Court 4
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Rajeev Ram (USA) v. Peter Polansky (CAN)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Greta Arn (HUN) v. Stefanie Vogele (SUI)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Go Soeda (JPN)[14] v. Alex Kuznetsov (USA)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Nika Ozegovic (CRO) v. Marie-Eve Pelletier (CAN)
5 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Tobias Kamke (GER) v. Ilia Bozoljac (SRB)[29]
Court 5
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Benjamin Becker (GER)[3] v. Gianluca Naso (ITA)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Xinyun Han (CHN) v. Ana Vrljic (CRO)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Lukas Dlouhy (CZE) v. Paolo Lorenzi (ITA)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Rossana De Los Rios (PAR)[10] v. Liana Ungur (ROU)
5 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Michal Przysiezny (POL) v. Daniel Brands (GER)
Court 6
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Yevgenia Savranska (UKR) v. Kristie Haerim Ahn (USA)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Chase Buchanan (USA) v. Ricardo Hocevar (BRA)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Masa Zec Peskiric (SLO) v. Urszula Radwanska (POL)[23]
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Gilles Muller (LUX)[15] v. Lamine Ouahab (ALG)
5 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Mariana Duque Marino (COL)[16] v. Kira Nagy (HUN)
Court 7
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Mathilde Johansson (FRA)[2] v. Raquel Kops-Jones (USA)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Nicholas Monroe (USA) v. Ryler De Heart (USA)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Julie Ditty (USA)[3] v. Rika Fujiwara (JPN)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Richard Bloomfield (GBR) v. Pablo Cuevas (URU)[17]
5 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Anna Tatishvili (GEO) v. Lilia Osterloh (USA)
Court 8
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Adam Feeney (AUS) v. Hugo Armando (USA)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Akiko Yonemura (JPN) v. Jelena Pandzic (CRO)[31]
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Kristian Pless (DEN)[13] v. Adrian Ungur (ROU)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Tomoko Yonemura (JPN) v. Zuzana Kucova (SVK)
5 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Ksenia Palkina (KGZ) v. Maria Elena Camerin (ITA)[24]
Court 9
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Anastasia Pivovarova (RUS) v. Ayumi Morita (JPN)[28]
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Jan Hernych (CZE)[8]v. Ti Chen (TPE)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Junri Namigata (JPN) v. Kirsten Flipkens (BEL)[20]
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Nicolas Coutelot (FRA) v. Alexander Peya (AUT)
Court 10
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Mikhail Ledovskikh (RUS) v. Robert Smeets (AUS)[31]
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Anastasiya Yakimova (BLR)[9] v. Neuza Silva (POR)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Ricardo Mello (BRA) v. Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Ekaterina Dzehalevich (BLR) v. Catalina Castano (COL)[32]
5 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Sanda Mamic (CRO) v. Sophie Ferguson (AUS)
Court 11
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Robert Kendrick (USA)[4] v. Dusan Vemic (SRB)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Melinda Czink (HUN)[7] v. Sloane Stephens (USA)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Ryan Sweeting (USA) v. Prakash Amritraj (IND)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Angela Haynes (USA) v. Michelle Larcher De Brito (POR)[22]
5 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Adrian Mannarino (FRA) v. Zack Fleishman (USA)
Court 12
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Kristina Kucova (SVK) v. Naomi Cavaday (GBR)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Jaroslav Pospisil (CZE) v. Simon Stadler (GER)[24]
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Soledad Esperon (ARG) v. Sunitha Rao (IND)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Izak Van Der Merwe (RSA) v. Alexandre Sidorenko (FRA)
Court 13
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Travis Helgeson (USA) v. Caio Zampieri (BRA)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Lauren Albanese (USA) v. Kimberly Couts (USA)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Colin Ebelthite (AUS) v. Kevin Kim (USA)[23]
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Abigail Spears (USA) v. Karolina Sprem (CRO)
5 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Joao Souza (BRA) v. Andrey Golubev (KAZ)[32]
Court 14
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (AUS) v. Maria Kondratieva (RUS)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Alejandro Falla (COL)[7] v. Diego Hartfield (ARG)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Ioana Raluca Olaru (ROU)[15] v. Sandra Martinovic (BIH)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Stephane Bohli (SUI)[16] v. Martin Slanar (AUT)
Court 15
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Oxana Lyubtsova (UKR) v. Anne Schaefer (GER)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Woong-Sun Jun (KOR) v. Joseph Sirianni (AUS)[26]
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Polona Hercog (SLO) v. Sandra Zahlavova (CZE)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Adrian Menendez (ESP) v. Samuel Groth (AUS)
Court 16
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Matwe Middelkoop (NED) v. Jean-Christophe Faurel (FRA)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Ekaterina Ivanova (RUS) v. Lucie Hradecka (CZE)[21]
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Brydan Klein (AUS) v. Leonardo Mayer (ARG)[21]
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Eva Birnerova (CZE) v. Zuzana Ondraskova (CZE)
Court 17
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Anna Lapushchenkova (RUS)[4] v. Yuliana Fedak (UKR)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Joshua Goodall (GBR) v. Miguel Angel Lopez Jaen (ESP)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Roberta Vinci (ITA) v. Estrella Cabeza Candela (ESP)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Ivo Klec (SVK) v. Alexandre Kudryavtsev (RUS)
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Rajeev Ram (USA) v. Peter Polansky (CAN)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Greta Arn (HUN) v. Stefanie Vogele (SUI)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Go Soeda (JPN)[14] v. Alex Kuznetsov (USA)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Nika Ozegovic (CRO) v. Marie-Eve Pelletier (CAN)
5 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Tobias Kamke (GER) v. Ilia Bozoljac (SRB)[29]
Court 5
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Benjamin Becker (GER)[3] v. Gianluca Naso (ITA)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Xinyun Han (CHN) v. Ana Vrljic (CRO)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Lukas Dlouhy (CZE) v. Paolo Lorenzi (ITA)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Rossana De Los Rios (PAR)[10] v. Liana Ungur (ROU)
5 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Michal Przysiezny (POL) v. Daniel Brands (GER)
Court 6
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Yevgenia Savranska (UKR) v. Kristie Haerim Ahn (USA)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Chase Buchanan (USA) v. Ricardo Hocevar (BRA)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Masa Zec Peskiric (SLO) v. Urszula Radwanska (POL)[23]
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Gilles Muller (LUX)[15] v. Lamine Ouahab (ALG)
5 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Mariana Duque Marino (COL)[16] v. Kira Nagy (HUN)
Court 7
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Mathilde Johansson (FRA)[2] v. Raquel Kops-Jones (USA)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Nicholas Monroe (USA) v. Ryler De Heart (USA)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Julie Ditty (USA)[3] v. Rika Fujiwara (JPN)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Richard Bloomfield (GBR) v. Pablo Cuevas (URU)[17]
5 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Anna Tatishvili (GEO) v. Lilia Osterloh (USA)
Court 8
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Adam Feeney (AUS) v. Hugo Armando (USA)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Akiko Yonemura (JPN) v. Jelena Pandzic (CRO)[31]
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Kristian Pless (DEN)[13] v. Adrian Ungur (ROU)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Tomoko Yonemura (JPN) v. Zuzana Kucova (SVK)
5 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Ksenia Palkina (KGZ) v. Maria Elena Camerin (ITA)[24]
Court 9
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Anastasia Pivovarova (RUS) v. Ayumi Morita (JPN)[28]
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Jan Hernych (CZE)[8]v. Ti Chen (TPE)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Junri Namigata (JPN) v. Kirsten Flipkens (BEL)[20]
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Nicolas Coutelot (FRA) v. Alexander Peya (AUT)
Court 10
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Mikhail Ledovskikh (RUS) v. Robert Smeets (AUS)[31]
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Anastasiya Yakimova (BLR)[9] v. Neuza Silva (POR)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Ricardo Mello (BRA) v. Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Ekaterina Dzehalevich (BLR) v. Catalina Castano (COL)[32]
5 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Sanda Mamic (CRO) v. Sophie Ferguson (AUS)
Court 11
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Robert Kendrick (USA)[4] v. Dusan Vemic (SRB)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Melinda Czink (HUN)[7] v. Sloane Stephens (USA)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Ryan Sweeting (USA) v. Prakash Amritraj (IND)
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Angela Haynes (USA) v. Michelle Larcher De Brito (POR)[22]
5 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Adrian Mannarino (FRA) v. Zack Fleishman (USA)
Court 12
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Kristina Kucova (SVK) v. Naomi Cavaday (GBR)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Jaroslav Pospisil (CZE) v. Simon Stadler (GER)[24]
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Soledad Esperon (ARG) v. Sunitha Rao (IND)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Izak Van Der Merwe (RSA) v. Alexandre Sidorenko (FRA)
Court 13
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Travis Helgeson (USA) v. Caio Zampieri (BRA)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Lauren Albanese (USA) v. Kimberly Couts (USA)
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Colin Ebelthite (AUS) v. Kevin Kim (USA)[23]
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Abigail Spears (USA) v. Karolina Sprem (CRO)
5 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Joao Souza (BRA) v. Andrey Golubev (KAZ)[32]
Court 14
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (AUS) v. Maria Kondratieva (RUS)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Alejandro Falla (COL)[7] v. Diego Hartfield (ARG)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Ioana Raluca Olaru (ROU)[15] v. Sandra Martinovic (BIH)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Stephane Bohli (SUI)[16] v. Martin Slanar (AUT)
Court 15
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Oxana Lyubtsova (UKR) v. Anne Schaefer (GER)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Woong-Sun Jun (KOR) v. Joseph Sirianni (AUS)[26]
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Polona Hercog (SLO) v. Sandra Zahlavova (CZE)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Adrian Menendez (ESP) v. Samuel Groth (AUS)
Court 16
11:00 AM Start 1 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Matwe Middelkoop (NED) v. Jean-Christophe Faurel (FRA)
followed by
2 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Ekaterina Ivanova (RUS) v. Lucie Hradecka (CZE)[21]
3 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Brydan Klein (AUS) v. Leonardo Mayer (ARG)[21]
4 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Eva Birnerova (CZE) v. Zuzana Ondraskova (CZE)
Court 17
11:00 AM Start 1 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Anna Lapushchenkova (RUS)[4] v. Yuliana Fedak (UKR)
followed by
2 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Joshua Goodall (GBR) v. Miguel Angel Lopez Jaen (ESP)
3 Women's Qual Singles - 1st Rnd.
Roberta Vinci (ITA) v. Estrella Cabeza Candela (ESP)
4 Men's Qual Singles - 1st Rnd.
Ivo Klec (SVK) v. Alexandre Kudryavtsev (RUS)