fall Riviera events in this post until exact dates found.
Reported ALT January 1947 (??-"the next tournaments will be organized at Cannes, Nice and Cap'Dantibes at the end of September)

-----

Cap d' Antibes Tournament, Cap D'Antibes, France (Clay)
Venue: Provencal Lawn Tennis Club

FI: Jeanette Poncelet d. Nadine Guinand (Alg) 6-2 6-4

MX: Jeanette Poncelet/Raymond de Gubernatis

-----

August 26-31 , Budleigh Salterton Tournament, Devon, (Grass)

FI: Joan Curry d. Margaret Eyre 6-1 6-0

-----

August 26-31, New Malden Tournament, Surrey, (Grass)

Singles (Draw=at least 33)

1R: Gladys Lines d. Barbara Knapp 6-0 6-2

2R: Enid Sutton d. H M Richardson 6-2 6-0
2R: Mrs J B Wheeler d. Mrs M Swanstown 6-2 6-4
2R: Jean Walker-Smith d. M F Paish 6-4 6-0
2R: Mrs E Dempster d. E McLean 6-0 6-1
2R: Mollie Blair d. R J Harper 6-1 6-0

3R: Vera Dace d. Betty Hart-Cox 6-2 6-1
3R: Billie Woodgate d. Sutton 6-0 6-3
3R: Valerie Cooper d. M Glanville 6-0 6-2
3R: Pearl Panton d. Wheeler 6-0 6-0

3R: Walker-Smith d. ????
3R: Lines d. Dempster 6-0 6-1
3R: Penny Durlac d. M A Illing 6-2 6-2
3R: Blair d. U D Nunn 6-2 6-3

QF: Dace d. Woodgate 6-3 6-0
QF: Cooper d. Panton 7-5 6-3
QF: Walker-Smith d. Lines 6-2 6-3
QF: Blair d. Durlac 6-3 4-6 6-3

SF: Dace d. Cooper 6-2 6-2
SF: Blair d. Walker-Smith 6-4 6-1

FI: Vera Dace d. Molly Blair 6-4 6-3

-----

August 26-31, Carlisle, Cumberland, England (Grass)

FI: Madge Slaney d. Katherine Keith-Steele 6-1 4-6 6-1

DF: Katherine Keith-Steele/Madge Slaney d. J. Mackenzie/Mrs Millar 6-1 6-4

MX: Madge Slaney/Max Stolarow (Pol) d. Katherine Keith-Steele/D. Bosworth 6-4 6-1

Last edited by Rollo; Nov 19th, 2015 at 03:54 AM.
Rollo is offline  
post #42 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 05:54 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of September 2-8

August 27- September 8 1946 Australian Hard Court Championships, Sydney, Australia (Clay)

2R: Nancye Wynne Bolton d. Clare Proctor 6-3 4-6 6-1

QF: Bolton d. Mary Bevis 6-2 6-1
QF: Pat Jones d. B Hobbs 8-6 6-2
QF: Dulcie Whittaker d. Nell Hall Hopman 6-2 6-2
QF: Marie Toomey d. Joyce Fitch 6-3 3-6 6-2

SF: Wynne Bolton d. Jones 6-1 6-0
SF: Whittaker d. Toomey 6-2 6-1

FI: Nancye Bolton d. Dulcie Whittaker 7-5 6-1

DF: Mary Bevis/Joyce Fitch d. Nancye Bolton/Nell Hopman 6-3 6-3

MX: Joyce Fitch/John Bromwich d. Nancye Bolton/Colin Long 7-9 6-4 7-5

-----

September 2-7, Chiswick Tournament, London, (Clay)

FI: Madge Slaney d. Gladys Lines 6-4 6-2

DF: Molly Blair/Billie Woodgate d. Gladys Lines/Pearl Panton 4-6 7-5 6-4

-----

September ?? Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa (Clay)

FI: Sheila Summers d. Beryl Nicholas 6-1 6-4

-----

ended September 8, Hungarian International Championships, Budapest, Hungary (Clay)

FI: Márta Peterdy d. Suzy Körmöczy 6-0 5-7 7-5

DF: Gallnerné/Márta Peterdy d. Suzy Kormoczy/Patakyné ?? ?? 7-5

MX: Won by Márta Peterdy/Szigeti

Márta Peterdy has won the triple (all three events) at the international championships
The Asbóth-Körmöczi pair lost.

In the last two days of the international championships there were additional great surprises. In the women's doubles final, the foursome of Peterdy/Gallnerné played Körmöczi/Patakyné, who previously won the (national) championships on the courts of UTE (my remark: the national event was played in August, the international in September). The first set was won by Körmöczi(/Patakyné), the second by Peterdy(/Gallnerné).

In the final set, Körmöczi/Patakyné lead 4-0 when Gallerné led her team to win a game. From then on, the losing pair seemed to have received wings and played magnificently. Gallnerné was swifter, Peterdy was harder and they came through 7-5 to win the match.

The next day the semi-finals of the mixed doubles brought no surprises, so the final was played between Asbóth/Körmöczi and Szigeti/Peterdy. Szigeti/Peterdy won the first game and the two teams were head-to-head in the first set. Szigeti/Peterdy had set a point at 8:7, finally they won the set 11:9. In the second set Asbóth/Körmöczi were dominating, however, in the third Szigeti/Peterdy played once again magnificently and won it 6:2.

The level of play was worthy for a final, such a good mixed double match has not been seen recently. There were long and exciting rallies, occasionally with spectacular shots. Szigeti/Peterdy deserved their victory.

[Thanks to Elegos for this report]

Last edited by Rollo; Nov 19th, 2015 at 03:54 AM.
Rollo is offline  
post #43 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 09:26 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of September 9-15

Circa mid-September, Czechoslovakian Championshps, Prague, Czechoslovakia (Clay)

FI: Magda Rurac (Rom) d. Helena Straubeova 4-6 6-2 6-4

MX: Magda Rurac (Rom)/Vinnie Rurac (Rom) d. Olga Miskova/Robert Abdesselam (Fra) 6-4 7-5

-----

September 9-14, South of England Championships, Eastbourne, Sussex, England (Grass)
Venue: Devonshire Park

1R: Bea Carris d. Joy Gannon 6-1 11-9
1R: Margot Parker d. Z Bloudkova 6-3 2-6 7-5
1R: Peggy Dawson-Scott d. M Grace 6-0 4-6 6-2
1R: Thelma Jarvis d. Gem Hoahing 8-6 6-2

2R: Joan Curry d. Katherine Keith-Steele 6-1 6-4
2R: Margaret Carlisle d. Joyce Coles 0-6 8-6 6-3
2R: Carris d. Parker 5-7 6-2 7-5
2R: Barbara Knapp d. Gay Chandler 6-3 4-6 6-3
2R: Jean Quertier d. Penny Durlac 6-4 1-6 8-6
2R: Dawson-Scott d. Jarvis 6-3 6-2
2R: Betty Hilton d. Sheila Grubb 6-1 retired

QF: Curry d. Carlisle 6-2 6-1
QF: Mollie Blair d. Carris 3-6 9-7 6-4
QF: Knapp d. Quertier 4-6 6-2 12-10
QF: Hilton d. Dawson-Scott 6-2 6-4

SF: Curry d. Blair 6-3 7-5
SF: Hilton d. Knapp 6-3 6-4

FI: Joan Curry and Betty Hilton shared the title (rain interrupted the final at 4-4 in the first set)

DF: Betty Hilton/Jean Quertier and Joan Curry/Peggy Dawson-Scott shared the title

MX: Peggy Dawson-Scott/Czeslaw Spychala (Pol) and Ermyntrude Harvey/Ivo Rinkel (Neth) shared the title.

-----

September 8-16 New Soth Wales Hard Court Championships, Dubbo, Australia (Clay)

FI: Mary Bevis d. Joyce Fitch 6-4 2-6 6-4

DF: Mary Bevis/JoyceFitch d. Ashford/Taylor 6-4 6-3

MX: Joyce Fitch/D Rocavert d. ????

-----

September 11 Pennsylvania State Clay Court Championships, Allentown, Pennsylvania (Clay)

FI: Baba Lewis d Marta Andrade 3-6 6-1 6-1

-----

September 9-14, Autumn Hard Court Tournament, Elm Park, Dublin, Ireland (Clay)
Venue: Elm Park

FI: Betty Lombard d. Mary Nichols 6-2 6-2

DF: Nora Conway/Barbara Good d. Betty Lombard/Mary Nichols 6-4 2-6 6-4

MX: Betty Lombard/Eustace Fannin (SA) d. Roguie Bain/Raymond Egan 7-5 6-4

-----

September 9-14 Lee-On-Solent, England

FI: Susan Powell d. Joey David 3-6 6-3 6-2

Last edited by Rollo; Apr 8th, 2015 at 02:46 AM.
Rollo is offline  
post #44 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 09:26 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of September 16-22

Last edited by Rollo; Sep 27th, 2015 at 07:11 PM.
Rollo is offline  
post #45 of 313 (permalink) Old Jun 13th, 2009, 09:27 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 20,680
                     
Re: 1946 Results

Week of September 23-29

September 21-October 1 Pacific Southwest, Los Angeles, California, United States (Hard)
Venue: Los Angeles Tennis Club

Singles (Draw=at least 33)


2R: Pauline Betz [1] d. Lois Auerbach 6-2 6-1
2R: Barbara Kimbrell d. Wilma Smith 6-4 6-3
2R: Midge Gladman Van Ryn d. Dorothy Robinson 6-1 6-1
2R: Eleanor Purdy Cushingham d. Peggy Kerr 6-1 6-2
2R: Elsie Gabel d. Doris Donnelly 6-0 6-0
2R: Lela Sengel d. Barbara Ball 6-0 6-3
2R: Gussy Moran d. Gloria Ross 6-0 6-2
2R: Pat Henry Yeomans d. Theodisia Smith default

2R: Dodo Bundy d. June Little 6-1 6-1
2R: Gloria Butler d. Marian Kerr 6-1 6-4
2R: Louise Snow d. Barbara Krase 6-2 1-6 8-6
2R: Nancy Chaffee d. Jane McClain 6-0 6-0
2R: Jean Nicoll Bostock (GB) d. Dorothy Pagen 6-0 6-0
2R: Jane Stanton Gallagher d. Norma King 6-2 7-5
2R: Helen Pastall d. Sylvia Baker 6-3 6-3
2R: Marian Raful d. Babs Pendleton 7-5 6-3

3R: Betz [1] d. Kimbrell 6-4 6-2
3R: Cushingham d. Van Ryn 6-3 8-6
3R: Sengel d. Gabel 5-7 8-6 4-1 default
3R: Moran d. Yeomans 6-3 11-9

3R: Bundy d. Butler 6-0 6-0
3R: Chaffee d. Snow 9-7 0-6 6-4
3R: Bostock d. Gallagher 6-0 6-2
3R: Pastall d. Raful 6-1 6-4

QF: Betz [1] d. Cushingham 5-7 6-2 8-6
QF: Moran d. Sengel 6-3 6-1
QF: Bundy d. Chaffee 6-0 6-2
QF: Bostock d. Pastall 6-4 6-3

SF: Betz [1] d. Moran 6-1 6-4
SF: Bundy d. Bostock 6-1 6-0

FI: Pauline Betz [1] d. Dodo Bundy 6-2 6-2

Doubles (Draw=ar least 17)

2R: Louise Brough/Margaret Osborne d. Allen/Allen, default
2R: Midge Van Ryn/Pat Yeomans d. Debenham/Hard 6-3 6-1
2R: Dodo Bundy/Gracyn Kelleher d. Linder/Sheppard 6-0 6-2
2R: Helen Pastall/Louise Snow d. Peebles/Kunz default

2R: Pauline Betz/Jean Bostock (GB) d. Robinson/Wyeth 6-0 6-2
2R: Nancy Chaffee/Gallagher d. Ruby Bixler/Carr 6-1 6-3
2R: Eleanor Cushingham/Gussy Moran d. Ross/Wilma Smith default
2R: Kimbrell/Krase d. McKanna/Stewart default

QF: Brough/Osborne d. Van Ryn/Yeomans 7-5 6-0
QF: Bundy/Kelleher d. Pastall/Snow 6-0 6-1
QF: Betz/Bostock d. Chaffee/Gallagher 6-3 6-3
QF: Cushingham/Moran d. Kimbrell/Krase 6-3 1-6 6-3

SF: Brough/Osborne d. Bundy/Kelleher 7-5 9-7
SF: Betz/Bostock d. Cushingham/Moran 6-2 5-7 6-1

FI: Pauline Betz/Jean Bostock (GB) d. Louise Brough/Margaret Osborne 4-6 7-5 9-7

Mixed Doubles

QF: Gussy Moran/Pancho Segura (Ecu) d. Jean Bostock (GB)/Jack Kramer 6-2 6-4
QF: Midge Van Van Ryn/Alejo Russell (Arg) d. Pauline Betz/Yvon Petra (Fra) 12-10 6-4
QF: Margaret Osborne/Tom Brown d. Krase/Lennart Bergelin (Swe) 7-5 6-1
QF: Dodo Bundy/Bob Falkenburg d. Louise Brough/Kimbrell 5-7 9-7 9-7

SF: Van Ryn/Russell d. Moran/Segura 6-3 10-8
SF: Osborne/Brown d. Bundy/Falkenburg 7-9 6-3 6-3

FI: Margaret Osborne/Tom Brown d. Midge Van Van Ryn/Alejo Russell (Arg) 6-4 4-6 6-2

The mixed final was delayed 1 day due to rain.

-----

ends September 29, Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

FI: Joyce Fitch d. ??

Last edited by Rollo; Sep 20th, 2015 at 04:20 AM.
Rollo is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Image Verification
Please enter the six letters or digits that appear in the image opposite.

Registration Image

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome